Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

25.02.2023

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU - WYNIKI

Wyjątkowo po kilkudniowej przerwie przeznaczonej na znaczkowe premiery, wracamy do tematu konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2022 roku". Dziś pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 22 stycznia, a zakończyło w poniedziałek 20 lutego. Jak co roku głosowanie podzielone było na dwie tury. Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom. 


Więcej informacji

24.02.2023

Dokładnie rok temu - 24 lutego - wrogi reżim zaatakował naszych sąsiadów na Ukrainie. To, co widzieliśmy przez kolejne miesiące, przechodziło ludzkie pojęcie. Zbrodnie ludobójstwa, gwałty, kłamliwa propaganda i brak jakichkolwiek zasad, jakich dopuścił się agresor, zasługuje na pełne potępienie. Jednak naród ukraiński dzielnie stawił czoła reżimowi i przy wsparciu sojuszników walczy z wrogą armią, chroniąc swoją tożsamość i dziedzictwo.

Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje wsparcia i my z Waszą pomocą również w minionym roku takiego wsparcia udzieliliśmy. W marcu, razem z Centralą Znaczków Turystycznych w Czechach, wydaliśmy Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina”. Dochód z jego sprzedaży w całości przekazaliśmy na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska, zresztą w ciągu minionego roku kilka razy Was o tym informowaliśmy.

Charytatywny Znaczek Turystyczny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów z Polski, ale i z innych krajów. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak Wy kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu. Dziękujemy Wam bardzo za pomoc, jakiej udzieliliście poszkodowanym w tym brutalnym konflikcie oraz za to, że zechcieliście połączyć swoją pasję z chęcią niesienia pomocy bliźniemu. 30 stycznia tego roku wydaliśmy drugi Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina” i mamy nadzieję, że i on spotka się z Waszym zainteresowaniem.

W ubiegłym roku na konto pomocowe dokonaliśmy pięciu wpłat, a kolejna w wysokości 1866 zł została wykonana dzisiaj. Łącznie od początku akcji na pomoc poszkodowanym przekazaliśmy wspólnie 11569,50 zł i ogromnie dziękujemy Wam za wpłaty i zaangażowanie w akcję.

Oba znaczki to swego rodzaju ukłon w stronę Ukrainy, która broni nie tylko siebie, ale i całej Europy. A że Ukraina nadal potrzebuje Waszego wsparcia, gorąco zachęcamy także do nabywania tegorocznego Znaczka Charytatywnego lub obu, jeśli jeszcze nie macie ich w kolekcji.

Koszt jednego znaczka to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, jaki Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność i pokój oraz jak ważne są przyjaźń i braterstwo.

Bądźmy solidarni – Niech żyje Ukraina!23.02.2023

Bieżący tydzień przyniósł niejedną znaczkową premierę, ale to nie koniec niespodzianek, bo mamy dla Was jeszcze trzy propozycje wycieczek znaczkowym szlakiem. Tym razem zapraszamy na Podkarpacie do zwiedzania obiektów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Są to niesamowite obiekty, które na pewno przypadną Wam do gustu. Zwiedzicie tu muzeum, ale także dwa przepiękne zespoły cerkiewne.  

Krótkie notki na temat prezentowanych miejsc znajdziecie klikając w poniższe odnośniki. 

ZESPÓŁ CERKIEWNY W RADRUŻU No. 1212

ZESPÓŁ CERKIEWNY W NOWYM BRUŚNIE No. 1213

MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE No. 1214

Na podstronach, które się pojawią, widnieją również adresy miejsc sprzedaży znaczków i oczywiście odnośniki do stron internetowych, które pomogą w planowaniu podróży i lepszym poznaniu prezentowanych dziś obiektów.

Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 24 lutego. Miejcie to na uwadze, planując swoje wyprawy. My natomiast jak zwykle zachęcamy do dobrego dokumentowania wycieczki, gdyż jak zwykle liczymy na relacje z takiego wyjazdu. Chętnie więc udostępnimy je w naszych mediach społecznościowych. A już teraz zapraszamy do odwiedzania Lubaczowa i oddziałów tutejszego muzeum.22.02.2023

Po poniedziałkowej premierze zrobiła się mała luka numeryczna w spisie znaczków i jak zwykle do admina zaczęły napływać pytania z tym związane. Dziś tę lukę częściowo załatamy i wskażemy Wam kolejne miejsca, które warto odwiedzić.

Jeśli byliście kiedyś w Puławach i okolicach, to być może już znacie miejsca, które promuje się na najnowszych znaczkach. A jeśli ich nie znacie, to tym bardziej musicie poznać, zdobyć znaczki i zrobić sobie z nimi zdjęcie na Górze Trzech Krzyży i przy Pałacu.

A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie odwiedzajcie Informację Turystyczną w Puławach, gdzie prezentowane dziś znaczki będą w sprzedaży od poniedziałku 27 lutego.

PIESZY SZLAK PUŁAWY - PARCHATKA IM. RYSZARDA BAŁABUCHA No. 1210

PAŁAC CZARTORYSKICH W PUŁAWACH No. 1216

Okazji do zdobycia tych oraz innych miejscowych znaczków nie zabraknie. Mamy informacje o planowanych w tym rejonie kraju wycieczkach, a jedna z nich będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę. Wtedy to można wybrać się na bezpłatny rajd pieszy żółtym szlakiem z Puław do Parchatki, dotrzeć na Górę Trzech Krzyży i oglądać malowniczy Małopolski Przełom Wisły, miasto Kazimierz Dolny i Puławy oraz ruiny zamku Firlejów w Bochotnicy. Szczegóły wydarzenia są podane na Facebooku: >> link. Chętnych oczywiście zachęcamy do udziału, a jeśli wolicie zwiedzać indywidualnie, to wybierzcie inny dogodny termin i ruszajcie ku przygodzie na znaczkowym szlaku.21.02.2023

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Także w Polsce obchodzony jest ten dzień i ma on na celu m.in. podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę, szczególnie w czasach, w których pisze się byle jak, z pominięciem zasad, bez polskich znaków diakrytycznych.

A co to ma wspólnego ze znaczkami turystycznymi? Wystarczy spojrzeć na grafiki dwóch przedstawionych na obrazku znaczków i dokładnie przeczytać ich tytuły, by zobaczyć, że zawierają one błędy.

I niestety nam także się takie błędy przytrafiają. Kiedyś mieliśmy znaczek „Śnieżka – królowa Karonoszy”, później pojawił się widoczny tutaj znaczek „Ząbkowiece Śląskie – Ratusz”, a w 2019 roku sami nie mogliśmy uwierzyć, gdy po spotkaniu ogólnopolskim jeden z kolekcjonerów zwrócił uwagę na błąd w znaczku „Park Krajborazowy Mierzeja Wiślana”.

Błędnego znaczka ze Śnieżką już nie mamy, ale dwa kolejne owszem i dziś przy okazji wspomnianego wyżej święta językowego mamy dla Was akcję, w ramach której możecie stać się posiadaczami obu znaczków.

Znaczek nr 892 sprzedajemy za 10 zł, a dodatkowo w gratisie dokładamy błędny znaczek z Ząbkowic Śląskich oraz losową kartę pocztową widoczną na obrazku. Liczba takich kompletów jest ograniczona, dlatego jak zwykle przy tego typu okazjach decyduje kolejność zamówień.

Nadmieniamy, że matryce tych znaczków zaraz po wykryciu błędów zostały zniszczone, więc znaczki są tzw. białymi krukami. Oba znaczki można zamówić bez potwierdzeń pobytów, a ich kupony zostaną przedziurkowane.20.02.2023

Tydzień minął błyskawicznie i właśnie mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczek z województwa wielkopolskiego, z jego północnych krańców nazywanych Krajną. 

Tytuł widoczny na znaczków mówi zapewne wiele, ale jeszcze więcej dowiecie się o nowym znaczkowym miejscu, jeśli przeczytacie poniższy opis.

Znaczki aktualnie znajdują się w drodze do miejsca przeznaczenia, ale lada dzień powinny dojść do celu, więc myślimy że w sprzedaży będą dostępne od czwartku 23 lutego.

Macie zatem świetną okazję, aby w najbliższym czasie wyruszyć na wycieczkę w te rejony i przy okazji zdobyć brakujący znaczek z pobliskiej Łobżenicy. A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie zróbcie troszkę fotek ze znaczkiem w roli głównej i prześlijcie nam jako materiał do mediów społecznościowych. Nie zapomnijcie też o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka, link do niej tradycyjnie znajdziecie poniżej. 

SANKTUARIUM MARYJNE W GÓRCE KLASZTORNEJ No. 1217

Górka Klasztorna położona jest na Krajnie, miejscu między Bydgoszczą a Piłą, wśród pięknych lasów, jezior i łąk. Matka Boża objawiła się w tym miejscu na dębie pasterzowi w roku 1079. Pozostałością starodawnej puszczy jest Gaj Górecki dębowo — grabowy. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda, z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Od XVII wieku opiekunami tego miejsca byli Ojcowie Bernardyni, a po ich kasacie kustoszami są od 1923 roku Misjonarze Świętej Rodziny. Na miejscu znajduje się kościół i klasztor z XVII wieku, Studzienka ze źródełkiem z cudowną wodą, Dom Pielgrzyma, Gaj Górecki i piękny teren spacerowy. Na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny, przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii, wymazać pierwsze ślady kultu Maryi i wiary Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich. Wielokrotnie skazywano tu Boga i Jego wyznawców, wielokrotnie doświadczano to miejsce cierpieniem i krzyżem. Dziś miejsce to znane jest zwłaszcza z odgrywania w Wielkim Poście, przez okolicznych mieszkańców, Misterium Męki Pańskiej.13.02.2023

Dla tych co jeszcze mają ferie zimowe, ale i dla tych co już myślą o wakacjach albo o weekendowych wypadach, mamy jeszcze cieplutki znaczek, który lada chwila pojawi się Kowarach. Na znaczkowej mapie pojawiło się właśnie Muzeum Sentymentów zlokalizowane w dawnej fabryce dywanów i tego właśnie miejsca dotyczy dzisiejsza premiera.

O muzeum przeczytacie pokrótce w poniższym opisie, ale jeśli wejdziecie na jego stronę internetową czy profil fb, zobaczycie dziesiątki zdjęć potwierdzające wyjątkowość tego miejsca. Oj niejeden turysta odbędzie w Kowarach podróż w czasie i jesteśmy przekonani, że wizyta w tym muzeum bardzo Wam się spodoba.

A jeśli chodzi o znaczek, to pędzi on właśnie do miejsca przeznaczenia. Szacujemy, że dzisiaj dotrze na miejsce, ale w sprzedaży pojawi się od 15 lutego. Gdyby jednak coś się w tej kwestii zmieniło, będziemy Was informować.  

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania wizyty w Muzeum Sentymentów i jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania i na zdjęcie ze znaczkiem w dłoni. 

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH No. 1211

Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć powiew minionych czasów PRL-u. Nazwa jest nieprzypadkowa bo, pomimo że nawiązuje klimatem do lat PRL-u, to nie ma tego skrótu w nazwie. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, które w jednej chwili potrafią otworzyć dawno zamknięte szufladki w naszej pamięci. Sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. Udało się też zgromadzić prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję kowarskich makatek dywanowych — niegdyś bardzo popularnego elementu wystroju polskich mieszkań. W 2019 r. do zwiedzania udostępniono Pokój Prezesa i sekretariat, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem! Znajduje się tu także gabinet lekarski wielu specjalizacji, a także „Pokój tylko dla dorosłych”. W planach są kolejne ekspozycje.7.02.2023

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2022 roku i tak jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

31.01.2023

ZIMOWA WYPRZEDAŻ ARTYKUŁÓW

Dawno nie przypominaliśmy  o możliwości zamawiania różnych towarów z naszego sklepiku i być może nowi kolekcjonerzy nie wiedzą, że oprócz samych znaczków można się u nas zaopatrzyć w inne ciekawe produkty. Przez lata takich towarów i wydawnictw troszkę się uzbierało, a niektóre z nich mają już w zasadzie wartość archiwalną lub pamiątkową. Są tam nie tylko przedmioty, które stale sprzedajemy, ale też towary, które robiliśmy na specjalne zamówienie z niewielkim zapasem i ich ostatnie egzemplarze także posiadamy. 

Dzisiejsza wyprzedaż nie jest może jakaś obszerna, ale z pewnością da Wam okazję na zaopatrzenia się w gadżety, o których nie wiedzieliście. 


Więcej informacji

30.01.2023

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Pod koniec lutego ubiegłego roku Ukraina i cała Europa stanęły przed koniecznością stawienia czoła wojnie i nienawiści. Duchem i sercem jesteśmy z ukraińskimi sąsiadami, i chcemy wspierać działania, prowadzące do uzyskania pokoju, jak również niosące pomoc poszkodowanym w tym konflikcie.

W marcu ubiegłego roku, na wzór naszych czeskich kolegów, wydaliśmy specjalny Znaczek Charytatywny „Niech żyje Ukraina”. Sprzedaż tego znaczka cieszyła się dużym powodzeniem i dała niemałe środki, które przeznaczyliśmy na pomoc Ukrainie. Wojna trwa już niemal rok i w związku z tym chcemy kontynuować działalność charytatywną i również w tym roku nieść pomoc. Właśnie dlatego postanowiliśmy wydać kolejny Znaczek Charytatywny.

Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy upubliczniać raz na kilka tygodni.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także działamy na rzecz pokoju w pozostałej części Europy.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.

Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.27.01.2023

Widoczność na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera

W ostatnim czasie sporo zapytań, jakie od Was otrzymujemy, dotyczy widoczności na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Postaramy się zatem, w tym krótkim artykule, wyjaśnić wszystko na ten temat. Zatem do rzeczy.

Jeśli do celów rankingu konto użytkownika tworzone jest przez nas, wówczas automatycznie każde ma włączoną widoczność na liście oraz nazwę, pod jaką użytkownik na niej figuruje (zwykle imię i miejscowość, jaka jest podana na formularzu ZK). Ci z Was, którzy sami założyli sobie konto na naszej stronie, czy to dawniej, czy obecnie i nie zahaczyli odpowiedniej zgody, nie są widoczni w rankingu. Jeżeli użytkownik ma być widoczny, każdy sam musi odwiedzić swój panel użytkownika na stronie i włączyć tę funkcję, a my poniżej podpowiadamy jak to zrobić.


Więcej informacji

24.01.2023

Dziś kolejny znaczek turystyczny, ale komunikat trochę innego typu.

Wraz z początkiem 2023 roku zmianie uległa dotychczasowa nazwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które stało się Muzeum Domu Ślaskiego w Ziębicach. Jedna zmiana pociągnęła za sobą kolejną i oto dzisiaj możemy Wam pokazać dotychczasowy znaczek muzeum w nowej formie graficznej.

Jakby nie było, jest to swego rodzaju premiera i ponowne zaproszenie do Ziębic oraz do zwiedzania muzeum, które oprócz nazwy przez lata zmieniało się także od wewnątrz. Warto więc wrócić do tego miejsca i raz jeszcze zapoznać się z ekspozycjami, a jeśli interesuje Was mebel widoczny na grafice znaczka, koniecznie zapytajcie obsługi muzeum. Jesteśmy przekonani, że otrzymacie ciekawą odpowiedź.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach i do zdobywania najnowszej wersji znaczka. 23.01.2023

Pora na pierwszy w tym roku znaczek turystyczny i tym razem znalazł się na nim obiekt, który od kilku miesięcy wskazywaliście nam jako potencjalny element znaczka turystycznego. 

Wieża budziła i budzi wiele kontrowersji, ale to element naszego turystycznego dziedzictwa, który może zarówno przyczynić się do degradacji miejscowego środowiska, jak i do lepszego poznania gór. To jak się stanie, zależy w głównej mierze od nas - turystów. Dla nas wieża na Śnieżniku ma charakter symboliczny i nawiązuje do swojej poprzedniczki, o której historii także warto wspomnieć, ale może nie tu i nie teraz. 

To, co zapewne teraz jest dla Was najważniejsze to możliwość zdobycia znaczka. Pędzi on do swojego punktu przeznaczenia i myślimy, że już jutro powinien być dostępny w Schronisku PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Zachęcamy zatem do wyprawy na Śnieżnik i koniecznie zróbcie kilka fotek ze znaczkiem i wieżą w tle.

WIEŻA WIDOKOWA NA ŚNIEŻNIKU No. 1209

Wieżę widokową na szczycie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich wzniesiono w miejscu starej wieży kamiennej, która istniała tam od 1899 roku, a którą wysadzono w powietrze w 1973 r. Nowa konstrukcja została wykonana głównie ze stali i szkła. Jej dolna część zbudowana została z kamienia pochodzącego ze starej wieży, który przeleżał na szczycie 50 lat. Stalowa konstrukcja wieży obudowana została szkłem, które nie przepuszcza podmuchów wiatru, tak uciążliwych na Śnieżniku, szczególnie w porze zimowej. Do budowy wieży użyto blisko 100 ton stali, a same prace budowlane trwały 10 miesięcy. Wieża wznosi się na wysokość 34 metrów. Z jej szczytu podziwiać można widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Góry Bystrzyckie i Góry Złote. Widać stąd Hrubý Jeseník z dominującym Pradziadem, a także wiele innych, czasem znacznie oddalonych punktów jak Jezioro Otmuchowskie czy kominy Elektrociepłowni Opole. Wieża powstała w ramach projektu Kladsko-Orlicko-Śnieżnik realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky. Do użytku budowlę oddano 26 września 2022 r.22.01.2023

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU

Dzisiejszy post miał się pojawić tydzień temu, ale internet rządzi się swoimi prawami i musieliśmy troszkę poczekać, aby móc wcisnąć konkretne guziki i opublikować Wam te treści. Jest to post, na który czekało wielu kolekcjonerów, a który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych postów, rozpoczynającym turystyczny sezon i niejako podsumowującym miniony rok..

Pora na głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2022 roku". Mamy nadzieję, że zwiększająca się po pandemii liczba znaczków w tym roku podniesie frekwencję głosujących osób. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 8 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

12.01.2023

Dzisiaj będzie o nadgorliwości i kuponach gry kolekcjonerskiej. Temat ważny i przysparzający ostatnio pewnych kłopotów, w związku z czym zabraliśmy się za uporządkowanie treści z tym związanych. Jednak zanim to nastąpi, wyszła kwestia z klejeniem kuponów i dziś właśnie o tym, bo okazuje się, że wciąż trafiają do nas kupony naklejone na formularz w taki sposób, że otrzymujemy je luzem.

Pierwsze kupony gry kolekcjonerskiej drukowane były na zwykłej kartce i należało je potraktować klejem, aby trzymały się formularza. Potem karteczka na znaczkach ewoluowała i kupon, który należało wyciąć, wydrukowany był na kredowanym papierze. Dało się go przykleić do formularza klejem, ale najczęściej odpadał. Przytrzymany taśmą bezbarwną był nie do oderwania. Później karteczka na znaczku i kupony stały się samoprzylepne, a to jak sama nazwa wskazuje, sprawia, iż do przyklejenia takiego kuponu na formularz nie potrzeba kleju.

Okazuje się jednak, że część kolekcjonerów nie zauważyła tej zmiany i namiętnie kupony samoprzylepne smaruje klejem. Efekt jest taki, że spód kuponu krystalizuje i całość, zamiast trzymać się kartki, szczególnie ochoczo się odkleja. Ktoś chciał widocznie dobrze, a wyszło, jak wyszło.

Jak więc mocować kupony? Po wycięciu sprawdźcie, czy są to kupony starego typu, czy nowego. Z nowych wystarczy usunąć podlepkę chroniącą „klejącą część” i następnie nakleić to na formularz. A jeśli macie z tym problem, to nowe kupony także można chwycić taśmą samoklejącą.

I pewnie jak zwykle znajdą się tacy, co stwierdzą, że się czepiamy. Faktem jest natomiast, że wolimy dmuchać na zimne, bo przypadków odklejenia się kuponów jest mnóstwo, a ich zaginięcia podczas przesyłania coraz więcej, szczególnie jeśli koperta też nie do końca jest zaklejona.4.01.2023

Pamiętacie, jak w jednym z ostatnich postów, 30 grudnia wspominaliśmy o premierze, którą przełożyliśmy na początek stycznia? Dziś właśnie o tym będzie mowa i o dwóch znaczkach turystycznych, dzięki którym będziecie mieli pretekst, zwiedzić Sierpc i jego turystyczne atrakcje.

Tym razem na najnowszych znaczkach przedstawiono dwie budowle i są to w kolejności numerycznej: 

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W SIERPCU No. 1207

RATUSZ W SIERPCU No. 1208

Większość szczegółów dotyczących prezentowanych dziś znaczków zostały już omówione, a znaczki właśnie trafiły do sprzedaży w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. W międzyczasie prowadzone będą rozmowy nad drugim miejscem sprzedaży, aby i weekendowi turyści mieli szansę na zakup znaczka. Jeśli tylko dowiemy się czegoś w tej sprawie, od razu Was poinformujemy.

A tymczasem zachęcamy do odwiedzania Sierpca, ale też strony internetowej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, na której znajdziecie wiele ciekawych artykułów. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje z terenu i wpisy na podstronach znaczków, kiedy tylko je zdobędziecie.30.12.2022

To już ostatnie dni 2022 roku i ostatnia premiera, jaką dla Was przygotowaliśmy. Wprawdzie mieliśmy jeszcze jedną premierę w zanadrzu, ale z racji pewnych komplikacji musimy ją przełożyć na początek 2023 roku. Dziś natomiast jako swego rodzaju rekompensatę i wprowadzenie do kolejnego roku, mamy dla Was trzy nowe znaczki kolekcjonera.  

Seria znaczków kolekcjonera Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Obie panie podeszły do tego projektu z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dlatego nie możemy skrywać ich dzieła przez kolejne miesiące.

Seria „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” nie jest jeszcze zamknięta, choć nie ukrywamy, że tworzenie kolejnych znaczków będzie mocno utrudnione z racji tego, że materiałów, na podstawie których można zrobić ciekawy projekt, jest niewiele. Chcieliśmy, aby w serii tej wzięły udział obiekty z całego kraju, ale już widzimy, że niektórych zwyczajnie nie da się zwizualizować, a nie zawsze współczesne wyobrażenia tych budowli są zgodne ze stanem faktycznym. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy dalszych materiałów i mamy nadzieję, że w odpowiednim momencie będziemy mogli liczyć na Waszą pomoc. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.28.12.2022

Już tylko kilka dni pozostało do końca 2022 roku i w związku z tym mamy dla Was znaczkową ciekawostkę. Otóż w roku 2023 w Będzinie świętowane będzie 665-lecie nadania praw miejskich. Z tej właśnie okazji został wydany znaczek okolicznościowy i mamy nadzieję, że zechcecie zdobyć go do swojej kolekcji. Nie jest to jednak pierwszy znaczek z „serii”, bo dokładnie 5 lat temu również został wydany podobny znaczek okolicznościowy.

Przedstawiona dzisiaj nowość do obiegu wejdzie z dniem 4 stycznia. Już teraz jednak możecie zaplanować sobie przyszły wypad do Będzina, bo jak znamy życie, obchodom na pewno będą towarzyszyły różne ciekawe wydarzenia, w których warto będzie wziąć udział. 

ZO - 665-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH BĘDZIN 1358 - 2023

W 2023 roku Będzin świętuje 665 rocznicę lokacji miasta. To doniosłe wydarzenie miało miejsce 5 sierpnia 1358 roku. Lokacja na prawie magdeburskim (niemieckim) nastąpiła z woli króla Kazimierza Wielkiego i dawała miastu i jego mieszkańcom liczne przywileje. Wpłynęły one na rozwój osady targowej, która istniała nad Czarną Przemszą już w I poł. XIV w. Pierwszym wójtem Będzina został wymieniony w akcie lokacyjnym Hinko Ethiopus. Budowa zamku (przed rokiem 1349) strzegącego zachodniej granicy Królestwa Polskiego uczyniła z Będzina ważny punkt na średniowiecznej mapie fortyfikacji Małopolski Zachodniej. Rozwijające się u podnóża królewskiej warowni miasto zostało otoczone murami obronnymi, wzniesiono także wiodące do niego kamienne bramy. Za sprawą decyzji jednego z najwybitniejszych polskich władców Będzin stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym, miejscem, gdzie szczególnego znaczenia nabierają słowa: zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną.22.12.2022

Zanim złożymy Wam życzenia, mamy jeszcze jeden post techniczny. Zbliża się rok 2023 i najwyższy czas pomyśleć o kalendarzu. 

W tym roku nie będzie żadnego kalendarza drukowanego, a jedynie kalendarium do naszego małego kalendarza drewnianego. Wydaliśmy go w 2019 roku, a jego wersja startowa posiadała gotowe kalendarium. Jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. O wiele tańsze okazało się indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy. Pomysł ten się sprawdził i już 4 lata kalendarze służą swoim właścicielom.

W tym roku postanowiliśmy przygotować hurtowy projekt kalendariów. Być może dzięki temu jeszcze bardziej ograniczycie koszty wydruku, a jeśli nie, to przynajmniej w przyszłym roku nie będziecie musieli czekać na stosowny plik do ostatniej chwili. 

Plik kalendarium wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną. Zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium, co nas bardzo cieszy. Nie mogło zatem zabraknąć tego kalendarza i w tym roku, w końcu z założenia miał on być "wieczny". 

Kalendaria zostały sprawdzone i teoretycznie nie zawierają błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowe pliki umieściliśmy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na ich wydrukowanie, zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu adminowi, który poprawi i podmieni pliki na serwerze. 

Jeśli natomiast ktoś chciałby mieć u siebie taki kalendarz, to mamy jeszcze kilka egzemplarzy w zapasie (końcówka serii). Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować kalendarium i podmienić je z tym dołączonym do kalendarza. Wszystkie informacje nt. drewnianych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.19.12.2022

Do końca roku zostało już niewiele, a mimo wszystko mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem nowy znaczek ucieszy zapewne wszystkich kolekcjonerów z Wielkopolski, którzy od wielu lat czekali, aż w Kościanie pojawi się pierwszy znaczek turystyczny. 

Jak już zapewne zauważyliście, na znaczku znalazła się kościańska wieża ciśnień. Nie jest to jednak byle jaka wieża i na pewno dowiecie się tego, czytając poniższy opis. W budowli dziś mieści się ścianka wspinaczkowa oraz obserwatorium astronomiczne, ale ciekawostek na temat tego obiektu jest więcej. Warto więc odwiedzić Kościan, poznać nie tylko wieżę, ale i inne zabytkowe budynki, których tutaj nie brakuje.

Znaczek do obiegu trafi w najbliższą środę po godzinie 14:00, kiedy to będzie czynna wieża ciśnień. Mamy nadzieję, że jeszcze przed świętami odwiedzicie wieżę i zdacie nam z tego relację na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W KOŚCIANIE No. 1205

Wieżę ciśnień w Kościanie zaprojektował inż. Xaver Geisler, a powstała ona w 1908 r. jako element systemu wodociągowego miasta. Bazuje ona na motywie londyńskiego Tower Bridge. Jej wysokość to 40 m. W czasie działań wojennych w 1945 r. w kościańskiej wieży ciśnień bronili się Niemcy. W rezultacie doszło do jej ostrzelania pociskami czołgowymi, a budowla doznała poważnych uszkodzeń dachu oraz głowicy. Zbiornik na wodę został podziurawiony niczym sito. Wieża eksploatowana była do końca pierwszej dekady XXI w. Dziś jest to wyjątkowy obiekt w skali kraju mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie, tak wyjątkowe, obserwatorium astronomiczne. Kościańska ściana wspinaczkowa to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. Można tu korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2 i sięgających wysokości ponad 18 metrów. Na szczycie wieży znajduje się jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Obserwatorium wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba.15.12.2022

Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przenosimy się na terytorium województwa lubelskiego, a dokładnie 20 kilometrów na południe od Biłgoraja, do miasta Tarnogród. 

Jak już zauważyliście w tytule widniejącym na znaczku, Tarnogród to stolica wiejskich teatrów, ale też miejscowość słynąca z sejmików teatralnych. Ich historia jest długa i niezwykle ciekawa, a przy okazji można się dowiedzieć interesujących faktów o samym Tarnogrodzie. Miasto to ma bowiem wiele do zaoferowania i na pewno się o tym przekonacie, gdy tylko je odwiedzicie. A taką możliwość pojawi się już w najbliższy weekend. Jeśli zerkniecie na stronę internetową Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, to zobaczycie, że w niedzielę odbywać się będą uroczystości związane z 41. rocznicą  wprowadzenia stanu wojennego i wtedy właśnie, czyli 18 grudnia, znaczek zostanie wprowadzony do obiegu. Zapraszamy zatem do Tarnogrodu i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowego szlaku.

TARNOGRÓD - STOLICA TEATRU WIEJSKIEGO No. 1206

Tarnogród to urokliwe miasteczko na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Miasto pogranicza kultur i religii, krzyżujących się szlaków wędrownych, ciągle przyciągające turystów swoją niezwykłością. Wśród miejsc, które można polecić turystom, na uwagę zasługuje Tarnogrodzki Ośrodek Kultury będący tętniącą życiem wizytówką miasta. Miejsce to od wielu lat przyciąga mieszkańców oraz miłośników teatru z całego kraju. Obiekt powstał przez pomyłkę, z czasem przeobrażając się w Wiejski Dom Kultury. Tarnogrodzki ośrodek stał się znany w kraju. W 1967 r. został założony Amatorski Zespół Teatralny, a w roku 1964 Tarnogród staje się stolicą Teatru Wiejskiego. Tu od 1975 r. odbywają się Międzywojewódzkie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych, a od 1984 r. Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Czym są sejmiki? Sejmiki to unikatowe przedstawienia ilustrujące zwyczaje, obrzędy doroczne, rodzinne, prace polowe i domowe. Podczas sejmików widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędy i zwyczaje.14.12.2022

Znaczek z numerem 1200 nie był ostatnim, jaki planowaliśmy wydać w tym roku. Pojawiły się jeszcze 4 inne, które chcemy Wam dziś zaprezentować i tym samym zaprosić do odwiedzania i poznawania miejsc, jakie pokazano na znaczkach.

Jednak nie tylko miejsca pokazane na znaczkach polecamy Wam do zwiedzania. Jeśli przeczytacie opisy nowych znaczków, to zauważycie, że godnych uwagi obiektów w Gminie Latowicz jest więcej.

KAPLICA ZJAWIENIA W WIELGOLESIE No. 1201

MIASTO LATOWICZ No. 1202

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W WIELGOLESIE No. 1203

KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W LATOWICZU No. 1204

Zwiedzanie tych okolic warto połączyć z innymi znaczkowymi eskapadami, a w okolicy jest co zwiedzać i można przy okazji zdobyć kilkanaście znaczków, w wielu interesujących miejscach. W Gminie Latowicz znaczki już na Was czekają, więc jeśli tylko macie ochotę, możecie ruszać w trasę i poznawać kolejne obiekty. Przypomnimy również, że chętnie ujrzymy Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i byłoby dobrze, gdybyście za każdym razem odpowiednio oznaczali w tych relacjach zarówno znaczki turystyczne, jak i odwiedzane miejsca. A teraz już nie przeszkadzamy i zostawiamy Was samych z najnowszymi znaczkami i z ich opisami. 12.12.2022

Poniedziałek rozpoczęliśmy porannym zaproszeniem do Szreniawy, ale na główny punkt programu przewidzieliśmy inną atrakcję, czyli tak lubianą przez turystów znaczkową premierę. Za sprawą najnowszego znaczka raz jeszcze chcemy skierować Wasze kroki do Szczecina, byście jeszcze dokładniej poznali jego zabytki i historię. 

Jak widzicie, najnowszy znaczek jest nie byle jaki i nosi bardzo ładny numer 1200. Mamy nadzieję, że podobnie jak poprzednie „okrągłe numery” także ten będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i wkrótce stanie się ozdobą niejednej kolekcji. Znaczek dziś lub we wtorek powinien trafić do punktu sprzedaży, więc zapewne od środy będziecie mogli zdobyć go na miejscu. A kiedy to już zrobicie, przejdźcie na drugą stronę ulicy, zróbcie sobie zdjęcie z Aniołem Wolności i prześlijcie nam jako relację z kolejnej wyprawy po znaczki. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem najnowszego znaczkowego miejsca turystycznego i zapraszamy do śledzenia newsów na naszej stronie w kolejnych dniach.

POMNIK OFIAR GRUDNIA 1970 W SZCZECINIE No. 1200

Pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Szczecinie znajduje się na placu Solidarności, w pobliżu szczecińskiej filharmonii. Potocznie nazywany jest też Aniołem Wolności, ponieważ przedstawia postać 11-metrowej wysokości anioła z pionowo uniesionymi skrzydłami. W dłoniach anioł trzyma koronę cierniową, składającą się z liter tworzących stylizowany napis Grudzień 1970. Anioł posadowiony jest na wyłaniającej się z ziemi łódce. Wokół pomnika znajdują się 4 płyty granitowe z pamiątkowymi inskrypcjami i nazwiskami poległych w grudniu 1970 roku. Autorem tego odlanego z brązu pomnika jest Czesław Dźwigaj, a inicjatorem powstania Stowarzyszenie Grudzień ’70–Styczeń ’71 oraz miejscy radni. Kamień węgielny pod budowę pomnika położono 17 grudnia 2003 r. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>