Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 >>

4.12.2018

Naklejka Nowy TomyślTym razem mamy gratkę dla uczestników spotkania w Nowym Tomyślu. Wiecie zapewne, że tradycją jest iż co roku po Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT powstaje okolicznościowa naklejka wykonana z grupowej fotografii uczestników spotkania. Także w tym roku taka naklejka powstała i jeśli ktoś chciałby ją posiadać w swoim zbiorze, by wkleić do dziennika w miejscu przeznaczonym na nowotomyskie spotkanie, to może naklejkę zakupić w cenie 2 zł/szt. 

Oprócz najnowszej naklejki istnieje możliwość zaopatrzenia się w egzemplarze historyczne z minionych spotkań. Pełen wykaz tego co jeszcze posiadamy znajduje się poniżej.


Więcej informacji

24.11.2018

W sobotę, 17 listopada, członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka gościły, na zaproszenie Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, na Warsztatach Umiejętności Rozmaitych, w miejscowości Zduny niedaleko Krotoszyna.

Spotkanie organizacji pozarządowych z Krotoszyna oraz bliższych i dalszych okolic było okazją do zaprezentowania idei znaczka turystycznego jako inspiracji do prowadzenia działań społecznych, łączących turystykę z edukacją regionalną.

Więcej informacji >>20.11.2018

744Często podkreślacie, że wielu miejsc nigdy byście nie odwiedzili gdyby nie znaczek turystyczny, który pozwolił odkryć te niekiedy ukryte atrakcje turystyczne.

I tak też będzie z dzisiejszą premierą i miejscem, które promuje się znaczkiem turystycznym. Wytrawni turyści na pewno słyszeli o tym miejscu, ale czy wszyscy? 

Zapraszamy zatem do Szafarni gdzie niegdyś bywał Fryderyk Chopin, a teraz mieści się tu ośrodek jego imienia. To kolejne miejsce, w któym historia czeka na nas za każdym rogiem, ale żeby ją poznać to trzeba tu być. Zapraszamy zatem do Szafarni, a znaczek, który właśnie prezentujemy, w sprzedaży będzie dostępny od 27 listopada

OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI  No. 744

Ośrodek Chopinowski w Szafarni położony na ziemi dobrzyńskiej mieści się w XIX-wiecznym pałacu, zbudowanym w miejscu dawnego dworu Dziewanowskich. To tu Fryderyk Chopin spędził wakacje w 1824 i 1825 roku, poznając polski folklor i muzykę ludową, pod której wpływem zaczął komponować pierwsze mazurki. Wspomnienia z pobytu w Szafarni zawarł w humorystycznym „Kurierze Szafarskim”. Obecnie Ośrodek jest instytucją kultury mającą na celu popularyzację postaci Fryderyka Chopina i jego twórczości poprzez koncerty, konkursy oraz audycje muzyczne dla grup. Odwiedzający Szafarnię mogą w zabytkowych wnętrzach pałacu znaleźć wystawy poświęcone kompozytorowi, pospacerować po malowniczym parku otaczającym ośrodek lub napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin.19.11.2018

BydgoszczPamiętacie jak przez kilka lat łataliśmy luki numeracyjne w wykazie polskich znaczków i w końcu udało się je zapełnić ? Mieliśmy także tzw. "białe plamy" na mapie Polski, ale te też w dużej mierze udało się wyeliminować.

Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach, że znaczki są już wszędzie, bo co prawda dużych "białych plam" już nie ma, ale są mniejsze i jeszcze setki miejsc, które trzeba pokazać turystom.

I właśnie dzisiaj pokazujemy niewielką część bydgoskich atrakcji turystycznych, których w mieście jest zdecydowanie więcej. Niech ta premiera będzie dla Was zaproszeniem i wstępem do zwiedzania miasta. Znaczki przedstawiają kolejno:  

SKARB BYDGOSKI  No. 745

SPICHRZE NAD BRDĄ W BYDGOSZCZY  No. 746

PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ W BYDGOSZCZY  No. 747

EXPLOSEUM W BYDGOSZCZY  No. 748

Powstanie tych znaczków to w dużej mierze zasługa miejscowego kolekcjonera Bogusława, który wytrwale propagował znaczkową ideę i w tym miejscu dziękujemy mu za wsparcie. Podziękowania należą się także miejscowym urzędnikom, mamy nadzieję, że to nie są ostatnie ZT w Bydgoszczy. A jeśli już nie możecie się doczekać i planujecie wizytę w Bydgoszczy w najbliższym czasie to mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 20 listopada.

Zapraszamy zatem do Bydgoszczy i koniecznie udokumentujcie swój pobyt, by później się nim pochwalić na łamach naszego profilu FB.10.11.2018

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dokładnie rok temu - bez dwóch dni, ukazała się poprzednia część cyklu tworzonego przez Bobika. Dziś nadszedł czas na publikację kolejnego odcinka, który jednak będzie inny niż dotychczasowe, a w którym dowiecie się, jak od kuchni wyglądała organizacja minionego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. 

Mamy nadzieję, że tekst przeczytacie z uwagą i dowiecie się czegoś nowego, co być może w przyszłości kogoś z Was skłoni do podobnych działań. Życzymy przyjemnej lektury :-)

Z pamiętnika Bobika - cz. 7 >>8.11.2018

Trzy miesiące temu publikowaliśmy ostatnie znaczki kolekcjonera, a że znaczków turystycznych od tego czasu znacznie przybyło to pora na kontynuację tej serii.

 

Dziś kolejna piątka władców, ujęta jak zwykle znakomicie przez naszego grafika i opisana przez równie niezawodną Martę :-), której w tym miejscu za pomoc po raz kolejny dziękujemy

A już niebawem znaczki te pojawią się w skrzynkach wszystkich tych osób, które złożyły odpowiednią ilość kuponów i pomyślnie przeszły weryfikację. Mamy nadzieję, że pochwalicie się najnowszymi zdobyczami :-)7.11.2018

743Osoby, które miały przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu o prezentowanym dzisiaj znaczku dowiedziały się prawie miesiąc temu, kiedy to rozpoczęliśmy prace nad tym krążkiem. Padło wówczas pytanie czy ktoś z obecnych wie kim była Sue Ryder i pewnie gdybyśmy dzisiaj zapytali Was o to ponownie w tłumie znaczkomaniaków podobnie jak wtedy pojawiłyby się pojedyncze dłonie w górze.

Prezentowany właśnie znaczek to pretekst do poznania Sue Ryder i bodziec, dzięki któremu kolejny raz macie szansę trafić do niezwykle ciekawej placówki muzealnej, w której dowiecie się czegoś ciekawego.

Krótką charakterystykę Sue Ryder i muzeum Jej poświęconemu znajdziecie w poniższym opisie, ale my tradycyjnie zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z przedstawioną dziś postacią, właśnie przy okazji wizyty w miejscu, które przedstawia prezentowany znaczek.

Informujemy przy tym, że najnowszy znaczek turystyczny już jest dostępny w sprzedaży w sklepiku nieopodal muzeum. Samo muzeum czynne jest tylko od poniedziałku do środy, więc i to weźcie pod uwagę planując swoje wyprawy. Już teraz gorąco Was zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Sue Ryder w Warszawie i mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tego pobytu. 

MUZEUM SUE RYDER W WARSZAWIE  No. 743

Muzeum Sue Ryder mieści się w zabytkowej, późnoklasycystycznej Rogatce Mokotowskiej, jednej z rogatek miejskich Warszawy zaprojektowanych przez słynnego architekta królewskiego, Jakuba Kubickiego. Z kilkunastu domków rogatkowych powstałych w latach 1816-25 do dziś pozostało tylko cztery: dwa przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie oraz dwa przy ul. Grochowskiej na Pradze. Muzeum jest poświęcone Sue Ryder, brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji działającej w wielu krajach, w tym także w Polsce. Sue Ryder była wielką miłośniczką naszego kraju. W czasie II wojny światowej służyła w brytyjskiej agencji rządowej SOE, wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Wtedy poznała polskich cichociemnych, u których podziwiała wielką odwagę i miłość ojczyzny. Po wojnie, kiedy założyła już swoją fundację, zaczęła przyjeżdżać do Polski, niosąc pomoc humanitarną i charytatywną: przywoziła transporty darów, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Muzeum jest położone w centrum Warszawy, kilkaset metrów od Belwederu i Łazienek Królewskich. W pobliżu znajdują się także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Mauzoleum Walk i Męczeństwa, Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny UW, Centrum Sztuki Współczesnej i wiele innych godnych uwagi miejsc.6.11.2018

Cz. 6 - Znaczki Kolekcjonera - zasady przydzielania

Dzisiejszy artykuł będzie zgoła inny niż wszystkie, bo po pierwsze będzie zdecydowanie krótszy, a po drugie bardziej treściwy ze względu na stosunkowo wąski zakres tematyczny.

Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat ważny, coraz ważniejszy i nie dla wszystkich zrozumiały, co szczególnie dało się odczuć w ostatnich tygodniach.

Otóż jak zapewne wiecie zbieranie znaczków turystycznych związane jest z grą kolekcjonerską, która rządzi się określonymi zasadami. Ujmując to w wielkim skrócie, uczestnik tej gry za każdą dziesiątkę numeryczną znaczków, a w zasadzie kuponów, otrzymuje od centrali znaczek kolekcjonera. O zasadach gry kolekcjonerskiej przeczytacie klikając w link >>.

W ostatnich latach ilość zdobywców znaczków kolekcjonera (ZK) w szybkim tempie wzrasta co oczywiście bardzo nas cieszy, bo świadczy tylko o rozwoju znaczkowej idei. Niestety część kolekcjonerów albo przez nieuwagę, albo celowo próbuje do gry kolekcjonerskiej przemycić swoje zasady, które nie są zgodne z tymi, ustalonymi przed laty. I tak oto coraz częściej odbieramy z poczty Wasze formularze z kuponami i z prośbą o konkretny znaczek kolekcjonera.


Więcej informacji

5.11.2018

ŁańcutNajwyższa pora na pierwszą w listopadzie znaczkową premierę.

Tym razem za pośrednictwem znaczków turystycznych chcielibyśmy Was zaprosić w okolice Rzeszowa, a dokładniej do znanego chyba wszystkim zamku w Łańcucie, gdzie obok doskonale zachowanych wnętrz, można podziwiać założenie parkowe, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze. Ale to nie jedyne atrakcje tego miejsca, bowiem na terenie, o którym mowa funkcjonuje także słynna wozownia, w której zgromadzono liczny zbiór pojazdów konnych.

I to właśnie te dwa obiekty - zamek i wozownia są elementami przedstawionymi na najnowszych znaczkach turystycznych. 

ZAMEK W ŁAŃCUCIE - POMNIK HISTORII  No. 741

WOZOWNIA W ŁAŃCUCIE - KOLEKCJA POJAZDÓW KONNYCH  No. 742

Przedstawione dzisiaj znaczki w sprzedaży pojawią się od 9 listopada, a oczekując na ich wprowadzenie gorąco wszystkich zachęcamy do wizyty w Łańcucie i zwiedzania tutejszego zamku. Mamy nadzieję, że znaczki staną się dla Was kolejnym pretekstem do turystycznych wypraw i poznawania historii oraz piękna naszego kraju.30.10.2018

740W październiku udało nam się wprowadzić do obiegu 12 znaczków turystycznych i 2 okolicznościowe. Miesiąc co prawda już się kończy, ale my mamy jeszcze dla Was ostatnią - trzynastą nowość, tym razem z pogranicza województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Mowa oczywiście o widocznym na obrazku zamku w Szydłowcu, gdzie prezentowany znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada.  Weźcie to pod uwagę planując swoje wyprawy znaczkowym szlakiem, a jak już dotrzecie do Szydłowca koniecznie podzielcie się wrażeniami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką szydłowieckiego zamku i wszelkimi szczegółami dotyczącymi miejsca sprzedaży znaczków.

ZAMEK W SZYDŁOWCU  No. 740

Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Według zachowanych dokumentów już w 1427 roku istniał w tym miejscu kamienny dwór należący do Jakuba i Sławka Odrowążów – protoplastów rodziny Szydłowieckich. Archeolodzy znaleźli też resztki starszych, drewnianych konstrukcji, prawdopodobnie pochodzących z XIII wieku. Do łatwiejszej obrony zamek zbudowano na sztucznej wyspie w rozlewiskach rzeki Korzeniówki i otoczono fosą. Przez ponad dwa stulecia zamek należał do Radziwiłłów. W czasie II wojny światowej okupanci utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej, którą po likwidacji getta przewieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince. W latach 2011-2015 przeprowadzone zostały prace remontowo-budowlane na terenie Zamku i dziedzińca, wyspy zamkowej oraz Parku Radziwiłłowskiego. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.28.10.2018

RELACJA Z VII OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

VII Spotkanie Kolekcjonerów - Nowy Tomyśl 2018Przygotowania do Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to zwykle kilka miesięcy planowania, ustalania szczegółów i prawdziwie zakręcone ostatnie tygodnie przed samym spotkaniem.

Później nadchodzi ten długo oczekiwany moment - moment spotkania, które zawsze za szybko się kończy. A później jest nicość, taki stan, który towarzyszy nam długo, do czasu aż się pozbieramy, aż napiszemy relację, która pozwoli Wam i nam kiedyś raz jeszcze przypomnieć sobie te momenty, kiedy byliśmy wszyscy razem, skupieni wokół turystyki i znaczkowej idei, w ramach dorocznego święta kolekcjonerów znaczków turystycznych.

Nicość skończyła się w piątek, ale postanowiliśmy jeszcze dwa dni przetrzymać Was w niepewności i dokładnie dzisiaj, dwa tygodnie po zakończeniu spotkania w Nowym Tomyślu opublikować kilka zdań na ten temat. Zapraszamy do lektury, ale najpierw zróbcie sobie coś do picia, aby później nie biegać po kawę czy inne napoje.

Relacja - VII Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Nowy Tomyśl 2018 >>23.10.2018

ZNACZKOWY KOMPAS

Co pewien czas, wśród przeróżnych zdobyczy kolekcjonerów, publikowanych na naszym profilu, pojawia się taki oto ni to znaczek ni to kompas. Wtedy też docierają do nas przeróżne zapytania, na które rzecz jasna odpowiadamy i wyjaśniamy. Niestety notorycznie cierpimy na brak wolnego czasu, w którym moglibyśmy wszystkie nasze produkty opisać i Wam przedstawić. Bywalcy różnych spotkań mają tę przewagę, że często na miejscu wchodzą w posiadanie tego typu ciekawostek, ale inni niestety muszą czekać na tę chwilę, kiedy dany produkt opiszemy i umieścimy na stronie.

I dziś właśnie nadeszła ta chwila, pokażemy Wam widoczny obok znaczko – kompas, czyli coś co łączy w sobie funkcję znaczka turystycznego i kompasu. To idealny gadżet, który jest pełnowymiarowym znaczkiem turystycznym, a dodatkowo może się okazać przydatnym przedmiotem podczas wycieczki.


Więcej informacji

19.10.2018

Spotkanie Praga

Informujemy, że w dniu 1 grudnia br. odbędzie się coroczne Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Pradze. Tym razem czescy organizatorzy jako miejsce przyjacielskich rozmów przy piwie wybrali restaurację Lapák  (areszt, więzienie) >>   Koordynaty miejsca spotkania: 50.1272169N, 14.4673528E

Ilość miejsc w restauracji jest ograniczona. Dojazd do miejsca spotkania we własnym zakresie. Korzystający z komunikacji publicznej najłatwiej dostaną się tutaj metrem - dojazd do stacji C - Ládví

Ewentualne zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy spotkania organizują we własnym zakresie.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu należy przesyłać do wieczora 15 listopada na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl 

Oprócz kolejnej możliwości spotkania w gronie znaczkowych przyjaciół przy okazji będzie możliwość zobaczenia Pragi w Bożonarodzeniowej odsłonie, a także udziału w targach świątecznych.  Zapraszamy !


Więcej informacji

17.10.2018

Górki WielkiePowoli opracowujemy materiały z minionego spotkania w Nowym Tomyślu, ale równocześnie zajmujemy się sprawami bieżącymi, do których należy dzisiejsza premiera znaczków promujących walory turystyczne Górek Wielkich. 

Jeśli natomiast jeszcze nie potraficie przyporządkować nazwy miejscowości do konkretnego regionu w kraju, to podpowiemy, że jest to wieś w Beskidzie Śląskim, nieopodal Ustronia i tutaj właśnie znaczkami turystycznymi wyróżniono następujące obiekty:

CENTRUM KULTURY I SZTUKI DWÓR KOSSAKÓW - GÓRKI WIELKIE  No. 737

SZLAK KAMYKA - GÓRKI WIELKIE  No. 738

SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE KOSS - GÓRKI WIELKIE  No. 739

Opisy poszczególnych miejsc i odnośniki do stron konkretnych zasobów znajdziecie tradycyjnie ukryte w linkach powyżej. My zaś informujemy, że przedstawione powyżej znaczki do sprzedaży trafią w czwartek 18 października i od tego dnia serdecznie Was wszystkich zapraszamy do odwiedzania tej ciekawej miejscowości i obiektów, dzieki którym jeszcze lepiej poznacie nasz kraj.16.10.2018

Obiecana zbiorcza fotografia ze spotkania w Nowym Tomyślu właśnie została wgrana na serwer i możecie ją pobrać klikając bezpośrednio w link >> lub poprzez naszą pobieralnię na stronie, gdzie również znajduje się link do zdjęcia.

Dzisiaj też otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu link do zdjęć >> jakie zostały wykonane podczas naszej piątkowej wycieczki. Fotki dostępne są do pobierania do końca miesiąca, także zapraszamy do ich oglądania lub pobierania.13.10.2018

VII Spotkanie Kolekcjonerów ZTPo wczorajszej turystycznej części spotkania dziś pora na część główną, z wystąpieniami zaproszonych gości. Tradycyjnie ten fragment spotkania rozpoczęliśmy od podsumowania tego co wydarzyło się przez miniony rok. Była też mowa o planach i tradycyjne upominki dla wszystkich zebranych znaczkomaniaków.

Jednym z upominków jest ten właśnie znaczek okolicznościowy, ktory jak mówią kolekcjonerzy "zdobyty podczas spotkania smakuje i cieszy bardziej". To już siódmy znaczek poświęcony naszym corocznym spotkaniom. Tworzy on piękną serię, pokazując miejsca, w których dane nam było się spotykać. 

ZO - VII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - WIELKOPOLSKA 

Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, za każdym razem w innym miejscu Polski. Nasze spotkania mają charakter imprezy turystycznej, w której piątek przeznaczony jest na zwiedzanie. Sobota to zawsze dzień głównych obrad, podczas których głos zabierają zaproszeni goście. Dzień ten kończy się wspolnym biesiadowaniem i rozmowami kolekcjonerów, które często kończą się w późnych godzinach nocnych. Każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję. 12.10.2018

654Ostatni punkt wycieczki to znany większości z Was Folwark w Wąsowie. Tu czekała na nas kolejna niespodzianka w postaci jeszcze ciepłego drewnianego krążka, prezentującego dawne zabudowania folwarczne, w skład których wchodziły także budynki mieszkalne pracowników.

Znaczek dostępny jest w folwarcznej kawiarni, ale warto poświęcić nieco czasu, by przespacerować się wzdłuż pobliskiej alei i zobaczyć te ciekawe zabudowania..

ZABUDOWANIA FOLWARCZNE W WĄSOWIE  No. 654

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelm von Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli. Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju.12.10.2018

653Nasza dzisiejsza trasa doprowadziła nas w końcu do Opalenicy, gdzie na wycieczkowiczów czekała kolejna niespodzianka w postaci kolejnego nowego znaczka, który uczestnikom wycieczki został wręczony przez samego Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca.

Prezentowany właśnie znaczek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a budynek ratusza, który na nim przedstawiono w rzeczywistości prezentuje się równie imponująco. Interesująca jest także historia tego obiektu, ale o tym to już każdy może przeczytać w załączonym opisie lub posłuchać w bardziej obszernym nagraniu audio "dołączonym do znaczka".

Zapraszamy do Opalenicy.

RATUSZ W OPALENICY  No. 653

Obecny ratusz zastąpił drewnianą budowlę magistratu pochodzącą z XVII wieku, która znajdowała się w centralnej części opalenickiego rynku. Drewniany budynek został rozebrany w 1884 roku. Powstały na nowo w 1897 ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, według projektu grodziskiego budowniczego W. Dolsciusa. W części centralnej ratusza znajduje się portyk wsparty na czterech filarach, które podtrzymują reprezentacyjny taras. Swoim stylem budowla nawiązuje do tradycji renesansu. Została ona zwieńczona charakterystyczną, ozdobną wieżyczką nawiązującą do poprzedniego budynku ratusza z XVII wieku. W roku 1909 przeprowadzono remont nowego ratusza i zainstalowano w nim pompę napędzaną silnikiem benzynowym do tłoczenia wody. Dziś budynek ratusza to siedziba Urzędu Miejskiego w Opalenicy.12.10.2018

736Część turystyczną Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych rozpoczynamy od nowotomyskiego rynku, na którym znajduje się znany większości "Wiklinowy Kosz - Gigant" bedący jednocześnie elementem miejscowego "wiklinowego szlaku". To jednak nie jedyna atrakcja turystyczna tego miejsca, bowiem na rynku znajduje się również dawny ratusz miejski, w którym swoją siedzibę ma obecnie Sąd w Nowym Tomyślu. 

W ten oto sposób znaczkową premierą rozpoczynamy zwiedzanie Nowego Tomyśla i okolicznych atrakcji, a nowinę o nowym znaczku zgromadzonym turystom przekazał Pan Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Nowego Tomyśla oraz tutejszych atrakcji i gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią kolejnego, interesującego obiektu.

BUDYNEK SĄDU W NOWYM TOMYŚLU - DAWNY RATUSZ MIEJSKI  No. 736

Zlokalizowany w centralnej części placu Niepodległości budynek sądu, pełnił wcześniej rolę miejskiego ratusza. Nie jest to jednak pierwsza budowla o tym charakterze wzniesiona w tym miejscu. Pierwszy ratusz powstał ok. 1806 roku, a kolejny w 1865 roku. Obecnie istniejący budynek wzniesiono w 1879 roku i nosi on cechy stylu eklektycznego z elementami klasycystycznymi. Ciekawostką jest fakt iż dawniej w budynku tym oprócz ratusza mieściło się więzienie komunalne, a swoje siedziby miały tu m.in. urząd stanu cywilnego czy szkoła muzyczna. Wejście do budynku ozdabia wsparty na dwóch kolumnach portal ponad którym znajduje się ozdobny kartusz podtrzymywany przez dwie postaci kobiece, dzierżące w dłoniach symbole władzy i prawa. Budynek posiada dwa symetryczne skrzydła, które wraz z fasadą tworzą swoista literę U. Środek tej litery to wewnętrzny dziedziniec, wykorzystywany dawniej dla potrzeb tutejszego więzienia. Od roku 2003 do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu.11.10.2018

2. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Pod koniec września dostaliśmy zaproszenie na drugie już urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zaproszenie rzecz jasna przyjęliśmy, ale przez chwilę zastanowiliśmy się nad tym czy to nie za wcześnie, bo przecież dopiero co byliśmy na urodzinach w Komornikach. Wszystko jednak się zgadzało, minął kolejny rok, a to nasze złudne wrażenie to wina czasu, który jednak za szybko biegnie.

Dzisiaj przedstawiamy Wam krótką relację z imprezy w Komornikach autorstwa samej szefowej komornickiego klubu. Dzięki temu macie niepowtarzalną okazję przeczytać o tym właśnie teraz, a nie za 3 tygodnie :-)

Usiądźcie zatem wygodnie i czytajcie, a jeśli zechcecie to nawet możecie zdjęcia obejrzeć i kliknąć lajka na facebooku. Zachęcamy.

Relacja - 2. Urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach >>10.10.2018

GniewMimo ostatnio napiętego harmonogramu udało nam się przygotować jeszcze jedną znaczkową niespodziankę w tym tygodniu. 

Przedstawiamy zatem na znaczkach trzy lokalne atrakcje turystyczne Gniewa i mamy nadzieję, że za ich pośrednictwem miasto to znajdzie się także w Waszych planach turystycznych. Miejscami, które w Gniewie trzeba odwiedzić są kolejno:

ZAMEK KRZYŻACKI W GNIEWIE  No. 661

FIGURA MISIA MACIUSIA W GNIEWIE  No. 662

STAŁA WYSTAWA KAPSLI W GNIEWIE  No. 663

Tradycyjnie wszelkie informacjie odnośnie ww. miejsc znajdziecie w opisach znaczków, pod którymi znajdziecie również dane miejsc sprzedaży. Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 11 października

Mamy nadzieję, że jeszcze tej jesieni wielu turystów odwiedzi Gniew i będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się wrażeniami z wycieczek znaczkowym szlakiem.10.10.2018

Czas pędzi jak oszalały i mimo, iż jesteśmy na chwilę przed Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów to ogłaszamy, że prowadzimy zapisy na kolejną partię naszych turystycznych pieczątek.

W tym roku wszystko przesunęliśmy o miesiąc do przodu, aby bez problemów zdążyć przed świątecznymi korkami na poczcie i mieć troszkę więcej czasu na realizację.

O sprawach technicznych dotyczących składania zamówień przeczytacie TUTAJ >>. Na zgłoszenia czekamy do 25 października, a później tradycyjnie kilka dni potrzebujemy na akceptację projektów, kilka na realizację zamówienia i oczekiwanie na wpłaty. Podchodząc całkiem realistycznie (o ile nie wydarzy się nic nieprzewidywanego), zakładamy rozpoczęcie wysyłki ok. 20 listopada.

Pamiętajcie jednak, że to od Was w głównej mierze zależy sprawność z jaką przeprowadzimy całą operację. Lata ubiegłe pokazały nam już, że nie czytacie komunikatów, nie odbieracie e-maili i nie podajecie wszystkich niezbędnych danych. Brak jakiegokolwiek składnika powoduje kolejne opóźnienia, pytania i naciąganie czasu, który nie jest z gumy. 

Czekamy zatem na zgłoszenia. W najbliższych dniach będziemy bardzo zajęci, ale na pewno odezwiemy się po 15 października.8.10.2018

ZO BP w Bielsku PodlaskimDla wielu z Was znaczki turystyczne to zabawa, ale całkiem spora grupa osób traktuje to jako coś więcej. Po ostatniej premierze ZO pojawiła się luka w numeracji i od razu zaczęły się spekulacje i pytania. A przecież to tylko zabawa.... 

Dziś, kiedy wszystkie materiały udało się spiąć w całość, możemy Wam pokazać wizerunek kolejnego znaczka okolicznościowego, który już 11 października pojawi się w sprzedaży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.

Biblioteka ta obchodzi zresztą jubileusz 90 lat istnienia i właśnie dzięki tej rocznicy możesie dzisiaj cieszyć się kolejnym znaczkiem z kuponem JOKER. Wszystkich zainteresowanych znaczkami zapraszamy do Bielska Podlaskiego, a poniżej krótka historia biblioteki.

ZO - 90 LAT MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BIELSKU PODLASKIM

Publiczna Biblioteka Miejska w Bielsku Podlaskim została założona w roku 1928, dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Organizatorką i długoletnią kierowniczką placówki była Raisa Miłkowska (Parfjanowicz). Biblioteka liczyła 5229 książek i była ważnym ośrodkiem kultury i oświaty oraz symbolem odrodzonego państwa, ponieważ zapewniała czytelnikom dostęp do polskich książek po wielu latach zaborów. W czasie II wojny światowej jej księgozbiór był wielokrotnie niszczony przez okupantów. Po wyzwoleniu, w roku 1944, została reaktywowana, a od 1975 roku nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim. Obecnie biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 80 tys. woluminów, czytelnię czasopism, czytelnię internetową oraz multimedia. W ostatnich latach, głównie dzięki projektom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka została zmodernizowana, wyremontowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Jest otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych, seniorów i najmłodszych czytelników, oferując oprócz księgozbioru liczne i różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe. Obecna MBP, jako sukcesorka Publicznej Biblioteki Miejskiej w Bielsku Podlaskim obchodzi w bieżącym (2018) roku jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia.4.10.2018

LegnicaKilkanaście dni temu wspominaliśmy o kolejnych znaczkach jakie szykują się na terenie Dolnego Śląska i dziś już możemy przedstawić Wam nieco więcej szczegółów na ten temat.

Otóż jak zauważyliście na załączonych grafikach dzisiejsza premiera dotyczy obiektów położonych w Legnicy i jej bezpośrednim sąsiedztwie. To obiekty, które doskonale uzupełniają już istniejącą sieć legnickich znaczków. Miejsca te trzeba koniecznie zobaczyć, ale warto również troszkę o nich poczytać i temu właśnie służą zamieszczone poniżej linki, gdzie oprócz opisów miejsc, znajdziecie dane miejsc sprzedaży znaczków i inne odnośniki do stron, które na pewno Was zainteresują i pomogą rozszerzyć wiedzę o prezentowanych obiektach.

MUZEUM BITWY LEGNICKIEJ W LEGNICKIM POLU  No. 637

AKADEMIA RYCERSKA W LEGNICY  No. 638

Zachęcamy do zwiedzania Legnicy i Legnickiego Pola. Informujemy przy tym, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 10 października. Czekajcie cierpliwie, a być może w niedługim czasie uda się wdrożyć kolejne krążki w tych okolicach. Trzymajcie kciuki. 3.10.2018

ZO Rok Asnyka w KaliszuDziś chcemy Wam przedstawić kolejny znaczek okolicznościowy, o który od dzisiaj możecie się starać będąc w Kaliszu. To już 12 w tym roku znaczek okolicznościowy, który tym razem ma na celu upamiętnienie obchodzonego w Kaliszu "Roku Adama Asnyka". 

Prezentowany znaczek jest kolejnym pretekstem do odwiedzenia Kalisza i poznania, nie tylko jego zabytków, ale związanych z miastem wybitnych postaci.

Zapraszamy zatem do Kalisza, a o wydarzeniach związanych z patronem roku przeczytacie w poniższym opisie. Najnowszy znaczek już na Was czeka w Centrum Informacji Turystycznej. 

ZO - ROK 2018 W KALISZU ROKIEM ADAMA ASNYKA

Z okazji 180. rocznicy urodzin Adama Asnyka, oddając hołd kaliszaninowi - jednemu z największych poetów polskich, bojownikowi o suwerenny byt Rzeczypospolitej, działaczowi społecznemu oraz popularyzatorowi idei Niepodległościowych, Rada Miejska ustanowiła rok 2018 w Kaliszu Rokiem Adama Asnyka. Zaproszenie do współpracy w wykreowaniu godnego kalendarium wydarzeń okolicznościowych, entuzjastycznie przyjęły różnorodne środowiska w Kaliszu oraz osoby indywidualne, a obchody zintegrowały i pobudziły twórczo instytucje kultury, placówki oświatowe i akademickie, podmioty zajmujące się ochroną oraz popularyzacją dziedzictwa historyczno - kulturowego oraz stowarzyszenia. Całoroczny kalendarz, zawierający: wystawy, koncerty, spotkania, publikacje, akcje kulturalne dedykowane A. Asnykowi, jest zarówno świadectwem potrzeby wspólnego przeżywania istotnych dla mieszkańców wydarzeń, jak też wyrazem szacunku dla jednego z najwybitniejszych Synów tej Ziemi. Mijające miesiące, to czas kiedy Adam Asnyk był prawdziwie obecny w życiu społecznym i w kulturze. Wzmocnieniem tego wrażenia i próbą integracji lokalnej społeczności wokół osoby A. Asnyka był konkurs, w ramach którego wyłoniono logo Roku Adama Asnyka w Kaliszu. Sprawiający wrażenie uśmiechniętego - Asnyk „z emblematu” opracowanego przez Joannę Michalską, uczennicę Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu, ma z pewnością wiele radości z bogactwa - wielości i różnorodności projektów mu poświęconych.<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 >>