Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

13.04.2023

Czas na małe urozmaicenie w znaczkowych premierach i na informację o nowym znaczku okolicznościowym. Już niedługo we Wrocławiu pojawi się kolejny znaczek wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu. Znaczek ten towarzyszyć będzie XXV Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawie Kolekcjonerskiej, która w tym roku odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja.

W sprzedaży znaczki pojawią się podczas wystawy, a później standardowo dostępne będą także w każdą niedzielę w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku – Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro. Szczegóły dotyczące miejsc sprzedaży standardowo znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Organizatorzy przygotowali także inne wydawnictwa, o których więcej informacji znajdziecie na stronie stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do odwiedzenia wystawy i zdobycia niniejszego krążka, który jest szóstym znaczkiem z serii, poświęconej corocznym edycjom wystawy i nie lada gratką dla wszystkich kolekcjonerów. 

ZO - XXV JUBILEUSZOWA WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

XXV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2023 „Co nam w duszy gra” odbędzie się w dniach 18-20 maja 2023 r. Wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 18 maja o godz. 12:00. Celem wystawy jest promowanie ruchu kolekcjonerskiego oraz ukazanie dotychczasowego dorobku członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu z okazji jubileuszu 25-lecia organizacji wystaw. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest historyczny widok zabudowy Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu – pozostałości po dawnym Bastionie Sakwowym, który towarzyszy również wydawnictwom wystawy.



11.04.2023

Święta mamy już za sobą i pora powrócić do rzeczywistości. Ta za sprawą rozkwitającej wokół wiosny jest nawet wyjątkowo kolorowa i pachnąca, więc warto każdą wolną chwilę spędzić na łonie natury i rozwijać swoje turystyczne pasje.

My natomiast postaramy się urozmaicić Wam to zwiedzanie i dostarczyć kolejnych pretekstów do wędrówek znaczkowym szlakiem.

Tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, do znanego już chyba wszystkim Chełmska Śląskiego. W centrum tamtejszego rynku znajduje się zabytkowa figura św. Jana Nepomucena i to właśnie jej poznanie Wam rekomendujemy za sprawą najnowszego znaczka turystycznego.

Nie musimy chyba nikomu przypominać, że w Chełmsku Śląskim wszystkie znaczki zdobędziecie u Apostoła w Lnianej Chacie i tam też trafi najnowszy krążek, który prawdopodobnie dziś dotrze do celu. Zachęcamy więc do odwiedzin tej ciekawej miejscowości i poznawania jej kolejnych zabytków.

FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM No. 1225

Figura św. Jana Nepomucena w Chełmsku Śląskim znajduje się w południowej części rynku. Powstała pod koniec drugiego dziesięciolecia XVIII wieku, prawdopodobnie w roku 1717, w tym samym czasie co studnia posadowiona za figurą. Ustawienie figury stało się miejscem pielgrzymowania okolicznej ludności rozpropagowanym za rządów krzeszowskiego opata Innocentego Fritscha. Kamienną postać Jana Nepomucena z Chełmska Śląskiego stworzył śląski rzeźbiarz Georg Leohnard Weber. Święty stoi na kłębowisku chmurek, a za jego prawym ramieniem znajduje się anioł wskazujący krucyfiks do adoracji. Figura ma 173 cm wysokości, natomiast cały dwukondygnacyjny pomnik ma prawie 3,5 metra wysokości. Na dolnym kartuszu poniżej figury widnieje data 1855, wskazująca rok renowacji rzeźby. Ciekawostką może być fakt, że niemal bliźniacza rzeźba tego samego autora znajduje się w Lewinie Kłodzkim.



7.04.2023

Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości, rodzinnego ciepła i szczerego uśmiechu,

życzy Zespół Znaczków Turystycznych



5.04.2023

Jeśli po wczorajszej premierze myśleliście, że to koniec w tym tygodniu, to byliście rzecz jasna w błędzie.

Pozostajemy w dalszym ciągu na północy kraju i tym razem, za sprawą dwóch nowych znaczków, przenosimy się do Gdyni, gdzie na poznanie czekają kolejne turystyczne atrakcje. 

Tym razem na mapie znaczkowych miejsc pojawiły się następujące obiekty:

BULWAR NADMORSKI W GDYNI No. 1223

TORPEDOWNIA - GDYNIA-BABIE DOŁY No. 1224

Powyższe linki tradycyjnie przeniosą Was na podstrony prezentowanych znaczków, gdzie znajdziecie opisy przedstawionych atrakcji, linki do stron, współrzędne obiektów oraz wszelkie niezbędne dane adresowe punktów sprzedaży. 

Znaczki dziś jeszcze są w fazie doręczania, ale jutro powinny dotrzeć do celu, więc najpewniej w czwartek będziecie już mogli je zdobywać. Nie zapomnijcie przy tym o wykonaniu stosownych fotografii i przesłaniu ich razem z krótką informacją na nasz adres e-mail jako relację ze znaczkowego szlaku. Chętnie opublikujemy takie materiały i będzie nam miło, jeśli oprócz samych znaczków i znaczkowych obiektów pokażecie też siebie. Czekamy zatem na pierwsze relacje i zachęcamy do zwiedzania mniej lub bardziej znanych atrakcji w Gdyni.



4.04.2023

Od kilku dni mamy kwiecień i najwyższy czas na pierwszą znaczkową nowość tego miesiąca. Tym razem nowy znaczek pojawi się na północnym zachodzie kraju, a dokładniej w Koszalinie, gdzie swój początek ma trasa kolei wąskotorowej, istniejącej od 125 lat.

O historii Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, której ten znaczek dotyczy, przeczytacie w poniższym opisie. Dziś natomiast mamy dla Was garść innych niezwykle cennych danych, dzięki którym przyjemniejsze stanie się zdobywanie prezentowanego znaczka.

Najważniejsza informacja jest taka, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 11 kwietnia. Sezon turystyczny i ruch kolejki rozpocznie się w czerwcu i potrwa do września. Znaczki zdobędziecie w dniach kursowania pociągów w  kasie biletowej kolejki wąskotorowej, a poza sezonem także w biurze mieszczącym się w budynku lokomotywowni. UWAGA! W drugim przypadku wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z obsługą biura (tel. 601 154 937).

Wyżej wymienione punkty sprzedaży znaczków znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Tam też znajdziecie linki do stron internetowych, na których sprawdzicie rozkład jazdy kolejki i wiele innych przydatnych informacji.

Zachęcamy zatem do odwiedzania Koszalina i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, szczególnie w sezonie, kiedy będziecie mogli zwiedzić okolicę z pokładu wąskotorowego taboru. Czekamy na Wasze relacje i zdjęcia kolejki wraz ze zdobytym znaczkiem.

KOSZALIŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA No. 1222

Pierwszy pociąg wąskotorowy wyruszył z Koszalina 1 listopada 1898 r. W kolejnych latach kolej przeżywała gwałtowny rozwój, przerwany przez działania wojenne i rozkradzenie torowiska wraz z taborem przez Armię Czerwoną. Po wojnie odbudowano Koszalińską Kolej Wąskotorową, którą można było dojechać do Kołobrzegu, Rewala lub nad Zalew Szczeciński. Od lat 80` XX w. ruch kolejowy malał i ostatecznie Koszalińska Kolej Wąskotorowa została zamknięta 1 października 2001 r. Nowy rozdział w funkcjonowaniu kolei rozpoczyna się 7 listopada 2005 r. kiedy zostało powołane Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, którego celem jest odbudowa i przekształcenie wąskotorówki w atrakcję turystyczną regionu. Po odbudowie torów i transporcie taboru uruchomiono regularny ruch turystyczny do Manowa, zarazem rozpoczynając odbudowę rozkradzionego odcinka leśnego do Rosnowa. Od 2016 r. pociągi docierają niemal na plażę nad jezioro w Rosnowie. W 2021 r. została ukończona naprawa parowozu Px48-3901, który po naprawie otrzymał imię Zosia i kursuje w sezonie letnim.



28.03.2023

Co jakiś czas, a ostatnio jakoś cześciej, pojawiają się pytania o możliwość wysyłki znaczków z opcją odbioru w wybranym punkcie. Informujemy więc, że jest taka opcja i wszystko już jakiś czas temu opisaliśmy w naszym dziale pomocowym, w artykule „Przesyłki bez tajemnic”, do którego link załączamy jako przypomnienie.

Dzięki opcji odbioru w punkcie nie musicie czekać na listonosza, a przesyłkę ze znaczkami odbierzecie w jednym z kilkunastu tysięcy miejsc w całej Polsce. Są wśród nich punkty handlowe o wydłużonych godzinach otwarcia, ale także automaty paczkowe, z których paczki można odbierać praktycznie 24 godziny na dobę. Sieć cały czas się rozrasta, a lokalizacja punktów odbioru w lokalach handlowych pozwala niejako odbierać przesyłki przy okazji zakupów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wydłużony okres odbioru przesyłek w punktach handlowych oraz atrakcyjna cena.

Więcej informacji na temat przesyłek z odbiorem w punkcie, jak również instrukcję jak taki punkt odnaleźć i wybrać, znajdzie we wspomnianym wyżej artykule (link >>). 



24.03.2023

Nawiązując do pytań, jakie od Was otrzymujemy, chcielibyśmy dzisiaj zająć się kwestią Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Informacja taka wprawdzie pojawiła się podczas zeszłorocznego spotkania w Krakowie, ale jest już czas, w którym zaczynacie planować różne wyjazdy i warto znać dokładny termin.

Po zeszłorocznej zmianie terminu, wynikającej z przyczyn „pandemicznych”, wracamy do spotkania w porze jesiennej. Tak jak podczas wcześniejszych zlotów, spotykamy się w drugi weekend października. W tym roku wypada to na 6-8 dzień tegoż miesiąca.

Na tę chwilę nie znamy szczegółów dotyczących miejsca spotkania, ale termin jest już zaklepany i możecie zaznaczyć go w swoich kalendarzach. Co do dalszych konkretów, to standardowo będziemy je podawali w kolejnych komunikatach.

Harmonogram spotkań kolekcjonerów ZT możecie znaleźć na naszej stronie w zakładce „Spotkania kolekcjonerów”. Zwróćcie uwagę, że są tam także terminy spotkań w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Jeśli w międzyczasie urodzi się jakieś nowe spotkanie, to również zostanie tam dodane.



21.03.2023

Po kilku miesiącach szarości, zimna i wilgoci nadeszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią więcej kolorów, słońca, ciepła i nowych turystycznych możliwości.

Już dziś przedstawiamy Wam propozycję na wycieczkę do Żywca i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych, do których należy m.in. żywiecka fara wraz z usytuowanym na jej wieży tarasem widokowym. 

To właśnie te dwie atrakcje widnieją na najnowszych znaczkach turystycznych, których wizerunki przedstawiamy jako załącznik do dzisiejszego newsa.

KONKATEDRA NARODZENIA NMP W ŻYWCU No. 1220

TARAS WIDOKOWY KONKATEDRY ŻYWIECKIEJ No. 1221

Opisy przedstawionych atrakcji znajdziecie jak zawsze, klikając w powyższe linki. My zaś zabieramy się za tworzenie audiobedekera, za którego pośrednictwem postaramy się jeszcze dokładniej przybliżyć Wam wszelkie fakty dotyczące zarówno konkatedry, jak i tarasu widokowego.

Was natomiast zachęcamy do wpisania Żywca do swoich wycieczkowych planów. Warto wybrać się w te okolice np. podczas wakacyjnych podróży i uzupełnić znaczkowe braki. Ciekawych miejsc w Żywcu i okolicach nie brakuje, więc na nudę nie ma  szans. Znaczki już na Was czekają w Kawiarni Przystań, także zapraszamy do Żywca.



16.03.2023

W związku z pytaniami o zasady gry kolekcjonerskiej i niemożność zdobycia znaczków turystycznych nr 236, 237, 238, które zostały wycofane ze sprzedaży, informujemy, że w ramach gry kolekcjonerskiej numery te tymczasowo nie są brane pod uwagę.

Jeśli więc nie posiadacie kuponów od ww. znaczków, nie bierzecie ich pod uwagę przy kompletowaniu dziesiątki na formularzu.

Jako przykład przedstawimy taką sytuację. Do planowanych dziesiątek kuponów turysta posiada następujące kupony 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, brak 236, brak 237, brak 238, 239, 240, 241, 242. 

W związku z powyższym, pomijając numerację 236, 237, 238 na formularz ZK naklejamy 10 następujących kuponów:

227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, lub 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, 240, 241, 242. 

Oczywiście zgodnie z zasadami gry kolekcjonerskiej, w każdej dziesiątce może znajdować się jeden numer zastąpiony kuponem JOKER.

Przypominamy również, że kupony przesyłane elektronicznie są tylko do sprawdzenia poprawności i nadal obowiązuje ich przesłanie w wersji papierowej.



13.03.2023

Kolejny tydzień za nami i coraz bliżej wiosny. Czas oczekiwania na jej przyjście postaramy się wypełnić ciekawymi materiałami dotyczącymi znaczków turystycznych i dziś właśnie jeden z nich, czyli znaczkowa premiera.

Wielu turystów już odwiedziło Piotrkowice w poprzednich latach. Dla sporej grupy wizyta w tej miejscowości to wciąż kwestia planów. Mamy nadzieję, że dzięki najnowszemu znaczkowi te plany się zmienią, a i dawnych odwiedzających uda się raz jeszcze przyciągnąć w te strony.

Zaproszeniem do wizyty w Piotrkowicach niech będzie najnowszy znaczek turystyczny, który prezentujemy w dzisiejszym newsie. A jeśli o obiekcie ze znaczka i o relikwiach św. Tekli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Więcej informacji otrzymacie wraz ze zdobyciem znaczka, gdy odczytacie QR umieszczony na naklejce.

Znaczki w Piotrkowicach powinny być dostępne mniej więcej od najbliższej środy. Dziś jeszcze są w trasie, ale jak znamy księdza Mariusza, na pewno pochwali się ich otrzymaniem i wtedy wszystko będzie jasne. Śledźcie więc nasze kolejne newsy w mediach społecznościowych i oczywiście wpisujcie w plany wizytę w piotrkowickiej parafii, nie zapominając o relacjach z wycieczek znaczkowym szlakiem i zdjęciach ze zdobytym znaczkiem.

KAPLICA I RELIKWIE ŚW. TEKLI W PIOTRKOWICACH No. 1219

Parafia Piotrkowice w diecezji kieleckiej, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Wodzisław jest jedną z trzech parafii w Polsce, w których znajdują się relikwie św. Tekli. Parafia posiada późnobarokowy relikwiarz z 2 połowy XVIII w. w kształcie rocaillowego kartusza z owalną, przeszkloną puszką na relikwie w centrum z relikwiami św. Tekli. Staraniem ks. proboszcza Mariusza Chmury przy parafii została wybudowana także Kapliczka św. Tekli z figurą Świętej wykonaną przez rzeźbiarza Ryszarda Wojdę. W parafii Piotrkowice każdego 23. dnia miesiąca odbywa się Nabożeństwo do św. Tekli z intencjami proszącymi przede wszystkim o uzdrowienie, szczególnie z chorób oczu. Od roku 2023 drugi odpust parafialny ku czci św. Tekli jest obchodzony uroczyście w sam dzień wspomnienia świętej Tekli – 23 września.



6.03.2023

Rozpoczynamy kolejny tydzień i tym razem mamy dla Was nowy znaczek i kolejną propozycję wycieczki do miejscowości Jeruzal.

Wiele razy w ostatnim czasie słyszeliśmy od Was, że warto by było wprowadzić znaczek w "Sklepie u Krysi". W końcu to najbardziej znane miejsce w filmowych Wilkowyjach, przy którym najcześciej fotografują się turyści.

I oto przyszedł czas na powstanie takiego znaczka. Ten jeszcze jest w drodze do miejsca przeznaczenia, ale myślimy, że od jutra, a najdalej od środy będzie dostępny w Jeruzalu, we wspomnianym wyżej sklepie.

Tak więc od dzisiaj, siedząc na ławeczce przed sklepem, obowiązkowe jest zdjęcie nie tylko ze słynnym "Mamrotem", ale i ze znaczkiem turystycznym. Liczymy na takie właśnie fotki z Waszych wypadów do tej miejscowości. Zapraszamy do zwiedzania.

JERUZAL - FILMOWE WILKOWYJE No. 1218

Jeruzal – miejscowość w woj. mazowieckim, w gminie Mrozy. To właśnie tutaj, w Jeruzalu, kręcono popularny polski serial pt. Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Jeruzal czyli filmowe Wilkowyje stały się jednym z atrakcji dla zwiedzających te okolice. Najsłynniejszym miejscem czy – można by powiedzieć – obiektem miejscowości jest…ławeczka. Miejsce spotkań miejscowej czwórki bohaterów serialu. Kolejnymi serialowymi obiektami są, kościół wraz z dzwonnicą, budynek plebani, apteka, przystanek autobusowy czy stary dom Więcławskich, serialowych właścicieli wspomnianego sklepu przy ławeczce z szyldem „U Krysi”. Większość obiektów biorących udział w serialu znajdowała się w Jeruzalu, jednak jest wiele, które w filmie były częścią miejscowości, ale w rzeczywistości znajdowały się w kilkudziesięciu pobliskich miejscowościach, do których to również warto się wybrać.



28.02.2023

Od wielu lat dostajemy od turystów zapytania o znaczki turystyczne w Łodzi. Jeszcze w 2016 roku miasto miało jeden znaczek turystyczny, ale od tego czasu sytuacja się zmieniła i działania wielu kolekcjonerów powoli przyczyniały się do tego, że zaczęły powstawać kolejne znaczki. 

Oczywiście nie byłoby ich, gdyby nie zrozumienie znaczkowej idei przez pracowników Łódzkiej Informacji Turystycznej, którzy wdrożyli kolejne znaczki i tym samym pozwolili turystom na poznanie kolejnych ciekawych obiektów w mieście.

Łódź obfituje w turystyczne atrakcje i zapewne każdy chciałby, aby wszystkie one posiadały własne znaczki. Wiecie jednak, że nie jest to proste i często małymi kroczkami można dojść do celu. W ten oto sposób chcemy Wam dzisiaj pokazać kolejne dwie znaczkowe nowości z Łodzi.  

ZO - 600-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁODZI 1423-2023 

BIAŁA FABRYKA LUDWIKA GEYERA W ŁODZI No. 1215

Jest to premiera łącząca znaczek turystyczny z okolicznościowym, albowiem w 2023 roku Łódź obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Drugi ze znaczków - turystyczny, to Biała Fabryka Ludwika Geyera, czyli kolejny interesujący obiekt położony przy ulicy Piotrkowskiej. Opisy obu znaczków znajdziecie po kliknięciu powyższych odnośników, a o Białej Fabryce nieco więcej ciekawostek znajdziecie niebawem w audioprzewodniku, jaki właśnie przygotowujemy.

Oba prezentowane powyżej znaczki już czekają na swoich pierwszych zdobywców w Łódzkiej Informacji. Nam nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić Was do zwiedzania Łodzi i do wycieczki szlakiem, jaki wyznaczają w nim znaczki turystyczne. Zbaczajcie jednak ze szlaku, odwiedzajcie też inne obiekty i rozsiewajcie znaczkową ideę w kolejnych interesujących obiektach.



25.02.2023

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU - WYNIKI

Wyjątkowo po kilkudniowej przerwie przeznaczonej na znaczkowe premiery, wracamy do tematu konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2022 roku". Dziś pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 22 stycznia, a zakończyło w poniedziałek 20 lutego. Jak co roku głosowanie podzielone było na dwie tury. Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom. 


Więcej informacji

24.02.2023

Dokładnie rok temu - 24 lutego - wrogi reżim zaatakował naszych sąsiadów na Ukrainie. To, co widzieliśmy przez kolejne miesiące, przechodziło ludzkie pojęcie. Zbrodnie ludobójstwa, gwałty, kłamliwa propaganda i brak jakichkolwiek zasad, jakich dopuścił się agresor, zasługuje na pełne potępienie. Jednak naród ukraiński dzielnie stawił czoła reżimowi i przy wsparciu sojuszników walczy z wrogą armią, chroniąc swoją tożsamość i dziedzictwo.

Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje wsparcia i my z Waszą pomocą również w minionym roku takiego wsparcia udzieliliśmy. W marcu, razem z Centralą Znaczków Turystycznych w Czechach, wydaliśmy Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina”. Dochód z jego sprzedaży w całości przekazaliśmy na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska, zresztą w ciągu minionego roku kilka razy Was o tym informowaliśmy.

Charytatywny Znaczek Turystyczny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów z Polski, ale i z innych krajów. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak Wy kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu. Dziękujemy Wam bardzo za pomoc, jakiej udzieliliście poszkodowanym w tym brutalnym konflikcie oraz za to, że zechcieliście połączyć swoją pasję z chęcią niesienia pomocy bliźniemu. 30 stycznia tego roku wydaliśmy drugi Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina” i mamy nadzieję, że i on spotka się z Waszym zainteresowaniem.

W ubiegłym roku na konto pomocowe dokonaliśmy pięciu wpłat, a kolejna w wysokości 1866 zł została wykonana dzisiaj. Łącznie od początku akcji na pomoc poszkodowanym przekazaliśmy wspólnie 11569,50 zł i ogromnie dziękujemy Wam za wpłaty i zaangażowanie w akcję.

Oba znaczki to swego rodzaju ukłon w stronę Ukrainy, która broni nie tylko siebie, ale i całej Europy. A że Ukraina nadal potrzebuje Waszego wsparcia, gorąco zachęcamy także do nabywania tegorocznego Znaczka Charytatywnego lub obu, jeśli jeszcze nie macie ich w kolekcji.

Koszt jednego znaczka to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, jaki Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność i pokój oraz jak ważne są przyjaźń i braterstwo.

Bądźmy solidarni – Niech żyje Ukraina!



23.02.2023

Bieżący tydzień przyniósł niejedną znaczkową premierę, ale to nie koniec niespodzianek, bo mamy dla Was jeszcze trzy propozycje wycieczek znaczkowym szlakiem. Tym razem zapraszamy na Podkarpacie do zwiedzania obiektów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Są to niesamowite obiekty, które na pewno przypadną Wam do gustu. Zwiedzicie tu muzeum, ale także dwa przepiękne zespoły cerkiewne.  

Krótkie notki na temat prezentowanych miejsc znajdziecie klikając w poniższe odnośniki. 

ZESPÓŁ CERKIEWNY W RADRUŻU No. 1212

ZESPÓŁ CERKIEWNY W NOWYM BRUŚNIE No. 1213

MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE No. 1214

Na podstronach, które się pojawią, widnieją również adresy miejsc sprzedaży znaczków i oczywiście odnośniki do stron internetowych, które pomogą w planowaniu podróży i lepszym poznaniu prezentowanych dziś obiektów.

Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 24 lutego. Miejcie to na uwadze, planując swoje wyprawy. My natomiast jak zwykle zachęcamy do dobrego dokumentowania wycieczki, gdyż jak zwykle liczymy na relacje z takiego wyjazdu. Chętnie więc udostępnimy je w naszych mediach społecznościowych. A już teraz zapraszamy do odwiedzania Lubaczowa i oddziałów tutejszego muzeum.



22.02.2023

Po poniedziałkowej premierze zrobiła się mała luka numeryczna w spisie znaczków i jak zwykle do admina zaczęły napływać pytania z tym związane. Dziś tę lukę częściowo załatamy i wskażemy Wam kolejne miejsca, które warto odwiedzić.

Jeśli byliście kiedyś w Puławach i okolicach, to być może już znacie miejsca, które promuje się na najnowszych znaczkach. A jeśli ich nie znacie, to tym bardziej musicie poznać, zdobyć znaczki i zrobić sobie z nimi zdjęcie na Górze Trzech Krzyży i przy Pałacu.

A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie odwiedzajcie Informację Turystyczną w Puławach, gdzie prezentowane dziś znaczki będą w sprzedaży od poniedziałku 27 lutego.

PIESZY SZLAK PUŁAWY - PARCHATKA IM. RYSZARDA BAŁABUCHA No. 1210

PAŁAC CZARTORYSKICH W PUŁAWACH No. 1216

Okazji do zdobycia tych oraz innych miejscowych znaczków nie zabraknie. Mamy informacje o planowanych w tym rejonie kraju wycieczkach, a jedna z nich będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę. Wtedy to można wybrać się na bezpłatny rajd pieszy żółtym szlakiem z Puław do Parchatki, dotrzeć na Górę Trzech Krzyży i oglądać malowniczy Małopolski Przełom Wisły, miasto Kazimierz Dolny i Puławy oraz ruiny zamku Firlejów w Bochotnicy. Szczegóły wydarzenia są podane na Facebooku: >> link. Chętnych oczywiście zachęcamy do udziału, a jeśli wolicie zwiedzać indywidualnie, to wybierzcie inny dogodny termin i ruszajcie ku przygodzie na znaczkowym szlaku.



21.02.2023

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Także w Polsce obchodzony jest ten dzień i ma on na celu m.in. podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę, szczególnie w czasach, w których pisze się byle jak, z pominięciem zasad, bez polskich znaków diakrytycznych.

A co to ma wspólnego ze znaczkami turystycznymi? Wystarczy spojrzeć na grafiki dwóch przedstawionych na obrazku znaczków i dokładnie przeczytać ich tytuły, by zobaczyć, że zawierają one błędy.

I niestety nam także się takie błędy przytrafiają. Kiedyś mieliśmy znaczek „Śnieżka – królowa Karonoszy”, później pojawił się widoczny tutaj znaczek „Ząbkowiece Śląskie – Ratusz”, a w 2019 roku sami nie mogliśmy uwierzyć, gdy po spotkaniu ogólnopolskim jeden z kolekcjonerów zwrócił uwagę na błąd w znaczku „Park Krajborazowy Mierzeja Wiślana”.

Błędnego znaczka ze Śnieżką już nie mamy, ale dwa kolejne owszem i dziś przy okazji wspomnianego wyżej święta językowego mamy dla Was akcję, w ramach której możecie stać się posiadaczami obu znaczków.

Znaczek nr 892 sprzedajemy za 10 zł, a dodatkowo w gratisie dokładamy błędny znaczek z Ząbkowic Śląskich oraz losową kartę pocztową widoczną na obrazku. Liczba takich kompletów jest ograniczona, dlatego jak zwykle przy tego typu okazjach decyduje kolejność zamówień.

Nadmieniamy, że matryce tych znaczków zaraz po wykryciu błędów zostały zniszczone, więc znaczki są tzw. białymi krukami. Oba znaczki można zamówić bez potwierdzeń pobytów, a ich kupony zostaną przedziurkowane.



20.02.2023

Tydzień minął błyskawicznie i właśnie mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczek z województwa wielkopolskiego, z jego północnych krańców nazywanych Krajną. 

Tytuł widoczny na znaczków mówi zapewne wiele, ale jeszcze więcej dowiecie się o nowym znaczkowym miejscu, jeśli przeczytacie poniższy opis.

Znaczki aktualnie znajdują się w drodze do miejsca przeznaczenia, ale lada dzień powinny dojść do celu, więc myślimy że w sprzedaży będą dostępne od czwartku 23 lutego.

Macie zatem świetną okazję, aby w najbliższym czasie wyruszyć na wycieczkę w te rejony i przy okazji zdobyć brakujący znaczek z pobliskiej Łobżenicy. A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie zróbcie troszkę fotek ze znaczkiem w roli głównej i prześlijcie nam jako materiał do mediów społecznościowych. Nie zapomnijcie też o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka, link do niej tradycyjnie znajdziecie poniżej. 

SANKTUARIUM MARYJNE W GÓRCE KLASZTORNEJ No. 1217

Górka Klasztorna położona jest na Krajnie, miejscu między Bydgoszczą a Piłą, wśród pięknych lasów, jezior i łąk. Matka Boża objawiła się w tym miejscu na dębie pasterzowi w roku 1079. Pozostałością starodawnej puszczy jest Gaj Górecki dębowo — grabowy. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda, z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Od XVII wieku opiekunami tego miejsca byli Ojcowie Bernardyni, a po ich kasacie kustoszami są od 1923 roku Misjonarze Świętej Rodziny. Na miejscu znajduje się kościół i klasztor z XVII wieku, Studzienka ze źródełkiem z cudowną wodą, Dom Pielgrzyma, Gaj Górecki i piękny teren spacerowy. Na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny, przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii, wymazać pierwsze ślady kultu Maryi i wiary Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich. Wielokrotnie skazywano tu Boga i Jego wyznawców, wielokrotnie doświadczano to miejsce cierpieniem i krzyżem. Dziś miejsce to znane jest zwłaszcza z odgrywania w Wielkim Poście, przez okolicznych mieszkańców, Misterium Męki Pańskiej.



13.02.2023

Dla tych co jeszcze mają ferie zimowe, ale i dla tych co już myślą o wakacjach albo o weekendowych wypadach, mamy jeszcze cieplutki znaczek, który lada chwila pojawi się Kowarach. Na znaczkowej mapie pojawiło się właśnie Muzeum Sentymentów zlokalizowane w dawnej fabryce dywanów i tego właśnie miejsca dotyczy dzisiejsza premiera.

O muzeum przeczytacie pokrótce w poniższym opisie, ale jeśli wejdziecie na jego stronę internetową czy profil fb, zobaczycie dziesiątki zdjęć potwierdzające wyjątkowość tego miejsca. Oj niejeden turysta odbędzie w Kowarach podróż w czasie i jesteśmy przekonani, że wizyta w tym muzeum bardzo Wam się spodoba.

A jeśli chodzi o znaczek, to pędzi on właśnie do miejsca przeznaczenia. Szacujemy, że dzisiaj dotrze na miejsce, ale w sprzedaży pojawi się od 15 lutego. Gdyby jednak coś się w tej kwestii zmieniło, będziemy Was informować.  

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania wizyty w Muzeum Sentymentów i jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania i na zdjęcie ze znaczkiem w dłoni. 

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH No. 1211

Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć powiew minionych czasów PRL-u. Nazwa jest nieprzypadkowa bo, pomimo że nawiązuje klimatem do lat PRL-u, to nie ma tego skrótu w nazwie. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, które w jednej chwili potrafią otworzyć dawno zamknięte szufladki w naszej pamięci. Sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. Udało się też zgromadzić prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję kowarskich makatek dywanowych — niegdyś bardzo popularnego elementu wystroju polskich mieszkań. W 2019 r. do zwiedzania udostępniono Pokój Prezesa i sekretariat, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem! Znajduje się tu także gabinet lekarski wielu specjalizacji, a także „Pokój tylko dla dorosłych”. W planach są kolejne ekspozycje.



7.02.2023

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2022 roku i tak jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

31.01.2023

ZIMOWA WYPRZEDAŻ ARTYKUŁÓW

Dawno nie przypominaliśmy  o możliwości zamawiania różnych towarów z naszego sklepiku i być może nowi kolekcjonerzy nie wiedzą, że oprócz samych znaczków można się u nas zaopatrzyć w inne ciekawe produkty. Przez lata takich towarów i wydawnictw troszkę się uzbierało, a niektóre z nich mają już w zasadzie wartość archiwalną lub pamiątkową. Są tam nie tylko przedmioty, które stale sprzedajemy, ale też towary, które robiliśmy na specjalne zamówienie z niewielkim zapasem i ich ostatnie egzemplarze także posiadamy. 

Dzisiejsza wyprzedaż nie jest może jakaś obszerna, ale z pewnością da Wam okazję na zaopatrzenia się w gadżety, o których nie wiedzieliście. 


Więcej informacji

30.01.2023

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Pod koniec lutego ubiegłego roku Ukraina i cała Europa stanęły przed koniecznością stawienia czoła wojnie i nienawiści. Duchem i sercem jesteśmy z ukraińskimi sąsiadami, i chcemy wspierać działania, prowadzące do uzyskania pokoju, jak również niosące pomoc poszkodowanym w tym konflikcie.

W marcu ubiegłego roku, na wzór naszych czeskich kolegów, wydaliśmy specjalny Znaczek Charytatywny „Niech żyje Ukraina”. Sprzedaż tego znaczka cieszyła się dużym powodzeniem i dała niemałe środki, które przeznaczyliśmy na pomoc Ukrainie. Wojna trwa już niemal rok i w związku z tym chcemy kontynuować działalność charytatywną i również w tym roku nieść pomoc. Właśnie dlatego postanowiliśmy wydać kolejny Znaczek Charytatywny.

Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy upubliczniać raz na kilka tygodni.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także działamy na rzecz pokoju w pozostałej części Europy.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.

Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.



27.01.2023

Widoczność na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera

W ostatnim czasie sporo zapytań, jakie od Was otrzymujemy, dotyczy widoczności na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Postaramy się zatem, w tym krótkim artykule, wyjaśnić wszystko na ten temat. Zatem do rzeczy.

Jeśli do celów rankingu konto użytkownika tworzone jest przez nas, wówczas automatycznie każde ma włączoną widoczność na liście oraz nazwę, pod jaką użytkownik na niej figuruje (zwykle imię i miejscowość, jaka jest podana na formularzu ZK). Ci z Was, którzy sami założyli sobie konto na naszej stronie, czy to dawniej, czy obecnie i nie zahaczyli odpowiedniej zgody, nie są widoczni w rankingu. Jeżeli użytkownik ma być widoczny, każdy sam musi odwiedzić swój panel użytkownika na stronie i włączyć tę funkcję, a my poniżej podpowiadamy jak to zrobić.


Więcej informacji

24.01.2023

Dziś kolejny znaczek turystyczny, ale komunikat trochę innego typu.

Wraz z początkiem 2023 roku zmianie uległa dotychczasowa nazwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które stało się Muzeum Domu Ślaskiego w Ziębicach. Jedna zmiana pociągnęła za sobą kolejną i oto dzisiaj możemy Wam pokazać dotychczasowy znaczek muzeum w nowej formie graficznej.

Jakby nie było, jest to swego rodzaju premiera i ponowne zaproszenie do Ziębic oraz do zwiedzania muzeum, które oprócz nazwy przez lata zmieniało się także od wewnątrz. Warto więc wrócić do tego miejsca i raz jeszcze zapoznać się z ekspozycjami, a jeśli interesuje Was mebel widoczny na grafice znaczka, koniecznie zapytajcie obsługi muzeum. Jesteśmy przekonani, że otrzymacie ciekawą odpowiedź.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach i do zdobywania najnowszej wersji znaczka. 



23.01.2023

Pora na pierwszy w tym roku znaczek turystyczny i tym razem znalazł się na nim obiekt, który od kilku miesięcy wskazywaliście nam jako potencjalny element znaczka turystycznego. 

Wieża budziła i budzi wiele kontrowersji, ale to element naszego turystycznego dziedzictwa, który może zarówno przyczynić się do degradacji miejscowego środowiska, jak i do lepszego poznania gór. To jak się stanie, zależy w głównej mierze od nas - turystów. Dla nas wieża na Śnieżniku ma charakter symboliczny i nawiązuje do swojej poprzedniczki, o której historii także warto wspomnieć, ale może nie tu i nie teraz. 

To, co zapewne teraz jest dla Was najważniejsze to możliwość zdobycia znaczka. Pędzi on do swojego punktu przeznaczenia i myślimy, że już jutro powinien być dostępny w Schronisku PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Zachęcamy zatem do wyprawy na Śnieżnik i koniecznie zróbcie kilka fotek ze znaczkiem i wieżą w tle.

WIEŻA WIDOKOWA NA ŚNIEŻNIKU No. 1209

Wieżę widokową na szczycie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich wzniesiono w miejscu starej wieży kamiennej, która istniała tam od 1899 roku, a którą wysadzono w powietrze w 1973 r. Nowa konstrukcja została wykonana głównie ze stali i szkła. Jej dolna część zbudowana została z kamienia pochodzącego ze starej wieży, który przeleżał na szczycie 50 lat. Stalowa konstrukcja wieży obudowana została szkłem, które nie przepuszcza podmuchów wiatru, tak uciążliwych na Śnieżniku, szczególnie w porze zimowej. Do budowy wieży użyto blisko 100 ton stali, a same prace budowlane trwały 10 miesięcy. Wieża wznosi się na wysokość 34 metrów. Z jej szczytu podziwiać można widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Góry Bystrzyckie i Góry Złote. Widać stąd Hrubý Jeseník z dominującym Pradziadem, a także wiele innych, czasem znacznie oddalonych punktów jak Jezioro Otmuchowskie czy kominy Elektrociepłowni Opole. Wieża powstała w ramach projektu Kladsko-Orlicko-Śnieżnik realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky. Do użytku budowlę oddano 26 września 2022 r.



<< 1 2 3 4 5 6 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>