Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

27.04.2024

Jak już zapewne zauważyliście, dopinamy ostatnie szczegóły planowanego na początek października Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Co roku twierdziliście, że komunikaty pojawiają się za późno, więc tym razem postanowiliśmy dopilnować wszystkiego wcześniej (i nie był to żart prima-aprillisowy). Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące spotkania wraz z niezbędnymi plikami.


Więcej informacji

23.04.2024

Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend i zapewne spora część turystów zechce spędzić ten czas aktywnie. Dziś mamy dla Was taką właśnie propozycję, czyli zwiedzanie Łodzi i tamtejszych atrakcji turystycznych np. poprzez wędrowanie szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.

I tak się doskonale złożyło, że właśnie w Łodzi pojawiły się w tym tygodniu dwie znaczkowe nowości. A są to:

EC1 ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY W ŁODZI No. 1272

ŁÓDZKIE LINIE TURYSTYCZNE No. 1273

Prezentowane powyżej znaczki to doskonała okazja do poznania dotychczas nieodkrytych walorów Łodzi. Część z nich zobaczyć można z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, a część podczas pieszych wycieczek po mieście. Plan zwiedzania musicie ustalić sobie sami. Odnośniki do ważnych stron jak zwykle zamieszczamy na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Zerknijcie jeszcze na naszą interaktywną mapę miejsc znaczkowych, bo w Łodzi jest ich już sporo.

Znaczki zakupicie w dobrze Wam znanym Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej i z tego, co nam przekazano, krążki już tam na Was czekają. My zaś czekamy na Wasze relacje z wycieczek i mamy nadzieję, że już wkrótce ktoś prześle nam relacje z Łodzi.

Łódźkie Linie Turystyczne ruszają w weekend majowy, a szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy znajdziecie na stronach Klubu Miłosników Starych Tramwajów w Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych miejsc znaczkowych i do planowania kolejnych wycieczek znaczkowym szlakiem. 9.04.2024

Tym razem mamy dla Was garść nowości z południa kraju i dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne z Rybnika. Miasto to do tej pory znajdowało się w sercu tzw.  białej plamy na znaczkowej mapie Polski, ale dziś to się zmieni i od teraz planując zwiedzanie tych rejonów kraju, będziecie mogli zatrzymywać się w Rybniku i zwiedzać jego atrakcje.

Na najnowszych znaczkach przedstawiono następujące obiekty:

BAZYLIKA ŚW. ANTONIEGO W RYBNIKU No. 1269

TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ W RYBNIKU No. 1270

Dajemy Wam zatem szansę na poznanie kolejnego polskiego miasta. Zwiedzanie koniecznie rozpocznijcie od Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, gdzie zdobędziecie znaczki i inne niezbędne materiały przydatne podczas poznawania Rybnika. A kiedy już dotrzecie do pokazanych na znaczkach miejsc, koniecznie zróbcie sobie na ich tle fotkę ze znaczkiem w dłoni i prześlijcie do nas. Chętnie udostępnimy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, aby dodatkowo promować odwiedzane przez Was atrakcje turystyczne.

Tradycyjnie opisy prezentowanych atrakcji oraz odnośniki do stron ułatwiających poszukiwanie szczegółowych danych znajdziecie na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Teraz jednak skupcie się na radości z nowych znaczków i planowaniu wycieczek z Rybnikiem w roli głównej.8.04.2024

Rozpoczynając kolejny tydzień, chcemy Wam przekazać dobre wieści z Chojnic. Miasto to od dzisiaj może chwalić się pierwszym znaczkiem turystycznym, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego.

Chojnice to miasto z ogromnym potencjałem i cieszy nas to, że od teraz znajduje się na znaczkowym szlaku turystycznym. Wspomniane Muzeum Historyczno-Etnograficzne to duża placówka dysponująca kilkoma obiektami. Chcąc poznać Chojnice po prostu trzeba zacząć zwiedzanie od wizyty w muzeum, które kompleksowo ukazuje historię miasta.

Warto już teraz pomyśleć o wizycie w Chojnicach, bo pokazany powyżej znaczek już od czwartku będzie dostępny w sprzedaży. Zarezerwujcie sobie trochę czasu na zwiedzanie, a że wiosna w pełni, to na pewno będzie to udana wycieczka. 

Wszelkie niezbędne dane dotyczące znaczka znajdziecie na jego podstronie, klikając poniższy link. Dla tych, którzy wstępnie chcą zapoznać się z chojnickim muzeum publikujemy poniższy opis, a więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum i muzealnym profilu FB. Zapraszamy.

BRAMA CZŁUCHOWSKA W CHOJNICACH No. 1268

Muzeum Regionalne w Chojnicach istnieje od 1932 r. Na początku jego siedziba mieściła się w prywatnym domu W.J. Schreibera, a pieczę nad zbiorami sprawował chojnicki regionalista Julian Rydzkowski. W takiej formie muzeum funkcjonowało do momentu wybuchu II wojny światowej. W 1960 r. reaktywowano muzeum, które miało siedzibę w chojnickim ratuszu, a następnie od 1962 r. zaczęło działać w Bramie Człuchowskiej, której wnętrze przebudowano i dostosowano do potrzeb muzeum, tworząc w niej sale wystawowe. W Bramie eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Na wystawach stałych prezentowane są zbiory historyczne, etnograficzne i archeologiczne. Na wystawach czasowych pokazywane są eksponaty o różnej tematyce, między innymi malarstwo, rzeźba itp. Na przełomie lat 70-80 XX w. do obiektów muzealnych dołączyły baszty: Baszta Wronia, Dom Szewski, Baszta Szewska, Baszta Kurza Stopa, Dom na Murach oraz Kolekcja regionalna Makowskich. W 1984 roku uległa zmianie nazwa instytucji na Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, a w 2012 roku muzeum przyjęło imię swojego założyciela Juliana Rydzkowskiego.6.04.2024

Co jakiś czas pojawiają się zapytania o spotkania regionalne i dziś mamy dla Was komunikat w tej sprawie. Od Małgosi i Mariusza ze Szczecina dostaliśmy wiadomość o możliwości zorganizowania w maju spotkania regionalnego, dlatego poniżej wklejamy treść tego komunikatu abyście w pełni mogli poznać szczegóły tego przedsięwzięcia.

Ostatnie spotkanie w Szczecinie miało miejsce 6 lat temu i za każdym razem miło je wspominamy. Od tamtej pory powstało kilka nowych znaczków, więc i będzie co zdobywać podczas wycieczki. Tym razem spotkanie ma się odbyć w maju, a to dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Poznajcie więc szczegóły.


Więcej informacji

5.04.2024

To był bardzo intensywny tydzień i zakończymy go dość nietypowo premierą, a raczej przedpremierą nowego znaczka okolicznościowego. 

Od kilku lat w maju, we Wrocławiu odbywa się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska. Znaczki okolicznościowe wydawane z tej okazji stanowią ciekawą serię, a sama wystawa jest okazją do poznania wielu kolekcjonerskich pasji.

O symbolice użytej na znaczku przeczytacie w poniższym opisie, natomiast więcej informacji o samej wystawie znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Odpowiedni link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka, na którą dostaniecie się klikając w poniższą nazwę. Pamiętajcie jednak, że znaczek do sprzedaży trafi dopiero 16 maja.

ZO - XXVI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

XXVI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2024 „Sto lat złotego” odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 r. Tradycyjnie wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Wystawa będzie upamiętnieniem setnej rocznicy wprowadzenia nazwy „złoty” jako waluty narodowej oraz setnej rocznicy wprowadzenia reformy walutowej przez Władysława Grabskiego. Nazwa „złoty” pojawiła się już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku przypada 230 rocznica tego wydarzenia, więc będzie to również okazja do upamiętnienia postaci Tadeusza Kościuszki. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest budynek mieszczący oddział Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie dla Wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 16 maja(czwartek ) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów.2.04.2024

Premierę nowego znaczka mieliśmy zamiar wstawić na stronie wczoraj, ale uznaliśmy, że nie uwierzycie w to ani przez chwilę, więc daliśmy inny materiał, który także sporo osób odebrało jako formę wkręcania. Prostujemy zatem, że to, co napisaliśmy wczoraj, jest najszczerszą prawdą. A dziś zgodnie z planem przechodzimy do newsa premierowego i tym razem zapraszamy Was na zwiedzanie Pomorza Zachodniego.

Dokładniej znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Chociwla, gdzie oprócz pięknego jeziora znaleźć można kilka innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest pokazany na znaczku pałac. Dziś mieści się w nim hotel, ale budowla ma dłuższą historię, która postaramy się opowiedzieć w audiobedekerze jaki stworzymy dla tego znaczka. Tymczasem zapoznajcie się z opisem pałacu, a przede wszystkim zaplanujcie wizytę w Chociwlu. Przyroda właśnie budzi się do życia, a w takich okolicznościach zwiedzanie tej miejscowości i pałacu, będzie czystą przyjemnością.

PAŁAC NAD JEZIOREM W CHOCIWLU No. 1271

W południowej części miasta Chociwel niemal nad samym brzegiem jeziora Starzyc, znajduje się wybudowany na początku XX wieku pałac. Pierwotnie w budynku funkcjonował dom rekonwalescencyjny dla żołnierzy. Po II wojnie światowej w budynku umieszczono placówkę edukacyjną. W roku 2014 dobudowano do pałacu prawe skrzydło jako kolejny etap rozbudowy restauracji o nową salę bankietową oraz pokoje hotelowe. Szkoła działała w tym miejscu do 1997 roku. Nowy rozdział w historii pałacu rozpoczął się w 1999 r., kiedy budowla stała się własnością prywatną. Nowy właściciel przeprowadził niezbędne remonty i dzięki temu udało się pałac zabezpieczyć na kolejne lata. W tym czasie stopniowo przywracano budynek do stanu z początku XX w. Obecnie w Pałacu mieści się restauracja i hotel z salą konferencyjną. Z każdego pokoju rozciąga się wspaniały widok na jezioro Starzyc.1.04.2024

XII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Nieco ponad tydzień temu opublikowaliśmy zagadkę, dotyczącą miejsca spotkania ogólnopolskiego. Była to łatwa zagadka, a Góra Zborów była jedynie podpowiedzią, pozwalającą poznać przybliżone miejsce spotkania. Rzecz jasna spotkanie nie będzie miało miejsca na górze, a w pobliskiej miejscowości Podlesice.

Zaczniemy jednak od tego, co już wzbudziło Wasze zainteresowanie, czyli termin spotkania. Tym razem jest to pierwszy weekend października. Zmiana terminu nie jest przypadkowa, podobno właśnie wtedy pogoda ma być idealna na świętowanie dwudziestolecia znaczków turystycznych w Polsce? A tak na poważnie mamy nadzieję, że dzięki przesunięciu terminu o tydzień będziemy mieli większe szanse na złapanie ostatków letniej aury.

Jako miejsce zakwaterowania wybraliśmy Zajazd Jurajski https://zajazdjurajski.pl, gdzie prowadzić będziemy obrady i wypoczywać oraz skąd ruszymy na zwiedzanie okolic. A zwiedzania będzie sporo, bo i okolica jest bardzo rozległa. W planie jest m.in. wycieczka autokarowa z licencjonowanymi przewodnikami, zwiedzanie zamku Bonerów w Podzamczu, źródła Warty - trzeciej co do długości rzeki w Polce, spacer grzędą skalną pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, błonia w Mirowie i Bobolicach, zwiedzanie Sanktuarium MB Leśniowskiej, w miedzyczasie obiad i czas wolny.


Więcej informacji

25.03.2024

Rano zapowiadaliśmy jeszcze jeden komunikat i właśnie przyszedł czas na publikację kolejnej znaczkowej premiery. Tym razem mamy dla Was znaczek na Dolnym Śląsku i zapewne części z Was obiekt widoczny na znaczku jest znany. Jeśli nie, to koniecznie musicie go poznać. 

Owiesno znajduje się w powiecie dzierżoniowskim, nieopodal drogi Wrocław-Kłodzko, którą często przejeżdżacie, zwiedzając ten region kraju. Teraz dajemy Wam kolejny pretekst, aby odwiedzić tę wieś i zobaczyć jakie turystyczne atrakcje skrywa.

W znaczek zaopatrzycie się w miejscowej Bibliotece Publicznej, ale pamiętajcie, by za każdym razem sprawdzić godziny, w jakich ta placówka jest czynna. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem zamku pokazanego na znaczku, a w dalszej kolejności do zaplanowania wizyty w Owieśnie. Na pewno macie w okolicy przynajmniej kilka niezdobytych znaczków, więc przy okazji można zaplanować zwiedzanie także innych miejscowości.

OWIESNO - WIEŚ OKRĄGŁEGO ZAMKU No. 1267

Ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Według doniesień już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Około XIV w. zbudowano na jego miejscu zamek murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Zamek zbudowano na planie koła o średnicy około 30 m. Zamek w Owieśnie był trzykrotnie przebudowywany. Każda epoka wnosiła nowe ślady w jego wygląd. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, ale później czasy baroku wprowadziły wiele elementów dekoracyjnych. Założono wokół zamku park, powstała barokowa elewacja, ozdobne bramy, fontanna, a na moście stanęły mitologiczne posągi. Po wojnie pozbawiony użytkownika zamek szybko niszczał – rozkradziono stolarkę, zarysowały się mury. W 1964 r. runęła wieża. Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Zamek Chudów.21.03.2024

Dziś pierwszy dzień wiosny, a mu kontynuujemy zwiedzanie kraju ze znaczkami turystycznymi i w ramach turystycznych rekomendacji tym razem chcemy Wam polecić zwiedzanie Mielna i tamtejszych atrakcji.

Jak widzicie na miejscu czekają na Was dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne, na których przedstawiono odpowiednio:

POMNIK MORSA W MIELNIE No. 1265

PRZYSTAŃ RYBACKA W UNIEŚCIU No. 1266

Powyższe znaczki nabyć możecie w miejscowym Punkcie Informacji Turystycznej, od której zawsze warto rozpoczynać zwiedzanie. A zanim w ogóle wybierzecie się do Mielna, to poświęćcie chwilę na zapoznanie się z opisami prezentowanych na znaczkach miejsc. Z taką podstawą zwiedzanie na pewno będzie przyjemniejsze. Nie zapomnijcie i o nas i tradycyjnie udokumentujcie zwiedzanie Mielna. Chętnie opublikujemy każdą relację. Być może dzięki Wam grono znaczkowych miejsc jeszcze bardziej się powiększy i będziecie mogli odwiedzać kolejne ciekawe miejsca. Zachęcamy do zwiedzania i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.20.03.2024

Do trzech razy sztuka, jak to napisał jeden z turystów pod naszą wczorajszą premierą. Dziś środa i trzecia premiera tygodnia, a więc zaczynamy...

Tym razem chcemy Was zaprosić do Oświęcimia. W mieście tym bowiem, oprócz znanych wszystkim turystycznych celów, znaleźć można też takie, o których być może dotąd nie słyszeliście. Zerknijcie zatem na naszą propozycję obiektów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Oświęcimiu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zwiedzając te miejsca, a radość na pewno spotęgują prezentowane znaczki, które zdobędziecie przy okazji.

O widocznych na znaczkach obiektach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Tam też oprócz samych opisów znajdziecie odnośniki do stron poświęconych danym miejscom i inne dane pomocne w planowaniu zwiedzania.

KOMPLEKS SALEZJAŃSKI W OŚWIĘCIMIU No. 1263

MUZEUM ZAMEK W OŚWIĘCIMIU No. 1264

Prezentowane dziś znaczki są już na miejscu i od dzisiaj powinny być dostępne w sprzedaży. Zwróćcie jednak uwagę, że krążki zdobędziecie w dwóch różnych miejscach. Na podstronie znaczków tradycyjnie podaliśmy adresy tych miejsc, ale także dokładniejszą instrukcję jak trafić do celu.

Zarezerwujcie sobie czas na zwiedzanie obu obiektów. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Zapraszamy do zwiedzania.19.03.2024

Chciałoby się powiedzieć, że po wczorajszej gorącej premierze przydałaby się mała ochłoda. Znaczek, który dzisiaj prezentujemy, świetnie by do tego pasował, tym bardziej że w miejscu, którego dotyczy znaczek, można się nieźle ochłodzić.

Niestety na razie prezentowany znaczek dajemy jedynie jako zapowiedź. W kwietniu i ogólnie poza sezonem zwiedzanie muzeum możliwe będzie jedynie z grupami zorganizowanymi, pod warunkiem, że zadzwonicie wcześniej i umówicie się na odpowiedni termin (numer telefonu podany jest na podstronie z opisem znaczka). Dla turystów indywidualnych muzeum bez żadnych przeszkód dostępne będzie od maja.

To, co jeszcze jest istotne, jeśli chodzi o muzeum to fakt, że zdobędziecie tutaj inne miejscowe znaczki turystyczne, których od dłuższego czasu nie można było zakupić w dotychczasowych miejscach sprzedaży. 

Tymczasem dodajcie Piotrków Trybunalski i Muzeum Lodów Kamieni Pingwin do listy miejsc do odwiedzenia, bo to jedyne takie muzeum w Polsce, niezwykła historia i lody, których nie da się zapomnieć. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i już w kwietniu pojawią się liczne grupy zorganizowane, z którymi będziecie mogli zwiedzić ten obiekt. Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym opisem. Być może podniesie on apetyt na lody, ale też pozwoli poznać historię lodów kamieniaków, a to będzie dobry wstęp do przyszłego zwiedzania.

MUZEUM LODÓW KAMIENI PINGWIN W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 1261

Muzeum Lodów Kamieni Pingwin mieści się w jednej z kamienic rynku w Piotrkowie Trybunalskim i jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Powstało na bazie rodzinnej lodziarni, która działa nieprzerwanie od niemal 100 lat. Pomysł stworzenia muzeum narodził się podczas wycieczki do Włoch i wizyty w tamtejszym muzeum lodów, ale dopiero odnalezienie dokumentów na temat produkcji lodów było bezpośrednim bodźcem to uruchomienia placówki muzealnej. Najstarsze eksponaty zgromadzone w muzeum mają niemal 100 lat i pochodzą z rodzinnej wytwórni. Zobaczyć tu można m.in. stare maszynki i gałkownice z okresu międzywojennego, a także liczne dokumenty potwierdzające historię rodzinnej produkcji. Uzupełnieniem zwiedzania jest projekcja filmu, a niewątpliwą atrakcją możliwość przygotowania lodów pod okiem przewodnika i oczywiście ich degustacja. Lody Kamienie Pingwin zwane kamieniakami, kamborkami, granatami, lodami z kartką, odpustowymi, są produktem regionalnym, znanym od kilkudziesięciu lat. Produkowane z najwyższej jakości składników i w sposób tradycyjny. To produkt rozpoznawalny i tym samym promujący Piotrków Trybunalski, Powiat Piotrkowski i Dolinę Pilicy.18.03.2024

Nowy tydzień rozpoczynamy inaczej niż przez ostatnie dwa miesiące, w sposób, który na pewno przypadnie Wam do gustu. Tak więc zaczynamy.

Jak zapewne zauważyliście, mamy dla Was drugą w tym roku znaczkową premierę i kolejny znaczek, który ma sprawić, że jeszcze liczniej będziecie odwiedzać Gdynię i poznawać miejscowe atrakcje turystyczne, których jak widać, nie brakuje.

Znaczek już znajduje się w Miejskiej Informacji Turystycznej, więc śmiało możecie zdobywać go choćby od zaraz. Oczywiście będzie nam miło, jeśli prześlecie nam relację z takiej wycieczki wraz ze zdjęciem obiektu turystycznego oraz zdobytego znaczka. Nie zapomnijcie oznaczać w swoich relacjach miejsc sprzedaży znaczków i dodawać hasztagów promujących odwiedzane miejsce, jak i znaczki turystyczne. I koniecznie pamiętajcie o komentarzach na stronie danego znaczka.

A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca przedstawionego na znaczku i zajrzyjcie do nas koniecznie jutro o tej samej godzinie.

PARA KASZUBÓW NA ŁAWCE W GDYNI No. 1262

Para Kaszubów na ławce to rzeźba, która znajduje się na Placu Kaszubskim w Gdyni. Jej autorem jest rzeźbiarz i malarz Adam Dawczak-Dębicki, a została odsłonięta 30 września 2006. Rzeźba przedstawia parę zakochanych Kaszubów. Pogodni staruszkowie trzymają się za ręce. Mężczyzna wskazuje palcem na pobliski budynek, a z jego kieszeni wystaje list o treści: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała, kiedy wracasz z morza – Elżbieta”. Rzeźba nawiązuje do kamienicy przy ul. Jana z Kolna 2 i jej prawdziwych mieszkańców - Jakuba i Elżbiety Scheibe. Jakub Scheibe dorobił się na emigracji, wrócił do Gdyni i wybudował w 1928 r. pierwszy gdyński „drapacz chmur”. Na prośbę żony, na ostatniej kondygnacji dobudował pomieszczenie, tzw. belwederek, z którego Elżbieta mogła wypatrywać powracającego z połowów męża. Modernistyczna kamienica zachowała się do dzisiaj i jest to obecny Hotel Jakubowy.17.02.2024

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU - WYNIKI

W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2023 roku". Dziś zatem pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie, z uwagi na mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wydanych znaczków, postanowiliśmy nieco skrócić w każdym z etapów. Zamiast 14 dni, na etap przeznaczyliśmy 10 dni głosowania.  Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się 26 stycznia, a zakończyła 4 lutego. W pierwszej turze, spośród wszystkich znaczków wydanych w poprzednim roku, wyłoniono 11, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK". 


Więcej informacji

6.02.2024

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2023 roku i tak jak pisaliśmy na początku plebiscytu dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK. Wszelkie głosy przesłane przez osoby spoza listy, będą ignorowane.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

26.01.2024

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU

Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu. 

W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić zasady głosowania, ale nie będzie to zmiana drastyczna, a jedynie drobne skrócenie czasu poszczególnych etapów. Przez lata każdy z etapów trwał dwa tygodnie, przy czym głosy spływały przeważnie w pierwszych i ostatnich dwóch dniach głosowania lub w dniu, w którym publikowaliśmy przypomnienia. A jako że znaczków w minionym roku ukazało się mniej niż w latach ubiegłych, uznaliśmy, że nie potrzebujecie aż tyle czasu na zastanowienie i wybranie tego najładniejszego znaczka. I to jest jedyna zmiana jeśli chodzi o zasady.

To już dziewiąta edycja głosowania, w której wraz z rozpoczęciem nowego roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

23.01.2024

W ramach realizacji noworocznych postanowień i urozmaicania treści publikowanych na stronie, mamy tym razem temat okołoznaczkowy, bo dotyczący pieczątek. A jako że pieczątki są chętnie zbierane przez znaczkomaniaków, to myślimy, iż temat ten Was zainteresuje. 

Dziś jednak tylko wstęp i jeden rodzaj pieczątek, ale w planie jest rozwinięcie tego cyklu i kolejne części publikowane co kilka miesięcy. 

Mamy też nadzieję, że współautorami kolejnych części będziecie także Wy - kolekcjonerzy, bo jak zaznaczyliśmy w tekście, wiemy o wielu pieczątkach, ale zapewne nie o wszystkich i nie wszystkie grafiki posiadamy. 

Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli macie jakieś pytania odnośnie tematu pieczątek, to zadawajcie je w komentarzach do dzisiejszego newsa na facebooku lub zadawajcie je drogą mailową pisząc na adres admina. Przeczytaj artykuł >>KUBEK TURYSTYCZNY

Elementem wyposażenia każdego turysty, szczególnie takiego lubiącego piesze wędrówki, jest kubek, w którym w każdych warunkach można przygotować ciepły napój rozgrzewający podczas wędrówek w niesprzyjających warunkach pogodowych. W warunkach schroniskowych wystarczy kubek termiczny lub porcelitowy, ale już na szlaku, sprawdzi się rozwiązanie sprzed lat, czyli metalowy kubek emaliowany. Do niego właśnie możemy wlać gorący napój i ogrzać przy tym dłonie, ale też taki kubek spokojnie możemy postawić na turystycznej kuchence i przygotować napój, zupę nawet w ciężkich warunkach terenowych.

Z myślą o takich turystach, jesienią 2023 roku, przygotowaliśmy nasz własny kubek emaliowany. Powstał on we współpracy z firmą Olkuskie Wyroby Emaliowane i już od razu zyskał grono wiernych fanów, którym spodobał się nie tylko wygląd kubka, ale też jego funkcjonalność. 

Dziś przypominamy o kubkach, a niniejszą treść wstawiamy do działu "sklepik", abyście w każdej chwili mogli znaleźć potrzebne informacje i jeśli zajdzie taka potrzeba zakupić kubek. 


Więcej informacji

15.01.2024

Witamy wszystkich w nowym tygodniu i od razu spieszymy z najnowszymi wiadomościami znaczkowymi. Tym razem zapewne wywołamy ogromną radość wśród wielu turystów, bo oto pierwsza w tym roku premiera i znaczek, na który zapewne każdy z Was czekał.

Przenosimy się zatem na Dolny Śląsk, do miejscowości Sobótka, gdzie u stóp Wieżycy i Ślęży zresztą także, znajduje się Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. To tutaj właśnie swoje miejsce znalazł najnowszy znaczek, który mamy nadzieję, że już niebawem znajdzie się w Waszych kolekcjach.

Numer tego znaczka jest nieprzypadkowy. Zapewne pamiętacie poprzedni znaczek o tym numerze i obiekt, którego przez lata nie dało się zwiedzać, a który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od miejsca, o którym właśnie piszemy. Uznaliśmy, że czas na drobne porządki i tym samym uporządkowaliśmy sprawę tamtego znaczka, który zniknął z mapy na rzecz obiektu typowo turystycznego, któremu znacznie bliżej do znaczkowej idei. O wspomnianym obiekcie przeczytacie w poniższym opisie, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowo przydatne linki do stron internetowych. Znaczek od wtorku dostępny będzie w sprzedaży, więc śmiało możecie planować zimowe wyprawy w okolicy Sobótki. Stara wersja znaczka nr 43 jak zwykle do wyczerpania zapasu dostępna jest w centrali.   

DOM TURYSTY PTTK POD WIEŻYCĄ - SOBÓTKA No. 43

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się w miejscowości Sobótka, w północnej części masywu Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. Historia Domu Turysty „Pod Wieżycą” rozpoczyna się na początku XX wieku. Wtedy to w obliczu masowego ruchu turystycznego i braku miejsc noclegowych w schroniskach na Ślęży, podjęto decyzję o budowie nowego schroniska u stóp Wieżycy. Nowe schronisko było budynkiem parterowym na kamiennej podmurówce. Od samego początku istnienia było bardzo popularne i stanowiło doskonały punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Po II wojnie światowej schronisko przejął Wrocławski Oddział PTTK, nadając mu za patrona podróżnika i pisarza – Macieja Stęczyńskiego. Przez lata obiekt ten był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Dziś do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, a także 2 sale restauracyjne. Mimo upływu lat schronisko nadal cieszy się dużą popularnością turystów spędzających czas na zboczach Ślęży, a także tych zdobywających inne pobliskie szczyty.13.01.2024

logoApAndroidPoczątek roku jak zwykle przynosi zmiany i tym razem zmuszeni jesteśmy zmodyfikować dotychczasowo stosowane sposoby wysyłki zamówionych przez Was towarów. Nie będzie to jednak zmiana kosmetyczna, a dość radykalna, likwidująca jedną z opcji i wprowadzająca na jej miejsce kilka innych – zgodnie z sugestiami zamawiających. Tym właśnie zmianom poświęcimy dzisiejszy news, abyście w jednym miejscu mogli się z nimi zapoznać.

 

Zmiana formy wysyłki i operatorów

Od początku roku podrożały przesyłki Poczty Polskiej i znacząco spadła jakość obsługi, w związku z tym rezygnujemy z wysyłania przesyłek listowych, a towary wysyłać będziemy jedynie paczkami. Oprócz Poczty Polskiej usługi kurierskie będą dla nas realizować dwie inne firmy, czyli Inpost oraz Orlen Paczka. Tak więc spośród trzech operatorów każdy będzie miał możliwość wyboru pięciu sposobów dostarczenia paczek, a te doręczane będą zarówno na adres zamieszkania, jak i do wskazanego punktu odbioru np. paczkomat.

Niezbędne dane i ich aktualizacja

To, co dla Was i dla nas jest najważniejsze, to prawidłowe poinformowanie nas o rodzaju wybranej przesyłki oraz podanie wszelkich niezbędnych danych. Osoby, które do tej pory uchylały się od podawania numeru telefonu kontaktowego, bezwzględnie będą musiały go podawać, ponieważ w procesie nadawania przesyłki pole „telefon kontaktowy” mamy zaznaczone jako pole obowiązkowe, jak również wszelkie informacje od przewoźnika odbywają się drogą elektroniczną, nie ma już papierowego awiza. Także w przypadku nieobecności, kurier nie będzie miał możliwości skontaktowania się z odbiorcą. W związku z wprowadzanymi zmianami rozpoczęliśmy działanie na nowej platformie. Musimy zatem stworzyć całkiem nową bazę danych i dlatego prosimy, aby każda osoba realizująca pierwsze w tym roku zamówienie zaktualizowała swoje dane adresowe. Mamy natomiast nadzieję, że podawanie danych będzie towarzyszyło każdemu następnemu zamówieniu, dzięki czemu będziemy w stanie wyłapać ewentualne zmiany, o których zamawiający czasem zapomni nas poinformować.

Zmiana cennika

Wspomniana zmiana operatorów wiąże się także ze zmianą cenników wysyłkowych. Dla każdego z operatorów cennik ten jest inny i szczegółowo przedstawiliśmy to w tabeli „Koszty wysyłki” klik >> W związku z tym, że wszystkie przesyłki realizowane będą jako paczki, znika z naszej oferty podział na ilość wysyłanych znaczków. Jednocześnie zachowujemy darmową przesyłkę dla zamówień 41 i większej ilości znaczków w jednej przesyłce.

Płatna wysyłka Znaczków Kolekcjonera

Wraz ze zmianą kwestii wysyłek zmuszeni zostaliśmy do zaniechania darmowej wysyłki ZK. Mimo wielokrotnych próśb często nadużywano tej formy, a dla nas był to corocznie ogromny koszt. Przez 12 lat jako jedyni mieliśmy całkowicie darmowe weryfikacje, a do tego również wysyłkę zweryfikowanych ZK. Od teraz to turysta będzie opłacał koszty wysyłki, weryfikacja nadal pozostaje bezpłatna, jak również darmowy pozostaje przyznany Znaczek Kolekcjonera.

Pomoc w sprawie wysyłek

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszelkie wprowadzone zmiany mogą być dla Was z początku uciążliwe. Także my musimy się przestawić na nowy sposób nadawania i zapewne przez pewien czas wszyscy będziemy się docierać w kwestiach wysyłek. Pamiętajcie jednak, że w dziale „Pomoc” znajduje się temat „Przesyłki bez tajemnic”, w którym szczegółowo omawiamy poszczególne kwestie związane z wysyłką Waszych zamówień. Jeśli odwiedzicie tę stronę, przeczytacie ją od góry do dołu i krok po kroku zrealizujecie wszystkie punkty, to nikt nie powinien mieć problemów ani z wyborem odpowiedniej opcji, ani ze znalezieniem niezbędnych danych. Gdyby jednak jakieś czynności nastręczały szczególnych trudności, dajcie nam o tym znać, a będziemy zgłębiali temat i udzielali stosownych porad.

Termin wprowadzenia zmian

Wyżej opisane zmiany wprowadzamy w życie z dniem 15 stycznia 2024 roku. Zamówienia złożone do tego dnia, realizowane są wg dotychczasowych zasad.30.12.2023

W przedostatni dzień 2023 roku mamy dla Was małą niespodziankę w postaci kolejnych trzech znaczków kolekcjonera z serii Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Tym razem nie ociągaliśmy się z projektowaniem i prace nad tymi znaczkami podjęliśmy zaraz po ostatniej premierze ZK, która miała miejsce w połowie października.

Niestety proces weryfikacji i wyboru obiektów, które znajdą się na tych znaczkach, z roku na rok jest coraz trudniejszy. Mimo iż chcielibyśmy, by w tej serii ukazały się zamki i pałace z całego kraju, często nie jest to możliwe. Główną przeszkodą jest brak materiałów graficznych, na podstawie których moglibyśmy wykonać projekt. Absolutnie nie zadowala nas widok sterty gruzu pozostałej po danym obiekcie, bo od początku zakładaliśmy pokazanie Wam obiektów w stanie ich świetności. Z tego też względu wielu wspaniałych i historycznych zamków nie uda nam się pokazać, choć i tu zawsze jest pewna nadzieja na zmianę. Jeszcze rok temu nieznany był wygląd jednego z obiektu, a wiemy, że aktualnie grupa naukowców pracuje nad jego cyfrową rekonstrukcją. Może więc niebawem uda się uzupełnić wiedzę dla innych obiektów, a może powrócimy do nich za kolejnych parę lat. Część obiektów niestety nie doczeka się swoich wizerunków, a pamięć o nich pozostanie jedynie w archiwach.

Obecna seria tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, admin je weryfikuje i poszukuje materiałów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która niejedno opracowanie musi przeczytać, aby wydobyć to, co dla danego miejsca jest najbardziej istotne. 

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy,choć niełatwo będzie tworzyć kolejne znaczki. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania historii tych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.20.12.2023

logoApAndroidNa środę przygotowaliśmy materiał o aplikacji Znaczki Turystyczne, w sprawie której co pewien czas otrzymujemy zapytania. Jednak zanim zaczniesz czytać ten tekst, chcielibyśmy jasno dać do zrozumienia, że nie będzie to tekst ani o zapowiadanej od dawna nowej apce na Androida, ani o lepszej wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS. Skupimy się wyłącznie na dobrze Wam znanej aplikacji androidowej, która swego czasu miała pewne kłopoty ze stabilnym działaniem, ale dzięki samemu twórcy i grupie, nazwijmy to „przychylnych osób”, wróciła na właściwe tory.

Przeszło rok temu aplikacja, o której mowa, utraciła stabilność i przez długi czas w ogóle nie była aktualizowana, szczególnie jeśli chodzi o dane dotyczące nowych znaczków. Wcześniej w aplikacji pojawiły się różne błędy danych, a dodatkowo życie utrudniał użytkownikom sam mechanizm, który lubił się zawiesić.


Więcej informacji

<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>