Aktualności
5.07.2024
Dotarliśmy do piątku i dziś bez rozwiniętego wstępu chcemy przedstawić znaczek okolicznościowy, który do obiegu trafi 20 lipca. Okazją do wydania tego znaczka jest 180. rocznica powstania linii kolejowej łączącej Jaworzynę Śląską ze Świdnicą. Znaczek dostępny będzie w Świdnicy w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Wartym odnotowania jest fakt, że do wykonania grafiki znaczka posłużyło zdjęcie Władysława Orłowskiego ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy wykonane na stacji Świdnica Miasto i przedstawiające pociąg pospieszny z Jeleniej Góry do Krakowa Głównego prowadzony parowozem serii Ot1-10 z Parowozowni Jelenia Góra.
I tyle tytułem wstępu wystarczy. Poniżej przedstawiamy obszerną historię przedstawionej wyżej magistrali kolejowej i rzecz jasna kolejny raz zapraszamy do Świdnicy.
ZO - 180 LAT LINII KOLEJOWEJ JAWORZYNA ŚLĄSKA - ŚWIDNICA
Po oddaniu do użytku linii z Wrocławia do Świebodzic, co nastąpiło w 1843 r., postanowiono wybudować odgałęzienie do Świdnicy. Ze względu na opór wojskowych władz twierdzy świdnickiej, które nie chciały zgodzić się na poprowadzenie linii przez tereny twierdzy, linię zakończono, budując stację końcową pomiędzy Fortem Jawornickim a Redutą Kościelną, czyli w rozgałęzieniu dzisiejszych ulic Łukasińskiego i Kanonierskiej. Tym sposobem powstał pierwszy odcinek przyszłej Magistrali Podsudeckiej, który oddano do użytku 21.07.1844 r. Na trasie wzniesiono m.in.: 3 mosty, 5 przepustów, 17 przejazdów przez drogi, 11 domków dróżników, 1 przystanek (Bolesławice Świdnickie) i 1 stację (Świdnica). Dopiero po 10 latach udało się przełamać opór wojskowych władz twierdzy i przystąpiono do przedłużania linii w kierunku Dzierżoniowa. Warunkiem poprowadzenia linii przez tereny twierdzy było wybudowanie dwóch wiaduktów i 2 mostów, które w razie potrzeby można było łatwo zniszczyć. W ten sposób powstał liczący blisko 600 metrów długości tzw. Wiadukt Północny, który opierał się na 30 filarach oraz o połowę krótszy tzw. Wiadukt Witoszowski oparty na 19 filarach i liczący 350 metrów długości. 24 XI 1855 r. ukończono budowę linii do Dzierżoniowa, a 3 lata później w listopadzie 1858 r. pierwszy pociąg wjechał na stację w Ząbkowicach Śląskich. Jednocześnie z przedłużaniem odcinka z Jaworzyny Śląskiej przez Świdnicę i Dzierżoniów do Ząbkowic Śl. trwały prace nad rozbudową linii w kierunku północnym przez Strzegom i Jawor do Legnicy. Pierwszy pociąg dotarł do Strzegomia 25.10.1855 r., natomiast rok później można było już dojechać do Legnicy.
Więcej informacji
2.07.2024
Wśród zaplanowanych na ten tydzień materiałów znalazła się jeszcze jedna znaczkowa premiera, ale tym razem dotyczy ona znaczka okolicznościowego.
Przedstawiamy znaczek wydany z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. I choć do oficjalnych uroczystości rocznicowych zostało jeszcze trochę czasu, to dzisiejsza premiera nie pojawia się tutaj przypadkiem. To właśnie 2 lipca obchodzone jest Święto Matki Bożej Tuchowskiej, więc nie mogło być lepszego momentu na premierę tego znaczka.
Ciekawostką jest również fakt, że znaczek dostępny będzie w dwóch miejscach w kraju. Standardowo sprzedaż prowadzona będzie w Tuchowie, a opróćz tego także w Bardzie. Dokładne namiary na miejsca sprzedaży znajdziecie, klikając w poniższy link. Znaczki już dzisiaj powinny być dostępne w sprzedaży.
Być może dzisiejsza premiera skłoni Was do ponownej wizyty w Tuchowie. Jeśli natomiast jeszcze nie odwiedziliście tegomiejsca, to właśnie jest ku temu doskonała okazja. Zapraszamy zatem do zwiedzania.
ZO - 120. ROCZNICA KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ TUCHOWSKIEJ
Cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w bazylice w Tuchowie. Sprowadzono go do Tuchowa ok. XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530 – 1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej tłustą temperą o zaprawie kredowej, techniką typową dla renesansu. Oryginalne, malowane szaty Maryi i Jezusa pokrywa obecnie metalowa „sukienka” wykonana z pozłacanej, srebrnej blachy. Pierwsza wzmianka o łaskach, jakie otrzymali modlący się tutaj wierni, pochodzi z 1597 roku. Od tego momentu do Tuchowa zaczęli przybywać liczni pielgrzymi nie tylko z Polski. W związku z rozwojem ruchu pielgrzymkowego biskup krakowski Tomasz Oborski powołał komisję, która w roku 1642 wydała orzeczenie o cudowności miejsca i obrazu. Obraz został koronowany papieskimi koronami 2.10.1904 r. przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Przed obrazem podczas dnia milenijnego 10.07.1966 r. celebrował uroczystą sumę metropolita krakowski Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II.
1.07.2024
Rozpoczynamy pierwszy dzień miesiąca i jednocześnie drugi tydzień wakacji. Wielu z Was krąży po kraju, dlatego informacja o nowym znaczku turystycznym na pewno ucieszy niejednego zwiedzającego.
Tym razem chcemy Was skierować w bliskie okolice Raciborza, gdzie właściwie na jego obrzeżach znajduje się Izba Pamięci s. Dulcissimy Hofmann, której poświęcony jest dzisiejszy znaczek.
Opis izby znajdziecie oczywiście poniżej, natomiast jeśli chcecie dokładniej poznać postać s. Dulcissimy, to koniecznie odwiedźcie to miejsce. Sporo informacji znajdziecie także na stronach internetowych, do których linki zamieścilismy na podstronie najnowszego znaczka. A w znaczek zaopatrzycie się na miejscu już od 2 lipca, bo dziś jest jeszcze w drodze do punktu docelowego. Jutro natomiast będzie na Was czekał, więc zaznaczcie sobie kolejne miejsce na znaczkowej mapie i ruszajcie na zwiedzanie.
IZBA PAMIĘCI S. DULCISSIMY HOFFMANN SMI W RACIBORZU-BRZEZIU No. 1299
Izba Pamięci s. Marii Dulcissimy Hoffmann SMI została utworzona 28.05.2012 r. w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w raciborskim Brzeziu. Siostra Dulcissima (1910–1936) zapisała się złotymi zgłoskami w sercach mieszkańców Brzezia, którzy bardzo cenili sobie osobiste spotkania z nią, a także drobiazgi, którymi ich czasami obdarowywała. Ludzie zwracali się do niej z prośbą o pomoc, o modlitwę szczególnie wtedy, gdy znajdowali się w trudnych życiowych sytuacjach. Modlitwa i ofiara tej pokornej zakonnicy przywracały wielu osobom nadzieję i niejednokrotnie pozwalały doświadczać cudu uzdrowienia. W izbie pamięci gromadzone są pamiątki po s. Dulcissimie, które przetrwały do naszych czasów. Są tu oryginalne fotografie, świadectwa ukończenia szkół, zeszyty nowicjackie z odręcznymi notatkami, rzeczy osobiste, pradawna figurka Matki Bożej Niepokalanej, która została przywieziona z domu rodzinnego Helenki, habit i inne. Siostra Dulcissima, mistyczka, stygmatyczka, nazywana „śląską małą Teresą”, zmarła w opinii świętości. Została pochowana na starym przykościelnym cmentarzu, a obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
24.06.2024
Rozpoczynamy pierwszy tydzień wakacji i po raz pierwszy w tym roku przy okazji znaczkowej premiery, zaprosić Was chcemy do Wielkopolski. Dziś propozycja zwiedzania Chodzieży i jest to opcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Poznajcie zatem Szlak Chodzieskich Karzełków Płomienistych, przespacerujcie się po mieście, poznajcie jego atrakcje i legendy, a na koniec odwiedźcie Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie razem z dwoma innymi znaczkami czekać na Was będzie najnowszy krążek. Znaczek do sprzedaży ma trafić 26 czerwca, więc o tym także pamiętajcie wybierając się do Chodzieży.
A jeśli już teraz chcecie nieco bardziej poznać szlak, do którego zwiedzania Was zachęcamy, to przeczytajcie poniższy opis. Więcej danych znajdziecie w internecie no i oczywiście na miejscu w Chodzieży. Zapraszamy zatem do zwiedzania i pamiętajcie o tym, że czekamy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków.
SZLAK CHODZIESKICH KARZEŁKÓW PŁOMIENISTYCH No. 1298
Szlak Chodzieskich Karzełków Płomienistych powstał w maju 2024 roku. Spacerując po malowniczych uliczkach Chodzieży, napotkać można 11 niewielkich, lecz pełnych uroku figur karzełków, które ożywiają miejską legendę pochodzącą ze zbioru „Opowieści i legendy chodzieskie” wydanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chodzieży. Legenda głosi, że dawno temu żyły w Chodzieży małe, pomocne istoty – karzełki. Te dobre duszki wspierały mieszkańców w codziennych trudach, zachęcając do czynienia dobra. Dziś karzełki powróciły, by ponownie towarzyszyć nam w codziennym życiu – tym razem w postaci uroczych figur. Karzełki umieszczone są w starannie wybranych miejscach miasta, tworząc wyjątkowy szlak turystyczny. Spacerując od jednej figurki do drugiej, można nie tylko podziwiać ich urok i kunszt wykonania, ale także poznać Chodzież, albowiem figury, poprzez swoją nazwę i posiadane atrybuty, nawiązują do ważnych symboli miasta.
21.06.2024
Niemal dwa miesiące temu ogłosiliśmy termin i miejsce tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Dla wielu kolekcjonerów informacja ta była zaskoczeniem i traktowali ją jako żart, którym jednak nie była.
Dziś już właściwie zaczynamy odliczanie do spotkania, podobnie jak odliczamy dni, jakie zostały do ostatecznego terminu składania zgłoszeń uczestnictwa w spotkaniu.
Przypominamy więc, że na formularze zgłoszeniowe czekamy do końca czerwca. Wszelkie informacje na temat spotkania znajdziecie na podstronie poświęconej temu wydarzeniu (tutaj >>).
Jesteśmy przekonani, że większość zainteresowanych osób już dokonała formalności. Jeśli ktoś jeszcze się waha, ma jakieś wątpliwości, czeka na wniosek urlopowy lub prognozy pogody, to ma czas do 30 czerwca, bo wtedy zostanie zamknięta lista uczestników i rozpoczną się przygotowania do spotkania. Nie czekajcie więc na ostatnią chwilę, wolnych miejsc nie zostało już wiele, więc kto pierwszy...
A jeśli macie jeszcze jakieś pytania w sprawie spotkania, to standardowo piszcie na info@znaczki-turystyczne.pl, a na wszystkie z nich odpowiemy.
19.06.2024
Wakacje już blisko, a to znakomity moment, aby tuż przed wyjazdem w świat zaopatrzyć się w znaczkowe gadżety, które z pewnością nie raz przydadzą się podczas wędrówek znaczkowym szlakiem.
Zerknijcie zatem czy nie kończy Wam się miejsce w dzienniku kolekcjonera, czy macie naszą naszywkę, dzięki której z daleka jesteście rozpoznawalni przez innych kolekcjonerów i czy posiadacie znaczkowy kompas, który wskaże drogę do celu. A może planujecie długie wędrówki lub wypoczynek na łonie przyrody? Pomyślcie więc o naszych kubkach, których już niewiele zostało w magazynku.
Wszystkie przedmioty dostępne w ofercie, znajdziecie w naszym sklepiku >> Jeśli natomiast potrzebujecie innych znaczkowych akcesoriów, to zapraszamy również na zakupy do czeskiego E-shopu >>.
Pomyślcie zatem o przedwakacyjnych zakupach, bo czasu na ich realizację jest niewiele, a już niebawem ogłosimy coroczną przerwę, podczas której jak zwykle wstrzymamy wszelkie zakupy i wysyłki.
13.06.2024
Drodzy Kolekcjonerzy!
Zapraszamy do dołączenia do oficjalnej grupy Znaczków Turystycznych. Znajdziecie ją pod nazwą WOKÓŁ ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH. Niech to będzie miejsce, gdzie szybko i bezpośrednio będziecie mogli skontaktować się ze sobą, dopytać o sprawy związane ze znaczkami, nawiązać kontakt ze znaczkowym miejscem.
Do czego jeszcze może przydać się ta grupa? Zaskoczcie nas, korzystajcie do woli, pamiętajcie jednak o zasadach, które w niej panują i zanim klikniecie DOŁĄCZ, przeczytajcie nasz regulamin.
Grupa powstała z inicjatywy Marty, która na sprawy znaczkowe i turystyczne ma szerokie spojrzenie i widzi w tym szansę na jeszcze większy rozwój znaczkowej idei. W prowadzeniu grupy Marcie pomagać będą inne osoby jak m.in. Kasia i Michał, a z czasem pewnie ktoś jeszcze. Mamy nadzieję, że grupa będzie uzupełnieniem treści pojawiających się na naszej oficjalnej stronie i że pozwoli Wam w dostępie do innych informacji związanych ze znaczkami turystycznymi. Już teraz zachęcamy do przystąpienia do tej społeczności, a więcej informacji nt. grupy znajdziecie na niej właśnie. Zapraszamy.
Zespół Znaczków Turystycznych
11.06.2024
Niby jeden dzień różnicy, a jednak wstęp, który przygotowaliśmy na poniedziałek nie bardzo pasował do wtorku. Widzicie natomiast na załączonej grafice, że chodzi o znaczkową nowość, a zatem najwyższy czas zapowiedzieć najnowszy znaczek turystyczny.
Tym razem za jego pośrednictwem chcielibyśmy zachęcić Was do odwiedzania Strzelec Krajeńskich i zwiedzania turystycznych atrakcji tego miasta. Jedna z nich znalazła się nawet na znaczku, a o kolejnych z pewnością dowiecie się, odwiedzając Punkt Informacji Turystycznej.
To właśnie w Punkcie Informacji Turystycznej już od najbliższej środy, czyli od 12 czerwca, będzie można nabyć prezentowany dzisiaj krążek. Tymczasem zapoznajcie się z poniższym opisem prezentowanego na znaczku obiektu i wpiszcie Strzelce Krajeńskie na listę miejsc do odwiedzenia. Wakacje tuż, tuż, więc najwyższa pora planować wyjazdy i kolejne miejsca do zobaczenia.
BASZTA CZAROWNIC W STRZELCACH KRAJEŃSKICH No. 1297
Baszta Więzienna, nazywana też Basztą Czarownic lub Basztą Prochową, znajduje się po północnej stronie średniowiecznego miasta. Budowla wzniesiona została pod koniec XIII w. jako baszta łupinowa, a następnie przebudowana i nadbudowana. Obiekt założony jest na planie czworobocznym, zbliżonym do kwadratu. Baszta w dolnej partii posiada formę prostopadłościenną, przechodząc powyżej za pomocą narożnych tromp – w formę spłaszczonego walca. W zwieńczeniu znajduje się wąska platforma widokowa oraz stożkowy, ceramiczny hełm z chorągiewką pogodową z datą roczną „1729”, odnoszącą się do jednego z remontów budowli. Wnętrze baszty podzielone zostało na trzy kondygnacje skomunikowane pierwotnie drabinami lub stromymi, drewnianymi schodami. W obrębie każdej z nich znajduje się po jednym pomieszczeniu doświetlonym wąskimi oknami. W XVII wieku w baszcie mieściło się więzienie, zlokalizowane w przyziemiu budowli, a następnie magazyn prochu.
9.06.2024
Minęły dwa tygodnie od Spotkania Regionalnego w Szczecinie, w związku z czym to najwyższy czas na jakieś podsumowanie.
Jednak tym razem będzie inaczej niż zwykle, albowiem w rolę reporterów wcielili się sami organizatorzy spotkania, którzy bacznie obserwowali wszystko co się działo i jak widać wyciągnęli odpowiednie wnioski.
Mamy nadzieję, że relacja bardzo Wam się spodoba. Kto nie był niech żałuje tak jak admin, ale żeby było Wam jeszcze bardziej żal, do galerii dorzuciliśmy troszkę fotek z tego spotkania. Jeśli natomiast ktoś z uczestników ma inne fotki, którymi chciałby się podzielić, to piszcie do admina, a dostaniecie info co i jak wysłać, aby doszło bez problemów. A tymczasem zapraszamy do lektury
6.06.2024
W tym tygodniu przygotowaliśmy jeszcze jednen znaczek do prezentacji. Tak więc po kilku tygodniach wracamy do Rybnika, gdzie chcielibyśmy zaproponować Wam jeszcze dwa inne miejsca do zwiedzenia. Chodzi zarówno o Stadion Miejski jak i o rzeźbę przedstawiającą żużlowców. Z tymi dwoma miejscami związana jest ciekawa historia rybnickiego sportu żużlowego i temu właśnie poświęcony jest najnowszy znaczek.
Nieco skrócony opis tych obiektów znajdziecie poniżej i na podstronie znaczka. Więcej faktów znajdzie się w audiobedekerze, nad którym aktualnie pracujemy. Natomiast jeśli chodzi o znaczek, to jak nas wczoraj poinformowano już dziś będzie dostępny w sprzedaży, w Punkcie Informacji Miejskiej „halo! Rybnik".
Odwiedzajcie zatem Rybnik i jego atrakcje i nie zapomnijcie o zrelacjonowaniu swoich wypraw oraz o pozostawieniu wpisów na podstronie zdobytych znaczków. Życzymy owocnego znaczkobrania :-)
STADION MIEJSKI - TRADYCJE ŻUŻLOWE RYBNIKA No. 1296
Rybnik żużlem stoi, a jego sercem jest Stadion Miejski, na którym rozgrywa swe mecze I-ligowa drużyna żużlowa KS ROW Rybnik i drużyna piłki nożnej ROW Rybnik. Stadion MOSiR Rybnik może pomieścić 10 304 osoby. W skład kompleksu, poza stadionem piłkarsko-żużlowym, wchodzi stadion lekkoatletyczny, kąpielisko "Ruda" oraz boiska treningowe sekcji piłkarskiej. Sekcja żużlowa w Rybniku wystartowała w 1932 roku, a pierwsze zawody na obecnym stadionie odbyły w czerwcu 1939 roku na bieżni wyłożonej mączką ceglaną. Do dzisiaj drużyna z Rybnika zdobyła łącznie 12 tytułów Drużynowych Mistrzostw Polski, co jest drugim wynikiem w historii żużla w Polsce. Ewenementem jest to, że wszystkie tytuły mistrzowskie zdobywali wychowankowie klubu z Rybnika. Wszyscy fani „czarnego sportu” w Polsce znają takie nazwiska, jak Antoni Woryna, Andrzej Wyglenda czy Stanisław Tkocz. Na znaczku turystycznym znajdują się żużlowcy z pomnika stojącego na Rondzie Gliwickim. To właśnie przez rondo prowadzi droga na stadion miejski, na którym rybniccy żużlowcy święcili tryumfy w przeszłości i ścigają się dzisiaj.
5.06.2024
Pozostajemy na terenie województwa mazowieckiego, ale dzisiaj przeniesiemy się w jego południowo-zachodnią część do miejscowości Przysucha, gdzie znajduje się Muzeum im. Oskara Kolberga, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego.
O muzeum przeczytacie w poniższym opisie i na stronach, do których odnośniki umieściliśmy na podstronie znaczka. Sam znaczek do obiegu trafi w ciągu kilku najbliższych dni (prawdopodobnie w przyszłym tygodniu), ale o dokładniejszym terminie podobnie jak w przypadku wczorajszego znaczka, poinformujemy Was w osobnym komunikacie. Jednak już teraz możecie wpisać ww. muzeum do swoich wakacyjnych planów i robiąc niewielką pętlę, odwiedzić przynajmniej trzy znaczkowe miejsca, które swoje znaczki mają od tego roku. Zachęcamy zatem do zwiedzania i nie zapomnijcie o relacjach z odwiedzonych miejsc.
MUZEUM IM. OSKARA KOLBERGA W PRZYSUSZE No. 1295
Muzeum im. Oskara Kolberga istnieje od 1990 roku. Zostało otwarte z okazji obchodów setnej rocznicy śmierci Oskara Kolberga. Przez dwa lata było oddziałem Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu, a w 1992 r. zostało wcielone w struktury Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Muzeum w Przysusze to jedyne w Polsce muzeum biograficzne poświęcone Oskarowi Kolbergowi, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia i materiały przedstawiające dzieło twórcy polskiej etnografii i folklorystyki – wpisane w poczet najwybitniejszych dokonań polskiej nauki XIX wieku. Prezentuje opracowany przez Kolberga program kultury ludowej ziem dawnej Rzeczypospolitej, a także unikalny zbiór źródeł i opracowań wraz z fragmentami archiwum rękopiśmiennego. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy dwór, wzniesiony w II poł. XIX w. przez Juliusza Dembińskiego herbu Nieczuja, ówczesnego właściciela Przysuchy. Dwór otoczony jest parkiem miejskim będącym pozostałością po dawnym dworskim parku, zaprojektowanym i urządzonym w 1900 r. przez Teodora Chrząńskiego.
4.06.2024
Po dwóch tygodniach wracamy ze znaczkową premierą i tym razem chcemy Was zaprosić do zwiedzania południowej części województwa mazowieckiego, a dokładniej do Kozienic.
Miasto i okolice mają wiele do zaoferowania turystom. Nie brakuje tu obiektów architektonicznych o znaczeniu historycznym, nie brakuje też miejsc do wypoczynku, szczególnie tego bardziej aktywnego na łonie natury. Jest też i coś dla duszy, dla tych wszystkich, którzy niekoniecznie lubią włóczyć się po lasach czy oglądać muzealne wystawy. I właśnie takie miejsce dziś pokażemy. To Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, miejsce, od którego wypada zacząć zwiedzanie Kozienic, bo tu mieści się m.in. Punkt Informacji Turystycznej.
Zapoznajcie się więc z opisem obiektu i z historią tego miejsca, a następnie pomyślcie o tym, by wpisać Kozienice na listę turystycznych celów np. w tegoroczne wakacje. Wierzymy, że znaczek ten jest zaledwie wstępem do poznania miasta i że za jakiś czas w następstwie dzisiejszej premiery pojawią się kolejne krążki.
UWAGA! Znaczki już trafiły do sprzedaży. Zapraszamy zatem do Kozienic i życzymy udanego zwiedzania.
KOZIENICKI DOM KULTURY IM. BOGUSŁAWA KLIMCZUKA No. 1282
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka swoją działalność rozpoczął w latach 50. XX wieku, aby pełnić funkcję ośrodka życia kulturalnego i społecznego mieszkańców Kozienic i regionu. Od października 2015 r. siedzibą Kozienickiego Domu Kultury jest Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach. Siedziba Kozienickiego Domu Kultury to nowoczesny budynek zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. To architektoniczna perełka nie tylko Ziemi Kozienickiej. Obiekt pełni zarówno funkcję kultury, jak i sprzyja integracji i aktywizacji lokalnej społeczności miasta Kozienice oraz całego subregionu radomskiego. Budynek zaprojektowano jako trzykondygnacyjną, w znacznym stopniu przeszkloną, zwartą bryłę, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz niej wydzielono przeszklone patio, będące wspólną przestrzenią publiczną i jednocześnie wielopoziomowym doświetleniem. Mieści się tu kino, telewizja lokalna z wirtualnym studiem, studio nagrań muzycznych, kawiarnia, galeria sztuki i mediateka, szkoła muzyczna, specjalistyczne sale dydaktyczne, część biurowa i zaplecze techniczne.
23.05.2024
Okazuje się, że oferta trzech rodzajów przesyłek przerasta większość z zamawiających. Otrzymujemy mnóstwo zamówień, w których np. piszecie, że chcecie otrzymać przesyłkę Inpost, po czym nie podajecie czy ma to być paczka wysłana wprost do domu, czy do paczkomatu. A jeśli nawet ktoś dokona wyboru „paczkomat” i zaznaczy nam to w zamówieniu, to okazuje się, że nie podał numeru lub adresu paczkomatu, co w przypadku wielu większych miast stwarza kolejne problemy.
Tego typu niedomówienia i braki prowadzą do wydłużenia procesu wysyłki. W kolejnych e-mailach musimy dopytać o jaki rodzaj przesyłki chodziło, o jaki paczkomat/adres itd., a na koniec musimy jeszcze wydusić numer telefonu, który obligatoryjnie musimy podać nadając paczki kurierskie. Wymiana korespondencji trwa. Normalnie kilkanaście minut wystarczyłoby do skompletowania zamówienia, spakowania wszystkiego i przygotowania do wysyłki. Tu niestety trzeba napisać kolejne wiadomości, poczekać na odpowiedź i modlić się, aby w tej oczekiwanej wiadomości były wszystkie potrzebne dane, bo gdy ich nie będzie, powtarzamy powyższą procedurę. Czas zamówienia wydłuża się nie tylko zamawiającemu z wymianą korespondencji „kto, gdzie i jaki numer”, ale też tym, którzy to zamówienie przesłali kompletne.
Więcej informacji
20.05.2024
Minął kolejny weekend i coraz bardziej zbliżamy się do wakacji. Znów przyjdzie czas na morze, góry, lasy, jeziora. No właśnie jeziora, to ostatnio bardzo popularny kierunek turystycznych wypraw i nie dziwi fakt, że właśnie kolejne z nich znalazło się na znaczku turystycznym, który dziś oficjalnie zaprezentujemy.
Tak naprawdę to znaczek dotyczy kompleksu czterech jezior i dowiecie się tego z poniższego opisu. To raj dla turystów uprawiających turystykę aktywną, ale także miejsce, w którym wypoczniecie i zaznacie kontaktu z naturą. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie, a pamiątka w postaci znaczka po latach przypomni wizytę nad turawskimi jeziorami.
Znaczek jest już na ostatniej prostej, w drodze do celu, więc powiedzmy, że w środę będziecie mogli oficjalnie rozpocząć jego zdobywanie. My zaś czekamy na zdjęcia z wypoczynku w tym miejscu, bo jak zawsze strasznie jesteśmy głodni turystycznych relacji. Zachęcamy zatem do zwiedzania tej części Opolszczyzny, a po więcej szczegółów dotyczących znaczka, odsyłamy na stronę jemu poświęconą.
W środkowej części województwa opolskiego, jedynie 15 km od Opola i 7 km od Ozimka, w kompleksie lasów Stobrawsko-Turawskich znajdują się cztery akweny wodne: jezioro Duże (Turawskie), Średnie, Małe i Srebrne! Wokól jezior można znaleźć idealne warunki do wypoczynku na łonie przyrody, a sprzyja temu dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Wszystko to sprawia, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów na Opolszczyźnie. Duża powierzchnia akwenów zapewnia doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Osłonięte lasami od wiatru piaszczyste plaże i słoneczne zatoki zapewniają warunki przyjemnego wypoczynku. To właśnie tutaj odbywają się różnego rodzaju regaty, w których biorą udział żeglarze z całego kraju. Ale nie tylko ta dyscyplina sportowa jest uprawiana na Jeziorze Dużym. Odbywają się tutaj również zawody wędkarskie „Sandacz Turawy”, w których uczestniczą wędkarze z całej Polski.
16.05.2024
Na koniec kolejnego tygodnia premier przygotowaliśmy, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, premierę znaczka okolicznościowego.
Znaczki okolicznościowe wydane z okazji maratonu w Skarżysku-Kamiennej towarzyszą nam od 7 lat i tworzą pewnego rodzaju serię, która dobrze przyjęła się wśród turystów i kolekcjonerów. Każdy znaczek posiada swój indywidualny motyw, na który składają się grafiki wybranych dla danej edycji maratonu obiektów i charakterystyczne odbicie stóp.
Pełen opis maratonu znajdziecie poniżej. Jeśli natomiast jesteście zainteresowani udziałem w tym marszu w kolejnej edycji, to koniecznie zapytajcie o szczegóły organizatorów. Na pewno nie jest to łatwy marsz, ale rozpoczynając trening odpowiednio wcześnie, można osiągnąć sukces i wygrać przyszłoroczną edycję. W tym roku można natomiast wystąpić w maratonie w roli kibica, bo doping wszystkim uczestnikom na pewno się przyda.
Znaczki jak co roku dostępne będą podczas maratonu, a później aż do wyczerpania nakładu u organizatorów wyżej opisanej imprezy.
ZO - VIII SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”
Po raz ósmy Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną”. To coroczna impreza, której celem jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza okolic Skarżyska-Kamiennej. Będzie to impreza jednodniowa planowana na 18 maja 2024 r. Uczestnicy muszą pokonać dystans 50 km w czasie 13 godzin. Na mecie, po posileniu się gorącą zupą, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Trasa przebiegać będzie wyznakowanymi szlakami pieszymi wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Szydłowiec – Skarbowa Góra – Majdów – Płaczków – Świnia Góra – Dalejów – Skarżysko-Kam. W imprezie będzie uczestniczyć ponad 150 osób.
15.05.2024
Całkiem sprawnie dobrnęliśmy do środy, a to znak, że powoli zbliżamy się do weekendu. Wiadomo, weekendy zawsze są fajne, ale żeby jeszcze bardziej Wam umilić ten czas, mamy kolejną znaczkową premierę i zaproszenie na weekendową wyprawę do Wigierskiego Parku Narodowego, aby dokładniej poznać Jezioro Wigry, któremu poświęcono najnowszy znaczek turystyczny.
Prezentowany krążek już w czwartek powinien trafić do punktów sprzedaży, a w piątek będzie tam na pewno. Jeśli więc zaplanujecie zdobycie tego znaczka w weekend, to zdobędziecie go bez problemów. Adresy miejsc sprzedaży jak zwykle wyszczególnione są na podstronie znaczka, do której dostaniecie się albo przez katalog znaczków, albo klikając w poniższy link.
Warto także zapoznać się z poniższym opisem, który daje solidne podstawy do dalszego zwiedzania, ale nie zapominajcie także o oficjalnych stronach Wigierskiego Parku Narodowego, które są kopalnią wiedzy nt. parku i turystyki w regionie. Zapraszamy zatem do zwiedzania.
JEZIORO WIGRY - WIGIERSKI PARK NARODOWY No. 1293
Jezioro Wigry jest dziesiątym pod względem wielkości (2,2 tys. ha) i piątym co do głębokości (73 m) zbiornikiem wodnym w Polsce. Znajduje się w sercu Wigierskiego Parku Narodowego. Większość jego brzegów otacza Puszcza Augustowska. Zaliczane jest do najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo w naszym kraju. Wigry kształtem przypominają literę „S” i mają bardzo zróżnicowaną linię brzegową. Nazwa jeziora prawdopodobnie wywodzi się z jaćwieskiego słowa „Vingris”, co oznacza wijący się, kręty. Na jeziorze znajduje się 15 wysp oraz liczne są półwyspy. Na najbardziej znanym - Półwyspie Klasztornym znajduje się zabytkowy klasztor pokamedulski, gdzie w 1999 r. odpoczywał papież - św. Jan Paweł II. Zarówno wody, jak i brzegi jeziora są rajem dla wielu gatunków zwierząt. W Wigrach występuje 26 gatunków ryb, w tym słynna sieja i sielawa. W 1975 roku jezioro zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt „Aqua”).
14.05.2024
Wracamy na zachód kraju, a dokładniej do Nowej Soli. To właśnie temu miastu poświęcimy dziś nieco uwagi, a to za sprawą znaczka, który już jutro powinien znaleźć się w sprzedaży.
Znaczek promuje Park Fizyki w Nowej Soli, czyli miejsce, w którym poznacie wiele fizycznych zagadnień, przeprowadzicie stosowne doświadczenia i przy okazji wypoczniecie wśród zieleni. Dokładny opis tego miejsca znajdziecie poniżej, więc polecamy go Waszej uwadze, jak cały park zresztą.
Mamy nadzieję, że najnowszy znaczek będzie powodem do powrotu do Nowej Soli lub impulsem do pierwszej wizyty i do zdobycia wszystkich miejscowych znaczków turystycznych. Po wizycie koniecznie zostawcie komentarz na podstronie tego znaczka i podeślijcie nam jakieś fotki do opublikowania w mediach społecznościowych. W okolicach Nowej Soli turystycznych atrakcji nie brakuje, więc może w ten sposób przyczynicie się do dalszego rozwoju znaczkowej idei i powstania kolejnych znaczków w okolicy.
PARK FIZYKI W NOWEJ SOLI No. 1292
Czym różni się litofon od ksylofonu lub nurek Kartezjusza od dysku Bemhama? Jeśli nurtują was takie zagadnienia, to odpowiedzi na nie znajdziecie w Centrum Matematyczno – Informatyczno – Przyrodniczym Odran czyli w skrócie w Parku Fizyki w Nowej Soli. Park ten ma sześć stref poświęconych różnym działom fizyki i obfituje w urządzenia do własnoręcznego przeprowadzenia doświadczeń. Jest ich tam prawie pięćdziesiąt więc nie ma szans na nudę, a dobra zabawa jest gwarantowana. Wszystko pod chmurką w miłym otoczeniu zieleni, tuż przy sąsiadującym Parku Krasnala, Parku Linowym oraz kompleksie do uprawiania sportów wyczynowych. Uczniowie, mogą tu wraz z nauczycielem, w ciekawy sposób odkrywać naukowe reguły i zjawiska fizyczno-matematyczne. To również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Pozwala aktywnie rozwijać twórcze myślenie oraz zdolności poznawcze. Z uwagi na swoje położenie na otwartym terenie, park jest dostępny sezonowo.
13.05.2024
Mamy nadzieję, że po weekendzie wszyscy powrócili wypoczęci i z dobrymi humorami. Jeśli któryś z tych składników szwankuje, to zapewne za moment i humorek się poprawi, i sił przybędzie. Zobaczcie co tym razem przygotowaliśmy.
Nowy tydzień rozpoczynamy z grubej rury i tym razem wędrujemy na wschód kraju, do Drohiczyna, gdzie już niebawem czekać na Was będą cztery nowe znaczki i tyle samo turystycznych atrakcji, które warto odwiedzić.
Przekrój tematyczny miejsc, które dołączyły do znaczkowego szlaku jest bardzo szeroki, ale gwarantuje to, że każdy znajdzie w Drohiczynie miejsce godne uwagi i z pewnością czas tu spędzony będzie należał do udanych.
Zapoznajcie się zatem z najnowszymi obiektami znaczkowymi w Drohiczynie.
WYSTAWA STARYCH MOTOCYKLI W DROHICZYNIE No. 1288
PUSZCZYK - OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W DROHICZYNIE No. 1289
SOWA - STREFA ODKRYWANIA WYOBRAŹNI I AKTYWNOŚCI W DROHICZYNIE No. 1290
ZAGUBEK - NADBUŻAŃSKI OŚRODEK PROMOCJI PRODUKTU LOKALNEGO No. 1291
Opisy obiektów znajdziecie pod powyższymi linkami. Znaczki są jednak jeszcze w drodze, więc z ewentualnym zdobywaniem przedstawionych nowości jeszcze chwilę się wstrzymajcie. Myślimy jednak, że do piątku znaczki powinny już trafić do miejsc przeznaczenia. Jednak już teraz możecie wpisać Drohiczyn na listę miejscowości do odwiedzenie i śmiało na zwiedzanie możecie przeznaczyć większą ilość czasu. My jak zwykle czekamy na Wasze relacje z wycieczek, ale też nie zapominajcie o tym, że warto po zdobyciu znaczka na jego stronie wpisać komentarz. To także wpływa na rozwój idei, a dodatkowo pomaga innym turystom, którzy tam właśnie szukają dotatkowych informacji.
10.05.2024
Na zakończenie tego premierowego tygodnia przygotowaliśmy jeszcze jeden materiał, który na pewno Was zainteresuje. Przedstawiamy niniejszym znaczek okolicznościowy, który znacie od lat w innych odsłonach, a który co roku towarzyszy urodzinom wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Urodziny wieży widokowej na Wielkiej Sowie były w 2013 roku pretekstem do wydania pierwszego znaczka okolicznościowego z tej serii. W następnych latach pojawiały się kolejne znaczki, a każdy z nich posiadał dedykowaną grafikę w humorystyczny sposób przedstawiający sędziwą jubilatkę.
W tym roku 118. urodziny wieży na Wielkiej Sowie odbędą się w sobotę 25 maja od godziny 19:00, o czym szczegółowo przeczytacie w poniższym opisie znaczka. Organizatorzy przewidzieli przeróżne atrakcje. Zadaniem turystów jest jedynie przyniesienie znakomitych humorów i energii, albowiem tradycyjnie zapowiada się wyśmienita zabawa.
Znaczki dostępne będą jak co roku podczas urodzin na szczycie Wielkiej Sowy, a po urodzinach w barze Schroniska Orzeł aż do wyczerpania nakładu.
ZO - 118. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE
Znaczek Okolicznościowy wydany w ramach corocznych obchodów urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. To trzynasta odsłona imprezy, której od 2013 roku (z trzyletnią przerwą) towarzyszy wydanie specjalnego znaczka okolicznościowego. Tegoroczne świętowanie 118. urodzin wieży na szczycie Wielkiej Sowie odbędzie się w sobotę 25 maja od godziny 19:00. Na miejscu przewidziano tradycyjny poczęstunek przy ognisku, kiełbaski, a dla pierwszych 100 gości prezentowany właśnie znaczek upamiętniający wyżej opisane wydarzenie. Świętowaniu w rodzinnej formule towarzyszyć będą konkursy, śpiew turystycznych piosenek, a niewątpliwą atrakcją będzie możliwość nocnego podziwiania widoków ze szczytu wieży. Dzięki uprzejmości Miasta i Gminy Pieszyce, wstęp na wieżę będzie darmowy. Dojście na szczyt Wielkiej Sowy możliwe jest wszystkimi wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
9.05.2024
To jeszcze nie koniec znaczkowych premier w tym tygodniu, zatem przedstawiamy znaczek, który być może niektórzy z Was już widzieli w internecie. Dziś jego oficjalna premiera i tym samym zachęta do odwiedzenia miejsca, jakim jest Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Igliczna.
Zwiedzaliście zapewne Międzygórze, dotarliście do ogrodu Bajek, na Śnieżnik także się wdrapaliście, ale czy zdobyliście Igliczną? Jeśli nie, to macie okazję powrócić w te piękne rejony i raz jeszcze spojrzeć na świat z góry.
Znaczki już dotarły na miejsce, więc możecie planować swoje wyprawy i zdobywać kolejny cel podróży i nowiusieńki znaczek. Poniżej znajdziecie krótki opis sanktuarium, a nieco więcej na jego temat powiemy w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu kodu QR z naklejki. Tymczasem cieszcie się kolejnym znaczkiem i ruszajcie na znaczkowe szlaki...
SANKTUARIUM „MARIA ŚNIEŻNA” - GÓRA IGLICZNA No. 1287
Na wysokości 776 m n.p.m. na zachodnim zboczu Góry Igliczna, w osadzie o tej samej nazwie znajduje się Sanktuarium „Maria Śnieżna”. Osada swoje istnienie zawdzięcza kultowi figury Matki Bożej, której ludową kopię przyniósł z pielgrzymki do Mariazell Krzysztof Veit w roku 1750. Figura Matki Bożej została wykonana z drewna lipowego w Austrii przez nieznanego artystę, jako płaskorzeźba o wysokości 39 cm. W tym samym roku figurę umieszczono na stoku Góry Iglicznej pod konarem potężnego buka. W roku 1776 po wichurze nieuszkodzoną figurę przeniesiono do nowopowstałej kaplicy w miejscu obecnej plebanii. Od 26 czerwca 1777 r. do 1782 r. nastąpiło 12 potwierdzonych komisyjnie uzdrowień. Na górę Igliczną zaczęli przybywać liczni pielgrzymi, dla których ówczesna drewniana kaplica okazała się zbyt mała. Początki powstania osady datuje się na 18 czerwca 1781 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny pod budowę Sanktuarium, które rok później zostało poświęcone. Obecnie miejsce to stanowi ważny punkt, zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów. Z tarasów w przy sanktuarium rozciąga się rozległa panorama na Masyw Śnieżnika i na większą część Ziemi Kłodzkiej.
8.05.2024
Spotkanie w Szczecinie zbliża się coraz większymi krokami, a znaczkowe drogi są kręte, więc zapewne do celu pojedziecie tak, by zdobyć jak najwięcej znaczków. Dzięki dzisiejszej premierze wypełnimy Wam wolny czas po brzegi i sprawimy, że dojazd do Szczecina czy powrót, wcale nie będą nudne.
Oto dwa nowe znaczki przedstawiające przyrodnicze atrakcje zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Gryfino.
PUSZCZA BUKOWA KOŁO SZCZECINA No. 1274
KRZYWY LAS KOŁO GRYFINA No. 1275
Prezentowane powyżej znaczki stanowią jedynie zaproszenie do zwiedzania okolicznych lasów i wcale nie oznaczają tego, że musicie się ograniczać do tych konkretnych propozycji. Puszcza Bukowa to obszar rozległy i niezwykle interesujący kompleks leśny, w którym znajdziecie wiele ciekawych miejsc. Liczne rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, cmentarze czy śródleśne osady, to obiekty, które także warto poznać, bo często skrywają ciekawe historie i tajemnice. Zerknijcie zatem na stronę internetową Nadleśnictwa Gryfino, a na pewno wyszukacie niejeden punkt godny uwagi. Linki do stron jak zawsze znajdują się na podstronach dedykowanych znaczkom.
Najnowsze znaczki już powinny być w sprzedaży w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. W maju jest tu przepięknie, więc poświęćcie chwilę na zwiedzanie tego miejsca, a na pewno będziecie zadowoleni.
7.05.2024
Jeśli śledzicie media społecznościowe, to pewnie już wcześniej wpadła Wam w oko informacja o dziś prezentowanym znaczku. Niemniej jednak aby tradycji stało się zadość, w tym komunikacie zaprezentujemy jeszcze cieplutki krążek i miejsce, które zostało na nim zobrazowane.
Oczywiście opis obiektu znajdziecie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo jest wiele innych przydatnych linków i informacji.
Znaczek w tej chwili zmierza do miejsca przeznaczenia, a jego wprowadzenie do sprzedaży planowane jest na 8 maja.
Zapamiętajcie to i uwzględnijcie w swoich planach podróżowych. Odwiedzając Oświęcim, koniecznie zerknijcie na pozostałe znaczki, a szczególnie na zamieszczone tam komentarze, których treść pozwoli Wam zaoszczędzić czas i ułatwi zdobycie znaczków. Was również zachęcamy do wpisywania komentarzy, które są informacją dla zwiedzających, ale przede wszystkim podziękowaniem dla zarządców odwiedzanych obiektów.
Od połowy XVI wieku budynek miejskiego ratusza znajdował się na płycie oświęcimskiego rynku. Został odnowiony w 1792 roku, po czym w 1863 roku doszczętnie spłonął w wyniku poważnego pożaru, który nawiedził wtedy miasto. Biura władz miejskich funkcjonowały w nowej siedzibie od 1875 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas Niemcy włączyli budynek do systemu obrony przeciwartyleryjskiej. Po zakończeniu wojny magistrat przeniesiono do Zamku, a budynek Ratusza został przejęty przez komunistyczne władze. W 2018 roku ten zabytkowy XIX wieczny obiekt został gruntownie odnowiony. Rozpoczął działalność jako Muzeum Ratusz - oddział Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To miejsce, w którym prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ekspozycja ta ukazuje osiem wieków historii jednego z najstarszych polskich grodów od średniowiecza po współczesność.
6.05.2024
Rozpoczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi. Majówka już za nami, ale przed nami o wiele więcej, szczególnie jeśli pomyślimy o miejscach, które czekają na nasze poznanie.
I tak właśnie po krótkawym wstępie docieramy do sedna sprawy i do miejsc, które chcielibyśmy Wam dzisiaj pokazać. Wędrujemy więc w rejon północnych rubieży województwa ślaskiego do miejscowości Mokra, gdzie już niebawem pojawią się dwa nowe znaczki turystyczne.
POMNIK BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1284
MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1285
Spójrzcie zatem na powyższe grafiki, kliknijcie w odnośniki, a przeniesiecie się na strony poświęcone nowym znaczkom. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje i kolejne odnośniki, które pozwolą rozszerzyć wiedzę na temat miejsc i wydarzeń, którym poświęcamy dzisiejszą premierę.
Wpiszcie koniecznie Mokrą na listę miejsc do odwiedzenia, tym bardziej, że już 18 maja podczas Nocy Muzeów na miejscu odbędzie się piknik militarny z licznymi atrakcjami. Znaczki trafią do sprzedaży 10 maja, ale już teraz, w imieniu Muzeum, zapraszamy do udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach.
4.05.2024
Pomimo trudnego początku, ostatecznie frekwencja dopisała, więc z ogromną przyjemnością oświadczamy, że regionalne spotkanie w Szczecinie się odbędzie!!
Poniżej ważne szczegóły, prosimy o uważne przeczytanie.
Więcej informacji