Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1279
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1279!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

21.08.2023

Niemal u schyłku wakacji mamy dla Was jeszcze jedną nowość w postaci zmienionego wizerunku znaczka. Tym razem nowej grafiki doczekał się znaczek z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dzisiejszy komunikat ma jednak nie tylko za zadanie pokazać Wam nową wersję znaczka, ale przede wszystkim zachęcić do wizyty w Biskupinie. Wakacje nadal trwają, więc warto spożytkować ten czas na odwiedziny biskupińskich obiektów muzealnych. A jeśli ktoś jest rządny dodatkowych wrażeń, to już niebawem, bo za około miesiąc, właśnie w Biskupinie odbędzie się 28. edycja Festynu Archeologicznego, w ramach którego przewidziano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających (link >>). 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna będzie w muzeum zapewne już za kilka dni, jak wyczerpaniu ulegnie dotychczasowy nakład. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zrewidujcie zatem swoje turystyczne plany i zaplanujcie wizytę w Biskupinie, a na pewno nie pożałujecie. A może przy okazji odwiedzicie inne znaczkowe obiekty w okolicy?



9.08.2023

Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.

Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.

O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.

KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.



24.07.2023

Dawno nie mieliśmy dla Was nowości, dlatego postanowiliśmy nieco przed czasem poinformować o nowej wersji graficznej znaczka, którego zdobędziecie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Po dwuletnim remoncie przywrócono dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd z drewnianymi ścianami tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz. To nie koniec zmian, albowiem odnowieniu uległy także wnętrza dworu oraz inne budynki towarzyszące.

Postanowiono też odświeżyć wizerunek dworu na naszym znaczku i oto przed Wami jego najnowsza wersja.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna będzie w muzeum, ale to dopiero za około tydzień, kiedy znaczek fizycznie dotrze na miejsce. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Mamy nadzieję, że oddanie dworku w Ożarowie do użytku, zachęci kolekcjonerów znaczków turystycznych do wizyty w tym miejscu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni i podczas zwiedzania cofniecie się w czasie, zapomnicie o pędzącym wokół świecie i świetnie się zrelaksujecie. Zapraszamy zatem do odwiedzania muzeum w Ożarowie. 



12.07.2023

Po krótkiej przerwie czas na premierę i tym razem za sprawą najnowszych znaczków turystycznych, zaprosimy was do Płocka i w okolice tego miasta. W Płocku mieści się bowiem Muzeum Mazowieckie z kilkoma oddziałami. W części z nich znaczki turystyczne są obecne od dawna, a kolejne do znaczkowej idei właśnie przystąpiły.

Dzisiejsza premiera jest więc znakomitą okazją do tego, aby raz jeszcze odwiedzić Płock i dokładnie zwiedzić to miasto. Zresztą dwa z miejsc znajdują się poza Płockiem, więc ta wycieczka  pozwoli też poznać dwie inne miejscowości.

Tym razem na znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

ART DÉCO W PŁOCKU No. 1248

MUZEUM WISŁY ŚRODKOWEJ I ZIEMI WYSZOGRODZKIEJ No. 1249

SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM No. 1250

Jeśli chodzi o dostępność prezentowanych dziś znaczków, to znaczek w Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie dostępny będzie od czwartku 20 lipca, natomiast dwa pozostałe znaczki już czekają na pierwszych zdobywców.

Zachęcamy zatem do zaplanowania swoich wakacyjnych podróży tak, aby znaczkowy szlak poprowadził Was przez Wyszogród, Płock i Wiączemin Polski. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawa wycieczka zwieńczona zdobyciem kolejnych trofeów do Waszych kolekcji.



30.06.2023

Przypominamy, że znaczki turystyczne z Muzeum Okręgowego w Pile oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią będą dostępne od 7 lipca, o czym wyraźnie napisaliśmy w komunikacie z dnia 28 czerwca. Prosimy zatem nie nękać pracowników muzeum i nie wymuszać wcześniejszej sprzedaży znaczków. Równocześnie tzw. "zbieraczy drewna" kupujących po 7 czy 10 znaczków prosimy nie psuć opinii o grze kolekcjonerskiej i kolekcjonerach. To, co w tej chwili niektóre osoby praktykują, jest nie tyle smutne, ile po prostu żałosne. Natomiast wszystkim, którzy rozumieją i szanują ideę kolekcjonerską oraz z ciekawością poznają nowe miejsca, serdecznie dziękujemy.



28.06.2023

Czas na pierwszą wakacyjną premierę znaczków turystycznych. Za pośrednictwem znaczków, które właśnie prezentujemy, chcemy raz jeszcze zachęcić Was do zwiedzania północnej części Wielkopolski i Krajny.

W ostatnim czasie w tej części kraju sporo znaczków przybyło, więc dwa kolejne jeszcze bardziej zmotywują Was do podróży i poznawania nowych miejsc. Dziś prezentowane znaczki poświęcone są następującym placówkom muzealnym. 

MUZEUM OKRĘGOWE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE No. 1246

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W OSIEKU NAD NOTECIĄ No. 1247

W opisach przeczytacie o tym, jaką działalność prowadzi się w obu placówkach, ale opis to tylko kilka zdań, w których nie dało się zawrzeć wszystkiego co najważniejsze. Dalsze informacje znajdziecie więc w przygotowywanym audiobedekerze oraz rzecz jasna na stronie internetowej muzeum i oczywiście na miejscu.

Z ważnych rzeczy, o których dziś jeszcze musicie wiedzieć, to termin dostępności znaczków. Te, jak nas poinformowano, wejdą do sprzedaży w piątek 7 lipca i od tego dnia będziecie mogli je zdobywać. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do Piły oraz do Osieka nad Notecią, raz jeszcze przypominając, że jest to idealne miejsce, które można połączyć ze zwiedzaniem Chodzieży, Łobżenicy czy Górki Klasztornej.



20.06.2023

Do napisania dzisiejszego posta skłoniły nas sytuacje, jakie wynikają z codziennych kontaktów z Wami. Jak zauważyliście, w e-mailach prosimy Was o numer kontaktowy, który służy Wam/nam w dwóch sytuacjach.

Jak zapewne wiecie, przesyłki kurierskie nie stosują już „papierologii”, a wszelkie informacje typu awizo, powiadomienie o przesyłce czy inne, są przekazywane elektronicznie, zazwyczaj za pomocą SMS. W przypadku braku numeru telefonu takie informacje nie są przekazane do odbiorcy. Zdarzają się przypadki, kiedy paczka wraca do nas, ponieważ odbiorca nie otrzymał awiza — nie mógł go otrzymać, z powodu braku wpisu numeru telefonu na adresatce.

Druga sytuacja dotyczy naszego kontaktu z Wami. Wszelkie niejasności dotyczące zamówienia staramy się wyjaśniać od razu, kontaktując się telefonicznie. W przypadku braku numeru kontaktowego pozostaje nam wyjaśnienie sprawy drogą e-mailową. Zamawiający nie wiedząc o wysłanym zapytaniu, czeka na przesyłkę, a my czekamy na odpowiedź. Takim sposobem możemy się nie doczekać. Skrajnym przypadkiem są sytuacje, kiedy dostajemy zamówienie drogą pocztową, gdzie nie ma ani kontaktu telefonicznego, ani e-mailowego.

Nr telefonu jest uważany za dane osobowe i jest objęty przepisami RODO. Nie mamy prawa wymagać podawania go i nikt nie ma obowiązku posiadania takiego środka komunikacji. Dysponowanie i przekazywanie numeru jest całkowicie dobrowolne. Jeżeli ktoś wyraźnie nie chce ułatwiać sobie i innym komunikacji, prosilibyśmy o wyraźne zaznaczenie, że nie wyraża zgody na udostępnienie numeru, a my ze swojej strony nie będziemy o niego prosić.



19.06.2023

Różne przeciwności losu nie pozwoliły nam na publikację tego newsa w piątek, w związku z czym to dziś kolejny tydzień rozpoczynamy od bardzo ciekawej premiery znaczków turystycznych i znaczka okolicznościowego w Gogolinie. 

Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje.

Nie będziemy się jednak rozpysywali na ich temat. Wszelkie niezbędne dane znajdziecie na podstronach prezentowanych znaczków, na które dostaniecie się z ogólnego katalogu, albo poprzez zamieszczone poniżej linki. 

POMNIK KAROLINKI I KARLIKA W GOGOLINIE No. 1244

PIECE WAPIENNICZE DOMBROVSKY'EGO W GOGOLINIE No. 1245

ZO - 800-LECIE GOGOLINA

Prezentowane znaczki już od dzisiaj powinny czekać na Was w wyznaczonym punkcie sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że zarówno znaczki jak i przedstawione na nich atrakcje spotkają się z Waszym uznaniem. Gogolin to piękne miasto i na pewno zobaczycie tam wiele interesujących obiektów. Zatem zapraszamy do zwiedzania Gogolina i jak zwykle czekamy na Wasze relacje.



16.06.2023

Piątek zaczniemy może nie od premiery, ale od informacji, która zapewne też Was zainteresuje, a związana jest ona z nową wersją graficzną znaczka poświęconego Wyrzyskiej Kolejce Powiatowej w Białośliwiu. 

Nową grafikę znaczka zdobi parowóz wąskotorowy LOWA, który w Białosliwiu został wyremontowany i przywrócony do działania. Oczywiście wraz ze znaczkiem zmieniła się także naklejka, na której również pokazano ww. parowóz.

Okazji do zdobycia tego krążka w najbliższym czasie będzie wiele. Trwają weekendowe jazdy kolejki, a już w pierwszych dniach lipca w Białośliwiu odbędzie się XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych, podczas którego przewidziano mnóstwo atrakcji.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest w Białośliwiu. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do odwiedzania Białosliwia i skorzystania z przejazdów Wyrzyską Kolejką Wąskotorową. To właśnie pieniądze uzyskane z takich przejazdów przyczyniają się do rozwoju kolejki i pozwalają na dalsze renowacje zabytkowych pojazdów.



15.06.2023

Śledzący znaczkowe wieści w internecie zapewne już widzieli znaczek, który dziś oficjalnie prezentujemy. Dla wszystkich innych będzie to kolejna niespodzianka i okazja do ponownego odwiedzenia Kalisza. 

Tym razem na znaczku okolicznościowym promującym patronom roku w Kaliszu przedstawiono trzech braci z rodziny Kościelniaków. Każdy z braci był inny, ale łączyła ich pasja do sztuki oraz lokalny patriotyzm. Warto poznać te postaci bliżej i właśnie do tego choćby przez publikację najnowszego znaczka zachęcamy.

Szczegółowe informacje na temat braci i ich twórczości oraz zasług znajdziecie w internecie. O patronów roku możecie też pytać w kaliskiej Informacji Turystycznej, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży od dwóch dni. Przybywajcie zatem do Kalisza, zdobywajcie najnowszy znaczek okolicznościowy i poznawajcie inne znaczkowe miejsca, których w mieście nad Prosną nie brakuje.

ZO - 2023 - ROK BRACI KOŚCIELNIAKÓW W KALISZU

Radni Miasta Kalisza uchwalili Rok 2023 Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława. Inicjatywa ta zrodziła się w związku z przypadającą w bieżącym roku 30. rocznicą śmierci Mieczysława Kościelniaka, a także w uznaniu dokonań twórczych utalentowanych plastycznie braci: Tadeusza Kościelniaka (ur. 11.07.1910 w Kaliszu, zm. 14.01.1996 w Kaliszu), Mieczysława Kościelniaka (ur. 29.01.1912, zm. 5.03.1993 w Słupsku) oraz Władysława Kościelniaka (ur. 21.09.1916, zm. 13.11.2015 w Kaliszu). To 3 artyści plastycy, którzy przysłużyli się Kaliszowi i znani są nie tylko w kraju, ale też za granicą. Byli wszechstronnie utalentowanymi artystami plastykami, historykami, a także popularyzatorami wiedzy historycznej, dotyczącej nie tylko Kalisza. Szczególnie ostatni z braci poświęcił całe swoje życie dokumentowaniu, opisywaniu i promocji Kalisza oraz regionu, a także innych zakątków świata, po którym chętnie podróżował.



14.06.2023

Jak zapowiadaliśmy, tak też robimy i środowy poranek rozpoczynamy od kolejnej znaczkowej premiery, która tym razem promuje obiekt położony na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli już spojrzeliście na załączoną grafikę, to zapewne rozpoznajecie ten charakterystyczny widok i sylwetkę wieży wyciągowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Tak, to właśnie ten obiekt, po wielu latach marzeń i oczekiwania znalazł się na znaczku turystycznym. Nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości zapytań w tej sprawie, jakie spływały do nas co roku. A teraz jest nowy znaczek i są nowe, wprost nieograniczone możliwości poznania obiektu na nim przedstawionego.

Ten kompleks to nie tylko kopalnia, ale wiele innych interesujących obiektów, w których każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia i jesteśmy pewni tego, że ze zwiedzania będziecie zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o znaczki, to one już na Was czekają, także wystarczy zakupić bilet, przekroczyć kopalnianą bramę i cieszyć się kolejnym poznanym miejscem i znaczkiem, jaki uda się zdobyć.

PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA W WAŁBRZYCHU No. 1243

Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".



13.06.2023

Znaczkowych niespodzianek ciąg dalszy i dzisiaj kolejna premiera - tym razem ze znaczkiem z Krakowa. Tym razem chcemy Wam przedstawić Ogród Doświadczeń będący oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Opis ogrodu znajdziecie jednak nieco niżej, a tymczasem ważna kwestia dotycząca dostępności znaczka. Ustaliliśmy, że ten pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek i będzie dostępny w kasie biletowej Ogrodu Doświadczeń. Miejcie więc to na uwadze planując wizytę w ogrodzie i koniecznie odwiedźcie to miejsce, aby doświadczyć przeróżnych zjawisk fizycznych i zdobyć kolejny znaczek do kolekcji. 

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE No. 1242

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał we wrześniu 2007 roku jako pierwszy park edukacyjny w Polsce mający na celu popularyzację fizyki. Na ponad 6 hektarach znajduje się ponad 100 stanowisk do wykonywania eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki. Ogród działa sezonowo. Jego zwiedzanie polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Do głównych atrakcji ogrodu należy sześciometrowa rakieta, z której wypuszczone są dwie zjeżdżalnie. Jedna z nich ma kształt fragmentu cykloidy, czyli krzywej najszybszego spadku. Zjeżdżalnia obok jest prosta, dzięki czemu łatwo można się przekonać, na której szybciej się zjeżdża. Wielką popularnością cieszy się także jedyny w Polsce rower jeżdżący po linie, tor saneczkowy czy żyroskop. W Ogrodzie działa również Planetarium.



12.06.2023

Ten tydzień będzie wyjątkowy i już dzisiaj zaczynamy z grubej rury od podwójnej premiery znaczków w Trzebiatowie.

Znaczki, które widzicie na załączonym obrazku lada chwila dotrą do miejsca przeznaczenia, ale zapewne jak zwykle potrzeba będzie, dwóch lub trzech dni, by trafiły do oficjalnej sprzedaży. Jeśli więc chcecie dokładnie wiedzieć kiedy prezentowane krążki będą dostępne dla turystów, śledźcie facebookowy profil  Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie, bo tam znajdziecie konkretne info o wprowadzeniu znaczków do sprzedaży. 

A tymczasem przedstawiamy miejsca, które znalazły się na powyższych znaczkach.

RYNEK STAROMIEJSKI Z RATUSZEM W TRZEBIATOWIE No. 1238

KOŚCIÓŁ MACIERZYŃSTWA NMP W TRZEBIATOWIE No. 1239

Tradycyjnie pod powyższymi linkami znajdują się krótkie opisy atrakcji przedstawionych na znaczkach. Jeśli klikniecie w te linki, przeniesiecie się na podstrony naszego katalogu, poświęcone tym konkretnym znaczkom. Tam też znajdziecie odnośniki do stron internetowych, które pomogą Wam lepiej poznać ww. obiekty, ale także zaplanować podróż czy odnaleźć punkt sprzedaży znaczków, a w tym przypadku Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie.

Może właśnie od niego warto rozpocząć zwiedzanie Trzebiatowa. Gorąco Was do tego zachęcamy i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowych podróży, które nie tylko informują innych jakie miejsca aktualnie zwiedzacie, ale i inspirują do poznawania piękna naszego kraju.



1.06.2023

Znaczkową premierą zakończyliśmy maj i w ten sam sposób rozpoczynamy czerwiec. Dziś jednak proponujemy Wam wycieczkę w zupełnie inny region kraju, w okolice Suwałk, a dokładnie do Starego Folwarku, gdzie kilkaset metrów od Muzeum Wigier znajduje się najnowszy znaczkowy obiekt.

Jednak nie tylko o schronisku będzie to opowieść. Znaczek ma również za zadanie przybliżyć Wam sylwetkę Kazimierza Kulwiecia, który m.in. był pomysłodawcą powstania tego schroniska. 

W opisie znaczka jest tylko wzmianka o tym wybitnym działaczu, ale za to w audiobedekerze profesorowi Kulwieciowi poświęcimy zdecydowanie większą uwagę.

A jeśli o znaczki chodzi, to cóż..., czekają na Was, zatem pakujcie plecaki, planujcie wyprawy i ruszajcie eksplorować okolice jeziora Wigry, gdzie poza dzisiejszą nowością, czeka na Was kilka innych, wcześniej wydanych znaczków.

DAWNE SCHRONISKO PTTK W STARYM FOLWARKU No. 1237

Drewniany budynek dawnego schroniska PTTK zlokalizowano nad północnym brzegiem jeziora, na kilku hektarowej działce z tzw. Łysą Górą. Zaprojektowała go studentka Politechniki Warszawskiej Natalia Hiszpańska. Uroczyste poświęcenie i nadanie schronisku PTK „Nad Wigrami” imienia Kazimierz Kulwiecia odbyło się 28 września 1929 roku. W tym samych roku obok schroniska zbudowano przystań wioślarską i magazyn na sprzęt Wojskowego Klubu Żeglarskiego. Patron schroniska Kazimierz Jakub Kulwieć to polski przyrodnik i krajoznawca, nauczyciel biologii i geografii, redaktor i wydawca pism. Profesor Kulwieć prowadził badania naukowe flory i fauny rozległego obszaru (od Morza Śródziemnego aż po Archangielsk, w tym również badania naukowe nad jeziorem Wigry). Prowadził wykłady, pogadanki i wycieczki, popularyzował krajoznawstwo, zabiegając o budowę schroniska turystycznego nad jeziorem Wigry. Kazimierz Kulwieć zmarł 14 lutego 1943 r. w czasie sowieckiego wysiedlenia w rejon Archangielska, pozostawiając bogaty dorobek naukowy.



31.05.2023

W ostatnim dniu maja mamy dla Was dwa nowe znaczki turystyczne i kolejne obiekty, które dzięki temu możecie poznać.

Do tego, że Gniezno jest miastem szczególnym, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Bogata historia, mnóstwo zabytków i niesamowita atmosfera sprawiają, że to idealny punkt na mapie turystycznych wypraw. A jeśli na tym szlaku są znaczki turystyczne, to tym bardziej warto do Gniezna przyjechać. 

Dziś przedstawiamy znaczki o następującej tematyce:

POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE No. 1240

BUDYNEK STAREGO RATUSZA W GNIEŹNIE No. 1241

Dzięki przedstawionym powyżej znaczkom poznacie nie tylko dokładniej postać Bolesława Chrobrego, ale także inne atrakcje Traktu Królewskiego. W dawnym budynku ratusza mieści się dziś m.in. Informacja Turystyczna, która jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po Gnieźnie. Tam też już od dzisiaj zdobyć możecie przedstawione wyżej znaczki i całe mnóstwo innych turystycznych pamiątek.

Zapraszamy zatem do Gniezna. Będzie nam bardzo miło, jeśli swoimi wycieczkami i znaczkowymi zdobyczami pochwalicie się w mediach społecznościowych.



25.05.2023

W tym tygodniu przewidzieliśmy tylko jeden znaczkowy komunikat, ale jest to wiadomość o charakterze nieco innym niż zwykle. 

Od pewnego czasu zauważyliście zapewne problemy z dostępnością znaczka turystycznego nr 538. Jego brak związany był z restrukturyzacją placówki, w ramach której zmianie uległa m.in. nazwa muzeum. Dotychczasowe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zmieniło nazwę na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

A skoro zmienia się nazwa, to siłą rzeczy prędzej czy później zmieni się szata graficzna znaczka turystycznego i właśnie dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam najnowszą wersję tego znaczka.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do zwiedzania Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i do zdobywania najnowszej wersji znaczka, który zgodnie z tym co ustaliliśmy w sprzedaży pojawi się od 30 maja. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje.



22.05.2023

W sierpniu 2022 roku odświeżyliśmy temat zaznaczeniówek, ponieważ co jakiś czas pytacie nas w jaki sposób wejść w ich posiadanie i do czego służą te kartoniki.

Dziś w ramach przypomnienia wracamy do tematu i przy okazji ogłaszamy pewną akcję. 

Przechodząc do sedna sprawy, zaczniemy od tego, czym są owe kartoniki mylone z zakładkami. To zaznaczeniówki, czyli takie wizytówki, za pomocą których możecie poprosić zarządcę danego miejsca turystycznego o wprowadzenie znaczka (można do tego dołączyć naszą ulotkę).

Jedna strona zaznaczeniówki jest zadrukowana, na drugiej możecie napisać krótki tekst, a nawet przybić swoją turystyczną pieczątkę.

W czasach kiedy znaczki w Polsce się rozkręcały, zaznaczeniówki masowo doręczano do turystycznych atrakcji i jeszcze teraz zdarza się, że ktoś nam o nich wspomina przy okazji wprowadzania nowego znaczka. Na zaznaczeniówkach najczęściej wpisywało się prośbę o wdrożenie znaczka, ale równie często były tam też podziękowania. Turyści pisali m.in. tak:


Więcej informacji

16.05.2023

Wczorajsza znaczkowa premiera wyzwoliła z Was pokłady energii, którą spożytkowaliście na piękną promocję newsa premierowego. Tak jak obiecaliśmy, mamy dla Was coś szczególnego i jest to kolejna premiera, ale tym razem znaczka okolicznościowego. 

Nie jest to jednak byle jaki znaczek, a jeden z tych, który lata temu zapoczątkował serie wydawnicze znaczków okolicznościowych. To bowiem urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy były w 2013 roku pretekstem do wydania pierwszego znaczka z tej serii, a potem były kolejne. Dziś seria ta liczy sobie 8 znaczków, a z uwagi na formę graficzną, należy do prawdziwych perełek w turystycznych kolekcjach.

117. urodziny wieży na Wielkiej Sowie odbędą się 27 maja od godziny 19:00, o czym szczegółowo przeczytacie w poniższym opisie znaczka. Organizatorzy przewidzieli rozmaite atrakcje, ale każdego z przybyłych proszą o wyśmienite humory i mnóstwo energii. Zabawa, jak co roku, zapowiada się wyśmienita.

Znaczki dostępne będą tradycyjnie podczas urodzin na szczycie Wielkiej Sowy, a po urodzinach w barze Schroniska Orzeł aż do wyczerpania nakładu. 

ZO - 117. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

Znaczek Okolicznościowy wydany w ramach corocznych obchodów urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. To już dwunasta odsłona imprezy, której od 2013 roku (z trzyletnią przerwą) towarzyszy wydanie specjalnego znaczka okolicznościowego. W tym roku świętowanie 117. urodzin wieży na szczycie Wielkiej Sowie odbędzie się w sobotę 27 maja od godziny 19:00. Na miejscu przewidziano tradycyjny poczęstunek, drobne pamiątki, a dla pierwszych gości prezentowany właśnie znaczek upamiętniający wyżej opisane wydarzenie. Przewidziane jest także ognisko, śpiew turystycznych pieśni i doskonała atmosfera. Wyjątkowo w tym roku, z powodu trwającego remontu wieży, nie będzie możliwe nocne podziwianie widoków z jej szczytu. Dojście na szczyt Wielkiej Sowy możliwe jest wszystkimi wyznaczonymi szlakami turystycznymi.



15.05.2023

Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim do punktu docelowego trafia najnowszy znaczek turystyczny, który niniejszym chcemy Wam przedstawić.

Znaczek ma za zadanie pokazanie Wam miejsca, o którym zapewne nie mieliście pojęcia, a które po wielu latach, pod koniec ubiegłego roku, zostało odrestaurowane i oddane w użytkowanie. Chodzi oczywiście o zabytkową altanę w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, która jest odtąd nową wizytówką miasta, a ponadto obiektem chętnie odwiedzanym przez miejscowych oraz turystów.

O historii altany przeczytacie w opisie. My nadmienimy jedynie, że znaczek dziś trafi do punktu IT, więc zapewne od jutra będziecie mogli stać się jego posiadaczami. Nie zapomnijcie jednak odwiedzić altany i zrobić sobie na jej tle zdjęcie ze znaczkiem oraz przysłać nam tego jako materiał z terenu. Fotki opublikujemy w naszych mediach społecznościowych i tym samym zachęcimy innych turystów do odwiedzania kolejnego interesującego miejsca w Świdnicy, do zwiedzania której kolejny raz zachęcamy.

ALTANA W PARKU MŁODZIEŻOWYM W ŚWIDNICY No. 1236

W zachodniej części Parku Młodzieżowego w Świdnicy znajduje się okazała drewniana altana. Wybudowano ją w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej na kamienno-ziemnym podwyższeniu. Wówczas to,  z inicjatywy podpułkownika Riebla - radnego miejskiego, na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie altany, w 1905 r. zbudowano fontannę. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta, a urokliwości temu miejscu dodawały nasadzenia rzadkich drzew i krzewów. Wieżyczka drewnianej konstrukcji przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono altanę wysokim płotem, a kilka lat później rozebrano. Prace związane z odbudową altany trwały rok, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 9 listopada 2022 roku.



12.05.2023

Na koniec tygodnia mamy jeszcze dla Was podwójną premierę. Tym razem najnowsze znaczki pozwolą poznać osobę Heleny Kowalskiej, znaną bardziej jako siostra Faustyna, która w 2000 roku została uznana za świętą Kościoła Katolickiego.

Znaczki turystyczne, które dziś prezentujemy, zaprowadzą Was do rodzinnego domu św. Faustyny, a także do miejsca związanego z jej życiem duchowym, które po latach stało się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny.

SANKTUARIUM URODZIN I CHRZTU ŚW. FAUSTYNY - ŚWINICE WARCKIE No. 1234

DOM RODZINNY ŚW. FAUSTYNY W GŁOGOWCU No. 1235

Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie nie tylko pretekstem do samych odwiedzin tego miejsca, ale także okazją do poznania życia Heleny Kowalskiej i jej rodziny. Być może wizyta w tych obiektach skłoni kogoś do refleksji, a na pewno dzięki znaczkom będziecie mieli okazję poznać kolejne miejsca, o których nie zawsze rozpisują się turystyczne przewodniki.

Znaczki wkrótce powinny być dostępne w sprzedaży. Korzystając z okazji, zachęcamy do zwiedzania naszego kraju i odwiedzania kolejnych znaczkowych miejsc. Być może właśnie Świnice Warckie i Głogowiec pojawią się na trasie zwiedzania, do czego jak zwykle zachęcamy.



10.05.2023

Czas jakoś szybciej płynie w tym tygodniu i oto okazało się, że mamy już środę. Jest to doskonały moment, aby poinformować Was o nowym znaczku okolicznościowym, jaki pojawi się już niebawem w Skarżysku-Kamiennej. 

Jak widzicie na załączonym obrazku, jest to znaczek powstały z okazji cyklicznie organizowanego Skarżyskiego Maratonu Pieszego Nad Kamienną. U nas to szóste wydanie, więc można powiedzieć, że jest to swego rodzaju seria.

Maraton rusza za 10 dni. Znaczki do nabycia podczas trwania maratonu, a jeśli coś zostanie, to zapewne tradycyjnie jak co roku podczas spotkania kolekcjonerów.

Opis maratonu znajdziecie poniżej. Miejsc na tę edycję zapewne już nie ma, ale jeśli ktoś czuje się na siłach, może rozważyć udział w maratonie za rok. Niejeden znaczkomaniak brał udział w tej imprezie, a to dowód, że spróbować może każdy. My ciekawi jesteśmy, kto z kolekcjonerów w tym roku weźmie udział w maratonie i po cichu liczymy na jakąś grupową fotkę ze zdobytymi znaczkami w dłoniach.

ZO - VII SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza okolic naszego miasta. W tym roku Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” po raz siódmy. Będzie to impreza jednodniowa planowana na 20 maja 2023 r. Uczestnicy muszą pokonać dystans 50 km w czasie 13 godzin. Na mecie, po posileniu się gorącą zupą, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Trasa przebiegać będzie wyznakowanymi szlakami pieszymi wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Skarżysko-Kamienna (Rejów) – Mostki – Starachowice (Zalew Lubianka) – Podradkowice – Suchedniów – Skarżysko- Kamienna (Rejów). Na trasie będą przygotowane 4 punkty kontrolne, na których uczestnicy muszą zarejestrować się, otrzymają wodę mineralną i słodycze. Bazą dla Maratonu jest Ośrodek Wypoczynkowy w Rejowie. W imprezie będzie uczestniczyć blisko 200 osób.



5.05.2023

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że znaczki turystyczne powstają głównie dzięki turystom, zapaleńcom, miłośnikom, jak również wielu przychylnym ludziom, którzy rozumieją znaczkową ideę i chcą poprzez znaczki zainteresować innych atrakcjami, o których być może nie zawsze wspominają turystyczne przewodniki. I tak też jest ze znaczkami, które chcemy dziś przedstawić.

Dotyczą one turystycznych atrakcji Chodzieży i przedstawiają odpowiednio:

WYSTAWA STAŁA CERAMIKI CHODZIESKIEJ W CHODZIEŻY No. 1228

GONTYNIEC - NAJWYŻSZE WZNIESIENIE POJEZIERZA WIELKOPOLSKIEGO No. 1229

Większość turystów zapewne słyszała o chodzieskiej porcelanie, ale czy ktoś wiedział o wystawie jej poświęconej? Podobnie jest z Gontyńcem - założymy się, że tylko część z Was kojarzy to wzniesienie z Chodzieżą, dla większości pierwszą myślą jaka się nasuwa to dawna nazwa lokalnego Browaru. Dziś macie okazję poznać dokładniej Chodzież, historię tutejszej porcelany oraz atrakcje turystyczne i przyrodnicze Gontyńca.

Zachęcamy do zwiedzania, mieszczącej się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, izby muzealnej, która oprócz zbiorów chodzieskiej porcelany przybliży nieco historię regionu. Tam też dostępne będą oba znaczki, które do sprzedaży trafią w najbliższą sobotę i dostępne będą od poniedziałku do soboty w godzinach urzędowania biblioteki.

A po zwiedzaniu zobaczcie jeszcze miasto, domki tkaczy, kościół i miejscowe jezioro. Jeśli będziecie żądni zwiedzania, na pewno znajdziecie jeszcze niejedną atrakcję w samym mieście lub niedalekiej okolicy. Zapraszamy do zwiedzania i zachęcamy do opisywania swoich wycieczek na naszym znaczkowym profilu FB.



4.05.2023

Weekend majowy już za nami, choć pewnie są i takie osoby, które kończą go dopiero za 4 dni. Dla wszystkich turystów, bez względu na to, jak długo jeszcze będą wypoczywać mamy dziś znaczkową premierę, która przenosi nas do Białegostoku.

Tym razem chcemy Wam pokazać Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Zlokalizowano w nim wiele interesujących eksponatów, o czym przeczytacie w poniższym opisie. W parku w spokoju zapoznacie się z zabytkowym uzbrojeniem, ale też możecie wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach. 

Park czynny jest od maja do września w weekendy z piątkiem włącznie, więc jest to idealne miejsce do zwiedzania nie tylko przez weekendowych turystów. Dodatkowo prezentowany znaczek będzie dostępny w dwóch lokalizacjach, więc na pewno będzie możliwość, aby każdy mógł go zdobyć. W sprzedaży znaczek pojawi się od piątku 5 maja, także weźcie to pod uwagę i planujcie wycieczki do Muzeum Wojska w Białymstoku. Zapraszamy.

PARK MILITARNY MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU No. 1230

Park Militarny gromadzi pojazdy, jednostki artylerii i inne eksponaty, ze zbiorów Muzeum Wojska, których gabaryty nie pozwalały na prezentowanie w siedzibie głównej muzeum. Znajdują się tu tak popularne sprzęty, jak czołg T-34/85, działo samobieżne ASU-85 czy artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM-13, następca słynnej „Katiuszy”. W centralnej części parku zgromadzono eksponaty najcenniejsze jak polska taczanka piechoty wz. 36 – jeden z dwóch oryginalnych egzemplarzy tego pojazdu w zbiorach polskich muzeów, 37 mm. armata przeciwpancerna wz. 36 produkowana w Pruszkowie i Rzeszowie na licencji szwedzkiego Boforsa, czy biedka amunicyjna wz. 33 – lekki jednokonny wóz do transportu amunicji do karabinu maszynowego i przodek – czyli część, do której zaprzęgano konie oraz na której siedział woźnica – polskiej kuchni polowej wz. 31. Dodatkowe eksponaty to transzeja, samolot myśliwski LIM-5 czy odnowione trzy lufy rosyjskich 122. mm armat fortecznych. Park Militarny to też duży teren zielony z licznymi atrakcjami: piaskownicą wykorzystywaną do zabawy wykrywaczami metalu, miejscami do wypoczynku oraz licznymi imprezami plenerowymi organizowanymi przez pracowników Muzeum Wojska.



2.05.2023

W drugim dniu maja mamy dla Was kolejne dwie znaczkowe nowości i tym samym zaproszenie do odwiedzenia Zagórza Śląskiego i jego atrakcji turystycznych.

Poza miejscami pokazanymi na znaczkach jest tu kilka innych atrakcji jak zamek, tama oraz kilka punktów widokowych. Warto tak zaplanować czas i trasę zwiedzania, aby odwiedzić je wszystkie. A zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, któremu poświęcony jest pierwszy z przedstawionych znaczków.

CORT „AKWARIUM” W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1232

KŁADKA NAD JEZIOREM BYSTRZYCKIM W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1233

Prezentowane znaczki już w piątek dotarły do celu i są dostępne w sprzedaży. Warto więc wpisać Zagórze Śląskie na listę miejsc do odwiedzenia, bo Góry Sowie o tej porze roku są równie piękne, jak jesienią.

A gdy już zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie o komentarzu na odpowiedniej podstronie naszego katalogu i rzecz jasna o relacji, którą jak zawsze chętnie umieścimy na naszym profilu FB. Tymczasem życzymy udanego weekendowania i widzimy się wkrótce... 



<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>