Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1221
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1221!

Aktualności

<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

4.10.2022

Z północy Polski przenosimy się dzisiaj na północ woj. wielkopolskiego, a dokładniej do krainy o nazwie Krajna. To właśnie tam, w Łobżenicy zainstalował się najnowszy znaczek turystyczny, dzięki któremu poznacie zrewitalizowaną wieżę ciśnień, w której obecnie mieści się punkt widokowy.

Prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży w punktach wymienionych na podstronie tego znaczka. Przypominamy, że link do tej podstrony przeważnie zamieszczamy w newsie w dniu premiery, ale traficie tam również z katalogu znaczków, klikając w odnośnik "Znaczkowe Miejsca Turystyczne" w górnym menu strony.  

A kiedy już dokładnie poznacie najnowszy wpis premierowy, nie pozostaje nic innego jak sprawdzić mapę i kalendarz, by zaplanować kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem. Łobżenica już czeka na pierwszych znaczkowych turystów.

WIEŻA WIDOKOWA W ŁOBŻENICY No. 1179

Wieża widokowa w Łobżenicy jest dawną miejską wieżą ciśnień zaprojektowaną i wybudowaną w 1910 roku przez firmę Carl Francke z Bremy. Ówczesna wieża miała niecałe 36 metrów wysokości i w swojej głowicy, na wysokości 21 m mieściła zbiornik wodny o pojemności 100 m3, wykonany ze stali kowalnej. Średnica wewnętrzna cokołu wieży to 5,78 m, natomiast średnica głowicy to 7,6 m. Wieża ciśnień służyła mieszkańcom Łobżenicy do 1974 roku, kiedy wybudowano nową hydrofornię i zaprzestano użytkowania wieży. Od tego czasu popadała w ruinę. W 2010 roku podjęto decyzję o rewitalizacji wieży, którą odrestaurowano w 2011 roku. Od tego czasu budowla pełni funkcję wieży widokowej. Aby jednak dostać się do punktu widokowego, trzeba pokonać 122 stopnie. Trud wspinaczki wynagradzają widoki, jakie można podziwiać z wieży. Wartym zaznaczenia jest fakt, że po rewitalizacji oryginalna iglica znalazła się wewnątrz wieży, a na jej szczycie zamontowano kopię wykonaną na wzór oryginału, z dopisanym rokiem rewitalizacji.3.10.2022

Od trzech dni mamy październik, więc najwyższa pora przywitać ten miesiąc znaczkową premierą. Tym razem dla urozmaicenia przenosimy się na północ kraju do Braniewa, gdzie za pośrednictwem znaczka turystycznego będziecie mieli okazję poznać kolejny ciekawy obiekt.

Oczywiście już teraz możecie się zapoznać z opisem miejsca przedstawionego na najnowszym znaczku, a wszystkie inne informacje znajdziecie na podstronie znaczka. Do sprzedaży znaczki trafią w ciągu kilku dni, albowiem jeszcze dzisiaj znajdują się w transporcie. Śledźcie zatem facebookowy profil Informacji Turystycznej w Braniewie, a na pewno informacja o sprzedaży znaczków Was nie ominie.

A tymczasem planujcie swoje wycieczki do tej części kraju. I nie zapomnijcie o nas, będąc w Braniewie. Czekamy na relacje ze znaczkowych wycieczek.

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY W BRANIEWIE No. 1178

Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie jest jednym z najpiękniejszych kościołów Warmii. To gotycka, ceglana, halowa fara o całkowitej długości 61 m i szerokości 25 m. Jej trójnawowe wnętrze tworzy dziesięć ośmiokątnych, masywnych filarów, ustawionych w dwóch rzędach. Kościół budowano etapami, w latach 1343-1442. Stoi prawdopodobnie na miejscu najstarszego znanego drewnianego kościoła warmińskiego. Jest świadkiem burzliwych dziejów miasta. W okresie swej 600 – letniej historii kościół wraz z wieżą doznały największych zniszczeń pod koniec drugiej wojny światowej, kiedy to w wyniku działań wojennych legł w gruzach, przez wiele lat pozostając trwałą ruiną. Jego odbudowa w latach 1979-1986 była największym przedsięwzięciem w Archidiecezji Warmińskiej. Pieczę nad odbudową sprawował ówczesny proboszcz i dziekan - ks. Tadeusz Brandys. W 2001 r. kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Stoi przy niej pomnik bł. Reginy Protmann, rodowitej braniewianki i patronki Braniewa.30.09.2022

Na koniec tygodnia, dosłownie tuż przed weekendem, mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego przeniesiemy się na malowniczą linię kolejową nr 357, łączącą Luboń z Sulechowem. To właśnie tutaj, kilkanaście kilometrów od Poznania, tuż przy granicy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym znajduje się niewielka stacja w Szreniawie. Budynek, jak i linia kolejowa są zabytkowe, a najnowszy znaczek ma Was zachęcić do kolejnej wizyty w tych rejonach i poznania nie tylko kolejowej architektury, ale i historii tych miejsc.

Dzisiejsza premiera nie jest przypadkowa, bo w chwili, w której publikujemy ten news, w Komornikach świętowane są 6 urodziny Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, z którego inicjatywy powstał prezentowany właśnie znaczek. Jak widać, członkowie klubu działają i pewnie jeszcze nie raz zaskoczą Was nowymi znaczkami w okolicach. Klubowiczom z Komornik życzymy więc kolejnych hucznych jubileuszy, dalszego zapału w propagowaniu znaczków turystycznych i promowaniu lokalnych atrakcji turystycznych.

Przedstawiony powyżej znaczek do sprzedaży trafi 3 października i jak nas zapewniono, dla pierwszych zdobywców przygotowano niespodzianki. Zdobywajcie więc znaczek i koniecznie odwiedzajcie stację w Szreniawie oraz inne pobliskie znaczkowe miejsca turystyczne.

STACJA KOLEJOWA W SZRENIAWIE No. 1177

Szreniawa to stacja położona na linii kolejowej pomiędzy Luboniem a Stęszewem. Znajduje się tutaj niewielki posterunek ruchu, dwa tory główne oraz dwa tory boczne, będące przedłużeniem toru głównego dodatkowego. Pomiędzy torami głównymi znajduje się dwukrawędziowy peron wyspowy. W zachodniej części stacji, na przedłużeniu toru nr 3a znajduje się rampa ładunkowa, która jednak pozostaje nieużywana. Również od strony zachodniej znajduje się budynek dworca, w którym mieści się nastawnia dysponująca, posiadająca urządzenia mechaniczne scentralizowane. Obecny układ torowy stacja zawdzięcza przebudowie na początku XXI w. Z uwagi na zabytkowy charakter linii, pozostawiono istniejące urządzenia sterowania ruchem kolejowym, wymieniono jedynie tarcze ostrzegawcze na świetlne oraz dobudowano tarcze ostrzegawcze przelotowe. Z nastawni obsługiwano też mechaniczne rogatki na przejeździe kolejowym, położonym od strony Stęszewa.27.09.2022

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych!

Kiedy na początku lutego 2020 roku podjęliśmy decyzję o symbolicznej podwyżce cen, nikt z nas nie przypuszczał, że najbliższe lata przyniosą zmiany, które wymuszą na nas stanięcie przed dylematem cenowym. Niestety, mijający rok do łaskawych nie należał, wzrosły ceny niemal wszystkich produktów składowych, z których wykonane są znaczki turystyczne, podrożało drewno, papier, tworzywa sztuczne, media czy inne koszty związane pośrednio z ich produkcją czy wysyłką.

Aby móc utrzymać się jeszcze na powierzchni, także musimy dostosować się do ogólnej sytuacji i w związku z tym, od listopada br., zaplanowaliśmy wprowadzenie zmian cen znaczków turystycznych.

Zawsze podkreślamy, że jesteśmy ideowcami, a idea znaczków turystycznych powinna od samego początku utrzymywać cenę znaczka na stałym poziomie. Niestety, szybko okazało się, że idea to jedno, a życie to drugie i rynek zaczął kierować się odrębnymi prawami. Sami zauważyliście, że ceny znaczków w punktach sprzedaży wzrosły, mimo że od 2 lat my ceny nie ruszaliśmy. Postanowiliśmy zatem ujednolicić je i zrobić to tak, aby dla turystów było to najmniej dotkliwe. Wzięliśmy pod uwagę różne czynniki, w tym Wasze komentarze dotyczące wysokości cen znaczków.

I tak od 1 listopada wszystkie polskie znaczki turystyczne, okolicznościowe i noworoczne będą kosztowały 10 zł. Taka sama będzie też ich cena sugerowana w punktach sprzedaży. Znaczki dwustronne będą kosztowały 15 zł. Za znaczki zagraniczne, zamawiane za naszym pośrednictwem, trzeba będzie zapłacić 12 zł.

Decyzję o powyższych cenach poprzedziło wiele rozmów zarówno z kontrahentami, jak i na naradach we własnym gronie. I choć potrzeby już teraz wydają się wyższe, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie złotego środka, który pozwoli prowadzić naszą działalność i umożliwić wszystkim dalsze rozwijanie pasji.

Tak więc jeszcze do końca września i przez cały październik możecie zamawiać znaczki po starej cenie. Mamy nadzieję, że nas zrozumiecie i nie wpłynie to na Waszą wierność idei znaczkowej i w dalszym ciągu będziecie zwiedzać naszą Ojczyznę znaczkowym szlakiem. 

Z turystycznym pozdrowieniem

Zespół Znaczków Turystycznych21.09.2022

W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami jesienią, przygotowaliśmy dla Was szybką akcję, w ramach której, oprócz możliwości zrealizowania zamówienia na brakujące znaczki turystyczne, będziecie mogli wejść w posiadanie unikatowej publikacji na temat znaczków turystycznych. Jak wiecie, na początku września br. w Rýmařově świętowano 25-lecie powstania ZT. Uczestnicy spotkania mogli wówczas nabyć gazetę, która ukazuje się raz na 25 lat

W związku z powyższym wspomniane wydawnictwo zarezerwowaliśmy dla pierwszych 20 osób, które w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni, 23 września, złożą zamówienie na brakujące w kolekcji znaczki turystyczne, a których to nie udało się z różnych powodów uzyskać w miejscach sprzedaży. Jednocześnie informujemy, że zamówień niekompletnych (bez potwierdzeń, adresu wysyłki, danych zamawiającego) nie będziemy brali pod uwagę.

Przy okazji wszystkie osoby, które jeszcze nie orientują się w zasadach przygotowywania zamówień, odsyłamy na stronę temu poświęconą >> oraz do działu Pomoc >>, gdzie również znajdziecie niezbędne informacje.

Mamy nadzieję, że ta szybka akcja pomoże Wam w posezonowej mobilizacji i uzupełnieniu brakujących znaczków, a ponadto wprowadzi odrobinę rywalizacji i pozwoli poczuć dreszczyk emocji.17.09.2022

Kilka tygodni temu obiecaliśmy nadrobić zaległości w tegorocznych relacjach ze spotkań kolekcjonerów, ale jak to zwykle bywa, życie pisze swój scenariusz i na relację z Kalisza jeszcze chwilę przyjdzie poczekać. 

Tymczasem mamy krótką relację dosłownie sprzed dwóch tygodnia z "drzwi otwartych" w czeskiej centrali Znaczków Turystycznych, gdzie dodatkowo świętowano  jubileusz 25-lecia powstania ZT. Działo się tej soboty sporo i wielu turystów, przybyło zobaczyć znaczkowy punkt dowodzenia od kuchni. Przeczytajcie więc relację i zobaczcie, na jakie atrakcje mogli liczyć uczestnicy spotkania. A jeśli jeszcze nie widzieliście materiałów filmowych z Rýmařova, koniecznie odwiedźcie facebookowy profil czeskich ZT i nadróbcie zaległości. Tymczasem zapraszamy do przeczytania naszej relacji.

Przeczytaj relację >>13.09.2022

Po kilku dniach wracamy do Wielkopolski, gdzie czeka na Was kolejny znaczek turystyczny, tym razem przygotowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej, a przedstawiający zabytkowy budynek dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu.

Nie jest to jednak przypadkowe wydawnictwo. W 2022 roku przypada bowiem 380 rocznica istnienia rawickiego Bractwa Kurkowego, które ze stowarzyszenia o charakterze obronnym stało się organizacją sportową i historyczną. 

Tak więc za sprawą kolejnego znaczka macie okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat dawnego Rawicza i raz jeszcze odwiedzić to ciekawe miasto. A jeśli swój wyjazd zaplanujecie na najbliższy weekend, to z pewnością załapiecie się na Rawicki Jarmark Historyczny i wiele atrakcji, jakie w związku z tym wydarzeniem przygotowano. Znaczek w sprzedaży pojawi się podczas jarmarku, dlatego już dziś zapraszamy do Rawicza.

DAWNA STRZELNICA BRACTWA KURKOWEGO W RAWICZU No. 1176

Zabytkowy budynek dawnej siedziby rawickiego Bractwa Kurkowego – strzeleckiej organizacji społecznej utworzonej już w 1642 r., stanął w 1903 roku w miejscu wcześniejszych zabudowań o tym przeznaczeniu. Okazała, zachowana do dziś dawna bracka kwatera, zbudowana została według projektu Carla Klimma zgodnie z założeniami eklektyzmu. Gmach z cegły klinkierowej zdobi data jego wybudowania umieszczona na fasadzie nad wejściem głównym, wyżej zaś na frontonie - płaskorzeźba z godłem Rawicza. Członkowie braci strzeleckiej, prócz przestrzeni do doskonalenia umiejętności strzeleckich i rozgrywania turniejów, potrzebowali miejsca, gdzie toczyć mogli życie towarzyskie i rozrywkowe stowarzyszenia – stąd rozbudowa siedziby. Początkowo rola Bractwa związana była z samoobroną mieszczan, a także z kultywowaniem postaw obywatelskich. Gdy nikło widmo niebezpieczeństwa związanego z najazdami obcych wojsk, Bractwo Kurkowe przeobraziło się w organizację o charakterze sportowym. W 2022 r. przypada 380-lecie istnienia organizacji.12.09.2022

Nadszedł kolejny tydzień i jak to zwykle ma miejsce, od poniedziałku docierają do swoich miejsc przeznaczenia paczki z zamówionymi znaczkami. Tym razem nowe wzory znaczków turystycznych docierają do miejscowości Zabawa i Wał-Ruda związanych z postacią błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Obiekty, do których tym razem poprowadzi znaczkowy szlak, przedstawione są na załączonej grafice i są to:

SANKTUARIUM BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY W ZABAWIE No. 1166

DOM BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY W WAŁ-RUDZIE No. 1167

Zachęcamy do kliknięcia powyższych odnośników i do zapoznania się z nowymi znaczkowymi miejscami. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Sanktuarium, do której link również znajdziecie na podstronach najnowszych znaczków.

Ustaliliśmy, że znaczki w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny pojawią się w środę 14 września, także śmiało możecie planować wycieczki w tym terminie i poznawać te miejsca. Będzie nam także miło, jeśli zachcecie pochwalić się zdjęciami z wizyty w Zabawie i Wał-Rudzie i zachęcamy do pozostawienia komentarza na stronie po odwiedzeniu ww. obiektów. 7.09.2022

W połowie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową nowość i tym razem zaproszenie do wizyty w Pyzdrach w Wielkopolsce. Miasteczko to miało już dwa znaczki, ale w międzyczasie odrestaurowano tam stary holenderski wiatrak, więc nowy znaczek jest kolejnym pretekstem, aby wrócić do Pyzdr i poznać kolejne ciekawe miejsca.

Jeśli chodzi o dostępność wiatraka i możliwość jego zwiedzania, to zachęcamy do kontaktu z Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej, które sprawuje opiekę nad wiatrakiem. My zaś wkrótce postaramy się dodać stosowną informację pod opisem wiatraka na podstronie tego znaczka. 

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania swojej wizyty w Pyzdrach gdzie za dzień lub dwa będzie na Was czekał kolejny znaczek turystyczny i kolejna turystyczna przygoda.

WIATRAK HOLENDER W PYZDRACH No. 1175

W południowej części Pyzdr znajduje się jeden z nielicznych w Wielkopolsce wiatraków typu holenderskiego. Podstawa wiatraka o średnicy 10,5 m murowana jest z cegły. Trójkondygnacyjny, ceglany trzon budowli przykrywa kopulasty, drewniany dach pokryty blachą. W obrotowej kopule znajdują się skrzydła wiatraka połączone z całym mechanizmem przekazującym napęd na koła młyńskie. Wiatrak w Pyzdrach został zbudowany w 1903 r., przez rodzinę Bartczaków. Pierwotnie budowla napędzana była wiatrem, jednak w okresie międzywojennym zmieniono napęd na elektryczny, zachowując jednak urządzenia związane z napędem wiatrowym. Po częściowym remoncie w połowie lat 70. XX wieku wiatrak działał jeszcze do lat 80. W latach 2018-2019 wiatrak zakupiła Gmina Pyzdry. Po rewitalizacji i nadaniu budowli wyglądu z lat 80. XX w. wiatrak zyskał funkcję dydaktyczno-muzealną.6.09.2022

Pozostajemy na terenie województwa śląskiego, ale tym razem za pośrednictwem nowego znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do zwiedzania Gminy Kalety, która jest wprost wymarzonym miejscem dla osób pragnących ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą.

I właśnie w takim miejscu znajduje się drzewo przedstawione na prezentowanym znaczku turystycznym. Zerknijcie na opis poniżej, a dowiecie się więcej na temat tej osobliwej rośliny. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć to wiekowe drzewo osobiście, musicie przyjechać do Kalet. Nie musimy chyba nikomu mówić, że taka wycieczka, szczególnie o tej porze roku, oprócz nowego znaczka może zaowocować innymi darami natury (np. grzybami). Odwiedzajcie więc Kalety, podziwiajcie Cis Donnersmarcka i zdobywajcie znaczek, który lada chwila będzie na Was czekał w miejskiej informacji turystycznej.

CIS DONNERSMARCKA W KALETACH No. 1174

„Cis Donnersmarcka” jest jednym z najsławniejszych drzew województwa śląskiego. Rośnie w lesie, w mocno przerzedzonym drzewostanie sosnowo-świerkowym. Ma pojedynczy, prosty pień i regularną, dobrze rozwiniętą koronę. Najwyższy wierzchołek jest martwy, natomiast na wysokości około 6 m, drzewo wykształciło dwa dodatkowe wierzchołki. Obecnie jego obwód wynosi ok. 214 cm przy wysokości 16 m. Cis Donnersmarcka znany był już niemieckim botanikom na przełomie XIX i XX w, lecz do końca minionego stulecia pozostawał drzewem nieznanym. Wyrósł ok. 500 lat temu pośród rozległej i przepastnej Puszczy Śląskiej. Na wniosek właściciela świerklanieckich lasów – księcia  Donnersmarcka, względem drzewa podjęto zabiegi ochronne. Ponownie takie zabiegi wykonano w 2021 roku i wtedy też Miasto Kalety utworzyło wokół Cisa Donnersmarcka ścieżkę edukacyjną w formie drewnianej kładki wraz z oznakowaniem.5.09.2022

Nowy tydzień, nowe możliwości i nowe znaczki. Zapraszamy Was kolejny raz to Tarnowskich Gór. Znacie już zapewne to miasto, bo niejeden obiekt turystyczny posiada tutaj swój własny znaczek. Tym razem jednak pokażemy Wam coś, czego z wielkim prawdopodobieństwem nie widzieliście, a jest to hałda popłuczkowa znajdująca się kilka kilometrów na południe od miasta.

O samej hałdzie przeczytacie w poniższym opisie, a jeśli klikniecie link ponad nim, zostaniecie przeniesieni na podstronę znaczka, gdzie dowiecie się m.in. w jakich miejscach można nabyć najnowszy znaczek. A skoro już o tym mowa, to najnowszy krążek właśnie dociera do miejsca przeznaczenia, ale proponujemy standardowo odczekać 2-3 dni, aby trafił do punktów sprzedaży. Myślimy jednak, że od środy spokojnie możecie odwiedzać Tarnowskie Góry, oglądać hałdę popłuczkową i zdobywać najnowszy znaczek turystyczny. 

HAŁDA POPŁUCZKOWA KOPALNI FRYDERYK W TARNOWSKICH GÓRACH No. 1169

Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk to oddalone o 3 km na południe od tarnogórskiego rynku duże usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku. Wysoka na 17 m hałda stanowi pozostałość po zlikwidowanym na początku XX w. zakładzie uzdatniania rudy. Obiekt powstał z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia metali, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej hałdę włączono do systemu obronnego, czego pozostałością są bunkry strzeleckie. Pełni ona obecnie rolę punktu widokowego i miejsca spotkań lokalnej społeczności. Wejście po wyznaczonych ścieżkach na sam szczyt zajmuje od 5-10 min. W 2017 r. hałda wraz z innymi atrybutami pogórniczymi z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.30.08.2022

Dziś za sprawą najnowszych znaczków turystycznych chcielibyśmy raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Parku Książęcego w Zatoniu. Od czasu kiedy pojawił się w tym miejscu pierwszy znaczek, wiele się zmieniło i dziś park jest atrakcją chętnie odwiedzaną przez turystów. Warto więc poznać go nieco dokładniej i z pewnością pomogą w tym prezentowane dzisiaj znaczki, które przedstawiają:

ALTANA RÓŻANA W PARKU KSIĄŻĘCYM W ZATONIU No. 1172

DĄB TALLEYRANDA W ZATONIU No. 1173

Z obiektami przedstawionymi na znaczkach wiążą się pewne historie i legendy. Postaramy się o nich wspomnieć w audiobedekerze jaki będzie powiązany ze znaczkami. Tymczasem musi Wam wystarczyć opis z podstron nowych znaczków. A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to z pewnością w Zatoniu znajdziecie wszelkie fakty na ten temat. Pora na odwiedzenie parku jest wprost wyśmienita, a jesteśmy pewni, że w najbliższych tygodniach z dnia na dzień park będzie coraz piękniejszy.

Znaczki w Zatoniu pojawią się już dzisiaj po południu. Odwiedźcie Zatonie koniecznie, szczególnie że w najbliższy weekend w pobliskiej Zielonej Górze rozpoczyna się coroczne Winobranie. Jest więc podwójna okazja do wizyty w tych okolicach i możliwość połączenia przyjemnego z jeszcze przyjemniejszym.29.08.2022

Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale to nie znaczy, że i my kończymy z premierami. Wręcz przeciwnie — mamy dla Was kolejne dwa znaczki i świetną okazję do poznania nowych obiektów.

Tym razem chcielibyśmy wszystkich zaprosić do zwiedzania wschodniej Małopolski, a dokładnie miejscowości Biecz, gdzie znaleźć można wiele interesujących atrakcji turystycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują obiekty Muzeum Ziemi Bieckiej, a zwłaszcza te pokazane na najnowszych znaczkach turystycznych:

DOM Z BASZTĄ W BIECZU No. 1170

KROMERÓWKA W BIECZU No. 1171

Krótkie opisy tychże atrakcji ukryte są pod powyższymi linkami. Znajdziecie tam także odnośniki do muzealnej strony, gdzie z pewnością zaczerpniecie więcej informacji o tej placówce i czekających na turystów atrakcjach.

Najnowsze znaczki w sprzedaży pojawią się już jutro, czyli 30 sierpnia, dlatego, jeśli tylko macie wolną chwilę lub jesteście na wypoczynku w okolicach, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Ziemi Bieckiej i poszczególne wystawy. Nie zapomnijcie zrelacjonować swojej wizyty w mediach społecznościowych. Relacje możecie także posłać na web@znaczki-turystyczne.pl, a my z radością udostępnimy ją wszystkim turystom, aby pomóc im w wyborze kolejnego miejsca, które warto odwiedzić. Zapraszamy zatem do Biecza.24.08.2022

Czas biegnie jak szalony i niekiedy okazuje się, że znacznie nas prześciga, przez co zostajemy w tyle z niektórymi działaniami. Na szczęście w każdej wolnej chwili staramy się nadrabiać zaległości i tym sposobem wreszcie udało się dokończyć relację z X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, jakie pod koniec maja miało miejsce w Krakowie. 

Dziś zatem tą właśnie relacją zajmiemy Wam czas. Uczestnicy spotkania być może przypomną sobie miłe chwile spędzone w Krakowie, a pozostali kolekcjonerzy wreszcie dowiedzą się, jak to było w tym roku. 

Do relacji jak zwykle dołączyliśmy galerię z fotografiami i jeśli ktoś z uczestników chciałby, by i jego zdjęcia się tam znalazły, to prosimy o kontakt z adminem, który wskaże sposób przesyłki zdjęć. Dodatkowo w relacji umieściliśmy film, prezentowany podczas spotkania. Działa wszystko, jak należy, ale nie wiemy, czy tak będzie cały czas, więc wybaczcie, gdyby nagle się coś zacięło. Niebawem opublikujemy kolejne zaległe relacje, a już teraz zapraszamy do lektury ostatniego ze spotkań ogólnopolskich.

Przeczytaj relację ze spotkania >>23.08.2022

Jak wspominaliśmy już w jednym z poprzednich komunikatów, 3 września w Rýmařově odbędą się „Dni otwarte Znaczków Turystycznych”, podczas których świętowane będzie 25 lat od powstania pierwszego znaczka turystycznego. Znaczek ten od 1997 roku zdobyć można w wieży telewizyjnej na szczycie góry Pradziad. 

Podczas wrześniowego spotkania przewidziano szereg atrakcji dla turystów. Będzie można zobaczyć, jak wygląda proces rysowania projektu znaczka, grawerowania matrycy, a także wypalania gotowych znaczków. 

Oddzielnym punktem spotkania będzie dekorowanie Znawców Republiki Czeskiej, a także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego z Maxiznaczkami. Do dyspozycji turystów będzie także Restauracja i Kawiarnia Znaczków Turystycznych, w której czekać będzie wiele smacznych potraw i napojów. Całość uświetnią występy zespołów muzycznych oraz wiele innych atrakcji.

Pierwsza sobota września oferuje mnóstwo powodów, aby odwiedzić Rýmařov, dlatego serdecznie zapraszamy Was do udziału w tym wydarzeniu. 22.08.2022

Tym razem dobre, bo premierowe wieści mamy dla Was już na początku tygodnia. Jak widzicie, nowy znaczek dotyczy Świdnicy i zapewne wiele razy odwiedzaliście już to miasto. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co oznacza herb Świdnicy, wiecie, co oznaczają poszczególne symbole?

Gwarantujemy, że właśnie przy tej okazji się tego dowiecie, a sam znaczek będzie jeszcze jednym powodem, by kolejny raz zawitać do Świdnicy i być może kontynuować zwiedzanie tego ciekawego miasta..

Znaczek turystyczny przedstawiony w tym newsie dziś dotarł do celu, ale dajcie obsłudze dzień lub dwa na wprowadzenie go do sprzedaży. Sami zaś już możecie planować wypady w tę część kraju, w końcu przed nami jeszcze nieco ponad tydzień wakacji.

MIASTO ŚWIDNICA No. 1168

Herb Świdnicy tworzy tarcza w postaci czteropolowej, podzielona na krzyż. W polach czarnych znajdują się złote korony – symbol najwyższej władzy i zaszczytów, zwycięstwa i odwagi. W drugim polu srebrnym znajduje się czerwony gryf – symbol cech rycerskich, takich jak dzielność, czujność i siła. W trzecim srebrnym polu widnieje czarny dzik – symbol siły, odwagi i szlachetności. Herb został nadany miastu w 1452 roku przez czeskiego króla Władysława Pogrobowca. Był to pierwszy przywilej herbowy w dziejach miasta. Herb czteropolowy używano do 1966 roku, kiedy to Miejska Rada Narodowa w Świdnicy zmieniła go i nadała miastu nowy herb przedstawiający czerwonego gryfa na białym polu. W roku 1999 r. Rada Miejska Świdnicy powróciła do herbu czteropolowego.18.08.2022

Zapewne wiele razy widzieliście przedstawiony obok obrazek, bo często kartoniki z tymi grafikami dołączaliśmy do przesyłek, jakie wysyłaliśmy. Często pytaliście nas, co to jest i, jako że temat ten był poruszany ostatnio w 2013 roku, postanowiliśmy go odświeżyć. Jednak piszemy o tym także dlatego, że już niebawem takich kartoników roześlemy więcej, prosząc Was o pomoc w dotarciu do nowych miejsc znaczkowych. Przechodząc do sedna sprawy, zaczniemy od tego, czym są owe kartoniki mylone z zakładkami. To zaznaczeniówki, czyli takie wizytówki, za pomocą których możecie poprosić zarządcę o wprowadzenie znaczka.

Jak widzicie, jedna strona zaznaczeniówki jest zadrukowana, a na drugiej spokojnie możecie napisać krotki tekst, a nawet przybić swoją turystyczną pieczątkę.

W czasach kiedy znaczki w Polsce się rozkręcały, zaznaczeniówki masowo doręczano do turystycznych atrakcji i jeszcze teraz zdarza się, że ktoś nam o nich wspomina przy okazji wprowadzania nowego znaczka. Na zaznaczeniówkach najczęściej wpisywało się prośbę o wdrożenie znaczka, ale równie często były tam też podziękowania. Turyści pisali m.in. tak:

- świetne miejsce godne znaczka turystycznego, bardzo prosimy o jego wprowadzenie,

- dziękujemy za pokazanie pięknej wystawy i prosimy o znaczek turystyczny w tym muzeum,

- byłoby pięknie, gdybyście mieli Państwo u siebie ZT

- zachęcamy do ogólnopolskiej gry turystycznej i wdrożenie u siebie znaczków turystycznych, wrócimy z chęcią ponownie,

Główny przekaz zaznaczeniówki to: „Byliśmy tu... w poszukiwaniu Znaczka Turystycznego. Zaznacz się, a na pewno tu wrócimy”, pozostałe formy przekazu zależą już tylko od pomysłowości turysty/kolekcjonera.

Zaznaczeniówki będzie można zostawiać w miejscach, które Waszym zdaniem zasługują na własny znaczek turystyczny. Być może dzięki temu uda się dotrzeć do takich miejsc, w których jeszcze o znaczkach nie rozmawialiśmy. Na pewno jeszcze nie raz ruszycie na szlak w tym roku i dzięki temu będziecie mogli pomóc w rozszerzaniu znaczkowej idei. Pamiętajcie też o tym, że warto dodatkowo zainteresować rozmówcę i pokazać czym są znaczki oraz o nich opowiedzieć. Zaznaczeniówki będziemy dodawali do każdego zamówienia, jakie wpłynie do nas od dzisiaj.10.08.2022

Po tygodniowej przerwie od znaczkowych nowości mamy dla Was kolejne niespodzianki. Tym razem gratka dla wszystkich turystów wypoczywających lub wybierających się na północny wschód kraju. Tutaj bowiem w Gołdapi pojawiły się właśnie dwa nowe znaczki, dzięki którym poznacie kolejne walory turystyczne tej miejscowości.

Skorzystajcie więc z okazji i odwiedźcie proponowane miejsca. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zaznacie tu chwili ukojenia w upalne dni i nabierzecie sił na dalsze wędrówki turystycznymi szlakami.

Opisy poszczególnych miejsc znajdziecie po kliknięciu w linki poniżej:

TĘŻNIE SOLANKOWE W GOŁDAPI No. 1163

KONKATEDRA NMP MATKI KOŚCIOŁA W GOŁDAPI No. 1164

Znaczki już na Was czekają w punkcie sprzedaży, więc jeśli chcecie uzupełnić swoją kolekcję znaczków turystycznych, koniecznie dwa najnowsze krążki dopiszcie do listy i zaplanujcie odpowiednio czas na zwiedzanie tej części kraju. Nie ograniczajcie się jednak tylko do miejsc znaczkowych. Zobaczcie co się da i koniecznie opowiadajcie o znaczkach w miejscach, które uznacie za ciekawe. To właśnie dzięki Wam powstają nowe znaczki, a nie ma lepszej rekomendacji dla miejsca niż opinia samego turysty. Dzielcie się tymi spostrzeżeniami także z nami, byśmy również mogli odpowiednio działać i rozszerzać listę znaczkowych miejsc i propozycji na turystyczne wypady dla całej rzeszy turystów.2.08.2022

Początek miesiąca to doskonały moment na kolejną znaczkową premierę. Tym razem jednak będzie to premiera znaczka okolicznościowego i to nie byle jakiego, bo wydanego z okazji XXV-lecia Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Wielu z Was oczywiście zna ten klub, zdobywa szczyty zaliczane do Korony Gór Polski, a także kolekcjonuje pieczątki dostępne na szczytach. Jesteśmy przekonani, że szczególnie dla tych osób prezentowany dziś znaczek będzie cennym uzupełnieniem znaczkowej kolekcji. Całkiem możliwe, że stanie się on zaczynem przyszłych górskich eskapad i dążenia do zdobycia Korony Gór Polski. 

Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od jutra w klubowym sklepiku, także każdy kto utożsamia się z ideą Klubu Zdobywców Korony Gór Polski będzie mógł zakupić znaczek, by z taką pamiątką 20 sierpnia wziąć udział w ogólnopolskim zdobywaniu szczytów Korony Gór Polski. 

Wszelkie informacje znajdziecie na internetowej stronie Klubu oraz na profilu FB. Linki jak zwykle udostępniamy na podstronie najnowszego znaczka, do której przejdziecie klikając w poniższą nazwę.

ZO - XXV-LECIE KLUBU ZDOBYWCÓW KORONY GÓR POLSKI

W dniu 13 grudnia 1997 roku na specjalnym spotkaniu czytelników miesięcznika Poznaj Swój Kraj, ówczesny redaktor naczelny pisma Janusz Sapa zaprezentował pomysł powołania Korony Gór Polski i klubu jej zdobywców. Lista szczytów, które zostały uznane za najwyższe w swoich pasmach została przygotowana przez geografów, pracowników Uniwersytetu Warszawskiego dr Wojciecha Lewandowskiego oraz dr hab. Marka Więckowskiego. W ten sposób rok 1997 uznany został jako rok powstania Korony Gór Polski. Od tego czasu minęło już 25 lat. Korona Gór Polski i klub jej zdobywców liczy sobie zatem ćwierć wieku. Tym samym w związku z obchodami jubileuszowymi Klub Zdobywców Korony Gór Polski w porozumieniu z firmą Znaczki Turystyczne Polska wydał okolicznościowy znaczek, który od 3 sierpnia będzie dostępny w sprzedaży zarówno internetowej (poprzez stronę sklepu klubowego), jak i stacjonarnie w siedzibie klubu mieszczącej się w Lublinie przy ul. Nałęczowskiej 30 lok. 13 – Galeria PARADA I p.29.07.2022

Zapewne czekaliście na post weekendowy, ale musimy nieco pokrzyżować Wam szyki, bo mamy dla Was kolejną znaczkową premierę, w dodatku w Wielkopolsce, w której ponoć nic się nie dzieje. Jednak jak widać dzieje się i to sporo, a przykładem tego jest najnowszy znaczek z miejscowości Buk.

O miejscu, jakie tym razem znalazło się na znaczku, przeczytacie w poniższym opisie, ale jest to zaledwie skrót dłuższego tekstu, który niebawem dla Was nagramy, abyście mogli go odsłuchać w audioprzewodniku. W oczekiwaniu na to nagranie zachęcamy do zwiedzania Buku i tamtejszych miejsc znaczkowych i nieznaczkowych również.

Buk przez kilka miesięcy miał problem z dotychczasowymi znaczkami, ale Wasze komentarze nie pozostały niezauważone i w odpowiedzi na nie, powstały kolejne miejsca sprzedaży znaczków, aby te były jeszcze bardziej dostępne dla turystów. Tak więc oddajemy w Wasze ręce kolejny piękny znaczek, dostępny w 6. miejscach. Jeśli nie macie planów na najbliższy weekend, to czujcie się zaproszeni do Buku. Kościół jest piękny i nawet z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. 

UWAGA!  Kościół św. Krzyża będzie można zwiedzić podczas spaceru z przewodnikiem w ramach akcji turystycznej „Przystanek BUK” w dniach: - 20 sierpnia br. o godz.11:30, - 28 sierpnia o godz. 15:00. Miejsce zbiórki to pl. Stanisława Reszki – przed Kinem Wielkopolanin.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W BUKU No. 1165

Świątynia została wzniesiona w 1760 r. z fundacji wojewodzica poznańskiego Wiktora Raczyńskiego z Wojnowic. Obecny kościół jest trzecim z kolei wzniesionym na tym pagórku. Wykonany z drewna modrzewiowego, o konstrukcji szkieletowej, oszalowany. Jest architektoniczną perełką w stylu barokowym. Powstał na planie krzyża greckiego, z przybudówkami w postaci zakrystii i kruchty. Góruje nad nim pseudokopuła zwieńczona ośmioboczną wieżyczką zakończoną hełmem z latarnią. Centralne miejsce świątyni zajmuje barokowy ołtarz, z późnogotyckim krucyfiksem umieszczonym na tle drewnianej, srebrzonej draperii otoczonej rzeźbami. Uwagę zwraca także misternie rzeźbione tabernakulum, wewnątrz którego kryje się obrotowy tron boży. Obok ołtarza głównego znajdują się jeszcze cztery ołtarze boczne. Do cennych elementów wystroju należą drewniana ambona w stylu rokoko, ustawiona w kruchcie kropielnica z piaskowca z XVI w. i drewniany chór ze zdobiącą go polichromią przedstawiającą chór anielski. We wnętrzu wieżyczki znajdują się wizerunki polskich świętych: Kazimierza, Wojciecha, Jadwigi Śląskiej i Stanisława. Na stropie widoczne są sceny związane z kultem św. Wojciecha.25.07.2022

Ostatni lipcowy tydzień rozpoczniemy od premiery kolejnego znaczka turystycznego w Głuchołazach. Tym razem za jego pośrednictwem chcemy Wam przybliżyć biegnącą przez tę miejscowość historyczną linię kolejową łaczącą Głuchołazy z czeskim Krnovem i Hanušovicami.

O szczegółach dowiecie się z poniższego opisu, z audiobedekera oraz w Informacji Turystycznej w Głuchołazach, gdzie już wkrótce znaczek będzie dostępny.

A tymczasem tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania Głuchołaz i okolic. Turystycznych atrakcji jest tu wiele, dlatego odwiedzajcie miejscowe Centrum IT, gdzie dowiecie się wszystkiego o rejonie i przy okazji uzupełnicie swoje znaczkowe kolekcje.

HISTORYCZNA LINIA KOLEJOWA HANUŠOVICE – GŁUCHOŁAZY – KRNOV No. 1162

Linia kolejowa Hanušovice – Głuchołazy – Krnov, jak większość linii powstawała etapami. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, natomiast w 1888 r. z Hanušovic do Głuchołaz. Głuchołazy są stacją, która łączy te dwa odcinki w jedną linię. Jest to linia tranzytowa przebiegająca przez teren Polski. Uwarunkowania terytorialne nie pozwoliły, by linia ta w całości przebiegała przez Czechy. I na tym również polega urok tej linii. W Głuchołazach można wsiąść do czeskiego pociągu i podróżować w stronę Krnova, Opawy, Ostrawy, czy nawet Czeskiego Cieszyna oraz w drugą stronę Jesenika, Hanušovic, Ołomuńca, Brna czy Pragi. To są obecne połączenia w większości z przesiadkami. A jeszcze przed 1945 z Głuchołaz tą linią bezpośrednio można było podróżować do Wiednia, Brna, Pragi, a nawet do Berlina przez Kłodzko. Jednak największym atutem tej linii jest jej malownicze położenie, piękne górskie tereny i widoki z okna pociągu jak np. strome wzniesienia, którymi pociąg pnie się w górę. Do tego trzeba dodać uzdrowiskowe i turystyczne miejscowości położone wzdłuż linii, z których prowadzą liczne szlaki turystyczne, a w zimie trasy narciarskie.20.07.2022

Po dwóch tygodniach pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Opatowa, gdzie w podziemiach miasta znajduje się bardzo ciekawa trasa turystyczna. 

O tej atrakcji turystycznej przeczytacie w przewodnikach i internecie, ale także pokrótce w końcowej części tego posta. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie musicie odwiedzić Opatów i zwiedzić podziemia. Przygotowujemy dla Was również audiobedekera i tam nieco bardziej rozwiniemy  temat.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszym krążkiem, zerknijcie na mapę, odwiedźcie podstronę znaczka i zastanówcie się, czy przypadkiem nie będziecie gdzieś w pobliżu. Znaczek praktycznie już jest na miejscu, więc lada chwila trafi do sprzedaży, by cieszyć kolekcjonerów.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W OPATOWIE No. 1161

Pod powierzchnią Opatowa rozciągają się labirynty Podziemnej Trasy Turystycznej, która powstała z połączenia licznych, wykonanych w skale lessowej, piwnic kupieckich. Najstarsze jej elementy, datowane są na XV wiek. Obecnie długość zwiedzanej trasy wynosi około 500 metrów i składa się z trzech poziomów. Najniżej położona piwnica sięga 14,5 metra w głąb ziemi. W podziemiach panuje stała temperatura, między 8 - 12 stopni Celsjusza. Sama trasa, czyli ponad dwadzieścia komór, została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku. W piwnicach urządzono szereg ekspozycji tematycznych, związanych z Opatowem i najbliższą okolicą, gdzie posłuchać można m.in. o historii miasta, a ta wybrzmiewająca z podziemnej perspektywy brzmi niesamowicie, jak chociażby o pewnym Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwanych Templariuszami, którzy mieli przybyć do Opatowa razem z Henrykiem Sandomierskim po jednej z wypraw krzyżowych.6.07.2022

Jest jeszcze jedna znaczkowa nowość, o której chcielibyśmy Wam w tym tygodniu opowiedzieć i dziś właśnie nadszedł ten czas. 

Przedstawiamy Wam najnowszy znaczek w gminie Mrozy i szlak turystyczny, który dla wielu turystów będzie niesamowitą przygodą śladami serialu „Ranczo”. Szlak pozwoli poznać serialowe miejsca, ale przede wszystkim dzięki niemu ciekawie spędzicie czas i na końcu zdobędziecie znaczek turystyczny. A jeśli jest ktoś, kto „Rancza” jeszcze nie oglądał, koniecznie musi nadrobić zaległości i ruszyć na szlak, aby być w temacie.

Znaczek już dotarł na miejsce, ale standardowo dajcie dzień lub dwa na jego wprowadzenie do sprzedaży. A kiedy już ruszycie na szlak i zdobędziecie znaczek, koniecznie wpiszcie komentarz na podstronie tego znaczka i pokażcie nam zdjęcia z wycieczki.

SZLAK ROWEROWY MROZY - JERUZAL - ŁUKÓWIEC No. 1160

Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” obejmuje miejsca, w których nagrywano popularny serial telewizyjny „Ranczo”. Trasa szlaku rozpoczyna się w Mrozach przy tramwaju konnym, a następnie biegnie przez Rudkę, Kuflew, Jeruzal, a kończy w Łukówcu. Orientację na szlaku ułatwiają przygotowane drogowskazy oraz tabliczki informacyjne ustawione w charakterystycznych dla serialu miejscach. Szlak rowerowy liczy 15 przystanków, którymi są m.in. takie miejsca jak kościół, plebania, rynek ze sklepem „u Krysi” z kultową ławeczką, a także dom Hadziuków czy biuro senatora Kozioła. Fani serialu na pewno zauważą tu jeszcze inne obiekty serialowe, a pomoże w tym mapa ustawiona na rynku w Jeruzalu. Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” oficjalnie udostępniono 15 sierpnia 2014 r. podczas trwającego w Jeruzalu Jarmarku Folkowego. Od tego czasu szlak cieszy się ogromnym zainteresowaniem rzeszy serialowych fanów, którzy na własne oczy mogą zobaczyć miejsca, w których realizowano serial.5.07.2022

Lipiec w pełni, pogoda wymarzona i do pełni szczęścia znaczkowym turystom brakuje już tylko jednego - znaczka turystycznego. Wypełniamy więc tę lukę i dziś publikujemy wizerunek znaczka, który w obiegu pojawi się za 2-3 dni, jak tylko dotrze do miejsca przeznaczenia. Jest już bardzo blisko, więc szacujemy, że w czwartek znaczek ucieszy pierwszych zdobywców. 

Tym razem proponujemy wszystkim wizytę w Wieluniu. To miasto większość z Was zna doskonale, ale czy nie jest to świetny pretekst, by poznać je jeszcze lepiej? W baszcie przedstawionej na znaczku mieszczą się dwie ciekawe ekspozycje i musicie je zobaczyć koniecznie.

A tymczasem zachęcamy do poznania opisu obiektu przedstawionego na najnowszym znaczku. Kiedy to zrobicie, zaplanujcie wakacyjną wyprawę do Wielunia i cieszcie się kolejnym znaczkiem w kolekcji.

BASZTA MĘCZARNIA W WIELUNIU No. 1159

Powstanie baszty datuje się na przełom XIV i XV wieku. Początkowo nazywana Katownią, później znana jako Piekarnia (od rodzaju tortur) i Męczarnia. Wszystkie te nazwy mają związek z funkcją, jaką pełniła baszta – była miejskim więzieniem i pracownią kata — wykwalifikowanego urzędnika, któremu miasto płaciło za wymierzanie kar zasądzonych przez sąd oraz usuwanie padliny. Kat funkcjonował w Wieluniu jeszcze w XVIII wieku. W XIX w. rozebrano znaczną część dawnych fortyfikacji. Męczarnia ocalała, jednak przez kolejne dwa stulecia powoli niszczała. Nowe życie tchnęła w obiekt kompleksowa przebudowa z drugiej dekady XXI wieku, zrealizowana ze środków unijnych. Baszta jest obecnie jednym z obiektów Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Znajdują się w niej dwie ekspozycje. Wystawa „W izbie wieluńskiego kata” przedstawia historię wieluńskich mistrzów katowskich i ich warsztatu pracy. Druga z wystaw: „Dzieje oręża w średniowieczu i w okresie staropolskim”, wiąże się z funkcją obronną tego miejsca i historią odwołująca się do uczestnictwa mieszkańców Wielunia w konfliktach zbrojnych od początków miasta aż po wiek XVII.<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>