Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

20.07.2022

Po dwóch tygodniach pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Opatowa, gdzie w podziemiach miasta znajduje się bardzo ciekawa trasa turystyczna. 

O tej atrakcji turystycznej przeczytacie w przewodnikach i internecie, ale także pokrótce w końcowej części tego posta. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie musicie odwiedzić Opatów i zwiedzić podziemia. Przygotowujemy dla Was również audiobedekera i tam nieco bardziej rozwiniemy  temat.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszym krążkiem, zerknijcie na mapę, odwiedźcie podstronę znaczka i zastanówcie się, czy przypadkiem nie będziecie gdzieś w pobliżu. Znaczek praktycznie już jest na miejscu, więc lada chwila trafi do sprzedaży, by cieszyć kolekcjonerów.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W OPATOWIE No. 1161

Pod powierzchnią Opatowa rozciągają się labirynty Podziemnej Trasy Turystycznej, która powstała z połączenia licznych, wykonanych w skale lessowej, piwnic kupieckich. Najstarsze jej elementy, datowane są na XV wiek. Obecnie długość zwiedzanej trasy wynosi około 500 metrów i składa się z trzech poziomów. Najniżej położona piwnica sięga 14,5 metra w głąb ziemi. W podziemiach panuje stała temperatura, między 8 - 12 stopni Celsjusza. Sama trasa, czyli ponad dwadzieścia komór, została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku. W piwnicach urządzono szereg ekspozycji tematycznych, związanych z Opatowem i najbliższą okolicą, gdzie posłuchać można m.in. o historii miasta, a ta wybrzmiewająca z podziemnej perspektywy brzmi niesamowicie, jak chociażby o pewnym Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwanych Templariuszami, którzy mieli przybyć do Opatowa razem z Henrykiem Sandomierskim po jednej z wypraw krzyżowych.6.07.2022

Jest jeszcze jedna znaczkowa nowość, o której chcielibyśmy Wam w tym tygodniu opowiedzieć i dziś właśnie nadszedł ten czas. 

Przedstawiamy Wam najnowszy znaczek w gminie Mrozy i szlak turystyczny, który dla wielu turystów będzie niesamowitą przygodą śladami serialu „Ranczo”. Szlak pozwoli poznać serialowe miejsca, ale przede wszystkim dzięki niemu ciekawie spędzicie czas i na końcu zdobędziecie znaczek turystyczny. A jeśli jest ktoś, kto „Rancza” jeszcze nie oglądał, koniecznie musi nadrobić zaległości i ruszyć na szlak, aby być w temacie.

Znaczek już dotarł na miejsce, ale standardowo dajcie dzień lub dwa na jego wprowadzenie do sprzedaży. A kiedy już ruszycie na szlak i zdobędziecie znaczek, koniecznie wpiszcie komentarz na podstronie tego znaczka i pokażcie nam zdjęcia z wycieczki.

SZLAK ROWEROWY MROZY - JERUZAL - ŁUKÓWIEC No. 1160

Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” obejmuje miejsca, w których nagrywano popularny serial telewizyjny „Ranczo”. Trasa szlaku rozpoczyna się w Mrozach przy tramwaju konnym, a następnie biegnie przez Rudkę, Kuflew, Jeruzal, a kończy w Łukówcu. Orientację na szlaku ułatwiają przygotowane drogowskazy oraz tabliczki informacyjne ustawione w charakterystycznych dla serialu miejscach. Szlak rowerowy liczy 15 przystanków, którymi są m.in. takie miejsca jak kościół, plebania, rynek ze sklepem „u Krysi” z kultową ławeczką, a także dom Hadziuków czy biuro senatora Kozioła. Fani serialu na pewno zauważą tu jeszcze inne obiekty serialowe, a pomoże w tym mapa ustawiona na rynku w Jeruzalu. Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” oficjalnie udostępniono 15 sierpnia 2014 r. podczas trwającego w Jeruzalu Jarmarku Folkowego. Od tego czasu szlak cieszy się ogromnym zainteresowaniem rzeszy serialowych fanów, którzy na własne oczy mogą zobaczyć miejsca, w których realizowano serial.5.07.2022

Lipiec w pełni, pogoda wymarzona i do pełni szczęścia znaczkowym turystom brakuje już tylko jednego - znaczka turystycznego. Wypełniamy więc tę lukę i dziś publikujemy wizerunek znaczka, który w obiegu pojawi się za 2-3 dni, jak tylko dotrze do miejsca przeznaczenia. Jest już bardzo blisko, więc szacujemy, że w czwartek znaczek ucieszy pierwszych zdobywców. 

Tym razem proponujemy wszystkim wizytę w Wieluniu. To miasto większość z Was zna doskonale, ale czy nie jest to świetny pretekst, by poznać je jeszcze lepiej? W baszcie przedstawionej na znaczku mieszczą się dwie ciekawe ekspozycje i musicie je zobaczyć koniecznie.

A tymczasem zachęcamy do poznania opisu obiektu przedstawionego na najnowszym znaczku. Kiedy to zrobicie, zaplanujcie wakacyjną wyprawę do Wielunia i cieszcie się kolejnym znaczkiem w kolekcji.

BASZTA MĘCZARNIA W WIELUNIU No. 1159

Powstanie baszty datuje się na przełom XIV i XV wieku. Początkowo nazywana Katownią, później znana jako Piekarnia (od rodzaju tortur) i Męczarnia. Wszystkie te nazwy mają związek z funkcją, jaką pełniła baszta – była miejskim więzieniem i pracownią kata — wykwalifikowanego urzędnika, któremu miasto płaciło za wymierzanie kar zasądzonych przez sąd oraz usuwanie padliny. Kat funkcjonował w Wieluniu jeszcze w XVIII wieku. W XIX w. rozebrano znaczną część dawnych fortyfikacji. Męczarnia ocalała, jednak przez kolejne dwa stulecia powoli niszczała. Nowe życie tchnęła w obiekt kompleksowa przebudowa z drugiej dekady XXI wieku, zrealizowana ze środków unijnych. Baszta jest obecnie jednym z obiektów Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Znajdują się w niej dwie ekspozycje. Wystawa „W izbie wieluńskiego kata” przedstawia historię wieluńskich mistrzów katowskich i ich warsztatu pracy. Druga z wystaw: „Dzieje oręża w średniowieczu i w okresie staropolskim”, wiąże się z funkcją obronną tego miejsca i historią odwołująca się do uczestnictwa mieszkańców Wielunia w konfliktach zbrojnych od początków miasta aż po wiek XVII.29.06.2022

W połowie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem chcielibyśmy Was poinformować o najnowszym znaczku turystycznym w Jarocinie.  

Jak już zapewne wiecie, Muzeum Regionalne w Jarocinie przeniosło się do nowej siedziby w Pałacu Radolińskich i już za kilka dni zostanie otwarte dla zwiedzających. I właśnie z tej okazji wydany został niniejszy znaczek turystyczny, który do sprzedaży trafi 5 lipca.

Śmiało więc możecie początek lipca przeznaczyć na zwiedzanie Jarocina. Nie musimy chyba nikomu przypominać, że znaczkowych miejsc jest tu więcej, a i nieznaczkowych atrakcji całe mnóstwo. Zapraszamy do Jarocina i mamy nadzieję, że pochwalicie się, gdy już odwiedzicie Muzeum Regionalne i zdobędziecie niniejszy znaczek. Tymczasem zachęcamy do kliknięcia poniższego linku, pod którym znajdziecie wszelkie niezbędne informacje o znaczku i miejscu sprzedaży.

PAŁAC RADOLIŃSKICH W JAROCINIE No. 1158

Wybudowany w latach 1846 – 1866 wg projektu wybitnego pruskiego architekta Fryderyka Augusta Stüllera dla hrabiego Władysława Radolińskiego, ówczesnego właściciela dóbr jarocińskich. Na przełomie XIX i XX wieku pałac był wielokrotnie rozbudowywany, ostateczny kształt uzyskał w 1911 roku. 4 grudnia 1917 roku w pałacowej bibliotece wybuchł pożar, który niemal doszczętnie zniszczył budynek. W rękach rodziny Radolińskich pałac pozostawał do wyzwolenia miasta przez armię czerwoną w styczniu 1945 roku. Po zakończeniu wojny w pałacu decyzją władz miejskich zlokalizowano szkołę podstawową oraz siedzibę biblioteki publicznej. W 1948 roku budynku zalazł swoją siedzibę Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy, który funkcjonował do końca XX wieku. W 2007 roku budynek przejęła Gmina Jarocin. Obecnie w pałacu funkcjonuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie.29.06.2022

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych z Polski,

w dniach 22-25 września 2022 r. organizujemy XVI Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych Republiki Czeskiej. Impreza odbędzie się w miejscowości Starý Plzenec. W trakcie spotkania planujemy jednodniową wycieczkę do Pilzna, gdzie m.in. odwiedzimy znany na całym świecie browar Prazdroj. Kolejny dzień będzie przeznaczony na wycieczki po okolicy, gdzie znajduje się wiele zamków, pałaców, wież widokowych i innych obiektów turystycznych.

Jeśli chcielibyście spędzić kilka miłych dni z innymi kolekcjonerami z Czech i odkryć piękno Pilzna i jego okolic, skontaktujcie się ze mną w celu uzyskania dalszych szczegółów - pincjaroslav@gmail.com

Ilość miejsc w pensjonacie Starý Plzenec jest ograniczona, jeśli będzie już zajęty, pomogę Wam znaleźć inne zakwaterowanie.

Czekamy na Was!

Jarda Pinc28.06.2022

Poniedziałek rozpoczęliśmy jak zwykle na Facebooku, ale nie myślcie sobie, że niczego ciekawego dla Was nie przygotowaliśmy na wtorek. W końcu są wakacje i czas najwyższy na nowe znaczki w niezwykle atrakcyjnych miejscach turystycznych.

Tym razem chcemy Was zaprosić na wschód kraju do Narwiańskiego Parku Narodowego gdzie na odkrycie czeka wiele pięknych i ciekawych miejsc. Dwa z nich przedstawiono na prezentowanych obok znaczkach. A są to:

KŁADKA WANIEWO - ŚLIWNO No. 1155

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZEJ „MŁYNARZÓWKA” W KUROWIE No. 1156

Jeśli zdecydujesie się na zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego, to z pewnością podobnych miejsc znajdziecie więcej. Przemierzając nadnarwiańskie ostępy będziecie mogli podziwiać przyrodę w całej okazałości, a i historii z pewnością troszkę poznacie. Zacznijcie więc zwiedzanie od Młynarzówki, a na pewno będziecie zadowoleni. Znaczki już na Was czekają, więc jeśli chcecie uzupełnić swoją kolekcję znaczków turystycznych, koniecznie dwa najnowsze dopiszcie do listy i zaplanujcie odpowiednio czas na zwiedzanie tej części kraju.20.06.2022

Zwykle jest tak, że coś się kończy, a coś zaczyna. No i zaczął się nowy tydzień, a skończyła się droga najnowszego znaczka turystycznego do jego miejsca docelowego, do Wisły. Jednak to dopiero początek w przypadku tego znaczka, teraz dopiero się zacznie... 

Jeśli mieliście już okazję zwiedzać Wisłę, to zapewne znacie misia pokazanego na znaczku. Zresztą niedźwiadków jest w Wiśle zdecydowanie więcej, a ten akurat jest chyba najbardziej rozpoznawanym niedźwiedziem. Do innych dotrzeć można Szlakiem Niedźwiadka, któremu poświęcony jest najnowszy znaczek turystyczny.

Zachęcamy więc do zwiedzania Wisły tym właśnie szlakiem. Być może nadchodzące wakacje pozwolą na to, by odwiedzić Wisłę i zdobyć prezentowany znaczek, a przy okazji poznać inne niedźwiadki na znaczkowym szlaku. Pochwalcie się tym koniecznie. My tymczasem tylko dodamy, że wiślański znaczek jest 1155 znaczkiem w kolejności i dokładnie tysięcznym wydanym po roku 2012 o czym wspominał Zbyszek podczas Spotkania Ogólnopolskiego w Krakowie. Trzymajcie więc kciuki za kolejne znaczki, odwiedzajcie znaczkowe miejsca i bawcie się przy tym dobrze.

SZLAK NIEDŹWIADKA W WIŚLE No. 1157

Kamienne Niedźwiadki w Parku im. Stanisława Kopczyńskiego w Wiśle od lat są ulubionym i obowiązkowym punktem odwiedzin rzeszy turystów. Ogromna popularność Niedźwiadków zainspirowała do stworzenia szeregu inicjatyw wykorzystujących wizerunek słynnych rzeźb. W ten oto sposób Niedźwiadek na kuli stał się oficjalną maskotką Miasta Wisły, a jego podobizna jest wykorzystywana w wielu materiałach i gadżetach promocyjnych. Od 2018 roku, za sprawą ustanowienia Szlaku Niedźwiadka, sukcesywnie rośnie ilość miejsc, w których można spotkać kamienne misie. Szlak wyznaczają rzeźby Niedźwiadków, które swą formą nawiązują do miejsca, w którym zostały postawione. Odwiedzając poszczególne punkty szlaku, można nie tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, ale również posmakować regionalnych potraw i aktywnie spędzić czas.18.06.2022

W ten sobotni poranek mamy ciekawą informację dla wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych. Otóż jak zapewne widzicie na załączonym obrazku, zmieniła się nazwa i grafika znaczka nr 612, który dostępny jest w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Odświeżony znaczek to efekt zmian, jakie w 2021 r., w 40. rocznicę wydarzeń w Kopalni Wujek, przeszło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. 

Osoby, które w przeszłości zwiedzały to miejsce, zachęcamy do ponownych odwiedzin, albowiem zmieniło się tu niemal wszystko. Na pewno warto odwiedzić ŚCWiS w Katowicach raz jeszcze nie tylko dlatego, aby zdobyć nową wersję znaczka, ale także po to, by utrwalić sobie fakty związane z wydarzeniami z grudnia 1981 r.

Najnowszy znaczek już czeka na swoich zdobywców, ale w sprzedaży znajduje się jeszcze kilkanaście znaczków starego typu, dla tych wszystkich kolekcjonerów, którzy nie odwiedzili istniejącej tu wcześniej Izby Pamięci Kopalni Wujek.

Zapraszamy zatem do ponownych odwiedzin Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach i do relacjonowania tych wycieczek w naszych mediach społecznościowych.14.06.2022

W dniach od 17 do 19 czerwca w Raciborzu odbywać się będzie XII Raciborski Festiwal Średniowieczny, w ramach którego wydano prezentowany obok znaczek okolicznościowy. 

Będzie to świetna okazja, aby przez kilka dni, w ramach zwiedzania Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, wejść w posiadanie znaczka okolicznościowego i tym samym wzbogacić się o kupon JOKER tak poszukiwany w grze kolekcjonerskiej. 

My zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w festiwalu, bo atrakcji przewidziano bez liku. O szczegółach jak zwykle dowiecie się ze stron internetowych organizatora, które umieściliśmy na podstronie dotyczącej znaczka.

Przeczytajcie zatem poniższy opis, kliknijcie w link z nazwą znaczka i zaplanujcie sobie wizytę w Raciborzu. A jeśli zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisu na powyższej stronie i na naszym profilu FB jako relację z wycieczki. Życzymy udanej zabawy i owocnego zwiedzania.

ZO - XII RACIBORSKI FESTIWAL ŚREDNIOWIECZNY

Raciborski Festiwal Średniowieczny jest organizowany w tym roku już po raz dwunasty przez raciborskie Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry. Grupa ta zajmuje się rekonstrukcją historyczną wczesnego średniowecza i takie też drużyny co roku ściągają z całej Polski na raciborski Festiwal. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 17-19 czerwca w grodzie, który Drengowie budują tuż przy głównym wejściu do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Festiwal otworzy piątkowy koncert Roberta Jaworskiego grającego na średniowiecznej lutni i lirze korbowej, a przez kolejne dni będą w grodzie odbywać się liczne warsztaty, turnieje, pokazy walk, pokazy konne oraz spektakle i koncerty. Szczegółowy program Festiwalu oraz informacje o Stowarzyszeniu można znaleźć na internetowej stronie stowarzyszenia oraz na karcie wydarzenia w serwisie facebook.13.06.2022

Po weekendzie wracamy do najprzyjemniejszych czynności związanych ze znaczkami turystycznymi, czyli do publikowania informacji o nowościach. Dziś dwa znaczki ze Strzegomia, do których powstania przyczynił się ojciec Leszek, ale czemu pomogliście także Wy - kolekcjonerzy, którzy odwiedzaliście to miasto i zdobywaliście pierwszy ze znaczków, jaki ukazał się w Strzegomiu.

Tak więc zgodnie z Waszymi sugestiami na najnowszych znaczkach nie mogło zabraknąć wizerunku strzegomskiej bazyliki. Pojawił się też widok na Górę Krzyżową, która łączy w sobie elementy atrakcji turystycznej, edukacyjnej i sakralnej.

BAZYLIKA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W STRZEGOMIU No. 1153

GÓRA KRZYŻOWA W STRZEGOMIU No. 1154

O poszczególnych miejscach dowiecie się po kliknięciu powyższych linków, które jak zawsze przeniosą Was na podstrony prezentowanych znaczków, gdzie znajdziecie także info o miejscu sprzedaży krążków. Znaczki już na Was czekają, dlatego śmiało możecie odwiedzać Strzegom, zwiedzić jego zabytki i udać się na szczyt Krzyżowej Góry, a po wszystkim zdobyć komplet znaczków.

Życzymy wszystkim przyjemnego zwiedzania i tradycyjnie czekamy na turystyczne relacje z wycieczki i zdjęcia ze znaczkowymi miejscami w tle.10.06.2022

Powoli kończy się tydzień, a wraz z nim zaplanowane premiery znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy ostatnią premierę i dla urozmaicenia dotyczy ona znaczka okolicznościowego.

Tym razem okolicznościowy znaczek pojawi się na północy Polski w związku z 62. Ogólnopolskim Szkoleniowym Zlotem Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Wiemy, że wśród uczestników tego zlotu nie zabraknie kolekcjonerów znaczków turystycznych i na pewno powstanie tego znaczka będzie dla nich miłą niespodzianką. Inicjatorem wydania tego znaczka jest Jacek, który od lat promuje znaczki w Kołobrzegu i stara się, by na znaczkowym szlaku powstały nowe krążki.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką zlotu, o którym napisaliśmy w poniższym tekście. Więcej informacji znajdziecie na stronie Komisji Turystyki Kolarskiej, do której link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Uczestnicy zlotu znaczek mają zapewniony, natomiast wszystkie inne osoby mogą go nabyć korespondencyjnie jak większość innych znaczków okolicznościowych. Szczegóły na podstronie prezentowanego znaczka.

ZO - 62. OGÓLNOPOLSKI SZKOLENIOWY ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI KOLARSKIEJ PTTK

62. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w Kołobrzegu odbędzie się w dniach od 12 do 18 czerwca 2022 roku. Głównym organizatorem jest Oddział Wojskowy PTTK w Kołobrzegu z 60-cio letnią tradycją, który w tym roku będzie obchodził swój jubileusz. Komitet Honorowy nad zlotem sprawuje Prezes Zarządu Głównego PTTK - Jerzy Kapłon, Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK - Marek Koba. Impreza realizowana jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędem Miasta Kołobrzeg oraz zaprzyjaźnionymi gminami powiatu kołobrzeskiego. Celem zlotu jest m.in. popularyzacja turystyki rowerowej jako formy czynnego wypoczynku, integracja środowiska turystów kolarzy, promowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc Pomorza Zachodniego oraz wymiana doświadczeń turystów i kadry PTTK z całej Polski. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji w tym liczne konkursy z nagrodami. Podczas zlotu uczestnicy będą pokonywać na rowerze kilkanaście nadmorskich tras rowerowych.9.06.2022

Sandomierz to miejscowość, która ma aż dziewięć znaczków turystycznych i mnóstwo zabytków oraz atrakcji, które czekają na turystów zwiedzających to miasto. Nie dziwi zatem fakt, że co jakiś czas pojawiają się nowe znaczki, które promują kolejne atrakcje i zachęcają turystów do ich zwiedzania.

Prezentujemy dziś najnowsze znaczki z Sandomierza i tym samym zachęcamy do ich zdobywania. Na znaczkach przedstawiono kolejno:

PIERŚCIEŃ Z KRZEMIENIEM PASIASTYM W SANDOMIERZU No. 1150

KAMIENICA OLEŚNICKICH W SANDOMIERZU No. 1151

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W SANDOMIERZU No. 1152

Prezentowane powyżej znaczki dostępne są w dwóch punktach sprzedaży i już czekają na swoich pierwszych zdobywców. My polecamy szczególnie odwiedzić sandomierskie Centrum Informacji Turystycznej, gdzie dowiecie się wszystkiego, co turysta powinien wiedzieć o tym mieście i na pewno zostaniecie fachowo obsłużeni przez pomocny personel.

A kiedy już dowiecie się wszystkiego i wyruszycie na zwiedzanie Sandomierza, koniecznie zróbcie fotki i wyślijcie nam krótką relację. Zdjęcie ze zdobytymi znaczkami obowiązkowe.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszymi znaczkami, zrewidujcie swoje plany urlopowe i obierzcie Sandomierz jako cel Waszych wakacyjnych wypadów.8.06.2022

Kolejny dzień i kolejna znaczkowa premiera. Tym razem drewniany krążek ma za zadanie pokazanie Wam niezwykle ciekawego miejsca na terenie województwa śląskiego, w pobliżu Tarnowskich Gór, a dokładniej w Zbrosławicach.

Rzecz jasna nie będziemy tu pisać o znaczku ani o miejscu, które na nim przedstawiono, bo o tym przeczytacie w poniższym opisie. Nadmienimy tylko, że znaczek do końca tygodnia powinien trafić do punktów sprzedaży. Jeśli wcześniej dowiemy się, że znaczek jest dostępy, na pewno Was o tym poinformujemy.

A tymczasem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do poznania prezentowanej dzisiaj atrakcji turystycznej i do zdobywania najnowszego znaczka. Zbliża się weekend, więc traktujcie tę premierę jako jedną z propozycji ciekawego spędzenia weekendu. 

BRAMA GWARKÓW W ZBROSŁAWICACH No. 1147

Na skraju Repeckiego Parku, w zalesionej dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice znajdują się wrota do podziemnego świata. Portal Wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk znany jest pod potoczną nazwą Brama Gwarków. Budowla powstała w 1834 r. z bloków piaskowca. Nadano jej kształt neoklasycznego portalu. Ostrołukowe pole nad bramą, czyli tzw. tympanon wypełniono napisem z nazwą TIEFE FRIEDRICH STOLLN. Niżej wykuto datę rozpoczęcia budowy – 1821, zaś w spojeniu łuku otworu portalu skrzyżowane trzonkami perlik i żelazko. Od wyglądu ważniejsza jest jednak funkcja. Pracujące w pruskich podziemiach pierwsze maszyny parowe nie nadążały z odwadnianiem. Postanowiono więc wydrążyć podziemny system. To właśnie w tym miejscu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej do rzeki Dramy. W 2017 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odrestaurowana w 2020 r. brama jest także metą wędrówki czerwonym szlakiem.7.06.2022

Przyszła pora na wyczekiwanego popołudniowego newsa i zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej, jest to znaczkowa premiera. Jednak nie taka zwykła to premiera, albowiem miejsca, które pokazano na dzisiejszych znaczkach, od dawna pojawiały się w Waszych propozycjach i zapewne, teraz gdy doczekały się własnych krążków, spotkają się z wielkim zainteresowaniem i radością kolekcjonerów.

Tak więc tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do poznania następujących miejsc:

POMNIK CZYNU POWSTAŃCZEGO - GÓRA ŚW. ANNY No. 1148

SANKTUARIUM ŚW. ANNY SAMOTRZECIEJ - GÓRA ŚW. ANNY No. 1149

Oczywiście jak zwykle, przed wyruszeniem na znaczkowy szlak, zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanych miejsc. Dzięki temu już na wstępie zapoznacie się z interesującymi faktami i zapewne będziecie mieli możliwość lepszego zaplanowania wycieczki. A kiedy już dotrzecie na miejsce i zdobędziecie znaczek, będziecie mogli rozszerzyć swoją wiedzę o materiały, które publikujemy w dołączonym do znaczka Audiobedekerze.

Zwiedzać proponowane miejsca możecie już teraz. Dostaliśmy informacji, że znaczki czekają już na Was w Punkcie Informacji Turystycznej w Górze Świętej Anny. Zapraszamy zatem do planowania kolejnych wycieczek i czekamy na Wasze relacje z terenu.6.06.2022

Od dzisiejszego poranka sytuacja wielokrotnie się zmieniała i wraz z nią plany publikacyjne również się zmieniły. Coś się wyjaśniło, coś innego opóźniło, ale koniec końców dla Was finał i tak będzie taki sam. 

Miło nam zatem poinformować, że już dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce, do którego zwiedzania chcielibyśmy Was zaprosić. Mowa oczywiście o Grodzisku w Tumie, które pokazano na prezentowanym właśnie znaczku turystycznym.

Znaczek w tym miejscu pojawi się w sprzedaży najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia (damy Wam znać w stosownym czasie), ale już teraz warto zaplanować sobie wizytę w Tumie, albowiem jeszcze kilka lat temu tej atrakcji turystycznej po prostu nie było. Macie więc możliwość sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze i  poznanie kolejnego fragmentu archeologicznej i historycznej układanki.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanego miejsca i będzie nam miło, jeśli z wycieczki do Tumu podeślecie nam zdjęcia i relację. Prosimy także o wpisywanie komentarzy na podstronie prezentowanego znaczka (link poniżej), a z pewnością Wasi następny będą za to dozgonnie wdzięczni.  

GRODZISKO W TUMIE No. 1146

Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną. Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Gród wzniesiono na planie owalu. Otoczony był potrójnym pierścieniem wałów obronnych i fos zasilanych wodami Bzury. Gród łęczycki był potężną warownią ze zbrojną załogą, a także centralnym ośrodkiem władzy świeckiej w państwie Piastów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić poszczególne fazy rozbudowy grodu, który szczególną rolę zyskał w czasach rozbicia dzielnicowego, a swoje znaczenie utracił w momencie lokacji miasta i budowy zamku po drugiej stronie Bzury.1.06.2022

Dzień dziecka to doskonała okazja na przedpremierowy pokaz znaczków, które do obiegu wejdą już w najbliższą sobotę. Powstały one specjalnie z myślą o Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, organizowanym przez Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Uczestnicy rajdu kolejny raz będą mogli poznać ciekawe zakątki powiatu międzychodzkiego, a nawet części powiatu nowotomyskiego. Znaczkowa niespodzianka tym razem czekać będzie w Kwilczu.

Prezentujemy zatem najnowsze znaczki turystyczne, które przedstawiają:

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KWILCZU No. 1144

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W KWILCZU No. 1145

O miejscach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w powyższe linki prowadzące do podstron poświęconych tym znaczkom. Historia obu obiektów jest bardzo bogata, dlatego w opisie na stronie jest to tylko skrót. Pracujemy jednak nad Audiobedekerem, w którym na pewno znajdzie się więcej faktów i ciekawostek i jak zwykle dostępny on będzie wraz ze znaczkami. 

A już teraz korzystając z okazji zapraszamy do Kwilcza i do zwiedzania przedstawionych na znaczkach obiektów. Gorąco też zachęcamy do udziału w Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, bo z tego co wiemy, są jeszcze wolne miejsca. W sprzedaży znaczki pojawią się 4 czerwca. Pamiętajcie jednak aby przed wizytą skontaktować się z właścicielem pałacu, który pozwoli Wam go obejrzeć i sprzeda oba znaczki. Nie zapomnijcie o zdjęciach i relacjach z wycieczki w mediach społecznościowych oraz o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka. Wszystko to sprawi nam wielką radość i na pewno przyczyni się do powstania kolejnych znaczków turystycznych w regionie. Zapraszamy do zwiedzania.30.05.2022

Uczestnicy minionego już spotkania kolekcjonerów ZT w Krakowie wiedzą, że mamy w planie kolejne znaczkowe premiery. I dziś właśnie przygotowaliśmy dla Was jedną z nich.

Mowa o znaczku promującym Podziemną Trasę Turystyczną w Jarosławiu im. prof. Feliksa Zalewskiego. Krótki opis tej trasy znajdziecie poniżej oraz na stronie poświęconej najnowszemu znaczkowi.

Z ważnych informacji istotna jest ta, że prezentowany właśnie znaczek w sprzedaży pojawi się już jutro, także z czystym sumieniem możemy Was zaprosić na zwiedzanie tej trasy i zdobywanie znaczka. 

Mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tej wycieczki oraz zdjęciami, aby i inni turyści mogli nabrać ochoty na poznanie turystycznej atrakcji prezentowanej na znaczku. Wszystkim zwiedzającym trasę życzymy niezapomnianych wrażeń i powiększania swoich znaczkowych kolekcji.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W JAROSŁAWIU No. 1143

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. To jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Została zlokalizowana w rozległych podziemiach kamienicy Rynek 14,  tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w., prezentującej najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. Trasa składa się z oryginalnych podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Nie jest to jednak przestrzeń jednolita. Mury kryją w sobie wiele niespodzianek. Do ich budowy wykorzystano charakterystyczną, widoczną w wielu miejscach, zaprawę lessową. Także stosowana tutaj cegła to m.in. oryginalna palcówka. O bardziej współczesnym pochodzeniu niektórych fragmentów, świadczą cegły znakowane herbem górniczym. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który w 2 poł. XX w. starał się zapobiec waleniu się kamienic na jarosławskim rynku, największej katastrofie budowlanej w powojennej Polsce.28.05.2022

Części oficjalnej Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych od początku towarzyszy prezentacja znaczka okolicznościowego wydanego specjalnie na tę okoliczność. W tym roku znaczka również nie mogło zabraknąć.

Prezentujemy Wam zatem najnowszy ZO, na którym zawarto motywy bliskie miejscu, w którym odbywa się spotkanie. Jego uczestnicy taki oto znaczek już posiadają w swojej kolekcji. Wszyscy chętni mogą go nabyć drogą korespondencyjną, podobnie jak większość innych znaczków okolicznościowych.

A tymczasem zachęcamy do przyjrzenia się znaczkowi, zagłębienia w poniższy opis i wspólnego świętowania kolejnego spotkania ogólnopolskiego.

ZO - X SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - MAŁOPOLSKA

Znaczek wydany z okazji jubileuszowego X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w 2022 roku odbywa się w Krakowie. Jak co roku symbolika znaczka nawiązuje do miejsca spotkania i tym razem oprócz charakterystycznej dla Krakowa sylwetki Bazyliki Mariackiej, na znaczku nie mogło zabraknąć Lajkonika. Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, jednak pandemia zburzyła ten ład i w 2022 roku spotkanie odbywa się w maju. Jednak każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję.28.05.2022

Tradycją Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów jest wydawanie znaczków z części miejsc, jakie odwiedzamy podczas wycieczkowej części spotkania. Będąc w Krakowie, wprost nie wyobrażamy sobie, aby nie powstały tu kolejne znaczki, dlatego i tym razem przygotowaliśmy ich kilka.

Poniżej prezentujemy ich wizerunki, a Was zachęcamy do zapoznania się z opisami.

A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie odwiedzajcie Kraków i zwiedzajcie miejsca przedstawione na znaczkach. Kiedy je zdobędziecie, będziecie mieli do dyspozycji Audiobedekera, w którym przedstawiliśmy dodatkowe fakty i ciekawostki dotyczące znaczkowych miejsc.

W Krakowie na znaczkowej mapie miasta pojawiły się tym razem następujące znaczki:

RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE No. 1137

BAZYLIKA MARIACKA W KRAKOWIE No. 1138

BRAMA FLORIAŃSKA W KRAKOWIE No. 1139

BARBAKAN W KRAKOWIE No. 1140

PAŁAC BISKUPI W KRAKOWIE No. 1141

SMOK WAWELSKI W KRAKOWIE No. 1142

Prezentowane dzisiaj znaczki na razie zakupić będzie można jedynie drogą korespondencyjną przedstawiając dowód pobytu w danym miejscu. Mamy jednak nadzieję, że niebawem znajdziemy odpowiednie miejsca sprzedaży tych znaczków, abyście mogli je zdobyć na miejscu i szybciej cieszyć się ich posiadaniem.25.05.2022

To będzie wyjątkowy tydzień za sprawą zbliżającego się X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów, dlatego warto już teraz podkręcić nieco atmosferę.

Na początek mamy dla Was nowy znaczek turystyczny z Podlasia i co ciekawe, głównym bohaterem jest tutaj drzewo. Chodzi oczywiście o Europejskie Drzewo Roku 2022, którym w tej edycji jest Dąb Dunin z miejscowości Przybudki. Informacje o drzewie znajdziecie jak zwykle w poniższym opisie. 

Wszystkich natomiast zachęcamy do śledzenia znaczkowych newsów, jakie dla Was przygotowaliśmy. O szczególną uwagę prosimy uczestników krakowskiego spotkania. Bądźcie czujni i uważni podczas piątkowej wycieczki.  

A tymczasem tradycyjnie zachęcamy do wpisania Przybudek na listę miejsc do odwiedzenia. Zwróćcie szczególną uwagę na GPS miejscowości, ponieważ w tym rejonie znajdziecie dwie wioski o takiej nazwie i może Was to zmylić. A kiedy już staniecie pod dębem, zróbcie sobie z nim zdjęcie i koniecznie prześlijcie je do nas, abyśmy mogli opublikować je w naszych mediach społecznościowych.

DĄB STRAŻNIK PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - PRZYBUDKI No. 1136

Dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Przybudki w gminie Narew, stoi na skraju Puszczy Białowieskiej i jednocześnie na granicy między historycznym Wielkim Księstwem Litewskim i Królestwem Polskim. Wiek dębu oszacowano na około 400 lat. Drzewo to ma 13 m wysokość i prawie 700 cm obwodu na wysokości 130 cm od podstawy. Od roku 2001 jest zarejestrowany jako pomnik przyrody o numerze 1379. Janusz Korbel nadał mu miano Dunin, na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Dąb stał się inspiracją dla wielu artystów. Jego wizerunek ozdobił m.in. okładkę płyty „Scenariusz”, folkowego zespołu Hoyraky, znalazł się na kilku obrazach, w tym Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”, a nawet trafił na ekrany kin całego świata, w amerykańsko-polskim filmie fabularnym „Nazywam się Sara” (My name is Sara) z 2019 roku. W 2021 roku został zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomasza Niechodę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Po wygraniu eliminacji krajowych, z wynikiem 7380 głosów, zmierzył się z najpiękniejszymi drzewami Europy. W lutym 2022 na Strażnika Puszczy zagłosowało aż 179 317 osób z całego świata, w wyniku czego dąb uzyskał zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 deklasując pozostałych rywali.21.05.2022

Być może myśleliście, że w tym tygodniu nie mamy już dla Was dobrych znaczkowych wieści, ale byliście w błędzie. Przy sobocie przecież także można zaprezentować nowy znaczek okolicznościowy, który właśnie dzisiaj ma swoją inaugurację w Skarżysku-Kamiennej.

To już szósta edycja maratonu skarżyskiego i piąty znaczek okolicznościowy z tej serii. Dziś uczestnicy maratonu zdobędą go rywalizując  na dystansie 50. kilometrów. Pozostali turyści chcący mieć ten znaczek w swojej kolekcji mogą go zdobyć na najbliższym spotkaniu w Krakowie oraz drogą korespondencyjną (podobnie jak inne znaczki okolicznościowe).

A jeśli jeszcze nie wiecie czym jest Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, to koniecznie przeczytajcie poniższy opis, w którym organizatorzy imprezy dokładnie wyjaśnili charakter tej imprezy.

ZO - VI SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Już szósty raz Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów. Celem maratonu pieszego jest propagowanie aktywnego i sportowego trybu życia, czynnego wypoczynku i upowszechnianie turystyki pieszej, rozwijanie zainteresowań, hobby i pasji, nawiązanie więzi między turystami, wyrobienie nawyku przebywania na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania wolnego czasu, propagowanie turystyki kwalifikowanej oraz zdobywanie odznak turystycznych, wzbogacenie oferty rekreacyjnej na terenie miasta i powiatu skarżyskiego o nowe atrakcyjne wydarzenie. W tym roku maraton jest ponownie imprezą jednodniową. Rozpocznie się wspólnym zdjęciem pamiątkowym, po którym uczestnicy wyruszą na start. Nie będzie uroczystego zakończenia, na mecie, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Jak zwykle maratonowi będzie towarzyszyła wspaniała atmosfera i miłe wspomnienia. Z roku na rok przybywa na tę imprezę piechurów z całej Polski.18.05.2022

Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku odbędzie się w stolicy woj. małopolskiego.

My już nie możemy doczekać się tego spotkania i mamy nadzieję, że Wy również na to czekacie. Miło nam będzie zobaczyć Was wszystkich po tak długim czasie i spędzić wspólnie czas na rozmowach i zwiedzaniu.

Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy krótki mailing z istotnymi informacjami dotyczącymi spotkania i wczoraj rozesłaliśmy go na Wasze skrzynki e-mail. Zerknijcie zatem do poczty, odnajdźcie wiadomość i zapoznajcie się z jej treścią. Jeśli natomiast nic nie dostaliście, koniecznie sprawdźcie folder spam, a ostatecznie dajcie nam znać, to wyślemy wiadomość raz jeszcze.

Nie zapomnijcie zabrać do Krakowa swoich dzienników kolekcjonera a przede wszystkim turystycznych pieczęci, które jak zawsze się przydadzą. Również dobre nastawienie i wyśmienite humory mile widziane. O całą resztę postaramy się zadbać.

Tymczasem dopinamy wszystkie sprawy na ostatni guzik, włączamy odliczanie i widzimy się za nieco ponad tydzień w Krakowie.13.05.2022

To nie koniec nadchodzących znaczkowych nowości weekendowych. Już jutro do obiegu trafi kolejny znaczek okolicznościowy, który tym razem zdobyć będzie mozna w Gołuchowie. 

Premierę znaczka przewidziano podczas Święta Polskiej Niezapominajki i turystycznego rajdu zorganizowanego z tej okazji. O szczegółach przeczytacie na facebookowym profilu Gołuchowskiego Centrum Kultury "Zamek", do którego link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Jesteśmy przekonani, że najnowszy znaczek będzie początkiem turystycznej przygody w Gołuchowie, który znany jest z wielu turystycznych atrakcji. Część z nich dopiero czeka na Wasze odkrycie, a sam znaczek będąc ciekawą pamiątką, zasili prywatne kolekcje i za sprawą kuponu JOKER wielu turystów przybliży do kolejnego znaczka kolekcjonera.

Zapraszamy zatem do odwiedzania Gołuchowa. Zdobądźcie tutejszy znaczek okolicznościowy i koniecznie zróbcie sobie z nim zdjęcie.

ZO - GOŁUCHOWSKIE CENTRUM KULTURY "ZAMEK" W GOŁUCHOWIE

Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie – samorządowa instytucja kultury, zostało utworzone na mocy Uchwały Rady Gminy Gołuchów z dnia 28.02.2012r. Wówczas w statucie zapisano: „Celem działania Centrum jest prowadzenie wielokierunkowej działalności kulturalnej i oświatowej, rozwijającej potrzeby mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja kultury, a także realizacja zadań z zakresu rekreacji i turystyki.” Misja Gołuchowskiego Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie brzmi: „Bogactwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze regionu jest dla nas inspiracją do innowacyjnych działań, rozwijających kompetencje i wrażliwość odbiorcy indywidualnego i zbiorowego. Tworzymy przestrzenie do twórczego rozwoju. Organizujemy wydarzenia, podczas których urealnia się lokalna wspólnota i materializują się więzi społeczne.” Zachęcamy do poznania kulturalnego, historycznego i przyrodniczego dziedzictwa regionu i zapraszamy do Gołuchowa.13.05.2022

Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy, a może być nawet ciekawym początkiem nadchodzącego weekendu. Właśnie na piątek przygotowaliśmy dla Was propozycje ciekawego spędzenia weekendu i jedna z nich dotyczy nadchodzącej Nocy Muzeów, na którą tym razem zapraszamy do Muzeum w Raciborzu.

Jak widzicie, to właśnie z tej okazji wydany został znaczek okolicznościowy, który prezentuje jeden z muzealnych eksponatów. Przeczytacie o nim poniżej, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum w Raciborzu w tę jedną wyjątkową, muzealną noc w roku. Szczegóły na temat zwiedzania znajdziecie na muzealnej stronie i profilach społecznościowych.  

Znaczek dostępny będzie od jutra. Mamy nadzieję, że osoby, które trafią do raciborskiego muzeum w tym dniu, wykonają dla nas kilka fotek i napiszą krótką relację. Czekamy i oczywiście zachęcamy do zdobywania najnowszego znaczka i do odwiedzania placówek muzealnych w całej Polsce.

ZO - NOC MUZEÓW - MUZEUM W RACIBORZU

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Pomysł cieszył się dużym powodzeniem, w związku z tym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy lub symboliczny. Organizatorzy przygotowują na tą noc specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych. Prezentowany w Muzeum w Raciborzu sarkofag wewnętrzny wchodzi w skład zabytkowego zespołu grobowego mumii Egipcjanki o imieniu Dżed - Amonet - ius – anch. Zabytki te zakupił baron Anzelm von Rothschild prawdopodobnie w latach 1826 -1827. W roku 1860 mumia, kartonaż oraz dwa sarkofagi trafiły do Raciborza. Obiekty te podarowano Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiemu w Raciborzu, które mieściło się w budynkach klasztoru ss. Dominikanek, a następnie trafiły do zbiorów Muzeum w Raciborzu. Opisywany sarkofag w 2016 r. poddano konserwacji i specjalistycznym analizom. Po oczyszczeniu powierzchni, ukazały się wielobarwne kunsztownie wykonane polichromie przedstawiające m.in. postacie bóstw z panteonu staroegipskiego, oraz teksty pisane pismem hieroglificznym. Sarkofag w większości zbudowany jest z sosny alpejskiej, a twarz i peruka z Sykomory.<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>