Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 55 >>

5.08.2014

MOST ŚW. JANA W KŁODZKU  No. 313

News ten piszemy na kolanie, bo nagle okazało się, że z powodu pewnej pomyłki znaczek miał już swoją premierę na czeskiej stronie ZT i w systemie Android. Nie chcąc zatem dłużej trzymać Was w niepewności czy ów znaczek jest żartem czy nie, postanowiliśmy nieco wcześniej niż zakładaliśmy upublicznić informację o jego premierze. Tak więc ogłaszamy wszem i wobec, że oto w Kłodzku pojawił się kolejny Znaczek Turystyczny. Zapraszamy do Kłodzka i na niezapomniane rejsy po Młynówce, a więcej informacji o moście jak i samym miejscu sprzedaży znajdziecie w opisie poniżej.

313 Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka. Łączy starówkę z częścią miasta zwaną  Wyspą Piasek. Jest uważany za miniaturę mostu Karola w Pradze, ale jest od niego starszy. Jego budowę rozpoczęto w latach 20 XIII wieku i prawdopodobnie zakończono w roku 1390. Most ma charakter budowli gotyckiej, a jego największą ozdobą są barokowe figury wotywne fundowane od 1655 roku przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę. Wśród posągów zdobiących most znaleźć można: Pietę, Świętych Wacława, Jana Nepomucena i Franciszka Ksawerego, a także grupy figur obrazujące Chrystusa na krzyżu oraz Trójcę Przenajświętszą i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Na placu pod mostem Św. Jana znajduje się przystań gondolowa. Dwudziestominutowe rejsy po kanale pozwalają zobaczyć Kłodzko z nieco innej strony i są niewątpliwą atrakcją miasta.

GPS: 50.438053 , 16.655557 ,   Miejsce sprzedaży: Przystań gondolowa (web)



2.08.2014

NOWA SERIA ZNACZKÓW KOLEKCJONERA

znaczki kolekcjonera

Wakacje sprzyjają podróżowaniu i zdobywaniu kolejnych Znaczków Turystycznych, a co za tym idzie także Znaczków Kolekcjonera. W związku z tym, a także z faktem, iż kilka tygodni temu otrzymaliśmy zestaw kuponów na 15 ZK, postanowiliśmy wydać nową serię tych znaczków, która jest kontynuacją poprzedniej serii z nieco zmienioną nazwą. Warto tutaj podkreślić, że pomysłodawcami poszczególnych wizerunków zwierząt i poniekąd ich projektantami są sami kolekcjonerzy, którzy to dokonali wyboru odpowiednich grafik i ujęć pokazanych zwierząt, opisali jak ich zdaniem powinien wyglądać projekt i co powinno się na nim znaleźć i wreszcie stworzyli opis znaczka i prezentowanego zwierzęcia. Tak więc każdy z Was może się przyczynić do powstania kolejnego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Zapraszamy zatem do projektowania, bo oprócz świetnej zabawy jest to dobry sposób na poznanie rodzimej i zagrożonej wyginięciem fauny.

A na sam koniec wszystkim tym, którzy tym razem włączyli się w proces projektowania ZK serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na to zadanie. Efekt końcowy oceńcie sami.

Zespół Znaczków Turystycznych



30.07.2014

DWA NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE NA ZIEMI WAŁECKIEJ

Jakiś czas temu pisaliśmy o znaczkowej "białej plamie", która utworzyła się na północ od Poznania. Dziś z radością informujemy że owe miejsce od najbliższego weekendu (sobota) zostanie wypełnione przez 2 Znaczki Turystyczne z Wałcza, które wprowadziło Muzeum Ziemi Wałeckiej. Historia powstania tych ZT jest nierozerwalnie związana z panią Marleną, która jest pracownicą muzeum, a za której namową zdecydowano się wprowadzić znaczki. Pani Marlena jest także kolekcjonerką ZT, co z pewnością bardzo pomogło w realizacji tego przedsięwzięcia. Za zaangażowanie w rozwój idei serdecznie dziękujemy i tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin nowych miejsc znaczkowych.

MUZEUM ZIEMI WAŁECKIEJ W WAŁCZU  No. 557

557 Muzeum Ziemi Wałeckiej działa od 1982 r. W jego zasobach znajdują się zbiory dokumentujące: pradzieje ziemi wałeckiej, początki osadnictwa, powstanie i rozwój miast, rozwój polityczny i kulturalny od XVI do XVIII wieku, archiwalia dotyczące starostwa wałeckiego z XVII i XVIII, dokumenty obrazujące walkę o utrzymanie polskości po rozbiorach i germanizację od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej, budowę i przełamanie Wału Pomorskiego na Ziemi Wałeckiej oraz osadnictwo i odbudowę ze zniszczeń po wyzwoleniu,. W muzeum znajdują się też zbiory pamiątek po kombatantach II wojny światowej, a ponadto artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego. Ofertę muzeum wzbogacają liczne wystawy czasowe.

GPS: 53.270769 , 16.472195 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa muzeum

GRUPA WAROWNA CEGIELNIA W WAŁCZU  No. 558

558 Grupa Warowna Cegielnia wchodząca w skład umocnień Wału Pomorskiego wybudowana w latach 1932 – 1935 miała za zadanie bronić nie tylko miasta, ale także szosy biegnącej w kierunku Piły oraz linii kolejowej. W jej skład wchodzi kilkanaście obiektów różnego przeznaczenia wybudowanych w początkowej fazie budowy oraz stanowiska zwane Tobrukami powstałe w 1944 r. Trzon GW Cegielnia stanowią dwa schrony typu B tzw. B – Werki. Grupa Warowna Cegielnia przyjęła kształt dwóch linii schronów. W skład pierwszej wchodzą schrony główne, obiekty wielosektorowe oraz dwa schrony jednosektorowe przy zaporach p.panc. Druga, to schrony bojowy typu B1 różnego zastosowania – do ognia flankującego i czołowego, schron obserwacyjny oraz schron bierny dla armat p.panc. i obsługi – budowla wyjątkowa na Wale Pomorskim. Pozycje wzmocniono w 1944 r. kilkoma małymi schronami zwanymi potocznie Tobrukami.

GPS: 53.266961 , 16.498107 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Grupy Warownej



23.07.2014

MILION ODWIEDZIN NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ

licznikmilion

Dzisiaj odnotowaliśmy kolejny znaczkowy rekord. W ciągu 751 dni nasza strona została odwiedzona 1 000 000 razy. Nowa strona została uruchomiona 1 lipca 2012 r. Umieszczając wtedy licznik, nikt nie przypuszczał, że w ciągu dwóch lat uda się osiągnąć tak impunującą ilość wejść. 22 października 2013 r. pisaliśmy o 500 000 wejściu na WWW (link do tego artykułu znajduje się tutaj >>). Wtedy statystycznie w ciągu dnia odwiedzało nas 1046 osób. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że idea rozwija się, czego dowodem jest właśnie ta statystyka. Od tej pory, w ciągu ostatnich 273 dni odwiedziło nas średnio 1831 osób dziennie. Ale to dzięki Wam kolekcjonerom możemy poszczycić się takim wynikiem. W imieniu całego zespołu Znaczków Turystycznych chcielibyśmy podziękować wszystkim odwiedzającym nasz portal, a my dokładając wszelkich starań zadbamy o to, aby strona nadal służyła Wam pomocą i zachęcała do kolekcjonerstwa. Jednocześnie zapraszamy na nasz profil Facebook, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami ze „znaczkowego szlaku”. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami. Będąc tyle razy na naszej stronie stajemy się bliscy sobie, tak jak jedna wielka rodzina połączona wspólną pasją i wspólnym celem. To zbliża, umacnia i grzeje serce. Dziękujemy!

Zespół Znaczków Turystycznych



16.07.2014

II WYDANIE MAPY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE

mapa ZT2014

Już jest, a jest świeża, pachnąca farbą drukarską i przygodą, która czeka każdego kto po nią sięgnie. Mowa oczywiście o najnowszej Mapie Znaczków Turystycznych w Polsce, która już jest dostępna w sprzedaży w naszej centrali.

Niestety nie wszystko poszło po naszej myśli i wydanie mapy opóźniło się o kilka tygodni, ale może dzięki temu w bieżącym wydaniu znajduje się nie 55, a dokładnie 60 nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych. A sama mapa to rzecz jasna praca nie tylko zespołu Znaczków Turystycznych Polska, ale całej masy kolekcjonerów, którzy konsultowali jej powstanie i służyli pomocnymi uwagami. Powstanie mapy było też możliwe dzięki zespołowi redakcyjnemu Wydawnictwa Plan z Wrocławia, które w sposób fachowy opracowało mapę i wszystko to co się z nią wiąże. A na samym końcu dziękujemy Michałowi, zwycięzcy konkursu fotograficznego na okładkę nowej mapy.

Najnowsza mapa jest już w sprzedaży – kosztuje dokładnie 8 zł, czyli tyle samo co w roku ubiegłym. Można ją zamówić indywidualnie lub z brakującymi ZT. Nie jest jednak to ta sama mapa, a nowością są chociażby zaktualizowane współrzędne GPS, czy aktualne miejsca sprzedaży znaczków. Dodatkową zmianą, o którą prosiliście jest także kod QR na okładce, którego zeskanowanie telefonem komórkowym (np.w darmowej aplikacji QR Droid) pozwala bezpośrednio przejść na naszą stronę, skąd można pobrać aktualne POI polskich i zagranicznych Znaczków Turystycznych do darmowej aplikacji Locus.

Zapraszamy zatem do zaopatrzenia się w nową mapę, która będzie obowiązywała do czerwca 2015 roku. Aktualna liczba miejsc znaczkowych znajduje się na naszej stronie internetowej. Przepraszamy tym samym za wszelkie opóźnienia i prosimy wszystkich kolekcjonerów ZT o sugestie dotyczące przyszłego wydania mapy. Wszystkim osobom, które miały swój wkład w powstanie mapy serdecznie dziękujemy.

Zespół Znaczków Turystycznych



9.07.2014

III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT

III Spotkanie Kolekcjonerów ZT

Drodzy Kolekcjonerzy!!!

Wielkimi krokami zbliża się czas III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Data jest już Wam znana i nie uległa zmianie 11 października 2014 r. W tym roku zgodnie z sugestiami Kolekcjonerów miejscem spotkania będzie Jura Krakowsko-Częstochowska, a dokładnie Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach www.stacjaturystyczna.pl Mamy zarezerwowany cały ośrodek (60 miejsc noclegowych z 10/11 i z 11/12 października). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń . Oczywiście bardzo mile będą widziane również osoby, które nie będą korzystały z noclegów. Oficjalna część odbędzie się tradycyjnie w sobotę, jednak tak jak w poprzednich latach jest możliwość przyjazdu już w piątek i wyjazdu w niedzielę. Jeżeli chodzi o dojazd, jest to ośrodek przy głównej drodze, GPS: 50.396727, 19.676770, jest duży parking, zmieścimy się wszyscy. Tych, którzy przyjadą PKP lub PKS prosimy o kontakt mailowy. W trakcie całego spotkania gospodarz zapewnił nam serwis kawowy, zgodnie z tradycją będzie czeskie piwo i morawskie wino.


Więcej informacji

6.07.2014

WZNOWIENIE - CHATA GÓRSKA - CYRLA  No. 2222

Znaczkowa idea rozkwita, a wraz z nią znikają z naszej mapy, miejsca, w których znaczek dostępny jest tylko drogą korespondencyjną. Tak też się stało w przypadku wznowionego właśnie znaczka Chata Górska - Cyrla, gdzie znaczek powrócił po dość długiej przerwie i teraz w nowej odsłonie będzie dostępny dla wszystkich turystów w cenie 7 zł. Za zrozumienie znaczkowej idei i ustalenie przystępnej dla turystów ceny ZT serdecznie dziękujemy, a już teraz zachęcamy do planowania swoich wędrówek do Cyrli.

Schronisko „Chata Górska Cyrla” jest prywatnym schroniskiem turystycznym, położonym na wysokości 844 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim, na południowym zboczu Makowicy w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Oferuje 35 miejsc noclegowych, pole namiotowe, miejsce na ognisko oraz bufet. W pobliżu schroniska znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych – pieszych, konnych czy rowerowych. Dotrzeć można tutaj szlakami z Rytra i Hali Łabowskiej, a najbliższe miejscowości wypoczynkowe to Rytro, z którego prowadzi najkrótszy szlak do schroniska, i Piwniczna – Zdrój.

GPS: 49.493056 , 20.721389 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko



3.07.2014

ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE  No. 9292

Są miejsca, w których na Znaczek Turystyczny czekamy bardzo długo. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego miejsca, którym jest Zamek Chojnik w Sobieszowie. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pałając miłością do tego miejsca i historii postanowili je ożywić. Dzięki panu Jackowi, który jest nowym dzierżawcą schroniska na Chojniku od najbliższego weekendu (5-6 lipca) będziemy się mogli cieszyć kolejnym ZT w Karkonoszach. Za zrozumienie idei ZT serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków już teraz zapraszamy do planowania wycieczek w tym kierunku. 

Zamek na Chojniku wzniesiono prawdopodobnie około 1355 roku, podczas panowania księcia Bolka II. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie dwór myśliwski o cechach obronnych. Ze względu na położenie, na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą, zamek na Chojniku, choć niewielkich rozmiarów, stał się kamienną twierdzą niezwykle trudną do zdobycia. Twierdza podczas licznych przebudów zmieniała się na przestrzeni lat. Dobudowano m.in. kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny oraz rozległy zamek dolny mieszczący pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono także kamienny pręgierz. Ciekawostką jest fakt, że zamek na Chojniku nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono w skalnych cysternach. Ciężki do zdobycia obiekt poddał się jednak uderzeniu pioruna, który 31 sierpnia 1675 roku spalił zamek. Nie podjęto się już jego odbudowy. Od 1822 roku na Chojniku funkcjonuje schronisko, które jest często odwiedzane przez turystów. Można tu też posłuchać opowieści o historii zamku z ust Jędrka - obecnego kasztelana zamku.

GPS: 50.833908 , 15.644396 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek Chojnik



2.07.2014

RELACJA Z OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

Otwarcie Infocentrum ZT w Rymarovie

Dzień 28 czerwca 2014 r. dla nas, polskich kolekcjonerów, był dniem niezwykle ważnym. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w czeskiej siedzibie w Rýmařově. Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, aby tu w tak ważnym dla „znaczkomaniaków” miejscu wspólnie spędzić ten czas: Marta i Krzysztof z Warszawy, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Piotr i Teresa z Zatonia, Agata, Michał i Jarek z Będzina oraz przedstawiciel Znaczków Turystycznych Polska - Zbigniew. Oprócz nas byli jeszcze przedstawiciele ZT ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji.

Tak jak planowano uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 przecięciem znaczkowej wstęgi przez pomysłodawców ZT:  Ladislava Šína i Davida Holuba. Oficjalnego otwarcia dopełniły słowa L. Šína o historii powstania tego miejsca oraz propozycjach miejsc do zwiedzenia w okolicy. Na terenie Infocentrum znajdują się gabloty z ZT reprezentujące poszczególne państwa. Mogliśmy więc mieć w zasięgu wzroku wszystkie krążki, ale to jeszcze nie było to co nas spotkało kilka minut później. Otóż…. mieliśmy możliwość wejść do środka budynku centrali, który do tej pory był nam znany jedynie ze zdjęcia profilowego czeskiego FB. Wewnątrz „znaczkowy raj”, a w nas „znaczkowa radość”. Wszystkie znaczki wszystkich państw w jednym miejscu, woooooow. Wrażenie na nas zrobiła również ogrooooomna mapa 3D Jeseników znajdująca się przy głównym wejściu na teren Infocentrum.


Więcej informacji

29.06.2014

POZDROWIENIA Z CENTRALI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ 

znaczkowskaz

Wczoraj w Rýmařově dokonano uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych. Na miejscu pojawili się także polscy pasjonaci drewnianych krążków. 

Jak widać na załączonej fotografii, na której rozpoznamy także pomysłodawców całej idei, pogoda i humory dopisały. Nie zapomniano jednak o tych z nas, którzy nie mogli uczestniczyć w imprezie. W związku z tym uczestnicy spotkania wraz z twórcami znaczkowej idei przesyłają wszystkim kolekcjonerom Znaczków Turystycznych z Polski gorące pozdrowienia spod znaczkowego drogowskazu. 

Do zobaczenia na szlakach :-)  



24.06.2014

MURY OBRONNE Z BRAMĄ MŁYŃSKĄ - STRZELCE KRAJEŃSKIE  No. 556556

Och Lato ......, nareszcie jesteś :-) Zapewne większość "znaczkolubów" ma już zaplanowane miejsca, które w te wakacje odwiedzi. A jeśli nie to zachęcamy do wybrania się do Strzelec Krajeńskich. Tam bowiem już pod koniec tygodnia pojawi się najnowszy znaczek turystyczny promujący strzeleckie mury obronne. Pakujcie zatem plecaki, chwyćcie mapy w dłoń i ruszajcie ku znaczkowej przygodzie.  

Mury obronne zostały zbudowane w latach 1272-1290. Wzniesione zostały z nieobrobionego kamienia polnego na zaprawie wapiennej na wysokość 8-9 m, ich długość wynosiła pierwotnie 1700 m, jednak do dnia dzisiejszego zachowało się 1640m. Wraz z murami przetrwała Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz 37 baszt łupinowych. Brama Młyńska, nazywana też Drezdenecką lub Wschodnią, została wybudowana na początku XIV wieku. Wzniesiona została na wylocie historycznej ul. Młyńskiej i strzegła traktu biegnącego po grobli między dwoma jeziorami miejskimi. Została założona na planie czworobocznym, jest budowlą czterokondygnacyjną, prostopadłościenną, nakrytą dachem dwuspadowym. W 2012 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego zamontowano w Bramie Młyńskiej zrekonstruowaną bronę, wykonaną według historycznych opisów oraz przekazów ikonograficznych.

GPS: 52.879791 , 15.536640 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 15



17.06.2014

PROGRAM OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

Zerowydrogowskaz

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawiamy szczegółowy program uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w Rýmařově w dniu 28 czerwca 2014 r. (sobota).

W programie:

10:00 Uroczyste rozpoczęcie
13:00 Występ westernowy
15:00 – 17:00 Koncert grupy „Happy To Meet”
16:00 Dekorowanie posiadaczy odznaczenia “Znawca Republiki Czeskiej”
18:00 Występ westernowy
19:00 Country bal z grupą Kawaleria country


Więcej informacji

16.06.2014

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ELEKTROWNIA" W CZELADZI  No. 605605

Dzisiaj mamy dla wszystkich podwójne info, i nie będzie to ani nowy znaczek, ani stary. Chodzi o to, że w miejscu, w którym kiedyś funkcjonowała Kopalnia Saturn w Czeladzi i gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował znaczek No. 605 obecnie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Stary znaczek w tym miejscu od dłuższego czasu był niedostępny w związku z czym staraniem zespołu Znaczków Turystycznych nastąpiła reaktywacja dawnego znaczka w nowym miejscu. Odświeżono zatem wizerunek znaczka i oto wszyscy kolekcjonerzy mogą się cieszyć nowym wskrzeszonym znaczkiem. Tradycyjnie zatem zapraszamy do Czeladzi i zdobywania znaczka, a ten w sprzedaży dostępny będzie pod koniec tygodnia.

Neogotycki budynek obecnej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” został wybudowany w latach 1902-1908 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927). Jest to obiekt o rozczłonowanym rzucie- prostokątnym z dużym ryzalitem w elewacji wschodniej i współczesną przybudówką w południowo-wschodnim narożniku. Całość kryta oddzielnymi dwuspadowymi dachami. Bryła budynku jest 1-kondygnacyjna, Ponad nią wznosi się 2-kondygnacyjna wieża z neogotyckim zwieńczeniem. Elewację zdobią stylizowane neogotyckie detale architektoniczne. Okna duże zamknięte łukiem pełnym, wielodziałowe, z promienistym ułożeniem szczeblin w części łuku. We wnętrzu zachowane oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni: generator "Wanda" z 1903r., kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami, suwnicę. Od 2010 roku obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po rewitalizacji został dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w jego nietuzinkowych wnętrzach realizowana jest bogata oferta kulturalna.

GPS: 50.307635 , 19.067169 ,   Miejsce sprzedaży: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi



13.06.2014

MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH  No. 140140

Wydawać by się mogło, że w obfitującym w ZT województwie dolnośląskim nic nas już nie zaskoczy, a tymczasem jak widać na Dolnym Śląsku jest jeszcze wiele miejsc, które nie posiadają własnego znaczka. Muzeum w Ziębicach jest sześćdziesiątym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w dolnośląskim i na pewno nie ostatnim. Najnowszy ZT w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 17 czerwca, w związku z czym zapraszamy do planowania swoich wycieczek tak by zdobyć najnowszy znaczek.

Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 r. i aż do lat 70-tych XX w. było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera - Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego.

GPS: 50.600319 , 17.040603 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum



10.06.2014

ATRAKCJE REGIONÓW - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW 6 - 8.06.2014

logo_targi

Tegoroczne targi odbyły się w pawilonie zewnętrznym obok Hali Kapelusz na terenie Parku Śląskiego w dniach 6-8 czerwca 2014 r. Upał dał się we znaki, co jednak nie stanowiło żadnej przeszkody, aby spotkać się z przedstawicielami różnych regionów Polski. Bowiem wystawcami byli przedstawiciele zarówno pomorskich atrakcji turystycznych, jak i górskich. Reprezentowali różne dziedziny turystyki, formy i tradycje danych regionów. Celem mojej wizyty na targach było przedstawienie idei Znaczka Turystycznego w tych regionach. Cieszy mnie to, że jest coraz większe zainteresowanie ideą. Przedstawiciele chętnie słuchali, pytali, wykazywali chęć przystąpienia do niej. Mam nadzieję, że to zainteresowanie okaże się owocne i nasza znaczkowa mapa zagęści się „znaczkowymi łezkami”. Szczególnie cenny kontakt jaki udało mi się zrealizować dotyczył ……ale może niech będzie to w przyszłości niespodzianką. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że jest to obiekt z listy UNESCO. Kilka fotek z Targów Turystyki Weekendowej

Agata z Będzina



09.06.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH 30.05 - 01.06. 2014 R.

luzyce_spotkanie

Kto nie był niech żałuje! Kto był na pewno nie żałuje!
Zbyszek - “kolekcjoner” z Czech, Jarek i Grażyna z Żarek Wielkich, Roman - przewodnik z Łęknicy, Zbyszek - regionalista przewodnik z Jasienia, Agata, Jarek i Michał z Będzina, Tomek i Kasia z Łodzi, Bogdan z Poznania, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Robert z Krosna Odrzańskiego, Berta z Wrocławia, Marta i Michał z Poznania, Marek i Kamil z Rawicza, Piotr i Teresa z Zatonia k. Zielonej Góry, Halina i Zenon z Wrocławia, Danuta i Tadeusz z Wrocławia oraz kolekcjonerzy z Niemiec : David i Constance z Berlina.

Spotkanie świetnie zorganizowane przez Jarka Bębenka przy współpracy Romana Sobery - przewodnika Mużakowskiego oraz Zbyszka Kasprzaka - regionalisty, zaowocowało zdobyciem 12 Znaczków Turystycznych promujących przepiękne miejsca Ziemi Łużyckiej. ŁUŻYCE to bogactwo natury (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Kompleksu "Bory Lubuskie", Ścieżka geoturystyczna "Kopalnia Babina", Park Mużakowski), historyczne znaczenie (Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku, Kościół Farny i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach), sagi rodów (Pałac Brühla w Brodach) oraz inne ciekawostki.
Klimatyczna gospoda i kwatera w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach (mili i gościnni gospodarze Zdzisława i Jan Solarzowie), bogaty program, ciekawi ludzie - kolekcjonerzy, wieczorne i nocne rozmowy przy piwie, anegdoty. Opowieści o przygodach na znaczkowym podboju Polski i świata, prezentacja "wypasionych" dzienników kolekcjonerskich oraz pomysły na oznaczenie nowych, atrakcyjnych miejsc.
Czas biegł galopem my też! Smutno było, gdy nadszedł moment pożegnania... JARKU, ROMKU, ZBYSZKU WARTO BYŁO ODWIEDZIĆ ŁUŻYCE - DZIĘKUJEMY!! Wracając do domów, każdy starał się zwiedzić, odwiedzić, obejrzeć i zdobyć kolejne Z.T.. Kolekcjonerzy tak już mają! A oto fotorelacja ze spotkania

Kasia i Tomek z Łodzi



04.06.2014

OTWARCIE INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

rymarov

Czyż nie byłoby miło odwiedzić kolebkę Znaczków Turystycznych w Rýmařově? Otóż jest ku temu okazja, bowiem w sobotę 28 czerwca 2014 r. czeska siedziba ZT zaprasza na uroczyste otwarcie Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych.

W całodziennym programie znajdzie się wiele atrakcji, m.in. występ kapeli, westernowy show, ekspozycje z historii przemysłu tekstylnego, ekspozycja rzemiosła i występy kulturalne w janowickim zamku, zwiedzanie kaplicy w Lipkách, wieczorny country bal, gastronomia.
Na terenie Infocentrum znajdzie się także stała wystawa Znaczków Turystycznych, wypożyczalnia sprzętu rowerowego i turystycznego, westernowa szkoła, zerowy drogowskaz – czeskie znaczkowe miejsce turystyczne No. 2000, początek nowo wyznaczonego zielonego szlaku doliną Růžového Potoka do wieży widokowej w Nové Vsi, dla zwiedzających zaplecze, gastronomia, parking. Będzie też możliwość przenocowania z soboty na niedzielę. Rezerwujcie termin, o szczegółach wkrótce. GPS: 49.944463 17.260526

Zapraszamy !!!



3.06.2014

MUZEUM REGIONALNE W WĄGROWCU  No. 359359

Dokładnie 237 dni temu miała miejsce ostatnia premiera ZT w Wielkopolsce. Dzisiaj po kilku miesiącach rozmów z wieloma atrakcyjnymi miejscami, mamy zaszczyt przedstawić wszystkim wielbicielom ZT najnowszy znaczek promujący Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Przy okazji za zrozumienie idei znaczkowej serdecznie dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Kranc, która sprawiła, że na mapie znaczkowych miejsc pojawiło się kolejne niezwykle ciekawe miejsce jakim jest Wągrowiec. Znaczek dostępny w sprzedaży będzie na początku przyszłego tygodnia, ale już teraz zachęcamy do planowania wycieczek do Wągrowca, bo oprócz Muzeum i ZT w mieście warto zobaczyć kilka innych atrakcji niespotykanych w innych miejscach w kraju.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII w., tzw. Opatówce, byłej siedzibie opata cystersów wągrowieckich. Działalność rozpoczęło w 1987 r. Na wystawach stałych prezentowane są pradzieje powiatu wągrowieckiego od paleolitu po okres wpływów rzymskich oraz historia miasta od założenia go przez cystersów w XIV w. do czasów II wojny światowej. Eksponowane są również dokumenty związane z postacią ks. Jakuba Wujka z Wągrowca (1541-1597), tłumacza Pisma Świętego na język polski. Wystawa etnograficzna została zaaranżowana w pomieszczeniach zwanych „Chatą Rybaka” gdzie obok sprzętu rybackiego ukazano dawny wystrój wnętrz uzupełniony elementami pałuckiej sztuki ludowej. Muzeum organizuje także wystawy czasowe o bardzo zróżnicowanej tematyce ze zbiorów własnych, wypożyczone z innych instytucji czy też od osób prywatnych. Ponadto po wcześniejszym uzgodnieniu oferuje usługi przewodników w zakresie zwiedzania wystaw muzealnych oraz zabytków Wągrowca i okolic.

GPS: 52.805977 , 17.193230 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum



31.05.2014

RUINY PAŁACU DOROTY TELLEYRAND W ZATONIU  No. 328328

Dzisiaj drugi dzień I Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy. Jego uczestnicy z pewnością już wyruszyli zwiedzać okolicę i zdobywać kolejne Znaczki Turystyczne. A tymczasem na łamach naszej znaczkowej strony przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Zatonia, który w sprzedaży dostępny będzie od 7 czerwca.

Zatonie to niewielka miejscowość położona kilka kilometrów na południe od Zielonej Góry. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości datuje się na XIII wiek. Pod koniec XVII wieku w Zatoniu wzniesiono pałac w stylu barokowym. W 1841 roku do Zatonia wprowadziła się księżna Dorota Telleyrand–Perrigord, za panowania której pałac i ogród zostają przebudowane w stylu klasycystycznym. Z rządami księżnej Doroty w Zatoniu związanych jest wiele legend, jednak najważniejszym faktem jest to, że była ona osobą cieszącą się ogromnym szacunkiem lokalnej ludności. Księżna otaczała bowiem opieką medyczną najuboższych, budowała kościoły, szkoły i szpitale m.in. w Żaganiu. Ponadto fundowała stypendia dla najuboższych dzieci, a przy wielu pracach, które zlecała, zatrudniała ludzi biednych. Zatonie dzięki obecności Doroty Talleyrand–Perigord ma okazję gościć wiele osobistości, m.in. króla Fryderyka Wilhelma IV oraz kompozytora Franciszka Liszta czy Aleksandra von Humboldt . Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego Księstwa Żagańskiego. Po śmierci Doroty, majątek stopniowo upadał, a w roku 1945 pałac został podpalony dla zatarcia grabieży dokonanej przez Armię Czerwoną. Obecnie ruiny pałacu można oglądać w pozostałościach parku położonego w centrum wsi.

GPS: 51.860194 , 15.562927 ,   Miejsce sprzedaży: Zatonie, ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu)



29.05.2014

STACJA TURYSTYCZNA ORLE  No. 8585

Na ten znaczek czekaliśmy długo, ale może i dobrze bo tym większa będzie radość z jego zdobycia, tym bardziej, że miejsce, którego dotyczy znaczek leży z daleka od głównych dróg i aby się tam dostać trzeba troszkę trudu. Mowa oczywiście o Stacji Turystycznej Orle w Górach Izerskich, gdzie znaczek powstał dzięki zrozumieniu idei znaczkowej, a także zaangażowaniu właściciela obiektu - pana Stanisława. Za znaczek oczywiście dziękujemy, zapraszamy do Orla i czekamy na Wasze relacje z wypraw w Izery. A sam znaczek w sprzedaży dostępny będzie już w przyszłym tygodniu.

Stacja Turystyczna Orle położona jest w Górach Izerskich w miejscu dawnej osady hutniczej, ok 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach. Osada została założona w 1754 roku przez rodzinę Preusslerów, która wybudowała tu hutę szkła Carlsthal. Huta funkcjonowała do roku 1890. Po tym czasie w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30-tych XX w. posterunek służb granicznych. Obecnie zabytkowy budynek mieści bufet i salę kominkową. W pobliżu funkcjonują także dwa dodatkowe obiekty pełniące rolę noclegową. Stacja Turystyczna Orle to miejsce kompleksowej obsługi turystów, a Góry Izerskie to idealne miejsce na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego. Na turystów czeka tu obszerna baza noclegowa i gastronomiczna oraz dzika i fascynująca przyroda nieskażona cywilizacją.

GPS: 50.815050 , 15.383246 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko



29.05.2014

AKTUALIZACJA CZESKIEGO ATLASU ZT 2014

atlas_zt

Czeski Atlas Znaczków Turystycznych cieszy się u nas dużą popularnością. Wielu polskich kolekcjonerów korzysta z niego nie tylko przy wyjazdach do Czech, w Atlasie jest również polski akcent. Na kilku stronach znajduje się niewielki obszar Polski wzdłuż granicy z Czechami z zaznaczonymi polskimi ZT.
Atlas został wydany w 2012 r., znaczków przybywa i aby był w pełni funkcjonalny co rok wydawane są aktualizacje w postaci kilku stron, które należy tylko wpiąć do atlasu i nakleić numery nowopowstałych znaczków. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym jest możliwość nabycia aktualizacji na 2014 r.
Cena - 3 zł + koszt przesyłki (2 zł listem zwykłym, 5 zł listem poleconym ). Tych którzy jeszcze nie posiadają Atlasu informujemy, że jest możliwość zamówienia go, pisząc na adres info@znaczki-turystyczne.pl . Koszt Atlasu – 20 zł + koszt przesyłki ( 7 zł list ekonomiczny, 9 zł list priorytetowy). Przesyłki Atlasu wysyłane są wyłącznie listem poleconym.

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych



26.05.2014

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. WIELKOPOLSKIEGO - POZNAŃ 17.05.2014

poznan17052014

Po wielu trudnościach, niespodziankach meteorologicznych udało się skrzyknąć Kolekcjonerów z Wielkopolski na II Regionalne Spotkanie Znaczkomaniaków w Poznaniu. Tajnym szyfrem rozeszła się wiadomość, iż siedemnastego o siedemnastej spotykamy się w kawiarni Cafe Misja w samym sercu Poznania.   

Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. wielkopolskiego - Poznań 17.05.2014

 



25.05.2014

III OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

iii_spotkanie

Czas leci i najwyższa pora rozpocząć planowanie III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin pozostaje bez zmian, a więc II sobota października tj. 11.10.2014 r. Jednak w tym roku na prośbę kolekcjonerów postanowiliśmy przenieść spotkanie nieco w kierunku północy, na Jurę Krakowsko – Częstochowską, a konkretnie w okolice Częstochowy. Jeżeli macie jakieś propozycje piszcie na forum w temacie III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT
Tak jak w latach poprzednich część oficjalna spotkania odbędzie się w sobotę, jednak jest możliwość przyjazdu już w piątek (na wieczorne pogawędki) i wyjazdu w niedzielę.

 

Serdecznie zapraszamy !!!



23.05.2014

GÓRSKA STACJA TURYSTYCZNA SŁOWIANKA  No. 7070

Nadciąga nieubłaganie kolejny pogodny weekend, a po nim miejmy nadzieję równie piękny tydzień. W związku z tym, abyście jeszcze teraz mogli sobie jakoś zaplanować ewentualny wolny czas, przedstawiamy najnowszy znaczek z Beskidu Żywieckiego. A pojawi się on w sprzedaży właśnie w połowie przyszłego tygodnia, więc turysto mapę w dłoń i goń poń :-)

Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali "Słowianka" (856 m n.p.m.) W otoczeniu lasy świerkowo - bukowo - jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków grzybów jadalnych, jeżyn, jagód i malin. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku. Ciekawy, górski krajobraz, urozmaicony bujną roślinnością, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę. Do dyspozycji gości w schronisku znajdują się 24 miejsca noclegowe w 3,4,6-cio osobowych pokojach, w pełni wyposażona kuchnia z nieograniczonym dostępem, łazienki z gorącą wodą, pełen węzeł sanitarny, obszerna świetlica z TV, w pełni wyposażony sklep ogólnospożywczy. Ponadto na miejscu można zakosztować jazdy konnej jako alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu. Mottem właścicieli schroniska jest natomiast: „Kuchni nie prowadzimy, ale z głodu tu jeszcze nikt nie umarł".

GPS: 49.578333 , 19.213889 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko



19.05.2014

CZŁONKOSTWO W CZESKIM KLUBIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH – DLACZEGO WARTO?

klub ZT

Zapewne słyszeliście już o Kubie Znaczków Turystycznych w Czechach. Powstał on w marcu 2014 r., jego celem jest zapewnienie kolekcjonerom Znaczka Turystycznego pewnych korzyści i zniżek, które mogą uzyskać w czasie wizyty w Republice Czeskiej.
Klub nie ma żadnego statutu ani reguł, chodzi tu o wolne stowarzyszenie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Każdy kolekcjoner, który na stronie www.turisticke-znamky.cz zarejestruje się, może ubiegać się o wykonanie unikatowego znaczka klubowego z imieniem, nazwiskiem i numerem członkowskim. Koszt znaczka klubowego to 10 zł (włącznie z kosztem przesyłki z Czech) + koszt przesyłki do kolekcjonera wg tabeli na stronie w zakładce Brakujący ZT.
Szczegółowe i aktualne informacje na temat korzystnych ofert i zniżek na usługi, noclegi, bilety wstępu itd. są opublikowane na stronie www.turisticke-znamky.cz, a także w opisie każdego czeskiego znaczkowego miejsca.
Na razie w roku 2014 udało się dla członków Klubu Znaczków Turystycznych wynegocjować następujące korzyści:
Nieodkryte zabytki- 33 obiekty wg czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (pełna aktualna lista obiektów na stronie www.turisticke-znamky.cz. Zwiedzający posiadający znaczek członkowski Klubu Znaczków Turystycznych jest uprawniony, po jego okazaniu w kasie któregokolwiek z zabytków włączonych do programu „Nieodkryte zabytki”, na zasadzie „1+1”, do uzyskania do zakupionego biletu wstępu na jedną z proponowanych tras zwiedzania, kolejnego biletu wstępu na tej samej trasie za darmo. Zasada ta nie dotyczy kupna biletu wstępu łączących wiele tras, biletów wstępu dla grupy osób (np. rodzinny bilet wstępu) czy na zakup biletów wstępu na trasy wymagające uprzedniej rezerwacji (np. Kaplica św. Krzyża w Karlštejně). Cena biletu wstępu podlega wtedy obowiązującemu cennikowi.

Dalsze korzyści dla członków Klubu Znaczków Turystycznych:


Więcej informacji

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 55 >>