Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 55 60 >>

16.05.2015

Dzisiaj Noc Muzeów, a tymczasem my publikujemy kolejną nowość. Ze znaczkowymi premierami pozostajemy w Wielkopolsce, gdzie ostatnio sporo się dzieje. Tym razem przedstawiamy Wam kolejową perełkę z północnej części województwa, a mianowicie ZT Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwu, który do sprzedaży trafi w okolicach przyszłego weekendu (23-24 maja). Znaczek póki co dostęny będzie tylko u konduktora i tylko w dniach kursowania pociągów (info na stronie TWKP). Zapaszamy zatem do Białośliwia, szczególnie pod koniec czerwca, kiedy to kolejka obchodzić będzie swoje 120-ste urodziny.

WYRZYSKA KOLEJKA POWIATOWA - BIAŁOŚLIWIE  No. 367

367 Historia Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej rozpoczyna się w 1894 roku kiedy to z inicjatywy lokalnych właścicieli ziemskich i przy poparciu władz powiatu wyrzyskiego rozpoczyna się budowa infrastruktury kolejowej. Historyczną datą dla kolejki jest natomiast dzień 5.02.1895 roku, kiedy to uruchomiono pierwsze przewozy towarowe z Białośliwia przez Kocik Młyn, Pobórkę do Łobżenicy. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe były bardzo duże. W 1911 roku przewóz osób wyniósł 113 tys. osób, a wielkość przewozu towarów oszacowano na ok. 190 tys. ton. W kolejnych latach wyrzyska kolejka przechodziła przeróżne metamorfozy, okresy stagnacji i rozkwitu. Okresem świetności kolejki były lata 40. i 50. XX wieku, jednak już dekadę później kolejka zaczęła zamierać by ostatecznie 1 stycznia 1994 roku zaniechać całkowicie przewozów. Dzięki pasjonatom i miłośnikom kolei, dzięki wysiłkowi wielu ludzi dziś wyrzyska kolejka znów budzi się do życia. W 2000 roku powstało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, którego celem jest uratowanie i zagospodarowanie istniejącego majątku przy współudziale władz powiatu. W 2002 roku przywrócono sezonowe i okazjonalne jazdy pociągów turystycznych. W 2008 roku zaplecze kolejki wąskotorowej w Białośliwiu wpisano do rejestru zabytków, a od kilku lat rękoma wolontariuszy prowadzona jest odbudowa istniejących szlaków i taboru. Coroczne zjazdy miłośników kolei wąskotorowych gromadzą coraz większe rzesze turystów w związku z czym wzrasta też ruch turystyczny na odbudowanych trasach. W roku 2015 kolej wąskotorowa w Białośliwiu obchodzi swe 120 urodziny.

GPS: 53.096885 , 17.116977 ,   Miejsce sprzedaży: U konduktora podczas przewozów turystycznych15.05.2015

Tydzień bez nowego znaczka to tydzień stracony - czyż nie? Tak więc aby nie zaprzepaścić tak pięknie kończącego się tygodnia przedstawiamy Wam najnowszy Znaczek Turystyczny. No i tym razem zapraszamy Was do Sierakowa gdzie nad brzegiem Warty znajduje się Muzeum Zamek Opalińskich, do którego zwiedzania wszystkich wielbicieli ZT gorąco zachęcamy. A wspomniany znaczek pojawi się w muzeum już 20 maja.

MUZEUM ZAMEK OPALIŃSKICH W SIERAKOWIE  No. 369

369 Muzeum Zamek Opalińskich znajduje się w odbudowanym skrzydle południowym dawnego XIV – wiecznego zamku wzniesionego przez Maćko Borkowica, wojewodę poznańskiego. Jednak okres świetności Zamku przypada na rządy magnackiego Rodu Opalińskich. Najcenniejszymi eksponatami w Muzeum jest zespół pięciu unikatowych na skalę europejską XVII – wiecznych sarkofagów rodziny Opalińskich. Muzeum w Sierakowie pełni rolę ważnego animatora kultury w regionie. Oprócz stałej ekspozycji organizowanych jest wiele wystaw czasowych, koncertów, wykładów i imprez historycznych. Instytucja w swej działalności organizuje m.in. lekcje muzealne, żywe lekcje historii, pokazy historyczne oraz zwiedzanie miasta i regionu. Istnieje możliwość umówienia grupy poza godzinami otwarcia.

GPS: 52.651360 , 16.084430 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie11.05.2015

DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Wroclaw2015Miło nam poinformować, że już za nieco ponad tydzień we Wrocławiu odbędzie się długo oczekiwane "I Dolnośląskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych". Spotkanie rozpocznie się 21 maja o godzinie 17:00, a miejscem obrad będzie siedziba Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna, mieszcząca się przy ul. Tadeusza Kościuszki 13/5 (domofon PTTK).

Mimo iż jest to w zasadzie środek tygodnia, to gorąco zachęcamy do udziału w tym spotkaniu liczne grono dolnośląskich kolekcjonerów ZT. Czekamy na wszystkich zainteresowych (nie jest konieczne zgłaszanie się), a miłą atmosferę spotkania zapewnia jego gospodarz czyli Klub Turystyki Górskiej "Łazek". Dla uczestników spotkania przewidziano czeskie piwo. Mile widziane własne wypieki.9.05.2015

Pomyślelismy sobie, że skoro już będziecie planowali wizytę w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej to dobrze połączyć to w jakieś większe zwiedzanie. W związku z tym dzisiaj kolejna premiera, a najnowszy ZT już 15 maja pojawi się w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Zapraszamy zatem do zwiedzania, bo jak piszecie w listach do nas, takie małe regionalne muzea to często prawdziwe i  nieco zapomniane perełki.

MUZEUM ZIEMI NADNOTECKIEJ W TRZCIANCE  No. 366

366 Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance to samorządowa instytucja kultury. Tradycją nawiązuje do przedwojennego niemieckiego muzeum, założonego w 1924 r. Polskie muzeum powstało w 1958 r., a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1996 r. Zbiory gromadzone są w działach: archeologicznym, historycznym, etnograficznym, numizmatycznym, szkolnictwa oraz sztuki i rzemiosła artystycznego. Prezentujemy je na czterech ekspozycjach stałych. W ciągu roku organizujemy kilka wystaw czasowych, konkursy, spotkania, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Piknik Muzealny. Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance mieści się w budynkach przy ulicy Żeromskiego 7 oraz 36a. Pierwszy z nich został wybudowany pod koniec XIX wieku i przez lata znajdowało się w nim miejskie przedszkole. Drugi to XIX. wieczna kamieniczka, zaadaptowana w 1970 roku na siedzibę Muzeum.

GPS: 53.041660 , 16.458560 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance8.05.2015

Jeśli ktoś jeszcze nie wie jak spędzić najbliższy weekend to zapraszamy do Międzyrzecza. To właśnie w tym mieście pojawił się dzisiaj najnowszy Znaczek Turystyczny, na którym przedstawiono królewski zamek piastowski. Do wizyty w tym miejscu nie musimy chyba nikogo namawiać, tym bardziej, że znaczek dostępny jest już w sprzedaży. Przy okazji można zwiedzić niedaleką okolicę, w której znaczkomaniacy także znajdą coś dla siebie :-)

MUZEUM ZIEMI MIĘDZYRZECKIEJ IM. ALFA KOWALSKIEGO  No. 365

365 Muzeum w Międzyrzeczu to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w województwie lubuskim. Na terenie blisko 6 hektarowego parku, który rozlokowany jest w widłach dwóch rzek Obry i Paklicy zwiedzający mogą podziwiać ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to jedyny królewski zamek piastowski na terenie województwa lubuskiego. Obiekt świetnie nadaje się do imprez plenerowych oraz wydarzeń okolicznościowych. W sąsiedztwie zamku znajduje się muzeum w którym obejrzeć można największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych z XVII i XVIII w.

GPS: 52.445040, 15.572020, Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej7.05.2015

Wczoraj prezentowaliśmy Znaczek Okolicznościowy jaki już niebawem pojawi się na szczycie Wielkiej Sowy, a tymczasem dzisiaj przenosimy się w inny kraniec Polski do miejsca, w którym jest jeszcze bardzo mało ZT. Ale wierzymy, że niebawem się to zmieni i prezentowany dzisiaj ZT z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie będzie jednym z wielu, które podczas swoich wędrówek po Mazowszu będzie mógł zdobyć turysta. Tymczasem informujemy że znaczek dostępny będzie od 23 maja i już dziś zachęcamy do odwiedzin tego niezwykłego miejsca.

MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W SOCHACZEWIE  No. 232

232 Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zostało założone w 1986 r. i zajmuje budynki oraz teren dawnej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, której początki sięgają 1922 r. W dwóch salach wystawowych mieszczą się zbiory obrazujące rozwój kolejnictwa wąskotorowego na tym terenie, a w największym w Polsce tego typu skansenie eksponowanych jest obecnie 139 egzemplarzy taboru wąskotorowego, m.in. parowozy Px29, Px48 czy Kp4. Wyjątkową atrakcją dla zwiedzających są przejażdżki zabytkowym pociągiem turystycznym na skraj Puszczy Kampinoskiej. Pociąg kursuje przez 6 miesięcy w roku: od końca kwietnia do końca października w określone dni tygodnia. Jednym z głównych elementów wycieczki pociągiem turystycznym jest piknik połączony z ogniskiem i grillowaniem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.

GPS: 52.217306 , 20.237319 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa6.05.2015

109 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

spotkanie Łużyckie

40014Od otwarcia i udostępnienia wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy minęło już 109 lat. Z tej też okazji w dniu 24 maja na szczycie Wielkiej Sowy odbędą się 109 urodziny wieży na Wielkiej Sowie. Impreza rozpocznie się spotkaniem na szczycie od godziny 20:00. W trakcie imprezy przewidziane są liczne konkursy, muzyka turystyczna oraz tradycyjny pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnie też turyści biorący udział w urodzinach będą mogli stać się posiadaczami Znaczka Okolicznościowego wydanego specjalnie z okazji 109 urodzin. Warto przy okazji przypomnieć, że to już trzeci ZO jaki z okazji kolejnych urodzin został wydany dla wieży. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych niezwykłych urodzinach. 5.05.2015

ZNACZKI TURYSTYCZNE W FILATELISTYCE

FilatelstronaOd pewnego czasu w różnych publikacjach i newsach pokazujemy Wam filatelistyczne wydawnictwa autorstwa naszych kolegów. Wydawnictwa te promują ideę ZT, ale też są jakby uzupełnieniem pasji kolekcjonerskiej, szczególnie gdy zbiera się także walory filatelistyczne.

I właśnie filatelistyce, ale tylko tej zawierającej elementy graficzne Znaczków Turystycznych poświęcamy dzisiejszego newsa, a nawet cały obszerny artykuł, który znajdziecie w nowej zakładce "Ciekawostki" w lewym menu strony. Przy okazji trzeba to jasno zaznaczyć, że dział ten powstał przy udziale samych kolekcjonerów, którzy przesłali nam niezbędne materiały i brali czynny udział w jej powstaniu, czuwając nad merytoryczną zawartością strony. Dziękujemy zatem kolekcjonerom: Leszkowi i Adamowi i liczymy na to, że dzięki ich pasji dział ten w dalszym ciągu będzie się rozwijał.  A tymczasem zapraszamy do lektury materiału pn. Znaczki Turystyczne w Filatelistyce.24.04.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W ZATONIU

W roku 2015 przypada 250 rocznica budowy kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Zatoniu. Z tej też okazji, z inicjatywy lokalnych działaczy, w tym znanego nam kolekcjonera ZT, rocznicę tą postanowiono upamiętnić m.in poprzez wydanie Znaczka Okolicznościowego, z czego zapewne wielu kolekcjonerów się ucieszy. Przy okazji warto przypomnieć, że Znaczki Okolicznościowe zawierają specjalny kupon "joker", którym możemy uzupełnić jeden brakujący numer w zbieranej dziesiątce. Turystów już dzisiaj zapraszamy do Zatonia, a więcej informacji o kościele jak i o dostępności znaczka znajdziecie w opisie poniżej.

250 ROCZNICA BUDOWY KOŚCIOŁA W ZATONIU (1765 - 2015)

40017 W 1741 r. po zajęciu Śląska przez protestanckie Prusy, nastał w Zatoniu pastor Gottlieb Linke. Doprowadził on do wydania zgody na postawienie świątyni. Budowa rozpoczęła się i zakończyła w roku 1765. Ośmioboczny budynek miał konstrukcję szkieletową. Skromne salowe wnętrze obiegały z trzech stron empory. Po 20 latach świątynię zaczęto wyposażać w elementy świadczące o zamożności mieszkańców i właścicieli wsi. W 1795 roku Melchior von Schweinitz ufundował chrzcielnicę. Dwa lata później rozpoczął budowę późnobarokowego ołtarza, a w 1799r. powstały najstarsze na Ziemi Lubuskiej dwumanuałowe organy wykonane przez Gottloba Meinerta. Z końca XVIII wieku pochodzą również dwa późnobarokowe świeczniki korpusowe. W roku 1875 dobudowano wieżę, na której zainstalowano zegar zamówiony ze znanej manufaktury Weissa. Stopniowo wymieniano konstrukcję szkieletową poszczególnych ścian na ceglane.

Dostępność znaczka:

02.05.2015 – Rodzinna Majówka

30.05.2015 – Wiosenny Turniej Latawców

19.06.2015 – Świętojańska Noc Kupały

22.08.2015 – Dzień Zatonia i Obchody Rocznicy Kościoła

20.09.2015 – V Jesienny Koncert Kameralny – kościół

Po obchodach rocznicy kościoła znaczek będzie dostępny w sklepie ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu 22.04.2015

Jakby nie patrzeć to dawno nie gościliśmy ze znaczkowymi premierami na Dolnym Śląsku. W związku z powyższym dzisiaj dla urozmaicenia wędrujemy właśnie tutaj - do "Polskiego Królestwa Znaczków Turystycznych", a dokładnie do Wałbrzycha gdzie znaczek pojawił się właśnie w Muzeum Porcelany. Zapraszamy zatem do Wałbrzycha i informujemy że znaczek dostępny będzie od 27 kwietnia.

MUZEUM PORCELANY W WAŁBRZYCHU  No. 118

118 Muzeum Porcelany w Wałbrzychu mieści się w klasycystycznym pałacu z 1803 roku należącym przed wojną do rodziny Albertich - wałbrzyskich kupców, przemysłowców i mecenasów sztuki. Obiekt położony jest w ścisłym śródmieściu Wałbrzycha. Główną atrakcją Muzeum jest kolekcja historycznej porcelany pochodzącej zarówno z terenu Śląska, w tym fabryk wałbrzyskich, jak również z licznych, znaczących wytwórni polskich i europejskich. Aranżacja sal wystawowych pozwala z jednej strony zdobyć podstawową wiedzę na temat ceramiki, a szczególnie porcelany - jej produkcji i historii, z drugiej - wejść w klimat minionych stuleci i znaleźć się w otoczeniu dawnych, pięknych przedmiotów, mebli i obrazów. W muzeum obejrzeć można również kolekcję współczesnego malarstwa polskiego, w której znajdują się dzieła artystów, takich jak Jerzy Duda-Gracz, Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski czy Jerzy Nowosielski.

GPS: 50.765267 , 16.279911 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep muzealny17.04.2015

Znaczkowa ekspansja trwa, a kto w to nie wierzy niechaj uważnie popatrzy na mapę. Dzisiaj wraz ze Znaczkiem Turystycznym No. 499, a także dzięki jednemu z naszych najbardziej aktywnych kolekcjonerów, zawędrowaliśmy do Mikołajek i tym samym wypełniliśmy kolejną "białą plamę" na znaczkowej mapie Polski. Kościół widniejący na znaczku jest rzecz jasna młodym kościołem, ale nie o to tu chodzi, bo główną atrakcją jest tutaj świątynia jako miejsce kultu św. Mikołaja i udostępniona turystom wieża widokowa. Za powstanie znaczka dziękujemy także księdzu Proboszczowi i  zapraszamy do Mikołajek gdzie znaczek dostępny będzie od 1 maja.

MIKOŁAJKI - MIEJSCE KULTU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA  No. 499

499 Mikołajki położone są na terenie jeziorzystym,między dwoma jeziorami: Tałty i Mikołajskim. Po sekularyzacji Prus krzyżackich katolicka ludność Mikołajek, zgodnie z zasadą, czyja władza tego religia, przymuszona została do przejścia na protestantyzm. Po II wojnie światowej ludność protestancka zaczęła wyjeżdżać do Niemiec, a na to miejsce zaczęła przyjeżdżać ludność z terenów Polski, Białorusi i Litwy. W związku z tą sytuacją nastąpiła konieczność budowy kościoła katolickiego, którą rozpoczęto 13 maja 1998 roku, kiedy Proboszczem parafii został ks. Andrzej Bryg. Poświęcenie kościoła nastąpiło w październiku 2008 roku. Od kilku lat, zawsze w czasie wakacyjnym, można korzystać z wieży widokowej przy kościele św. Mikołaja w Mikołajkach. Rozciąga się z wieży piękny widok na panoramę okolicznych jezior oraz na panoramę Mikołajek i okolic.

GPS: 53.801218 , 21.576547 ,   Miejsce sprzedaży:Parafia św. Mikołaja w Mikołajkach; ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 1; nr. kontaktowy: 602-123-277 ks. Andrzej Bryg - proboszcz14.04.2015

RELACJA Z WIELKOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Na to spotkanie czekaliśmy od bardzo dawna, aż w końcu nadszedł ten dzień. 11 kwietnia stawiliśmy się w kmplecie 11 osób w poznańskiej kawiarni Cafe Misja, w ramach III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów ZT woj. wielkopolskiego. Przy okazji warto przypomnieć, że nasze poznańskie spotkania należą do najstarszych, a zaczęliśmy już w listopadzie 2012 roku kiedy to rozpoczęliśmy ekspansję Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce.  

SpotkaniePoznan2015

Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. wielkopolskiego - Poznań 11.04.201512.04.2015

KARTY POCZTOWE "ZBIERAM ZNACZKI TURYSTYCZNE"

W zasadzie materiał ten miał się pojawić wczoraj tuż przed spotkaniem w Poznaniu, ale niestety jakoś wypadło nam to z głowy, w związku z czym informację podajemy dzisiaj. Otóż jak wiemy wśród naszej kolekcjonerskiej braci znajduje się wielu filatelistów. Sporo też osób ze swoich licznych wypraw wysyła znajomym różnego typu widokówki. I właśnie w związku z tym, biorąc pod uwagę zainteresowanie kartami pocztowymi wydanymi z okazji III Ogólnopolskiego Zlotu Kolekcjonerów, postanowiliśmy wydać kilka beznominałowych kart pocztowych, byście w rozpoczynającym się właśnie sezonie mieli na czym wysyłać pozdrowienia z podróży przy okazji reklamując znaczkową ideę.

Prezentujemy zatem najnowsze 3 wzory kart. Inicjatorem ich powstania jest kol.Adam Murawski natomiast emitentem jest Koło Polskiego Związku Filatelistów Nr 5 w Tczewie. Karty wydane zostały w nakładzie 250 szt., a można je nabywać przy okazji różnych zamówień z centrali (samych kart nie wysyłamy, no chyba że jakiś większy nakład). Koszt jednej karty to 0,50 zł.

kartki10.04.2015

WierszMiniIMIĘ DLA WĘDRUJĄCEGO ZNACZKA WYBRANE !

Kilka dni temu ogłosiliśmy spontaniczny konkurs/zabawę, w której należało wymyślić imię dla specjalnego Znaczka Turystycznego, który już niebawem ruszy w swoją wędrówkę po Polsce. Nasz apel spotkał się z dużym zainteresowaniem użytkowników facebooka i co tu dużo mówić, zaskoczyła nas taka aktywność. Ostatecznie ośmioosobowa komisja konkursowa wyłoniła zwycięskie imię czyli ZNAMIR, którego autorką okazała się Klaudyna.

O specjalnym znaczku jeszcze napiszemy, a tymczasem na cześć Klaudyny i Znamira zespół znaczkowych turystów z Tczewa czyli Marta i Adam ułożyli specjalną rymowankę, którą niniejszym cytujemy (wystarczy kliknąć w grafikę obok).8.04.2015

KOLEJNE TRZY ZNACZKI KOLEKCJONERA

Turyści ruszają na szlaki i zdobywają kolejne Znaczki Turystyczne. Zwykle w takich sytuacjach szybko okazuje się, że są potrzebne kolejne Znaczki Kolekcjonera. I właśnie te prezentujemy Wam dzisiaj, namawiając do kolejnych wędrówek szlakiem Znaczków Turystycznych.

ZKI2015

A osobom, które na naszej stronie są pierwszy raz lub bywali tu wcześniej, ale nie wiedzą czym są Znaczki Kolekcjonera, wyjaśniamy, że są to specjalne znaczki, które można zdobyć za darmo kompletując i przesyłając do centrali kupony od zwykłych Znaczków Turystycznych. Szczegółowo opisaliśmy to tutaj >>.  Przypominamy także, że każdy z Was może się stać autorem takiego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć na forum do tematu poświęconemu tej serii i zgłosić się jako autor konkretnego gatunku. Do obowiązków autora należeć będzie wybór odpowiednich grafik do projektu oraz w końcowej fazie przygotowanie opisu danego gatunku prezentowanego na znaczku. Wolnych gatunków zostało już niewiele więc kto pierwszy, ten lepszy :-)6.04.2015

RELACJA Z TARGÓW TURYSTYCZNYCH W KATOWICACH

GLOBalnie2015StrKilka dni temu nasz kolega z Łęknicy - Roman, miał przyjemność uczestniczyć w Targach Turystycznych GLOBalnie 2015 w Katowicach, gdzie reprezentował gminę Łęknica. Ale w pewnym sensie i my tam byliśmy, bo za sprawą Romana prezentowano również Znaczki Turystyczne. Zresztą zapraszamy Was do zapoznania się z krótką relacją z tych targów, bo opróćz wspomnianego wyżej Romana spotkać tam można było i innych kolekcjonerów ZT.

Zobacz więcej: 27 - 29.03.2015 - Targi Turystyczne "GLOBalnie 2015" - Katowice5.04.2015

Obiecaliśmy Wam jeszcze jedną niespodziankę z Piotrkowa Trybunalskiego i oto postanowiliśmy, że właśnie dzisiaj o tym powiemy. Wspomnianą niespodzianką jest rzecz jasna najnowszy Znaczek Turystyczny, ale musicie wiedzieć, że to nie byle jaki znaczek. Wokół niego krąży magia - magia liczb bo jak inaczej można powiedzieć jeśli jest to 5 ZT z Piotrkowa Tryb., 10 ZT w tym roku i 320 w Polsce ? Przybywajcie zatem na piotrkowską ziemię. Znaczki już na Was czekają.

KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. JAKUBA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 228

228 Kościół powstały w XIV wieku jest cennym przykładem gotyckiej architektury sakralnej z późniejszymi elementami renesansowymi i barokowymi. W 1467 roku przy ścianie południowej nawy dobudowano kaplicę, która w 1658 roku została ponownie erygowana i dedykowana tytułem Świętego Krzyża Na początku XVI wieku z fundacji królowej Bony znacznie wydłużono prezbiterium, które wraz z nawą otrzymało nowe sklepienia – kolebkowe z lunetami, zdobione gwiaździstymi żebrowaniami. W 1674 roku rozpoczęto budowę kaplicy umiejscowionej od strony północnej, przylegającej do nawy głównej. W zabytkowej świątyni odbywały się wydarzenia istotne dla historii Polski – początek polskiego parlamentaryzmu, funkcjonowanie Trybunału Koronnego, dziękczynienia za elekcje władców, synody i zjazdy duchowieństwa. W miejscu tym stworzono także podwaliny pod kodyfikację i unifikację prawa polskiego.

GPS: 51.407726 , 19.697778 ,   Miejsce sprzedaży: Kancelaria parafialna (czynna 16.00-17.30 pn-pt) lub zakrystia (czynna 6.30-7.30 i 17.30-19.00 pn-so; 6.30-14.00 i 17.30-19.00 niedziela)3.04.2015

WESOŁYCH ŚWIĄT

Wielkanoc 6 www2.04.2015

Ta premiera miała pojawić się wczoraj, ale kto by w nią uwierzył w takim dniu ? Postanowiliśmy zatem poczekać ten jeden dzień i upublicznić tą informację dopiero dzisiaj. W każdym razie znaczek istnieje - to nie żart. Jest na miejscu i ma się świetnie. No ale jak zapowiadaliśmy wczoraj, to nie koniec jeśli chodzi o Piotrków Trybunalski.

WIELKA SYNAGOGA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 230

229 Istnienie świątyni żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim datowane jest na II połowę XVII w. Wówczas była to świątynia drewniana, która uległa całkowitemu zniszczeniu w 1740 r. Obecną synagogę, wzniesioną w latach 1791-1793, ufundował Mojżesz Kocyn. Od strony południowej z Dużą Synagogą sąsiaduje budynek zwany Małą Synagogą. Wzniesiony w 1776 r. przez fundację Herna Piotrkovera od początku był siedzibą szkoły żydowskiej. Na wschód od świątyni, za synagogą rozciągał się cmentarz żydowski czynny w latach 1689-1795. Uległ on zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Stał się też miejscem egzekucji ludności żydowskiej. W latach pięćdziesiątych XIX w. synagoga została przebudowana i rozbudowana. W takim kształcie przetrwała, mimo splądrowania w 1854 r., do okupacji hitlerowskiej. W czasie wojny uległa poważnemu zniszczeniu. W roku 1963 władze przystąpiły do prac konserwatorskich i adaptacyjnych budynku. W roku 1967 swą siedzibę znalazła tu biblioteka publiczna.

GPS: 51.409553 , 19.701640 ,   Miejsce sprzedaży: Biblioteka Publiczna, ul. Jerozolimska 29; Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 41.04.2015

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W ŁODZI

IISpotkanieLodz

Do wszystkich Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych*STOP* II Regionalne spotkanie Kolekcjonerów województwa łódzkiego uważamy za zakończone. Grad, śnieg i deszcz i słońce nie przeszkodziły nam dotrzeć na miejsce spotkania. Na zaproszenie wysłane poprzednim telegramem odpowiedzieli turyści z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza oraz, co bardzo nas cieszy, prezes Zbigniew. Wirtualnie i myślami byli z nami również Agata, Jarek i Michał z Będzina.

Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. łódzkiego - Łódź 28.03.201530.03.2015

Jak zapewne zauważyliście rozpoczął się wiosenny rozkwit Znaczków Turystycznych. Tym razem na znaczkową premierę zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego. Nadmienimy także, że to nie jedyna niespodzianka z Piotrkowa. Zresztą zerkajcie na naszą stronę, a niebawem wszystkiego się dowiecie. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.

MUZEUM W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 229

229 Rezydencja Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta wybudowana została w Piotrkowie w latach 1511-1519, w znanej formie zachodnioeuropejskich „pałaców wieżowych”. Ten gotycko-renesansowy obiekt zbudowany został przez Benedykta Sandomierzanina, który posadowił „zamek” na sztucznym nasypie i otoczył go fosą. Rezydencja była miejscem narad króla z senatorami, a po śmierci Zygmunta Augusta została siedzibą starostwa grodowego. Przez okres kilkunastu lat od 1578 roku obradował tu Trybunał Koronny. Po zniszczeniach poczynionych w trakcie wojny polsko-szwedzkiej, około 1670 roku „zamek” został odbudowany przez starostę piotrkowskiego Michała Warszyckiego. W 1869 roku budowla została przekazana dla potrzeb garnizonu wojsk rosyjskich. Od 1922 roku rezydencja ostatnich Jagiellonów została siedzibą Muzeum Krajoznawczego PTK. Obecne zbiory Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w czterech podstawowych działach: archeologii, historii, etnografii i sztuki liczą ponad 20 tysięcy eksponatów.  

GPS: 51.409303 , 19.700636 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 426.03.2015

We wtorkowym newsie zaprezentowaliśmy pierwszy ZT z Szamotuł. Dzisiaj, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, zdradzamy tajemnicę drugiego szamotulskiego znaczka. Otóż będąc już w tym mieście warto na zwiedzanie poświęcić nieco więcej czasu i wstąpić do położonego nieopodal muzeum, w którym już niebawem w sprzedaży dostępny będzie wspomniany wcześniej ZT. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.

MUZEUM ZAMEK GÓRKÓW W SZAMOTUŁACH  No. 363

363 Zamek w Szamotułach zbudowano w północnej części miasta przez ród Nałęczów Szamotulskich. W 1513 roku Katarzyna Szamotulska wniosła budowlę jako ślubne wiano Andrzejowi Górce, który pięć lat później wybudował wysoką ceglaną basztę, strzegącą wjazdu na teren warowni. Zamek następnie przeszedł w ręce wojewody poznańskiego Łukasza Górki, a w kolejnych latach był siedzibą wielu innych znamienitych rodów wielkopolskich. W XVIII i XIX wieku dwuskrzydłowy gmach przekształcono zmieniając jego pierwotnie obronny charakter. W roku 1837 budowlę przejął pruski następca tronu Fryderyk Wilhelm. W 1869 rozpoczęto generalny remont zamku, połączony z częściową jego rekonstrukcją. Obecnie obiekty zamkowie mieszczą Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, którego początki sięgają 1957 roku. W głównym budynku muzeum, dawnym zamku, prezentowane są wnętrza siedziby magnackiej, wysokiej klasy meble, przedmioty dekoracyjne, tkaniny, porcelana chińska i in.. W dwóch salach eksponowana jest jedna z największych w Polsce kolekcji ikon. W oficynie mieści się wystawa etnograficzna obejmująca dawne warsztaty: kowalski, stolarski i tkacki, a także izbę mieszkalną. W baszcie eksponowane są m.in.: komnata Halszki z Ostroga oraz wystawa dotycząca historii miasta i najbliższej okolicy.

GPS: 52.615517 , 16.577419 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa24.03.2015

Jako, że już dawno nie mieliśmy nowych znaczków w centralnej części kraju, dzisiaj przedstawiamy Wam nowość z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Szamotuł, a ściślej do zwiedzania Kolegiaty Matki Bożej Pocieszenia, która jest pierwszą świątynią w Wielkopolsce posiadającą własny ZT. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 7 kwietnia, ale warto odrobinę poczekać bo niebawem w Szmotułach pojawi się kolejny znaczek. Zapraszamy.

KOLEGIATA MATKI BOŻEJ POCIESZENIA W SZAMOTUŁACH  No. 362

362 Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach została zbudowana w 1 połowie XV wieku z fundacji braci Dorogosta i Wincentego Świdwów-Szamotulskich. W latach 1513-1542 staraniem Łukasza Górki, kolejnego właściciela Szamotuł, dokonano ostatecznej, gruntownej przebudowy. W tej formie kościół dotrwał do naszych czasów i zalicza się go do najokazalszych świątyń Wielkopolski. Szamotulska kolegiata wybudowana została w stylu gotyckim. Jest świątynią trzynawową. W latach 1884-90 kolegiatę przebudowano rozbierając wieżę oraz dobudowując kruchtę od południa. Wnętrze kościoła zdobią liczne zabytki sztuki sakralnej jak późnorenesansowy ołtarz główny z około 1616 r.,na belce tęczowej gotycki krucyfiks z około 1370 r. I wiele innych. Szamotulska świątynia kolegiatą była już w latach 1542-1939 i później od 2000 roku. W dniu 13 maja 2014 roku kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej co uroczyście ogłoszono 20 września tego samego roku.

GPS: 52.612060 , 16.576494 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkamiprzy plebani, ul. Kapłańska 1619.03.2015

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W POZNANIU

Drodzy Kolekcjonerzy!

Wielkimi krokami zbliża się dzień spotkania wielkopolskich Znaczkomaniaków. III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Poznaniu zaplanowane na 11 kwietnia wystartuje o godzinie 17 w Cafe Misja przy ul. Gołębiej 1 we wnętrzach dawnego kolegium jezuickiego. Osoby chcące wziąć udział prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 31 marca włącznie. Zapisy mają charakter informacyjny dla organizatorów, niezapowiedzianych gości również serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia!

IIISpotPozn18.03.2015

RELACJA ZE SPOTKANIA W WARSZAWIE

Warszawa2015Za nieco ponad tydzień odbędzie się kolejne regionalne spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tymczasem przedstawiamy relacje ze spotkania mazowieckiego, które miało miejsce w minioną sobotę. Zapewne spodobają Wam się teksty autorstwa Małgorzaty i Piotra, a już na pewno po lekturze tekstu zapragniecie pooglądać zdjęcia ze spotkania. Zapraszamy zatem do podróży w czasie. Przenieśmy się do Warszawy i poczujmy klimat tego spotkania.

Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. mazowieckiego - Warszawa 14.03.2015<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 55 60 >>