Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1209
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1209!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>

7.02.2014

SCHRONISKO PTTK NA PRZEŁĘCZY OKRAJ No. 4747

Długo czekaliśmy na ten moment i oto nadszedł. Przedstawiamy dzisiaj nasz najnowszy Znaczek Turystyczny, ukazujący Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj. Znaczek ten to kolejny z serii karkonoskich znaczków, a przy okazji 229 znaczek w Polsce. Dla tych, którzy nie bardzo są w temacie podpowiemy tylko, że w Niemczech do tej pory wydano 228 znaczków, co daje nam w tej chwili czwarte miejsce w europejskim rankingu. Ale wracając do znaczka to najważniejsze jest to, że jego premiera będzie miała miejsce dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.

Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m. Tworzą go dwa budynki. Pierwszy murowany służy jako część restauracyjna oraz recepcja, natomiast drugi drewniany, który powstał w 1975 r. w ramach programu „Banku Miast” służy jako Bacówka i posiada 9 pokoi (36 miejsc noclegowych) oraz salę kominkową. Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, a dla miłośników górskich wędrówek przy schronisku biegnie wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej. Dla zmęczonych turystów, chcących nabrać sił na dalszą wędrówkę, szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką, a dla smakoszy świeży puszysty sernik na zimno.

GPS: 50.747097, 15.824137,  Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj4.02.2014

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Powoli wypełniają się kolejne luki w numeracji Znaczków Turystycznych w związku z tym nadrabiamy także nasze zaległości w wydawaniu kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Dzisiaj jako szczęśliwy trzynasty, publikujemy znaczek z wizerunkiem Strepeta. Widok Strepeta w zalotach jest niezmiernie rzadki. Przyjrzyjcie się temu ptakowi uważnie bowiem wielu może ulec błędnemu złudzeniu :-).

Znaczek Kolekcjonera No. 13 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Strepet

Strepet (tetrax tetrax) to średniej wielkości ptak z rodziny dropi. Gatunek ten zamieszkuje w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Europie, północno-zachodniej Afryce i środkowo-zachodniej Azji. W Polsce sporadycznie gniazdował do początków XX wieku, a obecnie dość rzadko zalatuje. Zamieszkuje stepy, suche łąki i uprawy z niską roślinnością. Ptak ten jest najmniejszym z dropi. W okresie godowym samiec ma wierzch głowy płowobrązowy z ciemnymi plamkami, boki głowy szaropopielate, szyję czarną z dwoma białymi pasami, górnym w kształcie litery "U", a dolną w formie półobroży. W sezonie lęgowym samiec głośno tupie nogami, wydając okrzyki i podskakując pionowo w górę na 1-2 m. Długość ciała strepeta to średnio ok. 40-50 cm, przy rozpiętości skrzydeł rzędu 85 cm i wadze między 600, a 900 gram. Jego pokarmem są zwykle zielone części roślin, a także owady i drobne kręgowce. Strepet na terenie Polski objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.2.02.2014

MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WARSZAWIE No. 539539

Podróżując po Polsce nie sposób nie zajrzeć do Warszawy, gdzie w najbliższym tygodniu pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem prezentujemy na znaczku Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, które dzięki przychylności pani Dyrektor i zaangażowaniu kolekcjonera Marka z Warszawy dołączyło do grona miejsc znaczkowych w Polsce, za co w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to jedyne muzeum uczonej na świecie. Powstało w 1967 r. przy Polskim Towarzystwie Chemicznym i mieści się w XVIII-wiecznej, klasycystycznej kamienicy przy ul. Freta 16 na Starym Mieście. Ma charakter biograficzny; proponuje stałą wystawę, zmienianą co pewien czas. Muzeum prezentuje zdjęcia, listy, dokumenty, rzeczy osobiste uczonej i małe laboratorium. Ekspozycja ukazuje Jej działalność w Polsce i we Francji, zaangażowanie w organizację nauki, Instytutów Radowych w Paryżu i Warszawie, kontakty z Polską. Pracownicy muzeum opowiadają o Marii Skłodowskiej-Curie nie tylko jako o uczonej, ale także o wspaniałej, wyprzedzającej swą epokę kobiecie. Wystawa nie wyczerpuje w pełni wiedzy o uczonej, lecz zgodnie z zamierzeniem jej twórców ma inspirować do własnych poszukiwań. Muzeum organizuje warsztaty i pokazy chemiczne, lekcje muzealne i wykłady. Prezentuje filmy biograficzne i chemiczne. W muzealnym sklepiku można kupić m.in. książki, pocztówki, znaczki, koszulki, filmy etc.

GPS: 52.25171, 21.008562 ,  Miejsce sprzedaży: Muzeum - ul. Freta 16, Warszawa31.01.2014

ZAMEK W MOSZNEJ No. 166166

Miłą niespodziankę przygotowali dla wszystkich kolekcjonerów zarządcy Zamku w Mosznej w województwie opolskim. Kilka tygodni temu otrzymaliśmy zapytanie w sprawie możliwości wprowadzenia w zamku Znaczka Turystycznego. I tak oto dzięki staraniom niezwykle uprzejmych i rozumiejąch ideę kolekcjonerską pracowników oraz polskiej centrali Znaczka Turystycznego możemy zaprezentować kolejny znaczek przedstawiający niezwykle ciekawy obiekt, jakim jest Zamek w Mosznej. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin tego bajkowego zamku, znanego z tego, że posiada 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń kryjących niejedną tajemnicę.

Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy, którzy wybudowali w niej zamek połączony podziemnym tunelem z zamkiem w oddalonych o 4 km Chrzelicach. Obecnie można w Mosznej podziwiać zadziwiający zamek – otoczony równie pięknym parkiem. Wybudowano go w trzech częściach, najstarsza z nich powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Część wschodnia powstała do 1900 roku, najmłodsza, zachodnia na przełomie 1911/13 roku. Zachodnia część została wybudowana z myślą o goszczącym u hrabiego cesarzu Wilhelmie II. Zamek otacza przepiękny park. Można w nim podziwiać kilkusetletnie dęby, lipy i nieliczne już sosny wejmutki. Spacerując po parku wiosną, trudno nie zachwycić się ponad stuletnimi azaliami i rododendronami, których niespotykane piękno od lat przyciąga rzesze turystów. Zachowane zostały dawne bramy wjazdowe do zamku – Lwów i Gladiatorów oraz chroniona metalowym, kutym ogrodzeniem nekropolia dawnych właścicieli. Bajkowa architektura przyciąga zarówno turystów, jak i realizatorów filmowych. W zamku i jego otoczeniu realizowano m. in. „Test pilota Pirxa” wg. Lema, „Lubię nietoperze”, „Daas”, oraz teledysk grupy Feel.

GPS: 50.44078, 17.76783,  Miejsce sprzedaży: Recepcja zamku w Mosznej26.01.2014

PODSUMOWANIE ZNACZKOWYCH AUKCJI WOŚP

znaczek WOŚP

Wczoraj tj. 25 stycznia, zakończyły się ostatnie dwie aukcje Znaczków Okolicznościowych, wystawionych w ramach XXII Finału WOŚP. Po trzech tygodniach w sieci, ostatnie znaczki znalazły swoich właścicieli.

Pomysł na Znaczki Okolicznościowe wydane z okazji Finału WOŚP to pomysł kolekcjonerów, którzy naciskając do skutku wymogli jego realizację. Przez kilka tygodni zaangażowana grupa osób pracowała nad projektem znaczka i towarzyszącym mu dodatkom (certyfikat, projekty graficzne elementów reklamujących aukcję jak i sam szablon aukcji). Aukcje rozpoczęliśmy 29 grudnia 2013 roku od wystawienia na licytację jednego znaczka. Jednak zainteresowanie z jakim spotkał się ten pierwszy znaczek i presja kolekcjonerów sprawiły, że już 31 grudnia wystawiliśmy kolejne znaczki.


Więcej informacji

23.01.2014

II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW  WOJ. ŚLĄSKIEGOII Spotkanie Czeladź

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym pragniemy zaprosić wszystkich kolekcjonerów woj. śląskiego i nie tylko na II Regionalne Spotkanie jakie odbędzie się 8 lutego 2014 r. o godz. 16:00 w Restauracji „Oberża” w Czeladzi przy ul. Będzińskiej 51 (GPS: 50.320919 19.093636). Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń w zdobywaniu znaczków, omówienie przyszłości ZT w regionie, a przede wszystkim poznanie nowych osób znaczkowego grona. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 6.02.2014 r. Serdecznie zapraszamy.23.01.2014

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Apetyt kolekcjonerów zarówno na Znaczki Turystyczne jak i Kolekcjonera nie maleje, w związku z czym, aby zawsze być o krok przed Wami wydaliśmy właśnie dwunasty Znaczek Kolekcjonera. Zachęcamy tym samym do udziału w grze kolekcjonerskiej i zabawie jaką niewątpliwie jest zdobywanie Znaczków Turystycznych.

Znaczek Kolekcjonera No. 12 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Siewka złota

Siewka złota (Pluvialis apricaria) to ptak z rodziny sieweczkowatych, mniejszy od czajki, krępa budowa, krótka szyja i dziób, nogi średniej długości. W szacie godowej policzki, gardło, przód szyi, pierś i brzuch czarne z białą otoczką dookoła, oddzielającą ją od żółtozłotego wierzchu ciała, nakrapianego ciemnymi plamkami. W szacie spoczynkowej mają jasny spód. Szyja i pierś żółtawe, a pozostała część biała. W Europie występuje w Skandynawii, na Islandii i Wyspach Brytyjskich, spotykana jest także w krajach bałtyckich i na Białorusi. Jeszcze w XIX wieku wyprowadzała lęgi na Pomorzu, ale od kilkudziesięciu lat nie stwierdzono gniazdowania tego gatunku w Polsce. Jest spotykana jedynie podczas przelotów, niekiedy w stadach liczących kilkaset sztuk. Żywi się owadami, innymi drobnymi bezkręgowcami oraz jagodami. Siewki złote żyją parami, składają jaja w gnieździe na ziemi w okresie kwiecień - lipiec. Pisklakami opiekują się wspólnie. Młode siewki rozwijają się bardzo szybko i już po miesiącu od wylęgnięcia zaczynają latać. Po okresie lęgowym przebywają na polach, pastwiskach i łąkach.15.01.2014

STADION SOSIR W SŁUBICACH No. 554223

Pod koniec grudnia informowaliśmy o premierze Znaczka Turystycznego w Buczynach, podczas której lokalni krajoznawcy i kolekcjonerzy ZT wyrazili chęć rozszerzenia sieci Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Joanny oraz przychylności kierownictwa SOSiR w Słubicach, mamy dzisiaj okazję zaprezentować najnowszy znaczek z tej części kraju, a tym samym pierwszy Znaczek Turystyczny 2014 roku.

Stadion w Słubicach to obecnie jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowę prowadzono w latach 1914-1927. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 maja 1927 roku. Obiekt nazwano Wschodniomarchijskim. Koronę stadionu zajmują arkady, charakteryzujące się uproszczoną formą, przypominającą rzymski amfiteatr. Obecnie obiektem zarządza SOSiR w Słubicach, a goście odwiedzający ten ośrodek mają do dyspozycji 58 pokoi hotelowych, salę konferencyjną, restaurację, kawiarnię i bar. Spośród obiektów sportowo-rekreacyjnych wyróżnić należy stadion lekkoatletyczny z nowoczesną 6-torową bieżnią i boiskiem piłkarskim, pole golfowe, plac do gry w mini-golfa, kort tenisowy, boisko piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, strzelnicę, ścieżkę spacerowo-biegową i tor saneczkowy, hale gimnastyczne, basen pływacki otwarty, saunę, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej. ZT będzie dostępny w sprzedaży w najbliższym tygodniu.

GPS: 52.344300, 14.591291,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu "Sportowy" (czynna codziennie przez całą dobę)21.01.2014

FABRYKA SZTUK W TCZEWIE No. 515515

Malarstwo, fotografia, rzeźba, połączenie lekcji historii ze współczesnością to miejsce godne odwiedzin. Wystawy oraz ciekawe zajęcia edukacyjne możemy podziwiać w Fabryce Sztuk w Tczewie. Dopełnieniem będzie dostępny od dzisiaj Znaczek Turystyczny Nr 515. Serdecznie dziękujemy kierownictwu za szybką i konkretną współpracę przy powstaniu znaczka.

Fabryka Sztuk to wszechstronna placówka kulturalna miasta Tczewa. Powstała w 2007 r. Siedziba Fabryki Sztuk znajduje się w zabytkowych pofabrycznych budynkach z II połowy XIX w. Mimo nowoczesnej aranżacji, obiekty zachowują pierwotny klimat będąc miejscem rozwoju dla działań promujących dziedzictwo Tczewa i Kociewia. Przez cały rok organizowane są liczne wystawy oraz zajęcia artystyczno-edukacyjne. To także miejsce ciekawych spotkań, konferencji, debat, szkoleń, odczytów i wykładów. Spotykają się tam dorośli, dzieci i młodzież, żeby porozmawiać z artystami, podróżnikami, naukowcami i politykami. Organizowane są liczne promocje książek i publikacji. Wyjątkową popularnością cieszy się organizowana przez placówkę Noc Muzeów oraz widowiskowe inscenizacje historyczne. Fabryka Sztuk jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym głównej nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Rewitalizacja oraz Ludowego Oskara 2010 za najważniejsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce, w dziedzinie konkursy i wystawy.

GPS: 54.085033, 18.793718,  Miejsce sprzedaży: Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 47.01.2014

KOMPAS I NZT - INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻYNZT

25 grudnia podaliśmy informację o dwóch niespodziankach jakie przygotowaliśmy dla kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w związku ze zbliżającym się rokiem 2014. Niespodziankami tymi były oczywiście kompas i Noworoczny Znaczek Turystyczny. Kompas jest dwustronny przy czym jedną stronę stanowi sam kompas, a drugą metalowe logo.

I tak się złożyło, że z powodu wielu ważnych obowiązków na przełomie roku nie zdążyliśmy poinformować Was o tym w jaki sposób stać się posiadaczami tychże wydawnictw. Dzisiaj zatem nadrabiamy wszelkie zaległości i informujemy, że zarówno Noworoczny Znaczek Turystyczny jak i kompas są możliwe do nabycia w Centrali Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Koszt Noworocznego Znaczka Turystycznego to standardowo 7 zł, natomiast kompas można zakupić za 17 zł. Koszty wysyłki wyżej wymienionych wydawnictw wyszczególnione są w tabeli tutaj >>5.01.2014

NOWY ROK - NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Myśleliśmy że zima nieco przyhamuje turystów i dzięki temu będziemy mieli odrobinkę czasu na stworzenie kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Okazało się jednak, że prawdziwi znaczkowi turyści zdobywają znaczki przez cały rok i wciąż nas zaskakują. Tak też po raz kolejny zrobił Severko, który kilka dni temu jeszcze przed premierą zaprezentował zdobyty właśnie najnowszy Znaczek Kolekcjonera. No i w związku z tym dzisiaj prezentujemy:

Znaczek Kolekcjonera No. 11 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Sęp płowy

Sęp płowy (Gyps fulvus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek zamieszkuje góry południowej Europy i południowo zachodniej Azji, Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego, Iranu i północnej Afryki. W Polsce sęp płowy gnieździł się w Pieninach i Tatrach. Ostatni lęg w Pieninach zanotowano w 1914 roku. Obecnie ptak ten zalatuje do Polski jednak jego pojawy są nieregularne i nieliczne. Sęp jest największym ptakiem drapieżnym spotykanym w naszym kraju. Rozpiętość jego skrzydeł to 260–280 cm, a średnia wysokość to ok. 100 cm. Dorosłe ptaki osiągają wagę 7 kg. U gatunku tego nie występuje dymorfizm płciowy. Charakterystycznymi cechami sępa płowego jest naga głowa i wygięta szyja pokryta popielatym puchem. Wierzch ciała ma barwę szarorudą, a pióra lotek i sterówek są czarne. Pożywienie sępów stanowi głównie padlina, choć w przypadku jej braku ptaki te mogą polować na żywą zdobycz. Za pokarmem sępy mogą przemierzać znaczne odległości, a podczas żerowania panuje wśród sępów swoista hierarchia. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.1.01.2014

PREMIERA ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W OŚRODKU KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACHNZT

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w sobotę 28 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach na terenie Geoparku Łuk Mużakowa- woj. lubuskie. Na miejsce przybyło kilkanaście osób, które zostały bardzo ciepło przyjęte w przepięknie wyposażonej Karczmie Łużyckiej przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego - państwa Zdzisławę i Jana Solarzów. Po wprowadzeniu w ideę zbierania Znaczków Turystycznych w Polsce, dokonano prezentacji najnowszego znaczka na naszym terenie. Premierowy znaczek został zawieszony na wcześniej przygotowanej mapie woj. lubuskiego. Jest to ZT nr 76 – Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach - trzynasty na terenie woj. lubuskiego. Przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez gospodarzy, długo rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju sieci ZT na Łużycach oraz w całym woj. lubuskim. W trakcie spotkania swoje znaczkowe zbiory zaprezentowali kol. Jarek Bębenek oraz Darek Koszela. Było to udane spotkanie kolekcjonerów i krajoznawców naszego regionu, które wierzymy, że zaowocuje wprowadzeniem nowych miejsc znaczkowych na naszym pięknym i bardzo atrakcyjnym turystycznie terenie. Zapraszamy także do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania w serwisie Facebook.

Roman Sobera, Jarosław Bębenek29.12.2013

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY WOŚP

znaczek WOŚP

Jeszcze tylko dwa tygodnie dzielą nas od kolejnego - 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zgodnie z sugestią kolekcjonerów Znaczków Turystycznych postanowiliśmy w tym roku wesprzeć WOŚP wystawiając na licytację Znaczki Turystyczne. Ale aby nie kłócić się z ideą gry kolekcjonerskiej postanowiliśmy, że na licytację przeznaczymy specjalnie z tej okazji zaprojektowane Znaczki Okolicznościowe. W ten oto sposób powstał znaczek XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezentowany znaczek został wyprodukowany w bardzo ograniczonym nakładzie 22 sztuk, dzięki czemu już na starcie zyskał wartość kolekcjonerską. Dostępny będzie w sprzedaży tylko na naszych aukcjach w ramach WOŚP. Jeśli zatem chcecie stać się posiadaczami tego specjalnego znaczka gorąco zachęcamy do udziału w licytacjach. 25.12.2013

ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNA GARŚĆ NIESPODZIANEKNZT

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2013 roku. Nowy Rok z pewnością już się szykuje do nadejścia i w związku z tym, wzorem innych państw biorących udział w znaczkowym szaleństwie postanowiliśmy i my wydać nasz pierwszy Noworoczny Znaczek Turystyczny. Jest to specjalny znaczek, który wydaje się z okazji zbliżającego się Nowego Roku i w pewnym sensie zastępuje on kartkę z życzeniami noworocznymi. W wielu miejscach w Europie wysyła się go do Znaczkowych Miejsc Turystycznych jako podziękowanie za dotychczasową współpracę. Jest on także niesamowitą gratką dla samych kolekcjonerów i urozmaiceniem ich kolekcji. Niech to będzie rzeczywiście dla nas wszystkich rok pod szczęśliwą gwiazdą.

Kompas

No i wiadomo, Nowy Rok to nowe wędrówki, nowe znaczki i nowe zdobycze. To dziesiątki kilometrów spędzonych w terenie, szukanie najlepszego szlaku i nierzadko też błądzenie, czego oczywiście nikomu nie życzymy. A jako że nie życzymy nikomu błądzenia postanowiliśmy stworzyć nasz polski Znaczek - Kompas, który z pewnością nieraz przyda się na szlaku. Niech zawsze zaprowadzi Was bezpiecznie do celu! 18.12.2013

ZESPÓŁ KLASZTORNY PANIEN DOMINIKANEK No. 223223

Swoje znaczkowe premiery miały w tym roku mniejsze lub większe miejscowości głównie w zachodniej i południowej części kraju. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić pierwszy Znaczek Turystyczny w Piotrkowie Trybunalskim. Powstał on dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolekcjonera z Piotrkowa - Sławka i ks. Ireneusza Bochyńskiego, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Klasztor Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim został ufundowany przez polską szlachciankę - Katarzynę Warszycką. W roku 1627 rozpoczęto budowę klasztoru i kościoła, jednak pożar, który to miejsce nawiedził w 1648 roku niszczy budowlę. Wcześniej bo w 1628 roku do Piotrkowa zjeżdża siedem zakonnic z klasztoru w Sochaczewie. Odbudowa kościoła kończy się w 1673 roku i wtedy też jego patronką została Matka Boża Śnieżna. W roku 1786 zespół klasztorny nawiedza kolejny pożar, po którym następuje mozolna odbudowa obiektu i utworzenie w tym miejscu szkoły dla dziewcząt, co na tamte czasy było zjawiskiem niespotykanym. W 1869 roku panny dominikanki zostały zmuszone do opuszczenia Piotrkowa. W tych czasach w Królestwie Polskim trwała likwidacja większości klasztorów. Po 144-letniej nieobecności dominikańskich mniszek w Piotrkowie, w 2013 roku na prośbę Rektora Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, księdza Ireneusza Bochyńskiego siostry dominikanki wróciły tu z powrotem. Prowadzą katolickie przedszkole i katechizują w liceum, szkole podstawowej oraz aktywnie uczestniczą w inicjatywach podejmowanych przez Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Obecnie dobiegają końca prace budowlane i modernizacyjne mające na celu powstanie na terenie zespołu klasztornego Panien Dominikanek, Centrum Idei ku Demokracji.

GPS: 51.409176, 19.694084,  Miejsce sprzedaży: Domino Hostel, Kawiarenka, ul. Rycerska 3 (przy Zespole Klasztornym)16.12.2013

OŚRODEK KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACH No. 7676

W najbliższych dniach na znaczkowej mapie turystycznej Polski pojawi się nowe miejsce oznaczone Znaczkiem Turystycznym czyli Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach. Jednocześnie informujemy że tuż po świętach tj. 28.12.2013 o godzinie 16:00 właśnie w Buczynach w Karczmie Łużyckiej odbędzie się uroczysta inauguracja i prezentacja wspomnianego znaczka. W imieniu organizatorów spotkania serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów i miłośników Znaczka Turystycznego do wzięcia udziału w tej prezentacji.

Skansen Budownictwa Łużyckiego powstał w 1992 roku z inicjatywy Zdzisławy i Jana Solarzów. Funkcjonuje dzisiaj jako gospodarstwo agroturystyczne, organizujące konferencje i spotkania promujące kulturę Łużyc Dolnych. W Ośrodku można zwiedzić Muzeum Etnograficzne z biblioteką sorabistyczną oraz drewniane chaty, obejrzeć sprzęt domowego użytku i stroje łużyckie z terenu wschodniej części Łużyc Dolnych. W Karczmie Łużyckiej można się posilić, degustując regionalne potrawy i zebrać siły przed podróżą, do kolejnych niedaleko znajdujących się 3 miejsc znaczkowych, oznaczonych nr 77,78 i 79. Obiekt usytuowany jest we wsi Buczyny, gm. Trzebiel, w pow. żarskim woj. lubuskiego przy drodze krajowej nr 12 na trasie Żary – Łęknica.

GPS: 51.60437, 14.781466,  Miejsce sprzedaży: Karczma Łużycka w Buczynach13.12.2013

KOŚCIÓŁ ŚW. DOROTY W BĘDZINIE - GRODŹCU No. 540540

Długo oczekiwany znaczek pojawił się tym razem w woj. śląskim. Miejsce warte odwiedzenia, oprócz znajdującego się tam zabytkowego kościoła św. Doroty, warto zobaczyć widoki jakie rozciągają się ze wzgórza.

Kościół św. Doroty znajduje się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie (382 m n.p.m.) w będzińskiej dzielnicy Grodziec. Wśród lokalnych mieszkańców wzgórze popularnie nazwane zostało „Dorotką”. Kościół zbudowany został w 1635 r. z inicjatywy ks. Wojciecha Lipnickiego, fundatorką była ksieni zakonu norbertanek krakowskiego Zwierzyńca Dorota Kącka. Przez wieki miejsce to było celem pielgrzymek Śląska i Zagłębia . Wielokrotnie zniszczony, odbudowany ostatecznie w 1946 r. , w 1985 r. do kościoła ufundowano obrazy przedstawiające sceny z życia św. Doroty. Wnętrze możliwe do zwiedzenia podczas nabożeństwa 6- go każdego miesiąca o godz. 15:00. Obecnie przez Wzgórze Świętej Doroty biegnie szlak czerwony - Szlak Husarii Polskiej oraz Droga św. Jakuba – Via Regia. Ze wzgórza rozciąga się rozległy widok na całe Zagłębie Dąbrowskie oraz znaczną część GOP, przy dobrej widoczności na pasma Beskidów, a przy odrobinie szczęścia także na Tatry i Jeseniki. Uważni obserwatorzy mogą dostrzec również ruiny Zamku w Ogrodzieńcu. W dniu 22.10.2011 r. w progu kościoła wmurowana została kapsuła czasu. Wzgórze stanowi jeden z obszarów chronionego krajobrazu, zalesione, częściowo zabudowane. Ze wzgórzem związana jest historia Grodźca.

GPS: 50.351390, 19.099170,  Miejsce sprzedaży: Kolporter ul. Wojska Polskiego 9 (przy przystanku autobusowym)11.12.2013

ZNACZKOWY KALENDARZfilm

Kończy się rok 2013, w związku z tym Zespół Znaczków Turystycznych chciałby serdecznie podziękować najbardziej aktywnym Znaczkowym Miejscom Turystycznym za dotychczasową współpracę i propagowanie idei ZT wśród szerokiej rzeszy kolekcjonerów - turystów.

Chcielibyśmy również podziękować samym kolekcjonerom za zainteresowanie, za ciepłe maile, dające nam wiele radości, doświadczeń i energii do działania. Podziękowaniem dla najbardziej aktywnych kolekcjonerów niech będzie mały, ale z głębi serca darowany kalendarz na rok 2014, który niebawem znajdziecie w swoich skrzynkach pocztowych /niektórzy już otrzymali przy okazji wysyłki ZT/. Z pewnością będzie w nim miejsce na planowanie spotkań zrzeszających ludzi z tą samą pasją jaką jest kolekcjonowanie ZT, jak również wyjazdów mających na celu zdobywanie znaczka.

Niech 2014 rok będzie równie owocny w zdobywaniu Znaczka Turystycznego jak rok obecny. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

 

Zespół Znaczków Turystycznych 

 8.12.2013

NOWY DZIAŁ Z PLIKAMI DO POBRANIAfilm

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Znaczkami Kolekcjonera i coraz większą ilością kuponów jakie do nas nadsyłacie, postanowiliśmy udostępnić Wam plik z formularzem ułatwiającym zebranie kuponów na ZK. I aby ten plik każdy bez problemów mógł pobrać z naszej strony postanowiliśmy uruchomić „pobieralnię”.

Jest to nowy dział, w którym publikować będziemy pliki pomocne kolekcjonerom i sympatykom Znaczków Turystycznych. Na początek publikujemy tabelę z wykazem dotychczas wydanych Znaczków Turystycznych i wspomniany wcześniej formularz na kupony do Znaczka Kolekcjonera. Formularz opublikowaliśmy w dwóch wersjach (jako plik Word- z możliwością wypełnienia tabeli i wydrukowania oraz jako plik pdf do wydrukowania i ręcznego wypełnienia). Prosimy jednak, by osoby, które zdecydują się wypełniać formularz ręcznie wypisywały go drukowanymi literami, tak by ustrzec się ewentualnych błędów w interpretacji z naszej strony. Wejść do pobieralni można rzecz jasna z lewego menu, gdzie stosowny link znajduje się niemal na samym końcu listy linków. A na marginesie ciekawi jesteśmy jakie jeszcze pliki widzielibyście w pobieralni. Macie jakieś sugestie ?  7.12.2013

DZIESIĄTY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Dzisiaj mieliśmy zamiar napisać Wam nieco o spotkaniu kolekcjonerów w Poznaniu, ale z racji kaprysów pogodowych spotkanie to odwołano. W ramach zadośćuczynienia przedstawiamy dzisiaj wizerunek dziesiątego już Znaczka Kolekcjonera.

Znaczek Kolekcjonera No. 10 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Pustułeczka

Pustułeczka (Falco naumanni) jest ptakiem z rodziny sokołowatych. Zamieszkuje południowo-wschodnią część Europy. W Polsce ptak ten dawniej sporadycznie wyprowadzał lęgi, a spotykany był na terenie kraju. Obecnie zalatuje do Polski i to tylko wyjątkowo. W ciągu minionych 25 lat w Polsce obecność pustułeczki odnotowano zaledwie 6 razy. Jest to gatunek trudny do rozróżnienia od pokrewnej i większej pustułki. W porównaniu z nią jest smuklejsza, ma węższe i bardziej spiczaste skrzydła oraz krótszy ogon z dłuższymi środkowymi piórami. Samiec ma bardziej popielatą głowę oraz jasne szpony dzięki którym ptak ten nazywany był niegdyś "bialoszponem". Pustułeczka waży średnio około 150-200 gram. Rozpiętość jej skrzydeł sięga 60-70 cm przy średniej długości ciała 30 cm. Gatunek ten zasiedla tereny ciepłe, suche łąki i otwarte, słabo zagospodarowane rolniczo pola, gdzie znajduje się duża ilość owadów. Gniazdo zakłada w dziupli spróchniałego drzewa, rzedziej w szczelinach skalnych czy wieżach budynków. Pożywienie pustułeczki to głównie duże owady, czasem gryzonie. Nigdy jednak nie poluje na ptaki. Tak sprecyzowany rodzaj pokarmu sprawia, że z powodu jego braku w zimie ptak ten musi migorwać do Afryki. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze uznany za wymarły.1.12.2013

FILM ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓWfilm

Prawie dwa miesiące minęły od II Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wielu z nas zdążyło już zapomnieć o spotkaniu lub powoli myśli o kolejnym, a tymczasem wczoraj ukazał się w sieci film dookumentujący to spotkanie. Materiał filmowy nakręcony został przez Wieśka i Agatę z Krakowa, znanych jako AWteam. Prace nad montażem filmu, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trwały głównie popołudniami i wykonywane były w czasie wolnym od innych zajęć. W związku z tym jesteśmy niezmiernie wdzięczni za trud włożony w przygotowanie tego materiału i serdecznie dziękujemy, że będziemy mogli wspominać wydarzenia minionego spotkania oglądając ten film. Zapraszamy zatem do zapoznania się z wideorelacją  II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego Polska 27.11.2013

NOWY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Długo nie było nowego znaczka, ale w końcu jest. Z radością go prezentujemy. Patrząc na mapę ZT w Polsce obszar pomiędzy wschodnią częścią woj. dolnośląskiego, a Śląskiem i Beskidem Żywieckim świecił pustkami. W takiej sytuacji potrzeba znaleźć jeden punkt, od którego zacznie się powoli zapełniać reszta obszaru. prezentacja BardoTakim kluczowym miejscem jest Racibórz i znaczek z charakterystyczną dla tego miasta basztą. Powstanie każdego znaczka ma zawsze swoją historię. Mało kiedy o niej opowiadamy, ale tym razem zrobimy wyjątek. W dniach 19-21 września odbywało się w Bardzie bardzo ciekawe międzynarodowe sympozjum w ramach projektu „Muzyka na szlakach”, które było połączone z VIII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. Na tym sympozjum miałem przyjemność wygłosić wykład pt. Znaczek Turystyczny na szlaku transgranicznym. Był to ostatni wykład przed obiadem, a już mieliśmy czasowy poślizg. Nie miałem więc łatwego zadania. prezentacja RaciborzJednak wszystko się udało, a słuchaczom bardzo spodobała się idea ZT. W kuluarach poprosiła mnie o rozmowę Pani Prezes Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. Przedstawiła pomysł oznaczenia ZT całego szlaku cysterskiego, który zrzesza 21 obiektów. Bardzo się ucieszyłem, ciekawy pomysł, ale trzeba jeszcze poczekać i wziąć pod uwagę różne okoliczności. Za kilka dni ta sama Pani napisała do mnie z propozycją wykładu na temat ZT na Konwencie Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta i Starosty Raciborskiego, który miał się odbyć 2 października. Co miałem robić, pojechałem i wygłosiłem w tak zacnym gronie wykład nt. Produkty turystyczne Ziemi Raciborskiej – promocja poprzez Znaczki Turystyczne. Obecny na spotkaniu Prezydent Raciborza po zakończonym wykładzie powiedział, że to świetna idea i z pewnością będzie chciał, aby Racibórz mógł się promować przy pomocy tej idei. Formalności i ustalanie grafiki trochę trwało, ale zakończyło się sukcesem. Tak właśnie powstał ten znaczek. Ufam, że osoby obecne na tym spotkaniu pójdą za przykładem Raciborza i stanie się tak, jak brzmiał tytuł wykładu, Ziemia Raciborska będzie się promowała także poprzez Znaczki Turystyczne.

Zbigniew Romankiewicz i Zespół Znaczki Turystyczne Polska

BASZTA W RACIBORZU No. 170 170

Baszta w Raciborzu została wybudowana po pożarze miasta około 1574 roku. Usytuowana była w ciągu murów obronnych. Prawdopodobnie pierwotnie baszta miała tylko trzy ściany i była otwarta od strony miasta. Zbudowana została na planie prostokąta, w trzech czwartych wysokości przecięta była silnie profilowanym gzymsem, ponad którym znajdowały się strzelnice. Pierwotnie budowla oprócz dawania schronienia obrońcom pełniła także rolę więzienia. W XVII wieku mieli być w niej więzieni mistrzowie masarscy, których oskarżono o zawyżanie cen. Obecnie budowla posiada cztery ściany,a w ich narożach cztery kwadratowe wieżyczki. Do baszty przylega fragment murów miejskich.

GPS: 50.089292, 18.220076,  Miejsce sprzedaży: Raciborskie Centrum Informacji, ul. Długa 224.11.2013

II SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W WIELKOPOLSCE

plan_mapyW najbliższym czasie tj. 7 grudnia 2013 roku, z inicjatywy wielkopolskich kolekcjonerów, odbędzie się w Poznaniu II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Podobnie jak w ubiegłym roku wielkopolscy kolekcjonerzy ZT planują spotkanie w jednym z poznańskich lokali. Spotkanie planowane jest na godzinę 17:00 w lokalu Nastawnia PoC w Parku Wieniawskiego (GPS: 52.41065; 16.915426)

Celem spotkania jest przede wszystkim wzajemne poznanie się znaczkowej braci. Spotkanie ma ponadto rozpropagować znaczkową pasję wśród nowych osób zainteresowanych tą ideą. W planach są także rozmowy nt. teraźniejszości i przyszłości Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Więcej informacji nt. Planowanego spotkania można znaleźć na kolekcjonerskim forum znaczkowym oraz na naszym profilu w serwisie Facebook. Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenie na forum, poprzez Facebook lub pisząc na adres hubert@znaczki-turystyczne.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do środy 28 listopada (później musimy już dokonać rezerwacji miejsc).28.10.2013

KOLEJNA RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW

Kilka dni temu przy okazji publikowania relacji z II Spotkania Kolekcjonerów prosiliśmy Was o nadsyłanie swoich tekstów, filmów i fotografii związanych z tym wydarzeniem. Dzisiaj dotarł do nas tekst Agaty i Jarka, którzy tak oto relacjonują II Spotkanie....

"Kolejny rok i następne długo oczekiwane II Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Tym razem spotkanie odbyło się w Górach Sowich w schronisku „Orzeł” położonym na zboczach najwyższego szczytu – Wielkiej Sowy. Pogoda dopisała, ciepło i złote kolory jesieni dodały uroku spotkaniu. Oficjalne spotkanie zaplanowane było na sobotę 12 października, ale była możliwość wcześniejszego przyjazdu już w piątek. W związku z tym nasza wyprawa rozpoczęła się właśnie w tym dniu i nie byłaby udana, gdybyśmy nie zdobyli dostępnych po drodze znaczków...."

Przeczytaj całą relację >><< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 48 49 50 51 52 55 >>