Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 43 44 45 46 47 50 55 >>

18.09.2015

2milionyWłaśnie w tym momencie zaczyna się kolejny rozdział dla Znaczków Turystycznych. Oto bowiem dzięki ogromnemu zaangażowaniu Was wszystkich, czyli kolekcjonerów i internautów, na naszej stronie o godzinie 7:21 przekroczono dwa miliony wejść. Przypomnimy tylko, że pierwszy milion wejść przekroczyliśmy 23 lipca ubiegłego roku i wówczas w różnych dyskusjach internauci obstawiali przekroczenie kolejnego miliona w czerwcu, sierpniu lub najdalej w październiku tego roku. Udało się to zrobić wcześniej, ale to tylko dzięki temu, że Znaczki Turystyczne stają się coraz bardziej popularne i że wraz z tą popularnością coraz więcej osób szuka informacji o ZT w internecie. A patrząc na ten wynik statystycznie, biorąc pod uwagę fakt iż nasza strona działa od 1 lipca 2012 roku (1173 dni) to dziennie mamy średnio 1705 wejść.

2mln2Jeśli jednak przeanalizujemy okres od ostatniego "miliona wejśc" to średnia ta zwiększa się do 2375 wejść dziennie, w ciągu ostatnich 421 dni. To oczywiśćie nie jedyny rekord w tym okresie i w ostatnim czasie. Przeciętnie w ciągu miesiąca naszą stronę odwiedza ok. 60 tys. osób, ale to już historia. Ilości te od stycznia zaczęły wzrastać i w sierpniu osiągnęliśmy wynik 133 813 wejść na stronę.

Bardzo cieszy nas ten przyrost jak również rosnące proporcjonalnie zainteresowanie Znaczkami Turystycznymi. To jednak daje nam kolejnego kopa i ogromną motywację do dalszej pracy. Mamy pewne plany, ale póki co jest jeszcze za wsześnie by je zdradzać. Niewątpliwie jednak dzięki ich wdrożeniu statystyki, które dzisiaj tak nas cieszą za rok też staną się historią. Zapraszamy zatem do wizyt na internetowej stronie Znaczków Turystycznych. Pragniemy byście znaleźli tu swój azyl, tak pomocny w rozwijaniu turystycznej i znaczkowej pasji. Dziękujemy za kolejny milion i kolejne lata obecności w gronie osób zainteresowanych Znaczkami Turystycznymi. 

 16.09.2015

Długo zastanawialiśmy się jaki tu dzisiaj dać wstęp do premiery i jakoś nic sensownego nie przyszło nam do głowy. Bo co napisać, że czekaliśmy, że miejsce ciekawe, przecież to wszyscy wiedzą. Jest więc na Ślęży Znaczek Turystyczny i teraz już każdy, nawet ten turysta, który do tej pory zdobycie góry odkładał na później ma pretekst by się na nią wdrapać. A znaczek dostępny od najbliższej soboty czyli od 19 września.

DOM TURYSTY PTTK – GÓRA ŚLĘŻA No. 115

115Ślęża (718 m n. p. m) zwana też Górą Sobótką jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m) wygląda niezwykle imponująco. Przed wiekami była miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawano ją za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tego czasu jest wiele rzeźb kultowych. Plemię zamieszkujące terytorium wokół góry Ślęży oraz nad rzeką Ślęzą to Ślężanie, nazwa plemienia pochodzi właśnie od nazwy góry i rzeki. Nazwa plemienia Ślężan została rozciągnięta na inne nadodrzańskie plemiona. W ten sposób w XII wieku ustaliła się jedna wywodząca się od plemienia Ślężan nazwa dla całego regionu, Śląsk. Na szczycie Ślęży znajduje się Dom Turysty PTTK  im. Romana Zmorskiego. Położony jest na terenie rezerwatu w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Jest obiektem zabytkowym.

GPS: 50.865315 , 16.709376 , Miejsce sprzedaży: Dom Turysty na Ślęży15.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PROGRAM WYCIECZKI

wiezaNadszedł czas na przedstawienie programu wycieczki IV Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Część krajoznawcza przewidziana jest na piątek (9 października). Program wycieczki ułożony jest tak, aby była część "górska" i część "miejska". Zachęcamy oczywiście do uczestnictwa w całości wycieczki.

10:00 - 12:00 zwiedzanie Głuchołaz

12:30 - 13:30 zwiedzanie miasta Zlaté Hory (CZ)

13:40 przyjazd na parking na przełęczy Petrovy boudy i wejście na Biskupią Kopę (wieża widokowa)

14:45 zejście do schroniska

15:00 obiad w schronisku

16:00 zejście na parking Petrovy boudy

17:00 zbiórka na parkingu i przejazd do Sanktuarium Panny Marii Pomocnej (Zlaté Hory)

18:00 Wyjazd do "Czerwonego Kozła"

19:00 kolacja

Trasa opracowana była z uwzględnieniem możliwości zdobycia nowych ZT (mapa). Oprowadzać nas będzie przewodnik sudecki. Prosimy o zabranie odpowiedniego ubioru i obuwia na część "górską".

IVSpotkmapa1mini  IVSpotkmapa2mini

Prosimy również o zabranie własnych ręczników na cały pobyt w OW.

* Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikacji trasy i godzin wycieczki.

Zapraszamy!!! Zapisy trwają.....14.09.2015

Poniedziałek to dobry dzień na znaczkową premierę, dlatego spieszymy z kolejną nowością. Tym razem zapraszamy do Domu Tradycji Miasta Kowary. Opis tego miejsca znajduje się poniżej, my zaś z obowiązku podamy tylko, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od najbliższej soboty tj. 19 września. Zapraszamy zatem do Kowar.

DOM TRADYCJI MIASTA KOWARY No. 96

96Kowary leżą u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Dom Tradycji to od 1993 roku siedziba Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Zadania statutowe SMK to promocja miasta, jego historii i walorów turystycznych. W Domu Tradycji do dyspozycji są 4 sale wystawowe. Na parterze jest stała wystawa „Kowary na starej widokówce” i zabytkowy wiedeński fortepian z 1870 r. Na piętrze stała wystawa „Górnictwo Kowarskie” (TAJNE mapy rosyjskie z poszukiwań i eksploatacji rud uranu po 1945 r.) w 2 salach okolicznościowe wystawy. Na ZT znajduje się herb miasta z 1890 r. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem z Schӧnau – Berzdorf. z Niemiec i z miastami Vrchlabi i Zacler w Czechach. Organizujemy koncerty i spektakle teatralne. W 2013 obchodzono 20-lecie stowarzyszenia i 500 lat nadania praw miejskich Kowarom. Stowarzyszenie zostało uhonorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

GPS: 50.792728 , 15.835777 , Miejsce sprzedaży: Dom Tradycji, ul.Górnicza 1 Kowary, czynne: wt, czw. sob. 11.00-15.00 w wakacje codziennie 11.00-15.008.09.2015

Po ostatnim newsie o zbliżąjącym się IV Spotkaniu Kolekcjonerów w Głuchołazach postanowiliśmy troszkę poczekać z kolejną premierą, ale niestety turyści są niezwykle niecierpliwi i nie wytrzymają dłużej bez wieści o nowych ZT.  Postanowiliśmy więc dzisiaj przedstawić Wam najnowszy znaczek, który w sprzedaży pojawi się od 1 października. Zapraszamy więc do lektury poniższego tekstu, w którym nieco szerzej opisano miejsce pokazane na znaczku.

ARŁAMÓW - MIEJSCE INTERNOWANIA LECHA WAŁĘSY No. 108

108Arłamów to miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce w gminie Ustrzyki Dolne. Od wschodu graniczy z Ukrainą. Nazwa miejscowości pochodzi od osiedlonych tu, w czasach książąt ruskich, jeńców tatarskich, tzw. arłamanów (włóczęgów). W 1964 roku wieś została wysiedlona, a w latach 60-tych XX wieku powstał tu Ośrodek Urzędu Rady Ministrów – Arłamów. W miejscu tym po wprowadzeniu stanu wojennego przez sześć miesięcy, w 1982 roku, internowany był Lech Wałęsa, ówczesny przewodniczący "Solidarności" i późniejszy Prezydent RP. W 1991 r. ośrodek rządowy uległ likwidacji, a dawny hotel został przejęty przez gminę Ustrzyki Dolne. Obecnie w budynku, dawnego Ośrodka URM funkcjonuje Hotel Arłamów. Okolica obfituje w wiele interesujących miejsc i śladów burzliwej historii osady w postaci zarastających pozostałości dawnych wsi, dziczejących sadów, przydrożnych kapliczek czy licznych zabytków sztuki sakralnej. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jednak niepowtarzalna przyroda tętniąca bogactwem fauny i flory.

GPS: 49.590741 , 22.627193 , Miejsce sprzedaży: Butik Hotelu Arłamów3.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Drodzy Kolekcjonerzy!!!

Czas ucieka, zbliżamy się do kolejnego, już IV, spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin nie uległ zmianie, tradycyjnie drugi weekend października ,tj. 8-11.10.2015 r. Jedyną zmianą tegorocznego spotkania jest ...możliwość przyjazdu nie w piątek, jak było do tej pory, ale już w czwartek. Miejsce - OW Czerwony Kozioł w Głuchołazach (GPS: 50.306638 17.373521). Pisaliśmy o tym w sierpniowym newsie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń. Oczywiście mile będą widziane również osoby, które nie będą korzystały z noclegów.

IVSpotkanieGlucholazy

Czwartek jest dniem przyjazdu kolekcjonerów z różnych stron Polski i Czech. Przewidziana jest kolacja i wieczorne pogawędki. Piątek to dzień "w plenerze". Szczegóły wycieczki są dopracowywane, także prosimy o kilka dni cierpliwości. Przedstawimy je w najbliższych newsach. W tym dniu zapewnione jest śniadanie i kolacja. Obiad będzie w trasie (w zależności od wariantu wycieczki). Oficjalna część odbędzie się w sobotę. Planowana jest prezentacja, możliwość wypowiadania się kolekcjonerów, zadawania pytań, luźne rozmowy do późnych godzin wieczornych. W niedzielę po śniadaniu - wyjazd. W przypadku chęci przedłużenia sobie pobytu przed lub po spotkaniu, prosimy o kontakt indywidualnie z p. Markiem Dudą z OW "Czerwony Kozioł". Niespodzianką będzie sobotni gość - współtwórca Znaczków Turystycznych David Holub, który opowie nam nieco o historii powstania znaczkowej idei.

W trakcie całego spotkania gospodarz zapewnił nam serwis kawowy (kawa/herbata/ciastko), zgodnie z tradycją będzie czeskie piwo i morawskie wino. Uwaga!!! Mile widziane wypieki własne ....

Przy ośrodku znajduje się parking, tych, którzy przyjadą PKP lub PKS i mieliby jakiekolwiek problemy z dojazdem prosimy o kontakt, zapewnimy dojazd do Ośrodka. 

Ze względu na obowiązujące nas terminy względem miejsca spotkania, zgłoszenia prosimy nadsyłać najpóźniej do dnia 25 września 2015 r. na adres kontakt@znaczki-turystyczne.pl wypełniając formularz, który jest do pobrania w naszej pobieralni (w temacie e-maila proszę wpisać „Zgłoszenie-spotkanie”). Z uwagi na wstępne opłaty za pobyt oraz zobowiązanie zgłoszenia prosimy o przemyślane decyzje i wpłacenie zaliczki na konto (50 zł /os.), które zostanie podane po otrzymaniu przez nas wypełnionego formularza /nie jest to konto firmowe!!!/. Wpłata jest zobowiązaniem udziału i zostanie odliczona od łącznej opłaty... Wszelkie pytania prosimy kierować na adres info@znaczki-turystyczne.pl lub kontakt@znaczki-turystyczne.pl

Cennik:

nocleg 30 zł (dopłata do pokoju 1 os. 10 zł)

śniadanie 10 zł

obiad 15 zł

kolacja 10 zł

ciepła kolacja 15 zł (przewidziana w sobotę)

wino 3 zł/ lampka

piwo 4 zł / 0,5 l

kofola 2 zł / 0,5 l

serwis kawowy (kawa/herbata/ciastka)10 zł

O samym ośrodku, jego historii, odznace "111" (do której zachęcamy), o szlaku św. Jakuba dowiecie się ze strony Czerwonego Kozła http://www.czerwonykoziol.pl

My ze swej strony serdecznie zapraszamy na spotkanie, w czasie którego nawiążemy być może nowe osobiste znajomości, wymienimy doświadczenia, porozmawiamy o wspólnej pasji jaką jest Znaczek Turystyczny. Liczymy, że wielu z Was przyjedzie na to spotkanie, więc rezerwujcie termin i wysyłajcie zgłoszenia. Czekamy na Wasze decyzje i do.....zobaczenia w Głuchołazach!!!31.08.2015

Kończą się wakacje i choć lato jeszcze potrwa kilka tygodni to dopada nas taka jakaś jesienna nostalgia. Ale żeby poprawić nastroje wszystkich kolekcjonerów postanowiliśmy dzisiaj opublikować informacje o kolejnych znaczkowych nowościach. Lubuskie Centrum Winiarstwa Tym razem znaczki, o których mowa pojawią się na przełomie października i listopada bo dopiero w tym terminie będzie miało miejsce uroczyste otwarcie Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie wspomniany wyżej ZT i ZO będą dostępe. Zachęcamy zatem do zaplanowania sobie jesiennych dni tak by móc przybyć do Zaboru i uczestniczyć w tym wydarzeniu.

LUBUSKIE CENTRUM WINIARSTWA W ZABORZE No. 331

Województwo Lubuskie słynie z pięknych krajobrazów jezior i lasów, wśród których rozrastają się plantacje winorośli. Lubuskie winnice to miejsca z duszą, powstałe z pasji i zamiłowania do tradycji. Nasz region ma wiele smaków i barw. Przede wszystkim kusi Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu, a okazją do jego przetarcia są Weekendy Otwartych Winnic. Główny przystanek na szlaku stanowi Lubuskie Centrum Winiarstwa na winnicy samorządowej w Zaborze, który powstał z inicjatywy Marszałek Elżbiety Anny Polak. Obiekt prezentuje dziedzictwo regionu lubuskiego w zakresie tradycji winiarskich i bogatą ofertę dla miłośników boskiego trunku. Pomysł na stworzenie Lubuskiego Centrum Winiarstwa zrodził się w dobie promowania znakomitych wyrobów regionalnych i rozwoju enoturystyki. W kompleksie znajduje się część produkcyjna i rekreacyjna. W pierwszej zobaczymy, jak powstaje wino, dowiemy się, jak wygląda prawdziwa leżakownia. Znajdują się tu także pomieszczenia dla winiarzy na spotkania, szkolenia i prezentacje. W części rekreacyjnej znajdują się sale wystawiennicze oraz estrada. Lubuskie Centrum Winiarstwa jest miejscem, w którym turyści będą mogli zatrzymać się i skosztować wina oraz zapoznać się z bogatą historią regionu.

GPS: 51.949070 , 15.701014 , Miejsce sprzedaży: Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze28.08.2015

Okazało się, że tydzień bez znaczkowej premiery to dla Was za długo, w związku z czym aby zaspokoić Wasz apetyt na nowe znaczki publikujemy dzisiaj informację o znaczku, który już niebawem bo od 7 września pojawi się w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy do Parku Narodowego „Ujście Warty".

370

PARK NARODOWY „UJŚCIE WARTY" No. 370

Park Narodowy „Ujście Warty” stanowi obszar wodno-błotny, będący jedną z największych ostoi ptaków w Polsce i Europie. Położony jest w zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami. Park został utworzony w 2001 r., jest najmłodszym parkiem narodowym. Nadwarciańskie rozlewiska są cenne przyrodniczo nie tylko w Polsce, ale również w skali międzynarodowej. Obszar Parku został objęty Konwencją Ramsar tj. konwencją o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Park został również włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 pod nazwą PLC 080001 „Ujście Warty”. Głównym celem ochrony Parku są ptaki oraz ich siedliska. Dotychczas odnotowano tutaj ponad 270 gatunków ptaków, w tym około 170 gatunków lęgowych. Park Narodowy „Ujście Warty” to prawdziwe „Ptasie Królestwo”, dostępne również dla turystów. Przed odwiedzeniem Parku zalecane jest zapoznanie się z treścią zarządzenia Dyrektora Parku w sprawie udostępnienia PN „UW” dla turystyki, które znajduje się na oficjalnej stronie Parku.

GPS: 52.568825 , 14.650937 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Parku Narodowego "Ujście Warty" w Chyrzynie28.08.2015

WIDGET APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"

logoApAndroidWiemy już, że z aplikacji "Znaczki Turystyczne" wspierającej kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych korzysta coraz więcej osób. Z myślą o nich powstał właśnie ten artykuł, w którym pokrótce omówimy ostatni dodatek, który bądź co bądź odkryliśmy przez przypadek dzięki jednemu z kolekcjonerów.

A wszystko miało miejsce w Czechach gdzie podczas spotkania kilku znaczkowych kolekcjonerów na szlaku okazało się, że jeden z nich ma w telefonie widget pokazujący najbliższe ZT w okolicy z podaniem odległości do danego ZT i ikonką z linkiem do mapy.


Więcej informacji

21.08.2015

Sierpień to miesiąc Festiwalu Chopinowskiego. W związku z tym i my mamy "muzyczną" premierę. Zapraszamy do Dusznik-Zdroju, gdzie od 22.08.2015 r. dostępny będzie Znaczek Turystyczny z wizerunkiem Dworku Chopina. Zachęcamy zatem do odwiedzenia tego szczególnego miejsca.

116

TEATR ZDROJOWY IM. FRYDERYKA CHOPINA W DUSZNIKACH - ZDROJU No. 116

Budynek dawnego teatru zdrojowego w Dusznikach – zwany „Dworkiem Chopina” powstał w 1802 roku. Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę odbyła się w  1802 roku. Do końca 1805 roku wykonano wszystkie zaplanowane elementy. Dziś Dworek Chopina, jest najstarszym obiektem w dusznickim zdroju. W Dworku od zawsze skupiało się życie kulturalne uzdrowiska. W 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert F. Chopin. Obiekt jest codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 10.00-17.00. Obejrzeć go można za symboliczną opłatą 1 zł. Każdy zwiedzający otrzyma gratis oficjalną miejską pocztówkę, którą można przyozdobić pamiątkową pieczęcią z wizerunkiem Dworku Chopina. Można tam również uzyskać informację dotyczącą pozostałych zabytków w mieście i nabyć pamiątki. W pierwszej połowie sierpnia odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, (pierwszy Festiwal odbył się 25-26 sierpnia 1946 r.) W Dworku  odbywają się w  również: Festiwal Mendelshona oraz Muzyka Epok, a przez cały rok jest to centrum dusznickiej kultury.

GPS: 50.393817 , 16.384079 , Miejsce sprzedaży: Dworek Chopina oraz punkt sprzedaży w Rynku20.08.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY - 700 LAT RACULI 

Aby nie było zastoju w nowościach znaczkowych, po wczorajszej premierze dzisiaj kolejna premiera. Tym razem Znaczek Okolicznościowy z woj. lubuskiego. Otóż w dniach 21-23 sierpnia w dzielnicy Zielonej Góry- Raculi obchodzone będzie święto 700 - lecia. W związku z tym od 23 sierpnia (niedziela) od godz. 13:00 przy stadionie Orlika (ul. Witosa) można będzie nabyć przedstawiony poniżej ZO, po który serdecznie zapraszamy.

40021

Racula - od 01.01.2015 r. część miasta Zielona Góra. Racula była przez okres przeszło 400 lat własnością jednej rodziny. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1315 roku. Pierwszym wymienionym w dokumentach właścicielem był Johann von Unruh. O historii Raculi świadczy gotycki kościół p.w. św. Mikołaja z przełomu XIV-XV wieku. Murowany z kamienia polnego z użyciem cegły. W latach 1525-1654 był we władaniu miejscowych protestantów. Od 1833 roku do 1945 był kościołem filialnym parafii p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze.  Prezbiterium: ołtarz główny drewniany z obrazem Patrona parafii św. Mikołaja, dodatkowo dwie figury NMP i św. Józefa. Przy kościele dzwonnica zbudowana w II poł. XVIII w. na miejscu starej walącej się wieży przykościelnej pochodzącej z XV wieku.  Na wieży wiszą 3 stare dzwony, które nie pochodzą z Raculi. Największy dzwon został przywieziony w II poł. XVIII wieku z Leśniowa Wielkiego, średni z zawalonego kościoła w Drzonkowie i najmniejszy z Milska.19.08.2015

Pomyśleliśmy, że fajnie by było dowiedzieć się o nowym znaczku z rana, zaraz przed pracą i tak pozytywnie nastawić się na cały dzień. Dzisiaj zatem eksperymentujemy i mamy nadzieję, że informację jaką dla Was mamy przyjmiecie z radością. Mamy więc kolejny ZT, tym razem w Starachowicach, a w sprzedaży pojawi się on 24 sierpnia. Przy okazji za współpracę przy powstaniu tego znaczka dziękujemy pani Katarzynie, a wszystkich turystów gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.

576

MUZEUM PRZYRODY I TECHNIKI W STARACHOWICACH No. 576

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstało w 2001 r. Tworzą go dwa zakłady wielkopiecowe: starszy z 1841 r. z którego zachowało się kilka bardzo interesujących budowli oraz nowszy z 1899 r. z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym do wytopu surówki żelaza. Muzeum posiada też kolekcję samochodów ciężarowych STAR produkowanych w Starachowicach w latach 1948 - 2007 . Są wśród nich: pierwsza polska ciężarówka STAR 20, uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 r STAR 266R, czy replika jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Przyroda w starachowickim Muzeum to nowoczesna wystawa paleontologiczna z naturalnej wielkości modelami płazów i gadów oraz oryginalnymi tropami zwierząt żyjących w Górach Świętokrzyskich w epoce triasu i jury. Miary realizmu dopełniają fotopanoramy oraz ścieżki dźwiękowe pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość.

GPS: 51.049446 , 21.068188 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Przyrody i Techniki16.08.2015

Tym razem znaczkowa ekspansja doprowadziła nas do woj. lubuskiego, gdzie nieopodal Zielonej Góry, w Miejscowośći Przytok znajduje się neorenesansowy pałac. Właśnie w nim od 19 sierpnia dostępny będzie najnowszy Znaczek Turystyczny, którego grafikę i opis publikujemy poniżej. Zapraszamy zatem do Przytoku.

332

NEORENESANSOWY PAŁAC W PRZYTOKU No. 332

Budowę rezydencji na terenie parku założonego w 1792 roku rozpoczęto w 1864 r. Do 1928 roku pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli, zaś na początku lat 30. majątek odkupiło państwo i został rozparcelowany. W latach 50. pałac użytkowany był przez PGR oraz Związek Młodzieży Polskiej. Na początku lat 60. rezydencję wraz z otaczającym go parkiem przejęła w użytkowanie jako ośrodek kolonijny Kopalnia „Bolesław Chrobry”, następnie Kopalnia „Wałbrzych”. W 1980 roku pałac przekazano Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego z przeznaczeniem na Zakład Wychowawczy. W 1986 roku utworzono w pałacu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczęto generalny remont budynku, przerwany w 1990 roku pożarem. Obecnie w pałacu mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Na terenie obiektu organizowane są plenery malarskie, festyny, spotkania integracyjne, konferencje, szkolenia oraz koncerty. W parku pałacowym każdego roku odbywają się również imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim – wyścig kolarski Piekło Przytoku oraz Półmaraton Przytok. Bezpośrednie sąsiedztwo całorocznego Młodzieżowego Schroniska Turystycznego stanowi dodatkowy walor miejscowości, w której goście zwiedzić mogą również kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, lapidarium na wiejskim cmentarzu oraz odpocząć pod wiatą turystyczną przy stawie w centrum wsi.

GPS: 51.955452 , 15.625159 , Miejsce sprzedaży: Sekretariat Pałacu w Przytoku12.08.2015

PREMIERA ZNACZKÓW MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH

Siedlce

Dziś przygotowaliśmy premierę wyjątkową i to nie dlatego, że to już trzecia premiera w tym tygodniu, ale dlatego, że dotyczy aż sześciu znaczków. Swoją drogą znaczki dotyczą też nie byle jakich miejsc bo oprócz Muzeum Regionalnego w Siedlcach i Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, na znaczkach pojawi się Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, które jest Oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Muzeum to posiada trzy tzw. upamiętnienia: Były Obóz Karny Treblinka I, Były Obóz Zagłady Treblinka II i Pomnik Martyrologii Romów i Sinti. Te trzy ostatnie znaczki to także niewątpliwa perełka dla kolekcjonerów, bo są to drugie w Polsce znaczki dwustronne, a są nimi dlatego by pokazać, że każdy ze znaczków dotyczy innego upamiętnienia.

Oczywiście powyższych znaczków nie byłoby gdyby nie zaangażowanie kolekcjonera Adama, a także przychylność i pomoc wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach pana Sławomira Kordaczuka. Serdecznie zatem dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich kolekcjonerów zachęcamy do wizyty w najnowszych znaczkowych miejscach. W sprzedaży znaczki w Muzeum w Siedlcach i Treblince dostępne będą od 12 sierpnia, w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu – od 22 sierpnia, a w Muzeum w Dąbrowie od 1 października (rozpoczęcie działalności).

MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH No. 233

GPS: 52.167944 , 22.280878 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DĄBROWIE No. 234

GPS: 52.305701 , 22.624824 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie

MUZEUM POŻARNICTWA W KOTUNIU No. 235

GPS: 52.175906 , 22.057317 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu

BYŁY OBÓZ KARNY TREBLINKA I No. 236

GPS: 52.611140 , 22.042110 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

BYŁY OBÓZ ZAGŁADY TREBLINKA II No. 237

GPS: 52.631160 , 22.052220 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

POMNIK MARTYROLOGII ROMÓW I SINTI No. 238

GPS: 52.611190 , 22.041500 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince11.08.2015

Przez te upały to nawet pisać się nie chce, a co dopiero mówić o przydługich wstępach do premiery. Zaoszczędzimy Wam więc dziś tego i od razu ogłosimy, że w Tumie niebawem pojawi się Znaczek Turystyczny. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 23 sierpnia. Zapraszamy !

231

ARCHIKOLEGIATA NMP KRÓLOWEJ I ŚW. ALEKSEGO W TUMIE No. 231

Z dala od zgiełku miasta stoi, wśród łęczyckich pól perła romańskiego stylu. Ta potężna bryła z absydami i wieżami, góruje nad cała okolicą. Pierw było tu opactwo Panny Marii 1097 r. Potem postawiono budowlę w typie bazyliki i konsekrowano w 1161 r. (XII w.) Jej długość wynosi ok. 46 m, natomiast szerokość korpusu nawowego ma ok. 21 m. a wysokość wieży 35 m. Bazylika jest orientowana, dwuchórowa. To klasyczna budowla romańska, na co wskazuje m.in. imponujący tympanon oraz ciekawe freski z motywami roślinnymi. Cechami charakterystycznymi stylu są: budulec, którym jest ciosany kamień, liczne małe okrągłe wieżyczki, małe okienka zdradzające charakter obronny, zakończenie prezbiterium okrągłą absydą. Na jednym z narożników kościoła znajdują się małe ślady, których pochodzenie od lat było różnie interpretowane. Legenda głosi, że diabeł Boruta próbował wyrzucić kolegiatę ze swoich ziem. Chwycił ją w swe dłonie, ale nie zdołał jej przenieść. Po tym zdarzeniu pozostały tylko ślady w kamieniu. Czy to jest prawdziwe pochodzenie śladów jest jednak dosyć prozaiczne. O tym dowiesz się odwiedzając to wspaniale miejsce.

GPS: 52.056496 , 19.232640 ,   Miejsce sprzedaży: Archikolegiata w Tumie10.08.2015

Są w Polsce miejsca, gdzie Znaczki Turystyczne nie są znane. Są też miejsca, gdzie o znaczkach już się mówi, ale sytuacja nie sprzyja ich powstawaniu. Są na szczęście i miejsca, w których w końcu coś w kwestii ZT zaczyna się dziać i takim miejscem jest Kalisz, w którym po wielu próbach czynionych przez samych kolekcjonerów, po dosłownie dwóch latach zabiegania, pojawia się pierwszy znaczek. Przedstawiamy zatem pierwszy kaliski ZT, który powstał dzięki zaangażowaniu zapalonego kolekcjonera. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ekspansji Znaczków Turystycznych w tym mieście, bo jakby nie było Kalisz ma się czym pochwalić. Znaczek w sprzedaży dostępny od  wtorku (18 sierpnia).

347

WIEŻA RATUSZOWA W KALISZU No. 347

Ratusz w Kaliszu to neoklasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1920–1924, wpisany do rejestru zabytków w 1993. Stoi na środku Głównego Rynku. Podpiwniczony o czterech kondygnacjach, wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., która została przeniesiona z parku. Turyści mogą z przewodnikiem wejść na kaliską wieżę ratuszową i wysłuchać opowieści o historii miasta z najstarszą w Polsce metryką pisaną Na ratuszowej wieży urządzono punkt widokowy, skąd z wysokości 50 m roztacza się panorama miasta. W wieży znajduje się zegar z napisem "Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925". Szklane tarcze zegara widoczne są z czterech stron świata. Mają średnicę 3 m, cyfry i wskazówki są żeliwne, a każda ze wskazówek waży 12 kg. Zegar nakręcany jest raz na dobę i napędzany poprzez zamontowany w nim silnik.

GPS: 51.762630 , 18.089756 ,   Miejsce sprzedaży: Rynek Główny (Kram z pasją... z tyłu budynku ratusza - dawna kwiaciarenka)4.08.2015

Znaczki Turystyczne dają możliwość poznawania miejsc, o których pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli gdyby nie właśnie fakt, iż w miejscu tym jest ZT. Tak też jest z najnowszym znaczkiem, który dzisiaj chcemy zaprezentować, a ściślej z miejscem, które promuje. Kto z Was zatem słyszał o grobowcach megalitycznych w Wietrzychowicach ? Najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 sierpnia. Zapraszamy zatem do odwiedzin tego miejsca i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z Wietrzychowic.

294

PARK KULTUROWY WIETRZYCHOWICE No. 294

Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicech i Gaju (gm. Izbica Kujawska) znajdują się grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych 3500 lat p.n.e., które stanowią obecnie jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kultura ta wytworzyła charakterystyczny styl wyrobu naczyń z gliny, narzędzi krzemiennych i kamiennych. Jej ludność zajmowała się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała także swoje wierzenia religijne, co wiązało się z silną wiarą w życie pozagrobowe. Znalazło to swój obraz we wznoszeniu specjalnej konstrukcji grobowców dla niektórych zmarłych. Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów, które tworzyły obstawę mającą chronić mogiły przed rozmyciem, a zarazem odgraniczyć obszar poświęcony czci zmarłego i czynnościom kultowym. Nad mogiłami usypywano potężne wały ziemne, mające ponad 1000 m³ objętości, ponad 100 m długości i do 3 m wysokości. Ich monumentalność szczególnie jest widoczna od czoła (od szerszej części). Podstawową myślą budowniczych grobowców było zapewnienie zmarłym możliwie trwałego miejsca wiecznego spoczynku, podobnie jak w przypadku piramid egipskich (które są młodsze o przeszło 1000 lat).

GPS: 52.409069 , 18.875130 ,   Miejsce sprzedaży: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10 - 16, tel. 54 286 51 93)1.08.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Czas pędzi nieubłaganie i już tylko nieco ponad 2 miesiące dzielą nas od kolejnego, czwartego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem spotkania będzie Ośrodek Wypoczynkowy "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach.

IVSpotkWstep

Po raz pierwszy zmianie ulegnie formuła spotkania. Tym razem zakwaterowanie uczestników będzie możliwe już od czwartkowego popołudnia. W piątek przewidziano czas na różnego typu wycieczki po okolicach, natomiast właściwe "obrady" w ramach IV Spotkania odbędą się tradycyjnie w sobotę. Będzie więc więcej czasu na długie kolekcjonerów rozmowy i przy okazji na zwiedzanie okolic. Harmonogram spotkania nie jest rzeczą ścisłą, w związku z czym każdy będzie mógł przybyć w sobie dogodnym terminie (czwartek, piątek lub sobota). Na spotkanie zaproszeni zostaną także kolekcjonerzy z Czech, przez co niewątpliwie będzie ono miało charakter międzynarodowy.  Wiecej informacji nt. spotkania, programu, kosztów itp. postaramy się zamieścić w najbliższym czasie. Już teraz jednak zachęcamy do zaplanowania sobie urlopu w powyższym terminie.30.07.2015

Są takie chwile, w których szukamy pretekstu by raz jeszcze odwiedzić jakieś miejsce, do którego już kiedyś dotarliśmy. Takim pretekstem może być nowy ZT w Bardzie, gdzie zapewne wielu z Was już było. Ale czy dotarliście do górskiej kaplicy na Górze Kalwarii? Jeśli nie to właśnie macie pretekst by i tam zawitać, a jest nim najnowszy Znaczek Turystyczny który dostępny będzie już od najbliższej niedzieli 2 sierpnia (tuż po mszy w kaplicy). Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy ojcu przeorowi tamtejszego klasztoru i kolekcjonerowi Leszkowi.

117

KAPLICA GÓRSKA NA GÓRZE KALWARII W BARDZIE No. 117

Zbudowana w latach 1617–1619 na Górze Bardzkiej (583 m n.p.m.), zwanej także Kalwarią, usytuowana została w miejscu, gdzie jak podaje tradycja, w 1400 roku miała się objawić Matka Boża Płacząca. Jeszcze na początku XVII w. w miejscu objawienia widoczne były podobno ślady stóp i rąk odbitych w kamieniu przez Matkę Bożą. Odcisk stópki znajdujący się obecnie za Kaplicą jest odtworzoną pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica, założona na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami, posiada wewnątrz wpisany mniejszy kwadrat o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami. Wśród skromnego wyposażenia uwagę przyciąga ołtarz główny z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej. Od maja do września w każdą niedzielę (oprócz świąt), o godz. 11.00, w Kaplicy Górskiej odbywają się msze św.

GPS: 50.495440 , 16.748879 ,   Miejsce sprzedaży: Kaplica Górska od maja do września w każdą niedzielę (niezależnie od pogody) przed i po Mszy Św. o godz. 11.00, Sklepik klasztorny, pn -sob. od 9.00-17.00 niedz. 10.30-16.3027.07.2015

Pora zamknąć pierwszą dziesiątkę Znaczków Turystycznych. W pierwszej setce tym samym zostało jeszcze kilka wolnych numerów dla potencjalnych znaczków. Tymczasem zapraszamy na Babią Górę i do pobliskiego schroniska gdzie Znaczek Turystyczny pojawi się już w najbliższą środę czyli 29 lipca.

3

BABIA GÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŻYWIECKIEGO No. 3

Babia Góra – „Królowa Beskidów” - masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Najwyższym szczytem jest Diablak 1725 m n.p.m., często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut. Prowadzi na niego kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych, wśród których na specjalną uwagę zasługuje „Akademicka Perć”. Z Diablaka roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską. W 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.

GPS: 49.573055 , 19.529444 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko "Markowe Szczawiny"23.07.2015

Najwyższa pora na trzeci w tym miesiącu Znaczek Turystyczny. Wraz z nim wszystkich zarażonych "znaczkozą" zapraszamy do Świętej Katarzyny gdzie mieści się Muzeum Minerałów i Skamieniałości Najnowszy Znaczek Turystyczny pojawi się w sprzedaży w najbliższą środę czyli 29 lipca.

575

MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE No. 575

Galeria Tajemnice Klejnotów w Św. Katarzynie mieści okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane, ogromne skamieniałości. To jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych i ozdobnych. Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzana, prezentowana na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego z największą na świecie ( 80 kg) oszlifowaną konkrecją. Na miejscu mieści się także szlifiernia krzemienia pasiastego – jedyna udostępniona do zwiedzania, w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w „ oczko” jubilerskie. Muzeum czynne od maja do października w godz.od 9.00 - 19.00, w pozostałym okresie otwierane na żądanie od 9.00 – 17.00.

GPS:  50.906390 , 20.881466 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Minerałów i Skamieniałości21.07.2015

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

ZK3 2015

Dzisiaj dla odmiany chcemy pokazać Wam najnowsze Znaczki Kolekcjonera.  Przybywa znaczkowych turystów, którzy coraz częściej wędrują w poszukiwaniu ZT. Coraz częściej zdobywają też ZK, a rekordziści posiadają już kupony na kolejne, jeszcze nie istniejące ZK. W związku z powyższym, aby jeszcze bardziej Was zmotywować i w pewnym sensie nagrodzić, tym razem przedstawiamy trzy wizerunki Znaczków Kolekcjonera, które już dostępne są w centrali. W przygotowaniu mamy kolejne znaczki, bo jak uczy nas doświadczenie nim się obejrzymy, rekordziści znów podeślą kupony na kolejny ZK. Mamy nadzieję, że przedstawione tym razem wizerunki zwierząt tradycyjnie Wam się spodobają, bo nasi graficy stanęli na rzęsach by i teraz stworzyć te miniaturowe dzieła sztuki pokazując tym samym charakterystyczne cechy przedstawionych ptaków. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej bo tylko w ten sposób można stać się posiadaczem tych wyjątkowych znaczków.18.07.2015

Dwa tygodnie bez znaczkowej premiery to niewątpliwie sporo czasu. Niekiedy jednak tego czasu potrzebujemy by naładować akumulatory, rozejrzeć się w terenie i sięgnąć po nowe pomysły. W ten oto sposób powstaje wiele znaczków, a jednym z nich jest Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce. Tutaj Znaczek Turystyczny pojawi się w najbliższą środę czyli 22 lipca. Zapraszamy

190

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W WĘGLÓWCE No. 190

Obecne Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej (1922-44), która była zamiejską filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomysłodawcą utworzenia tej placówki był prof. Banachiewicz. W tamtych czasach, stacja Lubomir zasłynęła z odkrycia dwóch komet: 3.04.1925 r. przez Lucjana Orkisza (C/1925 G1 Orkisz) i 17.07.1936 przez Władysława Lisa (C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). We wrześniu 1944 r. obserwatorium zostało spalone w wyniku działań wojennych. W październiku 2007 oddano no użytku nowy budynek, nazwany na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza. Aktualnie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska - Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić w każdy weekend bez wcześniejszej zapowiedzi, a także uczestniczyć w prelekcjach i pokazach nieba.

GPS:  49.766889 , 20.059596 ,   Miejsce sprzedaży: Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, Węglówka 40012.07.2015

geokret Nie może być tak by w niedzielny wieczór zostawić spragnionych kolekcjonerów bez jakiś znaczkowych informacji.  Dzisiaj zatem coś z innej beczki, a nawet skrzynki, czyli tekst opisujący nasz najnowszy, nazwijmy to promocyjny wynalazek, zresztą związany ze Znaczkami Turystycznymi. Chodzi nam o kreta, a ściślej o geokreta, zresztą przeczytajcie sami, a na pewno niejeden z Was podchwyci temat.

Czytaj więcej: Znaczkowy Geokret3.07.2015

Na forum i w prywatnej korespondencji zasypujecie nas pytaniami o nowości. Nie zawsze jest tak, że wszystko możemy zdradzić bo wiele rozmów nadal się toczy. Ale mamy dla Was pewną nowość z Wielkopolski, która zapewne niejednego kolekcjonera ucieszy. Tym razem przedstawiamy znaczek z Muzeum Wikliniarstwa i Chielarstwa, który w sprzedaży pojawi się 10 lipca, a dostępny będzie w kasie biletowej muzeum. Zapraszamy.

364

MUZEUM WIKLINIARSTWA I CHMIELARSTWA W NOWYM TOMYŚLU No. 364

W związku z długoletnią tradycją uprawy wikliny i chmielu w okolicach Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela, w 1985 roku utworzono tematyczne muzeum. Placówka funkcjonuje jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby powstałej placówki przeznaczono dwa obiekty: zrekonstruowany holenderski zabytkowy budynek mieszkalny z końca XVIII wieku, który stanowi główną siedzibę Muzeum i jest miejscem prezentacji obydwu wystaw stałych oraz drewniany stylizowany budynek – tzw. Dworek Myśliwski postawiony w 1977 roku będący miejscem prezentacji organizowanych cyklicznie, wystaw czasowych o różnej tematyce oraz stałej ekspozycji przyrodniczej. Obydwa budynki otacza teren o powierzchni 1.75 ha, na którym znajdują się ekspozycje botaniczne oraz prezentowane są artystyczne formy przestrzenne z wikliny. Całość znajduje się na terenie Parku Miejskiego.

GPS:  52.311842 , 16.138292 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 43 44 45 46 47 50 55 >>