
17.09.2014
RELACJA Z VIII PREZENTACJI GOSPODARCZYCH ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
Tradycyjnie w drugi weekend września w ząbkowickiej Hali Słonecznej odbyły się VIII Prezentacje Gospodarcze Ziemi Ząbkowickiej. Impreza ta była okazją do zaprezentowania przez firmy, instytucje czy przedsiębiorców swoich propozycji. Także i my już po raz trzeci uczestniczyliśmy w tym lokalnym święcie.
Czytaj więcej: VIII PREZENTACJE GOSPODARCZE ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
12.09.2014
SZCZECINEK - MIASTO KOLEJARZY No. 559
Niespełna 7 miesięcy po premierze pierwszego Znaczka Turystycznego w Szczecinku, mamy zaszczyt przedstawić kolejny ZT z tego pięknego miasta. Dla wielu kolekcjonerów jest to kolejny upragniony znaczek o tematyce kolejowej i mamy nadzieję, że nie ostatni. Za powstanie znaczka głębokie ukłony i podziękowania należą się kolekcjonerowi Leszkowi - zatem dziękujemy! Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 17 września.
Szczecinek – to miasto powiatowe położone w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części Pojezierza Drawskiego. Atrakcją turystyczną Szczecinka jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Trzesieckim (wzdłuż, którego rozciąga się zabytkowy park miejski) i Wielimie. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym. Duża w tym zasługa dobrych połączeń kolejowych, dzięki którym Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym na Pomorzu. Ze Szczecinka kolej prowadzi w pięciu kierunkach: Kołobrzeg, Poznań, Szczecin, Słupsk i Chojnice. Tak duży węzeł kolejowy wymagał odpowiedniej infrastruktury – dworzec kolejowy, nastawnie, lokomotywownia, trzy wieże ciśnień, szkoła kolejowa i przede wszystkim ludzie – kolejarze. Nic dziwnego, że Szczecinek stał się miastem kolejarzy. Służbę kolejarzy upamiętnia parowóz wąskotorowy Px48 ustawiony przed lokomotywownią oraz pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy stojący obok ronda św. Katarzyny. Pomnik tworzy figura św. Katarzyny postawiona na zestawie kołowym parowozu Ty43. Przy pomniku ustawiony jest ruchomy semafor kształtowy podający sygnał „wolna droga” zapraszający w ten sposób wszystkich turystów. Blisko pomnika św. Katarzyny przy ul. Klasztornej 23 w domu parafialnym można zwiedzić (po wcześniejszym zgłoszeniu nr tel. 695 323 268) salę, w której zgromadzone są różne pamiątki i eksponaty kolejowe. Salą opiekuje się Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.
GPS: 53.709680 , 16.693065 , Miejsce sprzedaży: sklep WERITAS - DEWOCJONALIA ul. Lipowa 5 (wejście od ul. Wyszyńskiego) czynne pon-pt 9.00 - 17.00, sob. 10.00 - 14.00
11.09.2014
54 ZLOT TURYSTÓW NA WIELKIEJ SOWIE
Już za dwa tygodnie, tj. w weekend 27-28 września odbędzie się 54 Zlot Turystów na Wielkiej Sowie. Z tej okazji organizatorzy zlotu przygotowali dla wszystkich uczestników specjalny znaczek okolicznościowy. Serdeczne podziękowania za powstanie tego znaczka składamy Panu Krzysztofowi z Wałbrzycha. Wszystkich turystów i kolekcjonerów ZT goraco zapraszamy do udziału w imprezie. Szczegóły na jej temat znajdziecie na poniższej grafice, a o samej historii zlotów przeczytacie poniżej.
Od samego początku głównym organizatorem imprezy była Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wałbrzychu. Termin Zlotu został ustalony na okolice trzeciej dekady września. W ostatnich kilkunastu latach również, podczas Zlotu obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Miejscem spotkań wędrowców jest polana na szczycie Wielkiej Sowy. Chociaż czasami punktem zakończenia imprezy było schronisko „Orzeł”. Zdarzyło się też w 1983 roku, że Zlot odbył się na Śnieżniku.
Pierwszy Zlot Turystów na Wielkiej Sowie zwany „Jesiennym” odbywał się w dniach 19-25 września 1960 roku. Uczestnicy mieli do pokonania 7 tras, w tym jedną 6-dniową, trzy 3-dniowe, jedną 2-dniową i dwie trasy 1-dniowe. Wzięło w nim udział 300 uczestników, którzy wędrowali między innymi ze Świebodzic przez Książ, Chełmiec, Dzikowiec, Stożek i „Andrzejówkę” czy z Długopola przez Góry Bystrzyckie, Stołowe i główny grzbiet Gór Sowich. Celem Zlotu było, jak podawał informator „podniesienie kwalifikacji turystycznej, popularyzacja piękna Gór Wałbrzyskich i Kłodzkich”. Warto nadmienić, że w regulaminie zanotowano punkt, według którego „drużyny, które przejdą całą trasę i nie popełnią żadnych wykroczeń regulaminowych otrzymają dyplomy”. Wykroczeniem mogło być picie alkoholu, pozostawienie na trasie bez opieki członka drużyny lub nie udzielenie pomocy w razie wypadku.
Więcej informacji
9.09.2014
CORAZ LICZNIEJSZA SPOŁECZNOŚĆ FANÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH
Hobby jakim jest kolekcjonerstwo Znaczków Turystycznych skupia coraz większe kręgi czynnych kolekcjonerów z różnych zakątków Polski, a także spoza naszych granic. Tę społeczność tworzą osoby różnego pochodzenia, zawodu, religii czy wieku, nie brakuje coraz młodszego pokolenia pasjonatów ZT. Szczególny wzrost liczby kolekcjonerów odnotowaliśmy w miesiącach wakacyjnych. To cieszy, życzylibyśmy sobie, aby liczba ta systematycznie wzrastała. Bardzo ciekawi nas fakt samego „zarażenia się” Znaczkiem Turystycznym. Piszecie do nas maile. Są to ciekawe, a czasami nawet humorystyczne historie. Wszystkie listy są dokładnie i z uwagą czytane, a następnie, oczywiście za Waszą zgodą, zamieszczane w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”. Prosimy Was również o dołączanie do listów jakiejś fotki, która będzie Waszym awatarem-wizytówką przy opublikowanym liście (więcej na ten temat przeczytacie na naszym forum). Nie bądźmy anonimowi. To miłe, kiedy kolekcjonerzy opowiadają jak spotykają na szlaku innego kolekcjonera, a którego poznali dzięki foto z awatara „Listy i doświadczenia kolekcjonerów” czy relacji na naszym FB. Zapraszamy do lektury, to naprawdę ciekawe opowiadania. Opowiadania prawdziwe, z życia wzięte… Dużą radością są dla nas Wasze odwiedziny w centrali ZT w Złotym Stoku. Dziękujemy Wam za te miłe chwile i zapraszamy.
6.09.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE NA PREZENTACJACH GOSPODARCZYCH
Tradycyjnie w drugi weekend września w Ząbkowicach Śląskich, w Hali Słonecznej odbędzie się VIII edycja Prezentacji Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej. Na tym corocznym święcie przedsiębiorczości, już za tydzień, udział wezmą wystawcy z Polski, Czech i Niemiec. Również Znaczki Turystyczne, już po raz trzeci, otrzymały zaproszenie z czego się ogromnie cieszymy. Wystawcy zaprezentują swoje produkty, osiągnięcia, cele. My także postaramy się zaprezentować ideę Znaczka Turystycznego jak najlepiej. Organizator – Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich zapewnił dla odwiedzających liczne atrakcje, koncerty, konkursy z nagrodami i wiele innych. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a miłośnicy maszyn rolniczych będą mogli uczestniczyć w wystawie jaka zostanie zorganizowana na terenie przed Halą Słoneczną. Zachęcamy Was do odwiedzenia nas na Prezentacjach 13-14 września, stoisko obok wejścia po lewej stronie. Zapraszamy serdecznie !!! Wstęp bezpłatny.
Zespół Znaczków Turystycznych
27.08.2014
RATUSZ W DZIERŻONIOWIE No. 131
Dzięki coraz szerszemu zrozumieniu znaczkowej idei mamy zaszczyt przedstawić najnowszy Znaczek Turystyczny z Dolnego Śląska. Tym razem za sprawą ZT na mapie znaczkowych miejsc turystycznych pojawił się Dzierżoniów, a ściślej dzierżoniowski ratusz. Serdecznie dziękujemy Pani Justynie z CIT za współpracę przy powstaniu znaczka a kolekcjonerowi Wiesławowi za zapalenie ideą znaczkową właściwych osób. Znaczek w Dzierżoniowie dostępny będzie od 30 sierpnia. Zapraszamy zatem do Dzierżoniowa i gorąco namawiamy do szerzenia znaczkowej idei.
Średniowieczna wieża dzierżoniowskiego ratusza zbudowana jest na planie kwadratu. Na początku XVII w. dzięki cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. W posadzkę wmurowana jest zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu. Na wieży od południowej strony znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem, upamiętniająca legendarnego dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie. Wchodząc na wieżę ratuszową podziwiać można galerię przedwojennych fotografii miasta, obejrzeć mechanizm zabytkowego zegara z 1882 r. W dolnej części wieży znajduje się warsztat, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Można w nim samodzielnie wybić kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Cennik biletów na wieżę: bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1 zł.
GPS: 50.728207 , 16.651125 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 1
19.08.2014
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W TUCHOWIE No. 200
Dzisiaj w ramach znaczkowej premiery prezentujemy Wam Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, które dzięki naszemu kolekcjonerowi Leszkowi dołączyło do naszej idei. Serdecznie dziękujemy za trud włożony w przekazanie idei znaczkowej. Dziękujemy także samym przełożonym Sanktuarium. Turystów natomiast tradycyjnie zapraszamy do Tuchowa, gdzie ZT dostępny będzie od 21 sierpnia.
Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około roku 1079 na wzgórzu zwanym „Lipie” - nazwa od gaju lipowego. Tradycja głosi, że tutaj odprawił mszę prymicyjną św. Jan Kanty. Gospodarzami tego miejsca byli benedyktyni. W XVI wieku w kościele umieszczono obraz Matki Bożej, który zasłynął cudami i zaczął przyciągać pielgrzymów. Bardzo duża liczba odwiedzających tuchowskie sanktuarium spowodowała podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła. Obecny kościół budowano 17 lat (1665-1682). Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. W 1904 roku miała miejsce koronacja obrazu koronami papieskimi. W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Od 1893 gospodarzami tego miejsca są redemptoryści, gdzie również mają swoje seminarium. Przy sanktuarium znajduje się dom pielgrzyma. Oprócz zabytkowej bazyliki warto zwiedzić na terenie sanktuarium muzea: misyjne, etnograficzne, sanktuaryjne i czynną przez cały rok ruchomą szopkę.
GPS: 49.900519 , 21.060281 , Miejsce sprzedaży: furta klasztorna w godz. 7 – 21 oraz sklepik klasztorny
14.08.2014
DZIEWICZA GÓRA - WIEŻA WIDOKOWA No. 360
Znaczek, który Wam dzisiaj przedstawiamy tak naprawdę miał powstać pod koniec 2012 roku. Niestety różnego typu zawirowania wokół miejsca, które promuje sprawiły, że projekt przeleżał w szufladzie kilkanaście miesięcy. Na szczęście sytuacja uległa diametralnej zmianie i dzięki nowemu dzierżawcy punktu widokowego na Dziewiczej Górze i pobliskiej „Dziewiczej Bazy”, możemy się dzisiaj cieszyć kolejnym znaczkiem z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Puszczy Zielonki na Dziewiczą Górę, gdzie w ciszy i spokoju można pospacerować i wypocząć na łonie przyrody. Znaczek w sprzedaży od 15 sierpnia.
Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem położonym w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, znajdującym się na północ od Poznania nieopodal miejscowości Czerwonak. Tereny te w przeszłości należały do Klasztoru Cysterskiego w Owińskach, a od cysterek, które w nim mieszkały prawdopodobnie wzięła się nazwa wzniesienia. Dziewicza Góra wznosi się na wysokość 143 m n.p.m.. Wzniesienie porasta las mieszany, natomiast w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Cały obszar objęty jest ochroną ze względu na bogaty świat roślin i zwierząt. Na szczycie góry w 2005 roku wybudowano dostrzegalnię pożarową, która pełni także rolę wieży widokowej. W 2014 roku u stóp Dziewiczej Góry otwarto bazę turystyczną wraz z parkingiem. „Dziewicza Baza” to idealne miejsce wypadowe nie tylko na szczyt Dziewiczej Góry, ale także w inne miejsca Puszczy Zielonki. To także miejsce, w którym można zorganizować imprezę okolicznościową, spotkanie dla grup przy ognisku czy po prostu napić się kawy w funkcjonującym tu Cafe Bistro.
GPS: 52.479993 , 17.011304 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa w wieży
6.08.2014
OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - PRZYPOMNIENIE
Drodzy Kolekcjonerzy !!!
Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć przybycia na III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Jest już zgłoszonych 50 osób, zostało jeszcze 10 wolnych miejsc. Zapraszamy chętnych, niezdecydowanych prosimy o decyzję. Czas ucieka, termin zgłaszania udziału mija 31 sierpnia. Jest to termin ostateczny, musimy podać konkretną liczbę osób Stacji Turystycznej Jurajska. Jeżeli okazałoby się, że chętnych jest więcej niż wolnych miejsc, musimy mieć czas na zorganizowanie dodatkowych noclegów (niestety poza miejscem spotkania), dlatego liczy się kolejność zgłoszeń. W przypadku, gdy ktoś planuje przyjazd bez noclegu, prosimy również o przesłanie formularza z zaznaczeniem z jakich posiłków będzie korzystał, te dane również musimy zgłosić. Szczegóły spotkania w powyższym linku. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy kierować je na adres info@znaczki-turystyczne.pl Tak więc...czekamy na Wasze zgłoszenia i do zobaczenia na III Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
5.08.2014
MOST ŚW. JANA W KŁODZKU No. 313
News ten piszemy na kolanie, bo nagle okazało się, że z powodu pewnej pomyłki znaczek miał już swoją premierę na czeskiej stronie ZT i w systemie Android. Nie chcąc zatem dłużej trzymać Was w niepewności czy ów znaczek jest żartem czy nie, postanowiliśmy nieco wcześniej niż zakładaliśmy upublicznić informację o jego premierze. Tak więc ogłaszamy wszem i wobec, że oto w Kłodzku pojawił się kolejny Znaczek Turystyczny. Zapraszamy do Kłodzka i na niezapomniane rejsy po Młynówce, a więcej informacji o moście jak i samym miejscu sprzedaży znajdziecie w opisie poniżej.
Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka. Łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Jest uważany za miniaturę mostu Karola w Pradze, ale jest od niego starszy. Jego budowę rozpoczęto w latach 20 XIII wieku i prawdopodobnie zakończono w roku 1390. Most ma charakter budowli gotyckiej, a jego największą ozdobą są barokowe figury wotywne fundowane od 1655 roku przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę. Wśród posągów zdobiących most znaleźć można: Pietę, Świętych Wacława, Jana Nepomucena i Franciszka Ksawerego, a także grupy figur obrazujące Chrystusa na krzyżu oraz Trójcę Przenajświętszą i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Na placu pod mostem Św. Jana znajduje się przystań gondolowa. Dwudziestominutowe rejsy po kanale pozwalają zobaczyć Kłodzko z nieco innej strony i są niewątpliwą atrakcją miasta.
GPS: 50.438053 , 16.655557 , Miejsce sprzedaży: Przystań gondolowa (web)
2.08.2014
NOWA SERIA ZNACZKÓW KOLEKCJONERA
Wakacje sprzyjają podróżowaniu i zdobywaniu kolejnych Znaczków Turystycznych, a co za tym idzie także Znaczków Kolekcjonera. W związku z tym, a także z faktem, iż kilka tygodni temu otrzymaliśmy zestaw kuponów na 15 ZK, postanowiliśmy wydać nową serię tych znaczków, która jest kontynuacją poprzedniej serii z nieco zmienioną nazwą. Warto tutaj podkreślić, że pomysłodawcami poszczególnych wizerunków zwierząt i poniekąd ich projektantami są sami kolekcjonerzy, którzy to dokonali wyboru odpowiednich grafik i ujęć pokazanych zwierząt, opisali jak ich zdaniem powinien wyglądać projekt i co powinno się na nim znaleźć i wreszcie stworzyli opis znaczka i prezentowanego zwierzęcia. Tak więc każdy z Was może się przyczynić do powstania kolejnego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Zapraszamy zatem do projektowania, bo oprócz świetnej zabawy jest to dobry sposób na poznanie rodzimej i zagrożonej wyginięciem fauny.
A na sam koniec wszystkim tym, którzy tym razem włączyli się w proces projektowania ZK serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na to zadanie. Efekt końcowy oceńcie sami.
Zespół Znaczków Turystycznych
30.07.2014
DWA NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE NA ZIEMI WAŁECKIEJ
Jakiś czas temu pisaliśmy o znaczkowej "białej plamie", która utworzyła się na północ od Poznania. Dziś z radością informujemy że owe miejsce od najbliższego weekendu (sobota) zostanie wypełnione przez 2 Znaczki Turystyczne z Wałcza, które wprowadziło Muzeum Ziemi Wałeckiej. Historia powstania tych ZT jest nierozerwalnie związana z panią Marleną, która jest pracownicą muzeum, a za której namową zdecydowano się wprowadzić znaczki. Pani Marlena jest także kolekcjonerką ZT, co z pewnością bardzo pomogło w realizacji tego przedsięwzięcia. Za zaangażowanie w rozwój idei serdecznie dziękujemy i tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin nowych miejsc znaczkowych.
MUZEUM ZIEMI WAŁECKIEJ W WAŁCZU No. 557
Muzeum Ziemi Wałeckiej działa od 1982 r. W jego zasobach znajdują się zbiory dokumentujące: pradzieje ziemi wałeckiej, początki osadnictwa, powstanie i rozwój miast, rozwój polityczny i kulturalny od XVI do XVIII wieku, archiwalia dotyczące starostwa wałeckiego z XVII i XVIII, dokumenty obrazujące walkę o utrzymanie polskości po rozbiorach i germanizację od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej, budowę i przełamanie Wału Pomorskiego na Ziemi Wałeckiej oraz osadnictwo i odbudowę ze zniszczeń po wyzwoleniu,. W muzeum znajdują się też zbiory pamiątek po kombatantach II wojny światowej, a ponadto artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego. Ofertę muzeum wzbogacają liczne wystawy czasowe.
GPS: 53.270769 , 16.472195 , Miejsce sprzedaży: Kasa muzeum
GRUPA WAROWNA CEGIELNIA W WAŁCZU No. 558
Grupa Warowna Cegielnia wchodząca w skład umocnień Wału Pomorskiego wybudowana w latach 1932 – 1935 miała za zadanie bronić nie tylko miasta, ale także szosy biegnącej w kierunku Piły oraz linii kolejowej. W jej skład wchodzi kilkanaście obiektów różnego przeznaczenia wybudowanych w początkowej fazie budowy oraz stanowiska zwane Tobrukami powstałe w 1944 r. Trzon GW Cegielnia stanowią dwa schrony typu B tzw. B – Werki. Grupa Warowna Cegielnia przyjęła kształt dwóch linii schronów. W skład pierwszej wchodzą schrony główne, obiekty wielosektorowe oraz dwa schrony jednosektorowe przy zaporach p.panc. Druga, to schrony bojowy typu B1 różnego zastosowania – do ognia flankującego i czołowego, schron obserwacyjny oraz schron bierny dla armat p.panc. i obsługi – budowla wyjątkowa na Wale Pomorskim. Pozycje wzmocniono w 1944 r. kilkoma małymi schronami zwanymi potocznie Tobrukami.
GPS: 53.266961 , 16.498107 , Miejsce sprzedaży: Kasa Grupy Warownej
23.07.2014
MILION ODWIEDZIN NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ
Dzisiaj odnotowaliśmy kolejny znaczkowy rekord. W ciągu 751 dni nasza strona została odwiedzona 1 000 000 razy. Nowa strona została uruchomiona 1 lipca 2012 r. Umieszczając wtedy licznik, nikt nie przypuszczał, że w ciągu dwóch lat uda się osiągnąć tak impunującą ilość wejść. 22 października 2013 r. pisaliśmy o 500 000 wejściu na WWW (link do tego artykułu znajduje się tutaj >>). Wtedy statystycznie w ciągu dnia odwiedzało nas 1046 osób. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że idea rozwija się, czego dowodem jest właśnie ta statystyka. Od tej pory, w ciągu ostatnich 273 dni odwiedziło nas średnio 1831 osób dziennie. Ale to dzięki Wam kolekcjonerom możemy poszczycić się takim wynikiem. W imieniu całego zespołu Znaczków Turystycznych chcielibyśmy podziękować wszystkim odwiedzającym nasz portal, a my dokładając wszelkich starań zadbamy o to, aby strona nadal służyła Wam pomocą i zachęcała do kolekcjonerstwa. Jednocześnie zapraszamy na nasz profil Facebook, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami ze „znaczkowego szlaku”. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami. Będąc tyle razy na naszej stronie stajemy się bliscy sobie, tak jak jedna wielka rodzina połączona wspólną pasją i wspólnym celem. To zbliża, umacnia i grzeje serce. Dziękujemy!
Zespół Znaczków Turystycznych
16.07.2014
II WYDANIE MAPY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE
Już jest, a jest świeża, pachnąca farbą drukarską i przygodą, która czeka każdego kto po nią sięgnie. Mowa oczywiście o najnowszej Mapie Znaczków Turystycznych w Polsce, która już jest dostępna w sprzedaży w naszej centrali.
Niestety nie wszystko poszło po naszej myśli i wydanie mapy opóźniło się o kilka tygodni, ale może dzięki temu w bieżącym wydaniu znajduje się nie 55, a dokładnie 60 nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych. A sama mapa to rzecz jasna praca nie tylko zespołu Znaczków Turystycznych Polska, ale całej masy kolekcjonerów, którzy konsultowali jej powstanie i służyli pomocnymi uwagami. Powstanie mapy było też możliwe dzięki zespołowi redakcyjnemu Wydawnictwa Plan z Wrocławia, które w sposób fachowy opracowało mapę i wszystko to co się z nią wiąże. A na samym końcu dziękujemy Michałowi, zwycięzcy konkursu fotograficznego na okładkę nowej mapy.
Najnowsza mapa jest już w sprzedaży – kosztuje dokładnie 8 zł, czyli tyle samo co w roku ubiegłym. Można ją zamówić indywidualnie lub z brakującymi ZT. Nie jest jednak to ta sama mapa, a nowością są chociażby zaktualizowane współrzędne GPS, czy aktualne miejsca sprzedaży znaczków. Dodatkową zmianą, o którą prosiliście jest także kod QR na okładce, którego zeskanowanie telefonem komórkowym (np.w darmowej aplikacji QR Droid) pozwala bezpośrednio przejść na naszą stronę, skąd można pobrać aktualne POI polskich i zagranicznych Znaczków Turystycznych do darmowej aplikacji Locus.
Zapraszamy zatem do zaopatrzenia się w nową mapę, która będzie obowiązywała do czerwca 2015 roku. Aktualna liczba miejsc znaczkowych znajduje się na naszej stronie internetowej. Przepraszamy tym samym za wszelkie opóźnienia i prosimy wszystkich kolekcjonerów ZT o sugestie dotyczące przyszłego wydania mapy. Wszystkim osobom, które miały swój wkład w powstanie mapy serdecznie dziękujemy.
Zespół Znaczków Turystycznych
9.07.2014
III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT
Drodzy Kolekcjonerzy!!!
Wielkimi krokami zbliża się czas III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Data jest już Wam znana i nie uległa zmianie 11 października 2014 r. W tym roku zgodnie z sugestiami Kolekcjonerów miejscem spotkania będzie Jura Krakowsko-Częstochowska, a dokładnie Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach www.stacjaturystyczna.pl Mamy zarezerwowany cały ośrodek (60 miejsc noclegowych z 10/11 i z 11/12 października). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń . Oczywiście bardzo mile będą widziane również osoby, które nie będą korzystały z noclegów. Oficjalna część odbędzie się tradycyjnie w sobotę, jednak tak jak w poprzednich latach jest możliwość przyjazdu już w piątek i wyjazdu w niedzielę. Jeżeli chodzi o dojazd, jest to ośrodek przy głównej drodze, GPS: 50.396727, 19.676770, jest duży parking, zmieścimy się wszyscy. Tych, którzy przyjadą PKP lub PKS prosimy o kontakt mailowy. W trakcie całego spotkania gospodarz zapewnił nam serwis kawowy, zgodnie z tradycją będzie czeskie piwo i morawskie wino.
Więcej informacji
6.07.2014
WZNOWIENIE - CHATA GÓRSKA - CYRLA No. 22
Znaczkowa idea rozkwita, a wraz z nią znikają z naszej mapy, miejsca, w których znaczek dostępny jest tylko drogą korespondencyjną. Tak też się stało w przypadku wznowionego właśnie znaczka Chata Górska - Cyrla, gdzie znaczek powrócił po dość długiej przerwie i teraz w nowej odsłonie będzie dostępny dla wszystkich turystów w cenie 7 zł. Za zrozumienie znaczkowej idei i ustalenie przystępnej dla turystów ceny ZT serdecznie dziękujemy, a już teraz zachęcamy do planowania swoich wędrówek do Cyrli.
Schronisko „Chata Górska Cyrla” jest prywatnym schroniskiem turystycznym, położonym na wysokości 844 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim, na południowym zboczu Makowicy w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Oferuje 35 miejsc noclegowych, pole namiotowe, miejsce na ognisko oraz bufet. W pobliżu schroniska znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych – pieszych, konnych czy rowerowych. Dotrzeć można tutaj szlakami z Rytra i Hali Łabowskiej, a najbliższe miejscowości wypoczynkowe to Rytro, z którego prowadzi najkrótszy szlak do schroniska, i Piwniczna – Zdrój.
GPS: 49.493056 , 20.721389 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
3.07.2014
ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE No. 92
Są miejsca, w których na Znaczek Turystyczny czekamy bardzo długo. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego miejsca, którym jest Zamek Chojnik w Sobieszowie. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pałając miłością do tego miejsca i historii postanowili je ożywić. Dzięki panu Jackowi, który jest nowym dzierżawcą schroniska na Chojniku od najbliższego weekendu (5-6 lipca) będziemy się mogli cieszyć kolejnym ZT w Karkonoszach. Za zrozumienie idei ZT serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków już teraz zapraszamy do planowania wycieczek w tym kierunku.
Zamek na Chojniku wzniesiono prawdopodobnie około 1355 roku, podczas panowania księcia Bolka II. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie dwór myśliwski o cechach obronnych. Ze względu na położenie, na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą, zamek na Chojniku, choć niewielkich rozmiarów, stał się kamienną twierdzą niezwykle trudną do zdobycia. Twierdza podczas licznych przebudów zmieniała się na przestrzeni lat. Dobudowano m.in. kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny oraz rozległy zamek dolny mieszczący pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono także kamienny pręgierz. Ciekawostką jest fakt, że zamek na Chojniku nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono w skalnych cysternach. Ciężki do zdobycia obiekt poddał się jednak uderzeniu pioruna, który 31 sierpnia 1675 roku spalił zamek. Nie podjęto się już jego odbudowy. Od 1822 roku na Chojniku funkcjonuje schronisko, które jest często odwiedzane przez turystów. Można tu też posłuchać opowieści o historii zamku z ust Jędrka - obecnego kasztelana zamku.
GPS: 50.833908 , 15.644396 , Miejsce sprzedaży: Zamek Chojnik
2.07.2014
RELACJA Z OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Dzień 28 czerwca 2014 r. dla nas, polskich kolekcjonerów, był dniem niezwykle ważnym. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w czeskiej siedzibie w Rýmařově. Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, aby tu w tak ważnym dla „znaczkomaniaków” miejscu wspólnie spędzić ten czas: Marta i Krzysztof z Warszawy, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Piotr i Teresa z Zatonia, Agata, Michał i Jarek z Będzina oraz przedstawiciel Znaczków Turystycznych Polska - Zbigniew. Oprócz nas byli jeszcze przedstawiciele ZT ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji.
Tak jak planowano uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 przecięciem znaczkowej wstęgi przez pomysłodawców ZT: Ladislava Šína i Davida Holuba. Oficjalnego otwarcia dopełniły słowa L. Šína o historii powstania tego miejsca oraz propozycjach miejsc do zwiedzenia w okolicy. Na terenie Infocentrum znajdują się gabloty z ZT reprezentujące poszczególne państwa. Mogliśmy więc mieć w zasięgu wzroku wszystkie krążki, ale to jeszcze nie było to co nas spotkało kilka minut później. Otóż…. mieliśmy możliwość wejść do środka budynku centrali, który do tej pory był nam znany jedynie ze zdjęcia profilowego czeskiego FB. Wewnątrz „znaczkowy raj”, a w nas „znaczkowa radość”. Wszystkie znaczki wszystkich państw w jednym miejscu, woooooow. Wrażenie na nas zrobiła również ogrooooomna mapa 3D Jeseników znajdująca się przy głównym wejściu na teren Infocentrum.
Więcej informacji
29.06.2014
POZDROWIENIA Z CENTRALI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Wczoraj w Rýmařově dokonano uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych. Na miejscu pojawili się także polscy pasjonaci drewnianych krążków.
Jak widać na załączonej fotografii, na której rozpoznamy także pomysłodawców całej idei, pogoda i humory dopisały. Nie zapomniano jednak o tych z nas, którzy nie mogli uczestniczyć w imprezie. W związku z tym uczestnicy spotkania wraz z twórcami znaczkowej idei przesyłają wszystkim kolekcjonerom Znaczków Turystycznych z Polski gorące pozdrowienia spod znaczkowego drogowskazu.
Do zobaczenia na szlakach :-)
24.06.2014
MURY OBRONNE Z BRAMĄ MŁYŃSKĄ - STRZELCE KRAJEŃSKIE No. 556
Och Lato ......, nareszcie jesteś :-) Zapewne większość "znaczkolubów" ma już zaplanowane miejsca, które w te wakacje odwiedzi. A jeśli nie to zachęcamy do wybrania się do Strzelec Krajeńskich. Tam bowiem już pod koniec tygodnia pojawi się najnowszy znaczek turystyczny promujący strzeleckie mury obronne. Pakujcie zatem plecaki, chwyćcie mapy w dłoń i ruszajcie ku znaczkowej przygodzie.
Mury obronne zostały zbudowane w latach 1272-1290. Wzniesione zostały z nieobrobionego kamienia polnego na zaprawie wapiennej na wysokość 8-9 m, ich długość wynosiła pierwotnie 1700 m, jednak do dnia dzisiejszego zachowało się 1640m. Wraz z murami przetrwała Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz 37 baszt łupinowych. Brama Młyńska, nazywana też Drezdenecką lub Wschodnią, została wybudowana na początku XIV wieku. Wzniesiona została na wylocie historycznej ul. Młyńskiej i strzegła traktu biegnącego po grobli między dwoma jeziorami miejskimi. Została założona na planie czworobocznym, jest budowlą czterokondygnacyjną, prostopadłościenną, nakrytą dachem dwuspadowym. W 2012 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego zamontowano w Bramie Młyńskiej zrekonstruowaną bronę, wykonaną według historycznych opisów oraz przekazów ikonograficznych.
GPS: 52.879791 , 15.536640 , Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 15
17.06.2014
PROGRAM OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawiamy szczegółowy program uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w Rýmařově w dniu 28 czerwca 2014 r. (sobota).
W programie:
10:00 Uroczyste rozpoczęcie
13:00 Występ westernowy
15:00 – 17:00 Koncert grupy „Happy To Meet”
16:00 Dekorowanie posiadaczy odznaczenia “Znawca Republiki Czeskiej”
18:00 Występ westernowy
19:00 Country bal z grupą Kawaleria country
Więcej informacji
16.06.2014
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ELEKTROWNIA" W CZELADZI No. 605
Dzisiaj mamy dla wszystkich podwójne info, i nie będzie to ani nowy znaczek, ani stary. Chodzi o to, że w miejscu, w którym kiedyś funkcjonowała Kopalnia Saturn w Czeladzi i gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował znaczek No. 605 obecnie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Stary znaczek w tym miejscu od dłuższego czasu był niedostępny w związku z czym staraniem zespołu Znaczków Turystycznych nastąpiła reaktywacja dawnego znaczka w nowym miejscu. Odświeżono zatem wizerunek znaczka i oto wszyscy kolekcjonerzy mogą się cieszyć nowym wskrzeszonym znaczkiem. Tradycyjnie zatem zapraszamy do Czeladzi i zdobywania znaczka, a ten w sprzedaży dostępny będzie pod koniec tygodnia.
Neogotycki budynek obecnej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” został wybudowany w latach 1902-1908 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927). Jest to obiekt o rozczłonowanym rzucie- prostokątnym z dużym ryzalitem w elewacji wschodniej i współczesną przybudówką w południowo-wschodnim narożniku. Całość kryta oddzielnymi dwuspadowymi dachami. Bryła budynku jest 1-kondygnacyjna, Ponad nią wznosi się 2-kondygnacyjna wieża z neogotyckim zwieńczeniem. Elewację zdobią stylizowane neogotyckie detale architektoniczne. Okna duże zamknięte łukiem pełnym, wielodziałowe, z promienistym ułożeniem szczeblin w części łuku. We wnętrzu zachowane oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni: generator "Wanda" z 1903r., kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami, suwnicę. Od 2010 roku obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po rewitalizacji został dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w jego nietuzinkowych wnętrzach realizowana jest bogata oferta kulturalna.
GPS: 50.307635 , 19.067169 , Miejsce sprzedaży: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi
13.06.2014
MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH No. 140
Wydawać by się mogło, że w obfitującym w ZT województwie dolnośląskim nic nas już nie zaskoczy, a tymczasem jak widać na Dolnym Śląsku jest jeszcze wiele miejsc, które nie posiadają własnego znaczka. Muzeum w Ziębicach jest sześćdziesiątym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w dolnośląskim i na pewno nie ostatnim. Najnowszy ZT w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 17 czerwca, w związku z czym zapraszamy do planowania swoich wycieczek tak by zdobyć najnowszy znaczek.
Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 r. i aż do lat 70-tych XX w. było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera - Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego.
GPS: 50.600319 , 17.040603 , Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum
10.06.2014
ATRAKCJE REGIONÓW - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW 6 - 8.06.2014
Tegoroczne targi odbyły się w pawilonie zewnętrznym obok Hali Kapelusz na terenie Parku Śląskiego w dniach 6-8 czerwca 2014 r. Upał dał się we znaki, co jednak nie stanowiło żadnej przeszkody, aby spotkać się z przedstawicielami różnych regionów Polski. Bowiem wystawcami byli przedstawiciele zarówno pomorskich atrakcji turystycznych, jak i górskich. Reprezentowali różne dziedziny turystyki, formy i tradycje danych regionów. Celem mojej wizyty na targach było przedstawienie idei Znaczka Turystycznego w tych regionach. Cieszy mnie to, że jest coraz większe zainteresowanie ideą. Przedstawiciele chętnie słuchali, pytali, wykazywali chęć przystąpienia do niej. Mam nadzieję, że to zainteresowanie okaże się owocne i nasza znaczkowa mapa zagęści się „znaczkowymi łezkami”. Szczególnie cenny kontakt jaki udało mi się zrealizować dotyczył ……ale może niech będzie to w przyszłości niespodzianką. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że jest to obiekt z listy UNESCO. Kilka fotek z Targów Turystyki Weekendowej
Agata z Będzina
09.06.2014
I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH 30.05 - 01.06. 2014 R.
Kto nie był niech żałuje! Kto był na pewno nie żałuje!
Zbyszek - “kolekcjoner” z Czech, Jarek i Grażyna z Żarek Wielkich, Roman - przewodnik z Łęknicy, Zbyszek - regionalista przewodnik z Jasienia, Agata, Jarek i Michał z Będzina, Tomek i Kasia z Łodzi, Bogdan z Poznania, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Robert z Krosna Odrzańskiego, Berta z Wrocławia, Marta i Michał z Poznania, Marek i Kamil z Rawicza, Piotr i Teresa z Zatonia k. Zielonej Góry, Halina i Zenon z Wrocławia, Danuta i Tadeusz z Wrocławia oraz kolekcjonerzy z Niemiec : David i Constance z Berlina.
Spotkanie świetnie zorganizowane przez Jarka Bębenka przy współpracy Romana Sobery - przewodnika Mużakowskiego oraz Zbyszka Kasprzaka - regionalisty, zaowocowało zdobyciem 12 Znaczków Turystycznych promujących przepiękne miejsca Ziemi Łużyckiej. ŁUŻYCE to bogactwo natury (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Kompleksu "Bory Lubuskie", Ścieżka geoturystyczna "Kopalnia Babina", Park Mużakowski), historyczne znaczenie (Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku, Kościół Farny i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach), sagi rodów (Pałac Brühla w Brodach) oraz inne ciekawostki.
Klimatyczna gospoda i kwatera w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach (mili i gościnni gospodarze Zdzisława i Jan Solarzowie), bogaty program, ciekawi ludzie - kolekcjonerzy, wieczorne i nocne rozmowy przy piwie, anegdoty. Opowieści o przygodach na znaczkowym podboju Polski i świata, prezentacja "wypasionych" dzienników kolekcjonerskich oraz pomysły na oznaczenie nowych, atrakcyjnych miejsc.
Czas biegł galopem my też! Smutno było, gdy nadszedł moment pożegnania... JARKU, ROMKU, ZBYSZKU WARTO BYŁO ODWIEDZIĆ ŁUŻYCE - DZIĘKUJEMY!! Wracając do domów, każdy starał się zwiedzić, odwiedzić, obejrzeć i zdobyć kolejne Z.T.. Kolekcjonerzy tak już mają! A oto fotorelacja ze spotkania
Kasia i Tomek z Łodzi