Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

13.12.2023

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że w przygotowaniu mamy noworoczny znaczek turystyczny, o którym niebawem poinformujemy. I dziś właśnie nadszedł ten dzień.  

Rozwijając więc temat, standardowo przypomnimy, że od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

Tym razem doszliśmy do wniosku, że bohaterem noworocznego znaczka turystycznego w roku 2024 powinien być Zygmunt Fortunat Miłkowski, którego sylwetkę przedstawiamy nieco szerzej na podstronie poświęconej znaczkowi.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024

Zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy, jak również do poszerzania we własnym zakresie wiedzy na temat wybranego patrona. Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi w pierwszych dniach stycznia 2024 roku i tradycyjnie dostępny będzie drogą korespondencyjną podobnie jak inne znaczki noworoczne z lat ubiegłych. 



11.12.2023

Już w najbliższą środę, 13 grudnia, w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Okazji tej towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii muzeum, ale też prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy. Dziś jest więc doskonała okazja, aby Was o tym poinformować i tym samym zaprosić do zwiedzania muzeum.

To jednak nie koniec niespodzianek jakie przygotowali pracownicy muzeum. Śledźcie więc jego stronę internetową i profil FB, a najlepiej zaplanujcie wizytę w Rawiczu i wspólne świętowanie. I pamiętajcie, że prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi dopiero 13 grudnia.

Tymczasem zerknijcie na poniższy opis i poznajcie skróconą historię Muzeum Ziemi Rawickiej.

ZO - 50 LAT MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU 1973 - 2023

Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 r., uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., lecz jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu. Przez 50 lat zbiory poszerzały się i obecnie w muzeum znajdują się następujące pomieszczenia ekspozycyjne: Sala Etnograficzna, Sala Dawnych Rzemiosł, Sala Bracka im. Romana Rybackiego, Sala Kadecka, Sala Portretowa, Historyczny Gabinet Burmistrza, Sala im. Stanisława Kukli, galeria wystaw czasowych. Do sal, umieszczonych na parterze budynku, prowadzi ozdobna kuta brama z motywami herbowymi miast powiatu rawickiego. Wyjątkowy projekt stworzony przez rawickiego artystę Zbigniewa Łukowiaka został zrealizowany przez Warsztaty Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Cyryla Hamielca – ówczesnego kierownika warsztatów. Do dnia dzisiejszego brama budzi podziw, stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym placówki. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez muzeum 13 grudnia 2023 r. w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona historii muzeum, wystawa czasowa litografii Marca Chagalla, a także kolekcja muzealiów będących nawiązaniem do początków działalności MZR.



23.11.2023

Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim czas świąt. Oprócz podsumowań mijającego sezonu turystycznego, to także czas, w którym warto pomyśleć o upominkach dla najbliższych. Jak co roku, w tym okresie, przypominamy o naszej ofercie i zachęcamy do zakupów, tak aby paczki ze znaczkowymi akcesoriami zdążyły do każdego trafić na czas.

W tym roku oprócz standardowo dostępnych naszywek, breloków, dzienników turystycznych, skarpetek, mamy dla Was także niewielką partię metalowych kubków, które rozeszły się w ekspresowym tempie w październiku.

Jest to więc najlepszy moment, aby taki kubek zamówić, szczególnie, jeśli z różnych powodów wcześniej nie udało się tego zrobić. Kubki posiadamy w następujących kolorach:

pomarańczowy, pistacjowy, błękitny i biały

 

Dostępne gadżety wraz z cenami:

  • Dziennik Kolekcjonera – 38 zł/grawer 44 zł
  • Naszywka – 15 zł
  • Brelok – 12 zł
  • Kompas – 25 zł
  • Kubek – 46 zł (należy podać wybrany kolor)   

           UWAGA! Ilość kubków jest ograniczona. Decyduje kolejność zamówień.

Dokładne opisy poszczególnych przedmiotów znajdziecie na naszej stronie w zakładce "Sklepik ZT". Tam też podane są koszty przesyłki pojedynczych towarów. Opis kubka znajdziecie w materiale znajdującym się pod tym linkiem >> Jeśli zamówionych będzie kilka różnych przedmiotów, koszt wysyłki oszacujemy dla każdego zamówienia indywidualnie. Do każdego zamówienia złożonego do 6 grudnia dodajemy losową niespodziankę. Maksymalny termin realizacji przedświątecznych wysyłek to 18 grudnia.

Złóż zamówienia już teraz i rozpocznij świąteczną magię wcześniej niż kiedykolwiek. A może chcesz sprawić komuś świąteczną niespodziankę? Skorzystaj z naszych propozycji - daj innym i sobie odrobinę radości.



15.11.2023

Pod koniec roku czas pędzi jak szalony i właśnie dobiliśmy do połowy listopada. Tuż przed połową tego tygodnia przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę. Dziś premiera podwójna pokazująca dwa znaczki i dwa niezwykle ciekawe miejsca w Białymstoku, czyli:

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU No. 1259

PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU No. 1260

O wspomnianych atrakcjach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Jeśli natomiast chcecie o poszczególnych obiektach dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie je odwiedzić. Zresztą taka jest idea znaczków turystycznych, aby odkrywać świat, podążając znaczkowym szlakiem. Prędzej czy później przyjdzie Wam odwiedzić Białystok, a my mamy nadzieję, że wykorzystacie ten czas należycie, poznając proponowane dziś atrakcje turystyczne.

Znaczki, które właśnie prezentujemy, są już na miejscu i nie powinniście mieć żadnych problemów z ich zdobyciem, nawet dzisiaj. Zarezerwujcie sobie troszkę czasu i zwiedzajcie do woli. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach  prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Jesienią i zimą równie chętnie publikujemy Wasze wspomnienia i jak zawsze czekamy na nie z niecierpliwością.



8.11.2023

Świat się zmienia i także w turystyce dochodzi do ciągłych zmian. Zmiany dosięgają także placówek muzealnych, a wraz z nimi pośrednio również znaczków turystycznych. Nie inaczej jest w przypadku znaczka, który mamy okazję dziś pokazać. W budynku dawnej synagogi wcześniej funkcjonowała Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, a dziś znajdują się wystawy stałe i czasowe. 

Dla turystów jednak, prócz grafiki i tytułu na znaczku, nic się nie zmienia. Budynek nadal jest obiektem muzealnym i warto odwiedzić to miejsce ponownie, aby obejrzeć miejscowe wystawy w nowej odsłonie. 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna jest w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zachęcamy zatem do odwiedzania Muzeum Okręgowego w Lesznie i zdobywania nowej wersji znaczka. Opis na podstronie tego znaczka już został zaktualizowany, a niebawem dojdzie do tego jeszcze audiobedeker, abyście także po zwiedzaniu mogli przypomnieć sobie niektóre fakty dotyczące tego miejsca.



29.10.2023

Trzy tygodnie od spotkania ogólnopolskiego, to czas, po którym wypadałoby opublikować jakąś relację. W zeszłym roku udało nam się to zrobić po dwóch miesiącach od spotkania w Krakowie, dlatego w tym roku postanowiliśmy nie powielać tego schematu.  

I stało się, relacja została napisana, fotki obrobione i wrzucone na dysk, a ostatnia niedziela października wybrana na dzień, w którym relacja zostanie opublikowana. Fakt, troszkę sami nas do tego zmobilizowaliście przesyłając swoje relacje na facebooka, bo gdyby nie to, pewnie jeszcze kilka dni byśmy zwlekali.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą relacją, a materiały kolekcjonerów opublikujemy na FB już w kolejnych dniach. Będziecie więc mieli pełen obraz tego co działo się w Nysie i mamy nadzieję, zmobilizuje Was to do udziału w spotkaniu w przyszłym roku.

Przeczytaj relację >>



24.10.2023

Dziś też mamy dla Was niespodziankę w postaci znaczkowej premiery, ale tym razem kierujemy się na południe kraju, do Katowic. W tym właśnie mieście, w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla, znajduje się wyjątkowa wystawa, do której zwiedzania pragniemy Was zachęcić.

Znaczek już został doręczony do swojego docelowego punktu i do obiegu powinien trafić jutro czyli w środę 25 października. Jednak na wszelki wypadek przyjmijcie jeszcze jeden dzień jako margines bezpieczeństwa, gdyby pojawiły się jakieś nieoczekiwane problemy z wprowadzeniem znaczka. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachęcić Was do lektury poniższego opisu. Więcej danych znajdziecie w audiobedekerze, który przygotowujemy oraz na stronie Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej znaczkowi lub klikając w poniższy odnośnik. 

PANTEON GÓRNOŚLĄSKI W KATOWICACH No. 1257

Panteon Górnośląski w Katowicach to miejsce, które opowiada historię Górnego Śląska poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci "stąd" – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu. Wystawa Panteonu, zlokalizowana w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla składa się z kilku przestrzeni ekspozycyjnych, w których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych mieszkańców Górnego Śląska. Zwiedzając Panteon Górnośląski można zapoznać się z życiorysami ponad 150 bohaterów, wśród których znajdują się m.in. kompozytor Wojciech Kilar, aktorka Aleksandra Śląska, himalaista Jerzy Kukuczka, Wojciech Korfanty polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku, ksiądz Franciszek Blachnicki twórca ruchu Światło-Życie oraz z dziesiątkami innych fascynujących biogramów, które opowiadają historię ostatnich stu lat Górnego Śląska. To właśnie wyjątkowe osoby, a nie węgiel ani stal, są największą wartością tej ziemi.



23.10.2023

Kolejny tydzień przed nami i aby od razu zacząć go z przytupem, przygotowaliśmy znaczkową premierę. Tym razem wspólnie z Fundacją Trefl, chcemy Was zaprosić na północ kraju, do Gdyni, gdzie znajduje się bardzo ciekawe muzeum, o którego istnieniu zapewne nie każdy miał pojęcie, a na pewno każdy z ciekawością je zwiedzi.

Nie będziemy jednak w tym miejscu opisywali tej placówki, bo opis wraz z linkami do stron muzeum standardowo znajdziecie na końcu tego newsa. Jeśli poszperacie w sieci, znajdziecie wiele informacji o tym muzeum, a i tak najwięcej dowiecie się odwiedzając je osobiście.

Najnowszy znaczek już dociera do celu i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w sprzedaży pojawi się 24 października. Miejcie więc to na uwadze planując swoje znaczkowe wyprawy. Po wizycie nie zapomnijcie dokonać wpisu na podstronie znaczka i pamiętajcie, że wszelkie relacje ze zwiedzania także są przez nas mile widziane. Zapraszamy zatem do zwiedzania, a poniżej zamieszczamy obiecany opis i odnośnik do podstrony prezentowanego powyżej znaczka, gdzie znajdziecie pozostałe informacje pomocne w zwiedzaniu.

ULICA BRYDŻOWA - MUZEUM KART DO GRY W GDYNI No. 1258

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnej szkoły w pobliżu gdyńskiego portu. Placówka  zachwyca bogactwem zbiorów, ale też odkrywa zaczarowany świat, który może zaskoczyć różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik. Centrum muzeum zajmuje stylizowana uliczka, prowadząca do kilku sal tematycznych, takich jak Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka czy Pokój Piotrusia. Prezentowane w Gdyni talie kart do gry to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć. Zobaczyć można też rzadkie karciane akcesoria, takie jak jeden z kilku zachowanych na świecie przyrządów do rozdawania kart, a także pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe i przedmioty codziennego użytku – wszystkie połączone tematem kart do gry. Prześledzić można również, jak wątki karciane przenikały do literatury czy sztuki teatralnej, operowej i filmowej. Na ekspozycji znajduje się również eksponat, od którego pochodzi nazwa muzeum, a jest nim pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku tabliczka z autentycznej Ulicy Brydżowej w Łodzi.



20.10.2023

Mamy wrażenie, że ostatnio czas biegnie jakoś szybciej niż zwykle. Dopiero co był lipiec, a już za chwilę przywitamy listopad. To właśnie na początku lipca rozpoczęliśmy projektowanie kolejnych trzech znaczków kolekcjonera i ani się obejrzeliśmy, a już minęło kilka miesięcy. Nadszedł więc najwyższy czas na pokazanie Wam kolejnych krążków z tej serii.

Zanim jednak zobaczycie grafiki znaczków, przypomnimy, że seria Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Czasem swoje trzy grosze wciśnie admin, ale to nadal jest projekt kolekcjonerów, którzy swego czasu skrzyknęli się na facebookowej grupie, by tam zebrać propozycje miejsc do tej serii.

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy, bo cały czas mamy kilka pomysłów na kolejne znaczki. Niestety ta pula jest ograniczona i nie ukrywamy, że coraz częściej mamy problemy ze znalezieniem odpowiedniej dokumentacji do opracowania projektów. Wiele zamków godnych umieszczenia na tych znaczkach nie posiada w ogóle grafik, a obecna wiedza na ich temat pozwala jedynie na szczątkowe przedstawienie wyglądu tych budowli. My na znaczku musimy pokazać coś więcej niż kupkę gruzu czy zarys fundamentów, bo od początku takie było nasze założenie. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



16.10.2023

Pierwotne plany zakładały powstanie tego znaczka przed naszym spotkaniem ogólnopolskim, ale z różnych powodów nie udało się tego osiągnąć i dziś, tydzień po naszym pobycie w Nysie przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Ozimka, promujący Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, które mieści się w sąsiedztwie znanego Wam mostu wiszącego.

Na grafice najnowszego znaczka przedstawiliśmy sylwetkę hutnika oraz herb dawnej huty. Mamy nadzieję, że te graficzne znaki zachęcą Was do szukania dalszych informacji o historii hutnictwa w tym regionie i jesteśmy przekonani, że znajdziecie je w muzeum. A jeśli będziecie uważni, to i hutnika ze znaczka spotkacie podczas zwiedzania. 

Znaczki zapewne jutro trafią do miejsca przeznaczenia, ale zdobyć je będziecie mogli dopiero w najbliższy weekend, bo tylko w weekendy czynne jest muzeum. To placówka prowadzona przez wolontariuszy, więc dostępna jedynie dwa dni w tygodniu. Dostaliśmy jednak informację, że jeśli będziecie mieli problem, aby odwiedzić to miejsce podczas weekendu, a będziecie zwiedzali Ozimek w kilka osób, wówczas po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, będzie możliwość zorganizowania zwiedzania. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie na stronie muzeum.

Zachęcamy zatem, aby jeszcze tej jesieni odwiedzić Ozimek i muzeum i poprzez zwiedzanie oraz zakup najnowszego znaczka wspomów jego działalność.

MUZEUM HUTNICTWA DOLINY MAŁEJ PANWI W OZIMKU No. 1256

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie żelaznego mostu wiszącego na rzece Małej Panwi, w budynku dawnej dyrekcji Huty Małapanew. Ekspozycja stała muzeum prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych. Zgromadzono na niej zachowane eksponaty, obrazujące dorobek licznych na tym terenie w XVIII i XIX wieku zakładów hutniczych - przede wszystkim tradycje Pruskiej Królewskiej Huty Malapane. Muzeum prezentuje między innymi doświadczenia w zakresie produkcji maszyn parowych i żelaznych mostów z końca XVIII i początku XIX wieku oraz pozwala poznać obraz hutnictwa doliny Małej Panwi w tym okresie. W muzeum zgromadzono m.in. zabytkowe wyroby, bogatą kolekcję żeliwa artystycznego, ikonografię i dokumenty kartograficzne dotyczące historii hut. Miejsce to ma za zadanie budowanie świadomości lokalnej społeczności przez krzewienie wiedzy na temat zabytków oraz historii Ozimka i Śląska.



9.10.2023

Mimo intensywnego w doznania turystyczne weekendu nie zwalniamy i dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawostkę w postaci znaczkowej premiery.

Tym razem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do wizyty w Nowej Soli, która w tym roku obchodzi rocznicę 280. lat uzyskania praw miejskich. Z tej właśnie okazji wydano niniejszy znaczek okolicznościowy, który ma za zadanie nie tylko rozszerzyć Waszą wiedzę o historii tego miasta, ale także skłonić do jego odwiedzenia i poznania lokalnych atrakcji turystycznych. Znaczek zaś będzie kolejnym eksponatem do kolekcji i pamiątką przypominającą o Nowej Soli.

Zerknijcie zatem na poniższy opis, a po zwiedzaniu Nowej Soli znaczki nabędziecie w muzeum, które również posiada swój drewniany krążek.

ZO - NOWA SÓL - 280 LAT UZYSKANIA PRAW MIEJSKICH

W roku 1563 komisarz cesarski Hans von Braun otrzymał zadanie zorganizowania nowej warzelni soli nad Odrą na podstawie przywileju nadanego dziesięć lat wcześniej przez króla Czech Ferdynanda I Habsburga. Początkowo nosiła ona nazwę „Zum Neuen Saltze bei Moderitz”, z czasem skrócono ją do „Neusalz”. Mimo wielu początkowych trudności, z jakimi borykała się osada warzelników, następował jej powolny rozwój i na trwale wrosła w nadodrzański krajobraz. Jej potencjał docenił król Prus Fryderyk II, który po I wojnie śląskiej włączył większość Śląska do swojej domeny. Dnia 8 października 1743 roku wydał przywilej lokacyjny i nadał miastu herb. Od tego czasu Neusalz wraz z jego 800 mieszkańcami stał się miastem królewskim, co doprowadziło do jego dynamicznego rozwoju. W 1945 roku wraz ze zmianą przynależności państwowej miasto zmieniło nazwę na Nowa Sól. Jednak obecny herb został nadany dopiero w 1962 roku i jest wyrazem śląskiej historii, nadodrzańskiego położenia i warzelniczych tradycji.



7.10.2023

Po jedenastu latach każdy już wie, że jeśli ma miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to wiąże się to z wydaniem specjalnego znaczka okolicznościowego. Jest to tym samym największa/najdłuższa seria znaczków okolicznościowych, jakie wydaliśmy.

Również dziś takowego znaczka nie mogło zabraknąć, a wszyscy uczestnicy otrzymali go w ramach podziękowania za udział w spotkaniu. 

Kończąc ten krótki news, zachęcamy do przyjrzenia się znaczkowi, zapoznania z poniższym opisem i wspólnego świętowania kolejnego spotkania kolekcjonerów znaczków turystycznych.

ZO - XI SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - NYSA

Znaczek wydany z okazji XI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które tym razem odbyło się w Nysie. Od 2012 roku z wyjątkiem w 2022 r., spotykamy się zawsze w październiku i w roku 2023 powróciliśmy do tej tradycji. Spotkanie jak zwykle jest okazją do wspólnego zwiedzania wybranego regionu, ale też do wymiany turystycznych doświadczeń, zawarcia nowych znajomości. To także chwila odpoczynku od codzienności i czas na naładowanie baterii po intensywnym sezonie turystycznym. Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych z całej Polski. Jednym ze stałych elementów spotkania jest znaczek okolicznościowy, na którym w tym roku umieszczono wizerunek Domu Misyjnego Dobrego Pasterza prowadzonego przez księży werbistów, w którym mieliśmy okazję spotkać się kolejny raz.



6.10.2023

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych trwa, a my zwiedzamy Nysę. W ramach poznawania lokalnych atrakcji turystycznych odwiedzamy różne miejsca, a część z nich ma swoje znaczki turystyczne. Trzy miejsca właśnie dołączyły do znaczkowego szlaku. Najnowsze znaczki prezentują się następująco: 

Oczywiście znaczki są kolejnym pretekstem do ponownego odwiedzenia Nysy, poznania historii miasta i licznych atrakcji turystycznych. Tym razem na znaczkach przedstawiono: 

DOM WAGI MIEJSKIEJ W NYSIE No. 1253

JEZIORO NYSKIE No. 1254

SANKTUARIUM ŚW. RITY W GŁĘBINOWIE No. 1255

Wszelkie informacje o dostępności znaczków i miejscach ich sprzedaży znajdziecie na podstronach powyższych znaczków. My zaś zachęcamy do wizyty w Nysie, ale i pobliskich miejscowościach, które jak widać, także mają sporo do zaoferowania. Jesień zapowiada się pogodnie, więc okazji do wycieczek znaczkowym szlakiem zapewne nie zabraknie.



29.09.2023

Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

organizacja Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych jest już na finiszu. Już za tydzień spotkamy się w Nysie jednak ostatnie dni, to dla nas dalsza wytężona praca i za każdym razem nowe wyzwania. W związku z tym, że pochłonięci jesteśmy sprawami spotkaniowymi, chcielibyśmy prosić o wyrozumiałość w związku z ewentualnymi opóźnieniami w realizacji bieżących zamówień czy wydłużoną reakcją na Wasze e-maile. Jak zwykle staramy się wszystko ogarnąć jak najszybciej, ale czasem po prostu się nie da. Dlatego też raz jeszcze prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość i obiecujemy, że do pionu postawimy się już po spotkaniu, kiedy wszystko zostanie zamknięte i rozliczone. A tymczasem wszystkim życzymy udanego weekendu. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków i niecierpliwie oczekujemy spotkania w Nysie.



20.09.2023

UWAGA!

Przypominamy, że dziś tj. 20 września, mija ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń dla chcących wziąć udział w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Mamy już prawie komplet miejsc, ale zostały jeszcze miejsca w dwóch pokojach 5-osobowych. Jest więc ostatnia pora, aby zastanowić się i przesłać formularz uczestnictwa.

Podkreślamy raz jeszcze, że wypełnienie formularza zgłoszeniowego dotyczy wszystkich uczestników spotkania bez względu na to, czy korzystać będą jedynie z posiłków, wycieczki, czy samego rejsu. Dane z formularza są podstawą do zamówienia odpowiedniej ilości posiłków, miejsc w sali posiedzeń, miejsc na wycieczce czy dokonania podziału na grupy podczas zwiedzania.

Wszelkie materiały na temat spotkania znajdziecie w zakładce "Spotkanie Ogólnopolskie 2023"

Czekamy zatem na ostatnie zgłoszenia i powoli odliczamy czas do spotkania w Nysie, a to już za 16 dni...



12.09.2023

W ostatnim czasie sporo się działo jeśli chodzi o towarzyskie spotkania kolekcjonerów. Było spotkanie na Węgrzech, później na Słowacji. Już po wakacjach miały miejsce Dni Otwartych Drzwi w Centrali ZT w Rýmařově, a w miniony weekend odbyło się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Ústí nad Orlicí. 

Nie wszystkie wydarzenia mamy już zrelacjonowane, ale dosłownie dzisiaj z rana pojawił się tekst z ostatniego spotkania w Czechach i póki jeszcze jest ciepły, publikujemy go abyście mogli poczuć ten turystyczny klimat i zobaczyć jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Przeczytaj relację >>



8.09.2023

Uwaga Znaczkomaniacy!

Mamy krótki, ale ważny komunikat dotyczący spotkania i zgłaszania w nim swojego udziału.

Jak co roku pojawia się pytanie, czy osoby, które nie korzystają z noclegów, również muszą przesyłać formularz? Odpowiadamy po raz kolejny – tak muszą. Jeśli ktoś nie korzysta z noclegu i wyżywienia, a chce uczestniczyć w spotkaniu, wycieczce, czy innych punktach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to także wypełnia formularz, abyśmy wiedzieli, ile osób weźmie udział w wycieczce, ile obiadów musimy zarezerwować czy też na ilu gości przygotować miejsce podczas spotkania. Podczas spotkania funkcjonuje również coś takiego jak serwis kawowy i on również przygotowywany jest pod konkretną ilość uczestników.

Ponadto informujemy, że nie ma już miejsc w pokojach jednoosobowych, ale to zapewne dla prawdziwych turystów nie będzie problemem i pozwoli lepiej poznać innych uczestników spotkania. Jeśli sami uczestnicy nie zgłoszą chęci dzielenia pokoju z konkretnymi osobami, wówczas podziału dokonamy losowo.

Pojawiają się także pytania o miejsca parkingowe i tu zgodnie z danymi, które posiadamy, możemy stwierdzić, że na terenie obu obiektów, w których będziemy przebywać, znajduje się ok. 30-35 miejsc parkingowych. Niestety nie możemy zagwarantować, że dokładnie taka ilość miejsc parkingowych będzie wolna, ale z uwagi na fakt, iż Nysa jest miastem, z pewnością takie miejsca znaleźć będzie można w pobliżu.

Jeśli zaś chodzi o czwartkowe zakwaterowanie, to dla osób przybywających do Nysy w tym dniu, będzie ono możliwe od godziny 16:00

Mamy nadzieję, że tym samym rozwialiśmy Wasze wątpliwości w powyższych kwestiach. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zgłaszajcie je do nas a udzielimy dalszych wyjaśnień.



5.09.2023

W ten pierwszy tydzień września i aby choć trochę umilić Wam powakacyjny czas, mamy niespodziankę w postaci kolejnego znaczka turystycznego. 

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Wielkopolski, a dokładniej miasta Buk. Wiemy, że spora grupa turystów już odwiedziła to miasta, ale jest jeszcze wielu znaczkomaniaków, którzy Buk dopiero mają na liście miejsc do odwiedzenia. Jednym i drugim dedykowano najnowszy znaczek, który pozwoli poznać kolejny ciekawy obiekt na terenie miasta.

Buk już na Was czeka.  Znaczek dostępny będzie od środy 6 września w kilku punktach sprzedaży, których wykaz znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Zapraszamy do zwiedzania!

RATUSZ W BUKU No. 1252

W południowo-wschodnim narożniku rynku, w miejscu, w którym rozpoczyna się ul. Poznańska, stoi ratusz z 1897 r. Wybudowany z czerwonej cegły, eklektyczny, dwupiętrowy budynek z trzema trójkątnymi zwieńczeniami. Jak podaje w swoich wspomnieniach dr Kazimierz Wróblewski, ówcześni mieszkańcy nazwali je „oślimi uszami członków magistratu”. We wschodnim zwieńczeniu okrągły kartusz z XIX-wiecznym herbem miasta. Na tympanonie centralnego ryzalitu widoczna data budowy gmachu – 1897 r., poniżej zegar. W wejściu od ul. Poznańskiej zabytkowe drzwi drewniane, z kutą kratą w kształcie stylizowanego herbu miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza pochodzącej z lat 70. XX w. znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Twórca obrazu zostawił po sobie także zachowane do dziś płótna, na których uwiecznił wieżę wodociągową oraz kościół św. Krzyża. Są one doskonałą dokumentacją miasta z czasów II wojny światowej.



4.09.2023

Spotkania zawsze są okazją, aby odkrywać nowe regiony, cieszyć się atrakcjami oraz poznać innych pasjonatów turystyki i …znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy dla Was garść istotnych informacji dotyczących nadchodzącego spotkania.

Nocleg, jak pisaliśmy w poprzednim komunikacie, mamy zarezerwowany w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza oraz w budynku naprzeciwko, w Domu Sióstr Służebnic. Rezerwacja obejmuje 70 miejsc noclegowych, pokoje są 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowe. O wyborze pokoju będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, prosilibyśmy o rozsądny wybór pokoi jedno- czy dwuosobowych i nieblokowania ich dla uczestników „rodzinnych”. Prosimy o zapoznanie się z informacją i podjęcie przemyślanej decyzji, z uwagi na to, iż tegoroczne zapisy są bez tradycyjnych zaliczek.

Przesłanie formularza zgłoszeniowego będzie wiążące co do uczestnictwa w spotkaniu. Wasza decyzja/zgłoszenie ma wpływ na organizację oraz planowanie wycieczki, w związku z tym wpływa na koszty związane ze spotkaniem. Nieprzemyślane zgłoszenia będą skutkować pokryciem ewentualnych kosztów związanych z rezygnacją. Liczymy na Wasze zrozumienie.


Więcej informacji

2.09.2023

 

Od kilku lat rozglądaliśmy się za jakimś wyjątkowym gadżetem, który nie tylko będzie stanowił ciekawy artefakt kolekcjonerski, ile będzie pełnił funkcję użytecznego gadżetu. Myśleliśmy o kubkach i tu w zasadzie były dwie możliwości – porcelana i blacha stalowa. Pierwsze z rozwiązań można powiedzieć ekskluzywne, ale ma jedną wadę, kubki się tłuką, szczególnie w transporcie, a to dla nas ogromny minus. Ponadto ich pojemność jest niewielka 0,25 -0,3 l. Rozglądaliśmy się także za kubkami emaliowanymi, które są trwałe, niemal niezniszczalne, ale które mają pewne ograniczone możliwości zdobienia. Tu okazało się, że większość firm swoje wyroby i tak sprowadza z Azji. Ich jakość jest niska, a do tego wysoki koszt znakowania (także wysokie nakłady). Przez przypadek jednak wpadliśmy na trop pewnej polskiej firmy, która z wielką starannością emaliowane kubki robi od A do Z u siebie. Zebraliśmy informacje, opinie i tak doszło do pierwszego kontaktu z Panem Krzysztofem, który wyciągnął pomocną dłoń, a swoim podejściem do tematu całkowicie nas zauroczył. Padło więc na kubek emaliowany o pojemności 0,5 l.

Czasu było niewiele na działanie. Chcieliśmy wiedzieć, jak będzie wyglądał taki kubek, dlatego błyskawicznie powstał projekt kalki, a po miesiącu kubek już mieliśmy u siebie i mógł trafić do testowania podczas górskich wypadów admina :-) co mieliście okazję zobaczyć w jednym z lipcowych postów na naszym profilu FB.

Pojawiły się osoby, które chciałyby mieć takie kubki. Pojawili się też tacy, którym nie pasował nasz firmowy pomarańczowy kolor i w związku z tym, po konsultacji z producentem, uznaliśmy, że możemy wykonać kubki w 4 wersjach. Z góry jednak wyjaśniamy, że główny rysunek kubka, na którym przedstawiono turystę na tle górskiego krajobrazu, ze słońcem w postaci znaczkowego logo, wykonany jest w kolorze czarnym. Technicznie więc ten kolor najlepiej będzie wyglądał na jasnych kubkach. Odrzuciliśmy kolory ciemne, ponieważ dla nich grafika musiałaby być wykonana na nowej kalce, a to znacznie podniesie cenę kubka. Z tych samych względów zrezygnowaliśmy z logo ZT na spodzie kubka. Podpytaliśmy zatem samych kolekcjonerów, jakie kolory kubków by preferowali i po naradzie postanowiliśmy zaoferować 5 barw kubków do wyboru. 


Więcej informacji

24.08.2023

XI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Od pewnego czasu męczycie nas pytaniami o tegoroczne miejsce Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Rozmowy prowadzimy od dłuższego czasu, ale dopiero kilka dni temu zapadły wiążące decyzje, dlatego dziś możemy ogłosić, że w tym roku uczestnicy naszego zlotu będą mieli okazję spotkać się w Nysie.

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to doroczne święto wszystkich zaangażowanych w znaczkową ideę. Organizujemy je od 11 lat, aby poznać środowisko kolekcjonerów, wymienić turystyczne poglądy, zobaczyć kolejne ciekawe miejsca i poznać się nawzajem. Minione lata pokazały, że społeczeństwo kolekcjonerów znaczków turystycznych to prężna grupa, w której zawiązało się mnóstwo znajomości, a nawet przyjaźni. Zapraszamy do udziału w spotkaniu nie tylko stałych bywalców, ale i nowych kolekcjonerów i mamy nadzieję, że kolejny raz zapadnie ono w pamięci uczestników.


Więcej informacji

21.08.2023

Niemal u schyłku wakacji mamy dla Was jeszcze jedną nowość w postaci zmienionego wizerunku znaczka. Tym razem nowej grafiki doczekał się znaczek z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dzisiejszy komunikat ma jednak nie tylko za zadanie pokazać Wam nową wersję znaczka, ale przede wszystkim zachęcić do wizyty w Biskupinie. Wakacje nadal trwają, więc warto spożytkować ten czas na odwiedziny biskupińskich obiektów muzealnych. A jeśli ktoś jest rządny dodatkowych wrażeń, to już niebawem, bo za około miesiąc, właśnie w Biskupinie odbędzie się 28. edycja Festynu Archeologicznego, w ramach którego przewidziano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających (link >>). 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna będzie w muzeum zapewne już za kilka dni, jak wyczerpaniu ulegnie dotychczasowy nakład. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zrewidujcie zatem swoje turystyczne plany i zaplanujcie wizytę w Biskupinie, a na pewno nie pożałujecie. A może przy okazji odwiedzicie inne znaczkowe obiekty w okolicy?



9.08.2023

Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.

Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.

O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.

KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.



24.07.2023

Dawno nie mieliśmy dla Was nowości, dlatego postanowiliśmy nieco przed czasem poinformować o nowej wersji graficznej znaczka, którego zdobędziecie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Po dwuletnim remoncie przywrócono dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd z drewnianymi ścianami tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz. To nie koniec zmian, albowiem odnowieniu uległy także wnętrza dworu oraz inne budynki towarzyszące.

Postanowiono też odświeżyć wizerunek dworu na naszym znaczku i oto przed Wami jego najnowsza wersja.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna będzie w muzeum, ale to dopiero za około tydzień, kiedy znaczek fizycznie dotrze na miejsce. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Mamy nadzieję, że oddanie dworku w Ożarowie do użytku, zachęci kolekcjonerów znaczków turystycznych do wizyty w tym miejscu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni i podczas zwiedzania cofniecie się w czasie, zapomnicie o pędzącym wokół świecie i świetnie się zrelaksujecie. Zapraszamy zatem do odwiedzania muzeum w Ożarowie. 



12.07.2023

Po krótkiej przerwie czas na premierę i tym razem za sprawą najnowszych znaczków turystycznych, zaprosimy was do Płocka i w okolice tego miasta. W Płocku mieści się bowiem Muzeum Mazowieckie z kilkoma oddziałami. W części z nich znaczki turystyczne są obecne od dawna, a kolejne do znaczkowej idei właśnie przystąpiły.

Dzisiejsza premiera jest więc znakomitą okazją do tego, aby raz jeszcze odwiedzić Płock i dokładnie zwiedzić to miasto. Zresztą dwa z miejsc znajdują się poza Płockiem, więc ta wycieczka  pozwoli też poznać dwie inne miejscowości.

Tym razem na znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

ART DÉCO W PŁOCKU No. 1248

MUZEUM WISŁY ŚRODKOWEJ I ZIEMI WYSZOGRODZKIEJ No. 1249

SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM No. 1250

Jeśli chodzi o dostępność prezentowanych dziś znaczków, to znaczek w Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie dostępny będzie od czwartku 20 lipca, natomiast dwa pozostałe znaczki już czekają na pierwszych zdobywców.

Zachęcamy zatem do zaplanowania swoich wakacyjnych podróży tak, aby znaczkowy szlak poprowadził Was przez Wyszogród, Płock i Wiączemin Polski. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawa wycieczka zwieńczona zdobyciem kolejnych trofeów do Waszych kolekcji.



<< 1 2 3 4 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>