26.02.2015
POLSKA WERSJA APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"
Co pewien czas na naszym profilu facebook podajemy Wam informacje o aplikacjach na urządzenia mobilne wspomagających kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych lub ułatwiających podróżowanie znaczkowymi szlakami. Dzisiaj napiszemy o czeskiej aplikacji, której autorem jest David Strnad, a którą zapewne większość z Was doskonale zna i od dłuższego czasu używa. Od wczoraj jednak aplikacja ta pojawiła się w nowej wersji, a co najważniejsze z polskim menu.
Oczywiście tytułem wstępu należy dodać, że autorem polskiego tłumaczenia tej aplikacji jest kolekcjoner ZT z Wrocławia Paweł Peszko, który w wolnych chwilach z mozołem tłumaczył poszczególne hasła, za co mu serdecznie dziękujemy. Wszelkie uwagi nt. polskiego tłumaczenia aplikacji można przesyłać bezpośrednio do Pawła na adres pawel.peszko@znaczki-turystyczne.pl Pytania odnośnie aplikacji można wpisywać w odpowiednim temacie na naszym forum.
Więcej informacji
26.02.2015
ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK
W styczniu pisaliśmy o pewnych zmianach dotyczących wysyłek, a wszystko związane było z tym, że chcąc być w zgodzie z prawem musimy prowadzić naszą księgowość rzetelnie i według obowiązujących przepisów. W międzyczasie okazało się, że cennik, który ustaliliśmy dwa lata temu nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, a przede wszystkim nie uwzględnia podatku VAT, który Centrala ZT musi i tak odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Doszliśmy zatem do wniosku, że aby działać zgodnie z prawem i nie zbankrutować w ciągu najbliższego roku, niezbedne będzie takie rozliczenie VATu jak to ma miejsce przy okazji zakupów w internecie. Oznacza to niestety zwiększenie kosztów przesyłki o podatek VAT, a także o koszty gabarytu B w przypadku większej ilości wysyłanych ZT. Przez styczeń i luty 2015 dopłacaliśmy do każdej przesyłki, po prostu nie możemy tego robić. Nowe ceny będą obowiązywać od 1 marca 2015 roku. Poniżej podajemy więc aktualny cennik przesyłek uwzględniający koszt samej przesyłki, podatku oraz opakowania. Liczymy na Wasze zrozumienie.
23.02.2015
ZAPROSZENIE NA II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W ŁODZI
Zapraszamy kolekcjonerów woj. łódzkiego na spotkanie, które odbędzie się 28 marca 2015 r. o godz. 16:00 w Łodzi. Miejsce spotkania -„Stara Piekarnia” przy ul. Żwirki 26. Spotkanie ma charakter rozmowy w przyjaznej atmosferze o rozwoju idei ZT. Kolekcjonerzy z innych woj. mile widziani. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 20 marca. Zgłoszenia na adres: agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl . Zapraszamy serdecznie!
10.02.2015
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W WARSZAWIE
Zapraszamy kolekcjonerów woj. mazowieckiego na kolejne spotkanie regionalne jakie odbędzie się w Warszawie. Miejsce spotkania - Bistro Trojka w Pałacu Kultury i Nauki na 2 piętrze w dniu 14 marca 2015 r. o godz. 16:00. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na wcześniejszą rezerwację miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 26 lutego 2015 r. Serdecznie zapraszamy !!!
5.02.2015
RELACJA Z III REGIONALNEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO
Kilka dni temu w Czeladzi odbyło się III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów woj. śląskiego. Było to pierwsze w tym roku spotkanie kolekcjonerów, ale już wiemy, że niebawem w różnych częściach Polski będą miały miejsce i inne spotkania. Jednak zanim zaprosimy Was do udziału w kolejnych spotkaniach, publikujemy relację ze spotkania w Czeladzi. Oto jak minione spotkanie wspominają sami jego uczestnicy.
To już trzeci raz jak bierzemy udział w regionalnym spotkaniu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zgodnie z tradycją rozpoczyna ono w danym roku kalendarzowym cykl spotkań kolekcjonerów ZT. W tym roku spotkaliśmy się w restauracji „Te Klimaty” w Czeladzi. Udział wzięło 27 osób, kolekcjonerów zarówno z woj. śląskiego jak i z Łodzi oraz z Piotrkowa Trybunalskiego. Otwarcie spotkania nastąpiło po słowie wstępnym i przywitaniu gości przez Zbyszka Romankiewicza – koordynatora ZT w Polsce. Całe spotkanie obfitowało w rozmowy na temat zarówno nowych miejsc znaczkowych jak i tych istniejących. Niespodzianką było przedpremierowe przedstawienie dwóch nowych, tegorocznych ZT, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, a także trzech kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 31.01.2015
3.02.2015
Po miesiącu przerwy od znaczkowych premier, dzisiaj wracamy z informacjami, które zapewne ucieszą wielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, tym bardziej, że w miejscach tych wielu z Was zapewne bywało. Zapraszamy zatem na Dolny Śląsk, w Góry Sowie, gdzie oprócz licznych zabytków czają się niezliczone tajemnice. Przy okazji za zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy pani Wiolettcie, bowiem dzięki niej i zaangażowaniu dyrekcji CKiT w Walimiu dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się nowymi znaczkami. Znaczki w sprzedaży dostępne będą od połowy lutego.
ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 128
Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg). Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Różne są dzieje zamku Grodno. W XV w. był siedzibą rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku, która ze zgryzoty po utracie męża rzuciła się przy świetle księżyca do studni, a jeszcze inni utrzymują, że to wiecznie pokutujący duch księżniczki pogańskiej....
GPS: 50.749745 , 16.410757 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Zamku Grodno
SZTOLNIE WALIMSKIE W GÓRACH SOWICH No. 129
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Sztolnie Walimskie to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich, udostępniony turystom tak by w sposób bezpieczny poznać choć część projektu "Riese".
GPS: 50.689036 , 16.444926 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Sztolni Walimskich
31.01.2015
PIERWSZE ZNACZKI KOLEKCJONERA W 2015 ROKU
Podczas gdy część z kolekcjonerów uczestniczy w III Spotkaniu Kolekcjonerów woj. śląskiego my spieszymy z informacją, która z pewnością zainteresuje tych z Was, którzy siedzicie w domach i dopiero co planujecie znaczkowe wyprawy na najbliższe miesiące.
Zima w tym roku jakby nie było jest wyjątkowa i mocno sprzyja znaczkowym wyprawom. Z drugiej strony ogrom nowych znaczków jakie ukazały się pod koniec ubiegłego roku sprawia, że kolekcjonerów wprost ciągnie ku nowościom. W związku z tym aby uniknąć sytuacji z roku ubiegłego wyprzedzamy kolekcjonerów i już teraz ogłaszamy premierę trzech kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
Tak się złożyło, że tym razem wśród premier znalazły się wyłącznie znaczki z wizerunkami ptaków, ale za to gatunki, które przedstawiono na znaczkach są wybitne i gorąco zachęcamy do wyszukania w internecie ich kolorowych zdjęć, co w przypadku jednego z prezentowanych ptaków jest niemal koniecznością by cieszyć się iście tropikalnym widokiem, tak rzadkim wśród przedstawicieli polskiej fauny. Zapraszamy zatem do lektury i kolejnych miesięcy zabawy w zdobywanie ZK połączonej z lekcją nauki o polskiej przyrodzie.
30.01.2015
ZNACZKOWE PIECZĄTKI - OD POMYSŁU DO REALIZACJI
To o czym dzisiaj napiszemy zrodziło się wstępnie podczas III Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Domaniewicach. Podczas rozmów kuluarowych kilkakrotnie pojawiał się temat pieczątek jakie posiadają nasi czescy koledzy i które poniekąd reklamują ich pasję. Padło więc pytanie, a dlaczego my nie możemy mieć podobnych pieczątek ?
Zwykle takie pomysły szybko umierają, ale tym razem kolekcjonerzy wzięli sprawę w swoje ręce i szybko skrzyknęli się na forum ustalając wstępną listę zainteresowanych osób. Nieco później pojawiły się pierwsze propozycje cenowe, a po dwóch tygodniach od rozpoczęcia tematu światło dzienne ujrzały pierwsze projekty graficzne. Ostatecznie po pełnym miesiącu dyskusji spośród 14 projektów jakie powstały, użytkownicy forum wybrali 3 jakże skrajne wersje graficzne.
Więcej informacji
26.01.2015
WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJŁADNIEJSZY ZT 2014 ROKU
W styczniu po raz pierwszy w naszej historii, ogłosiliśmy plebiscyt na „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku”. Początkowo ankieta nie spotkała się ze zbytnim zainteresowaniem, ale już po kilku dniach środowisko kolekcjonerów zabrało się za głosowanie, by w pierwszej turze głosowania spośród 86 znaczków wydanych w 2014 roku wyłonić najładniejszą dziesiątkę. Jak pokazują wyniki głosowania, gusta wśród kolekcjonerów są różne. W sumie spośród 86 znaczków na które można było głosować, 31 wzorów uzyskało głosy od 93 osób. Z tego grona do drugiej tury głosowania zakwalifikowało się 11 znaczków.
Rywalizacja w drugiej turze głosowania była już bardziej zacięta. Od samego początku na prowadzenie wysunął się wzór ZT No. 299, jednak po dwóch dniach także ilość głosów na ZT No 317, 562 i 153 zaczęła rosnąć. Ostatecznie więc zwycięzcą plebiscytu został Znaczek Turystyczny No 299 – Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim zyskując 35 głosów spośród 105 jakie oddano w drugiej turze głosowania.
Jak wspominaliśmy we wstępie był to pierwszy tego typu plebiscyt jaki ogłosiliśmy. Naszym celem było pokazania piękna Znaczków Turystycznych, które niejednokrotnie są małymi dziełami sztuki o ograniczonym rozmiarze i kolorze. Chcieliśmy tym samym uhonorować miejsca, które przykładają szczególną wagę do projektu graficznego własnego znaczka. Dla zwycięskiego znaczka, a właściwie dla Znaczkowego Miejsca Turystycznego przygotowaliśmy pewną niespodziankę, którą jest specjalny certyfikat „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku”. Liczymy na to, iż certyfikat zawiśnie w jakimś specjalnym miejscu. Nagrodę lada dzień wyślemy pocztą, a tymczasem zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
Mamy nadzieję, że zabawa w formie głosowania była miłą odskocznią od znaczkowej codzienności i równie chętnie użytkownicy strony wezmą udział w głosowaniu za rok.
Zespół Znaczków Turystycznych
18.01.2015
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - GŁOSOWANIE FINAŁOWE
Od 4 do 14 stycznia na naszym forum dyskusyjnym trwało głosowanie na najładniejszy kapsel 2014 roku. Ustaliliśmy przy tym, że głosowanie podzielone będzie na dwie tury. W pierwszej z nich użytkownicy forum wybrali 11 worów znaczków, które ich zdaniem są najładniejsze. Z grupy tej w kolejnej turze wyłonimy zwycięzcę. Tym razem głosowanie trwać będzie krócej, bo do 24 stycznia. W przypadku kiedy 2 lub więcej znaczkó uzyskają tą samą ilość głosów, przeprowadzona zostanie dogrywka, celem wyłonienia ostatecznego zwycięzcy. Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród prezentowanych grafik (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 24 stycznia do północy. Zapraszamy do zabawy.
Zespół Znaczków Turystycznych
8.01.2015
Uwaga Kolekcjonerzy!!!
Wraz z nowym rokiem zmieniają się zasady wysyłki znaczków. Cena 1 sztuki Znaczka Turystycznego pozostaje ta sama i wynosi 7 zł + opłata za przesyłkę / w zależności od wagi patrz tabela/. Zamówione znaczki ze względów bezpieczeństwa wysyłamy wyłącznie listami poleconymi. Wysyłka realizowana jest w poniedziałki i środy. Zamówienia wraz z danymi do faktury /jeżeli są inne niż dane do wysyłki/ prosimy składać na adres info@znaczki-turystyczne.pl W odpowiedzi na @ drogą elektroniczną zostanie wysłana faktura. Przesyłka będzie zrealizowana po wpłynięciu należności na nasze nowe konto /06 1090 2213 0000 0001 1848 7617 - Santander Bank Polska/ w najbliższym dniu wysyłkowym. Przy wpłacie na konto prosimy o wpisanie nr faktury. Szybka realizacja dotyczy tylko polskich ZT, zagraniczne wiążą się z zamówieniem w centrali w Czechach /ok. 10 dni oczekiwania/.
Ilość znaczków w przesyłce | Przesyłka polecona ekonomiczna |
1 – 10 | 6,00 zł |
11 – 20 | 8,00 zł |
21 – 30 | 9,00 zł |
pow. 30 | Wycena indywidualna |
5.01.2015
III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO
Tradycyjnie początkiem nowego roku odbędzie się III regionalne spotkanie kolekcjonerów woj. śląskiego, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział. Miejscem spotkania będzie Restauracja TeKlimaty w Czeladzi przy ul. Wojkowickiej 13 (GPS: 50.329603, 19.071927) Spotkanie odbędzie się 31 stycznia od godz. 16:00. Na miejscu jest możliwość spożycia obiadu. Dogodny dojazd komunikacją miejską (autobus nr 11 z kierunku Katowic, 723, 35 i 100 z kierunku Sosnowca, dla dojeżdżających do Rynku zapewniamy odbiór na miejsce), duży parking. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w nieprzekraczalnym terminie do 28.01.2015 r. Serdecznie zapraszamy !!!
4.01.2015
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - ANKIETA
Kilka dni temu wspominaliśmy na FB o planowanej ankiecie. Dzisiaj możemy już wyjawić więcej szczegółów. Otóż spośród wszystkich wydanych w 2014 roku ZT wiele jest takich, które bardzo Wam się podobały. Są też i takie, które wzbudziły mniej pochlebne opinie. Chcielibyśmy zatem zapytać Was, jaki Waszym zdaniem znaczek minionego roku jest najładniejszy ? Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród grafik (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 14 stycznia do północy, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 15 stycznia. Głosowanie podzielone jest na dwie tury. W pierwszej z nich wybieramy 10 znaczków z największą ilością głosów, a w drugiej już tylko jeden znaczek. Zapraszamy do zabawy.
Zespół Znaczków Turystycznych
1.01.2015
Oj działo się w 2014 roku, działo i to wiele. Zaczęliśmy rok skromnie 5 stycznia od premiery jedenastego Znaczka Kolekcjonera. Wkrótce potem pojawił się pierwszy ZT ze Słubic i kolejny z Tczewa. W międzyczasie uwaga wszystkich kolekcjonerów skupiła się wokół aukcji WOŚP, w ramach których w sprzedaży pojawiły się specjalne ZO. Koniec miesiąca przyniósł nam kolejny ZK i trzeci ZT, który pojawił się w Mosznej. Początek lutego to oczywiście spotkanie kolekcjonerów w Czeladzi, kolejne 2 ZK i kolejne ZT. Mniej więcej w połowie lutego znaczkowa machina zaczęła się rozpędzać i nie było tygodnia by coś ciekawego wokół znaczków turystycznych się nie działo.
W Europie ZT pojawiły się w trzech nowych państwach, a w Polsce sypnęło znaczkowymi premierami i to nie tylko w lubuskiem, ale i w innych regionach kraju. Wraz z nadejściem wiosny ożywili się sami turyści, którzy nie mogąc jeszcze wyruszyć na szlaki spotykali się lokalnie, a to w Łodzi, a to w Warszawie czy w Poznaniu. Równolegle w wielu miejscach w Polsce odbywały się spektakularne znaczkowe premiery z udziałem mediów i ważnych osobistości. Późną wiosną odbyło się jeszcze spotkanie kolekcjonerów na Łużycach, a tuż potem rozpoczęły się zawsze długo wyczekiwane wakacje …
Więcej informacji
28.12.2014
Po kilku dniach odpoczynku spieszymy z kolejną znaczkową nowością, tym bardziej, że jest to ostatnia znaczkowa premiera ... w tym roku. Tak też się złożyło, że prezentowany dzisiaj znaczek jest 86 znaczkiem wydanym w 2014 roku i jednocześnie 155 znaczkiem jaki realizujemy w obecnej ekipie i stanowi dokładnie połowę ogólnej ilości ZT wydanych w naszym kraju czyli 310.
Zapraszamy więc do Małopolski i do Czchowa, gdzie na wzgórzu znajdują się ruiny dawnego zamku. Znaczek Turystyczny z Czchowa w sprzedaży dostępny będzie od 20 stycznia, ale już teraz zachęcamy do planowania swoich wypraw.
Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. Przez tereny te przebiegał szlak handlowy z Węgier i zamek miał służyć jego obronie. Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1356 r. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna. W XIV wieku dobudowano wokół niej zamek, który stanowił siedzibę starostów czchowskich. W XVII wieku uległ zniszczeniu. Obecnie zachowała się jedynie XIV-wieczna okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m. Na przełomie XIV i XV wieku w murach warowni często gościł król Polski i najwyższy książę litewski - Władysław Jagiełło (1362-1434). W tym okresie zamek był też poddawany licznym przebudowom. Przez jakiś czas funkcjonowało tu miejscowe więzienie, które zostało zlikwidowane po I rozbiorze Polski. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX w. przeprowadzono badania i prace archeologiczne oraz konserwatorskie.
GPS: 49.833173 , 20.67728 , Miejsce sprzedaży: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie
22.12.2014
CERKIEW ŚW. ARCHANIOŁA MICHAŁA W BRUNARACH No. 193
Wczoraj pisaliśmy o znaczku z drogi św. Jakuba w Grodowcu, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam znaczek promujący Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach. Jest to pierwszy "turystyczny znaczek cerkiewny" w Polsce i mamy nadzieję, ze nie ostatni. Turystów zapraszamy zatem do Brunar, tym bardziej, że w okolicy znajduje się kilka innych ZT. Cerkiewny znaczek w Brunarach do sprzedaży trafi 24 grudnia.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach to dawna greckokatolicka cerkiew. W 2013 roku cerkiew wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z piętnastoma innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Pierwsza cerkiew w Brunarach powstała na początku XVII wieku, kiedy to we wsi powstała parafia unicka. Nowa świątynia powstała w 1653 roku. Współczesna cerkiew zbudowana została w XVIII wieku, a już po kilkudziesięciu latach, w roku 1831 została przebudowana i powiększona. Dawne prezbiterium połączono z nawą, dostawiając nowe, trójbocznie zamknięte, zaś całość pokryto nowym dachem. Cerkiew w Brunarach jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się ponad nawą i prezbiterium. We wnętrzu świątyni zachowała się polichromia, pokrywająca całość stropu i wewnętrznych ścian obiektu. Oprócz tego w cerkwi znajduje się ołtarz główny z XVII w. oraz dwa ołtarze boczne z wieku XVIII z ikonami Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego. Po Akcji „Wisła” cerkiew została przejęta przez Kościół łaciński, a obecnie mieści się w niej rzymskokatolicki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP.
GPS: 49.534052 , 21.032716 , Miejsce sprzedaży: W sezonie od 1.V do 31.X u przewodnika (tel. 515 442 138), śr-sob 9-18, niedz 12-17. Poza sezonem sklep spożywczy naprzeciwko cerkwi.
21.12.2014
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ JUTRZENKI NADZIEI W GRODOWCU No. 330
Mijający rok obfitował w Znaczki Turystyczne o tematyce sakralnej. Wśród nich wyraźną grupę stanowią znaczki obiektów położonych na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Znaczki te w przeważającej większości w grafice posiadają muszlę św. Jakuba przez co stały się nie tylko gratką dla kolekcjonerów ZT, ale i pątników podążających jakubowym szlakiem. Na koniec roku mamy dla Was ZT promujący Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, które położone jest na dolnośląskim odcinku drogi św. Jakuba. Zainteresowanych najnowszym znaczkiem zapraszamy do Grodowca gdzie już na początku 2015 roku znaczek znajdzie się w sprzedaży.
Grodowiec to niewielka miejscowość leżąca kilkanaście kilometrów na południe od Głogowa. Wieś jest jedną z najstarszych na ziemi głogowskiej, a jej historia jako miejsca kultu sięga najprawdopodobniej XII wieku. Najstarsza znana nam wzmianka o Grodowcu i kościele pochodzi z dokumentu księcia głogowskiego Henryka III z 1291 r. W czasach księcia Jana II (1453-1504) Grodowiec był ważnym ośrodkiem władzy, zapisując się w historii m.in. zjazdami książąt piastowskich z Legnicy, Wrocławia, Świdnicy i Żagania. Przez wiele stuleci tutejszy kościół i parafia stanowiły ostoję Kościoła katolickiego, symbol jego duchowej siły i „wyspę” katolicyzmu na terenie, na którym w ogromnej większości ludność przyjęła protestantyzm. Kult Matki Bożej i pielgrzymki do grodowieckiego sanktuarium miały miejsce już w XV wieku. Kult maryjny był początkowo związany z obrazem Matki Bożej, który znajdował się w parafialnym kościele. W czasie wojny trzydziestoletniej w nieznanych okolicznościach obraz zaginął. Jego podobizna zachowała się jedynie na starych rycinach i niektórych wotach. Z czasem obraz został zastąpiony figurą Najświętszej Maryi Panny - Służebnicy Pańskiej. Księga cudownych uzdrowień z 1691 roku wymienia 47 cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Grodowieckiej. Okresem największego rozkwitu i rozwoju sanktuarium był wiek XVIII. Wciąż wzrastająca liczba pielgrzymów i rozrastająca się sława cudownego miejsca spowodowały, że zaczęto myśleć o powiększeniu kościoła. W latach 1702-1724 dobudowano dwie nowe nawy boczne, następnie konwikt dla księży emerytów, dom dla organisty, z czasem nową wieżę i zabudowania gospodarcze.
GPS: 51.543778 , 16.171808 , Miejsce sprzedaży: Kiosk z dewocjonaliami przy sanktuarium
19.12.2014
SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ROZDZIELU No. 192
Wydawać by się mogło, że w Polsce mamy już ZT z niemal wszystkich schronisk. Nic bardziej mylnego bowiem jest jeszcze grupa małych schronisk i schronisk młodzieżowych, które jak dotąd nie doczekały się swojego znaczka. Na szczęście dzięki Wam turystom także te małe schroniska dowiadują się o znaczkowej idei i prędzej czy później i tam ZT się pojawi. Pytajcie więc o znaczek w miejscach waszych pobytów, a tymczasem przedstawiamy najnowszy znaczek ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, który w sprzedaży pojawi się w Nowym Roku.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe istnieje już 35 lat! Położone jest z dala od wszelkiego przemysłu, w otoczeniu porośniętych lasami wzgórz Beskidu Wyspowego, w mikroklimacie porównywalnym przez naukowców do rabczańskiego. Obiekt oferuje 49 miejsc noclegowych oraz możliwość całodziennego wyżywienia dostosowanego do potrzeb turystów, przyrządzanego w formie tradycyjnych potraw kuchni regionalnej. Schronisko jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Beskidu Wyspowego czy Pogórza Wiśnickiego. Naszą ofertę kierujemy do: młodzieży szkolnej, grup zorganizowanych, turystów indywidualnych. Niewątpliwymi atrakcjami pobytu w Rozdzielu będą wędrówki znakowanymi szlakami pieszymi lub rowerowymi, liczne zabytki kultury sakralnej ( np. kościół w Lipnicy Murowanej z XV w. -UNESCO) i świeckiej (np. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu), pomniki przyrody. Miłośników białego szaleństwa zaprasza położona nieopodal (3 km) stacja narciarska „Laskowa” oraz w Limanowej (16 km).
GPS: 49.790041 , 20.449745 , Miejsce sprzedaży: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu
18.12.2014
MUZEUM JANA PAWŁA II W STARYM SĄCZU No. 194
W ciągu mijającego roku na znaczkowej mapie Polski przybyło ponad osiemdziesiąt obiektów. Wśród nich znalazło się kilka miejsc kultu religijnego, muzea, schroniska i wiele innych. Wszystkie z tych miejsc połączone są ze sobą znaczkową siecią, a dzisiaj przedstawiamy Wam nowy znaczek, który promuje zarówno miejsce kultu religijnego jak i mieszczące się w nim muzeum. Mowa oczywiście o Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu i najnowszym znaczku, który w sprzedaży dostępny będzie od 1 stycznia 2015 roku.
Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu mieści się w Ołtarzu Papieskim, który jako jedyny w Polsce pozostał na miejscu swojego powstania. To dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony pielgrzymów i turystów zadecydowano o pozostawieniu Ołtarza oraz stworzeniu muzeum. Autorem Ołtarza jest Andrzej Remi, a sam obiekt nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Pomieszczenie, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych bł. Kingi w czerwcu 1999 roku znajdowała się zakrystia dla kardynałów i biskupów zostało przeznaczone na Muzeum ku czci Papieża - Polaka. Możemy zobaczyć tam między innymi: medale pamiątkowe, przedmioty należące do św. Jana Pawła II, pamiątki z wizyt apostolskich czy pierwsza Piusa Ojca Świętego. Przy Ołtarzu powstał również w 2010 roku Rekolekcyjny Dom Pielgrzyma "Opoka".
GPS: 49.559673 , 20.648401 , Miejsce sprzedaży: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania, ul. Papieska 10
17.12.2014
CENTRUM KULTURY ŚLĄSKIEJ W NAKLE ŚLĄSKIM No. 591
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Znaczek Turystyczny z założenia ma wyróżniać miejsca, do których warto by dotarł turysta szukający wrażeń estetycznych, duchowych czy kulturalnych. Tak też jest z dzisiejszym znaczkiem, który promuje zabytkowy pałac w Nakle Śląskim i mieszczące się w nim Centrum Kultury Śląskiej gdzie organizowane są wystawy stałe i czasowe, różnego rodzaju prelekcje i wernisaże, a także warsztaty i koncerty, o czym informuje zaprzyjaźnione z nami Radio Katowice. Warto więc odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ZT. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Zapraszamy do Nakła Śląskiego gdzie znaczek dostępny będzie na początku stycznia.
Bajkowy pałac w Nakle Śląskim został wzniesiony w 1858 r. przez hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck jako letnia rezydencja w niewielkim parku w stylu angielskim. Przebudowany w 1891 r., posiada cechy architektury neogotyckiej. Od strony wschodniej zdobi go charakterystyczna wieża. Po gruntownej renowacji wnętrz i częściowej ich przebudowie, pełni funkcję instytucji kultury – Centrum Kultury Śląskiej. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowała się piękna, drewniana klatka schodowa, witraże, ozdobny kominek w sieni, kolebkowe sklepienie w kaplicy, plafon, fasety, rozeta na suficie, częściowo okna i drzwi wraz z okiennicami, fragmenty posadzki, a przede wszystkim największa atrakcja pałacu – oryginalny sejf Donnersmarcków. Elegancki, reprezentacyjny hall oraz przestronne wnętrza znakomicie sprzyjają ekspozycji różnego rodzaju wystaw.
GPS: 50.438805 , 18.900722 , Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury Śląskiej ul. Parkowa 1
16.12.2014
WIKLINOWY KOSZ GIGANT W NOWYM TOMYŚLU No. 361
Po kilku miesiącach wracamy na ziemię wielkopolską, a dokładniej do Nowego Tomyśla, w którym zobaczyć można niecodzienny kosz wiklinowy. To symbol miasta i jednocześnie nawiązanie do tutejszych tradycji związanych z uprawą wikliny i rzemiosłem plecionkarskim. Ciekawych miejsc w Nowym Tomyślu jest jednak znacznie więcej, dlatego zapraszamy do odwiedzin tego miasta i do zdobycia najnowszego znaczka, na którym przedstawiono właśnie gigantyczny kosz wiklinowy. Znaczek dostępny będzie od 7 stycznia 2015 roku.
Kosz gigant jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli miasta. Kształtem przypomina łódź z herbu Nowego Tomyśla zaś materiał, z którego jest wykonany nawiązuje do tutejszych tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Pierwszy kosz zbudowano w 2000 roku, chcąc w ten sposób uczcić przełom tysiącleci. Kosz był wspólnym dziełem 50. plecionkarzy. Prace nad nim trwały nieprzerwanie przez 55 godzin. Do jego budowy wykorzystano 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość – 17,29 m, szerokość – 9,46 m, wysokość – 7,71 m dały mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Wnętrze kosza zostało obsadzone różnego rodzaju gatunkami drzew i krzewów, tworząc w ten sposób swoistą formę kwietnika. Z czasem na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, które wpłynęły na niszczenie wikliny, koniecznym stało się wybudowanie nowego kosza. W sierpniu 2006 roku ten sam zespół plecionkarzy wyplótł nowy, jeszcze większy obiekt. Obecny kosz gigant ma długość – 19,80 m, szerokość – 9,53 m i wysokość – 8,98 m. Do jego budowy zużyto 12 ton wikliny i 11 ton konstrukcji stalowej.
GPS: 52.317716 , 16.128038 , Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Informacji, pl. Niepodległości 10
15.12.2014
MUZEUM ENERGETYKI W ŁAZISKACH GÓRNYCH No. 592
Wczoraj pisaliśmy o Międzynarodowym Roku Światła, który rozpocznie się wraz z nadejściem Nowego Roku. Niech więc dzisiejsza znaczkowa premiera będzie nawiązaniem do tego wydarzenia i pretekstem by zgłębić chociaż część wiedzy na temat światła, w czym pomoże z pewnością Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie 6 stycznia odbędzie się coroczny Dzień Światła. Zachęcamy zatem do wizyty w Muzeum Energetyki i przypominamy, że w sprzedaży najnowszy znaczek dostępny będzie od 22 grudnia.
W Łaziskach Górnych na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska znajduje się miejsce, które zabierze nas w przeszłość. W budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku, mieści się Muzeum Energetyki utworzone i prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Większość eksponatów została podarowana przez ofiarodawców, a dzięki nim przewodnicy wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych.
Muzeum czynne jest: we wtorki i czwartki w godz. od 9:00 do 13:00, środy w godz. od 11:00 do 19:00, w każdy drugi weekend miesiąca: w sobotę i niedzielę od 9:00 do 13:00. Inne terminy zwiedzania są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu.
GPS: 50.132468 , 18.841835 , Miejsce sprzedaży: PTP Muzeum Energetyki
14.12.2014
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY - MIĘDZYNARODOWY ROK ŚWIATŁA
Za kilka dni minie rok, jak informowaliśmy Was o pierwszym polskim Noworocznym Znaczku Turystycznym. Dzisiaj z wielka radością chcielibyśmy oznajmić, że z racji zbliżającego się Nowego Roku, Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce wydała drugi już NZT. Najnowszy NZT nawiązuje do Międzynarodowego Roku Światła, który przypada właśnie w 2015 roku. Stąd też symbolika umieszczona na znaczku nawiązuje w pewnym sensie do oficjalnego logo Międzynarodowego Roku Światła. Na znaczku zatem rolę słońca pełni logo ZT z promieniami w postaci flag symbolizujących państwa uczestniczące w projekcie "Znaczki Turystyczne".
W takim razie życzymy wszystkim kolekcjonerom i sympatykom idei ZT światła w mrokach codzienności, jasności na drogach życia, i promieni szczęścia w każdym dniu roku 2015.
Światło odpowiedzialne jest za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach, laserach i procesorach optycznych. Jak powiedział laureat nagrody Nobla Ahmed Zewail „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany". Międzynarodowy Rok Światła jest więc doskonałym pretekstem do edukacji społeczeństwa, do podjęcia walki z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Jest to też ten moment, w którym to my powinniśmy zastanowić się nad rolą światła i jego oszczędzaniem.
8.12.2014
ZNACZEK TURYSTYCZNY JEDNYM Z ELEMENTÓW EDUKACYJNYCH
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat… tak kilkadziesiąt lat temu pisał Janusz Korczak. My wiemy to dziś, że taka dziecięca radość zamieszkała w Publicznym Przedszkolu w Węgierskiej Górce. Dostaliśmy z tej placówki niezmiernie miłe słowa:
„Piszemy do Was z Węgierskiej Górki, pięknej i malowniczo położnej miejscowości w Beskidach. W tym roku kierunkiem głównym pracy naszego przedszkola jest :regionalizm. We wszystkich grupach wiekowych promujemy walory i wartości naszej "małej ojczyzny". Zapoznajemy najmłodszych jej mieszkańców z tradycjami, obrzędami i zwyczajami charakterystycznymi dla Górali Żywieckich. Ponieważ Węgierska Górka jest świetną bazą wypadową na rożne szlaki górskie i rowerowe zachęcamy dzieci do podjęcia aktywności turystycznej. W celu "zaszczepienia" w nich zamiłowania do gór wykorzystane zastały mapy , własne kolekcje znaczków turystycznych (40), dziennik kolekcjonera oraz zakładki "Znaczka Turystycznego". Zainteresowania nie brakowało. Bardzo serdecznie pozdrawiamy całą Ekipę Znaczka Turystycznego. Dobrze ,że jesteście !!!
Pozdrawiamy, Nauczyciele i Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Węgierskiej Górce ”
Jest to dla nas ogromna radość i wyróżnienie, że Znaczek Turystyczny może być narzędziem propagacji turystyki regionalnej i nie tylko wśród tak młodych turystów. Takie wiadomości na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Utwierdza nas to w przekonaniu, że to co robimy warte jest dalszej naszej pracy, że jest radością dzieci, a przez to i naszą. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich nauczycielom za tak miłe słowa. Pani Ani za zaangażowanie i podzielenie się swoją pasją. Młodym „kolekcjonerom” gratulujemy dotychczasowych kolekcji Znaczków Turystycznych, a nauczycielom dziękujemy za wspaniałe propagowanie wśród swoich wychowanków piękna Ojczyzny poprzez przekazanie idei w tak praktyczny sposób. To dzięki Wam możemy się cieszyć, wyrażamy to z całego serca naszymi podziękowaniami.
Zespół Znaczków Turystycznych