Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1267
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1267!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 54 55 58 >>

30.04.2014

CENTRUM TRADYCJI POLSKICH WOJSK PANCERNYCH W ŻAGANIU  No. 324322

Publikując wczoraj kolejne doniesienie o nowym ZT nieco się zagapiliśmy i zapomnieliśmy dodać, że był to 30 znaczek w 2014 roku. A dzisiaj informujemy, że również w Żaganiu, (w okolicach 10 maja) dostępny będzie znaczek promujący Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, a znaczek ten będzie tym samym 29 w woj. lubuskim. :-)

Sala Tradycji jest integralną częścią Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu. Otwarta została 16 września 2011 roku. Usytuowana jest na terenie obok 34 Brygady Kawalerii Pancernej, przy Skwerze Czołgisty, gdzie znajduje się wystawa plenerowa sprzętu pancernego. Znajdują się tam m.in. egzemplarze czołgów T-34, T-55, T-72 i niszczyciel czołgów M-36 „Jackson” w barwach 1 Polskiej Dywizji Pancernej, a także pomniki generała Stanisława Maczka i czołgisty 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Ekspozycja plenerowa prezentuje dodatkowo systemy uzbrojenia charakterystyczne dla różnych etapów rozwoju 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Sala Tradycji dysponuje liczącą ponad 800 m2 powierzchnią wystawienniczą. Jest placówką narracyjną, dysponującą zapleczem multimedialnym, umożliwiającą prezentowanie barwnych tradycji 1 Polskich Dywizji Pancernej, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na tle rozwoju polskiej broni pancernej. W zasobach Sali Tradycji znajdują się sztandary oddziałów i stowarzyszeń, historyczne mundury, pieczęcie, dokumenty bojowe z lat II wojny światowej związane z działaniami Korpusu Pancernego WP w Bitwie Budziszyńskiej (kwiecień 1945) i 1 Polskiej Dywizji Pancernej w bitwie pod Falaise i Chambois w Normandii (sierpień 1944) . Ofertę Sali wzbogacają wystawy czasowe oraz stałe.

GPS: 51.627381 , 15.286486 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4



29.04.2014

BIEDRZYCHOWICE DOLNE - KOŚCIÓŁ ROMAŃSKI PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. No. 327322

Lubuskie szaleje :-) Jeszcze niedawno na terenie tego województwa funkcjonowało 14 Znaczków Turystycznych, ale w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy ilość ta się podwoiła i dzisiaj przedstawiamy 28 znaczek z lubuskiego. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rozwój znaczkowej idei w tym miejscu i zaprosić Was do zdobywania najnowszych znaczków. Znaczek dostępny od ok. 10 maja podobnie jak wszystkie ostatnie nowości z woj. lubuskiego.

Chcąc zwiedzić najstarszy kościół na ziemi żarskiej, należy przyjechać do Biedrzychowic Dolnych. Po przejściu przez wolno stojącą wieżę bramową – dzwonnicę z XV wieku należy wejść na plac kościelny, który jest otoczony murem z 1882 r. Pośrodku placu stoi kościół zbudowany pierwotnie na planie prostokąta z dobudowaną w późniejszych wiekach kruchtą i przedsionkiem. W kościele zauważymy bardzo wyraźne elementy stylu romańskiego, a mianowicie: półkolistą absydę, wąskie okna, ceramiczne rozety widoczne z przedsionka. Kościół zbudowany z kamienia polnego z fragmentami wypełnień przyokiennych cegłą ceramiczną. Fundatorem kościoła był książę Henryk Brodaty. Najtragiczniejszy los dla kościoła przypadł na XX wiek kiedy po uszkodzeniach z czasów II wojny światowej, nie będąc przez wiele lat użytkowanym popadł w ruinę. Odbudowany w latach 1976 – 78 przez mieszkańców wsi, obecnie służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego i jest wizytówką naszej miejscowości.

GPS: 51.739770, 15.134780 ,  Miejsce sprzedaży: Zbiornica Muzealna u Motyla, Biedrzychowice 18,



28.04.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZTŁużyckie Spotkanie

Z pewnością już dłuższy czas obserwujecie wzmożoną aktywność kolekcjonerów z woj. lubuskiego, która owocuje powstawaniem nowych Znaczków Turystycznych. Ale same znaczki nie wystarczą, jest potrzeba spotkania, zobaczenia się, porozmawiania. Z inicjatywy tamtejszych kolekcjonerów zostanie zorganizowane w dniach 30.05-01.06.2014 roku I Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych - Łęknica 2014, które odbędzie się w ramach obchodów Święta Parku Mużakowskiego w Łęknicy, jako impreza towarzysząca. Serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Zaprosimy kolekcjonerów z Niemiec i Czech. Głównym dniem znaczkowym będzie sobota 31 maja, ale zapraszamy na wszystkie dni. Jest oczywiście możliwość noclegu i zakwaterowania. Przypominamy tylko, że w czasie tego spotkania można zdobyć przynajmniej 10 ZT, które uprawniają do zyskania Znaczka Kolekcjonera. Kolekcjonerzy mają zapewnioną opiekę przewodnika, który oprowadzi nas po Parku Mużakowskim i Geościeżce. Po uzgodnieniach dotyczących miejsc noclegowych oraz cen przekażemy kolejne informacje. 



27.04.2014

CZAS NA KONKURS !Spotkanie w Wielkopolsce

Wielkimi krokami nadeszła wiosna, a tym samym rozkręca się sezon turystyczny. A skoro wycieczki to i mapa będzie niezbędna. W związku z tym ogłaszamy 2 edycję konkursu na okładkę mapy Znaczków Turystycznych w Polsce. Start konkursu 28 kwietnia 2014r. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział?

Krok 1: Zapoznaj się z regulaminem

Krok 2: Wyślij zdjęcia

Krok 3: Czekaj niecierpliwie na wyniki!

W razie wątpliwości służymy pomocą pod adresem: zdjecia@znaczki-turystyczne.pl

Powodzenia!



26.04.2014

II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT W WIELKOPOLSCESpotkanie w Wielkopolsce

Czy macie już plany na maj? Jeśli nadal się zastanawiacie to  mamy dla Was propozycję. 17 maja zapraszamy na II Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w stolicy Wielkopolski. Startujemy o godzinie 17:00 w Pubie/Kawiarni Nastawnia PoC, nieopodal poznańskiego Teatru Wielkiego. Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 10 maja włącznie. Serdecznie zapraszamy!



25.04.2014

WIEŻA WIDOKOWA DAWNEGO KOŚCIOŁA ŁASKI W ŻAGANIU No. 322322

Kontynuujemy naszą wizytę w Żaganiu gdzie już za kilka dni pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny promujący lokalną atrakcję jaką jest wieża widokowa będąca pozostałością po dawnym Kościele Łaski. Zachęcamy zatem do wizyty w tym mieście i odwiedzania wszystkich atrakcyjnych miejsc, których jest tu sporo. A przy okazji każdy kolekcjoner na pewno zdobiędzie swoje upragnione ZT :-).

Wieża widokowa jest jedyną pozostałością po dawnym ewangelickim kościele łaski z 1710 r. Posiada pięć kondygnacji. Na szczycie umieszczono żeliwną ażurową iglicę, odlaną w hucie w Iławie. Na parterze wieży urządzone zostało mauzoleum książęce, skąd prowadzi wejście do krypty. Na ścianach widnieją kamienne płyty epitafijne pochowanych w niej członków książęcej rodziny Bironów. W zwieńczeniach płyt umieszczono ich rodowe herby. W 2004 r. wieża ponownie zastała przywrócona do użytku jako widokowa i jest udostępniana zwiedzającym w sezonie od maja do października. Bilety wstępu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.

GPS: 51.618731, 15.321508,  Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4  



23.04.2014

ZESPÓŁ POAUGUSTIAŃSKI W ŻAGANIU No. 321321

Powracamy na Ziemię Lubuską, a dokładnie do Żagania gdzie na początku maja będzie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Ten prezentowany dzisiaj, a promujący Zespół Poaugustiański będzie do nabycia w Pałacu Książęcym. Zachęcamy zatem do zwiedzania Żagania i innych ciekawych miejsc w lubuskiem.

W skład zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu wchodzą:

- gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, jedna z najcenniejszych świątyń Dolnego Śląska, o której pisano w dokumentach już pod koniec XIII w. W drugiej połowie XIV w. zakonnicy wznieśli trzynawową bazylikę a w wiekach następnych nową wieżę, wielki zachodni szczyt oraz podwyższono nawę główną. W świątyni znajduje się gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego - Henryka IV. Ciekawostką jest fakt zainstalowania na wieży kościoła w 1778 roku pierwszego w Europie piorunochronu

- dawny klasztor Augustianów, w którym nad kaplicą św. Anny, znajduje się biblioteka klasztorna, do której wchodzi się przez ozdobne kute drzwi. Bogaty księgozbiór liczy około 2000 starodruków oraz ksiąg o tematyce religijnej. W pomieszczeniach bibliotecznych zachowały się też globusy z 1640 roku. W II połowie XVIII wieku funkcjonował tu punkt obserwacyjny najstarszej w świecie sieci meteorologicznej „Societas Meteorologica Palatina”.

- dawny budynek dawnego konwiktu wybudowany w latach 1740-1758 na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu. Konwikt posiada cenny rokokowy portal, a także barokowe malowidła z motywami astronomicznymi i portretem słynnego żagańskiego astronoma Jana Keplera.

- dawny późnogotycki spichlerz klasztorny , który zamyka plac klasztorny, pochodzący z końca XV w.

Cały zespół poaugustiański Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 28.02.2011r. uznany jest jako Pomnik historii.

GPS: 51.616259, 15.318746,  Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4



22.04.2014

TWIERDZA TORUŃ - FORT IV No. 300300

Kilka tygodni temu informowaliśmy o ZT w Muzeum Piśmiennictwa w Grębocinie koło Torunia. Dzisiaj z radością informujemy Was o kolejnym znaczku w tym rejonie, a pojawił się on w Forcie IV Twierdzy Toruń. Zapraszamy zatem do wizyty w tym niezwykłym miejscu i prosimy o relacje ze swoich wyjazdów. Znaczek dostępny od 24.04.

Fort IV to jeden z głównych fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Zbudowany w latach 1878-1884 otrzymał imię pruskiego generała Johana Davida Yorcka, po przejęciu Fortu przez wojsko polskie w roku 1926 otrzymał imię polskiego hetmana koronnego – Stanisława Żółkiewskiego. Fort IV jest bardzo dobrze zachowanym fortem artyleryjskim, w którym każdy może zobaczyć jak wygląda fosa sucha, przejść podziemną poterną, wejść do Prochowni, kaponiery, Wartowni, do stanowiska obserwacyjnego piechoty typu WT 90, a także do remiz działowych. Jest to miejsce, które turyści mogą zwiedzać indywidualnie lub w grupach, z przewodnikiem, w dzień lub w nocy, w blasku pochodni i z ciekawymi atrakcjami. Fort IV posiada własną bazę noclegową (140 miejsc) i gastronomiczną w postaci Fortecznej Restauracji. W salach i na dziedzińcach odbywają się konferencje, imprezy rodzinne i firmowe, a cały rok wypełniają cykliczne imprezy: Półkolonie, Saloniki Artystyczne, Bale Karnawałowe, Pikniki Majówkowe i wiele innych.

GPS: 53.040758 , 18.632587 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Fortu IV, ul.Chrobrego 86



17.04.2014

LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE W DRZONOWIE No. 326326

Pamiętacie jak rok temu w kwietniu większość nowych znaczków pochodziła z woj. dolnośląskiego? Podobnie jest i w tym roku, z tą różnicą, że rozkwit idei znaczkowej ma miejsce w woj. lubuskim. W związku z powyższym dzisiaj chcemy Wam zaprezentować najnowszy znaczek, który na początku maja będzie dostępny w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Zapraszamy do zwiedzania muzeum i rzecz jasna podążania szlakiem wyznaczonym przez Znaczki Turystyczne, tym bardziej, że właśnie od dzisiaj jest ich w Polsce 250 !!!

Lubuskie Muzeum Wojskowe jest położone w miejscowości Drzonów, około 15 km na zachód od centrum Zielonej Góry, drogą w kierunku Krosna Odrzańskiego. Jest jednym z największych muzeów historyczno-wojskowych w Polsce, udostępniając swoje eksponaty zwiedzającym na terenie ponad 4,5 ha oraz w gmachu Muzeum i pawilonie ekspozycyjnym o powierzchni 600 m2 Budynek Muzeum to dawniejszy pałac rodziny ziemiańskiej Von Schmettow, który ulegał degradacji w okresie powojennym zaś odzyskał swój blask dzięki adaptacji w latach 1978-1985 na potrzeby powstającego muzeum. Zbiory historycznie mają swoją rozpiętość czasową od średniowiecza po teraźniejszość, ze szczególnym naciskiem na okres powojenny. W przestrzeni parkowej wśród wielu pomników przyrody, swoje miejsce znalazło ponad 150 obiektów, na które składają się czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, armaty, wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, samoloty i śmigłowce. W pawilonie znajdujemy m.in. uzbrojenie lufowe tak lądowe jak i lotnicze, uzbrojenie rakietowe, bomby, amunicję armatnią zaś w budynku broń palną od dawnej po współczesną oraz cały przekrój mundurów i wiele detali uzbrojenia i wyposażenia żołnierza. Do unikatowych obiektów można zaliczyć dwa działa samobieżne SU-152, jedyny istniejący egzemplarz samolotu TS-11 ”Iskra” 200BR, balistyczny pocisk rakietowy R-14 „Scud” ze szkolną głowicą jądrową 9N33 o mocy 100kT czy system przeciwlotniczy 2K11M1 „Krug” wraz z kompletem dwóch rakiet i przekrojem pocisku eksponowanym w pawilonie. Za unikatowy w skali polskiego muzealnictwa można uznać także skansen fortyfikacyjny.

GPS: 51.944420, 15.317653,  Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum



16.04.2014

PAŁAC KSIĄŻĘCY W ŻAGANIU No. 320320

Nadeszła pora na premierę drugiego w tym miesiącu Znaczka Turystycznego. Tym razem najnowszy znaczek zachęca nas do wizyty w Żaganiu, a ściślej do mieszczącego się w tym mieście Pałacu Książęcego. Najnowszy znaczek internetową premierę ma już dzisiaj, jednak na miejscu dostępny będzie dopiero na początku maja, o czym na pewno poinformujemy na naszym profilu facebook.

Początki siedziby książęcej w tej części miasta sięgają końca XIII wieku, kiedy to przy przeprawie przez Bóbr zamek piastowski wzniósł książę żagański Przemko. Pierwszym inicjatorem budowy nowej, magnackiej siedziby w Żaganiu, był Albrecht von Wallenstein, który rozpoczął prace nad wznoszeniem rezydencji w 1628 roku. Barokowy Pałac w Żaganiu składa się z trzech kondygnacji. Wjazd do pałacu poprzedzają dwa murowane mosty, które wiodą nad suchą fosą. Wejścia do pałacu umieszczone są w kamiennych portalach. Otwory okienne zwieńczone są maszkaronami, nazywanymi grymasami diabła. Jest ich 197 i każdy jest inny. Wzorem do wykonania tych maszkaronów były szkice Leonarda da Vinci. Czas największego rozkwitu tego obiektu przypada na okres panowania najmłodszej córki Birona, Doroty de Talleyrand-Perigord. Pałac nad Bobrem stał się wtedy jedną z kulturalnych stolic środkowej Europy. Gościły tu największe sławy ówczesnego świata kultury – Balzac, Dumas, Verdi oraz Liszt. Do dnia dzisiejszego niewiele zostało z bogatego wyposażenia pałacu, część wywieziona została do Francji, część wywieziona na wschód a część została zniszczona. Dziś , w jednym z największych i najlepiej zachowanych pałaców barokowych Polski, znajdują lokum placówki władz samorządowych, m.in. Żagański Pałac Kultury. Pałacowe wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem codziennie w godz. 12.00-18.00.

GPS: 51.612673, 15.324504,  Miejsce sprzedaży: Pałac w Żaganiu, ul. Szprotawska 4



9.04.2014

ZNACZKOWA PRZYPINKA171

Przeszło rok temu padła taka propozycja, by stworzyć element wyróżniający w terenie polskiego turystę/kolekcjonera Znaczków Turystycznych. Najpierw poruszono temat naszywek jednak ostatecznie stanęło na przypince – buttonie przypinanym do odzieży, plecaków itp. Mieliśmy wprawdzie nasze małe przypinki, ale jak stwierdzili sami kolekcjonerzy były one małe, a przez to słabo widoczne w terenie, w związku z czym zdecydowaliśmy się na wyrób nieco większych przypinek.

Na załączonym obrazku przedstawiamy nasz najnowszy produkt. Przypinka ma średnicę 50 mm i posiada agrafkę, dzięki której można ją przypiąć. Zakup buttona możliwy jest poprzez Centralę Znaczków Turystycznych w Polsce, a cena przypinki to 3 zł. Wysyłka wg cennika podanego w zakładce "Brakujący ZT"

 



3.04.2014

RELACJA Z PREMIERY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W BĘDZINIE

Prezentacja ZT w Będzinie„Znaczki Turystyczne – promocja na skalę europejską”. Pod takim tytułem przebiegała inauguracja czterech nowych Znaczków Turystycznych jakie pojawiły się w ostatnim dniu marca w Będzinie. Spotkanie odbyło się w pięknej sali będzińskiego Pałacu Mieroszewskich z inicjatywy Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Było to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nas jak i dla Muzeum Zagłębia, które od tego dnia zaistniało na znaczkowej mapie, a tym samym dołączyło do ogólnoeuropejskiej idei stając się celem dla turystów zarówno z Polski, jak i z pozostałych państw biorących w niej udział. 

Czytaj więcej: 31.03.2014 - Premiera Znaczków Turystycznych w Będzinie



2.04.2014

POŻARNICZE CENTRUM HISTORYCZNO-EDUKACYJNE ZIEMI ŁÓDZKIEJ W WOLBORZU No. 226171

Z publikacją tego newsa czekaliśmy by nie został uznany za żart prima aprillisowy. Dzisiaj jest już pod tym względem bezpiecznie wobec tego informujemy wszem i wobec, że do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło właśnie Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. A korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować za powstanie tego znaczka pani Barbarze, dyrektorce Centrum oraz kolekcjonerowi Sławkowi, który rozpropagował tutaj ideę ZT.

Pożarnicze Centrum Historyczno- Edukacyjne Ziemi Łódzkiej powstało w 2007 roku. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy Wolbórz. Właśnie tu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski. W Centrum znajdują się m. in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, zabytkowe sikawki konne i motopompy, umundurowanie, uzbrojenie osobiste strażaka, odznaczenia, stare fotografie i dokumenty. Atrakcją dla najmłodszych są również miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych oraz duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. W muzeum znajdują się również zbiory regionalne, którymi opiekuje się powstałe w 1963 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Można zobaczyć gromadzone przez lata pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową. Centrum Pożarnicze stwarza również możliwość przeprowadzenia w swych murach ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych z wykorzystaniem multimediów. Ponadto w muzeum można zorganizować własną wystawę kolekcjonerską.

GPS: 51.503608, 19.830819,  Miejsce sprzedaży: Centrum Pożarnicze



2.04.2014

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. ŁÓDZKIEGO - ŁÓDŹ 29.03.2014

czeladz20012013

Tym razem Znaczki Turystyczne zaprosiły na spotkanie regionalne kolekcjonerów z województwa łódzkiego. Miejscem spotkania była Stara Piekarnia w Łodzi, miejsce, które warto odwiedzić i posilić ciało i duszę po intensywnych turystycznych wędrówkach. Może w naszych okolicach Znaczków Turystycznych jeszcze wielu nie ma, ale głęboko wierzymy w to, że niebawem się to zmieni. Silna grupa zawirusowanych jest na dobrej drodze, by wypełnić lukę na polskiej mapie. Rozmowom i pomysłom na ten temat nie było końca.   

Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. łódzkiego - Łódź 29.03.2014



1.04.2014

SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W WARSZAWIE171

Nie ochłonęliśmy jeszcze dobrze po spotkaniu w Łodzi, a tymczasem niebawem odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów. Tym razem spotkanie pod szyldem Znaczka Turystycznego odbędzie się w Warszawie i to już w sobotę 12 kwietnia o godzinie 16:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Bistrze "Trojka" na 2 piętrze (wejście głównym wejściem od strony ul. Marszałkowskiej po schodkach do góry - lokal znajduje się po prawej stronie od wejścia do wind, vis a vis sklepiku z pamiątkami). Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenia w formie e-maila nadsyłane na adres info@znaczki-turystyczne.pl Serdecznie zapraszamy.

Zespół Znaczków Turystycznych 



31.03.2014

NOWE ZNACZKI W MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIEznaczki lubuskie

Zgodnie z tym co pisaliśmy ostatnio, koniec miesiąca wcale nie musi oznaczać końca znaczkowych nowości. W ten oto sposób dzisiaj możemy Wam zaprezentować kolejne cztery Znaczki Turystyczne, które tym razem pojawiły się w woj. śląskim. Nasza radość jest tym większa, że owe znaczki dotyczą czterech różnych obiektów zarządzanych przez Muzeum Zagłębia w Będzinie. Tym samym wszyscy turyści, którzy wybierają się w te strony, mają niecodzienną możliwość by poświęcając jeden dzień odwiedzić wszystkie obiekty należące do Muzeum Zagłębia i dodatkowo zaopatrzyć się w nich w ZT. Zapraszamy więc turystów i sympatyków ZT do wycieczek szlakiem znaczka po Będzinie. Jednocześnie serdecznie dziękujemy kolekcjonerce Agacie i Pani Violetcie Dyrektor Muzeum Zagłębia za powstanie znaczków w tym miejscu.

Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:

DOM MODLITWY "MIZRACHI" W BĘDZINIE  No. 597

GPS: 50.323664 , 19.132541 ,  Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie, Pałac Mieroszewskich w Będzinie

PODZIEMIA BĘDZIŃSKIE No. 598

GPS: 50.325808 , 19.133716 ,  Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie  

PAŁAC MIEROSZEWSKICH W BĘDZINIE No. 599

GPS: 50.328745 , 19.123924 ,  Miejsce sprzedaży: Pałac Mieroszewskich w Będzinie

ZAMEK W BĘDZINIE No. 600

GPS: 50.327170 , 19.129055 ,  Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie



28.03.2014

DWA NOWE ZNACZKI W ZIELONEJ GÓRZEznaczki lubuskie

Myśleliście zapewne, że w marcu już więcej nowych znaczków się nie pojawi, a tymczasem mamy dla Was kolejną znaczkową niespodziankę. Dzisiaj do grona 11 znaczków wprowadzonych w marcu w całym kraju dołączają kolejne dwa z Zielonej Góry. Jak więc widać w województwie lubuskim idea Znaczka Turystycznego rozwija się bradzo prężnie. Dzisiaj województwo to uplasowało się na czwartym miejscu pod względem ilości funkcjonujących Znaczków Turystycznych. Jak będzie dalej - czas pokaże, a tymczasem wszystkich zapalonych turystów zapraszamy do Zielonej Góry. Znaczki będą w sprzedaży w połowie przyszłego tygodnia.

Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:

RATUSZ W ZIELONEJ GÓRZE  No. 318

PALMIARNIA W ZIELONEJ GÓRZE No. 319



24.03.2014

ZAPROSZENIE NA INAUGURACJĘ ZT W BĘDZINIE

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się kolejne znaczki. Tym razem kolekcjonerzy będą mieli okazję dołączyć do swojej kolekcji aż 4 nowe Znaczki Turystyczne z Będzina. Długo oczekiwane znajdą się w najbliższych dniach w takich obiektach jak: Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia Będzińskie, Pałac Mieroszewskich i Zamek. Jest to radosna nowina zarówno dla tych miejsc, jak i dla nas i oczywiście dla kolekcjonerów, których za naszym pośrednictwem zaprasza Prezydent Miasta Będzina p. Łukasz Komoniewski na uroczystą inaugurację jaka odbędzie się 31 marca o godz. 10:00 w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.
W imieniu Władz Miasta oraz Muzeum Zagłębia serdecznie zapraszamy!!!



22.03.2014

I TY ZAPROJEKTUJ SWÓJ ZNACZEK KOLEKCJONERA171

Mamy za sobą wydanych 14 Znaczków Kolekcjonera i niebawem staniemy przed koniecznością wydania kolejnych kilku by móc zaspokoić rosnący na te znaczki apetyt kolekcjonerów. Zapewne zastanawialiście się w jaki sposób powstaje projekt takich znaczków i czy także zwykły kolekcjoner może się stać autorem Znaczka kolekcjonerskiego. Otóż okazuje się, że zaprojektowanie Znaczka Kolekcjonerskiego to w zasadzie zajęcie dla każdego kto ma odrobinę cierpliwości, wolnego czasu i pomysł. Obecnie w ramach serii Znaczków Kolekcjonera skupiamy się na „Liście zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem w Polsce”. Kontynuacją tej serii mają być wizerunki kolejnych 24 zwierząt z listy gatunków skrajnie zagrożonych.


Więcej informacji

20.03.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE W ELEMENTARZU171

Kilka lat temu został wydany czeski elementarz dla uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. Jednak dopiero niedawno jeden z kolekcjonerów odrabiając zadanie domowe ze swoim dzieckiem zauważył w nim ….. Znaczki Turystyczne. Zeskanował strony elementarza i wysłał do centrali w Rymarowie. Dla wielu pisarzy i artystów dostać się do podręczników szkolnych jest wymarzonym celem, który jest osiągalny dla tych najsławniejszych dopiero po ich śmierci. Znaczki Turystyczne dostały się do elementarza mając dopiero 13 lat !!! Poniżej przetłumaczone teksty z elementarza:

U nas w domu

Jest piątek. Siadamy do stołu. Planujemy wycieczkę samochodem. Tato kładzie mapę na stół. W naszym regionie są zamki, pałace i ZOO. Znany jest zamek Úsov. Stoi w wiosce. Velké Losiny mają zamek w parku. W pobliżu Ołomuńca jest duże ZOO. Ja już nie wiem, gdzie pojedziemy.

Odwiedziny

Květa Veselá mieszka w mieście Mělník. Mieszka z rodzicami w pięknym domu w pobliżu rynku. Do Květy przyjechała koleżanka Běta Smělá. Květa pokazała jej miasto. W sklepie z pamiątkami Běta kupiła sobie widokówkę Mělníka i Znaczek Turystyczny. Widokówkę wyśle mamie i tacie. Jest na niej zamek. Z murów zamku widać, że w pobliżu Mělníka rzeka Wełtawa wpływa do rzeki Łaby.

Zobaczcie oryginalne skany elementarza w naszej galerii w serwisie Facebook



18.03.2014

ZAMEK PIASTOWSKI W RACIBORZU No. 171171

Pod koniec listopada 2013 roku pojawił się w Raciborzu pierwszy Znaczek Turystyczny, na którym przedstawiono Basztę i fragment murów miejskich. Dzisiaj z radością chcemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce w tym mieście, a mianowicie Zamek Piastowski. Ciekawostką w tym temacie może być fakt, że to 35 ZT w województwie śląskim. Zapraszamy więc do zdobywania znaczka i dzielenia się z nami wrażeniami z wycieczek znaczkowymi szlakami.

Zamek Piastowski w Raciborzu to dawna siedziba górnośląskich władców. To stąd w 1210 roku wyruszył do Krakowa książę raciborski Mieszko I Laskonogi (zwany też Plątonogim), twórca księstwa opolsko-raciborskiego, dzielnicowy władca Polski. Tu też książę założył pierwszą górnośląską mennicę, bijącą brakteaty ze słowiańskim napisem Milost. Murowany Zamek w Raciborzu zaczęto wznosić już w I połowie XIII wieku. Rezydowali tu władcy księstwa opolsko-raciborskiego. W latach 80. XIII wieku swój finał miał tu głośny – opisany przez Jana Długosza – spór pomiędzy księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Jako wotum dziękczynne za pojednanie z księciem, biskup ufundował na Zamku kaplicę św. Tomasza Becketa, ustanawiając przy niej kolegium kanoników. Zamkowa świątynia nawiązuje architekturą do słynnej paryskiej Sainte Chapelle i jest nazywana perłą górnośląskiego gotyku. Zamek został w 2012 r. odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Zamek można zwiedzać codziennie. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 18.00, natomiast od 1 października do 31 marca od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00.

GPS: 50.096038, 18.221202 ,  Miejsce sprzedaży: Zamek Piastowski w Raciborzu - punkt IT



17.03.2014

WIZYTA DAVIDA HOLUBA W ZŁOTYM STOKUWizyta w Złotym Stoku

W sobotę 15 marca odwiedził centralę Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku David Holub, jeden z pomysłodawców całej idei znaczkowej, znany Wam z Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów. Celem tej wizyty była chęć zobaczenia nowej siedziby znaczkowej oraz dostarczenie nowych ZT, których premiera odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na gorąco przedstawiłem relację z prezentacji 7 nowych ZT w Żarach, rozmawialiśmy także na temat nowych form promocji idei znaczkowej, szczególnie przy pomocy mediów. Coraz większa liczba nowych ZT na mapie Polski została zauważona nie tylko przez centralę w Rymarowie, ale także przez kolekcjonerów z różnych państw, którzy coraz częściej odwiedzają naszą stronę i widząc powstające nowe miejsca znaczkowe z pewnością przyjadą do Polski. Miłym obowiązkiem dla mnie jest przekazanie wszystkim polskim kolekcjonerom ZT życzeń i gratulacji od Davida. Bowiem rozwój ZT w Polsce jest w ogromnej mierze zasługą samych kolekcjonerów, którzy swoim zaangażowaniem najskuteczniej przekonują innych do tej idei. Polska będąc cztery razy większa od Czech ma olbrzymi potencjał. Przed nami nowy sezon turystyczny, nawet nie wiecie ile w tej kwestii możecie zrobić zwykłym zapytaniem w konkretnym miejscu: „Czy macie tutaj Znaczek Turystyczny?” Tak więc jeszcze raz serdeczne pozdrowienia od Davida, a przy okazji popatrzcie na fotki jak powstawała i jak wygląda dzisiaj siedziba Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Jeżeli będziecie w pobliżu zapraszam na chwilę rozmowy przy wodzie, kawie lub herbacie, a tymczasem zapraszam to oglądania fotorelacji w naszej galerii.

Zbigniew Romankiewicz ZT



14.03.2014

 ZNACZKOWE SPOTKANIE W ŻARACH

zary2

Zakończyło się wczoraj, trwało ponad dwie godziny, uczestniczyło w nim około 40 osób, wprowadzonych zostało 7 nowych ZT. Suche fakty, które jeszcze mówią zbyt mało... A to, co jest ukryte za kurtyną? Wydarzenie było efektem mozolnej, dwumiesięcznej pracy. Wyszukiwanie miejsc, zdobywanie informacji czy spełniają kryteria przydzielenia ZT, sprawdzanie kto jest zarządcą tych miejsc. Potem niezliczone rozmowy telefoniczne, osobiste spotkania, przejechane kilometry, formalności pisemne, liczne e-maile, aż w końcu uzyskanie zgody na sfinansowanie ZT i wejście do całej idei. Następny etap tworzenia grafiki, poprawek, konsultacji, przemyśleń nad optymalnym przydzieleniem numerów, a potem zatwierdzenie projektu. Grawerowanie matrycy, wypalanie samych znaczków. I to wszystko razy SIEDEM!!! Do tego trzeba doliczyć organizację samego spotkania, wyszukanie odpowiedniego i godnego do tego celu miejsca. Wysłanie zaproszeń, powiadomienie mediów, przygotowanie poczęstunku, zorganizowanie prelegentów i wiele innych spraw, o których nie ma co wspominać. Po prostu ogrom czasu i pracy, ale... ile również satysfakcji i radości, które to wszystko potrafią wynagrodzić.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach w osobie Dyrektora Pana Jacka Jakubiaka i przez Znaczki Turystyczne w osobie kolekcjonera Jarka Bębenka. Rozpoczęło się o godzinie 12.00 i dzięki uprzejmości władz miasta Żary mogliśmy gościć w przepięknej sali tutejszego ratusza. Po rozpoczęciu spotkania i wprowadzeniu dokonanym przez organizatorów miała miejsce prelekcja pt. Rozwój idei Znaczków Turystycznych na terenie Dolnych Łużyc wygłoszona przez Zbigniewa Romankiewicza. Została przedstawiona idea Znaczka Turystycznego, jej rozwój na Dolnych Łużycach, w Polsce oraz świecie. W trakcie kilkunastominutowej przerwy, w czasie której trwały rozmowy na tematy znaczkowe, był przygotowany skromny poczęstunek, była także możliwość zapoznania się z materiałami promocyjnymi. Potem poszczególni prelegenci przedstawiali nowe znaczki, a raczej miejsca, których one dotyczą, tzn. historię danego obiektu, jego wartości krajoznawcze, kulturowe. Pierwsze dwa ZT, Wieżę Pachołków Miejskich w Lubsku i Pałac Brühla w Brodach przedstawił Zbigniew Kasprzak członek PTTK, krajoznawca, regionalista, następne dwa Kościół Farny w Żarach i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach przedstawił Dyrektor tego muzeum, Jacek Jakubiak, a trzy ostatnie, Leśny kompleks promocyjny „Bory Lubuskie”, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich i Wieżę Widokową - Geopark Łuk Mużakowa przedstawił przewodnik mużakowski, krajoznawca, a jednocześnie kolekcjoner ZT Roman Sobera. Były to niezmiernie ciekawe i bogate w treść wystąpienia.

Ciekawą i atrakcyjną praktyką było, po prezentacji danego miejsca znaczkowego, zawieszenie tego znaczka na specjalnie przygotowanej mapie woj. lubuskiego. W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m in. Burmistrz miasta Łęknicy, Dyrektor Ośrodka Kultury w Łęknicy, działacze PTTK, pracownicy Lasów Państwowych, osoby zarządzające innymi atrakcyjnymi miejscami turystycznymi, krajoznawcy, regionaliści, kolekcjonerzy ZT, przedstawiciele mediów i młodzież. Całe spotkanie zakończył i podsumował Zbigniew Romankiewicz, który podziękował za zorganizowanie tego spotkania Dyrektorowi Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego, władzom miasta Żary za gościnność, wszystkim wykładowcom, członkom tutejszego PTTK za pomoc, a przede wszystkim kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi za ogromny wkład w powstanie tych nowych ZT. Podkreślił również, że teraz na niewielkiej przestrzeni można zdobyć 10 kolejnych numerycznie ZT, co oznacza, że będąc tutaj nawet w ciągu weekendu możemy zdobyć Znaczek Kolekcjonera, co jest rzeczywistym magnesem przyciągającym do Dolnych Łużyc kolekcjonerów i turystów z całej Polski i Europy.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć innym regionom Polski tak aktywnych kolekcjonerów i wprowadzania nowych znaczków właśnie w takim stylu jak to miało miejsce w Żarach. Ufamy, że cała idea znaczkowa szybko rozprzestrzeni się dalej wypełniając jeszcze puste miejsca na mapie znaczkowej. 

Zespół Znaczków Turystycznych



13.03.2014

PREMIERA ZNACZKÓW W ŻARACHznaczki lubuskie

W chwili publikowania tego newsa rozpoczyna się w Żarach spotkanie promujące ideę Znaczków Turystycznych, zarówno w tej części kraju jak i na jego całym obszarze oraz na świecie. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowanych siedem nowych znaczków, na których przedstawiono kolejnych siedem miejsc godnych odwiedzenia przez turystów. Aby nie trzymać Was w niepewności już teraz zdradzamy szczegóły. A za kolejne Znaczkowe Miejsca Turystyczne w woj. lubuskim serdecznie dziękujemy kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi oraz zarządcom poszczególnych miejsc, a także tym wszystkim, którzy wytrwale promują ideę ZT w regionie i przekonują coraz więcej obiektów o zaletach włączenia się do niej.

Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:

WIEŻA PACHOŁKÓW MIEJSKICH W LUBSKU No. 72

GPS: 51.787389, 14.969965 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu „Duet” ul. Reja 3, Bar "Eliasz" pl. Wolności 6

KOŚCIÓŁ FARNY W ŻARACH No. 73

GPS: 51.638600, 15.146300 ,  Miejsce sprzedaży: Sklep fotograficzny „FotoDworski” (naprzeciw wejścia głównego do kościoła), ul. E. Plater 8 

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ W JEZIORACH WYSOKICH No. 74

GPS: 51.78552514.761085 ,  Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYNY "BORY LUBUSKIE" No. 75

GPS: 51.78458314.760012 ,  Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)

MUZEUM POGRANICZA ŚLĄSKO-ŁUŻYCKIEGO W ŻARACH No. 80

GPS: 51.636440, 15.1400800 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa 

PAŁAC BRUHLA W BRODACH No. 81

GPS: 51.785994, 14.7733813 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu „Pałac Bruhla w Brodach”

WIEŻA WIDOKOWA - GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA No. 317

GPS: 51.541494, 14.775192 ,  Miejsce sprzedaży: Sklep Spożywczo-Przemysłowy ADI-KING, Nowe Czaple ul. Kopalniana 4

Zachęcamy do zapoznania sie z opisami prezentowanych obiektów i do ich włączenia w swoje plany wycieczkowe.



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 54 55 58 >>