Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 54 55 >>

3.07.2014

ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE  No. 9292

Są miejsca, w których na Znaczek Turystyczny czekamy bardzo długo. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego miejsca, którym jest Zamek Chojnik w Sobieszowie. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pałając miłością do tego miejsca i historii postanowili je ożywić. Dzięki panu Jackowi, który jest nowym dzierżawcą schroniska na Chojniku od najbliższego weekendu (5-6 lipca) będziemy się mogli cieszyć kolejnym ZT w Karkonoszach. Za zrozumienie idei ZT serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków już teraz zapraszamy do planowania wycieczek w tym kierunku. 

Zamek na Chojniku wzniesiono prawdopodobnie około 1355 roku, podczas panowania księcia Bolka II. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie dwór myśliwski o cechach obronnych. Ze względu na położenie, na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą, zamek na Chojniku, choć niewielkich rozmiarów, stał się kamienną twierdzą niezwykle trudną do zdobycia. Twierdza podczas licznych przebudów zmieniała się na przestrzeni lat. Dobudowano m.in. kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny oraz rozległy zamek dolny mieszczący pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono także kamienny pręgierz. Ciekawostką jest fakt, że zamek na Chojniku nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono w skalnych cysternach. Ciężki do zdobycia obiekt poddał się jednak uderzeniu pioruna, który 31 sierpnia 1675 roku spalił zamek. Nie podjęto się już jego odbudowy. Od 1822 roku na Chojniku funkcjonuje schronisko, które jest często odwiedzane przez turystów. Można tu też posłuchać opowieści o historii zamku z ust Jędrka - obecnego kasztelana zamku.

GPS: 50.833908 , 15.644396 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek Chojnik2.07.2014

RELACJA Z OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

Otwarcie Infocentrum ZT w Rymarovie

Dzień 28 czerwca 2014 r. dla nas, polskich kolekcjonerów, był dniem niezwykle ważnym. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w czeskiej siedzibie w Rýmařově. Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, aby tu w tak ważnym dla „znaczkomaniaków” miejscu wspólnie spędzić ten czas: Marta i Krzysztof z Warszawy, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Piotr i Teresa z Zatonia, Agata, Michał i Jarek z Będzina oraz przedstawiciel Znaczków Turystycznych Polska - Zbigniew. Oprócz nas byli jeszcze przedstawiciele ZT ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji.

Tak jak planowano uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 przecięciem znaczkowej wstęgi przez pomysłodawców ZT:  Ladislava Šína i Davida Holuba. Oficjalnego otwarcia dopełniły słowa L. Šína o historii powstania tego miejsca oraz propozycjach miejsc do zwiedzenia w okolicy. Na terenie Infocentrum znajdują się gabloty z ZT reprezentujące poszczególne państwa. Mogliśmy więc mieć w zasięgu wzroku wszystkie krążki, ale to jeszcze nie było to co nas spotkało kilka minut później. Otóż…. mieliśmy możliwość wejść do środka budynku centrali, który do tej pory był nam znany jedynie ze zdjęcia profilowego czeskiego FB. Wewnątrz „znaczkowy raj”, a w nas „znaczkowa radość”. Wszystkie znaczki wszystkich państw w jednym miejscu, woooooow. Wrażenie na nas zrobiła również ogrooooomna mapa 3D Jeseników znajdująca się przy głównym wejściu na teren Infocentrum.


Więcej informacji

29.06.2014

POZDROWIENIA Z CENTRALI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ 

znaczkowskaz

Wczoraj w Rýmařově dokonano uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych. Na miejscu pojawili się także polscy pasjonaci drewnianych krążków. 

Jak widać na załączonej fotografii, na której rozpoznamy także pomysłodawców całej idei, pogoda i humory dopisały. Nie zapomniano jednak o tych z nas, którzy nie mogli uczestniczyć w imprezie. W związku z tym uczestnicy spotkania wraz z twórcami znaczkowej idei przesyłają wszystkim kolekcjonerom Znaczków Turystycznych z Polski gorące pozdrowienia spod znaczkowego drogowskazu. 

Do zobaczenia na szlakach :-)  24.06.2014

MURY OBRONNE Z BRAMĄ MŁYŃSKĄ - STRZELCE KRAJEŃSKIE  No. 556556

Och Lato ......, nareszcie jesteś :-) Zapewne większość "znaczkolubów" ma już zaplanowane miejsca, które w te wakacje odwiedzi. A jeśli nie to zachęcamy do wybrania się do Strzelec Krajeńskich. Tam bowiem już pod koniec tygodnia pojawi się najnowszy znaczek turystyczny promujący strzeleckie mury obronne. Pakujcie zatem plecaki, chwyćcie mapy w dłoń i ruszajcie ku znaczkowej przygodzie.  

Mury obronne zostały zbudowane w latach 1272-1290. Wzniesione zostały z nieobrobionego kamienia polnego na zaprawie wapiennej na wysokość 8-9 m, ich długość wynosiła pierwotnie 1700 m, jednak do dnia dzisiejszego zachowało się 1640m. Wraz z murami przetrwała Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz 37 baszt łupinowych. Brama Młyńska, nazywana też Drezdenecką lub Wschodnią, została wybudowana na początku XIV wieku. Wzniesiona została na wylocie historycznej ul. Młyńskiej i strzegła traktu biegnącego po grobli między dwoma jeziorami miejskimi. Została założona na planie czworobocznym, jest budowlą czterokondygnacyjną, prostopadłościenną, nakrytą dachem dwuspadowym. W 2012 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego zamontowano w Bramie Młyńskiej zrekonstruowaną bronę, wykonaną według historycznych opisów oraz przekazów ikonograficznych.

GPS: 52.879791 , 15.536640 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 1517.06.2014

PROGRAM OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

Zerowydrogowskaz

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawiamy szczegółowy program uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w Rýmařově w dniu 28 czerwca 2014 r. (sobota).

W programie:

10:00 Uroczyste rozpoczęcie
13:00 Występ westernowy
15:00 – 17:00 Koncert grupy „Happy To Meet”
16:00 Dekorowanie posiadaczy odznaczenia “Znawca Republiki Czeskiej”
18:00 Występ westernowy
19:00 Country bal z grupą Kawaleria country


Więcej informacji

16.06.2014

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ELEKTROWNIA" W CZELADZI  No. 605605

Dzisiaj mamy dla wszystkich podwójne info, i nie będzie to ani nowy znaczek, ani stary. Chodzi o to, że w miejscu, w którym kiedyś funkcjonowała Kopalnia Saturn w Czeladzi i gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował znaczek No. 605 obecnie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Stary znaczek w tym miejscu od dłuższego czasu był niedostępny w związku z czym staraniem zespołu Znaczków Turystycznych nastąpiła reaktywacja dawnego znaczka w nowym miejscu. Odświeżono zatem wizerunek znaczka i oto wszyscy kolekcjonerzy mogą się cieszyć nowym wskrzeszonym znaczkiem. Tradycyjnie zatem zapraszamy do Czeladzi i zdobywania znaczka, a ten w sprzedaży dostępny będzie pod koniec tygodnia.

Neogotycki budynek obecnej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” został wybudowany w latach 1902-1908 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927). Jest to obiekt o rozczłonowanym rzucie- prostokątnym z dużym ryzalitem w elewacji wschodniej i współczesną przybudówką w południowo-wschodnim narożniku. Całość kryta oddzielnymi dwuspadowymi dachami. Bryła budynku jest 1-kondygnacyjna, Ponad nią wznosi się 2-kondygnacyjna wieża z neogotyckim zwieńczeniem. Elewację zdobią stylizowane neogotyckie detale architektoniczne. Okna duże zamknięte łukiem pełnym, wielodziałowe, z promienistym ułożeniem szczeblin w części łuku. We wnętrzu zachowane oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni: generator "Wanda" z 1903r., kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami, suwnicę. Od 2010 roku obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po rewitalizacji został dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w jego nietuzinkowych wnętrzach realizowana jest bogata oferta kulturalna.

GPS: 50.307635 , 19.067169 ,   Miejsce sprzedaży: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi13.06.2014

MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH  No. 140140

Wydawać by się mogło, że w obfitującym w ZT województwie dolnośląskim nic nas już nie zaskoczy, a tymczasem jak widać na Dolnym Śląsku jest jeszcze wiele miejsc, które nie posiadają własnego znaczka. Muzeum w Ziębicach jest sześćdziesiątym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w dolnośląskim i na pewno nie ostatnim. Najnowszy ZT w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 17 czerwca, w związku z czym zapraszamy do planowania swoich wycieczek tak by zdobyć najnowszy znaczek.

Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 r. i aż do lat 70-tych XX w. było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera - Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego.

GPS: 50.600319 , 17.040603 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum10.06.2014

ATRAKCJE REGIONÓW - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW 6 - 8.06.2014

logo_targi

Tegoroczne targi odbyły się w pawilonie zewnętrznym obok Hali Kapelusz na terenie Parku Śląskiego w dniach 6-8 czerwca 2014 r. Upał dał się we znaki, co jednak nie stanowiło żadnej przeszkody, aby spotkać się z przedstawicielami różnych regionów Polski. Bowiem wystawcami byli przedstawiciele zarówno pomorskich atrakcji turystycznych, jak i górskich. Reprezentowali różne dziedziny turystyki, formy i tradycje danych regionów. Celem mojej wizyty na targach było przedstawienie idei Znaczka Turystycznego w tych regionach. Cieszy mnie to, że jest coraz większe zainteresowanie ideą. Przedstawiciele chętnie słuchali, pytali, wykazywali chęć przystąpienia do niej. Mam nadzieję, że to zainteresowanie okaże się owocne i nasza znaczkowa mapa zagęści się „znaczkowymi łezkami”. Szczególnie cenny kontakt jaki udało mi się zrealizować dotyczył ……ale może niech będzie to w przyszłości niespodzianką. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że jest to obiekt z listy UNESCO. Kilka fotek z Targów Turystyki Weekendowej

Agata z Będzina09.06.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH 30.05 - 01.06. 2014 R.

luzyce_spotkanie

Kto nie był niech żałuje! Kto był na pewno nie żałuje!
Zbyszek - “kolekcjoner” z Czech, Jarek i Grażyna z Żarek Wielkich, Roman - przewodnik z Łęknicy, Zbyszek - regionalista przewodnik z Jasienia, Agata, Jarek i Michał z Będzina, Tomek i Kasia z Łodzi, Bogdan z Poznania, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Robert z Krosna Odrzańskiego, Berta z Wrocławia, Marta i Michał z Poznania, Marek i Kamil z Rawicza, Piotr i Teresa z Zatonia k. Zielonej Góry, Halina i Zenon z Wrocławia, Danuta i Tadeusz z Wrocławia oraz kolekcjonerzy z Niemiec : David i Constance z Berlina.

Spotkanie świetnie zorganizowane przez Jarka Bębenka przy współpracy Romana Sobery - przewodnika Mużakowskiego oraz Zbyszka Kasprzaka - regionalisty, zaowocowało zdobyciem 12 Znaczków Turystycznych promujących przepiękne miejsca Ziemi Łużyckiej. ŁUŻYCE to bogactwo natury (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Kompleksu "Bory Lubuskie", Ścieżka geoturystyczna "Kopalnia Babina", Park Mużakowski), historyczne znaczenie (Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku, Kościół Farny i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach), sagi rodów (Pałac Brühla w Brodach) oraz inne ciekawostki.
Klimatyczna gospoda i kwatera w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach (mili i gościnni gospodarze Zdzisława i Jan Solarzowie), bogaty program, ciekawi ludzie - kolekcjonerzy, wieczorne i nocne rozmowy przy piwie, anegdoty. Opowieści o przygodach na znaczkowym podboju Polski i świata, prezentacja "wypasionych" dzienników kolekcjonerskich oraz pomysły na oznaczenie nowych, atrakcyjnych miejsc.
Czas biegł galopem my też! Smutno było, gdy nadszedł moment pożegnania... JARKU, ROMKU, ZBYSZKU WARTO BYŁO ODWIEDZIĆ ŁUŻYCE - DZIĘKUJEMY!! Wracając do domów, każdy starał się zwiedzić, odwiedzić, obejrzeć i zdobyć kolejne Z.T.. Kolekcjonerzy tak już mają! A oto fotorelacja ze spotkania

Kasia i Tomek z Łodzi04.06.2014

OTWARCIE INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

rymarov

Czyż nie byłoby miło odwiedzić kolebkę Znaczków Turystycznych w Rýmařově? Otóż jest ku temu okazja, bowiem w sobotę 28 czerwca 2014 r. czeska siedziba ZT zaprasza na uroczyste otwarcie Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych.

W całodziennym programie znajdzie się wiele atrakcji, m.in. występ kapeli, westernowy show, ekspozycje z historii przemysłu tekstylnego, ekspozycja rzemiosła i występy kulturalne w janowickim zamku, zwiedzanie kaplicy w Lipkách, wieczorny country bal, gastronomia.
Na terenie Infocentrum znajdzie się także stała wystawa Znaczków Turystycznych, wypożyczalnia sprzętu rowerowego i turystycznego, westernowa szkoła, zerowy drogowskaz – czeskie znaczkowe miejsce turystyczne No. 2000, początek nowo wyznaczonego zielonego szlaku doliną Růžového Potoka do wieży widokowej w Nové Vsi, dla zwiedzających zaplecze, gastronomia, parking. Będzie też możliwość przenocowania z soboty na niedzielę. Rezerwujcie termin, o szczegółach wkrótce. GPS: 49.944463 17.260526

Zapraszamy !!!3.06.2014

MUZEUM REGIONALNE W WĄGROWCU  No. 359359

Dokładnie 237 dni temu miała miejsce ostatnia premiera ZT w Wielkopolsce. Dzisiaj po kilku miesiącach rozmów z wieloma atrakcyjnymi miejscami, mamy zaszczyt przedstawić wszystkim wielbicielom ZT najnowszy znaczek promujący Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Przy okazji za zrozumienie idei znaczkowej serdecznie dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Kranc, która sprawiła, że na mapie znaczkowych miejsc pojawiło się kolejne niezwykle ciekawe miejsce jakim jest Wągrowiec. Znaczek dostępny w sprzedaży będzie na początku przyszłego tygodnia, ale już teraz zachęcamy do planowania wycieczek do Wągrowca, bo oprócz Muzeum i ZT w mieście warto zobaczyć kilka innych atrakcji niespotykanych w innych miejscach w kraju.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII w., tzw. Opatówce, byłej siedzibie opata cystersów wągrowieckich. Działalność rozpoczęło w 1987 r. Na wystawach stałych prezentowane są pradzieje powiatu wągrowieckiego od paleolitu po okres wpływów rzymskich oraz historia miasta od założenia go przez cystersów w XIV w. do czasów II wojny światowej. Eksponowane są również dokumenty związane z postacią ks. Jakuba Wujka z Wągrowca (1541-1597), tłumacza Pisma Świętego na język polski. Wystawa etnograficzna została zaaranżowana w pomieszczeniach zwanych „Chatą Rybaka” gdzie obok sprzętu rybackiego ukazano dawny wystrój wnętrz uzupełniony elementami pałuckiej sztuki ludowej. Muzeum organizuje także wystawy czasowe o bardzo zróżnicowanej tematyce ze zbiorów własnych, wypożyczone z innych instytucji czy też od osób prywatnych. Ponadto po wcześniejszym uzgodnieniu oferuje usługi przewodników w zakresie zwiedzania wystaw muzealnych oraz zabytków Wągrowca i okolic.

GPS: 52.805977 , 17.193230 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum31.05.2014

RUINY PAŁACU DOROTY TELLEYRAND W ZATONIU  No. 328328

Dzisiaj drugi dzień I Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy. Jego uczestnicy z pewnością już wyruszyli zwiedzać okolicę i zdobywać kolejne Znaczki Turystyczne. A tymczasem na łamach naszej znaczkowej strony przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Zatonia, który w sprzedaży dostępny będzie od 7 czerwca.

Zatonie to niewielka miejscowość położona kilka kilometrów na południe od Zielonej Góry. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości datuje się na XIII wiek. Pod koniec XVII wieku w Zatoniu wzniesiono pałac w stylu barokowym. W 1841 roku do Zatonia wprowadziła się księżna Dorota Telleyrand–Perrigord, za panowania której pałac i ogród zostają przebudowane w stylu klasycystycznym. Z rządami księżnej Doroty w Zatoniu związanych jest wiele legend, jednak najważniejszym faktem jest to, że była ona osobą cieszącą się ogromnym szacunkiem lokalnej ludności. Księżna otaczała bowiem opieką medyczną najuboższych, budowała kościoły, szkoły i szpitale m.in. w Żaganiu. Ponadto fundowała stypendia dla najuboższych dzieci, a przy wielu pracach, które zlecała, zatrudniała ludzi biednych. Zatonie dzięki obecności Doroty Talleyrand–Perigord ma okazję gościć wiele osobistości, m.in. króla Fryderyka Wilhelma IV oraz kompozytora Franciszka Liszta czy Aleksandra von Humboldt . Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego Księstwa Żagańskiego. Po śmierci Doroty, majątek stopniowo upadał, a w roku 1945 pałac został podpalony dla zatarcia grabieży dokonanej przez Armię Czerwoną. Obecnie ruiny pałacu można oglądać w pozostałościach parku położonego w centrum wsi.

GPS: 51.860194 , 15.562927 ,   Miejsce sprzedaży: Zatonie, ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu)29.05.2014

STACJA TURYSTYCZNA ORLE  No. 8585

Na ten znaczek czekaliśmy długo, ale może i dobrze bo tym większa będzie radość z jego zdobycia, tym bardziej, że miejsce, którego dotyczy znaczek leży z daleka od głównych dróg i aby się tam dostać trzeba troszkę trudu. Mowa oczywiście o Stacji Turystycznej Orle w Górach Izerskich, gdzie znaczek powstał dzięki zrozumieniu idei znaczkowej, a także zaangażowaniu właściciela obiektu - pana Stanisława. Za znaczek oczywiście dziękujemy, zapraszamy do Orla i czekamy na Wasze relacje z wypraw w Izery. A sam znaczek w sprzedaży dostępny będzie już w przyszłym tygodniu.

Stacja Turystyczna Orle położona jest w Górach Izerskich w miejscu dawnej osady hutniczej, ok 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach. Osada została założona w 1754 roku przez rodzinę Preusslerów, która wybudowała tu hutę szkła Carlsthal. Huta funkcjonowała do roku 1890. Po tym czasie w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30-tych XX w. posterunek służb granicznych. Obecnie zabytkowy budynek mieści bufet i salę kominkową. W pobliżu funkcjonują także dwa dodatkowe obiekty pełniące rolę noclegową. Stacja Turystyczna Orle to miejsce kompleksowej obsługi turystów, a Góry Izerskie to idealne miejsce na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego. Na turystów czeka tu obszerna baza noclegowa i gastronomiczna oraz dzika i fascynująca przyroda nieskażona cywilizacją.

GPS: 50.815050 , 15.383246 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko29.05.2014

AKTUALIZACJA CZESKIEGO ATLASU ZT 2014

atlas_zt

Czeski Atlas Znaczków Turystycznych cieszy się u nas dużą popularnością. Wielu polskich kolekcjonerów korzysta z niego nie tylko przy wyjazdach do Czech, w Atlasie jest również polski akcent. Na kilku stronach znajduje się niewielki obszar Polski wzdłuż granicy z Czechami z zaznaczonymi polskimi ZT.
Atlas został wydany w 2012 r., znaczków przybywa i aby był w pełni funkcjonalny co rok wydawane są aktualizacje w postaci kilku stron, które należy tylko wpiąć do atlasu i nakleić numery nowopowstałych znaczków. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym jest możliwość nabycia aktualizacji na 2014 r.
Cena - 3 zł + koszt przesyłki (2 zł listem zwykłym, 5 zł listem poleconym ). Tych którzy jeszcze nie posiadają Atlasu informujemy, że jest możliwość zamówienia go, pisząc na adres info@znaczki-turystyczne.pl . Koszt Atlasu – 20 zł + koszt przesyłki ( 7 zł list ekonomiczny, 9 zł list priorytetowy). Przesyłki Atlasu wysyłane są wyłącznie listem poleconym.

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych26.05.2014

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. WIELKOPOLSKIEGO - POZNAŃ 17.05.2014

poznan17052014

Po wielu trudnościach, niespodziankach meteorologicznych udało się skrzyknąć Kolekcjonerów z Wielkopolski na II Regionalne Spotkanie Znaczkomaniaków w Poznaniu. Tajnym szyfrem rozeszła się wiadomość, iż siedemnastego o siedemnastej spotykamy się w kawiarni Cafe Misja w samym sercu Poznania.   

Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. wielkopolskiego - Poznań 17.05.2014

 25.05.2014

III OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

iii_spotkanie

Czas leci i najwyższa pora rozpocząć planowanie III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin pozostaje bez zmian, a więc II sobota października tj. 11.10.2014 r. Jednak w tym roku na prośbę kolekcjonerów postanowiliśmy przenieść spotkanie nieco w kierunku północy, na Jurę Krakowsko – Częstochowską, a konkretnie w okolice Częstochowy. Jeżeli macie jakieś propozycje piszcie na forum w temacie III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT
Tak jak w latach poprzednich część oficjalna spotkania odbędzie się w sobotę, jednak jest możliwość przyjazdu już w piątek (na wieczorne pogawędki) i wyjazdu w niedzielę.

 

Serdecznie zapraszamy !!!23.05.2014

GÓRSKA STACJA TURYSTYCZNA SŁOWIANKA  No. 7070

Nadciąga nieubłaganie kolejny pogodny weekend, a po nim miejmy nadzieję równie piękny tydzień. W związku z tym, abyście jeszcze teraz mogli sobie jakoś zaplanować ewentualny wolny czas, przedstawiamy najnowszy znaczek z Beskidu Żywieckiego. A pojawi się on w sprzedaży właśnie w połowie przyszłego tygodnia, więc turysto mapę w dłoń i goń poń :-)

Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali "Słowianka" (856 m n.p.m.) W otoczeniu lasy świerkowo - bukowo - jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków grzybów jadalnych, jeżyn, jagód i malin. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku. Ciekawy, górski krajobraz, urozmaicony bujną roślinnością, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę. Do dyspozycji gości w schronisku znajdują się 24 miejsca noclegowe w 3,4,6-cio osobowych pokojach, w pełni wyposażona kuchnia z nieograniczonym dostępem, łazienki z gorącą wodą, pełen węzeł sanitarny, obszerna świetlica z TV, w pełni wyposażony sklep ogólnospożywczy. Ponadto na miejscu można zakosztować jazdy konnej jako alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu. Mottem właścicieli schroniska jest natomiast: „Kuchni nie prowadzimy, ale z głodu tu jeszcze nikt nie umarł".

GPS: 49.578333 , 19.213889 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko19.05.2014

CZŁONKOSTWO W CZESKIM KLUBIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH – DLACZEGO WARTO?

klub ZT

Zapewne słyszeliście już o Kubie Znaczków Turystycznych w Czechach. Powstał on w marcu 2014 r., jego celem jest zapewnienie kolekcjonerom Znaczka Turystycznego pewnych korzyści i zniżek, które mogą uzyskać w czasie wizyty w Republice Czeskiej.
Klub nie ma żadnego statutu ani reguł, chodzi tu o wolne stowarzyszenie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Każdy kolekcjoner, który na stronie www.turisticke-znamky.cz zarejestruje się, może ubiegać się o wykonanie unikatowego znaczka klubowego z imieniem, nazwiskiem i numerem członkowskim. Koszt znaczka klubowego to 10 zł (włącznie z kosztem przesyłki z Czech) + koszt przesyłki do kolekcjonera wg tabeli na stronie w zakładce Brakujący ZT.
Szczegółowe i aktualne informacje na temat korzystnych ofert i zniżek na usługi, noclegi, bilety wstępu itd. są opublikowane na stronie www.turisticke-znamky.cz, a także w opisie każdego czeskiego znaczkowego miejsca.
Na razie w roku 2014 udało się dla członków Klubu Znaczków Turystycznych wynegocjować następujące korzyści:
Nieodkryte zabytki- 33 obiekty wg czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (pełna aktualna lista obiektów na stronie www.turisticke-znamky.cz. Zwiedzający posiadający znaczek członkowski Klubu Znaczków Turystycznych jest uprawniony, po jego okazaniu w kasie któregokolwiek z zabytków włączonych do programu „Nieodkryte zabytki”, na zasadzie „1+1”, do uzyskania do zakupionego biletu wstępu na jedną z proponowanych tras zwiedzania, kolejnego biletu wstępu na tej samej trasie za darmo. Zasada ta nie dotyczy kupna biletu wstępu łączących wiele tras, biletów wstępu dla grupy osób (np. rodzinny bilet wstępu) czy na zakup biletów wstępu na trasy wymagające uprzedniej rezerwacji (np. Kaplica św. Krzyża w Karlštejně). Cena biletu wstępu podlega wtedy obowiązującemu cennikowi.

Dalsze korzyści dla członków Klubu Znaczków Turystycznych:


Więcej informacji

17.05.2014

108 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

spotkanie Łużyckie

40014Szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), będzie w sobotę 24 maja 2014 r. miejscem 108 urodzin stojącej tam wieży widokowej. Zabawa rozpocznie się o godz. 20:00, dojście na szczyt od strony Przełęczy Sokolej, Jugowskiej, Walimskiej oraz od Lasocina. Nie zabraknie atrakcji, będzie ognisko z kiełbaskami, pokaz sztucznych ogni, nocny rajd, a wszystko to przy muzyce turystycznej. 

Dla wszystkich uczestników, turystów, a szczególnie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, niespodzianka – pierwszych 200 osób otrzyma za darmo Znaczek Okolicznościowy jaki został wydany z okazji urodzin wieży. Dziękujemy Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich za wybór Znaczka jako formy promocji tej imprezy oraz p. Michałowi, gospodarzowi schroniska „Orzeł” za pomoc w rozpowszechnianiu idei Znaczka Turystycznego.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!!!13.05.2014

WIEŻA RATUSZOWA W ŚWIDNICY  No. 127322

Po dosyć długiej nieobecności wracamy na Dolny Śląsk by zaprezentować najnowszy, a zarazem pierwszy Znaczek Turystyczny ze Świdnicy. Zapraszamy zatem do zwiedzania tego pięknego miasta tym bardziej, że jest w nim co zwiedzać. A kto wie, może z czasem urodzą się z tego kolejne znaczki :-) Znaczek dostępny dzięki szybkości przesyłki i uprzejmości Informacji Turystycznej od 15 maja, chociaż wcześniej informowaliśmy, że od 19 maja.

Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegała różnym klęskom żywiołowym i wojnom, była wielokrotnie odbudowywana aż w końcu podczas ostatniej odbudowy przeprowadzonej w latach 1763-65 zyskała swój ostateczny kształt. Wieża Ratuszowa zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do 5.01.1967 r., kiedy to w wyniku nieudolnie prowadzonych prac rozbiórkowych przylegających do wieży kamienic kwadrans po godzinie 15 nastąpiło naruszenie jej konstrukcji, a w konsekwencji zawalenie się. Świdnica na blisko 45 lat straciła swój symbol i dominantę. Po przeprowadzonej w latach 2010 – 2012 odbudowie od 17.11.2012 r. Wieża Ratuszowa ponownie cieszy oczy świdniczan i turystów stanowiąc symbol świetności miasta i doskonały punkt widokowy na otaczające miasto okolice. Budynek nowej wieży ratuszowej ma 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Wieża Ratuszowa jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz wystawy. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

GPS: 50.842536 , 16.486750 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek)9.05.2014

I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

spotkanie Łużyckie

Coraz bliżej spotkania, dlatego podajemy szczegóły związane z pobytem. Dostępny jest szczegółowy program całej imprezy /wystarczy kliknąć na obrazek/, oczywiście każdy będzie w niej uczestniczył w zależności od swoich możliwości czasowych. Jedni rozpoczną w piątek, inni dołączą w sobotę. Mamy zapewnionych przewodników w większości odwiedzanych miejsc, stąd konieczność wyznaczenia godziny wspólnego wyjścia. Program został tak opracowany, aby w czasie tego pobytu uczestnik miał okazję do zdobycia 10 ZT /co dobrze widać na plakacie/, a w ten sposób do uzyskania Znaczka Kolekcjonera. Według obietnicy zaprosiliśmy kolekcjonerów z Niemiec, patrz www.tourentaler.de oraz kolekcjonerów z Czech.

Nocleg w pokoju 2-3 osobowym z łazienką, standard agroturystyczny - 45 zł /w cenie zawarty jest nocleg, śniadanie, przez cały dzień kawa, herbata, ciasto/. Obiadokolacja - 20 zł oraz obiad dwudaniowy z kompotem - 15 zł. Koszt całkowity jest uzależniony od liczby dni, w których weźmiecie udział.

Zgłoszenia i jakiekolwiek pytania prosimy kierować do kolekcjonera Jarka pod nr tel. +48 504 154 980 lub na adres: jarek@znaczki-turystyczne.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!07.05.2014

 

INAUGURACJA OŚMIU ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W ŻAGANIU

zaproszenie_zagan

 5.05.2014

MUZEUM OBOZÓW JENIECKICH W ŻAGANIU  No. 325322

Dzisiaj mamy dla Was szósty i zarazem wyjątkowy ZT z Żagania. To znaczek promujący Muzeum Obozów Jenieckich, które jeszcze niespełna 70 lat temu istniały w Żaganiu. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca jak również wczytania się w jego historię. Znaczek podobnie jak inne ZT z Żagania, będzie dostępny w okolicach 10 maja.

Muzeum Obozów Jenieckich powstało w 1971 roku na terenie dawnego Stalagu VIIIC. Muzeum to miejsce pamięci, gdzie zgromadzone są liczne eksponaty związane z żagańskimi stalagami. Znajduje się tu ekspozycja stała poświęcona żagańskim obozom oraz makieta sektora północnego Stalagu Luft 3. Na terenie placówki można zobaczyć także zrekonstruowaną wieżę wartowniczą, model tunelu ucieczkowego „Harry” oraz replikę baraku jenieckiego nr 104.

W okresie II wojny światowej na terenie Żagania istniały dwa obozy jenieckie: Stalag VIIIC wybudowano w 1939 roku i był on jednym z większych obozów jenieckich na terenie ówczesnych Niemiec. Przetrzymywano w nim szeregowców i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców, którzy trafili do obozu byli polscy żołnierze, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w obozie tym przebywało 49 tysięcy jeńców z czego większość stanowili Francuzi. Stalag Luft 3 powstał wiosną 1942 roku. Był przeznaczony dla oficerów-lotników alianckich. W okresie swojego istnienia był systematycznie rozbudowywany. W 1945 r. w Stalagu Luft 3 przebywało ponad 10 tys. lotników alianckich w tym około 100 Polaków. Z obozem tym związana była jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoległym kopaniu 3 tuneli, które nazwano imionami „Tom”, „Dick” i „Harry”. W przygotowaniu operacji uczestniczyło ponad 600 jeńców. Tylko trójce z nich udało się dotrzeć do domów. Pozostałych 73 schwytano z czego 50 na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelano.

GPS: 51.596658 , 15.292065 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum3.05.2014

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ŻAGANIU  No. 323322

Myliłby się ten, kto myśli, że w długi weekend majowy Znaczki Turystyczne nie sypną jakąś nowością. Mamy dla Was info o kolejnym znaczku z Żagania i teraz już nikt nie powie, że po 4 znaczki do tego miasta nie opłaca się jechać, bo jest ich już 5. Tradycyjnie więc zachęcamy do zwiedzania Żagania i innych okolicznych miejscowości, w których są ZT i przypominamy, że najnowsze ZT w Żaganiu będą dostępne w okolicach 10 maja.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z końca XIII wieku, kiedy to kaplicę przeznaczoną dla trędowatych przejęli augustianie, którzy przybyli do miasta w roku 1284. Według pradawnych przekazów po wylewie Bobru w 1332 roku, gdy na brzegu rzeki został znaleziony drewniany krzyż, księżna Matylda, małżonka Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała świątynię pod wezwaniem Krzyża Świętego. Krzyż wyrzucony przez rzekę umieszczono w świątyni na ścianie od strony wschodniej, tam gdzie prezbiterium. Na początku XIX wieku kościół zostaje przekształcony na magazyn zbożowy dla wojsk napoleońskich. Obecną formę świątynia zawdzięcza żagańskiej księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord, która w 1849 roku zleciła przebudowę kościoła. Wnętrze kościoła posiada bardzo bogate wyposażenie rzeźbiarsko - stolarskie oraz kowalskie. W kościele mieszczą się również sarkofagi rodziny książęcej: Katarzyny Wilhelminy, Doroty de Talleyrand-Périgord i jej syna Ludwika Napoleona.

GPS: 51.611661 , 15.332709 ,   Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 41.05.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE W PROGRAMIE LOCUS NA ANDROIDALocus POI

Technika, a w związku z tym ułatwienia rozwijają się w zaskakującym tempie. Owocem łódzkiego spotkania kolekcjonerów była propozycja Tomka z Łodzi, aby taka pomoc znalazła się także wśród kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Do tego celu posłużył darmowy program LOCUS na Androida z naniesionymi punktami POI wszystkich wydanych do tej pory ZT z numerem, nazwą, pozycją GPS, miejscem sprzedaży i opisem. Aplikacja w terenie nie wymaga połączenia z Internetem, może być używana w trybie offline. Pliki z punktami POI znajdują się w zakładce „Pobieralnia”. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu Tomka możemy korzystać z bazy Znaczków Turystycznych 4 państw. O aktualizacji bazy Znaczków będziemy informować na bieżąco. Program LOCUS można pobrać ze sklepu Play bezpośrednio w telefonie lub skanując kod z sąsiedniego obrazka.<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 51 52 53 54 55 >>