Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1292
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1292!

Aktualności

1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

16.05.2024

Na koniec kolejnego tygodnia premier przygotowaliśmy, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, premierę znaczka okolicznościowego.

Znaczki okolicznościowe wydane z okazji maratonu w Skarżysku-Kamiennej towarzyszą nam od 7 lat i tworzą pewnego rodzaju serię, która dobrze przyjęła się wśród turystów i kolekcjonerów. Każdy znaczek posiada swój indywidualny motyw, na który składają się grafiki wybranych dla danej edycji maratonu  obiektów i charakterystyczne odbicie stóp.

Pełen opis maratonu znajdziecie poniżej. Jeśli natomiast jesteście zainteresowani udziałem w tym marszu w kolejnej edycji, to koniecznie zapytajcie o szczegóły organizatorów. Na pewno nie jest to łatwy marsz, ale rozpoczynając trening odpowiednio wcześnie, można osiągnąć sukces i wygrać przyszłoroczną edycję. W tym roku można natomiast wystąpić w maratonie w roli kibica, bo doping wszystkim uczestnikom na pewno się przyda.

Znaczki jak co roku dostępne będą podczas maratonu, a później aż do wyczerpania nakładu u organizatorów wyżej opisanej imprezy. 

ZO - VIII SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”

Po raz ósmy Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną”. To coroczna impreza, której celem jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza okolic Skarżyska-Kamiennej. Będzie to impreza jednodniowa planowana na 18 maja 2024 r. Uczestnicy muszą pokonać dystans 50 km w czasie 13 godzin. Na mecie, po posileniu się gorącą zupą, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Trasa przebiegać będzie wyznakowanymi szlakami pieszymi wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Szydłowiec – Skarbowa Góra – Majdów – Płaczków – Świnia Góra – Dalejów – Skarżysko-Kam. W imprezie będzie uczestniczyć ponad 150 osób.



15.05.2024

Całkiem sprawnie dobrnęliśmy do środy, a to znak, że powoli zbliżamy się do weekendu. Wiadomo, weekendy zawsze są fajne, ale żeby jeszcze bardziej Wam umilić ten czas, mamy kolejną znaczkową premierę i zaproszenie na weekendową wyprawę do Wigierskiego Parku Narodowego, aby dokładniej poznać Jezioro Wigry, któremu poświęcono najnowszy znaczek turystyczny.

Prezentowany krążek już w czwartek powinien trafić do punktów sprzedaży, a w piątek będzie tam na pewno. Jeśli więc zaplanujecie zdobycie tego znaczka w weekend, to zdobędziecie go bez problemów. Adresy miejsc sprzedaży jak zwykle wyszczególnione są na podstronie znaczka, do której dostaniecie się albo przez katalog znaczków, albo klikając w poniższy link. 

Warto także zapoznać się z poniższym opisem, który daje solidne podstawy do dalszego zwiedzania, ale nie zapominajcie także o oficjalnych stronach Wigierskiego Parku Narodowego, które są kopalnią wiedzy nt. parku i turystyki w regionie. Zapraszamy zatem do zwiedzania.

JEZIORO WIGRY - WIGIERSKI PARK NARODOWY No. 1293

Jezioro Wigry jest dziesiątym pod względem wielkości (2,2 tys. ha) i piątym co do głębokości (73 m) zbiornikiem wodnym w Polsce. Znajduje się w sercu Wigierskiego Parku Narodowego. Większość jego brzegów otacza Puszcza Augustowska. Zaliczane jest do najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo w naszym kraju. Wigry kształtem przypominają literę „S” i mają bardzo zróżnicowaną linię brzegową. Nazwa jeziora prawdopodobnie wywodzi się z jaćwieskiego słowa „Vingris”, co oznacza wijący się, kręty. Na jeziorze znajduje się 15 wysp oraz liczne są półwyspy. Na najbardziej znanym - Półwyspie Klasztornym znajduje się zabytkowy klasztor pokamedulski, gdzie w 1999 r. odpoczywał papież - św. Jan Paweł II. Zarówno wody, jak i brzegi jeziora są rajem dla wielu gatunków zwierząt. W Wigrach występuje 26 gatunków ryb, w tym słynna sieja i sielawa. W 1975 roku jezioro zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt „Aqua”).



14.05.2024

Wracamy na zachód kraju, a dokładniej do Nowej Soli. To właśnie temu miastu poświęcimy dziś nieco uwagi, a to za sprawą znaczka, który już jutro powinien znaleźć się w sprzedaży.

Znaczek promuje Park Fizyki w Nowej Soli, czyli miejsce, w którym poznacie wiele fizycznych zagadnień, przeprowadzicie stosowne doświadczenia i przy okazji wypoczniecie wśród zieleni. Dokładny opis tego miejsca znajdziecie poniżej, więc polecamy go Waszej uwadze, jak cały park zresztą.

Mamy nadzieję, że najnowszy znaczek będzie powodem do powrotu do Nowej Soli lub impulsem do pierwszej wizyty i do zdobycia wszystkich miejscowych znaczków turystycznych. Po wizycie koniecznie zostawcie komentarz na podstronie tego znaczka i podeślijcie nam jakieś fotki do opublikowania w mediach społecznościowych. W okolicach Nowej Soli turystycznych atrakcji nie brakuje, więc może w ten sposób przyczynicie się do dalszego rozwoju znaczkowej idei i powstania kolejnych znaczków w okolicy.

PARK FIZYKI W NOWEJ SOLI No. 1292

Czym różni się litofon od ksylofonu lub nurek Kartezjusza od dysku Bemhama? Jeśli nurtują was takie zagadnienia, to odpowiedzi na nie znajdziecie w Centrum Matematyczno – Informatyczno – Przyrodniczym Odran czyli w skrócie w Parku Fizyki w Nowej Soli. Park ten ma sześć stref poświęconych różnym działom fizyki i obfituje w urządzenia do własnoręcznego przeprowadzenia doświadczeń. Jest ich tam prawie pięćdziesiąt więc nie ma szans na nudę, a dobra zabawa jest gwarantowana. Wszystko pod chmurką w miłym otoczeniu zieleni, tuż przy sąsiadującym Parku Krasnala, Parku Linowym oraz kompleksie do uprawiania sportów wyczynowych. Uczniowie, mogą tu wraz z nauczycielem, w ciekawy sposób odkrywać naukowe reguły i zjawiska fizyczno-matematyczne. To również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Pozwala aktywnie rozwijać twórcze myślenie oraz zdolności poznawcze. Z uwagi na swoje położenie na otwartym terenie, park jest dostępny sezonowo.



13.05.2024

Mamy nadzieję, że po weekendzie wszyscy powrócili wypoczęci i z dobrymi humorami. Jeśli któryś z tych składników szwankuje, to zapewne za moment i humorek się poprawi, i sił przybędzie. Zobaczcie co tym razem przygotowaliśmy.

Nowy tydzień rozpoczynamy z grubej rury i tym razem wędrujemy na wschód kraju, do Drohiczyna, gdzie już niebawem czekać na Was będą cztery nowe znaczki i tyle samo turystycznych atrakcji, które warto odwiedzić. 

Przekrój tematyczny miejsc, które dołączyły do znaczkowego szlaku jest bardzo szeroki, ale gwarantuje to, że każdy znajdzie w Drohiczynie miejsce godne uwagi i z pewnością czas tu spędzony będzie należał do udanych.

Zapoznajcie się zatem z najnowszymi obiektami znaczkowymi w Drohiczynie.

WYSTAWA STARYCH MOTOCYKLI W DROHICZYNIE No. 1288

PUSZCZYK - OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W DROHICZYNIE No. 1289

SOWA - STREFA ODKRYWANIA WYOBRAŹNI I AKTYWNOŚCI W DROHICZYNIE No. 1290

ZAGUBEK - NADBUŻAŃSKI OŚRODEK PROMOCJI PRODUKTU LOKALNEGO No. 1291

Opisy obiektów znajdziecie pod powyższymi linkami. Znaczki są jednak jeszcze w drodze, więc z ewentualnym zdobywaniem przedstawionych nowości jeszcze chwilę się wstrzymajcie. Myślimy jednak, że do piątku znaczki powinny już trafić do miejsc przeznaczenia. Jednak już teraz możecie wpisać Drohiczyn na listę miejscowości do odwiedzenie i śmiało na zwiedzanie możecie przeznaczyć większą ilość czasu. My jak zwykle czekamy na Wasze relacje z wycieczek, ale też nie zapominajcie o tym, że warto po zdobyciu znaczka na jego stronie wpisać komentarz. To także wpływa na rozwój idei, a dodatkowo pomaga innym turystom, którzy tam właśnie szukają dotatkowych informacji.



10.05.2024

Na zakończenie tego premierowego tygodnia przygotowaliśmy jeszcze jeden materiał, który na pewno Was zainteresuje. Przedstawiamy niniejszym znaczek okolicznościowy, który znacie od lat w innych odsłonach, a który co roku towarzyszy urodzinom wieży widokowej na Wielkiej Sowie. 

Urodziny wieży widokowej na Wielkiej Sowie były w 2013 roku pretekstem do wydania pierwszego znaczka okolicznościowego z tej serii. W następnych latach pojawiały się kolejne znaczki, a każdy z nich posiadał dedykowaną grafikę w humorystyczny sposób przedstawiający sędziwą jubilatkę. 

W tym roku 118. urodziny wieży na Wielkiej Sowie odbędą się w sobotę 25 maja od godziny 19:00, o czym szczegółowo przeczytacie w poniższym opisie znaczka. Organizatorzy przewidzieli przeróżne atrakcje. Zadaniem turystów jest jedynie przyniesienie znakomitych humorów i energii, albowiem tradycyjnie zapowiada się wyśmienita zabawa.

Znaczki dostępne będą jak co roku podczas urodzin na szczycie Wielkiej Sowy, a po urodzinach w barze Schroniska Orzeł aż do wyczerpania nakładu. 

ZO - 118. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

Znaczek Okolicznościowy wydany w ramach corocznych obchodów urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. To trzynasta odsłona imprezy, której od 2013 roku (z trzyletnią przerwą) towarzyszy wydanie specjalnego znaczka okolicznościowego. Tegoroczne świętowanie 118. urodzin wieży na szczycie Wielkiej Sowie odbędzie się w sobotę 25 maja od godziny 19:00. Na miejscu przewidziano tradycyjny poczęstunek przy ognisku, kiełbaski, a dla pierwszych 100 gości prezentowany właśnie znaczek upamiętniający wyżej opisane wydarzenie. Świętowaniu w rodzinnej formule towarzyszyć będą konkursy, śpiew turystycznych piosenek, a niewątpliwą atrakcją będzie możliwość nocnego podziwiania widoków ze szczytu wieży. Dzięki uprzejmości Miasta i Gminy Pieszyce, wstęp na wieżę będzie darmowy.  Dojście na szczyt Wielkiej Sowy możliwe jest wszystkimi wyznaczonymi szlakami turystycznymi.



9.05.2024

To jeszcze nie koniec znaczkowych premier w tym tygodniu, zatem przedstawiamy znaczek, który być może niektórzy z Was już widzieli w internecie. Dziś jego oficjalna premiera i tym samym zachęta do odwiedzenia miejsca, jakim jest Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Igliczna. 

Zwiedzaliście zapewne Międzygórze, dotarliście do ogrodu Bajek, na Śnieżnik także się wdrapaliście, ale czy zdobyliście Igliczną? Jeśli nie, to macie okazję powrócić w te piękne rejony i raz jeszcze spojrzeć na świat z góry

Znaczki już dotarły na miejsce, więc możecie planować swoje wyprawy i zdobywać kolejny cel podróży i nowiusieńki znaczek. Poniżej znajdziecie krótki opis sanktuarium, a nieco więcej na jego temat powiemy w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu kodu QR z naklejki. Tymczasem cieszcie się kolejnym znaczkiem i ruszajcie na znaczkowe szlaki...

SANKTUARIUM „MARIA ŚNIEŻNA” - GÓRA IGLICZNA No. 1287

Na wysokości 776 m n.p.m. na zachodnim zboczu Góry Igliczna, w osadzie o tej samej nazwie znajduje się Sanktuarium „Maria Śnieżna”. Osada swoje istnienie zawdzięcza kultowi figury Matki Bożej, której ludową kopię przyniósł z pielgrzymki do Mariazell Krzysztof Veit w roku 1750. Figura Matki Bożej została wykonana z drewna lipowego w Austrii przez nieznanego artystę, jako płaskorzeźba o wysokości 39 cm. W tym samym roku figurę umieszczono na stoku Góry Iglicznej pod konarem potężnego buka. W roku 1776 po wichurze nieuszkodzoną figurę przeniesiono do nowopowstałej kaplicy w miejscu obecnej plebanii. Od 26 czerwca 1777 r. do 1782 r. nastąpiło 12 potwierdzonych komisyjnie uzdrowień. Na górę Igliczną zaczęli przybywać liczni pielgrzymi, dla których ówczesna drewniana kaplica okazała się zbyt mała. Początki powstania osady datuje się na 18 czerwca 1781 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny pod budowę Sanktuarium, które rok później zostało poświęcone. Obecnie miejsce to stanowi ważny punkt, zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów. Z tarasów w przy sanktuarium rozciąga się rozległa panorama na Masyw Śnieżnika i na większą część Ziemi Kłodzkiej.



8.05.2024

Spotkanie w Szczecinie zbliża się coraz większymi krokami, a znaczkowe drogi są kręte, więc zapewne do celu pojedziecie tak, by zdobyć jak najwięcej znaczków. Dzięki dzisiejszej premierze wypełnimy Wam wolny czas po brzegi i sprawimy, że dojazd do Szczecina czy powrót, wcale nie będą nudne.

Oto dwa nowe znaczki przedstawiające przyrodnicze atrakcje zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Gryfino. 

PUSZCZA BUKOWA KOŁO SZCZECINA No. 1274

KRZYWY LAS KOŁO GRYFINA No. 1275

Prezentowane powyżej znaczki stanowią jedynie zaproszenie do zwiedzania okolicznych lasów i wcale nie oznaczają tego, że musicie się ograniczać do tych konkretnych propozycji. Puszcza Bukowa to obszar rozległy i niezwykle interesujący kompleks leśny, w którym znajdziecie wiele ciekawych miejsc. Liczne rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, cmentarze czy śródleśne osady, to obiekty, które także warto poznać, bo często skrywają ciekawe historie i tajemnice. Zerknijcie zatem na stronę internetową Nadleśnictwa Gryfino, a na pewno wyszukacie niejeden punkt godny uwagi. Linki do stron jak zawsze znajdują się na podstronach dedykowanych znaczkom.

Najnowsze znaczki już powinny być w sprzedaży w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. W maju jest tu przepięknie, więc poświęćcie chwilę na zwiedzanie tego miejsca, a na pewno będziecie zadowoleni.



7.05.2024

Jeśli śledzicie media społecznościowe, to pewnie już wcześniej wpadła Wam w oko informacja o dziś prezentowanym znaczku. Niemniej jednak aby tradycji stało się zadość, w tym komunikacie zaprezentujemy jeszcze cieplutki krążek i miejsce, które zostało na nim zobrazowane.

Oczywiście opis obiektu znajdziecie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo jest wiele innych przydatnych linków i informacji.

Znaczek w tej chwili zmierza do miejsca przeznaczenia, a jego wprowadzenie do sprzedaży planowane jest na 8 maja. 

Zapamiętajcie to i uwzględnijcie w swoich planach podróżowych. Odwiedzając Oświęcim, koniecznie zerknijcie na pozostałe znaczki, a szczególnie na zamieszczone tam komentarze, których treść pozwoli Wam zaoszczędzić czas i ułatwi zdobycie znaczków. Was również zachęcamy do wpisywania komentarzy, które są informacją dla zwiedzających, ale przede wszystkim podziękowaniem dla zarządców odwiedzanych obiektów. 

RATUSZ W OŚWIĘCIMIU No. 1286

Od połowy XVI wieku budynek miejskiego ratusza znajdował się na płycie oświęcimskiego rynku. Został odnowiony w 1792 roku, po czym w 1863 roku doszczętnie spłonął w wyniku poważnego pożaru, który nawiedził wtedy miasto. Biura władz miejskich funkcjonowały w nowej siedzibie od 1875 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas Niemcy włączyli budynek do systemu obrony przeciwartyleryjskiej. Po zakończeniu wojny magistrat przeniesiono do Zamku, a budynek Ratusza został przejęty przez komunistyczne władze. W 2018 roku ten zabytkowy XIX wieczny obiekt został gruntownie odnowiony. Rozpoczął działalność jako Muzeum Ratusz - oddział Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To miejsce, w którym prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ekspozycja ta ukazuje osiem wieków historii jednego z najstarszych polskich grodów od średniowiecza po współczesność.



6.05.2024

Rozpoczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi. Majówka już za nami, ale przed nami o wiele więcej, szczególnie jeśli pomyślimy o miejscach, które czekają na nasze poznanie.

I tak właśnie po krótkawym wstępie docieramy do sedna sprawy i do miejsc, które chcielibyśmy Wam dzisiaj pokazać. Wędrujemy więc w rejon północnych rubieży województwa ślaskiego do miejscowości Mokra, gdzie już niebawem pojawią się dwa nowe znaczki turystyczne. 

POMNIK BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1284

MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1285

Spójrzcie zatem na powyższe grafiki, kliknijcie w odnośniki, a przeniesiecie się na strony poświęcone nowym znaczkom. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje i kolejne odnośniki, które pozwolą rozszerzyć wiedzę na temat miejsc i wydarzeń, którym poświęcamy dzisiejszą premierę. 

Wpiszcie koniecznie Mokrą na listę miejsc do odwiedzenia, tym bardziej, że już 18 maja podczas Nocy Muzeów na miejscu odbędzie się piknik militarny z licznymi atrakcjami. Znaczki trafią do sprzedaży 10 maja, ale już teraz, w imieniu Muzeum, zapraszamy do udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach. 



4.05.2024

Pomimo trudnego początku, ostatecznie frekwencja dopisała, więc z ogromną przyjemnością oświadczamy, że regionalne spotkanie w Szczecinie się odbędzie!!
Poniżej ważne szczegóły, prosimy o uważne przeczytanie.


Więcej informacji

2.05.2024

Jeśli jesteście akurat na Pomorzu Zachodnim, albo wybieracie się na majowe spotkanie do Szczecina, to dzisiejsza premiera na pewno Was zainteresuje. Miejsce, które chcemy dziś pokazać, to obiekt, w którym nie tylko możecie odpocząć na łonie przyrody, ale także ochłodzić się w cieniu drzew i poznać wiele interesujących roślin.

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy już od wczoraj jest w sprzedaży. Znajdziecie go w tymczasowej kasie biletowej, bo musicie wiedzieć, że cały kompleks przeszedł modernizację i właśnie jest na etapie jej kończenia.

Jesteśmy przekonani, że spędzicie tutaj wiele czasu i będziecie zadowoleni z wizyty w Przelewicach. Polecamy lekturę poniższego opisu, który pokrótce charakteryzuje przelewickie arboretum, natomiast więcej informacji znajdziecie w audioprzewodniku.

Zapraszamy zatem do Przelewic i czekamy na relacje wraz z przepięknymi zdjęciami.

OGRODY PRZELEWICE No. 1283

Na południe od Szczecina, znajduje się wyjątkowo malownicze miejsce - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Powstał on na początku XIX w. jako przypałacowy park. Przepiękny teren na obszarze ponad 30 ha jest idealnym miejscem do wypoczynku w otoczeniu rzadkich okazów drzew i krzewów. Tu, w otoczeniu dziewiętnastowiecznego pałacu spacerują pawie, które niewątpliwie są atrakcją przelewickiego ogrodu. Zasoby ogrodu to około 1700 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. W kolekcji znajduje się wiele okazów roślin chronionych występujących na terenie parku naturalnie oraz introdukowanych. Najstarsze zadrzewienia Arboretum Przelewickiego liczą 180-250 lat. Poza Ogrodem Dendrologicznym w jego skład wchodzi: pałac oranżeria oraz zabytkowy zespół folwarczny. W 2021 r. powstała instytucja Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, której misją jest przede wszystkim wyeksponowanie walorów ogrodu, pielęgnowanie tradycji wsi zachodniopomorskiej, odrestaurowanie wszystkich zabytkowych obiektów i nadanie im nowych funkcji związanych z kulturą i edukacją ekologiczną.



1.05.2024

Ładnie zakończyliśmy premierami poprzedni miesiąc i teraz pora równie ciekawie rozpocząć maj.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze znaczki przypadną Wam do gustu i zechcecie raz jeszcze wrócić do Sławkowa, aby odkryć jego kolejne turystyczne skarby.Tym razem zachęcamy do poznania następujących obiektów:

AUSTERIA MIEJSKA W SŁAWKOWIE PIERWOCHĄ ZWANA No. 1280

SŁAWKOWSKI SZLAK KRUSZCOWY No. 1281

Wszelkie informacje na temat miejsc, którym poświęcono znaczki, znajdziecie tradycyjnie na podstronach im poświęconych. A jeśli to nie wystarczy, to zawsze można sięgnąć po kod QR umieszczony na naklejce znaczka i odsłuchać plik audio z dodatkowymi ciekawostkami. Zawsze też polecamy strony bezpośrednio poświęcone znaczkowym miejscom i linki do nich również staramy się zamieszczać na podstronach znaczków.

Prezentowane powyżej znaczki do obiegu trafią 4 maja. Możecie więc już bez przeszkód planować swoje wycieczki do Sławkowa, a jeśli jeszcze nie byliście w tym miasteczku, to warto, abyście na zwiedzanie przeznaczyli troszkę więcej czasu. Życzymy udanego zwiedzania i koniecznie zajrzyjcie do nas jutro. 



30.04.2024

Ostatnio prezentujemy Wam wiele ciekawych obiektów turystycznych z rejonu niemal całego kraju i tym samym zapraszamy do ich zwiedzania i odkrywania.

Dzisiaj również mamy dla Was dwa nowe znaczki i są one równocześnie zaproszeniem do odwiedzenia Torunia oraz Wielkiej Nieszawki gdzie znajdują się dwie placówki muzealne wymienione na prezentowanych powyżej znaczkach. Są to:

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU No. 1276

OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE No. 1277

Opisy wyżej wymienionych obiektów znajdziecie na podstronach dedykowanych nowym znaczkom. W miejscu tym znajdziecie również odnośniki do stron internetowych Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji.

Prezentowane powyżej znaczki już dotarły do Torunia i jutro pojawią się w miejscach sprzedaży. Ruszajcie więc na wycieczkę do Torunia i w jego bliskie okolice. Zapowiada się ciekawy i obfity w znaczki weekend majowy. Życzymy wszystkiem niezapomnianych wrażeń na znaczkowych szlakach, wymarzonej pogody i oczywiście czekamy na relacje z odwiedzonych miejsc.



29.04.2024

Po nieco ponad miesiącu wracamy ze znaczkową premierą na Dolny Śląsk. Tym razem chcemy Wam pokazać dwie miejscówki w pobliżu trasy Bolków - Jelenia Góra, bo całkiem możliwe, że będziecie w tych stronach podczas tegorocznego weekendu majowego. 

Prezentowane znaczki być może sprawią, że zamiast leniuchować, wybierzecie bardziej ambitną opcję i ruszycie na szlak, zdobywając kolejne cele turystyczne.

Do grona znaczkowych miejsc dołączyły:

FOLWARCZNA - SZCZYT W GÓRACH KACZAWSKICH No. 1278

ZAMEK BOLCZÓW W JANOWICACH WIELKICH No. 1279

W tym miejscu tradycyjnie zachęcamy do odwiedzenia wymienionych powyżej miejsc oraz do zapoznania się z ich opisami. Tradycyjnie też zachęcamy do tego, aby po zdobyciu znaczka, wpisać kilka słów komentarza na podstronie znaczka. Ostatnio o tym zapominacie, a wielokrotnie w komentarzach znaleźć można istotne informacje dla zwiedzających.

Znaczki praktycznie już docierają do miejsca swojego przeznaczenia i pewnie lada dzień trafią do sprzedaży. Będzie nam miło, jeśli zdobywając Folwarczną albo Zamek Bolczów zrobicie sobie z tymi znaczkami zdjęcie i podzielicie się swoimi wrażeniami z wycieczek znaczkowym szlakiem.



27.04.2024

Jak już zapewne zauważyliście, dopinamy ostatnie szczegóły planowanego na początek października Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Co roku twierdziliście, że komunikaty pojawiają się za późno, więc tym razem postanowiliśmy dopilnować wszystkiego wcześniej (i nie był to żart prima-aprillisowy). Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące spotkania wraz z niezbędnymi plikami.


Więcej informacji

23.04.2024

Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend i zapewne spora część turystów zechce spędzić ten czas aktywnie. Dziś mamy dla Was taką właśnie propozycję, czyli zwiedzanie Łodzi i tamtejszych atrakcji turystycznych np. poprzez wędrowanie szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.

I tak się doskonale złożyło, że właśnie w Łodzi pojawiły się w tym tygodniu dwie znaczkowe nowości. A są to:

EC1 ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY W ŁODZI No. 1272

ŁÓDZKIE LINIE TURYSTYCZNE No. 1273

Prezentowane powyżej znaczki to doskonała okazja do poznania dotychczas nieodkrytych walorów Łodzi. Część z nich zobaczyć można z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, a część podczas pieszych wycieczek po mieście. Plan zwiedzania musicie ustalić sobie sami. Odnośniki do ważnych stron jak zwykle zamieszczamy na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Zerknijcie jeszcze na naszą interaktywną mapę miejsc znaczkowych, bo w Łodzi jest ich już sporo.

Znaczki zakupicie w dobrze Wam znanym Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej i z tego, co nam przekazano, krążki już tam na Was czekają. My zaś czekamy na Wasze relacje z wycieczek i mamy nadzieję, że już wkrótce ktoś prześle nam relacje z Łodzi.

Łódźkie Linie Turystyczne ruszają w weekend majowy, a szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy znajdziecie na stronach Klubu Miłosników Starych Tramwajów w Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych miejsc znaczkowych i do planowania kolejnych wycieczek znaczkowym szlakiem. 



9.04.2024

Tym razem mamy dla Was garść nowości z południa kraju i dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne z Rybnika. Miasto to do tej pory znajdowało się w sercu tzw.  białej plamy na znaczkowej mapie Polski, ale dziś to się zmieni i od teraz planując zwiedzanie tych rejonów kraju, będziecie mogli zatrzymywać się w Rybniku i zwiedzać jego atrakcje.

Na najnowszych znaczkach przedstawiono następujące obiekty:

BAZYLIKA ŚW. ANTONIEGO W RYBNIKU No. 1269

TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ W RYBNIKU No. 1270

Dajemy Wam zatem szansę na poznanie kolejnego polskiego miasta. Zwiedzanie koniecznie rozpocznijcie od Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, gdzie zdobędziecie znaczki i inne niezbędne materiały przydatne podczas poznawania Rybnika. A kiedy już dotrzecie do pokazanych na znaczkach miejsc, koniecznie zróbcie sobie na ich tle fotkę ze znaczkiem w dłoni i prześlijcie do nas. Chętnie udostępnimy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, aby dodatkowo promować odwiedzane przez Was atrakcje turystyczne.

Tradycyjnie opisy prezentowanych atrakcji oraz odnośniki do stron ułatwiających poszukiwanie szczegółowych danych znajdziecie na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Teraz jednak skupcie się na radości z nowych znaczków i planowaniu wycieczek z Rybnikiem w roli głównej.



8.04.2024

Rozpoczynając kolejny tydzień, chcemy Wam przekazać dobre wieści z Chojnic. Miasto to od dzisiaj może chwalić się pierwszym znaczkiem turystycznym, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego.

Chojnice to miasto z ogromnym potencjałem i cieszy nas to, że od teraz znajduje się na znaczkowym szlaku turystycznym. Wspomniane Muzeum Historyczno-Etnograficzne to duża placówka dysponująca kilkoma obiektami. Chcąc poznać Chojnice po prostu trzeba zacząć zwiedzanie od wizyty w muzeum, które kompleksowo ukazuje historię miasta.

Warto już teraz pomyśleć o wizycie w Chojnicach, bo pokazany powyżej znaczek już od czwartku będzie dostępny w sprzedaży. Zarezerwujcie sobie trochę czasu na zwiedzanie, a że wiosna w pełni, to na pewno będzie to udana wycieczka. 

Wszelkie niezbędne dane dotyczące znaczka znajdziecie na jego podstronie, klikając poniższy link. Dla tych, którzy wstępnie chcą zapoznać się z chojnickim muzeum publikujemy poniższy opis, a więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum i muzealnym profilu FB. Zapraszamy.

BRAMA CZŁUCHOWSKA W CHOJNICACH No. 1268

Muzeum Regionalne w Chojnicach istnieje od 1932 r. Na początku jego siedziba mieściła się w prywatnym domu W.J. Schreibera, a pieczę nad zbiorami sprawował chojnicki regionalista Julian Rydzkowski. W takiej formie muzeum funkcjonowało do momentu wybuchu II wojny światowej. W 1960 r. reaktywowano muzeum, które miało siedzibę w chojnickim ratuszu, a następnie od 1962 r. zaczęło działać w Bramie Człuchowskiej, której wnętrze przebudowano i dostosowano do potrzeb muzeum, tworząc w niej sale wystawowe. W Bramie eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Na wystawach stałych prezentowane są zbiory historyczne, etnograficzne i archeologiczne. Na wystawach czasowych pokazywane są eksponaty o różnej tematyce, między innymi malarstwo, rzeźba itp. Na przełomie lat 70-80 XX w. do obiektów muzealnych dołączyły baszty: Baszta Wronia, Dom Szewski, Baszta Szewska, Baszta Kurza Stopa, Dom na Murach oraz Kolekcja regionalna Makowskich. W 1984 roku uległa zmianie nazwa instytucji na Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, a w 2012 roku muzeum przyjęło imię swojego założyciela Juliana Rydzkowskiego.



6.04.2024

Co jakiś czas pojawiają się zapytania o spotkania regionalne i dziś mamy dla Was komunikat w tej sprawie. Od Małgosi i Mariusza ze Szczecina dostaliśmy wiadomość o możliwości zorganizowania w maju spotkania regionalnego, dlatego poniżej wklejamy treść tego komunikatu abyście w pełni mogli poznać szczegóły tego przedsięwzięcia.

Ostatnie spotkanie w Szczecinie miało miejsce 6 lat temu i za każdym razem miło je wspominamy. Od tamtej pory powstało kilka nowych znaczków, więc i będzie co zdobywać podczas wycieczki. Tym razem spotkanie ma się odbyć w maju, a to dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Poznajcie więc szczegóły.


Więcej informacji

5.04.2024

To był bardzo intensywny tydzień i zakończymy go dość nietypowo premierą, a raczej przedpremierą nowego znaczka okolicznościowego. 

Od kilku lat w maju, we Wrocławiu odbywa się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska. Znaczki okolicznościowe wydawane z tej okazji stanowią ciekawą serię, a sama wystawa jest okazją do poznania wielu kolekcjonerskich pasji.

O symbolice użytej na znaczku przeczytacie w poniższym opisie, natomiast więcej informacji o samej wystawie znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Odpowiedni link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka, na którą dostaniecie się klikając w poniższą nazwę. Pamiętajcie jednak, że naczek do sprzedaży trafi dopiero 16 maja.

ZO - XXVI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

XXVI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2024 „Sto lat złotego” odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 r. Tradycyjnie wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Wystawa będzie upamiętnieniem setnej rocznicy wprowadzenia nazwy „złoty” jako waluty narodowej oraz setnej rocznicy wprowadzenia reformy walutowej przez Władysława Grabskiego. Nazwa „złoty” pojawiła się już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku przypada 230 rocznica tego wydarzenia, więc będzie to również okazja do upamiętnienia postaci Tadeusza Kościuszki. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest budynek mieszczący oddział Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie dla Wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 16 maja(czwartek ) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów.



2.04.2024

Premierę nowego znaczka mieliśmy zamiar wstawić na stronie wczoraj, ale uznaliśmy, że nie uwierzycie w to ani przez chwilę, więc daliśmy inny materiał, który także sporo osób odebrało jako formę wkręcania. Prostujemy zatem, że to, co napisaliśmy wczoraj, jest najszczerszą prawdą. A dziś zgodnie z planem przechodzimy do newsa premierowego i tym razem zapraszamy Was na zwiedzanie Pomorza Zachodniego.

Dokładniej znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Chociwla, gdzie oprócz pięknego jeziora znaleźć można kilka innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest pokazany na znaczku pałac. Dziś mieści się w nim hotel, ale budowla ma dłuższą historię, która postaramy się opowiedzieć w audiobedekerze jaki stworzymy dla tego znaczka. Tymczasem zapoznajcie się z opisem pałacu, a przede wszystkim zaplanujcie wizytę w Chociwlu. Przyroda właśnie budzi się do życia, a w takich okolicznościach zwiedzanie tej miejscowości i pałacu, będzie czystą przyjemnością.

PAŁAC NAD JEZIOREM W CHOCIWLU No. 1271

W południowej części miasta Chociwel niemal nad samym brzegiem jeziora Starzyc, znajduje się wybudowany na początku XX wieku pałac. Pierwotnie w budynku funkcjonował dom rekonwalescencyjny dla żołnierzy. Po II wojnie światowej w budynku umieszczono placówkę edukacyjną. W roku 2014 dobudowano do pałacu prawe skrzydło jako kolejny etap rozbudowy restauracji o nową salę bankietową oraz pokoje hotelowe. Szkoła działała w tym miejscu do 1997 roku. Nowy rozdział w historii pałacu rozpoczął się w 1999 r., kiedy budowla stała się własnością prywatną. Nowy właściciel przeprowadził niezbędne remonty i dzięki temu udało się pałac zabezpieczyć na kolejne lata. W tym czasie stopniowo przywracano budynek do stanu z początku XX w. Obecnie w Pałacu mieści się restauracja i hotel z salą konferencyjną. Z każdego pokoju rozciąga się wspaniały widok na jezioro Starzyc.



1.04.2024

XII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Nieco ponad tydzień temu opublikowaliśmy zagadkę, dotyczącą miejsca spotkania ogólnopolskiego. Była to łatwa zagadka, a Góra Zborów była jedynie podpowiedzią, pozwalającą poznać przybliżone miejsce spotkania. Rzecz jasna spotkanie nie będzie miało miejsca na górze, a w pobliskiej miejscowości Podlesice.

Zaczniemy jednak od tego, co już wzbudziło Wasze zainteresowanie, czyli termin spotkania. Tym razem jest to pierwszy weekend października. Zmiana terminu nie jest przypadkowa, podobno właśnie wtedy pogoda ma być idealna na świętowanie dwudziestolecia znaczków turystycznych w Polsce? A tak na poważnie mamy nadzieję, że dzięki przesunięciu terminu o tydzień będziemy mieli większe szanse na złapanie ostatków letniej aury.

Jako miejsce zakwaterowania wybraliśmy Zajazd Jurajski https://zajazdjurajski.pl, gdzie prowadzić będziemy obrady i wypoczywać oraz skąd ruszymy na zwiedzanie okolic. A zwiedzania będzie sporo, bo i okolica jest bardzo rozległa. W planie jest m.in. wycieczka autokarowa z licencjonowanymi przewodnikami, zwiedzanie zamku Bonerów w Podzamczu, źródła Warty - trzeciej co do długości rzeki w Polce, spacer grzędą skalną pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, błonia w Mirowie i Bobolicach, zwiedzanie Sanktuarium MB Leśniowskiej, w miedzyczasie obiad i czas wolny.


Więcej informacji

25.03.2024

Rano zapowiadaliśmy jeszcze jeden komunikat i właśnie przyszedł czas na publikację kolejnej znaczkowej premiery. Tym razem mamy dla Was znaczek na Dolnym Śląsku i zapewne części z Was obiekt widoczny na znaczku jest znany. Jeśli nie, to koniecznie musicie go poznać. 

Owiesno znajduje się w powiecie dzierżoniowskim, nieopodal drogi Wrocław-Kłodzko, którą często przejeżdżacie, zwiedzając ten region kraju. Teraz dajemy Wam kolejny pretekst, aby odwiedzić tę wieś i zobaczyć jakie turystyczne atrakcje skrywa.

W znaczek zaopatrzycie się w miejscowej Bibliotece Publicznej, ale pamiętajcie, by za każdym razem sprawdzić godziny, w jakich ta placówka jest czynna. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem zamku pokazanego na znaczku, a w dalszej kolejności do zaplanowania wizyty w Owieśnie. Na pewno macie w okolicy przynajmniej kilka niezdobytych znaczków, więc przy okazji można zaplanować zwiedzanie także innych miejscowości.

OWIESNO - WIEŚ OKRĄGŁEGO ZAMKU No. 1267

Ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Według doniesień już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Około XIV w. zbudowano na jego miejscu zamek murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Zamek zbudowano na planie koła o średnicy około 30 m. Zamek w Owieśnie był trzykrotnie przebudowywany. Każda epoka wnosiła nowe ślady w jego wygląd. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, ale później czasy baroku wprowadziły wiele elementów dekoracyjnych. Założono wokół zamku park, powstała barokowa elewacja, ozdobne bramy, fontanna, a na moście stanęły mitologiczne posągi. Po wojnie pozbawiony użytkownika zamek szybko niszczał – rozkradziono stolarkę, zarysowały się mury. W 1964 r. runęła wieża. Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Zamek Chudów.



21.03.2024

Dziś pierwszy dzień wiosny, a mu kontynuujemy zwiedzanie kraju ze znaczkami turystycznymi i w ramach turystycznych rekomendacji tym razem chcemy Wam polecić zwiedzanie Mielna i tamtejszych atrakcji.

Jak widzicie na miejscu czekają na Was dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne, na których przedstawiono odpowiednio:

POMNIK MORSA W MIELNIE No. 1265

PRZYSTAŃ RYBACKA W UNIEŚCIU No. 1266

Powyższe znaczki nabyć możecie w miejscowym Punkcie Informacji Turystycznej, od której zawsze warto rozpoczynać zwiedzanie. A zanim w ogóle wybierzecie się do Mielna, to poświęćcie chwilę na zapoznanie się z opisami prezentowanych na znaczkach miejsc. Z taką podstawą zwiedzanie na pewno będzie przyjemniejsze. Nie zapomnijcie i o nas i tradycyjnie udokumentujcie zwiedzanie Mielna. Chętnie opublikujemy każdą relację. Być może dzięki Wam grono znaczkowych miejsc jeszcze bardziej się powiększy i będziecie mogli odwiedzać kolejne ciekawe miejsca. Zachęcamy do zwiedzania i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>