Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 56 57 58 59 60 >>

17.06.2013

POLSKI AKCENT W INFOCENTRUM ZT W RYMAROVIE 

ZnaczkowskazICTZW powstającym właśnie w Rymarovie (Czechy) Infocentrum Znaczka Turystycznego stanął kilka dni temu osobliwy "znaczkowskaz", pokazujący wszystkim turystom kierunki i odległości do wybranych Znaczków Turystycznych funkcjonujących w 15 państwach. Nie zabrakło także polskiego akcentu, którym jest napis "Poznań" i ZT No. 350 z Muzeum Miasta Poznania.

A tak na marginesie to prace przy budowie IC ZT idą pełną parą i już niebawem (prawdopodobnie w wakacje) obiekt zostanie oddany do użytku turystów. A na miejscu prócz przygotowywanej wystawy wszystkich istniejących Znaczków Turystycznych znajdzie się także zadaszona wiata dla strudzonych turystów oraz miejsce zabaw dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Najważniejsze jest jednak to, że w związku z powstałym właśnie "znaczkowskazem" przygotowywany jest także specjalny czeski Znaczek Turystyczny o numerze 2000.

Zachęcamy zatem do wizyt także w tej części Republiki Czeskiej tym bardziej, że miejsce, o którym mowa znajduje się zaledwie 45 km od granicy z Polską i 60 km od Głubczyc. 

Więcej fotografii znajduje się na naszym profilu w serwisie Facebook

 15.06.2013

KOLEJARZE SZLAKIEM ZAMKÓW I GRODÓW - MIĘDZYGÓRZE

Wrocławska Międzyzakładowa Rada Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury "Kolejarz" oraz Koło PTTK nr 11 „Ślężanie” zorganizowali w  Międzygórzu w dniach 14-16 czerwca XLII Ogólnopolski Rajd „Kolejarze Szlakiem Zamków i Grodów”. Celem tego tradycyjnego rajdu organiziowanego już po raz 42 były trasy turystyczne w Masywie Śnieżnika w Polsce i Czechach, między innymi  zdobycie szczytu ŚNIEŻNIKA (1425 mn.p.m.) od strony czeskiej, zwiedzanie kompleksu klasztorno-pielgrzymkowego Hora Matky Boži w Kralikach, jednym słowem aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rajd był ogólnopolski, więc wzięli w nim udział pracownicy z zakładów pracy spółek PKP z rodzinami oraz inni turyści z różnych stron Polski /Wielkopolska, Małopolska, Opolskie, Dolnośląskie itp./ Ogółem wzięło w nim udział ponad 100 osób. Jednym z punktów programu pierwszego dnia była prelekcja na temat idei Znaczków Turystycznych w Polsce. Spotkała się ona ze sporym zainteresowaniem ze strony słuchaczy a po zakończeniu prelekcji trwały indywidualne rozmowy z osobami, które zaproponowały swoją pomoc w instalacji ZT w Ostrowie Wielkopolskim i Wolsztynie. Zniknęły prawie wszystkie ulotki, także ufam, że dzięki temu spotkaniu powiększy się grono gorliwych kolekcjonerów ZT. Serdecznie dziękuję organizatorom rajdu za zaproszenie i możliwość podzielenia się z innymi pasją kolekcjonerską. Więcej fotografii na naszym FB

Z turystycznym pozdrowieniem Zbigniew Romankiewicz ZT11.06.2013

TROCHĘ STATYSTYKI

W tym roku idea Znaczków Turystycznych zapoczątkowana w Czechach obchodzi 15 rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji na czeskim profilu FB zostały opublikowane bardzo ciekawe dane. Pozwólcie że je przytoczę.

„W 15 roku istnienia Znaczków Turystycznych znajduje się w 15 państwach ponad 3800 miejsc znaczkowych oraz około 5500 wszystkich rodzajów znaczków – podstawowych, numerowanych ZT, okolicznościowych ZT, przechodnich, kolekcjonerskich i noworocznych ZT. W Niemczech także trasowych ZT a na Ukrainie  festiwalowych ZT. W naszej bazie jest zarejestrowanych  ponad 40.000 kolekcjonerów. W czasie niecałych 15 lat naszego istnienia wysłaliśmy do różnych stron świata około 7 - 8 milionów sztuk znaczków – dzisiaj nawet nie potrafimy tego dokładnie policzyć :-) Abyście mieli o tej liczbie jakiekolwiek wyobrażenie to jeżeli położycie wszystkie znaczki w szeregu obok siebie, wtedy powstanie pas o długości prawie 500 km. Albo jeżeli ustawicie wszystkie znaczki jeden na drugim, to ostatni znaczek będzie na wysokości około 70 kilometrów. Dziękujemy wszystkim kolekcjonerom, przyjaciołom i miłośnikom za tyluletnie wsparcie. Team Turistických známek.

Ps.

Na zdjęciu Ladislav Šín, jeden z pomysłodawców całej idei  (źródło: DENÍK / Karel Janeček)7.06.2013

CZESKI ATLAS ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH 2013
Zapewne pamiętacie jak w zeszłym roku Czesi wydali fajnie zrobiony Atlas Znaczków Turystycznych na rok 2012. Kilkunastu polskich kolekcjonerów kupiło go, ponieważ  chodzą także po czeskich górach i chcieli posiadać dobry przewodnik. Atlas ten został tak pomyślany, że aby oszczędzić kieszeń turystów, będzie ważny aż do 2014 roku. Właśnie niedawno wyszła aktualizacja na rok 2013, polegająca na możliwości dokupienia dwóch stron spisu znaczków, które powstały od momentu przekazania atlasu do druku. Trzeba je tylko wpiąć do Atlasu i na samej mapie dokleić nowopowstałe miejsca znaczkowe. Prawda, że pomysł dobry? Czeski Atlas cały czas można kupić, a Ci którzy już go mają mogą zamówić aktualizację. 2.06.2013

WOLIŃSKI PARK NARODOWY No. 700147

Po kwietniowej ekspansji Znaczka Turystycznego na Dolnym Śląsku tym razem przenosimy się na teren woj. zachodniopomorskiego gdzie na wyspie Wolin już za kilka dni będzie miał premierę znaczek Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to 15 znaczek w zachodniopomorskim i jesteśmy przekonani, że nie ostatni, czego wszystkim turystom serdecznie życzymy. Zapraszamy zatem do wycieczek znaczkowym szlakiem i odwiedzin urokliwego i bogatego w atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego.

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. W parku chroni się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną deltę Świny wraz z licznymi wyspami oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Fauna i flora Wolińskiego Parku Narodowego jest bardzo zróżnicowana i obejmuje blisko 230 gatunków ptaków, ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych oraz wiele rzadkich i nowych dla nauki gatunków owadów. Park spełnia ważną rolę w ochronie siedlisk ptaków wodno-błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową. Obszar delty Świny został zaliczony do ostoi ptaków o znaczeniu europejskim. Symbolem parku jest żyjący na jego terenie bielik zwyczajny, którego żywe okazy można także spotkać w wolierach przy Muzeum Przyrodniczym oraz Zagrodzie Pokazowej Żubrów.

GPS: 53.927976, 14.449829,  Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum Przyrodniczego WPN, Kasa Zagrody Pokazowej Żubrów1.06.2013

RELACJA ZE SPOTKANIA W SKPS WE WROCŁAWIU 

Na spotkanie w Studenckim Kole Przewodników Sudeckich zostałem zaproszony dzięki inicjatywie Piotra, kolekcjonera z Ząbkowic Śląskich, a jednocześnie członka tego koła. Kilkakrotnie próbowaliśmy ustalić odpowiedni termin, ale w końcu udało się na 22 maja 2013 r. Sam SKPS jest znany we Wrocławiu i w środowisku przewodnickim. Swoimi korzeniami sięga roku 1956, w którym Zrzeszenie Studentów Polskich zorganizowało pierwsze kursy przewodnickie dla środowiska studenckiego. Rok później, z inicjatywy absolwentów kursu przewodników sudeckich, we Wrocławiu powstał Akademicki Klub Turystyczny, nawiązujący do tradycji lwowskiego AKT, założonego przez dr Mieczysława Orłowicza. Przy nim rozpoczęło działalność Koło Przewodników AKT, przemianowane w 1972 r. na Studenckie Koło Przewodników Sudeckich. Od 1980 r. koło działa w ramach PTTK. Przedmiotem działalności SKPS jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawstwa w środowisku akademickim. Koło zrzesza przede wszystkim studentów, absolwentów wyższych uczelni i młodych pracowników naukowych. W ramach swojej działalności SKPS organizuje cotygodniowe wieczorynki, na których można usłyszeć o wakacyjnych wędrówkach po górach różnych krajów świata, a także zapoznać się z nowymi trendami w turystyce. Właśnie w ramach tego drugiego tematu poproszono mnie, abym przedstawił ideę Znaczków Turystycznych w Czechach i Polsce. Temat konferencji brzmiał „Kolekcjonerstwo na szlaku – Znaczki Turystyczne“. Na spotkanie w budynku Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej przyszło kilku przewodników, pozostali uczyli się do egzaminów przewodnickich lub oprowadzali grupy turystów. Jednak pomimo niewielkiej frekwencji spotkanie było bardzo ciekawe i uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie ideą. Temat na tyle pozyskał przewodników, że zaproponowano mi kolejne spotkanie na jesień, w czasie którego idea zostanie przedstawiona szerszemu gronu uczestników. Serdeczne dzięki za zaproszenie i do zobaczenia na jesień. Więcej fotografii na naszym FB

Zbigniew Romankiewicz – Znaczki Turystyczne31.05.2013

OKRĄGŁE LICZBY NA FB I WWW

Idea Znaczków Turystycznych nie byłaby tym czym jest bez kolekcjonerów. Wszystkie nasze działania: tworzenie nowych miejsc znaczkowych, żmudne prace związane z grafiką i wyglądem każdego znaczka, udoskonalanie stron internetowych i tworzenie nowych funkcjonalności, opracowywanie takich narządzi jak mapa ZT w Polsce i Dziennik Kolekcjonera, mnóstwo @ i rozmów telefonicznych dziennie, to wszystko jest reakcją na zainteresowanie ze strony kolekcjonerów. Pisząc zupełnie szczerze, jedynie to nas napędza i mobilizuje do działania. Stąd takie liczby jak 700 fanów na Facebooku czy 300 000 odwiedzin na naszej stronie internetowej są dla naszego zespołu bardzo silnym impulsem. Bardzo serdecznie dziękujemy za to wsparcie, dziękujemy każdemu kolekcjonerowi i sympatykowi ZT osobiście. Pamiętajcie, że aktywność naszego zespołu będzie wprost proporcjonalna do zainteresowania i wsparcia z Waszej strony. Zachęcamy do szerzenia tej idei wśród swoich znajomych, przyjaciół, rodziny. Razem możemy więcej !

Zespół Znaczków Turystycznych22.05.2013

ZNACZKI TURYSTYCZNE W SKPS WE WROCŁAWIU147

Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu w ramach uzupełnienia swojej aktywności krajoznawczej organizuje tzw. wieczorynki wygłaszane przez członków koła lub zaproszonych gości. Na dzisiejszym spotkaniu można będzie się zapoznać z ideą Znaczków Turystycznych. Temat konferencji to „Kolekcjonerstwo na szlaku – Znaczki Turystyczne“. Zapraszamy serdecznie przewodników i sympatyków SKPS, wrocławskich kolekcjonerów oraz osoby, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Spotkanie odbędzie się w środę 22 maja we Wrocławiu przy ul. Cybulskiego 30, II piętro, sala nr 4 przy klatce schodowej. Początek o godzinie 19:19

Zespół Znaczków Turystycznych 20.05.2013

107 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE147

Już w piątek 24 maja mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych i turystyki na 107 urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy – najwyższego wzniesienia Gór Sowich 1015 m n.p.m. Impreza ma charakter turystycznego mini rajdu, połączonego ze wspólnym świętowaniem przy ognisku z kiełbaskami w wieczorowej oprawie. Wśród atrakcji na miejscu przewidziane są konkursy i śpiew piosenek turystycznych, a także nocne wejście na wieżę widokową oraz pokaz sztucznych ogni.

Z okazji urodzin wieży na Wielkiej Sowie wydano Znaczek Okolicznościowy, który dostępny będzie w dniu imprezy dla wszystkich jej uczestników. Po imprezie znaczek będzie do nabycia w Schronisku Turystycznym "Orzeł", Ośrodku Wypoczynkowym „Rzeczka” w Rzeczce oraz w wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Zapraszamy do udziału w imprezie! Więcej informacji pod nr tel. 603 778 97720.05.2013

RELACJA Z TARGÓW TURYSTYKI WEEKENDOWEJ "ATRAKCJE REGIONÓW 2013", 17-19.05

Tym razem aura sprzyjała targom jakie odbyły się na terenie Parku Śląskiego, obok Wesołego Miasteczka i ZOO, w chorzowskiej hali wystawowej „Kapelusz” w dniach 17-19.05.2013 r. Wybrałam się tam w sobotnie południe, aby zapoznać z ideą Znaczka Turystycznego i przekazać materiały reklamowe wystawcom prezentującym ciekawe miejsca turystyczne. Wśród nich byli przedstawiciele różnych zakątków Polski, między innymi regionu Dolnego Śląska, Lubelszczyzny, Małopolski, Śląska, Podkarpacia i innych. Byli także przedstawiciele obiektów posiadających już Znaczek Turystyczny - Ząbkowic Śląskich, Srebrnej Góry, Muzeum Zamoyskich z Kozłówki. Na Targach można było obejrzeć także stanowiska ludowych twórców np. warsztat rzeźbienia w drewnie. Dało się zauważyć duże zainteresowanie ideą Znaczka Turystycznego, zwłaszcza wśród osób związanych bezpośrednio z turystyką, między innymi przewodników poszczególnych regionów. Miejmy nadzieję, że spotkanie z wystawcami zaowocuje pojawieniem się nowych Znaczków. Zachęcam innych Kolekcjonerów do odwiedzania targów turystycznych, które odbywają się w różnych miastach Polski i przedstawiania tam idei Znaczka. Myślę, że w ten sposób uda się Nam rozpowszechnić Znaczek w Polsce i dzięki naszym opowieściom o ZT będzie coraz mniej białych obszarów na mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Więcej fotografii na FB

Agata z Będzina 19.05.2013

RELACJA Z TARGÓW TOURTEC 2013 W JELENIEJ GÓRZE, 10-11.05

Pracując w pierwszy dzień targowy z niepokojem obserwowałem niebo. Prawie do końca nie wyglądało to źle. Niestety krótko przed właściwą godziną rozpadało się na dobre. W umówionym miejscu pod Neptunem zjawiłem się już nieźle mokry. Przez chwilę wydawało mi się, że nie będę sam, bo przy fontannie stały cztery osoby. Okazało się jednak, że przewodnik wycieczki wpadł na podobny pomysł gdzie zrobić miejsce zbiórki :) Stragany wystawowe częściowo już się zamknęły, a niektóre właśnie się zamykały. Mimo tego postanowiłem jednak podziałać. Zostawiłem foldery i porozmawiałem w kilku miejscach. Zdecydowałem, że wygospodaruję godzinkę na sobotę 11.05 i wtedy już ze wsparciem przyjaciółki ruszyłem ponownie na targi. Spotkaliśmy się przy stoiskach z żywym zainteresowaniem. Niektórzy kojarzyli ZT z targami we Wrocławiu, w których uczestniczyli. Inni słyszeli o nich po raz pierwszy. Sporo pytań zadawały panie ze Stowarzyszenia Modrzewie, które reprezentuje m.in. pałac we Wleniu, jak również panie z nowej atrakcji turystycznej Karpacza - Tajemnic Karkonoskich. Przy stoisku miasta Kowary, przy wyjaśnianiu idei znaczkowej, okazało się, że pan posiada już ZT gdzieś z Polski i jest gotów go nam przekazać. Zażartowałem, że chętnie bym przyjechał po 2 naraz, ten drugi oczywiście miejscowy - jak powstanie. Park Miniatur w Kowarach odwiedzają rocznie tłumy turystów, niestety na targach zatrudnili hostessę i nie było osoby decyzyjnej. Na szczęście w regionie mamy dużo ciekawych miejsc i ciągle powstają nowe. Zostawiliśmy foldery na stoisku Janowic Wielkich, które otworzyły Wieżę Widokową przy wjeździe do Jeleniej Góry z kierunku Wrocławia. Rozpoczynają działalność, mocno się promują, a ZT byłby dobrą formą takiej promocji. Podobnie gmina Podgórzyn, której główną atrakcją jest Wodospad Podgórnej z dorocznymi kąpielami Morsów. Ogólnie spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem wystawców, z którymi rozmawialiśmy. Godzina, którą zaplanowałem minęła bardzo szybko. Żal było opuszczać tak wcześnie Plac Ratuszowy, na którym odbywały się targi, a ja nabrałem przekonania, że faktycznie kolekcjonerzy pojawiający się w takich miejscach i prezentujący ideę ZT to dobry pomysł. Więcej fotografii na FB

Pozdrawiam - Radek z Jeleniej Góry. 16.05.2013

POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW W PSZCZYNIE No. 547147

Oto kolejna znaczkowa nowość. Tym razem przenosimy się do Pszczyny i istniejącej tam dosłownie w centrum miasta Pokazowej Zagrody Żubrów, w której nie dość że można zobaczyć żubry to jeszcze można zrelaksować się na świeżym powietrzu. Zachęcamy zatem do przyjazdu do Pszczyny i oglądania tych przecudnych zwierząt oraz rzecz jasna do zdobywania kolejnego Znaczka Turystycznego. Znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 25 maja.

Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać... żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz liczne ptactwo. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę. Zwiedzanie Zagrody może zostać wzbogacone o film trójwymiarowy przedstawiający historię żubra w Pszczynie. Warto też zajrzeć do Biura Informacji Turystycznej, które oferuje szeroką gamę wydawnictw i pamiątek związanych z ziemią pszczyńską.

GPS: 49.979677, 18.931797 ,  Miejsce sprzedaży: Sklepik przy kasie Pokazowej Zagrody Żubrów13.05.2013

WODOSPAD SZKLARKI - KARKONOSZE No. 90147

Ostatnie dwa tygodnie tradycyjnie już upłynęły nam na pracach projektowych, kolejnych rozmowach, a efektem tych rozmów i prac jest właśnie prezentowany poniżej Znaczek Turystyczny przedstawiający Wodospad Szklarki w Karkonoszach. Zachęcamy zatem wszystkich kolekcjonerów do zaplanowania sobie wizyty w tym urokliwym miejscu i do zdobycia kolejnego w tej cześci kraju ZT. Znaczek dostępny będzie na miejscu po 20 maja.

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Ma 13,3 m wysokości i znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. w miejscowości Piechowice, tuż przy granicy ze Szklarską Porębą i kilkadziesiąt metrów od drogi ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry. Wody Szklarki spadają charakterystyczną zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie kaskadą. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. Dziś jest najczęściej odwiedzanym wodospadem w Karkonoszach udostępnionym do zwiedzania także osobom niepełnosprawnym. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w związku z czym za wstęp na teren parku pobierana jest opłata.

GPS: 50.830201, 15.555393,  Miejsce sprzedaży: Bufet schroniska Kochanówka30.04.2013

NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE NA OPOLSZCZYŹNIE I PODLASIU

A oto kolejne dwa znaczki jakie jeszcze przed majówką chcielibyśmy Wam przedstawić, byście i o nich pamiętali planując swoje wycieczki. Liczymy przy tym na to, że podzielicie się z nami zdjęciami z Waszych wypraw, tak by innym internautom pokazać piękno naszego kraju i oczywiście Znaczków Turystycznych. A teraz zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi znaczkowymi premierami.

Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Nysie No. 165

147

Kościół św. Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1720-1728 na podstawie projektu Michała Kleina, a po jego śmierci pod kierunkiem Feliksa Hammerschmidta. Jest wzorowany na kościele św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze. Powstanie kościoła ściśle wiąże się z bożogrobcami, którzy zostali sprowadzeni do Nysy spod Krakowa i którzy po dziesiątkach lat działalności doprowadzili do budowy świątyni w obecnym kształcie. Po sekularyzacji z 1810 roku w kościele przez krótki czas mieściła się fabryka mydła, a w XIX wieku w klasztorze znajdował się szpital. Świątynia szczęśliwie przetrwała pożar Nysy w 1945 roku, a zniszczeniu uległy wówczas jedynie szyby i ramy okienne. Na uwagę zasługuje zarówno architektura kościoła jak i bardzo bogaty, późnobarokowy wystrój wnętrza. Dzięki niemu świątynia jest określana mianem perły Śląskiego Rzymu.

GPS: 50.472037, 17.331758,  Miejsce sprzedaży: Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba, ul. Bracka 18

Biebrzański Park Narodowy No. 500

147

Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993. W 1989 roku utworzono na tych terenach Biebrzański Park Krajobrazowy, a już w latach międzywojennych część z tych obszarów chroniono w ramach rezerwatów Czerwone Bagno i Grzędy. Biebrzański Park Narodowy o powierzchni 592,23 km² to największy park w Polsce i jeden z największych w Europie. Obejmuje dolinę Biebrzy począwszy od jej źródeł, a skończywszy na ujściu do Narwi. Niemal cały bieg rz. Biebrzy znajduje się na terenie parku. Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. W roku 1995 Biebrzański Park Narodowy został wpisany na listę Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Na terenie parku spotyka się zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne (olsy, łęgi i brzeziny). Spotkać tu można wiele rzadkich i reliktowych gatunków roślin oraz zwierząt, z których najbardziej rozpoznawalnym gatunkami dla parku są łoś i batalion. Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Osowiec-Twierdza.

GPS: 53.473508, 22.657391,  Miejsce sprzedaży: siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego29.04.2013

NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE W SUDETACH ZACHODNICH

Zapewne część z Was wybiera się w najbliższy weekend na znaczkowe łowy, dlatego postanowiliśmy dzisiaj nieco przyspieszyć i podać Wam informację o dwóch znaczkowych nowościach z terenu Sudetów Zachodnich. Pierwszym ze znaczków jest ZT No. 86 z Chatki Górzystów w Górach Izerskich, natomiast drugi ZT No. 89 przedstawia Schronisko Odrodzenie w Karkonoszach. 

Chatka Górzystów No. 86

147

"Chatka Górzystów" leży na Hali Izerskiej ok 8 km na południe od Świeradowa Zdroju. Budynek ten powstał około 1938 i pierwotnie mieściła się w nim szkoła. Obecnie jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser. W połowie lat osiemdziesiątych, przypadkiem odkryli to miejsce studenci z WSI z Zielonej Góry. Ich staraniem budynek zaadoptowano na chatkę studencką oraz przeprowadzono podstawowy jego remont. Nowym etapem w dziejach Chatki Górzystów było przejęcie jej przez nowych właścicieli w latach 90-tych XX wieku, którzy rozpoczęli przywracanie Chatki do stanu sprzed 1945 roku. Z powodu specyficznego położenia i powojennego zniszczenia elementów instalacji sanitarnej i elektrycznej, nie ma w Chatce wygód w postaci prądu, a o ogrzewanie trzeba zadbać samemu paląc w piecach. Obecnie Chatka Górzystów dysponuje 40-stoma miejscami noclegowymi, a z uwagi na swoją specyfikę przyciąga turystów żądnych specyficznego klimatu tego miejsca.

GPS: 50.854597, 15.360805,  Miejsce sprzedaży: Schronisko

Schronisko PTTK Odrodzenie No. 98

147

Schronisko PTTK Odrodzenie znajduje się przy głównym szlaku karkonoskim, nieco poniżej Małego Szyszaka i niedaleko Przełęczy Karkonoskiej. Budynek obecnego schroniska został wzniesiony w 1928 roku. Późniejsze jego dzieje są dość niejasne. Jedne źródła podają że schronisko przejęli naziści i urządzili w nim ośrodek szkoleniowy młodzieży z Hitlerjugend, inne zaś źródła podają, że w rzeczywistości ośrodek ten znajdował się po obecnej czeskiej stronie. Faktem jest natomiast to, że tuż po wojnie w 1947 roku budynek przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Po kolejnych latach wzlotów i upadków schroniska jego „odrodzenie” nastąpiło w 2009 roku, kiedy to zostało oddane w użytkowanie nowemu dzierżawcy. Dziś Odrodzenie oferuje swoim gościom blisko 100 pokoi, bufet oraz węzeł sanitarny,a wszystko to w samym centrum Karkonoszy, z dala od zgiełku i cywilizacji.

GPS: 50.763445, 15.639614,  Miejsce sprzedaży: Schronisko28.04.2013

ZNACZKOWE PRZYGOTOWANIA DO MAJÓWKI

Zdjcie-0002

W piątek pracy było sporo, ponieważ z Rymarova przyszło w trzech paczkach 3330 szt. znaczków. Trzeba było je szybko przepakować do poszczególnych miejsc znaczkowych i jeszcze w ten sam dzień wysłać priorytetem, aby znaczki dotarły na miejsce przed weekendem majowym. To wszystko po to, abyście Wy kolekcjonerzy wyruszając w majowe trasy na rozpoczęcie sezonu turystycznego nie odeszli bez możliwości zdobycia znaczka do swojej kolekcji. Chcieliśmy podziękować za Wasze wpisy na temat dostępności znaczka w danym miejscu. Pilnie to wszystko notujemy i dzwonimy do miejsc, gdzie znaczków zabrakło, to dla nas nieoceniona pomoc. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco zaopatrywać Znaczkowe Miejsca Turystyczne, które nie zawsze o zamówieniu pamiętają. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które zamówiły nową partię znaczków, tak, abyście mieli pewność, że w czasie majówki je zdobędziecie:  

15 Dolina Strążyska   54 Schronisko Stożek
19 Schronisko Turbacz   57 Schronisko PTTK Przegibek
20 Schronisko PTTK na Kudłaczach   58 Schronisko na Wielkiej Raczy
21 Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim   65 Przysłop - Barania Góra
27 Schronisko na Szyndzielni   71 Schronisko Wlk. Rycerzowa
28 Schronisko Magurka Wilkowicka   95 Świątynia Wang - Karpacz
31 Szczeliniec Wielki   120 Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
32 Schronisko PTTK Andrzejówka   136 Przełom Bardzki - Spływy pontonowe
33 Bacówka na Brzance   186 ZOO Wrocław
44 Schronisko "Stefanka" na Koziej Górce   511 Muzeum Krasińskiego w Złotym Potoku
48 Schronisko na Błatniej   514 Panorama Racławicka Wrocław
51 Schronisko Skrzyczne   720 Planetarium w Toruniu

Na początku maja będzie rozesłana kolejna partia do 21 ZMT, ale o tym poinformujemy w następnych aktualnościach.

 Z turystycznym pozdrowieniem Zespół Znaczków Turystycznych26.04.2013

ŚWIĄTYNIA WANG - KARPACZ No. 95147

Chciałoby się napisać "mamy dla Was kolejny znaczek z Dolnego Śląska......", ale dzisiaj wyjątkowo tego nie zrobimy. Zamiast tej standardowej informacji wolimy raczej zakomunikować Wam, że oto mamy 200 Znaczków Turystycznych w Polsce. W związku z doniosłością tej chwili postanowiliśmy, że dzisiejszym znaczkiem wprowadzanym do obiegu będzie znaczek przedstawiający Świątynię Wang w Karpaczu. A wracając do dwusetnego ZT to cieszymy się z tego ogromnie i mamy nadzieję, że już niebawem poinformujemy o kolejnej okrągłej ilości ZT w Polsce, czego wszystkim kolekcjonerom serdecznie życzymy.

Kościół Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza został przetransportowany w 1842 roku kiedy to ludność Vang w Norwegii doszła do wniosku że świątynia stała się za mała na ich potrzeby i postanowiła go sprzedać. Początkowo kościół miał być eksponatem w berlińskim muzeum jednak za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która przekonała pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, żeby budowlę przewieźć na Śląsk, budowla ostatecznie trafiła do Karpacza. W 1844 roku świątynia Wang stała się kościołem miejscowej ewangelickiej parafii i pozostaje w tej roli do dziś. Budynek został wykonany z grubych beli bez użycia gwoździ, a wszelkie połączenia to jedynie umiejętnie wykonane złącza ciesielskie. Obecna bryła obiektu uległa rozbudowie, podczas prac konserwatorskich. Dobudowano również wysoką kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Mimo to Świątynia Wang jest uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

GPS: 50.77726, 15.724286,  Miejsce sprzedaży: Księgarnia Literatury Chrześcijańskiej przy kościele Wang25.04.2013

OGRÓD BAJEK W MIĘDZYGÓRZU No. 147147

Dzisiaj dla odmiany przenosimy się na Ziemię Kłodzką do Międzygórza gdzie do zdobycia jest kolejny dolnośląski Znaczek Turystyczny. Przypominamy także, że prezentowany znaczek jest drugim dostępnym w Międzygórzu i jednym z wielu dostępnych w tym regionie kraju.

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m. Załozony został tuż po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Oprócz samych bajkowych postaci Kriesten urządził tam ogród z wieloma gatunkami drzew i krzewów ozdobnych. Po II wojnie światowej ogród uległ częściowemu zniszczeniu i dewastacji. Opiekę nad nim na przestrzeni kilku dziesięcioleci sprawowały osoby prywatne a później także harcerze z Poznania, którzy ogród odbudowali i umieścili w nim nowe eksponaty. Po 1981 roku ogród na skutek zaprzestania nad nim opieki ponownie uległ dewastacji i zniszczeniu. Dopiero działacze Oddziału PTTK w Międzygórzu, którzy w 1985 roku przejęli obiekt dokonali jego odbudowy. Uroczyste otwarcie ogrodu po odbudowie nastąpiło 14 września 1986 roku. Obecnie ogród jest popularnym celem spacerów zarówno dla dzieci jak i towarzyszących im dorosłych.

GPS: 50.234723, 16.759309,  Miejsce sprzedaży: Ogród Bajek i biuro PTTK w centrum Międzygórza24.04.2013

BASTION ŚW. JADWIGI W NYSIE No. 164164

Czy widzieliście jak pięknie rozkwita wiosna, jak wszystko kiełkuje i budzi się do życia? Prawie tak samo kiełkują na naszej mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych kolejne miejsca oznaczone ZT. Dzisiaj przedstawiamy Wam Bastion św. Jadwigi w Nysie, gdzie do zdobycia jest pierwszy w tym mieście, a drugi w województwie opolskim Znaczek Turystyczny. A że niebawem pierwszy długi majowy weekend to tym bardziej zapraszamy do Nysy.

Bastion św. Jadwigi w Nysie to element rozpoczętego w 1643 roku obwodu fortecznego  miasta. W latach 1771-1774 bastion przebudowano, w wyniku czego powstały dwukondygnacyjne kamienno-ceglane kazamaty częściowo przykryte zewnętrznym nasypem otaczającym pięcioboczny dziedziniec. Podczas oblężenia w 1807 r. funkcjonowało tu m.in. laboratorium, w którym przygotowywano amunicję. W 1870 r. w kazamatach bastionu przetrzymywano francuskich jeńców wojennych, a później bastion funkcjonował jako koszary. Po I wojnie został sprzedany w ręce prywatne. Od 2008 r. na dziedzińcu bastionu organizowane są imprezy muzyczne i taneczne, wernisaże oraz wystawy plenerowe. We wnętrzach obiektu w zabytkowych korytarzach wiedzie trasa turystyczna, która stanowi część dłuższego szlaku prowadzącego dawnymi umocnieniami wspaniałej twierdzy nyskiej.

GPS: 50.4761, 17.331499,  Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna w bastionie23.04.2013

SCHRONISKO PTTK NA STOGU IZERSKIM No. 8787

Po krótkiej wizycie w Małopolsce wracamy na Dolny Śląsk, a ściślej w Góry Izerskie gdzie lada dzień dostępny będzie znaczek w Schronisku Na Stogu Izerskim. Tradycyjnie zachęcamy do wizyty w tej uroczej części naszego kraju, bo znaczków do zdobycia jest tu coraz więcej, więc można już sobie zaplanować całkiem ciekawy urlop, a przy okazji solidnie wypocząć.

Schronisko Na Stogu Izerskim znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. Położone jest ok. 50 metrów poniżej szczytu Stóg Izerski. Budynek schroniska powstał w 1924 roku. Schronisko szybko stało się ulubionym celem wypraw kuracjuszy oraz znakiem rozpoznawczym Świeradowa Zdroju. Ze schroniska rozciąga się wspaniały widok na Świeradów Zdrój i Pogórze Izerskie oraz polską część Gór Izerskich i Karkonosze. W pobliżu schroniska znajduje się dawne polsko-czeskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk oraz wieża widokowa po czeskiej stronie. Schronisko dysponuje blisko 50-cioma miejscami noclegowymi.

GPS: 50.89228, 15.308729,  Miejsce sprzedaży: Schronisko22.04.2013

KOPIEC KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE No. 301301

Ostatnio sporo znaczków pojawiło się na Dolnym Śląsku, ale nie znaczy to wcale że inne regiony naszego kraju znaczków nie wprowadzają. Dzisiaj zatem zapraszamy Was do Krakowa, a ściślej na Kopiec Kościuszki gdzie dzięki naszym kolekcjonerom Agacie i Henrykowi już wkrótce pojawi się Znaczek Turystyczny. Dziękujemy także Komitetowi Kopca Kościuszki wraz z panem Leszkiem.

Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym. Wybudowano go na najwyższym wzniesieniu Wzgórza św. Bronisławy. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca rozpoczęło się we wrześniu 1820 r. i stało się wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Polaków, a także cudzoziemców przebywających w Krakowie. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy. Udział w sypaniu kopca był dla wielu z nich niemal patriotycznym obowiązkiem. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę kopca zakończono w 1923 roku. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m. Na przestrzeni dziesięcioleci kopiec opierał się zarówno niekorzystnym czynnikom atmosferycznym jak i politycznym. Podczas zaborów, a także w okresie wojen próbowano umniejszać jego znaczenie jako symbolu polskości, na szczęście bezskutecznie. Częściowo zniszczony przez ulewę w 1997 r. ponownie udostępniono zwiedzającym w roku 2002.

GPS: 50.05491, 19.893353,  Miejsce sprzedaży: Wystawa Kościuszkowska20.04.2013

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA PTTK ŚLĘŻANIE Z WROCŁAWIA

Tydzień temu, w sobotę 13.04.2013 roku, odbyło się w Złotym Stoku bardzo interesujące spotkanie z członkami Koła PTTK Ślężanie z Wrocławia. Inicjatorem spotkania był Marek Kublik prezes tego koła a jednocześnie kolekcjoner Znaczków Turystycznych. O znaczkowej idei możemy przeczytać na stronach internetowych Koła Ślężanie, gdzie ZT mają swoją specjalną zakładkę – bardzo dziękujemy. Poznaliśmy się korespondencyjnie, kiedy prosił w @ o brakujące ZT a potem „na żywo” na spotkaniu przewodników w Mokrzeszowie. Już wtedy zaprosił mnie z prelekcją do Złotego Stoku, gdzie członkowie i sympatycy Koła Ślężanie uroczyście rozpoczynali sezon turystyczny 2013. Prelekcja rozpoczęła się po godzinie 19.00 i chociaż turyści /około 40 osób/ mieli za sobą 17 km trudnej wędrówki w błocie i śniegu, to słuchali uważnie i z zainteresowaniem. Niektórzy już ZT znali, inni dopiero poznawali. W każdym razie odbiór był niezmiernie pozytywny, idea się podobała i z pewnością wielu słuchaczy zostanie zapalonymi kolekcjonerami znaczków. Niektórzy już znaczek widzieli w schroniskach czy innych atrakcjach turystycznych, ale nie bardzo wiedzieli co to jest i że to cała gra kolekcjonerska. Dopiero teraz, kiedy mieli okazję zapoznać się z ideą, zobaczyli w tym myśl, logikę i system – postanowili zbierać... Na koniec były pytania, turyści chętnie brali materiały propagujące ideę ZT i obiecali zapoznać się z naszymi stronami. Duże wrażenie zrobiła międzynarodowość idei oraz to, że jest rozpowszechniona w 15 krajach. Na koniec, ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem dyplom, koszulkę i odznakę Koła Ślężanie. Serdecznie dziękuję za zaproszenie i miłe chwile w turystycznym gronie. Wiem, że wśród Ślężan jest już kilka osób kolekcjonujących znaczki, ufam, że dzięki naszej współpracy będzie ich więcej, tym bardziej, że w dolnośląskim jest co zbierać. Więcej zdjęć na naszym profilu FB tutaj >>

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska19.04.2013

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - RATUSZ No. 134134

Pozostając przy Dolnym Śląsku, dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować znaczek przedstawiający budynek ratusza w Ząbkowicach Śląskich. Jest to tym samym drugi znaczek jaki można zdobyć przy okazji pobytu w Ząbkowicach.

Szczególne podziękowania kierujemy tym samym do pani Joli i pana Piotra, dzięki którym prezentowany znaczek istnieje.

Pierwsza wzmianka dotycząca ząbkowickiego ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Już wtedy był to budynek murowany i posiadał także wieżę, pod którą mieściło się wówczas więzienie. Na przestrzeni wieków, głównie za sprawą kilku pożarów i najazdu husytów ratusz kilkakrotnie był odbudowywany. Obecna budowla ratusza pochodzi z lat 1862 – 1864 i jest to szósty obiekt stojący w tym miejscu. Wieża ratuszowa ma 72 metry wysokości i wyraźnie góruje nad miastem będąc jednocześnie charakterystyczną jego budowlą. We wnętrzu wieży znajdują się dzwony wybijające kwadranse i godziny. Wnętrze ratusza wyróżnia się ciekawym układem przestrzennym i oryginalną klatką schodową, a także bogatym zdobieniem. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy.

GPS: 50.58887, 16.811447,  Miejsce sprzedaży: Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-1515.04.2013

ZAMEK W MIĘDZYLESIU No. 149149

Niemal w najdalej wysuniętej na południe części Dolnego Śląska znajduje się Miasto Międzylesie, które od lutego bieżącego roku posiada swój znaczek. Tym razem jednak zapraszamy do zamku w Międzylesiu, gdzie lada chwila pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny.

Pierwotny zamek w Międzylesiu powstał w XIV wieku w miejscu dawnego grodziska. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580-1590 na miejscu zamku wzniesiono renesansowy dwór. Do dwóch istniejących skrzydeł dobudowano następne dwa - południowe i wschodnie. Pod koniec XVII wieku dwór został powiększony o nową część barokową. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec. W XIX wieku obiekt odrestaurowano. W 1945 roku zamek został opuszczony tuż przed nadciągającą Armią Czerwoną, a pozostawione przez byłych właścicieli wyposażenie zostało rozgrabione. W późniejszych latach wnętrza zamku adaptowano na cele kolonijno-wczasowe. W roku 1972 w wyniku pożaru miasta spłonęła część renesansowa zamku. Na początku bieżącego stulecia nowy właściciel zamku przeprowadził remont skrzydła barokowego, które zaadaptował na restaurację i pokoje hotelowe.

GPS: 50.14811, 16.666264,  Miejsce sprzedaży: Restauracja zamkowa14.04.2013

GÓRSKIE SCHRONISKO SZRENICA No. 8888

No i mamy dla wszystkich fantastyczną informację. Ukazał się kolejny na Dolnym Śląsku Znaczek Turystyczny. Tym razem do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło Górskie Schronisko Szrenica. Znaczek w schronisku dostępny będzie już za kilka dni, ale już teraz zapraszamy do jego zdobycia.

Schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym. Stanowi idealną bazę wypadową  i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Przez wiele lat schronisko na Szrenicy przeżywało swoje wzloty i upadki. W 1992 roku budynek kupili prywatni właściciele, którzy przeprowadzili w nim konieczne remonty. W grudniu tego samego roku schronisko ponownie otwarto dla turystów i od tego czasu funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Schronisko dysponuje 90-cioma miejscami noclegowymi przez co zaliczane jest do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach. Schronisko czynne jest przez cały rok.

GPS: 50.792162, 15.513863,  Miejsce sprzedaży: Schronisko<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 56 57 58 59 60 >>