Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 55 >>

18.01.2015

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - GŁOSOWANIE FINAŁOWE

podiumOd 4 do 14 stycznia na naszym forum dyskusyjnym trwało głosowanie na najładniejszy kapsel 2014 roku. Ustaliliśmy przy tym, że głosowanie podzielone będzie na dwie tury. W pierwszej z nich użytkownicy forum wybrali 11 worów znaczków, które ich zdaniem są najładniejsze. Z grupy tej w kolejnej turze wyłonimy zwycięzcę. Tym razem głosowanie trwać będzie krócej, bo do 24 stycznia. W przypadku kiedy 2 lub więcej znaczkó uzyskają tą samą ilość głosów, przeprowadzona zostanie dogrywka, celem wyłonienia ostatecznego zwycięzcy. Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród prezentowanych grafik (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 24 stycznia do północy. Zapraszamy do zabawy.

Zespół Znaczków Turystycznych8.01.2015

ZMIANY W WYSYŁKACH

Uwaga Kolekcjonerzy!!!

koperty2015Wraz z nowym rokiem zmieniają się zasady wysyłki znaczków. Cena 1 sztuki Znaczka Turystycznego pozostaje ta sama i wynosi 7 zł + opłata za przesyłkę / w zależności od wagi patrz tabela/. Zamówione znaczki ze względów bezpieczeństwa wysyłamy wyłącznie listami poleconymi. Wysyłka realizowana jest w poniedziałki i środy. Zamówienia wraz z danymi do faktury /jeżeli są inne niż dane do wysyłki/ prosimy składać na adres info@znaczki-turystyczne.pl W odpowiedzi na @ drogą elektroniczną zostanie wysłana faktura. Przesyłka będzie zrealizowana po wpłynięciu należności na nasze nowe konto /06 1090 2213 0000 0001 1848 7617 - Santander Bank Polska/ w najbliższym dniu wysyłkowym. Przy wpłacie na konto prosimy o wpisanie nr faktury. Szybka realizacja dotyczy tylko polskich ZT, zagraniczne wiążą się z zamówieniem w centrali w Czechach /ok. 10 dni oczekiwania/.

Ilość znaczków w przesyłce Przesyłka polecona ekonomiczna
1 – 10 6,00 zł
11 – 20 8,00 zł
21 – 30 9,00 zł
pow. 30 Wycena indywidualna5.01.2015

III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO

IIIspotkanieslaskTradycyjnie początkiem nowego roku odbędzie się III regionalne spotkanie kolekcjonerów woj. śląskiego, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział. Miejscem spotkania będzie Restauracja TeKlimaty w Czeladzi przy ul. Wojkowickiej 13 (GPS: 50.329603, 19.071927) Spotkanie odbędzie się 31 stycznia od godz. 16:00. Na miejscu jest możliwość spożycia obiadu. Dogodny dojazd komunikacją miejską (autobus nr 11 z kierunku Katowic, 723, 35 i 100 z kierunku Sosnowca, dla dojeżdżających do Rynku zapewniamy odbiór na miejsce), duży parking. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w nieprzekraczalnym terminie do 28.01.2015 r. Serdecznie zapraszamy !!!4.01.2015

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - ANKIETA

Kilka dni temu wspominaliśmy na FB o planowanej ankiecie. Dzisiaj możemy już wyjawić więcej szczegółów. Otóż spośród wszystkich wydanych w 2014 roku ZT wiele jest takich, które bardzo Wam się podobały. Są też i takie, które wzbudziły mniej pochlebne opinie. Chcielibyśmy zatem zapytać Was, jaki Waszym zdaniem znaczek minionego roku jest najładniejszy ? Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród grafik  (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 14 stycznia do północy, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 15 stycznia. Głosowanie podzielone jest na dwie tury. W pierwszej z nich wybieramy 10 znaczków z największą ilością głosów, a w drugiej już tylko jeden znaczek. Zapraszamy do zabawy.

Zespół Znaczków Turystycznych1.01.2015

JAK MINĄŁ NAM 2014 ROK ?

kalendarz2014Oj działo się w 2014 roku, działo i to wiele. Zaczęliśmy rok skromnie 5 stycznia od premiery jedenastego Znaczka Kolekcjonera. Wkrótce potem pojawił się pierwszy ZT ze Słubic i kolejny z Tczewa. W międzyczasie uwaga wszystkich kolekcjonerów skupiła się wokół aukcji WOŚP, w ramach których w sprzedaży pojawiły się specjalne ZO. Koniec miesiąca przyniósł nam kolejny ZK i trzeci ZT, który pojawił się w Mosznej. Początek lutego to oczywiście spotkanie kolekcjonerów w Czeladzi, kolejne 2 ZK i kolejne ZT. Mniej więcej w połowie lutego znaczkowa machina zaczęła się rozpędzać i nie było tygodnia by coś ciekawego wokół znaczków turystycznych się nie działo.

W Europie ZT pojawiły się w trzech nowych państwach, a w Polsce sypnęło znaczkowymi premierami i to nie tylko w lubuskiem, ale i w innych regionach kraju. Wraz z nadejściem wiosny ożywili się sami turyści, którzy nie mogąc jeszcze wyruszyć na szlaki spotykali się lokalnie, a to w Łodzi, a to w Warszawie czy w Poznaniu. Równolegle w wielu miejscach w Polsce odbywały się spektakularne znaczkowe premiery z udziałem mediów i ważnych osobistości. Późną wiosną odbyło się jeszcze spotkanie kolekcjonerów na Łużycach, a tuż potem rozpoczęły się zawsze długo wyczekiwane wakacje …


Więcej informacji

28.12.2014

ZAMEK W CZCHOWIE  No. 191

Po kilku dniach odpoczynku spieszymy z kolejną znaczkową nowością, tym bardziej, że jest to ostatnia znaczkowa premiera ... w tym roku. Tak też się złożyło, że prezentowany dzisiaj znaczek jest 86 znaczkiem wydanym w 2014 roku i jednocześnie 155 znaczkiem jaki realizujemy w obecnej ekipie i stanowi dokładnie połowę ogólnej ilości ZT wydanych w naszym kraju czyli 310.

Zapraszamy więc do Małopolski i do Czchowa, gdzie na wzgórzu znajdują się ruiny dawnego zamku. Znaczek Turystyczny z Czchowa w sprzedaży dostępny będzie od 20 stycznia, ale już teraz zachęcamy do planowania swoich wypraw.

191 Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. Przez tereny te przebiegał szlak handlowy z Węgier i zamek miał służyć jego obronie. Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1356 r. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna. W XIV wieku dobudowano wokół niej zamek, który stanowił siedzibę starostów czchowskich. W XVII wieku uległ zniszczeniu. Obecnie zachowała się jedynie XIV-wieczna okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m. Na przełomie XIV i XV wieku w murach warowni często gościł król Polski i najwyższy książę litewski - Władysław Jagiełło (1362-1434). W tym okresie zamek był też poddawany licznym przebudowom. Przez jakiś czas funkcjonowało tu miejscowe więzienie, które zostało zlikwidowane po I rozbiorze Polski. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX w. przeprowadzono badania i prace archeologiczne oraz konserwatorskie.

GPS: 49.833173 , 20.67728 ,   Miejsce sprzedaży: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie22.12.2014

CERKIEW ŚW. ARCHANIOŁA MICHAŁA W BRUNARACH  No. 193

Wczoraj pisaliśmy o znaczku z drogi św. Jakuba w Grodowcu, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam znaczek promujący Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach. Jest to pierwszy "turystyczny znaczek cerkiewny" w Polsce i mamy nadzieję, ze nie ostatni. Turystów zapraszamy zatem do Brunar, tym bardziej, że w okolicy znajduje się kilka innych ZT. Cerkiewny znaczek w Brunarach do sprzedaży trafi 24 grudnia.

193 Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach to dawna greckokatolicka cerkiew. W 2013 roku cerkiew wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z piętnastoma innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Pierwsza cerkiew w Brunarach powstała na początku XVII wieku, kiedy to we wsi powstała parafia unicka. Nowa świątynia powstała w 1653 roku. Współczesna cerkiew zbudowana została w XVIII wieku, a już po kilkudziesięciu latach, w roku 1831 została przebudowana i powiększona. Dawne prezbiterium połączono z nawą, dostawiając nowe, trójbocznie zamknięte, zaś całość pokryto nowym dachem. Cerkiew w Brunarach jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się ponad nawą i prezbiterium. We wnętrzu świątyni zachowała się polichromia, pokrywająca całość stropu i wewnętrznych ścian obiektu. Oprócz tego w cerkwi znajduje się ołtarz główny z XVII w. oraz dwa ołtarze boczne z wieku XVIII z ikonami Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego. Po Akcji „Wisła” cerkiew została przejęta przez Kościół łaciński, a obecnie mieści się w niej rzymskokatolicki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP.

GPS: 49.534052 , 21.032716 ,   Miejsce sprzedaży: W sezonie od 1.V do 31.X u przewodnika (tel. 515 442 138), śr-sob 9-18, niedz 12-17. Poza sezonem sklep spożywczy naprzeciwko cerkwi.21.12.2014

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ JUTRZENKI NADZIEI W GRODOWCU  No. 330

Mijający rok obfitował w Znaczki Turystyczne o tematyce sakralnej. Wśród nich wyraźną grupę stanowią znaczki obiektów położonych na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Znaczki te w przeważającej większości w grafice posiadają muszlę św. Jakuba przez co stały się nie tylko gratką dla kolekcjonerów ZT, ale i pątników podążających jakubowym szlakiem. Na koniec roku mamy dla Was ZT promujący Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, które położone jest na dolnośląskim odcinku drogi św. Jakuba. Zainteresowanych najnowszym znaczkiem zapraszamy do Grodowca gdzie już na początku 2015 roku znaczek znajdzie się w sprzedaży.

330 Grodowiec to niewielka miejscowość leżąca kilkanaście kilometrów na południe od Głogowa. Wieś jest jedną z najstarszych na ziemi głogowskiej, a jej historia jako miejsca kultu sięga najprawdopodobniej XII wieku. Najstarsza znana nam wzmianka o Grodowcu i kościele pochodzi z dokumentu księcia głogowskiego Henryka III z 1291 r. W czasach księcia Jana II (1453-1504) Grodowiec był ważnym ośrodkiem władzy, zapisując się w historii m.in. zjazdami książąt piastowskich z Legnicy, Wrocławia, Świdnicy i Żagania. Przez wiele stuleci tutejszy kościół i parafia stanowiły ostoję Kościoła katolickiego, symbol jego duchowej siły i „wyspę” katolicyzmu na terenie, na którym w ogromnej większości ludność przyjęła protestantyzm. Kult Matki Bożej i pielgrzymki do grodowieckiego sanktuarium miały miejsce już w XV wieku. Kult maryjny był początkowo związany z obrazem Matki Bożej, który znajdował się w parafialnym kościele. W czasie wojny trzydziestoletniej w nieznanych okolicznościach obraz zaginął. Jego podobizna zachowała się jedynie na starych rycinach i niektórych wotach. Z czasem obraz został zastąpiony figurą Najświętszej Maryi Panny - Służebnicy Pańskiej. Księga cudownych uzdrowień z 1691 roku wymienia 47 cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Grodowieckiej. Okresem największego rozkwitu i rozwoju sanktuarium był wiek XVIII. Wciąż wzrastająca liczba pielgrzymów i rozrastająca się sława cudownego miejsca spowodowały, że zaczęto myśleć o powiększeniu kościoła. W latach 1702-1724 dobudowano dwie nowe nawy boczne, następnie konwikt dla księży emerytów, dom dla organisty, z czasem nową wieżę i zabudowania gospodarcze.

GPS: 51.543778 , 16.171808 ,   Miejsce sprzedaży: Kiosk z dewocjonaliami przy sanktuarium19.12.2014

SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ROZDZIELU  No. 192

Wydawać by się mogło, że w Polsce mamy już ZT z niemal wszystkich schronisk. Nic bardziej mylnego bowiem jest jeszcze grupa małych schronisk i schronisk młodzieżowych, które jak dotąd nie doczekały się swojego znaczka. Na szczęście dzięki Wam turystom także te małe schroniska dowiadują się o znaczkowej idei i prędzej czy później i tam ZT się pojawi. Pytajcie więc o znaczek w miejscach waszych pobytów, a tymczasem przedstawiamy najnowszy znaczek ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, który w sprzedaży pojawi się w Nowym Roku.

192 Szkolne Schronisko Młodzieżowe istnieje już 35 lat! Położone jest z dala od wszelkiego przemysłu, w otoczeniu porośniętych lasami wzgórz Beskidu Wyspowego, w mikroklimacie porównywalnym przez naukowców do rabczańskiego. Obiekt oferuje 49 miejsc noclegowych oraz możliwość całodziennego wyżywienia dostosowanego do potrzeb turystów, przyrządzanego w formie tradycyjnych potraw kuchni regionalnej. Schronisko jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Beskidu Wyspowego czy Pogórza Wiśnickiego. Naszą ofertę kierujemy do: młodzieży szkolnej, grup zorganizowanych, turystów indywidualnych. Niewątpliwymi atrakcjami pobytu w Rozdzielu będą wędrówki znakowanymi szlakami pieszymi lub rowerowymi, liczne zabytki kultury sakralnej ( np. kościół w Lipnicy Murowanej z XV w. -UNESCO) i świeckiej (np. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu), pomniki przyrody. Miłośników białego szaleństwa zaprasza położona nieopodal (3 km) stacja narciarska „Laskowa” oraz w Limanowej (16 km).

GPS: 49.790041 , 20.449745 ,   Miejsce sprzedaży: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu18.12.2014

MUZEUM JANA PAWŁA II W STARYM SĄCZU  No. 194

W ciągu mijającego roku na znaczkowej mapie Polski przybyło ponad osiemdziesiąt obiektów. Wśród nich znalazło się kilka miejsc kultu religijnego, muzea, schroniska i wiele innych. Wszystkie z tych miejsc połączone są ze sobą znaczkową siecią, a dzisiaj przedstawiamy Wam nowy znaczek, który  promuje zarówno miejsce kultu religijnego jak i mieszczące się w nim muzeum. Mowa oczywiście o Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu i najnowszym znaczku, który w sprzedaży dostępny będzie od 1 stycznia 2015 roku.

194 Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu mieści się w Ołtarzu Papieskim, który jako jedyny w Polsce pozostał na miejscu swojego powstania. To dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony pielgrzymów i turystów zadecydowano o pozostawieniu Ołtarza oraz stworzeniu muzeum. Autorem Ołtarza jest Andrzej Remi, a sam obiekt nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Pomieszczenie, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych bł. Kingi w czerwcu 1999 roku znajdowała się zakrystia dla kardynałów i biskupów zostało przeznaczone na Muzeum ku czci Papieża - Polaka. Możemy zobaczyć tam między innymi: medale pamiątkowe, przedmioty należące do św. Jana Pawła II, pamiątki z wizyt apostolskich czy pierwsza Piusa Ojca Świętego. Przy Ołtarzu powstał również w 2010 roku Rekolekcyjny Dom Pielgrzyma "Opoka".

GPS: 49.559673 , 20.648401 ,   Miejsce sprzedaży: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania, ul. Papieska 1017.12.2014

CENTRUM KULTURY ŚLĄSKIEJ W NAKLE ŚLĄSKIM  No. 591

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Znaczek Turystyczny z założenia ma wyróżniać miejsca, do których warto by dotarł turysta szukający wrażeń estetycznych, duchowych czy kulturalnych. Tak też jest z dzisiejszym znaczkiem, który promuje zabytkowy pałac w Nakle Śląskim  i mieszczące się w nim Centrum Kultury Śląskiej gdzie organizowane są wystawy stałe i czasowe, różnego rodzaju prelekcje i wernisaże, a także warsztaty i koncerty, o czym informuje zaprzyjaźnione z nami Radio Katowice. Warto więc odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ZT. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Zapraszamy do Nakła Śląskiego gdzie znaczek dostępny będzie na początku stycznia.

591 Bajkowy pałac w Nakle Śląskim został wzniesiony w 1858 r. przez hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck jako letnia rezydencja w niewielkim parku w stylu angielskim. Przebudowany w 1891 r., posiada cechy architektury neogotyckiej. Od strony wschodniej zdobi go charakterystyczna wieża. Po gruntownej renowacji wnętrz i częściowej ich przebudowie, pełni funkcję instytucji kultury – Centrum Kultury Śląskiej. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowała się piękna, drewniana klatka schodowa, witraże, ozdobny kominek w sieni, kolebkowe sklepienie w kaplicy, plafon, fasety, rozeta na suficie, częściowo okna i drzwi wraz z okiennicami, fragmenty posadzki, a przede wszystkim największa atrakcja pałacu – oryginalny sejf Donnersmarcków. Elegancki, reprezentacyjny hall oraz przestronne wnętrza znakomicie sprzyjają ekspozycji różnego rodzaju wystaw.

GPS: 50.438805 , 18.900722 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury Śląskiej ul. Parkowa 116.12.2014

WIKLINOWY KOSZ GIGANT W NOWYM TOMYŚLU  No. 361

Po kilku miesiącach wracamy na ziemię wielkopolską, a dokładniej do Nowego Tomyśla, w którym zobaczyć można niecodzienny kosz wiklinowy. To symbol miasta i jednocześnie nawiązanie do tutejszych tradycji związanych z uprawą wikliny i rzemiosłem plecionkarskim. Ciekawych miejsc w Nowym Tomyślu jest jednak znacznie więcej, dlatego zapraszamy do odwiedzin tego miasta i do zdobycia najnowszego znaczka, na którym przedstawiono właśnie gigantyczny kosz wiklinowy. Znaczek dostępny będzie od 7 stycznia 2015 roku.

361 Kosz gigant jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli miasta. Kształtem przypomina łódź z herbu Nowego Tomyśla zaś materiał, z którego jest wykonany nawiązuje do tutejszych tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Pierwszy kosz zbudowano w 2000 roku, chcąc w ten sposób uczcić przełom tysiącleci. Kosz był wspólnym dziełem 50. plecionkarzy. Prace nad nim trwały nieprzerwanie przez 55 godzin. Do jego budowy wykorzystano 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość – 17,29 m, szerokość – 9,46 m, wysokość – 7,71 m dały mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Wnętrze kosza zostało obsadzone różnego rodzaju gatunkami drzew i krzewów, tworząc w ten sposób swoistą formę kwietnika. Z czasem na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, które wpłynęły na niszczenie wikliny, koniecznym stało się wybudowanie nowego kosza. W sierpniu 2006 roku ten sam zespół plecionkarzy wyplótł nowy, jeszcze większy obiekt. Obecny kosz gigant ma długość – 19,80 m, szerokość – 9,53 m i wysokość – 8,98 m. Do jego budowy zużyto 12 ton wikliny i 11 ton konstrukcji stalowej.

GPS: 52.317716 , 16.128038 ,   Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Informacji, pl. Niepodległości 1015.12.2014

MUZEUM ENERGETYKI W ŁAZISKACH GÓRNYCH   No. 592

Wczoraj pisaliśmy o Międzynarodowym Roku Światła, który rozpocznie się wraz z nadejściem Nowego Roku. Niech więc dzisiejsza znaczkowa premiera będzie nawiązaniem do tego wydarzenia i pretekstem by zgłębić chociaż część wiedzy na temat światła, w czym pomoże z pewnością Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie 6 stycznia odbędzie się coroczny Dzień Światła. Zachęcamy zatem do wizyty w Muzeum Energetyki i przypominamy, że w sprzedaży najnowszy znaczek dostępny będzie od 22 grudnia.

592 W Łaziskach Górnych na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska znajduje się miejsce, które zabierze nas w przeszłość. W budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku, mieści się Muzeum Energetyki utworzone i prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Większość eksponatów została podarowana przez ofiarodawców, a dzięki nim przewodnicy wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych.

Muzeum czynne jest: we wtorki i czwartki w godz. od 9:00 do 13:00, środy w godz. od 11:00 do 19:00, w każdy drugi weekend miesiąca: w sobotę i niedzielę od 9:00 do 13:00. Inne terminy zwiedzania są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu.

GPS: 50.132468 , 18.841835 ,   Miejsce sprzedaży: PTP Muzeum Energetyki14.12.2014

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY - MIĘDZYNARODOWY ROK ŚWIATŁA

Za kilka dni minie rok, jak informowaliśmy Was o pierwszym polskim Noworocznym Znaczku Turystycznym. Noworoczny Znaczek Turystyczny Dzisiaj z wielka radością chcielibyśmy oznajmić, że z racji zbliżającego się Nowego Roku, Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce wydała drugi już NZT. Najnowszy NZT nawiązuje do Międzynarodowego Roku Światła, który przypada właśnie w 2015 roku. Stąd też symbolika umieszczona na znaczku nawiązuje w pewnym sensie do oficjalnego logo Międzynarodowego Roku Światła. Na znaczku zatem rolę słońca pełni logo ZT z promieniami w postaci flag symbolizujących państwa uczestniczące w projekcie "Znaczki Turystyczne".

W takim razie życzymy wszystkim kolekcjonerom i sympatykom idei ZT światła w mrokach codzienności, jasności na drogach życia, i promieni szczęścia w każdym dniu roku 2015.  

iyl2015 logo1 Światło odpowiedzialne jest za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach, laserach i procesorach optycznych. Jak powiedział laureat nagrody Nobla Ahmed Zewail „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany". Międzynarodowy Rok Światła jest więc doskonałym pretekstem do edukacji społeczeństwa, do podjęcia walki z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Jest to też ten moment, w którym to my powinniśmy zastanowić się nad rolą światła i jego oszczędzaniem. 8.12.2014

ZNACZEK TURYSTYCZNY JEDNYM Z ELEMENTÓW EDUKACYJNYCH

WegGorkaStr_2 Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat… tak kilkadziesiąt lat temu pisał Janusz Korczak. My wiemy to dziś, że taka dziecięca radość zamieszkała w Publicznym Przedszkolu w Węgierskiej Górce. Dostaliśmy z tej placówki niezmiernie miłe słowa:

Piszemy do Was z  Węgierskiej Górki, pięknej i malowniczo położnej miejscowości w Beskidach. W tym roku kierunkiem głównym pracy naszego przedszkola jest :regionalizm. We wszystkich grupach wiekowych promujemy walory i wartości naszej "małej ojczyzny".  Zapoznajemy najmłodszych jej mieszkańców z tradycjami, obrzędami i zwyczajami charakterystycznymi dla Górali Żywieckich.  Ponieważ Węgierska Górka jest świetną bazą wypadową na rożne szlaki górskie i rowerowe zachęcamy dzieci do podjęcia aktywności turystycznej. W celu "zaszczepienia" w nich zamiłowania do  gór wykorzystane zastały mapy , własne kolekcje znaczków turystycznych (40), dziennik kolekcjonera oraz  zakładki "Znaczka Turystycznego". Zainteresowania nie brakowało. Bardzo serdecznie pozdrawiamy całą Ekipę Znaczka Turystycznego. Dobrze ,że jesteście !!!

Pozdrawiamy, Nauczyciele i Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Węgierskiej Górce  ”

Jest to dla nas ogromna radość i wyróżnienie, że Znaczek Turystyczny może być narzędziem propagacji turystyki regionalnej i nie tylko wśród tak młodych turystów. Takie wiadomości na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Utwierdza nas to w przekonaniu, że to co robimy warte jest dalszej naszej pracy, że jest radością dzieci, a przez to i naszą. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich nauczycielom za tak miłe słowa. Pani Ani za zaangażowanie i podzielenie się swoją pasją. Młodym „kolekcjonerom” gratulujemy dotychczasowych kolekcji Znaczków Turystycznych, a nauczycielom dziękujemy za wspaniałe propagowanie wśród swoich wychowanków piękna Ojczyzny poprzez przekazanie idei w tak praktyczny sposób. To dzięki Wam możemy się cieszyć, wyrażamy to z całego serca naszymi podziękowaniami.

Zespół Znaczków Turystycznych7.12.2014

RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W JAKUBOWIE

Jakubow Na początku listopada, w Jakubowie miało miejsce spotkanie, a jego celem była inauguracja Znaczka Turystycznego, który powstał w tamtejszym Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Z przyczyn technicznych nie było możliwe wcześniejsze przedstawienie newsa z tego spotkania, w związku z czym relację z Jakubowa przedstawiamy Wam dzisiaj. Organizatorom i uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem spotkania i do wizyty w Jakubowie.

3 listopada br. swoją inaugurację miał również ZT Nr 329 z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Z tej też okazji w sali wiejskiej w Jakubowie odbyło się spotkanie inauguracyjne, w którym udział wzięło kilkanaście osób. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Kustosz Sanktuarium ks. Stanisław, członek Zarządu Bractwa Św. Jakuba pan Stanisław, sołtys wsi Jakubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach, pracownicy Informacji Turystycznej z Głogowa oraz kilku kolekcjonerów Znaczka Turystycznego z woj. lubuskiego.

Czytaj więcej: 3.11.2014 Spotkanie inaugurujące powstanie ZT w Jakubowie5.12.2014

SCHRONISKO PTTK POD BISKUPIĄ KOPĄ   No. 155

Wczoraj ciekawostką okazał się fakt związany z wprowadzonym właśnie znaczkiem No. 595. Okazało się bowiem, że suma wszystkich znaczków funkcjonujących poza Czechami po raz pierwszy w historii zrównała się z sumą wszystkich czeskich ZT. Tym 2118 znaczkiem był właśnie wczoraj prezentowany znaczek Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. A dzisiaj staramy się wyprzedzić czeskich kolegów i przedstawiamy Wam kolejną nowość z Polski, zapraszając tym samym do Jarnołtówka i zdobywania Schroniska Pod Biskupią Kopą, które przedstawiono na najnowszym znaczku.

155 Schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą" im. Bohdana Małachowskiego to jedyne schronisko w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Inicjatorem wybudowania schroniska było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Oficjalne otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r., a obiekt otrzymał wówczas nazwę Schroniska Górnoślązaków. Po 1945 r. schronisko otrzymało nazwę "Pod Biskupią Kopą", a w 1964 r. imię Bohdana Małachowskiego, krakowskiego działacza turystycznego. Pierwszym polskim właścicielem zostało PTTK z Katowic, a od 1992 właścicielem jest wrocławski oddział PTTK. Obiekt dysponuje 50-cioma miejscami noclegowymi w pokojach dwu i wieloosobowych, salą restauracyjną na 65 miejsc oraz salą konferencyjną i miejscem do organizacji pikników. Atrakcyjne położenie schroniska na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych daje wiele możliwości uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej.

GPS: 50.260595 , 17.430995 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko4.12.2014

MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI W KATOWICACH   No. 595

Dzisiaj ponownie przenosimy się na Śląsk, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ostatnio nowe znaczki. Tym razem zapraszamy Was do unikalnego Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach. Pamiętajcie jednak by planując wizytę skontaktować się z muzeum i uprzedzić o swoim przybyciu. Korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować panu Zbigniewowi, dzięki któremu możliwe było powstanie tego znaczka. Zapraszamy zatem do Katowic.

595 Ze względu na interaktywność ekspozycji, MHKI to jednostka unikatowa na skalę światową. Stale uzupełniany zbiór liczy aktualnie około 3000 eksponatów, pochodzących z okresu od końca lat 70-tych do przełomu XX/XXI wieku. Zbiory gromadzone są w działach: komputery, nośniki pamięci, urządzenia sieciowe, oprogramowanie oraz prasa i dokumentacja drukowana. Wśród wielu prezentowanych obiektów, warto wymienić np. komputer ODRA 1305, czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. Dużą część zbiorów tworzą produkty polskie: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster czy linia sprzętowa ELWRO. Oficjalna siedziba Muzeum położona jest tuż przy dworcu głównym w Katowicach pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1. Tu organizowane są wystawy czasowe (prezentujące zwykle około 40 urządzeń). Ekspozycja główna (około 250 urządzeń) zlokalizowana została w Katowicach Szopienicach przy ul 11 Listopada 13.

GPS: 50.260006 , 19.088464 ,   Miejsce sprzedaży: ul 11 Listopada 13, pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 13.12.2014

KOMUNIKAT O SPOTKANIU KOLEKCJONERÓW ZT W CZECHACH

Drodzy kolekcjonerzy!!!

W imieniu czeskich kolekcjonerów serdecznie zapraszamy na spotkanie jakie odbędzie się w dniach 7-10 maja 2015 r. w bajecznym skalnym mieście Adršpach /Czechy, kilkanaście kilometrów od granicy z Polską/. Mamy zarezerwowanych 20 miejsc noclegowych. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w nieprzekraczalnym terminie do 20.12.2014 r. na info@znaczki-turystyczne.pl

adrspachZakwaterowanie i wyżywienie w Pensjonacie ADRŠPACH 24  http://www.pl.adrspachpension.cz

Koszt 1 nocy za osobę (ze śniadaniem) 500 Kč + opłata klimatyczna 15 Kč. Obiady indywidualnie na wycieczkach. Kolacja będzie w pensjonacie. Jedna z kolacji może być grillowana. Cena kolacji - 120 Kč.

W programie zwiedzanie Adršpašských i Teplických skał-unikalnego Skalnego Miasta z formami skalnymi wyrzeźbionymi przez naturę ze skalnym wodospadem, szmaragdowym jeziorem oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. W programie jest również zwiedzanie skalnego miasta Ostaš i szczytu Hvězda.

Będzie też wspólna wycieczka do klasztoru benedyktynów w Broumovie, gdzie będzie nas oprowadzać sam benedyktyński mnich. Niezwykle ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Jest tam między innymi barokowa biblioteka klasztorna z cennymi zbiorami ksiąg, kościół, zakrystia, a także ciekawostka - najlepiej odwzorowana kopia Całunu Turyńskiego, jedyna w Europie na północ od włoskich Alp.

O szczegółach dotyczących opłat poinformujemy indywidualnie po zgłoszeniu chęci uczestnictwa. Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy!!!2.12.2014

TRZECHSETNY ZNACZEK TURYSTYCZNY W POLSCE

Na ten dzień, wielu z nas czekało od miesięcy. Wiedzieliśmy, że prędzej czy później przekroczymy tą magiczną liczbę, ale naprawdę nikt dokładnie nie wiedział kiedy to nastąpi. 300Od kilku dni wiedzieliśmy już, że będzie to w tym tygodniu, ale przygotowanie wszystkich materiałów  sprawiło, że dopiero dzisiaj możemy oficjalnie podzielić się z Wami tą radosną nowiną - mamy trzysta numerowanych znaczków w Polsce :-) !!! Oczywiście tej ilości nie osiągnęlibyśmy gdybyście nie Wy - turyści, dzięki którym w ogóle jest zapotrzebowanie na Znaczki Turystyczne. To Wy często podczas pobytów w ciekawych miejscach "zarażacie" swoją pasją zarządców tych miejsc i przyczyniacie się do powstania znaczka. Tak też się stało w przypadku naszego trzechsetnego znaczka, którym jest Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Dzięki kolekcjonerowi Adamowi, który był na zamku udało się zainteresować panią Patrycję, która z kolei nie będąc obojętną znaczkowej idei zainicjowała powstanie tego znaczka. Serdecznie dziękujemy pani Patrycji i Adamowi, a wszystkich turystów goraco zachęcamy do wizyty w Radzyniu Chełmińskim i robienia sobie fotek z "trzechsetnym znaczkiem" o numerze niższym o jeden :-)

ZAMEK POKRZYŻACKI W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM   No. 299

299 Zamek w Radzyniu Chełmińskim wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku to jedna z największych krzyżackich budowli w kraju. Do dnia dzisiejszego zachwyca swą potęgą. Wędrowców witają strzeliste wieże, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Po przekroczeniu XIV-wiecznego, granitowego portalu i wkroczeniu do szyi bramnej, odsłaniają się mniejsze i większe sale zamkowe oraz wszelkie perełki architektoniczne. Ten niepowtarzany klimat sprawił, że to właśnie tutaj zostały nagrane dwa pierwsze odcinki serialu „Pan samochodzik i templariusze”, czego pozostałością są tajemne znaki wyryte w murach. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania ale także organizowane są turnieje rycerskie, festyny, żywe lekcje historii ale i zaręczyny, śluby, imprezy integracyjne, prelekcje, konferencje.

GPS: 53.388423 , 18.935599 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek w Radzyniu Chełmińskim29.11.2014

MUZEUM WARSZAWY - RYNEK STAREGO MIASTA 28 - 42   No. 536

Niekiedy zachodzi konieczność zmiany wizerunku istniejącego już Znaczka Turystycznego. Przyczyn jest wiele: zmiana nazwy lub siedziby Miejsca Znaczkowego itp. Do każdego takiego ZT opracowywany jest nowy projekt pozwalający wykorzystać nowsze technologie wypalania wizerunku. W ten sposób powstaje „nowy – stary” znaczek. Tak też stało się w przypadku Muzeum Warszawy. W kwietniu 2014 r. dotychczasowa nazwa - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy została zastąpiona obecną nazwą – Muzeum Warszawy. Zmiany w Muzeum dotyczą nie tylko jego nazwy, ale także zakresu działania. Nowy wizerunek znaczka jest okazją do ponownego odwiedzenia Muzeum dla tych kolekcjonerów, którzy już posiadają dotychczasową wersję ZT, jak i dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zawitać w tym miejscu.

536 Placówka powstała w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Mieściła się wówczas w trzech zakupionych przez magistrat kamienicach na rynku: Baryczkowskiej, Szlichtyngera i Pod Murzynkiem. Od początku obejmowała opieką varsaviana. Siedziba muzeum wraz ze zbiorami uległa zniszczeniu w okresie powstania warszawskiego. Po wojnie, decyzją Zarządu Miejskiego, muzeum zostało reaktywowane pod obecną nazwą, a zaadaptowane na siedzibę kamienice odbudowano w latach 1948-1954 w ramach bezprecedensowej rekonstrukcji zabytkowego zespołu miejskiego Starego Miasta. Oprócz jedenastu kamienic MHW obejmuje również trzy dziedzińce. W latach 2010-2012 pod jedenastoma kamienicami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy trwała – jako inwestycja miejska z Funduszy Norweskich – całościowa renowacja piwnic MHW obejmujących powierzchnię 1142 m². Ze względu na konieczne ingerencje remontowe na wyższych kondygnacjach, od połowy 2010 r. działalność wystawiennicza Muzeum prowadzona jest poza siedzibą i w oddziałach.

GPS: 52.250354 , 21.011857 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep Muzeum Warszawy28.11.2014

TRASA TURYSTYCZNA - GMINA ŁĘCZYCE   No. 563

Dziś najlepszy dzień tygodnia - piątek, w związku z czym spieszymy z kolejną dobrą wiadomością. Już 2 grudnia do obiegu wejdzie kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem chcemy Wam zaprezentować znaczek promujący Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce.

563 Szlak Pstrąga Tęczowego to trasa rowerowa znajdująca się w gminie Łęczyce, leżącej w Powiecie Wejherowskim. Liczne wzniesienia wśród lasów i pól oraz lokalizacja trasy z dala od ruchu drogowego sprawiają że jest to miejsce idealne na odpoczynek na świeżym powietrzu. Drogi, po których wiedzie szlak to głównie szerokie i ubite gruntowe dukty leśne. Na całej trasie znajduje się także kilkanaście wiat przystankowych umożliwiających wypoczynek. W sąsiedztwie wiat zlokalizowane są także stojaki rowerowe, a całość dopełnia fachowe oznakowanie trasy w postaci tabliczek kierunkowych i map. Nazwa szlaku pochodzi od licznych w tym regionie hodowli pstrąga tęczowego. Przy okazji więc, szczególnie na odcinku wiodącym w pobliżu przełomu rzeki Łeby, warto skosztować świeżo przyrządzonego pstrąga. Wszelkich miłośników turystyki rowerowej ale i nie tylko, z pewnością zainteresują piękne krajobrazy jak i często spotykane zabytki architektury. Szlak liczy 32 kilometry długości.

GPS: 54.526656 , 17.913134 ,   Miejsce sprzedaży: Stanica rowerowa w Rozłazinie27.11.2014

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W KRAKOWIE   No. 207

Wracamy do Małopolski i do jej stolicy, w której już niebawem swoją premierę będzie miał kolejny ZT. Prezentujemy zatem wizerunek najnowszego znaczka, który promuje Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Bohatera dzisiejszego newsa można będzie zakupić już od 29 listopada w furcie klasztornej. Zapraszamy.

207 Już od ponad stu lat w klasztorze w Krakowie – Podgórzu na tzw. Górce mieszkają redemptoryści – opiekunowie słynącej łaskami ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ich przybycie do Krakowa wiąże się z osobą Sługi Bożego O. Bernarda Łubieńskiego. Po wybudowaniu klasztoru w 1903 roku przystąpiono do budowy kościoła. Kościół jest budowlą niezwykle malowniczą, pięknie wpisującą się w krajobraz Podgórza. Choć wzniesiony na początku XX w., to przypomina świątynie romańskie – zgodnie z założeniami architekta Jana Sasa – Zubrzyckiego, który w ten sposób pragnął uzyskać wrażenie kontynuacji tradycji narodowej i krakowskiej architektury średniowiecznej. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem (nawą poprzeczną) i pięciobocznym zamkniętym prezbiterium, otoczonym kaplicami. do kościoła wchodzi się przez arkadowy portal. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Trafiła ona tu w 1903 r. najpierw do kaplicy klasztornej a później do kościoła. Bardzo szybko ta ikona stała się przedmiotem żarliwego kultu. W 1994 roku odbyła się jej koronacja. Jednym z najbardziej znanych pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium to św. Jan Paweł II. Przybywał tu już podczas II wojny światowej, jako robotnik fabryki Solvay. Po latach osobiście wskazał konfesjonał nr 4, w którym się spowiadał. Przy sanktuarium istnieje całoroczna ruchoma szopka. W klasztorze są też gościnne pokoje, w których można zamieszkać.

GPS: 50.039524 , 19.943122 ,   Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna, ul. Zamoyskiego 56 w godz. 6.00 – 20.0026.11.2014

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W CHORZOWIE   No. 593

Dzisiaj na znaczkowej mapie Polski przenosimy się na Śląsk, a konkretnie do Chorzowa, gdzie obok trzech już istniejących Znaczków Turystycznych pojawia się właśnie czwarty i to nie byle jaki znaczek. Ten najnowszy przedstawia Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a w sprzedaży dostepny będzie już od 29 listopada. Zapraszamy zatem do Chorzowa.

593 Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. W planetarium, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.  Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne.

GPS: 50.290486, 18.991803 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa Planetarium<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 55 >>