Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 56 57

10.10.2012

SCHRONISKO SZWAJCARKA, No. 34

W tym tygodniu będzie miała miejsce premiera Znaczka Turystycznego Schroniska Szwajcarka w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie), w woj. dolnośląskim - serdecznie zapraszamy do odwiedzin tego miejsca.
Obiekt zbudowany został na wzór tyrolskiej bacówki w 1823 roku. Początkowo pełnił rolę leśniczówki, później był rezydencją właścicieli pobliskich Karpnik. Od roku 1950 funkcjonuje jako schronisko turystyczne. „Szwajcarka” położona jest na wysokości 520 m n.p.m. w płytkim siodle na wschodnim zboczu Krzyżnej Góry, w Górach Sokolich na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Sprzed schroniska roztacza się ładny widok na wschodnią część Karkonoszy. Miejsce to stanowi doskonały punkt wypadowy w Rudawy Janowickie i Góry Sokole. Najwyższe i najbardziej charakterystyczne w tutejszym krajobrazie są Krzyżna Góra (654 m) oraz Sokolik (642 m). Znakowane szlaki turystyczne umożliwiają uprawianie górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Schronisko jest także bazą dla uprawiania wspinaczki skałkowej – Góry Sokole są jednym z najlepszych terenów wspinaczkowych w Polsce. Obiekt oferuje noclegi w pokojach 2, 4 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, całodzienne wyżywienie oraz organizację imprez.

GPS: 50.863252,15.872717,  Miejsce sprzedaży:  Schronisko1.10.2012

SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW CZ. 2

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgłosili swój udział w spotkaniu /17 osób/ i bardzo proszę niezdecydowanych, aby pojdęli decyzję najpóźniej  DO CZWARTKU 4.10.2012, ponieważ po tym terminie chciałbym ustalić konkrety: ceny, program, miejsce, dojazd itd.

A na te informacje czekają z niecierpliwością wszyscy zgłoszeni. Dziękuję za zrozumienie i czekam do czwartku na zgłoszenia.28.09.2012

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY - ŚLĄSKIE SYMPOZJUM KRAJOZNAWCÓW - 2012

Znaczek Okolicznościowy jest wydawany ze względu na jakąś szczególną okazję, okoliczność. Ma na celu podkreślenie rangi wydarzenia, przyciągnięcie większej liczby uczestników danej akcji. Typowymi przykładami są organizowane rajdy, sympozja, jubileusze miast, festiwale folkowe. Znaczki Okolicznościowe są produkowane na zlecenie organizatora imprezy a ich sprzedaż odbywa się jedynie na konkretnej akcji. Za zgodą organizatora, sprzedaż może odbywać się również po zakończeniu imprezy, ale maksymalnie do końca roku kalendarzowego. Znaczki Okolicznościowe, ze względu na utrudnioną dostępność są dla kolekcjonerów niezmiernie atrakcyjne. Potrzeba przypomnieć, że każdy taki znaczek jest jednocześnie Jokerem, mogącym uzupełnić brakujący ZT w celu zyskania Znaczka Kolekcjonerskiego. W tym roku jest to pierwszy taki znaczek w Polsce, ogółem mamy, jak do tej pory 7 takich znaczków, patrz Znaczki Okolicznościowe .

 

A oto tekst Jacka z Opola - kolekcjonera ZT, jednego ze współorganizatorów sympozjum i inicjatora wydania Znaczka Okolicznościowego:

25/18 Śląskie Sympozjum Krajoznawców odbyło się w dniach 21-23.09.2012 w Opolu. Sympozja organizowane są już od 1977 roku.  Na początku organizowane były przez Wojewódzką Komisję Krajoznawczą przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Opolu. Od 1995 roku do współpracy włączyli się turyści czescy przy współudziale Matice Slezská z Opawy.  Sympozja na przemiennie organizowane są po Polskiej i Czeskiej stronie. Po przemianach organizacyjnych od 1999 roku organizatorem ze strony Polskiej jest  Opolski Klub Krajoznawców. W 2011 roku po raz pierwszy ujrzał światło dzienne Znaczek Turystyczny wydany z okazji tej międzynarodowej imprezy.  Dzięki przychylności  ZT Polska w 2012 roku ponownie udało się wydać znaczek. Czy wpisze się On do tradycji imprezy ? Kto wie? Po więcej informacji na temat Sympozjum zapraszam na stronę http://orso.pttk.pl/sympozja/ lub do obejrzenia kilku fotek na stronie http://tnij.org/sympozja25.09.2012

PAŁAC JEDLINKA, No. 125

W tym tydodniu ma swoją premierę Znaczek Turystyczny No. 125, Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka w Jedlinie Zdroju. Przepiękny obiekt z bardzo interesującą i niesamowitą historią. W tym miejscu chcieliśmy podziękować Panu Bogumiłowi za wyjątkową przychylność dla idei Znaczka Turystycznego. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca.

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen (Jedlince) pochodzą z XIII w., kiedy to wchodziła w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko – świdnickiego. Przez cały XIV wiek z zamkiem w Tannhausen związane były dobra, w skład których wchodziły młyny, tartaki, folusze i folwarki. Dobra te należące do Grodna, były zarządzane przez następujących po sobie właścicieli. Większa przebudowa obiektu miała miejsce w 1862 r. W 1944 r. pałac staje się siedzibą Organizacji Todt. Stąd bezpośrednio kierowane są prace techniczne obieku Riese w Górach Sowich. Po wojnie został przekazany do tak zwanych PGR'ów, składowano tam siano oraz inne rzeczy. W 2003 r. kupił go wraz z terenem prywatny przedsiębiorca z Górnego Śląska. Do dnia dzisiajszego udało się odrestaurować kilka sal. Obecnie obiekt stanowi Zespół Pałacowo-Hotelowy, znajduje się w nim XIX-wieczny pałac udostępniony zwiedzającym i trzygwiazdkowy hotel.

GPS: 50.712344 16.359253,  Miejsce sprzedaży:  Recepcja pałacu18.09.2012

TRZY NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE !!!

Od soboty 15 września istnieją trzy nowe Znaczki Turystyczne. Wszystkie pochodzą z tego samego regionu Góry Sowie i Nowa Ruda. Jak zawsze zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc, szczególnie do podziwiania pięknej panoramy ze szczytu wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Niebawem do rodziny znaczów z tego regionu dołączy Pałac w Jedlince, ale o tym w następnych aktualnościach.

Schronisko Górskie Orzeł, No. 123

Schronisko turystyczne położone na wysokości 875 m n.p.m. w Górach Sowich przy drodze z Przełęczy Sokolej do schroniska Sowa i na Wielką Sowę, pod szczytem Sokolicy. Schronisko powstało w roku 1931, a wybudował je mistrz krawiecki Julius Dinter. Po drugiej wojnie światowej było nieużywane, w roku 1950 przejął je FWP. W roku 1968 zostało oddane w ajencję a od 1992 jest formalnie sprywatyzowane. Od początku pozostaje w rękach tej samej rodziny. Schronisko oferuje 71 miejsc w pokojach od 1- do 6-osobowych. Schronisko prowadzi zarówno bufet jak i całodzienne wyżywienie. Przy schronisku funkcjonują dwa wyciągi narciarskie.

GPS: 50.664207,16.473189, Miejsce sprzedaży: Schronisko

 

Nowa Ruda – Ratusz, No. 124

Pierwszy obiekt w tym miejscu wzniesiono po 1442 r., następnie odbudowano go w 1577 r. Zniszczony podczas wojny 30-letniej, odbudowany został w 1650 r. Rozebrany w XIX w. ze względu na zły stan techniczny. Na jego miejscu w 1884 r. zbudowano nowy wg projektu Bergera i Seifferta. Okazały budynek, trzykondygnacyjny o rozczłonkowanej bryle nawiązuje do form renesansu i baroku. Okna w opaskach kamiennych posiadają różne kształty i wielkość. Część okien umieszczono w ozdobnych wykuszach lub loggiach, szczyty o swobodnym wykroju, obrzeżone kamiennymi profilami. W północnym narożniku ratusza wmurowana jest kamienna figura św. Floriana z 1756 r.  ratusz wraz z całym Rynkiem został w ostatnich latach rewitalizowany.

GPS: 50.579268,16.501666, Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna - Rynek 2

Wielka Sowa – Wieża Widokowa, No. 130 

Wielka Sowa, 1015 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, należy do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Budowę trwałej kamienno-żelbetowej wieży rozpoczęto w lipcu 1905 roku, a jej uroczyste otwarcie, które odbyło się 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi. Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę. Wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc, znajduje się w herbie tego miasta.

GPS: 50.680321,16.485683, Miejsce sprzedaży: Sklepik w wieży 

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych17.09.2012

Drodzy Kolekcjonerzy!

Gdzieś w połowie maja w czasie naszych rozmów lub w Księdze Gości padł pomysł wspólnego spotkania.Sami wiecie jak dużo pracy potrzeba było włożyć w odnowienie Znaczka Turystycznego w Polsce, w nową stronę wraz z mapą, FB, archiwum brakujących ZT, kontakty, nowe ZT itd. Wczoraj zakończyliśmy udział w Targach, których przygotowanie zabrało również mnóstwo czasu i energii. Ciągle coś, a czas ucieka... Mamy już wrzesień, a nie chciałbym być gołosłowny. Nie ma czasu na odpoczynek – organizujemy:


Więcej informacji

10.09.2012

ZNACZKI TURYSTYCZNE WEZMĄ UDZIAŁ W PREZENTACJACH GOSPODARCZYCH !!!

PG-Zbkowice webChcieliśmy z radością poinformować wszystkich kolekcjonerów Znaczka Turystycznego, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w VI Prezentacjach Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej, organizowanych w dniach 15 - 16 września 2012 r. przez Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich. Jest to dwudniowa impreza, na której ponad 50 wystawców będzie prezentowało swoje firmy i przedsiębiorstwa. Oczywiście poczuliśmy się zaszczyceni możliwością prezentacji Znaczka Turystycznego i przyjęliśmy zaproszenie. Jest to dobra okazja do szerzenia tej idei, tym bardziej, że w okolicach Kotliny Kłodzkiej znaczki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Natomist kilka dni temu dowiedzieliśmy się o wyjątkowym prezencie otrzymanym od organizatorów, tutaj cytujemy mail:

Szanowni Państwo, zostaliście "obdarzeni" przez organizatorów dodatkową promocją swojej działalności poprzez możliwość wejścia na żywo w Radiu Wrocław. Otóż.... 15 września w pierwszym dniu Prezentacji Gospodarczych będzie z nami Radio Wrocław. Zaproponowaliśmy właśnie Państwa, żebyście powiedzieli o sobie, o tym co robicie w Waszych firmach itd. Wejścia będą kilkuminutowe i biorąc pod uwagę ubiegły rok słuchało nas trochę ludzi, którzy w niedzielę przyjechali na prezentacje gospodarcze. Bardzo proszę o wyrażenie zgody. Zaraz po godzinie 12.00  w pierwszym dniu imprezy będę wołać każdego z Państwa na bieżąco.

Drodzy kolekcjonerzy, jeżeli możecie w najbliższy weekend przyjechać do Ząbkowic Śląskich to serdecznie zapraszamy. Będzie okazja do osobistego spotkania, wymiany doświadczeń, pytań itd. Prezentacje Gospodarcze są w sobotę 15 i w niedzielę 16 września od 12.00 do 18.00 w Hali Słonecznej. Wstęp wolny.

Zespół Znaczków Turystycznych4.09.2012

W pierwszy weekend września zainaugurował swoje istnienie Znaczek Turystyczny No. 133. Serdecznie polecamy to miejsce, bo warto...

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, No. 133

Sztandarowy zabytek miasta, duma, wizytówka i chluba Ząbkowic Śląskich,  druga krzywa wieża w Europie, zaraz po włoskiej Pizie. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce (34 m.), a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Obecnie pełni ona funkcję punktu widokowego. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża ani w jakim celu ją zbudowano. Najbardziej prawdopodobna wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Nie wiadomo też dokładnie, dlaczego uległa przechyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Pokonując 139 stopni można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony – panorama jest niezapomniana! Ale wieża to nie tylko powód do dumy ze względu na jej niezwykłe walory architektoniczne. To też świadek bogatej historii Ząbkowic Śląskich i ludzi tu żyjących – pod jej nazwą organizowana jest cyklicznie w miesiącu lipcu impreza: „Dni i Noce Krzywej Wieży”. Przybiera wtedy niecodzienne oblicza i można ją podziwiać w różnych okolicznościach (happeningi przy wieży, wystawy, koncerty muzyczne). Przy okazji ważnych wydarzeń w mieście udostępniania jest do zwiedzania także w nocy – z lampionami. W sezonie turystycznym czynna jest codziennie od godz. 09.00 do 18.00. Bilet ulgowy w cenie 2,00 zł, bilet normalny: 4,00 zł. Więcej informacji na stronie internetowej: http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/zab/

GPS: 50.588829,16.80964  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa wieży, Izba Pamiątek Regionalnych31.08.2012

MAPA SŁOWACKICH ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH

Na początku sierpnia ukazał się Atlas Znaczków Turystycznych znajdujących się na Słowacji. Z tego powodu, że wielu polskich kolekcjonerów zbiera słowackie znaczki jest możliwość zakupienia tego atlasu. Jest to 24-stronicowa broszura pokazująca mapę występowania Znaczków Turystycznych na Słowacji oraz zawierająca spis wszystkich znaczków aktualizowany w dniu 1.05.2012 roku. Otrzymaliśmy 10 sztuk tego atlasu, więc jeżeli ktoś z polskich kolekcjonerów chciałby go nabyć, jest okazja. Na Słowacji atlas kosztuje 3,5 EUR plus wysyłka, patrz http://turisticke-znamky.sk/info/objednavka_mapa czyli 15 zł wraz z wysyłką. Przypominamy, że na dzień dzisiejszy Słowacja posiada 592 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym, zajmując tym samym drugie miejsce wśród 15 krajów Europy. Chętnych prosimy o kontakt @ pod adresem info@znaczki-turystyczne.pl 

 

 

Dzisiaj ostatni dzień wakacji - szkoda..., ale przed nami jeszcze wrzesień a potem złota polska jesień. Warto więc wybrać się na wędrówkę szlakiem Znaczka Turystycznego, podziwiając piękno naszej Ojczyzny. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich kolekcjonerów, tych, którzy są z nami już kilka lat oraz grono nowych, które się z każdym dniem powiększa. 

Zespół Znaczków Turystycznych 16.08.2012

CZTERY NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE !!!

Z nieukrywaną dumą i radością informujemy, że cztery nowe miejsca mają swój Znaczek Turystyczny. Tak się składa, że wszystkie znajdują się w Kotlinie Kłodzkiej. Natomiast ich różnorodność jest dodatkowym atutem dla kolekcjonerów, zachęcającym do zobaczenia tych ciekawych i wyjątkowych miejsc turystycznych. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania atrakcji Kotliny Kłodzkiej!

Wodospad Wilczki w Międzygórzu, No. 145   

Znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika, w pobliżu Międzygórza. Wysokość wodospadu wynosi 22 m. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyka. Przed wielką powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła eworsyjnego wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych. Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.

GPS: 50.229168 16.760808 Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu Dom Nad Wodospadem, www.miedzygorze.net

Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie, No 137

Kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686-1704 wg projektu Michała Kleina. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi przybywali do słynącej z cudów figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem  – Strażniczki Wiary. W późnobarokowym zespole ciekawa jest świątynia z kształcie trójnawowej, emporowej bazyliki bez transeptu. Organy stworzył F. J. Eberhardt. Obok kościoła postawiono budynki klasztorne, gdzie do 1810 r. przebywali cystersi. Na początku XX w. straż przy cudownej figurze objęli Redemptoryści. Obecnie w klasztorze istnieje małe muzeum związane z historia kultu maryjnego w Bardzie. 4 lipca 2009 kościół podniesiono do godności bazylikimniejszej oraz przyłączono obiekt do Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

GPS: 50.505682 16.740417 Miejsce sprzedaży: Sklepik klasztorny

Lądek Zdrój – Najstarsze Uzdrowisko, No. 143 

Zasoby wód termalnych bijących w Lądku Zdroju wykorzystywane są w leczeniu już od XIII w. Tak długa historia kuracji uzdrowiskowej upoważnia Lądek Zdrój do określenia miasta jako najstarszego uzdrowiska w Polsce. Liczne lądeckie źródła, potrafią ukoić zmęczone ciało, a także dostarczyć organizmowi energii i sił witalnych. Ponadto Lądek kusi swym malowniczym położeniem. Miasteczko otoczone jest bogatymi i urokliwymi kompleksami leśnymi, okolone łagodnymi wzgórzami oraz rozległymi łąkami. Tak korzystne ukształtowanie terenu oraz wdzięczny charakter miasta sprzyjają wypoczynkowi i zapraszają do odwiedzin.

GPS: 50.343855  16.888433 Miejsce sprzedaży: Zdrój Wojciech, zakład przyrodoleczniczy „Jerzy“, sanatorium „Jubilat“

Uzdrowisko Długopole  Zdrój, No. 141 

Długopole Zdrój to niewielkie, położone z dala od miejskiego zgiełku, urocze sudeckie uzdrowisko. Miejscowość położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach u stóp Gór Bystrzyckich nad Nysą Kłodzką. Panujący tu łagodny klimat śródgórski, wiele słonecznych dni, zmienność ciśnienia cząstkowego tlenu i czystość górskiego powietrza wpływają korzystnie na czynność układu krążenia, układu oddechowego i czynność krwiotwórczą. Przebywający tu Goście, w ciszy spokojnej doliny i w miłej, rodzinnej atmosferze odzyskują zdrowie i siły, a także chętnie wracają do Długopola, i często – jak mówią - we wdzięcznej pamięci zachowują to niezwykłe miejsce. Warto spróbować...

GPS: 50.245311  16.631777 Miejsce sprzedaży: Pijalnia wód mineralnych

 

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych4.08.2012

WIEŻA DZWONNICA PRZY KOŚCIELE FARNYM W KROŚNIE - No.105

Z radością informujemy, że Krosno nad Wisłokiem ma swój Znaczek Turystyczny. Dzięki życzliwości i przychylności dla idei kolekcjonerskiej Dyrekcji Muzeum Rzemiosła w Krośnie, znaczek został wprowadzony szybko i z przekonaniem. Na znaczku widnieje wieża kościoła Trójcy Świętej, która jest uznawana dzisiaj za symbol miasta Krosna. Jest to wczesnobarokowa dzwonnica wzniesiona w XVII w. Wewnątrz znajdują się trzy dzwony z 1639 roku. Największy dzwon Urban – mierzący 490 cm w obwodzie, jest drugim, co do wielkości zabytkowym dzwonem w Polsce. Dzwonnicę wraz z dzwonami ufundował Wojciech Portius.  Turyści mogą wejść na najwyższą kondygnację z punktem widokowym i stamtąd oglądać panoramę miasta. Ufamy, że wieża farna będzie magnesem przyciągającym turystów do Krosna. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że wieża farna jest uważana za jeden z najważniejszych symboli Krosna. Zwiedzanie wieży jest włączone w “szklany szlak” prowadzący przez miasto.  Jest to pierwszy znaczek w mieście, dlatego będzie dostępny dla turystów w trzech miejscach: w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - budynek główny przy ul. Piłsudskiego 19, w Punkcie Informacji Kulturalno – Turystycznej, Rynek 5, który jest czynny również w soboty i niedziele, co niestety nie jest zbyt częste w innych IT oraz w samej Wieży Kościoła Farnego przy ul. Piłsudskiego 5.

Serdecznie zapraszamy do wędrówek Podkarpaciem, są tutaj miejsca warte zobaczenia jak Zamek Odrzykoń, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Rezerwat Prządki, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, nowoczesne Centrum Dziedzictwa Szkła i wiele innych. Wierzymy, że także tutaj idea kolekcjonowania Znaczka Turystycznego spotka się z życzliwym przyjęciem.

GPS: 49.694316  21.764237   27.07.2012

NOWOŚCI NA STRONACH ZNACZKOWYCH !!!

Drodzy Kolekcjonerzy,
po długiej i żmudnej pracy uruchamiamy dzisiaj nowe, bardzo ważne dla nas wszystkich zakładki: ZNACZKOWE MIEJSCA TURYSTYCZNE, gdzie znajduje się spis wszystkich znaczków oraz 
MAPA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH, gdzie można na mapie zobaczyć, w którym miejscu naszej Ojczyzny znajduje się znaczek. I jeszcze trzecia nowość, którą jest możliwość założenia znaczkowego konta kolekcjonera. Parę zdań na temat każdej z nich.


Więcej informacji

20.07.2012

SCHRONISKO PTTK NA ŚNIEŻNIKU –  No. 148

Z radością informujemy, że Schronisko PTTK Na Śnieżniku zostało wyróżnione Znaczkiem Turystycznym No. 148. Już dłuższy czas obecny opiekun schroniska p. Jacek Fastnacht interesował się znaczkiem, o którym mu powiedzieli czescy turyści odwiedzający Śnieżnik i jego schronisko. Nie tylko powiedzieli, ale zapalony turysta p. Oldřich nawiązał kontakt z centralą w Polsce i bardzo pomógł w powstaniu znaczka.

Samo miejsce jest fantastyczne. Położone we Wschodnich Sudetach w masywie Śnieżnika na wysokości 1218 m n.p.m. Jego początki związane są z  Marianną Orańską - córką króla holenderskiego i żoną księcia pruskiego - mieszkającą w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. To ona 1869 roku sprowadziła górala ze Szwajcarii i kazała mu wybudować "szwajcarkę", do której sama chętnie przybywała powozem na wypoczynek. I tak oto powstało urokliwe schronisko "Na Śnieżniku", jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Okolice schroniska są najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca itp. W 1950 r. budynek stał się własnością PTTK. Schronisko dysponowało wtedy 63 miejscami. W latach osiemdziesiątych schronisko gruntownie zmodernizowano i wyremontowano dzięki uporowi Zbigniewa Fastnachta. Był on dzierżawcą schroniska od 1982 roku, zapisał się w historii tego regionu jako prawdziwy miłośnik gór i przyjaciel ludzi. Zmarł 16 maja 2001 r. W uznaniu jego zasług schronisku nadano jego imię.

Serdecznie zapraszamy do wędrówek masywem Śnieżnika, do odpoczynku w gościnnym schronisku, no i oczywiście do zdobywania znaczków.

GPS: 50.207952  16.832385  www.schroniskonasniezniku.pl  Miejsce sprzedaży: Schronisko18.07.2012

535

Szanowni kolekcjonerzy i nie tylko; informujemy, że w dniu 22 lipca 2012 r. w Skansenie w Olsztynku odbędzie się impreza "Tajemnice ciesiołki",podczas której zwiedzający dowiedzą się o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii i Mazurach, poznają przykłady rozwiązań konstrukcyjnych budynków, zobaczą tarcie drewna na traku ręcznym. Dzieci będą mogły poukładać architektoniczne puzzle oraz drewniane klocki. Ponadto w niedzielę 5 sierpnia 2012 r. zapraszamy do kreatywnego wypoczynku dla całej rodziny na łonie przyrody w Skansenie. Wspólna zabawa, poszukiwanie i rozpoznawanie rodzimych gatunków roślin i zwierząt, konkursy rodzinne. Więcej informacji na stronie:www.muzeumolsztynek.com.pl

204

Zapraszamy wszystkich z bliska i z daleka na Zamek Grodziec, gdzie 22 lipca 2012 roku będzie hucznie obchodzone Święto Kwitnącej Lipy. W programie prezentacja wystawców miodów lipowych i nie tylko, a także występy zespołów folklorystycznych. Zapowiada się wspaniała zabawa. Przybywajcie! Wiecej informacji :www.grodziec.com

053

Informujemy, że w dniach 21-22.07.2012 r. na Hali Miziowej i w jej okolicach odbędzie się impreza "Festiwal Biegów Górskich w Korbielowie". Więcej informacji na stronie www.halamiziowa.pl/news.php?id=32. Zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu.

538

W dniach 21-22 lipca 2012 r. zapraszamy do Muzem Inżynierii Miejskiej w Krakowie na pokazy zestawów robotów LEGO Mindstorms. W takcie pokazów można będzie uczestniczyć w mini warsztatach, w których uczestnicy będą mogli sami zbudować i zaprogramować robota. Z okazji 85 rocznicy uruchomienia pierwszej regularnej linii komunikacyjnej w Krakowie, 21 lipca 2012 r. zostanie otwarta wystawa  planszowa, prezentująca archiwalne fotografie autobusów używanych w krakowskiej komunikacji miejskiej. Ekspozycja umieszczona będzie na ogrodzeniu od strony ul. św. Wawrzyńca. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowego taboru z kolekcji MPK S.A. w Krakowie, w tym świeżo wyremontowanego, jedynego zachowanego egzemplarza autobusu Jelcz 021. W niedzielę,zabytkowe autobusy wyjadą na linię 132, gdzie obsługiwać będą wybrane rozkładowe kursy. Warto skorzystać i powspominać. 

021

Informujemy zainteresowanych, że w schronisku PTTK na Luboniu Wielkim (Znaczek Turystyczny nr 021) w dniu 29 lipca 2012 r. (niedziela), odbędą się uroczystości związane z 80-leciem schroniska. W programie Msza św, a następnie uroczystości jubileuszowe i poczęstunek turystyczny. Gościom będzie przygrywała orkiestra. Więcej informacji na stronie http://lubon.pttk.pl/ w zakładce aktualności. Serdecznie zapraszamy na szlaki Lubonia Wielkiego.

Zespół Znaczków Turystycznych16.07.2012

Drodzy Kolekcjonerzy, poniżej publikujemy teksty długoletniej kolekcjonerki Znaczka Turystycznego, która pragnie się dzielić swoją pasją oraz informuje o aktualnych imprezach w miejscach, gdzie już znaczek występuje. Zachęcamy, zwłaszcza teraz w sezonie turystycznym, do dzielenia się swoimi wrażeniami z poznawanych miejsc a także do robienia fotografii, które potem będziemy mogli zamieszczać na naszych stronach internetowych.


Więcej informacji

2.07.2012

Drodzy Kolekcjonerzy!

Wspominaliśmy już w Księdze Gości o wydaniu przez czeską centralę Atlasu Turystycznych Miejsc Znaczkowych na lata 2012-2014 http://www.turisticke-znamky.cz  Tym z was, którzy zamówili sobie Atlas serdecznie dziękujemy i ufamy, że będzie dobrze służył na turystycznych szlakach. Z tego względu, we fragmencie czeskiego Atlasu obejmującym Polskę, na 147 stronie umieściliśmy już obecne i 46 planowanych nowych miejsc znaczkowych, zamieszczamy skan tytułowej strony Atlasu oraz spis obecnych i planowanych miejsc obecności ZT na terenie pokazywanym przez Atlas. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby zamówić taki Atlas, jest możliwość. Otrzymaliśmy z Rymařova większą ilość tej publikacji. Cena po przeliczeniu koron wynosi wraz z wysyłką 23 zł. Chętnych proszę o informację na info@znaczki-turystyczne.pl z podaniem adresu wysyłki. Ufamy również, że uda się nam wydać na wiosnę przyszłego roku zaktualizowaną mapę polskich ZT, oczywiście w skromniejszej wersji.

 

Z racji rozpoczynających się wakacji życzymy wszystkim odwiedzającym te strony wielu wrażeń na szlakach turystycznych, udanego odpoczynku i znacznego powiększenia kolekcji Znaczków Turystycznych.

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych

Atlas-1Atlas-38.06.2012

Drodzy Kolekcjonerzy,

Poniżej lista nowych miejsc znaczkowych, które otrzymały znaczek w ostatnich tygodniach.

Trwają rozmowy z nowymi miejscami, będziemy na bieżąco informować o efektach tych rozmów. Zachęcamy do odwiedzania nowych miejsc.

Zespół Znaczków Turystycznych


Więcej informacji

14.05.2012

W najbliższych dniach będziemy się starali uruchomić nowe strony internetowe, dające więcej informacji i możliwości kontaktu z miejscami turystycznymi oraz z kolekcjonerami.

Pragniemy także w celu wymiany informacji uruchomić Księgę Gości, o co prosiło nas wielu kolekcjonerów. Jest to bardzo ważne, aby poszczególni kolekcjonerzy nie czuli się jak samotne wyspy rozsiane po całej Polsce, ale aby wiedzieli że takich „pozytywnie szalonych“ ludzi jest więcej. Nie wszystkie działy będą aktywne od zaraz, dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Stopniowo będziemy to uzupełniać i udoskonalać. Prosimy także o uwagi, sugestie oraz propozycje, co jeszcze powinno się pojawić na naszych stronach.

Reagując na liczne pytania chcemy zapewnić, że sprawa zeszłorocznego Konkursu wraz z ogłoszeniem zwycięzców będzie w najbliższym czasie rozwiązana, chociaż z pewnością będzie przedmiotem żywej dyskusji między nami.

Wszystkim turystom, przyjaciołom, kolekcjonerom życzymy wspaniałych wrażeń z wiosennych, zielonych i pachnących szlaków. Jak najwięcej zdobytych celów turystycznych, pogody ducha i bogatej kolekcji znaczków. Zapraszamy także do nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych.

Zespół Znaczków Turystycznych8.05.2012

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych, z radością informujemy do dnia 8.05.2012 r. zostały wyróżnione obecnością znaczka następujące miejsca turystyczne:


Więcej informacji

21.03.2012

Wiosna Znaczka Turystycznego!!

Po jesienno-zimowym śnie Znaczek Turystyczny budzi się do życia i planuje nie tylko w tym sezonie, ale także w wielu następnych szerzyć ideę turystyki oraz poznawania piękna naszej Ojczyzny przy pomocy drewnianych krążków i gry kolekcjonerskiej.

W czasie wspomnianej przerwy tylko pozornie nic się nie działo, firma przeszła gruntowną transformację. Dotychczasowemu zespołowi Znaczka Turystycznego serdecznie dziękujemy za trud i zaangażowanie w pionierskiej pracy popularyzacji ZT w Polsce. Trzy tygodnie temu /24 lutego/ została założona spółka z o.o. o nazwie Znaczki Turystyczne z siedzibą w Złotym Stoku /dolnośląskie/. Jedynym udziałowcem nowej spółki jest pomysłodawca całej idei, firma Turistické známky z Czech. Znajdujemy się na etapie gromadzenia potrzebnych informacji, docierania do posłanej przez Was poczty elektronicznej, listów czy nieodebranych telefonów. Za wszystkie utrudnienia w kontakcie przez ostatnich kilka miesięcy przepraszamy i prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. Wiosna już za progiem, więc ufamy, że zdążymy z wszystkim zanim wyruszycie na szlaki turystyczne. Bardzo nam zależy na kontakcie z obecnymi i przyszłymi kolekcjonerami Znaczka Turystycznego oraz osobami i instytucjami, które wspierają tę ideę w Polsce. Dlatego podajemy nowe kanały kontaktowe:

  • Znaczki Turystyczne
  • skr. poczt. nr 38
  • 57-250 Złoty Stok
  • info@znaczki-turystyczne.pl
  • tel. +48 660 730 242
  • Gadu-Gadu: 42153285
  • Skype: znaczki.turystyczne

Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 56 57