23.09.2013
MIĘDZYNARODOWE ŚLĄSKIE SYMPOZJUM KRAJOZNAWCÓW
W miniony weekend tj. w dniach 20 - 22.09.2013 na gościnnej czeskiej ziemi, a dokładnie w Zálužné – Mokřinky odbyło się XXVI/19 Międzynarodowe Śląskie Sympozjum Krajoznawców zorganizowane po polskiej stronie przez PTTK , a dokładnie przez Opolski Klub Krajoznawców.
Tematem sympozjum był łupek, jego występowanie, wydobycie oraz wykorzystanie. W imprezie wzięło udział ponad 100 osób. Uczestnicy sympozjum brali udział w wykładach, ale także zwiedzali okolicę, a wieczorem bawili się przy dźwiękach cimbalovki. Tradycyjnie już sympozjum było okazją do wydania Znaczka Okolicznościowego, który otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.
19.09.2013
PREZENTACJE GOSPODARCZE ZIEMI ZĄBKOWICKEJ
Już po raz drugi Znaczki Turystyczne miały przyjemność uczestniczyć w Prezentacjach Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej jakie odbywają się corocznie w trzeci weekend września. I tak w dniach 14-15.09.2013 r. Hala Słoneczna zamieniła się na halę wystawienniczą, aby zaprezentować kilkadziesiąt wystawców przedsiębiorczości zarówno lokalnej jak i zagranicznej. Pomimo deszczowej pogody odwiedzający dopisali, na ząbkowickie święto przybyło ponad 2 tys. gości. Organizator przygotował wiele atrakcji, były koncerty, konkursy, park zabaw dla dzieci. Prezentacje Gospodarcze to dla nas okazja do zaprezentowania idei Znaczka Turystycznego, tak więc przygotowaliśmy się do tego, promując nasze stanowisko, cieszące się sporym zainteresowaniem osób, które już kiedyś słyszały o idei znaczka, jak również tych, którzy po raz pierwszy spotkali się z nim na Prezentacjach Gospodarczych. Odwiedzali nas kolekcjonerzy, niektórzy przybyli z odległych miejscowości, aby się z nami spotkać. Odwiedzali nas również zarządcy obiektów chcących przyłączyć się do idei.
Cieszy nas to, że zainteresowanie Znaczkiem Turystycznym rośnie w zaskakującym tempie, grono kolekcjonerów powiększa się, to dzięki nim idea wciąż się rozwija . Dołączają coraz młodsze pokolenia. Uważamy, że udział w Prezentacjach możemy uznać za udany.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nasze stanowisko.
Zespół Znaczków Turystycznych
16.09.2013
SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Drodzy Kolekcjonerzy!
Niespełna miesiąc dzieli nas od spotkania. Dlatego przedstawię Wam parę szczegółów dotyczących spraw organizacyjnych. Wielu z Was pyta o ceny, dlatego podajemy teraz podstawowe koszty:
- nocleg 25,-/ os. doba ( standard turystyczny, pościel w cenie, ręczników brak, ciepła woda całą dobę, pok. 2 - 6 os.)
- śniadanie 12,-/os.
- kolacja 12,-/os.
- obiad / obiadokolacja 18,-/os.
Z tego względu, że potrzebujemy pilnie wiedzieć ile osób skorzysta z noclegu z piątku 11.10 na sobotę 12.10 oraz z soboty 12.10 na niedzielę 13.10, bardzo prosimy o wypełnienie formularza, który można ściągnąć TUTAJ, zapisać na dysk, wypełnić i wysłać na adres info@znaczki-turystyczne.pl
Sprawa jest pilna z tego powodu, że nie znamy dokładnej liczby uczestników, a nie chcemy blokować miejsc noclegowych w tym terminie dla innych turystów odwiedzających Góry Sowie. Wstępnie zarezerwowaliśmy z 11/12 października 15 miejsc noclegowych, a z 12/13 października 30 miejsc. Jeszcze do końca tygodnia jest szansa na zwiększenie lub zmniejszenie tej liczby. Prosimy więc do końca tygodnia wysłać zapotrzebowania noclegowe.
Zgłoszenia traktujemy jako zobowiązujące, inaczej poniesiemy koszy za niewykorzystane miejsca noclegowe. Są także pytania o dojazd. Można dojechać samochodem, chociaż jest stromo pod górkę. Jest tam także miejsce do parkowania. Wyjechałem tam bez problemu zwykłym samochodem osobowym. W przypadku dużego błota można zostawić samochód na parkingu na przełęczy, a potem pójść jakieś 200 m piechotą do schroniska.
Główny program II Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych będzie w sobotę 12 października od godziny 10.00 Zachęcamy jednak wszystkich do pozostania z soboty na niedzielę w schronisku, abyśmy mieli w sposób mniej formalny czas na wzajemne poznanie się i rozmowy. Na spotkaniu będzie jeden z założycieli całej idei i dwóch czołowych kolekcjonerów z Czech. Pozostałe szczegóły w najbliższym czasie, teraz ważna jest sama liczba miejsc, prosimy o mobilizację – wiemy, że jest to możliwe.
10.09.2013
ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU No. 122
Mamy w Polsce całkiem sporo ciekawych zamków. Kilka z nich już doczekało się Znaczka Turystycznego, inne jeszcze nie. W gronie największych zamków figuruje Zamek Książ będący jednocześnie jednym z bardziej tajemniczych obiektów w Polsce. I oto spieszymy z informacją, że już teraz na terenie zamku można zdobyć ZT, a przy tym poznać fascynującą i pełną tajemnic historię tego miejsca. Zapraszamy do zwiedzania.
Zamek Książ w Wałbrzychu jest jedną z najpiękniejszych i największych rezydencji arystokratycznych w Polsce i Europie. Ceniony jest również jako wybitny zabytek architektury obronnej. Fascynuje zarówno przeciętnego turystę jak i wybitnego znawcę sztuki. Zachwyca swym ogromem, bogactwem pomysłów architektonicznych, burzliwą historią oraz uroczym położeniem. Zamek wznosi się na zalesionym cyplu skalnym, na wysokości 395 m n.p.m., otoczonym z trzech stron głębokim wąwozem, na dnie którego wije się rzeka Pełcznica. Takie usytuowanie przy tak dużych rozmiarach budowli jest rzadko spotykane w Europie. Romantyzmu całej scenerii dodaje leśno – górski charakter Książańskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajduje się cały kompleks. Książ bowiem to nie tylko zamek, lecz także zabudowania gospodarcze, tarasy i park w stylu angielskim. Budynek główny zamku ma kubaturę ok. 150 tys. m3 i posiada podobno ponad 400 komnat. To największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Imponująca bryła zamku jest zlepkiem różnych stylów architektonicznych, powstałych na przestrzeni siedmiu wieków w toku niejednej przebudowy i rozbudowy. Budowla z każdej strony wygląda inaczej, reprezentując odmienną epokę, lecz dzięki temu tym bardziej frapuje i wzbudza zachwyt. Zamek Książ ma jednak drugą twarz, mroczną i nieprzeniknioną. Uznaje się go za jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Dolnym Śląsku. Nie poznano ostatecznego celu nazistowskich przebudów, wiadomo jednak, że sam Adolf Hitler chciał zaadaptować zamek na swoją Główną Kwaterę. Wykopana rękami więźniów sieć tuneli obrosła już mgłą opowiadań, legend, teorii spiskowych. Bez wątpienia szczególnie mocno utarło się przekonanie, że właśnie pod dziedzińcem ukryto skarby zgrabione regionalnej ludności.
GPS: 50.842326, 16.291659, Miejsce sprzedaży: Kasa Biletowa, Recepcja Hotelu Książ
6.09.2013
IZBA PAMIĘCI KS. PROF. J. TISCHNERA W ŁOPUSZNEJ No. 18
Dzisiaj chcielibyśmy zaprosić Was do Małopolski, gdzie w miejscowości Łopuszna, nieopodal Nowego Targu znajduje się Izba Pamięci ks. prof. J. Tischnera. Rzecz jasna obiekt ten posiada swój własny Znaczek Turystyczny, który niniejszym prezentujemy.
Tischnerówka - góralska chałupa dobudowana do GOK w Łopusznej - miejsce uznania, pamięci i hołdu dla największego w dziejach Łopusznej syna tej ziemi - ks. prof. J. Tischnera, wybitnego filozofa, wspaniałego kapłana, przyjaciela górali i gór. Miejsce powstania muzeum nie jest przypadkowe, ponieważ ksiądz często bywał w GOK-u. Uczestniczył w spotkaniach z góralami, gościł z okazji różnych imprez i uroczystości, spotykał się z młodzieżą z zespołu góralskiego. Izba Pamięci istnieje od 2004 roku i składa się z dwóch części: sali muzealnej i audiowizualnej. Można tutaj zobaczyć zarówno autentyczne przedmioty należące do księdza profesora, jak również bardzo bogaty zbiór fotografii z rodzinnego albumu Tischnerów, rękopisy księdza, książki, jego listy, dokumenty, nagrody. Część audiowizualna „Tischnerówki” to miejsce gdzie można usłyszeć i zobaczyć księdza profesora w czasie projekcji filmu z jego udziałem pt. „Byli chłopcy byli...”
GPS: 49.479106, 20.132192, Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Gorczańska 7
4.09.2013
MUZEUM SKARBÓW MATKI ZIEMI W RZESZOWIE No. 106
Wakacje co prawda już za nami, ale nie oznacza to, że nie można planować kolejnych znaczkowych wypraw. Mamy nawet ku temu świetną okazję, bowiem już teraz jest do zdobycia kolejny Znaczek Turystyczny w woj. podkarpackim. Tym razem dosłowna perełka, a więc znaczek z Muzeum Skarbów Matki Ziemi w Rzeszowie.
Muzeum Skarbów Matki Ziemi w Rzeszowie mieści się na głównym deptaku rzeszowskiej starówki . Ekspozycja składa się z ponad 900 sztuk różnych eksponatów spotykanych w Polsce i na świecie. Są wśród nich zarówno kamienie szlachetne jak również skamieniałości i meteoryty. Spotkać tu więc można nie tylko gips lub kwarc, ale również siarkę czy rudy metali takich jak żelaza, cynku czy miedzi. Wśród kamieni szlachetnych zwiedzających na pewno zainteresują rubiny, agaty, jaspisy, malachity i szmaragdy, a prawdziwą perełką jest niezwykle rzadki niebieski diament. W muzeum znajdziemy także skamieniałości i blisko 200 odłamków meteorytów oraz ważący blisko 10 kg bursztyn. Ekspozycja mieści się w salonie jubilerskim Diamond & Gold, a zwiedzanie jest bezpłatne.
GPS: 50.037159, 22.001452, Miejsce sprzedaży: Salon Jubilerski Diamond & Gold, ul. 3 Maja 9
1.09.2013
SPOTKAJMY SIĘ
Czas jednak bardzo szybko ucieka... Wakacje za nami, nic na to nie poradzimy. Pozostaną wspomnienia przebytych szlaków, zwiedzonych zamków i innych ciekawych miejsc. Patrząc na zdobyte drewniane krążki, wiele z tych wspomnień ożyje. Warto się takimi wspomnieniami, radością, doświadczeniem podzielić z innymi.
Z pewnością w czasie tych wakacji przybyło wielu kolekcjonerów, którzy rozpoczęli przygodę związaną z ideą Znaczków Turystycznych. Wiemy o tym z licznej korespondencji, aktywności na profilu FB i z listów o wysłanie brakujących ZT. Grono osób, które zbierają znaczki się nieustannie powiększa, rozrastamy się - to bardzo dobrze. Tworzymy już pewną społeczność, dlatego warto się spotkać, porozmawiać, poznać się, umocnić już istniejące więzi.
Aby więc ostatni dzień wakacji nie był smutny, nostalgiczny potrzeba wyznaczać sobie nowe zadania, nowe cele. Dlatego zapraszamy wszystkich, którym idea kolekcjonowania drewnianych krążków jest bliska na:
Odbędzie się ono w Górach Sowich na wysokości
Z turystycznym pozdrowieniem Zespół Znaczków Turystycznych
30.08.2013
ZNACZEK KOLEKCJONERA
Znaczkowe hobby w Polsce nabiera rozpędu. Kolejne osoby ubiegają się o znaczki kolekcjonera, w związku z czym chcąc umożliwić kolekcjonerom możliwość zdobywania tych znaczków wprowadzamy do obiegu kolejny wzór. Tym razem w ramach serii ukazał się Znaczek Kolekcjonera No. 6 - Krzyżodziób sosnowy.
Znaczek Kolekcjonera No. 6 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Krzyżodziób sosnowy
Krzyżodziób sosnowy (Loxia pytyopsittacus) to ptak zamieszkujący północną Europę głównie na obszarze wokół Bałtyku. W Polsce gniazdował nielicznie na północy kraju, obecnie rzadko zalatuje. Spotyka się go pojedynczo lub w niewielkich grupach zalatujących ze wschodu. Krzyżodziób sosnowy jest podobny do krzyżodzioba świerkowego, ale jest od niego większy. Ma także bardziej krępą sylwetkę, grubszą szyję i większą głowę z płaskim czołem. Dziób krzyżodzioba jest charakterystycznie skrzyżowany co umożliwia mu wyłuskiwanie nasion z twardych szyszek sosny. Krzyżodziób sosnowy zamieszkuje głównie bory sosnowe a także lasy mieszane z dominującym udziałem sosny. Pożywienie tego gatunku stanowią głównie nasiona sosny, a także świerka. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W kraju uznaje się go za gatunek wymarły.
13.08.2013
PACZKÓW - POLSKIE CARCASSONNE No. 161
Pozostając na południu Polski zapraszamy do bogatego w zabytki Paczkowa, gdzie niebawem pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Przy okazji zapraszamy także do pobliskiej Nysy i położonych nieco na zachód Złotego Stoku i Kamieńca Ząbkowickiego gdzie także niedawno pojawiły się nowe znaczki.
Paczków to miasto założone w 1254 r. z inicjatywy biskupa wrocławskiego. Gród miał w założeniu chronić południowo-zachodnią granicę księstwa biskupiego i w związku z tym już na samym początku został ufortyfikowany. Na początku XV w miasto zajęli husyci, którzy spowodowali w nim wiele zniszczeń. Mimo to wiek ten przyniósł miastu szybki rozwój gospodarczy, głównie za sprawą przywilejów nadawanych miastu przez biskupów. Wśród obiektów historycznych niewątpliwie zasługujących na uwagę turystów wymienić można właśnie rozbudowane fortyfikacje miejskie, gęsto usiane basztami i wieżami, a będące najlepiej zachowanymi tego typu obiektami na Śląsku. Ciekawość turystów powinien także wzbudzić Ratusz Miejski oraz Domu Kata. Na uwagę zasługują także paczkowskie kamienice oraz kościoły. Z uwagi na swój średniowieczny charakter i rozbudowane fortyfikacje miasto zyskało miano "Polskiego Carcassonne".
GPS: 50.46402, 17.006192, Miejsce sprzedaży: Biuro turystyczne TeraTour www.zwiedzanie.paczkowa.pl, Rynek 20, Kiosk Lotto, ul. Armii Krajowej, (obok Wieży Wrocławskiej)
12.08.2013
NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE W WOJ. ŁÓDZKIM
W naszych wędrówkach szlakiem Znaczka Turystycznego warto od czasu do czasu wybrać się także do centrum Polski, która w tym miejscu także zachwyca przyrodą, zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi. Tym razem zapraszamy do Łodzi i Łęczycy, gdzie swoją premierę mają kolejne dwa Znaczki Turystyczne. Powstały one dzięki dużemu zaangażowaniu kolekcjonerów Sebastiana i Lilli z Łodzi, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się także Pani Katarzynie z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi No. 224
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi znajduje się w zabytkowym budynku z 1856 roku według projektu Jana Karola Mertschinga. W budynku pierwotnie mieściła się Szkoła Powiatowa Realna, następnie Łódzka Szkoła Rzemieślnicza, na krótko w gmachu urzędował także Magistrat łódzki. Obecny budynek to efekt wizji dwóch łódzkich architektów – Hilarego Majewskiego (1884) oraz Wiesława Lisowskiego (w latach 1924-1925). Ostatecznie budynek otrzymał klasycystyczną formę okazałego czteropiętrowego gmachu. Od 1945 roku stał się siedzibą Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, które stało się największym muzeum w Łodzi. Muzeum gromadzi eksponaty: archeologiczne związane z prehistorią regionu, etnograficzne, numizmatyczne, a także udostępnia zbiory kultur pozaeuropejskich (japońskiej, afrykańskiej). Posiada również ciekawy zbiór Działu Widowisk Lalkowych. Muzeum mieści się w jednym z charakterystycznych miejsc Łodzi, a mianowicie na Placu Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki projektu Mieczysława Lubelskiego.
GPS: 51.776353, 19.455533, Miejsce sprzedaży: Muzeum - Plac Wolności 14, Łódź
Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku No. 225
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku niedaleko Łęczycy to jeden z trzech elementów projektu pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku”. Skansen odtwarza warunki życia wsi łęczyckiej z okresu międzywojnia i prezentuje rzadkie budownictwo gliniane. Składa się z glinianej chałupy, zabudowań gospodarskich, wiatraka, kuźni, olejarni oraz mniejszych form takich jak: studnia, kapliczka i ule. Główną atrakcją skansenu jest wiatrak pochodzący z 1820 roku, gdzie w przyszłości mają być prezentowane pokazy mielenia zboża oraz wystawa obrazująca młynarstwo wiatrowe, bardzo popularne na tych terenach. Skansen w swej edukacyjnej roli pomoże każdemu wyobrazić sobie jak wyglądała i funkcjonowała polska wieś przed około stu laty. W otoczeniu skansenu w Tumie można podziwiać 850 letnią romańską archikolegiatę łęczycką pw. NMP i św. Aleksego ufundowaną przez synów Bolesława Krzywoustego oraz drewniany kościół pw. Św. Mikołaja z 1761 roku. Skansen wraz z rekonstrukcją grodziska i pawilonem muzealnym, jest ośrodkiem zamiejscowym Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
GPS: 52.060051, 19.229794, Miejsce sprzedaży: Skansen - Kwiatkówek 26A
Przy okazji pobytu w Kwiatkówku wielbicieli Znaczka Turystycznego zachęcamy do wizyty w pobliskiej Łęczycy gdzie w Zamku Królewskim zdobyć można ZT No. 202
11.08.2013
NOWY WIZERUNEK ZT No. 101 – OŚRODEK NARCIARSKI KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA
Kilka dni temu informowaliśmy o wznowieniu znaczka No. 550, a tymczasem dzisiaj mamy dla Was kolejne info o wznowionym wizerunku znaczka. Tym razem zmiana dotyczy znaczka No. 101 – Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska.
Przypominamy zatem, że wyżej wymieniony obiekt to główny ośrodek narciarski Białki Tatrzańskiej o dostępności stoków dla wszystkich narciarzy. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno początkujący, średnio-zaawansowani i zaawansowani narciarze. Ośrodek dysponuje 6 wyciągami narciarskimi, w tym nowoczesną sześcioosobową koleją linową z osłonami przeciwwietrznymi oraz szeroką infrastrukturą dostępną dla każdego narciarza. Na terenie ośrodka znajdują się także szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.
Turystów i wielbicieli ZT zapraszamy do ruszenia w trasy, a więcej informacji nt. powyższego znaczka znajdziecie w naszym katalogu.
10.08.2013
SCHRONISKO PTTK W KOMAŃCZY No. 42
Tym razem zapraszamy wszystkich w Bieszczady, gdzie w miejscowości Komańcza znajduje się Schronisko PTTK. Obiekt ten doczekał się właśnie swojego Znaczka Turystycznego, który z radością prezentujemy.
Schronisko PTTK w Komańczy położone jest w Komańczy-Letnisku. Budynek schroniska to zbudowana w latach 1933-34 drewniana willa letniskowa. Budynek był dzierżawiony przez PTTK, a od 1964 roku stał się jego własnością. Na początku lat siedemdziesiątych, a później pod koniec lat 90-tych w schronisku przeprowadzono liczne remonty, dzięki czemu gruntownie je zmodernizowano. Obok schroniska wybudowano także domki kempingowe. Obecnie schronisko posiada 23 miejsca noclegowe w budynku głównym i 25 miejsc w pięcioosobowych domkach. Oprócz noclegów i wyżywienia na miejscu oferowana jest możliwość pieczenia barana lub dzika, a także organizacji imprez okolicznościowych. Turystom umożliwia się także przejażdżki końmi huculskimi, a zimą udział w kuligach.
GPS: 49.347895, 22.077197, Miejsce sprzedaży: Schronisko
6.08.2013
NOWY WIZERUNEK ZT No. 550 – ŚLĄSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY W CHORZOWIE
Wielu turystów, ale zapewne nie tylko ich, ucieszy fakt, że doczekaliśmy się utworzenia nowego wzoru znaczka, w miejscu, w którym znaczek istnieje. To oczywiście sygnał, że Znaczek Turystyczny wciąż się rozwija i niepodważalny dowód na to, że także zarządcy miejsc oznaczonych znaczkiem do wyglądu znaczka przywiązują wielką wagę.
A wspomniany powyżej nowy wzór znaczka dotyczy rzecz jasna znaczka dostępnego od kilku dni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Nowy znaczek jak widać na załączonym obrazku przeszedł gruntowny lifting. Pozostawiono jednak zachować wizerunek niewielkiego wielbłąda (widocznego w projekcie ustępującego znaczka), a będącego elementem identyfikacji wizualnej ZOO w Chorzowie.
Zachęcamy zatem do zdobywania najnowszej wersji chorzowskiego znaczka, a może przy okazji uda się komuś zdobyć także ustępujący znaczek do swojej kolekcji :-)
31.07.2013
ZŁOTY STOK - MIASTO ZŁOTEJ PRZYGODY No. 139
Z ogromną radością chcemy Was poinformować o najnowszym Znaczku Turystycznym, który lada chwila ukaże się w Złotym Stoku. Znaczek promujący miasto dostępny będzie w trzech punktach. A przy okazji wizyty w Złotym Stoku zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą turystyczną miasta.
Złoty Stok to malownicze miasteczko, położone u podnóża Gór Złotych. Posiada ponad 1000 letnią historią górnictwa złota dzięki czemu Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Oprócz zasobów w postaci atrakcji turystycznych takich jak Kopalnia Złota, Leśny Park Przygody, Średniowieczny Park Techniki czy Naturalny Staw Kąpielowy, Złoty Stok oferuje malownicze szlaki turystyczne, ciekawe i liczne zabytki, rozbudowaną sieć tras rowerowych i spacerowych w pięknej krajobrazowej scenerii, a także szereg imprez sportowo - rekreacyjnych, które corocznie ściągają po kilkaset uczestników. Dodatkowo liczne obiekty sportowe pozwalają na w pełni aktywny wypoczynek.
GPS: 50.442987, 16.874421, Miejsce sprzedaży: Urząd Miejski w Złotym Stoku – Rynek 22, Centrum Kultury i Promocji – ul. 3 Maja 10, Punkt Informacji Turystycznej – Rynek 14
26.07.2013
WIEŻA BRAMY GÓRNEJ W GŁUCHOŁAZACH No. 154
Nie samymi znaczkami z Dolnego Śląska turysta żyje, dlatego aby nieco urozmaicić zbiór nowości, publikujemy dzisiaj informacje o najnowszym Znaczku Turystycznym z Ziemi Opolskiej.
Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach to jeden z elementów pierwotnych obwarowań miejskich. Obwarowania w Głuchołazach powstały ok 1350 roku. Mury miejskie pierwotnie miały 5 m wysokości i 2 m grubości. Brama górna ma ok. 25 metrów wysokości. Została zbudowana ok. 1600 roku na polecenie wójta Głuchołaz. W tym też czasie ozdobiono ją renesansową attyką ze strzelnicami, a w 1903 roku dobudowano ceglany hełm. Jeszcze w XIX wieku tuż przy wieży istniała brama, w której siedział celnik pobierający opłaty za towary wwożone do miasta. Obecnie na szczycie wieży widnieje metalowa chorągiewka w kształcie głowy kozy i jest to pamiątka nie istniejącego już ratusza. Aktualnie wyremontowana wieża została udostępniona zwiedzającym. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy z widokiem na same Głuchołazy jak i okolicę.
GPS: 50.317237, 17.383429 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Plac basztowy 4a – (obok wieży)
24.07.2013
ZAMEK KAPITANOWO W ŚCINAWCE ŚREDNIEJ No. 113
Turystów, którzy w najbliższym czasie wybierają się w okolice Ziemi Kłodzkiej informujemy, że pojawił się tam kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem zapraszamy do Ścinawki Średniej gdzie do zdobycia znaczek w tamtejszym Zamku Kapitanowo. Zapraszamy.
Zamek Kapitanowo to jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalno-obronnych w Polsce. Jego przeszło 700 lat historii oraz wyjątkowi mieszkańcy gwarantują niebywały poziom zarówno architektoniczny, jak i humanistycznej myśli tamtych czasów. Drugi co do wielkości donżon w Polsce, krużganki, kuchnie, tajne schody, tajna sala rady, pomieszczenie ostatecznej obrony to niektóre z pereł zamku. Niezwykła aura panująca we wnętrzach stanowi adekwatne tło dla wspaniałej kamieniarki w postaci unikatowych portali, obramień okiennych oraz kominków. Znakomita większość spośród 64 zamkowych sal nakryta została sklepieniami o przeróżnej konstrukcji. Kilka już wyremontowanych i umeblowanych antykami pomieszczeń oczekuje na miłośników dawnych dziejów Ziemi Kłodzkiej.
GPS: 50.525253, 16.483935, Miejsce sprzedaży: Zamek
23.07.2013
PAŁAC W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM No. 135
Z wielką przyjemnością informujemy, że oto pojawił się kolejny ZT na Dolnym Śląsku. Tym razem przenosimy się do miejscowości Kamieniec Ząbkowicki, gdzie najnowszy znaczek można zdobyć przy okazji zwiedzania tutejszego pałacu. A przy okazji wizyty w tym miejscu zapraszamy także w najbliższe okolice gdzie jeszcze niejeden ZT mozna zdobyć.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektoniczna Dolnego Śląska i najlepszy przykład architektury neogotyckiej. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej na podstawie projektu architekta Karla Schinkla, a po jego śmierci plany realizował jego uczeń – młody architekt Ferdynand Martius. Kamień węgielny pod budowę pałacu położono 15 października 1838 roku, a w kwietniu 1839 roku, rozpoczęto prace przy wznoszeniu rezydencji. W pałacu znajdowało się ponad 100 większych i mniejszych pomieszczeń. W jednym z nich tak zwanej jadalni znajdowały się dwa ogromne freski Wesele w Kanie oraz Uczta Baltazara. Zakończenie budowy pałacu nastąpiło w 1872 roku, jednakże drobne prace przy obiekcie, jak również umeblowanie pałacu trwały do 1902 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęła się dewastacja i rozkradanie pałacu, a to co pozostało zniweczył pożar, który wybuchł 22 stycznia 1946 roku. Przez lata pałac niszczał, aż do momentu, kiedy w 1984 roku wydzierżawiono go Panu Włodzimierzowi Sobiechowi, który starał się odbudować obiekt. Po jego śmierci od 2012 roku pałac powrócił pod bezpośredni zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Dzięki inwestycjom, jakie są w nim prowadzone obiekt nabiera nowego blasku i od maja 2013 roku jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.
GPS: 50.521057, 16.880841, Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - "czerwony kościółek"
14.07.2013
KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Coraz większa liczba kolekcjonerów Znaczków Turystycznych wymusza powstawanie nowych Znaczków Kolekcjonera. Po marcowej premierze ZK no 4 z wizerunkiem karliczki przyszła pora na coś z pazurem. W związku z tym mamy przyjemność zaprezentować Znaczek Kolekcjonera ukazujący sylwetkę Kobczyka.
Znaczek Kolekcjonera No. 5 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Kobczyk
Kobczyk (Falco vespertinus) to ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. W Polsce obecnie ptak ten jest gatunkiem przelotnym, podczas gdy dawniej był ptakiem sporadycznie lęgowym. Widywany od kwietnia do października. Gatunek ten żywi się większymi owadami i tylko sporadycznie w swoim menu sięga po drobne gryzonie, płazy, gady i ptaki. Gniazduje zwykle w opuszczonych gniazdach srok, wron, gawronów lub w dużych dziuplach, czasem w norach i na półkach skalnych. Kobczyk jest ptakiem średniej wielkości. Jego średnia długość to ok 30 cm., a rozpiętość skrzydeł to ok. 60-70 cm. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
5.07.2013
DZIENNIK KOLEKCJONERA
W końcu pojawił się długo oczekiwany i zapowiadany Dziennik Kolekcjonera. Jest to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto zbiera Znaczki Turystyczne i nie tylko. Kilka informacji na jego temat:
- jest podręczny - 18 cm wysokości i 13,5 cm szerokości
- ma twarde okładki, na jednej z nich jest metalowe logo Znaczków Turystycznych
- posiada 100 kartek z twardego papieru, aby tak szybko się nie zniszczyły
- ma nietypowe wiązanie złożone z dwóch śrub, w razie powiększenia kolekcji można zakupić dłuższe śruby i kolejne kartki
- dla zachowania międzynarodowości i uniknięcia tłumaczeń wszystko jest w piktogramach
- można bardzo szybko opisać warunki pogodowe, sposób dotarcia do miejsca, datę, czas
- można w nim umieszczać pieczątki, naklejki, zapiski i małe okrągłe naklejki będące na znaczkach
- w trasę nie trzeba brać całego dziennika, ale jedynie kartkę lub dwie, aby nie obciążać plecaka
- na pierwszych dwóch stronach jest krótko wyjaśniona idea kolekcjonerska i dane kontaktowe
- każdy może mieć swój indywidualny dziennik, gdzie zamiast nazwy Dziennik Kolekcjonera na okładce, może sobie zamówić jakikolwiek napis, np. imię i nazwisko, pseudonim
Chyba tych dziesięć punktów wystarczy, więcej w czasie bezpośredniego spotkania z dziennikiem ... Cena 1 szt. 23 zł, wysyłka do 2 szt. 14 zł. Dziennik z indywidualną okładką, grawerowany laserowo kosztuje 30 zł. Zamówienia pod adresem info@znaczki-turystyczne.pl Ten na fotografii jest dostępny od ręki, na indywidualny trzeba trochę poczekać. Więcej fotek na FB
Z turystycznym pozdrowieniem Zespół Znaczków Turystycznych
2.07.2013
ZMIANY NA CZESKIEJ STRONIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH
Znaczki Turystyczne niemal nieustannie się rozwijają. Pisaliśmy już wielokrotnie o pracach, które odbywają się jakby na zapleczu i dzisiaj chcemy Wam podać konkretny przykład. Kilka dni temu bowiem poważną metamorfozę przeszła czeska strona Znaczków Turystycznych. I choć w chwili obecnej strona nie posiada jeszcze wszystkich funkcji, to już cieszy nie tylko swoim wyglądem ale i możliwościami. Przede wszystkim jednak w oczy rzuca się powiększony zasób informacji o ZT. Obszernie opisano nie tylko same Znaczki Turystyczne ale także znaczki okolicznościowe, przechodnie i noworoczne. Nie zabrakło też informacji o innych produktach kolekcjonerskich (funkcjonujących w Republice Czeskiej). Jeśli zaś chodzi o funkcje strony to przebudowie uległ katalog ZT. Strona ponadto wzbogaciła się o konta użytkowników, dzięki czemu każdy może tworzyć swój wirtualny zbiór znaczków i podgląd posiadanych ZT na mapie (podobnie jak na polskiej stronie). Profil użytkownika daje także możliwość brania udziału w głosowaniach dotyczących wprowadzenia nowych ZT. W dalszej perspektywie planuje się również zintegrowanie profilu by za jego pośrednictwem można było dodawać do swojej kolekcji także znaczki z innych państw.
Zachęcamy wszystkich wielbicieli Znaczków Turystycznych do korzystania z czeskiej, ale także z naszej polskiej strony znaczkowej. Mile widziane będą wszelkie komentarze dotyczące dostępności i cen znaczków jak również dyskusje na naszym forum dyskusyjnym. Zapraszamy.
30.06.2013
WESTERNOWA SZKOŁA W RYMAROWIE
Wprawdzie wakacje już jutro, ale to nie przeszkadza, aby się otwierały nowe szkoły... Nieopodal Infocentrum Znaczka Turystycznego w Rymarowie w sobotę 29 czerwca rozpoczęła uroczyście swoją działalność Szkoła Westernowa. Były występy, pokazy, poczęstunek, przecięcie biczem wstęgi na otwarcie.
Każdy uczeń tej szkoły przechodząc z parkingu przy Infocentrum ZT zobaczy wystawę znaczków na świecie i oczywiście znany już Wam "znaczkowskaz". Szkole i jej pomysłodawcom trzymamy kciuki i życzymy pilnych uczniów a wszystkich polskich znaczkowiczów zapraszamy do Rymarowa. Więcej fotografi na naszym FB
19.06.2013
MAPA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE
Od momentu poczęcia do narodzin upłynął długi i pracowity okres kilku miesięcy. Potem bóle porodowe, które raz się wzmagały, raz przestawały. Aż w końcu wczoraj w przedpołudniowych godzinach przyszła szczęśliwie na świat. Pojechałem po nią specjalnie do Wrocławia, tam gdzie się urodziła i przywiozłem samochodem do domu. Jest już na świecie, piękna, urzekająca, sprawia radość, kiedy tylko wezmę ją do ręki... Wypieszczona, kochana, owoc miłości, pasji i samozaparcia, po prostu – MAPA!!!
Z wielką dumą i radością informujemy, że mamy mapę Znaczków Turystycznych w Polsce, pierwszą z prawdziwego zdarzenia. Powstała dzięki pomocy wielu ludzi, ma po prostu wielu ojców i wiele matek... Zawiera spis wszystkich Znaczków Turystycznych powstałych do dnia 20 maja 2013 roku, wyjaśnienie całej idei kolekcjonerskiej oraz dokładną mapę występowania ZT w całej Polsce. Mieliśmy odwagę ją wydać dzięki znacznemu wsparciu wydawnictwa PLAN z Wrocławia, szczególnie Panu Grzegorzowi i Pani Annie, dzięki Ani, która wygrała konkurs na fotografię okładki, dzięki Pani Annie, która opracowała grafikę i była wyjątkowo cierpliwa, dzięki korektorom Agacie, Hubertowi i Marcie. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Staraliśmy się, aby mapa była dostępna dla kieszeni kolekcjonera – kosztuje 8 zł, będzie sprzedawana w centrali, gdzie można ją zamawiać pisząc na adres info@znaczki-turystyczne.pl lub w Znaczkowych Miejscach Turystycznych, gdzie powędruje około 500 sztuk mapy. Koszt przesyłki to 2 zł listem zwyczajnym, do 2 szt. mapy albo poleconym od 1 do 7 sztuk, według tabelki (przy okazji zamawiania mapy można zamówić brakujący ZT).
Ilość map w przesyłce | Rodzaj przesyłki |
|
List zwykły | List polecony | |
do 2 | 2 zł |
|
1 do 7 | 4 zł |
|
8 do 20 | 7 zł |
|
pow 20 | Wycena indywidualna |
Mapa została wydrukowana w ilości 1000 szt., ufamy, że spotka się z Waszym życzliwym przyjęciem. Zawsze jednak jesteśmy otwarci na uwagi i sugestie, tylko po to, aby w przyszłym roku była jeszcze doskonalsza i piękniejsza.
Z turystycznym pozdrowieniem Zespół Znaczków Turystycznych
17.06.2013
POLSKI AKCENT W INFOCENTRUM ZT W RYMAROVIE
W powstającym właśnie w Rymarovie (Czechy) Infocentrum Znaczka Turystycznego stanął kilka dni temu osobliwy "znaczkowskaz", pokazujący wszystkim turystom kierunki i odległości do wybranych Znaczków Turystycznych funkcjonujących w 15 państwach. Nie zabrakło także polskiego akcentu, którym jest napis "Poznań" i ZT No. 350 z Muzeum Miasta Poznania.
A tak na marginesie to prace przy budowie IC ZT idą pełną parą i już niebawem (prawdopodobnie w wakacje) obiekt zostanie oddany do użytku turystów. A na miejscu prócz przygotowywanej wystawy wszystkich istniejących Znaczków Turystycznych znajdzie się także zadaszona wiata dla strudzonych turystów oraz miejsce zabaw dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Najważniejsze jest jednak to, że w związku z powstałym właśnie "znaczkowskazem" przygotowywany jest także specjalny czeski Znaczek Turystyczny o numerze 2000.
Zachęcamy zatem do wizyt także w tej części Republiki Czeskiej tym bardziej, że miejsce, o którym mowa znajduje się zaledwie 45 km od granicy z Polską i 60 km od Głubczyc.
Więcej fotografii znajduje się na naszym profilu w serwisie Facebook
15.06.2013
KOLEJARZE SZLAKIEM ZAMKÓW I GRODÓW - MIĘDZYGÓRZE
Wrocławska Międzyzakładowa Rada Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury "Kolejarz" oraz Koło PTTK nr 11 „Ślężanie” zorganizowali w Międzygórzu w dniach 14-16 czerwca XLII Ogólnopolski Rajd „Kolejarze Szlakiem Zamków i Grodów”. Celem tego tradycyjnego rajdu organiziowanego już po raz 42 były trasy turystyczne w Masywie Śnieżnika w Polsce i Czechach, między innymi zdobycie szczytu ŚNIEŻNIKA (
Z turystycznym pozdrowieniem Zbigniew Romankiewicz ZT
11.06.2013
TROCHĘ STATYSTYKI
W tym roku idea Znaczków Turystycznych zapoczątkowana w Czechach obchodzi 15 rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji na czeskim profilu FB zostały opublikowane bardzo ciekawe dane. Pozwólcie że je przytoczę.
„W 15 roku istnienia Znaczków Turystycznych znajduje się w 15 państwach ponad 3800 miejsc znaczkowych oraz około 5500 wszystkich rodzajów znaczków – podstawowych, numerowanych ZT, okolicznościowych ZT, przechodnich, kolekcjonerskich i noworocznych ZT. W Niemczech także trasowych ZT a na Ukrainie festiwalowych ZT. W naszej bazie jest zarejestrowanych ponad 40.000 kolekcjonerów. W czasie niecałych 15 lat naszego istnienia wysłaliśmy do różnych stron świata około 7 - 8 milionów sztuk znaczków – dzisiaj nawet nie potrafimy tego dokładnie policzyć :-) Abyście mieli o tej liczbie jakiekolwiek wyobrażenie to jeżeli położycie wszystkie znaczki w szeregu obok siebie, wtedy powstanie pas o długości prawie
Ps.
Na zdjęciu Ladislav Šín, jeden z pomysłodawców całej idei (źródło: DENÍK / Karel Janeček)