Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 35 40 45 50 55 >>

21.12.2017

NZT2018To miała być ostatnia przedświąteczna niespodzianka jaką szykowaliśmy dla Was na jutro. Zmuszeni jesteśmy zrobić to dzisiaj i mamy nadzieję, że mimo wszystko będziecie z tego newsa zadowoleni.

Oczywiście nie jest to zwykły znaczek, a Noworoczny Znaczek Turystyczny, o którym nieco więcej przeczytacie klikając w poniższy link.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018

O samych Noworocznych Znaczkach Turystycznych, które są dodatkiem do całej zabawy przeczytacie więcej w zakładce "słowniczek pojęć". O nic więcej nie pytajcie. Czekajcie i śledźcie informacje na naszej stronie :-)

A jeszcze jutro będziemy mieli dla Was jeden komunikat, a potem przez kilka dni będziemy wypoczywali i mamy nadzieję, że Wy też czas ten spożytkujecie na odpoczynek. 



21.12.2017

RudyKolejny dzień znaczkowych premier i tym razem przenosimy się na teren województwa śląskiego do miejscowości Rudy nieopodal Rybnika. 

W tutejszym parku, w północnej części miejscowości, którą znają zapewne znaczkomaniacy odwiedzający tutejszą kolejkę wąskotorową, znajdują się dwa interesujące obiekty, a są to odpowiednio:

ZESPÓŁ KLASZTORNO - PAŁACOWY W RUDACH  No. 618

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POKORNEJ W RUDACH  No. 623

Oczywiście opisy tych obiektów znajdziecie po kliknięciu w powyższe linki. Zachęcamy jednak, by w wolnej chwili zapoznać się z innymi informacjami dotyczącymi tych miejsc, a na pewno przydatne będą do tego linki, które znajdziecie na podstronie z opisami znaczków. 

Prezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży będą dostępne dopiero od stycznia 2018 roku. Planując zatem wycieczki do Rud, warto (szczególnie w pierwszych dniach roku), upewnić się telefonicznie czy ZT już są w sprzedaży. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje z wycieczek.



20.12.2017

252Dzisiaj dla odmiany wstęp będzie troszkę inny bo liczbowy. Z Tczewa przenosimy się do Złotowa do tutejszego muzeum mieszczącego się w pięknym szachulcowym budynku, który zresztą w całej okazałości możecie podziwiać na prezentowanym znaczku. A jest to 120 znaczek jaki udało się wydać w tym roku i przy okazji 630 znaczek w Polsce. Licząc dalej z pewnością dojdziemy do liczb 86 i 39, które oznaczają kolejno ilość znaczków w województwie wielkopolskim ogółem i wydanych tylko w tym roku. 

I pewnie doszukalibyśmy się jeszcze kilku innych liczb, ale zdecydowanie ważniejsze dla Was jest to, że prezentowany właśnie znaczek w sprzedaży dostępny jest już od dzisiaj. Planujcie zatem wycieczki i nie zapomnijcie śledzić nowości - może w drodze do Złotowa trafi się coś jeszcze :-)

MUZEUM ZIEMI ZŁOTOWSKIEJ W ZŁOTOWIE  No. 252

Siedzibą muzeum regionalnego w Złotowie jest szachulcowy dom mieszczański pochodzący z XVIII wieku. Po gruntownym remoncie oddano do użytku obiekt muzealny z misją „krzewienia przywiązania i miłości do ziemi naszych przodków”. W Muzeum Ziemi Złotowskiej znajdują się zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne, związane z miastem i okolicą. Dział archeologiczny prezentuje zabytki pochodzące z badań prowadzonych w okresie powojennym. Wyeksponowane są przedmioty i narzędzia pracy z poszczególnych epok, zwłaszcza typowe dla kultury pomorskiej. Najbogatszy dział etnograficzny, z czarną kuchnią i izbą krajeńską, to ilustracja kultury ludowej naszego regionu. W saloniku mieszczańskim z początku XX wieku pokazany jest Złotów z pogranicza trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Osobna ekspozycja poświęcona jest Związkowi Polaków w Niemczech oraz działalności ks. dra Bolesława Domańskiego, jak też szkolnictwu polskiemu w okresie międzywojennym. Ponadto w muzeum prezentowane są wystawy czasowe, tematyczne, często ze zbiorów indywidualnych artystów czy kolekcjonerów. Bardzo bogata jest oferta książek o tematyce regionalnej wydawana przez Bibliotekę Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz wybór pamiątek regionalnych.



19.12.2017

723Kolejna znaczkowa premiera tym razem dotyczy miejsca z północnej Polski. Czas na Tczew i tutejszy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Prezentowany właśnie znaczek jest już w drodze do docelowego miejsca, ale sprzedawany będzie dopiero po świętach czyli od 27 grudnia

Na wszelki wypadek przy okazji tej premiery mamy także ważny komunikat dla zamiejscowych kolekcjonerów. Otóż to nie jedyny znaczek, jaki pojawi się w tym mieście. Tyle możemy powiedzieć dzisiaj, a na więcej informacji niestety musicie poczekać do stycznia. Wycieczki jednak możecie planować już w tej chwili, a w oczekiwaniu na kolejny znaczek warto zapoznać się z opisem miejsca. 

Skoro było o zamiejscowych kolekcjonerach to warto wspomnieć też o miejscowych, dzięki którym ten znaczek powstał. W imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy za kolejny znaczek w Tczewie i do podobnych działań zachęcamy wszystkich kolekcjonerów, z innych miejscowości naszego pięknego kraju.

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. W TCZEWIE  No. 723

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., czyli tczewska fara jest najstarszym zabytkiem Tczewa. Zbudowana jest w stylu gotyku nadwiślańskiego. Już od ponad 750 lat w panoramę miasta wpisana jest jej dostojna i monumentalna sylwetka. Kościół tczewski wraz z kościołem parafialnym p.w. Św. Piotra i Pawła w Pucku jest najstarszą pamiątką budownictwa sakralnego na Pomorzu. Zanim wybudowano murowaną świątynię, parafia posiadała drewniany kościółek, który podczas napadu Prusów w 1224 roku uległ spaleniu. Najstarszą częścią kościoła jest dolna część wieży, która dawniej miała służyć jako przedsionek oraz schronisko dla żebraków natomiast górna platforma jako strażnica wojenna. Jednym z najcenniejszych zabytków fary jest krzyż relikwiarzowy z cząstką Krwi Pańskiej. Najprawdopodobniej relikwia ta trafiła do Tczewa za pośrednictwem Krzyżaków. Możliwe, że darczyńcą był któryś z książąt pomorskich, a nawet założyciel miasta książę Sambor II. Sam kościół farny wiele razy ulegał spaleniu w 1433 roku, 1577 roku i w 1982 roku. W tczewskiej farze znajduje się wiele cennych zabytków do których można zaliczyć: kamienną chrzcielnicę pochodzącą jeszcze z XII wieku. W nawie północnej znajduje się tzw. Kaplica Świętych Niewiast, a w niej gotyckie malowidło z końca XIV wieku przedstawiające święte niewiasty, które można zidentyfikować po trzymanych w ich rękach atrybutach: św. Elżbietę, św. Helenę, św. Katarzynę, św. Jadwigę, św. Dorotę, św. Genowefę, św. Barbarę i św. Irenę. W tej kaplicy wyeksponowana jest tczewska Pieta z pierwszej połowy XV wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków tego kościoła.



18.12.2017

480Zaczynamy kolejny, przedostatni już tydzień tego roku i jak zwykle mamy dla Was bardzo interesującą wiadomość w postaci znaczkowej premiery. 

Tym razem nietypowo, bo wizerunku krowy na znaczku turystycznym jeszcze nie mieliśmy, ale jak to mawiają, zawsze musi być ten pierwszy raz. A skoro jest krowa to musi być też mleko, a nawet Muzeum Mleka, do którego za pośrednictwem tego znaczka chcemy Was zaprosić. Oczywiście wspomniane powyżej muzeum znajduje się w Grajewie, a prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży będzie dostępny od 2 stycznia 2018 roku. Zapraszamy do Grajewa, a za udział w powstaniu tego znaczka serdecznie dziękujemy Mariuszowi. Pamiętajcie Wy także możecie współtworzyć znaczki - wystarczą chęci.

MUZEUM MLEKA W GRAJEWIE  No. 480

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie powstało w 2016 roku i jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Jest to obiekt multimedialny dzięki czemu z jednej strony umożliwia pozyskanie wiedzy, a z drugiej – daje zabawę dzieciom, ale także osobom dorosłym. Ekspozycja podzielona jest na konkretne strefy opowiadające o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Odwiedzając każdą z nich można poznać wiele ciekawych informacji na temat mleka i jego roli w historii i współczesnym świecie. Dzięki aplikacjom i odpowiednio dobranym interaktywnym zadaniom możliwe jest na przykład prześledzenie drogi jaką pokonuje mleko w drodze do odbiorcy, możliwe jest także poznanie tajemnic powstawania dziur w serze lub poznanie tajemnicy koloru mleka. Początkiem mlecznej historii w muzeum jest łąka. Dalej przez strefę historii i kultury można dotrzeć do obory, by ostatecznie poprzez wizytę m.in. w laboratorium poznać proces produkcyjny i drogę jaką odbywa mleko, począwszy od indywidualnego rolnika, aż do odbiorcy. Muzeum promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa jest też jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych na mapie regionu.



15.12.2017

Komunikat nt. Spotkania w Szczecinie

Czas pędzi jak szalony i wielkimi krokami zbliżamy się do terminu Spotkania Regionalnego w Szczecinie. Obiecaliśmy w związku z tym komunikat i oto garść istotnych informacji nt. spotkania jakie otrzymaliśmy od jego organizatorów.

Program spotkania:

9.45 – 10.00 – zbiórka w holu głównym dworca PKP Szczecin Główny

10.00 – 11.30 – zwiedzanie Bunkrów pod dworcem (największy w Polsce 5-piętrowy bunkier; do zwiedzania dostępne 3 piętra)

12.00 – 15.00 – zwiedzanie miasta z możliwością zakupu ZT istniejących

16.00 – 20.00 – spotkanie w lokalu

Organizatorzy dołożą wszelkich starań, by lokal gastronomiczny, w którym odbędzie się towarzyska część spotkania zlokalizowany był w ścisłym sąsiedztwie dworca kolejowego. Aby jednak precyzyjnie określić wielkość lokalu konieczne jest wcześniejsze rozeznanie się w ilości osób, które chcą uczestniczyć w spotkaniu. W imieniu organizatorów prosimy, by maksymalnie do 15 stycznia 2018 roku przesyłać zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu na adres danuta.s58@wp.pl, podając imiona i nazwiska zgłaszanych osób. W zależności od ilości zgłoszeń zostanie odpowiednio dobrany lokal. 

O dalszych szczegółach odnośnie spotkania będziemy Was informowali w kolejnych komunikatach. Już dziś zachęcamy do przejrzenia swoich kalendarzy i niezwłoczne zgłoszenia uczestwictwa. Im prędzej to zrobicie, tym więcej czasu będą mieli organizatorzy na dogranie wszelkich spraw.



14.12.2017

450Wczoraj ktoś bardzo marzył o znaczkowej premierze z terenu Dolnego Śląska i tak się akurat złożyło, że mamy coś w zanadrzu. 

NIeopodal Jedliny - Zdroju na szczycie Borowej całkiem niedawno temu wybudowano piękną wieżę widokową, którą właśnie dzisiaj uroczyście przekazano w użytkownie. Dla turystów przygotowano specjalne spotkanie pod wieżą 16 grudnia i od tego też dnia prezentowany właśnie znaczek będzie dostępny we wskazanych miejscach sprzedaży. 

WIEŻA WIDOKOWA NA BOROWEJ  No. 450

Wieża widokowa na Borowej, najwyższym szczycie Gór Czarnych powstała w 2017 roku. Ma 16,5 metra wysokości i kształt zwężającej się ku środkowi hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta. Wieża zbudowana jest w konstrukcji stalowej skręcanej. Elementami nośnymi tej konstrukcji są 32 słupy opisane na dwóch okręgach, pochylone względem podstawy pod kątem 68 stopni i biegnące w dwóch przeciwnych kierunkach. Na szczyt wieży prowadzi 90 schodów układających się spiralnie i przymocowanych do stalowego trzonu. Na wysokości 15,3 metra znajduje się taras widokowy ograniczony barierką. Wieża posadowiona jest na poziomie 853 m n.p.m. Powstała na mocy porozumienia Nadleśnictwa Wałbrzych, Miasta Wałbrzycha i Jedliny–Zdroju wokół koncepcji zagospodarowania najbardziej atrakcyjnych obiektów przyrodniczych i kulturowych Gór Wałbrzyskich. Docelowo na wieży mają być zamontowane lunety i tablice z panoramami okolic ułatwiające identyfikację obserwowanych miejsc.



13.12.2017

287Nie może być tak, że ze znaczkowymi premierami stale będziemy w jednym miejscu. W końcu znaczki choć w różnym tempie powstają także w innych rejonach kraju. Dziś przenosimy się w okolice Radomia i publikujemy pierwszy w tym roku znaczek z województwa mazowieckiego.

We Wsoli, bo o tej miejscowości mówimy, znajduje się piękny pałac mieszczący Muzeum Witolda Gombrowicza, którego większość z nas zna ze szkolnej lektury "Ferdydurke". Muzeum na pewno pozwoli bardziej poznać postać Gombrowicza i jego historię. Dodatkiem do zwiedzania niech będzie prezentowany dzisiaj znaczek, który w sprzedaży pojawi się od 15 grudnia. Zapraszamy do zwiedzania i nie zapomnijcie pochwalić się tym faktem na naszym profilu FB.

MUZEUM WITOLDA GOMBROWICZA WE WSOLI  No. 287

Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, nieopodal Radomia. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Teresą brat Witolda Gombrowicza, Jerzy. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut pisarza, oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke. Ładny i wygodny pałac, wybudowany został w 1914 roku i stale tętnił życiem. Sam Gombrowicz bywając w tych okolicach w wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa. W czterdzieści lat po śmierci doczekał się pierwszego w Europie, a prawdopodobnie również na świecie (jak twierdzi Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu) muzeum. Był mistrzem autokreacji, który pisał o sobie z niezrównanym kunsztem, czyniąc z siebie najważniejszego bohatera wszystkich dzieł. „Muzea są czymś arcymartwym, przyprawiającym o ból głowy” – pisał Gombrowicz w Dzienniku. Muzeum Witolda Gombrowicza stara się tej opinii zaprzeczyć: jest więc miejscem żywym, o bogatej ofercie, nie ograniczającej się jedynie do wystaw, lecz obejmującej również wydarzenia artystyczne i kulturalne:, spotkania literackie, konferencje, dyskusje, koncerty, spektakle.



12.12.2017

449Dolnośląskich znaczków ciąg dalszy. Wydawać by się mogło, że Dolny Śląsk jest już oznaczkowany w stu procentach, a tymczasem wystarczy spojrzeć na północne krańce województwa i okazuje się, że jeszcze sporo znaczków może tu powstać. Na szczęście wszelkie luki powoli zaczynają się wypełniać i miejmy nadzieję za kilka lat i w tych częściach znaczków będzie więcej. 

A tymczasem zapraszamy do Krośnic, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest przedstawiona na znaczku Krośnicka Kolej Wąskotorowa i parowóz Px-48. O samym miejscu w wolnej chwili przeczytacie sobie w poniższym opisie. Warto też kliknąć w linki do stron internetowych obiektu i zapoznać się z godzinami jego otwarcia. Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy będzie dostępny od 19 grudnia, a punkty sprzedaży znajdziecie klikając w poniższy link.

KROŚNICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA  No. 449

Kolej wąskotorowa w Krośnicach to największa atrakcja turystyczna samych Krośnic jak i okolic. Niemal 3 kilometrowa trasa kolejki przebiega po terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego Krośnice – Wierzchowice i nawiązuje swym przebiegiem do historycznej trasy Wrocławskiej Kolei Dojazdowej. Na trasie zlokalizowanych jest pięć mniejszych stacyjek wyposażonych w tablice edukacyjne. W bezpośrednim sąsiedztwie kolejki znajdują się również stawy rekreacyjne oraz wiata grillowa. Otwarcie kolejki nastąpiło 25 maja 2013. roku, a sama kolejka jest jedną z nielicznych czynnych kolei parkowych w Polsce. Tutejszą dumą jest lokomotywa parowa Px48 – 1907 wyprodukowana w 1955 roku. Lokomotywa ta niegdyś kursowała po trasie Wrocławskiej Kolei Dojazdowej, a później także Średzkiej Kolei Powiatowej. Oprócz w.w. lokomotywy na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej znajdują się także dwa inne parowozy o przeznaczeniu edukacyjno - ekspozycyjnym. Kompleks zamyka dworzec kolejowy, w budynku którego funkcjonuje Centrum Informacji Turystycznej mieszczące bar kolejkowy i sklep z pamiątkami.



12.12.2017

456Dziś pora na kolejną znaczkową premierę. Po piątkowych doniesieniach z Otmuchowa pozostajemy na terenie województwa opolskiego. Tym razem po raz kolejny zaglądamy do obfitujących w ciekawe miejsca Głuchołaz. To tutaj znajdują się fragmenty murów obronnych i średniowiecznej studni, a teraz zabytki te możecie podziwiać także na najnowszym znaczku turystycznym. 

W chwili gdy publikujemy tę premierę znaczki zapewne już docierają do miejsca przeznaczenia, ale na wszelki wypadek napiszemy, że dostępne będę już od jutra tj. 13 grudnia

MURY OBRONNE I STUDNIA W GŁUCHOŁAZACH  No. 456

Przy ul. M. Skłodowskiej - Curie w Głuchołazach znajdują się pozostałości murów obronnych stanowiących niegdyś system umocnień miasta. Pierwsze wzmianki o Głuchołazach jako warowni pochodzą z 1263 roku. Pierwotnie obwarowania miejskie stanowił wał ziemny, palisada i fosa. Umocnienia murowane powstały z polecenia bpa Przecława z Pogorzeli dopiero około 1350 roku. Ówczesne mury miały wysokość 5 metrów i 2 metry szerokości. Niestety nie uchroniły one miasta przed husytami. Na mocy zawartego z nimi układu mury miały być zniszczone jednak ostatecznie zostały tylko obniżone do połowy wysokości. W późniejszych latach mury te częściowo odbudowano, ale wraz z biegiem lat, a szczególnie po powstaniu wielkich twierdz w Kłodzku i Nysie rozpoczęto proces ponownego niszczenia obwarowań. Tuż przy istniejących do dzisiaj fragmentach murów obronnych, w centralnym miejscu dziedzińca dawnego wójtostwa, znajduje się średniowieczna kamienna studnia. Jej cembrowinę odnaleziono kilka lat temu podczas prac archeologicznych. Na podstawie odnalezionych fragmentów studnię odrestaurowano i dziś obok murów obronnych jest ona jednym z obowiązkowych punktów wycieczkowych na mapie Głuchołaz.



8.12.2017

OtmuchówMijający tydzień rozpoczął się znaczkowymi premierami i tak też się zakończy bo bardzo się cieszyliscie tymi premierami, a my lubimy sprawiać Wam radość.

Tym razem mamy nadzieję na prawdziwą euforię z Waszej strony. Po pierwsze dlatego, że publikujemy kolejne.... cztery znaczki, a po drugie dlatego, że dotyczą one stosunkowo ubogiej w znaczki opolszczyzny. 

I tym oto sposobem udało się wypełnić kolejną lukę w regionie, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że turystycznych perełek tu nie brakuje. Zachęcamy byście właśnie do Otmuchowa kierowali swoje wycieczki znaczkowym szlakiem. A zobaczyć tam możecie m.in.:

ZAMEK W OTMUCHOWIE  No. 452

WIEŻA BRAMY NYSKIEJ W OTMUCHOWIE  No. 453

RENESANSOWY RATUSZ W OTMUCHOWIE  No. 454

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA I FRANCISZKA KSAWEREGO W OTMUCHOWIE  No. 455

Cieszymy się, że kolejne miasto w tej części kraju zaistniało na znaczkowej mapie świata. Mamy nadzieję, że i inni odkryją potencjał kryjący się w drewnianych krążkach. Wszystkich wielbicieli znaczków, zwiedzania, zabytków i historii zapraszamy jeszcze na dedykowaną stronę internetową poświęconą zabytkom i historii Otmuchowa. Strona tworzona jest z pasją i przez pasjonata, więc chyba to mówi wszystko link do strony >>

Prezentowane powyżej znaczki jeszcze dzisiaj wieczorem dotrą do Otmuchowa i od jutra (9 grudnia) będą dostępne w sprzedaży. Zapraszamy do Otmuchowa.



6.12.2017

481Pod koniec czerwca znaczkiem z trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji zainicjowaliśmy pewną serię znaczków, która po sześciu miesiącach zaowocowała trzecim znaczkiem, który tym razem oznaczył trójstyk w miejscowości Bolcie, na granicy Polski, Rosji i Litwy.

Znaczek powstał głównie dzięki otwarciu miejscowych władz na znaczkową ideę, ale też dzięki pasji jednego z kolekcjonerów, który także poza miejscem swego zamieszkania skutecznie zaraża znaczkową ideą. Wszystkim zaangażowanym w powstanie tego znaczka przy okazji dziękujemy, a turystów gorąco zachęcamy do odwiedzania tego uroczego regionu.

Znaczek dostępny w sprzedaży od jutra (7 grudnia), ale na wszelki wypadek przed wizytą warto skontaktować się ze sprzedawcą, tym bardziej, że w miejscu tym oprócz znaczków dostępne są regionalne sery.

TRÓJSTYK GRANIC, POLSKA - ROSJA - LITWA  No. 481

Trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki) znajduje się w małej miejscowości Bolcie w gminie Wiżajny, czyli na obszarze polskiego bieguna zimna. Nosi nazwę Wisztyniec. Jednocześnie jest to granica pomiędzy województwem podlaskim, a warmińsko-mazurskim, to także punkt styku Unii Europejskiej z Rosją. Punkt zbiegu trzech granic państwowych jest oznaczony granitowym obeliskiem z godłami trzech państw i napisami w narodowych językach oraz czerwonymi liniami na podstawie słupa. Jest jednym z najlepiej dostępnych trójstyków. Doprowadza do niego, po dawnym pasie granicznym między Polską, a Litwą, asfaltowa ścieżka pieszo – rowerowa. W jego otoczeniu jest bogata infrastruktura turystyczna, parkingi dla aut i rowerów, oryginalna trójkątna wiata pokryta w tradycyjny dla regionu sposób – osikowym wiórem. Trójstyk znajduje się w pobliżu węzła szlaków turystycznych i dwóch szlaków fortyfikacyjnych.



5.12.2017

LubomierzJeśli już ochłonęliście po ostatnich znaczkowych premierach to mamy dla Was kolejne ciekawostki. Wracamy na Dolny Śląsk, by na chwilę zatrzymać się w Lubomierzu i nieco dokładniej poznać jego historię.

To jednak nie wszystko bo jeśli chodzi o Lubomierz to jest on znany także z innej - filmowej strony. I chyba nie ma wśród nas osoby, która nie znałaby historii Kargula I Pawlaka opowiedzianej w filmie "Sami swoi". Z tą właśnie historią, z miastem i z Muzeum Kargula i Pawlaka związana jest dzisiejsza premiera.

Oczywiście wszystko to znajdziecie na znaczkach, a opisy miejsc i wiele innych informacji po kliknięciu poniższych linków.

MIASTO LUBOMIERZ  - POGÓRZE IZERSKIE  No. 431

MUZEUM KARGULA I PAWLAKA W LUBOMIERZU  No. 432

Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią 6 grudnia, także miejcie to na uwadze planując swoje grudniowe wyprawy.



5.12.2017

446Jak wiecie mamy w naszym kraju wiele pięknych i ciekawych miejsc. I dzisiaj właśnie takie miejsce - Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Z zewnątrz to piękny budynek, a w środku pełen ciekawych eksponatów i historii. A wszystkiego tego możecie doświadczyć osobiście, przy okazji zdobywając najnowszy znaczek turystyczny. Zresztą zapoznajcie się z opisem miejsca, a na pewno zechcecie wkrótce je odwiedzić.

Zapraszamy zatem do Nowej Soli. Znaczek już tu na Was czeka i jest dostępny w sprzedaży.

MUZEUM MIEJSKIE W NOWEJ SOLI  No. 446

Muzeum Miejskie w Nowej Soli pierwszą po wojnie wystawę udostępniło zwiedzającym 3 maja 1947 roku. W 1948 roku Muzeum otrzymało budynek na obecnej ulicy Muzealnej, pozostający jego siedzibą do chwili obecnej. Gmach główny zbudowany został w 1883 roku przez właściciela nowosolskiej fabryki nici Aleksandra Gruschwitza. Powierzchnia wystawiennicza, to obecnie dwa budynki na wystawy stałe i na lokalizację wystaw czasowych. Dział historyczny zajmuje się historią dawną i współczesną, numizmatyką i militariami. Zabytki te prezentowane są na wystawie „Nowa Sól - powstanie-lokacja-rozwój”. W zbiorach działu artystycznego znajdują się zabytki z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego gromadzonych pod kątem kultury mieszczańskiej XIX i XX w., które dostępne są na wystawie „Wnętrza mieszczańskie”. Eksponaty zaprezentowane na wystawie przyrodniczej to między innymi osobliwości przyrodnicze, kolekcja skał, minerałów i skamieniałości oraz preparaty roślin, owadów, ptaków i ssaków Polski ze szczególnym uwzględnieniem fauny i flory nadodrzańskiej.



4.12.2017

247Nowy tydzień rozpoczynamy kolejną w tym roku znaczkową premierą z Wielkopolski. Tym razem chcemy Wam pokazać piękny pałac jaki znajdziecie zaledwie kilka kilometrów od centrum Kalisza w miejscowości Tłokinia Kościelna.

O pałacu przeczytacie w poniższym opisie natomiast wieś kryje jeszcze inne interesujące obiekty. O tym jednak będziecie mogli przekonać się osobiście przybywając w te rejony, tym bardziej, że prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Czekamy na Wasze relacje i zapraszamy do Pałacu Tłokinia.

PAŁAC TŁOKINIA - TŁOKINIA KOŚCIELNA  No. 247

Pałac w Tłokini Kościelnej został wybudowany w latach 1915-1918 przez rodzinę Chrystowskich, według projektu prawdopodobnie Rogera Sławskiego. Budynek zdobi kolumnowy portyk i wysoki, łamany dach z okienkami. Wewnątrz znajduje się angielski hol z kominkiem i funkcjonalne wnętrza połączone systemem korytarzy i dyskretnych, bocznych schodów. Do pałacu przylega park z dębowym starodrzewem i XIX-wieczną oficyną. W okresie międzywojennym pałac opisywany był jako patriotyczna ostoja polskości. Gościło tu wielu znamienitych gości w tym. m.in. Roman Dmowski. W rękach Chrystowskich pałac pozostał do początku II wojny światowej, kiedy to majątek przejęli Hitlerowcy. Po wojnie w miejscu tym działał sierociniec dla dzieci Warszawy, a następnie także jednostka Lasów Państwowych oraz przedszkole i Naczelna Organizacja Techniczna. W latach dziewięćdziesiątych obiekt został zamknięty. Po gruntownej rewitalizacji w 2012 roku pałac rozkwitł na nowo pod nazwą Pałac Tłokinia przedstawiając szeroką ofertę restauracyjną, bankietową, konferencyjną i oczywiście hotelową.



1.12.2017

448Kolejny znaczek, który chcemy Wam pokazać, podobnie jak wczorajszy dotyczy obiektu z Dolnego Śląska. Tym razem jednak przenosimy się do Świeradowa Zdroju i Hali Spacerowej przyległej do tutejszego Domu Zdrojowego. Kto już był w tym miejscu zna dobrze jego niepowtarzalny klimat i zapach modrzewiowego drewna, a kto nie był, koniecznie musi nadrobić zaległości.

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni, a dokładnie w czwartek  7 grudnia. Zachęcamy jednak już dzisiaj do zapoznania się z tym miejscem, w czym na pewno pomoże poniższy opis i prezentowanie na stronie znaczka fotografie.

HALA SPACEROWA W ŚWIERADOWIE ZDROJU  No. 448

W centrum Świeradowa-Zdroju, w Górach Izerskich, znajduje się najbardziej rozpoznawalny obiekt tego regionu – Dom Zdrojowy. Wyróżniającym się elementem tego pięknego budynku jest wspaniała, najdłuższa na Dolnym Śląsku, kryta Hala Spacerowa - zbudowana z drewna modrzewiowego, zdobiona polichromią o motywach roślinnych, witrażami oraz znajdującym się nad sceną orkiestrową herbem rodu von Schaffgotsch – od zawsze budziła zachwyt odwiedzających. Hala jest przeszklona, ma aż 80m długości, 10m szerokości i tyle samo wysokości. Rozciąga się przed nią taras o długości 160m, na którym Kuracjusze, Turyści oraz Goście odpoczywają, popijając wodę radonowo-żelazistą wydobywaną prosto z ujęcia w naszej Pijalni Wód. Hala jest dostępna dla wszystkich zwiedzających, za wstęp nie jest pobierana żadna opłata.



30.11.2017

416Czas na kolejną znaczkową premierę. Dziś okolice Kłodzka i niewielka miejscowość Stary Wielisław, w której znajduje się zabytkowy kościół z XV wieku.  To właśnie ten kościół będący Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej chcemy Wam dzisiaj przedstawić na najnowszym znaczku. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z historią tego miejsca.

Tymczasem informujemy, że najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od 2 grudnia. Wszelkie dane dotyczące miejsca sprzedaży znajdziecie na stronie danego znaczka tuż pod opisem. Zapraszamy. 

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W STARYM WIELISŁAWIU  No. 451

Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu istniał już w X wieku. W 1428 roku został jednak spalony przez husytów, a następnie na jego miejscu zbudowano kościół murowany. Wystrój wnętrza kościoła jest barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Bolesnej pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Jak głosi legenda figura ta prawdopodobnie pochodzi ze spalonego przez husytów drewnianego kościoła. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźbiony portal z XVIII wieku, a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje kuta krata z 1650 roku i ambona z 1770 roku. Kościół w Starym Wielisławiu to typowa świątynia obronna. Okalające kościół owalnie biegnące krużganki stanowiły coś w rodzaju muru obronnego. Wkomponowane weń kaplice przypominają zresztą strażnice lub baszty. Znajdujący się tu od 1490 roku dzwon niegdyś ostrzegał przed niebezpieczeństwem, a obecnie wzywa już tylko na modlitwę.



28.11.2017

416Przez kilka lat na znaczkowej mapie Polski Szczecin widniał jako tzw. biała plama. Dwa istniejące znaczki straciły miejsce sprzedaży, a o nowe miejsca tym bardziej było ciężko. Na szczęście zła karta się odwróciła i ku uciesze kolekcjonerów znaczkowa idea wreszcie spotkała się ze zrozumieniem. I tu serdecznie dziękujemy pani Agacie ze Szczecina, która zrozumiała ideę i kolekcjonerów i dzięki której także ten znaczek może ujrzeć światło dzienne.

Dziś przedstawiamy kolejny znaczek z tego miasta i mamy nadzieję, że nie ostatni, bo jak twierdzą miejscowi turyści Szczecin ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji, które mogłyby posiadać własne drewniane krążki. Być może spotkanie kolekcjonerów jakie już szykują lokalni znaczkomaniacy będzie przyczynkiem do powstania kolejnych znaczków. 

Póki co informujemy, że prezentowany znaczek już od dzisiaj będzie dostępny w sprzedaży. Przybywajcie zatem do Szczecina bo oprócz prezentowanego znaczka czekają tu na Was jeszcze trzy inne. 

PORT MORSKI W SZCZECINIE  No. 716

Port w Szczecinie to handlowy port morski i rzeczny znajdujący się nad Odrą, w dzielnicy Śródmieście w środkowej części miasta. Razem z portem w Świnoujściu tworzy największy kompleks portowy na południowym Bałtyku. Port w Szczecinie obsługuje transporty drobnicowe jak i wielkogabarytowe. Według ustawy o obszarach morskich, port morski w Szczecinie należy do portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Do portu dochodzą tory kolejowe i drogi dojazdowe, a na jego obszarze znajduje się kilka terminali przeładunkowych: kontenerowe, przeładunku paliw, węgla, rudy i fosfatów. Położenie geograficzne szczecińskiego portu, a także liczne kanały, baseny i wyspy sprawiają, że sam w sobie jest on atrakcją turystyczną i poza działalnością typowo portową prowadzona jest tu także działalność turystyczna. Ruch turystyczny i pasażerski obsługiwany jest przez Dworzec Morski Żeglugi Szczecińskiej, a organizowane rejsy odbywają się zarówno po porcie jak i naturalnych akwenach Odry i jeziorze Dąbie. W sezonie turystycznym uruchamiane są połączenia turystyczne ze Świnoujściem. Port w Szczecinie odwiedzają zarówno jednostki śródlądowe jak i pełnomorskie statki wycieczkowe.



20.11.2017

417Zawsze to mówimy, że chcieć, to móc i dzisiaj mamy tego namacalny dowód w postaci nowych znaczków, które tym razem powstały dzięki chęciom i zaangażowaniu Bobika. 

Nie jest to jednak zwyczajna premiera, bo dotyczy aż pięciu znaczków, w dodatku promujących miejsca dość znacznie od siebie oddalone, a położone w okolicach Poznania. 

Jest to zatem kolejna okazja do wizyty w Wielkopolsce i zwiedzenia obiektów, o których może niekoniecznie wiedzieliście, że istnieją.

Zaprezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży pojawią się za kilka dni czyli od czwartku 23 listopada, a już dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z opisami tych miejsc.

MUZEUM MŁYNARSTWA W JARACZU  No. 254

MUZEUM PRZYRODNICZO-ŁOWIECKIE W UZARZEWIE  No. 255

MUZEUM PSZCZELARSTWA W SWARZĘDZU  No. 256

WIEŻA I MAUZOLEUM BIERBAUMÓW W SZRENIAWIE  No. 257

MUZEUM NARODOWE ROLNICTWA W SZRENIAWIE  No. 258

Zapraszamy zatem do obiektów Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie i tradycyjnie prosimy o relacje z Waszych wycieczek.



17.11.2017

417Tym razem znaczkowa premiera zbiegła się w czasie nie z początkiem, ale z końcem tygodnia, co pewnie wielu z Was odczyta jako wyraźne zaproszenie do odbycia weekendowej wycieczki

Jak widzicie na załączonych grafikach miejsce, do którego chcemy Was zaprosić to leżący na północnych krańcach województwa małopolskiego Bydlin. Miejscowość ta choć niepozorna skrywa pewną historię, którą dzisiaj chcielibyśmy Wam opowiedzieć publikując najnowsze znaczki turystyczne. A przedstawiają one kolejno następujące obiekty i wydarzenia historyczne:

RUINY ZAMKU W BYDLINIE  No. 621

BYDLIN - KRZYWOPŁOCKIE LEGIONOWE TERMOPILE  No. 622

Opisy najnowszych znaczków znajdziecie klikając w powyższe linki. Tam też znajdziecie informacje odnośnie miejsca sprzedaży znaczków, które już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży.

Przy okazji dzisiejszej premiery za pomoc w powstaniu znaczków chcielibyśmy jeszcze serdecznie podziękować panu Leszkowi z  Załęża, a tymczasem wszystkich turystów zachęcamy do odwiedzania wyżej przedstawionych miejsc i dzielenia się wrażeniami i materiałami z wycieczek.



16.11.2017

Cz. 3 - Jak zmniejszać zdjęcia - potwierdzenia pobytu

Dzisiaj postnowiliśmy poruszyć temat, z którym w dalszym ciągu wielu kolekcjonerów ma spory problem. Chodzi mianowicie o wielkość zdjęć jakie posyłacie do nas potwierdzając swój pobyt w znaczkowym miejscu turystycznym.

Mimo wielu komunikatów, które na przestrzeni lat do Was kierowaliśmy w dalszym ciągu nasze skrzynki są zapychane plikami w bardzo dużych rozmiarach, a przypominamy, że potwierdzenia które do nas wysyłacie wcale nie muszą mieć jakości fotograficznej, a jedynie taką, na której będzie można rozpoznać istotne szczegóły.

Przedstawiamy zatem niewielki poradnik, który zarówno osobom obeznanym z komputerami jak i tym niezbyt sobie z nimi radzącymi pomoże w łatwy i szybki sposób zmniejszyć posiadane fotki i sprawnie wysłać je z zamówieniem brakujących znaczków. 

Zaznaczamy jednak, że poradnik, który przedstawiamy dotyczy tylko zdjeć wysyłanych jako potwierdzenia, celem uzyskania możliwości zakupu brakujących znaczków. Przy okazji przypominamy, że potwierdzenia takie wysyłamy tylko i wyłącznie na główny adres e-mail czyli info@znaczki-turystyczne.pl o czym szczegółowo informujemy w zakładce "Brakujący Znaczek Turystyczny". Przypominamy też, że dowodem nie są zdjęcia znalezione w internecie, a najlepszym potwierdzeniem jest własne potwierdzenie.

Nasz poradnik zaczniemy od tego, że pierwsze co powinniśmy mieć to zdjęcia/skany, które chcemy zmniejszyć. Gdy już taki zbiór mamy musimy je zmniejszyć, aby szybko i bez zapychania skrzynek meilowych dotarły do centrali. W tym celu wystarczą dosłownie cztery kliknięcia, ale po kolei.


Więcej informacji

12.11.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Pełnia sezonu turystycznego to czas, w którym dostajemy od Was całą masę materiałów i tym samym okres, w którym ciężko nam stworzyć jakiś dłuższy tekst. Jest to też czas, w którym Wy zwiedzając nasz piękny kraj zachwycacie się jego urokami i kolekcjonujecie wspomnienia.

A jesienią, kiedy wieczory stają się dłuższe, kiedy pogoda nie zawsze nastraja do uprawiania turystyki, siadacie i czasem coś do nas napiszecie.

Tym oto sposobem swój szósty tekst stworzył Bobik w ramach cyklu "Z pamiętnika Bobika". Tekst dojrzewał, czekał na czas większego luzu, by właśnie dzisiaj zostać opublikowanym. Czytajcie zatem, ale najpierw zróbcie sobie kawę i oddajcie się w wir wspomnień, wspomnień Bobika.
Z pamiętnika Bobika - cz. 6 >>



8.11.2017

417Dziś ze znaczkową premierą chcemy Was zaprosić do Szczecina, w miejsce, które zapewne dobrze znacie, a mianowicie Wały Chrobrego. 

Nie będziemy jednak rozpisywali się na temat tego miejsca bo opis jest już poniżej, a tylko poprosimy Was turystów byście będąc w pobliżu Wałów Chrobrego zrobili sobie fotkę (najlepiej ze znaczkiem w dłoni) i przesłali ją do nas. Kto wie, może Wasze zdjęcia pozwolą dotrzeć ze znaczkową ideą do innych atrakcyjnych turystycznie miejsc w Szczecinie.

A tymczasem zapraszamy do Szczecina. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży

WAŁY CHROBREGO W SZCZECINIE  No. 715

Wały Chrobrego w Szczecinie to taras widokowy usytuowany na skarpie wzdłuż Odry, o długości około 500 metrów, z widokiem na rzekę i pobliski port. Wały zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1902–1921 według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena. W latach 1906-1912, w północnej części tarasu, zbudowano kompleks architektoniczny mieszczący obecnie Urząd Wojewódzki województwa zachodniopomorskiego. Południowa część Wałów zajęta jest przez kompleks zabytkowych budynków Akademii Morskiej, budynek Teatru Współczesnego i Oddział Morski Muzeum Narodowego. W połowie długości promenady znajduje się nieco niższy półokrągły taras ograniczony murem oporowym, wzdłuż którego obustronnie ku brzegom Odry prowadzą łukowato wygięte szerokie schody. Po obu stronach tarasu znajdują się dwa pawilony widokowe z dachami wspartymi na kolumnach jońskich, a środkową część tarasu zajmuje kamienna rzeźba człowieka walczącego z centaurem. U podnóża tarasu znajduje się fontanna, przed którą zbudowano dwie wieże oświetleniowe stylizowane na latarnie morskie. Wały Chrobrego są prawdziwą chlubą i wizytówką miasta, miejscem spacerowym, w którym historia splata się z gwarem codzienności i nowoczesnością.



7.11.2017

417Dzisiaj mamy dla Was kolejną premierę z obszaru Dolnego Śląska. Tym razem znane większości Chełmsko Śląskie, ale czy rzeczywiście będąc w tej miejscowości mieliście okazję poznać wszystkie jego zakamarki i ciekawostki.

Trzeci znaczek z Chełmska Śląskiego już od wczoraj jest dostępny w sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na kolejną wyprawę warto troszkę poczytać o prezentowanym na znaczku obiekcie, bo mimo iż z zewnątrz niepozorny, na pewno zaskoczy Was licznymi zabytkami.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ RODZINY W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM  No. 418

Pierwsza wzmianka o średniowiecznym kościele w tym miejscu pochodzi z 1343 roku. W latach 1670 – 1675 świątynię jednak rozebrano, a na jej miejscu zbudowano kościół barokowy z dobudowaną w 1691 roku wieżą zakończoną barokowym hełmem z prześwitem. Kościół jest orientowany, otoczony rzędami kaplic z emporami. Fundatorem nowego kościoła był opat krzeszowskiego klasztoru Cystersów, Bernhard Rosa, a architektem prawdopodobnie Martin Allio. Mimo stosunkowo ubogiej w zdobienia elewacji zewnętrznej, wnętrze świątyni zachwyca bogatym wyposażeniem. Ołtarz główny z lat 1712–1713 wykonał rzeźbiarz z wrocławskiego warsztatu Christopha Königera. Znajdujący się w ołtarzu obraz Świętej Rodziny namalował prawdopodobnie Felix Anton Scheffler. Godna uwagi jest także bogato zdobiona ambona. Na baldachimie przedstawiono figury św. Piotra i Pawła oraz Chrystusa błogosławiącego, a na balustradzie kosza – płaskorzeźbione popiersie św. Bernarda. W kaplicy południowej znajduje się interesująca późnogotycka płaskorzeźba „Koronacja Maryi”, natomiast w północnej kopia obrazu Petera Brandla „Święty Jan Nepomucen rozdający jałmużnę”. Ciekawostką jest także ważący blisko 500 kg. zegar z 1781 roku, zamontowany na kościelnej wieży. Zegar został ręcznie wykuty w Krzeszowie, a po renowacji odzyskał dawną sprawność. To tylko niektóre z licznych zabytków w chełmskim kościele, który z zewnątrz niepozorny zaskakuje skalą i klasą.



<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 35 40 45 50 55 >>