Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 55 >>

7.11.2017

417Dzisiaj mamy dla Was kolejną premierę z obszaru Dolnego Śląska. Tym razem znane większości Chełmsko Śląskie, ale czy rzeczywiście będąc w tej miejscowości mieliście okazję poznać wszystkie jego zakamarki i ciekawostki.

Trzeci znaczek z Chełmska Śląskiego już od wczoraj jest dostępny w sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na kolejną wyprawę warto troszkę poczytać o prezentowanym na znaczku obiekcie, bo mimo iż z zewnątrz niepozorny, na pewno zaskoczy Was licznymi zabytkami.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ RODZINY W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM  No. 418

Pierwsza wzmianka o średniowiecznym kościele w tym miejscu pochodzi z 1343 roku. W latach 1670 – 1675 świątynię jednak rozebrano, a na jej miejscu zbudowano kościół barokowy z dobudowaną w 1691 roku wieżą zakończoną barokowym hełmem z prześwitem. Kościół jest orientowany, otoczony rzędami kaplic z emporami. Fundatorem nowego kościoła był opat krzeszowskiego klasztoru Cystersów, Bernhard Rosa, a architektem prawdopodobnie Martin Allio. Mimo stosunkowo ubogiej w zdobienia elewacji zewnętrznej, wnętrze świątyni zachwyca bogatym wyposażeniem. Ołtarz główny z lat 1712–1713 wykonał rzeźbiarz z wrocławskiego warsztatu Christopha Königera. Znajdujący się w ołtarzu obraz Świętej Rodziny namalował prawdopodobnie Felix Anton Scheffler. Godna uwagi jest także bogato zdobiona ambona. Na baldachimie przedstawiono figury św. Piotra i Pawła oraz Chrystusa błogosławiącego, a na balustradzie kosza – płaskorzeźbione popiersie św. Bernarda. W kaplicy południowej znajduje się interesująca późnogotycka płaskorzeźba „Koronacja Maryi”, natomiast w północnej kopia obrazu Petera Brandla „Święty Jan Nepomucen rozdający jałmużnę”. Ciekawostką jest także ważący blisko 500 kg. zegar z 1781 roku, zamontowany na kościelnej wieży. Zegar został ręcznie wykuty w Krzeszowie, a po renowacji odzyskał dawną sprawność. To tylko niektóre z licznych zabytków w chełmskim kościele, który z zewnątrz niepozorny zaskakuje skalą i klasą.



6.11.2017

417Pora na pierwszą listopadową premierę i jednocześnie znaczkowy debiut jednego z kolekcjonerów, który doprowadził do powstania tego znaczka.  Pawle dziękujemy, a wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do tego, by także w swojej okolicy tworzyć znaczki i tym samym promować region.

Dziś Szalejów Górny i pewien niepozorny, ale pełen skarbów i ciekawostek kościół, który zapewne nie raz mijaliście pędząc drogą relacji Kłodzko - Kudowa Zdrój.

O kościele poczytacie sobie w poniższym opisie, natomiast znaczek zakupicie w pobliskim sklepie, tuż przy głównej ulicy (dane miejsca sprzedaży na karcie znaczka). Ostatnia ważna wiadomość w sprawie dzisiejszej premiery jest taka, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SZALEJOWIE GÓRNYM  No. 417

Po raz pierwszy kościół parafialny św. Jerzego w Szalejowie Górnym wzmiankowany był w 1366 roku. Obecny gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. W 1765 roku został przebudowany w stylu barokowym. Jest to kościół jednonawowy, orientowany z węższym, zakończonym trójbocznie prezbiterium, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W kościele nad nawą znajduje się malowany plafon. Godnymi uwagi zabytkami są także renesansowy nagrobek z końca XVI wieku oraz gotycka rzeźba Piety z początków XV wieku. Rzeźba ta jest jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie, a przedstawia figurę Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Jezusa na kolanach. Kościół w Szalejowie Górnym to typowa świątynia obronna z zachowanym potężnym murem i strzelnicami. Charakter obronny kościołowi nadano w XV wieku w związku z coraz liczniejszymi najazdami husyckimi. Mur obronny zachował się w dobrym stanie prawie w całości, a w jego południowej części widnieją nawet ślady strzelnic szczelinowych, przez które można było oddawać strzały. W otoczeniu kościoła od zachodniej strony znajduje się dzwonnica z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354 roku. Do dzwonnicy przylega dawna kaplica nagrobna z ciekawymi epitafiami dawnych właścicieli tych ziem.



1.11.2017

Cz. 2 - Kupony w grze kolekcjonerskiej

Pierwsza część naszego nowego cyklu wzbudziła duże zainteresowanie. Posypały się kolejne pytania i propozycje dalszych tematów i dzisiaj właśnie napiszemy o wciąż tajemniczych kuponach, co do których pytania spływają do nas niemal codziennie.

Co prawda niedawno temat ten był poruszany w artykule "Kupony i zasady gry kolekcjonerskiej", ale pojawiają się kolejne wątpliwości, które dzisiaj postaramy się rozwiać.

Ostatnio wraz z kuponami na znaczek kolekcjonera otrzymaliśmy kupony, które już raz zostały użyte w grze kolekcjonerskiej. Informujemy zatem, że niestety nie jest możliwe ich ponowne użycie, gdyż wg. zasad gry jeden kupon/numer może być użyty w grze tylko jeden raz. Nie ma więc możliwości, aby złożyć "dziesiątkę" np. z numerów 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, a później kolejną z numerów 10,11,12,13,14,15,16,17,18,19. Kupon z numerem 10 był już użyty do zdobycia jednego ZK i w myśl zasad gry drugi raz nie może zostać użyty.


Więcej informacji

30.10.2017

620Po dość długiej przerwie w znaczkowych premierach i niecierpliwym oczekiwaniu kolekcjonerów, nadszedł czas na kolejną nowość.

Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do Katowic do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Podstawowe dane o obiekcie znajdują się w poniższym opisie, natomiast więcej informacji nt. możliwości zwiedzania muzeum i jego historii znajdziecie na karcie znaczka klikając w odnośniki do strony internetowej i profilu w serwisie facebook. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada. Miejcie więc to na uwadze planując swoje jesienne wycieczki, a tymczasem zapraszamy do katowickiej Walcowni.

MUZEUM HUTNICTWA CYNKU WALCOWNIA W KATOWICACH  No. 620

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek będący jednym z pomników historii wpisany w industrialne dziedzictwo regionu. Walcownię Cynku wybudowano w 1904 roku w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Hala główna walcowni miała 91 metrów długości i 20 metrów szerokości, a pomieszczenie maszynowni 70 metrów długości przy 6 metrach szerokości. W latach 1915-1917 dobudowano nową halę, wydłużając obiekt o kolejne 91 metrów. W hali głównej walcowni zlokalizowane są urządzenia zapewniające prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach, a są to: piece do topienia. Piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z formami, walcarki wstępne, nożyce do cięcia blach. Część z tych urządzeń napędzano czterema maszynami parowymi. Obecnie budynek dawnej walcowni wraz z maszynami objęty jest ochroną konserwatorską. Po niespełna 110 latach pracy w roku 2002 ostatecznie zakończono tu produkcję, a obiekt wpisany w industrialne dziedzictwo regionu pozostał świadkiem minionej epoki i funkcjonujących wówczas technologii.



ZNACZKOWA NASZYWKA

ZNACZKOWA NASZYWKA

Dawno, dawno temu, całkiem spontanicznie powstała taka oto naszywka z naszym logo. W internecie, na fejsbuku, w e-mailach zawrzało i po krótkim czasie naszywki się rozeszły, a zainteresowanie wciąż było duże. Zamówiliśmy kolejną partię i z racji dalszego zainteresowania tymi naszywkami, wciąż dbamy o to, by nam ich nie zabrakło, choć jest z tym niekiedy ciężko.

Ta z pozoru normalna naszywka z biegiem czasu stała się naszym znakiem rozpoznawczym, który można wypatrzyć z naprawdę dużej odległości w górach, w mieście czy nawet na ... plaży. Naszywka ta to taki identyfikator mówiący wszystkim "jestem znaczkomaniakiem, zbieram znaczki turystyczne".  Turyści przyszywają ją do plecaka, na ubranie, kapelusz, do torby. I choć w zwyczajny dzień ciężko spotkać kogoś tak oznaczonego to wystarczy zajrzeć na jedno ze spotkań kolekcjonerów, by zobaczyć, że tak oznaczonych ludzi jest sporo. 

Pisaliśmy zresztą nie raz o spotkaniach na szlakach, o kolekcjonerach, którzy gdzieś tam na wycieczce wypatrzyli innego kolekcjonera. Kiedyś były to sporadyczne spotkania, a teraz no cóż - "świecącej" z daleka naszywki nie sposób nie zauważyć.

Postanowiliśmy zatem wszem i wobec przypomnieć Wam o tym produkcie, o który najczęściej pytają nowi znaczkomaniacy przegladający stronę i różne zdjęcia, a którzy nie czytają postów sprzed roku czy dwóch lat ukrytych gdzieś tam w czeluściach strony.


Więcej informacji

22.10.2017

Cz. 1 - Skrytka pocztowa i korespondencja

Zaczynamy nową serię artykułów, do której powstania zmusiło nas życie i co rusz powracające pytania kolekcjonerów, a dotyczące wielu zagadnień związanych z naszą pracą, ale i z samymi znaczkami turystycznymi. Postaramy się zebrać te zagadnienia w zgrabną całość, a kto wie, może nawet zrobimy z tego jakiś dedykowany dział na stronie.

Na początek chcielibyśmy poruszyć kwestię naszej skrytki pocztowej, awiz i wszystkiego tego, co dotyczy przepływu korespondencji. Zapraszamy do czytania.

skrytka pocztowaOd początku naszej działalności wszelka korespondencja kierowana do centrali trafia do tzw. skrytki pocztowej. Skrytka taka to nie jak większość osób sądzi skrzynka zawieszona na drzwiach naszego biura, ale przegródka w urzędzie pocztowym, do której wkładana jest cała trafiająca do nas korespondencja.

Zapytacie zapewne dlaczego skrytka, a nie osobiste doręczanie poczty przez listonosza ? Powód jest prosty. Nie zawsze jesteśmy na miejscu, poczty dostajemy sporo więc nie ma sensu żeby listonosz nosił całą korespondencję. Kilka razy w tygodniu pojawiamy się na poczcie, więc wszelkie listy możemy odbierać sami, w dogodnej dla nas porze i stąd właśnie skrytka pocztowa jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Bardzo często pytacie nas dlaczego list, który wysłaliście nie został odebrany i wystawiono awizo. Dlaczego go nie odbieracie ? Otóż jak już wspomnieliśmy nie chodzimy na pocztę codziennie. Staramy się być tam kilka razy w tygodniu, ale też nie zawsze możemy, stąd niekiedy list na poczcie czeka na nas kilka dni. Dodatkowo posiadając skrytkę pocztową wszelkie przesyłki rejestrowane są automatycznie awizowane, nawet jeśli pięć minut później pojawimy się na poczcie i te listy odbierzemy. Awizo w naszym przypadku to rzecz normalna, a list który jest awizowany prędzej, czy później odbierzemy pojawiając się w urzędzie pocztowym.


Więcej informacji

17.10.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA OGÓLNOPOLSKIEGO W MIĘDZYBRODZIU ŻYWIECKIM

VI Spotkanie Kolekcjonerów ZTWiemy, że z niecierpliwością czekaliście na ten moment, w którym na łamach strony internetowej podsumujemy tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Pisanie artykułów ma jednak to do siebie, że nie zawsze powstają one od ręki, tym bardziej, gdy równocześnie trzeba zrobić kilka innych materiałów. Na szczęście wena twórcza się pojawiła i oto dziś w Wasze ręce możemy oddać podsumowanie minionego spotkania kolekcjonerów.

Staraliśmy się, by było ono inne niż zwykle, ale sami wiecie, że nie zawsze da się to zrobić. Mamy jednak nadzieję, że relacja Was zainteresuje, a kolekcjonerom, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w spotkaniu da jasny obraz tego, co podczas tych dni działo się w Międzybrodziu Żywieckim. A jeśli ktoś zechce wrócić pamięcią do tych chwil to gorąco zachęcamy do przeglądania galerii zdjęć ze spotkania, w której wśród licznych fotek jest kilka takich, na widok których niejedna osoba się uśmiechnie

Zapraszamy zatem do czytania i powoli myślcie o spotkaniach regionalnych w 2018 roku. Czasu coraz mniej, a terminy warto zaklepać z wyprzedzeniem.

Relacja z VI Spotkania Kolekcjonerów w Międzybrodziu Żywieckim >>



7.10.2017

40048W chwili obecnej jesteśmy na VI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku odbywa się w Międzybrodziu Żywieckim w Ośrodku Wypoczynkowym "Niagara". Jak co roku, także i teraz chcąc uczcić kolejny rok znaczków turystycznych i turystycznej braci postanowiliśmy wydać znaczek okolicznościowy, który tym razem prezentuje się następująco.

ZO - VI SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - BESKID MAŁY

O samym spotkaniu obszerną relację opublikujemy wkrótce, natomiast w tym miejscu chcemy gorąco pozdrowić wszystkich tych kolekcjonerów, którzy z różnych przyczyn nie mogą tu być z nami. Jesteśmy z Wami myślami i liczymy że w równie licznym gronie spotkamy się w przyszłym roku. Tymczasem śledźcie nas na naszym profilu facebookowym, gdzie postaramy się co jakiś czas umieszczać zdjęcia z wydarzeń, które tutaj mają miejsce. 



6.10.2017

ZT Międzybrodzie ŻywieckieW przeddzień VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Międzybrodziu Żywieckim postanowiliśmy opublikować informację o nowych i tak naprawdę jeszcze ciepłych znaczkach turystycznych w tej okolicy. 

Wszystkie z przedstawionych miejsc, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spotkania i jak widzicie na załączonych obrazkach dotyczą kilku atrakcji turystycznych, które dziś właśnie w ramach wycieczki miliśmy okazję odwiedzić.

ŻAR - SZCZYT W BESKIDZIE MAŁYM  No. 441

KOLEJ NA GÓRĘ ŻAR - MIĘDZYBRODZIE ŻYWIECKIE  No. 442

KAPLICA I DZWONNICA W CZERNICHOWIE  No. 443

ELEKTROWNIA SZCZYTOWO - POMPOWA PORĄBKA - ŻAR  No. 444

Prezentowane dzisiaj znaczki tymczasowo są dostępne korespondencyjnie jednak już prowadzimy rozmowy z potencjalnymi miejscami sprzedaży i niebawem możecie się ich spodziewać w terenie.



6.10.2017

433Rozpoczynamy kolejny dzień ze znaczkami turystycznymi i w ramach tegodniowego męczenia Was premierami przedstawiamy kolejną nowość.

Tym razem Bolków i tamtejszy zamek. Znaczek jednak w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni czyli 10 października, a kupić go będzie można w niewielkiej kwiaciarni mieszczącej się przy bolkowskim rynku. Szczegóły miejsca sprzedaży znajdziecie na karcie z opisem znaczka.

ZAMEK W BOLKOWIE  No. 433

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 r. Legendy natomiast podają, że zamek zbudowano w 807 roku, lecz nie ma na to potwierdzenia w źródłach pisanych. Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych i łupków czerwonych oraz z piaskowca. Charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, która została wzniesiona na skale. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. W połowie XIV w. zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich przyłączając jego południowy i południowo-wschodni narożnik z murami miejskimi. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu w roku 1703 zostaje sprzedany cystersom z Krzeszowa, a następnie w 1810 r. przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Obecnie w renesansowej części zamku (Dom Niewiast) mieści się muzeum będące oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.



5.10.2017

416Większość z nas już żyje nadchodzącym spotkanie kolekcjonerów, ale dla wszystkich znaczkomaniaków mamy dzisiaj kolejną znaczkową premierę.

Dziś zatem znaczek z oczekiwanego przez wszystkich Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Ważna informacja jest jednak taka, że znaczek dostępny jest poza muzeum, czyli w znanym większości turystów Biurze turystycznym Tera Tour, które już od dzisiaj prowadzi jego sprzedaż.

Zachęcamy jednak by będąc w Paczkowie wygospodarować czas na zwiedzanie muzeum, które jest swego rodzju perełką wśród placówek tego typu. O samym muzeum więcej przeczytacie choćby z poniższego opisu.

MUZEUM GAZOWNICTWA W PACZKOWIE  No. 416

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w budynku byłej gazowni w listopadzie 1991 roku. Jest to jedyny w Polsce obiekt, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu. Muzeum może się poszczycić posiadaniem ponad 3 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się zarówno gazowe urządzenia gospodarstwa domowego (lampy gazowe, kuchenki, lokówki, żelazka) jak i urządzenia przemysłowe. Placówka posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych, a ciekawostką jest fakt, że większość eksponatów zgromadzona w muzeum jest sprawna technicznie. Paczkowska gazownia powstała w latach 1898 – 1901, dostarczając początkowo gaz głównie do oświetlenia ulic miejskich czy napędu pomp wodociągowych. Z czasem infrastruktura rozwinęła się do tego stopnia, że w latach 30. XX wieku z gazu korzystało 700 odbiorców domowych. W czasie wojny gazownia niewiele ucierpiała, natomiast tuż po niej przeszła liczne modernizacje. W latach 70. przeprowadzono liczne modernizacje sieci gazowych i połączono lokalne spółki gazowe co ostatecznie doprowadziło do zaprzestania produkcji gazu w Paczkowie. W 1977 roku w gazowni ugaszono symbolicznie ostatni wózek koksu, który wraz z zawartością do dnia dzisiejszego jest jednym z eksponatów w muzeum..



4.10.2017

315W ramach tegotygodniowych premier pora na znaczek, który miał powstać już dawno temu, ale jakoś nigdy nie było ku temu okazji. Miejsce zapewne wielu z Was jest znane i właśnie dzisiaj doczekało się własnego krążka.

Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, ale aby go zdobyć konieczne jest niewielkie oddalenie się od ratusza, bo znaczek dostępny jest w kasie biletowej pobliskiej twierdzy.

Niech więc będzie to pretekstem do kolejnej wizyty w Twierdzy Kłodzko, tym bardziej, że z punktu widokowego ratusz jest pięknie widoczny.

RATUSZ W KŁODZKU  No. 315

Budynek kłodzkiego ratusza położony jest w części Starego Miasta w centrum placu Bolesława Chrobrego. Pierwszy ratusz w Kłodzku powstał w tym miejscu w 1 połowie XIV wieku i wielokrotnie był nawiedzany przez pożary, przez co nie wiadomo jak tak naprawdę wyglądał. Obecny ratusz w Kłodzku został zbudowany w latach 1887–1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Jest to budynek w stylu neorenesansowym z ocalałą średniowieczną wieżą zwieńczoną hełmem z iglicą. W dolnej części wieża ma przekrój kwadratu, natomiast wyżej kształt ośmioboku. Zarówno elementy dachu jak i elewacji budynku są bogato zdobione detalami architektonicznymi. We wnętrzu ratusza na uwagę zasługuje sala posiedzeń rady z bogato zdobionym drewnianym stropem i drewnianymi boazeriami, sala rajców ozdobiona licznymi malowidłami ściennymi oraz klatka schodowa z witrażami i marmurowym portalem. Obecnie w budynku ratusza swoją siedzibę ma m.in. Rada Miejska oraz Burmistrz Kłodzka, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Informacja Turystyczna.



3.10.2017

ZT PuckBieżący tydzień także dla nas jest pełen niespodzianek, nagłych zwrotów akcji i zmieniających się jak w kalejdoskopie planów. Z tego też względu dzisiaj będzie na bogato i zaserwujemy Wam poczwórną znaczkową premierę, z której mamy nadzieję będziecie bardzo zadowoleni.

Otóż tym razem chcielibyśmy Was zaprosić na północ Polski, do Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, które posiada kilka oddziałów, a w których już od dzisiaj zakupić można przedstawione na grafikach znaczki turystyczne.

Wszelkie dane nt. obiektów, miejsc sprzedaży i linków znajdziecie klikając w poniższe odnośniki:

MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ W PUCKU  No. 694

SZPITALIK W PUCKU  No. 695

HALLERÓWKA WE WŁADYSŁAWOWIE  No. 696

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA W NADOLU  No. 697

Zapraszamy Was zatem do Pucka i jego okolic i liczymy na liczne relacje z wędrówek znaczkowym szlakiem. Przy okazji gorąco zachęcamy do wzbogacenia naszej galerii znaczkowych miejsc turystycznych, a wszelkie wytyczne odnośnie formatu zdjęć znajdziecie klikając w link >>



2.10.2017

467Pora na rozpoczęcie kolejnego tygodnia ze Znaczkami Turystycznymi. Dziś na rozgrzewkę mamy dla Was kolejny znaczek prezentujący trójstyk granic i tym razem jest to trójstyk na Krzemieńcu.

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży dostępny będzie od przyszłego tygodnia tj. 9-10 października, natomiast miejscem jego sprzedaży będzie Bacówka Jaworzec.

TRÓJSTYK GRANIC, POLSKA - UKRAINA - SŁOWACJA  No. 467

Trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji znajduje się na zboczu Krzemieńca, w jego najdalej na zachód wysuniętej szczytowej części. Punkt zbiegu granic znajduje się na wysokości 1208 m. n.p.m. i jest oznaczony granitowym, trójramiennym obeliskiem z godłami Polski, Słowacji i Ukrainy oraz z napisami w trzech językach. Tutaj znajduje się najbardziej wysunięty na wschód punkt Słowacji. Ponadto oprócz granic państw, trójstyk łączy także trzy chronione terytoria: Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy „Połoniny” i ukraiński Użański Park Narodowy, tworząc Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. To jednak nie koniec symbolicznego znaczenia miejsca, ponieważ poza wyżej wymienionymi, miejsce to stanowi także wschodnią granicę Unii Europejskiej oraz NATO. Wszystko to sprawia, że miejsce to corocznie jest bardzo chętnie odwiedzane przez liczne grono turystów..



DZIENNIK KOLEKCJONERA

DZIENNIK KOLEKCJONERA - KRONIKA ZNACZKOMANIAKA

Dziennik Kolekcjonera to podstawowe narzędzie znaczkomaniaka. Nie boimy się powiedzieć tego głośno, bo dziś trudno sobie wyobrazić wycieczkę znaczkowym szlakiem bez dziennika, do którego wbijamy pieczątki z odwiedzonych miejsc, wklejamy naklejki, bilety, a niejednokrotnie także inne ciekawe przedmioty zdobyte podczas zwiedzania.

Wreszcie w dzienniku możemy zanotować datę odwiedzin danego miejsca, jego współrzędne GPS, a jeśli ktoś ma ochotę to może nawet pokrótce opisać daną wizytę. To wszystko sprawia, że jest on naszym kompanem podróży, do którego już po pewnym czasie zawsze możemy sięgnąć, by powspominać chwile spędzone na szlaku lub sięgnąć po potrzebny nam dowód pobytu. 

Artykuł ten powstał z potrzeby chwili. Trzy lata temu pisaliśmy już o dzienniku, ale nie każdy czyta naszą stronę od deski do deski, w związku z czym zaszła potrzeba odświeżenia tych informacji, tym bardziej, że zapytań w sprawie dzienników odnotowujemy coraz więcej. 

Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji o tym produkcie i mamy nadzieję, że będą one pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Galerię zdjęć poświęconych Dziennikowi Kolekcjonera publikujemy poniżej (wystarczy kliknąć w obrazek z napisem Dziennik Kolekcjonera - galeria).

Na poniższej rycinie, w tabeli zebraliśmy podstawowe wymiary dziennika, które mają następujące wartości:

Mimo, że dziennik wygląda jak wiele innych dostępnych na rynku, to cechuje się wieloma niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami, przydatnymi w terenie, ale i podczas zwykłej z nim pracy:


Więcej informacji

29.09.2017

709Dobre wiadomości rozchodzą się szybko i tak też było z prezentowanym dzisiaj znaczkiem, o którym część z kolekcjonerów wie od kilku dni. A skoro pojawiła się taka informacja to my ją tylko potwierdzamy i uzupełniamy o grafikę nowego znaczka oraz garść innych, niezbędnych danych, w tym skromny opis obiektu robiony na ostatnią chwilę.

Otóż prezentowany dzisiaj znaczek swoją inaugurację będzie miał w dniu 2 października podczas obchodów "32 Dni Obrony Helu", natomiast do sprzedaży trafi 3 października.

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA W HELU  No. 709

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu powstało z inicjatywy Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” przy wsparciu Burmistrza Helu. Przystąpiono do uprzątnięcia terenu i poszczególnych obiektów i 1 maja 2006 roku muzeum otwarto dla zwiedzających. Pierwszą ekspozycją była sala poświęcona pamięci bohaterskiego obrońcy Helu, dowódcy baterii cyplowej, a po wojnie tragicznej ofierze bestialstwa wojskowej bezpieki - komandorowi Zbigniewowi Przybyszewskiemu. Obecnie MOW dysponuje sześcioma obiektami dawnej baterii 406 mm Schleswig-Holstein eksponując w nich kilkanaście wystaw stałych i czasowych. 1 stycznia 2017 r. decyzją Zarządu Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" na bazie Muzeum Obrony Wybrzeża utworzono Helski Kompleks Muzealny w którego skład wchodzą: Muzeum Helu, Pracownia Konserwatorska, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich oraz stanowisko baterii H. Laskowskiego.



28.09.2017

40047Już w najbliższą sobotę 30 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie otwarta zostanie wystawa pn. "P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p", której towarzyszyć będzie prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy.

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia, niemniej jednak już dzisiaj zachęcamy do tego, by zapisać ją w swoich turystycznych planach. Więcej o samej wystawie dowiecie się z poniższego opisu, a także ze strony internetowej muzeum, do której link znajdziecie na podstronie z opisem znaczka.

ZO - WYSTAWA "P JAK PARADOKS. OPOWIEŚĆ O FIACIE 125p"

Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości. Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” zaprezentowana w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie to podróż w czasie, podczas której zwiedzający przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków. W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.



28.09.2017

40046Żnin i jego okolice wielu z Was miało już okazję poznać za sprawą tamtejszych znaczków turystycznych o czym dosyć często informowaliśmy publikując relacje z tych wyjazdów.

Dzisiaj mamy gratkę nie tylko dla znaczkomaniaków, ale dla wszystkich miłośników kolei, zarówno tych dużych, jak i troszkę mniejszych. Prezentujemy najnowszy znaczek okolicznościowy, wydany z okazji XXVII Zlotu Kolei Wąskotorowych, który odbędzie się już niebawem, w dniach od 12 do 15 października.

ZO - XXVII ZLOT KOLEI WĄSKOTOROWYCH

Tegoroczny Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych jest 27 edycją europejskich spotkań pasjonatów kolei na wąskim torze. Pierwszy zlot odbył się w 1991 roku we Frankfurcie nad Menem. Od tamtej pory każdego roku organizowane są spotkania miłośników kolei z wielu europejskich państw. Dotychczas zloty organizowane były w 9 krajach: Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Dania, Rumunia, Łotwa i Litwa. W 2017 roku zlot po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Głównym organizatorem zlotu jest Muzeum Ziemi Pałuckiej w ramach którego funkcjonuje Żnińska Kolej Powiatowa.

Znaczek dostępny będzie w sprzedaży w czasie imprezy, zarówno na terenie Żnińskiej Kolei Wąskotorowej (stacja Żnin), jak i w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. 

Wszystkich znaczkomaniaków i miłośników kolejnictwa gorąco zapraszamy do udziału w imprezie.



27.09.2017

Relacja z prelekcji w Radzyniu ChełmińskimNa specjalne zaproszenie głównego organizatora X Rajdu Harcersko-Przyrodniczego „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” pani Karoliny Wacławskiej, drużynowej 4 Drużyny Harcerskiej „Radzyńskie Jaszczurki” działającej przy Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim, wybrałem się w sobotę 23 września po raz trzeci w tym roku do Radzynia Chełmińskiego. Jadę razem z żoną Wiesią i córką Martą oraz kolegą Mariuszem z Tczewa, również Kolekcjonerem Znaczków Turystycznych. 

Po przyjeździe na zamek zostajemy serdecznie powitani przez kustosz tego pięknego zabytkowego obiektu panią Patrycję Piłat, zarazem prezesa Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego oraz pana Mieczysława Łatę, prezesa Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej.

Relacja z prelekcji nt. Znaczków Turystycznych w Radzyniu Chełmińskim >> 



27.09.2017

1. urodziny w Komornikach21 września w sali „Piwnica” Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach miało miejsce spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności komornickiego Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od dawna toteż na długo przed godziną 17:00 wszystko było dopięte na ostatni guzik, a organizatorzy czekali już tylko na przybycie zaproszonych gości.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie Prezes Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach Krystyny Nowak – Górskiej, która w kilku zdaniach przywitała przybyłych gości. Ci na uroczystość przyjechali nie tylko z Komornik, ale również z Zielonej Góry, Rawicza, Obornik, Opalenicy czy pobliskiego Poznania. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele miejscowych władz w osobie Wójta Gminy Komorniki p. Jana Brody, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach p. Antoniego Pawlika, Kierownik GOK p. Karoliny Kustner i Głównej Księgowej GOK p. Małgorzaty Szewczyk.

Relacja z pierwszych urodzin Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach >>



26.09.2017

435Kolejna znaczkowa premiera tym razem zaprowadzi nas do mało znanego miejsca, o którym zapewne wielu z Was usłyszy po raz pierwszy. Okazuje się, że mniej więcej w połowie drogi między Strzegomiem, a Bolkowem w miejscowości Dobromierz znajduje się okazała wieża widokowa, udostępniana do zwiedzania turystom.

W wieży tej od jutra tj. 27 września dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny. Pamiętajcie jednak, że właściciel obiektu udostępnia wieżę w ściśle określonych godzinach (patrz info o miejscu sprzedaży). Przed wizytą warto zatem zapisać sobie podany numer telefonu, a na pewno ułatwi to zdobywanie znaczka.

Prezentowany powyżej znaczek powstał z inicjatywy kolekcjonera Romana, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei.

Zapraszamy zatem do Dobromierza, a jeśli ktoś miał już przyjemność gościć na wieży to liczymy na Wasze fotki, które zasilą pustą jeszcze galerię tego miejsca.

WIEŻA WIDOKOWA NA WIEŻYCY - DOBROMIERZ  No. 435

Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) znajduje się na Pogórzu Bolkowskim na zachód od miejscowości Dobromierz. Decyzja o budowie wieży w tym miejscu zapadła 4 czerwca 1845 roku, dokładnie w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem, w której Fryderyk II Wielki, król pruski rozgromił wojska austriacko-saksońskie pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego. Budowla była jednocześnie pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie i wieżą widokową, a środki na jej wzniesienie pozyskano m.in. staraniem ówczesnego burmistrza Dobromierza. W 1847 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV dodał brakujące 230 talarów i tym samym dokończono budowę obiektu. W latach 1877-1879 nastąpiła przebudowa wieży. Powstała wówczas nowa dwupiętrowa bryła wieży w stylu neogotyckim, z holem, którego zadaszenie na wysokości pierwszego piętra stanowiło równocześnie taras widokowy. Miejsce to stało się popularnym celem wycieczkowym dlatego w kolejnych latach wybudowano tu również restaurację z salą balową, a także ławki i tereny rekreacyjne. Po wojnie większość obiektów zburzono, a wieża przeszła w ręce prywatnego właściciela, który po jej wyremontowaniu obecnie udostępnia ją dla ruchu turystycznego.



25.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PLAN ZWIEDZANIA

Wielkimi krokami zbliża się termin VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i cała masa wydarzeń z nim związanych. Dzisiaj publikujemy szczegółowo rozpisany plan piątkowego zwiedzania, w którym znajdziecie wszelkie szczegóły dotyczące zarówno miejsc zbiórek, jak i ich lokalizacji. W planie oprócz bardzo ważnych danych z godzinami rozpoczęcia poszczególnych etapów zwiedzania znajdują się informacje o porach posiłków. Ważną zmianą jest podział na dwie, a nie jak to było pierwotnie na trzy grupy podczas zwiedzania Muzeum Bowaru Żywiec. 

Plan udostęniamy także do pobrania. Można go zatem wydrukować i mieć zawsze pod ręką jeśli trzeba będzie sobie coś przypomnieć. 

Plan dnia - piątek 6.10. 2017


Więcej informacji

18.09.2017

619Przygotowania do VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT trwają, a w ich ramach m.in. mamy dla Was dzisiejszą znaczkową premierę. 

Miejsce, które dzisiaj przedstawiamy położone jest co prawda w lini prostej 50 kilometrów od miejsca spotkania, ale jego uczestnicy na pewno zechcą zobaczyć zabytkowy Dom Zdrojowy i bardzo malowniczy o tej porze roku park.

Sam znaczek do sprzedaży trafi już jutro czyli 19 września, natomiast jego oficjalna inauguracja będzie miała miejsce 30 września podczas Jastrzębskiej Rowerowej Gry Miejskiej, o której nieco więcej na łamach naszego profilu FB napiszemy jutro.

DOM ZDROJOWY W JASTRZĘBIU - ZDROJU  No. 619

Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju został wybudowany w 1862 roku. Obiekt ten wzniesiony został przez Feliksa von Königsdorffa w stylu szwajcarskim w oparciu o konstrukcję szkieletową. We wnętrzu mieściły się dawniej kabiny kuracyjne, a także kawiarnia z salą taneczną i kasyno. W Domu Zdrojowym można też było napić się solanki leczniczej. W 1994 roku uzdrowisko zakończyło w tym miejscu swoją działalność, a obiekt przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. W roku 1998 budynek poddano gruntownej modernizacji. Odtworzono m.in. ganek frontowy i charakterystyczną elewację. Obecnie w miejscu tym mieści się kawiarnia oraz Miejski Ośrodek Kultury skupiający wokół siebie liczne kluby i stowarzyszenia, organizujący różnorodne imprezy kulturalne, festiwale, prelekcje czy warsztaty. Budynek znajduje się niemal w centrum malowniczego Parku Zdrojowym o powierzchni blisko 18 hektarów, w którym znaleźć można wiele interesujących gatunków roślin.



15.09.2017

434Mija tydzień od ostatniej premiery, w związku z czym spieszymy z kolejnymi dobrymi wieściami, które na pewno Was zainteresują.

Otóż już od najbliższej środy tj. od 20 września w sprzedaży dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający wałbrzyską palmiarnię. Znaczki dostęne będą w kasie biletowej, natomiast o samej palmiarni  już teraz możecie przeczytać w poniższym opisie.

Zapraszamy zatem do Wałbrzycha, szczególnie teraz gdy aura mało sprzyjająca, bo w palmiarni choć na chwilę znów będzie wszystkim ciepło i przypomną się minione wakacje.

PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU  No. 434

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV z myślą o jego małżonce, która była miłośniczką pięknych roślin. Za okres powstania palmiarni przyjmuje się lata 1911-1913 przy czym niektóre źródła mówią też o latach 1908-1911. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Palmiarnia w Wałbrzychu na powierzchni ok. 1900 m2 prezentuje tropikalne rośliny z całego świata. Kolekcja ta obejmuje ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. W alei palmowej zobaczyć można ponad 120 – letnie okazy palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów. Gratką dla zwiedzających jest też jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai prezentująca liczne okazy miniaturowych drzewek, wśród których najstarszym okazem jest ponad 200-letni jałowiec. Ciekawostką może być również budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni tworząc z niego groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Materiał ten to tuf wulkaniczny będący zastygłą lawą wulkanu Etna.



8.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Informujemy, że jeszcze przez nieco ponad tydzień (do 17 września) przyjmujemy zgłoszenia udziału w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Podany termin jest nieprzekraczalny i po tej dacie nie będzie możliwości dokonania zgłoszenia. 

Przypominamy też, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy biorą udział w jednym dniu spotkania czy we wszystkich. Możliwości lokalowe są ograniczone, a my chcemy mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Formularz zgłoszeniowy i wszelkie inne dane dotyczące spotkania znajdziecie na stronie >> 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń i do zobaczenia na spotkaniu - szczegółowy plan już niebawem.



<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 55 >>