Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!
<< 1 5 10 15 20 21 22 23 24 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

21.08.2019

Turystyka to nie tylko miejsca znane i oblegane przez tłumy ludzi, ale również atrakcje mniej znane, pokazujące piękno naszego kraju, narodowe dziedzictwo oraz kulturę. 

I dzisiaj właśnie takie miejsce i znaczek turystyczny, dzięki któremu będziecie mogli dowiedzieć się nieco więcej nt. rolnictwa, produktu lokalnego, ale też wsi Rzuchowa, w której działa Centrum Produktu Lokalnego. 

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego jeśli tylko dysponujecie chęciami i wolnym czasem to zapraszamy do Rzuchowej. 

CENTRUM PRODUKTU LOKALNEGO W RZUCHOWEJ  No. 863

Centrum Produktu Lokalnego zlokalizowane jest w samym środku zespołu dworsko-parkowego we wsi Rzuchowa, położonej nieopodal Tarnowa. Centrum jest jedną z atrakcji regionu, którą tworzy część zabytkowego parku dworskiego, budynek centrum oraz ogródek edukacyjny. Podstawowym celem działalności Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej jest promocja zdrowia i zdrowego sposobu odżywiania, promocja produktów lokalnych, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich, zachowanie starych ras zwierząt, odmian roślin i ochrona środowiska. W Centrum Produktu Lokalnego zlokalizowano zarówno sale edukacyjne jak i pracownie tematyczne, a także ogródek, w którym zamontowano drewniane korytka czy szklarnię na potrzeby prowadzonych zajęć edukacyjnych. W Centrum organizowane są wystawy stałe i czasowe ukazujące m.in. ludowe rękodzieło czy tradycje upraw roślin. Ponadto odbywają się tutaj degustacje, prelekcje, festiwale i projekcje filmów oraz kursy zdrowego gotowania, żywienia i uprawy roślin.20.08.2019

Zapewne zadziwia Was tempo tegotygodniowych publikacji? Cóż czasem tak jest, a że wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, spieszymy z kolejnymi nowościami byście jeszcze mogli zmodyfikować swoje plany turystyczne. 

Tym razem zapraszamy w Góry Świętokrzyskie, a właściwie do ich wnętrza, do jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń, o której chyba każdy miał okazję słyszeć. A jeśli nie to tym bardziej zachęcamy do lektury poniższego opisu i wizyty na stronie internetowej jaskini, gdzie znajdziecie więcej informacji na jej temat. 

A jeśli chcecie przeżyć kolejną niesamowitą turystyczną przygodę to zapraszamy do osobistego zwiedzania. Nie zapomnijcie o krótkiej relacji z tego miejsca, z której na pewno się ucieszymy. Znaczki już od 21 sierpnia będą dostępne na miejscu.

JASKINIA RAJ - GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE  No. 864

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju, zachwycając różnorodnością oraz bogactwem kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody. To tutaj znajdują się unikatowe w światowej skali skupiska stalaktytów, a cała jaskinia stanowi ponadto za niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne. Jaskinię Raj dla ruchu turystycznego udostępniono w 1972 roku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Rozpoczyna się ona w pawilonie ekspozycyjnym, gdzie turysta wprowadzany jest w tematykę krasu. Ponadto może tu poznać narzędzia człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinię oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie poprzez śluzę zabezpieczającą mikroklimat jaskini trafia się do właściwej jaskini gdzie oprócz Komory Złomisk możemy podziwiać kolumny naciekowe w Sali Kolumnowej czy gromady stalaktytów w Sali Stalaktytowej. Cała trasa turystyczna jest oświetlona przez co jej zwiedzanie należy do bardzo komfortowych.20.08.2019

Czasem musimy troszkę podkręcić tempo i dziś właśnie taki dzień. Po wczorajszej szybkiej premierze pora na jeszcze szybszy komunikat nt. najnowszego znaczka w Pszczewie. 

Najnowszy znaczek przedstawia zabytkowy "Dom Szewca", w którym mieści się pszczewskie muzeum. W placówce w chwili obecnej kończy się generalny remont i już wkrótce obiekt udostępniony będzie dla zwiedzających. To wyjątkowa sytuacja, a że w Pszczewie remont w muzeum odbywa się raz na 300 lat, to mamy nadzieję, że podejdziecie do tematu ze zrozumieniem i za kilka tygodni z większą radością przybędziecie w to miejsce. 

A tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz odwiedzić miasteczko i poznać jego historię. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i do czasu uruchomienia ekspozycji muzealnych będzie dostępny w Bibliotece Publicznej. Zapraszamy zatem do Pszczewa i na znaczkowy szlak, a informacje o obiekcie znajdziecie poniżej.

MUZEUM "DOM SZEWCA" W PSZCZEWIE  No. 860

Muzeum w Pszczewie zostało otwarte we wrześniu 1984 roku. To przede wszystkim zabytkowy budynek mieszkalny z II połowy XVIII wieku zbudowany z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce. Dom Szewca wyróżnia się spośród innych budynków na pszczewskim rynku kształtem i proporcjami, wyznaczonymi przez kryty gontem wysmukły dach, stanowiący 2/3 wysokości budowli. Zamieszkiwany był niegdyś przez znaną w Pszczewie rodzinę Paździorków. Część powierzchni ekspozycyjnej muzeum przeznaczona została na odtworzenie warsztatu i sklepu szewca Feliksa Paździorka znanego działacza polonijnego. Ciekawostką Muzeum jest zachowana tzw. „czarna kuchnia” z połowy XVII w. Ponadto zobaczyć można znaleziska z wykopalisk archeologicznych, a także wystawę pt. „Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce”. Obecnie, poza funkcjami muzealnymi, obiekt spełnia również rolę sklepu z pamiątkami oraz centrum informacji turystycznej.19.08.2019

Jesteście gotowi na kolejną porcję znaczkowych nowości? Jeśli tak to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami. 

Dzisiaj zapraszamy Was w okolice Siedlec, do miejscowości Mościbrody, gdzie tuż przy kompleksie tamtejszych stawów hodowlanych znajduje się zabytkowy dwór widoczny na prezentowanym znaczku. 

Informacje o dworze i jego historii znajdziecie poniżej, ale także na stronie internetowej obiektu (link na podstronie dotyczącej danego znaczka). My zaś dopełniając wszelkich formalności informujemy, że prezentowany dzisiaj znaczek już jutro tj. 20 sierpnia, trafi do sprzedaży. Zapraszamy do wizyty w tym miejscu. 

DWÓR MOŚCIBRODY  No. 862

Mościbrodzki folwark powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX w., gdy właścicielem był Józef Jarząb. Wzniesiono wtedy dwór, budynki gospodarcze i czworaki. Zabudowania otaczał kompleks hodowlanych stawów oraz park krajobrazowy. Właściciel poległ podczas powstania styczniowego, a Mościbrody zostały skonfiskowane na rzecz zaborcy. Jeszcze W 20-leciu międzywojennym posiadłość rozwijała się i była prężnie działającym gospodarstwem, za sprawą dzierżawcy Stanisława Glogera. Dwór nie został zniszczony podczas II wojny światowej, ponieważ stacjonował tu oddział niemieckiej policji. W czasach PRL, folwark został upaństwowiony i przekazany w zarządzanie Państwowemu Gospodarstwu Rybackiemu. Losy dworu w Mościbrodach uległy odmianie, gdy w 2001 r. trafił on w ręce prywatnych właścicieli, których ambicją było odtworzenie majątku zgodnie z jego oryginalnym wyglądem. Dbałości o detale architektoniczne towarzyszyła troska o odrodzenie w tym miejscu dawnego ducha ziemiańskiego. Dziś mieści się tu dostępna dla wszystkich restauracja oraz pokoje gościnne.13.08.2019

Nie tylko znaczki turystyczne są pretekstem do odwiedzania ciekawych miejsc. Dziś pokażemy Wam, że czasem także za sprawą znaczków okolicznościowych możemy wrócić do interesujących nas obiektów i przy okazji zdobyć znaczek wraz z bardzo pożądanym kuponem "JOKER". 

Zapraszamy Was zatem do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie już niebawem rozpoczną się obchody związane z 500-leciem istnienia tamtejszego zamku królewskiego. 

Prezentowany znaczek dostępny będzie od 19 sierpnia, dlatego już dziś zachęcamy do wizyty w Piotrkowie Trybunalskim i zwiedzania tutejszego muzeum, którego siedziba mieści się właśnie w zamku.

ZO - 500 - LECIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

W 2019 roku Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi 500-lecie oddania go do użytku. Rezydencja królewska Zygmunta Starego wzniesiona została przez architekta Benedykta – autora prac kamieniarskich na Wawelu oraz w Sandomierzu. Piotrkowską wieżę zbudowano na sztucznym nasypie, otoczonym fosą, do którego wchodziło się przez mostek wiodący do głównych drzwi. Trzykondygnacyjną bryłę budynku zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Parter budynku był przeznaczony dla dworzan, na pierwszym piętrze znajdowały się zaś prywatne komnaty królewskie. Drugie piętro pełniło funkcję komnat reprezentacyjnych – odbywały się tu spotkania z senatorami oraz innymi dostojnikami. Dach budynku pierwotnie był dwuspadowy, a jego obecny kształt jest wynikiem późniejszych zmian. Piotrkowski zamek był oficjalną rezydencją monarszą do końca panowania Zygmunta Augusta. 500-letni zabytek był świadkiem wielu znaczących wydarzeń w historii Polski: w nim odbywały się obrady izby senackiej za czasów ostatnich Jagiellonów oraz posiedzenia Trybunału Koronnego w końcu XVI wieku. W sierpniu 1918 roku budynek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, a cztery lata później otwarto w nim Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej. Główne obchody 500-lecia ukończenia prac budowlanych na Zamku Królewskim Zygmunta I Starego w Piotrkowie Trybunalskim zaplanowano na 21 września 2019 roku.12.08.2019

Nadszedł czas na kolejną znaczkową premierę i dzisiaj chcemy gorąco zaprosić Was do Muzeum Wojska w Białymstoku. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 15 sierpnia. To dzień Święta Wojska Polskiego, podczas którego w muzeum przygotowano specjalne atrakcje i wydarzenia, a dodatkowo darmowy wstęp dla zwiedzających muzealne ekspozycje. Liczymy na Wasz udział w tych wydarzeniach i czekamy na facebookowe relacje, a teraz już zapraszamy do wizyty w Białymstoku. 

MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU  No. 859

Muzeum Wojska w Białymstoku jest miejską instytucją kultury, działającą już ponad pięćdziesiąt lat. W swoich zbiorach posiada broń białą od czasów średniowiecza po szable ułanów, broń palną z niemal wszystkich krajów Europy, a także elementy wyposażenia i umundurowania (przede wszystkim polskie, niemieckie i rosyjskie). Oddzielny zbiór stanowi wielotysięczna kolekcja zdjęć i dokumentów historycznych. Najistotniejszą częścią oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku są ekspozycje stałe. Pokazujemy na nich pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. Muzeum jest placówką nowoczesną, zapewniającą zwiedzającym zarówno narrację w tradycyjnym stylu, jak też przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych, stacji odsłuchowych, materiałów wideo, systemu zdjęć 3D czy audioprzewodników.4.08.2019

Tym razem troszkę nietypowo premiera w niedzielę. Nie jest to jednak przypadek. W końcu są wakacje i zapewne ktoś z Was znajduje się w pobliżu miasta, do którego chcemy Was zaprosić tym razem. A że znaczki w Oleśnie dostępne będą od 5 sierpnia, to nie ma lepszej pory na premierę niż właśnie dziś - w niedzielę.  

Tradycyjnie w tym miejscu zamieszczamy dwa linki będące odnośnikami do podstron z opisami dziś prezentowanych obiektów. Na tych podstronach znajdziecie inne przydatne treści (miejsce sprzedaży, GPS, linki do stron). 

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W OLEŚNIE - POMNIK HISTORII  No. 857

OLESKIE MUZEUM REGIONALNE W OLEŚNIE  No. 858

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko zaprosić Was do Olesna. Jesteśmy przekonani, że nowe znaczki i miejsca jakie na nich przedstawiono przypadną Wam do gustu, ale zachęcamy także do dalszego zwiedzania miasta i jego okolic. Liczymy też na to, że podzielicie się z nami materiałami z tej wycieczki. 29.07.2019

Jeśli tegoroczne wakacje spędzacie gdzieś w okolicach Kłodzka, to zapewne ucieszy Was informacja, że wyjeżdżając na wypoczynek lub z niego wracając, być może będziecie mieli okazję zdobyć prezentowany dzisiaj znaczek okolicznościowy. 

Jest on nie tylko okazją, by poznać postać św. Gerarda Mejelli, ale także pretekstem do kolejnej wizyty w Bardzie, gdzie znaczek ten jest dostępny w sprzedaży. 

Przy okazji polecamy wizytę w innych znaczkowych miejscach w Bardzie. Okazuje się, że np. do Kaplicy Górskiej na Górze Kalwarii dociera niewielu znaczkomaniaków, a naprawdę warto się tam wdrapać, tym bardziej, że przy okazji można spojrzeć na Bardo z punktu widokowego zlokalizowanego ponad skalnym obrywem. Zresztą miejsc, które trzeba w Bardzie odwiedzić jest więcej, dlatego zapraszamy do zwiedzania tego miasteczka, a znaczek okolicznościowy na pewno będzie miłym kolekcjonerskim uzupełnieniem tej wizyty.

ZO - 2019 - ROK ŚW. GERARDA MAJELLI

Św. Gerard Majella, włoski redemptorysta (1726-1755) to charyzmatyczny brat zakonny. Jego pełne wiary życie obfitowało w wiele cudów i nadzwyczajnych wydarzeń. Matki, zwłaszcza w stanie błogosławionym, doświadczają mocy św. Gerarda. Dlatego też, włoskie matki podjęły starania, by ogłosić go ich patronem. Nazywany jest też „świętym od szczęśliwych porodów”. Wiele szpitali włoskich swoje oddziały porodowe poświęca św. Gerardowi. Św. Gerard jest też patronem dobrej spowiedzi. Jako brat zakonny nie mógł spowiadać, lecz potrafił jak nikt inny przygotowywać do godnego i owocnego przeżycia spowiedzi. Wspaniale potrafił dodać odwagi do przezwyciężenia wstydu i lęku przed spowiednikiem. Miejscem kultu św. Gerda jest Materdomini na południu Włoch, natomiast w Polsce w kościołach redemptorystów: w Krakowie, Lubaszowej, Tuchowie, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Skarżysku-Kamiennej, Zamościu i Bardzie, a poza kościołami redemptorystów w Gliwicach i Rzeszowie. Aby jeszcze bardziej przybliżyć postać tego świętego i jednocześnie uczcić jego życie i działalność, w Warszawskiej Prowincji Redemptorystów od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku we wszystkich kościołach, wspólnotach i instytucjach redemptorystów przeżywany jest Rok św. Gerarda Majelli.26.07.2019

Kończymy tydzień informacją o najnowszym znaczku okolicznościowym, który już za kilka dni pojawi się podczas rajdu "Tour de Calisia - XI Setka Cyklisty" w Kaliszu. 

O samym rajdzie, jego historii i celach napisaliśmy krótko w poniższym opisie. Zachęcamy jednak do odwiedzenia strony internetowej Klubu Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu, gdzie o rajdzie i jego poprzednich edycjach napisano obszerniej.

Zachęcamy do udziału w rajdzie, także jako doping lub jak kto woli widownia. Z pewnością będzie to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, wymiany turystycznych doświadczeń i uzupełnienia kolekcji o ten okolicznościowy znaczek. Zapraszamy do Kalisza. 

ZO - TOUR DE CALISIA - XI SETKA CYKLISTY

Niniejszy znaczek okolicznościowy został wydany w ramach XI edycji Rajdu Rowerowego "Tour de Calisia" - Setka Cyklisty” jako pamiątka dla uczestników imprezy. XI Setka Cyklisty odbędzie się 3 sierpnia 2019 roku. Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Rowerowej „ Cyklista” w Kaliszu, Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kaliszu, a także Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego. Cykliści na 100. kilometrową trasę wyruszą z samego rana z Głównego Rynku w Kaliszu, by poprzez Godziesze, Iwanowice, Błaszki, Tubądzin i Staw po kilku godzinach rekreacyjnej jazdy dotrzeć z powrotem do Kalisza, gdzie przewidziano zakończenie rajdu. Rajd "Tour de Calisia" organizowany jest od 2008 roku. Początkowo brało w nim udział kilkunastu lokalnych rowerzystów, ale po kilku latach liczba uczestników przekroczyła 350 osób. Rajd jest okazją do spotkania się i integracji cyklistów z całego kraju, ale też ma na celu popularyzację i rozwój turystyki rowerowej oraz prezentację i promocję walorów krajoznawczych regionu ziemi kaliskiej.25.07.2019

Są na znaczkowej mapie Polski takie miejsca, do których z chęcią już dawno byśmy Was zabrali, ale nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście znaczkowa idea rozwija się i dzięki temu co jakiś czas możemy Was zaprosić do odwiedzania coraz to ciekawszych zakątków naszego kraju. W ten oto sposób dzisiaj zapraszamy do Włocławka i jego okolic, gdzie właśnie pojawiły się trzy nowe znaczki turystyczne.

Miejsca, które dołączyły do grona wyróżnionych znaczkiem turystycznym znajdziecie poniżej. 

MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA WE WŁOCŁAWKU  No. 854

KUJAWSKO - DOBRZYŃSKI PARK ETNOGRAFICZNY W KŁÓBCE  No. 855

MUZEUM STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO W NIESZAWIE  No. 856

Pamiętajcie, że na tych właśnie podstronach znajdziecie wszystkie informacje odn. miejsc sprzedaży znaczków, linki do stron obiektów, a także komentarze turystów, którzy już te miejsca odwiedzali. uzupełniajcie je o swoje wrażenia, dzielcie się spostrzeżeniami, a jeśli tylko macie ochotę nadsyłajcie nam relacje z wycieczek do znaczkowych miejsc. Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży pojawią się od 26 lipca, także już teraz możecie ruszać na szlak lub planować najbliższe wyprawy.23.07.2019

W dalszym ciągu pozostajemy w temacie dolnośląskich zamków i tym razem zapraszamy Was serdecznie do Kliczkowa. 

Skrócony opis tego zamku znajdziecie poniżej, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka o obiekcie, więc aby nieco dokładniej poznać ten piękny zamek, jego historię, właścicieli, zabytki, musicie tu być i wszystko zobaczyć na własne oczy. Przed wizytą warto zaczerpnąć nieco informacji ze strony internetowej zamku, do której link jak zwykle znajdziecie na poniższej stronie. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 24 lipca. Mamy nadzieję, że tradycyjnie po zwiedzaniu tego miejsca pochwalicie się zdjęciami i relacją na naszym profilu FB. Będzie nam bardzo miło, a i inni turyści dzięki Wam odwiedzą Zamek Kliczków. Zapraszamy do zwiedzania.

ZAMEK KLICZKÓW  No. 853

Pośród gęstych Borów Dolnośląskich, przy meandrach rzeki Kwisa znajduje się średniowieczny Zamek Kliczków. Jego powstanie przypisuje się księciu Bolkowi I Surowemu, który pod koniec XIII wieku ufundował warownię do obrony przed najazdami czeskimi. Pod koniec wieku XIV kiedy księstwo świdnicko-jaworskie przejęte zostało przez królestwo Czech, zamek utracił znaczenie strategiczne i z czasem przekształcił się w założenie zamkowo-folwarczne. Na przestrzeni stuleci zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, często też przechodził większe lub mniejsze rozbudowy. Na początku XX wieku stanowił centrum spotkań i rozrywki arystokratycznej elity Niemiec. Po zamachu na Hitlera i aresztowaniu ówczesnych właścicieli Kliczkowa w 1944 roku, zamek został skonfiskowany, zawartość wywieziona, a to co pozostało rozszabrowali żołnierze sowieccy. Później budowla popadła w ruinę. Mimo kilku prób rewitalizacji zamku dopiero przejście w ręce prywatnego właściciela, pozwoliło przywrócić budowli dawny blask. Dziś zamek w Kliczkowie, będąc jedną z największych budowli tego typu na całym Dolnym Śląsku, pełni funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. W jego odrestaurowanych wnętrzach znajdują się bogato zdobione pomieszczenia m.in. dawnej biblioteki, Sali Dworskiej, Sali Kominkowej oraz Sali Teatralnej.22.07.2019

Dwanaście dni temu zapraszaliśmy Was do Wiśniowej i wielu z tego zaproszenia skorzystało, w związku z czym dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na inny rejon kraju i istniejący tu od wielu wieków, niezwykle ciekawy zamek. Mowa o Wleniu i tutejszym zamku znanym też jako Zamek Lenno.

To kolejny na znaczkowym szlaku zamek piastowski, który musicie zobaczyć, zwiedzić i poznać jego historię. Jej fragment przytaczamy w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając stronę internetową zamku oraz podczas jego zwiedzania.

A już teraz zapraszamy do Wlenia. Znaczki będą na Was czekały od 24 lipca.

ZAMEK WLEŃ - SZLAK ZAMKÓW PIASTOWSKICH  No. 852

Na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej, w X wieku, jeszcze przed powstaniem zamku, funkcjonował gród otoczony obronnym wałem. Pierwsza wzmianka o Wleniu pochodzi z 1155 roku z tzw. bulli wrocławskiej. Około 1160 roku książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej, która określana jest jako „dom romański”. Obiekt ten uznawany jest za najstarszy świecki budynek na Śląsku i jedno z najstarszych założeń zamkowych w Polsce. Na początku XIII wieku zamek Wleń (Lenno) został rozbudowany. Wzniesiono niewielką kaplicę, a od południa powstała sześcioboczna wieża obronna. W późniejszych latach dobudowano czworoboczną wieżę mieszkalną oraz duży trzykondygnacyjny dom zamkowy z pomieszczeniami gospodarczymi, mieszkalnymi i reprezentacyjnymi. Przed końcem XV wieku rozebrano sześcioboczną wieżę obronną, a w jej miejscu postawiono istniejącą do dziś wieżę cylindryczną. Dalsza zabudowa zamku uległa zagęszczeniu, a zamek górny stał się modelowym przykładem tzw. zamku z zabudową dookolną – budynki mieszkalne, gospodarcze i inne wznoszone były tak, że co najmniej jedną z ich ścian stanowił zewnętrzny mur obwodowy. Jeszcze w XVI wieku trwała rozbudowa zamku, niestety kres jego istnienia przyniosła wojna trzydziestoletnia. W 1646 roku zamek zniszczono i od tego czasu pozostaje w ruinie.15.07.2019

Uwaga kolekcjonerzy,

w związku z trwającym sezonem i wzmożonym okresem zamówień zarówno przez kolekcjonerów jak i przez znaczkowe miejsca turystyczne, zamawianie znaczków zagranicznych zostaje wstrzymane do 15 września.

Znaczki zagraniczne są zamawiane bezpośrednio w czeskiej centrali w Rymařovie. Jak wiecie w całym systemie jest 20 państw, a zamówienia spływają nie tylko z Polski. Liczymy na Wasze zrozumienie, usprawni i przyspieszy to zamówienia polskich ZT jak również zamówienia do miejsc znaczkowych.

Przy okazji przypominamy, że znaczki zagraniczne zamawiamy w naszej centrali pisząc na info@znaczki-turystyczne.pl. Czas oczekiwania ok. 30 dni (zazwyczaj krócej).

Prosimy, aby nie tłumaczyć nazw znaczków, nie ułatwia to pracy ani nam, ani centrali czeskiej. W zamówieniach podajemy: rodzaj znaczka (Turystyczny, Okolicznościowy, Festiwalowy, Specjalny, itd.), kraj, numer, nazwa (w języku oryginalnym), ilość. Z góry dziękujemy za zrozumienie.11.07.2019

Tradycyjnie w wakacje planujemy krótką przerwę w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów kolekcjonerskich. Przerwa ta dotyczy jedynie zamówień składanych przez kolekcjonerów. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na brakujące znaczki i akcesoria realizowane będą do 22 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy dopiero po 14 sierpnia.

Jednocześnie informujemy, że powyższa sytuacja dotyczy jedynie kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.

Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 22 lipca będą zrealizowane dopiero po 14 sierpnia.10.07.2019

Dzisiaj wracamy na teren województwa podkarpackiego do miejscowości Wiśniowa, w której chcielibyśmy pokazać Wam odrestaurowany Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny.

Wizyta w tym miejscu dla wielu z Was będzie wspaniałym uzupełnieniem wycieczek do Jarosławia, Rzeszowa czy Dębicy, a do tego szansą na poznanie tutejszych obiektów i historii z nimi związanych. O samym obiekcie przedstawionym na znaczku krótka notatka znajduje się poniżej, ale to tylko podstawowe dane, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się o tutejszych zabytkach czegoś więcej, musicie poszperać w sieci lub poczekać na nagranie audio, które już wkrótce będzie powiązane z kodem QR dostępnym na znaczkowej naklejce.

A już teraz zapraszamy do Wiśniowej. Znaczki będą na Was czekały od 11 lipca.

ZESPÓŁ PARKOWO - DWORSKI I FOLWARCZNY W WIŚNIOWEJ  No. 850

Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej został przejęty przez Powiat Strzyżowski w 2005 r. Dzięki środkom własnym oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrewitalizowany został historyczny park i część folwarczna z przeznaczeniem na centrum konferencyjno-noclegowe. Centrum służy organizacji spotkań rodzinnych, biznesowych, konferencji, szkoleń, seminariów i jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to też siedziba Instytucji Kultury Powiatu Strzyżowskiego - Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki. Od 2018 roku Zespół wzbogacił się o odrestaurowaną oficynę dworską z XVI w., w której mieści się muzeum i galeria sztuki. W Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej kontynuowane są tradycje malarskie i kulturalne rodu Mycielskich m.in. poprzez organizację różnego rodzaju imprez oraz plenerów.9.07.2019

Zainteresowania turystów są przeróżne, jednych interesują góry, innych muzea, a jeszcze innych zabytki techniki. Tych ostatnich na znaczkach turystycznych mamy niewiele, ale na szczęście od pewnego czasu i tutaj sytuacja dynamicznie się zmienia.

Dziś w Wasze ręce oddajemy znaczek, dzięki któremu traficie do Ustronia, do Muzeum Motocykli Zabytkowych "Rdzawe Diamenty". O tym co m.in. zobaczycie w tej placówce, możecie przeczytać w opisie znaczka. Dodamy tylko, że to muzeum prowadzone przez pasjonatów i właśnie dla tej pasji motoryzacyjnej, ale i znaczkowej polecamy zwiedzanie tego miejsca.

Jeśli o znaczki chodzi to już są na miejscu, więc od jutra spokojnie możecie odwiedzać muzeum, oglądać motocykle, a po wszystkim zdobyć swoje upragnione krążki. Nie zapomnijcie się tym pochwalić na facebooku i zostawić wpis na znaczkowej stronie :-) Podziękujecie w ten sposób właścicielom muzeum, ale i naszemu koledze Krzysztofowi, który to przyczynił się do powstania tego znaczka i któremu w tym miejscu za te działania serdecznie dziękujemy.

MUZEUM MOTOCYKLI ZABYTKOWYCH W USTRONIU - "RDZAWE DIAMENTY"  No. 851

Muzeum Motocykli Zabytkowych „Rdzawe Diamenty” założył Remigiusz Dancewicz, który na motocyklach zna się od dziecka, i jak przystało na fana tych jednośladów od najmłodszych lat jest aktywnym motocyklistą. W Muzeum zgromadzono około 70 motocykli (głównie z lat 1910-1945). Do najcenniejszych maszyn właściciele zaliczają następujące jednoślady: Zuendapp EM 250 z 1924 roku, Benelli 500 SV z końca lat 30. ubiegłego wieku, NSU 351 z roku 1936, BSA 500 z 1931, czy francuski motocykl wojskowy Gnome et Rhône, a także maszyny firm, ARIEL, DKW i wielu innych. Rdzawe Muzeum to historia motoryzacji w pigułce tak można określić to miejsce. Motocykle pochodzą z całej Europy, a niektóre są prawdziwymi unikatami. Oprócz motocykli w muzeum można zobaczyć całą masę gadżetów związanych ze starą motoryzacją. Warto wspomnieć, że inicjatorzy Muzeum organizują także imprezę dla wielbicieli dwóch kółek, pod nazwą „Zimowy Wjazd na Równicę”.7.07.2019

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią......

W tym miesiącu mijają trzy lata od 31. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń 2016 roku w Polsce. Specjalnie na tę okazję wydaliśmy w 2016 roku Znaczek Okolicznościowy z logo ŚDM. Znaczki można było nabyć w kilku miejscach w Krakowie, część z nich wróciła do nas z powrotem i można je zakupić przy okazji zamówienia brakujących ZT.

Są to egzemplarze, które niejako uczestniczyły w tym wydarzeniu, niektóre z nich mają jeszcze przyklejone w Krakowie cenówki. Zainteresowanych prosimy o informację na info@znaczki-turystyczne.pl. Cena "znaczkowa" - 7 zł.3.07.2019

Przyzwyczajeni do zeszłotygodniowego wysypu znaczków nie dajecie nam spokoju, pytając o kolejne nowości. Niestety tak pięknie jak w ubiegłym tygodniu zawsze być nie może i czasem także my potrzebujemy złapać odrobinę oddechu. Na szczęście mamy dla Was coś jeszcze i zapewne kolejny raz ruszycie na znaczkowy szlak, aby odwiedzić miejsce przedstawione na znaczku.

Tym razem zapraszamy do miejscowości Szurpiły niedaleko Suwałk, gdzie funkcjonuje Izba Pamięci Jaćwieskiej. To niezwykłe miejsce, w którym można poznać historię tych ziem i zamieszkujących ją dawniej ludów. Cieszymy się, że znaczki turystyczne kolejny raz mogą Wam wskazać drogę, którą warto podążać. Odwiedzajcie zatem Szurpiły i miejscowe atrakcje, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej nt. tego obiektu, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Na stronie znaczka znajdziecie odnośnik do strony, gdzie szczegółowo opisano zasady zwiedzania. 

Prezentowany dzisiaj znaczek już od najbliższego weekendu będzie dostępny w Restauracji "Pod Jelonkiem" w pobliskim Jeleniewie, natomiast do sprzedaży w Izbie Pamięci Jaćwieskiej trafi za kilka dni. Planujcie zatem swoje wypady w te strony, a jeśli już jesteście w okolicach, koniecznie zmieniajcie plany :-)

IZBA PAMIĘCI JAĆWIESKIEJ W SZURPIŁACH  No. 849

W południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 2,5 km od Jeleniewa, we wsi Szurpiły znajduje się niewielki budynek po byłej szkole podstawowej, zaadoptowany na potrzeby wystawiennicze. W ramach projektu wspartego środkami z Unii Europejskiej Gmina Jeleniewo przy współpracy z Działem Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Powiatem Suwalskim i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym w 2014 r. utworzyła niezwykłą ekspozycję. To Izba Pamięci Jaćwieskiej imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz – Kozarynów, znawców plemion pruskich, którzy w latach 80 i 90-tych XX w. prowadzili badania archeologiczne w Szurpiłach i okolicach. Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu dzielnych Jaćwingów, po których pozostały jedynie wspomnienia. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, a przede wszystkim życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w., co pozostawili po sobie dzielni wojowie, jakie były ich dzieje. Pasjonaci archeologii mogą tutaj zapoznać się z historią badań archeologicznych w Szurpiłach oraz z metodami archeologicznego rozpoznania tego najważniejszego w północno-wschodniej Polsce ośrodka badawczego. Oprócz zgromadzonych w tym miejscu eksponatów na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”, oznaczona tablicami informacyjnymi ozdobionymi sylwetkami jaćwieskich wojowników.27.06.2019

Ten niezwykle bogaty w znaczki tydzień kończymy jeszcze jedną potrójną premierą. I tak jak w poniedziałek rozpoczynaliśmy tydzień w Wielkopolsce, tak dzisiaj w jej zachodniej cześci zbliżający się ku końcowi tydzień zakończymy.   

Wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki znajdziecie w jednym miejscu, ale niektóre prezentowane na znaczkach obiekty są od siebie nieco oddalone. Poznajcie zatem atrakcje Prusimia, których charakterystyki kryją się pod poniższymi linkami.

DWÓR W PRUSIMIU  No. 846

SKANSEN OLANDIA W PRUSIMIU - PALTRAK  No. 847

SKANSEN OLANDIA W PRUSIMIU - HOLENDER  No. 848

A kiedy już przeczytacie wszystko co dla Was przygotowaliśmy, kiedy najdzie Was ochota, by odwiedzić Prusim, wtedy zaplanujcie wycieczkę, spakujcie plecak i wybierzcie się w te rejony Polski, do krainy 100 jezior jak nazywane jest Pojezierze Międzychodzko -Sierakowskie. Znaczki będę tu na Was czekały od 28 czerwca, a oprócz nich zarówno w Prusimiu jak i okolicach cała masa nieznanych atrakcji i pięknych widoków. Zapraszamy27.06.2019

Myśleliśmy, że po wczorajszej premierze będziecie już w pełni nasyceni nowościami. Tymczasem okazuje się, że Wasz apetyt rośnie w miarę jedzenia i ciągle jest Wam mało znaczków.

Chcecie, to macie jeszcze pięć nowości. 

Tym razem są to znaczki z Jarosławia i kilka obiektów, które koniecznie musicie zwiedzić, by poznać historię tego pięknego miasta. 

Prezentowane poniżej znaczki są już dostępne w sprzedaży, ale zanim wybierzecie się w te strony koniecznie poznajcie miejsca, które przedstawiono na znaczkach, a są to:

RATUSZ W JAROSŁAWIU  No. 833

PODZIEMNE PRZEJŚCIE TURYSTYCZNE W JAROSŁAWIU  No. 834

CERKIEW PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W JAROSŁAWIU  No. 835

DAWNE OPACTWO SIÓSTR BEDEDYKTYNEK W JAROSŁAWIU  No. 836

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W JAROSŁAWIU  No. 837

Zachęcamy zatem do odwiedzania Jarosławia i zwiedzania poszczególnych obiektów. Przypominamy, że warto po każdej wizycie wpisać komentarz na karcie znaczka. To bardzo wiele daje i jest wspaniałą wizytówką naszego ruchu kolekcjonerskiego. 

Zachęcamy też do tego byście nadsyłali nam swoje relacje z wycieczek. Umieścimy je na naszym profilu, a wierzcie nam, to kolejna forma promocji znaczków turystycznych o wspaniała forma dotarcia do nowych turystów.

Zatem zwiedzajcie, poznawajcie piękno naszego kraju, fotografujcie odwiedzone miejsca i cieszcie się kolejnymi znaczkami.

 


26.06.2019

Prace nad znaczkami idą pełną parą i mamy nadzieję, że dostrzegliście to w minionych dniach.   

Tymczasem dzisiaj kolejne znaczkowe nowości, ale tym razem przenosimy się w zupełnie inny region kraju -  w Bieszczady i do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Tam to już od 1 lipca będą na Was czekały prezentowane w tym newsie znaczki, a wszystkie inne informacje znajdziecie klikając w poniższe linki.

TARNICA - NAJWYŻSZY SZCZYT POLSKICH BIESZCZADÓW  No. 843

POŁONINA WETLIŃSKA - BIESZCZADY  No. 844

UMOWNE ŹRÓDŁA SANU - BIESZCZADY  No. 845

Planujcie zatem swoje wycieczki znaczkowym szlakiem, zwiedzajcie Bieszczadzki Park Narodowy i przy okazji wypoczywajcie. A kiedy już powrócicie do rzeczywistości, zróbcie nam z tej wyprawy relację. Chętnie zobaczymy Wasze fotki, także zdobyte znaczki i będzie nam miło jeśli na powyższych stronach zostawicie komentarze do zdobytych znaczków. Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do zwiedzania.25.06.2019

To już ostatnia w dniu dzisiejszym premiera - przyrzekamy :-) 

Tym razem mała odmiana na znaczkowej mapie Polski i miejsca, które zapewne wielu z Was dopiero co odkryje. Zapraszamy do Bornego Sulinowa, gdzie jak się okazuje można znaleźć wiele ciekawych miejsc i obiektów  turystycznych.

Przedstawiamy dziś 4 znaczki, na których przedstawiono odpowiednio:

MIASTO BORNE SULINOWO  No. 839

JEZIORO PILE W BORNEM SULINOWIE  No. 840

CMENTARZ RADZIECKI W BORNEM SULINOWIE  No. 841

REZERWAT PRZYRODY DIABELSKIE PUSTACIE W BORNEM SULINOWIE  No. 842

Wszelkie opisy przedstawionych miejsc znajdziecie powyżej. Pamiętajcie, że powyższe linki kierują do katalogu znaczków, gdzie zawsze po wizycie w danym miejscu możecie pozostawić komentarz, dzieląc się wrażeniami z pozostałymi turystami. Można tam także wpisać wskazówki dla kolejnych odwiedzających lub po prostu podziękować za znaczek. Wiele osób planując swoje wyjazdy korzysta właśnie z tych wpisów, ale też wielu z Was, w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że można taki wpis pozostawić.

I na tym zakończymy dzisiejszą premierę, kończąc informacją, że znaczki do sprzedaży powinny trafić 27 czerwca. Zapraszamy do Bornego Sulinowa i czekamy na Wasze relacje.25.06.2019

W iście szaleńczym tempie przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę, ale tym razem to już nie niziny, a góry czyli Boguszów-Gorce i atrakcje turystyczne znajdujące się na Dzikowcu.   

Kto już w tym miejscu bywał, ten przedstawione na znaczkach obiekty zapewne zna. Wszystkich turystów, którzy nie mieli okazji zwiedzać tych rejonów kraju zachęcamy do zapoznania się z poniższymi opisami, a na podstronach znajdziecie ponadto przydatne linki z wieloma innymi informacjami o poszczególnych obiektach..

WIEŻA WIDOKOWA NA DZIKOWCU  No. 831

WYCIĄG KRZESEŁKOWY NA DZIKOWIEC  No. 832

Na sam koniec informujemy, że planowane wejście znaczków do sprzedaży to piątek 28 czerwca. Miejcie to na uwadze i odpowiednio zaplanujcie najbliższy weekend. Kto wie, może korzystając z ładnej pogody uda się zdobyć Dzikowiec i dwa nowe znaczki. Zapraszamy.24.06.2019

Kolejny raz wracamy na wielkopolską ziemię. Dzisiaj zapraszamy Was do Środy Wielkopolskiej gdzie po przejażdżce lokalną kolejką wąskotorową będziecie mieli okazję stać się posiadaczami prezentowanego obok znaczka turystycznego

Zachęcamy Was właśnie do kursów Średzką Koleją Powiatową. Każdy taki kurs to Wasza cegiełka, którą przeznaczacie na reaktywację tutejszej kolei. To środki, dzięki którym wskrzeszone zostaną kolejne lokomotywy, wykonane niezbędne naprawy. A wszystko dla Was - turystów, byście i Wy mogli cieszyć się zachowanymi zabytkami i niestandardowymi sposobami na spędzanie wolnego czasu. Zresztą zachęcamy do poszperania w sieci, gdzie na temat ŚKP znajdziecie więcej materiałów.

Tymczasem aby ułatwić Wam zwiedzanie podajemy skrócony opis atrakcji, a pod poniższym linkiem znajdziecie odnośniki do stron kolejki, gdzie m.in. poznacie aktualny rozkład jazdy czy zapoznacie się z bogatą historią kolejki. Zapraszamy do zwiedzania, a znaczki dostępne będą już od najbliższego weekendu

ŚREDZKA KOLEJ POWIATOWA - ŚRODA WIELKOPOLSKA  No. 838

Budowę Średzkiej Kolei Powiatowej rozpoczęto w 1898 roku od stworzenia jej poznańskiego odcinka. Równocześnie budowano linię wąskotorową o rozstawie szyn 1000 mm łączącą Kobylepole ze Środą Wielkopolską. uruchomienie kolei nastąpiło 23.06.1902 roku i od razu inwestycja ta przyniosła spore zyski. 1 maja 1910 roku otwarto kolejną linię wąskotorową Środa-Zaniemyśl. W szczytowym okresie sieć Średzkiej Kolei Powiatowej liczyła 118 km długości, przy czym 107 km to linie wąskotorowe. Wybuch II wojny światowej oraz późniejsze przemiany ustrojowe poważnie zaszkodziły średzkiej kolei. W 1952 roku podjęto decyzję o zmianie rozstawu szyn na 750 mm, a prace z tym związane zakończono dwa lata później. Wkrótce na torach średzkiej kolei pojawił się nowy tabor, który trafił tu albo prosto z fabryk, albo z już istniejących lub likwidowanych kolei w Polsce. Od połowy lat 70. także tutaj miało miejsce likwidowanie przewozów towarowych, a kres komunikacji pasażerskiej nastąpił w czerwcu 2001 roku. 9 lat później kolejka znów stała się własnością powiatu przyjmując swoją historyczną nazwę. W 2014 roku kolej ponownie zamknięto jednak już w 2016 roku wznowiono kursowanie pociągów. Dziś Średzka Kolej Powiatowa to przewozy turystyczne, ale też kolejowa historia, którą można poznać choćby w sali muzealnej czy na lokalnym dworcu. Wśród licznych eksponatów zgromadzonych w sali muzealnej znajdują się elementy umundurowania, zdjęcia, mapy, archiwalne rozkłady jazdy i wiele innych przedmiotów składających się na historię ponad 100 lat działalności ŚKP.23.06.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dziewiąta część "Pamiętnika Bobika" właśnie ujrzała światło dzienne. I w zasadzie tyle można napisać tytułem wstępu, bo cała zawartość znajduje się pod poniższym linkiem. 

Tym razem materiał Bobika jest troszkę inny, ale również odkrywa ciekawe miejsca i stanowi swego rodzaju przewodnik po atrakcjach turystycznych naszego kraju.

Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli tylko zechcecie odwiedzić opisane obiekty, nie krępujcie się. Czekają na Was, razem z towarzyszącymi im znaczkami turystycznymi.

Z pamiętnika Bobika - cz. 9 >><< 1 5 10 15 20 21 22 23 24 25 30 35 40 45 50 55 60 >>