26.07.2019
Kończymy tydzień informacją o najnowszym znaczku okolicznościowym, który już za kilka dni pojawi się podczas rajdu "Tour de Calisia - XI Setka Cyklisty" w Kaliszu.
O samym rajdzie, jego historii i celach napisaliśmy krótko w poniższym opisie. Zachęcamy jednak do odwiedzenia strony internetowej Klubu Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu, gdzie o rajdzie i jego poprzednich edycjach napisano obszerniej.
Zachęcamy do udziału w rajdzie, także jako doping lub jak kto woli widownia. Z pewnością będzie to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, wymiany turystycznych doświadczeń i uzupełnienia kolekcji o ten okolicznościowy znaczek. Zapraszamy do Kalisza.
ZO - TOUR DE CALISIA - XI SETKA CYKLISTY
Niniejszy znaczek okolicznościowy został wydany w ramach XI edycji Rajdu Rowerowego "Tour de Calisia" - Setka Cyklisty” jako pamiątka dla uczestników imprezy. XI Setka Cyklisty odbędzie się 3 sierpnia 2019 roku. Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Rowerowej „ Cyklista” w Kaliszu, Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kaliszu, a także Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego. Cykliści na 100. kilometrową trasę wyruszą z samego rana z Głównego Rynku w Kaliszu, by poprzez Godziesze, Iwanowice, Błaszki, Tubądzin i Staw po kilku godzinach rekreacyjnej jazdy dotrzeć z powrotem do Kalisza, gdzie przewidziano zakończenie rajdu. Rajd "Tour de Calisia" organizowany jest od 2008 roku. Początkowo brało w nim udział kilkunastu lokalnych rowerzystów, ale po kilku latach liczba uczestników przekroczyła 350 osób. Rajd jest okazją do spotkania się i integracji cyklistów z całego kraju, ale też ma na celu popularyzację i rozwój turystyki rowerowej oraz prezentację i promocję walorów krajoznawczych regionu ziemi kaliskiej.
25.07.2019
Są na znaczkowej mapie Polski takie miejsca, do których z chęcią już dawno byśmy Was zabrali, ale nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście znaczkowa idea rozwija się i dzięki temu co jakiś czas możemy Was zaprosić do odwiedzania coraz to ciekawszych zakątków naszego kraju. W ten oto sposób dzisiaj zapraszamy do Włocławka i jego okolic, gdzie właśnie pojawiły się trzy nowe znaczki turystyczne.
Miejsca, które dołączyły do grona wyróżnionych znaczkiem turystycznym znajdziecie poniżej.
MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA WE WŁOCŁAWKU No. 854
KUJAWSKO - DOBRZYŃSKI PARK ETNOGRAFICZNY W KŁÓBCE No. 855
MUZEUM STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO W NIESZAWIE No. 856
Pamiętajcie, że na tych właśnie podstronach znajdziecie wszystkie informacje odn. miejsc sprzedaży znaczków, linki do stron obiektów, a także komentarze turystów, którzy już te miejsca odwiedzali. uzupełniajcie je o swoje wrażenia, dzielcie się spostrzeżeniami, a jeśli tylko macie ochotę nadsyłajcie nam relacje z wycieczek do znaczkowych miejsc. Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży pojawią się od 26 lipca, także już teraz możecie ruszać na szlak lub planować najbliższe wyprawy.
23.07.2019
W dalszym ciągu pozostajemy w temacie dolnośląskich zamków i tym razem zapraszamy Was serdecznie do Kliczkowa.
Skrócony opis tego zamku znajdziecie poniżej, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka o obiekcie, więc aby nieco dokładniej poznać ten piękny zamek, jego historię, właścicieli, zabytki, musicie tu być i wszystko zobaczyć na własne oczy. Przed wizytą warto zaczerpnąć nieco informacji ze strony internetowej zamku, do której link jak zwykle znajdziecie na poniższej stronie.
Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 24 lipca. Mamy nadzieję, że tradycyjnie po zwiedzaniu tego miejsca pochwalicie się zdjęciami i relacją na naszym profilu FB. Będzie nam bardzo miło, a i inni turyści dzięki Wam odwiedzą Zamek Kliczków. Zapraszamy do zwiedzania.
Pośród gęstych Borów Dolnośląskich, przy meandrach rzeki Kwisa znajduje się średniowieczny Zamek Kliczków. Jego powstanie przypisuje się księciu Bolkowi I Surowemu, który pod koniec XIII wieku ufundował warownię do obrony przed najazdami czeskimi. Pod koniec wieku XIV kiedy księstwo świdnicko-jaworskie przejęte zostało przez królestwo Czech, zamek utracił znaczenie strategiczne i z czasem przekształcił się w założenie zamkowo-folwarczne. Na przestrzeni stuleci zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, często też przechodził większe lub mniejsze rozbudowy. Na początku XX wieku stanowił centrum spotkań i rozrywki arystokratycznej elity Niemiec. Po zamachu na Hitlera i aresztowaniu ówczesnych właścicieli Kliczkowa w 1944 roku, zamek został skonfiskowany, zawartość wywieziona, a to co pozostało rozszabrowali żołnierze sowieccy. Później budowla popadła w ruinę. Mimo kilku prób rewitalizacji zamku dopiero przejście w ręce prywatnego właściciela, pozwoliło przywrócić budowli dawny blask. Dziś zamek w Kliczkowie, będąc jedną z największych budowli tego typu na całym Dolnym Śląsku, pełni funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. W jego odrestaurowanych wnętrzach znajdują się bogato zdobione pomieszczenia m.in. dawnej biblioteki, Sali Dworskiej, Sali Kominkowej oraz Sali Teatralnej.
22.07.2019
Dwanaście dni temu zapraszaliśmy Was do Wiśniowej i wielu z tego zaproszenia skorzystało, w związku z czym dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na inny rejon kraju i istniejący tu od wielu wieków, niezwykle ciekawy zamek. Mowa o Wleniu i tutejszym zamku znanym też jako Zamek Lenno.
To kolejny na znaczkowym szlaku zamek piastowski, który musicie zobaczyć, zwiedzić i poznać jego historię. Jej fragment przytaczamy w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając stronę internetową zamku oraz podczas jego zwiedzania.
A już teraz zapraszamy do Wlenia. Znaczki będą na Was czekały od 24 lipca.
ZAMEK WLEŃ - SZLAK ZAMKÓW PIASTOWSKICH No. 852
Na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej, w X wieku, jeszcze przed powstaniem zamku, funkcjonował gród otoczony obronnym wałem. Pierwsza wzmianka o Wleniu pochodzi z 1155 roku z tzw. bulli wrocławskiej. Około 1160 roku książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej, która określana jest jako „dom romański”. Obiekt ten uznawany jest za najstarszy świecki budynek na Śląsku i jedno z najstarszych założeń zamkowych w Polsce. Na początku XIII wieku zamek Wleń (Lenno) został rozbudowany. Wzniesiono niewielką kaplicę, a od południa powstała sześcioboczna wieża obronna. W późniejszych latach dobudowano czworoboczną wieżę mieszkalną oraz duży trzykondygnacyjny dom zamkowy z pomieszczeniami gospodarczymi, mieszkalnymi i reprezentacyjnymi. Przed końcem XV wieku rozebrano sześcioboczną wieżę obronną, a w jej miejscu postawiono istniejącą do dziś wieżę cylindryczną. Dalsza zabudowa zamku uległa zagęszczeniu, a zamek górny stał się modelowym przykładem tzw. zamku z zabudową dookolną – budynki mieszkalne, gospodarcze i inne wznoszone były tak, że co najmniej jedną z ich ścian stanowił zewnętrzny mur obwodowy. Jeszcze w XVI wieku trwała rozbudowa zamku, niestety kres jego istnienia przyniosła wojna trzydziestoletnia. W 1646 roku zamek zniszczono i od tego czasu pozostaje w ruinie.
15.07.2019
w związku z trwającym sezonem i wzmożonym okresem zamówień zarówno przez kolekcjonerów jak i przez znaczkowe miejsca turystyczne, zamawianie znaczków zagranicznych zostaje wstrzymane do 15 września.
Znaczki zagraniczne są zamawiane bezpośrednio w czeskiej centrali w Rymařovie. Jak wiecie w całym systemie jest 20 państw, a zamówienia spływają nie tylko z Polski. Liczymy na Wasze zrozumienie, usprawni i przyspieszy to zamówienia polskich ZT jak również zamówienia do miejsc znaczkowych.
Przy okazji przypominamy, że znaczki zagraniczne zamawiamy w naszej centrali pisząc na info@znaczki-turystyczne.pl. Czas oczekiwania ok. 30 dni (zazwyczaj krócej).
Prosimy, aby nie tłumaczyć nazw znaczków, nie ułatwia to pracy ani nam, ani centrali czeskiej. W zamówieniach podajemy: rodzaj znaczka (Turystyczny, Okolicznościowy, Festiwalowy, Specjalny, itd.), kraj, numer, nazwa (w języku oryginalnym), ilość. Z góry dziękujemy za zrozumienie.
11.07.2019
Tradycyjnie w wakacje planujemy krótką przerwę w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów kolekcjonerskich. Przerwa ta dotyczy jedynie zamówień składanych przez kolekcjonerów. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na brakujące znaczki i akcesoria realizowane będą do 22 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy dopiero po 14 sierpnia.
Jednocześnie informujemy, że powyższa sytuacja dotyczy jedynie kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.
Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 22 lipca będą zrealizowane dopiero po 14 sierpnia.
10.07.2019
Dzisiaj wracamy na teren województwa podkarpackiego do miejscowości Wiśniowa, w której chcielibyśmy pokazać Wam odrestaurowany Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny.
Wizyta w tym miejscu dla wielu z Was będzie wspaniałym uzupełnieniem wycieczek do Jarosławia, Rzeszowa czy Dębicy, a do tego szansą na poznanie tutejszych obiektów i historii z nimi związanych. O samym obiekcie przedstawionym na znaczku krótka notatka znajduje się poniżej, ale to tylko podstawowe dane, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się o tutejszych zabytkach czegoś więcej, musicie poszperać w sieci lub poczekać na nagranie audio, które już wkrótce będzie powiązane z kodem QR dostępnym na znaczkowej naklejce.
A już teraz zapraszamy do Wiśniowej. Znaczki będą na Was czekały od 11 lipca.
ZESPÓŁ PARKOWO - DWORSKI I FOLWARCZNY W WIŚNIOWEJ No. 850
Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej został przejęty przez Powiat Strzyżowski w 2005 r. Dzięki środkom własnym oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrewitalizowany został historyczny park i część folwarczna z przeznaczeniem na centrum konferencyjno-noclegowe. Centrum służy organizacji spotkań rodzinnych, biznesowych, konferencji, szkoleń, seminariów i jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to też siedziba Instytucji Kultury Powiatu Strzyżowskiego - Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki. Od 2018 roku Zespół wzbogacił się o odrestaurowaną oficynę dworską z XVI w., w której mieści się muzeum i galeria sztuki. W Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej kontynuowane są tradycje malarskie i kulturalne rodu Mycielskich m.in. poprzez organizację różnego rodzaju imprez oraz plenerów.
9.07.2019
Zainteresowania turystów są przeróżne, jednych interesują góry, innych muzea, a jeszcze innych zabytki techniki. Tych ostatnich na znaczkach turystycznych mamy niewiele, ale na szczęście od pewnego czasu i tutaj sytuacja dynamicznie się zmienia.
Dziś w Wasze ręce oddajemy znaczek, dzięki któremu traficie do Ustronia, do Muzeum Motocykli Zabytkowych "Rdzawe Diamenty". O tym co m.in. zobaczycie w tej placówce, możecie przeczytać w opisie znaczka. Dodamy tylko, że to muzeum prowadzone przez pasjonatów i właśnie dla tej pasji motoryzacyjnej, ale i znaczkowej polecamy zwiedzanie tego miejsca.
Jeśli o znaczki chodzi to już są na miejscu, więc od jutra spokojnie możecie odwiedzać muzeum, oglądać motocykle, a po wszystkim zdobyć swoje upragnione krążki. Nie zapomnijcie się tym pochwalić na facebooku i zostawić wpis na znaczkowej stronie :-) Podziękujecie w ten sposób właścicielom muzeum, ale i naszemu koledze Krzysztofowi, który to przyczynił się do powstania tego znaczka i któremu w tym miejscu za te działania serdecznie dziękujemy.
MUZEUM MOTOCYKLI ZABYTKOWYCH W USTRONIU - "RDZAWE DIAMENTY" No. 851
Muzeum Motocykli Zabytkowych „Rdzawe Diamenty” założył Remigiusz Dancewicz, który na motocyklach zna się od dziecka, i jak przystało na fana tych jednośladów od najmłodszych lat jest aktywnym motocyklistą. W Muzeum zgromadzono około 70 motocykli (głównie z lat 1910-1945). Do najcenniejszych maszyn właściciele zaliczają następujące jednoślady: Zuendapp EM 250 z 1924 roku, Benelli 500 SV z końca lat 30. ubiegłego wieku, NSU 351 z roku 1936, BSA 500 z 1931, czy francuski motocykl wojskowy Gnome et Rhône, a także maszyny firm, ARIEL, DKW i wielu innych. Rdzawe Muzeum to historia motoryzacji w pigułce tak można określić to miejsce. Motocykle pochodzą z całej Europy, a niektóre są prawdziwymi unikatami. Oprócz motocykli w muzeum można zobaczyć całą masę gadżetów związanych ze starą motoryzacją. Warto wspomnieć, że inicjatorzy Muzeum organizują także imprezę dla wielbicieli dwóch kółek, pod nazwą „Zimowy Wjazd na Równicę”.
7.07.2019
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią......
W tym miesiącu mijają trzy lata od 31. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń 2016 roku w Polsce. Specjalnie na tę okazję wydaliśmy w 2016 roku Znaczek Okolicznościowy z logo ŚDM. Znaczki można było nabyć w kilku miejscach w Krakowie, część z nich wróciła do nas z powrotem i można je zakupić przy okazji zamówienia brakujących ZT.
Są to egzemplarze, które niejako uczestniczyły w tym wydarzeniu, niektóre z nich mają jeszcze przyklejone w Krakowie cenówki. Zainteresowanych prosimy o informację na info@znaczki-turystyczne.pl. Cena "znaczkowa" - 7 zł.
3.07.2019
Przyzwyczajeni do zeszłotygodniowego wysypu znaczków nie dajecie nam spokoju, pytając o kolejne nowości. Niestety tak pięknie jak w ubiegłym tygodniu zawsze być nie może i czasem także my potrzebujemy złapać odrobinę oddechu. Na szczęście mamy dla Was coś jeszcze i zapewne kolejny raz ruszycie na znaczkowy szlak, aby odwiedzić miejsce przedstawione na znaczku.
Tym razem zapraszamy do miejscowości Szurpiły niedaleko Suwałk, gdzie funkcjonuje Izba Pamięci Jaćwieskiej. To niezwykłe miejsce, w którym można poznać historię tych ziem i zamieszkujących ją dawniej ludów. Cieszymy się, że znaczki turystyczne kolejny raz mogą Wam wskazać drogę, którą warto podążać. Odwiedzajcie zatem Szurpiły i miejscowe atrakcje, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej nt. tego obiektu, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Na stronie znaczka znajdziecie odnośnik do strony, gdzie szczegółowo opisano zasady zwiedzania.
Prezentowany dzisiaj znaczek już od najbliższego weekendu będzie dostępny w Restauracji "Pod Jelonkiem" w pobliskim Jeleniewie, natomiast do sprzedaży w Izbie Pamięci Jaćwieskiej trafi za kilka dni. Planujcie zatem swoje wypady w te strony, a jeśli już jesteście w okolicach, koniecznie zmieniajcie plany :-)
IZBA PAMIĘCI JAĆWIESKIEJ W SZURPIŁACH No. 849
W południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 2,5 km od Jeleniewa, we wsi Szurpiły znajduje się niewielki budynek po byłej szkole podstawowej, zaadoptowany na potrzeby wystawiennicze. W ramach projektu wspartego środkami z Unii Europejskiej Gmina Jeleniewo przy współpracy z Działem Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Powiatem Suwalskim i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym w 2014 r. utworzyła niezwykłą ekspozycję. To Izba Pamięci Jaćwieskiej imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz – Kozarynów, znawców plemion pruskich, którzy w latach 80 i 90-tych XX w. prowadzili badania archeologiczne w Szurpiłach i okolicach. Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu dzielnych Jaćwingów, po których pozostały jedynie wspomnienia. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, a przede wszystkim życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w., co pozostawili po sobie dzielni wojowie, jakie były ich dzieje. Pasjonaci archeologii mogą tutaj zapoznać się z historią badań archeologicznych w Szurpiłach oraz z metodami archeologicznego rozpoznania tego najważniejszego w północno-wschodniej Polsce ośrodka badawczego. Oprócz zgromadzonych w tym miejscu eksponatów na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”, oznaczona tablicami informacyjnymi ozdobionymi sylwetkami jaćwieskich wojowników.
27.06.2019
Ten niezwykle bogaty w znaczki tydzień kończymy jeszcze jedną potrójną premierą. I tak jak w poniedziałek rozpoczynaliśmy tydzień w Wielkopolsce, tak dzisiaj w jej zachodniej cześci zbliżający się ku końcowi tydzień zakończymy.
Wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki znajdziecie w jednym miejscu, ale niektóre prezentowane na znaczkach obiekty są od siebie nieco oddalone. Poznajcie zatem atrakcje Prusimia, których charakterystyki kryją się pod poniższymi linkami.
SKANSEN OLANDIA W PRUSIMIU - PALTRAK No. 847
SKANSEN OLANDIA W PRUSIMIU - HOLENDER No. 848
A kiedy już przeczytacie wszystko co dla Was przygotowaliśmy, kiedy najdzie Was ochota, by odwiedzić Prusim, wtedy zaplanujcie wycieczkę, spakujcie plecak i wybierzcie się w te rejony Polski, do krainy 100 jezior jak nazywane jest Pojezierze Międzychodzko -Sierakowskie. Znaczki będę tu na Was czekały od 28 czerwca, a oprócz nich zarówno w Prusimiu jak i okolicach cała masa nieznanych atrakcji i pięknych widoków. Zapraszamy
27.06.2019
Myśleliśmy, że po wczorajszej premierze będziecie już w pełni nasyceni nowościami. Tymczasem okazuje się, że Wasz apetyt rośnie w miarę jedzenia i ciągle jest Wam mało znaczków.
Chcecie, to macie jeszcze pięć nowości.
Tym razem są to znaczki z Jarosławia i kilka obiektów, które koniecznie musicie zwiedzić, by poznać historię tego pięknego miasta.
Prezentowane poniżej znaczki są już dostępne w sprzedaży, ale zanim wybierzecie się w te strony koniecznie poznajcie miejsca, które przedstawiono na znaczkach, a są to:
PODZIEMNE PRZEJŚCIE TURYSTYCZNE W JAROSŁAWIU No. 834
CERKIEW PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W JAROSŁAWIU No. 835
DAWNE OPACTWO SIÓSTR BEDEDYKTYNEK W JAROSŁAWIU No. 836
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W JAROSŁAWIU No. 837
Zachęcamy zatem do odwiedzania Jarosławia i zwiedzania poszczególnych obiektów. Przypominamy, że warto po każdej wizycie wpisać komentarz na karcie znaczka. To bardzo wiele daje i jest wspaniałą wizytówką naszego ruchu kolekcjonerskiego.
Zachęcamy też do tego byście nadsyłali nam swoje relacje z wycieczek. Umieścimy je na naszym profilu, a wierzcie nam, to kolejna forma promocji znaczków turystycznych o wspaniała forma dotarcia do nowych turystów.
Zatem zwiedzajcie, poznawajcie piękno naszego kraju, fotografujcie odwiedzone miejsca i cieszcie się kolejnymi znaczkami.
26.06.2019
Prace nad znaczkami idą pełną parą i mamy nadzieję, że dostrzegliście to w minionych dniach.
Tymczasem dzisiaj kolejne znaczkowe nowości, ale tym razem przenosimy się w zupełnie inny region kraju - w Bieszczady i do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Tam to już od 1 lipca będą na Was czekały prezentowane w tym newsie znaczki, a wszystkie inne informacje znajdziecie klikając w poniższe linki.
TARNICA - NAJWYŻSZY SZCZYT POLSKICH BIESZCZADÓW No. 843
POŁONINA WETLIŃSKA - BIESZCZADY No. 844
UMOWNE ŹRÓDŁA SANU - BIESZCZADY No. 845
Planujcie zatem swoje wycieczki znaczkowym szlakiem, zwiedzajcie Bieszczadzki Park Narodowy i przy okazji wypoczywajcie. A kiedy już powrócicie do rzeczywistości, zróbcie nam z tej wyprawy relację. Chętnie zobaczymy Wasze fotki, także zdobyte znaczki i będzie nam miło jeśli na powyższych stronach zostawicie komentarze do zdobytych znaczków. Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do zwiedzania.
25.06.2019
To już ostatnia w dniu dzisiejszym premiera - przyrzekamy :-)
Tym razem mała odmiana na znaczkowej mapie Polski i miejsca, które zapewne wielu z Was dopiero co odkryje. Zapraszamy do Bornego Sulinowa, gdzie jak się okazuje można znaleźć wiele ciekawych miejsc i obiektów turystycznych.
Przedstawiamy dziś 4 znaczki, na których przedstawiono odpowiednio:
JEZIORO PILE W BORNEM SULINOWIE No. 840
CMENTARZ RADZIECKI W BORNEM SULINOWIE No. 841
REZERWAT PRZYRODY DIABELSKIE PUSTACIE W BORNEM SULINOWIE No. 842
Wszelkie opisy przedstawionych miejsc znajdziecie powyżej. Pamiętajcie, że powyższe linki kierują do katalogu znaczków, gdzie zawsze po wizycie w danym miejscu możecie pozostawić komentarz, dzieląc się wrażeniami z pozostałymi turystami. Można tam także wpisać wskazówki dla kolejnych odwiedzających lub po prostu podziękować za znaczek. Wiele osób planując swoje wyjazdy korzysta właśnie z tych wpisów, ale też wielu z Was, w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że można taki wpis pozostawić.
I na tym zakończymy dzisiejszą premierę, kończąc informacją, że znaczki do sprzedaży powinny trafić 27 czerwca. Zapraszamy do Bornego Sulinowa i czekamy na Wasze relacje.
25.06.2019
W iście szaleńczym tempie przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę, ale tym razem to już nie niziny, a góry czyli Boguszów-Gorce i atrakcje turystyczne znajdujące się na Dzikowcu.
Kto już w tym miejscu bywał, ten przedstawione na znaczkach obiekty zapewne zna. Wszystkich turystów, którzy nie mieli okazji zwiedzać tych rejonów kraju zachęcamy do zapoznania się z poniższymi opisami, a na podstronach znajdziecie ponadto przydatne linki z wieloma innymi informacjami o poszczególnych obiektach..
WIEŻA WIDOKOWA NA DZIKOWCU No. 831
WYCIĄG KRZESEŁKOWY NA DZIKOWIEC No. 832
Na sam koniec informujemy, że planowane wejście znaczków do sprzedaży to piątek 28 czerwca. Miejcie to na uwadze i odpowiednio zaplanujcie najbliższy weekend. Kto wie, może korzystając z ładnej pogody uda się zdobyć Dzikowiec i dwa nowe znaczki. Zapraszamy.
24.06.2019
Kolejny raz wracamy na wielkopolską ziemię. Dzisiaj zapraszamy Was do Środy Wielkopolskiej gdzie po przejażdżce lokalną kolejką wąskotorową będziecie mieli okazję stać się posiadaczami prezentowanego obok znaczka turystycznego.
Zachęcamy Was właśnie do kursów Średzką Koleją Powiatową. Każdy taki kurs to Wasza cegiełka, którą przeznaczacie na reaktywację tutejszej kolei. To środki, dzięki którym wskrzeszone zostaną kolejne lokomotywy, wykonane niezbędne naprawy. A wszystko dla Was - turystów, byście i Wy mogli cieszyć się zachowanymi zabytkami i niestandardowymi sposobami na spędzanie wolnego czasu. Zresztą zachęcamy do poszperania w sieci, gdzie na temat ŚKP znajdziecie więcej materiałów.
Tymczasem aby ułatwić Wam zwiedzanie podajemy skrócony opis atrakcji, a pod poniższym linkiem znajdziecie odnośniki do stron kolejki, gdzie m.in. poznacie aktualny rozkład jazdy czy zapoznacie się z bogatą historią kolejki. Zapraszamy do zwiedzania, a znaczki dostępne będą już od najbliższego weekendu.
ŚREDZKA KOLEJ POWIATOWA - ŚRODA WIELKOPOLSKA No. 838
Budowę Średzkiej Kolei Powiatowej rozpoczęto w 1898 roku od stworzenia jej poznańskiego odcinka. Równocześnie budowano linię wąskotorową o rozstawie szyn 1000 mm łączącą Kobylepole ze Środą Wielkopolską. uruchomienie kolei nastąpiło 23.06.1902 roku i od razu inwestycja ta przyniosła spore zyski. 1 maja 1910 roku otwarto kolejną linię wąskotorową Środa-Zaniemyśl. W szczytowym okresie sieć Średzkiej Kolei Powiatowej liczyła 118 km długości, przy czym 107 km to linie wąskotorowe. Wybuch II wojny światowej oraz późniejsze przemiany ustrojowe poważnie zaszkodziły średzkiej kolei. W 1952 roku podjęto decyzję o zmianie rozstawu szyn na 750 mm, a prace z tym związane zakończono dwa lata później. Wkrótce na torach średzkiej kolei pojawił się nowy tabor, który trafił tu albo prosto z fabryk, albo z już istniejących lub likwidowanych kolei w Polsce. Od połowy lat 70. także tutaj miało miejsce likwidowanie przewozów towarowych, a kres komunikacji pasażerskiej nastąpił w czerwcu 2001 roku. 9 lat później kolejka znów stała się własnością powiatu przyjmując swoją historyczną nazwę. W 2014 roku kolej ponownie zamknięto jednak już w 2016 roku wznowiono kursowanie pociągów. Dziś Średzka Kolej Powiatowa to przewozy turystyczne, ale też kolejowa historia, którą można poznać choćby w sali muzealnej czy na lokalnym dworcu. Wśród licznych eksponatów zgromadzonych w sali muzealnej znajdują się elementy umundurowania, zdjęcia, mapy, archiwalne rozkłady jazdy i wiele innych przedmiotów składających się na historię ponad 100 lat działalności ŚKP.
23.06.2019
Z PAMIĘTNIKA BOBIKA
Dziewiąta część "Pamiętnika Bobika" właśnie ujrzała światło dzienne. I w zasadzie tyle można napisać tytułem wstępu, bo cała zawartość znajduje się pod poniższym linkiem.
Tym razem materiał Bobika jest troszkę inny, ale również odkrywa ciekawe miejsca i stanowi swego rodzaju przewodnik po atrakcjach turystycznych naszego kraju.
Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli tylko zechcecie odwiedzić opisane obiekty, nie krępujcie się. Czekają na Was, razem z towarzyszącymi im znaczkami turystycznymi.
22.06.2019
Wspominaliśmy kilkanaście dni temu o kolejnej wystawie znaczków turystycznych z kolekcji Andrzeja. Po debiucie w ramach Nocy Muzeów w Muzeum Sue Ryder w Warszawie, Andrzej wraz z małżonką złapali wiatr w żagle i tym razem znaczki promowali na lokalnym podwórku czyli w Pruszkowie.
Wystawa plenerowa w ramach "Śniadania w Parku Kościuszki" skupiła mieszkańców Pruszkowa, ale i przybyszy z zewnątrz. Na pewno znaczki cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale nie były one jedyną atrakcją w tym dniu.
Zapraszamy na krótką relację Andrzeja, który dzielnie stawił czoło kolejnemu wyzwaniu i pokazał, że nie taki wilk straszny....
18.06.2019
Mówiąc całkiem szczerze na chwilę straciliśmy rachubę w ilości czerwcowych premier. Najprawdopodobniej jednak Wy się w tym doskonale orientujecie, zatem przemilczmy dane statystyczne i skupmy się na kolejnych znaczkach, które tym razem pojawiły się w Wojciechowie.
A jeśli nazwa miejscowości i obiekty przedstawione na znaczkach niewiele Wam mówią, to jest to znak, że koniecznie musicie się tutaj pojawić i poznać lokalne atrakcje. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami prezentowanych na znaczkach miejsc, poprzez kliknięcie w poniższe linki. Znajdziecie tam m.in mapki oraz odnośniki do stron dotyczących poszczególnych obiektów.
WIEŻA ARIAŃSKA W WOJCIECHOWIE No. 829
MUZEUM KOWALSTWA W WOJCIECHOWIE No. 830
Teraz gdy macie już pewność jakich atrakcji turystycznych dotyczą prezentowane dzisiaj znaczki spokojnie możecie zacząć planować kolejne wycieczki. Znaczki są już na miejscu i od jutra czyli od 19 czerwca możecie się ich spodziewać w sprzedaży. Zapraszamy do Wojciechowa i nie zapomnijcie pochwalić się zdobyczami na naszym profilu facebook.
17.06.2019
Obraz wart tysiąca słów, dlatego dzisiaj skupimy się właśnie na obrazie i linkach, które poprowadzą Was do wspomnianego tysiąca słów.
Tym razem mamy dla Was niemałą niespodziankę w postaci znaczków Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Siedem placówek i niezwykle różnorodna tematyka, która każdemu pozwoli wybrać coś dla siebie. Oczywiście zachęcamy do odwiedzin wszystkich niżej wymienionych miejsc.
MUZEUM OKRĘGOWE W NOWYM SĄCZU No. 822
MIASTECZKO GALICYJSKIE W NOWYM SĄCZU No. 823
SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY W NOWYM SĄCZU No. 824
DOM GOTYCKI W NOWYM SĄCZU No. 825
MUZEUM NIKIFORA W KRYNICY-ZDROJU No. 826
MUZEUM PIENIŃSKIE W SZLACHTOWEJ No. 827
MUZEUM LACHÓW SĄDECKICH W PODEGRODZIU No. 828
Wszelkie informacje nt. prezentowanych obiektów znajdziecie pod powyższymi linkami. Zachęcamy również, by przed wizytą w poszczególnych miejscach sprawdzać informacje na stronie internetowej muzeum. Znaczki dostępne od 18 czerwca. Zapraszamy
11.06.2019
Dzisiaj będzie artykuł inny niż wszystkie i choć to relacja jakich na naszej stronie było już wiele, to tym razem będzie ona o czymś, czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Tyle tytułem wstępu, bo w zasadzie materiał ten należałoby zacząć od zupełnie innej strony.
Jeśli już kiedyś mieliście okazję odwiedzić kolejowy most łukowy w Wirach pod Poznaniem, zapewne jedyne co zapamiętaliście to ogrom krzewów, traw, pokrzyw i innych często mocno wybujałych roślin. Wszystko to sprawiało, że dotarcie w bezpośrednie sąsiedztwo mostu dla niewprawnego lub mało zdeterminowanego turysty, było w zasadzie niemożliwe.
Było, ale to się zmieniło i właśnie o tej zmianie będzie dzisiejszy artykuł i o tym jak biorąc sprawy w swoje ręce można przywrócić blask zapomnianym lub zaniedbanym atrakcjom turystycznym. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem.
10.06.2019
Na pewno zastanawiała Was luka numeryczna jaka powstała niedawno w wykazie znaczków okolicznościowych. Miejsce to zarezerwowane było właśnie dla prezentowanego dzisiaj znaczka okolicznościowego. A kiedy już skompletowaliśmy do tego znaczka wszystkie niezbędne dane, wreszcie możemy Wam go pokazać, prosząc jednak, byście wczytali się dokładnie w dalszą treść komunikatu.
Otóż prezentowany właśnie znaczek okolicznościowy ze Świdnicy do sprzedaży trafi 21 czerwca i dostępny będzie jak większość świdnickich znaczków w Informacji Turystycznej. Zwracamy również uwagę, że jest to znaczek dwustronny, a więc i jego cena będzie wyższa, niż znaczków jednostronnych.
Polecamy również zapoznanie się z tekstem nt. Anny Świdnickiej, przygotowanym przez pana. Zbigniewa Malickiego z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. W katalogu znaczków tekst niestety musiał zostać skrócony, ale tutaj publikujemy go w oryginale.
ZO - 680. ROCZNICA URODZIN ANNY ŚWIDNICKIEJ
Anna świdnicka urodzona w 1339 roku. Księżniczka świdnicka z dynastii Piastów, królowa czeska, królowa i cesarzowa rzymska. Była jedynym dzieckiem Henryka świdnickiego (syna Bernarda świdnickiego i Kunegundy Łokietkówny) oraz Katarzyny, której pochodzenie, przy obecnym stanie źródeł, należy uznać za nieznane.
Po śmierci ojca, zmarłego najpóźniej w 1345 r., Anna wychowywała się na dworze królewskim w Budzie, pozostając pod opieką Elżbiety Łokietkówny – trzeciej żony Karola Roberta. (Elżbieta była młodszą siostrą Kunegundy, babki Anny). W myśl porozumienia zawartego w grudniu 1350 roku między Bolkiem II świdnickim, stryjem i opiekunem Anny, i królem czeskim Karolem, Anna miała zostać żoną niespełna rocznego wówczas Wacława, pierworodnego syna Karola z jego drugiego małżeństwa, jednak w przeciągu dwóch lat zmarł zarówno następca tronu, jak i jego matka, i plany króla pokrzyżowały się.
Więcej informacji
6.06.2019
Po intensywnym w okołoznaczkowe wydarzenia maju nadszedł czerwiec i tutaj okazuje się, że będzie on miesiącem równie intensywnym w doznania.
Na początek za sprawą działaczy z Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach chcielibyśmy Wam przedstawić krótką relację z cyklicznej imprezy jaką były obchody Dni Gminy Komorniki.
Rzecz jasna byli tam również miejscowi kolekcjonerzy znaczków turystycznych, którzy promowali znaczki turystyczne, ale i lokalne atrakcje. Wszystkiego tego dowiecie się oczywiście z relacji, którą na dzisiaj przygotowaliśmy, a tekst ten znajdziecie w dziale "Targi, wystawy, prelekcje" lub po prostu klikając w poniższy link, który przeniesie Was tam błyskawicznie. Zapraszamy.
5.06.2019
Wracamy do Wielkopolski, a dokładniej do Grodziska Wielkopolskiego, w którym niecałę dwa miesiące temu pojawiły się pierwsze znaczki turystyczne. Okazuje się jednak, że miasto może zaoferować turystom więcej atrakcji, a jedną z nich jest publikowany dzisiaj znaczek turystyczny przedstawiający budynek Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkopolskim.
Publikowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się 10 czerwca, natomiast już w najbliższy weekend na naszej stronie w serwisie facebook opublikujemy materiał, który pozwoli Wam lepiej poznać inne ciekawe miejsca i obiekty w Grodzisku Wielkopolskim.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z historią przedstawionego obiektu.
STAROSTWO POWIATOWE W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM No. 815
W połowie 1904 roku rozpoczęła się budowa gmachu Starostwa Powiatowego. Budynek wzniesiono w 1905 roku, w stylu neogotyckim, na gruntach po klasztorze bernardyńskim, który władze Grodziska rozebrały w 1904 roku. Funkcje administracyjne pełniono w budynku do 1932 r., kiedy to zlikwidowano powiat grodziski. W latach 1940-1945 budynek stał się siedzibą landrata niemieckiego. Po wojnie budynek przeznaczono na mieszkania komunalne, dokonując licznych przeróbek zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zamurowano główne wejście od wschodu, a skwer przed budynkiem włączono do terenu Liceum Ogólnokształcącego. Dziś wejście do budynku jest od ul. Żwirki i Wigury. W 1990 r., do budynku powróciła administracja państwowa - funkcjonowanie rozpoczął Urząd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim. Zlokalizowanie w Grodzisku siedziby rejonu miało ogromne znaczenie dla powołania przyszłego powiatu grodziskiego. Ustawa z dnia 24 lipca 1998 roku wprowadziła trójstopniowy podział administracyjny kraju. Wśród utworzonych powiatów znalazł się również powiat grodziski, który do dziś ma siedzibę przy ulicy Żwirki i Wigury 1.
4.06.2019
Kolejny piękny dzień powoli dobiega końca, a my jak zwykle mamy dla Was znaczkową premierę.
Tym razem przenosimy się na teren województwa opolskiego, w którego północno-wschodnim krańcu znajduje się miasteczko Praszka. I dokładnie do Praszki, za pośrednictwem znaczka turystycznego chcemy Was dzisiaj zaprosić, ale zanim ruszycie w teren mamy jeszcze garść informacji organizacyjnych.
Znaczek, który właśnie macie okazję widzieć, do sprzedaży trafi 10 czerwca. Już teraz możecie planować kolejną znaczkową wyprawę, a także zapoznać się z atrakcjami jakie czekają na Was w Praszce. Zapraszamy.
Muzeum w Praszce, powstało z inicjatywy prof. Konrada Jażdżewskiego, który na ten cel podarował Miastu Praszce rodzinną kamienicę. Dla zwiedzających muzeum otwarto 8 maja 1980 roku. Placówka jest Samorządową Instytucją Kultury Gminy Praszka. W Muzeum prezentowanych jest 7 wystaw stałych ukazującym zwiedzającym przekrój Miasta i Gminy Praszka w różnych aspektach naukowych. Jednym z nich jest stała wystawa pt. "W starej aptece", nawiązująca do apteki prowadzonej przez Wacława Łuckiego. Jedną z najważniejszych atrakcji Muzeum i Gminy Praszka, jest zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej o prześwicie 750 mm, łączącej w latach 1916-1987 Praszkę z Wieluniem. Oddano ją do ruchu 26 września 1916 roku. Ostatecznie w dniu 31 sierpnia 1987 roku zlikwidowano linię kolejki wąskotorowej, a sam tabor, w wyniku starań władza miasta i lokalnej społeczności pozostawiono na stacji w Praszce. W roku 2002 przetransportowano go do ogrodu muzealnego, a w 2015 roku przeprowadzono jego gruntowna konserwację. W skład taboru wchodzą: parowóz wąskotorowy na tor 750 mm seria Px – 48-1770 z tendrem Ptx-48-1770, wykonane w Fabryce Fablok-Chrzanów oraz wagon osobowy typ 1Aw, seria Bxhpi wykonany w PFW Świdnica.