Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1320
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1320!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 60 >>

17.06.2016

zmigrod2016 W chwili, w której publikujemy ten materiał, w Żmigrodzie, a dokładniej w Baszcie przy Zespole Pałacowo - Parkowym, rozpoczyna się konferencja promująca projekt "Znaczek Turystyczny w regionie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy". To właśnie w Żmigrodzie za chwilę zaprezentowane zostaną najnowsze znaczki,  a tymczasem my publikujemy na naszej stronie resztę informacji.

Warto wspomnieć, że premiera pierwszego znaczka tego projektu miała miejsce kilka tygodni temu w Miliczu. Dziś kolejnych 10 znaczków zostanie wprowadzonych do sprzedaży promując kolejne atrakcyjne miejsca turystyczne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie znaczków, a szczególnie  Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy i gorąco zachęcamy kolekcjonerów by przy najbliższej okazji odwiedzili ukazane na ZT miejsca. 

RATUSZ NA RYNKU W PRUSICACH No. 398

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA W ZŁOTOWIE No. 399

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W ŻMIGRODZIE No. 400

BASZTA W ŻMIGRODZIE No. 401

KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA W GÓRZE No. 402

KOŚCIÓŁ ŚW. MACIEJA W TRZEBICKU No. 403

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W GOSZCZU  No. 404

ZAMEK W DOBROSZYCACH No. 405

PAŁAC W WISZNI MAŁEJ No. 406

BAZYLIKA ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W TRZEBNICY No. 408



11.06.2016

licznikZ samego rana na naszym profilu FB zapowiedzieliśmy nieco dłuższy materiał dotyczący kolejnego miliona wejść na naszą stronę internetową od 1 lipca 2012 roku. Przypomnimy tylko, że poprzedni milion strzelił nam 18 września 2015 roku, a pierwszy nasz milion na liczniku pojawił się 23 lipca 2014 r.

Analizując dalej te zależności można dojść do wniosku że pierwszy milion wejść nastąpił po 752 dniach od uruchomienia strony. Drugi milion wejść pojawił się na liczniku po 422 dniach od pierwszego, a obecny trzeci milion ma miejsce dokładnie 267 dni po ostatnim. Widać tendencję spadkową w ilości dni pomiędzy kolejnymi "milionami", a to oznacza tylko jedno – naszą stronę odwiedza coraz więcej osób. Zresztą spoglądając na prowadzone statystyki możemy zdradzić, że średnia miesięczna ilość wejść na stronę stale wzrasta i obecnie liczba ta wynosi lekko ponad 124 tys, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku było to ok. 84 tys.

Oczywiście cieszymy się ze stale rosnącej odwiedzalności strony, bo to oznacza, że Znaczki Turystyczne także są coraz bardziej popularne. Ale ta popularność, to głównie Wasza zasługa, bo to Wy klikacie w linki, wchodzicie na stronę w poszukiwaniu nowych informacji, dyskutujecie na forum itd. Dziękujemy więc Wam, wszystkim internautom, kolekcjonerom Znaczków Turystycznych, że jesteście z nami, że nas motywujecie, że wymagacie, ocieniacie, komentujecie noooo i wreszcie , że zbieracie znaczki, bo bez nich ta strona i to wszystko nie miałoby sensu.


Więcej informacji

7.06.2016

337Zdajemy sobie sprawę z tego, że powoli już szykujecie się do wakacji, dlatego też spieszymy z kolejną informacją, która zapewne Was zainteresuje. Otóż już od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest kolejny ZT w woj. lubuskim. Znaczka musicie poszukiwać w Krośnie Odrzańskim, bowiem most w tym mieście został przedstawiony na najnowszym znaczku. Zapraszamy do Krosna Odrzańskiego.

MOST NA ODRZE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM  No. 337

Most stalowy na Odrze w Krośnie Odrzańskim jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta Krosno Odrzańskie. Wybudowany został w 1905 roku przez firmę Beuchelt und Co. z Zielonej Góry. Ma 146 metrów długości, 12 metrów szerokości, jest mostem nitowanym, na dwóch przęsłach. Nowy most ulokowany został obok starego, nieistniejącego już drewnianego mostu typu holenderskiego . Podobno mieszkańcy nie lubili tej przeprawy. Mówi się, że niechęć była tak wielka, że jako pierwsza przejechała po moście fura z gnojem. W 1945 r. został on uszkodzony w trakcie działań wojennych. Dziś most uważany jest za perłę inżynierii. Łączy płaski południowy brzeg Odry (lewy) z północnym, pagórkowatym (prawym). W 2005 roku most obchodził setną rocznicę budowy.  



3.06.2016

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TYRYSTYCZNY 2015 ROKU - II TURA GŁOSOWANIA

PlebiscytZT2015 Na początku kwietnia ogłosiliśmy plebiscyt na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku". W wyniku głosowania internautów wyłoniliśmy 12  znaczków z najwyższą ilością głosów, które docelowo mają przejść do kolejnej tury głosowania.

Historia I tury głosowania >> (widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników)

Nr znaczka 128 119 298 1 100 117 294 370 293 187 577 376
Ilość głosów 4 3 6 7 10 19 62 13 3 8 9 5

Prawo do głosu w I turze mieli wszyscy internauci i nie zawsze w głosowaniu brali oni udział zgodnie z zasadami. Chcąc wybrać najładniejszy ZT postanowiliśmy w drugiej turze głosowania uwzględnić jedynie głosy kolekcjonerów posiadających min. 1 ZK i w związku z tym udzielamy głosu jedynie osobom z niniejszej listy . (Wykaz osób uprawnionych do głosowania)


Więcej informacji

2.06.2016

Po niedawnej wystawie Znaczków Turystycznych w Będzinie, przyszła pora na Mini Wystawę Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Od 30 maja do końca sezonu turystycznego wystawę można oglądać w Muzeum Minerałów mieszczącym się na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku.

ZSwystawa2016Wystawa to przede wszystkim próba pokazania tematu Znaczków Turystycznych turystom odwiedzającym kopalnię i muzeum. Na pięciu tablicach przedstawiono informacje ogólne na temat znaczków oraz ich przykłady zarówno z Polski jak i innych krajów, w których funkcjonują. Dodatkowo przedstawiono także tablicę z wszystkimi znaczkami jakie do tej pory pojawiły się w województwie dolnośląskim oraz znaczki poświęcone zamkom i pałacom w Polsce. A wszystko to zgrabnie wmontowano w sąsiadującą wystawę minerałów, przy oglądaniu której choć na moment można przejść do zupełnie innego świata – świata turystów – kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Zapraszamy.  



31.05.2016

727Maj był bardzo bogatym w nowe ZT miesiącem. Ale to nie koniec premier. Jeszcze majowo przedstawiamy Wam znaczek z Palenicy, a przedstawiający Szałas Groń. Tradycyjnie już zapraszamy do odwiedzin w tym miejscu i podesłania nam zdjęć ze zdobytym znaczkiem i obiektem, który na nim przedstawiono. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 3 czerwca.

SZAŁAS GROŃ - PALENICA - SZCZAWNICA  No. 727

Szałas Groń zlokalizowany jest nieopodal Szczawnicy, na szczycie Palenicy (722 m n.p.m.). Z jego bliskiego sąsiedztwa rozciąga się wspaniały widok na panoramę znajdujących się nieopodal Pienin. Turyści znajdą tu nie tylko bar serwujący specjały kuchni regionalnej, ale także zaplecze noclegowe. Szałas Groń to doskonała baza wypadowa dla górskich wędrówek, ale także dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i miejsce z wieloma innymi atrakcjami (zjeżdżalnia grawitacyjna, trasy narciarskie z wyciągami, wypożyczalnia leżaków, rowerów itp.)  

GPS: 49.417784, 20.476145, Miejsce sprzedaży: Szałas Groń, Palenica, Szczawnica



30.05.2016

584Kilka dni sobie odpoczęliście, w związku z tym od poniedziałku możemy Wam zaserwować kolejną znaczkową nowość. Tym razem zapraszamy do Woli Zręczyckiej do Dworu Feillów gdzie mieści sie muzeum, któremu poświęcony jest znaczek. A sam znaczek już jest dostępny w sprzedaży. I pamiętajcie, że przed wizytą w tym miejscu warto się wcześniej umówić telefonicznie.

MUZEUM DWÓR FEILLÓW - WOLA ZRĘCZYCKA  No. 584

Muzeum Dwór Feillów mieści się w zabytkowym drewnianym dworku odbudowanym po pożarze starego budynku w połowie lat 30-tych XX wieku. Obiekt zaprojektowany przez inż. Władysława Jenknera, pradziadka obecnego właściciela, był do 1945 roku własnością rodziny Feill. W połowie XIX wieku, sprzedawszy uprzednio browar pod Wiedniem, trzech braci zakupiło klucz majątków, pośród których znajdowała się posiadłość ziemska na Woli Zręczyckiej. W roku 1945 właściciele zostali wywłaszczeni, a majątek przejął Skarb Państwa. W maju 2013 roku, dzięki wieloletnim staraniom spadkobierców rodziny Feill dwór powrócił w ręce rodziny. Wystawa stała w muzeum stanowi pewnego rodzaju kapsułę czasu, która przenosi nas do momentów, w których muzea nie istniały. Nawiązuje ona do tradycji, kiedy pomiędzy wiekiem XVI a XVIII właściciele ziemscy w swoich rezydencjach tworzyli gabinety osobliwości. Gromadzili w nich to, co uznali za godne wyróżnienia i pokazania swoim gościom. Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne. Znaczek turystyczny można nabyć po dokonaniu darowizny w postaci cegiełki o wartości 7 zł, która jest w całości przeznaczona na cele statutowe Muzeum. 

GPS: 49.893919, 20.245576, Miejsce sprzedaży: Muzeum Dwór Feillów - Wola Zręczycka, Zręczyce 51, Gdów



24.05.2016

407Tuż przed kolejnym weekendem mamy dla Was ciekawostkę w postaci najnowszego ZT. Jest to jednak znaczek będący jedynie wierzchołkiem góry lodowej, ale o tym mamy nadzieję dowiecie się za kilka dni. Póki co spieszymy z informacją, że ów znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy serdecznie.

KARP - KRÓL STAWÓW MILICKICH  No. 407

Stawy Milickie wpisane są na listę Living Lakes – międzynarodową sieć jezior i innych zbiorników wodnych, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Obecnie na liście Living Lakes znajdują się 24 jeziora, m.in. Bajkał, Morze Martwe, Pantanal i Balaton. Tradycje hodowli karpia milickiego są bardzo długie, sięgają bowiem czasów średniowiecza. Hodowla karpia trwa nieprzerwanie od 700 lat, nie zakłóciła jej żadna wojna, żaden kryzys gospodarczy ani zmiana przynależności administracyjnej tych ziem. Karpie milickie spożywane były na stołach niemieckich władców i stanowią do dziś tradycyjną polską potrawę wigilijną. Stawy Milickie - królestwo karpia to największy w Europie ośrodek hodowli karpia, również największy w Polsce rezerwat przyrodniczy i jeden z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Od 1996 roku część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, została objęta ochroną w ramach konwencji ramsarskiej. 

GPS: 51.545807, 17.358307, Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej w Miliczu, ul. Rynek 35, Milicz



22.05.2016

Orla Wczoraj zapowiadaliśmy przerwę od znaczkowych premier i można powiedzieć, że prawie nam się to udało, bo w końcu 24 godziny wytrwaliśmy bez publikacji. No ale zbliża się długi wekend więc spieszymy z kolejną premierą, która na pewno pozwoli wielu z Was jakoś zaplanować zwiedzanie w tym czasie. I w ten oto sposób zapraszamy do Orli, gdzie oprócz cerkwi prawosławnej swój znaczek ma także synagoga. Znaczki rzecz jasna są już dostępne w sprzedaży, ale przed wyprawą warto zwrócić szczególną uwagę na dni, w których punkt sprzedaży jest czynny. Zapraszamy zatem do Orli.

CERKIEW PRAWOSŁAWNA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ORLI No. 491

GPS: 52.702661, 23.333469, Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Spółdzielcza 1, czynny wtorek - sobota 13.00-21.00 (VI - VIII), 12.00 - 20.00 (IX-V), w innych godzinach znaczek dostępny po uzgodnieniu telefonicznym (nr telefonu w widocznym miejscu na budynku GOK)

SYNAGOGA W ORLI No. 492

GPS: 52.706381, 23.332989, Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Spółdzielcza 1, czynny wtorek - sobota 13.00-21.00 (VI - VIII), 12.00 - 20.00 (IX-V), w innych godzinach znaczek dostępny po uzgodnieniu telefonicznym (nr telefonu w widocznym miejscu na budynku GOK)



21.05.2016

582To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu. Jutro niedziela, a więc czas, który macie spędzić z rodziną lub w terenie, a nie w oczekiwaniu na kolejną premierę :-) Ale zanim nadejdzie niedziela informujemy Was o kolejnym miejscu, które dołączyło do znaczkowej idei. Tym razem jest nim Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy serdecznie.

OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU - KRAKÓW  No. 582

Opactwo Benedyktynów Tyńcu jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce o prawie tysiącletniej historii. Przez wieki, przeszedł on przez okresy rozkwitu i upadku, po kasatę w roku 1816 i refundację w 1939 roku. Dziś, podniesiony z ruin, jest otwarty dla gości pragnących doświadczyć żywej benedyktyńskiej tradycji i duchowości. Tyniec, to nie tylko historia, ale największa w Polsce wspólnota benedyktynów, której rytm dnia wyznaczają godziny modlitw i pracy. Uczestnicząc w Nieszporach i Komplecie można wysłuchać chorału gregoriańskiego rozbrzmiewającego w Tyńcu codziennie, niezmiennie od wielu lat. Przy opactwie działa Muzeum, Wydawnictwo Tyniec i Dom Gości dostępny na pobyty indywidualne i grupowe. Na miejscu do dyspozycji turystów jest kawiarnia, restauracja, sklep z Produktami Benedyktyńskimi, księgarnia oraz sklep z pamiątkami. O pełnych godzinach można zwiedzać klasztor z przewodnikiem, dla grup dzieci i młodzieży organizowane są warsztaty edukacyjne. 

GPS: 50.018963, 19.802546, Miejsce sprzedaży: Sklep „Stara Furta” w pierwszej bramie klasztoru (czynny w sezonie od wtorku do piątku 11.00-17.00, weekendy 10.00-18.00, poza sezonem – tylko weekendy)



20.05.2016

336W południowym komunikacie zapowiadaliśmy wieczorne  spotkanie na łamach naszej strony i danego teraz słowa dotrzymujemy. Przedstawiamy kolejny w tym tygodniu Znaczek Turystyczny i informujemy, że pojawi się on w Zaborze już jutro (21 maja)  podczas akcji "Polska Biega", a w sprzedaży od 25.05.2016. Przypomnimy tylko, że jest to drugi znaczek w Zaborze i jeden z kilku, w rejonie Zielonej Góry, kto więc nie ma tych znaczków w kolekcji tego serdecznie już jutro zapraszamy do Zaboru.

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W ZABORZE  No. 336

Zabór wzmiankowano po raz pierwszy na początku XIV wieku. Imponujący pałac w Zaborze jest jedyną w regionie budowlą przypominającą wczesnobarokowe pałace francuskie. Historia pałacu sięga roku 1677. Powstał on z polecenia Johanna Heinricha von Duennewalda. Budowla skonstruowana została na kształt podkowy z trzema kondygnacjami. Wnętrze pałacu urządzone zostało również według stylu barokowego. Po wojnie rezydencja została przekształcona na Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci, później na Sanatorium Dziecięce, zaś od 1998 roku znajduje się w niej szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, stąd też nie ma wstępu do wnętrza pałacu. Budynek otoczony jest fosą głęboką na 3 metry i szeroką na 15 metrów. Wokół dziedzińca stoją piękne barokowe budynki. Do zabudowań należy również park liczący 20 hektarów o symetrycznym układzie alei, których główną osią jest jezioro Liwno. 

GPS: 51.948417, 15.717172, Miejsce sprzedaży: Sklep MAGDALENKA (Dobry Sklep), ul. Lipowa 2a, Zabór (godz. otwarcia: pn-sob 6-22, ndz. 8-21)



20.05.2016

ZAPROŚ ZNAJOMYCH DO POLUBIENIA NASZEGO PROFILU FB

FBZTPo ostatnim materiale nt. publikowania wpisów w księgach znaczków dostaliśmy wiele e-maili z prośbami o kontynuowanie cyklu samouczków. W związku z powyższym tym razem postanowiliśmy napisać mały poradnik dotyczący obsługi facebooka. A że facebookiem świat swoi i wszystko się wkoło niego kręci uznaliśmy, że temat który poruszymy dotyczyć będzie zaproszeń znajomych do polubienia znaczkowego profilu.


Więcej informacji

19.05.2016

Przemysl Zapewne myślicie sobie, że po wczorajszej "okrągłej premierze" spoczęliśmy na laurach i świętowaliśmy. Nic bardziej mylnego. Nie ma na to czasu, bo kolejne znaczki czekają by zrobić im premierę byście już w najbliższy dłuższy weekend mogli ruszyć w interesujące Was miejsca przy okazji zdobywając ZT.

Dzisiaj przedstawiamy trzy znaczki z Przemyśla przedstawiające obiekty Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Znaczki już są dostępne w sprzedaży w wyznaczonych punktach, także gorąco zachęcamy do wpisania sobie tego miasta jako najbliższy cel podróży.

MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU No. 470

GPS: 49.783054, 22.771785, Miejsce sprzedaży: MNZP w Przemyślu (Gmach Główny), pl.Berka Joselewicza 1, Przemyśl

MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA No. 471

GPS: 49.782294, 22.770293, Miejsce sprzedaży: MNZP, Oddział Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, Przemyśl

MUZEUM DZWONÓW I FAJEK W PRZEMYŚLU No. 472

GPS: 49.781824, 22.773633, Miejsce sprzedaży: MNZP, Oddział Wieża Zegarowa, ul. Władycze 3, Przemyśl



18.05.2016

411AMyśleliśmy jak tutaj napisać wstęp do tej premiery i nagle przyszła nam pewna myśl, bo przecież nie jest to jakiś tam zwykły znaczek No. 411 czy 455 krążek w kolejce, tylko właśnie ten jeden - jedyny 300 znaczek wprowadzony przez obecny zespół Znaczków Turystycznych. Tak, to właśnie dzisiaj nastąpił ten moment, w którym po nieco ponad 4 latach działalności doszliśmy do tej magicznej liczby. I nie myślcie sobie, że na tym skończymy - o nie! Nie powiemy jednak jakie sobie stawiamy cele, ale podziękujemy wszystkim Wam, zwykle siedzącym po drugiej stronie monitora, włóczącym się po kraju w poszukiwaniu ZT, bo to przecież Wasza zasługa, Wasze rozmowy, Wasze telefony i czasem szalone pomysły. Za to wszystko dziękujemy i zapraszamy do zapoznania się z najnowszym znaczkiem.

TURYSTYCZNA KOPALNIA WĘGLA W NOWEJ RUDZIE  No. 411

Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie to miejsce, na które składają się dwa obiekty. Jednym z nich jest muzeum gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, (modele maszyn i sprzęt zabezpieczający, ładunki strzałowe, aparaty ucieczkowe, także unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe). W podziemnej części kopalni zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda można zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Dziś mogą z niej skorzystać zwiedzający kopalnię turyści. Szczególną atrakcją są skamieniałe pnie drzew sprzed ponad 250 mln lat. Można je zobaczyć zarówno przed wejściem do sztolni, ale także w naturalnej pozycji w dwóch miejscach na ścianach podziemnych chodników. Dziś podziwiać można tu m.in. skamieniałą araukarię stanowiącą ewenement na skalę światową. Atrakcją jest także duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni i straszący przybyłych turystów. 

GPS: 50.590697, 16.514569 Miejsce sprzedaży: Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie, ul. Obozowa 4, Nowa Ruda



17.05.2016

583Kolejny dzień i kolejny nowy znaczek, który tym razem pojawi się na terenie województwa małopolskiego, a w sprzedaży będzie od 20 maja. Znaczek zaprowadzi nas do bardzo ciekawego miejsca, o którym poczytać możecie poniżej. My zaś liczymy na fotki z Waszych wypraw, na których być może uda się uchwycić co ciekawsze formy skalne. Zapraszamy wobec tego do Ciężkowic.

REZERWAT PRZYRODY "SKAMIENIAŁE MIASTO" W CIĘŻKOWICACH  No. 583

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody stanowiący zespół fantazyjnie uformowanych skał. Ostańce, zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego pod wpływem wietrzenia i erozji przybrały fantastyczne kształty, które swoim wyglądem przypominają postacie ludzkie czy zwierzęce. Nazwa rezerwatu wiąże się z legendą o powstaniu skamieniałego grodu. „Skamieniałe Miasto” jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znaną i popularną. Wejście do rezerwatu, a tym samym początek szlaku, usytuowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Krynicy. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego, na którym rozmieszczone zostały tablice informujące o poszczególnych skałach i ciekawostkach przyrodniczych występujących w tym miejscu. Czas przejścia: od 60 do 90 minut. 

GPS: 49.776814, 20.963962 Miejsce sprzedaży: Budka informacji turystycznej przy bramie wejściowej do rezerwatu, ul. Krynicka, Ciężkowice



16.05.2016

699Po kilku dniach odpoczynku od znaczkowych premier rozpoczynamy kolejny tydzień. Tym razem znany chyba większości znaczkomaniaków ratusz w Paczkowie, ale i pewna perełka, którą odkryto podczas prac renowacyjnych, czyli stary zegar z 1552 roku. Znaczek dostępny będzie od 18 maja, a w oczekiwaniu na jego ficzyne pojawienie się zachęcamy do przeczytania poniższego opisu.

RATUSZ Z WIEŻĄ WIDOKOWĄ W PACZKOWIE  No. 160

Ratusz w Paczkowie wzniesiono w latach 1550-1552. Pierwotnie budowla składała się z dwóch prostokątnych budynków, zakończonych trójkątnymi zdobionymi szczytami i przystawioną z boku wieżą w dolnej części kwadratową, wyżej przechodzącą w ośmiobok. Na początku XIX wieku budowla została gruntownie przebudowana i wówczas nadano jej obecną formę. Wieża paczkowskiego ratusza została ukończona prawdopodobnie w 1552 roku. Usytuowana jest w północnym narożniku budowli i posiada wewnątrz dziewięć kondygnacji. Zwieńczona jest gankiem i murowanym ostrosłupowym hełmem z iglicą. Wieża jest jedną z najlepiej zachowanych wież renesansowych na Śląsku i stanowi znakomity punkt widokowy. Podczas prac remontowych wieży okazało się, że pod tarczą jednego z istniejących zegarów znajduje się pięciusetletnia renesansowa kamienna tarcza zegara mechanicznego pochodzącego z okresu, w którym powstała ratuszowa wieża. Prawdopodobnie jest to jedyny taki obiekt na Opolszczyźnie i jedna z najstarszych tarcz zegarów mechanicznych w ogóle. 

GPS: 50.464054, 17.005697, Miejsce sprzedaży: Biuro turystyczne TeraTour, Rynek 1, Paczków (wejście od wieży ratuszowej)



13.05.2016

JAK SKOMENTOWAĆ WIZYTĘ PO ZDOBYCIU ZNACZKA ?

KGscreen0Temat powraca jak bumerang i mimo, że jest wałkowany niemal przy okazji każdego ze spotkań to jednak okazuje się, że wiele osób nie wie jak dodać komentarz opisujący wizytę w miejscu, w którym jest Znaczek Turystyczny. Rzecz jasna są i osoby, które wręcz nie chcą dodawać wpisów, ale ten wątek pominę licząc na nawrócenie się tej wąskiej grupy "znaczkoleniuchów".

Jeśli jednak mała ilość komentarzy wynika z niewiedzy to poczułem się zobowiązany by wytłumaczyć w kilku prostych krokach jak dokonać takiego wpisu, a że warto to zrobić wie chyba każdy, kto wybierając się w teren śledzi wpisy innych turystów.


Więcej informacji

12.05.2016

110 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

40030To już czwarty raz jak możemy Was zaprosić na kolejne, tym razem już 110-te urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. Tradycyjnie organizator spotkania zadbał o moc atrakcji w postaci kiełbasek, konkursów, śpiewu przy ognisku i oczywiście 110urodzinyWSZnaczka Okolicznościowego, które zapewne wielu kolekcjonerów zmotywują do odwiedzenia „Szanownej Jubilatki” także w tym roku. A swoją drogą to już czwarty urodzinowy znaczek wieży, a piąty ZO dotyczący Wielkiej Sowy. Robi się już z tego ładna seria. Kto zatem zechce wybrać się na Wielką Sowę ten koniecznie powinien zerknąć na powyższe informacja oraz plakat przygotowany przez organizatora.

110 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

Miejsce sprzedaży: Znaczek dostępny tylko podczas imprezy urodzinowej wieży widokowej na Wielkiej Sowie



11.05.2016

LubyczaKolejny dzień znaczkowych premier i kolejne dwa nowe miejsca na mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Tym razem zapraszamy Was do Lubyczy Królewskiej i położonych nieopodal Siedlisk (woj. lubelskie) , ale zanim się tam wybierzecie pamiętajcie koniecznie, że prezentowane właśnie znaczki w sprzedaży pojawią się w różnych terminach (ZT No. 473 od 14 maja, a ZT No. 474 od 12 maja) Tymczasem polecamy lekturę opisów prezentowanych miejsc i zaplanowanie sobie wyjazdów w te niezwykle ciekawe rejony Polski.

MUZEUM SKAMIENIAŁYCH DRZEW W SIEDLISKACH  No. 473

GPS: 50.265512, 23.554793, Miejsce sprzedaży: Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, Siedliska 65

GMINA LUBYCZA KRÓLEWSKA  No. 474

GPS: 50.339486, 23.519884, Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubyczy Królewskiej, ul. J III Sobieskiego 6



10.05.2016

699Chcielibyśmy codziennie informować Was o kolejnych 5-ciu znaczkach, ale niestety nie zawsze jest tak różowo. Dzisiaj mamy jedną znaczkową premierę, ale myślimy, że będziecie się z prezentowanego znaczka cieszyli równie mocno co z wczorajszych z Bolesławca. Tymczasem prezentowany krążek dostępny już jest w sprzedaży, dlatego każdego kto tylko ma ochotę odwiedzić Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą, zapraszamy do odwiedzin miasta.

MUZEUM TWIERDZY KOSTRZYN NAD ODRĄ  No. 699

Muzeum Twierdzy Kostrzyn stanowi specyficzny zespół muzealny. Obejmuje on jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczoną w 1945 r. i nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę wraz z obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej. Historia kostrzyńskiej Starówki jest pasjonująca. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem posiadało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Spacer po Starym Mieście to sentymentalna podróż do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii.  

GPS: 52.580705, 14.632954, Miejsce sprzedaży: Muzeum Twierdzy Kostrzyn - Brama Berlińska ul. Berlińska 1, Kostrzyn nad Odrą



9.05.2016

boleslawiec

Dzisiejsza znaczkowa premiera powinna się spodobać wszystkim znaczkomaniakom. Przede wszystkim dlatego, że do obiegu wchodzi aż 5 znaczków w jednym mieście. Powód drugi to zróżnicowana tematyka przedstawionych na znaczkach miejsc. No i jak zwykle znajdzie się i trzeci powód, a więc możliwość wzbogacenia swoich kolekcji tematycznych (np. kolejnictwo, architektura sakralna) o kolejne tematyczne ZT, a wiemy, że są kolekcjonerzy szczególnie polujący na znaczki z tych tematów. Jesteśmy zatem pewni zadowolenia kolekcjonerów, także dlatego, że znaczki fizycznie są już do nabycia we wskazanych miejscach. Zapraszamy zatem wszystkich kolekcjonerów i nie tylko ich, do odwiedzin Bolesławca. Zarezerwujcie sobie cały dzień i kompleksowo poznajcie kulturę, architekturę i historię tego miejsca, a później koniecznie podzielcie się z innymi swoimi spostrzeżeniami i fotkami z wyprawy znaczkowym szlakiem.

MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCU - CERAMIKA No. 423

GPS: 51.263639, 15.567172, Miejsce sprzedaży:

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13, Bolesławiec
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14, Bolesławiec

MUZEUM CERAMIKI W BOLESŁAWCU - HISTORIA MIASTA No. 424

GPS: 51.261759, 15.564049, Miejsce sprzedaży:

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13, Bolesławiec
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14, Bolesławiec

RATUSZ NA RYNKU STAREGO MIASTA W BOLESŁAWCU No. 425

GPS: 51.262968, 15.564825, Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Pl. M. J. Piłsudskiego 1c, Bolesławiec

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP I ŚW. MIKOŁAJA W BOLESŁAWCU No. 426

GPS: 51.262326, 15.566515, Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Pl. M. J. Piłsudskiego 1c, Bolesławiec

WIADUKT KOLEJOWY W BOLESŁAWCU No. 427

GPS: 51.268575, 15.551586, Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Pl. M. J. Piłsudskiego 1c, Bolesławiec



8.05.2016

RELACJA Z EKO MAJÓWKI W KOMORNIKACH

Eko Majówka w Komornikach1 maja to dzień, na który wielu znaczkomaniaków czekało od dawna. Dla jednych był to pierwszy dłuższy weekend w tym roku, a więc i okazja do ruszenia na znaczkowy szlak. Dla pewnej grupy kolekcjonerów znaczków turystycznych z Poznania i okolic data ta wyznaczała jednak inny cel, a mianowicie zaprezentowanie znaczkowej idei w ramach Eko Majówki, która tego dnia miała miejsce w podpoznańskich Komornikach.

Czytaj więcej: 1.05.2016 Eko Majówka w Komornikach



5.05.2016

Mysłowice

Ciekawych miejsc, które warto w swoim życiu odwiedzić mamy w naszym kraju całe mnóstwo, ale niestety o wielu z nich najzwyczajniej nie mamy pojęcia. Pomóc w ich poznaniu mają nam właśnie Znaczki Turystyczne i już wielokrotnie pokazywaliśmy, że gdyby nie znaczki, to o wielu miejscach byśmy nie wiedzieli. I poniekąd tak też jest dzisiaj, kiedy to przedstawiamy trzy znaczki z Mysłowic i miejsca, które zwykle mijamy tylko okazjonalnie zwracając na nie uwagę. To właśnie te miejsca/motywy chcemy Wam dzisiaj przedstawić i jednocześnie zaprosić do Mysłowic, gdzie znaczki pojawią się już w najbliższą środę (11 maja). Zapraszamy do Mysłowic.

MUZEUM MIASTA MYSŁOWICE - MYSŁOWICKI ZEGAR STREFOWY No. 607

GPS: 50.227574, 19.144854, Miejsce sprzedaży: Muzeum Miasta Mysłowice, ul.Stadionowa 7a, Mysłowice

DAWNA STACJA EMIGRACYJNA Z PRZEWIĄZKĄ - MYSŁOWICE No. 608

GPS: 50.236894, 19.1438070, Miejsce sprzedaży: Muzeum Miasta Mysłowice, ul.Stadionowa 7a, Mysłowice

KAPLICZKA ŚW. JANA CHRZCICIELA W MYSŁOWICACH No. 609

GPS: 50.242456, 19.141210, Miejsce sprzedaży: Sklep u Roncoszka Mysłowice, ul. Armii Krajowej 33 czynne pn-pt 10-17 sob. 9-13 lub tel. 508-202-526



4.05.2016

Kolejne atrakcje turystyczne dołączają do znaczkowiej idei, dlatego dzisiaj podajemy informację o nowym znaczku, który już 10 maja pojawi się w Lubaniu, a promuje Wieżę Bracką będącą niegdyś systemem umocnień miejskich. Znaczkowych kolekcjonerów, ale także wszystkich innych miłośników turystyki gorąco zachęcamy do odwiedzin Lubania, tym bardziej, że niedaleko stąd do wielu innych atrakcyjnych miejsc, także tych posiadających ZT. Czekamy więc na Wasze relacje z Lubania.

428 WIEŻA BRACKA W LUBANIU  No. 428

Wieża Bracka w Lubaniu, wznosi się na 45 metrów i jest jedyną pozostałą budowlą bramną w mieście. Wzniesiona została w 1318 w. W jej wnętrzu mieściło się więzienie miejskie, skład broni oraz wartownia. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że pełniła funkcję obronną nie tylko miasta, ale i pobliskiego klasztoru braci franciszkanów. Ośmiokondygnacyjna wieża została zbudowana z okolicznego kamienia bazaltowego na planie koła. Zazwyczaj to wokół wieży koncentrowały się rozstrzygające walki o Lubań. Po raz pierwszy walki o Wieżę Bracką miały miejsce w roku 1431 w trakcie wojen husyckich, następnie w czasie wojny trzydziestoletniej. Wyglądając na północ z okna budowli dostrzec można cztery wieże, są to: Ratusz (XVI w.), Wieża Kramarska (XIII w.), Wieża Trynitarska (XIII w.) i Kościół pw. Trójcy Świętej (XIX w.). Na południowy zachód rozpościera się widok Kamiennej Góry (274 m. n.p.m.) Tuż obok wieży znajduje się dostępny do zwiedzania schron przeciwlotniczny z wystawą eksponatów z okresu II wojny światowej. Natomiast na ulicy Brackiej uwagę zwracają wmurowane w bruk tablice. To powstająca Aleja Historycznych Gwiazd poświęcona pamięci znanych osób, które odwiedziły Lubań.

GPS: 51.118406, 15.289379, Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Bracka 12, Lubań



2.05.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W ŁODZI

Poznań2016W sobotę, 23.04.2016 filmowa Łódź była świadkiem kolejnego odcinka pełnego akcji serialu o Znaczkach Turystycznych. O godzinie 16:00 padł pierwszy klaps tej produkcji. Obsada: jak zwykle - najlepsza. Pierwszy raz Łódź gościła kolekcjonerów z tak wielu zakątków Polski. Z 30 osób najliczniejszą grupą byli przedstawiciele województwa... wielkopolskiego :) Miejsce akcji: Restauracja Stara Piekarnia. Autentyczny lokal, w którym niegdyś w piecu opalanym drewnem wypiekano wyśmienity chleb. Teraz, serwując pyszne jedzenie i czeskie piwo jest idealny dla Znaczkomaniaków.

Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. łódzkiego - Łódż 23.04.2016



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 60 >>