Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

Aktualności

<< 1 5 10 15 16 17 18 19 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

4.04.2020

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Kilka tygodni temu, oglądając telewizor (włączony), a w nim wiadomości ze znanej stacji informującej Polaków o stanie kraju i świata – patrzyłem na doniesienia z dalekich Chin. Kiwałem głową z dezaprobatą, pytając w myślach „co tam się u nich znowu dzieje?”. Niestety, jak już wszyscy wiemy, już nie tylko u nich. Wirus z jednym z królewskich atrybutów w nazwie, dotarł do Europy i to szybciej niż polskie Pendolino – No dobra, może zły przykład, Pendolino nie jest u nas takie szybkie – niech będzie jak francuskie TGV! .

Jedyne pocieszenie, że my Polacy okazujemy się narodem w miarę zdyscyplinowanym i stosujemy się do zaleceń, które mają ograniczyć pandemię i szybciej sobie z nią poradzić. Jednak, jak wiecie, niestety wiąże się to z siedzeniem w domu na tej części ciała, która zaczyna się tam, gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę. Najgorsze jest to, że nam, którzy na stałe są zarażeni innym, o wiele przyjemniejszym wirusem – znaczkozą – trudno usiedzieć na tym elemencie ciała, bo ciągnie nas na znaczkową trasę. Niestety wyjścia nie ma. Siedzimy na du… i już! Tylko co robić z tym nadmiarem czasu? Oto kilka propozycji z puli bobikowej walki z nudą.

Więcej informacji >>3.04.2020

Niestety trzeba siedzieć w domu, ale to nie znaczy, że nie można wiedzieć co też dzieje się w świecie, lub dziać się będzie.

Bez względu na panującą sytuację jedno jest pewne - Muzeum w Praszce świętuje w tym roku swoje 40. lecie i w związku z tym wydało swój znaczek okolicznościowy, który rzecz jasna zdobyć będzie można po ustaniu epidemii. Do tego czasu z działalnością muzeum możecie się zapoznać śledząc jego stronę internetową i profile społecznościowe. Całą resztę eksponatów i wystaw zobaczycie później, kiedy zjawicie się tu osobiście, do czego już w tej chwili gorąco zachęcamy.

Czekajcie zatem na oficjalny sygnał do zwiedzania, a tymczasem wizytę w Praszce dopiszcie do swoich planów wycieczkowych.

ZO - 40 LAT MUZEUM W PRASZCE 1980 - 2020

Muzeum w Praszce obchodzi 40-lecie swojej działalności. Inicjatywa powstania Muzeum pojawiła się już w 1975 r. za sprawą wybitnego polskiego archeologa, profesora Konrada Jażdżewskiego, który z Praszką związany był rodzinnie. Poprzez matkę Cecylię z Łuckich Jażdżewską spokrewniony był ze starym, praszkowskim rodem Łuckich. Uroczystego otwarcia Muzeum dokonano 8 maja 1980 r. Pierwszym dyrektorem nowej instytucji został dr Henryk Łoś, wcześniej kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Częstochowskiego. Muzeum w Praszce jest Samorządową Instytucją Kultury Gminy Praszka. Prezentowane obecnie jest siedem wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Muzeum w Praszce mieści się w zabytkowej kamienicy z przełomu XIX i XX w., usytuowanej przy Placu Grunwaldzkim – centralnym placu miasta. Budynek należał do rodziny Łuckich, pierwotnie mieściła się w nim apteka prowadzona przez Wacława i Aldonę Łuckich. Historię praszkowskiej apteki pokazujemy na stałej wystawie pt. „W dawnej aptece”.30.03.2020

Sytuacja jaka jest każdy widzi, więc tym bardziej chcemy Wam sprawić odrobinę radości i czymś zająć długie chwile spędzane przymusowo w domach. 

Dzisiaj premiera w samym centrum Szczecina i dwa miejsca, które już dawno wymieniane były jako propozycje potencjalnych miejsc znaczkowych. Mamy nadzieję, że z tych znaczków będziecie zadowoleni wszyscy, a nie tylko osoby z województwa zachodniopomorskiego, którym tak bardzo brakowało premier w stolicy regionu. Na znaczkach przedstawione zostały: 

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE  No. 949

ZABYTKOWE ŻURAWIE PORTOWE W SZCZECINIE  No. 950

Zdajemy sobie sprawę, że to zaledwie część możliwości jakie daje turystom Szczecin ze swoimi zabytkami i atrakcjami. Potraktujcie te znaczki jako kolejne zaproszenie do zwiedzania tego miasta. Być może będzie to okazja do odwiedzenia innych miejsc i zasiania znaczkowego ziarenka, z którego po pewnym czasie wykiełkują kolejne znaczki. Póki co podziwiajcie, czytajcie i oczywiście cieszcie się znaczkami, a gdy tylko będzie ku temu okazja na pewno je zdobędziecie.28.03.2020

Aktualna sytuacja wielu z nas zmusiła do zaszycia się w domowych zaciszach. Coś w tym czasie trzeba robić i wielu kolekcjonerów właśnie teraz przegląda swoje znaczkowe zbiory. Ruszyły też zapytania w sprawie starych wersji znaczków, dlatego kontynuując naszą akcję z jesieni, udostępniamy aktualną listę "białych kruków", w które można się zaopatrzyć.

Jest to praktycznie jedna z ostatnich okazji, aby wejść w posiadanie znaczków, których wizerunki zostały zmienione. Może warto to połączyć z zakupem znaczków, których się Wam z różnych powodów nie udało zdobyć w czasach normalności? W tym przypadku trzeba wysłać również dowody pobytu. Piszemy o tym dlatego, że w tym okresie jest więcej czasu na realizację brakujących ZT i starych wersji. Kiedy to wszystko się skończy, trzeba będzie się zająć na pierwszym miejscu powstawaniem nowych ZT. Mamy nadzieję, że zrozumiecie naszą sytuację. Jeżeli więc ktoś chciałby wejść w ich posiadanie, można zamówić te znaczki tradycyjnie na info@znaczki-turystyczne.pl, podając nr i ilość oraz wyraźnie zaznaczając, że chodzi o stare wersje. Cena starych wersji znaczków pozostaje stara, czyli 7 zł/szt., cena nowych 8 zł/szt. plus koszty przesyłki.

UWAGA ! Oferowane znaczki stanowią tylko i wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).

Poniżej lista dostępnych na chwilę obecną znaczków:  

13 Znaczek Turystyczny - Schronisko PTTK - Orlica  BRAK!
22 Chata górska Cyrla  BRAK!
41 Schronisko Nad Smolnikiem 
48 Znaczek Turystyczny - Schronisko na Błatniej  BRAK!
75 Znaczek Turystyczny - Leśny Kompleks Promocyjny Bory Lubuskie
119 Znaczek Turystyczny - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej  BRAK!
144 Znaczek Turystyczny - Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku
309 Znaczek Turystyczny - Stargard Szczeciński - Brama Portowa (Brama Młyńska)
357 Znaczek Turystyczny - Park Miniatur w Pobiedziskach
525 Znaczek Turystyczny - Muzeum Regionalne w Wiślicy
539 Znaczek Turystyczny - Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie  BRAK!
555 Znaczek Turystyczny - Muzeum Regionalne Dom Grecki
602 Znaczek Turystyczny - Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach

Zachęcamy także do zapoznania się z naszą ofertą znaczkowych gadżetów, które wyszczególniliśmy na osobnej podstronie - "Sklepik ZT".

Może warto właśnie przy okazji zamawiania starych wersji znaczków, pokusić się także o inne gadżety i wszystko zrealizować w ramach jednej przesyłki, łącznie z brakującymi ZT, jeżeli takich nie zdobyliście z różnych przyczyn.20.03.2020

To już ostatnia znaczkowa premiera jaką dla Was przygotowaliśmy. W ten sposób kończymy ten tydzień i tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z opisami przedstawionych na znaczkach miejsc. 

Dzisiejsze znaczki są zdecydowanie inne niż dotychczasowe, ale jesteśmy przekonania, że również Wam się one spodobają. Poniżej tradycyjnie znajdują się linki prowadzące do stron, na których umieściliśmy opisy tych miejsc. 

OBSERWATORIUM NIETOPERZY W BRENNEJ  No. 947

PARK TURYSTYKI W BRENNEJ  No. 948

Zachęcamy do zapoznania się z opisami i lokalizacjami nowych znaczkowych miejsc. Przypominamy, że w związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną sprzedaż większości znaczków nie jest możliwa. Zachęcamy, by wstrzymać się z wszelkimi podróżami, a jedyne co możecie robić w tym czasie, to cieszyć się nowymi znaczkami. Zachęcamy także do wizyty na naszym profilu w serwisie facebook. Wszystkim życzymy udanego oraz spokojnego weekendu i widzimy się wkrótce.20.03.2020

Postanowiliśmy jeszcze przed rozpoczęciem weekendu poinformować Was o kolejnej nowości, która w pewien sposób wiąże się z wczorajszą premierą, bo również stanowiła niespodziankę przygotowaną dla uczestników spotkania w Brzegu Dolnym.

Oczywiście była zaplanowana wycieczka do Lubiąża i to zapewne nie ulegnie zmianie, gdy spotkanie się odbędzie. Niemniej jednak wszystkich tych turystów, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać tego obiektu, gorąco do tego zachęcamy. A że aktualnie zwiedzanie czegokolwiek jest niemożliwe, to pozostaje wszystkim zapoznanie się z historią tego miejsca. Rzecz jasna poniższy opis to tylko encyklopedyczna notka, ale klikając w link do podstrony znaczka znajdziecie dodatkowe odnośniki, które pomogą Wam znaleźć dodatkowe informacje o klasztorze w Lubiążu i jego poszczególnych zabytkach.

OPACTWO POCYSTERSKIE W LUBIĄŻU  No. 946

Opactwo Pocysterskie w Lubiążu to kompleks zabudowań dawnego klasztoru Cystersów lokowanego w tym miejscu na początku XII wieku. W czasie największego rozwoju mieściło się tu największe opactwo cysterskie na świecie. W skład licznych zabudowań tworzących ten kompleks wchodziły m.in. barokowy budynek klasztorny, trójnawowy kościół z XIII wieku, pw. Najświętszej Marii Panny, Pałac Opatów, kościół Świętego Jakuba będący najstarszym obiektem tego kompleksu, budynek dawnego browaru i piekarni, budynek bramny pełniący wcześniej funkcje obronne, a także wozownia czy budynek kancelarii klasztornej. W klasztorze wśród bogatego wystroju znajdowały się m.in. płótna i malowidła znanych wielkich malarzy Michaela Willmanna, Mateusza Steinla oraz liczne rzeźby i elementy wyposażenia, instrumenty muzyczne czy monety. Okres świetności klasztoru zakończył się w 1740 roku, a w 1810 roku zakon Cystersów przestał istnieć. Pozostałe zabudowania poklasztorne stopniowo niszczały ogołacane z pozostałych dzieł sztuki. Dopiero w II poł. XX w. rozpoczęto prace mające na celu odbudowanie dawnych zabudowań. Dziś część odrestaurowanych obiektów udostępniono do zwiedzania, ale prace konserwatorskie trwają nadal.19.03.2020

Jeśli myśleliście, że nasz poranny post na facebooku był przypadkowy, to się mylicie. Chcieliśmy troszkę Was rozruszać, zbudować napięcie i zobaczyć jak znacie północne krańce województwa dolnośląskiego. A jeśli nie znacie, to właśnie jest okazja, aby liznąć troszkę historii tych ziem i przy okazji (za czas jakiś) zdobyć kilka nowych znaczków.

Oczywiście prezentowane dzisiaj krążki miały być niespodzianką dla uczestników Spotkania Kolekcjonerów ZT w Brzegu Dolnym. Spotkanie jak wiecie zostało przesunięte na inny termin, a znaczki jak już minie epidemia będą czekały na turystów, którzy zechcą poznać te rejony.

Miejsca, które dołączyły do grona wyróżnionych znaczkiem turystycznym to: 

ZAMEK PIASTOWSKI W WOŁOWIE  No. 927

RATUSZ W WOŁOWIE  No. 945

Na tę chwilę tylko podajemy do Waszej wiadomości fakt istnienia tych znaczków. Nie wiemy gdzie i kiedy będą dostępne w sprzedaży. Jeśli się czegoś dowiemy na pewno zamieścimy stosowną informację na naszej stronie i na pewno na podstronach tych znaczków.

A już teraz możecie wpisać Wołów do swoich planów turystycznych, bo wirus kiedyś odejdzie i wówczas Wy także ruszycie na szlaki.18.03.2020

Jako kolejną turystyczną propozycję przedstawiamy Kościół św. Mateusza w Opalenicy. Być może przy okazji VII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu mieliście okazję odwiedzić ten obiekt, a na pewno spoglądaliście na kościół podczas krótkiej wycieczki i prezentacji gmachu Urzędu Miejskiego, który znajduje się vis-à-vis świątyni. 

Dziś zatem taki znaczek i kolejna okazja, by raz jeszcze odwiedzić Opalenicę. Zresztą jeśli się uważnie rozejrzycie, to w mieście tym odnajdziecie jeszcze kilka niezwykle ciekawych obiektów, zatem na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. A tymczasem poniżej krótka informacja o kościele. Znacznie szerszą charakterystykę znajdziecie w nagraniu dołączonym do znaczka (właśnie nad tym pracujemy).  

KOŚCIÓŁ ŚW. MATEUSZA W OPALENICY  No. 940

Kościół parafialny pw. św. Mateusza w Opalenicy znajdujący się przy ul. Farnej został fundowany przez Jana Opalińskiego i wzniesiony ok. 1518 roku. Stanowi on przykład gotyckiej architektury sakralnej. Na uwagę zasługuje barokowe wnętrze kościoła m.in.: sklepienie prezbiterium i ołtarz główny. W wykonanym przez włoskich mistrzów ołtarzu znajduje się obraz św. Mateusza namalowany w 1749 r. przez Wacława Graffa. W 2001 roku została dobudowana przy kościele wolnostojąca dzwonnica, o wysokości ok. 18 m., nawiązująca stylem do świątyni i zwieńczona na szczycie krzyżem. Rok później umieszczono w dzwonnicy 3 dzwony jubileuszowe: dzwon patrona parafii św. Mateusza, dzwon św. Maksymiliana Kolbe oraz dzwon św. Antoniego z Padwy. Każdy z nich jest opatrzony herbem miasta Opalenica, a równo o 12.00 można usłyszeć wygrywany hejnał miejski.17.03.2020

W ramach oderwania się na chwilę od informacji nt. koronawirusa, proponujemy pomyśleć pozytywnie i zaplanować zwiedzanie pięknych miejsc w przyszłości. Dziś mamy dla Was właśnie takie propozycje, a że niebawem będzie tam znaczek turystyczny (właściwie już jest), to tylko dodatkowy pretekst do tego, by właśnie te dwa obiekty uwzględnić w swoich planach wycieczkowych.

Przedstawiamy zatem kolejne dwa obiekty znaczkowego szlaku:

MUZEUM REGIONALNE W RADOMSKU  No. 943

CHATA TATARSKA W STOBIECKU MIEJSKIM  No. 944

Tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z internetowymi zasobami ww. placówki muzealnej. Wszystkie odnośniki znajdziecie bezpośrednio na podstronach znaczków, do których przeniosą Was powyższe linki. A jeśli chcecie w ogóle być na bieżąco, to proponujemy polubienie facebookowego profilu muzeum, a właściwie wszystkich muzeów posiadających znaczki turystyczne. Tylko wtedy żadna informacja Wam nie umknie.17.03.2020

W związku z zaistniałą sytuacją coraz więcej osób przyłącza się do akcji „Zostań w domu“, którą z serca wspieramy. Ale kiedy w domu zostaje kolekcjoner Znaczków Turystycznych, albo cała kolekcjonerska rodzinka, to wtedy jest wreszcie czas na przeglądnięcie zdjęć ze swoich wojaży, zrobienie listy brakujących znaczków i opracowanie dowodów pobytu. Coraz częściej w ostatnich dniach wysyłacie do nas zamówienia, znaczków, których nie udało się Wam zdobyć. Cieszymy się z tego przede wszystkim dlatego, że wspominanie wycieczek i podróży odrywa Was chociaż na chwilę od myślenia o koronowirusie.


Oczywiście w dalszym ciągu jesteśmy w stanie przyjmować zamówienia na brakujące znaczki, to jednak do odwołania zmuszeni jesteśmy wstrzymać ich wysyłkę. Podjęliśmy taką decyzję w trosce o bezpieczeństwo wszystkich, zarówno Was – turystów, jak i osób odpowiedzialnych za produkcję znaczków, transport, jak i ich doręczenie. Przesyłki zamówionych przez Was znaczków będą sobie spokojnie czekać na bardziej sprzyjające warunki, a wtedy je wyślemy. Mamy nadzieję, że dzięki ogólnej dyscyplinie szybko uda się zażegnać wszelkie zagrożenie i już niebawem będziemy mogli powrócić do normalnego funkcjonowania.

Tymczasem zachęcamy wszystkich, aby solidnie odpocząć, zebrać siły i realizować inne pasje, na które być może wcześniej nie mieliście czasu. Życzymy wszystkim dobrego zdrowia, optymizmu i radości!16.03.2020

Dobrze rozpoczęty tydzień to połowa sukcesu, dlatego mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość w postaci znaczkowej premiery.

Zaczniemy od razu z grubej rury i tym razem przedstawimy dwie nowości:

RATUSZ MIEJSKI W DZIAŁDOWIE  No. 941

ZAMEK KRZYŻACKI W DZIAŁDOWIE  No. 942

Jak zapewne zauważyliście, powyższe znaczki to obiekty, w których swą działalność prowadzi Muzeum Pogranicza w Działdowie. Kliknijcie w powyższe linki, a znajdziecie się na stronach z opisem tych miejsc. Tam znajdziecie ich charakterystykę i kilka innych przydatnych informacji. 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w najbliższym czasie zdobycie tych znaczków nie będzie możliwe, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby Działdowo zapisać sobie w planie miejscowości, które wkrótce trzeba będzie odwiedzić. Pamiętajcie, że w związku z panującą epidemią większość miejsc turystycznych zostało zamkniętych dla zwiedzających. Wszystkie znaczki jakie ukazały się w ostatnich dniach, dostępne będą dopiero po ponownym udostępnieniu tych miejsc zwiedzającym. A tymczasem zachęcamy do wirtualnej wizyty w Działdowie i poznawania kolejnych obiektów na znaczkowej mapie naszego kraju.15.03.2020

Wiemy, że niedziela, kwarantanna i w ogóle nic się nie chce, ale mimo wszystko mamy kolejny komunikat o znaczku, który już kilka dni temu dotarł na miejsce i teraz tylko czeka na to aż wszystko powróci do normy.

Pamiętajcie jednak, że w związku z panującą epidemią większość miejsc turystycznych zostało zamkniętych dla zwiedzających. Wszystkie znaczki jakie ukazały się w ostatnich dniach, dostępne będą dopiero po ponownym udostępnieniu tych miejsc zwiedzającym. W międzyczasie zachęcamy do odwiedzania stron internetowych muzeów lub ich profili w mediach społecznościowych. Część placówek udostępnia możliwość oglądania zbiorów online, a na stronach można znaleźć wiele interesujących treści, które normalnie jakoś nam umykają. To czas, aby w ciszy i spokoju poznać interesujące nas obiekty. Warto właśnie w ten sposób ten czas spędzić.

MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA W WARSZAWIE  No. 939

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa powstało w 1983 roku, działa na terenie Łazienek Królewskich w tzw. Koszarach Kantonistów, zbudowanych w latach 1826–1828, oraz w pochodzących z lat 1825–1826 Stajniach Kubickiego. Od 1 stycznia 2018 roku jest odziałem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zajmuje się popularyzacją wiedzy związanej z narodową tradycją łowiectwa i jeździectwa, hodowlą koni na ziemiach polskich, a także tematyką przyrodniczą. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 10 tysięcy eksponatów, w tym wiele dzieł sztuki takich jak obrazy, grafiki, rzeźby oraz publikacje czy fotografie związane z tematyką muzeum. Sporą kolekcję tworzą zbiory przyrodnicze, gdzie zobaczyć można zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne umieszczone na wystawach stałych.12.03.2020

Pora na zmianę lokalizacji i kolejne urozmaicenie w cyklu znaczkowych premier. Dzisiaj przenosimy się na południowy - wschód kraju do KolbuszowejJednak wyjątkowo nie napiszemy we wprowadzeniu nic na temat tego miejsca. Te dane znajdziecie w opisie poniżej.

My natomiast zachęcamy do osobistej wizyty w miejscu, które przedstawia znaczek. Pamiętajcie jednak, że w związku z panującą epidemią większość muzeów zostało zamkniętych dla zwiedzających. Koniecznie zatem sprawdzajcie strony internetowe i profile społecznościowe znaczkowych miejsc, gdzie na pewno znajdziecie informacje o dostępności znaczków. Wszystkie znaczki jakie ukazały się w ostatnich dniach dostępne będą dopiero po ponownym udostępnieniu tych miejsc zwiedzającym. W czasie oczekiwania na powrót do normalnych warunków proponujemy turystyczną kwarantannę, ułożenie znaczkowego zbioru lub planowanie znaczkowych wycieczek na nadchodzące miesiące. Dbajcie o siebie, ale też o innych i pamiętajcie nikomu znaczki nie uciekną.

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ  No. 935

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej tworzą urokliwe wsie z przełomu XIX i XX w. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków zamieszkujących tereny północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Wędrując po skansenie, można zobaczyć świat, którego już nie ma, poznać frapujące historie, zrozumieć chłopską duszę. Na niemal 30 hektarach wyeksponowano blisko 100 obiektów architektury drewnianej. Do najstarszych należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa z 1843 r. Wszystkie budynki przedstawione zostały w środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem.12.03.2020

Utrzymując jakże satysfakcjonujące większość turystów tempo publikacji, informujemy o kolejnej znaczkowej nowości. Dzisiaj na chwilę zatrzymujemy się w Świebodzinie, gdzie na znaczkowym szlaku właśnie pojawił się Kościół św. Michała Archanioła.

Świątynię znajdziecie w pobliżu rynku, natomiast znaczek w samym jego centrum w Muzeum Regionalnym, które tradycyjnie polecamy odwiedzić i zwiedzić. Tam też poza informacjami jakie znajdziecie poniżej z pewnością dowiecie się wielu ciekawych faktów nt. kościoła i samego Świebodzina/

Znaczek wkrótce będzie dostępny w sprzedaży natomiast z wiadomych względów sami musicie już sprawdzić czy muzeum jest aktualnie czynne dla zwiedzających. W każdym razie zachęcamy do zwiedzania, w dogodnym dla każdego czasie.

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ŚWIEBODZINIE  No. 937

Kościół pw. św. Michała Archanioła – usytuowany przy płn.- wsch. narożniku rynku, w zasadniczej części zbudowany został w 2 poł. XV w. jako halowa budowla trzynawowa z pięciobocznym prezbiterium. Po pożarze miasta w 1541 r. farę powiększono, dobudowując czwartą nawę od północy i rząd kaplic z emporą od południa. Nawy nakryte zostały efektownym sklepieniem sieciowym, kaplice zaś gwiaździstym oraz kryształowym. W wyniku neogotyckiej przebudowy w latach 1855-1856 do kościoła dostawiono kruchtę oraz wykonano efektowny szczyt wieżowy w elewacji frontowej. We wnętrzu z późnogotyckiego wyposażenia zachował się poliptyk świętej Anny oraz rzeźbiarska grupa Ukrzyżowania. Wysokiej klasy rokokowa figura Najświętszej Panny Marii znajduje się w ołtarzu bocznym. Na uwagę zasługują także barokowe obrazy - stacje Drogi Krzyżowej.11.03.2020

Działamy dalej i zgodnie z sugestią samych turystów z kolejną premierą wędrujemy około 200 kilometrów na północny zachód. Tym razem na znaczkowej mapie obiektów turystycznych mamy dla Was ciekawe muzeum w Pile.

Standardowo opis tej atrakcji publikujemy poniżej, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowe odnośniki do stron internetowych. Proponujemy także zapoznać się z sylwetką patrona muzeum, który był niezwykle interesującą osobą.

Znaczki w Pile czekają już na zwiedzających, ale zanim wyruszycie w teren koniecznie upewnijcie się, że muzeum na pewno w danym dniu jest czynne (część placówek z racji zagrożenia koronawirusem już wprowadziło przerwy w dostępności).

MUZEUM STANISŁAWA STASZICA W PILE  No. 938

Muzeum Stanisława Staszica w Pile powstało w 1951 r. w domu Stasziców usytuowanym na przedmieściu miasta nazywanym „Zamościem”. Rodzice Staszica mieli swój folwark, na który składał się dom mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze: stodoła, obora i owczarnia. Wszystko to było własnością Stasziców do końca wieku XVIII., a następnie przeszło w ręce innych pilskich rodzin. Dom mieszkalny zniszczony częściowo w czasie walk o Piłę, został odbudowany w latach 1947-1948 i przeznaczony na cele muzealne jako miejsce pamiątek po Stanisławie Staszicu – najznakomitszym z pilan. Muzeum jest instytucją kultury, która gromadzi, opracowuje i przechowuje dobra kultury związane bezpośrednio lub tylko pośrednio z osobą Staszica i staszicowską tradycją, prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile od 2003 roku istnieje „Galeria MS”. Galeria prezentuje współczesną fotografię, malarstwo, rysunek, grafikę i obiekty przestrzenne.11.03.2020

Czas odrobinę podkręcić tempo, a zatem kolejna znaczkowa premiera.

Przenosimy się w okolice Kutna do miejscowości Oporów gdzie znajduje się ciekawy zamek mieszczący muzeum. Ale o tym wszystkim dowiecie się z poniższego opisu oraz odwiedzając stronę internetową muzeum. Jesteśmy przekonani, że dzięki znaczkowi turystycznemu wielu z Was odkryje to miejsce i będzie ono kolejną perełką na turystycznej mapie Polski.

A po wizycie koniecznie pochwalcie się tym faktem przesyłając nam materiały, które chętnie opublikujemy w naszych mediach społecznościowych. Jeśli zaś chodzi o sam znaczek to informujemy, że jest on już dostępny w sprzedaży.

MUZEUM - ZAMEK W OPOROWIE  No. 936

Wieś Oporów w powiecie kutnowskim, wzmiankowana już od XIV w., była siedzibą rodową znamienitych wojewodów łęczyckich: Mikołaja i Piotra z Oporowa oraz Władysława Oporowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. To oni w 1 poł. XV stulecia wznieśli małą późnogotycką rezydencję obronną, usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek w doskonałym stanie przetrwał do dzisiaj i jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX w. spowodowały tylko niewielkie zmiany nie zacierając średniowiecznego charakteru zamku obronnego. Zamek w Oporowie otoczony zabytkowym parkiem jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków gotyckich w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim muzeum wnętrz stylowych. Za swoją działalność na polu ochrony dóbr kultury Muzeum – Zamek w Oporowie otrzymało srebrny medal dla Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i III nagrodę w prestiżowym konkursie „Sybilla 2001”. Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów.10.03.2020

Mimo niezbyt optymistycznego poranka ten dzień w gruncie rzeczy ma być wspaniały, dlatego spieszymy z kolejną znaczkową premierą, która na pewno poprawi Wam humor.

Tym razem znaczek, jakiego dawno nie było, bo pokazujący nie tylko jeden obiekt, ale cały szlak turystyczny. Za pośrednictwem dzisiaj promowanego znaczka, chcemy Wam pokazać Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.

Poniżej krótka informacja o szlaku. Na miejscu na pewno znajdziecie więcej historycznych faktów, ale jeśli już teraz ten temat Was zaciekawił to zachęcamy do przeszukania zasobów nternetu. Natomiast jeśli o znaczek chodzi to wiemy na 100%, że dotarł on już na miejsce, zatem w ciągu zapewne 2-3 dni pojawi się w sprzedaży.

SZLAK PAMIĘCI ŻOŁNIERZY AK CICHOCIEMNYCH  No. 931

Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych. Przez Szlak Pamięci Cichociemnych prowadzą 4 tablice informacyjne znajdujące się we Wszeliwach (przy Lewiatanie), w Brzozowie Starym (przy obelisku, na cmentarzu parafialnym i przy szkole).10.03.2020

W związku z informacją jaką otrzymaliśmy wczoraj od organizatorów Spotkania Regionalnego w Brzegu Dolnym, z przykrością informujemy, że planowane na najbliższą sobotę spotkanie kolekcjonerów zostało przełożone na bliżej nieokreślony termin.

Jak się zapewne domyślacie przyczyną takiej decyzji jest niebezpieczeństwo związane z epidemią szalejącego od niedawna wirusa. I choć nasze spotkania nie mają charakteru imprez masowych to po konsultacji z władzami miasta, które odradziły organizację imprezy i same wycofały się z udziału, nadal podtrzymując chęć przyjęcia kolekcjonerów - postanowiono zorganizować je w innym terminie, kiedy już sytuacja się ustabilizuje.  Oczywiście o zmianach będziemy Was informowali i jesteśmy przekonani, że nikt na tym nie ucierpi. 

Mamy nadzieję, że doskonale rozumiecie sytuację i z niecierpliwością będziecie oczekiwali na dalsze informacje. A tymczasem dbajcie o siebie i wirusom się nie dajcie :-)9.03.2020

Wiemy, że część kolekcjonerów już wkrótce zamierza odwiedzić Bardo dlatego ten tydzień rozpoczniemy premierą właśnie z tego miasteczka. I wiemy również, że wielu z Was nie odwiedziło jeszcze punktu widokowego nad skalnym urwiskiem, dlatego przy dzisiejszej premierze właśnie to miejsce polecamy Waszej wizycie.

Można powiedzieć, że miejsce to wybraliśmy przypadkowo, ale nic bardziej mylnego - dotyczy jego w końcu jeden z cudów bardzkich. Zresztą z punktu widokowego rozpościera się cudowny widok na miasto i okolice i niech to będzie turystyczną rekomendacją, która pozwoli Wam odkryć tę część miasta. 

O Bardzie i cudach przeczytacie w poniższym opisie, a na pewno wiele więcej informacji znajdziecie w Audiobedekerze, który niebawem będzie dostępny. Tymczasem zapraszamy do Barda i dodamy tylko, że najnowszy znaczek już tam na Was czeka.

BARDO - MIASTO CUDÓW  No. 934

Bardo to jedna z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Ze względu na swoje strategiczne położenie już w X wieku założono tutaj gród, który nazwano Bardo, co znaczy – wzgórze, warownia, straż, warta. Bardo to miasteczko chętnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów, z bogatym rysem historycznym i tradycją religijną. Niewątpliwie największym skarbem miasta jest cudowna figurka Matki Bożej Bardzkiej, z początku XI wieku. To dzięki tej figurce rozwijał się i nadal trwa ruch pielgrzymkowy. Więc nic dziwnego, że w herbie miasta jest umieszczona ta figurka. A hasłem miasta są słowa: Bardo – Miasto Cudów. Słowa te nawiązują do licznych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości: uzdrowienia, wysłuchane modlitwy oraz objawienie Matki Bożej na Górze Kalwarii. Bardo oprócz cudownej figurki umieszczonej w bazylice, obfituje w inne niezwykle ciekawe miejsca. Każde z nich ma swoją historię, którą warto poznać, pomodlić się, nabrać również sił duchowych.6.03.2020

Plany na dzisiejsze publikacje były zupełnie inne, ale jak to z planami bywa lubią się zmieniać, szczególnie tuż przed weekendem. Na szczęście mieliśmy już częściowo przygotowane inne materiały, które od dłuższego czas czekały na opublikowanie. I właśnie te zaległe relacje dzisiaj publikujemy. A że od niektórych wydarzeń minęło już kilka miesięcy to nie wrzucamy tego jako osobne posty, tylko zbiorczo. Oczywiście wszystkie materiały pochodzą z Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. A są to:

Relacja z wystawy w Żarach >> (info pojawiło się na facebooku jesienią 2019 roku)

Relacja ze spotkania opłatkowego w Komornikach >>

Relacja z udziału w targach TourSalon w Poznaniu >>

Zapraszamy zatem do zapoznania się z ww. materiałami. Do każdego z nich przygotowaliśmy niewielką galerię, więc będzie też co oglądać. Może na fotkach rozpoznacie znajome twarze :-) 4.03.2020

Kolejna znaczkowa premiera to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa i okazja do spotkania się z bohaterami dobranocek. Dziś wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych chcemy zaprosić do Rzeszowa gdzie znajduje się Muzeum Dobranocek z bogatymi zbiorami Wojciecha Jamy.

I właściwie nic więcej nie będziemy na ten temat pisali. Krótką charakterystykę muzeum znajdziecie poniżej, a więcej z pewnością dowiecie się odwiedzając to bajkowe miejsce. Gorąco zachęcamy do zwiedzania Rzeszowa i tamtejszych atrakcji turystycznych. Dodamy tylko, że najnowszy znaczek już na Was czeka.

MUZEUM DOBRANOCEK W RZESZOWIE  No. 933

Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Muzeum powstało dzięki pomysłowi i pasji Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. Otwarcie muzeum miało miejsce 22 marca 2009 roku. Liczne zbiory muzealne tworzą m.in. bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, i wiele innych. W muzeum spotkać można Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, oraz wiele innych postaci.3.03.2020

Wczoraj rozpoczęliśmy tydzień skromnie, za to dzisiaj mamy dla Was prawdziwą petardę czyli potrójną premierę i znaczki przedstawiające obiekty z Zielonej Góry. Mamy nadzieję, że już wkrótce ruszycie na znaczkowe szlaki i odwiedzając poszczególne miejsca zdobędziecie te krążki. Nie zapominajcie jednak o pozostawieniu komentarzy na stronach znaczków. To bajecznie proste i niezwykle przydatne działanie, pozwalające nie tylko innym turystom znaleźć interesujące informacje o miejscu, ale także promujące samą ideę znaczków turystycznych. Ich wsparciem z pewnością będą materiały jakie prześlecie lub udostępnicie na naszym profilu FB. 

Tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszych nowości:

 

KONKATEDRA  ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE  No. 928

CENTRUM NAUKI KEPLERA - PLANETARIUM WENUS W ZIELONEJ GÓRZE  No. 929

POMNIK BACHUSA W ZIELONEJ GÓRZE  No. 930

Powyżej tradycyjnie zamieściliśmy linki do stron znaczków. Tam znajdziecie podstawowe informacje o obiektach i adresy miejsc sprzedaży. Najnowsze znaczki do sprzedaży trafią 5 marca, ale już teraz możecie planować swoje wypady do Zielonej Góry i innych ciekawych miejsc w okolicach, gdzie również znajdują się znaczki turystyczne.3.03.2020

Informujemy, że od pierwszego marca zmianie uległa oferta na personalizowane dzienniki turystyczne. Od tej pory wszystkie dzienniki z indywidualnym grawerem nie będą miały metalowego logotypu Znaczków Turystycznych na tytułowej stronie. Logotyp ten zastąpiony zostanie jego formą grawerowaną.

Dodatkowo informujemy, że wkrótce także dzienniki standardowe posiadać będą nową formę logotypu. Aktualnie posiadamy jeszcze kilkanaście szt. starych dzienników standardowych i po ich wyprzedaniu wszystkie dzienniki posiadać będą wyłącznie grawerowaną różę wiatrów. 

I na tym niestety zmiany się nie kończą, bowiem jak wszystko w 2020 roku, podrożały także dzienniki, które odpowiednio kosztują teraz 30 zł za dziennik uniwersalny i 35 zł dziennik z grawerowanym napisem. Szczegóły znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT".

Reasumując: dzienniki z grawerem występują od 1 marca tylko w formie z grawerowanym logo, natomiast dzienniki standardowe (bez personalizacji) w nowej formie sprzedawane będą po wyprzedaniu aktualnego zapasu.

Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany zakupem starego dziennika (nie personalizowanego), proszony jest o złożenie stosownego zamówienia..

 


2.03.2020

Tym razem zaczniemy nietypowo. Oczywiście będzie znaczkowa premiera, ale będzie też coś dodatkowego, a mianowicie odświeżone wizerunki dwóch innych znaczków.

Zaczniemy jednak od nowego znaczka, który już niebawem pojawi się w Tarnowskich Górach. Tym razem za pośrednictwem znaczka możemy poznać kolejne ciekawe miejsce na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli:

SKANSEN MASZYN PAROWYCH W TARNOWSKICH GÓRACH  No. 926

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn parowych i lokomotyw. Najstarszą z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 hektara, znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa. Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty, jak np. koło wodne, które ma aż 4 metry średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII wieku. W skansenie znajdują się również kamienie graniczne pól górniczych z XIX wieku, które wyznaczały kiedyś granice rejonów wydobywczych.

-----     -----     -----     -----     -----

I tyle tytułem wstępu bowiem wydanie tego znaczka było również okazją do odświeżenia grafik dwóch innych miejscowych znaczków. Ich wizerunki znajdziecie na grafice obok, a same znaczki na dniach trafią do sprzedaży. 

UWAGA! Osoby, które chcą zakupić nową wersję ww. znaczków informujemy, że na podstawie dowodów pobytu, centrala do wyczerpania nakładu sprzedaje wyłącznie stare wersje znaczków. Nowe znaczki dostępne są tylko w znaczkowym miejscu turystycznym. Sytuacja ta dotyczy nie tylko nowych znaczków z Tarnowskich Gór, ale wszystkich znaczków turystycznych posiadających więcej niż jedną wersję graficzną.

A tymczasem gorąco zachęcamy do wizyty w skansenie. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje i zdjęcia, które pozwolą zilustrować opis tej atrakcji na naszej stronie.

 


29.02.2020

Drodzy Kolekcjonerzy,

Nasza spółka macierzysta z Rýmařova w Czechach szuka nowych partnerów do rozszerzania idei Znaczków Turystycznych w Austrii, Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej.

Czy znacie kogoś, kto kocha turystykę, mieszka lub pracuje za granicą i dla którego jego hobby może stać się zawodem lub powołaniem? Kogoś, kto chciałby reprezentować projekt Znaczków Turystycznych i powiązać z nim swoje życie? Nie chodzi tutaj o nic mniej ważnego!

Brana jest także pod uwagę firma, która chce rozszerzyć swoją działalność, rozłożyć swoje ryzyko lub zapobiec wypaleniu swych pracowników, działająca czy to w branży turystycznej, czy w jakiejkolwiek innej branży ... Firma, która przekona się, że w Znaczkach Turystycznych jest coś magicznego, co jest w stanie żyć własnym życiem. Jako zapaleni kolekcjonerzy ZT dobrze wiecie, o czym mówimy :-)

Aby uzyskać więcej informacji w języku niemieckim i angielskim, skontaktuj się z naszymi kolegami z Rýmařova za pośrednictwem poczty elektronicznej office@turisticke-znamky.cz

Dziękujemy za pomoc!<< 1 5 10 15 16 17 18 19 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>