Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 >>

9.01.2020

Jak co roku, także i tym razem opracowaliśmy dla Was kalendarium nadchodzących wydarzeń, w których jeśli tylko zechcecie będziecie mogli uczestniczyć w 2020 roku.

Jeśli ktoś szczegółowo śledzi naszą stronę i profil FB, na pewno wie, czego można się w tym roku spodziewać.

Już w marcu na spotkaniu regionalnym spotkamy się w Brzegu Dolnym. Później kolejno odbędą się dwa spotkania zagraniczne i tradycyjnie w październiku nasze spotkanie ogólnopolskie. Możliwe, że w międzyczasie pojawią się jeszcze jakieś wydarzenia, dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do śledzenia nowości w tym temacie. Wykaz tych spotkań znajdziecie stale na pdstronie "Spotkania Kolekcjonerów ZT" dostępnej z lewego menu strony.

Lista spotkań jak zwykle nie jest zamknięta. Jeśli ktoś z Was uzna, że chce takie spotkanie zorganizować to bardzo prosimy o kontakt. Wówczas po ustaleniu terminu i wszystkich innych spraw, także i to wydarzenie umieścimy w naszym wirtualnym kalendarium, aby każdy mógł się o nim dowiedzieć. 



31.12.2019

Ostatnio mieliśmy sporo pracy, ale mimo wszystko postanowiliśmy jeszcze raz w tym roku sprawić Wam jakąś niespodziankę. Niewiele mamy w zanadrzu, ale coś się zawsze znajdzie, choćby premiera kolejnych znaczków kolekcjonera.  

Przedstawiamy zatem kolejne pięć znaczków z serii "Poczet królów i książąt polskich". Poznajcie dzięki nim historie kolejnych władców, a później działajcie w tym kierunku, aby kiedyś stać się posiadaczami tych znaczków.

Jako ciekawostkę dodamy tylko, że tym razem nad sylwetkami widocznymi na znaczkach pracowało dwóch grafików. Troszkę się baliśmy, ale przyznajcie sami  - kolejny raz wyszło to świetnie.

Zdajemy sobie sprawę, że zapewne najnowsze, jak i poprzednie znaczki z tej serii przypadną do gustu wielu kolekcjonerom. Przypominamy jednak, że aby wejść w ich posiadanie konieczny jest udział w grze kolekcjonerskiej i zdobywanie znaczków kolekcjonera po kolei. Nie ma możliwości, by prezentowane wyżej znaczki uzyskać w jakikolwiek inny sposób, albo by zdobyć je pomijając wcześniejszą serię związaną ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. 

Zachęcamy do dalszej zabawy i uczestnictwa w grze kolekcjonerskiej. Przypominamy, że to tylko zabawa, a ilość znaczków kolekcjonera, w żaden sposób nie podnosi niczyjej wartości ani statusu.  Każdemu z Was życzymy dotarcia do tego właśnie etapu kolekcjonerskiej zabawy i liczymy, że dążąc do zdobycia tych wszystkich znaczków kolekcjonera będziecie się dobrze bawić, poznając historię naszego kraju, jego geografię, kulturę, innych wspaniałych kolekcjonerów i przypadkowych ludzi w odwiedzanych miejscach. Bawcie się dobrze.



27.12.2019

Święta przeminęły, a my mamy jeszcze jedną, ostatnią w tym roku, znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, by za pośrednictwem najnowszego znaczka zaprosić Was do Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie - Koźlu. 

Tradycyjnie opis przedstawionej atrakcji turystycznej znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę danego znaczka, gdzie oprócz informacji o miejscu sprzedaży znajdziecie linki do stron muzeum, gdzie np. można sobie sprawdzić aktualne godziny urzędowania placówki. 

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy do sprzedaży trafi z początkiem stycznia 2020 roku, dlatego o dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. Niemniej jednak już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w tym miejscu, tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, które będą kolejną okazją do odwiedzania znaczkowych miejsc turystycznych.

MUZEUM ZIEMI KOZIELSKIEJ W KĘDZIERZYNIE - KOŹLU  No. 915

Dzieje Ziemi Kozielskiej od prahistorii do dnia dzisiejszego na swojej wystawie prezentuje Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji. Na ekspozycji zobaczymy odkryte podczas prac wykopaliskowych narzędzia jakich używali mieszkańcy naszego regionu w epokach kamiennej, brązu i żelaza. W zbiorach znajdują się przedmioty średniowieczne, XVII-wieczne srebrne monety pochodzące ze słynnego „Skarbu z Koźla”, relikty kultury żydowskiej, protestanckiej i katolickiej ludności miasta i powiatu. Miłośnicy fortyfikacji znajdą informacje i zabytki związane z Twierdzą Koźle. Osobną grupę eksponatów stanowią zabytki etnograficzne stanowiące ilustrację metod jakimi pracowali stanowiący przed laty większość mieszkańców Ziemi Kozielskiej rolnicy. Ekspozycja jest wyposażona w elementy multimedialne, które dodatkowo uatrakcyjniają zwiedzanie.



23.12.2019

Zapewne nie spodziewaliście się znaczkowej premiery w tym czasie, ale fakt jest taki, że jeszcze jeden znaczek dla Was mamy, więc jego ukazanie się uznaliśmy za miłe, przedświąteczne urozmaicenie.

Tym razem ponownie zapraszamy Was do Złotego Stoku. Znacie to miasto doskonale, ale okazuje się, że nie każdy miał okazję odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym znajduje się przedstawiony na znaczku grobowiec. Niech więc ten znaczek będzie pretekstem do poznania tego obiektu i kolejną okazją do odwiedzenia Złotego Stoku.  

Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. 

MAUZOLEUM RODZINY GÜTTLERÓW W ZŁOTYM STOKU  No. 914

Mauzoleum Güttlerów powstało między 1874, a 1879 rokiem. Jego fundatorką była urodzona w dzisiejszym Javorniku - Pauline Güttler, która wyszła za mąż za Wilhelma Güttlera – właściciela fabryk prochu w Mąkolnie. Güttlerowie byli właścicielami złotostockiej kopalni rudy arsenu i fabryk. Posiadali także kopalnię w miejscowości Raci Udoli. Po śmierci Wilhelma Güttlera jego żona zainicjowała budowę grobowca. Mauzoleum składało się z 2 części – nadziemnej kaplicy i podziemnej krypty na trumny. Do wnętrza kaplicy prowadziły dębowe drzwi z kratą, nad którą umieszczono witraż. We wnętrzu znajdował się marmurowy ołtarz. Po jego obu stronach znajdowały się palmy. Wnętrze to zamknięte było kopułą zwieńczoną latarnią, wpuszczającą do środka jasnoniebieskie światło. Poniżej kaplicy znajdowała się krypta, w której w cynowych sarkofagach spoczęło ośmiu członków rodziny Güttlerów. Po drugiej wojnie światowej mauzoleum ograbiono i zniszczono. Rozbito sarkofagi, rozkradziono wszystko co się dało, a zwłoki Güttlerów zbezczeszczono. Grobowiec w fatalnym stanie dotrwał do 2017 roku, kiedy to dzięki dofinansowaniu z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis został odnowiony i uratowany przed kompletnym zniszczeniem.



19.12.2019

Przed świętami mamy dla Was jeszcze jedną wspaniałą wiadomość i znaczkową premierę. Dziś przedstawiamy znaczek, na którym widnieje Dwór w Koszutach, będący siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej. To kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Wielkopolsce.

Prezentowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie wprowadzenia znaczka poinformujemy Was w stosownym czasie. 

A już dzisiaj, oczekując na pojawienie się tego znaczka, zachęcamy do planowania przyszłych wizyt w Koszutach i do zapoznania się z opisem muzeum. Wszelkie inne dane i linki tradycyjnie znajdziecie na poniższej podstronie.

DWÓR W KOSZUTACH - MUZEUM ZIEMI ŚREDZKIEJ  No. 913

Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego - ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach - pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.



18.12.2019

Grudzień w pełni, a my mamy jeszcze dwie znaczkowe nowości, które na pewno poprawią Wam humor podczas trwającej obecnie przedświątecznej bieganiny. A nawet jeśli nie biegacie, to dzięki dzisiejszej premierze troszkę dłużej posiedzicie wczytując się w opisy nowych znaczków.

Dziś chcemy Wam pokazać dwa ciekawe miejsca w miejscowości Różan, położonej na północy woj. mazowieckiego. Być może jeszcze nie mieliście okazji ich poznać, dlatego powstanie w tym miejscu znaczków turystycznych na pewno wkrótce pozwoli odwiedzić te obiekty. A są to:

FORT NUMER 1 W RÓŻANIE  No. 911

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W RÓŻANIE  No. 912

Znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią od jutra czyli od 19 grudnia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Różana i poznawania lokalnych atrakcji turystycznych. Jesteśmy przekonani, że oprócz pokazanych na znaczkach miejsc, w Różanie znajdziecie jeszcze inne cele turystyczne. Nie zapominajcie o wykonaniu fotek ze znaczkami w tle i pochwaleniu się wycieczką na łamach naszych mediów społecznościowych. 



16.12.2019

NZT 2020Noworoczne Znaczki Turystyczne pierwotnie były czymś w rodzaju "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Tak było m.in. w Czechach i na Słowacji, natomiast u nas NZT stał się swego rodzaju przesłaniem oraz impulsem do poznania wybitnych postaci czy wydarzeń. 

Kontynuując tradycję wydawania Noworocznych Znaczków Turystycznych przedstawiamy Wam znaczek, który towarzyszyć nam będzie w nadchodzącym 2020 roku. Podkreślamy przy tym przede wszystkim turystyczny charakter tego znaczka, proponując nie tylko dokładne poznanie patrona roku, ale także miejsc z nim związanych, a tych w naszym kraju jest wiele.

Przypominamy, że wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. Dalszy wybór uzależniony jest od wielu innych, głównie technicznych czynników i nie ukrywamy, że tym razem wybór wcale nie był łatwy. Mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to kolejny niezwykle ciekawy znaczek oraz urozmaicenie już istniejącej kolekcji NZT. 

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2020 roku upamiętnia postać świętego Jana Pawła II i jego 100. rocznicę urodzin, która przypada w maju 2020 roku. Znaczek ma przede wszystkim przypominać o roli Jana Pawła II w budowaniu jedności Europy i dążeniu do wyzwolenia narodu spod komunistycznego panowania. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Romana Ingardena. Jan Paweł II to nie tylko postać historyczna, papież, ksiądz czy naukowiec, ale przede wszystkim wybitny Polak oraz pielgrzym i turysta, zakochany w Ojczyźnie, do której chętnie wracał i w której odpoczywał podczas górskich wycieczek czy spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że wybranie Jana Pawła II na patrona roku pozwoli lepiej poznać tę niezwykłą postać, ale i miejsca z nim związane.



10.12.2019

Rzutem na taśmę mamy dla Was kolejną znaczkową nowość z województwa zachodniopomorskiego. Dzisiaj przenosimy się do Międzyzdrojów, miasta, które zapewne wielu z Was miało już okazję poznać, zdobywając znaczek Wolińskiego Parku Narodowego. Tym razem przedstawiamy Wam Dom Turysty PTTK, o którym przeczytacie poniżej, a jeśli będziecie w Międzyzdrojach to prędzej czy później do tego miejsca traficie.

Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Międzyzdrojów, odwiedzania Domu Turysty i zwiedzania okolic, które oferują wiele atrakcji turystycznych. Czekamy też na Wasze relacje z terenu, od których także zależy dalszy rozwój idei, także w tej części Polski.

DOM TURYSTY W MIĘDZYZDROJACH - ODDZIAŁ PTTK  No. 910

W samym centrum Międzyzdrojów, nieopodal Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego i w odległości ok. 500 metrów od molo, mieści się siedziba Oddziału PTTK w Międzyzdrojach. Dwukondygnacyjny budynek, z wieżyczką od strony zachodniej i dwoma tarasami widokowymi, znajduje się u zbiegu ulic Niepodległości i Kolejowej. Obiekt ten, położony w centrum bogatych w turystyczne atrakcje Międzyzdrojów, znany jest szerokiemu gronu turystów, którzy na miejscu mogą zasięgnąć nie tylko informacji o ciekawych obiektach, ale również zaopatrzyć się w mapy i przewodniki oraz lokalne pamiątki. Oddział PTTK w Międzyzdrojach to organizacja powstała w 1948 roku. Zajmuje się szeroko pojętą turystyką promując miejscowe walory turystyczne, krzewiąc zamiłowania krajoznawcze oraz organizując imprezy o charakterze turystycznym: wycieczki, rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe itp. formy aktywności. Dom Turysty PTTK przedstawiony na znaczku oferuje ponadto 50 miejsc noclegowych z wyżywieniem oraz możliwość wypożyczenia rowerów.



09.12.2019

Pora nieco zburzyć Wasze ostatnie przyzwyczajenia i leniwie rozpoczynane poniedziałki. Dziś tchniemy w Was troszkę życia, za sprawą najnowszego znaczka, który już niebawem pojawi się w Nadleśnictwie Kliniska.

O znaczku oraz o tym jaki obiekt przyrodniczy przedstawia przeczytacie poniżej. A jeśli już nie możecie doczekać się tego krążka, to póki co polecamy jeszcze wstrzymać się z planowaniem wyjazdów w te strony, bowiem przedstawiony dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się w pierwszych dniach stycznia 2020 roku.

I to właśnie w tym okresie polecamy Wam wizytę w lasach Nadleśnictwa Kliniska i odwiedzanie tamtejszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo - Leśnej. Liczymy za zdjęcia z tych wypraw i życzymy Wam przyjemnego obcowania z naturą.

LIPA ANNA - POMNIK PRZYRODY NADLEŚNICTWO KLINISKA  No. 909

Pomnik przyrody rosnący przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska na terenie Gminy Goleniów w województwie zachodniopomorskim. Lipa drobnolistna „Anna” - wiek 483 lata, wysokość 21 metrów, na wysokości pierśnicy rozdziela się na 4 pnie z czego najgrubszy ma 440 cm obwodu. Swoją nazwę lipa zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Legenda głosi, że podczas przyjazdu poselstwa polskiego do szczecińskiego zamku, Bogusław przebywał na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy. Dzisiaj „Anna” stanowi niezwykle cenny okaz dendrologiczny, unikatowy w skali regionu, stanowiący świadectwo historii. Jest popularnym miejscem wycieczek miłośników drzew i przyrodników. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne prowadzone przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.



6.12.2019

Informujemy, że ze względu na rozpoczynający się czas przedświąteczny i wydłużającą się drogę przesyłek pocztowych, wysyłka zamówień brakujących znaczków będzie realizowana jedynie do 15 grudnia. Wznowienie wysyłek rozpoczniemy po 1 stycznia 2020 r.

Jednocześnie podkreślamy i przypominamy wszystkim zainteresowanym, że nie realizujemy przedświątecznych wysyłek zamówionych pieczątek kolekcjonerskich. Zgodnie z tym co napisaliśmy we wcześniejszych komunikatach, pieczątki również zaczniemy rozsyłać na początku stycznia 2020 roku. 



5.12.2019

Po kolejnym, niezwykle dla Was uciążliwym czasie oczekiwania, spieszymy z informacją o następnej znaczkowej nowości. Tym razem premiera dotyczy znaczka w Gostyninie, który przedstawia wizerunek tamtejszego zamku.

Rzecz jasna o zamku poczytacie w poniższym opisie, ale mimo wszystko zachęcamy także do zapoznania się z historią tego regionu.

Jeśli zaś o znaczek chodzi to w sprzedaży pojawił się on już dzisiaj. Zapraszamy zatem do Gostynina i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z wycieczek po tych okolicach.

ZAMEK W GOSTYNINIE  No. 908

Dzieje gostynińskiego zamku sięgają XIV wieku. Wtedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym została zbudowana drewniana baszta, która pełniła zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne. Basztę wzniósł Siemowit III, a kilkadziesiąt lat później jego syn Siemowit IV przystąpił do budowy murowanej warowni, która oprócz wieży posiadała mur obwodowy i Dom Wielki, będący rezydencją książęcą. W 1462 r. Gostynin przestał być miastem książęcym i od tego czasu zamkiem zarządzali starostowie. W XVI wieku zamek intensywnie się rozwija. Wybudowano Dom Mniejszy mieszczący pomieszczenia załogi zamku oraz kuchnia. Poza fosą powstał przygródek z budynkami gospodarczymi oraz służbowymi. Od XVII wieku zamek stopniowo upada, najpierw podczas najazdu szwedzkiego, a później także w czasie wojny północnej i w czasach zaboru pruskiego. Zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Przeznaczony został na zbór. Po wybudowaniu pastorówki i budynków gospodarczych ewangelikom służył do 1945 roku. Po wojnie obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 roku, następnie przeszedł na własność miasta. W 2009 roku po odrestaurowaniu zamek został oddany do użytku i dziś mieści się w nim hotel oraz restauracja.



14.11.2019

Jak często wspominacie, dzięki znaczkom turystycznym często docieracie do miejsc, których nie można znaleźć w przewodnikach, a które są miejscami niezwykłymi, żywymi świadkami lokalnej historii czy kultury.

Dziś właśnie pokażemy Wam takie miejsca i dwa najnowsze znaczki z zachodniej części kraju.

Zapraszamy Was zatem do Babimostu i w jego okolice, gdzie czekają następujące znaczki:

RATUSZ W BABIMOŚCIE  No. 906

SKANSEN MASZYN I URZĄDZIEŃ ROLNICZYCH - PODMOKLE MAŁE  No. 907

To oczywiście tylko zachęta do tego, aby te punkty na mapie stały się celem Waszych przyszłych podróży. O przedstawionych miejscach przeczytacie na podstronach przedstawiających te znaczki. Odnalezienie dalszych perełek zostawiamy już Wam i jesteśmy pewni, że szczególnie w skansenie znajdziecie ich wiele. Jedna z nich zdobi przedstawiony powyżej znaczek.

Krążki, które właśnie prezentujemy do sprzedaży trafią od 18 listopada, natomiast dodamy, że skansen czynny jest cały czas, a wstęp do niego jest bezpłatny. Zapraszamy do Babimostu i czekamy na Wasze relacje z odwiedzonych miejsc. 



13.11.2019

Nadeszła pora na kolejną premierę i dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawił się Pruchnik i jego dwie atrakcje. Ale to nie wszystko co może Wam zaoferować to miasteczko, bowiem gdy się rozejrzycie zauważycie tutaj o wiele więcej ciekawych obiektów, które warto zobaczyć i poznać ich historię.

A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z obiektami jakie przedstawiliśmy na prezentowanych obok znaczkach. Są to:

PRUCHNIK - DREWNIANA ZABUDOWA RYNKU  No. 904

WIEŻA WIDOKOWA W PRUCHNIKU  No. 905

Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić Was do Pruchnika i życzyć mnóstwa turystycznych wrażeń. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 14 listopada i mamy nadzieję, że szybko uraczycie nas turystyczną relacją z tego miejsca. A jeśli macie ochotę, to warto też wstąpić do innych okolicznych miejscowości, gdzie również od niedawna znajdują się znaczki turystyczne.



11.11.2019

Dziś wyjątkowy dzień i początek kolejnego tygodnia, w związku z czym, aby przyjemniej Wam było świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy kolejną znaczkową premierę. 

Tym razem prezentujemy znaczek z okolic Jeleniej Góry z Siedlęcina, z przepiękną wieżą, której historię pokrótce opisaliśmy poniżej. Jeśli jednak chcecie swoją wiedzę na temat tego miejsca poszerzyć, to zapraszamy do Siedlęcina, gdzie przewodnicy na pewno opowiedzą Wam wiele ciekawych historii.

A już od jutra, czyli od 12 listopada znaczek będzie dostępny w sprzedaży, także możecie planować kolejne wypady i zwiedzanie Polski szlakiem wyznaczonym przez znaczki turystyczne. Przypominamy również o komentarzach, relacjach na nasz profil FB i o tym, byście się dobrze bawili, bo znaczki turystyczne to przede wszystkim poznawanie kraju i dobra zabawa.

WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE  No. 903

Wieża mieszkalna w Siedlęcinie jest jedną z największych tego typu wież w Europie. Zbudowana została z kamienia, na planie prostokąta o wymiarach 20x14,5 m i otoczona fosą. Oryginalnie zwieńczona była krenelażem, którego ślady do dziś widoczne są na najwyższej kondygnacji. Wieża wzniesiona została w latach 1313-1315, przy przeprawie przez Bóbr. Za jej fundatora uważa się Henryka I – księcia jaworskiego. Kolejnym właścicielem był książę świdnicki Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa – księżna Agnieszka - sprzedała wieżę dworzaninowi Jenchinowi von Redern. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w XVIII wieku znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostawał do 1945 roku. Niewiele jest miejsc, gdzie - tak bardzo jak w siedlęcińskiej wieży - można poczuć atmosferę dawnych wieków. Można tu dotknąć najstarszych w Polsce - ponad 700-letnich stropów, podziwiać wyjątkową konstrukcję drewnianej więźby dachowej, a przede wszystkim obejrzeć Wielką Salę. To właśnie jej wnętrza ozdabiają jedyne na świecie - zachowane malowidła opowiadające historię sir Lancelota z Jeziora - najbardziej znanego rycerza Okrągłego Stołu.



10.11.2019

900. ZNACZEK TURYSTYCZNY W POLSCE

Wiedzieliśmy, że ten tydzień będzie wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że nałożyło nam się kilka znaczkowych premier i musieliśmy rozłożyć je w czasie publikując kolejne znaczki także podczas weekendu. Po drugie wiedzieliśmy, że lada chwila nastąpi publikacja wyczekiwanego znaczka z numerem 900. Pierwotnie wszystko wskazywało na to, że prezentowane dzisiaj znaczki pojawią się w środę, ale stwierdziliśmy, że pora przynajmniej przy tak okrągłych premierach pilnować kolejności. Prezentujemy zatem znaczek nr 900 i jego dwóch braci, aby było jeszcze fajniej.

Miejsca, które dołączyły do grona wyróżnionych znaczkiem turystycznym to: 

RATUSZ W LEWINIE BRZESKIM  No. 900

ZESPÓŁ PAŁACOWY W LEWINIE BRZESKIM  No. 901

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W LEWINIE BRZESKIM  No. 902

Jak zwykle poprzez podane wyżej linki możecie wejść na podstronę konkretnego znaczka/obiektu i na tych właśnie podstronach znajdziecie wszystkie informacje odn. miejsc sprzedaży, linki do stron obiektów, a także komentarze turystów, którzy już te miejsca odwiedzali. uzupełniajcie je o swoje wrażenia, dzielcie się spostrzeżeniami. Dla Was to kilka minut, minut i napisanych zdań, a dla znaczkowej idei to kolejna szansa na rozwój i krok ku temu, by wkrótce znaczkowy licznik wskazał magiczną liczbę 1000.

Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży pojawią się po weekendzie czyli 12 listopada, także już teraz możecie ruszać na szlak lub planować najbliższe wyprawy.



9.11.2019

Zdaje się, że nie spodziewaliście się dzisiaj premiery? Jeśli tak, to pewnie z tym większą radością przyjmiecie informację o kolejnym znaczku w naszym kraju. Tym razem nowy krążek pojawił się w Wielkopolsce, w dodatku w Pyzdrach, które część z Was już zapewne zna. Ale czy poznaliście wszystkie atrakcje tego miasteczka ? 

W każdym razie będziecie mieli ku temu okazję, a jeśli chodzi o obiekt widoczny na znaczku to możecie o nim przeczytać już teraz w poniższym opisie. Zwróćcie również uwagę na to, że jest to obiekt położony na Szlaku Piastowskim, a co za tym idzie - znaczek jest dwustronny.

Obiekt dzisiejszej premiery w sprzedaży pojawi się od 12 listopada, ale już dzisiaj możecie planować wycieczki w te strony. Nawet jesień jest dobra do zwiedzania, więc liczymy na to, że prędko zrelacjonujecie nam wizyty w Pyzdrach.

DOM PODCIENIOWY W PYZDRACH  No. 899

Dom Podcieniowy w Pyzdrach jest częścią Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, które główna siedzibę ma nieopodal, w byłym klasztorze. Obiekt ten jest najstarszą budowlą miasta i usytuowany jest na pyzdrskim rynku. Wybudowany został w 1768 roku z drewna. Ma szczególną konstrukcję, nazywaną sumikowo – łątkową. Swoją nazwę zawdzięcza widocznym z daleka podcieniom, które wsparte są na czterech drewnianych słupach. W domu podcieniowym, organizowane są czasowe wystawy, spotkania czy wykłady. Na taką kulturalną działalność poświęcony jest parter budynku, natomiast w jego piwnicach znajduje się stała wystawa dotycząca przede wszystkim władców piastowskich, którzy mieli wpływ na rozwój tego miasta. Byli to przede wszystkim Przemysł II, Władysław Łokietek i Kazimierze Wielki.



8.11.2019

Kolejny dzień i kolejna znaczkowa nowość. Pozostajemy we wschodnich rejonach Polski, ale tym razem jest to południowa część kraju, a dokładniej okolice Rzeszowa, gdzie w miejscowości Konieczkowa znajduje się Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej.

Jak zwykle więcej informacji o samym muzeum znajdziecie w poniższym opisie ale również na stronie internetowej, do której link podajemy w katalogu znaczków.

Prezentowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego jeśli tylko przebywacie w tych okolicach, możecie zaplanować zwiedzanie tego muzeum. Zapraszamy i czekamy na relacje.

MUZEUM SILNIKÓW STACJONARNYCH I TECHNIKI ROLNICZEJ - KONIECZKOWA  No. 898

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą zabytkowym silnikom stacjonarnym czyli takim, które przez lata stanowiły główne źródło napędu w rolnictwie, rzemieślnictwie i przemyśle. Jest to także największa udostępniana kolekcja takich maszyn w kraju. Wśród przeszło dziewięćdziesięciu różnych konstrukcji można znaleźć eksponaty o wadze od kilkunastu kilogramów do kilku ton. Najstarsze silniki pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje produkty wielu znanych w świecie marek, w tym również kilku unikatowych polskich firm takich jak K.O.S, Perkun czy L.Zieleniewski. Oprócz silników stacjonarnych w zbiorach muzeum są również zabytkowe maszyny rolnicze, literatura, stare reklamy i akcesoria. Lokalizacja wystawy to oryginalny obiekt po byłym kółku rolniczym w Konieczkowej.



7.11.2019

Dzisiejsza premiera będzie dla wielu z Was pretekstem do ponownej wizyty na Podlasiu, a że często wspominacie te miejsca i drzemiący w tym regionie potencjał, to tym bardziej z radością przywitacie kolejny obiekt na znaczkowej mapie Polski. 

Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach, znajduje się w miejscu, które znacie, ale czy rzeczywiście? Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z działalnością Centrum, bo ściśle jest ona związane z turystyką, ale i historią regionu. Po najnowszy znaczek zapraszamy już od 9 listopada i mamy nadzieję, że zwiedzicie to miejsce, a później nam o tym napiszecie, także w komentarzach na podstronie, do której link jak zwykle udostępniamy poniżej.

CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI KULTURY BIAŁORUSKIEJ W SZCZYTACH  No. 895

Przy trasie Bielsk Podlaski – Białowieża znajduje się wieś Szczyty. W malowniczym budynku, w którym od lat 30 XX w. działała szkoła powszechna, mieści się Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”. Zadaniem Centrum jest promocja i popularyzacja białoruskiej kultury zarówno wśród mieszkańców okolicznych gmin, jak i turystów poszukujących wiedzy o kulturowej specyfice tego regionu. Poprzez swoje działania Centrum rozwija jego potencjał w oparciu o szacunek do wszystkich narodów i religii, które na przestrzeni wieków kształtowały bogactwo pogranicza. Znajduje się tu „Brama na szlak” Podlaskiego Szlaku Kulturowego „Drzewo i Sacrum”. Szlak "Drzewo i Sacrum" został stworzony z myślą o ukazaniu piękna drewnianej architektury Białostocczyzny, niezwykłości starych drewnianych chat, zabytkowych kapliczek, cerkwi i kościołów. Są to obszary nierzadko pomijane w wyprawach turystycznych na Podlasie, a niesłusznie. Szczyty warto odwiedzić z powodu ich ciekawej historii i architektury. Można tu zobaczyć drewnianą cerkiew z 1785 r., a także posąg św. Jana Nepomucena dłuta Chrystiana Redlera.



6.11.2019

Tym razem z premierą przenosimy się na Dolny Śląsk do znanego już wielu turystom Szalejowa Górnego, który właśnie teraz świętuje swoje 750. lecie, a oficjalnie swój jubileusz świętować będzie 11 listopada podczas Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

O turystycznych atrakcjach Szalejowa pisaliśmy częściowo przy okazji premiery znaczka turystycznego, dlatego dzisiaj słów kilka o historii wsi, która składa się na 750 lat jej istnienia. Opis poniżej, a najnowszy znaczek okolicznościowy będzie możliwy do zdobycia już od 11 listopada w sklepie lub podczas wspomnianego wyżej festiwalu. Zapraszamy zatem do Szalejowa Górnego.

ZO - 750 LAT SZALEJOWA GÓRNEGO  - 1269 - 2019

Jako Sveidlervilla – wieś została wymieniona w dokumencie Jana III Droźica z 25 XI 1269 r. Miejscowość powstała z pewnością wcześniej - przy najstarszej drodze w tej części Europy – Szlaku Bursztynowym. Świadczy o tym chociażby neolityczny kamienny toporek, który w 1989 r. młoda kobieta znalazła na skraju kartofliska. W 1366 r. wieś była jedną z pierwszych parafii na Ziemi Kłodzkiej. Dokument Jerzego z Podiebradu z 1477 r. wymienia wieś jako Stevnic Horny i Stevnic Nizny. W 1652 r. Papież Innocenty X ufundował parafii medal i ustanowił na 14 lipca odpust. W 1668 r. przyłączono do Parafii Szalejów Dolny. Historia tego miejsca, to nie tylko czas rozkwitu, to także czas nawałnic; husyci, wojny, powodzie, zarazy, zmiany nazwy. Ostatnimi właścicielami Oberschwedeldorf była rodzina Buttner. Po 1945 roku wieś Szalejewo, stała się Szalejowem. Od pierwszego zapisu mija właśnie 750 lat.



5.11.2019

Po niedawnej premierze znaczków w Inowrocławiu czas na kolejne znaczkowe nowości w regionie.

Dzisiaj Ciechocinek i jego atrakcje, ale rzecz jasna nie wszystkie. Wszystkie inne ciekawe miejsca zobaczycie przy okazji wizyty w tym mieście, a tą proponujemy rozpocząć od punktu Informacji Turystycznej, gdzie znajdziecie nie tylko znaczki, ale i inne turystyczne materiały oraz pomoc miejscowych specjalistów od turystycznych ciekawostek. 

Tymczasem podajemy linki do podstron dzisiejszych nowości w naszym katalogu:

UZDROWISKO CIECHOCINEK  No. 896

TĘŻNIA SOLANKOWA W CIECHOCINKU  No. 897

Jak zawsze przypominamy, że na tych właśnie stronach zawarliśmy wszelkie informacje o prezentowanych miejscach, jak również nt. punktu sprzedaży znaczków. Pamiętajcie, że to Waszym obowiązkiem jest upewnić się przed wycieczką, czy dane miejsce w danym dniu jest czynne czy nie. A po wizycie, jakkolwiek by ona przebiegła, w dobrym tonie będzie dodanie komentarza na konkretnej stronie no i oczywiście pochwalenie się zdobyczami na naszym profilu FB. Zapraszamy zatem do poznawania Ciechocinka i jego atrakcji. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 6 listopada.



2.11.2019

Cieszące się wielką popularnością pieczątki kolekcjonerów znaczków turystycznych, kolejny raz czekają na swoich właścicieli.

Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej  realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.

W tym roku zapisy zaczynamy później niż zwykle i cała realizacja również będzie przebiegała w innych terminach. Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. 2.XI (jeśli ktoś przesłał zamówienie wcześniej to zostało ono już zapisane). Czas na zgłoszenia tym razem będzie dłuższy i zakończy się 10 grudnia, aby nikt nie przegapił możliwości zamówienia. Na spóźnialskich nie będziemy czekali. Nie będzie też wiosennej realizacji, więc to jedyna okazja, aby zamówić pieczątkę na sezon turystyczny 2020.  

Do 27 grudnia będziemy Wam rozsyłali projekty. Na ich zaakceptowanie będziecie mieli czas do 31 grudnia. Od 1 stycznia będziemy rozsyłali faktury do opłacanie, a wysyłkę gotowych pieczęci planujemy maksymalnie w ostatnim tygodniu stycznia. 

Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji nt. temat, jakie znajdują się poniżej.

Więcej informacji nt. pieczątek >>



1.11.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Właśnie dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kolejną część felietonu Bobika, który tym razem dzieli się pewnymi przemyśleniami odnośnie miejsc, które odwiedził z synem podczas minionych wakacji.

Nie jest to typowy felieton, z jakimi do tej pory mieliście do czynienia, a zasygnalizowanie pewnego tematu, z którym zapewne nie raz się spotkaliście w terenie. To też pewnego rodzaju zachęta do dyskusji, a być może pomysł na kolejne wycieczki znaczkowym szlakiem.

Jeśli zatem już nie możecie powstrzymać się od czytania, to zapraszamy i życzymy lekkiej lektury :-)

Z pamiętnika Bobika - cz. 11 >>



25.10.2019

Cz. 7 - Nowy kupon gry kolekcjonerskiej

Tym razem mamy krótki artykuł nt. pewnych zmian, które właśnie wdrożyliśmy, a które w przyszłości pozwolą usprawnić zarówno proces produkcji znaczków jak i obsługę gry kolekcjonerskiej. Kto był na spotkaniu w Stegnie, ten wie o czym mowa, kto nie był, niebawem o wszystkim się dowie.

Znany wszystkim kupon gry kolekcjonerskiej znajdujący się w dolnej części karteczki dołączonej do znaczka, powoli przechodzi do historii. Jak wiecie, na kuponie tym nadrukowana była flaga danego państwa, na której wytłoczony był srebrny numer znaczka. Generowało to dodatkowe koszty i czas potrzebny na wykonanie tłoczenia, a do tego odcięte maleńkie kupony często gubiły się gdzieś w korespondencji (szczególnie wtedy gdy kolekcjoner nie zadał sobie trudu przyklejenia ich do formularza). Postanowiono więc, że kupon gry kolekcjonerskiej funkcjonować będzie jako część naklejki dołączonej do znaczka. Z naklejki tej kupon trzeba będzie odciąć, a następnie nakleić na formularz, za pomocą którego turysta ubiega się o nadanie ZK (wzór takiego formularza do pobrania z naszej strony znajduje się w pobieralni).

Wymienione wyżej zmiany funkcjonują w zasadzie  już od tego tygodnia i docelowo wszystkie nowe znaczki będą miały tego typu naklejki. Na wszelki wypadek informujemy jednak, że karteczka od znaczka, jeszcze przez pewien czas będzie miała nadrukowaną flagę państwa, która pozbawiona będzie numeru. Sytuacja ta dotyczy jedynie kilkudziesięciu karteczek, ponieważ wszystkie nowe, drukowane są już bez flagi, która trafiła na naklejkę.

Pamiętajcie więc, że od teraz kuponów szukamy na naklejce i zwróćcie na to szczególną uwagę podczas zakupów znaczka, aby uniknąć późniejszego rozczarowania gdy się okaże, że zagubiono naklejkę. Oczywiście równolegle, aż do wyczerpania zapasów, funkcjonować będą stare kupony, które również w starej formie będą brały udział w grze kolekcjonerskiej.

Przykładowy wygląd nowej naklejki jak i przejściowej karteczki dołączonej do znaczka możecie zobaczyć na załączonych obrazkach. Na oddzielnej grafice przedstawiliśmy z kolei wygląd docelowej karteczki.



<< 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 >>