Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 >>

23.02.2016

SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W WARSZAWIE

warszawa2016Wszystkim tym, którzy z różnych względów nie zaglądają na nasz profil na FB przypominamy, że już niebawem bo 12 marca odbędzie się III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych woj. mazowieckiego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00, a jako miejsce spotkania obrano Bistro "Trojka" mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Oczywiście nie jest to tylko spotkanie dla kolekcjonerów z Mazowsza, dlatego w imieniu organizatorów zapraszamy kolekcjonerów ZT z całej Polski, którzy chcą się spotkać i porozmawiać o wspólnej pasji.

Przypominamy także, że kalendarz tegorocznych spotkań zamieszczony jest również na naszej stronie internetowej w dziale poświęconym spotkaniom kolekcjonerów.

Do zobaczenia w Warszawie :-)21.02.2016

W powietrzu już czuć wiosnę, chociaż w niektórych rejonach Polski ludzie wciąż się cieszą ze śniegu. Dla wielbicieli zimy, ale także dla tych wszystkich co bardziej lubią ciepełko mamy propozycję na najbliższe tygodnie czyli znaczkową premierę, w miejscu gdzie zarówno zima, jak i wiosna prezentuje się wspaniale. Dzisiaj zapraszamy w Beskid Śląski, gdzie w tamtejszym schronisku Telesforówka od 25 lutego pojawi się w sprzedaży prezentowany poniżej Znaczek Turystyczny.

TRZY KOPCE WIŚLAŃSKIE - BESKID ŚLĄSKI No. 179

179Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) dawniej znane jako Malinka – szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic administracyjnych trzech miejscowości czyli Ustronia, Brennej i Wisły. Niegdyś by oznaczyć w terenie przebieg granic administracyjnych zaznaczano granice bądź to zakosami na korze drzew, bądź właśnie kopcami układanymi z kamieni. Przymiotnik "Wiślańskie" dodano w celu odróżnienia góry od innych Trzech Kopców znajdujących się w niedalekiej okolicy. Ze szczytu Trzech Kopców Wiślańskich rozpościera się widok m.in. na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) , Kotarz (974 m n.p.m.) , Grabową (905 m n.p.m.), Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) czy Czantorię (995 m n.p.m.). Na północnym zboczu góry znajduje się prywatne schronisko górskie „Telesforówka” oferujące miejsca noclegowe i bufet.  

GPS: 49.664636, 18.907126, Miejsce sprzedaży: Telesforówka13.02.2016

OKIEM ZNACZKOWEGO TURYSTY

okiemturysty2Dziesięć dni temu w nowym cyklu opublikowaliśmy relację z wycieczki Artura i Damiana. Zapowiadaliśmy przy tym, że to nie koniec Waszych relacji z podróży szlakiem Znaczka Turystycznego. Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj publikujemy kolejną relację, której autorką jest Samanta, do pisania natchniona przez Bobika, który jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy pisze kolejne relacje. Tak więc, aby nie trzymać Was dzisiaj dłużej w niepewności. Zapraszamy do czytania. Okiem znaczkowego turysty cz. 2 >>10.02.2016

KALENDARZ SPOTKAŃ KOLEKCJONERÓW

kalendarium2016Co prawda na naszym znaczkowym forum od dłuższego czasu widnieje temat zbiorczy dotyczący spotkań kolekcjonerów, ale dzisiaj okazało się, że część znaczkomaniaków nie odwiedza forum, ani naszego profilu na facebooku i nie zawsze jest na bieżąco z ważnymi informacjami. Dlatego też mimo późnej pory postanowiliśmy Was poinformować, że od dzisiaj każdy kto chce sprawdzić terminy i miejsca planowanych spotkań kolekcjonerów może to zrobić klikając w lewym menu strony na link "Spotkania kolekcjonerów ZT". Po przeniesieniu na kolejną stronę znajduje się krótki tekst wprowadzający, poniżej którego w postaci graficznej przedstawiono informacje o byłych i planowanych spotkaniach. Kliknięcie w dany obrazek przenosi nas do odpowiedniego tematu na forum, gdzie zawsze znajdą się najbardziej aktualne informacje o konkretnym spotkaniu. 8.02.2016

PIERWSZY ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W 2016 ROKU

Pięćdziesiąt lat temu, w milenijnym roku 1966, w Santuarium Matki Bożej Bardzkiej miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Była to uroczysta koronacja figurki Matki Bożej. Dzisiaj po 50-ciu latach od tego wydarzenia ukazał się Znaczek Okolicznościowy, który ma przypomnieć dzieje figury oraz być dodatkową atrakcją dla turystów i pielgrzymów odwiedzających Bardo. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury opisu oraz do zapoznania się z archiwalnym materiałem filmowym. Okolicznościowy znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

50 ROCZNICA KORONACJI CUDOWNEJ FIGURY MATKI BOŻEJ BARDZKIEJ

40026Największym skarbem Barda jest wielowiekowa figurka Matki Bożej wystawiona na głównym ołtarzu w Bazylice w Bardzie. Czas powstania figurki historycy ustalają na XII - XIII wiek. Figurka Matki Bożej Bardzkiej jest najstarszym drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej na Dolnym Śląsku. Wykonana z drewna lipowego mierzy 43,3 cm wysokości. Matka Boża, siedząca na tronie z oparciem i poręczami, przybrana jest w suknię zapiętą pod szyją i płaszcz, a na głowie ma koronę o trójlistnych zębach. Dzieciątko Boże siedzi na kolanach Matki również frontalnie. Charakterystyczny jest lekki uśmiech obydwu postaci, a zwłaszcza Matki Bożej, przez co niektórzy nazywają ją "Madonną uśmiechniętą". Dzieje figury Matki Bożej były równie burzliwe co dzieje Barda. Musiała ona nieraz "szukać" schronienia w innych miejscowościach i pozostawać w nich nieraz przez kilkanaście nawet lat (wojny husyckie, reformacja, wojna trzydziestoletnia, pożar miasta i kościoła). Ważnym wydarzeniem była uroczysta koronacja Figury, która odbyła się 3 lipca 1966 roku. Koronacja nadaje specjalnej rangi tak danemu sanktuarium, jak i obrazowi czy figurze. Pierwsze starania o koronację podjęto już w 1947 roku. Akcji koronacji dokonał ks. arcybiskup Bolesław Kominek. Kustoszami sanktuarium i figurki Matki Bożej Bardzkiej jest Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela czyli redemptoryści.  

Miejsce sprzedaży: Bardo, Plac Wolności 5, sklepik klasztorny, pn -sob. od 9.00-17.00 niedz. 10.30-15.305.02.2016

RELACJA Z IV REGIONALNEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT W CZELADZI

SpotCzeladz2016Mamy już za sobą pierwsze w tym roku regionalne spotkanie kolekcjonerów, które odbyło się w Czeladzi. Za nieco ponad miesiąc czeka nas kolejne z zimowych serii spotkań, ale zanim Was na to spotkanie zaprosimy chcielibyśmy powspominać co działo się w Czeladzi niecały tydzień temu. Zapraszamy zatem do zerknięcia do działu poświęconego spotkaniom kolekcjonerów, gdzie właśnie pojawiła się relacja z ubiegłotygodniowego spotkania. A przy okazji zachęcamy Was byście zaglądali do tego działu częściej bo niebawem... Zobaczycie to za kilka dni, dzisiaj polecamy "wspomnienia z Czeladzi". 

Czytaj więcej: Relacja z IV Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 30.01.20165.02.2016

O tym miejscu chyba nikomu nie musimy opowiadać. Wielu z Was zapewne zwiedzało tą osobliwą kaplicę, a jeśli ktoś jeszcze nie był w Czermnej to na pewno niebawem tam pojedzie. Dzisiaj premiera wyjątkowego znaczka, o którym chciałoby się napisać tak wiele, ale nie napiszemy nic ponad to co już zostało napisane. Zapraszamy do opisu, w którym znajdziecie wszystkie informacje, a zaraz potem zapraszamy do Czermnej, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

KAPLICA CZASZEK - CZERMNA - SANKTUARIUM MILCZENIA I ZADUMY No. 114

114Czermna to przede wszystkim KAPLICA CZASZEK. Zbudował ją w latach 1776 – 1804 ks. proboszcz Wacław Tomaszek, Niemiec o czeskim pochodzeniu. Czasy księdza Tomaszka to okres oświecenia, w którym bardzo często kwestionowano istnienie wieczności, sądu ostatecznego, pośmiertnej odpowiedzialności za przeżyte życie i powszechne zmartwychwstanie. Czermna i okolice obfitowały i to w nadmiarze mogiłami nie tylko na cmentarzach, ale i poza cmentarzami. Był to wynik 2 wielkich pandemii cholery, 2 Wojen Śląskich (1740 – 1742), (1744 – 1745) oraz Wojny Siedmioletniej (1757 – 1762), a również Wojny Trzydziestoletniej. Groby ofiar były kopane naprędce i często płytko, nawet psy wygrzebywały ludzkie kości. Chrześcijańska wrażliwość ks. Tomaszka nie pozwoliła przechodzić nad tym obojętnie. Na subtelność i wyobraźnię proboszcza z Czermnej musiała też mocno wpłynąć pielgrzymka do Rzymu i zetknięcie się z katakumbami. To wszystko razem wzięte stanęło na progu decyzji o zbudowaniu grobowca. Tak powstała Kaplica Czaszek. Jest to kaplica barokowa. Sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa 3 tyś. ułożonych czaszek i kości ludzkich. Dalsze 20 – 30 tyś. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim i czeskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim i czeskim „Pójdźcie pod sąd”. Miejsce to rzeczywiście robi wrażenie, skłania do zadumy, dlatego jest nazywane „Sanktuarium zadumy i milczenia”. Ks. Tomaszek budując tę kaplicę z jednej strony oddał hołd i szacunek zmarłym, a z drugiej zaś – wspaniałą katechezę o prawdach ostatecznych.  

GPS: 50.451620 , 16.241981 , Miejsce sprzedaży: Sklepik z pamiątkami przy Kaplicy Czaszek, ul. Kościuszki 54, Kudowa Zdrój3.02.2016

OKIEM ZNACZKOWEGO TURYSTY

okiemturysty1DPo pierwszym artykule jaki opublikowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku otrzymaliśmy wiele e-maili z prośbą o więcej tego typu materiałów. Tak się też złożyło, że nie trzeba było nikogo prosić o nadsyłanie relacji i w ciągu kilku dni dostaliśmy pierwsze prace. Teraz kiedy mamy chwilkę czasu chcemy opublikować te materiały by w ten sposób zachęcić Was do ruszenia w teren i być może także do pisania. Tworzymy zatem nową serię artykułów pod nazwą "Okiem znaczkowego turysty", w których publikować będziemy jednorazowe relacje turystów, ale też wieloczęściowe reportaże. Dzisiaj pierwszy z artykułów, którego autorem jest Artur z Kostrzyna nad Odrą. Gorąco zachęcamy do czytania, a Arturowi i Damianowi dziękujemy za nadesłaną relację. Okiem znaczkowego turysty >>2.02.2016

DęblinNowy miesiąc to czas na nowe znaczki. I choć do ich oficjalnej premiery jest jeszcze nieco ponad dwa tygodnie to my już chcemy Was poinformować, że od 19 lutego znaczki dostępne będą w sprzedaży. Tymczasem zerknijcie na zamieszczone obok wizerunki najnowszych znaczków, rzućcie okiem na mapę i przede wszystkim zapoznajcie się z opisami prezentowanych miejsc.

BYCHAWA - MOJE MAŁE CENTRUM ŚWIATA No. 485 

GPS: 51.014932 , 22.535474 , Miejsce sprzedaży: Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 34, pon.- pt. 9-17, sob. 8-15

Księgarnia Lumer, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 47, pon.- pt. 8-17, sob. 8-13

Budynek "Jedność" (sklep spożywczy GS), ul. Marsz. J. Piłsudskiego 33, pon.- pt. 6-18, sob. 6-14.

RUINY PAŁACU W BYCHAWIE No. 486 

GPS: 51.023899 , 22.523762 , Miejsce sprzedaży: Pensjonat i restauracja Parkowe Zacisze, ul. Pileckiego 9, codziennie 8-22 

Restauracja U Saszy, Bychawa w obrębie ul. Zamkowej i Pileckiego, w miesiącach IV-X czynne wt.-nd, XI-III zamknięte30.01.2016

Jednym z najuboższych znaczkowo regionów Polski jest Pomorze. Znaczków tu niewiele, ale tak sobie myślimy, że niebawem się to zmieni. Zaczątek tych zmian już mamy i dzisiaj Wam go przedstawiamy. Co prawda prezentowany znaczek dostępny będzie dopiero od 1 maja, ale chyba nikomu z prawdziwych znaczkomaniaków to nie przeszkadza. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką miejsca i serdecznie dziękujemy za kolejne Znaczkowe Miejsce Turystyczne w tej części kraju.

GRODZISKO OWIDZ No. 566

566Grodzisko Owidz to rekonstrukcja średniowiecznego grodu z XI wieku, malowniczo położona na naturalnym morenowym wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Na około 5 h powierzchni znajdują się także: amfiteatr, przystań kajakowa, plac zabaw oraz restauracja. To idealne miejsce na szkolną wycieczkę, rodzinny piknik, firmową integrację. Grodzisko w Owidzu to miejsce, w którym dotkniesz historii - poznasz rzemiosła swoich przodków, nauczysz się strzelać z łuku i władać mieczem, zagrasz w gry plebejskie.  Będziecie mieli Państwo okazję nie tylko wypocząć w wyjątkowej i przyjemnej atmosferze, ale również „łyknąć” solidną porcję dziejów okolicznych terenów, epoki, a także ludzi, którzy w niej żyli. Wszystko to podane w naturalny sposób przez żywą załogę Grodziska Owidz, która dziś właśnie stanowi jego mieszkańców, kultywujących tradycję i obyczaje, a nade wszystko pamięć o naszych przodkach.  

GPS: 53.955024 , 18.574921 , Miejsce sprzedaży: Grodzisko Owidz, ul. Rycerska 1, Owidz (sprzedaż od 1 maja)27.01.2016

Zbliża się koniec miesiąca, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnej znaczkowej premierze. Tym razem zapraszamy w okolice Kielc, a ściślej do Ciekot, w których lata dzieciństwa spędził Stefan Żeromski..... No a więcej dowiecie się czytając opis znaczka i rzecz jasna na miejscu, kiedy odwiedzicie Dworek Żeromskiego. Ważna informacja jest taka, że prezentowany znaczek w sprzedaży pojawi się już 2 lutego. Zapraszamy do Ciekot.

DWOREK STEFANA ŻEROMSKIEGO W CIEKOTACH No. 578

578W malowniczo położonych Ciekotach stał dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Dom, który był zamieszkiwany przez rodzinę Żeromskich w latach 1871 – 1883 spłonął na początku XX wieku, zaś pierwszej dekadzie XXI wieku na terenie tzw. Żeromszczyzny, wybudowano jego rekonstrukcję. Prócz drobnoszlacheckiego Dworku, wybudowano nowoczesny budynek - Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”. Układ przestrzenny tego miejsca ma charakter symboliczny. Na jednej osi, na przeciw siebie, znajdują się obiekty łączące przeszłość ze współczesnością. Drewniany dworek- Stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. „Szklany Dom” - Przestronne, nowoczesne pomieszczenia służące prezentacjom sztuki współczesnej, organizacji koncertów, warsztatów, projekcji filmów, spotkań literackich, promocji książek, oraz realizacjom programów edukacyjnych.

GPS: 50.910100 , 20.809656 , Miejsce sprzedaży: Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach, Ciekoty 76, Masłów26.01.2016

ZAPROSZENIE NA X JUBILEUSZOWE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W CZECHACH

W imieniu czeskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych mamy przyjemność zaprosić Was-kolekcjonerów z Polski na 10. Jubileuszowe Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Miejscem zjazdu będzie miasto Liberec. Zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać najpóźniej do 15.02.2016 r. (wraz z ilością zgłaszających się osób zmniejsza się możliwość własnego wyboru zakwaterowania) na adres slavomil.suchy@seznam.cz lub tel.(00420)724-285-583.

liberecZe względu na to, iż jest to spotkanie turystów, zakwaterowanie przewidziane jest na Autokempingu Liberec www.autokempliberec.cz. Dla bardziej wymagających jest możliwość zakwaterowania w hotelu Valdštejn -www.valdstejn.cz - oddalonym ok. 1 km od Autokempingu.


Więcej informacji

25.01.2016

Ostatnio coraz częściej piszemy o zapełnianiu "białych plam", ale co zrobić, skoro one rzeczywiście znikają. Cieszymy się z tego i piszemy Wam o tym byście cieszyli się razem z nami. A dzisiaj chcemy poinformować o kolejnym Znaczku Turystycznym w kolejnym ubogim znaczkowo regionie Polski. Tym razem zapraszamy do Krasiejowa do Parku Nauki i Rozrywki, do miejsca, w którym odkryto polskiego dinozaura, którego zresztą podobiznę możecie zobaczyć na prezentowanej obok grafice najnowszego znaczka. Natomiast po resztę informacji o silezaurusie zapraszamy do Krasiejowa gdzie znaczek pojawi się w sprzedaży od 1 kwietnia.

PARK NAUKI I ROZRYWKI W KRASIEJOWIE No. 168

168Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to miejsce nastawione przede wszystkim na edukację, ale także i na rozrywkę. W parku o powierzchni około 40 hektarów znajduje się zarówno pawilon paleontologiczny jak i park rozrywki, tunel czasu i kino 5D czy prehistoryczne oceanarium. Ścieżka edukacyjna o długości około 1500 metrów prezentuje przeszło 200 naturalnej wielkości modeli dinozaurów z blisko 70 gatunków. Wart podkreślenia jest fakt, że teren parku to wciąż aktywne wykopaliska paleontologiczne. W pawilonie paleontologicznym prezentowane są skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Stanowisko to znane jest od lat 70-tych i stało się słynne na całym świecie dzięki wykopaliskom skamieniałości z okresu triasu późnego, a także pierwszego polskiego dinozaura którym jest Silesaurus opolensis. "Śląski jaszczur z Opola" bo tak potocznie nazywany jest Silesaurus opolensis, był raczej niedużym zwierzęciem. Przy wysokości blisko 50-60 cm miał około 2 metrów długości. W Krasiejowie zobaczyć można zarówno rekonstrukcję szkieletu silezaura jak i całego ciała.

GPS: 50.662359 , 18.267578 , Miejsce sprzedaży: Park Nauki i Rozrywki, ul. 1 Maja 10, Krasiejów (sprzedaż od 1 kwietnia 2016 roku)12.01.2016

LednicaRok 2015 kończyliśmy premierą znaczka przedstawiającego Ostrów Lednicki, natomiast rok 2016 rozpoczynamy premierą kolejnych trzech znaczków promujących obiekty Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To wyjątkowe miejsca na znaczkowej mapie Polski, szczególnie dlatego, że śćiśle związane są z 1050 rocznicą Chrztu Polski, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że kolejne Znaczki Turystyczne w Wielkopolsce po raz kolejny zaowocują nowymi obiektami w pobliżu, tym bardziej, że Szlak Piastowski ma jeszcze w tej kwestii dużo do zaoferowania. A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc i do planowania wycieczek w tych stronach. Pamiętajcie jednak o tym by wcześniej dokładnie sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych placówek na stronie www muzeum lub kontaktując się telefonicznie. Znaczki Turystyczne w Gieczu i Grzybowie dostępne będą od 18 stycznia, natomiast w Wielkopolskim Parku Etnograficznym i na Ostrowie Lednickim od połowy kwietnia 2016 roku.

GRÓD W GIECZU No. 377

GPS: 52.318333 , 17.363055 , Miejsce sprzedaży: Gród w Gieczu, Grodziszczko, 63-012 Dominowo

GRÓD W GRZYBOWIE No. 378

GPS: 52.362212 , 17.647772 , Miejsce sprzedaży: Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września

WIELKOPOLSKI PARK ETNOGRAFICZNY W DZIEKANOWICACH No. 379

GPS: 52.513055 , 17.383888 , Miejsce sprzedaży: Wielkopolski Park Etnograficzny, Dziekanowice 23, 62-261 Lednogóra7.01.2016

ŚLĄSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW

Czeladz2016Rozpoczynamy nowy rok, a tym samym rozpoczynamy kolejny cykl spotkań kolekcjonerów. Tak więc....ruszamy. 30 stycznia 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na IV regionalne spotkanie kolekcjonerów woj. śląskiego. Miejsce znane z wcześniejszych spotkań, Restauracja Oberża przy ul. Będzińskiej 51 w Czeladzi (GPS: 50.320919 19.093636). Z racji zimowej aury przewidzieliśmy, oprócz poczęstunku, także ciepły posiłek ok. godz. 18:00. Na miejscu możliwość zamówienia posiłku z kuchni polskiej i myśliwskiej (link do menu). Koszt uczestnictwa 25 zł / w cenie kawa, herbata, ciastka, pieczywo ze smarowidłem regionalnym, ciepły posiłek/. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 24.01.2016 r. W @ zwrotnym podany zostanie nr konta do wpłaty (wpłata jest potwierdzeniem przyjazdu). W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt tel. 602-469-629. Spotkanie ma charakter luźnych rozmów "znaczkowych" i nie tylko. Jest przede wszystkim spotkaniem "znaczkowej rodziny". Zapraszamy oczywiście również osoby z poza województwa. Każdy uczestnik jest mile widziany.6.01.2016

PODSUMOWANIE 2015 ROKU

podsumowanie2015Tradycyjnie już zaczynamy rok podsumowaniem działalności. Rok 2015 zakończyliśmy ilością czterystu wydanych Znaczków Turystycznych. To piękna ilość, niezwykle budująca i stawiająca przed całym zespołem kolejne zadanie, ot choćby osiągnięcie magicznej liczby 500 ZT. Ale to nieco dalsza przyszłość, skupmy się więc na tym co było.

Styczeń 2015 roku zaczął się …. osowiale. Na szczęście ankieta na najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku obudziła wszystkich kolekcjonerów. Zdobywcą tego tytułu został ZT No. 299 Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim otrzymując tym samym specjalny certyfikat.

Koniec stycznia to publikacja pierwszych w 2015 roku Znaczków Kolekcjonera, ale też prace nad projektem pieczątek, które posłużyły kolekcjonerom do sławienia idei ZT w świecie. 3 lutego, a więc po przeszło miesiącu od rozpoczęcia roku miały miejsce pierwsze premiery ZT. I w ten oto sposób przechodzimy do spraw związanych ze statystyką znaczków w minionym roku. Z danych jakie posiadamy wynika, że rok 2015 zapisał się w historii 90 wydanymi ZT. Dzięki gwałtownemu rozwojowi idei konieczne też było wydanie 16 Znaczków Kolekcjonera. Oprócz Noworocznego ZT wydaliśmy też 9 Znaczków Okolicznościowych, głównie z Waszej inicjatywy. Jak wynika z zapisków, najwięcej bo 18 ZT wydaliśmy w czerwcu, a najmniej czyli nic w styczniu. Średnio co miesiąc wydawaliśmy 7,5 Znaczka Turystycznego.


Więcej informacji

31.12.2015

OSTATNI ZNACZEK TURYSTYCZNY W 2015 ROKU

Kończy się 2015 rok, a wraz z nim kończą się tegoroczne znaczkowe premiery. Dzisiejsza premiera jest jednak dopiero początkiem tego, co wydarzy się w nadchodzącym 2016 roku. Oto bowiem publikujemy najnowszy Znaczek Turystyczny promujący jedno z najważniejszych dla Polski miejsc, kolebkę polskiego chrześcijaństwa, w którym 1050 lat temu wszystko się zaczęło. I w ten oto sposób nawiązujemy do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który przypada w przyszłym roku. Prezentowany znaczek ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Wraz z jego publikacją kończymy czwartą setkę!!! wydanych w Polsce Znaczków Turystycznych. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tych czterystu znaczków. Przy okazji informujemy, że znaczek pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie stycznia 2016 roku, a o dokładnym terminie poinformujemy w odpowiednim czasie.

OSTRÓW LEDNICKI No. 376

376Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na jeziorze Lednica. To tutaj mieściła się jedna z największych rezydencji pierwszych Piastów, przez co miejsce to jest jednym z najważniejszych w historii Polski. Atrakcją wyspy są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św.Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Ostrów Lednicki to najbardziej prawdopodobne miejsce chrztu pierwszych władców Polski z doskonale zachowanymi X-wiecznymi ruinami palatium z kaplicą księcia Mieszka I. W kaplicy znajdują się dwa baseny chrzcielne z X w. Pod wodą widoczne są natomiast pozostałości dwóch drewnianych mostów z X w., które niegdyś łączyły wyspę z traktami do Poznania i Gniezna. Ponadto znajdują się tutaj widoczne wały grodowe, a na podgrodziu rekonstrukcja drewnianej zagrody.

GPS: 52.528333 , 17.384444 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa, Dziekanowice 32, Lednogóra (sprzedaż od drugiej połowy stycznia 2016 roku)29.12.2015

O PEWNEJ ROZMOWIE I KOMENTARZACH

PrudnikstrDzisiaj cudem udało mi się skończyć pracę nieco wcześniej, a że miałem troszkę czasu do odjazdu pociągu to postanowiłem odwiedzić w Poznaniu jedno miejsce, które nadal nie ma ZT i porozmawiać na ten temat. Jak zawsze, tak i tym razem miałem przy sobie stosowne materiały i dosyć bogate dane statystyczne, a mimo to zostałem zaskoczony przez moją rozmówczynię. Otóż pani, z którą rozmawiałem w pewnej chwili powiedziała: „No dobrze, mówi pan o turystach/kolekcjonerach, wierzę, że znaczki się sprzedają, nie zależy mi na zysku, ale na promocji miejsca. Niestety prócz wpisów na FB tej promocji nie widać. Proszę mi powiedzieć bo widziałam, że jesienią mieliście spotkanie w Prudniku, co zresztą zbiegło się z premierą tamtejszych znaczków. Ile osób dokonało wpisu na karcie znaczka promując miejsce, polecając je czy choćby krytykując ? Ile osób kupiło już te znaczki ?„ Przyznam szczerze po raz pierwszy nie wiedziałem co mam odpowiedzieć, jak usprawiedliwić „system”, kolekcjonerów, siebie samego.


Więcej informacji

27.12.2015

DęblinOstatnio pojawiło się kilka znaczkowych premier publikowanych parami i tak też jest dzisiaj, ale nie dzieje się to bez przyczyny. Dzisiaj bowiem postanowiliśmy opublikować zapowiedź najnowszych Znaczków Turystycznych, które pojawią się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i jego filii w Koszalinie czyli Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że prezentowane znaczki bardzo Wam się spodobają, ale przy okazji chcemy zwrócić uwagę na pewne szczegóły dotyczące terminu wejścia ZT do sprzedaży. UWAGA !!! w Dęblinie znaczek dostępny będzie od 18.01.2016, natomiast w Koszalinie znaczek do sprzedaży trafi w chwili otwarcia placówki, która obecnie jest na etapie urządzania ekspozycji (otwarcie II kwartał 2016 roku). O fakcie otwarcia muzeum w Koszalinie poinformujemy w osobnym komunikacie.

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE No. 577

GPS: 51.559280 , 21.863132 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum Sił Powietrznych, ul. Lotników Polskich, Dęblin

MUZEUM OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ W KOSZALINIE No. 733

GPS: 54.182943 , 16.208624 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ul. Wojska Polskiego 66, Koszalin (sprzedaż od II kwartału 2016)24.12.2015

zyczenia2016

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2016 życzymy, aby te następne miesiące były czasem wykorzystanym na przyjemność poznawania naszej Ojczyzny dzięki Znaczkom Turystycznym. Niech zaprowadzą Was w miejsca, których jeszcze nie znacie, niech sprawią, abyście poznali nowych wspaniałych ludzi. Z całego serca życzymy Wam wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia, abyście zrealizowali wszystkie swoje osobiste plany i zamierzenia.

Zespół Znaczków Turystycznych23.12.2015

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2016

2016Mniej więcej co roku na przełomie listopada i grudnia zastanawiamy się nad motywem przewodnim Noworocznego Znaczka Turystycznego. Postanowiliśmy, że w 2016 roku tematem przewodnim NZT będzie osoba Henryka Sienkiewicza. Jakby potwierdzeniem naszej decyzji jest uchwała Sentau RP sprzed kilku dni w sprawie uznania roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza w setną rocznicę jego śmierci i 170 rocznicę urodzin wielkiego pisarza. Jest to więc doskonała okazja, by oddać mu hołd i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach: patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

A jeśli chodzi o sam Noworoczny Znaczek Turystyczny to tym razem dostępny on jest w Centrali ZT w Złotym Stoku, na regionalnych spotkaniach kolekcjonerów ZT, jak również wysyłkowo. Tym samym przypominamy, że jest to już trzeci polski NZT, a więcej na temat tego typu znaczków, które są urozmaiceniem gry kolekcjonerskiej, przeczytać można w słowniczku pojęć znaczkowych.22.12.2015

Powoli kończymy 2015 rok, ale nie jest to koniec znaczkowych nowości. Dzisiaj mamy dla Was premierę znaczka długo oczekiwanego przez wielu kolekcjonerów. Po raz kolejny w tym roku zapraszamy do Wielkopolski, a ściślej do Poznania w okolice Ostrowa Tumskiego. To już szósty ZT w stolicy Wielkopolski. Bohater dzisiejszej premiery dostępny będzie w sprzedaży od 4 stycznia, ale już dzisiaj zapraszamy na stronę ICHOT, gdzie warto zapoznać się z miejscem promowanym na znaczku.

BRAMA POZNANIA ICHOT - CENTRUM INTERPRETACJI DZIEDZICTWA  No. 375 

375Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Odnaleźć tu można narrację o dziejach wyspy katedralnej, grodzie z X wieku, pierwszej siedzibie dynastii Piastów, ale także, a może przede wszystkim zmaganiu człowieka z losem, siłami natury i dążeniu do lepszego życia. Brama Poznania jest częścią Ostrowa Tumskiego, miejsca, w którym kształtowała się polska państwowość. Właśnie stąd chrześcijaństwo zaczęło promieniować na ziemie polskie. W katedrze na Ostrowie Tumskim spoczywają pierwsi władcy Polski. Przez wieki rozwijały się tu poznańskie tradycje akademickie i mecenat sztuki. Ostrów Tumski wyróżnia się także niezwykle atrakcyjnym położeniem. To wyspa usytuowana między nurtami Warty i Cybiny, którą cechuje bogactwo przyrodnicze ekosystemu nadrzecznego. Idea i misja Bramy Poznania znajduje swe źródło w rozważaniach Freemana Tildena i jego teorii interpretacji przeszłości w oparciu o dawne obiekty i nowe technologie.  

GPS: 52.412350 , 16.951548 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa ICHOT, ul. Gdańska 2, Poznań19.12.2015

WroclawWczoraj zdaje się zaskoczyliśmy Was premierą znaczków z Bielska - Białej, ale dzisiaj mamy coś równie ciekawego. Trzeba jednak już na samym początku zaznaczyć, że są to znaczki sezonowe dostęne tylko w sezonie wegetacyjnym (patrz dostępność) i dostępne w sprzedaży będą dopiero na wiosnę 2016 roku. Tak więc dzisiaj Wrocław i tamtejszy Ogród Botaniczny UWr oraz Arboretum w Wojsławicach. Trzeba przy tym wspomnieć, że oba znaczki nie powstałyby, gdyby nie zrozumienie znaczkowej idei, a tym wykazał się pan Tomasz, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za powstałe znaczki. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc, a już za kilka miesięcy zapraszamy na Dolny Śląsk.

OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO No. 187

GPS: 51.116003 , 17.047319 , Miejsce sprzedaży:Kasa biletowa i sklep z pamiątkami Ogrodu Botanicznego, ul. H. Sienkiewicza 23, Wrocław (dostępny sezonowo od 1.04 do 30.11)

ARBORETUM W WOJSŁAWICACH No. 188

GPS: 50.711712 , 16.858559 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa i kawiarnia Arboretum w Wojsławicach (dostępny sezonowo od 17.04 do 16.10)18.12.2015

BielskoBialaZnaczkowa idea cały czas się rozwija, a nowe znaczkowe miejsca turystyczne powstają w coraz to innych rejonach Polski. Dzisiaj przenosimy się na Śląsk gdzie dwa nowe znaczki pojawiają się właśnie w Bielsku - Białej. Informujemy również, że najnowsze ZT dostępne będą w sprzedaży już od jutra tj. 19 grudnia. Zapraszamy zatem do wizyty w Bielsku - Białej i dzielenia się z nami swoimi wrażeniami, a może ktoś odkryje tam kolejne warte oznaczkowania miejsca :-)

RYNEK STAREGO MIASTA W BIELSKU - BIAŁEJ No. 177

GPS: 49.821292 , 19.042551 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami Folkujemy.pl, Rynek 4, Bielsko-Biała

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA W BIELSKU - BIAŁEJ No. 178

GPS: 49.820242 , 19.043133 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami Folkujemy.pl, Rynek 4, Bielsko-Biała15.12.2015

Wiemy, że jesteście głodni kolejnych znaczkowych premier. Wiecie jednak, że co za dużo to nie zdrowo, dlatego aby od natłoku informacji nie rozbolały Was głowy stopniujemy Wam dobre wieści. Ostatnio dawno nie było premiery na Podhalu dlatego dzisiaj publikujemy premierę znaczka Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej i mamy nadzieję, że będzie to początek kolejnej znaczkowej fali w tej części Polski. Na miejscu znaczki dostępne będą od 27 grudnia. Gorąco zapraszamy.

DOM LUDOWY W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ No. 189

189Dom Ludowy to „bukowiańska perła”, jeden z największych obiektów drewnianych w Polsce, wybudowany w latach 1928-32. Sercem tego miejsca jest mogąca pomieścić 200 osób, stylowa sala teatralna, którą zdobią ręcznie malowane na szkle żyrandole i kinkiety oraz rzeźbiona czterometrowa panorama Tatr. Scena to wnętrze dawnej góralskiej chałupy. Dodaje ona wyjątkowego klimatu, ciepła i specyfiki temu miejscu. W przyziemiu mieści się Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej (pracownie: malarstwa na szkle, ceramiki, snycerki) oraz piękna „świetlica”, gdzie odbywają się wystawy twórczości ludowej. Do najważniejszych wydarzeń tutaj organizowanych należą: „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, środowe sztuki teatralne w wykonaniu bukowiańskiego Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka, „Małe Bajania”, „Dziadońcyne granie”, cykl wystaw „Dusza na dłoni”.  

GPS: 49.339519 , 20.101976 , Miejsce sprzedaży: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”, ul. Kościuszki 87, Bukowina Tatrzańska<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 >>