Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1209
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1209!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 >>

27.07.2015

Pora zamknąć pierwszą dziesiątkę Znaczków Turystycznych. W pierwszej setce tym samym zostało jeszcze kilka wolnych numerów dla potencjalnych znaczków. Tymczasem zapraszamy na Babią Górę i do pobliskiego schroniska gdzie Znaczek Turystyczny pojawi się już w najbliższą środę czyli 29 lipca.

3

BABIA GÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŻYWIECKIEGO No. 3

Babia Góra – „Królowa Beskidów” - masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Najwyższym szczytem jest Diablak 1725 m n.p.m., często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut. Prowadzi na niego kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych, wśród których na specjalną uwagę zasługuje „Akademicka Perć”. Z Diablaka roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską. W 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.

GPS: 49.573055 , 19.529444 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko "Markowe Szczawiny"23.07.2015

Najwyższa pora na trzeci w tym miesiącu Znaczek Turystyczny. Wraz z nim wszystkich zarażonych "znaczkozą" zapraszamy do Świętej Katarzyny gdzie mieści się Muzeum Minerałów i Skamieniałości Najnowszy Znaczek Turystyczny pojawi się w sprzedaży w najbliższą środę czyli 29 lipca.

575

MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE No. 575

Galeria Tajemnice Klejnotów w Św. Katarzynie mieści okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane, ogromne skamieniałości. To jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych i ozdobnych. Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzana, prezentowana na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego z największą na świecie ( 80 kg) oszlifowaną konkrecją. Na miejscu mieści się także szlifiernia krzemienia pasiastego – jedyna udostępniona do zwiedzania, w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w „ oczko” jubilerskie. Muzeum czynne od maja do października w godz.od 9.00 - 19.00, w pozostałym okresie otwierane na żądanie od 9.00 – 17.00.

GPS:  50.906390 , 20.881466 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Minerałów i Skamieniałości21.07.2015

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

ZK3 2015

Dzisiaj dla odmiany chcemy pokazać Wam najnowsze Znaczki Kolekcjonera.  Przybywa znaczkowych turystów, którzy coraz częściej wędrują w poszukiwaniu ZT. Coraz częściej zdobywają też ZK, a rekordziści posiadają już kupony na kolejne, jeszcze nie istniejące ZK. W związku z powyższym, aby jeszcze bardziej Was zmotywować i w pewnym sensie nagrodzić, tym razem przedstawiamy trzy wizerunki Znaczków Kolekcjonera, które już dostępne są w centrali. W przygotowaniu mamy kolejne znaczki, bo jak uczy nas doświadczenie nim się obejrzymy, rekordziści znów podeślą kupony na kolejny ZK. Mamy nadzieję, że przedstawione tym razem wizerunki zwierząt tradycyjnie Wam się spodobają, bo nasi graficy stanęli na rzęsach by i teraz stworzyć te miniaturowe dzieła sztuki pokazując tym samym charakterystyczne cechy przedstawionych ptaków. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej bo tylko w ten sposób można stać się posiadaczem tych wyjątkowych znaczków.18.07.2015

Dwa tygodnie bez znaczkowej premiery to niewątpliwie sporo czasu. Niekiedy jednak tego czasu potrzebujemy by naładować akumulatory, rozejrzeć się w terenie i sięgnąć po nowe pomysły. W ten oto sposób powstaje wiele znaczków, a jednym z nich jest Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce. Tutaj Znaczek Turystyczny pojawi się w najbliższą środę czyli 22 lipca. Zapraszamy

190

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W WĘGLÓWCE No. 190

Obecne Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej (1922-44), która była zamiejską filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomysłodawcą utworzenia tej placówki był prof. Banachiewicz. W tamtych czasach, stacja Lubomir zasłynęła z odkrycia dwóch komet: 3.04.1925 r. przez Lucjana Orkisza (C/1925 G1 Orkisz) i 17.07.1936 przez Władysława Lisa (C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). We wrześniu 1944 r. obserwatorium zostało spalone w wyniku działań wojennych. W październiku 2007 oddano no użytku nowy budynek, nazwany na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza. Aktualnie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska - Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić w każdy weekend bez wcześniejszej zapowiedzi, a także uczestniczyć w prelekcjach i pokazach nieba.

GPS:  49.766889 , 20.059596 ,   Miejsce sprzedaży: Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, Węglówka 40012.07.2015

geokret Nie może być tak by w niedzielny wieczór zostawić spragnionych kolekcjonerów bez jakiś znaczkowych informacji.  Dzisiaj zatem coś z innej beczki, a nawet skrzynki, czyli tekst opisujący nasz najnowszy, nazwijmy to promocyjny wynalazek, zresztą związany ze Znaczkami Turystycznymi. Chodzi nam o kreta, a ściślej o geokreta, zresztą przeczytajcie sami, a na pewno niejeden z Was podchwyci temat.

Czytaj więcej: Znaczkowy Geokret3.07.2015

Na forum i w prywatnej korespondencji zasypujecie nas pytaniami o nowości. Nie zawsze jest tak, że wszystko możemy zdradzić bo wiele rozmów nadal się toczy. Ale mamy dla Was pewną nowość z Wielkopolski, która zapewne niejednego kolekcjonera ucieszy. Tym razem przedstawiamy znaczek z Muzeum Wikliniarstwa i Chielarstwa, który w sprzedaży pojawi się 10 lipca, a dostępny będzie w kasie biletowej muzeum. Zapraszamy.

364

MUZEUM WIKLINIARSTWA I CHMIELARSTWA W NOWYM TOMYŚLU No. 364

W związku z długoletnią tradycją uprawy wikliny i chmielu w okolicach Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela, w 1985 roku utworzono tematyczne muzeum. Placówka funkcjonuje jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby powstałej placówki przeznaczono dwa obiekty: zrekonstruowany holenderski zabytkowy budynek mieszkalny z końca XVIII wieku, który stanowi główną siedzibę Muzeum i jest miejscem prezentacji obydwu wystaw stałych oraz drewniany stylizowany budynek – tzw. Dworek Myśliwski postawiony w 1977 roku będący miejscem prezentacji organizowanych cyklicznie, wystaw czasowych o różnej tematyce oraz stałej ekspozycji przyrodniczej. Obydwa budynki otacza teren o powierzchni 1.75 ha, na którym znajdują się ekspozycje botaniczne oraz prezentowane są artystyczne formy przestrzenne z wikliny. Całość znajduje się na terenie Parku Miejskiego.

GPS:  52.311842 , 16.138292 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa1.07.2015

RELACJA Z TARGÓW W CHORZOWIE

Nie samymi znaczkowymi premierami żyją znaczkowi turyści, dlatego dzisiaj publikujemy krótką relację z targów w Chorzowie.

Chorzów 2015Już po raz trzeci na odbywających się corocznych Targach Turystyki Weekendowej w Chorzowie gościli kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych. Publikujemy zatem krótką relację Jarosława z Będzina, który był na miejscu i zdecydował się podzielić wrażeniami.  

Czytaj więcej: 24.05.2015 - "ATRAKCJE REGIONÓW" - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW

 

 30.06.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W PAŁACU KULTURY I NAUKI

Wczoraj wspominaliśmy, że premiera Znaczka Turystycznego No. 100 z Pałacu Kultury i Nauki to nie jedyna warszawska nowość i że więcej na ten temat napiszemy dzisiaj. W związku z powyższym chcielibyśmy tym z Was, którzy po wczorajszej premierze jeszcze nie byli w PKiN, przedstawić 40020 Znaczek Okolicznościowy, który został wydany właśnie z okazji 60 rocznicy powstania PKiN. Znaczek ten podobnie jak jego turystyczny kuzyn dostępny już jest w sklepie z pamiątkami PKiN. Zapraszamy zatem do Warszawy szczególnie dlatego, że znaczek ten został wydany w limitowanej ilości 250 szt. a biorąc pod uwagę liczbę kolekcjonerów i wycieczek odwiedzających PKiN może się rozejść w mgnieniu oka.

60 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE

Rok 2015 jest dla Pałacu Kultury i Nauki rokiem obchodów jego 60-lecia. Za datę urodzin pałacu przyjmuje się 22 lipca 1955 roku, pomimo iż tak jak z wieloma rzeczami dotyczącymi pałacu, tj. jego historią, czy obowiązującą nazwą, nie jest to do końca jednoznaczne. Aby zaakcentować tegoroczny jubileusz tego ważnego w przestrzeni miejskiej obiektu Zarząd Pałacu Kultury i Nauki chciałby wykorzystać okazję okrągłych urodzin PKiN do przybliżenia mieszkańcom Warszawy oraz turystom sylwetki i dziejów tego budynku. Między innymi z tego też powodu powstał Znaczek Okolicznościowy upamiętniający 60-lecie PKiN.29.06.2015

Kolejny poniedziałek i kolejna premiera na dobry początek tygodnia. Tym razem zapraszamy Was do Warszawy, do górującego nad miastem Pałacu Kultury i Nauki. Najnowszy ZT, posiadający numer 100, od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w sklepie z pamiątkami. W tym miejscu szczególnie dziękujemy kolekcjonerowi Krzysztofowi za ogromny wkład w powstanie tego znaczka oraz Pani Mai za dobrą współpracę i zrozumienie idei znaczkowej. A już jutro kolejna niespodzianka z Warszawy :-)

100

PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE No. 100

Pałac wybudowano w latach 1952–1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Początkowo budynek posiadał jasną fasadę, która jednak z czasem zszarzała. Wykonana została ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca, natomiast inne detale i płaskorzeźby wykonano z wapienia, piaskowca i granitu. Obecnie w PKiN oprócz siedzib różnych firm i instytucji mieści się sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem. We wnętrzach PKiN organizowane są różnego typu wystawy i targi. Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów. Na 42 kondygnacji pałacu w 2000 roku odsłonięty został Zegar Milenijny, który jest trzecim co do wielkości zegarem w Europie, a jego tarcze mają po 6 metrów średnicy.

GPS:  52.231773 , 21.006191 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa26.06.2015

kielce

Dziś oficjalnie rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi dwa miesiące intensywnych podróży po kraju i zdobywania Znaczków Turystycznych. Ale dzień ten jest szczególny nie tylko z powodu końca roku szkolnego. O podniosłości tej chwili i całego dnia niech świadczy załączony obrazek przedstawiający wizerunki znaczków z  placówek muzealnych Muzeum Narodowego w Kielcach. To bowiem w nich od dnia 1 lipca dostępne będą widoczne Znaczki Turystyczne, a jest ich dokładnie pieć.

Muzeum Narodowemu w Kielcach, w tym panu Arturowi, szczególnie dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich turystów gorąco zachęcamy do odwiedzenia wymienionych poniżej miejsc i zdobycia kolejnych ZT, szczególnie teraz, gdy właśnie rozpoczęły się wakacje. Mamy nadzieję, że przedstawione dzisiaj znaczki dadzą początek kolejnym w regionie, czego wszystkim turystom serdecznie życzymy.

DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH  No. 570

GPS: 50.869081 , 20.627146 ,  Miejsce sprzedaży: Sklepik w Pałacu

PAŁACYK HENRYKA SIENKIEWICZA W OBLĘGORKU No. 571

GPS: 50.957499 , 20.475767 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa  

MUZEUM LAT SZKOLNYCH STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH No. 572

GPS: 50.867539 , 20.629351 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa

MUZEUM DIALOGU KULTUR W KIELCACH No. 573

GPS: 50.871954 , 20.631355 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa

EKSPOZYCJA MUZEALNA ZWIERZĘTA I KONTYNENTY - KIELCE No. 574

GPS: 50.872342 , 20.631637 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa 24.06.2015

Wielu turystów zapewne odwiedziło już Nysę i zdobyło tutejsze ZT. Ale miasto ma do zaoferowania dużo ciekawych miejsc, stąd w najbliższą sobotę, tj. 27 czerwca, w sprzedaży pojawi się kolejny znaczek tym razem przedstawiający Bazylikę św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Warto podkreślić że to kolejny znaczek na szlaku św. Jakuba. Zapraszamy zatem do Nysy.

163

BAZYLIKA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA I ŚW. AGNIESZKI W NYSIE  No. 163

Źródła historyczne podają, że pierwszy murowany kościół w tym miejscu powstał w XII wieku. Obecna budowla wzniesiona została w dwóch etapach na przełomie XIV i XV wieku. Na przestrzeni wieków, mimo licznych pożarów, zniszczeń i modernizacji kościół utrzymał swą charakterystyczną bryłę. Świątynia jest trójnawową, dziewięcioprzęsłową halą murowaną z kamienia i cegły. Nawy boczne rozdzielone są smukłymi, sześciobocznymi filarami z cegły, ponad którymi wznoszą się krzyżowo – żebrowe sklepienia z 1891 r. Tytuł Bazyliki Mniejszej świątynia uzyskała w 2009 roku. Obok kościoła wznosi się okazała, czterokondygnacyjna wieża będąca dzwonnicą. Jej budowę rozpoczęto w roku 1474 i kontynuowano aż do roku 1548, jednak nigdy nie została ukończona i taka też pozostała do dziś. Zbudowana została na planie kwadratu z cegły obłożonej kamienną wykładziną. W pustym wnętrzu w 2005 otwarto Skarbiec św. Jakuba – wystawę cennych sprzętów liturgicznych i innych dzieł sztuki złotniczej.

GPS:  50.474560 ,17.334422 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna w Bastionie św. Jadwigi23.06.2015

Niekiedy wystarczy impuls, niekiedy miesiące rozmów, a jeszcze innym razem by zasiać ziarno znaczkowe wystarczy podatny grunt i przychylność gospodarza. Tym razem dzięki temu ostatniemu czynnikowi możemy się cieszyć kolejnym ZT w Małopolsce, a miejscem wyróżnionym przez znaczek są Ogrody Biblijne w Muszynie, których uroczyste otwarcie nastąpi już za kilka dni tj. 28 czerwca i w tym też dniu w sprzedaży pojawi się najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do Muszyny.

199

OGRODY BIBLIJNE W MUSZYNIE  No. 199

Ogrody Biblijne w Muszynie są pod względem obszaru największe w Polsce. Projekt Ogrodów opiera się na zagospodarowaniu zabytków w skład których wchodzą: kościół parafialny p.w. św. Józefa z XVII w., murowana dzwonnica, mur ogrodzeniowy, kapliczka, drzewostan i XIX wieczna plebania..Ogrody są miejscem modlitwy, medytacji, dialogu i wypoczynku, spotkania z Bogiem w Jego Słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności. Zrealizowane są w konwencji trzech Świątyń: Świątyni Jerozolimskiej - stan obecny; "kamień na kamieniu", Świątyni Parafialnej i Kościoła czasów mesjańskich - Apokaliptycznego Nowego Jeruzalem. Projektantem Ogrodów jest dr Zofia Włodarczyk z UR w Krakowie, instalacje biblijne wykonał Karol Badyna z ASP w Krakowie. Pomysłodawcą jest proboszcz parafii ks. Paweł Stabach.

GPS:  49.359269 ,20.901628 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna przy Ogrodach Biblijnych (czynna codziennie oprócz niedziel i poniedziałków od 10 do 18)17.06.2015

Najwyższa pora ze znaczkowymi premierami przenieść się na południowy-wschód kraju, w końcu tutaj też atrakcyjnych miejsc mamy sporo. I choć w miejscu, o którym myślimy mamy "znaczkową pustynię", to przecież od czegoś trzeba zacząć. Dzisiaj zatem Zamek Kazimierzowski w Przemyślu i najnowszy Znaczek Turystyczny, który w sprzedaży będzie od 22 czerwca. Zapraszamy do Przemyśla.

107

ZAMEK KAZIMIERZOWSKI W PRZEMYŚLU  No. 107

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu jest jednym z najcenniejszych pomników architektury w tym mieście, a jednocześnie charakterystycznym elementem pejzażu miejskiego. O warowni zlokalizowanej w tym miejscu już u zarania państwowości polskiej wspominają źródła historyczne, zaś badania archeologiczne potwierdzają istnienie w obrębie drewnianego jeszcze grodu monumentalnych przedromańskich budowli, o cechach charakterystycznych dla monarchii wczesnopiastowskiej - zespół rotunda-palatium. Przed ostatecznym włączeniem Przemyśla w obręb państwa polskiego gród przemyski był kilkakrotnie zajmowany przez Rusinów, którzy uczynili z niego centrum administracyjne udzielnego księstwa. Jeden z jego władców – Wołodar Rościsławowicz wzniósł na wzgórzu zamkowym kamienną cerkiew.

GPS:  49.780186 ,22.765936 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek Kazimierzowski16.06.2015

NOWE FUNKCJE W APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"

logoApAndroidWielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych korzysta z czeskiej aplikacji na telefony z systemem android. W lutym opisywaliśy aplikację w jednym z artykułów //www.znaczki-turystyczne.pl/492-26-02-2015-2 natomiast dzisiaj za sprawą kolejnej aktualizacji oprogramowania napiszemy o nowych możliwościach jakie uruchomiono w programie.

Aby zatem cieszyć się nowymi funkcjami konieczne jest posiadanie najnowszej wersji aplikacji, którą pobierzecie/zaktualizujecie tutaj, Gdy już na telefonie zainstalowana zostanie najnowsza wersja programu wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami z poniższych obrazków. 


Więcej informacji

15.06.2015

Warto dobrze rozpocząć tydzień, dlatego dzisiaj serwujemy podwójną premierę. Tym razem wszystkich turystów chcemy zaprosić do Strzelna gdzie już w tej chwili czekają na zdobycie dwa Znaczki Turystyczne. Na miejscu oczywiście zobaczycie niezwykle cenne zabytki romańskie, dlatego polecamy zatrzymać się tu na dłużej i podziwiać do woli. Zapraszamy zatem do Strzelna.

295

ROTUNDA ŚW. PROKOPA W STRZELNIE  No. 295

Rotunda Św. Prokopa to jedna z najstarszych romańskich świątyń (XII w.), a zarazem największa romańską rotunda w Polsce. Wyjątek europejski stanowi prostokątne prezbiterium z oryginalnym sklepieniem. Od północy przylegają dwie asymetrycznie absydy, a od zachodu cylindryczna wieża. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pw. św. Krzyża. Za czasów wojen napoleońskich od 1812 r. służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica. Podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn i wycofując się podłożyli materiały wybuchowe, mury wytrzymały, ale zniszczono kopułę i górne partie wieży. Odbudowa trwała kilka lat po wojnie. Wśród surowego wyposażenia świątyni można zauważyć: tympanom fundacyjny kościoła (kopia), pusty romański grobowiec – przypuszczalnie fundatora, najstarsze w Polsce stacje drogi krzyżowej (1531 r.). W zachodniej części znajduje się empora (biforium), w której zasiadali królowie i dostojnicy. Prawdopodobnie przebywali tam Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagielończyk, Zygmunt Stary i inni. U wejścia do kościoła stoi XII-wieczna romańska kropielnica, w całości wyciosana w jednym kamieniu.

GPS:  52.630297 , 18.179566 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska

296

BAZYLIKA ŚW. TRÓJCY W STRZELNIE  No. 296

Bazylika Św. Trójcy jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. - konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Datowane są one na II połowę XII w. Chociaż mają już ponad 800 lat, to przez ponad 200 lat nikt o nich nie wiedział, gdyż były obmurowane cegłą do 1946 r. Wówczas profesor Zdzisław Kępiński odkrył je w barokowych filarach.

GPS:  52.629832 , 18.179838 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska12.06.2015

Do zamknięcia pierwszej setki Znaczków Turystycznych brakuje już tylko kilku numerów. Ostatnio lukę w numeracji wypełnił ZT No. 1, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny znaczek z pierwszej dziesiątki. Mowa oczywiście o znaczku z rezerwatu przyrody "Biała Woda" w Pieninach. Znaczek dostępny od dnia 15 czerwca, a szczegóły nt. miejsca jego sprzedaży jak i samego rezerwatu znajdują się poniżej.

8

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA - PIENINY  No. 8

Rezerwat położony jest w skalistym wąwozie na obszarze Małych Pienin, na wysokości 600 – 800 m n.p.m. Został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha. Rezerwat charakteryzuje się bogatą rzeźbą i malowniczym krajobrazem. Ściany wąwozu są bardzo strome, a ich wysokość dochodzi do 120 m. Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę i zachowanie ze względów naukowych wąwozu skalnego, odznaczającego się pięknem krajobrazu i licznymi osobliwościami przyrody żywej i nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami). Chronione są tu niezwykle interesujące murawowe i naskalne zbiorowiska górskie i kserotermiczne, a także półnaturalne drzewostany bukowo-jodłowe. W rezerwacie rośnie blisko 300 gatunków roślin naczyniowych, ale o jego bogactwie świadczy także ogromna ilość grzybów oraz ponad 200 spotykanych tu gatunkó porostów. W rezerwacie znajduje się ścieżka turystyczna i edukacyjna długości 2,5 km, przekraczająca kilkakrotnie potok Kamionka.

GPS:  49.398728 , 20.582875 ,   Miejsce sprzedaży: Gościniec AMON Szczawnica-Jaworki ul. Biała Woda 51 (web)11.06.2015

Rozmowy w sprawie nowych znaczków trwają często bardzo długo. Niekiedy niezrozumienie znaczkowej idei stoi wręcz na przeszkodzie by znaczek powstał, ale są też miejsca, dzięki którym znaczkowa idea ożywa. Dzisiaj prezentujemy Wam ZT z wizerunkiem Schroniska Dom Śląski. Znaczek jednak nie będzie dostępny w schronisku, a na Śnieżce w miejscu Česká poštovna Anežka. Znaczek dostępny będzie od dnia 20 czerwca. Zapraszamy

94

SCHRONISKO GÓRSKIE DOM ŚLĄSKI  No. 94

Schronisko Górskie „Dom Śląski” położone jest w Karkonoszach we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką. Pierwsze schronienie dla drwali i pasterzy tzw. buda, stanęło tu już w XVII wieku. W 1847 po śląskiej stronie stanęło pierwsze schronisko, które jednak w 1888 roku doszczętnie spłonęło. Obecny budynek został zbudowany w latach 1921-1922. W 1923 schronisko przeszło modernizację. Dobudowano oszkloną werandę oraz przebudowano pomieszczenia kuchenne. Po II wojnie schronisko zarządzane było przez DTTK i PTT, a od roku 1951 przez PTTK. Od listopada 1950 w schronisku znajdowała się strażnica WOP, a później Straży Granicznej. Podczas dziesięcioleci schronisko nosiło różne nazwy: Pod Śnieżką, Na Równi pod Śnieżką, Dom Śląski. W 2007 roku schronisko przeszło w prywatne ręce i od tego czasu w takiej formie służy turystom.

GPS:  50.739557 , 15.728963 ,   Miejsce sprzedaży: Česká poštovna Anežka- Sněžka10.06.2015

Na ten znaczek zapewne wszyscy kolekcjonerzy czekali bardzo długo. Po dwuletnim remoncie już za kilka dni dla zwiedzających udostępniony zostanie Pałac w Rogalinie. Tego samego dnia bo 16 czerwca do sprzedaży trafi najnowszy wielkopolski Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do wizyty w tej części kraju i czekamy na Wasze relacje z rogalińskiego pałacu.

349

PAŁAC W ROGALINIE  No. 349

Muzeum Pałac w Rogalinie – zespół pałacowo-parkowy, stworzony w latach 1770–1776 przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego, do 1939 r. pozostawał w rękach rodziny. Od 1948 r. Pałac w Rogalinie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wnętrza historyczne w głównej części pałacu i jego lewym skrzydle oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu. Część utracona została obecnie zrekonstruowana na podstawie materiałów archiwalnych. Gabinet londyński w prawym skrzydle jest wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na Uchodźstwie. Rogalińska galeria obrazów zawiera znakomitą kolekcję malarstwa Edwarda Aleksandra Raczyńskiego z przełomu XIX i XX w. Eksponowanych jest tu blisko 300 prac, m.in. płótno Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. W powozowni można obejrzeć pojazdy konne i akcesoria podróżne z przełomu XIX i XX w. W otoczeniu pałacu znajduje się rokokowy ogród z kopcem widokowym, kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami. Otaczający rezydencję park krajobrazowy łączy się w naturalny sposób z nadwarciańskimi łęgami i polami dawnego majątku.

GPS:  52.234544 , 16.929774 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum8.06.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

W sobotę informowaliśmy Was o najnowszym Znaczku Turystycznym w Świętochłowicach, natomiast dzisiaj chcielibyśmy pokazać Znaczek Okolicznościowy, który także niebawem pojawi się w tym mieście. Znaczek powstał z okazji otwarcia zrewitalizowanych wież, które będą pełniły rolę obiektu kulturalnego w innowacyjny sposób przybliżającego historię tego miejsca. Ponadto wokół obiektu powstają strefy edukacyjne, które zostaną połączone ścieżką dydaktyczną w formie labiryntu przedstawiającego prace pod ziemią. 40019 Strefy będą opowiadać o wodzie, ziemi, powietrzu, stali i drewnie. Uroczyste otwarcie Wież KWK Polska nastąpi 12-13 czerwca podczas INDUSTRIADY 2015 - Święta Szlaku Zabytków Techniki, a znaczek dostępny będzie od 13 czerwca.

WIEŻE KWK POLSKA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Wieże będące symbolem górniczej przeszłości Świętochłowic należały do struktur KWK "Polska". Kopalnię budowano w latach 1870-73. Jej właścicielem był twórca imperium przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarck. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 1998 r. Wieża wyciągowa szybu I - basztowa powstała w 1908 roku, zaś szybu II - kozłowa w latach 1889 -1891. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Stanowią one jeden z ostatnich elementów górniczej przeszłości Świętochłowic i w opinii wielu osób są symbolem miasta.6.06.2015

Pogoda za oknem dopisuje więc jest to najlepszy moment by ruszyć w teren i zdobywać kolejne miejsca i Znaczki Turystyczne, a kto ma już wszystko co w najbliższej okolicy zdobyte może się wybrać do Świętochłowic do Muzeum Powstań Śląskich, gdzie od 8 czerwca dostępny będzie najnowszy ZT. Zapraszamy.

590

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH  No. 590

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Obiekt został wybudowany na podstawie projektu Emila i Georga Zillmannów w 1907 r. na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W latach 1916 – 1939 mieścił się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei, w latach 1945 – 1989 komenda milicji, a od 1989 roku – policja. W noc sylwestrową 1999/2000 roku budynek spłonął. Wiosną 2013 roku rozpoczęła się rewitalizacja obiektu, przywracając mu pierwotny wygląd i przystosowując pomieszczenia do funkcji wystawienniczej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 października 2014 roku. W zakresie działania Muzeum Powstań Śląskich znajduje się ochrona wszelkich dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice. Placówka prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

GPS:  50.288317 , 18.925354 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Powstań Śląskich3.06.2015

Ach ta Wielkopolska... Tak, tak, dzisiaj kolejna premiera z tej części kraju i to jaka. Wyobraźcie sobie Puszczykowo i mieszczące się tam Muzeum Arkadego Fiedlera, w którym od dzisiaj można zakupić Znaczek Turystyczny. Gorąco zachęamy do odwiedzin tego niezwykłego miejsca i przeniesienia się, za sprawą tamtejszych eksponatów, choć na chwilę w literacki świat A. Fiedlera. Tym z Was, którzy nie są w temacie przedstawiamy krótki film o muzeum, który z pewnością zachęci Was do wizyty w tym niezwykłym muzeum. Zapraszamy zatem do Puszczykowa.

348

MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA W PUSZCZYKOWIE  No. 348

Muzeum Pracownia-Literacka Arkadego Fiedlera powstało za życia pisarza-podróżnika Arkadego Fiedlera, w 1974 roku. Stworzenie muzeum było odpowiedzią na prośbę czytelników, którzy licznie przyjeżdżali do domu pisarza, żeby się z nim spotkać i zobaczyć pamiątki przywiezione z dalekich podróży. W 1973 roku podjęto prace przystosowujące dom Fiedlerów do udostępnienia pomieszczeń zwiedzającym. Obecnie goście mogą zwiedzać nie tylko dom pisarza podróżnika, w którym zgromadzone są autentyczne pamiątki z różnych zakątków świata, ale również Tajemniczy Świat Indian, Piramidę, Galerię fotograficzną oraz Ogród Kultur i Tolerancji, w którym znajdują się figury, w większości w skali 1:1, m.in. z Wyspy Wielkanocnej, obu Ameryk, Azji, Afryki i innych zakątków świata. Można wejść na pokład statku Krzysztofa Kolumba „Santa Marii”, repliki w skali 1:1, a także zobaczyć angielski samolot „Hawker Hurricane MK I”, który w rękach polskich lotników był bardzo skuteczną bronią w Bitwie o Anglię w 1940 roku. Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy.

GPS: 52.275492 , 16.867486 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie1.06.2015

Po ostatnich premierach ZT z nizin, wyżyn i pogórza, dzisiaj zapraszamy Was nieco wyżej, a nawet najwyżej, bowiem dzisiejszy Znaczek Turystyczny dotyczy kolejnego szczytu. Długo zastanawialiśmy się jaki przyznać nr, jednak jednogłośnie podjęto decyzję, iż ZT z nr 1 i najwyższy szczyt Polski muszą stanowić parę. Drodzy kolekcjonerzy - przedstawiamy Wam kolejny krążek z serii szczyty gór Polski. Tym razem długo oczekiwany No. 1 i Rysy. Znaczek będzie w sprzedaży w schronisku nad Morskim Okiem już od 3 czerwca.

grudziadz

RYSY - NAJWYŻSZY SZCZYT POLSKICH TATR  No. 1

Rysy - masyw położony na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Dla Polaków szczyt niezwykły i niezwykle ważny. Jego północny wierzchołek (2499 m n.p.m.), przez który przebiega granica polsko-słowacka, jest najwyżej położonym punktem Polski. Masyw Rysów ma trzy wierzchołki, z których najwyższy, środkowy (2503 m n.p.m.) i najniższy południowo-wschodni (2473 m) znajdują się w całości na terytorium Słowacji. Nazwa masywu pochodzi od pożłobionych zboczy kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha, które swoimi kształtami mogą budzić skojarzenia, jakoby góra była silnie porysowana. W późniejszym czasie nazwa ta została przyjęta również dla szczytu i nosi on ją do dnia dzisiejszego. Masyw stanowi jeden z chętniej odwiedzanych wierzchołków w Tatrach. Wejście nie należy do łatwych i wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i turystycznego. Rysy zachwycają zarówno pod względem bogatej flory – w górnych ich partiach występują aż 63 gatunki roślin, a także niezwykłą panoramą ze szczytu.

GPS: 49.179628 , 20.087987 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko nad Morskim Okiem30.05.2015

Mimo soboty postanowiliśmy pokazać Wam najnowszy znaczek, który w sprzedaży pojawi się w okolicach 3 czerwca, a prezentuje Pałac w Siemczynie leżącym nieopodal Czaplinka. Obecnie pałac jest zabezpieczany przed dalszym niszczeniem, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem i pałac, podobnie jak zabudowania folwarczne odzyska swój dawny blask. Póki co zapraszamy do Siemczyna po najnowszy Znaczek Turystyczny.

grudziadz

ZESPÓŁ PAŁACOWO - FOLWARCZNY W SIEMCZYNIE  No. 565

Pałac w Siemczynie wybudowano w latach 1722-1726 przez barona Henryka Bernarda von Goltza. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i sypialne, a także sala rycerska. W roku 1796 Henryk August von Arnim dokonuje rozbudowy pałacu, a w późniejszych latach majątek rozbudowuje o budynki gospodarcze. W drugiej połowie XIX wieku Siemczyno należy do największych majątków w okolicy. Niestety długi, w które popadli właściciele zmusiły ich do sprzedaży w 1895 roku majątku, który na przestrzeni kilkunastu lat kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W marcu 1945 roku pałac będący wówczas majątkiem rodziny von Bredow zajmują Sowieci urządzając w nim szpital polowy. W kolejnych miesiącach pałac zostaje niemal całkowicie ograbiony z wyposażenia. Dopiero w roku 1950 za sprawą lokalnego nauczyciela Henryka Leszczyńskiego powstaje w pałacu szkoła, która mieści się w nim do 1985 roku. Od tego czasu pałac, mimo iż został sprzedany prywatnym właścicielom, pozostaje niezagospodarowany i popada w ruinę. Dopiero w roku 1999 poprzez licytacje komornicze budynek trafia w ręce nowych właścicieli, którzy zabezpieczają go przed dalszym niszczeniem. Obecnie pałac prawie całkowicie pozbawiony jest wyposażenia, jednak usytuowanie budowli w pięknym parku oraz poddane gruntowej renowacji budynki gospodarcze czynią obiekt niezwykle interesującym dając nadzieję na to iż w kolejnych latach i pałac odzyska swój dawny wygląd.

GPS: 53.556304 , 16.133204 ,   Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu, Siemczyno 8128.05.2015

RELACJA Z I SPOTKANIA DOLNOŚLĄSKICH KOLEKCJONERÓW ZT

Wrocław2015Dokładnie tydzień temu w samym sercu Wrocławia doszło do długo wyczekiwanego przez kolekcjonerów spotkania. Po raz pierwszy skrzyknęli się lokalni kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych by przy kawie, ciastkach i piwie podyskutować o przedmiocie naszej pasji. Informację o przebiegu spotkania zamieszczamy poniżej i gorąco zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

21. maja 2015r we Wrocławiu, w siedzibie Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna, spotkali się po raz pierwszy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych z Dolnego Śląska. Na spotkanie przybył także Piotr z Zielonej Góry. Natomiast nasz kolega Piotr Staniów opowiedział o swoich doświadczeniach i zbiorach czeskich ZT, których ma w zbiorze grubo ponad tysiąc.  

Czytaj więcej: Relacja z I Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. dolnośląskiego - Wrocław26.05.2015

Znaczkowa ekspansja trwa i tym razem zawitała do Byczyny, a dokładniej do położonej nieopodal  miejscowości Biskupice. To tutaj w rcerskim grodzie można poczuć klimat średniowiecza, zjeść rycerski posiłek, zażyć kąpieli czy wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest sąsiedztwo zalewu, a całość uzupełnia znaczek turystyczny. Zapraszamy zatem do Byczyny.

grudziadz

GRÓD RYCERSKI W BYCZYNIE  No. 167

Gród Rycerski w Byczynie to drewniana budowla umiejscowiona 4 m od Byczyny, na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewem Biskupice-Brzózki. W warowni mieści się staropolska karczma z dwoma salami rycerskimi, „Gościniec śpiącego rycerza” z 60 miejscami noclegowymi, sala myśliwska, a także sala narzędzi tortur średniowiecznych i zbrojownia. Na dziedzińcu umiejscowione są balie szwedzkie pod gołym niebem, kuźnia, trybuny dla widzów oraz stanowiska do gier i zabaw plebejskich. Na podgrodziu znajduje się również tor łuczniczy oraz machiny oblężnicze w skali 1:1 – trebusz, balista i skorpion. Przed grodem znajduje się mała karczma z daniami barowymi i sklepik z pamiątkami. W grodzie organizowane są lekcje „żywej historii” dla dzieci i młodzieży, kolonie rycerskie oraz obozy archeologiczne, ogniska i pikniki. Gród pełni funkcje konferencyjno-rekreacyjne, a swoją ofertę kieruje zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Obiekt jest siedzibą Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Co roku w pierwszy weekend majowy odbywają się tutaj jedne z największych w Europie turniejów rycerskich.

GPS: 51.084790 , 18.161160 ,   Miejsce sprzedaży: Gród Rycerski w Byczynie<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 41 42 43 44 45 50 55 >>