Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 52 53 54 55 56 59 >>

23.01.2014

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Apetyt kolekcjonerów zarówno na Znaczki Turystyczne jak i Kolekcjonera nie maleje, w związku z czym, aby zawsze być o krok przed Wami wydaliśmy właśnie dwunasty Znaczek Kolekcjonera. Zachęcamy tym samym do udziału w grze kolekcjonerskiej i zabawie jaką niewątpliwie jest zdobywanie Znaczków Turystycznych.

Znaczek Kolekcjonera No. 12 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Siewka złota

Siewka złota (Pluvialis apricaria) to ptak z rodziny sieweczkowatych, mniejszy od czajki, krępa budowa, krótka szyja i dziób, nogi średniej długości. W szacie godowej policzki, gardło, przód szyi, pierś i brzuch czarne z białą otoczką dookoła, oddzielającą ją od żółtozłotego wierzchu ciała, nakrapianego ciemnymi plamkami. W szacie spoczynkowej mają jasny spód. Szyja i pierś żółtawe, a pozostała część biała. W Europie występuje w Skandynawii, na Islandii i Wyspach Brytyjskich, spotykana jest także w krajach bałtyckich i na Białorusi. Jeszcze w XIX wieku wyprowadzała lęgi na Pomorzu, ale od kilkudziesięciu lat nie stwierdzono gniazdowania tego gatunku w Polsce. Jest spotykana jedynie podczas przelotów, niekiedy w stadach liczących kilkaset sztuk. Żywi się owadami, innymi drobnymi bezkręgowcami oraz jagodami. Siewki złote żyją parami, składają jaja w gnieździe na ziemi w okresie kwiecień - lipiec. Pisklakami opiekują się wspólnie. Młode siewki rozwijają się bardzo szybko i już po miesiącu od wylęgnięcia zaczynają latać. Po okresie lęgowym przebywają na polach, pastwiskach i łąkach.



15.01.2014

STADION SOSIR W SŁUBICACH No. 554223

Pod koniec grudnia informowaliśmy o premierze Znaczka Turystycznego w Buczynach, podczas której lokalni krajoznawcy i kolekcjonerzy ZT wyrazili chęć rozszerzenia sieci Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Joanny oraz przychylności kierownictwa SOSiR w Słubicach, mamy dzisiaj okazję zaprezentować najnowszy znaczek z tej części kraju, a tym samym pierwszy Znaczek Turystyczny 2014 roku.

Stadion w Słubicach to obecnie jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowę prowadzono w latach 1914-1927. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 maja 1927 roku. Obiekt nazwano Wschodniomarchijskim. Koronę stadionu zajmują arkady, charakteryzujące się uproszczoną formą, przypominającą rzymski amfiteatr. Obecnie obiektem zarządza SOSiR w Słubicach, a goście odwiedzający ten ośrodek mają do dyspozycji 58 pokoi hotelowych, salę konferencyjną, restaurację, kawiarnię i bar. Spośród obiektów sportowo-rekreacyjnych wyróżnić należy stadion lekkoatletyczny z nowoczesną 6-torową bieżnią i boiskiem piłkarskim, pole golfowe, plac do gry w mini-golfa, kort tenisowy, boisko piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, strzelnicę, ścieżkę spacerowo-biegową i tor saneczkowy, hale gimnastyczne, basen pływacki otwarty, saunę, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej. ZT będzie dostępny w sprzedaży w najbliższym tygodniu.

GPS: 52.344300, 14.591291,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu "Sportowy" (czynna codziennie przez całą dobę)



21.01.2014

FABRYKA SZTUK W TCZEWIE No. 515515

Malarstwo, fotografia, rzeźba, połączenie lekcji historii ze współczesnością to miejsce godne odwiedzin. Wystawy oraz ciekawe zajęcia edukacyjne możemy podziwiać w Fabryce Sztuk w Tczewie. Dopełnieniem będzie dostępny od dzisiaj Znaczek Turystyczny Nr 515. Serdecznie dziękujemy kierownictwu za szybką i konkretną współpracę przy powstaniu znaczka.

Fabryka Sztuk to wszechstronna placówka kulturalna miasta Tczewa. Powstała w 2007 r. Siedziba Fabryki Sztuk znajduje się w zabytkowych pofabrycznych budynkach z II połowy XIX w. Mimo nowoczesnej aranżacji, obiekty zachowują pierwotny klimat będąc miejscem rozwoju dla działań promujących dziedzictwo Tczewa i Kociewia. Przez cały rok organizowane są liczne wystawy oraz zajęcia artystyczno-edukacyjne. To także miejsce ciekawych spotkań, konferencji, debat, szkoleń, odczytów i wykładów. Spotykają się tam dorośli, dzieci i młodzież, żeby porozmawiać z artystami, podróżnikami, naukowcami i politykami. Organizowane są liczne promocje książek i publikacji. Wyjątkową popularnością cieszy się organizowana przez placówkę Noc Muzeów oraz widowiskowe inscenizacje historyczne. Fabryka Sztuk jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym głównej nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Rewitalizacja oraz Ludowego Oskara 2010 za najważniejsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce, w dziedzinie konkursy i wystawy.

GPS: 54.085033, 18.793718,  Miejsce sprzedaży: Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4



7.01.2014

KOMPAS I NZT - INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻYNZT

25 grudnia podaliśmy informację o dwóch niespodziankach jakie przygotowaliśmy dla kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w związku ze zbliżającym się rokiem 2014. Niespodziankami tymi były oczywiście kompas i Noworoczny Znaczek Turystyczny. Kompas jest dwustronny przy czym jedną stronę stanowi sam kompas, a drugą metalowe logo.

I tak się złożyło, że z powodu wielu ważnych obowiązków na przełomie roku nie zdążyliśmy poinformować Was o tym w jaki sposób stać się posiadaczami tychże wydawnictw. Dzisiaj zatem nadrabiamy wszelkie zaległości i informujemy, że zarówno Noworoczny Znaczek Turystyczny jak i kompas są możliwe do nabycia w Centrali Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Koszt Noworocznego Znaczka Turystycznego to standardowo 7 zł, natomiast kompas można zakupić za 17 zł. Koszty wysyłki wyżej wymienionych wydawnictw wyszczególnione są w tabeli tutaj >>



5.01.2014

NOWY ROK - NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Myśleliśmy że zima nieco przyhamuje turystów i dzięki temu będziemy mieli odrobinkę czasu na stworzenie kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Okazało się jednak, że prawdziwi znaczkowi turyści zdobywają znaczki przez cały rok i wciąż nas zaskakują. Tak też po raz kolejny zrobił Severko, który kilka dni temu jeszcze przed premierą zaprezentował zdobyty właśnie najnowszy Znaczek Kolekcjonera. No i w związku z tym dzisiaj prezentujemy:

Znaczek Kolekcjonera No. 11 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Sęp płowy

Sęp płowy (Gyps fulvus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek zamieszkuje góry południowej Europy i południowo zachodniej Azji, Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego, Iranu i północnej Afryki. W Polsce sęp płowy gnieździł się w Pieninach i Tatrach. Ostatni lęg w Pieninach zanotowano w 1914 roku. Obecnie ptak ten zalatuje do Polski jednak jego pojawy są nieregularne i nieliczne. Sęp jest największym ptakiem drapieżnym spotykanym w naszym kraju. Rozpiętość jego skrzydeł to 260–280 cm, a średnia wysokość to ok. 100 cm. Dorosłe ptaki osiągają wagę 7 kg. U gatunku tego nie występuje dymorfizm płciowy. Charakterystycznymi cechami sępa płowego jest naga głowa i wygięta szyja pokryta popielatym puchem. Wierzch ciała ma barwę szarorudą, a pióra lotek i sterówek są czarne. Pożywienie sępów stanowi głównie padlina, choć w przypadku jej braku ptaki te mogą polować na żywą zdobycz. Za pokarmem sępy mogą przemierzać znaczne odległości, a podczas żerowania panuje wśród sępów swoista hierarchia. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.



1.01.2014

PREMIERA ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W OŚRODKU KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACHNZT

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w sobotę 28 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach na terenie Geoparku Łuk Mużakowa- woj. lubuskie. Na miejsce przybyło kilkanaście osób, które zostały bardzo ciepło przyjęte w przepięknie wyposażonej Karczmie Łużyckiej przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego - państwa Zdzisławę i Jana Solarzów. Po wprowadzeniu w ideę zbierania Znaczków Turystycznych w Polsce, dokonano prezentacji najnowszego znaczka na naszym terenie. Premierowy znaczek został zawieszony na wcześniej przygotowanej mapie woj. lubuskiego. Jest to ZT nr 76 – Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach - trzynasty na terenie woj. lubuskiego. Przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez gospodarzy, długo rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju sieci ZT na Łużycach oraz w całym woj. lubuskim. W trakcie spotkania swoje znaczkowe zbiory zaprezentowali kol. Jarek Bębenek oraz Darek Koszela. Było to udane spotkanie kolekcjonerów i krajoznawców naszego regionu, które wierzymy, że zaowocuje wprowadzeniem nowych miejsc znaczkowych na naszym pięknym i bardzo atrakcyjnym turystycznie terenie. Zapraszamy także do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania w serwisie Facebook.

Roman Sobera, Jarosław Bębenek



29.12.2013

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY WOŚP

znaczek WOŚP

Jeszcze tylko dwa tygodnie dzielą nas od kolejnego - 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zgodnie z sugestią kolekcjonerów Znaczków Turystycznych postanowiliśmy w tym roku wesprzeć WOŚP wystawiając na licytację Znaczki Turystyczne. Ale aby nie kłócić się z ideą gry kolekcjonerskiej postanowiliśmy, że na licytację przeznaczymy specjalnie z tej okazji zaprojektowane Znaczki Okolicznościowe. W ten oto sposób powstał znaczek XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezentowany znaczek został wyprodukowany w bardzo ograniczonym nakładzie 22 sztuk, dzięki czemu już na starcie zyskał wartość kolekcjonerską. Dostępny będzie w sprzedaży tylko na naszych aukcjach w ramach WOŚP. Jeśli zatem chcecie stać się posiadaczami tego specjalnego znaczka gorąco zachęcamy do udziału w licytacjach. 



25.12.2013

ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNA GARŚĆ NIESPODZIANEKNZT

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2013 roku. Nowy Rok z pewnością już się szykuje do nadejścia i w związku z tym, wzorem innych państw biorących udział w znaczkowym szaleństwie postanowiliśmy i my wydać nasz pierwszy Noworoczny Znaczek Turystyczny. Jest to specjalny znaczek, który wydaje się z okazji zbliżającego się Nowego Roku i w pewnym sensie zastępuje on kartkę z życzeniami noworocznymi. W wielu miejscach w Europie wysyła się go do Znaczkowych Miejsc Turystycznych jako podziękowanie za dotychczasową współpracę. Jest on także niesamowitą gratką dla samych kolekcjonerów i urozmaiceniem ich kolekcji. Niech to będzie rzeczywiście dla nas wszystkich rok pod szczęśliwą gwiazdą.

Kompas

No i wiadomo, Nowy Rok to nowe wędrówki, nowe znaczki i nowe zdobycze. To dziesiątki kilometrów spędzonych w terenie, szukanie najlepszego szlaku i nierzadko też błądzenie, czego oczywiście nikomu nie życzymy. A jako że nie życzymy nikomu błądzenia postanowiliśmy stworzyć nasz polski Znaczek - Kompas, który z pewnością nieraz przyda się na szlaku. Niech zawsze zaprowadzi Was bezpiecznie do celu! 



18.12.2013

ZESPÓŁ KLASZTORNY PANIEN DOMINIKANEK No. 223223

Swoje znaczkowe premiery miały w tym roku mniejsze lub większe miejscowości głównie w zachodniej i południowej części kraju. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić pierwszy Znaczek Turystyczny w Piotrkowie Trybunalskim. Powstał on dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolekcjonera z Piotrkowa - Sławka i ks. Ireneusza Bochyńskiego, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

Klasztor Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim został ufundowany przez polską szlachciankę - Katarzynę Warszycką. W roku 1627 rozpoczęto budowę klasztoru i kościoła, jednak pożar, który to miejsce nawiedził w 1648 roku niszczy budowlę. Wcześniej bo w 1628 roku do Piotrkowa zjeżdża siedem zakonnic z klasztoru w Sochaczewie. Odbudowa kościoła kończy się w 1673 roku i wtedy też jego patronką została Matka Boża Śnieżna. W roku 1786 zespół klasztorny nawiedza kolejny pożar, po którym następuje mozolna odbudowa obiektu i utworzenie w tym miejscu szkoły dla dziewcząt, co na tamte czasy było zjawiskiem niespotykanym. W 1869 roku panny dominikanki zostały zmuszone do opuszczenia Piotrkowa. W tych czasach w Królestwie Polskim trwała likwidacja większości klasztorów. Po 144-letniej nieobecności dominikańskich mniszek w Piotrkowie, w 2013 roku na prośbę Rektora Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, księdza Ireneusza Bochyńskiego siostry dominikanki wróciły tu z powrotem. Prowadzą katolickie przedszkole i katechizują w liceum, szkole podstawowej oraz aktywnie uczestniczą w inicjatywach podejmowanych przez Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Obecnie dobiegają końca prace budowlane i modernizacyjne mające na celu powstanie na terenie zespołu klasztornego Panien Dominikanek, Centrum Idei ku Demokracji.

GPS: 51.409176, 19.694084,  Miejsce sprzedaży: Domino Hostel, Kawiarenka, ul. Rycerska 3 (przy Zespole Klasztornym)



16.12.2013

OŚRODEK KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACH No. 7676

W najbliższych dniach na znaczkowej mapie turystycznej Polski pojawi się nowe miejsce oznaczone Znaczkiem Turystycznym czyli Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach. Jednocześnie informujemy że tuż po świętach tj. 28.12.2013 o godzinie 16:00 właśnie w Buczynach w Karczmie Łużyckiej odbędzie się uroczysta inauguracja i prezentacja wspomnianego znaczka. W imieniu organizatorów spotkania serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów i miłośników Znaczka Turystycznego do wzięcia udziału w tej prezentacji.

Skansen Budownictwa Łużyckiego powstał w 1992 roku z inicjatywy Zdzisławy i Jana Solarzów. Funkcjonuje dzisiaj jako gospodarstwo agroturystyczne, organizujące konferencje i spotkania promujące kulturę Łużyc Dolnych. W Ośrodku można zwiedzić Muzeum Etnograficzne z biblioteką sorabistyczną oraz drewniane chaty, obejrzeć sprzęt domowego użytku i stroje łużyckie z terenu wschodniej części Łużyc Dolnych. W Karczmie Łużyckiej można się posilić, degustując regionalne potrawy i zebrać siły przed podróżą, do kolejnych niedaleko znajdujących się 3 miejsc znaczkowych, oznaczonych nr 77,78 i 79. Obiekt usytuowany jest we wsi Buczyny, gm. Trzebiel, w pow. żarskim woj. lubuskiego przy drodze krajowej nr 12 na trasie Żary – Łęknica.

GPS: 51.60437, 14.781466,  Miejsce sprzedaży: Karczma Łużycka w Buczynach



13.12.2013

KOŚCIÓŁ ŚW. DOROTY W BĘDZINIE - GRODŹCU No. 540540

Długo oczekiwany znaczek pojawił się tym razem w woj. śląskim. Miejsce warte odwiedzenia, oprócz znajdującego się tam zabytkowego kościoła św. Doroty, warto zobaczyć widoki jakie rozciągają się ze wzgórza.

Kościół św. Doroty znajduje się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie (382 m n.p.m.) w będzińskiej dzielnicy Grodziec. Wśród lokalnych mieszkańców wzgórze popularnie nazwane zostało „Dorotką”. Kościół zbudowany został w 1635 r. z inicjatywy ks. Wojciecha Lipnickiego, fundatorką była ksieni zakonu norbertanek krakowskiego Zwierzyńca Dorota Kącka. Przez wieki miejsce to było celem pielgrzymek Śląska i Zagłębia . Wielokrotnie zniszczony, odbudowany ostatecznie w 1946 r. , w 1985 r. do kościoła ufundowano obrazy przedstawiające sceny z życia św. Doroty. Wnętrze możliwe do zwiedzenia podczas nabożeństwa 6- go każdego miesiąca o godz. 15:00. Obecnie przez Wzgórze Świętej Doroty biegnie szlak czerwony - Szlak Husarii Polskiej oraz Droga św. Jakuba – Via Regia. Ze wzgórza rozciąga się rozległy widok na całe Zagłębie Dąbrowskie oraz znaczną część GOP, przy dobrej widoczności na pasma Beskidów, a przy odrobinie szczęścia także na Tatry i Jeseniki. Uważni obserwatorzy mogą dostrzec również ruiny Zamku w Ogrodzieńcu. W dniu 22.10.2011 r. w progu kościoła wmurowana została kapsuła czasu. Wzgórze stanowi jeden z obszarów chronionego krajobrazu, zalesione, częściowo zabudowane. Ze wzgórzem związana jest historia Grodźca.

GPS: 50.351390, 19.099170,  Miejsce sprzedaży: Kolporter ul. Wojska Polskiego 9 (przy przystanku autobusowym)



11.12.2013

ZNACZKOWY KALENDARZfilm

Kończy się rok 2013, w związku z tym Zespół Znaczków Turystycznych chciałby serdecznie podziękować najbardziej aktywnym Znaczkowym Miejscom Turystycznym za dotychczasową współpracę i propagowanie idei ZT wśród szerokiej rzeszy kolekcjonerów - turystów.

Chcielibyśmy również podziękować samym kolekcjonerom za zainteresowanie, za ciepłe maile, dające nam wiele radości, doświadczeń i energii do działania. Podziękowaniem dla najbardziej aktywnych kolekcjonerów niech będzie mały, ale z głębi serca darowany kalendarz na rok 2014, który niebawem znajdziecie w swoich skrzynkach pocztowych /niektórzy już otrzymali przy okazji wysyłki ZT/. Z pewnością będzie w nim miejsce na planowanie spotkań zrzeszających ludzi z tą samą pasją jaką jest kolekcjonowanie ZT, jak również wyjazdów mających na celu zdobywanie znaczka.

Niech 2014 rok będzie równie owocny w zdobywaniu Znaczka Turystycznego jak rok obecny. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

 

Zespół Znaczków Turystycznych 

 



8.12.2013

NOWY DZIAŁ Z PLIKAMI DO POBRANIAfilm

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Znaczkami Kolekcjonera i coraz większą ilością kuponów jakie do nas nadsyłacie, postanowiliśmy udostępnić Wam plik z formularzem ułatwiającym zebranie kuponów na ZK. I aby ten plik każdy bez problemów mógł pobrać z naszej strony postanowiliśmy uruchomić „pobieralnię”.

Jest to nowy dział, w którym publikować będziemy pliki pomocne kolekcjonerom i sympatykom Znaczków Turystycznych. Na początek publikujemy tabelę z wykazem dotychczas wydanych Znaczków Turystycznych i wspomniany wcześniej formularz na kupony do Znaczka Kolekcjonera. Formularz opublikowaliśmy w dwóch wersjach (jako plik Word- z możliwością wypełnienia tabeli i wydrukowania oraz jako plik pdf do wydrukowania i ręcznego wypełnienia). Prosimy jednak, by osoby, które zdecydują się wypełniać formularz ręcznie wypisywały go drukowanymi literami, tak by ustrzec się ewentualnych błędów w interpretacji z naszej strony. Wejść do pobieralni można rzecz jasna z lewego menu, gdzie stosowny link znajduje się niemal na samym końcu listy linków. A na marginesie ciekawi jesteśmy jakie jeszcze pliki widzielibyście w pobieralni. Macie jakieś sugestie ?  



7.12.2013

DZIESIĄTY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Dzisiaj mieliśmy zamiar napisać Wam nieco o spotkaniu kolekcjonerów w Poznaniu, ale z racji kaprysów pogodowych spotkanie to odwołano. W ramach zadośćuczynienia przedstawiamy dzisiaj wizerunek dziesiątego już Znaczka Kolekcjonera.

Znaczek Kolekcjonera No. 10 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Pustułeczka

Pustułeczka (Falco naumanni) jest ptakiem z rodziny sokołowatych. Zamieszkuje południowo-wschodnią część Europy. W Polsce ptak ten dawniej sporadycznie wyprowadzał lęgi, a spotykany był na terenie kraju. Obecnie zalatuje do Polski i to tylko wyjątkowo. W ciągu minionych 25 lat w Polsce obecność pustułeczki odnotowano zaledwie 6 razy. Jest to gatunek trudny do rozróżnienia od pokrewnej i większej pustułki. W porównaniu z nią jest smuklejsza, ma węższe i bardziej spiczaste skrzydła oraz krótszy ogon z dłuższymi środkowymi piórami. Samiec ma bardziej popielatą głowę oraz jasne szpony dzięki którym ptak ten nazywany był niegdyś "bialoszponem". Pustułeczka waży średnio około 150-200 gram. Rozpiętość jej skrzydeł sięga 60-70 cm przy średniej długości ciała 30 cm. Gatunek ten zasiedla tereny ciepłe, suche łąki i otwarte, słabo zagospodarowane rolniczo pola, gdzie znajduje się duża ilość owadów. Gniazdo zakłada w dziupli spróchniałego drzewa, rzedziej w szczelinach skalnych czy wieżach budynków. Pożywienie pustułeczki to głównie duże owady, czasem gryzonie. Nigdy jednak nie poluje na ptaki. Tak sprecyzowany rodzaj pokarmu sprawia, że z powodu jego braku w zimie ptak ten musi migorwać do Afryki. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze uznany za wymarły.



1.12.2013

FILM ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓWfilm

Prawie dwa miesiące minęły od II Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wielu z nas zdążyło już zapomnieć o spotkaniu lub powoli myśli o kolejnym, a tymczasem wczoraj ukazał się w sieci film dookumentujący to spotkanie. Materiał filmowy nakręcony został przez Wieśka i Agatę z Krakowa, znanych jako AWteam. Prace nad montażem filmu, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trwały głównie popołudniami i wykonywane były w czasie wolnym od innych zajęć. W związku z tym jesteśmy niezmiernie wdzięczni za trud włożony w przygotowanie tego materiału i serdecznie dziękujemy, że będziemy mogli wspominać wydarzenia minionego spotkania oglądając ten film. Zapraszamy zatem do zapoznania się z wideorelacją  II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego Polska 



27.11.2013

NOWY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Długo nie było nowego znaczka, ale w końcu jest. Z radością go prezentujemy. Patrząc na mapę ZT w Polsce obszar pomiędzy wschodnią częścią woj. dolnośląskiego, a Śląskiem i Beskidem Żywieckim świecił pustkami. W takiej sytuacji potrzeba znaleźć jeden punkt, od którego zacznie się powoli zapełniać reszta obszaru. prezentacja BardoTakim kluczowym miejscem jest Racibórz i znaczek z charakterystyczną dla tego miasta basztą. Powstanie każdego znaczka ma zawsze swoją historię. Mało kiedy o niej opowiadamy, ale tym razem zrobimy wyjątek. W dniach 19-21 września odbywało się w Bardzie bardzo ciekawe międzynarodowe sympozjum w ramach projektu „Muzyka na szlakach”, które było połączone z VIII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. Na tym sympozjum miałem przyjemność wygłosić wykład pt. Znaczek Turystyczny na szlaku transgranicznym. Był to ostatni wykład przed obiadem, a już mieliśmy czasowy poślizg. Nie miałem więc łatwego zadania. prezentacja RaciborzJednak wszystko się udało, a słuchaczom bardzo spodobała się idea ZT. W kuluarach poprosiła mnie o rozmowę Pani Prezes Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. Przedstawiła pomysł oznaczenia ZT całego szlaku cysterskiego, który zrzesza 21 obiektów. Bardzo się ucieszyłem, ciekawy pomysł, ale trzeba jeszcze poczekać i wziąć pod uwagę różne okoliczności. Za kilka dni ta sama Pani napisała do mnie z propozycją wykładu na temat ZT na Konwencie Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta i Starosty Raciborskiego, który miał się odbyć 2 października. Co miałem robić, pojechałem i wygłosiłem w tak zacnym gronie wykład nt. Produkty turystyczne Ziemi Raciborskiej – promocja poprzez Znaczki Turystyczne. Obecny na spotkaniu Prezydent Raciborza po zakończonym wykładzie powiedział, że to świetna idea i z pewnością będzie chciał, aby Racibórz mógł się promować przy pomocy tej idei. Formalności i ustalanie grafiki trochę trwało, ale zakończyło się sukcesem. Tak właśnie powstał ten znaczek. Ufam, że osoby obecne na tym spotkaniu pójdą za przykładem Raciborza i stanie się tak, jak brzmiał tytuł wykładu, Ziemia Raciborska będzie się promowała także poprzez Znaczki Turystyczne.

Zbigniew Romankiewicz i Zespół Znaczki Turystyczne Polska

BASZTA W RACIBORZU No. 170 170

Baszta w Raciborzu została wybudowana po pożarze miasta około 1574 roku. Usytuowana była w ciągu murów obronnych. Prawdopodobnie pierwotnie baszta miała tylko trzy ściany i była otwarta od strony miasta. Zbudowana została na planie prostokąta, w trzech czwartych wysokości przecięta była silnie profilowanym gzymsem, ponad którym znajdowały się strzelnice. Pierwotnie budowla oprócz dawania schronienia obrońcom pełniła także rolę więzienia. W XVII wieku mieli być w niej więzieni mistrzowie masarscy, których oskarżono o zawyżanie cen. Obecnie budowla posiada cztery ściany,a w ich narożach cztery kwadratowe wieżyczki. Do baszty przylega fragment murów miejskich.

GPS: 50.089292, 18.220076,  Miejsce sprzedaży: Raciborskie Centrum Informacji, ul. Długa 2



24.11.2013

II SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W WIELKOPOLSCE

plan_mapyW najbliższym czasie tj. 7 grudnia 2013 roku, z inicjatywy wielkopolskich kolekcjonerów, odbędzie się w Poznaniu II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Podobnie jak w ubiegłym roku wielkopolscy kolekcjonerzy ZT planują spotkanie w jednym z poznańskich lokali. Spotkanie planowane jest na godzinę 17:00 w lokalu Nastawnia PoC w Parku Wieniawskiego (GPS: 52.41065; 16.915426)

Celem spotkania jest przede wszystkim wzajemne poznanie się znaczkowej braci. Spotkanie ma ponadto rozpropagować znaczkową pasję wśród nowych osób zainteresowanych tą ideą. W planach są także rozmowy nt. teraźniejszości i przyszłości Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Więcej informacji nt. Planowanego spotkania można znaleźć na kolekcjonerskim forum znaczkowym oraz na naszym profilu w serwisie Facebook. Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenie na forum, poprzez Facebook lub pisząc na adres hubert@znaczki-turystyczne.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do środy 28 listopada (później musimy już dokonać rezerwacji miejsc).



28.10.2013

KOLEJNA RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW

Kilka dni temu przy okazji publikowania relacji z II Spotkania Kolekcjonerów prosiliśmy Was o nadsyłanie swoich tekstów, filmów i fotografii związanych z tym wydarzeniem. Dzisiaj dotarł do nas tekst Agaty i Jarka, którzy tak oto relacjonują II Spotkanie....

"Kolejny rok i następne długo oczekiwane II Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Tym razem spotkanie odbyło się w Górach Sowich w schronisku „Orzeł” położonym na zboczach najwyższego szczytu – Wielkiej Sowy. Pogoda dopisała, ciepło i złote kolory jesieni dodały uroku spotkaniu. Oficjalne spotkanie zaplanowane było na sobotę 12 października, ale była możliwość wcześniejszego przyjazdu już w piątek. W związku z tym nasza wyprawa rozpoczęła się właśnie w tym dniu i nie byłaby udana, gdybyśmy nie zdobyli dostępnych po drodze znaczków...."

Przeczytaj całą relację >>



22.10.2013

500 000 WEJŚĆ

www_500

Od 1.07.2012 roku upłynął 1 rok, 3 miesiące, 23 dni, 9 godzin. To dużo, a jednocześnie niewiele. Dla osób w moim wieku to tylko mgnienie oka. Od tej bowiem daty zaczęła działać nowa strona internetowa Znaczków Turystycznych. Patrząc wstecz nigdy bym nie przypuszczał, że tak szybko osiągniemy 500 000 wejść. Jednak wszystko jest możliwe. Ale nie dzieje się to samo przez się. Dlatego na początku chciałbym podziękować wszystkim, którzy codziennie wchodzą na stronę i czytają, patrzą co nowego, posiadają swoją wirtualną kolekcję, biorą udział w dyskusjach na forum. Potem tym, którzy wchodzą raz na jakiś czas, bo przecież nie samym znaczkiem żyje człowiek. Dziękuję także tym, którzy zaglądnęli tu z ciekawości lub zupełnie przypadkowo. To dzięki Wam ta strona żyje, a idea kolekcjonerska się rozwija. Przez tych 478 dni naszą stronę odwiedziło statystycznie 1046 osób dziennie. Średnio w ciągu tych 11472 godzin odwiedziły nas 44 osoby na godzinę, wliczając także godziny nocne. Nie chodzi tu tylko o samą statystykę, ale o dobro jakie powstaje dzięki turystyce i odwiedzaniu ciekawych miejsc naszej Ojczyzny. Strona jest tylko narzędziem, reszta jest w naszych rękach. Zapraszamy więc do wierności naszej stronie, ale także do wędrówek, rozwijania pasji, dzielenia się pięknymi wrażeniami ze swoimi partnerami i dziećmi. Zaznaczmy się pozytywnie w naszym życiu, w życiu naszych najbliższych! Na koniec nie mogę nie wspomnieć osób, które współtworzą tę stronę. Ich praca jest czasami niewidoczna, mozolna, wykonywana w nocy, kosztem snu i wolnego czasu. Bardzo sobie cenię to, co robicie dla rozwoju idei Znaczków Turystycznych – dziękuję.

Zbigniew Romankiewicz - Znaczki Turystyczne



22.10.2013

ZNACZKOWE NOWOŚCI WYDAWNICTWA PLAN

plan_mapyPamiętacie jak w lipcu przedstawiliśmy Wam na FB mapę Śnieżnika Wydawnictwa PLAN z reklamą Znaczka Turystycznego na okładce? To była pierwsza mapa z tak miłym dla nas akcentem.

Kontakt z Wydawnictwem PLAN rozpoczął się przy okazji wydania tegorocznej mapy „Znaczki Turystyczne w Polsce”. Wtedy to Wydawnictwo postanowiło pomóc w rozpropagowaniu idei Znaczka Turystycznego w Polsce. W związku z tym zaproponowano wydanie serii map przedstawiającej różne regiony Polski z umieszczoną na okładce reklamą Znaczków Turystycznych oraz wewnątrz z zaznaczonymi Znaczkowymi Miejscami Turystycznymi w tych regionach, reklamą ZT w legendzie i ilustracją z naszej Znaczkowej Mapy. Dotychczas ukazały się następujące pozycje mapowe: wspomniany już Śnieżnik z planem Międzygórza, Masyw Śnieżnika, Beskid Śląski, Szczyty Beskidu Śląskiego – przewodnik, Województwo Opolskie z planem Opola (mapa samochodowo – krajoznawcza) oraz Województwo Opolskie – atrakcje turystyczne. Ciekawostką są wydania na folii – POLYAR, mapy odpornej na zniszczenie, wilgoć, deszcz, idealnej na każde warunki pogodowe. Wygodnej w użyciu, gdyż nie wymaga stosowania mapnika. Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu PLAN za bezinteresowną współpracę, dzięki której idea znaczka zagości w wielu miejscach, gdzie jeszcze nie jest znana powiększając w ten sposób grono kolekcjonerów, a tym samym przyczyniając się do rozwoju turystyki naszego kraju. Więcej o mapach na stronie WYDAWNICTWA PLAN Tyle teorii, spójrzcie jak reklama ZT prezentuje się na mapach FOTO FB . Zachęcamy do osobistego zapoznania się z mapami, sezon turystyczny trwa cały rok... 



19.10.2013

Czas pędzi jak oszalały i nim się spostrzegliśmy mija tydzień od naszego spotkania kolekcjonerów w Górach Sowich. Poniżej przedstawiamy Wam relację ze spotkania przygotowaną przez jednego z kolekcjonerów. Czekamy na więcej podobnych relacji tekstowych, fotograficznych czy video. Materiały prosimy przesyłać na info@znaczki-turystyczne.pl

2spotkanie grupZa nami II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku miało miejsce 12 października w schronisku Orzeł w Górach Sowich. Część uczestników spotkania przybyło na miejsce już w piątek i tego dnia, a raczej wieczoru trwały już nieoficjalne dyskusje. Jednak oficjalna część spotkania rozpoczęła się dopiero w sobotę o godzinie 10:00 a zainaugurowało ją przemówienie Zbigniewa Romankiewicza nt. sytuacji Znaczków Turystycznych w Polsce, związanych z nimi planami i dotychczasowymi osiągnięciami. Na temat idei ZT w Europie opowiedział David Holub – pomysłodawca idei ZT, który przy okazji zdradził także kilka szczegółów dotyczących rozwoju ZT w Europie. Kontynuacją tego wystąpienia była opowieść Jarda Fredo - kolejnego gościa z Czech, który przedstawił jak w jego przypadku rozwija się pasja kolekcjonowania ZT oraz w jaki sposób zrzeszają się kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych w Czechach. 

Przeczytaj więcej nt. II Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych >>



15.10.2013

NOWE ZNACZKI SPECJALNE

Osoby, którym z jakiś powodów umknęły nasze newsy dodawane roboczo podczas II Spotkania Kolekcjonerów informujemy, że w miniony weekend pojawiły się dwa znaczki specjalne. Pierwszym z nich był wydany właśnie z okazji II Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, Znaczek Okolicznościowy upamiętniający to wydarzenie. Wydano także dziewiąty Znaczek Kolekcjonera, który podczas spotkania wręczono dwóm kolekcjonerom..

Znaczek Kolekcjonera No. 9 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Pardwa mszarna

Pardwa mszarna (Lagopus lagopus) – to średniej wielkości ptak z rodziny kurowatych. Pardwy te dorastają do ok. 40 cm długości. Rozpiętość ich skrzydeł to ok 60-65 cm, a masa ciała często dochodzi do 600 g. 50009 Wiosną i latem upierzenie tej pardwy jest brązowo-brunatne, przy czym podbrzusze pozostaje białe. Zimą ptaki przepierzają się całkowicie na biało. Dziób krótki, mocny, nogi całkowicie opierzone. Gatunek ten rozmnaża się na przełomie maja i czerwca. Samica składa tylko jeden lęg (do 12 jaj). Gniazdo buduje na ziemi, wykopuje dołek, wyściela go suchymi częściami roślin. Pożywienie to głównie części roślin - pąki, jagody, nasiona, a w okresie letnim także bezkręgowce. Ptak ten występuje licznie w Skandynawii, gdzie jest ptakiem łownym. Zasiedla głównie wrzosowiska i mszary. Na terenie Polski (w jej obecnych granicach) Pardwa mszarna gniazdowała prawdopodobnie jeszcze w XVI wieku. W XIX wieku dwukrotnie notowano ten gatunek w północno-wschodniej Polsce. W naszym kraju znaleziono jednak liczne ślady występowania tego gatunku w osadach pochodzących z plejstocenu. Obecnie w Polsce jest uznawana za gatunek wymarły.



12.10.2013

II SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW

iispotkanie grupoweZapewne czekacie z niecierpliwością na słów kilka z dzisiejszego II Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Oczywiście nie będzie to obszerna relacja, a jedynie jej skrót, ale myślimy, że dzięki niemu przynajmniej ogólnie przybliżymy Wam atmosferę spotkania i to co się na nim działo. Zaczniemy zatem od tego, że cieszymy się niezmiernie z ilości osób jakie zaszczyciły nas swoją obecnością. W sumie w spotkaniu wzięły udział 52 osoby, wśród których znaleźli się przedstawiciele Centrali Znaczków Turystycznych z Rymarova oraz czołowi przedstawiciele ZT z Czech. Obrady rozpoczęliśmy wystąpieniem Zbigniewa Romankiewicza – przedstawiciela Znaczków Turystycznych w Polsce, który przedstawił zarys kolekcjonerstwa Znaczków Turystycznych. Następnie głos zabrali liczni kolekcjonerzy, którzy współtworzą polską społeczność wielbicieli ZT skupioną wokół strony internetowej i profilu w serwisie Facebook. Gwoździem programu była premiera Znaczka Okolicznościowego wydanego specjalnie z okazji spotkania oraz inauguracja 9 Znaczka Kolekcjonera, uroczyście wręczonego Krzysztofowi z Sosnowca.  Po obradach uczestnicy spotkania udali się na wieżę widokową na Wielkiej Sowie, a po uroczystej kolacji rozpoczęła się nieoficjalna część spotkania czyli „nocne Polaków i Czechów rozmowy”.



9.10.2013

PAROWOZOWNIA WOLSZTYN No. 358358

Miło nam poinformować, że lada dzień pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych zapraszamy do Parowozowni Wolsztyn. Tym samym przypominamy, że znaczek ten jest 220 znaczkiem jaki dostępny jest dla turystów i 13 istniejącym znaczkiem w województwie wielkopolskim.

Parowozownia Wolsztyn składa się z ośmiostanowiskowej hali wachlarzowej budowanej w latach 1907-1909r. Przy hali zbudowana jest wieża wodna z 1907 roku mieszcząca 100 metrów sześciennych wody. W przyziemiu znajduje się zestaw pomp czerpiących wodę z jeziora Berzyńskiego. Do hali od strony ulicy Fabrycznej przylega budynek administracyjny, w którym znajdują się biura dyspozytora, mistrza i naczelnika. Tory wyjazdowe z hali zbiegają się w obrotnicy o średnicy 20,5 metra. Za obrotnicą znajduje się skład opału i urządzenia do nawęglania, wodowania i kanał rewizyjny służący oględzinom i smarowaniu parowozów. Na terenie Parowozowni znajdują się także liczne pomieszczenia magazynowe oraz wiata wystawiennicza dla dawnych urządzeń naprawczych. Na torach stoją eksponaty, parowozy, dźwigi, wagon z pociągu ratunkowego oraz pług. Część lokomotyw wyeksponowanych jest na torach stacyjnych. Parowozownia w Wolsztynie jest jedyną parowozownią w Europie, gdzie do dnia dzisiejszego parowozy codziennie prowadzą ruch planowy na kolejowych szlakach.

GPS: 52.106576, 16.112662,  Miejsce sprzedaży: Dyspozytornia Parowozowni Wolsztyn



6.10.2013

II SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW – GÓRY SOWIE

Drodzy Kolekcjonerzy, chciałem na początku podziękować za liczne zainteresowanie naszym spotkaniem. Byłem mile zaskoczony Waszymi listami, telefonami i @ oraz liczbą osób, które wyraziły pragnienie być z nami 12 października w Górach Sowich. Niestety liczne obowiązki, odległość, praca, opieka nad dziećmi nie pozwoliły wszystkim chętnym wziąć udział w zlocie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Będą nam jednak towarzyszyli nie tyle ciałem, co duchem. Jest również spora grupa kolekcjonerów, która zgłosiła się i będzie aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Na dzień dzisiejszy to 42 osoby, które będą w pierwszy lub drugi dzień nocować w schronisku Orzeł. To pokaźna grupa, która dobrze wróży dla rozwoju Znaczków Turystycznych w Polsce. Jeszcze nie wiem ile osób przyjedzie tylko na sobotę, ale wszyscy się zmieszczą i są mile widziani. Dla osób przyjeżdżających w piątek, kolacja będzie o godz. 18.00, a śniadanie w sobotę i niedzielę między 8.00 a 8.30 Szczegółowy plan spotkania przedstawiam tutaj , chcąc jednak podkreślić, że to nie jest konferencja, ale spotkanie. Dlatego nie zawsze będziemy trzymać się kurczowo ustalonych godzin. Gdyby ktoś potrzebował transport ze stacji kolejowej czy PKS, prosimy o kontakt, dysponujemy samochodem. Gdyby ktoś dysponował wolnym miejscem w swoim samochodzie, proszę o kontakt na FB, może uda się w ten sposób pomóc innym kolekcjonerom, którzy takich możliwości nie mają. Opłaty za nocleg i posiłki będziemy zbierać przy zakwaterowaniu, każdy wie ile ma zapłacić. Dla pewności przypomnę: śniadanie – 12 zł, obiad – 18 zł, uroczysta kolacja – 20 zł /tutaj zmiana, ponieważ będziemy siedzieć trochę dłużej, czyli nie będzie to zwyczajna kolacja/, nocleg – 25 zł /proszę pamiętać o zabraniu ręczników/, kolacja w piątek – 12 zł. W trakcie naszych bloków tematycznych /od 10.00 do 14.30/ gospodarz schroniska zaoferował nam kawę, herbatę, ciasteczka, paluszki, orzeszki, wodę, opłata 10 zł od osoby.  I jeszcze pozostaje tzw. Fundusz piwny, winny :) Przywiozę ze sobą beczkę czeskiego piwa Gambrinus, którą możemy śmiało wypić w czasie wieczornego spotkania oraz kilka butelek dobrego morawskiego wina. Napoje te są dla rozweselenia serc kolekcjonerów, nie dla zarobku. Jednak muszę za nie zapłacić, bo firma nie bardzo może kupić alkoholu, dlatego proponuję ceny zakupu: piwo – 4 zł, wino /lampka/ – 2 zł. Po prostu niech każdy policzy jakie mniej więcej będzie miał pragnienie i wpłaci na fundusz :) W trakcie przerw będą do nabycia mapy, dzienniki kolekcjonera, koszulki, czapki, kompasy itd. po prostu wszystko, co jest związane ze Znaczkami Turystycznymi. Oczywiście ulotki, zakładki i zaznaczeniówki będą do wzięcia za darmo. W razie jakichkolwiek pytań, proszę pisać na info@znaczki-turystyczne.pl

Zbigniew Romankiewicz koordynator projektu

oraz Zespół Znaczki Turystyczne Polska



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 52 53 54 55 56 59 >>