Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1306
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1306!
<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 60 >>

13.10.2018

VII Spotkanie Kolekcjonerów ZTPo wczorajszej turystycznej części spotkania dziś pora na część główną, z wystąpieniami zaproszonych gości. Tradycyjnie ten fragment spotkania rozpoczęliśmy od podsumowania tego co wydarzyło się przez miniony rok. Była też mowa o planach i tradycyjne upominki dla wszystkich zebranych znaczkomaniaków.

Jednym z upominków jest ten właśnie znaczek okolicznościowy, ktory jak mówią kolekcjonerzy "zdobyty podczas spotkania smakuje i cieszy bardziej". To już siódmy znaczek poświęcony naszym corocznym spotkaniom. Tworzy on piękną serię, pokazując miejsca, w których dane nam było się spotykać. 

ZO - VII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - WIELKOPOLSKA 

Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, za każdym razem w innym miejscu Polski. Nasze spotkania mają charakter imprezy turystycznej, w której piątek przeznaczony jest na zwiedzanie. Sobota to zawsze dzień głównych obrad, podczas których głos zabierają zaproszeni goście. Dzień ten kończy się wspolnym biesiadowaniem i rozmowami kolekcjonerów, które często kończą się w późnych godzinach nocnych. Każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję. 



12.10.2018

654Ostatni punkt wycieczki to znany większości z Was Folwark w Wąsowie. Tu czekała na nas kolejna niespodzianka w postaci jeszcze ciepłego drewnianego krążka, prezentującego dawne zabudowania folwarczne, w skład których wchodziły także budynki mieszkalne pracowników.

Znaczek dostępny jest w folwarcznej kawiarni, ale warto poświęcić nieco czasu, by przespacerować się wzdłuż pobliskiej alei i zobaczyć te ciekawe zabudowania..

ZABUDOWANIA FOLWARCZNE W WĄSOWIE  No. 654

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelm von Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli. Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju.



12.10.2018

653Nasza dzisiejsza trasa doprowadziła nas w końcu do Opalenicy, gdzie na wycieczkowiczów czekała kolejna niespodzianka w postaci kolejnego nowego znaczka, który uczestnikom wycieczki został wręczony przez samego Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca.

Prezentowany właśnie znaczek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a budynek ratusza, który na nim przedstawiono w rzeczywistości prezentuje się równie imponująco. Interesująca jest także historia tego obiektu, ale o tym to już każdy może przeczytać w załączonym opisie lub posłuchać w bardziej obszernym nagraniu audio "dołączonym do znaczka".

Zapraszamy do Opalenicy.

RATUSZ W OPALENICY  No. 653

Obecny ratusz zastąpił drewnianą budowlę magistratu pochodzącą z XVII wieku, która znajdowała się w centralnej części opalenickiego rynku. Drewniany budynek został rozebrany w 1884 roku. Powstały na nowo w 1897 ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, według projektu grodziskiego budowniczego W. Dolsciusa. W części centralnej ratusza znajduje się portyk wsparty na czterech filarach, które podtrzymują reprezentacyjny taras. Swoim stylem budowla nawiązuje do tradycji renesansu. Została ona zwieńczona charakterystyczną, ozdobną wieżyczką nawiązującą do poprzedniego budynku ratusza z XVII wieku. W roku 1909 przeprowadzono remont nowego ratusza i zainstalowano w nim pompę napędzaną silnikiem benzynowym do tłoczenia wody. Dziś budynek ratusza to siedziba Urzędu Miejskiego w Opalenicy.



12.10.2018

736Część turystyczną Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych rozpoczynamy od nowotomyskiego rynku, na którym znajduje się znany większości "Wiklinowy Kosz - Gigant" bedący jednocześnie elementem miejscowego "wiklinowego szlaku". To jednak nie jedyna atrakcja turystyczna tego miejsca, bowiem na rynku znajduje się również dawny ratusz miejski, w którym swoją siedzibę ma obecnie Sąd w Nowym Tomyślu. 

W ten oto sposób znaczkową premierą rozpoczynamy zwiedzanie Nowego Tomyśla i okolicznych atrakcji, a nowinę o nowym znaczku zgromadzonym turystom przekazał Pan Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Nowego Tomyśla oraz tutejszych atrakcji i gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią kolejnego, interesującego obiektu.

BUDYNEK SĄDU W NOWYM TOMYŚLU - DAWNY RATUSZ MIEJSKI  No. 736

Zlokalizowany w centralnej części placu Niepodległości budynek sądu, pełnił wcześniej rolę miejskiego ratusza. Nie jest to jednak pierwsza budowla o tym charakterze wzniesiona w tym miejscu. Pierwszy ratusz powstał ok. 1806 roku, a kolejny w 1865 roku. Obecnie istniejący budynek wzniesiono w 1879 roku i nosi on cechy stylu eklektycznego z elementami klasycystycznymi. Ciekawostką jest fakt iż dawniej w budynku tym oprócz ratusza mieściło się więzienie komunalne, a swoje siedziby miały tu m.in. urząd stanu cywilnego czy szkoła muzyczna. Wejście do budynku ozdabia wsparty na dwóch kolumnach portal ponad którym znajduje się ozdobny kartusz podtrzymywany przez dwie postaci kobiece, dzierżące w dłoniach symbole władzy i prawa. Budynek posiada dwa symetryczne skrzydła, które wraz z fasadą tworzą swoista literę U. Środek tej litery to wewnętrzny dziedziniec, wykorzystywany dawniej dla potrzeb tutejszego więzienia. Od roku 2003 do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu.



11.10.2018

2. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Pod koniec września dostaliśmy zaproszenie na drugie już urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zaproszenie rzecz jasna przyjęliśmy, ale przez chwilę zastanowiliśmy się nad tym czy to nie za wcześnie, bo przecież dopiero co byliśmy na urodzinach w Komornikach. Wszystko jednak się zgadzało, minął kolejny rok, a to nasze złudne wrażenie to wina czasu, który jednak za szybko biegnie.

Dzisiaj przedstawiamy Wam krótką relację z imprezy w Komornikach autorstwa samej szefowej komornickiego klubu. Dzięki temu macie niepowtarzalną okazję przeczytać o tym właśnie teraz, a nie za 3 tygodnie :-)

Usiądźcie zatem wygodnie i czytajcie, a jeśli zechcecie to nawet możecie zdjęcia obejrzeć i kliknąć lajka na facebooku. Zachęcamy.

Relacja - 2. Urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach >>



10.10.2018

GniewMimo ostatnio napiętego harmonogramu udało nam się przygotować jeszcze jedną znaczkową niespodziankę w tym tygodniu. 

Przedstawiamy zatem na znaczkach trzy lokalne atrakcje turystyczne Gniewa i mamy nadzieję, że za ich pośrednictwem miasto to znajdzie się także w Waszych planach turystycznych. Miejscami, które w Gniewie trzeba odwiedzić są kolejno:

ZAMEK KRZYŻACKI W GNIEWIE  No. 661

FIGURA MISIA MACIUSIA W GNIEWIE  No. 662

STAŁA WYSTAWA KAPSLI W GNIEWIE  No. 663

Tradycyjnie wszelkie informacjie odnośnie ww. miejsc znajdziecie w opisach znaczków, pod którymi znajdziecie również dane miejsc sprzedaży. Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 11 października

Mamy nadzieję, że jeszcze tej jesieni wielu turystów odwiedzi Gniew i będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się wrażeniami z wycieczek znaczkowym szlakiem.



10.10.2018

Czas pędzi jak oszalały i mimo, iż jesteśmy na chwilę przed Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów to ogłaszamy, że prowadzimy zapisy na kolejną partię naszych turystycznych pieczątek.

W tym roku wszystko przesunęliśmy o miesiąc do przodu, aby bez problemów zdążyć przed świątecznymi korkami na poczcie i mieć troszkę więcej czasu na realizację.

O sprawach technicznych dotyczących składania zamówień przeczytacie TUTAJ >>. Na zgłoszenia czekamy do 25 października, a później tradycyjnie kilka dni potrzebujemy na akceptację projektów, kilka na realizację zamówienia i oczekiwanie na wpłaty. Podchodząc całkiem realistycznie (o ile nie wydarzy się nic nieprzewidywanego), zakładamy rozpoczęcie wysyłki ok. 20 listopada.

Pamiętajcie jednak, że to od Was w głównej mierze zależy sprawność z jaką przeprowadzimy całą operację. Lata ubiegłe pokazały nam już, że nie czytacie komunikatów, nie odbieracie e-maili i nie podajecie wszystkich niezbędnych danych. Brak jakiegokolwiek składnika powoduje kolejne opóźnienia, pytania i naciąganie czasu, który nie jest z gumy. 

Czekamy zatem na zgłoszenia. W najbliższych dniach będziemy bardzo zajęci, ale na pewno odezwiemy się po 15 października.



8.10.2018

ZO BP w Bielsku PodlaskimDla wielu z Was znaczki turystyczne to zabawa, ale całkiem spora grupa osób traktuje to jako coś więcej. Po ostatniej premierze ZO pojawiła się luka w numeracji i od razu zaczęły się spekulacje i pytania. A przecież to tylko zabawa.... 

Dziś, kiedy wszystkie materiały udało się spiąć w całość, możemy Wam pokazać wizerunek kolejnego znaczka okolicznościowego, który już 11 października pojawi się w sprzedaży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.

Biblioteka ta obchodzi zresztą jubileusz 90 lat istnienia i właśnie dzięki tej rocznicy możesie dzisiaj cieszyć się kolejnym znaczkiem z kuponem JOKER. Wszystkich zainteresowanych znaczkami zapraszamy do Bielska Podlaskiego, a poniżej krótka historia biblioteki.

ZO - 90 LAT MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BIELSKU PODLASKIM

Publiczna Biblioteka Miejska w Bielsku Podlaskim została założona w roku 1928, dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Organizatorką i długoletnią kierowniczką placówki była Raisa Miłkowska (Parfjanowicz). Biblioteka liczyła 5229 książek i była ważnym ośrodkiem kultury i oświaty oraz symbolem odrodzonego państwa, ponieważ zapewniała czytelnikom dostęp do polskich książek po wielu latach zaborów. W czasie II wojny światowej jej księgozbiór był wielokrotnie niszczony przez okupantów. Po wyzwoleniu, w roku 1944, została reaktywowana, a od 1975 roku nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim. Obecnie biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 80 tys. woluminów, czytelnię czasopism, czytelnię internetową oraz multimedia. W ostatnich latach, głównie dzięki projektom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka została zmodernizowana, wyremontowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Jest otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych, seniorów i najmłodszych czytelników, oferując oprócz księgozbioru liczne i różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe. Obecna MBP, jako sukcesorka Publicznej Biblioteki Miejskiej w Bielsku Podlaskim obchodzi w bieżącym (2018) roku jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia.



4.10.2018

LegnicaKilkanaście dni temu wspominaliśmy o kolejnych znaczkach jakie szykują się na terenie Dolnego Śląska i dziś już możemy przedstawić Wam nieco więcej szczegółów na ten temat.

Otóż jak zauważyliście na załączonych grafikach dzisiejsza premiera dotyczy obiektów położonych w Legnicy i jej bezpośrednim sąsiedztwie. To obiekty, które doskonale uzupełniają już istniejącą sieć legnickich znaczków. Miejsca te trzeba koniecznie zobaczyć, ale warto również troszkę o nich poczytać i temu właśnie służą zamieszczone poniżej linki, gdzie oprócz opisów miejsc, znajdziecie dane miejsc sprzedaży znaczków i inne odnośniki do stron, które na pewno Was zainteresują i pomogą rozszerzyć wiedzę o prezentowanych obiektach.

MUZEUM BITWY LEGNICKIEJ W LEGNICKIM POLU  No. 637

AKADEMIA RYCERSKA W LEGNICY  No. 638

Zachęcamy do zwiedzania Legnicy i Legnickiego Pola. Informujemy przy tym, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 10 października. Czekajcie cierpliwie, a być może w niedługim czasie uda się wdrożyć kolejne krążki w tych okolicach. Trzymajcie kciuki. 



3.10.2018

ZO Rok Asnyka w KaliszuDziś chcemy Wam przedstawić kolejny znaczek okolicznościowy, o który od dzisiaj możecie się starać będąc w Kaliszu. To już 12 w tym roku znaczek okolicznościowy, który tym razem ma na celu upamiętnienie obchodzonego w Kaliszu "Roku Adama Asnyka". 

Prezentowany znaczek jest kolejnym pretekstem do odwiedzenia Kalisza i poznania, nie tylko jego zabytków, ale związanych z miastem wybitnych postaci.

Zapraszamy zatem do Kalisza, a o wydarzeniach związanych z patronem roku przeczytacie w poniższym opisie. Najnowszy znaczek już na Was czeka w Centrum Informacji Turystycznej. 

ZO - ROK 2018 W KALISZU ROKIEM ADAMA ASNYKA

Z okazji 180. rocznicy urodzin Adama Asnyka, oddając hołd kaliszaninowi - jednemu z największych poetów polskich, bojownikowi o suwerenny byt Rzeczypospolitej, działaczowi społecznemu oraz popularyzatorowi idei Niepodległościowych, Rada Miejska ustanowiła rok 2018 w Kaliszu Rokiem Adama Asnyka. Zaproszenie do współpracy w wykreowaniu godnego kalendarium wydarzeń okolicznościowych, entuzjastycznie przyjęły różnorodne środowiska w Kaliszu oraz osoby indywidualne, a obchody zintegrowały i pobudziły twórczo instytucje kultury, placówki oświatowe i akademickie, podmioty zajmujące się ochroną oraz popularyzacją dziedzictwa historyczno - kulturowego oraz stowarzyszenia. Całoroczny kalendarz, zawierający: wystawy, koncerty, spotkania, publikacje, akcje kulturalne dedykowane A. Asnykowi, jest zarówno świadectwem potrzeby wspólnego przeżywania istotnych dla mieszkańców wydarzeń, jak też wyrazem szacunku dla jednego z najwybitniejszych Synów tej Ziemi. Mijające miesiące, to czas kiedy Adam Asnyk był prawdziwie obecny w życiu społecznym i w kulturze. Wzmocnieniem tego wrażenia i próbą integracji lokalnej społeczności wokół osoby A. Asnyka był konkurs, w ramach którego wyłoniono logo Roku Adama Asnyka w Kaliszu. Sprawiający wrażenie uśmiechniętego - Asnyk „z emblematu” opracowanego przez Joannę Michalską, uczennicę Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu, ma z pewnością wiele radości z bogactwa - wielości i różnorodności projektów mu poświęconych.



2.10.2018

660Tak oto dotrwaliśmy do października i na początek miesiąca mamy dla Was kolejną znaczkową nowość. 

Tym razem zapraszamy do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie swojego własnego znaczka doczekała się stała wystawa pn. "Tramwaje na Wawrzyńca", prezentująca dawny tabor i dzieje tramwajowej komunikacji miejskiej Krakowa.

Na znaczku przedstawiono najstarszy eksponat znajdujący się na wystawie czyli tramwaj Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Jeśli natomiast chcecie poznać inne, równie ciekawe eksponaty, to koniecznie musicie odwiedzić wspomnianą wyżej wystawę. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się 4 października. Zapraszamy

TRAMWAJE NA WAWRZYŃCA - KRAKÓW  No. 660

Tramwaje na Wawrzyńca to tytuł stałej wystawy zabytkowych tramwajów, które prezentowane są w jednej z hal Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W hali tramwajowej, która została wybudowana w latach 1912-1913 znajdują się cztery tory tramwajowe na, których w sumie może pomieścić się 12 wagonów tramwajowych. Są to tramwaje elektryczne o rozstawie szyn 1435 mm (tzw. rozstaw normalnotorowy lub kolejowy). Muzeum współpracuje z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, które odnawia zabytkowe tramwaje i jest właścicielem części pojazdów z kolekcji. Najstarszym eksponatem, który jeździł w Krakowie jest Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Tramwaje tego typu zasilały tabor krakowskiego przewoźnika do końca lat 60. XX wieku. Na wystawie znajdują się również inne wagony, które pochodzą z późniejszych okresów historycznych XX wieku. Dzięki współpracy z MPK w Krakowie mogą być prezentowane odnowione wagony, które pochodzą choćby z Gdańska czy Wrocławia. Wystawa ta nawiązuje do czasów rozwoju taboru tramwajów „normalnotorowych”, a zwiedzający zobaczyć tu mogą tramwaje z rodzimej fabryki z Chorzowa, ale również z Sanoka, czy tramwaje produkcji Norymberskiej, którymi są MAN GT6 oraz T4 z doczepą B4. Turyści, odwiedzając tę wystawę, przekonają się, jak wyglądała ewolucja w taborze krakowskiej komunikacji miejskiej.



28.09.2018

ZO BrzeskoKończymy intensywny znaczkowo tydzień i przedstawiamy ostatnią premierę jaką dla Was przygotowaliśmy. 

Tym razem znaczek okolicznościowy, który od 6 października będziecie mogli zdobyć będąc w Brzesku. To kolejna okazja, by wzbogacić swój zbiór ZO i przy okazji zdobyć kupon JOKER, o który nie raz pytacie w korespondencji.

Przy okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować ks. Józefowi Drabikowi, który dostarcza Wam kolejnych powodów do wizyt w Brzesku. Zapraszamy zatem do zwiedzania kolejnego miejsca i odpoczynku na znaczkowym szlaku. 

ZO - SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA PRZY DRODZE "VIA REGIA" W BRZESKU

Początki parafii i kościoła św. Jakuba w Brzesku nierozerwalnie są związanie z lokalizacją miasta i sięgają XIV w. Murowana świątynia w stylu gotyckim zaczęła powstawać w XVI w. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary, za każdym razem mieszkańcy odbudowywali miasto i kościół. Dzisiaj neogotycki kościół św. Jakuba jest po generalnej rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2006 – 2010. W kościele św. Jakuba znajduje się neogotycki ołtarz z otaczaną czcią, wyrzeźbioną w drewnie figurą św. Jakuba, której wysokość wynosi 190 cm. Święty Jakub przedstawiony jest jako pielgrzym z muszlą na płaszczu z księgą Ewangelii trzymaną w prawej ręce i laską z tykwą trzymaną w lewej. Od 1921 roku w parafii znajdują się relikwie św. Jakuba. Przez Brzesko biegnie Droga św. Jakuba „Via Regia”, której początek jest we Lwowie a kończy się na granicy z Niemcami w Zgorzelcu. Od roku 2010 św. Jakuba Starszy Apostoł został ogłoszony decyzją Stolicy Apostolskiej - Patronem Miasta Brzeska. W parafii od 2016 roku istniej „Bractwo Jakubowe” którego celem jest opiekana Drogą Jakubową. Dnia 6 października 2018 r., Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, kościół św. Jakuba w Brzesku podniósł do godności Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku.



27.09.2018

555Dzisiaj premiera nietypowa i powiemy więcej - jedyna taka w swoim rodzaju, bo pierwszy raz w naszym kraju.

Otóż jak zapewne zauważyliście, numer widniejący na znaczku dotychczas przyporządkowany był do Muzeum Regionalnego Dom Grecki w Myślenicach. Muzeum jednak zakończyło swą działalność, budynek zyskał nowego właściciela, a w Myślenicach powstało nowe muzeum, które odziedziczyło poprzedni i jakże piękny numer.

Kończy się zatem pewna historia wypalona na drewnianym krążku, ale zaczyna nowa i jesteśmy przekonani, że będzie równie ciekawa. 

Muzeum zostanie otwarte 10 listopada, a prezentowany znaczek dostępny będzie w sprzedaży już od 1 października. Zapraszamy zatem do Myślenic do nowej placówki muzealnej oraz po nowy znaczek :-)

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W MYŚLENICACH  No. 555

Pomni swojej historii i walorów turystycznych miasta, myśleniczanie już w 1929 r. założyli pierwsze Muzeum, związane od początku z działalnością PTK, a później PTTK. Od roku 1979 muzeum mieściło się w zabytkowym budynku tzw. ,,Domu Greckiego”. Jak w 1918 r. odzyskanie przez Polskę niepodległości rozwinęło potrzeby i chęć tworzenia, tak w 100-lecie tego wydarzenia zrodził się pomysł powstania nowego Muzeum. Władze miasta powołały do życia placówkę o nazwie Muzeum Niepodległości w Myślenicach i podjęły decyzję o budowie nowego gmachu, którego otwarcie nastąpi 10.11.2018 r. Wybudowana w niecały rok nowoczesna siedziba przyciąga wzrok, a jej wnętrze kryje opowieść o przeszłości. Na trzech piętrach ukazane zostało w szerokim kontekście pojęcie niepodległości. Ekspozycja da odpowiedź na pytania: skąd wzięła się nasza tożsamość, jaka jest nasza przeszłość, dlaczego traciliśmy niepodległość i wreszcie co daje wolność? A główną rolę grają tu ludzie, którzy swoimi historiami wypełniali dzieje miasta. Zwiedzający zobaczy ekspozycję etnograficzną, pozna historię miasta, wejdzie do okopów pierwszej wojny światowej, by w końcu przez podziemie niepodległościowe dotrzeć do współczesności. Wizytówką muzeum jest XIX wieczny zegar pozyskany z ratusza miejskiego - symbolizuje czas odliczany do otwarcia placówki ale, także przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, której nie ma bez wolności.



26.09.2018

651Dziś przenosimy się na krańce Małopolski, w okolice Gorlic, a dokładnie do miejscowości Wapienne, w której znajduje się jedno z najmniejszych w Polsce, ale zarazem bardzo ciekawe uzdrowisko. 

I choć historia tego uzdrowiska jest stosunkowo krótka, to jednak warto odwiedzić Wapienne, by na własnej skórze przkonać się o właściwościach tutejszych wód i poznać kolejne historyczne miejsce, będące również jednym z celów turystycznych.

Opis miejsca znajdziecie poniżej, a po kliknięciu w link traficie na stronę z wszelkimi informacjami o znaczku, w tym także o miejscu jego sprzedaży. My jedynie dodamy, iż znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego serdecznie zachęcamy do wizyty w Wapiennem.

UZDROWISKO WAPIENNE - OŚRODEK WCZASOWO - LECZNICZY  No. 651

Uzdrowisko Wapienne znajduje się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego. Status uzdrowiska otrzymało w 1986 roku i jest to najmniejszy z kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Mimo to miejsce i właściwości lecznicze miejscowych wód są znane już od XVII wieku. Jako miejscowość uzdrowiskowa Wapienne zaczęło się rozwijać w XIX wieku. W 1848 roku tutejszy zakład zdrojowy posiadał trzy wille i łazienki z 50. wannami. Wyposażenie to uległo jednak zniszczeniu w pożarach, które pod koniec XIX wieku nawiedziły zakład. Po odbudowie kolejnych zniszczeń dokonał wybuch I wojny światowej. Uzdrowisko zostało odbudowane w latach 1920 -1924 i wiadomo, że w tym czasie leczniczych kąpieli zażywało tutaj blisko 100 osób dziennie. Kolejne zniszczenia spowodowała II wojna światowa, ale ponownie ośrodek odbudowano, a w roku 1955 uzdrowisko zostało przejęte i przeznaczono na ośrodek kolonijno-wypoczynkowy. W 1958 roku odbudowano budynek łazienek, a kilka lat później także dawny pensjonat, pawilony oraz uruchomiono zakład leczniczy. Dziś w uzdrowisku leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry, a do leczenia wykorzystuje wody mineralne siarkowe oraz wysokiej jakości borowinę.



25.09.2018

SieradzW ostatnim czasie często pojawiały się pytania o znaczki z centralnej Polski. My wiemy, że Wy chcecie mieć możliwość zdobywania znaczków wszędzie, ale czasem wdrożenie krążków musi trochę potrwać.

A tymczasem właśnie na terenie województwa łódzkiego pojawiły się trzy znaczkowe nowości, które przedstawiają poszczególne placówki muzealne wchodzące w skład Muzeum Okręgowego w Sieradzu. 

MUZEUM OKRĘGOWE W SIERADZU  No. 657

SIERADZKI PARK ETNOGRAFICZNY  No. 658

MUZEUM WALEWSKICH W TUBĄDZINIE  No. 659

Jak zwykle wszelkie niezbędne ustalenia prowadziliśmy do ostatniej chwili, ale już teraz wszystko wiemy i możemy Was poinformować, że prezentowane właśnie znaczki turystyczne już trafiły do sprzedaży. 

Planujcie zatem swoje znaczkowe wycieczki w te rejony i pamiętajcie, że dalszy rozwój znaczkowej idei zależy głównie od Was. Zwiedzajcie muzea, chwalcie się tymi wycieczkami, publikujcie materiały w mediach społecznościowych. To najlepszy sposób na pokazanie innym tego co nas wszystkich interesuje, a dla wielu swego rodzaju podpowiedź jakie miejsca warto w najbliższym czasie odwiedzić. Czekamy na Was zatem w oddziałach sieradzkiego Muzeum Okręgowego i liczymy na kolejne relacje ze znaczkowego szlaku.



25.09.2018

Podczas premiery znaczka turystycznego Radiostacji Gliwice obiecaliśmy poinformować Was, jak tylko ów znaczek pojawi się w sprzedaży. Dosłownie przed momentem taką informację otrzymaliśmy ze strony Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach i czym prędzej się nią z Wami dzielimy. 

Przypominamy tym samym, że gliwicki znaczek wygląda dokładnie tak jak na powyższym obrazku, a to co go dodatkowo wyróżnia to obecność QR kodu i powiązanego z nim nagrania audio.

Zapraszamy zatem do wizyty w Radiostacji Gliwice i gorąco zachęcamy do wysłuchania wspomnianego wcześniej nagrania.



24.09.2018

ŚwidnicaNa początku sierpnia, przy okazji premiery znaczka nr 665, zapowiadaliśmy kolejne  znaczki turystyczne w Świdnicy.

Jak zwykle byliście bardzo niecierpliwi i dostaliśmy w tej sprawie dobrych kilkanaście zapytań, ale na szczęście już za moment wszystko będzie jasne jak słońce.

Oto bowiem przedstawiamy najnowsze drewniane krążki ze Świdnicy, które tym razem przedstawiają odpowiednio:

MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA W ŚWIDNICY  No. 666

KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY - ZABYTEK UNESCO  No. 667

Zachęcamy do zwiedzania ww. obiektów i informujemy, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 26 września. Wszelkie szczegóły odnośnie miejsc sprzedaży, jak zwykle .podaliśmy na podstronach każdego ze znaczka. Zaglądajcie tam koniecznie, bowiem jak zwykle w pierwszych dniach po premierze możliwe, że będą tam zachodziły drobne zmiany. 

Liczymy na to, że jeszcze tej jesieni dostarczycie nam ze Świdnicy conajmniej kilka turystycznych relacji, a teraz już nie przedłużając zachęcamy do zapoznania się z zaprezentowanymi obiektami. 



17.09.2018

ZO WałbrzychKtoś ostatnio narzekał na niewielką ilość znaczków okolicznościowych, w związku z tym ten tydzień rozpoczniemy premierą właśnie takiego znaczka z kuponem JOKER. 

Tym razem znaczek do zdobycia w Wałbrzychu i tamtejszym Muzeum Porcelany, do zwiedzania którego wszystkich Was zapraszamy. Nie musimy chyba nikogo przekonywać do tego, że muzea ciągle się zmieniają i nawet jeśli odwiedziliście to miejsce kilka miesięcy temu, to dzisiaj na pewno traficie na nowe wystawy i eksponaty.

Przybywajcie zatem do Wałbrzycha, znaczek już na Was czeka. 

ZO - OD MUZEUM STAROŻYTNOŚCI DO MUZEUM PORCELANY - WAŁBRZYCH 1908 - 2018

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji upamiętnienia 110. rocznicy istnienia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Bieżący rok jest dla wałbrzyskiego Muzeum Porcelany rokiem wyjątkowym, z racji jubileuszu 110-lecia powstania tej instytucji. W 1908 roku z inicjatywy Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności założono muzeum regionalne, które gromadziło pamiątki związane z historią miasta i regionu. W 1926 roku muzeum przeniosło się do reprezentacyjnego Pałacu Albertich, w którym ma swoją siedzibę do dziś.



16.09.2018

KALISKI KLUB ZNACZKOMANIAKÓW PROMUJE ZNACZKOWĄ IDEĘ

Jakiś czas temu wspominaliśmy Wam o tworzącym się w Kaliszu ugrupowaniu złożonym z turystów i pasjonatów, kolekcjonerów znaczków turystycznych. 

Formacja nosząca nazwę "Kaliski Klub Znaczkomaniaków" została już zawiązana, a dwa tygodnie temu z pompą rozpoczęła działalność promując znaczki turystyczne i znaczkową ideę podczas Święta Ulicy Niecałej w Kaliszu.

To jednak nie jedyne wydarzenie, w którym wzięli udział członkowie klubu i właśnie dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wrześniowych akcji.

Relacja - Kaliski Klub Znaczkomaniaków na Święcie Ulicy Niecałej oraz Pikniku NGO >>



14.09.2018

Przypominamy, że jeszcze tylko kilka dni pozostało na zgłoszenie swojego uczestnictwa w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zapisy trwają do 20 września. 

Dzisiejszy komunikat ma za zadanie uświadomić Wam, że czasu jest już niewiele (do spotkania pozostało dokładnie 27 dni) oraz, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy wpadną do Nowego Tomyśla na 2 dni, czy na dwie godziny. Chcemy, by każdy poczuł się tego dnia wyjątkowo, by dla nikogo nie zabrakło miejsca (stanie to chyba niezbyt wygodna pozycja), musimy przygotować wiele elementów zależnych od spodziewanej ilości gości... no i odpowiednio dostosować ilość upominków. 

Ponadto dowiedzieliśmy się, że część osób nie dostało lub przegapiło zwrotny e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia (czasem poczta z nowego adresu e-mail trafia do folderu spam), dlatego te wszystkie osoby, które wysłały zgłoszenie, a nie otrzymały informacji zwrotnej prosimy o kontakt telefoniczny z Robertem (tel. 511 739 799), który zajmuje się zgłoszeniami i rejestracją gości. 


Więcej informacji

13.09.2018

Cz. 5 - Nie wszystkie znaczki mają kupony i naklejki

Minęło sporo czasu od kiedy publikowaliśmy ostatnią część "rozterek znaczkomaniaków", a tych w okresie wakacyjnym zebrało się całkiem sporo, dlatego właśnie dzisiaj wznawiamy cykl i postaramy się, przynajmniej na niektóre Wasze pytania odpowiedzieć.

Zdarzyło się ostatnio kilka razy, że uzupełniając Wasze braki zamówiliście jedne z pierwszych znaczków okolicznościowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo momentalnie posypały się skargi, że znaczki są niekompletne, że brakuje im kuponu, a co gorsza także naklejki.

Otóż informujemy po raz kolejny, że nie wszystkie znaczki takie kupony i naklejki posiadają. Tu akurat rzecz dotyczy dwóch znaczków okolicznościowych, ale czasem pytacie również dlaczego naklejek nie mają znaczki noworoczne.

Przedstawione na powyższej fotce znaczki okolicznościowe to jedne z pierwszych krążków. Żartobliwie można powiedzieć, że to już znaczkowa prehistoria, w której naklejki dopiero zaczęły się pojawiać. Do tego jak zapewne zauważycie znaczki te wyglądają troszkę inaczej niż te, które znacie. Mają zaokrąglone krawędzie i prawdopodobnie powstały jako znaczki komercyjne, które przemianowano na okolicznościowe. Takie właśnie ich przeznaczenie wyjaśniałoby brak kuponu.


Więcej informacji

6.09.2018

652Dokładnie 79 lat temu to właśnie to miejsce było elementem prowokacji hitlerowskiej i mamy nadzieję, że większości z Was właśnie z tym kojarzy się gliwicka radiostacja. Dziś to zabytek - pomnik historii Polski i jedno z tych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy.

I właśnie teraz jest ku temu wyśmienita okazja, bo Radiostacja Gliwice właśnie dołączyła do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku.

Niestety jeszcze przez chwilę znaczek będzie niedostępny, ale jak zapewniają nas pracownicy Centrum Informacji Turystycznej - Radiostacja Gliwice, znaczek trafi do sprzedaż w drugiej połowie września, o czym poinformujemy Was stosownym komunikatem. 

A tymczasem już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w Gliwicach i sięgnąć po garść informacji o obiekcie, jakie dla Was przygotowaliśmy.

RADIOSTACJA GLIWICE - POMNIK HISTORII  No. 652

Radiostacja Gliwice to kompleks składający się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch budynków mieszkalnych, który powstał w 1935 r. Najbardziej charakterystycznym elementem tego zespołu jest wieża nadawcza wybudowana z drewna modrzewia syberyjskiego, skręcona kilkunastoma tysiącami mosiężnych śrub, wznosząca się na wysokość 111 metrów. Obecnie jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W latach 30. gliwicka radiostacja służyła do retransmisji programu rozgłośni gliwickiej i wrocławskiej. Dzięki przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, dzielącej wtedy Górny Śląsk. Natomiast nocą sygnał z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Na skalę światową radiostacja w Gliwicach zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku, stając się elementem niemieckiej prowokacji mającej na celu ukazanie Polski jako agresora winnego rozpoczęcia wojny. Dziś w budynku zabytkowej stacji nadawczej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach. Warto obejrzeć w nim oryginalne oprzyrządowanie firm: Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske. W obiekcie odbywają się pokazy filmu „Uwaga! Tu Gliwice“, lekcje muzealne oraz wystawy. Teren wokół wieży i budynków radiostacji jest obszarem rekreacyjnym, mieści się tutaj również park sensoryczny. Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Stała się symbolem Gliwic i elementem krajobrazu Górnego Śląska.



4.09.2018

664Dziś dla odmiany przeniesiemy się na teren województwa warmińsko - mazurskiego. To właśnie tam, w połowie odległosci między Mrągowem, a Bartoszycami znajduje się Reszel z pozostałościami dawnego zamku krzyżackiego. Dziś mieści się w nim hotel i restauracja, ale w niczym to nie przeszkadza, by obiekt ten był pełnowartościową atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać i poznawać historię tego miejsca.

Prezentowany właśnie znaczek jest już dostępny w sprzedaży, a zamek warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego historię, ale też z uwagi na fakt, iż mieści się w nim sala rycerska i wystawa średniowiecznych narzędzi tortur. A jeśli już tu traficie to pamiętajcie, że na znaczkowym szlaku czasem też trzeba się posilić, a w tym z pewnością pomocna będzie tutejsza restauracja. Zapraszamy zatem do Reszla - znaczki już na Was czekają.

ZAMEK RESZEL  No. 664

Pierwsza krzyżacka strażnica stanęła tu już w 1241 roku. Budowę murowanego zamku rozpoczęto jednak dopiero sto lat później, a przyczyną takiego stanu rzeczy były ciągłe bunty pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli zakonną placówkę. Od 1243 r. Reszel formalnie należał do biskupów warmińskich, ale krzyżacka załoga opuściła go dopiero w 1300 roku. Budowę zamku rozpoczął w 1350 roku biskup Jan I z Miśni, kontynuował Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom, który nadał budowli rozmachu budując m.in. skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa oraz krużganki. Warownia była sprzężona z obwarowaniami miasta. Około 1505 r. rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych. Fortyfikacje były już przystosowane do użycia broni palnej. Kolejne większe prace remontowe przeprowadzono w latach 1594-1597. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską. Po pierwszym rozbiorze Polski zamek został przejęty przez władze pruskie i w 1780 r. ulokowano w nim więzienie. Po pożarach na początku XIX wieku zrujnowaną budowlę przekazano gminie ewangelickiej. Od roku 2001, po kolejnej renowacji, w zamku znajduje się hotel z restauracją, galeria i muzeum.



3.09.2018

650Dla wielu z Was właśnie dzisiaj zakończyły się wakacje, ale turystykę można uprawiać o każdej porze roku i w każdej chwili. Kontynuujemy zatem nasze zaproszenia do wartych odwiedzenia miejsc, a pretekstem do zwiedzania dziś zaprezentowanego obiektu niech będzie najnowszy znaczek turystyczny. 

Mowa oczywiście o Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie. Tam prezentowany właśnie znaczek będziecie mogli zdobyć od najbliższej środy tj. 5 września. Miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wyjazdy - wszak jeszcze przez chwilę mamy lato. 

I nie zapomnijcie o przesyłaniu nam swoich relacji ze zwiedzania ww. obiektu. A jeśli jeszcze nic na jego temat nie wiecie to zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej. Klikając natomiast na link traficie na podstronę znaczka, gdzie oprócz tego samego opisu znajdziecie linki do stron internetowych, które z pewnością pomogą Wam w lepszym zaplanowaniu wizyty.

SKANSEN ZAGRODA WSI PSZCZYŃSKIEJ W PSZCZYNIE  No. 650

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej położony jest we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na blisko dwóch hektarach powierzchni zgromadzono kilkanaście obiektów drewnianej architektury z okresu XVIII i XIX wieku. O znaczeniu historycznym i turystycznym świadczy fakt wpisania skansenu do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski, który to łączy najcenniejsze i najciekawsze obiekty z Górnego Śląska. Skansen posiada również wysoką wartość kulturalną i etnograficzną o czym świadczy szeroki zakres działań obiektu. W ofercie można znaleźć m.in. warsztaty edukacyjne i artystyczne oraz wydarzenia folklorystyczne jak Spotkania pod Brzymem, Święto Pszczoły, Stawianie Moja, Noc Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa.



31.08.2018

Dziś będzie o lektorach, ale nie tylko.... :-)

Jeśli słowo "lektorzy" wzbudziło w Was zaciekawienie, to przypominamy, że od początku roku wdrażamy projekt "Audiobedeker", w ramach krótego garstka osób przygotowuje teksty i nagrania, które później Wy możecie odsłuchiwać zdobywszy konkretne znaczki. I tak jak wszędzie także tu musi być ktoś ważny, bez kogo to wszystko byłoby niczym i to właśnie oni – lektorzy. Przedstawiamy Wam zatem Martę, Piotra i Roberta, którzy od kilku miesięcy użyczają swoich głosów, czytając opisy obiektów turystycznych znajdujących się na znaczkowym szlaku.


Więcej informacji

<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 60 >>