Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>

24.09.2018

ŚwidnicaNa początku sierpnia, przy okazji premiery znaczka nr 665, zapowiadaliśmy kolejne  znaczki turystyczne w Świdnicy.

Jak zwykle byliście bardzo niecierpliwi i dostaliśmy w tej sprawie dobrych kilkanaście zapytań, ale na szczęście już za moment wszystko będzie jasne jak słońce.

Oto bowiem przedstawiamy najnowsze drewniane krążki ze Świdnicy, które tym razem przedstawiają odpowiednio:

MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA W ŚWIDNICY  No. 666

KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY - ZABYTEK UNESCO  No. 667

Zachęcamy do zwiedzania ww. obiektów i informujemy, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 26 września. Wszelkie szczegóły odnośnie miejsc sprzedaży, jak zwykle .podaliśmy na podstronach każdego ze znaczka. Zaglądajcie tam koniecznie, bowiem jak zwykle w pierwszych dniach po premierze możliwe, że będą tam zachodziły drobne zmiany. 

Liczymy na to, że jeszcze tej jesieni dostarczycie nam ze Świdnicy conajmniej kilka turystycznych relacji, a teraz już nie przedłużając zachęcamy do zapoznania się z zaprezentowanymi obiektami. 



17.09.2018

ZO WałbrzychKtoś ostatnio narzekał na niewielką ilość znaczków okolicznościowych, w związku z tym ten tydzień rozpoczniemy premierą właśnie takiego znaczka z kuponem JOKER. 

Tym razem znaczek do zdobycia w Wałbrzychu i tamtejszym Muzeum Porcelany, do zwiedzania którego wszystkich Was zapraszamy. Nie musimy chyba nikogo przekonywać do tego, że muzea ciągle się zmieniają i nawet jeśli odwiedziliście to miejsce kilka miesięcy temu, to dzisiaj na pewno traficie na nowe wystawy i eksponaty.

Przybywajcie zatem do Wałbrzycha, znaczek już na Was czeka. 

ZO - OD MUZEUM STAROŻYTNOŚCI DO MUZEUM PORCELANY - WAŁBRZYCH 1908 - 2018

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji upamiętnienia 110. rocznicy istnienia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Bieżący rok jest dla wałbrzyskiego Muzeum Porcelany rokiem wyjątkowym, z racji jubileuszu 110-lecia powstania tej instytucji. W 1908 roku z inicjatywy Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności założono muzeum regionalne, które gromadziło pamiątki związane z historią miasta i regionu. W 1926 roku muzeum przeniosło się do reprezentacyjnego Pałacu Albertich, w którym ma swoją siedzibę do dziś.



16.09.2018

KALISKI KLUB ZNACZKOMANIAKÓW PROMUJE ZNACZKOWĄ IDEĘ

Jakiś czas temu wspominaliśmy Wam o tworzącym się w Kaliszu ugrupowaniu złożonym z turystów i pasjonatów, kolekcjonerów znaczków turystycznych. 

Formacja nosząca nazwę "Kaliski Klub Znaczkomaniaków" została już zawiązana, a dwa tygodnie temu z pompą rozpoczęła działalność promując znaczki turystyczne i znaczkową ideę podczas Święta Ulicy Niecałej w Kaliszu.

To jednak nie jedyne wydarzenie, w którym wzięli udział członkowie klubu i właśnie dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wrześniowych akcji.

Relacja - Kaliski Klub Znaczkomaniaków na Święcie Ulicy Niecałej oraz Pikniku NGO >>



14.09.2018

Przypominamy, że jeszcze tylko kilka dni pozostało na zgłoszenie swojego uczestnictwa w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zapisy trwają do 20 września. 

Dzisiejszy komunikat ma za zadanie uświadomić Wam, że czasu jest już niewiele (do spotkania pozostało dokładnie 27 dni) oraz, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy wpadną do Nowego Tomyśla na 2 dni, czy na dwie godziny. Chcemy, by każdy poczuł się tego dnia wyjątkowo, by dla nikogo nie zabrakło miejsca (stanie to chyba niezbyt wygodna pozycja), musimy przygotować wiele elementów zależnych od spodziewanej ilości gości... no i odpowiednio dostosować ilość upominków. 

Ponadto dowiedzieliśmy się, że część osób nie dostało lub przegapiło zwrotny e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia (czasem poczta z nowego adresu e-mail trafia do folderu spam), dlatego te wszystkie osoby, które wysłały zgłoszenie, a nie otrzymały informacji zwrotnej prosimy o kontakt telefoniczny z Robertem (tel. 511 739 799), który zajmuje się zgłoszeniami i rejestracją gości. 


Więcej informacji

13.09.2018

Cz. 5 - Nie wszystkie znaczki mają kupony i naklejki

Minęło sporo czasu od kiedy publikowaliśmy ostatnią część "rozterek znaczkomaniaków", a tych w okresie wakacyjnym zebrało się całkiem sporo, dlatego właśnie dzisiaj wznawiamy cykl i postaramy się, przynajmniej na niektóre Wasze pytania odpowiedzieć.

Zdarzyło się ostatnio kilka razy, że uzupełniając Wasze braki zamówiliście jedne z pierwszych znaczków okolicznościowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo momentalnie posypały się skargi, że znaczki są niekompletne, że brakuje im kuponu, a co gorsza także naklejki.

Otóż informujemy po raz kolejny, że nie wszystkie znaczki takie kupony i naklejki posiadają. Tu akurat rzecz dotyczy dwóch znaczków okolicznościowych, ale czasem pytacie również dlaczego naklejek nie mają znaczki noworoczne.

Przedstawione na powyższej fotce znaczki okolicznościowe to jedne z pierwszych krążków. Żartobliwie można powiedzieć, że to już znaczkowa prehistoria, w której naklejki dopiero zaczęły się pojawiać. Do tego jak zapewne zauważycie znaczki te wyglądają troszkę inaczej niż te, które znacie. Mają zaokrąglone krawędzie i prawdopodobnie powstały jako znaczki komercyjne, które przemianowano na okolicznościowe. Takie właśnie ich przeznaczenie wyjaśniałoby brak kuponu.


Więcej informacji

6.09.2018

652Dokładnie 79 lat temu to właśnie to miejsce było elementem prowokacji hitlerowskiej i mamy nadzieję, że większości z Was właśnie z tym kojarzy się gliwicka radiostacja. Dziś to zabytek - pomnik historii Polski i jedno z tych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy.

I właśnie teraz jest ku temu wyśmienita okazja, bo Radiostacja Gliwice właśnie dołączyła do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku.

Niestety jeszcze przez chwilę znaczek będzie niedostępny, ale jak zapewniają nas pracownicy Centrum Informacji Turystycznej - Radiostacja Gliwice, znaczek trafi do sprzedaż w drugiej połowie września, o czym poinformujemy Was stosownym komunikatem. 

A tymczasem już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w Gliwicach i sięgnąć po garść informacji o obiekcie, jakie dla Was przygotowaliśmy.

RADIOSTACJA GLIWICE - POMNIK HISTORII  No. 652

Radiostacja Gliwice to kompleks składający się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch budynków mieszkalnych, który powstał w 1935 r. Najbardziej charakterystycznym elementem tego zespołu jest wieża nadawcza wybudowana z drewna modrzewia syberyjskiego, skręcona kilkunastoma tysiącami mosiężnych śrub, wznosząca się na wysokość 111 metrów. Obecnie jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W latach 30. gliwicka radiostacja służyła do retransmisji programu rozgłośni gliwickiej i wrocławskiej. Dzięki przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, dzielącej wtedy Górny Śląsk. Natomiast nocą sygnał z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Na skalę światową radiostacja w Gliwicach zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku, stając się elementem niemieckiej prowokacji mającej na celu ukazanie Polski jako agresora winnego rozpoczęcia wojny. Dziś w budynku zabytkowej stacji nadawczej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach. Warto obejrzeć w nim oryginalne oprzyrządowanie firm: Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske. W obiekcie odbywają się pokazy filmu „Uwaga! Tu Gliwice“, lekcje muzealne oraz wystawy. Teren wokół wieży i budynków radiostacji jest obszarem rekreacyjnym, mieści się tutaj również park sensoryczny. Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Stała się symbolem Gliwic i elementem krajobrazu Górnego Śląska.



4.09.2018

664Dziś dla odmiany przeniesiemy się na teren województwa warmińsko - mazurskiego. To właśnie tam, w połowie odległosci między Mrągowem, a Bartoszycami znajduje się Reszel z pozostałościami dawnego zamku krzyżackiego. Dziś mieści się w nim hotel i restauracja, ale w niczym to nie przeszkadza, by obiekt ten był pełnowartościową atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać i poznawać historię tego miejsca.

Prezentowany właśnie znaczek jest już dostępny w sprzedaży, a zamek warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego historię, ale też z uwagi na fakt, iż mieści się w nim sala rycerska i wystawa średniowiecznych narzędzi tortur. A jeśli już tu traficie to pamiętajcie, że na znaczkowym szlaku czasem też trzeba się posilić, a w tym z pewnością pomocna będzie tutejsza restauracja. Zapraszamy zatem do Reszla - znaczki już na Was czekają.

ZAMEK RESZEL  No. 664

Pierwsza krzyżacka strażnica stanęła tu już w 1241 roku. Budowę murowanego zamku rozpoczęto jednak dopiero sto lat później, a przyczyną takiego stanu rzeczy były ciągłe bunty pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli zakonną placówkę. Od 1243 r. Reszel formalnie należał do biskupów warmińskich, ale krzyżacka załoga opuściła go dopiero w 1300 roku. Budowę zamku rozpoczął w 1350 roku biskup Jan I z Miśni, kontynuował Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom, który nadał budowli rozmachu budując m.in. skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa oraz krużganki. Warownia była sprzężona z obwarowaniami miasta. Około 1505 r. rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych. Fortyfikacje były już przystosowane do użycia broni palnej. Kolejne większe prace remontowe przeprowadzono w latach 1594-1597. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską. Po pierwszym rozbiorze Polski zamek został przejęty przez władze pruskie i w 1780 r. ulokowano w nim więzienie. Po pożarach na początku XIX wieku zrujnowaną budowlę przekazano gminie ewangelickiej. Od roku 2001, po kolejnej renowacji, w zamku znajduje się hotel z restauracją, galeria i muzeum.



3.09.2018

650Dla wielu z Was właśnie dzisiaj zakończyły się wakacje, ale turystykę można uprawiać o każdej porze roku i w każdej chwili. Kontynuujemy zatem nasze zaproszenia do wartych odwiedzenia miejsc, a pretekstem do zwiedzania dziś zaprezentowanego obiektu niech będzie najnowszy znaczek turystyczny. 

Mowa oczywiście o Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie. Tam prezentowany właśnie znaczek będziecie mogli zdobyć od najbliższej środy tj. 5 września. Miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wyjazdy - wszak jeszcze przez chwilę mamy lato. 

I nie zapomnijcie o przesyłaniu nam swoich relacji ze zwiedzania ww. obiektu. A jeśli jeszcze nic na jego temat nie wiecie to zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej. Klikając natomiast na link traficie na podstronę znaczka, gdzie oprócz tego samego opisu znajdziecie linki do stron internetowych, które z pewnością pomogą Wam w lepszym zaplanowaniu wizyty.

SKANSEN ZAGRODA WSI PSZCZYŃSKIEJ W PSZCZYNIE  No. 650

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej położony jest we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na blisko dwóch hektarach powierzchni zgromadzono kilkanaście obiektów drewnianej architektury z okresu XVIII i XIX wieku. O znaczeniu historycznym i turystycznym świadczy fakt wpisania skansenu do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski, który to łączy najcenniejsze i najciekawsze obiekty z Górnego Śląska. Skansen posiada również wysoką wartość kulturalną i etnograficzną o czym świadczy szeroki zakres działań obiektu. W ofercie można znaleźć m.in. warsztaty edukacyjne i artystyczne oraz wydarzenia folklorystyczne jak Spotkania pod Brzymem, Święto Pszczoły, Stawianie Moja, Noc Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa.



31.08.2018

Dziś będzie o lektorach, ale nie tylko.... :-)

Jeśli słowo "lektorzy" wzbudziło w Was zaciekawienie, to przypominamy, że od początku roku wdrażamy projekt "Audiobedeker", w ramach krótego garstka osób przygotowuje teksty i nagrania, które później Wy możecie odsłuchiwać zdobywszy konkretne znaczki. I tak jak wszędzie także tu musi być ktoś ważny, bez kogo to wszystko byłoby niczym i to właśnie oni – lektorzy. Przedstawiamy Wam zatem Martę, Piotra i Roberta, którzy od kilku miesięcy użyczają swoich głosów, czytając opisy obiektów turystycznych znajdujących się na znaczkowym szlaku.


Więcej informacji

29.08.2018

SulechówWszelkie uzgodnienia zostały poczynione, więc dziś dzień zaczynamy od premiery. Wczytajcie się jednak dokładnie w treść tego komunikatu, bo zawiera on kilka istotnych dla Was informacji.

Jak już zapewne widzicie tym razem do grona znaczkowych miejsc dołączył Drawieński Park Narodowy, który jest dziesiątym parkiem w Polsce, który wdrożył własne znaczki turystyczne, będące nie tylko pamiątką z odwiedzonego miejsca, ale swego rodzaju przewodnikiem po miejscach, które warto odwiedzić i multimedialną encyklopedią turystyczną. 

Na prezentowanych właśnie znaczkach przedstawiono odpowiednio:

DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY  No. 671

WODNY ŚWIAT DPN W GŁUSKU  No. 672

ZABYTKOWA OSADA LEŚNA - OSTROWITE  No. 673

Jest to jedynie kilka symboli charakterystycznych dla Drawieńskiego Parku Narodowego, dlatego wszystkich turystów i znaczkomaniaków zapraszamy do zwiedzania parku, a na pewno każdy znajdzie tu to, co interesuje go najbardziej. Parku nie da się zwiedzić w jeden dzień, dlatego jego poznawanie warto rozłożyć sobie na kilka dni. Podstawowe informacje o miejscach znajdziecie w opisach znaczków natomiast jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie kliknijcie link do parkowej strony internetowej, która jest kopalnią wiedzy dla każdego turysty.

Znaczki są już dostępne w sprzedaży w wyznaczonych punktach na terenie DPN. Najważniejsze dla turystów jest jednak to, że ekspozycja "Wodny świat DPN w Głusku", zaprezentowana na jednym ze znaczków, do zwiedzania zostanie udostępniona dopiero pod koniec września. Miejcie więc to na uwadze planując swoje wyprawy, a my jeśli tylko ekspozycja zostanie uruchomiona, niezwłocznie Was o tym poinformujemy. Zapraszamy zatem do Drawieńskiego Parku Narodowego i nie zapomnijcie się tym pochwalić na naszym profilu FB.



28.08.2018

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT zbliża się wielkimi krokami. Już tylko 44 dni dzielą nas od dnia, w którym się spotkamy, a tylko 23 dni zostały na zgłaszanie swojego uczestnictwa. Przypominamy więc, że do 20 września czekamy na Wasze zgłoszenia. Ilość wolnych miejsc z dnia na dzień jest zmniejsza. 

Zwróćcie też uwagę na fakt, że musimy zarejestrować wszystkich uczestników spotkania, bez względu na to czy będziecie nocowali czy nie, czy pojawicie się i zostaniecie na godzinę, czy na cały dzień. Musimy przygotować dostateczną ilość miejsc na sali spotkań, a także wiele innych drobnych rzeczy jak choćby identyfikatory, więc o zgłoszenia prosimy dosłownie wszystkich.

Już teraz możemy zdradzić, że w ramach spotkania wraz z lokalnym organizatorem planujemy dodatkowe atrakcje. Nie pozwólcie, by coś Was ominęło i pamiętajcie, że nasze spotkanie to wielkie święto znaczkowych kolekcjonerów i jedna z nielicznych okazji do poznania osób o podobnych zainteresowaniach, a także możliwość przyjemnego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze.


Więcej informacji

21.08.2018

682Dziś chcielibyśmy Was poinformować o kolejnym znaczku turystycznym w Wielkopolsce

Tym jednak razem będzie to wschodnia część województwa, gdzie znaczków jest jeszcze stosunkowo niewiele, mimo że obszar ten obfituje w atrakcyjne historycznie i kulturowo miejsca. 

Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Pyzdr i tutejszego muzeum. Znaczki są już dostępne w sprzedaży, a o Pyzdrach i tutejszym muzeum dowiecie się nieco więcej z poniższego opisu, który mamy nadzieję zachęci Was do wizyty w tej miejscowości. 

MUZEUM ZIEMI PYZDRSKIEJ W PYZDRACH  No. 281

Pyzdry to jedno z największych miast średniowiecznej Wielkopolski, które było świadkiem wielu, ważnych dla tego regionu, działań politycznych i militarnych. Murowany zamek miasto zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu. Za sprawą jego pobytu w Pyzdrach, w 1331 roku, Krzyżacy złupili i spalili miasto. Przyszły król w podziękowaniu za uratowane życie i pomoc w ucieczce odbudował zamek, który był wtedy jednym z większych ceglanych zamków w Polsce. W 1383 roku ten właśnie zamek zdobywano przy użyciu broni palnej, użytej tu po raz pierwszy w dziejach Polski. Drugą potężną budowlę - franciszkański klasztor, ufundował Bolesław Pobożny. Właśnie w dawnym refektarzu, a także kuchni, piwnicach, oraz krużgankach klasztoru, mieści się obecnie Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. Placówka powstała w 1957 roku z inicjatywy lokalnych działaczy PTTK. Pierwsze zbiory wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu eksponowano w domu podcieniowym mieszczącym się w rynku. W 1975 roku muzeum stało się filią Muzeum Okręgowego w Koninie, natomiast od 1985 roku placówka podlega lokalnym władzom samorządowym. Zbiory muzeum nawiązują do bogatej historii tego regionu ukazując między innymi elementy ceramiki archeologicznej, a także dwa skarby monet srebrnych z XI i XV wieku. Znajdują się tu również eksponaty przybliżające m.in historię judaizmu na tych ziemiach, czy pergaminowe dokumenty królewskich przywilejów dla miejscowych cechów rzemieślniczych. Całość muzealnych zbiorów poszerza kolekcja militariów z okresu powstania styczniowego.



17.08.2018

682Hel to jedno z wielu miast, w którym znaczki turystyczne przyjęły się znakomicie. Można też powiedzieć, że to miasto przyjazne znaczkom, a najlepszym tego dowodem jest fakt, iż prezentowany właśnie najnowszy krążek jest czwartym znaczkiem w Helu i jak nas zapewniono, nie ostatnim.

Wśród wielu miejsc, które będąc w Helu trzeba zobaczyć na znaczkach przedstawiliśmy głównie te związane z historią miasta, ale też Polski. Tym razem za pośrednictwem drewnianego krążka chcemy Wam pokazać Muzeum Helu, a o tym obiekcie dowiecie się więcej klikając w poniższy link lub czytając załączony opis. Najnowszy znaczek na miejscu, w Muzeum Helu, dostępny będzie od dzisiaj od godziny 10:00.

MUZEUM HELU STOWARZYSZENIA PRZYJACIELE HELU  No. 682

Muzeum Helu wchodzące w skład Helskiego Kompleksu Muzealnego to stosunkowo młoda placówka muzealna. Wcześniej, bo od maja 2015 roku działało w tym miejscu Muzeum Przyrodniczo – Etnograficzne będące oddziałem Muzeum Obrony Wybrzeża. Siedzibą muzeum został obiekt B-1, „Anton”, wybudowany przez Niemców w 1941 roku jako stanowisko armaty 406 mm w kompleksie Schleswig – Holstein. Po wojnie miejsce to użytkowane było przez wojsko, a następnie przez kilka lat obiekt niszczał, by w końcu zostać przekazanym stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu". Tak powstał pomysł na Muzeum Przyrodniczo - Etnograficzne. W nowo wyremontowanych salach zorganizowano osiem wystaw etnograficznych, pokazujących Hel sprzed 150 laty oraz trzy wystawy przyrodnicze. Sale wystawowe oraz gabloty zapełniły się eksponatami wcześniej zgromadzonymi oraz wypożyczonymi od kolekcjonerów. W maju 2016 roku dotychczasową placówkę muzealną przekształcono w Muzeum Helu ukazujące historię miasta, z działem przyrodniczym poświęconym przyrodzie Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Ekspozycje uzupełniają kopie historycznych dokumentów, wyszukiwane w archiwach państwowych. W wyremontowanych pomieszczeniach tworzone są także nowe wystawy poświęcone Kaszubskim twórcom ludowym.



16.08.2018

SulechówDzisiejsza premiera zaprowadzi nas do Sulechowa. To miasto we wschodniej części województwa lubuskiego i jak się okazuje, miasto, które może się pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami.

To jednak nie wszystko bo równie ważne co zabytki są historie z nimi związane i te po części możecie poznać czytając opisy przedstawionych dzisiaj miejsc, a są to kolejne:

RATUSZ MIEJSKI W SULECHOWIE  No. 668

ZAMEK W SULECHOWIE  No. 669

BRAMA KROŚNIEŃSKA W SULECHOWIE  No. 670

Jeśli jednak chcecie Sulechów i tutejsze atrakcje poznać dokładniej to koniecznie musicie tu przyjechać i wszystko zobaczyć na własne oczy. Dobrze wiecie, że takich niepozornych miasteczek w Polsce jest wiele, a gdy tylko zacznie się je dokładniej zwiedzać, znajdują się kolejne ciekawe obiekty i pojawiają się często niesamowite historie z nimi związane. Jesteśmy przekonani, że tak też będzie i tym razem.

Jeśli zaś chodzi o dostępność prezentowanych właśnie znaczków to na chwilę obecną nie jest nam znana data wprowadzenia znaczków do sprzedaży. Prawdopodobnie krażki wejdą do obiegu w połowie przyszłego tygodnia, ale o tym postaramy się poinformować Was w osobnym komunikacie. Miejcie to na uwadze planując swoje znaczkowe wyjazdy.



14.08.2018

BrodnicaMiesiąc czasu, tyle mniej więcej było potrzeba aby po pierwszych znaczkach w Brodnicy pojawiły się kolejne.

I oto są dwa nowe krążki, a przedstawiają odpowiednio następujące zabytki:

RATUSZ W BRODNICY  No. 675

BRAMA CHEŁMIŃSKA W BRODNICY  No. 676.

Dla turystów najważniejsza informacja jest taka, że znaczki znajdują się już w sprzedaży. Nie zapominajcie jednak, że znaczki to nie wszystko, że to tylko dodatek, a tak naprawdę liczy się turystyka. Miejcie to na uwadze zwiedzając nie tylko Brodnicę, ale i inne miejsca w Polsce. A tu w Brodnicy koniecznie odwiedźcie miejscowe muzeum, którego dwa obiekty na znaczkach pokazaliśmy. Z opisów na stronie nie wszystkiego się dowiecie, a zawsze wiedza zdobyta na miejscu smakuje lepiej. A tymczasem planujcie, zwiedzajcie i cieszcie się wakacjami. Czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia zdobytych znaczków. 



13.08.2018

665W Świdnicy, tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, już jutro pojawi się kolejny ze znaczków. Tym razem będzie to tzw. znaczek numerowany czyli nic innego jak znaczek turystyczny.

A tymczasem kolejne zapowiadane znaczki pojawią się we wrześniu i jesteśmy przekonani, że turyści, którzy odwiedzą Świdnicę, będą z tego faktu bardzo zadowoleni. Tymczasem przedstawiamy dzisiejszą znaczkową gwiazdę i zapraszamy wszystkich do zwiedzania Świdnicy.

KATEDRA ŚW. STANISŁAWA I WACŁAWA W ŚWIDNICY  No. 665

Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 101,5 m (najwyższą na Dolnym Śląsku, a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. Katedra pw. św. Stanisława i Wacława to trójnawowa bazylika, której zachodnią fasadę zdobi największe gotyckie okno na Śląsku (18 x 6 m ), a znajdujące się pod nim 4 wejścia zdobią gotyckie portale z 14 rzeźbami ukazującymi m.in. scenę ukrzyżowania oraz patronów świątyni. Wnętrze katedry zachwyca nie tylko swym ogromem (nawa główna 71 m długości, 26 m wysokości) co bogactwem wyposażenia. Filary nawy głównej zdobią barokowe figury świętych, patronów Świdnicy dłuta G.L. Webera. Ponad filarami wiszą ogromne obrazy z XVIII w. przedstawiające sceny z życia patronów katedry. Ołtarz główny wyrzeźbiony przez J. Riedla i jego uczniów w 1696 roku to arcydzieło sztuki barokowej, wzorowane na ołtarzu paryskiego kościoła Val-de-Grace. Natomiast gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, był prawdopodobnie wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się katedrą i siedzibą nowej diecezji. Od marca 2017 r. katedra jest wpisana na listę Pomników Historii RP.



8.08.2018

ZO ŚwidnicaDziś nietypowo jak na premierę, ale bynajmniej nie datę składającą się niemal z samych zer i ósemek mamy na myśli, ale raczej porę dnia. 

Mimo wszystko zaryzykujemy o tak wczesnej porze i przekażemy kolejną radosną informację o nowym znaczku - tym razem okolicznościowym. Od razu jednak utniemy wszelkie spekulacje i wyjaśnimy, że jest to znaczek dwustronny, takie 2w1 i w związku z tym nieco wyższa niż zwykle jest cena tego krążka, który w świdnickim punkcie IT kolekcjonerzy mogą zakupić za 12 zł. 

ZO - 650. ROCZNICA ŚMIERCI BOLKA II ŚWIDNICKIEGO - DAWNY ZAMEK PIASTOWSKI W ŚWIDNICY

Tradycyjnie powyższy link przekierowuje do strony z opisem wydarzenia i znaczka. Znajdziecie tam wszelkie dane niezbędne do zlokalizowania punktu sprzedaży, uaktualnione o godziny, w których czynny jest punkt. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i jak zapewne wkrótce się zorientujecie nie jest to jedyna nowość jaka w najbliższym czasie pojawi się w Świdnicy. Więcej o planach przeczytacie na stronie UM w Świdnicy - link >>. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania tego pięknego miasta i liczymy na Wasze relacje z miejsc, które odwiedzicie.



7.08.2018

Przypominamy o zapisach na zbliżające się wielkimi krokami VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku będzie miało miejsce w Nowym Tomyślu. Czas ucieka, a ilość miejsc noclegowych jakimi dysponujemy tym razem także jest ograniczona.

Na chwilę obecną w Hotelu Kopernik zostały pojedyncze wolne miejsca, więc chcąc mieć zagwarantowany nocleg warto nie zwlekać ze zgłoszeniem.

Również przypominamy o tym, że zgłoszenie uczestnictwa w spotkaniu dotyczy wszystkich gości bez względu na to czy będą nocowali, czy wykupią posiłki, czy też w ramach sobotniego spotkania będą korzystali jedynie z serwisu kawowego. Ilość gości musimy dokładnie zaplanować, więc także tutaj zgłoszenie jest wymagane.


Więcej informacji

3.08.2018

674W zasadzie .mieliśmy ten tydzień zakończyć inaczej, ale właśnie ustaliliśmy, że już 6 sierpnia trafi do sprzedaży prezentowany obok znaczek, więc zdecydowaliśmy się tak na szybko Was o tym poinformować.  

Jak widzicie tym razem zapraszamy Was do Gdańska. To pierwszy znaczek w tym mieście i mamy nadzieję, że nie ostatni, w końcu zabytków i ciekawych obiektów miasto to ma całkiem sporo.

A tymczasem zapraszamy Was do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zwiedzajcie ją uważnie i pamiętajcie, że czekamy na Wasze relacje.

MUZEUM SALI BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ W GDAŃSKU  No. 674

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, to potoczna nazwa obiektu, w którym mieściły się stoczniowe pomieszczenia szkoleniowe i muzeum stoczni. W tym miejscu sformułowano 21 Postulatów, a dzięki strajkowi i podpisaniu Porozumienia Gdańskiego 31 sierpnia 1980 roku narodziła się „Solidarność”. Sala BHP to symboliczne miejsce dążeń Polek i Polaków do uzyskania społecznej sprawiedliwości, niepodległości i wolności. W Sali BHP od połowy lat 70. do 1996 roku działało muzeum zakładowe. W okresie 1996 – 2004 obiekt przeszedł z rąk prywatnego właściciela na rzecz NSZZ „Solidarność” Komisji Krajowej. W latach 2006 – 2010 dokonano generalnej rewitalizacji finansowanej ze środków społecznych, państwowych i prywatnych. Od 2011 roku obiekt w pełni zarządzany jest przez Fundację Promocji Solidarności. W 2014 roku Fundacja podjęła decyzję o przywracaniu wystroju dawnego wyposażenia muzeum zakładowego i stworzeniu wystawy stałej pt. „Stocznia – Solidarność”. W listopadzie 2016 roku na bazie stałej wystawy oraz zdobywanych i zakupywanych pamiątek, materialnych świadectw aktywności zawodowej i społecznej pracowników Stoczni Gdańskiej, utworzono Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Od kwietnia 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznając salę wraz z jej spuścizną i kolekcją za dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyznało stałą dotację na utrzymanie obiektu. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny we wszystkie dni roku.



1.08.2018

633Fajnie było zakończyć lipiec znaczkową premierą, ale jeszcze fajniejsze uczucie to dać Wam kolejny znaczek w pierwszym dniu nowego miesiąca.  

Jak widzicie dzisiaj znaczek z Zamkiem w Golubiu - Dobrzyniu czyli kolejne znaczkowe miejsce w województwie kujawsko - pomorskim. Zauważcie, że to kolejny przykład na to, że znaczki nie lubią być osamotnione i jeśli w okolicy powstanie jeden krążek, to wkrótce dołączy do niego kolejny.

Warto zatem promować znaczki w swojej okolicy. Dzięki temu na znaczkowej mapie przybywa kolejnych atrakcji, a i turyści chętniej wybieraja się tam, gdzie jest więcej krążków.

A tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszej znaczkowej gwiazdy. Link i opis poniżej, a my tylko dodamy, że znaczek w sprzedaży pojawi się 2 sierpnia. Zapraszamy do Golubia - Dobrzynia i czekamy na Wasze relacje.

ZAMEK W GOLUBIU - DOBRZYNIU  No. 677

Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją.



31.07.2018

ŻarkiMusimy przyznać, że rok 2018 jest bardzo różnorodny i z naszymi premierami co jakiś czas przenosimy się w kolejne miejsca kraju. 

I tak właśnie, w ostatnim dniu lipca, kolejny raz trafiamy na teren województwa śląskiego, gdzie tym razem na mapie znaczkowych atrakcji turystycznych pojawią się dwa nowe obiekty:

MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W STARYM MŁYNIE W ŻARKACH  No. 655

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LEŚNIOWSKIEJ PATRONKI RODZIN  No. 656

Opisy tych miejsc znajdziecie klikając na powyższe linki. W tym samym miejscu znajdziecie wszystkie dane dotyczące punktu sprzedaży, a same znaczki dostępne będą dla zwiedzających od 6 sierpnia.

Mamy nadzieję, że wskazane obiekty przypadną Wam do gustu. Nie zapomnijcie opisać swoich wrażeń z pobytu w tych miejscach. Chętnie udostępnimy je na naszym facebookowym profilu, a komentarze możecie wpisywać na podstronie danego znaczka. Na pewno będą one cenne dla przyszłych odwiedzających, którzy z tych właśnie komentarzy często czerpią inspiracje. 



27.07.2018

ZKOd ostatniej premiery znaczków kolekcjonera (ZK) minęło ładnych kilka miesięcy, więc już jakiś czas temu wzięliśmy się za przygotowanie kolejnych egzemplarzy, które właśnie dzisiaj Wam pokazujemy.  

Oczywiście to nie jest taka prosta sprawa, bo najpierw potrzebne są grafiki (tu pomocne są te stworzone przez mistrza Matejkę), które później nasz mistrz grafiki musi przerysować i przygotować do wypalenia matrycy. Trwa to niekiedy dość długo, bo sam rysunek to jedno, ale często trzeba poprawić nos, dodać kosmyk włosów, podkreślić rysy twarzy czy dodać cienie.

Do tego wszystkiego dochodzą bardziej pilne projekty, które jeśli się pojawiają przerywają pracę nad projektami ZK. 

I tak właśnie było z widocznymi obok ZK. W ich powstaniu pomogła nam bardzo Marta, która wykonała opisy przedstawionych na znaczkach osób, a której za pomoc serdecznie w tym miejscu dziękujemy.

Znaczki, które właśnie przedstawiamy, osobom, które nadesłały wymaganą ilość kolejnych pełnych dziesiątek numerycznych, będziemy rozsyłali dopiero w połowie sierpnia, zgodnie z tym co pisaliśmy w jednym z wcześniejszych komunikatów dotyczącym przerwy w wysyłkach materiałów dla kolekcjonerów. Mamy jednak nadzieję, że cierpliwie na nie poczekacie, a na pewno radość z ich posiadania będzie jeszcze większa. 



25.07.2018

633To jedna z premier, która swoje musiała odczekać, ale zupełnie niespodziewanie dzisiaj okazało się, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży, więc spieszymy, by Was o tym poinformować.  

Tym razem kolejny znaczek w okolicach Lublina i temat, który jak wiemy interesuje wielu znaczkomaniaków czyli kolej.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z opisem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, a na pewno znajdziecie tam wiele ciekawych informacji, o których być może nie mieliście pojęcia. A jeśłi chcecie wiedzieć więcej i zobaczyć kolejkę na własne oczy to koniecznie musicie tu przyjechać. Zapraszamy.

NADWIŚLAŃSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA W KARCZMISKACH  No. 633

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. Inicjatorem jej budowy był miejscowy ziemianin i przemysłowiec. Posiadał on m.in. cukrownię Zagłoba, dlatego też pierwsza linia kolejki powstała właśnie do cukrowni. W pierwszych latach prowizoryczna kolejka, z drewnianymi szynami, po których wagoniki ciągnęły zaprzęgi konne, kursowała od folwarku Polanówka do cukrowni. Na początku XX wieku powstała kolej żelazna, choć niektóre odcinki jeszcze przez kilka lat obsługiwano trakcją konną. Pierwsze parowozy zakupiono w 1912 roku. Czasy I i II wojny światowej to okres dużej destrukcji kolejki, dopiero po wojnie PKP przejęły tutejsze trasy i obok ruchu towarowego wprowadzono przewozy pasażerskie. W końcu lat 60. XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost przewozów towarowych. W 1968 roku do obsługi kolei wprowadzono pierwsze lokomotywy Lxd2 co było początkiem końca trakcji parowej. Ostatni parowóz PX48 wycofano w 1980 roku, a w obliczu wciąż rosnących strat w 2001 roku całkowicie zaprzestano ruchu kolejowego. Obecnie właścicielem kolejki jest Powiat Opolski, a licząca ponad 50 km linia kolejki jest unikatową atrakcją turystyczną w województwie, przebiegającą przez najbardziej atrakcyjne miejsca tej części lubelszczyzny.



23.07.2018

Poleski Park NarodowyPiąty tydzień wakacji przynosi nam kolejną garść znaczkowych nowości. Dziś przenosimy się w okolice Lublina, a dokładniej do Urszulina gdzie swoją siedzibę ma Poleski Park Narodowy, który właśnie dołączył do grona znaczkowych miejsc turystycznych.

Na prezentowanych obok znaczkach znajdziecie żurawia znajdującego się w logo PPN oraz żółwia błotnego, zwierzę tajemnicze, bardzo cenione i prawnie chronione. Znaczki natomiast kierują turystów do tutejszych atrakcji:

POLESKI PARK NARODOWY - URSZULIN  No. 634

OŚRODEK OCHRONY ŻÓŁWIA BŁOTNEGO PPN W URSZULINIE  No. 635

Oczywiście opisy, które znajdziecie powyżej to tylko zachęta do poznania przyrodniczych perełek tych okolic. Aby w pełni zapoznać się z przyrodniczym bogactwem Poleskiego Parku Narodowego, musicie odwiedzić go osobiście.

Pamiętajcie jednak, że prezentowane znaczki będą dostępne w sprzedaży dopiero od przyszłego tygodnia czyli od 30 lipca. Być może termin ten ulegnie niewielkiej zmianie, ale zawsze pamiętajcie o tym, aby szczególnie w pierwszych dniach po podanym terminie upewnić się co do ich dostępności. A jeśli już tą pewność uzyskacie to koniecznie wybierzcie się w te miejsce i pochwalcie się co ciekawego tam widzieliście.



20.07.2018

636Prawie połowa wakacji - 20 lipca, okrągła data i jeszcze bardziej okrągły znaczek, nie mówiąc już w ogóle o okrągłości jaką stanowi osiągnięta właśnie ilość znaczków w Polsce czyli...

I tak oto z siedemsetnym znaczkiem ponownie przenosimy się na Dolny Śląsk, gdzie do gry kolekcjonerskiej dołączył jeden z dawno oczekiwanych obiektów turystycznych, a mianowicie:

SCHRONISKO GÓRSKIE NAD ŁOMNICZKĄ  No. 636

... gdzie w sprzedaży prezentowany właśnie znaczek powinien pojawić się około 26 lipca.

I na tym w zasadzie dzisiaj moglibyśmy zakończyć, ale taka nas rozpiera radość, że najchętniej napisalibyśmy, że to dopiero półmetek, a może i początek. Możnaby powspominać rozmowy nielicznych co prawda kolekcjonerów sprzed lat, którzy mimo iż wierzyli w sukces znaczków, to jednak częściowo powątpiewali w powodzenie tego projektu. A tymczasem się udało, znaczki się pojawiają, znaczkowych turystów przybywa, a co najważniejsze czujemy, że spełniliśmy przez to część swoich marzeń, którymi było m.in. rozruszanie turystów, pokazanie im nowych i ciekawych miejsc i stworzenie wielkiej znaczkowej rodziny. Udało się, ale wiemy, że za tym sukcesem stoi cała rzesza osób, które wspierały nas przez te wszystkie lata, klikały "Lubię to" na facebooku, opowiadały o znaczkach, przesyłały nam swoje relacje i zdjęcia z odwiedzonych miejsc znaczkowych, a także same robiły czy też próbowały robić znaczki. To wszystko Wasza zasługa i w tym miejsca serdecznie Wam dziękujemy. Bądźcie z nami w dalszym ciągu, a my już zabieramy się za kolejne projekty :-)



<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>