Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!
<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 30 35 40 45 50 55 60 >>

12.01.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Nadszedł kolejny weekend, a to jak wiecie dobry czas, by opublikować coś obszerniejszego do poczytania. Jest to kolejna część felietonu Bobika, który od pewnego czasu opisuje część swoich znaczkowych wypraw. Tym razem jednak  artykuł ma nieco inną niż zwykle formę, ale o tym przekonacie się wkrótce.

Zapraszamy zatem do lektury, bowiem materiał ten to nie tylko opowieść, ale i swego rodzaju przewodnik, w którym autor wskazuje miejsca, które jego czymś zauroczyły. Być może i dla Was będzie to inspiracja do kolejnych wycieczek, poznawania nowych miejsc i oczywiście sposób na zdobycie kolejnych znaczków.

Z pamiętnika Bobika - cz. 8 >>8.01.2019

Od kilku lat na przełomie listopada i grudnia wydawaliśmy nasz mini kalendarz, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywało nam zadań i z czasem zaczęło brakować czasu na odpowiednie zaprojektowanie kalendarza, sprawdzenie plików i wysłanie wszystkiego do drukarni, a co gorsze koszty tych kalendarzy również wzrosły. Coraz częściej zaczęły się pojawiać pytania czy nie można jakoś spersonalizować kalendarzy, by np. zawrzeć w nich terminy naszych spotkań kolekcjonerskich lub innych wydarzeń związanych z naszym hobby.

Zaczęliśmy myśleć o czymś indywidualnym i pomysłów było sporo, ale jak to zwykle bywa nie wszystkie okazały się możliwe do realizacji. Prawdę mówiąc żaden nie mógł być w 100% zrealizowany przez nas, ani przez innego dostawcę, a cena jaką udawało się wynegocjować zwalała z nóg.

Na szczęście jakieś doświadczenie już mamy, dlatego postanowiliśmy kalendarze wykonać częściowo we własnym zakresie i w ten oto sposób powstał pomysł na mini kalendarz wykonany z drewna. Oczywiście drewno stanowi w tym kalendarzu ok. 60%, a zaraz po nim materiałem tworzącym gadżet jest papier, z którego wykonaliśmy kalendarium.


Więcej informacji

5.01.2019

Co prawda rok 2018 jest już tylko wspomnieniem, ale będziemy jeszcze do niego wracali wielokrotnie za sprawą choćby różnego typu wydarzeń, których byliśmy świadkami.

Pod koniec grudnia mieliśmy okazję gościć na tradycyjnym opłatkowym spotkaniu w Komornikach i można powiedzieć, że spośród oficjalnych spotkań, było to ostatnie wydarzenie w minionym roku.

Dziś publikujemy krótką relację z tego spotkania, którą otrzymaliśmy właśnie z Komornik. Przekazowi słownemu towarzyszy niewielka galeria zdjęć, które na pewno całości dodadzą pewnego kolorytu i świątecznej atmosfery. Zapraszamy do lektury.

Więcej informacji >>31.12.2018

753Znaczek, który właśnie widzicie jest ostatnim, jaki udało się przygotować w tym roku. Piszemy o tym z całą stanowczością i powagą, aby przekonać tych z Was, którzy wietrzą jeszcze jakieś ostatnie uderzenie z naszej strony.  

Na tym kończymy rok i odkrywamy przed Wami kolejne "zapomniane" miejsce z zamkiem, o którym pewnie nie każdy wiedział. Niestety podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj na sam znaczek trzeba będzie chwię poczekać, ale wierzymy, że znaczkomaniacy to ludzie cierpliwi.

A tymczasem zachęcamy, by pochylić się nad mapą, przejrzeć przewodniki i wyszukać pobliskie atrakcje turystyczne. Jesteśmy przekonani, że czas spędzony na wyczekiwaniu znaczka zaowocuje mnóstwem pomysłów na kolejne wycieczki znaczkowym i nie tylko szlakiem.

RUINY ZAMKU W URAZIE  No. 753

Pierwsze wzmianki nt. Urazu pochodzą z początku XIII wieku i dotyczą grodu kasztelańskiego. Istnienie miasta i zamku potwierdzono w 1312 roku w akcie dziedzicznym. Daty powstania zamku, ani pierwszego fundatora nie dało się jednoznacznie określić, a wśród historyków występują na ten temat poważne rozbieżności. Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym. Budynek tworzyła mieszkalna wieża wpisana w zachodni narożnik murów obronnych. Rozbudowę zamku w Urazie przypisuje się Christophowi von Skopp, który podwyższył warownię o kolejne piętra i nowe umocnienia. W roku 1630 r. w zamku przy trakcie od północy dobudowano dwie wieloboczne wieże zwieńczone hełmami, wprowadzono murowane podziały wnętrz, a całej budowli nadano formę barokową, Zamek w Urazie wielokrotnie przechodził z rąk do rąk po 1810 roku rozebrano część murów obronnych i most zwodzony, a fosy zasypano. Budowlę przebudowano w drugiej połowie XIX wieku likwidując elementy pierwotnego wystroju. Zaniedbany gmach podupadał i ostatecznie uległ zniszczeniu podpalony w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich. W 1956 roku zabezpieczono budowlę jednak nie zatrzymało to postępującej degradacji. Obecnie zamek jest własnością prywatną i przechodzi powolną rewitalizację.30.12.2018

762Mimo trwającego świąteczno - noworocznego rozluźnienia znaczkowa centrala działa na pełnych obrotach i dziś właśnie przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę.  

Tym razem na znaczku znajduje się zamek, który zapewne nie raz widzieliście z daleka będąc w Bolkowie. Jest to więc kolejna okazja, by tym razem obiekt zobaczyć z bliska, a do tego poznać niezwykłą historię tego miejsca.

I tyle tytułem wstępu, a teraz bardziej poważne informacje, bowiem nie zawsze wszystko jest różowe. Czasem to co sobie zaplanujemy legnie w gruzach, czasem coś nie zostanie dokładnie uzgodnione, ktoś zachoruje, ktoś wyjedzie, nawali poczta lub przytrafi się tysiąc innych nieprzewidzianych okoliczności, które sprawiają, że znaczek nie od razu może być dostępny. I tak jest w tym przypadku dlatego....

...informujemy, że widoczny powyżej znaczek nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, a o terminie jego wprowadzenia i miejscu sprzedaży poinformujemy Was niebawem.

A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca, które przedstawiono na znaczku. Zachęcamy, by troszkę poszperać w sieci, a znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji, których ograniczeni wielkością opisu nie mogliśmy tu opublikować. 

ZAMEK ŚWINY  No. 762

Pierwotny gród obronny w Świnach usytuowano na najwyższym skalnym punkcie przy drodze z Jawora przez Kamienną Górę do Czech. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z roku 1108. W w latach 70. XIII wieku majątek przekazano rycerskiemu rodowi Świnków, który zasiedlał go aż do XVIII wieku. Drewniane umocnienia w połowie XIV wieku zmodernizowano budując potężną, kamienną wieżę. W kolejnych latach dokonano kolejnych przebudów, przy czym największa miała miejsce w XVII wieku. Zamek otoczono obwarowaniami przystosowanymi do użycia broni palnej oraz ufortyfikowano podzamcze. Na początku XVIII wieku obiekt trafia w ręce nowego właściciela i jest to początek końca dawnej warowni, która przez kolejne dwa stulecia niszczeje. Na początku XX wieku kolejni właściciele podejmują próbę renowacji zamku. Zabiegi te przerywa wybuch II wojny światowej, w czasie której zamek zostaje sprzedany. Po wojnie kolejny raz trafia w prywatne ręce. Obecnie na zamku prowadzone są stopniowe prace zmierzające do jego odbudowy. Obiekt jest jednak udostępniony zwiedzającym.28.12.2018

763Tuż przed weekendem mamy dla Was jeszcze jedną ciekawostkę w postaci nowego znaczka turystycznego. Tym razem po długim czasie wracamy do Ząbkowic Śląskich, by pokazać Wam jeszcze jedno niezwykle ciekawe miejsce, którym jest budynek mieszczący Izbę Pamiątek Regionalnych.

Jakie zbiory i inne atrakcje znajdują się w tym miejscu przeczytacie w poniższym opisie. My natomiast zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by poszperali w sieci i znaleźli informacje o związku Ząbkowic Śląskich z legendarną postacią Frankensteina. Na pewno Was to zainteresuje i zmotywuje do zwiedzania prezentowanego na znaczku miejsca.

Sam znaczek jest już dostępny w sprzedaży, także jeśli tylko jesteście w okolicach, to śmiało możecie odwiedzić dom rycerza Kauffunga. A po wizycie koniecznie się tym pochwalcie - jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń.

IZBA PAMIĄTEK REGIONALNYCH W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH  No. 763

Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich mieści się w zabytkowym domu rycerza Kauffunga, który jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Pierwsze wzmianki o tym budynku pochodzą z początku XVI wieku, kiedy to został ofiarowany kaplicy, która powstała przy miejscowym kościele. Wiadomo, że obiekt ten był kolejno własnością kilku znanych osób. Ostatecznie trafił w ręce sióstr Boromeuszek, a następnie miejscowej parafii. Po II wojnie światowej, w latach 60. starania o uratowanie zabytku podjął Józef Glabiszewski, stąd przez długie lata budynek ten był zwany Glabiszówką. W 1972 roku otwarto tutaj Izbę Pamiątek Regionalnych, w której dzisiaj w 18 salach wystawowych prezentowane są m.in. zbiory archeologiczne, broń, starodruki, dawny sprzęt gospodarstwa domowego, liczne ręcznie malowane meble, a także pamiątki bractwa kurkowego czy wewnętrzna studnia o głębokości 20 m. Od 2001 roku w budynku mieści się Laboratorium dra Frankensteina, a od 2014 roku sala grabarzy, ukazująca proces ośmiu grabarzy odpowiedzialnych za wybuch miejscowej epidemii i będących prawdopodobnie inspiracją dzięki której powstała literacka postać Frankensteina.27.12.2018

760Wracamy z premierą po świętach, bo chyba nie myśleliście, że to już koniec znaczków na ten rok.

Tym razem północno - wschodnia Polska i miejsce, o którym na pewno wielu z Was nie miało pojęcia. Na szczęście dzięki temu znaczkowi będziecie mogli poznać nie tylko obiekt, ale i związaną z nim historię i ludzi.

Poznawanie tego miejsca najlepiej zacząć od poniższego opisu, a dalej przejść do podstrony znaczka, na której umieściliśmy dane miejsca sprzedaży i kilka przydatnych linków. Znaczek, który właśnie widzicie jest już dostępny w sprzedaży, także jeśli będziecie w najbliższym czasie w Dowspudzie to zapraszamy. 

KORDEGARDA PAŁACU PACA W DOWSPUDZIE  No. 760

Zabytkowa kordegarda w Dowspudzie jest jednym z obiektów słynnej XIX-wiecznej rezydencji pałacowo-parkowej generała Ludwika Michała hrabiego Paca w Dowspudzie nad rzeką Rospudą. Dowspudzkiemu pałacowi hrabiego przypisuje się niekiedy przysłowie ”Wart Pac pałaca, a pałac Paca”, gdyż rzeczywiście był perłą architektoniczną. Jako jeden z pierwszych na ziemiach polskich został (wraz z kordegardą) w latach 1820-1827 zbudowany w stylu neogotyku angielskiego wg projektów włoskich architektów, nawiązując do ówczesnych rezydencji rodowych angielskich lordów. Do naszych czasów ze wspaniałego założenia pozostało niewiele, w całości - jedynie kordegarda, w której po generalnym remoncie, od 2015 roku funkcjonuje Centrum Obsługi Turysty KORDEGARDA. Jej zabytkowe wnętrza są miejscem wydarzeń kulturalnych, spotkań i imprez okolicznościowych. Są tu również stylowo wyposażone pokoje gościnne, a w części recepcyjnej można zobaczyć makietę pałacu z okresu jego świetności. Kordegarda stoi na przedniej straży zabytkowej alei lipowej prowadzącej do pozostałości pałacu i starego parku. W jej sąsiedztwie znajduje się pomnik generała Paca – patrona tutejszej szkoły.25.12.2018

Została nam w tym roku jeszcze jedna ważna publikacja i właśnie dzisiaj postanowiliśmy ją upublicznić. 

Większość z nas siedzi teraz w rodzinnym gronie, jedni z nudów przekładają swoją kolekcję znaczków, inni już planują przyszłoroczne wypady  i to jest właśnie najlepszy czas, żeby pokazać kolejne znaczki kolekcjonera i tym samym dać Wam możliwość byście w spokoju mogli poczytać o kolejnych niezwykłych osobach, które tworzyły naszą historię. 

Mamy nadzieję, że znaczki kolejny raz wyszły świetnie i przypadną Wam do gustu. Pamiętajcie jednak, że są one jedynie dodatkiem do gry kolekcjonerskiej, której głównym celem jest poznawanie piękna otaczającego nas świata, poznawanie jego historii i kultury, zwiedzanie znaczkowych miejsc i na końcu zabawa. 

Wierzymy mocno, że gdzieś tam na końcu tej ogólnej gonitwy są prastare zasady gry kolekcjonerskiej i znaczkowej idei, w których nie jest najważniejsza pozycja na liście zdobywców, a zabawa, nauka oraz pasja. Przypomnijcie sobie czasem o tym mając na uwadze fakt, iż znaczki zbieracie tylko dla siebie.

A jeśli będziecie wytrwali (niekoniecznie sprytni), to kiedyś i prezentowane powyżej znaczki zdobędziecie. Gwarantujemy Wam, że będą "smakowały" zdecydowanie lepiej niż te zdobyte w "inny" sposób. I tego doświadczenia szczerze Wam życzymy.20.12.2018

NZT 2019Grudniową tradycją stało się wydawanie Noworocznych Znaczków Turystycznych, które początkowo pełniły rolę "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Z czasem znaczki te stały się urozmaiceniem i swego rodzaju białym krukiem niemal każdej kolekcji. 

Wraz ze zmianą znaczenia Noworocznych Znaczków Turystycznych zmieniła się również ich funkcja. NZT mają więc za zadanie wskazywać ważne wydarzenia i postaci i przez to edukować społeczeństwo. Wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. W nadchodzącym roku oprócz tak znamienitych postaci jak Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz oraz ważnych wydarzeń jak Unia Lubelska i Powstania Śląskie, patronem roku został Stanisław Moniuszko.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Tym razem Noworoczny Znaczek Turystyczny upamiętnia postać Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, dyrygenta oraz dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Uważany jest za ojca polskiej opery narodowej. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. Łączył polski folklor z elementami opery stosując przy tym grę chórów i tańców narodowych. Pisał również muzykę religijną chcąc podnieść poziom muzyki i śpiewu kościelnego. Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki, aby przybliżyć życie i twórczość wybitnego kompozytora w roku jego 200. rocznicy urodzin, a także zwrócić uwagę Polaków na postawy patriotyczne oraz potrzebę tworzenia sztuki inspirowanej polską kulturą.19.12.2018

752Wczoraj na znaczku pojawił się dworek z Wielkopolski, a dzisiaj kolej na pałac w woj. dolnośląskim. Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do miejscowości Bagno nieopodal Obornik Śląskich. Znajdziecie tam piękny pałac z zabytkowym parkiem i kilka innych równie ciekawych obiektów.

Wizyty w tym miejscu szczególnie w miesiącach letnich pozwolą Wam poznać piękno tego miejsca, ale tak naprawdę o każdej porze roku miejsce to może zachwycić. 

Przed wizytą, warto przeczytać poniższy opis obiektu bo znajdują się w nim istotne informacje nt. zwiedzania, a wszelkie kontakty do zarządcy obiektu znajdziecie na stronie internetowej, do której link umieściliśmy na podstronie znaczka. 

Prezentowany krążek w sprzedaży pojawi się tuż po świętach czyli od 27 grudnia. Zapraszamy.

ZESPÓŁ PAŁACOWY W BAGNIE  No. 752

Barokowy pałac w Bagnie koło Obornik Śląskich powstał na początku XVIII wieku. Najstarsza część gmachu została wybudowana na zlecenie hrabiego Heinricha Leopolda Seher-Thos. Budowla wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w 1905 roku stała się własnością Georga Kisslinga, który dokonał modernizacji i rozbudowy pałacu. Powstała wówczas jego druga część w stylu neobarokowym zwana Nowym Pałacem. Po śmierci Kisslinga majątkiem zarządzał jego syn, który w 1927 roku sprzedał Bagno Śląskiemu Towarzystwu Kredytowo – Ziemskiemu. W 1930 roku majątek przeszedł w ręce Zgromadzenia Salwatorianów, które urządziło w pałacu studium filozoficzno-teologiczne. W czasie II wojny światowej salwatorianie opuścili budynek, w którym ulokowano obóz dla wysiedleńców. Po wojnie obiekt przejęli salwatorianie prowincji polskiej tworząc w nim w 1953 roku istniejące do dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne oraz klasztor. W skład zespołu pałacowo – parkowego w Bagnie wchodzi zarówno pałac jak i otaczający go park krajobrazowy o powierzchni 5 hektarów, z licznymi egzemplarzami wiekowych drzew. W parku zachował się również drewniany kościół, grota i tzw. altana filozofów. Obiekt udostępniono do zwiedzania w dni świąteczne w godz. 13-17, lub w innym terminie po wcześniejszym zgłoszeniu.18.12.2018

758Pozostajemy w Wielkopolsce i tym razem przenosimy się do Gminy Opalenica. To właśnie tutaj w niewielkiej miejscowości Rudniki znajduje się interesujący dworek, do oglądania którego wszystkich Was, za pośrednictwem prezentowanego znaczka zapraszamy. Dziś mieści się tu szkoła, ale zwiedzając okolice to miejsce również powinniście odwiedzić.

O dworku przeczytacie w poniższym opisie, a tymczasem informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe punkty sprzedaży znajdziecie na podstronie znaczka, pamiętajcie jednak, że szczególnie teraz w okresie świąteczno-noworocznym lepiej upewnić się wcześniej czy dany punkt jest czynny. 

DWÓR W RUDNIKACH  No. 758

Budynek dworu w Rudnikach pochodzący z XIX-wieku został przebudowany w 1925 roku przez ówczesnych właścicieli- Ruczyńskich. Miał on nawiązywać do najlepszych polskich tradycji. Nowi właściciele rudnickiego majątku chcieli nadać mu prawdziwie polskiego charakteru. Dlatego też nawiązali do bardzo popularnego przed I wojną światową kostiumu narodowego w jego nieco bardziej stonowanej, klasycystycznej wersji. W środkowej części elewacji frontowej zaprojektowano okazały portyk, wraz z szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru. Portyk wsparty jest na czterech kolumnach o gładkich trzonach i jońskich kapitelach, a zwieńczony trójkątnym naczółkiem z półkolistym oknem w środkowym polu. Budowlę otacza okazały park ze starymi gatunkami drzew. Obecnie, od lat siedemdziesiątych XX wieku w dworze swą siedzibę ma Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Rudnikach.14.12.2018

759W 2016 roku powstał w Rawiczu pierwszy znaczek turystyczny zachęcający do zwiedzania miejscowego muzeum. Z przyczyn technicznych - remont obiektu, przez pewien czas muzeum nie można było zwiedzać, a sądząc po komentarzach turystów, bardzo im tego brakowało. W międzyczasie powstał kolejny znaczek w Rawiczu, a dziś do kompletu dołącza trzeci - tym razem przedstawiający niezwykle ciekawy, historyczny układ urbanistyczny miasta. I jest to kolejny pretekst, by odwiedzić Rawicz i muzeum oraz pospacerować po mieście.

O układzie staromiejskim przeczytacie w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając wspomniane wyżej muzeum.

Znaczek, który właśnie widzicie w sprzedaży pojawi się 15 grudnia i dostępny będzie podczas Rawickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w dniach 15-16 grudnia będzie się odbywał na rawickim rynku w godzinach od 10:00 do 18:00. Po weekendzie znaczek dostępny będzie w godzinach urzędowania Muzeum Ziemi Rawickiej. 

STAROMIEJSKI UKŁAD URBANISTYCZNY RAWICZA  No. 759

Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza to najciekawsze i największe założenie urbanistyczne wśród nowożytnych miast wielkopolskich. Składają się na nie w zasadzie trzy układy, przy czym pierwszy ściśle związany jest z powstaniem Rawicza w 1638 roku. Powstające od podstaw miasto ufundował Adam Olbracht. Przy budowie sięgnięto po koncepcje urbanistyczne stosowane w miastach zachodniej Europy. Zastosowano nowoczesne formy planowania dążące do geometryzacji planu, odchodząc od układu średniowiecznego opierającego się na owalu. Centralny punkt tego układu nadal stanowił rynek, od którego odchodziły krzyżujące się pod kątem prostym ulice, tworzące kwartały mieszkalne. Cały układ ma zarys krzyża z rynkiem w miejscu przecięcia ramion, z dwiema ulicami wychodzącymi z każdego narożnika oraz po jednej ulicy przecinającej dłuższe ściany rynku. Drugi układ związany jest z Janem z Bnina Opalińskim – kolejnym właścicielem Rawicza. To za jego czasów powstał tzw. Nowy Rynek znajdujący się poza granicami ówczesnego miasta, które wtedy właśnie zostało obwarowane wałami ziemnymi i fosą. Kolejne zmiany urbanistyczne wprowadzono za czasów Jana Kazimierza Sapiehy i wtedy też połączono oba poprzednie układy tworząc równoleżnikową oś miasta i przesuwając linię umocnień na wschód, zachowując dotychczasowy układ szachownicowy. W tej formie Rawicz pozostał do czasów współczesnych, a w 1956 roku układ ten został wpisany do rejestru zabytków.13.12.2018

757Kalisz wielu z Was zna znakomicie, bo w końcu miało tu miejsce spotkanie regionalne w 2017 roku, po którym obłowieni w znaczki turyści jeszcze długo wspominali atrakcje towarzyszące temu wydarzeniu.

Tymczasem w 2019 roku szykuje się kolejne turystyczne spotkanie w okolicy i dziś oto kolejny pretekst, by odwiedzić Kalisz oraz najstarszy kościół w mieście.

Znaczek, który właśnie widzicie do sprzedaży trafi jutro tj. 14 grudnia w samo południe. Wszystkich znaczkomaniaków i turystów gorąco zachęcamy do zwiedzania miasta i tej wyjątkowej świątyni. Więcej o Katedrze św. Mikołaja dowiecie się z poniższego opisu, a już wkrótce także z naklejki dołączonej do znaczka.

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA W KALISZU  No. 757

Kościół św. Mikołaja w Kaliszu został wybudowany w stylu gotyckim i ufundowany przez księcia Bolesława Pobożnego, i jego małżonkę w latach 1253 – 1257. Jest to tym samym najstarszy kościół w Kaliszu. Do godności kolegiaty zakonnej kościół św. Mikołaja wyniesiony zostaje w 1441 roku. Na przestrzeni wieków świątynia wielokrotnie była przebudowywana, a dodatkowo kilkakrotnie nękana przez pożary. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w 1869 roku, a fundusze na ten cel zgromadzono z obowiązkowych składek zarządzonych przez władze miasta. Katedra w Kaliszu jest świątynią trójnawową z kaplicą wybudowaną w stylu neogotyckim. W kaplicy tej znajdują się witraże i polichromia wykonane w latach 1909-1912 przez Włodzimierza Tetmajera. Godny uwagi jest także ołtarz Pięciu Krzyży z centralnie umieszczonym barokowym krucyfiksem. We wnętrzu kościoła zachwycają także witraże przedstawiające m.in. św. Kingę, św. Kazimierza, królewicza, św. Franciszka z Asyżu, św. Augustyna, św. Józefa oraz św. Tomasza z Akwinu. W ołtarzu głównym wzniesionym w 1662 roku znajdował się niegdyś obraz Petera Paula Rubensa pt.”Zdjęcie Chrystusa z Krzyża”, który niestety ukradziono w roku 1973. W 1992 roku kościół św. Mikołaja został podniesiony przez Jana Pawła II do rangi katedry Diecezji Kaliskiej.11.12.2018

JarocinDziś kolejna znaczkowa premiera i miasto, które po prostu musicie poznać czyli Jarocin.

Nie ukrywamy, że rozmowy w sprawie znaczków dla jarocińskich atrakcji prowadziliśmy od dawna, ale może to właśnie dlatego dziś tak bardzo się z nich cieszymy i mamy nadzieję, że ta radość i Wam się udzieli. 

Liczymy na to, że to nie koniec, bowiem w Jarocinie jest jeszcze kilka miejsc, które mogą posiadać swój znaczek turystyczny. Póki co dajemy Wam pretekst do poznania podstawowych obiektów, z których słynie miasto, a są to:

RATUSZ W JAROCINIE  No. 754

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA W JAROCINIE  No. 755

POMNIK GLANA W JAROCINIE  No. 756

Plany na przyszłość już są, a co z tego wyjdzie czas pokaże. Póki co już teraz zapraszamy do Jarocina i tutjszego Muzeum Regionalnego, bo prezentowane powyżej znaczki już trafiły do sprzedaży. A niebawem kolejna nowość w regionie. Szczegóły wkrótce.5.12.2018

KoninU nas cały czas praca wre i chwilowy brak nowych materiałów na stronie to tylko złudne wrażenie, zresztą mogliście się o tym przekonać choćby wczoraj.

Na moment odrywamy się od naszych zajęć, bo mamy kolejne dobre wieści, a są nimi wyczekiwane przez Was znaczki turystyczne, które tym razem dotyczą obiektów Muzeum Okręgowego w Koninie:  

ZAMEK W GOSŁAWICACH  No. 749

DWÓR POLSKI W KONINIE  No. 750

KLASYCYSTYCZNY SPICHLERZ W KONINIE  No. 751

Liczymy na to, że swój pobyt w Koninie jak na prawdziwych turystów przystało przypieczętujecie zwiedzaniem muzeum. Będzie nam miło jeśli z tego wypadu podeślecie jakąś relację na nasz profil FB, a gdy na karcie znaczka dodacie wpis będziemy przeszczęśliwi.

UWAGA ! - Z przyczyn technicznych wprowadzenie ww. znaczków do obiegu będzie możliwe dopiero po  20 grudnia br. Za utrudnienia przepraszamy.4.12.2018

Naklejka Nowy TomyślTym razem mamy gratkę dla uczestników spotkania w Nowym Tomyślu. Wiecie zapewne, że tradycją jest iż co roku po Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT powstaje okolicznościowa naklejka wykonana z grupowej fotografii uczestników spotkania. Także w tym roku taka naklejka powstała i jeśli ktoś chciałby ją posiadać w swoim zbiorze, by wkleić do dziennika w miejscu przeznaczonym na nowotomyskie spotkanie, to może naklejkę zakupić w cenie 2 zł/szt. 

Oprócz najnowszej naklejki istnieje możliwość zaopatrzenia się w egzemplarze historyczne z minionych spotkań. Pełen wykaz tego co jeszcze posiadamy znajduje się poniżej.


Więcej informacji

24.11.2018

W sobotę, 17 listopada, członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka gościły, na zaproszenie Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, na Warsztatach Umiejętności Rozmaitych, w miejscowości Zduny niedaleko Krotoszyna.

Spotkanie organizacji pozarządowych z Krotoszyna oraz bliższych i dalszych okolic było okazją do zaprezentowania idei znaczka turystycznego jako inspiracji do prowadzenia działań społecznych, łączących turystykę z edukacją regionalną.

Więcej informacji >>20.11.2018

744Często podkreślacie, że wielu miejsc nigdy byście nie odwiedzili gdyby nie znaczek turystyczny, który pozwolił odkryć te niekiedy ukryte atrakcje turystyczne.

I tak też będzie z dzisiejszą premierą i miejscem, które promuje się znaczkiem turystycznym. Wytrawni turyści na pewno słyszeli o tym miejscu, ale czy wszyscy? 

Zapraszamy zatem do Szafarni gdzie niegdyś bywał Fryderyk Chopin, a teraz mieści się tu ośrodek jego imienia. To kolejne miejsce, w któym historia czeka na nas za każdym rogiem, ale żeby ją poznać to trzeba tu być. Zapraszamy zatem do Szafarni, a znaczek, który właśnie prezentujemy, w sprzedaży będzie dostępny od 27 listopada

OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI  No. 744

Ośrodek Chopinowski w Szafarni położony na ziemi dobrzyńskiej mieści się w XIX-wiecznym pałacu, zbudowanym w miejscu dawnego dworu Dziewanowskich. To tu Fryderyk Chopin spędził wakacje w 1824 i 1825 roku, poznając polski folklor i muzykę ludową, pod której wpływem zaczął komponować pierwsze mazurki. Wspomnienia z pobytu w Szafarni zawarł w humorystycznym „Kurierze Szafarskim”. Obecnie Ośrodek jest instytucją kultury mającą na celu popularyzację postaci Fryderyka Chopina i jego twórczości poprzez koncerty, konkursy oraz audycje muzyczne dla grup. Odwiedzający Szafarnię mogą w zabytkowych wnętrzach pałacu znaleźć wystawy poświęcone kompozytorowi, pospacerować po malowniczym parku otaczającym ośrodek lub napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin.19.11.2018

BydgoszczPamiętacie jak przez kilka lat łataliśmy luki numeracyjne w wykazie polskich znaczków i w końcu udało się je zapełnić ? Mieliśmy także tzw. "białe plamy" na mapie Polski, ale te też w dużej mierze udało się wyeliminować.

Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach, że znaczki są już wszędzie, bo co prawda dużych "białych plam" już nie ma, ale są mniejsze i jeszcze setki miejsc, które trzeba pokazać turystom.

I właśnie dzisiaj pokazujemy niewielką część bydgoskich atrakcji turystycznych, których w mieście jest zdecydowanie więcej. Niech ta premiera będzie dla Was zaproszeniem i wstępem do zwiedzania miasta. Znaczki przedstawiają kolejno:  

SKARB BYDGOSKI  No. 745

SPICHRZE NAD BRDĄ W BYDGOSZCZY  No. 746

PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ W BYDGOSZCZY  No. 747

EXPLOSEUM W BYDGOSZCZY  No. 748

Powstanie tych znaczków to w dużej mierze zasługa miejscowego kolekcjonera Bogusława, który wytrwale propagował znaczkową ideę i w tym miejscu dziękujemy mu za wsparcie. Podziękowania należą się także miejscowym urzędnikom, mamy nadzieję, że to nie są ostatnie ZT w Bydgoszczy. A jeśli już nie możecie się doczekać i planujecie wizytę w Bydgoszczy w najbliższym czasie to mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 20 listopada.

Zapraszamy zatem do Bydgoszczy i koniecznie udokumentujcie swój pobyt, by później się nim pochwalić na łamach naszego profilu FB.10.11.2018

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dokładnie rok temu - bez dwóch dni, ukazała się poprzednia część cyklu tworzonego przez Bobika. Dziś nadszedł czas na publikację kolejnego odcinka, który jednak będzie inny niż dotychczasowe, a w którym dowiecie się, jak od kuchni wyglądała organizacja minionego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. 

Mamy nadzieję, że tekst przeczytacie z uwagą i dowiecie się czegoś nowego, co być może w przyszłości kogoś z Was skłoni do podobnych działań. Życzymy przyjemnej lektury :-)

Z pamiętnika Bobika - cz. 7 >>8.11.2018

Trzy miesiące temu publikowaliśmy ostatnie znaczki kolekcjonera, a że znaczków turystycznych od tego czasu znacznie przybyło to pora na kontynuację tej serii.

 

Dziś kolejna piątka władców, ujęta jak zwykle znakomicie przez naszego grafika i opisana przez równie niezawodną Martę :-), której w tym miejscu za pomoc po raz kolejny dziękujemy

A już niebawem znaczki te pojawią się w skrzynkach wszystkich tych osób, które złożyły odpowiednią ilość kuponów i pomyślnie przeszły weryfikację. Mamy nadzieję, że pochwalicie się najnowszymi zdobyczami :-)7.11.2018

743Osoby, które miały przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu o prezentowanym dzisiaj znaczku dowiedziały się prawie miesiąc temu, kiedy to rozpoczęliśmy prace nad tym krążkiem. Padło wówczas pytanie czy ktoś z obecnych wie kim była Sue Ryder i pewnie gdybyśmy dzisiaj zapytali Was o to ponownie w tłumie znaczkomaniaków podobnie jak wtedy pojawiłyby się pojedyncze dłonie w górze.

Prezentowany właśnie znaczek to pretekst do poznania Sue Ryder i bodziec, dzięki któremu kolejny raz macie szansę trafić do niezwykle ciekawej placówki muzealnej, w której dowiecie się czegoś ciekawego.

Krótką charakterystykę Sue Ryder i muzeum Jej poświęconemu znajdziecie w poniższym opisie, ale my tradycyjnie zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z przedstawioną dziś postacią, właśnie przy okazji wizyty w miejscu, które przedstawia prezentowany znaczek.

Informujemy przy tym, że najnowszy znaczek turystyczny już jest dostępny w sprzedaży w sklepiku nieopodal muzeum. Samo muzeum czynne jest tylko od poniedziałku do środy, więc i to weźcie pod uwagę planując swoje wyprawy. Już teraz gorąco Was zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Sue Ryder w Warszawie i mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tego pobytu. 

MUZEUM SUE RYDER W WARSZAWIE  No. 743

Muzeum Sue Ryder mieści się w zabytkowej, późnoklasycystycznej Rogatce Mokotowskiej, jednej z rogatek miejskich Warszawy zaprojektowanych przez słynnego architekta królewskiego, Jakuba Kubickiego. Z kilkunastu domków rogatkowych powstałych w latach 1816-25 do dziś pozostało tylko cztery: dwa przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie oraz dwa przy ul. Grochowskiej na Pradze. Muzeum jest poświęcone Sue Ryder, brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji działającej w wielu krajach, w tym także w Polsce. Sue Ryder była wielką miłośniczką naszego kraju. W czasie II wojny światowej służyła w brytyjskiej agencji rządowej SOE, wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Wtedy poznała polskich cichociemnych, u których podziwiała wielką odwagę i miłość ojczyzny. Po wojnie, kiedy założyła już swoją fundację, zaczęła przyjeżdżać do Polski, niosąc pomoc humanitarną i charytatywną: przywoziła transporty darów, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Muzeum jest położone w centrum Warszawy, kilkaset metrów od Belwederu i Łazienek Królewskich. W pobliżu znajdują się także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Mauzoleum Walk i Męczeństwa, Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny UW, Centrum Sztuki Współczesnej i wiele innych godnych uwagi miejsc.6.11.2018

Cz. 6 - Znaczki Kolekcjonera - zasady przydzielania

Dzisiejszy artykuł będzie zgoła inny niż wszystkie, bo po pierwsze będzie zdecydowanie krótszy, a po drugie bardziej treściwy ze względu na stosunkowo wąski zakres tematyczny.

Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat ważny, coraz ważniejszy i nie dla wszystkich zrozumiały, co szczególnie dało się odczuć w ostatnich tygodniach.

Otóż jak zapewne wiecie zbieranie znaczków turystycznych związane jest z grą kolekcjonerską, która rządzi się określonymi zasadami. Ujmując to w wielkim skrócie, uczestnik tej gry za każdą dziesiątkę numeryczną znaczków, a w zasadzie kuponów, otrzymuje od centrali znaczek kolekcjonera. O zasadach gry kolekcjonerskiej przeczytacie klikając w link >>.

W ostatnich latach ilość zdobywców znaczków kolekcjonera (ZK) w szybkim tempie wzrasta co oczywiście bardzo nas cieszy, bo świadczy tylko o rozwoju znaczkowej idei. Niestety część kolekcjonerów albo przez nieuwagę, albo celowo próbuje do gry kolekcjonerskiej przemycić swoje zasady, które nie są zgodne z tymi, ustalonymi przed laty. I tak oto coraz częściej odbieramy z poczty Wasze formularze z kuponami i z prośbą o konkretny znaczek kolekcjonera.


Więcej informacji

<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 30 35 40 45 50 55 60 >>