Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

Aktualności

<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

6.05.2021

Dziś ostatnia w tym tygodniu premiera i w pewnym sensie dla nas najważniejsza. Znaczek, który widzicie na zawsze będzie nam się kojarzył ze zmarłą pod koniec 2020 roku Asią, która wraz z rodzicami przemierzyła Polskę wzdłuż i wszerz, zdobywając kolejne znaczki i poznając bardziej lub mniej znane miejsca turystyczne. Ten krążek miał być niespodzianką dla Asi....

O znaczku turystycznym w Dobrzeniu Wielkim mówiło się od dawna i cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób w końcu udało się doprowadzić do jego powstania. Wierzymy, że dla wielu z Was będzie to mobilizacja do wizyty w tej części kraju, a wiadomo, że w okolicach znaczków nie brakuje.

Najnowszy znaczek już za moment trafi do sprzedaży, ale zanim sami wybierzecie się w te strony i wejdziecie w jego posiadanie, koniecznie zerknijcie na poniższy opis. 

KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA W DOBRZENIU WIELKIM  No. 1071

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Opolszczyzny. Filialna świątynia z XVII/XVIII wieku, wraz z wnętrzem, figuruje w rejestrze zabytków województwa opolskiego oraz współtworzy Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej. Kościół jest orientowany, zbudowany w całości z drewna w konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami wspartymi na omieczowanych słupach. Nad nawą góruje niewielka wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona baniastym, podwójnym hełmem, nad głównym wejściem znajduje się ganek umożliwiający dojście do chóru. Bogate wyposażenie kościoła jest przeważnie barokowe, m.in. ołtarz główny z retabulum w kształcie rzeźbionej ramy, w której umieszczono obraz z wizerunkiem św. Rocha i manierystyczne ołtarze boczne. Cennym elementem wyposażenia jest ambona z początku XVII wieku, zdobiona rzeźbami ewangelistów i baldachimem. Z okresu baroku pochodzą również dwa XVIII-wieczne obrazy św. Barbary i św. Katarzyny. Kościół gruntowanie odnowiono w 1752 roku, a kolejne potwierdzone remonty miały miejsce w latach: 1928, 1958, 1997-98 i 2006.5.05.2021

W tym roku to pierwsza taka sytuacja, że trzeci dzień pod rząd mamy znaczkową premierę. To chyba znak, że wszystko powoli wraca do normalności oraz że wielkimi krokami zbliżają się wakacje.  

A tymczasem dzisiaj chcemy Wam przedstawić miejsce, o którym wielu turystów zapewne słyszy pierwszy raz czyli Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. To wprost idealne miejsce na weekendowy spacer, szczególnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia i niemal codziennie zaskakuje nas mnogością, barw, form, zapachów.

W arboretum każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i nawet dzieci nie będą się tu nudziły. A najważniejsze jest to, że od teraz wizyta w tym miejscu już zawsze będzie Wam się kojarzyła ze znaczkiem turystycznym. Znaczek do sprzedaży trafi w połowie miesiąca, ale o dokładnej dacie poinformujemy Was w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapoznajcie się z opisem prezentowanego miejsca i koniecznie odwiedźcie stronę internetową arboretum gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji o tej turystycznej atrakcji.

ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ W RACIBORZU  No. 1070

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to ogród botaniczny o charakterze naturalnego lasu. Utworzony został w 2000 r. na powierzchni 162 ha wcześniejszego lasu miejskiego Obora. Największą atrakcją jest kolekcja „Zaczarowany Ogród” z zimozielonym labiryntem w kształcie kwiatu i licznymi nasadzeniami, którą można podziwiać z usytuowanej nad nią platformy widokowej. Na terenie Arboretum znajdują się również: ścieżka edukacyjna „Zielona Klasa”, „Pożyteczne Grządki” z kolekcją roślin miododajnych, mini-zoo, ścieżka zdrowia, dwa dendrofony oraz średniowieczne cmentarzysko ciałopalne. W części leśnej największą wartością jest zachowany w swej niezmienionej ręką człowieka postaci las. Naturalne stanowiska ma tu 11 gatunków roślin objętych ochroną prawną, można tu również obserwować ptaki i słuchać ich śpiewu oraz spotkać typowe zwierzęta leśne.4.05.2021

Dla wszystkich spragnionych turystyki oraz nowych znaczków, mamy dzisiaj niezwykle ważną wiadomość z Rawicza, gdzie lada chwila do obiegu wejdą kolejne dwa znaczki turystyczne. Dzięki nim będziecie mieli kolejną okazję odwiedzić to miasto, poznać jego historię, atrakcje turystyczne oraz liczne zabytki. Tym razem na mapie znaczkowych atrakcji pojawiły się następujące miejsca ukazane na prezentowanych powyżej znaczkach. Są to:  

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W RAWICZU No. 1068

RATUSZ W SARNOWIE No. 1069

Mamy nadzieję, że w związku z dzisiejszą premierą zaktualizujecie swoje plany wyjazdowe tak, by właśnie Rawicz znalazł się na szlaku Waszej znaczkowej przygody. Jak widzicie tutaj cały czas się coś dzieje i nawet jeśli byliście w Rawiczu wielokrotnie, to na pewno jest jeszcze wiele miejsc, o których istnieniu nie mieliście pojęcia, a które wciąż czekają na odkrycie. Najnowsze znaczki w sprzedaży pojawią się 15 maja.

Koniecznie odwiedzajcie Rawicz i nie zapomnijcie robić relacji z wyjazdów. Wiecie, że zawsze chętnie udostępnimy je na naszym profilu FB, a zdjęcia przedstawiające znaczkowe obiekty dodamy do katalogu znaczków aby inni turyści mogli poznać obiekty przedstawione na znaczkowych grafikach. Czekamy zatem na Wasze relacje i widzimy się niebawem....3.05.2021

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią mamy dla Was kolejną niespodziankę i jeszcze ciepły znaczek okolicznościowy. Jest to kolejna historia ludzi przedstawiona na turystycznym znaczku i mamy nadzieję, że ów znaczek będzie impulsem do tego, aby bardziej szczegółowo zapoznać się z działalnością grupy Ładosia.

Prezentowany dzisiaj znaczek możliwy jest do zamówienia wyłącznie w centrali i jest to swego rodzaju nowość, bowiem zawsze w pierwszej kolejności znaczki pojawiały się w terenie. Jeśli nasze starania się powiodą, to i ten krążek znajdzie swój terenowy punkt sprzedaży, a tymczasem możecie go zamówić u nas realizując zamówienie na prezentowany rano plecak oraz inne gadżety czy brakujące znaczki.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem dzisiejszego znaczka i mamy nadzieję, że znajdzie on miejsce w Waszych kolekcjach.

ZO - 80-LECIE POWSTANIA GRUPY ŁADOSIA 1941-2021

Grupa Ładosia, zwana także grupą berneńską w latach 1942-43 zajmowała się wyrabianiem paszportów z krajów latynoamerykańskich, przekazywanych żydom europejskim dla uratowania ich przed zagładą w czasie II wojny światowej. Tworzyli ją między innymi polscy dyplomaci: ambasador RP w Bernie Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i Juliusz Kuehl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Wydano ok. 8-10 tysięcy paszportów, ratując tym życie tysiącom osób, w kręgu uratowanych pochodzenia żydowskiego znajdowali się przedwojenni obywatele polscy, niemieccy i holenderscy. Wśród tych pierwszych wielu pochodziło z Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina. Ostatnie badanie pozwoliło ustalić, że ok. 800 osób pochodziło właśnie z Będzina. W 80. rocznicę powstania grupy Ładosia, 24 marca 2021 r. w Będzinie przy ul. T. Kościuszki została odsłonięta pamiątkowa tablica.3.05.2021

TURYSTYCZNY PLECAK

Po turystycznych koszulkach z logo znaczków turystycznych, przyszła pora na jeszcze jeden gadżet niezbędny każdemu turyście, oczywiście również z naszym haftowanym logotypem.

Przedstawiamy Wam turystyczny plecak, który podobnie jak koszulki dostępny będzie na zamówienie. Natomiast zanim o plecaku i zamówieniach napiszemy więcej, chcemy Was poinformować, że jeszcze dzisiaj będzie miała miejsce znaczkowa premiera i będzie to coś, czego do tej pory nie praktykowaliśmy. I aby nie było zamieszania, sugerujemy aby z zamówieniami plecaków wstrzymać się do wieczora.

Plecak ma pojemność 12 litrów (30 x 40 x 18 cm). Na zewnątrz znajduje się niewielka kieszeń np. na urządzenie z słuchawkami (zapinana na zamek) oraz dwie boczne kieszenie siatkowe np. na napoje. Wnętrze jest jednokomorowe. Logo na plecaku jest haftowane i to właśnie dzięki niemu każdy będzie z daleka rozpoznawalny. Jest przeciwdeszczowy – 100% poliester. Można go prać (informacja szczególnie ważna w przypadku jasnych kolorów).

Cena plecaka to 35 zł (+ koszty wysyłki - 12 zł). Dostępne są następujące wzory kolorystyczne:


Więcej informacji

26.04.2021

Uczestników zbliżającego się wielkimi krokami I Rajdu Szlakiem Znaczka Turystycznego z pewnością najbardziej ucieszy dzisiejsza premiera, ale jesteśmy przekonani, że inni znaczkowi kolekcjonerzy również przyjmą ją z wielką radością.  

Oto bowiem w miejscowości Sanniki, położonej na południowy wschód od Gąbina pojawił się najnowszy znaczek turystyczny, na którym przedstawiono, związany z osobą Fryderyka Chopina, przepiękny pałac, o którym dowiecie się więcej czytając poniższy opis. W miejscu tym znajduje się obecnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, organizujące wszelkiego rodzaju koncerty i wystawy. Ale to także miejsce dla zwykłych turystów pragnących spędzić czas w uroczym miejscu, w ciszy i na świeżym powietrzu. Możliwości są tu ogromne, a to czy je wykorzystacie, zależy tylko od Was.

Jedno jest pewne - pałac w Sannikach trzeba odwiedzić, a znaczek turystyczny, który Was tu przyciągnie już wkrótce pojawi się w sprzedaży. Tymczasem zapraszamy do udostępniania tej wiadomości poprzez swoje media społecznościowe, a jeśli już dotrzecie do Sannik, to koniecznie się tym pochwalcie i pokażcie, jak prezentuje się najnowszy krążek.

PAŁAC W SANNIKACH  No. 1066

Pałac w Sannikach jest XVIII-wiecznym, historycznie oryginalnym obiektem. Wybudowała go w roku 1793 rodzina Pruszaków h. Leliwa. Posadowiony jest w równie zabytkowym, 11. hektarowym parku. Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Polski. Wpisuje się w dwa istotne trakty – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Mieszczące się tu Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina kusi bogatą ofertą koncertów chopinowskich, recitali fortepianowych, konkursów i festiwali muzycznych, spotkań z wyjątkowymi ludźmi, warsztatów malarskich, wokalnych, etnograficznych czy historycznych. Do dyspozycji jest sala konferencyjna, altana grillowa w parku, tereny sportowo-rekreacyjne. Dom Pracy Twórczej z komfortowymi pokojami gościnnymi emanuje spokojem i atmosferą doskonałą do wypoczynku, ale też i rozwijania pasji artystycznych.23.04.2021

Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że pojawił się właśnie nowy znaczek okolicznościowy, który wydany został z okazji XXIII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej, któa w 2021 roku poświęcona jest festiwalowi sportu. Prezentowany znaczek to wydawnictwo Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, z którym współpracujemy od 4 lat. Efektem tej współpracy jest właśnie najnowszy ZO, ale warto dodać, że to jeden z 4 znaczków jakie do tej pory wydało stowarzyszenie w związku z corocznymi wystawami.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz sytuacja epidemiczna jest bardzo niepewna, stąd organizatorzy wystawy zdecydowali o uruchomienie wystawy w formie wirtualnej. Wystawa odbędzie się w czerwcu, ale już teraz zachęcamy do śledzenia strony internetowej organizatora, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne, a przede wszystkim aktualne informacjie na temat wystawy. 

Znaczek w sprzedaży dostępny będzie w każdą niedzielę przy Placu Dominikańskim 6, oczywiście jeśli zmienione zostaną obecne przepisy i obostrzenia.

ZO - XXIII WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA - FESTIWAL SPORTU

Znaczek okolicznościowy wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, które organizuje XXIII Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską - Wrocław 2021 ”Festiwal Sportu”. Na wystawie pokazane zostaną bogate zbiory kolekcjonerskie nawiązujące do dwóch imprez sportowych, które odbędą się w 2021 roku, czyli Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz Letniej Olimpiady. Sport integruje, podnosi morale, pokazanie roli sportu w czasach wojen, to tylko jedne z wątków wystawy. Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną zbiory pocztówek, znaczków pocztowych, monet, kart telefonicznych, medali sportowych oraz birofilia. W zależności od sytuacji związanej z pandemią wystawa będzie miała charakter stacjonarny lub wirtualny. W przypadku pokazu stacjonarnego ekspozycja znajdzie się w sali WCRS plac Dominikański 6. Jesli natomiast do pokazu stacjonarnego nie dojdzie, wówczas wystawę będzie można obejrzeć wirtualnie w Internecie.21.04.2021

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który jak zwykle pojawia się w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Waszą aktywność oraz na pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.20.04.2021

Mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości i tym razem za pośrednictwem najnowszych znaczków, chcemy raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Sandomierza. Na pewno będąc w tym mieście mieliście okazję poznać wiele turystycznych atrakcji, ale czy wszystkie? 

Przedstawiamy trzy najnowsze znaczki turystyczne i miejsca, którym zwiedzając Sandomierz warto poświęcić nieco więcej uwagi. A są to:

BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP W SANDOMIERZU  No. 1063

STUDNIA NA RYNKU W SANDOMIERZU  No. 1064

FURTA DOMINIKAŃSKA "UCHO IGIELNE" W SANDOMIERZU  No. 1065

Macie zatem kolejne trzy powody do odwiedzenia Sandomierza, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać tego miasta, to tym bardziej nie ma co zwlekać. Łącznie czeka tu na Was 9 znaczków i cała masa turystycznych niespodzianek.

Prezentowane dzisiaj znaczki oczywiście zdobędziecie będąc w Sandomierzu, a miejsce ich sprzedaży znajdziecie na stoisku z pamiątkami na Małym Rynku, dosłownie kilkadziesiąt kroków od Sandomierskiego ratusza. Znaczki do sprzedaży trafią z początkiem maja, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście już teraz dodali Sandomierz do swoich turystycznych planów. O pojawieniu się znaczków poinformujemy w osobnym komunikacie.

Zapraszamy w związku z tym do Sandomierza i koniecznie pochwalcie się tą wycieczką oraz przywiezionymi znaczkami.12.04.2021

Były już znaczkowe premiery w marcu, więc teraz czas na nowość kwietniową. Tym razem za pośrednictwem najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do dalszego zwiedzania Wielkopolski.  

Otóż na zachód od Pniew i na południe od Międzychodu, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki, będącego częścią Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się miejscowość Mniszki. To właśnie tutaj w zabudowaniach dawnego folwarku działa Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - najnowsze miejsce znaczkowe, którego odwiedzenie wszystkim polecamy.

Na znaczku zobaczycie fragment folwarcznych zabudowań, ale też przedmioty, które kojarzą się z działalnością CERiP i warsztatami jakich na miejscu możecie doświadczyć. Informacje o działalności CERiP znajdziecie w poniższym opisie, ale również na stronie internetowej, a przede wszystkim na miejscu w Mniszkach, kiedy już odwiedzicie to miejsce. Być może z wycieczką jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać, ale już dzisiaj możecie Mniszki wpisać na listę miejsc do odwiedzenia. Na pewno nie pożałujecie.

CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ I PRZYRODNICZEJ * MNISZKI  No. 1062

Mniszki to malutka miejscowość na zachodnim skraju Wielkopolski. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach prezentuje warsztaty ginących zawodów - kowala, bednarza, szewca, pszczelarza, rybaka, a także wnętrze składu kolonialnego z pełnym wyposażeniem, dawną klasę szkolną oraz dioramę przyrodniczą Doliny Kamionki. Zobaczyć można również zakład fotografa, zegarmistrza i fryzjera, pracownię krawcowej, a także dawne kino, pocztę, drukarnię, sklep muzyczny, a nawet warsztat naprawy sprzętu RTV i remizę strażacką! Dzięki zajęciom praktycznym w Centrum można także poczuć się, m.in. wikliniarzem - własnoręcznie wyplatając słynne wózki, garncarzem - tocząc lub lepiąc w glinie, świecownikiem - robiąc świecę z wosku pszczelego, stolarzem - zbijając własną ryczkę... I wiele innych! Wszystkie warsztaty znajdują się w ceglanych budynkach dawnego folwarku rodziny von Unruh, z końca XIX wieku. W skład zespołu wchodzi również dwór i willa. W Mniszkach łączą się trasy edukacyjne i szlaki piesze Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki oraz Pszczewskiego Parku Krajobrazowego i inne.21.03.2021

Dziś 21 dzień marca, czyli dzień publikacji kolejnego "Przeglądu znaczkowego", ale też pierwszy dzień wiosny i wielu innych małych i dużych świąt. Cieszmy się nimi, a w wolnej chwili zapraszmy do lektury naszego przeglądu, w którym jak zwykle zdradzimy kilka ciekawych faktów na temat znaczków.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.16.03.2021

Powoli zbliża się wiosna, a to z pewnością czas, w którym bardziej ochoczo wyruszycie na znaczkowe wycieczki. Aby jeszcze bardziej urozmaicić Wam zabawę w zdobywanie drewnianych krążków tym razem przygotowaliśmy premiery na terenie województwa małopolskiego. 

Zapraszamy Was zatem raz jeszcze do Olkusza, gdzie oprócz miejsc, które już posiadają swoje znaczki warto zwiedzić także inne ciekawe obiekty jak:

GRÓB PUŁKOWNIKA FRANCESCO NULLO W OLKUSZU  No. 1059

KOPIEC KOŚCIUSZKI W OLKUSZU  No. 1060

MUZEUM REGIONALNE PTTK W OLKUSZU  No. 1061

Mamy nadzieję, że najnowsze znaczki przypadną Wam do gustu, a przede wszystkim, że będziecie zadowoleni odwiedzając miejsca pokazane na znaczkach. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Muzeum Regionalnego PTTK. Tam zaopatrzycie się w znaczki i zdobędziecie niezbędną wiedzę historyczną, która z pewnością ułatwi Wam dalsze zwiedzanie. 

Znaczków w Olkuszu spodziewajcie się lada dzień, a jeśli planujecie wyprawę już teraz, to najlepiej upewnijcie się w samym muzeum czy znaczki są już gotowe do zdobycia. My zaś czekamy na Wasze relacje i ciekawi jesteśmy wrażeń związanych ze zwiedzaniem przedstawionych obiektów, ale i z samymi znaczkami :-)21.02.2021

Dziś 21 dzień lutego, a więc pora na kolejny numer naszego "Przeglądu znaczkowego". W tym numerze kilka przypomnień, ale i pewne nowości oraz zdradzone tajemnice. Zresztą to nie miejsce na takie szczegóły - pobierzcie "Przegląd znaczkowy" i sami zobaczcie co tym razem dla Was przygotowaliśmy.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury artykułu sprzed miesiąca oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej cześci lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem drugi numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.16.02.2021

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU - WYNIKI

Dokładnie wczoraj o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2020 roku".

W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku. 

Tradycyjnie zanim  przejdziemy do części szczegółowej koniecznych jest kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom. Tegoroczne głosowanie miało być też dodatkową odskocznią od turystycznego zastoju i pandemicznej tematyki, którą jesteśmy zewsząd bombardowani i już solidnie zmęczeni.


Więcej informacji

15.02.2021

Zanim się obejrzeliśmy mamy połowę lutego i co nas niezmiernie cieszy powoli odmarza sektor turystyczny, i coraz częściej można Was spotkać na znaczkowych szlakach. Miniony weekend był pod tym względem wyjątkowy, ale my wierzymy, że możliwości zwiedzania stale będzie przybywać.

A tymczasem mamy dla Was właśnie taką propozycję zwiedzania znaczkowych miejsc i tym razem pomoże nam w tym znaczek okolicznościowy, dzięki któremu możecie trafić do Bielska Podlaskiego. Znaczków można w tym mieście zdobyć kilka, ale ten, który prezentujemy dzisiaj jest nieco inny i opowie Wam historię odzyskania przez Bielsk niepodległości. 

Rocznicę tego wydarzenia będziemy świętowali już jutro, a jednym z elementów upamiętniających ten fakt jest właśnie powstały znaczek okolicznościowy. Wszelkie dane na jego temat znajdziecie klikając w poniższy link. My zaś zapraszamy do Bielska Podlaskiego i będzie nam miło, jeśli podeślecie nam materiał podsumowujący tę wycieczkę. Zwiedzajcie zatem, oglądajcie zabytki i poznawajcie historię miejsc, które przedstawiamy na znaczkach.

ZO - BIELSK PODLASKI - 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Niepodległość dotarła do Bielska z opóźnieniem w stosunku do reszty kraju, gdyż kilkusettysięczne niemieckie wojska okupacyjne wycofywały się z Ukrainy koleją przez Bielsk do Prus Wschodnich, zgodnie z umową zawartą między nowo powstałym Państwem Polskim, a Niemcami, umożliwiającą pokojowe ich odejście, zamiast grożącego zbrojnego marszu na Warszawę. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili Bielsk rano, 16 lutego 1919 r. i zaraz potem doszło do przemarszu pododdziału wojsk polskich ulicami miasta. Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podlaskiego zrealizowało projekt murala upamiętniającego moment wkroczenia do Bielska (nazwę Bielsk Podlaski wprowadzono dopiero 22 X 1919r.) szwadronu rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego z 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Działo się to w niedzielę, 16 lutego 1919 r., o godz. 8.00 rano. Był to symboliczny znak ponownego połączenia tych ziem z macierzą. Wykonawcą muralu jest pan Piotr Topczyłko.11.02.2021

KOSZULKI ZNACZKOWEGO TURYSTY

Przedstawiamy długo oczekiwany produkt jakim są nasze własne, turystyczne koszulki z logo Znaczków Turystycznych. 

Koszulki znacie i lubicie, bowiem od wielu lat dystrybuowaliśmy  identyczne  produkty ze sklepu naszych czeskich partnerów. Tym razem jednak  postanowiliśmy postawić na własne marki, kolory i rodzaje koszulek. Z Waszą pomocą wyodrębniliśmy nie 4, a 8 wersji kolorystycznych. Dajemy Wam więc do wyboru dwa typy koszulek w 6 rozmiarach. 

Z pewnością niejeden z Was wybierze idealną dla siebie koszulkę, tym bardziej, że zbliża się wiosna kiedy to troszkę ciuszków trzeba będzie zrzucić. Mamy nadzieję, że koszulki podobnie jak wcześniejsze naszywki staną się znakiem rozpoznawczym kolekcjonerów znaczków turystycznych.


Więcej informacji

9.02.2021

W całej Polsce sypnęło śniegiem i nastała zima na całego. A skoro zima to pieczątki, których realizację właśnie na tę porę roku zaplanowaliśmy. 

Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej  realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.

Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. od 9 lutego (o powtórzenie zamówienia prosimy również osoby, które kontaktowały się w sprawie pieczątek już wcześniej i będzie to równoznaczne z tym, że nikt nie zmienił zdania). Czas na zgłoszenia tym razem będzie krótki i potrwa do niedzieli 14 lutego. Ilość dostępnych automatów jest ograniczona, a kolejną akcję zrobimy nie wcześniej niż za rok, dlatego wszystkich chętnych na własne pieczątki prosimy o nieodkładanie zamówień na później - decyduje kolejność zgłoszeń. 

Począwszy od dzisiaj aż do 20 lutego, równolegle z otrzymywanymi zamówieniami będziemy Wam rozsyłali do akceptacji projekty pieczątek. 22 marca wszystkie projekty muszą trafić do realizacji tak, aby w pierwszym tygodniu marca mieć gotowy do rozesłania produkt. 

Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji na ten temat jakie znajdują się poniżej. W artykule tym znajdziecie proponowane przez nas wzory odbić oraz szczegóły dotyczące cen i zamawiania pieczęci. 

Zdradzimy również, że akcja pieczątkowa będzie powiązana z inną akcją. Będzie zatem możliwość zrealizowania kilku zamówień jedną przesyłką. Weźcie to pod uwagę, szczególnie jeśli jeszcze nie odebraliście zarezerwowanych ZO z IX Spotkania Ogólnopolskiego. Szczegóły wkrótce.

Więcej informacji nt. pieczątek >>3.02.2021

Pozostajemy w województwie mazowieckim, w jego zachodniej części i Gminie Gąbin, gdzie tym razem za pośrednictwem nowych znaczków turystycznych chcemy pokazać Wam kolejne ciekawe miejsca. W stolicy gminy czyli w Gąbinie poznacie dwa obiekty, ale zanim tam traficie koniecznie zapoznajcie się z ich krótkimi opisami, które jak zwykle znajdziecie klikając w poniższe linki:  

RATUSZ MIEJSKI W GĄBINIE No. 1055

KAMIENICA PRZY STARYM RYNKU W GĄBINIE No. 1056

Jak zapewne zauważyliście najnowsze znaczki są kolejnymi, które będziecie mogli zdobyć podczas planowanego na maj rajdu szlakiem znaczków turystycznych. Oczywiście turyści, którzy z różnych przyczyn w rajdzie uczestniczyć nie będą, znaczki mogą zdobywać już niebawem. Przesyłka bowiem dotarła na miejsce i teraz tylko kwestia 2-3 dni aby znaczki znalazły się w sprzedaży. Przypominamy jednak, że w związku z pandemicznymi obostrzeniami warto za każdym razem sprawdzać czy miejsca, w których sprzedawane są znaczki będą czynne w dniu Waszej wizyty. Wykonanie telefonu to zaledwie chwila, a może zaoszczędzić późniejszego rozczarowania i nieuzasadnionych wpisów na znaczkowej stronie. 

Zapraszamy zatem wszystkich do zwiedzania Gąbina i okolic. Atrakcji znajdziecie tu mnóstwo, a i znaczków nie brakuje. A jeśli znaczków chcecie jeszcze więcej, koniecznie podczas wycieczki zróbcie kilka fotek, w tym takich ze zdobytymi krążkami. Chętnie wykorzystamy je w naszych mediach społecznościowych promując znaczkową ideę i miejsca, które postanowiły się w ten sposób promować.1.02.2021

Rozpoczęliśmy nowy miesiąc i najwyższa pora na jakąś fajną znaczkową premierę.  

Tym razem za pośrednictwem znaczków chcemy Was zaprosić w okolice Płocka do dwóch miejscowości: Dobrzyków i Troszyn Polski. To właśnie tutaj znajdują się dwie piękne drewniane świątynie, które doczekały się swoich wizerunków na znaczku turystycznym.

Prezentowane powyżej znaczki zostały przygotowane z myślą o pierwszym w Polsce rajdzie rowerowym szlakiem znaczków turystycznych, który planowany jest na 22 maja 2021 roku. Ów rajd to pomysł Stowarzyszenia - Miejski Uczniowski Klub Sportowy Tandem Gąbin, którego jednym z działań statutowych jest promocja i popularyzacja krajoznawcza Gąbina i okolic. Klub istnieje 6 lat i co roku organizuje cykliczne rajdy rowerowe "Powitanie wiosny" oraz "Rajd sąsiadów", skupiając zarówno starszych jak i młodszych miłośników turystyki rowerowej. Zresztą zachęcamy wszystkich do zapoznania się z działalnością MUKS Tandem Gąbin, choćby poprzez wizytę na profilu FB klubu (link 7 wyrazów wcześniej). O szczegółach planowanego rajdu z pewnością napiszemy w późniejszym terminie, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych znaczków.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW W TROSZYNIE POLSKIM No. 1057

KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W DOBRZYKOWIE No. 1058

Tak jak napisaliśmy wcześniej, znaczki zostały przygotowane z myślą o majowym rajdzie, ale w sprzedaży dostępne będą w ciągu najbliższych 2-3 dni. Powyższe znaczki powstały dzięki zaangażowaniu dwójki lokalnych turystów: Macieja i Wiesława, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy za działalność promującą znaczki i doprowadzenie do ich powstania. Wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do wędrówek znaczkowym szlakiem, a jeśli już dotrzecie do Dobrzykowa i Troszyna Polskiego, to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu FB lub wysyłając materiały do admina, który w Waszym imieniu zrelacjonuje wszystko w mediach społecznościowych.31.01.2021

znaczek rokuWczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2020 roku , a dziś pora na informacje odnośnie dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury mieliście okazję zobaczyć w porannym newsie na naszym profilu FB, ale znajdziecie je również na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2020", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"

Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutegoW przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:


Więcej informacji

21.01.2021

Oto zapowiadany przez nas wczoraj materiał i swego rodzaju nowość, którą wprowadziliśmy wraz z nadejściem tego roku.

W Wasze ręce oddajemy pierwszy numer naszego "Przeglądu znaczkowego" czyli skompresowanej wersji tego, co działo się w temacie znaczków turystycznych w ostatnim czasie. Jest to skrót i zachęta do tego,  aby raz jeszcze sięgnąć po niektóre z publikacji, ale też swego rodzaju podręczna baza wiedzy o znaczkach i ich kolekcjonowaniu.

Na początek będzie skromnie, bo liczymy na to, że to Wy podpowiecie nam jakich treści tu oczekujecie. Z pewnością pojawią się poradniki, ale też będziemy na łamach przeglądu nieco wyprzedzali pewne fakty i zdradzali tajemnice oraz niespodzianki jakie szykujemy. Zresztą o wszystkim dowiecie się z podstrony poświęconej "Przeglądowi znaczkowemu", a link do tej części portalu znajdziecie w lewym menu. Zachęcamy do lektury oraz do czynnego udziału we współtworzeniu kolejnego numeru. Tymczasem pierwszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy".15.01.2021

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU

znaczek rokuRozpoczął się rok 2021, właściwie nic się nie dzieje, ale to sytuacja chwilowa, bowiem już za chwilę będziemy mieli dla Was zajęcie :-) Czas na długo wyczekiwane głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2020 roku", mamy nadzieję, że z racji trwającej pandemii i tego, iż siedzicie w domach, w tym roku frekwencja będzie rekordowa. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 6 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2020 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego

Więcej informacji

12.01.2021

Początek każdego roku to okres, w którym stosunkowo niewiele się dzieje, ale to tylko pozory. Po pierwszym tygodniu na rozruszanie się po świątecznym zastoju ostro ruszamy do działania i na dobry początek roku mamy dla Was premierę.

Jak widzicie pierwszym znaczkiem w tym roku jest znaczek okolicznościowy. O Roku Świętym Compostelańskim przeczytacie poniżej, a my dodamy jedynie, że prezentowany znaczek jest znaczkiem dwustronnym, w związku z tym jego cena będzie wyższa niż zwykłych znaczków, które po obu stronach mają taką samą grafikę. 

Prezentowany znaczek to przede wszystkim gratka dla kolekcjonerów, ale także wyjątkowa pamiątka dla pielgrzymów przemierzających szlaki św. Jakuba i osób świętujących Rok Święty Compostelański. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem tego znaczka więcej osób przekona się do podróżowania szlakiem św. Jakuba, na którym znajduje się wiele miejsc oznaczonych znaczkiem turystycznym. A jeśli wśród naszych czytelników są zarządcy kościołów położonych na szlaku św. Jakuba lub innych miejsc promujących tę tematykę, to zachęcamy do współpracy. Rok Święty Jakubowy to świetna okazja, aby znaczkami turystycznymi oznaczyć kolejne obiekty i przyciągnąć do nich turystów.

Na początek najnowszy znaczek dostępny będzie w Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, ale wierzymy, że lista miejsc wkrótce się powiększy. Sprawdzajcie dostępność znaczka co jakiś czas, a tymczasem zapiszcie sobie Brzesko jako cel tegorocznej wycieczki, bo co jak co, ale przy takiej okazji miasto to i Sankturium koniecznie trzeba odwiedzić.

ZO - ROK ŚWIĘTY COMPOSTELAŃSKI 2021

Pierwszy taki rok ustanowił papież Kalikst II w 1126 roku i od tego czasu istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych, gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła – 25. lipca, wypadnie w niedzielę. Ostatni Rok Święty Jakubowy był w 2010 r., obecnie niedziela 25 lipca wypadnie w 2021 i następny będzie w 2027 r. Możliwość taka przypada co 6,5,6 i 11 lat. Główne uroczystości odbywają się w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam przechowywane są relikwie Apostoła, którego grób, spośród pozostałych apostołów, znajduje się najdalej od Jerozolimy. Santiago de Compostela to obok Jerozolimy i Rzymu najstarsze miejsce pielgrzymkowe chrześcijaństwa. Droga do Santiago de Compostela (Camino), wyznaczona muszlą czy żółtą strzałką staje się najbardziej rozpoznawalnym w Europie szlakiem pielgrzymkowym. Od 15 lat w Polsce rozwija się sieć Dróg św. Jakuba, istnieje ich obecnie ponad 7000 km. Przy tych Drogach, dzięki staraniom czcicieli św. Jakuba, przyjaciołom dróg jakubowych, Caminowiczom i Bractwom Jakubowym erygowano dotychczas, dekretami biskupów diecezjalnych,  sześć sanktuariów św. Jakuba, siódme w Toruniu będzie erygowane w obecnym roku. Sanktuaria św. Jakuba w Polsce: przy Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba - Jakubów (diecezja zielonogórsko – gorzowska), przy Pomorskiej Drodze św. Jakuba – Lębork (diecezja pelplińska), przy Beskidzkiej Drodze św. Jakuba – Szczyrk (diecezja bielsko-żywiecka), przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba – Więcławice Stare (archidiecezja krakowska), przy Drodze Via Regia: Małujowice (archidiecezja wrocławska) i Brzesko (diecezja tarnowska) oraz przy Drodze Camino Polaco – Toruń (diecezja toruńska).<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>