Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

Aktualności

<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

23.09.2020

Dzisiaj przenosimy się na południe województwa świętokrzyskiego, w okolice Jędrzejowa, a dokładnie do leżącej 13 km na południe od tego miasta niewielkiej miejscowości Piotrkowice. To właśnie tam zobaczyć możecie kościół, o którym dzisiaj za pośrednictwem nowego znaczka chcemy Wam opowiedzieć.

Oczywiście będzie to typowa opowieść pisemna ukryta pod postacią opisu kościoła, ale już niebawem  w ramach dołączonego do znaczka Audiobedekera, będziecie mogli poznać nieco więcej faktów nt. tej świątyni.

A tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do odwiedzenia Piotrkowic i do zapoznania się ze wspomnianym wcześniej opisem kościoła. Znaczki są już dostępne w sprzedaży także spokojnie możecie planować wizytę w Piotrkowicach. A na koniec koniecznie zanotujcie sobie, że jest to setny znaczek turystyczny, wydany w tym roku :-)

KOŚCIÓŁ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PIOTRKOWICACH  No. 1015

Piotrkowice w gminie Wodzisław, w województwie świętokrzyskim, to miejscowość, którą trudno znaleźć na mapie, za to ten, kto ją odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś, parafia i kościół drewniany istniały tu już w 1311 roku. Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. App Piotra i Pawła, wzniesiony na wzgórzu w 1682 roku, na terenie dzisiejszej miejscowości Zarzecze, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r We wnętrzu na uwagę zasługują: barokowy ołtarz główny, obrazy św. Piotra Apostoła i św. Tekli oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a także 14 obrazów drogi krzyżowej, herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami oraz snycerka, którą przyozdobiony jest chór muzyczny.22.09.2020

Aby było sprawiedliwie, tym razem przenosimy się na północny-wschód kraju, do niewielkiego miasteczka Pasym. To właśnie tutaj stoi osobliwa wieża ciśnień, którą widzicie na najnowszym znaczku. 

Obiekt ten przez lata stał nieużywany i powoli niszczał, ale na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili wieżę uratować i mamy nadzieję, że z Waszym udziałem się to uda. 

Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie dajcie znaczkom 2-3 dni na dotarcie do celu. Przed wizytą koniecznie skontaktujcie się z zarządcą wieży (namiary podane na podstronie znaczka), abyście bez problemów mogli zdobyć tamtejszy znaczek. A kiedy już dotrzecie do Pasymia, koniecznie zróbcie wieży ładne zdjęcia do naszej galerii i nie zapomnijcie wpisać komentarza na stronie. Życzymy udanego zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W PASYMIU  No. 1014

Zlokalizowana w północno-wschodniej części miasta miejska wieża ciśnień, została zbudowana na niewielkim wzniesieniu w 1911 roku. Podstawa wieży zbudowana jest z kamienia polnego i cegły. Powyżej wieża posiada przekrój kolisty i ta część murowana jest z cegły. Masywna konstrukcja głowicy wieży miała za zadanie zabezpieczać znajdujący się na jej szczycie zbiornik wodny, który mieścił 150 metrów sześciennych wody. Głowica zakończona jest stożkowym dachem z kopulastą latarenką. Cała konstrukcja wieży ma formę kwiatu okalającego łodygę. W dobudówce, która powstała przy wieży, mieściła się niegdyś łaźnia miejska, a wodę zasilającą zbiornik na wieży czerpano z naturalnego źródła. W 2000 roku obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków i obecnie poddawany jest rewitalizacji, by w przyszłości pełnić funkcje turystyczno-kulturalne i gastronomiczne.22.09.2020

Pozostajemy na Podkarpaciu i dzisiaj przedstawiamy znaczek z miejsca, które bardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii i techniki. Przenosimy się bowiem do miejscowości Bóbrka i do tamtejszego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Opis placówki znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę znaczka, gdzie znajdziecie linki, mapkę oraz dokładne namiary GPS na tę atrakcję turystyczną.

Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie wcześniej upewnijcie się, że krążki już dotarły. A tymczasem zachęcamy do planowania swoich turystycznych wypraw w tej części kraju i jak zawsze liczymy na Wasze relacje, komentarze i fotki.

MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO W BÓBRCE  No. 1013

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, to wyjątkowe miejsce. Mieści się ono na terenie czynnej kopalni ropy naftowej, którą założył sam Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku, wraz z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassa-Zrenckim. Zobaczymy tu min. XIX wieczne kopanki, których widać „czarne złoto”, czyli naturalną ropę naftową. Unikatowe XX-wieczne urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym, czy oryginalne szyby naftowe „Janina i „Franek” Natomiast we wnętrzach budynków, dzięki ekspozycjom multimedialnym, można przenieść się w czasy, w których na kopalni pracował jeszcze wynalazca lampy naftowej czyli sam patron muzeum. Eksponatów, wystaw, historycznych budynków jest tu bez liku, ponieważ obiekt ten zajmuje powierzchnię aż 20 hektarów. A wszystko to znajduje się w pięknym otoczeniu lasu bobrzeckiego.21.09.2020

Zdecydowanie nie wyobrażamy sobie miesiąca bez znaczkowej premiery, dlatego już dłużej nie trzymamy Was w niepewności. Zaczniemy bardzo pysznie od miejsca, które zapewne spodoba się nie tylko znaczkowym, ale i czekoladowym łasuchom. Ale żeby nie było, zaraz po uczcie smakowej nabyte kalorie trzeba będzie stracić wśród eksponatów zgromadzonych w sąsiednim obiekcie. 

Jeśli jeszcze Wasz wzrok nie powędrował w kierunku zamieszczonych wizerunków znaczków to wyjaśniamy, że najnowszymi znaczkami oznaczono tym razem:

PIJALNIA CZEKOLADY M. PELCZAR W KORCZYNIE  No. 1011

GALERIA SAMOCHODÓW BAJKOWYCH W KORCZYNIE  No. 1012

Jesteśmy przekonani, że w przedstawionych dziś obiektach każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu któż z nas nie lubi czekolady, albo nie oglądał filmów, z których pochodzą prezentowane auta. Z pewnością też w miejscach tych sporo się dowiecie o motoryzacji i o tym jak powstaje czekolada, w tym ta największa ważąca aż 2,5 kg.

Mamy nadzieję, że zaostrzyliśmy Wasz apetyt nie tylko na czekoladę, ale i na nowe znaczki. Z ich zdobyciem jednak na chwilę się wstrzymajcie bowiem znaczki jeszcze podróżują do miejsca przeznaczenia i na pewno kilku dni potrzebują aby dotrzeć na miejsce i trafić do sprzedaży. Tradycyjnie zachęcamy do udostępniania naszych materiałów w mediach społecznościowych i oczywiście zapraszamy do zwiedzania miejsc, które pojawiły się na znaczkowej mapie kraju. Do zobaczenia na szlaku.16.09.2020

Minęły wakacje i jednym z pytań jakie do nas przesyłacie składając zamówienia jest to "gdzie można nabyć starsze wersje niektórych znaczków". Tak więc kontynuując nasz wątek z wiosny i jesieni ubiegłego roku, udostępniamy aktualną listę "białych kruków", w które jeszcze można się zaopatrzyć.

Niestety jest to praktycznie jedna z ostatnich okazji, aby wejść w posiadanie tych znaczków. Ich wizerunki jakiś czas temu zostały zmienione na nowsze, a egzemplarze, które posiadamy na stanie, w wielu przypadkach to dosłownie pojedyncze sztuki.  

Stare wersje znaczków można zamówić tradycyjnie wysyłając zamówienie na info@znaczki-turystyczne.pl, podając nr i ilość oraz wyraźnie zaznaczając, że chodzi o stare wersje. Cena starych wersji znaczków pozostaje stara, czyli 7 zł/szt., plus koszty przesyłki.

UWAGA ! Oferowane znaczki stanowią wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).

Poniżej lista dostępnych na chwilę obecną znaczków:  


Więcej informacji

9.09.2020

Drodzy Turyści i Kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

tym razem przedstawiamy Wam komunikat w sprawie, której zapewne od dawna się spodziewaliście. Dokładnie za miesiąc przypada termin kolejnego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Jak wiecie ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie wnikając w szczegóły i niezależnie od tego, co kto myśli na temat COVIDa oraz jaka jest prawda, po wielu konsultacjach, nieprzespanych nocach i rozterkach, doszliśmy do wniosku, że rok 2020 będzie tym, w którym Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT się nie odbędzie.

Bardzo byśmy chcieli spotkać się z Wami wszystkimi jak to zawsze miało miejsce, jednak w trosce o Wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się nie ryzykować. Poza tym, w dobie pandemii organizacja tego typu imprezy to już nie lada wyzwanie i nie lada koszty, które trzeba ponieść nawet gdy impreza się nie odbędzie.

Mamy nadzieję, że czas, który normalnie poświęcilibyście na udział w spotkaniu spożytkujecie w jakiś inny ciekawy sposób, np. na jednej z wycieczek znaczkowym szlakiem. Co nas nie zabije to tylko nas wzmocni, dlatego wierzymy, że przerwa od spotkań w przyszłości odbije się tylko na ich jakości i będą jeszcze ciekawsze, a wszyscy uczestnicy jeszcze bardziej spragnieni swego towarzystwa :-)

Chcemy jakoś Wynagrodzić Wam tę rozłąkę i planujemy w związku z tym pewne działania. Póki co za wcześnie na szczegóły, ale jak tylko dojdziemy do jakiś konkretów, na pewno Was poinformujemy. A tymczasem realizujcie swoje turystyczne pasje jednocześnie dbając o siebie i o innych. I do zobaczenia wkrótce w ramach naszych codziennych spotkań na facebooku...  

Zespół Znaczków Turystycznych

 


7.09.2020

Cz. 9 - Zamówienia - błędy kolekcjonerów wydłużające realizację

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam temat dotyczący zamówień brakujących znaczków i prosić o bezwzględne stosowanie się do ogólnych zasad, które w ostatnim czasie coraz częściej były w różny sposób omijane. To w jaki sposób zrealizować braki już wiecie, chociażby z opisu w zakładce „Brakujący ZT”, jednak nie zawsze odbywa się to w taki właśnie sposób.

Staramy się, aby realizacja odbywała się sprawnie i w miarę możliwości szybko, a jeżeli jeszcze nam to ułatwiacie zadowolone są obie strony. Nie zawsze jednak tak jest….

Poniżej przykłady zamówień, sytuacje są prawdziwe, ale imiona fikcyjne. Sami zobaczcie, czy takie  zamówienia chcielibyście otrzymać jako realizatorzy:

Przykład 1

@ z wtorku…..

Zamawiam znaczki nr: 30, 60, 25, 101, 502,584, 452, 639, 758 po 2 szt. Potwierdzenie w załączniku.

@ z czwartku…..

Przepraszam, ale to nie miał być ZT 25 tylko 52, a 502 to 1 szt., zapomniałem dodać w poprzednim @.

@ z soboty…..

Dziękuję za fakturę, ale jeszcze dołożyłbym dwa ZT, o których zapomniałem, poproszę o 1 i 4

Kolejny @.........

Proszę wstrzymać się z wysyłką, bo może jeszcze dołożę jakieś jak wrócę z wakacji

(a tymczasem zamówienie jest pakowane, rozpakowywane, dodawane, odejmowane, domówione ZT niewiadome czy chodzi o 2 szt. czy 1 szt…….)


Więcej informacji

2.09.2020

Tym razem to nie premiera, a jedynie krótka informacja o tym, że niedostępny w ostatnim czasie znaczek z Parku Kulturowego Wietrzychowice wraca do sprzedaży i to w odświeżonym wyglądzie.

Przypominamy, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w znaczkowym miejscu turystycznym i jest to już regułą od pewnego czasu. W centrali do wyczerpania zapasów dostępna będzie wyłącznie stara wersja. 

Powrót znaczka do sprzedaży to także Wasza zasługa, turystów i kolekcjonerów, którzy odwiedzali to miejsce i dopytywali się o możliwość nabycia znaczka. To także zasługa tych z Was, którzy nie bali się zostawić komentarza na podstronie tego znaczka i zaznaczyć jego niedostępności. Bez tego typu sygnałów nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że w danym miejscu zabrakło znaczków lub dzieje się coś innego, a i zarządcy obiektów turystycznych często nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo pożądaną pamiątką są właśnie znaczki turystyczne

Raz jeszcze wszystkich bez wyjątku zachęcamy do pisania komentarzy na podstronach zdobytych znaczków. Nie odkładajcie tego na później i szczególnie róbcie to w przypadkach, gdy znaczki są niedostępne lub są z tym jakieś problemy. A jeśli jeszcze nie byliście w Wietrzychowicach to właśnie teraz jest ku temu dobra okazja, np. odwiedzając Skansen w Mrówkach lub najnowsze znaczkowe atrakcje Konina. 31.08.2020

To już ostatnia znaczkowa premiera tych wakacji. Na szczęście lato trwa nadal i nadal będziemy zachęcali Was do odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju.

A dzisiaj przenosimy się na Dolny Śląsk, na peryferia Wrocławia, gdzie w odrestaurowanych zabudowaniach kompleksu Zamku Topacz zlokalizowane jest muzeum motoryzacji z licznymi i jakże ciekawymi eksponatami.  

Poznanie tego miejsca zostawiamy już Wam osobiście. Znaczki w sprzedaży pojawią się lada dzień, a jeśli już interesuje Was to miejsce, i nie możecie się doczekać jego zwiedzania, zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem. Koniecznie zajrzyjcie też na muzealną stronę i profil na FB, a na pewno ułatwi Wam to planowanie wycieczki. Także zapraszamy do Ślęzy.

MUZEUM MOTORYZACJI ZAMEK TOPACZ W ŚLĘZIE  No. 1010

Muzeum Motoryzacji Topacz znajduje się w kompleksie Zamek Topacz w miejscowości Ślęza nieopodal Wrocławia. Placówka prowadzona jest przez  Towarzystwo Automobilowe Topacz. W muzealnej ekspozycji, na 600 metrach kwadratowych powierzchni, wystawionych jest ponad 200 pojazdów (głównie samochodów i motocykli). W zbiorach znajdują się zarówno polskie jak i zagraniczne pojazdy produkowane w latach 1945-1989 w krajach demokracji ludowej, ale też samochody przedwojenne i powojenne znanych marek zachodnioeuropejskich. Warszawa, Syrena, Nysa, Buick B25, Fiat 508, Rolls Royce Phantom II, Mikrus,  Maserati czy Alfa Romeo to tylko niektóre z prezentowanych pojazdów. Kolekcję urozmaicają motocykle takie jak Sokół, Junak, WSK, Perkun czy Harley-Davidson. Muzeum oferuje również możliwość wypożyczania zabytkowych pojazdów, a od wielu lat jest organizatorem Zlotu Motoclassic.29.08.2020

Ten tydzień był zdecydowanie za krótki na wszystkie przewidziane premiery, stąd konieczne stało się poświęcenie soboty na poinformowanie Was o kolejnej znaczkowej nowości z Poznania. 

Poznaliście już okoliczne muzea, zobaczyliście koziołki zamieszkujące wieżę poznańskiego ratusza, a teraz pora na stojące w jego sąsiedztwie domki budnicze.

Ich historię poznacie z poniższego opisu, natomiast jeśli traficie w to miejsce to koniecznie odszukajcie wspomniany herb ze śledziem i palmą. Rzut beretem od niego, po lewej stronie znajduje się stoisko z pamiątkami, gdzie już od kilku dni dostępny jest najnowszy znaczek, ale i sporo innych lokalnych pamiątek. Zapraszamy zatem ponownie do Poznania, który ma jeszcze wiele ciekawych miejsc do poznania :-). 

DOMKI BUDNICZE - POZNAŃ  No. 1009

W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum. W XV wieku  zaczęto wznosić wąskie, murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.28.08.2020

Pozostajemy w Wielkopolsce i okolicach Konina, bo jeśli będziecie zwiedzać to miasto, to koniecznie musicie znaleźć czas na jeszcze jedną turystyczną atrakcję. 

Tym razem na znaczkowym szlaku zaznaczył się Skansen Archeologiczny w Mrówkach, o którym zapewne wielu z Was dowiedziało się podczas odwiedzin Muzeum Okręgowego w Koninie. A jeśli mimo wszystko nie wiedzieliście o tym miejscu to nic się nie stało, bo dzięki dzisiejszej premierze możecie nadrobić wszystkie zaległości.

Tradycyjnie opis skansenu znajdziecie poniżej, a więcej faktów na jego temat przygotowaliśmy dla Was w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka. Jak nas poinformowano znaczek do sprzedaży trafi od poniedziałku, jednak prosimy abyście zawsze w pierwszych dniach po premierze, przed wizytą upewniali się czy krążki są dostępne. Na pewno w ten sposób unikniecie rozczarowania, gdyby z jakiś powodów znaczki nie były jeszcze dostępne. A teraz już zapraszamy do Skansenu w Mrówkach i liczymy na Wasze relacje z odwiedzin tego miejsca. 

SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH  No. 1003

Skansen archeologiczny w Mrówkach znajduje się ukryty w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego. Jest to otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Jest to przykład wczesnego założenia mieszkalno – obronnego. Gródek odkryty w roku 1923, zbadany wykopaliskowo został dopiero w latach 1971-1972. Założenie obronne zrealizowano wznosząc potężny, stożkowaty kopiec o wysokości 7 m. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), o wybrukowanym wnętrzu, która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą. Gródek był zamieszkiwany od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny udostępniany zwiedzającym w okresie od kwietnia do września.28.08.2020

Przez dwa dni zachęcaliśmy Was do  zwiedzania Polski północnej, a tymczasem dzisiaj wracamy do Wielkopolski. A że zbliża się ostatni weekend wakacji i zapewne zechcecie z niego skorzystać, dlatego mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości.

Tym razem przedstawiamy wyjątkowo aż pięć znaczków turystycznych z samego Konina i jest to kolejna propozycja wycieczkowa dla wszystkich kolekcjonerów i osób chcących poznać ciekawe zakątki naszego kraju. 

Znaczki przedstawiają następujące obiekty. 

SŁUP KONIŃSKI - KONIN  No. 1004

RATUSZ W KONINIE  No. 1005

DOM ZEMEŁKI W KONINIE  No. 1006

DWOREK ZOFII URBANOWSKIEJ W KONINIE  No. 1007

PARK IM. FRYDERYKA CHOPINA W KONINIE  No. 1008

Zapraszamy zatem do dokładnego zwiedzania Konina, który oprócz prezentowanych atrakcji i zabytków ma do zaoferowania znacznie więcej. Bacznie się rozglądajcie, a na pewno wędrując znaczkowym szlakiem spotkacie kilka innych miejsc o ciekawej historii, którą warto poznać nieco dokładniej.

A po znaczki turystyczne, które prezentujemy obok, udajcie się do Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, gdzie już od wczoraj czekają na Was. Nie zapomnijcie dobrze udokumentować swojej wizyty w Koninie i pochwalić się wycieczką oraz zdobyczami na łamach naszych mediów społecznościowych. To właśnie w ten sposób pokażecie innym turystom te ciekawe miejsca, do których trafią dzięki Wam i turystycznym znaczkom. Do zobaczenia na szlaku. 27.08.2020

Jak już jesteśmy na północy kraju, to warto od razu zwrócić uwagę na inny, położony w okolicy obiekt, którym jest Muzeum Ziemi Braniewskiej oczywiście w Braniewie. 

To nasza kolejna propozycja turystyczna dla Was i kolejne z miejsc na znaczkowej mapie Polski, którego nie możecie pominąć w swoich planach wycieczkowych. I nie będziemy tutaj pisali co zastaniecie na miejscu, podamy jedynie linki i krótką charakterystykę muzeum. Jednak aby poznać je w pełni musicie się tutaj wybrać i jesteśmy pewni, że tego nie pożałujecie.

A tymczasem cieszcie się wraz z nami kolejnym znaczkiem, a ten do zdobycia będzie już wkrótce. Tradycyjnie na dotarcie i rozpakowanie paczki zostawiamy 2 dni, a jeśli już teraz jesteście w okolicach, to koniecznie zadzwońcie do muzeum i upewnijcie się, czy znaczek już trafił do sprzedaży. Do zobaczenia w Braniewie.

MUZEUM ZIEMI BRANIEWSKIEJ W BRANIEWIE  No. 1002

Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarte 3 września 2016 r. w dawnym Liceum Hosianum, prowadzone jest przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.  Braniewo - jako pierwsza stolica Warmii, siedziba pierwszych biskupów warmińskich  w pełni zasłużyło na wystawienie bogatych zbiorów. Zbiory nawiązują do historycznych tradycji muzealnych przedwojennego Braniewa. W roku 1880 - dzięki staraniom profesora wydziału filozoficznego braniewskiego Liceum Hosianum, Wilhelma Weissbrodta - powstała niezwykła kolekcja eksponatów. Między innymi kilkaset  bezcennych zabytków z Grecji, Italii i Egiptu. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji przedwojennych muzeów braniewskich, do których także wstęp był wolny.26.08.2020

Tysięczny znaczek turystyczny w Polsce mamy już za sobą, a teraz pora rozpocząć dalsze "oznaczanie" naszego kraju i pokazywanie miejsc, które warto poznać.

Tym razem zapraszamy do miejscowości Gierłoż w woj. warmińsko-mazurskim do owianego tajemnicą "Wilczego Szańca". Pośród lasów i mokradeł, znajduje się kompleks bunkrów, w których swoją kwaterę miał Adolf Hitler i gdzie doszło do nieudanego zamachu na jego osobę. Ale to wszystko zapewne już wiecie, a jeśli nie to tym bardziej musicie dotrzeć do Gierłoży i dokładnie poznać historię tego miejsca.

Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę obiektu, a pod linkiem dalsze informacje o samym miejscu sprzedaży znaczka i odnośniki do kolejnych źródeł. Sam znaczek w sprzedaży pojawi się w ciągu 2-3 dni.

WILCZY SZANIEC W GIERŁOŻY  No. 1001

W odległości 9 km od Kętrzyna, w miejscowości Gierłoż, znajdują się ruiny Byłej Wojennej Kwatery Głównej Adolfa Hitlera “Wilczy Szaniec”. Wzniesiono ją pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania" w latach 1940-44 w celu realizacji operacji „Barbarossa”, czyli ataku Niemiec na Związek Radziecki. Jest to największa i najbardziej rozpoznawalna kwatera Wodza III Rzeszy, będąca wspaniałą atrakcją turystyczną, która pomimo upływu czasu, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski i z całego świata. Na terenie kompleksu znajduje się „Dom Wycieczkowy”, restauracja serwująca dania kuchni polskiej, bar, punkty z pamiątkami, pole kamperowe jak również pole namiotowe.25.08.2020

1000 ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE

To od dawna wyczekiwany przez Was moment i chwila, w której ogłosimy, że tysięcznym znaczkiem w Polsce oznaczone zostało:

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE  No. 1000

Ale to byłoby zbyt proste, powierzchowne, bo przecież przy takiej okazji trzeba powiedzieć coś więcej, pokazać coś szczególnego i szczególnie wyjątkowo się cieszyć z kolejnego osiągniętego "kamienia milowego".

Prezentujemy zatem wizerunek tego wyjątkowego znaczka, znaczka, który jak widzicie ma dwie różne grafiki, ale standardową cenę, która jest ukłonem w stronę turystów, przez lata tak dzielnie kroczących znaczkowymi szlakami. A przechodząc do dalszej części tej premiery chciałoby się powiedzieć, że mamy tak wiele do powiedzenia, że aż słów nam brak. Na szczęście przygotowaliśmy się do tej chwili wcześniej i mamy dla Was pewne video, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Przed nami kolejny tysiąc, a wierzymy, że i 2, a może nawet 3 tysiące znaczków do zrobienia. Będziemy się starali jak to tylko możliwe, aby były to miejsca wyjątkowe. Ale i Wy się starajcie, bo to właśnie turyści są ambasadorami znaczkowej idei w terenie i do od Was zależy dalszy jej rozwój. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którym leży na sercu turystyka i znaczkowe kolekcjonerstwo. Zadań do wykonania jest dużo i każdy może dołożyć cząstkę siebie w tworzeniu kolejnych znaczków.

I na tym zakończymy dzisiejsze świętowanie na ekranie. Was zachęcamy do odwiedzania Pacanowa, bo w końcu w każdym z nas jest dziecko, które wkrótce na pewno w sobie odkryjecie. A znaczki, no cóż pędzą do miejsca docelowego i na pewno w ciągu 2-3 dni będziecie mogli je zdobywać o czym na pewno dowiecie się śledząc media społecznościowe.20.08.2020

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że już nie możecie się doczekać tysięcznej premiery, ale zmartwimy Was, tuż przed tysiącem jest jeszcze numerek 999 i to jemu poświęcimy dzisiejszą premierę.

Jak widzicie dzisiaj przeskakujemy do Wielkopolski, do Turku, gdzie chcemy polecić Wam wizytę w Muzeum Miasta Turku, o którym krótką notkę zamieściliśmy poniżej. A że Turek leży bardzo blisko kilku innych stosunkowo młodych miejsc znaczkowych, to myślimy, że tym bardziej miasto to wpiszecie do swoich wakacyjnych planów wycieczkowych.

Znaczek, który dzisiaj macie przyjemność zobaczyć jest już dostępny w sprzedaży, także zapraszamy do zwiedzania muzeum i całego miasta, bo przecież znaczkowa turystyka nie musi się ograniczać do jednego miejsca.  Na pewno każdy z Was znajdzie tu coś co go zainteresuje. Życzymy udanego zwiedzania i do zobaczenia niebawem.

MUZEUM MIASTA TURKU IM. JÓZEFA MEHOFFERA  No. 999

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera to najważniejsza placówka kultury w powiecie tureckim, zarazem jedna z ważniejszych w regionie konińskim i jedno z dwóch muzeów w Polsce, w których głównym obszarem zainteresowania są tradycje tkackie. Początki muzealnictwa w Turku sięgają 1962 roku, ale dopiero 10 lat później powstała Izba Regionalna, której głównym wątkiem działalności było kultywowanie bogatych tradycji tkackich Turku. W 1977 r. izba przeniosła się do nowej siedziby w ratuszu, a rok później wznowiła działalność już jako Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Od 2013 roku muzeum funkcjonuje pod nazwą - Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Muzeum posiada 3 wystawy stałe, na których prezentowane są dzieła autorstwa Józefa Mehoffera, ale także eksponaty prezentujące tradycje rzemieślnicze miasta, umeblowanie tkackiego domu i cenne dokumenty. Osobno prezentowane są także zabytki archeologiczne oraz eksponaty przyrodnicze. Przy muzeum działa Punkt Informacji Turystycznej.19.08.2020

Miejsc na znaczkowej mapie Polski cały czas przybywa i czasem są to takie atrakcje, o których nawet nie słyszeliście bywając w okolicach. I zapewne tak też jest z miejscem, które przedstawiamy przy okazji dzisiejszej znaczkowej premiery. Wielu z Was było w pobliżu, ale czy wiedzieliście, że tuż obok znajduje się winnica?

Jakkolwiek by nie było teraz już wiecie, że w Niemczy znajdziecie kolejne znaczkowe miejsce, do którego warto zajrzeć i gdzie z pewnością sporo się dowiecie o uprawie winorośli jak i o samym winie. A jeśli ten temat jest Wam mimo wszystko daleki, to winnica oferuje piękne widoki na Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i choćby dla nich warto tu być.

Jeśli zaś chodzi o sam znaczek to dotarł on już na miejsce i jest dostępny w sprzedaży. Możecie zatem go zdobywać, a jeśli już to zrobicie to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu facebook. Życzymy przyjemnego zwiedzania.

WINNICA NIEMCZAŃSKA - NIEMCZA  No. 998

Winnica Niemczańska powstała w 2017 roku. Te stosunkowo młode nasadzenia w 2018 roku wydały pierwsze niewielkie plony, a z rocznika tego powstało pierwsze niemczańskie wino. Winnica Niemczańska położona jest na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Ze szczytu południowego stoku, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pola, lasy, rzekę i ceglany budynek starej gorzelni. Łączna powierzchnia nasadzeń w winnicy to blisko 4 ha. Nasadzono tu zarówno klasyczne szczepy jak Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Palava, Solaris czy Cabernet Blanc, zaś w sąsiedztwie budynku winiarni historyczne szczepy winorośli śląskich: Gutedel i Auxerrois. Winnica Niemczańska to obowiązkowy punkt na "Dolnośląskim szlaku piwa i wina" i miejsce gdzie tworzy się wino z pasją.18.08.2020

Jeśli czekaliście na premierę wczoraj to wiedzcie, że od wtorku też można tydzień rozpocząć i pewnie będzie on równie ekscytujący jak ten rozpoczęty w poniedziałek. A dzisiaj mamy dla Was nowy znaczek z Poznania i motyw, o który wielu z Was pytało przyglądając się wieży ratuszowej. 

Na znaczku oczywiście najsłynniejsze poznańskie koziołki, a w tle miasto, bowiem na znaczku przedstawiono ujęcie z wnętrza wieży. Takiego obrazka spod ratusza nie zobaczycie.

Jeśli zaś chodzi o dostępność znaczka to został on wysłany, a nawet doręczony, więc to zapewne kwestia dnia lub dwóch, kiedy trafi do sprzedaży. Tak więc jeśli w najbliższych dniach wybieracie się do Poznania to śmiało możecie zajrzeć do Informacji Turystycznej w Rynku lub wcześniej przedzwonić, a dowiecie się z samego źródła czy znaczki już na Was czekają. Tymczasem poznajcie historię koziołków.

POZNAŃSKIE KOZIOŁKI  No. 997

Poznańskie koziołki codziennie w południe trykają się na wieży ratuszowej i stanowią jedną z największych atrakcji miasta – trzeba koniecznie je zobaczyć! Wiąże się z nimi najbardziej znana miejska legenda. W roku 1551, kiedy przebudowywano poznański ratusz, miała się odbyć wielka uczta z okazji zainstalowania na wieży nowego zegara autorstwa mistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina. Na tę szczególną uroczystość przybyło wielu znamienitych i dostojnych gości, a nawet wojewoda z małżonką.  Na ucztę przygotowano udziec sarni, lecz z powodu nieuwagi kuchcika zsunął się z rusztu prosto w ogień. Kuchcik ukradł więc dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na ratuszową wieżę. Goście zobaczyli je trykające się na gzymsie ratuszowej wieży, czym wzbudziły ogólną wesołość. Wówczas wojewoda polecił dołączyć do zegara jeszcze "urządzenie błazeńskie" w postaci trykających się koziołków.14.08.2020

Jutro 15 sierpnia obchodzimy m.in. Święto Wojska Polskiego, ale dzień ten jest szczególny także z innego powodu. Otóż dokładnie 100 lat temu stoczono niezwykle ważną, a przede wszystkim zwycięską Bitwę Warszawską nazywaną również Cudem nad Wisłą.

Aby uczcić to wydarzenie postanowiliśmy wydać prezentowany dzisiaj znaczek okolicznościowy. Najnowszy krążek ma ponadto za zadanie przypomnienie faktów nt. tego wydarzenia i częściowo możecie to zrobić już teraz zapoznając się z krókim opisem znaczka, który znajdziecie poniżej. 

Jeśli natomiast chcecie poznać więcej faktów i ciekawostek nt. Bitwy Warszawskiej, koniecznie odwiedźcie podstronę znaczka (link poniżej), gdzie zamieściliśmy odnośnik do ciekawej strony opisującej poszczególne etapy bitwy. Zresztą w internecie jest całe mnóstwo równie interesujących źródeł, które pozwolą odświeżyć wiedzę z lat szkolnych, a nawet czegoś nowego się nauczyć.

Najnowszy znaczek już wkrótce trafi do sprzedaży, a listę miejsc, w których będziecie mogli go zdobyć również znajdziecie na podstronie znaczka. Wykaz ten będzie stale aktualizowany i liczymy na to, że niebawem znaczek dostępny będzie w wielu innych obiektach związanych z Bitwą Warszawską.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z krótkim opisem i polecamy szczegółowe zgłębienie tematu, nawet jeśli ktoś nie interesuje się historią. szczególnie historią.

ZO - 100-LECIE CUDU NAD WISŁĄ 1920-2020

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w swojej historii. Było to decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. i nazywane jest często Cudem nad Wisłą, za sprawą licznych modlitw, mszy i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, której święto przypada właśnie 15 sierpnia. Plan bitwy opracowanej przez Naczelne Dowództwo dopracowany został przez Piłsudskiego z gen. T. Rozwadowskim. 13 sierpnia rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która składała się z trzech faz: walk obronnych na przedmościu warszawskim w okolicach Radzymina, bitwy obronnej i manewrów zaczepnych nad Wkrą oraz uderzenia i pościgu. Ważnym fragmentem Bitwy Warszawskiej było zdobycie sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie wraz z kancelarią, magazynami i radiostacją co uniemożliwiło łączność z dowództwem w Mińsku. Nie bez znaczenia było też złamanie w 1919 roku szyfrów Armii Czerwonej, co pozwoliło poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Ostatecznie w wyniku działań Wojska Polskiego zaatakowane tyły wojsk bolszewickich nacierające na Warszawę musiały wycofać się nad Niemen. Mimo zdecydowanej przewagi wojsk bolszewickich straty rosyjskie były pięć razy większe niż polskie. Bitwa Warszawska była 18. decydującą bitwą świata i bitwą, która zdecydowała zachowaniu niepodległości Polski, ale też o zatrzymaniu rewolucji bolszewickiej i o losach całej Europy.11.08.2020

Z Pruszkowa przemieszczamy się ponownie na Dolny Śląsk, by raz jeszcze zapoznać się z turystycznymi atrakcjami Ziębic.  Bazylikę na pewno widzieliście, ale czy mieliście pojęcie o tym, że nieopodal pomnika Orła Piastowskiego znajduje się Zamek Wodny?

Jeśli o tym nie wiedzieliście to właśnie macie okazję się dowiedzieć i niech ta premiera będzie kolejnym zaproszeniem do Ziębic i poznania lokalnych atrakcji. A jest ich tutaj więcej i na pewno się o tym dowiecie odwiedzając punkt Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, gdzie już od jutra w sprzedaży będą dostępne prezentowane znaczki. 

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. JERZEGO W ZIĘBICACH  No. 995

ZAMEK WODNY W PARKU MIEJSKIM W ZIĘBICACH  No. 996

A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką obu budowli. Jak zwykle nie podajemy tutaj kompletu informacji. Szerszy opis miejsc już niebawem znajdziecie w Audiobedekerze dołączonym do znaczka, a poznanie całej historii obu obiektów zostawiamy już Wam indywidualnie.

Zatem nie pozostaje nam już nic innego jak tylko zachęcić Was do wizyty w Ziębicach i do pochwalenia się tym na łamach naszych mediów społecznościowych. Życzymy przyjemnego zwiedzania.11.08.2020

Jeśli chodzi o Pruszków, to jeszcze nie koniec i mamy dzisiaj dla Was kolejną premierę. A wszystko to specjalnie zrobiliśmy osobno, aby podkreślić, że każdy ze znaczków dotyczy innego muzeum i innej tematyki.

Oczywiście podobnie jak wczoraj, tutaj także do powstania znaczka przyczynił się Andrzej, który tym samym chce Wam pokazać cząstkę swojej małej ojczyzny. I jesteśmy przekonani, że z poznawania Pruszkowa będziecie zadowoleni.

Znaczek już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży, ale standardowo przed wizytą polecamy zatelefonować do muzeum i upewnić, się czy rzeczywiście tak jest. A kiedy już zwiedzicie to miejsce, to koniecznie wejdźcie na stronę znaczka (link poniżej) i zostawcie stosowny komentarz. Inni turyści na pewno będą Wam za to wdzięczni, a i samo muzeum zapewne ucieszy się z opinii na jego temat. Zapraszamy zatem raz jeszcze do Pruszkowa.

MUZEUM DULAG 121 W PRUSZKOWIE  No. 994

Muzeum Dulag 121 powstało w 2010 roku w Pruszkowie. Siedziba muzeum mieści się na skraju zabytkowego kompleksu dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie w okresie od 6 sierpnia 1944 roku do 16 stycznia 1945 roku funkcjonował niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121, przez który przeszło około 650 tys. ludności cywilnej z Warszawy i okolic. Muzeum zajmuje się pielęgnowaniem pamięci i zbieraniem wiedzy na temat losów mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie trwania Powstania Warszawskiego, dokumentowaniem historii niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz popularyzacją wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego Pruszkowa i okolic.10.08.2020

Dzisiejsza premiera to dowód na to, że jak się czegoś bardzo chce, to można tego dokonać. Dawno temu Andrzej zapragnął aby na znaczkowym szlaku znalazł się Pruszków. Prowadził rozmowy, prelekcje nt. znaczków, uczestniczył w wystawach i wielu innych inicjatywach, podczas których promował znaczki i zarażał tą ideą kolejne osoby.

I właśnie teraz te działania się zmaterializowały. Powstał upragniony znaczek, dzięki, któremu turyści z całej Polski będą mogli poznać Pruszków i jego historię.

Znaczek publikujemy dzisiaj, ale aktualnie jest on jeszcze w drodze, zbliżając się do miejsca przeznaczenia. Jesteśmy jednak pewni, że lada dzień pojawi się w sprzedaży. Zresztą zaglądajcie na naszą stronę bo Andrzej na pewno da znać, kiedy już znaczki pojawią się w sprzedaży.

A tymczasem rezerwujcie sobie terminy, zmieniajcie plany i do grona znaczkowych miejscowości turystycznych dopiszcie także Pruszków

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA MAZOWIECKIEGO IM. STEFANA WOYDY W PRUSZKOWIE  No. 993

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie to placówka, której misją jest ochrona dziedzictwa pradziejowego na terenie zachodniego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego oraz promowanie i upowszechnianie zdobytej wiedzy archeologicznej i historycznej. Muzeum realizuje szereg projektów, takich jak: warsztaty, lekcje muzealne, wystawy czasowe, czy różnego rodzaju spotkania, odczyty i prelekcje. Trzon muzealnej kolekcji stanowią przedmioty pozyskane w trakcie badań archeologicznych. Szczególną wartość mają liczne zabytki odkryte w trakcie kilkudziesięcioletnich prac wykopaliskowych na wielkich osadach hutniczych z przełomu er. Najcenniejszym zabytkiem zbiorów pruszkowskiego Muzeum jest odkryty na cmentarzysku w Zaborowie szklany puchar z I–II wieku n.e., zdobiony przedstawieniami rzymskich gladiatorów. To unikatowe w skali Europy naczynie, wykonane w jednej z egipskich manufaktur, stanowi wyjątkową ozdobę kolekcji.7.08.2020

paczkiOd kilku dni w niektórych znaczkowych miejscach turystycznych możecie spotkać taki oto plakat. To nasze najnowsze wydawnictwo, które ma zastąpić stare wysłużone plakaty (być może jeszcze je pamiętacie) i jeszcze bardziej zwrócić uwagę na fakt, że dany obiekt prowadzi sprzedaż znaczków turystycznych.

Plakat jest mniejszy niż jego poprzednik i ma format A3 przez co lepiej dopasuje się do czasem skromnych możliwości jakie panują w obiektach turystycznych. To także informacja dla Was, że w tym miejscu kupicie znaczki. A że z widocznością naklejek jest różnie to liczymy na to, iż plakat trudniej będzie przegapić :-).

Plakat ma jeszcze jedno zadanie - promowanie znaczkowej idei. Poprzez symboliczne ukazanie przykładowych znaczków turystycznych ma zwrócić uwagę na ich różnorodność i zainteresować grą kolekcjonerską.

Docelowo plakaty mają trafić do wszystkich obiektów sprzedających znaczki, ale jak wiadomo nie stanie się to od razu. Wypatrujcie ich jednak i jeśli tylko macie ochotę fotografujcie. A jeśli działacie w mediach społecznościowych to nie zapomnijcie do zdjęć, na których widać plakat dodać hasztaga #znaczkowemiejsce.7.08.2020

Wśród kolekcjonerów znaczków turystycznych duża grupa to ludzie gór, szukający wytchnienia na górskich szlakach, wdrapujący się na kolejne szczyty, aby z nich podziwiać piękne widoki. Na znaczkowych szlakach spotkać możemy różne punkty widokowe, w tym wieże, z których wiele znalazło się na znaczkach turystycznych.

Dziś w ramach nawiązanej współpracy chcemy Wam krótko przedstawić program "Wieże widokowe gór i pogórzy", który łączy pasję kolekcjonerską z turystyką, niekoniecznie górską. Program ten składa się z pięciu odznak w wariantach: popularnym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Do tego nie ogranicza się tylko do Polskich obiektów i funkcjonuje także w Czechach, a niebawem także zawita na Słowację. W samej Polsce dzięki udziałowi w programie macie szanse poznać przeszło 320 obiektów jak wieże widokowe, wieże ratuszowe, punkty widokowe itp.

Zechciejcie zatem zapoznać się z tym programem, ponieważ wielu z Was na pewno on zainteresuje. Wiemy, że wśród Was są także kolekcjonerzy odznak, a te możecie przecież zdobywać podczas wypraw znaczkowym szlakiem.

Więcej informacji nt. programu znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej www.goryiwieze.pla także na facebookowym profilu facebook.com/pg/wiezewidokowe i w tematycznej grupie facebook.com/groups/wiezewidokowe Zapraszamy!6.08.2020

Powoli zbliżamy się do tysięcznego znaczka, ale zanim do tego dojdzie chcieliśmy wypełnić jeszcze jedną lukę powstałą po usunięciu znaczka 589. Chcieliśmy, aby na nowym znaczku znalazł się obiekt możliwie bliski dawnemu miejscu, ale nie zawsze są możliwości, by tak właśnie się stało. Niemniej jednak pozostajemy w Tychach i za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego pragniemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce.

Może nie jest to muzeum, ani wieża widokowa, ale jesteśmy pewni, że jezioro to równie interesujące miejsce. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, a na pewno się o tym przekonacie. Gdy będziecie mieli więcej czasu, wybierzcie się na wycieczkę wokół tego akwenu - na pewno zobaczycie kilka innych ciekawych miejsc.

Prezentowany znaczek jeszcze przez jakiś czas dostępny będzie w sprzedaży korespondencyjnej, ale nie stoi to w sprzeczności z tym, by już teraz wybrać się tam na krótki odpoczynek. Zapraszamy.

TYCHY - JEZIORO PAPROCAŃSKIE  No. 589

Jezioro Paprocańskie to sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Powstał dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. Zamknięcie huty w 1878 roku, budowa Nowych Tychów, a szczególnie usytuowanie nad zbiornikiem ośrodka wypoczynkowego, spowodowały zmianę jego przeznaczenia. Dziś Jezioro Paprocańskie, dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym, pełni funkcje rekreacyjne oraz retencyjne stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta. Powierzchnia jeziora wynosi 132 ha, średnia głębokość waha się w granicach od 150 do 190 cm. Długość Jeziora Paprocańskiego to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Obecnie jezioro jest rajem dla wędkarzy. Brzegi jeziora otoczone są przez lasy dawnej Puszczy Pszczyńskiej oraz tereny bagienne z licznym ptactwem wodnym i ciekawymi roślinami. Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał Ośrodek Wypoczynkowy MOSiR Paprocany z dobrze rozwiniętym zapleczem. Warty zobaczenia jest też  zabytkowy, XIX-wieczny zameczek myśliwski Promnice, usytuowany nad południowym brzegiem Jeziora Paprocany.<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>