Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1209
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1209!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>

20.11.2017

417Zawsze to mówimy, że chcieć, to móc i dzisiaj mamy tego namacalny dowód w postaci nowych znaczków, które tym razem powstały dzięki chęciom i zaangażowaniu Bobika. 

Nie jest to jednak zwyczajna premiera, bo dotyczy aż pięciu znaczków, w dodatku promujących miejsca dość znacznie od siebie oddalone, a położone w okolicach Poznania. 

Jest to zatem kolejna okazja do wizyty w Wielkopolsce i zwiedzenia obiektów, o których może niekoniecznie wiedzieliście, że istnieją.

Zaprezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży pojawią się za kilka dni czyli od czwartku 23 listopada, a już dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z opisami tych miejsc.

MUZEUM MŁYNARSTWA W JARACZU  No. 254

MUZEUM PRZYRODNICZO-ŁOWIECKIE W UZARZEWIE  No. 255

MUZEUM PSZCZELARSTWA W SWARZĘDZU  No. 256

WIEŻA I MAUZOLEUM BIERBAUMÓW W SZRENIAWIE  No. 257

MUZEUM NARODOWE ROLNICTWA W SZRENIAWIE  No. 258

Zapraszamy zatem do obiektów Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie i tradycyjnie prosimy o relacje z Waszych wycieczek.17.11.2017

417Tym razem znaczkowa premiera zbiegła się w czasie nie z początkiem, ale z końcem tygodnia, co pewnie wielu z Was odczyta jako wyraźne zaproszenie do odbycia weekendowej wycieczki

Jak widzicie na załączonych grafikach miejsce, do którego chcemy Was zaprosić to leżący na północnych krańcach województwa małopolskiego Bydlin. Miejscowość ta choć niepozorna skrywa pewną historię, którą dzisiaj chcielibyśmy Wam opowiedzieć publikując najnowsze znaczki turystyczne. A przedstawiają one kolejno następujące obiekty i wydarzenia historyczne:

RUINY ZAMKU W BYDLINIE  No. 621

BYDLIN - KRZYWOPŁOCKIE LEGIONOWE TERMOPILE  No. 622

Opisy najnowszych znaczków znajdziecie klikając w powyższe linki. Tam też znajdziecie informacje odnośnie miejsca sprzedaży znaczków, które już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży.

Przy okazji dzisiejszej premiery za pomoc w powstaniu znaczków chcielibyśmy jeszcze serdecznie podziękować panu Leszkowi z  Załęża, a tymczasem wszystkich turystów zachęcamy do odwiedzania wyżej przedstawionych miejsc i dzielenia się wrażeniami i materiałami z wycieczek.16.11.2017

Cz. 3 - Jak zmniejszać zdjęcia - potwierdzenia pobytu

Dzisiaj postnowiliśmy poruszyć temat, z którym w dalszym ciągu wielu kolekcjonerów ma spory problem. Chodzi mianowicie o wielkość zdjęć jakie posyłacie do nas potwierdzając swój pobyt w znaczkowym miejscu turystycznym.

Mimo wielu komunikatów, które na przestrzeni lat do Was kierowaliśmy w dalszym ciągu nasze skrzynki są zapychane plikami w bardzo dużych rozmiarach, a przypominamy, że potwierdzenia które do nas wysyłacie wcale nie muszą mieć jakości fotograficznej, a jedynie taką, na której będzie można rozpoznać istotne szczegóły.

Przedstawiamy zatem niewielki poradnik, który zarówno osobom obeznanym z komputerami jak i tym niezbyt sobie z nimi radzącymi pomoże w łatwy i szybki sposób zmniejszyć posiadane fotki i sprawnie wysłać je z zamówieniem brakujących znaczków. 

Zaznaczamy jednak, że poradnik, który przedstawiamy dotyczy tylko zdjeć wysyłanych jako potwierdzenia, celem uzyskania możliwości zakupu brakujących znaczków. Przy okazji przypominamy, że potwierdzenia takie wysyłamy tylko i wyłącznie na główny adres e-mail czyli info@znaczki-turystyczne.pl o czym szczegółowo informujemy w zakładce "Brakujący Znaczek Turystyczny". Przypominamy też, że dowodem nie są zdjęcia znalezione w internecie, a najlepszym potwierdzeniem jest własne potwierdzenie.

Nasz poradnik zaczniemy od tego, że pierwsze co powinniśmy mieć to zdjęcia/skany, które chcemy zmniejszyć. Gdy już taki zbiór mamy musimy je zmniejszyć, aby szybko i bez zapychania skrzynek meilowych dotarły do centrali. W tym celu wystarczą dosłownie cztery kliknięcia, ale po kolei.


Więcej informacji

12.11.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Pełnia sezonu turystycznego to czas, w którym dostajemy od Was całą masę materiałów i tym samym okres, w którym ciężko nam stworzyć jakiś dłuższy tekst. Jest to też czas, w którym Wy zwiedzając nasz piękny kraj zachwycacie się jego urokami i kolekcjonujecie wspomnienia.

A jesienią, kiedy wieczory stają się dłuższe, kiedy pogoda nie zawsze nastraja do uprawiania turystyki, siadacie i czasem coś do nas napiszecie.

Tym oto sposobem swój szósty tekst stworzył Bobik w ramach cyklu "Z pamiętnika Bobika". Tekst dojrzewał, czekał na czas większego luzu, by właśnie dzisiaj zostać opublikowanym. Czytajcie zatem, ale najpierw zróbcie sobie kawę i oddajcie się w wir wspomnień, wspomnień Bobika.
Z pamiętnika Bobika - cz. 6 >>8.11.2017

417Dziś ze znaczkową premierą chcemy Was zaprosić do Szczecina, w miejsce, które zapewne dobrze znacie, a mianowicie Wały Chrobrego. 

Nie będziemy jednak rozpisywali się na temat tego miejsca bo opis jest już poniżej, a tylko poprosimy Was turystów byście będąc w pobliżu Wałów Chrobrego zrobili sobie fotkę (najlepiej ze znaczkiem w dłoni) i przesłali ją do nas. Kto wie, może Wasze zdjęcia pozwolą dotrzeć ze znaczkową ideą do innych atrakcyjnych turystycznie miejsc w Szczecinie.

A tymczasem zapraszamy do Szczecina. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży

WAŁY CHROBREGO W SZCZECINIE  No. 715

Wały Chrobrego w Szczecinie to taras widokowy usytuowany na skarpie wzdłuż Odry, o długości około 500 metrów, z widokiem na rzekę i pobliski port. Wały zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1902–1921 według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena. W latach 1906-1912, w północnej części tarasu, zbudowano kompleks architektoniczny mieszczący obecnie Urząd Wojewódzki województwa zachodniopomorskiego. Południowa część Wałów zajęta jest przez kompleks zabytkowych budynków Akademii Morskiej, budynek Teatru Współczesnego i Oddział Morski Muzeum Narodowego. W połowie długości promenady znajduje się nieco niższy półokrągły taras ograniczony murem oporowym, wzdłuż którego obustronnie ku brzegom Odry prowadzą łukowato wygięte szerokie schody. Po obu stronach tarasu znajdują się dwa pawilony widokowe z dachami wspartymi na kolumnach jońskich, a środkową część tarasu zajmuje kamienna rzeźba człowieka walczącego z centaurem. U podnóża tarasu znajduje się fontanna, przed którą zbudowano dwie wieże oświetleniowe stylizowane na latarnie morskie. Wały Chrobrego są prawdziwą chlubą i wizytówką miasta, miejscem spacerowym, w którym historia splata się z gwarem codzienności i nowoczesnością.7.11.2017

417Dzisiaj mamy dla Was kolejną premierę z obszaru Dolnego Śląska. Tym razem znane większości Chełmsko Śląskie, ale czy rzeczywiście będąc w tej miejscowości mieliście okazję poznać wszystkie jego zakamarki i ciekawostki.

Trzeci znaczek z Chełmska Śląskiego już od wczoraj jest dostępny w sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na kolejną wyprawę warto troszkę poczytać o prezentowanym na znaczku obiekcie, bo mimo iż z zewnątrz niepozorny, na pewno zaskoczy Was licznymi zabytkami.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ RODZINY W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM  No. 418

Pierwsza wzmianka o średniowiecznym kościele w tym miejscu pochodzi z 1343 roku. W latach 1670 – 1675 świątynię jednak rozebrano, a na jej miejscu zbudowano kościół barokowy z dobudowaną w 1691 roku wieżą zakończoną barokowym hełmem z prześwitem. Kościół jest orientowany, otoczony rzędami kaplic z emporami. Fundatorem nowego kościoła był opat krzeszowskiego klasztoru Cystersów, Bernhard Rosa, a architektem prawdopodobnie Martin Allio. Mimo stosunkowo ubogiej w zdobienia elewacji zewnętrznej, wnętrze świątyni zachwyca bogatym wyposażeniem. Ołtarz główny z lat 1712–1713 wykonał rzeźbiarz z wrocławskiego warsztatu Christopha Königera. Znajdujący się w ołtarzu obraz Świętej Rodziny namalował prawdopodobnie Felix Anton Scheffler. Godna uwagi jest także bogato zdobiona ambona. Na baldachimie przedstawiono figury św. Piotra i Pawła oraz Chrystusa błogosławiącego, a na balustradzie kosza – płaskorzeźbione popiersie św. Bernarda. W kaplicy południowej znajduje się interesująca późnogotycka płaskorzeźba „Koronacja Maryi”, natomiast w północnej kopia obrazu Petera Brandla „Święty Jan Nepomucen rozdający jałmużnę”. Ciekawostką jest także ważący blisko 500 kg. zegar z 1781 roku, zamontowany na kościelnej wieży. Zegar został ręcznie wykuty w Krzeszowie, a po renowacji odzyskał dawną sprawność. To tylko niektóre z licznych zabytków w chełmskim kościele, który z zewnątrz niepozorny zaskakuje skalą i klasą.6.11.2017

417Pora na pierwszą listopadową premierę i jednocześnie znaczkowy debiut jednego z kolekcjonerów, który doprowadził do powstania tego znaczka.  Pawle dziękujemy, a wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do tego, by także w swojej okolicy tworzyć znaczki i tym samym promować region.

Dziś Szalejów Górny i pewien niepozorny, ale pełen skarbów i ciekawostek kościół, który zapewne nie raz mijaliście pędząc drogą relacji Kłodzko - Kudowa Zdrój.

O kościele poczytacie sobie w poniższym opisie, natomiast znaczek zakupicie w pobliskim sklepie, tuż przy głównej ulicy (dane miejsca sprzedaży na karcie znaczka). Ostatnia ważna wiadomość w sprawie dzisiejszej premiery jest taka, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SZALEJOWIE GÓRNYM  No. 417

Po raz pierwszy kościół parafialny św. Jerzego w Szalejowie Górnym wzmiankowany był w 1366 roku. Obecny gotycki kościół wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. W 1765 roku został przebudowany w stylu barokowym. Jest to kościół jednonawowy, orientowany z węższym, zakończonym trójbocznie prezbiterium, nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W kościele nad nawą znajduje się malowany plafon. Godnymi uwagi zabytkami są także renesansowy nagrobek z końca XVI wieku oraz gotycka rzeźba Piety z początków XV wieku. Rzeźba ta jest jedną z najstarszych rzeźb gotyckich w drewnie na świecie, a przedstawia figurę Matki Boskiej Bolejącej z ciałem zmarłego Jezusa na kolanach. Kościół w Szalejowie Górnym to typowa świątynia obronna z zachowanym potężnym murem i strzelnicami. Charakter obronny kościołowi nadano w XV wieku w związku z coraz liczniejszymi najazdami husyckimi. Mur obronny zachował się w dobrym stanie prawie w całości, a w jego południowej części widnieją nawet ślady strzelnic szczelinowych, przez które można było oddawać strzały. W otoczeniu kościoła od zachodniej strony znajduje się dzwonnica z 1682 roku z gotyckim dzwonem z 1354 roku. Do dzwonnicy przylega dawna kaplica nagrobna z ciekawymi epitafiami dawnych właścicieli tych ziem.1.11.2017

Cz. 2 - Kupony w grze kolekcjonerskiej

Pierwsza część naszego nowego cyklu wzbudziła duże zainteresowanie. Posypały się kolejne pytania i propozycje dalszych tematów i dzisiaj właśnie napiszemy o wciąż tajemniczych kuponach, co do których pytania spływają do nas niemal codziennie.

Co prawda niedawno temat ten był poruszany w artykule "Kupony i zasady gry kolekcjonerskiej", ale pojawiają się kolejne wątpliwości, które dzisiaj postaramy się rozwiać.

Ostatnio wraz z kuponami na znaczek kolekcjonera otrzymaliśmy kupony, które już raz zostały użyte w grze kolekcjonerskiej. Informujemy zatem, że niestety nie jest możliwe ich ponowne użycie, gdyż wg. zasad gry jeden kupon/numer może być użyty w grze tylko jeden raz. Nie ma więc możliwości, aby złożyć "dziesiątkę" np. z numerów 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, a później kolejną z numerów 10,11,12,13,14,15,16,17,18,19. Kupon z numerem 10 był już użyty do zdobycia jednego ZK i w myśl zasad gry drugi raz nie może zostać użyty.


Więcej informacji

30.10.2017

620Po dość długiej przerwie w znaczkowych premierach i niecierpliwym oczekiwaniu kolekcjonerów, nadszedł czas na kolejną nowość.

Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do Katowic do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Podstawowe dane o obiekcie znajdują się w poniższym opisie, natomiast więcej informacji nt. możliwości zwiedzania muzeum i jego historii znajdziecie na karcie znaczka klikając w odnośniki do strony internetowej i profilu w serwisie facebook. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada. Miejcie więc to na uwadze planując swoje jesienne wycieczki, a tymczasem zapraszamy do katowickiej Walcowni.

MUZEUM HUTNICTWA CYNKU WALCOWNIA W KATOWICACH  No. 620

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek będący jednym z pomników historii wpisany w industrialne dziedzictwo regionu. Walcownię Cynku wybudowano w 1904 roku w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Hala główna walcowni miała 91 metrów długości i 20 metrów szerokości, a pomieszczenie maszynowni 70 metrów długości przy 6 metrach szerokości. W latach 1915-1917 dobudowano nową halę, wydłużając obiekt o kolejne 91 metrów. W hali głównej walcowni zlokalizowane są urządzenia zapewniające prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach, a są to: piece do topienia. Piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z formami, walcarki wstępne, nożyce do cięcia blach. Część z tych urządzeń napędzano czterema maszynami parowymi. Obecnie budynek dawnej walcowni wraz z maszynami objęty jest ochroną konserwatorską. Po niespełna 110 latach pracy w roku 2002 ostatecznie zakończono tu produkcję, a obiekt wpisany w industrialne dziedzictwo regionu pozostał świadkiem minionej epoki i funkcjonujących wówczas technologii.25.10.2017

ZNACZKOWA NASZYWKA

Dawno, dawno temu, całkiem spontanicznie powstała taka oto naszywka z naszym logo. W internecie, na fejsbuku, w e-mailach zawrzało i po krótkim czasie naszywki się rozeszły, a zainteresowanie wciąż było duże. Zamówiliśmy kolejną partię i z racji dalszego zainteresowania tymi naszywkami, wciąż dbamy o to, by nam ich nie zabrakło, choć jest z tym niekiedy ciężko.

Ta z pozoru normalna naszywka z biegiem czasu stała się naszym znakiem rozpoznawczym, który można wypatrzyć z naprawdę dużej odległości w górach, w mieście czy nawet na ... plaży. Naszywka ta to taki identyfikator mówiący wszystkim "jestem znaczkomaniakiem, zbieram znaczki turystyczne".  Turyści przyszywają ją do plecaka, na ubranie, kapelusz, do torby. I choć w zwyczajny dzień ciężko spotkać kogoś tak oznaczonego to wystarczy zajrzeć na jedno ze spotkań kolekcjonerów, by zobaczyć, że tak oznaczonych ludzi jest sporo. 

Pisaliśmy zresztą nie raz o spotkaniach na szlakach, o kolekcjonerach, którzy gdzieś tam na wycieczce wypatrzyli innego kolekcjonera. Kiedyś były to sporadyczne spotkania, a teraz no cóż - "świecącej" z daleka naszywki nie sposób nie zauważyć.

Postanowiliśmy zatem wszem i wobec przypomnieć Wam o tym produkcie, o który najczęściej pytają nowi znaczkomaniacy przegladający stronę i różne zdjęcia, a którzy nie czytają postów sprzed roku czy dwóch lat ukrytych gdzieś tam w czeluściach strony.


Więcej informacji

22.10.2017

Cz. 1 - Skrytka pocztowa i korespondencja

Zaczynamy nową serię artykułów, do której powstania zmusiło nas życie i co rusz powracające pytania kolekcjonerów, a dotyczące wielu zagadnień związanych z naszą pracą, ale i z samymi znaczkami turystycznymi. Postaramy się zebrać te zagadnienia w zgrabną całość, a kto wie, może nawet zrobimy z tego jakiś dedykowany dział na stronie.

Na początek chcielibyśmy poruszyć kwestię naszej skrytki pocztowej, awiz i wszystkiego tego, co dotyczy przepływu korespondencji. Zapraszamy do czytania.

skrytka pocztowaOd początku naszej działalności wszelka korespondencja kierowana do centrali trafia do tzw. skrytki pocztowej. Skrytka taka to nie jak większość osób sądzi skrzynka zawieszona na drzwiach naszego biura, ale przegródka w urzędzie pocztowym, do której wkładana jest cała trafiająca do nas korespondencja.

Zapytacie zapewne dlaczego skrytka, a nie osobiste doręczanie poczty przez listonosza ? Powód jest prosty. Nie zawsze jesteśmy na miejscu, poczty dostajemy sporo więc nie ma sensu żeby listonosz nosił całą korespondencję. Kilka razy w tygodniu pojawiamy się na poczcie, więc wszelkie listy możemy odbierać sami, w dogodnej dla nas porze i stąd właśnie skrytka pocztowa jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Bardzo często pytacie nas dlaczego list, który wysłaliście nie został odebrany i wystawiono awizo. Dlaczego go nie odbieracie ? Otóż jak już wspomnieliśmy nie chodzimy na pocztę codziennie. Staramy się być tam kilka razy w tygodniu, ale też nie zawsze możemy, stąd niekiedy list na poczcie czeka na nas kilka dni. Dodatkowo posiadając skrytkę pocztową wszelkie przesyłki rejestrowane są automatycznie awizowane, nawet jeśli pięć minut później pojawimy się na poczcie i te listy odbierzemy. Awizo w naszym przypadku to rzecz normalna, a list który jest awizowany prędzej, czy później odbierzemy pojawiając się w urzędzie pocztowym.


Więcej informacji

17.10.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA OGÓLNOPOLSKIEGO W MIĘDZYBRODZIU ŻYWIECKIM

VI Spotkanie Kolekcjonerów ZTWiemy, że z niecierpliwością czekaliście na ten moment, w którym na łamach strony internetowej podsumujemy tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Pisanie artykułów ma jednak to do siebie, że nie zawsze powstają one od ręki, tym bardziej, gdy równocześnie trzeba zrobić kilka innych materiałów. Na szczęście wena twórcza się pojawiła i oto dziś w Wasze ręce możemy oddać podsumowanie minionego spotkania kolekcjonerów.

Staraliśmy się, by było ono inne niż zwykle, ale sami wiecie, że nie zawsze da się to zrobić. Mamy jednak nadzieję, że relacja Was zainteresuje, a kolekcjonerom, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w spotkaniu da jasny obraz tego, co podczas tych dni działo się w Międzybrodziu Żywieckim. A jeśli ktoś zechce wrócić pamięcią do tych chwil to gorąco zachęcamy do przeglądania galerii zdjęć ze spotkania, w której wśród licznych fotek jest kilka takich, na widok których niejedna osoba się uśmiechnie

Zapraszamy zatem do czytania i powoli myślcie o spotkaniach regionalnych w 2018 roku. Czasu coraz mniej, a terminy warto zaklepać z wyprzedzeniem.

Relacja z VI Spotkania Kolekcjonerów w Międzybrodziu Żywieckim >>7.10.2017

40048W chwili obecnej jesteśmy na VI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku odbywa się w Międzybrodziu Żywieckim w Ośrodku Wypoczynkowym "Niagara". Jak co roku, także i teraz chcąc uczcić kolejny rok znaczków turystycznych i turystycznej braci postanowiliśmy wydać znaczek okolicznościowy, który tym razem prezentuje się następująco.

ZO - VI SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - BESKID MAŁY

O samym spotkaniu obszerną relację opublikujemy wkrótce, natomiast w tym miejscu chcemy gorąco pozdrowić wszystkich tych kolekcjonerów, którzy z różnych przyczyn nie mogą tu być z nami. Jesteśmy z Wami myślami i liczymy że w równie licznym gronie spotkamy się w przyszłym roku. Tymczasem śledźcie nas na naszym profilu facebookowym, gdzie postaramy się co jakiś czas umieszczać zdjęcia z wydarzeń, które tutaj mają miejsce. 6.10.2017

ZT Międzybrodzie ŻywieckieW przeddzień VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Międzybrodziu Żywieckim postanowiliśmy opublikować informację o nowych i tak naprawdę jeszcze ciepłych znaczkach turystycznych w tej okolicy. 

Wszystkie z przedstawionych miejsc, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spotkania i jak widzicie na załączonych obrazkach dotyczą kilku atrakcji turystycznych, które dziś właśnie w ramach wycieczki miliśmy okazję odwiedzić.

ŻAR - SZCZYT W BESKIDZIE MAŁYM  No. 441

KOLEJ NA GÓRĘ ŻAR - MIĘDZYBRODZIE ŻYWIECKIE  No. 442

KAPLICA I DZWONNICA W CZERNICHOWIE  No. 443

ELEKTROWNIA SZCZYTOWO - POMPOWA PORĄBKA - ŻAR  No. 444

Prezentowane dzisiaj znaczki tymczasowo są dostępne korespondencyjnie jednak już prowadzimy rozmowy z potencjalnymi miejscami sprzedaży i niebawem możecie się ich spodziewać w terenie.6.10.2017

433Rozpoczynamy kolejny dzień ze znaczkami turystycznymi i w ramach tegodniowego męczenia Was premierami przedstawiamy kolejną nowość.

Tym razem Bolków i tamtejszy zamek. Znaczek jednak w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni czyli 10 października, a kupić go będzie można w niewielkiej kwiaciarni mieszczącej się przy bolkowskim rynku. Szczegóły miejsca sprzedaży znajdziecie na karcie z opisem znaczka.

ZAMEK W BOLKOWIE  No. 433

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 r. Legendy natomiast podają, że zamek zbudowano w 807 roku, lecz nie ma na to potwierdzenia w źródłach pisanych. Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych i łupków czerwonych oraz z piaskowca. Charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, która została wzniesiona na skale. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. W połowie XIV w. zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich przyłączając jego południowy i południowo-wschodni narożnik z murami miejskimi. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu w roku 1703 zostaje sprzedany cystersom z Krzeszowa, a następnie w 1810 r. przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Obecnie w renesansowej części zamku (Dom Niewiast) mieści się muzeum będące oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.5.10.2017

416Większość z nas już żyje nadchodzącym spotkanie kolekcjonerów, ale dla wszystkich znaczkomaniaków mamy dzisiaj kolejną znaczkową premierę.

Dziś zatem znaczek z oczekiwanego przez wszystkich Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Ważna informacja jest jednak taka, że znaczek dostępny jest poza muzeum, czyli w znanym większości turystów Biurze turystycznym Tera Tour, które już od dzisiaj prowadzi jego sprzedaż.

Zachęcamy jednak by będąc w Paczkowie wygospodarować czas na zwiedzanie muzeum, które jest swego rodzju perełką wśród placówek tego typu. O samym muzeum więcej przeczytacie choćby z poniższego opisu.

MUZEUM GAZOWNICTWA W PACZKOWIE  No. 416

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w budynku byłej gazowni w listopadzie 1991 roku. Jest to jedyny w Polsce obiekt, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu. Muzeum może się poszczycić posiadaniem ponad 3 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się zarówno gazowe urządzenia gospodarstwa domowego (lampy gazowe, kuchenki, lokówki, żelazka) jak i urządzenia przemysłowe. Placówka posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych, a ciekawostką jest fakt, że większość eksponatów zgromadzona w muzeum jest sprawna technicznie. Paczkowska gazownia powstała w latach 1898 – 1901, dostarczając początkowo gaz głównie do oświetlenia ulic miejskich czy napędu pomp wodociągowych. Z czasem infrastruktura rozwinęła się do tego stopnia, że w latach 30. XX wieku z gazu korzystało 700 odbiorców domowych. W czasie wojny gazownia niewiele ucierpiała, natomiast tuż po niej przeszła liczne modernizacje. W latach 70. przeprowadzono liczne modernizacje sieci gazowych i połączono lokalne spółki gazowe co ostatecznie doprowadziło do zaprzestania produkcji gazu w Paczkowie. W 1977 roku w gazowni ugaszono symbolicznie ostatni wózek koksu, który wraz z zawartością do dnia dzisiejszego jest jednym z eksponatów w muzeum..4.10.2017

315W ramach tegotygodniowych premier pora na znaczek, który miał powstać już dawno temu, ale jakoś nigdy nie było ku temu okazji. Miejsce zapewne wielu z Was jest znane i właśnie dzisiaj doczekało się własnego krążka.

Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, ale aby go zdobyć konieczne jest niewielkie oddalenie się od ratusza, bo znaczek dostępny jest w kasie biletowej pobliskiej twierdzy.

Niech więc będzie to pretekstem do kolejnej wizyty w Twierdzy Kłodzko, tym bardziej, że z punktu widokowego ratusz jest pięknie widoczny.

RATUSZ W KŁODZKU  No. 315

Budynek kłodzkiego ratusza położony jest w części Starego Miasta w centrum placu Bolesława Chrobrego. Pierwszy ratusz w Kłodzku powstał w tym miejscu w 1 połowie XIV wieku i wielokrotnie był nawiedzany przez pożary, przez co nie wiadomo jak tak naprawdę wyglądał. Obecny ratusz w Kłodzku został zbudowany w latach 1887–1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Jest to budynek w stylu neorenesansowym z ocalałą średniowieczną wieżą zwieńczoną hełmem z iglicą. W dolnej części wieża ma przekrój kwadratu, natomiast wyżej kształt ośmioboku. Zarówno elementy dachu jak i elewacji budynku są bogato zdobione detalami architektonicznymi. We wnętrzu ratusza na uwagę zasługuje sala posiedzeń rady z bogato zdobionym drewnianym stropem i drewnianymi boazeriami, sala rajców ozdobiona licznymi malowidłami ściennymi oraz klatka schodowa z witrażami i marmurowym portalem. Obecnie w budynku ratusza swoją siedzibę ma m.in. Rada Miejska oraz Burmistrz Kłodzka, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Informacja Turystyczna.3.10.2017

ZT PuckBieżący tydzień także dla nas jest pełen niespodzianek, nagłych zwrotów akcji i zmieniających się jak w kalejdoskopie planów. Z tego też względu dzisiaj będzie na bogato i zaserwujemy Wam poczwórną znaczkową premierę, z której mamy nadzieję będziecie bardzo zadowoleni.

Otóż tym razem chcielibyśmy Was zaprosić na północ Polski, do Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, które posiada kilka oddziałów, a w których już od dzisiaj zakupić można przedstawione na grafikach znaczki turystyczne.

Wszelkie dane nt. obiektów, miejsc sprzedaży i linków znajdziecie klikając w poniższe odnośniki:

MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ W PUCKU  No. 694

SZPITALIK W PUCKU  No. 695

HALLERÓWKA WE WŁADYSŁAWOWIE  No. 696

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA W NADOLU  No. 697

Zapraszamy Was zatem do Pucka i jego okolic i liczymy na liczne relacje z wędrówek znaczkowym szlakiem. Przy okazji gorąco zachęcamy do wzbogacenia naszej galerii znaczkowych miejsc turystycznych, a wszelkie wytyczne odnośnie formatu zdjęć znajdziecie klikając w link >>2.10.2017

467Pora na rozpoczęcie kolejnego tygodnia ze Znaczkami Turystycznymi. Dziś na rozgrzewkę mamy dla Was kolejny znaczek prezentujący trójstyk granic i tym razem jest to trójstyk na Krzemieńcu.

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży dostępny będzie od przyszłego tygodnia tj. 9-10 października, natomiast miejscem jego sprzedaży będzie Bacówka Jaworzec.

TRÓJSTYK GRANIC, POLSKA - UKRAINA - SŁOWACJA  No. 467

Trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji znajduje się na zboczu Krzemieńca, w jego najdalej na zachód wysuniętej szczytowej części. Punkt zbiegu granic znajduje się na wysokości 1208 m. n.p.m. i jest oznaczony granitowym, trójramiennym obeliskiem z godłami Polski, Słowacji i Ukrainy oraz z napisami w trzech językach. Tutaj znajduje się najbardziej wysunięty na wschód punkt Słowacji. Ponadto oprócz granic państw, trójstyk łączy także trzy chronione terytoria: Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy „Połoniny” i ukraiński Użański Park Narodowy, tworząc Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. To jednak nie koniec symbolicznego znaczenia miejsca, ponieważ poza wyżej wymienionymi, miejsce to stanowi także wschodnią granicę Unii Europejskiej oraz NATO. Wszystko to sprawia, że miejsce to corocznie jest bardzo chętnie odwiedzane przez liczne grono turystów..30.09.2017

DZIENNIK KOLEKCJONERA - KRONIKA ZNACZKOMANIAKA

Dziennik Kolekcjonera to podstawowe narzędzie znaczkomaniaka. Nie boimy się powiedzieć tego głośno, bo dziś trudno sobie wyobrazić wycieczkę znaczkowym szlakiem bez dziennika, do którego wbijamy pieczątki z odwiedzonych miejsc, wklejamy naklejki, bilety, a niejednokrotnie także inne ciekawe przedmioty zdobyte podczas zwiedzania.

Wreszcie w dzienniku możemy zanotować datę odwiedzin danego miejsca, jego współrzędne GPS, a jeśli ktoś ma ochotę to może nawet pokrótce opisać daną wizytę. To wszystko sprawia, że jest on naszym kompanem podróży, do którego już po pewnym czasie zawsze możemy sięgnąć, by powspominać chwile spędzone na szlaku lub sięgnąć po potrzebny nam dowód pobytu. 

Artykuł ten powstał z potrzeby chwili. Trzy lata temu pisaliśmy już o dzienniku, ale nie każdy czyta naszą stronę od deski do deski, w związku z czym zaszła potrzeba odświeżenia tych informacji, tym bardziej, że zapytań w sprawie dzienników odnotowujemy coraz więcej. 

Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji o tym produkcie i mamy nadzieję, że będą one pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Galerię zdjęć poświęconych Dziennikowi Kolekcjonera publikujemy poniżej (wystarczy kliknąć w obrazek z napisem Dziennik Kolekcjonera - galeria).

Na poniższej rycinie, w tabeli zebraliśmy podstawowe wymiary dziennika, które mają następujące wartości:

Mimo, że dziennik wygląda jak wiele innych dostępnych na rynku, to cechuje się wieloma niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami, przydatnymi w terenie, ale i podczas zwykłej z nim pracy:


Więcej informacji

29.09.2017

709Dobre wiadomości rozchodzą się szybko i tak też było z prezentowanym dzisiaj znaczkiem, o którym część z kolekcjonerów wie od kilku dni. A skoro pojawiła się taka informacja to my ją tylko potwierdzamy i uzupełniamy o grafikę nowego znaczka oraz garść innych, niezbędnych danych, w tym skromny opis obiektu robiony na ostatnią chwilę.

Otóż prezentowany dzisiaj znaczek swoją inaugurację będzie miał w dniu 2 października podczas obchodów "32 Dni Obrony Helu", natomiast do sprzedaży trafi 3 października.

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA W HELU  No. 709

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu powstało z inicjatywy Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” przy wsparciu Burmistrza Helu. Przystąpiono do uprzątnięcia terenu i poszczególnych obiektów i 1 maja 2006 roku muzeum otwarto dla zwiedzających. Pierwszą ekspozycją była sala poświęcona pamięci bohaterskiego obrońcy Helu, dowódcy baterii cyplowej, a po wojnie tragicznej ofierze bestialstwa wojskowej bezpieki - komandorowi Zbigniewowi Przybyszewskiemu. Obecnie MOW dysponuje sześcioma obiektami dawnej baterii 406 mm Schleswig-Holstein eksponując w nich kilkanaście wystaw stałych i czasowych. 1 stycznia 2017 r. decyzją Zarządu Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" na bazie Muzeum Obrony Wybrzeża utworzono Helski Kompleks Muzealny w którego skład wchodzą: Muzeum Helu, Pracownia Konserwatorska, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich oraz stanowisko baterii H. Laskowskiego.28.09.2017

40047Już w najbliższą sobotę 30 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie otwarta zostanie wystawa pn. "P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p", której towarzyszyć będzie prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy.

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia, niemniej jednak już dzisiaj zachęcamy do tego, by zapisać ją w swoich turystycznych planach. Więcej o samej wystawie dowiecie się z poniższego opisu, a także ze strony internetowej muzeum, do której link znajdziecie na podstronie z opisem znaczka.

ZO - WYSTAWA "P JAK PARADOKS. OPOWIEŚĆ O FIACIE 125p"

Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości. Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” zaprezentowana w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie to podróż w czasie, podczas której zwiedzający przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków. W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.28.09.2017

40046Żnin i jego okolice wielu z Was miało już okazję poznać za sprawą tamtejszych znaczków turystycznych o czym dosyć często informowaliśmy publikując relacje z tych wyjazdów.

Dzisiaj mamy gratkę nie tylko dla znaczkomaniaków, ale dla wszystkich miłośników kolei, zarówno tych dużych, jak i troszkę mniejszych. Prezentujemy najnowszy znaczek okolicznościowy, wydany z okazji XXVII Zlotu Kolei Wąskotorowych, który odbędzie się już niebawem, w dniach od 12 do 15 października.

ZO - XXVII ZLOT KOLEI WĄSKOTOROWYCH

Tegoroczny Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych jest 27 edycją europejskich spotkań pasjonatów kolei na wąskim torze. Pierwszy zlot odbył się w 1991 roku we Frankfurcie nad Menem. Od tamtej pory każdego roku organizowane są spotkania miłośników kolei z wielu europejskich państw. Dotychczas zloty organizowane były w 9 krajach: Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Dania, Rumunia, Łotwa i Litwa. W 2017 roku zlot po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Głównym organizatorem zlotu jest Muzeum Ziemi Pałuckiej w ramach którego funkcjonuje Żnińska Kolej Powiatowa.

Znaczek dostępny będzie w sprzedaży w czasie imprezy, zarówno na terenie Żnińskiej Kolei Wąskotorowej (stacja Żnin), jak i w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. 

Wszystkich znaczkomaniaków i miłośników kolejnictwa gorąco zapraszamy do udziału w imprezie.27.09.2017

Relacja z prelekcji w Radzyniu ChełmińskimNa specjalne zaproszenie głównego organizatora X Rajdu Harcersko-Przyrodniczego „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” pani Karoliny Wacławskiej, drużynowej 4 Drużyny Harcerskiej „Radzyńskie Jaszczurki” działającej przy Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim, wybrałem się w sobotę 23 września po raz trzeci w tym roku do Radzynia Chełmińskiego. Jadę razem z żoną Wiesią i córką Martą oraz kolegą Mariuszem z Tczewa, również Kolekcjonerem Znaczków Turystycznych. 

Po przyjeździe na zamek zostajemy serdecznie powitani przez kustosz tego pięknego zabytkowego obiektu panią Patrycję Piłat, zarazem prezesa Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego oraz pana Mieczysława Łatę, prezesa Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej.

Relacja z prelekcji nt. Znaczków Turystycznych w Radzyniu Chełmińskim >> 27.09.2017

1. urodziny w Komornikach21 września w sali „Piwnica” Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach miało miejsce spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności komornickiego Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od dawna toteż na długo przed godziną 17:00 wszystko było dopięte na ostatni guzik, a organizatorzy czekali już tylko na przybycie zaproszonych gości.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie Prezes Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach Krystyny Nowak – Górskiej, która w kilku zdaniach przywitała przybyłych gości. Ci na uroczystość przyjechali nie tylko z Komornik, ale również z Zielonej Góry, Rawicza, Obornik, Opalenicy czy pobliskiego Poznania. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele miejscowych władz w osobie Wójta Gminy Komorniki p. Jana Brody, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach p. Antoniego Pawlika, Kierownik GOK p. Karoliny Kustner i Głównej Księgowej GOK p. Małgorzaty Szewczyk.

Relacja z pierwszych urodzin Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach >><< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>