Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>

17.07.2018

PrzemętDziś kolejna potrójna premiera znaczkowa, ale tym razem przenosimy się na pogranicze województw wielkopolskiego i lubuskiego do Gminy Przemęt.

To właśnie na tym terenie znajdują się obiekty prezentowane na załączonej grafice. I tak oto dzięki znaczkom turystycznym będziecie mieli okazję poznać nowe historyczne miejsca, a gwarantujemy Wam, że wymienione poniżej obiekty nie są jedynymi atrakcjami w tych okolicach.

O obiektach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w poniższe linki:

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W PRZEMĘCIE  No. 282

WIEŻA WIDOKOWA W KASZCZORZE  No. 283

WIEŻA WIDOKOWA W SIEKOWIE  No. 284

W przypadku punktu widokowego w Kaszczorze polecamy Waszej uwadze tekst oznaczony czerwonym kolorem. Dzięki temu nie tylko unikniecie rozczarowania, związanego z zamknięciem miejsca, ale też będziecie mogli lepiej zaplanować swoje zwiedzanie. 

Prezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży znajdą się od 18 lipca, a wszelkie dane punktu, w którym można nabyć znaczki znajdziecie na stronach z opisem konkretnych miejsc. Zapraszamy zatem do Przemętu i okolicznych miejscowości, a na zwiedzanie i oglądanie okolic z punktów widokowych zalecamy przeznaczyć nieco więcej czasu.



16.07.2018

Sucha BeskidzkaNowy tydzień to i nowe znaczki, za sprawą których dzisiaj przeniesiemy się do Suchej Beskidzkiej, by poznać tamtejsze atrakcje i zabytki.

Jak zatem widzicie tym razem na znaczku znalazły się się zamek i znana chyba wszystkim, jeśli nie osobiście to ze słyszenia Karczma "Rzym".  Opisy obiektów znajdziecie klikając w poniższe linki.

ZAMEK W SUCHEJ BESKIDZKIEJ  No. 648

KARCZMA "RZYM" W SUCHEJ BESKIDZKIEJ  No. 649

Znaczki natomiast do sprzedaży trafią już od jutra tj. 17 lipca, a zakupić je będzie można w miejscu, w którym historia splata się z teraźniejszością, a legenda z faktem. Miejcie to na uwadze gdy będziecie posilali się w karczmie przed lub po zwiedzaniu miasta. Kto wie, może i Wy spotkanie bohaterów mickiewiczowskiej ballady :-). 

Zapraszamy do Suchej Beskidzkiej i pamiętajcie, że tradycyjnie czekamy na Wasze relacje z tych wycieczek.



13.07.2018

Jak co roku w wakacje wszystkich znaczkowych kolekcjonerów czeka krótka przerwa w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów wspomagających zarządzanie kolekcją. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na znaczki i akcesoria przyjmować będziemy do 20 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy po 13 sierpnia.

Jednocześnie informujemy, że wyżej opisana sytuacja dotyczy tylko kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.

Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 20 lipca będą zrealizowane dopiero po 13 sierpnia.



12.07.2018

Boguszów - GorceDawno nie mieliśmy potrójnej premiery, ale dzisiaj w końcu nastał ten dzień.

Jeszcze na chwilę zostajemy na Dolnym Śląsku i dziś prezentujemy najnowsze znaczki z Boguszowa - Gorców.

Znaczki te powstały dzięki Romanowi, który wykazał się dużym uporem i cierpliwością w dążeniu do celu. Znaczkowa idea znalazła poparcie i dzięki temu dzisiaj możecie poznać kolejne ciekawe miejsca, którymi są:

RATUSZ W BOGUSZOWIE - GORCACH  No. 645

SZYB "WITOLD" W BOGUSZOWIE - GORCACH  No. 646

GÓRA MNISZEK - BOGUSZÓW - GORCE  No. 647

Tradycyjnie więc zapraszamy do odwiedzania Boguszowa - Gorców i odkrywania atrakcji turystycznych tego miasteczka. Ciekawe historie niemal wyglądają tu zza każdego rogu, a jeszcze nie jedna tajemnica czeka na swego odkrywcę. Znaczki, które dzisiaj prezentujemy w sprzedaży pojawią się od 17 lipca, także jeśli planujecie wizytę w tych okolicach, koniecznie weźcie to pod uwagę. 



11.07.2018

462Po dziewięciu dniach ciszy wracamy ze znaczkową premierą. Tym razem pozostaniemy na Dolnym Śląsku, bo znaczek, który właśnie prezentujemy promuje kłodzki Park Miniatur "Minieuroland". 

Obiekt zapewne wielu z Was zna, bo po prostu nie można go niezauważyć jadąc mijając miasto w drodze do Nowej Rudy czy Dusznik Zdroju. Warto jednak właśnie tutaj zrobić sobie przerwę, by w jednym miejscu podziwiać wspaniałe zabytki Ziemi Kłodzkiej i znane budowle z całego świata.

Niech więc najnowszy znaczek będzie pretekstem do odwiedzin tego bajkowego miejsca, w którym makiety otoczone przepiękną roślinnością dadzą Wam wytchnienie po trudach wędrówki. Znaczek w sprzedaży pojawi się 13 lipca, także serdecznie zapraszamy.

PARK MINIATUR MINIEUROLAND W KŁODZKU  No. 462

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to obiekt położony na północnych obrzeżach miasta rozciągający się na powierzchni 20 tys. m². W parku wyeksponowane są miniatury obiektów architektonicznych wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic. Wśród przepięknej zieleni na terenie parku podziwiać można wykonane z niezwykłą starannością miniatury zarówno obiektów starożytnych jak i budowle współczesne. Znalazły się tutaj światowej sławy obiekty jak drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny czy krzywa wieża w Pizie. Wśród rodzimych budowli znalazł się m.in. wrocławski ratusz, makieta Twierdzy Kłodzko czy miniatura Sanktuarium w Wambierzycach. Minieuroland wciąż się rozrasta, a w planach jest powstanie kolejnych kilkudziesięciu budowli. Docelowo w parku znajdą się miniatury obiektów industrialnych: fabryk, kopalń, elektrowni, budowli architektury nowoczesnej oraz obiektów sportowych, a także makiety obiektów związanych z transportem i komunikacją. Obecnie istniejące miniatury jak i wszechobecna zieleń i kwiaty sprawiają, że Park Miniatur Minieuroland jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla dorosłych jak i dzieci.



2.07.2018

BrodnicaZeszły tydzień upłynął pod znakiem wielu znaczkowych premier, głównie z terenu Dolnego Śląska. Ten tydzień, mimo, że będzie bardziej ubogi, również rozpoczniemy od dwóch premier.

Tym jednak razem zapraszamy do kujawsko - pomorskiej Brodnicy, w której swoich znaczków doczekały się następujące dwa zabytkowe obiekty

WIEŻA ZAMKU KRZYŻACKIEGO W BRODNICY  No. 678

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY W BRODNICY  No. 679

Wiemy, że możliwości w tym mieście jest więcej, ale jak zwykle nie zawsze wszystko można osiągnąć za jednym zamachem. Niech więc prezentowane dzisiaj znaczki będą zachętą do odwiedzenia Brodnicy i jej atrakcji turystycznych. Znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży w Niezależnej Informacji Turystycznej, której dane adresowe znajdziecie na stronach z opisem znaczkowych miejsc. Odwiedzajcie zatem Brodnicę i nie zapomnijcie pochwalić się swoimi wrażeniami ze zwiedzania miasta. Będzie nam również miło, jeśli uzupełnicie naszą galerię o zdjęcia obiektów.



27.06.2018

Jelenia GóraDzisiaj będzie małe urozmaicenie, bo o ile budynków ratuszy na znaczkach nie brakuje, o tyle tramwaj na znaczku pojawia się pierwszy raz, choć mamy nadzieję, że nie ostatni.

Dziś z premierą znaczka wędrujemy do Jeleniej Góry, gdzie w niewielkiej odległości od siebie znajdują się dwa ciekawe i w pewnym sensie związane ze sobą obiekty. 

RATUSZ W JELENIEJ GÓRZE  No. 643

JELENIOGÓRSKI TRAMWAJ  No. 644

Widoczny na znaczku tramwaj to element historyczny, nawiązujący do istniejącej w Jeleniej Górze linii tramwajowej. Dziś mieści się w nim punkt z pamiątkami, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie właśnie tramwaje śmigały po mieście, a jedna z linii przechodziła pod łącznikiem spinającym oba budynki ratusza. Zerknijcie na to miejsce, gdy będziecie w okolicy zabytkowego wagonu i pamiętajcie, że znaczek w sprzedaży pojawi się 28 czerwca



27.06.2018

RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W SOPOCIE

ZO w KomornikachCzerwiec  zbliża się ku końcowi, więc najwyższa pora na obiecaną kilkanaście dni temu relację z inauguracji znaczków turystycznych w Sopocie. 

Była to impreza raczej kameralna, ale i tak skupiła wszystkich tych, którym zależy na promocji atrakcyjnych turystycznie. Najbardziej liczy się jednak to, że w Sopocie znana jest znaczkowa idea, a to dobrze wróży na przyszłość. 

Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do przeczytania tej krótkiej relacji. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was pretekstem do odwiedzin Sopotu, w którym nie brakuje pozytywnie nastawionych ludzi i tak bardzo upragnionych przez Was znaczków.

Relacja - Inauguracja znaczków turystycznych w Sopocie >>



26.06.2018

LegnicaDziś kolejne znaczkowe premiery. Pozostajemy jednak na terenie Dolnego Śląska, bo miejsca, które dołączyły do znaczkowej idei znajdują się w Legnicy.

I tak jak widzicie na załączonym obrazku będą to dwa znaczki przedstawiające odpowiednio: 

ZAMEK PIASTOWSKI W LEGNICY  No. 639

WIEŻA BRAMY GŁOGOWSKIEJ W LEGNICY  No. 640

Mamy nadzieję, że nowe znaczki z Legnicy są dla Was miłą niespodzianką i kolejnym, albo i pierwszym pretekstem do tego, aby odwiedzić to miasto. Liczymy na to, że odwiedzając przedstawione na znaczkach miejsca, choć na chwilę przeniesiecie się do dawnych czasów, w których miejsca te tętniły życiem. Będzie nam niezwykle miło jeśli po wizycie podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami i fotkami z wycieczki, tak by zachęcić innych kolekcjonerów do odwiedzenia tego ciekawego zakątka naszego kraju. 

Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od środy 27 czerwca. Wszelkie dane dotyczące miejsca sprzedaży znajdziecie po kliknięciu w powyższe linki.



25.06.2018

BolkówZaczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi, a dokłądniej - zaczynamy od premiery.

Dzisiaj wracamy na Dolny Śląsk, do Bolkowa, gdzie oprócz znanego wszystkim zamku istnieje kilka innych godnych uwagi i zabytkowych obiektów. 

Przedstawiamy zatem najnowsze krążki, na których znajdują się odpowiednio:

RATUSZ W BOLKOWIE  No. 641

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI W BOLKOWIE  No. 642

Oczywiście o wyżej wymienionych obiektach poczytacie na stronach z opisem znaczków. Tam też znajdują się linki do innych stron, a także wiele innych ważnych informacji, na które nie zawsze zwracacie uwagę, jak choćby miejsce sprzedaży znaczków, które i w tym przypadku zostało zaktualizowane o nowe dane. Warto śledzić wszelkie zmiany na kartach znaczków, aby później nie tracić czasu na poszukiwania w internecie i innych miejscach. Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży dostępne będą od czwartku 28 czerwca. Zapraszamy zatem do Bolkowa. 



24.06.2018

680Nieco ponad rok temu pojawił się w Helu pierwszy znaczek turystyczny przedstawiający to miasto i półwysep jako początek Polski. Okazało się, że rzeczywiście był to początek, ale znaczków turystycznych w tych okolicach, bo kilka miesięcy później w Helu pojawił się kolejny krążek, a nasepnie także inne w bliższych lub dalszych okolicach. 

I właśnie dzisiaj po roku od tamtej premiery, na początku wakacji chcemy Was poinformować o kolejnym helskim znaczku, który właśnie dzisiaj pojawił się w sprzedaży.

Nie jest to jednak jedyna dobra wiadomość, bowiem w przygotowaniu znajduje się jeszcze jeden krążek, który jednak do sprzedaży trafi w połowie sierpnia. Niemniej jednak już teraz możecie planować swoje wakacyjne wyjazdy pod kątem zdobycia helskich nowości, a o kolejnym znaczku poinformujemy, jak już wszystko zostanie przygotowane i wysłane. Tymczasem zapraszamy do Helu.

HEL - KOPIEC KASZUBÓW  No. 680

Kopiec Kaszubów został odsłonięty w 2013 roku. Sam pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski zrodził się w 2007 roku. Główny element kopca stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”. Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót w przyjazne Stolemy.



22.06.2018

461Kończymy ten tydzień kolejną znaczkową premierą i mamy nadzieję, że będzie to dla Was kolejny powód do radości.

Tym razem wracamy na południe kraju, a dokładniej do Nysy, gdzie już kilka miejsc posiada swoje znaczki, a kolejne już wkrótce dołączy do tego grona. Mowa oczywiście o Muzeum Powiatowym, gdzie według naszych przewidywań znaczki powinny być dostępne od wtorku  26 czerwca. Gdyby jednak było inaczej, nie złoście się, a najlepiej, aby uniknąć rozczarowań przed wizytą, zapytajcie u samego źródła. 

I koniecznie odwiedźcie muzeum poznając jego bogate zbiory i liczne wystawy, zarówno stałe jak i czasowe. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

MUZEUM POWIATOWE W NYSIE  No. 461

Muzeum Powiatowe w Nysie mieści się w gmachu dawnego Pałacu Biskupów Wrocławskich, wybudowanego w latach 1660-1729, w stylu barokowym. W ciągu kolejnych ponad dwustu lat pałac zmieniał właścicieli i zarządców, pełniąc różnorodne funkcje. W 1945 roku spłonął. W latach 1962-1984 pałac odremontowano i przeznaczono na siedzibę nyskiego muzeum. Instytucja muzealna w Nysie funkcjonowała już od roku 1897, stopniowo powiększając zasoby zabytków. W 1945 r. część zbiorów uległa zniszczeniu, a część udało się zabezpieczyć. Już w maju 1945 r. polskie władze w Nysie rozpoczęły starania o odnalezienie muzealiów oraz pozyskanie nowych, reaktywując działalność muzealną. W 1986 roku oficjalnie otwarto podwoje Pałacu Biskupiego z bogatą ekspozycją prezentującą m.in. wyposażenie pałacowych, dworskich i mieszczańskich wnętrz, galerię malarstwa zachodnioeuropejskiego, a także historię Nysy oraz zabytki archeologiczne.



21.06.2018

628Mieliśmy dzisiaj w planie inną premierę, ale poproszono nas o kilka dni zwłoki, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnym znaczku, który właśnie się przygotowuje.

Tym razem wracamy w okolice Dębicy, gdzie w miejscowości Blizna mieści się park historyczny upamiętniający miejsce, w którym podczas II wojny światowej pracowano nad bronią V-1 i V-2. 

O tym jednak przeczytacie w opisie znaczka, natomiast to co dzisiaj jest najważniejsze to przewidywana data wprowadzenia znaczka do sprzedaży, a więc czwartek 28 czerwca.

A przy okazji, to kolejny znaczek, który powstał dzięki inicjatywie kolekcjonera Łukasz z Dębicy, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za chęci i zaangażowanie. Polecamy przy tym podobne działania innym kolekcjonerom i przypominamy, że zawsze chętnie pomożemy we wprowadzaniu kolejnych znaczków. 

PARK HISTORYCZNY BLIZNA  No. 628

W sierpniu 1943 roku po zbombardowaniu przez aliantów niemieckiego ośrodka rakietowego Peenemünde, zapadła decyzja o przeniesieniu doświadczeń nad „cudowną bronią” do Polski. Nowy ośrodek prób nad bronią V-1 i V-2 zlokalizowano w obrębie poligonu wojskowego w miejscowości Blizna, w kompleksie leśnym pomiędzy Dębicą, a Kolbuszową. Wieś wysiedlono i rozpoczęto budowę instalacji wraz z halami montażowymi, hangarem, a także elektrownią polową i bocznicą kolejową oraz linią kolejki wąskotorowej. W listopadzie 1943 roku wystrzelono pierwsze rakiety V-1, ale próby nie były udane. W styczniu 1944 roku rozpoczęto wystrzelanie rakiet V-2, ale już w czerwcu tego samego roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto likwidację poligonu i jego przenosiny do Borów Tucholskich. Po wojnie o poligonie i Bliźnie zapomniano. Dopiero działania lokalnego samorządu doprowadziły do powstania Parku Historycznego Blizna, który został otwarty w sierpniu 2011 roku. Dziś można tutaj oglądać resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej, a także zrekonstruowane baraki oraz naturalnej wielkości rakietę V-2. Całość uzupełniają ekspozycje muzealne z licznymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami.



20.06.2018

VII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Wakacje nadciągają z prędkością światła i w związku z tym czas najwyższy na pierwszy komunikat dotyczący Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. I choć wielu znaczkomaniaków już od dawna spekulowało nad miejscem spotkania, to my postanowiliśmy oficjalnie potwierdzić tę informację dopiero w chwili ustalenia wszystkich najważniejszych kwestii

Tak więc po raz siódmy, w gronie znaczkomaniaków, spotykamy się w ramach OSKZT w dniach od 11 do 14 października, a miejscem naszego spotkania będzie Nowy Tomyśl.

O wszelkich szczegółach związanych z zapisami, cenami, noclegami i wszystkimi innymi sprawami organizacyjnymi napiszemy niebawem. Dziś chcieliśmy tylko przedstawić ogólne informacje o miejscu spotkania oraz o terminie, tak by każdy z odpowiednim wyprzedzeniem mógł sobie zarezerwować wolny czas i odpowiednio zaplanować wakacje :-)

Tegoroczne spotkanie będzie nieco inne od dotychczasowych, ale jesteśmy przekonani, że będzie ono równie atrakcyjne jak w latach ubiegłych. Tradycyjnie rozpocznie się już w czwartek i potrwa aż do niedzieli, przy czym zawsze to podkreślamy, że zarówno czwartek jak i niedziela są w gruncie rzeczy dniami przyjazdu i odjazdu uczestników. Nie oznacza to jednak, że nie można przybyć na miejsce w piątek wieczorem lub nawet w sobotę. Wszystko zależy od możliwości poszczególnych uczestników i od chęci, a nam będzie bardzo miło Was widzieć, bez względu na to ile czasu poświęcicie na spotkanie.

Już teraz zachęcamy do planowania swojego udziału w spotkaniu oraz do śledzenia wszelkich spotkaniowych nowości, jakie będę się pojawiały na naszej stronie. Potrzebujemy jeszcze odrobinę czasu na przygotowanie wszystkich informacji, ale z początkiem lipca na pewno o wszystkim Was poinformujemy. 



19.06.2018

681Po wczorajszej znaczkowej premierze na południu kraju, pora raz jeszcze powrócić nad morze. Tym razem przenosimy się do województwa zachodniopomorskiego, bo to właśnie tutaj, w Darłowie pojawi się bardzo ciekawy i długo wyczekiwany znaczek z latarnią morską. 

I tu tradycyjnie odeślemy wszystkich do poniższego, encyklopedycznego opisu obiektu. Jeśli jednak o latarni w Darłowie chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie musicie ją zwiedzić, a gdy już zakupicie znaczek, to dodatkowe informacje o tym obiekcie znajdziecie ukryte pod QR kodem dołączonym do naklejki.

Prezentowany znaczek to zasługa m.in. jednego z kolekcjonerów - Michała, który opowiedział o znaczkowej idei. W imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy zatem do Darłowa. To świetne miejsce do zwiedzania i wypoczynku, a co najważniejsze  - miejsce na znaczkowym szlaku. Pamiętajcie, że znaczki w Darłowie są już dostępne w sprzedaży - można więc przybywać choćby teraz. Zapraszamy.

LATARNIA MORSKA DARŁOWO  No. 681

Latarnia morska w Darłowie znajduje się tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu. Pierwsza wzmianka o latarni w Darłowie pochodzi z 1715 roku, kiedy to zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia rzeki. W 1885 roku u nasady wschodniego falochronu zbudowano stację pilotów, do której od południa przylegała kwadratowa wieża. Stacja ta na drugim piętrze posiadała pokój dyżurnego pilota, który obsługiwał latarnię wskazując drogę do portu. Lampa z soczewką umieszczona była wtedy w oknie na wysokości 12 metrów. Obecna latarnia to stan z 1927 roku kiedy to po remoncie wieża została podwyższona do 22 metrów. Zmieniono też optykę latarni, a w 1996 roku zmodernizowano źródło zasilania, dzięki czemu dzisiaj latarnia może świecić ciągłym światłem nawet przy braku zasilania przez okres siedmiu dni. Światło latarni ma zasięg 15 mil morskich, co oznacza, że jest widziane z odległości ok. 27 kilometrów. Od sierpnia 2000 roku latarnię udostępniono zwiedzającym, którzy mogą podziwiać zarówno samą latarnię jak i piękne widoki z jej wieży.



18.06.2018

632Kolejne znaczki pojawiają się na znaczkowej mapie Polski i tym razem nowy znaczek już wkrótce dostępny będzie w Zabrzu.

To własnie w tym miejscu znajduje się trasa turystyczna pn. "Sztolnia Królowa Luiza", która łączy w sobie elementy muzeum techniki z ośrodkiem edukacyjnym i punktem rozrywkowym. A wszystko po to, by pokazać górniczą tradycję regionu i zachowane do dzisiaj relikty dawnej inżynierii. 

O miejscu, które dzisiaj prezentujemy, przeczytacie więcej w krótkim opisie jaki załączamy poniżej, a spragnionych bardziej obszernych informacji jak zwykle zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej obiektu.

Najnowszy znaczek już jest na miejscu i w sprzedaży powinien być dostępny od 25 czerwca. Niemniej jednak, jeśli będziecie po tym terminie wybierali się na zwiedzanie, upewnijcie się, czy znaczek rzeczywiście jest już w dostępny. Zapraszamy do Zabrza i czekamy na Wasze relacjie po zwiedzaniu tego miejsca.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA W ZABRZU  No. 632

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.



13.06.2018

LublinDzisiaj zostajemy na wschodzie Polski i przenosimy się z premierami do Lublina, w którym o znaczki zabiegaliśmy już od bardzo dawna. Na ten temat przy różnych okazjach rozmawiali również kolekcjonerzy, ale ostatecznie to Grzegorzowi udało się przekonać do idei kogo trzeba i dziś możemy Wam pokazać efekty tych rozmów.

Grzegorzowi rzecz jasna, w imieniu wszystkich kolekcjonerów, za  wprowadzenie znaczków serdecznie dziękujemy. Wszystkich Was natomiast gorąco zachęcamy do zwiedzania Lublina, bo poza miejscami przedstawionymi na znaczkach, jest tu jeszcze całkiem sporo obiektów godnych uwagi. A tymczasem znaczki przedstawiają. 

MIASTO LUBLIN  No. 629

BRAMA KRAKOWSKA W LUBLINIE  No. 630

KOŚCIÓŁ NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA W LUBLINIE  No. 631

I na koniec bardzo ważna informacja dotycząca wprowadzonych właśnie znaczków. O ile dwa pierwsze są już dostępne w sprzedaży, o tyle znaczek No. 631 do obiegu trafi dopiero 20 czerwca. Na wszelki wypadek zaznaczyliśmy to podwójnie, aby rzuciło się w oczy także tym, co zamiast czytać, oglądają tylko obrazki. Uwzględnijcie tę drobną różnicę w dostępności planując swoje wyprawy do Lublina, a jak tylko tam dotrzecie, to koniecznie nas o tym poinformujcie np. w relacji.



11.06.2018

285Ubiegły tydzień kończyliśmy znaczkową premierą, a dla odmiany ten premierą rozpoczniemy.

Dzisiaj za pośrednictwem znaczka, chcielibyśmy Was zaprosić na znaczkowy szlak w okolice znanej wieu z Was Orli. Tam też, w miejscowości Szczyty - Dzięciołowo, w sąsiedztwie zabytkowej cerkwii znajduje się również zabytkowa i bardzo ciekawa rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena. 

Z figurą i jej pochodzeniem związnych jest wiele niejasności. Opisaliśmy je w poniższym tekście, ale mamy nadzieję, że dzięki postępowi technologicznemu wkrótce stanie się możliwe zarówno poznanie daty jej powstania jak i stuprocentowe potwierdzenie autora dzieła.

Do tego czasu pozostaje nam czekać i zapraszać wszystkich do obejrzenia tej unikatowej figury. Znaczek w sprzedaży pojawi się  najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.

SZCZYTY - DZIĘCIOŁOWO  No. 285

Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z ok. 1750 roku ustawiona jest na wysokim postumencie, po zewnętrznej stronie muru okalającego cenną XVIII-wieczną cerkiew. Figura została sprowadzona do Szczytów - Dzięciołowa przez ówczesnego właściciela wsi Jana Walentego Węgierskiego. Autorstwo rzeźby przypisywano pierwotnie Janowi Chryzostomowi Redlerowi, który był artystą pracującym na potrzeby dworu Branickich w Białymstoku, jednak w świetle ostatnich badań wynika, że jej twórcą mógł być wybitny lwowski rzeźbiarz Sebastian Fesinger, na co wskazuje zarówno forma rzeźby jak i wiele detali. Figura wykonana jest z wapienia i uznawana jest za zabytek najwyższej klasy artystycznej. Jest przez to jednym z najcenniejszych zabytków tego typu na Podlasiu. Jak podają źródła jest to również najdalej na północ wysunięty przykład dzieła lwowskiej rzeźby rokokowej. Ze względu na zły stan zachowania, figura w 2016 roku została przewieziona do pracowni konserwatorskiej gdzie została poddana renowacji. W jej trakcie rekonstruowano również brakujące elementy rzeźby czyli prawą dłoń, nos i krzyż z palmą. Inicjatorem i koordynatorem wszystkich działań była Fundacja im. Jana Walentego Węgierskiego.



8.06.2018

279Na zakończenie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę, ale tym razem będzie nieco inaczej.

Otóż jak widzicie, znaczek przedstawia Kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, a więc jedno z miejsc związanych z początkami naszej państwowości. Kościół ten znajduje się na oficjalnym Szlaku Piastowskim, dlatego też sam znaczek zyskał dodatkowy element jakim jest inny rewers w postaci logotypu Szlaku Piastowskiego. 

Jest to zatem element pewnej szerszej serii, czegoś, czego w Polsce jeszcze nie robiliśmy, ale co pozwoli wyróżnić jeden z najstarszych w Polsce szlaków turystycznych. Pełen wygląd znaczka znajdziecie na dedykowanej jemu stronie (link poniżej), a o kolejnych nowościach będziemy informowali na naszej stronie i profilu FB.

Zapraszamy zatem po raz kolejny do Poznania i odwiedzania kolejnych ciekawych obiektów. Znaczek w sprzedaży pojawi się w przyszłym tygodniu - najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZA MURAMI W POZNANIU  No. 279

Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami stoi dziś na miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem Michała Archanioła, zbudowanego już pod koniec XI w. W 1187 roku kościół wraz z istniejącym tu hospicjum Mieszko III Stary przekazał zakonowi joannitów, którzy zajmowali się pomocą podróżnym. Na przełomie XII i XIII w. zakon ten rozpoczął budowę nowego kościoła, który po licznych przebudowach przetrwał do dziś, będąc jednocześnie jednym z pierwszych kościołów w Polsce zbudowanym z cegły. Kościół św. Jana Jerozolimskiego to konstrukcja dwunawowa, przykryta spadzistym dachem. Od południa do świątyni przylega barokowa kaplica Świętego Krzyża przykryta kopułą z latarnią, natomiast od północy w 1512 roku dobudowano nawę boczną i wieżę. Wejście do kościoła ozdabia romański portal z unikatową lewą kolumną. Wnętrze świątyni ozdabiają natomiast sklepienia gwiaździste oraz krzyżowe. W prezbiterium na uwagę zasługuje późnogotycki tryptyk z 1520 roku, a w kaplicy św. Krzyża barokowy ołtarz z 1737 roku z zabytkowym krucyfiksem. Uzupełnieniem wystroju jest chrzcielnica z 1522 roku, oraz datowany na 1615 rok obraz przedstawiający chrzest w Jordanie.



7.06.2018

280Młodzież szkolna już odlicza czas do wakacji, a znaczkomaniacy zaczynają tworzyć swoje plany wakacyjnych wędrówek, także znaczkowymi szlakami.

I właśnie teraz mamy dla Was wiadomość, która choć jest niezwykle pozytywną wiadomością, to z pewnością wielu z Was troszkę pogmatwa plany urlopowe.

Informujemy zatem, że już od jutra tj. 8 czerwca w Biskupinie w tutejszym Muzeum Archeologicznym pojawi się nowy znaczek turystyczny

Zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, ale pamiętajcie, że jest to obiekt wyjątkowy, którego nie da się scharakteryzować w krótkiej, encyklopedycznej notce. Niech więc sam opis będzie tylko zachętą do osobistej wizyty w Biskupinie. Zapraszamy.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE  No. 280

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało na terenie dawnego grodu, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Ślady prehistorycznego grodu odkryto w tym miejscu przypadkowo w latach 30. XX wieku, kiedy to na skutek obniżenia się poziomu wód z jeziora zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. W międzyczasie zaczęto odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, a sprawę znaleziska nagłośnił miejscowy nauczyciel, którego o znaleziskach poinformowały dzieci uczęszczające do szkoły. Jeszcze przed wojną rozpoczęto prace archeologiczne, które kontynuowano jeszcze po wojnie. W 1950 roku teren wykopalisk uznano za muzeum. Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to wyjątkowe miejsce zarówno dla pasjonatów historii jak i zwykłych turystów. Cztery rekonstrukcje przedstawiają obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia, osadę pierwszych rolników i osadę obronną ludności kultury łużyckiej, a także wioskę wczesnopiastowską. W pawilonie muzealnym prezentowana jest wystawa stałą pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” oraz wystawy czasowe. W rezerwacie znajduje się też „Zwierzyniec”, a od maja do września, na terenie wszystkich rekonstrukcji, można spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.



3.06.2018

PREMIERA ZNACZKA OKOLICZNOŚCIOWEGO W KOMORNIKACH

ZO w KomornikachMaj zapisał się w Gminie Komorniki premierami dwóch znaczków. Najpierw na rozpoczęcie miesiąca, podczas Eko Majówki promowano, znaczek turystyczny z wizerunkiem kościoła w Wirach, natomiast tuż przed końcem miesiąca, podczas Dni Gminy Komorniki, zaprazentowano znaczek okolicznościowy przedstawiający Ogród Pamięci.

I właśnie dzisiaj przyszedł czas, by pokrótce opisać to, co 27 maja działo się na stadionie w Komornikach. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie imprezy, podczas której po raz kolejny promowano znaczki turystyczne. Zapraszamy w związku z tym do lektury.

Relacja - Premiera ZO w Komornikach >>



29.05.2018

SopotKończy się miesiąc i jakby nie patrzeć coraz mniej czasu dzieli nas od wakacji. Zapewne jak co roku wielu z Was ruszy w góry, ale równie duża ilość osób odwiedzi nadmorskie miejscowości. 

W tym roku miastem, którego żaden znaczkomaniak nie będzie mógł pominąć w swych urlopowych planach będzie Sopot, w którym już wkrótce pojawią się prezentowane właśnie znaczki turystyczne.

Tym razem do obiegu wchodzą jednocześnie 4 znaczki. Inauguracja najnowszych znaczków będzie miała miejsce 8 czerwca o godzinie 17:00 na plebani Parafii św. Jerzego w Sopocie (ul. T. Kościuszki 1). Na inaugurację serdecznie zapraszamy turystów zarówno z okolic jak i całej Polski.

W kolejnych dniach znaczki będą już sprzedawane w swoim docelowym miejscu, którym będzie Informacja Turystyczna na Placu Zdrojowym. 

A wracając do znaczków to przedstawiają one kolejno:

MOLO IM. JANA PAWŁA II W SOPOCIE  No. 690

DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE  No. 691

SOPOCKIE SZLAKI SPACEROWE  No. 692

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SOPOCIE  No. 693

Jak zapewne zauważyliście znaczki stanowią różny przekrój tematyczny, więc każdy turysta niezależnie od zainteresowań znajdzie w Sopocie coś dla siebie. W oczekiwaniu na znaczki zachęcamy do zapoznania się z charakterystykami w.w. miejsc i jeśli jeszcze nie mieliście Sopotu w swoich planach urlopowych, to miejcie to miasto na uwadze. Kto wie, może do wakacji pojawią się kolejne znaczki w okolicy :-)



28.05.2018

286Rozpoczął się kolejny tydzień, więc najwyższy czas podzielić się pierwszą dobrą wiadomością w postaci premiery nowego znaczka.

Tym razem przenosimy się do wschodniej części kraju, a dokładniej do Okrzei. Co prawda nowy znaczek dla wielu z Was nie będzie wielkim zaskoczeniem, bo już kiedyś pisaliśmy, że jest on w planach, ale mamy nadzieję, że mimo wszystko przyjmiecie go z wielką radością. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt znalazł się na znaczku turystycznym. A kiedy już wszystko na temat znaczka przeczytacie to wpiszcie sobie Okrzeję do swoich planów podróżowych, bo znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W OKRZEI  No. 286

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei ufundowany został przez prababkę Henryka Sienkiewicza - Teresę z Lelewelów Cieciszowską w latach 1790-1793. Kamień węgielny poświęcił oraz konsekracji świątyni dokonał Kazimierz Kasper Cieciszowski, biskup kijowski. Po ukończeniu budowy na wieży kościoła Jan Chryzostom Cieciszowski złożył dokumenty opisujące budowę kościoła na tle wydarzeń historycznych "Późna Potomności", dopisane następnie przez ojca chrzestnego Henryka Sienkiewicza - Adama Cieciszowskiego. W 1843 roku w rodzinnej świątyni ślub wzięli rodzice przyszłego Noblisty - Stefania z Cieciszowskich oraz Józef Sienkiewicz. Dnia 7 maja 1846 roku, dwa dni po urodzeniu, w świątyni ochrzczony został Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, wybitny pisarz i publicysta, laureat nagrody Nobla. W kryptach kościoła spoczywają pradziadowie, dziadowie i wujostwo Henryka Sienkiewicza. W świątyni na szczególną uwagę zasługują obrazy Franciszka Smuglewicza, Józefa Buchbindera, zabytkowy ołtarz i chrzcielnica, epitafia poświęcone dziadom pisarza oraz tablica upamiętniająca chrzest Henryka Sienkiewicza. W plafonach na sklepieniu kościoła namalowano sceny z powieści "Potop" i "Quo vadis" według autorstwa Jana Molgi.



25.05.2018

KomunikatW związku z pracami modernizacyjnymi na naszej stronie informujemy, że od dzisiaj przez okres około tygodnia mogą wystąpić problemy z logowaniem.  

Jednocześnie apelujemy, by nie zakładać nowych kont i jeśli to nie jest konieczne ograniczyć logowanie do własnego panelu. 

Pracujemy nad tym, aby nasza strona była coraz lepsza i chcemy ją przebudować dodając nowe mechanizmy. Niestety nie możemy jej całkowicie zamknąć, stąd zmuszeni jesteśmy pewne wdrożenia wykonywać na żywo, ograniczając przy tym niektóre funkcje strony. Będziemy wdzięczni za respektowanie powyższego apelu i mamy nadzieję, że zrozumiecie te chwilowe niedogodności.



24.05.2018

ZO KomornikiZbliża się weekend, a wraz z nim premiera kolejnego znaczka okolicznościowego, o którym dzisiaj chcielibyśmy nieco opowiedzieć.  

27 maja na stadionie sportowym w Komornikach odbędzie się festyn z okazji Dni Komornik. Zabawa rozpocznie się od godziny 15:00 i wtedy też na miejscu będzie można zakupić prezentowany dziś znaczek. 

ZO - CHWAŁA POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM - OGRÓD PAMIĘCI W KOMORNIKACH

Po festynie od 28 maja znaczek trafi już do swojego docelowego miejsca sprzedaży, które znajdziecie wyszczególnione na stronie z jego opisem. 

Kto jeszcze nie miał okazji być w Komornikach, lub bywał tam wielokrotnie, ale nie zwiedzał miejscowości, temu polecamy właśnie wizytę w Ogrodzie Pamięci. Jest to nie tylko okazja, by poznać kolejne miejsce pamięci, ale by osobiście zobaczyć obiekty przedstawione na komornickich znaczkach okolicznościowych. Będzie to też okazja do złożenia hołdu mieszkańcom Gminy Komorniki, którzy udziałem w Powstaniu Wielkopolskim przyczynili się do powstania Niepodległej Polski.



<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 >>