Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1209
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1209!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 27 28 29 30 31 35 40 45 50 55 >>

26.09.2017

435Kolejna znaczkowa premiera tym razem zaprowadzi nas do mało znanego miejsca, o którym zapewne wielu z Was usłyszy po raz pierwszy. Okazuje się, że mniej więcej w połowie drogi między Strzegomiem, a Bolkowem w miejscowości Dobromierz znajduje się okazała wieża widokowa, udostępniana do zwiedzania turystom.

W wieży tej od jutra tj. 27 września dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny. Pamiętajcie jednak, że właściciel obiektu udostępnia wieżę w ściśle określonych godzinach (patrz info o miejscu sprzedaży). Przed wizytą warto zatem zapisać sobie podany numer telefonu, a na pewno ułatwi to zdobywanie znaczka.

Prezentowany powyżej znaczek powstał z inicjatywy kolekcjonera Romana, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei.

Zapraszamy zatem do Dobromierza, a jeśli ktoś miał już przyjemność gościć na wieży to liczymy na Wasze fotki, które zasilą pustą jeszcze galerię tego miejsca.

WIEŻA WIDOKOWA NA WIEŻYCY - DOBROMIERZ  No. 435

Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) znajduje się na Pogórzu Bolkowskim na zachód od miejscowości Dobromierz. Decyzja o budowie wieży w tym miejscu zapadła 4 czerwca 1845 roku, dokładnie w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem, w której Fryderyk II Wielki, król pruski rozgromił wojska austriacko-saksońskie pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego. Budowla była jednocześnie pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie i wieżą widokową, a środki na jej wzniesienie pozyskano m.in. staraniem ówczesnego burmistrza Dobromierza. W 1847 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV dodał brakujące 230 talarów i tym samym dokończono budowę obiektu. W latach 1877-1879 nastąpiła przebudowa wieży. Powstała wówczas nowa dwupiętrowa bryła wieży w stylu neogotyckim, z holem, którego zadaszenie na wysokości pierwszego piętra stanowiło równocześnie taras widokowy. Miejsce to stało się popularnym celem wycieczkowym dlatego w kolejnych latach wybudowano tu również restaurację z salą balową, a także ławki i tereny rekreacyjne. Po wojnie większość obiektów zburzono, a wieża przeszła w ręce prywatnego właściciela, który po jej wyremontowaniu obecnie udostępnia ją dla ruchu turystycznego.25.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PLAN ZWIEDZANIA

Wielkimi krokami zbliża się termin VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i cała masa wydarzeń z nim związanych. Dzisiaj publikujemy szczegółowo rozpisany plan piątkowego zwiedzania, w którym znajdziecie wszelkie szczegóły dotyczące zarówno miejsc zbiórek, jak i ich lokalizacji. W planie oprócz bardzo ważnych danych z godzinami rozpoczęcia poszczególnych etapów zwiedzania znajdują się informacje o porach posiłków. Ważną zmianą jest podział na dwie, a nie jak to było pierwotnie na trzy grupy podczas zwiedzania Muzeum Bowaru Żywiec. 

Plan udostęniamy także do pobrania. Można go zatem wydrukować i mieć zawsze pod ręką jeśli trzeba będzie sobie coś przypomnieć. 

Plan dnia - piątek 6.10. 2017


Więcej informacji

18.09.2017

619Przygotowania do VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT trwają, a w ich ramach m.in. mamy dla Was dzisiejszą znaczkową premierę. 

Miejsce, które dzisiaj przedstawiamy położone jest co prawda w lini prostej 50 kilometrów od miejsca spotkania, ale jego uczestnicy na pewno zechcą zobaczyć zabytkowy Dom Zdrojowy i bardzo malowniczy o tej porze roku park.

Sam znaczek do sprzedaży trafi już jutro czyli 19 września, natomiast jego oficjalna inauguracja będzie miała miejsce 30 września podczas Jastrzębskiej Rowerowej Gry Miejskiej, o której nieco więcej na łamach naszego profilu FB napiszemy jutro.

DOM ZDROJOWY W JASTRZĘBIU - ZDROJU  No. 619

Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju został wybudowany w 1862 roku. Obiekt ten wzniesiony został przez Feliksa von Königsdorffa w stylu szwajcarskim w oparciu o konstrukcję szkieletową. We wnętrzu mieściły się dawniej kabiny kuracyjne, a także kawiarnia z salą taneczną i kasyno. W Domu Zdrojowym można też było napić się solanki leczniczej. W 1994 roku uzdrowisko zakończyło w tym miejscu swoją działalność, a obiekt przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. W roku 1998 budynek poddano gruntownej modernizacji. Odtworzono m.in. ganek frontowy i charakterystyczną elewację. Obecnie w miejscu tym mieści się kawiarnia oraz Miejski Ośrodek Kultury skupiający wokół siebie liczne kluby i stowarzyszenia, organizujący różnorodne imprezy kulturalne, festiwale, prelekcje czy warsztaty. Budynek znajduje się niemal w centrum malowniczego Parku Zdrojowym o powierzchni blisko 18 hektarów, w którym znaleźć można wiele interesujących gatunków roślin.15.09.2017

434Mija tydzień od ostatniej premiery, w związku z czym spieszymy z kolejnymi dobrymi wieściami, które na pewno Was zainteresują.

Otóż już od najbliższej środy tj. od 20 września w sprzedaży dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający wałbrzyską palmiarnię. Znaczki dostęne będą w kasie biletowej, natomiast o samej palmiarni  już teraz możecie przeczytać w poniższym opisie.

Zapraszamy zatem do Wałbrzycha, szczególnie teraz gdy aura mało sprzyjająca, bo w palmiarni choć na chwilę znów będzie wszystkim ciepło i przypomną się minione wakacje.

PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU  No. 434

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV z myślą o jego małżonce, która była miłośniczką pięknych roślin. Za okres powstania palmiarni przyjmuje się lata 1911-1913 przy czym niektóre źródła mówią też o latach 1908-1911. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Palmiarnia w Wałbrzychu na powierzchni ok. 1900 m2 prezentuje tropikalne rośliny z całego świata. Kolekcja ta obejmuje ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. W alei palmowej zobaczyć można ponad 120 – letnie okazy palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów. Gratką dla zwiedzających jest też jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai prezentująca liczne okazy miniaturowych drzewek, wśród których najstarszym okazem jest ponad 200-letni jałowiec. Ciekawostką może być również budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni tworząc z niego groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Materiał ten to tuf wulkaniczny będący zastygłą lawą wulkanu Etna.8.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Informujemy, że jeszcze przez nieco ponad tydzień (do 17 września) przyjmujemy zgłoszenia udziału w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Podany termin jest nieprzekraczalny i po tej dacie nie będzie możliwości dokonania zgłoszenia. 

Przypominamy też, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy biorą udział w jednym dniu spotkania czy we wszystkich. Możliwości lokalowe są ograniczone, a my chcemy mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Formularz zgłoszeniowy i wszelkie inne dane dotyczące spotkania znajdziecie na stronie >> 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń i do zobaczenia na spotkaniu - szczegółowy plan już niebawem.7.09.2017

262Oto pierwsza we wrześniu znaczkowa premiera, która pozwoli Wam poznać kolejny niezwykle ciekawy i urokliwy zakątek wielkopolskiej ziemi. Tym razem za sprawą nowego znaczka zapraszamy Was do Folwarku Wąsowo, zabytkowego miejsca, w którym można wypocząć, dobrze zjeść, zabawić się i poznać kawałek historii.

O folwarku przeczytacie w poniższym opisie jak również na stronie internetowej., natomiast teraz najważniejszą dla Was informacją jest to, że prezentowany znaczek do sprzedaży trafi już jutro tj. 8 września od godziny 12:00

Pamiętajcie też, że dla kupujących ZT zarządca folwarku przygotował 5% rabat na zakup w kawiarni Folwarku Wąsowo. Zapraszamy zatem do Wąsowa, a po wizycie koniecznie pochwalcie się tym na naszym facebookowym profilu.

FOLWARK WĄSOWO  No. 262

W XVIII wieku Wąsowem zarządzała rodzina Sczanieckich. Pierwsze zabudowania Folwarku zostały wzniesione ok. 1820 r. – stajnia oraz fragmenty muru. Czasy świetności Folwarku przypadają na 2. połowę XIX w., kiedy majątkiem Wąsowo zarządzała niemiecka rodzina von Hardt. To w tamtych czasach powstały kuźnia, stajnia koni wyjazdowych i spichlerz, a Folwark Wąsowo wskazywany był jako najnowocześniejsze gospodarstwo rolne we wschodniej części Europy. Już na początku XX w. w Folwarku wytwarzana była elektryczność, na polach pracował pług parowy, a buraki cukrowe dostarczane były kolejką wąskotorową prosto do opalenickiej cukrowni. Willo-domki wybudowane dla pracowników Folwarku oświetlały elektryczne lampy, a ulica Lipowa była w całości wybrukowana i obsadzona rzędami starannie pielęgnowanych drzew lipowych. Obecnie Folwark Wąsowo jest rodzinnym gospodarstwem ekologicznym z wyjątkową bazą noclegową i pięknymi, odrestaurowanymi budynkami, gdzie odbywają się wesela i imprezy (kamienna Stodoła, Źrebięciarnia), kawiarnią, w której znajduje się sklepik z własnymi eko przetworami. Korzystając z gry terenowej quest, można też wybrać się z dziećmi na wycieczkę po Folwarku Wąsowo, podczas której przewodnikiem będzie sam Richard von Hardt.6.09.2017

1. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Miło nam poinformować, że już za kilkanaście dni odbędzie się urodzinowe spotkanie członków i sympatyków Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Spotkanie odbędzie się 21 września o godzinie 17:00 w sali "Piwnica" Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach (ul. Stawna 7/11).

Będzie to kolejna okazja do spotkania w kolekcjonerskim i nie tylko gronie, dlatego już dzisiaj w imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.1.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO MUZEUM BROWARU ŻYWIEC

W zeszłym tygodniu opisaliśmy pokrótce pierwszą z atrakcji przewidzianą do zwiedzania podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Dziś postanowiliśmy zrobić Wam apetyt na piwo przenosząc się do Muzeum Browaru Żywiec, które odwiedzimy w piątkowe popołudnie.


Więcej informacji

28.08.2017

Radzyń ChełmińskiRadzyń Chełmiński jest znany zapewne wielu turystom, ale pewnie nie każdy wie, że prócz słynnego pokrzyżackiego zamku miasto może pochwalić się też innymi atrakcjami. Te zaś dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić publikując wizerunki najnowszych znaczków turystycznych, które nie dość, że pokazują inne ciekawe miejsca to jeszcze opowiadają o filmowym wątku Radzynia Chełmińskiego i ludzi w nim żyjących. Wspomniane znaczki to odpowiednio:

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI - MIASTO PANA SAMOCHODZIKA  No. 721

KOŚCIÓŁ ŚW, ANNY W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM  No. 722

Za powstanie prezentowanych powyżej znaczków serdecznie dziękujemy pani Patrycji i kolekcjonerowi Adamowi, którzy przy okazji nie tylko tworzą znaczki, ale też rozszerzają znaczkową ideę.

O miejscach i historiach pośrednio związanych z prezentowanymi znaczkami możecie poczytać w ich opisach. My zaś gorąco zachęcamy do osobistej wizyty w Radzyniu Chełmińskim i odszukaniu zarówno tych miejsc, jak i historii. Znaczki, które dzisiaj Wam prezentujemy już od jutra będą dostępne w sprzedaży.25.08.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO ELEKTROWNI NA GÓRZE ŻAR

Od pewnego czasu naszym corocznym Ogólnopolskim Spotkaniom Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych towarzyszą krótkie wycieczki, zwykle organizowane w sposób nietypowy do miejsc, które nie zawsze możemy zwiedzić podczas wycieczek indywidualnych, ale czasem także takie zwykłe „towarzyskie”, podczas których możemy ze sobą pobyć także podczas zwiedzania.

W tym roku podczas VI spotkania postanowiliśmy zorganizować dwie wycieczki. W piątek przed obiadem mamy zamiar odwiedzić elektrownię szczytowo – pompową na górze Żar, natomiast po obiedzie wybierzemy się na zwiedzanie żywieckiego browaru.


Więcej informacji

24.08.2017

146Pamiętacie jak jakiś czas temu mówiliśmy o wypełnianiu wolnych miejsc w numeracji znaczków? Dziś właśnie przy okazji kolejnej premiery udało się zamknąć kolejną setkę numerów. Do tej pory niewykorzystany numer 146 został przyporządkowany widocznemu obok znaczkowi i w ten oto sposób mamy ciągłość numeryczną dla pierwszych dwóch setek znaczków. 

Ale wracając do głównego przedmiotu dzisiejszego komunikatu, to chcielibyśmy  Was serdecznie zaprosić do Międzygórza i do wizyty w dworku, który mieści dzisiaj Ośrodek Wypoczynkowy Sabat. Warto też przespacerować uliczkami Międzygórza, bo tu niemal na każdym kroku można spotkać "ślady" Marianny Orańskiej. 

Prezentowany obok znaczek jest już dostępny w sprzedaży, a my Czekamy na Wasze relacje i komentarze po zdobyciu znaczka. 

DWOREK MYŚLIWSKI KSIĘŻNEJ ORAŃSKIEJ W MIĘDZYGÓRZU  No. 146

Kiedy w 1839 roku Marianna Orańska po raz pierwszy odwiedziła Międzygórze ze swoim mężem Albrechtem stało tu zaledwie kilka skromnych chałup. Zauroczona tym miejscem postanowiła przekształcić je w popularną miejscowość turystyczną wyglądem przypominającym miejscowości górskie Tyrolu i Szwajcarii. Wkrótce potem powstały tu okazałe budynki, gospoda, a także ścieżki spacerowe i tarasy wokół wodospadu na Wilczce. W 1858 roku na zboczu góry Toszek z polecenie Marianny Orańskiej wybudowano okazałą, modrzewiową willę swym charakterem nawiązującą do domku myśliwskiego. Obiekt został wpasowany w zbocze dając przepiękny pejzaż na całą okolicę. Ze względu na swoje historyczne zaszłości obiekt należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych w całym masywie Śnieżnika. W przeszłości dworek określany był także mianem letniego pałacyku księcia Albrechta – syna Marianny Orańskiej.23.08.2017

489Jak zapewne zauważyliście dziś trzeci dzień ze znaczkową premierą i zapewniamy Was, że to nie koniec. Poraz kolejny przenosimy się na wschód kraju, a dokładniej w bliskie okolice Białegostoku, gdzie znajduje się Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, którego jeden z eksponatów przedstawiono na dzisiejszym znaczku.

Tradycyjnie o samym miejscu przeczytacie w opisie poniżej i na internetowej stronie muzeum. My korzystając z okazji za udział w powstaniu znaczka dziękujemy kolekcjonerowi Mariuszowi oraz zapraszamy Was do Wasilkowa, bo znaczki w muzeum już są dostępne i na Was czekają. 

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W WASILKOWIE  No. 489

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej powstało we wrześniu 2016 roku w wyniku połączenia Białostockiego Muzeum Wsi i Działu Etnografii, wyłączonych ze struktur Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pracownia etnograficzna powstała w 1962 roku. Natomiast skansen założono w 1982 roku jako oddział ówczesnego Muzeum Okręgowego w Białymstoku. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze. Na obszarze blisko trzydziestu hektarów znajduje się około 40 budynków i innych obiektów architektonicznych, przeniesionych z różnych części woj. podlaskiego. Wśród obiektów eksponowanych na terenie muzeum spotkać możemy m.in. wiatraki koźlaki z Tykocina i z Wojnowców koło Sokółki, budynek kuźni, leśniczówki i gajówki, młyn wodny z 1941 roku, a także drewniany kierat i remizę strażacką z Rudki koło Brańska, a także dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nadal rozwija się, przenoszone są wciąż nowe obiekty z terenu całego województwa podlaskiego.22.08.2017

276Po kilku tygodniach przerwy wracamy ze znaczkowymi premierami do Wielkopolski. I jest to doskonały moment na premierę dzisiejszego znaczka, w przeddzień 116. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich.

Oddajemy więc w Wasze ręce kolejny wyjątkowy znaczek turystyczny i gorąco zachęcamy do tego, by właśnie teraz korzystając z okazji jaką jest pojawienie się znaczka, odwiedzić Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich.

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy jest już dostępny w muzeum, a jego personel już na Was czeka. Wierzymy, że jak zwykle nie zawiedziecie. Czekamy na Wasze zdjęcia i relacje i nie zapominajcie o rozpowszenianiu tej informacji.

MUZEUM REGIONALNE IM. DZIECI WRZESIŃSKICH  No. 276

Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r.  Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.21.08.2017

487Zaczynamy kolejny tydzień i dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać dwa nowe znaczkowe miejsca turystyczne zlokalizowane na wschodzie kraju, który cały czas ma jeszcze niewiele znaczków. 

Miejsca te są bezpośrednio i pośrednio związane z osobą znanego chyba wszystkim Henryka Sienkiewicza i są to:

MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W WOLI OKRZEJSKIEJ  No. 487

KOPIEC HENRYKA SIENKIEWICZA W OKRZEI  No. 488

Powstanie tych znaczków zawdzięczamy pasji kolekcjonerskiej, która padła na podatny grunt, ale też zrozumieniu znaczkowej idei przez dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Macieja Cybulskiego. Wszystkim osobom, które miały jakikolwiek wpływ na ich powstanie serdecznie dziękujemy. 

O samym muzeum, kopcu, ale też o innych równie ciekawych obiektach związanych z Henrykiem Sienkiewiczem możecie poczytać w opisach dzisiejszych znaczków. My zaś zapraszamy do planowania swoich wycieczek w te okolice i liczne relacje z ich zwiedzania. Informujemy też, że przedstawione znaczki są już dostępne w sprzedaży.18.08.2017

SPOTKANIE OGÓLNOPOLSKIE - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Od ostatniego komunikatu otrzymujemy całą masę przeróżnych pytań związanych z VI Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Pewne rzeczy od lat nie ulegają zmianie, ale my cierpliwie odpowiadamy, a mimo to pytania powracają. W dzisiejszym newsie zebraliśmy pytania z ostatniego tygodnia i publikujemy je wraz z odpowiedziami, żeby nie robić tego samego za każdym razem.

Ponadto dla Waszej wygody zarówno stronę internetową jak i profil na facebooku uzbroiliśmy w grafiki przypominające o spotkaniu oraz inne elementy nawigacyjne ułatwiające odnalezienie konkretnych informacji. Jeśli jednak nie widzicie zmian na naszej stronie to proponujemy byście mając otwarte okno przeglądarki wcisnęli kombinację klawiszy CTRL + F5 lub CTRL + SHIFT + R aby zaktualizować widok w przeglądarce. Zatem zaczynamy.

1. Czy muszę uczestniczyć we wszystkich dniach spotkania ?

Nie, nie ma takiego przymusu. Każdy sam decyduje czy bierze udział we wszystkich czterech dniach spotkania czy też w dwóch lub jednym. Warto jednak zaznaczyć, że czwartek standardowo jest dniem przyjazdów, a wieczór poświęcony jest rozmowom towarzyskim. Niedziela natomiast jest dniem rozstania ze znaczkową bracią i zwykle po śniadaniu każdy rusza w swoją stronę.


Więcej informacji

16.08.2017

KUPONY I ZASADY GRY KOLEKCJONERSKIEJ

kuponyNa początku roku postanowiliśmy nieco szerzej opisać karteczkę, która przymocowana jest do znaczka turystycznego. Na samym jej dole znajduje się kupon, o którym więcej dowiecie się z dzisiejszego materiału.

Jak widzicie staramy się reagować na Wasze potrzeby, a ostatnio jedną z nich jest konieczność ponownego przypomnienia zasad gry kolekcjonerskiej. Oczywiście zasady te opisaliśmy już dawno temu, a dostępne są pod trzecią pozycją lewego menu. Niestety mimo wszystko mało kto tam zagląda, a później jest wielce rozczarowany gdy zwracamy przesłane do nas kupony.

Zapraszamy zatem do przeczytania poniższego artykułu szczególnie uważnie, a na pewno przyda się zdobyta w ten sposób wiedza.

Jak zapewne zauważyliście kupony umieszczone na karteczce posiadają różne kolory. W ten sposób określona jest przynależność danego kuponu do odpowiedniego państwa biorącego udział w grze kolekcjonerskiej. Kolory te odpowiadają flagom poszczególnych państw i pierwsza zasada jest taka, że nie mieszamy ich ze sobą.


Więcej informacji

14.08.2017

415Kiedyś żartobliwie pisaliśmy, że wszystkie drogi prowadzą do Barda i że prędzej czy później znaczkowy turysta tutaj w końcu trafi. Jak sami wiecie pretekstów do powrotu w te miejsca jest dużo, bo już kilka znaczków w tej miejscowości powstało na przestrzeni lat, a dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać kolejny krążek. Jest to tym samym niezbity dowód na to, że im więcej znaczków w okolicy, tym większe prawdopodobieństwo na powstanie kolejnych.

Cieszcie się więc kolejnym znaczkiem, a my podpowiemy jedynie, że w sprzedaży dostępny on będzie od 16 sierpnia. Zapraszamy zatem do Barda i zwiedzania tego malowniczego miasteczka.

KLASZTOR SIÓSTR MARYI NIEPOKALANEJ W BARDZIE  No. 415

W północnej części miasta, powyżej Zielonego Ronda, w maju 1935 r. M. Klotylda Mende z Wrocławia, generalna przełożona Sióstr Marianek, rozpoczęła budowę nowego klasztoru, który miał być domem nowicjatu i zarazem domem rekolekcyjnym. Budowę błogosławił O. Joseph Schweter - redemptorysta i pierwszym sztychem łopaty rozpoczął kopanie fundamentów. W lecie miało z kolei miejsce uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. W niszy poświęconego kamienia złożono i zamurowano zatwierdzoną w 1932 r. „Regułę Sióstr Marianek”, „Zwyczajnik” z 1927 r., a także „Historię Kongregacji Sióstr Marianek” z 1934 r. autorstwa O. Schwetera. Budowę według planów architekta Jana Schlicht’a poprowadzili Alois Petau i mistrz budowniczy Wittig z Barda. Prace ukończono na wiosnę 1940 r. W czasie wojny w budynku znajdowała się szkoła Hitlerjugend i ośrodek szkoleniowy Werewolfu. Po wojnie mieścił się tutaj dom dziecka będący schronieniem dla ok. 100 polskich dzieci z Syberii. Do Jutrzenki siostry powróciły w 1990 roku przejmując dom dziecka, który następnie w 2016 roku został zamknięty. Od tego czasu obiekt funkcjonuje jako dom rekolekcyjno - formacyjny.10.08.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Drodzy turyści i pasjonaci Znaczków Turystycznych. Mijają niemal dwa miesiące od publikacji szczegółowego komunikatu nt. VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Część osób już dawno przesłała swoje zgłoszenia, natomiast wielu z Was zwleka z tą decyzją do ostatniej chwili.

Dzisiaj publikujemy informację, która ma wszystkim przypomnieć o konieczności zgłoszenia swojego uczestnictwa w spotkaniu, a nowym maniakom drewnianego znaczka wskazać miejsca, gdzie znajdują się wszelkie informacje nt. spotkania.


Więcej informacji

9.08.2017

445Po wczorajszej premierze ZT w Ostródzie dzisiaj przenosimy się po raz kolejny na południe Polski. To tutaj już za dwa miesiące odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów, a tymczasem, ku radości wszystkich znaczkomaniaków już za kilka dni w sprzedaży dostępny będzie kolejny znaczek turystyczny. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek znaczkowej mody w tym regionie Polski. Być może podobnie jak w Wielkopolsce czy na Dolnym Sląsku znaczki turystyczne staną się tutaj stałym elementem ruchu turystycznego i będą zachęcały do zwiedzania kolejnych ciekawych turystycznie miejsc, których w najbliższych okolicach przecież nie brakuje.

Dziś prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 11 sierpnia, dlatego wszystkich znaczkomaniaków już dzisiaj zapraszamy w te strony.

KORONKA KONIAKOWSKA  No. 445

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonku. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani świata, a zajmują się nią kobiety z trzech wsi składających się na tzw. Trójwieś Beskidzką czyli Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Naukę „heklowania” bo taką nazwę nosi w Koniakowie szydełkowanie, rozpoczęto w miejscowych szkołach pod koniec XIX wieku. Umiejętność ich wyrobu posiadają niemal wszystkie starsze i młodsze kobiety. „Heklowanie” koronek koniakowskich jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Początkowo koronki wykorzystywane były do wyrobu czółek i siatek do czepców jednak z czasem stosowano je także do wyrobu ozdób, a także bielizny. Koniakowskie koronki posiadają swój specyficzny charakter, a ich istotą są motywy roślinne często wzbogacone elementami geometrycznymi. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie, a dopiero później zostają ze sobą połączone. Koronki powstają ręcznie i są wykonywane najczęściej z białych lub kremowych nici w 100% bawełnianych. Koniakowskie koronki znane są i podziwiane na całym świecie, a ta piękna dziedzina twórczości ludowej jest w Koniakowie nadal żywa.8.08.2017

206Zawsze to powtarzamy, że na każdy rejon Polski kiedyś przyjdzie czas jeśli chodzi o powstawanie nowych znaczków. Dzisiaj swoje pięć minut ma Muzeum w Ostródzie, które mieści się w dawnym zamku krzyżackim. Kto wie, może to początek większej ilości ZT w województwie warmińsko-mazurskim ? 

Jakby jednak nie było to my wszystkich serdecznie zapraszamy do Ostródy, do zwiedzania zamku, muzeum i innych atrakcji turystycznych. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 10 sierpnia, ale tradycyjnie przed wizytą upewnijcie się w miejscu sprzedaży czy tak rzeczywiście będzie. 

Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Michałowi. To kolejny dowód na to, że także będąc na wyjeździe można przyczynić się do powstania nowych znaczków. Zachęcamy Was zatem do tego, by szerzyć znaczkową ideę nie tylko w swoich okolicach, ale wszędzie tam gdzie będziecie i uznacie, że obiekt zasługuje na znaczek.

ZAMEK KRZYŻACKI W OSTRÓDZIE  No. 206

Muzeum w Ostródzie mieści się w pokrzyżackim zamku, usytuowanym w pobliżu wschodniego nabrzeża Jeziora Drwęckiego u ujścia rzeki Drwęcy. Budowę zamku w jego pierwotnym kształcie rozpoczął w połowie XIV wieku ówczesny komtur Günter von Hohenstein. Była to budowla charakterystyczna dla tzw. domu konwentu, siedziby nie tylko administracyjnej, ale pełniącej również funkcje klasztorne dla przebywających tam członków Zakonu – braci-rycerzy i braci-księży. Nowe założenie wzniesiono na kamiennej podmurówce, na planie zbliżonym do kwadratu. Posiadało ono cztery skrzydła, każde o szerokości ok. 14,3 m, z bramą wjazdową i mostem zwodzonym umieszczonymi od zachodu. Wszystkie skrzydła były podpiwniczone i posiadały trzy kondygnacje naziemne. Na parterze znajdowały się głównie pomieszczenia gospodarcze. Piętro przeznaczone było na pomieszczenia mieszkalne rycerzy-zakonników, komnaty komtura, pokoje gościnne i kaplicę zamkową. Najwyższa kondygnacja była piętrem obronnym. Znajdowały się tam również pomieszczenia spichrzowe z rezerwami zboża. We wschodnim skrzydle mieściła się zbrojownia, gdzie przechowywano zapasy różnego typu uzbrojenia. Już pod koniec XIV wieku zamek zaopatrzony był w broń palną w postaci hakownic i dział z odpowiednim zapasem kamiennych kul. Dziedziniec otaczały dostawione do murów krużganki zapewniające wewnętrzną komunikację. Na ówczesny kształt zamku istotny wpływ miał pożar z 1788 roku oraz działania wojenne armii sowieckiej w 1945 roku. Wtedy też zamek pozostał w ruinie do końca lat 70-tych.7.08.2017

KOLEKCJA ZNACZKÓW NA STRONIE INTERNETOWEJ

Dzisiaj zdecydowaliśmy się opublikować krótki poradnik o tym, jak na znaczkowej stronie internetowej stworzyć wirtualną kolekcję zagranicznych znaczków turystycznych. Pewnie spora grupa osób wiele wie na ten temat, ale mimo wszystko zachęcamy do przeczytania tego materiału.

Jest to piąta część poradnika o tajnikach naszej strony. Na to jakie tematy podejmujemy w jego poszczególnych cześciach wpływ macie Wy kolekcjonerzy, dlatego jeśli tylko coś na naszej stronie sprawia Wam problemy, czegoś nie rozumiecie lub nie działa Wam tak, jak myślicie, że powinno działać, to dajcie nam znać, a my postaramy się wszystko dokładnie opisać w kolejnych częściach poradnika.

A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z aktualnym tematem.

Więcej informacji1.08.2017

Kuźnia RaciborskaDziś także podwójna znaczkowa premiera, z tą jednak różnicą, że jeden ze znaczków to Znaczek Okolicznościowy. Dzisiejsze znaczki to namacalny dowód na to, że także zwykli kolekcjonerzy mogą sami, w swoim miejscu zamieszkania zainicjować powstanie nowych znaczków. Tym razem znaczki zostały wydane pod wpływem działań Andrzeja, który znaczkową ideą zaraził pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Za niniejsze działania serdecznie dziękujemy Andrzejowi i zachęcamy innych kolekcjonerów, by znaczkową pasją zarażali ludzi w swoich miejscowościach.

A tymczasem przechodzimy do konkretów czyli wiadomośći, które interesują Was najbardziej, a więc terminy dostępności znaczków. Otóż ZO No. 40045 dostępny będzie w sprzedaży od 7 sierpnia, natomiast ZT No. 617 dostępny będzie w swoim punkcie sprzedaży już od 4 sierpnia. Po więcej informacji nt. dzisiaj zaprezentowanych znaczków zapraszamy na ich podstrony i zachęcamy do wizyty w Kuźni Raciborskiej, Rudach i okolicach.

KOLEJ WĄSKOTOROWA W RUDACH  No. 617

Miłośnicy kolei wąskotorowej mogą tutaj skorzystać z przewozu turystycznego zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową na odcinku 6 km z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r. Pierwszego marca 1993 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A. Zabytkowa stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych.31.07.2017

RogoźnoWiemy, że pragniecie kolejnych znaczków i dlatego dziś w ostatni dzień miesiąca przedstawiamy dwa kolejne krążki, które tym razem pojawią się w Rogoźnie. O przedstawionych na znaczkach obiektach możecie sobie poczytać w opisach, a my w tym miejscu informujemy tylko, że znaczki w sprzedaży dostępne będą od 1 sierpnia. Zapraszamy zatem do Rogoźna i zwiedzania tutejszych obiektów. 

17. POŁUDNIK W ROGOŹNIE  No. 274

Przez sam środek Rogoźna przebiega 17. południk długości geograficznej wschodniej. Południk oddalony jest 1168 km od Greenwich, oprócz Rogoźna na 17 południku leżą również Słupsk, Poznań i Wrocław. 17. południk przebiega przez 18 państw: Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię, oraz Republikę Południowej Afryki. We wrześniu odbywa się coroczny "Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk". Jest to okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących swoje wielkie, podróżnicze przygody. A wszystko to w wyjątkowej atmosferze oraz niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską. We Wrocławiu 17. południk nazywany jest „szczęśliwym południkiem” i przecina m.in. Most Milenijny. W Gminie Rogoźno planowane jest wydarzenie związane z 17. południkiem, które wpisze się w coroczny kalendarz i będzie dodatkową atrakcją związaną z ciekawym położeniem miasta.

MUZEUM REGIONALNE W ROGOŹNIE IM. WOJCIECHY DUTKIEWICZ  No. 275

Powstałe w 1983 roku Muzeum Regionalne w Rogoźnie mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828 (rozbudowanego w latach 1911 – 1913). Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 r. oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali sesyjnej z końca XIX w. Dnia 3 maja 1991 r. Muzeum otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz. Część ekspozycyjna Muzeum liczy ponad 350 m 2, na którą składają się trzy wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza oraz sale wystaw czasowych, w których prezentowanych jest od 4 do 7 wystaw rocznie. Do czerwca 2017 r. zorganizowano 247 wystaw czasowych. Zbiory liczą ponad 8000 eksponatów i są stale powiększane poprzez dary, zakupy i pracę własną przyrodników. Muzeum prowadzi bogatą działalność edukacyjną w formie lekcji muzealnych, wykładów i konkursów. Do tradycji weszły też imprezy plenerowe organizowane przez Muzeum od ponad 20 lat takie jak: Ognisko pod dębem Przemysł II w Marlewie (w pierwszą sobotę po 8 lutego) i Jarmark na św. Wita (w połowie czerwca). Od 2006 roku Muzeum uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów.25.07.2017

ZT Muzeum KarkonoskieDzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować wizerunki najnowszych znaczków turystycznych, które już niebawem pojawią się w sprzedaży w oddziałach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Widoczne na grafice znaczki już w najbliższy czwartek 27 lipca będą dostępne dla turystów (warto jednak wcześniej zadzwonić i się upewnić), a tymczasem wszystkich zapraszamy do planowania odwiedzin w obiektach, które zostały przedstawione na znaczkach. Są to kolejno: 

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW W SZKLARSKIEJ PORĘBIE  No. 83

MUZEUM KARKONOSKIE W JELENIEJ GÓRZE  No. 91

MUZEUM HISTORII I MILITARIÓW W JELENIEJ GÓRZE  No. 93

Dla nas dzisiejsza publikacja jest szczególna, bowiem zamyka ona pulę numeryczną w pierwszej setce znaczków. Wiecie doskonale, że staramy się, by luk w numeracji było jak najmniej i oto kolejny dowód na to, że nam się to udaje. Tradycyjnie znaczkowych turystów poprosimy o fotki przedstawiające w.w. miejsca i liczymy też na to, że jak zwykle będziecie nam podsyłali relacje z wizyt w oddziałach muzeum Karkonoskiego.<< 1 5 10 15 20 25 27 28 29 30 31 35 40 45 50 55 >>