Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!
<< 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

27.02.2020

Były już w tym tygodniu znaczki okolicznościowe, był znaczek turystyczny, ba nawet Maxi Znaczki się pojawiły jako ciekawostka. Nie mogło więc przy tej zwiększającej się ilości znaczków zabraknąć znaczków kolekcjonera. 

Tak więc dzisiaj krótki post na ich temat, ale nie będziemy się rozpisywali - kolejne projekty czekają. A tymczasem Wy oglądajcie kolejne znaczki z serii, a jeśli tylko jesteście ciekawi szczegółów to wpiszcie w wyszukiwarkę na stronie hasło "kolekcjonera", a na pewno znajdziecie wszystko co przez lata na ich temat pisaliśmy, a nawet więcej. Życzymy owocnych poszukiwań i kolejnych ZK w kolekcjach.27.02.2020

Sytuacja, którą dzisiaj opiszemy zdarza się u nas pierwszy raz. Nigdy nie chcieliśmy rezygnować z promowania ciekawych turystycznie obiektów, będąc przekonanymi do tego, że nawet jeśli one same nie widzą potrzeby wyjścia do turystów, to ci dzięki znaczkom będą mieli dodatkową motywację, aby taki obiekt odwiedzić i poznać ciekawe miejsca w naszym kraju.

Niestety w lutym otrzymaliśmy dość obszerną korespondencję zarządcy jednego z obiektów, który zażądał zerwania współpracy i z dniem 29 lutego wycofania wszelkich danych nt. znaczka turystycznego.

Celowo nie podajemy żadnych wrażliwych danych na temat tej osoby ani znaczka. Zaznaczymy jedynie, że chodzi o dawny znaczek 589, który w ostatnim dniu lutego zniknie z listy znaczków turystycznych na naszej stronie. Wszelkie dotychczasowe dane nt. tego krążka zlikwidujemy, bo nie mamy zamiaru tracić czasu na nikomu niepotrzebne nieporozumienia i spory. Dla nas najważniejsza jest turystyka i pokazanie turystom miejsc, które warto odwiedzić. .

Jeśli chodzi o sam znaczek, to chwilowo w miejscu tym pozostanie luka. Zapełnimy ją jednak i nowy znaczek również otrzyma numer 589. Z góry wyjaśniamy, że robimy to wyjątkowo i tylko po to, aby turyści, którzy nie mieli okazji zwiedzić obiektu promowanego dotychczasowym znaczkiem, mogli posiadać ciągłość kuponów, co jest niezbędne do udziału w grze kolekcjonerskiej. W grze bierze udział tylko jeden kupon 589, w zależności od tego jakie miejsce odwiedził turysta. A jeśli się zdarzy, że ktoś zdobył wcześniejszy znaczek i ten, który go zastąpi, to rzeczą zrozumiałą jest, że do gry dopuszczony zostanie tylko jeden kupon. Oczywiście wycofanego znaczka w sprzedaży korespondencyjnej nie otrzymacie. Grafika użyta na znaczku jest zastrzeżona, a my przestrzegamy prawa.

Za zaistniałą nie z naszej winy sytuację przepraszamy. Mamy nadzieję, że choć w części rozumiecie podjęte przez nas kroki. Działamy dla dobra turystyki i znaczków turystycznych, dlatego takie działanie, a nie inne.26.02.2020

Jeśli dokładnie zwiedzaliście Tczew to na pewno widoczną na najnowszym znaczku okolicznościowym ławeczkę widzieliście. Znajduje się ona w jednej z ulic nieopodal wylotu z tczewskiego rynku, a przysiadł na niej Roman Landowski - założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, które właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Niech więc prezentowany dzisiaj znaczek będzie kolejnym pretekstem do wizyty w Tczewie i poznania historii tego miasta i ludzi z nim związanych. 

Zachęcamy do zapoznania się, z krótkim opisem zawierającym historię TMZT i zapraszamy do Tczewa. Znaczek w sprzedaży od 26 lutego.

ZO - 50-LECIE TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI TCZEWSKIEJ

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej powstało w 1970 r. jako organizacja społeczno-kulturalna. Skupia osoby, które przeznaczają swój czas, wiedzę i umiejętności dla dobra tczewskiej społeczności. W ciągu 50 lat działalności TMZT podejmowało wiele wartościowych inicjatyw ważnych dla utrwalenia i upowszechnienia wiedzy o regionie, szczególnie cennych dla pogłębiania tożsamości lokalnej. Poza dokumentowaniem dziejów miasta i regionu Towarzystwo organizowało m.in. spotkania z twórcami, konkursy plastyczne, literackie, wiedzy o regionie czy spotkania autorskie. Imprezy skupiały pokolenia Kociewiaków, łącząc tradycję ze współczesnymi oczekiwaniami młodych wykonawców i twórców. Za działalność na rzecz miasta i regionu TMZT było nagradzane licznymi tytułami i wyróżnieniami władz lokalnych i państwowych. Jego założyciel - Roman Landowski to pisarz, publicysta i regionalista. To także członek Związku Literatów Polskich i założyciel Filmowego Klubu Dyskusyjnego „Sugestia” w Tczewie. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie. Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem, wydawcą. Pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. Za całokształt swojej działalności został licznie nagrodzony, odznaczony i wyróżniony. Pozostawił po sobie bogatą twórczość nie tylko z dziejów Tczewa, Kociewia i Pomorza. Ławeczka z jego wizerunkiem na tczewskiej starówce jest dodatkową atrakcją dla licznych turystów.26.02.2020

Do wyczekiwanego przez wielu kolekcjonerów spotkania w Brzegu Dolnym pozostały już tylko nieco ponad dwa tygodnie, dlatego spieszymy ze szczegółowymi informacjami na ten temat. Informujemy dodatkowo, że każda z osób, która zgłosiła chęć udziału w spotkaniu, komplet materiałów otrzyma także w wiadomości e-mail rozesłanej przez jego organizatorów. Gdybyście jednak wiadomości nie otrzymali (warto zerknąć w folder spam).  Na wszelki wypadek także na naszej stronie zawieszamy wszystko co najważniejsze w tej sprawie.

Przede wszystkim obowiązkowo każdy z uczestników musi zadeklarować wybrane danie do obiadu, a swój wybór zgłosić organizatorom wysyłając e-mail na danuta.s58@wp.pl. Menu  przygotowane na spotkanie przedstawia się następująco:

I danie: Rosół z makaronem

II danie: (do wyboru jedna z opcji)

1. Schab zapiekany, portobelo (papryka), panco (młode ziemniaczki), warzywa na masełku ziołowym, selekcja sałat z vinaigrette

2. Grillowana pierś kurczaka zagrodowego, sos porowy, warzywa okopowe na masełku, selekcja sałat z vinaigrette

3. Papardelle vege z grzybami leśnymi, pomidorkiem koktajlowym i truflą

Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 9:00 (zbiórka przed Urzędem Miasta w brzegu Dolnym). Plan spotkania oraz dodatkowe informacje znajduje się w pliku dostępnym pod linkiem >>

W razie jakichkolwiek niejasności czy problemów prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorami.25.02.2020

Na mapie znaczkowych miejsc tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam Krotoszyn, a właściwie będący wizytówką miasta ratusz. To obiekt, który widnieje na najnowszym znaczku turystycznym. Zdobędziecie go odwiedzając Krotoszyn i zwiedzając miasto, które na pewno zainteresuje niejednego turystę.

Prezentowany dziś znaczek zdobędziecie w siedzibie Oddziału PTTK w Krotoszynie, który mieści się w budynku Muzeum Regionalnego. Nie musimy chyba zachęcać nikogo, by przy okazji także na zwiedzanie muzeum przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.

O samym ratuszu przeczytacie w poniższym opisie, a więcej informacji z pewnością już wkrótce uzyskacie po wysłuchaniu audioprzewodnika. Zapraszamy zatem do Krotoszyna, znaczek bowiem już jutro tj. 26 lutego, będzie na Was czekał.

RATUSZ W KROTOSZYNIE  No. 925

Krotoszyński ratusz jest jednym z najbardziej interesujących zabytków tego miasta. Usytuowany jest w samym centrum rynku. To trójkondygnacyjny budynek na planie prostokąta, kryty dwuspadowym dachem. Do głównej bryły ratusza przylegają różnego rodzaju dobudówki, w postaci wież i kramów we wschodniej i zachodniej części. Od frontu elewację ratusza zdobi trójkątny ryzalit. Od południa do budynku przylegają dwie wieże. Wyższa z nich ośmioboczna zakończone jest hełmem z dwoma latarniami. Na wieży znajduje się taras widokowy poniżej którego osadzony jest zegar z 1897 r. Ratusz wybudowany został w 1689 roku. W 1774 roku spłonął podczas pożaru miasta, a trzy lata później został odbudowany. Pod koniec XIX wieku został przebudowany, a jego bryłę podwyższono o jedną kondygnację. Jeszcze po II wojnie światowej ratusz kilkakrotnie przebudowywano. Wówczas to otaczające budowlę kramy przekształcono w lokale handlowe. W 2014 roku odnowiono dach i elewację ratusza.25.02.2020

O Maxi Znaczku jaki niedawno pojawił się w Bardzie pisaliśmy przy okazji wczorajszej premiery znaczka okolicznościowego. Dzisiaj kontynuujemy ten temat, bowiem oprócz trzech Maxi Znaczków, które do tej pory mieliśmy w naszym kraju, oprócz wspomnianego, jeszcze ciepłego znaczka w Bardzie, wkrótce pojawią się dwa kolejne Maxi Znaczki.

O tym czym są Maxi Znaczki napisaliśmy w osobnym artykule, w zakładce "Słowniczek pojęć". Tak więc kto pierwszy raz słyszy o tych znaczkach, to właśnie w opisie pod powyższym linkiem znajdzie informacje na ich temat.

My zaś przypomnimy, że pierwszy Maxi Znaczek pojawił się w Złotym Stoku i jest to o tyle wyjątkowy znaczek, że promuje jednocześnie i Złoty Stok i dość odległy Będzin. Następny znaczek pojawił się w Warszawie. Na nim zaprezentowano Muzeum Sue Ryder, a na odwrocie Pałac Kultury i Nauki. Trzeci w kolejności był Maxi Znaczek w Kaliszu z wizerunkiem kaliskiego Ratusza oraz Sanktuarium św. Józefa. 

Najnowsze ze znaczków w tym rozmiarze przedstawiają odpowiednio:

Bardo (Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary oraz wizerunek cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej)

Wałbrzych (Zamek Książ oraz Palmiarnię w Wałbrzychu)

Zakopane (Nosal i Kasprowy Wierch)

A skoro o rozmiarze mowa, to przypomnimy tylko, że Maxi Znaczki ze względu na swoje rozmiary (średnica - 75 cm, grubość - 11 cm i waga - 11 kg.) są elementami promującymi znaczkową ideę i jednocześnie nagrodą za turystyczną działalność.Wydane zostały w jednym egzemplarzu, więc nie są obiektem kolekcjonerskim. Dla samych turystów to miłe urozmaicenie zabawy i widoczny znak, że w tym miejscu znajdują się znaczki turystyczne. 

Tak więc jeśli tylko spotkacie takie znaczki na swojej drodze, koniecznie zróbcie z nimi fotkę. Jeśli zdjęcia prześlecie do nas, to z pewnością wstawimy je na nasz profil facebook, a jeśli udostępnicie w swoich mediach społecznościowych, wówczas nie zapomnijcie oznaczyć tego wpisu hashtagiem #maxiznaczek oraz #znaczkiturystyczne.24.02.2020

Na początku tego tygodnia mamy dla Was premierę, ale przy okazji przemycimy także dodatkowe informacje, które na pewno niejednego kolekcjonera znaczków turystycznych zainteresują.

Zaczniemy jednak od wspomnianej premiery i tym razem dotyczy ona miasteczka Bardo gdzie będzie dostępny prezentowany obok znaczek okolicznościowy. O postaci przedstawionej na znaczku i okoliczności, dla której został wydany przeczytacie w opisie znaczka. Jest to podstawa wszystkich znaczków okolicznościowych, więc warto z tym tekstem się zapoznać. 

Znaczek jak zauważyliście z dwóch stron posiada różne grafiki i od soboty jest dostępny w Bardzie. A jeśli zaplanujecie wyjazd w te strony to musicie też wiedzieć, że w miejscowości tej pojawił się ostatnio również inny znaczek – Maxi Znaczek. Ale o tej ciekawostce w odniesieniu do Barda już kilka słów napisano, dlatego jeśli tylko jesteście ciekawi jakie wizerunki widnieją na tym znaczku, koniecznie przeczytajcie artykuł „Maxi Znaczek Turystyczny dla Barda”. A później już tylko odwiedzajcie Bardo, zdobywajcie kolejne znaczki i koniecznie prześlijcie nam fotkę z Maxi Znaczkiem.

ZO - 2020 - ROK ŚW. KLEMENSA HOFBAUERA

Św. Klemens Maria Hofbauer (1751-1820) urodził się w Tasowicach na czeskich Morawach. Ojciec był Czechem, a matka Niemką. Gdy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Ubóstwo rodziny spowodowało, że od najmłodszych lat podjął pracę jako piekarz. Stąd jest patronem piekarzy. Później był pustelnikiem we Włoszech. Kiedy poczuł głos powołania do kapłaństwa powrócił do kraju, celem zdobycia wykształcenia. Aby zdobyć pieniądze na kształcenie powrócił do pracy jako piekarz. Następnie podjął wyższe studia na uniwersytecie wiedeńskim cały czas myśląc o kapłaństwie. Ze względu na antyklerykalny józefinizm w Austrii wyjechał do Rzymu, gdzie spotkał redemptorystów i u nich przyjął święcenia kapłańskie. Był pierwszym obcokrajowcem u redemptorystów. Pierwszą fundację założył w Warszawie przy kościele św. Benona. Tam pracował 21 lat zakładając szkoły, sierocińce, troszcząc się o ubogich. Nieprzychylność zlaicyzowanych władz spowodowała wyrzucenie redemptorystów z Warszawy. Następnym miejscem jego pracy był Wiedeń. Był niezmordowany w konfesjonale i na ambonie. Zdołał skupić koło siebie grupę inteligencji wiedeńskiej, która później przyczyniła się do odrodzenia religijnego w Austrii.22.02.2020

W kalendarium tegorocznych spotkań znajduje się również majowe spotkanie z czeskimi kolekcjonerami znaczków turystycznych. Niedawno pojawiły się komunikaty w tej sprawie, dlatego aby łatwiej wszystkim zainteresowanym było znaleźć te informacje, postanowiliśmy podlinkować je na naszej stronie.

Tym razem jednak plików nie tłumaczyliśmy. Każdy zainteresowany z pewnością zrobi to we własnym zakresie, choćby przy użyciu dowolnego tłumacza internetowego, lub z pomocą znajomych.  

Wszystkie namiary na organizatorów tradycyjnie znajdziecie wewnątrz plików. Przypominamy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. 

Poszczególne pliki i dane znajdziecie poniżej, a my serdecznie zachęcamy do udziału w tym spotkaniu, bo opróćz możliwości poznania wielu ciekawych miejsc, jak zawsze można na nim spotkać wspaniałych ludzi:

Komunikat organizacyjny >> Formularz zgłoszeniowy >>


19.02.2020

Do spotkania w Brzegu Dolnym pozostał niecały miesiąc i wygląda na to, że będzie to jedno z większych spotkań jakie ostatnio miały miejsce. Na pewno dodatkową atrakcją będą nowe znaczki, które już teraz pojawiły się w Brzegu Dolnym, dając tym samym szansę zdobycia wszystkim tym kolekcjonerom, którzy nie planowali zwiedzania miasta w ramach spotkania kolekcjonerów w połowie marca.

Tym razem na znaczkach przedstawiono dwa zabytkowe obiekty:

KOŚCIÓŁ NMP Z GÓRY KARMEL W BRZEGU DOLNYM  No. 923

ZESPÓŁ KLASZTORNY SS. BOROMEUSZEK W BRZEGU DOLNYM  No. 924

Oczywiście godnych odkrywania, turystycznych miejsc w Brzegu Dolnym jest więcej dlatego jeśli jesteście ich ciekawi i pozwala Wam na to czas,  to zachęcamy do dokładnego poznania miasta. Oprócz zabytków architektury traficie do miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie, a nawet zobaczycie prastary krzyż kamienny uznawany przez wielu za pokutny.

W znaczki tradycyjnie zaopatrzycie się w sklepiku nieopodal Urzędu Miasta. Namiary jak zwykle podaliśmy na podstronie z opisem każdego z miejsc. Zapraszamy zatem do Brzegu Dolnego, znaczki już tam na Was czekają. 18.02.2020

Dzisiaj przedstawiamy znaczek okolicznościowy, który wkrótce pojawi się w Stargardzie. Znaczek powstał z inicjatywy tamtejszych działaczy PTTK w ramach organizowanego rajdu.

O szczegółach rzecz jasna dowiecie się z poniższego tekstu, w którym wyjaśniono ideę stargardzkich rajdów. Dowiecie się również, że to w pewnym sensie taki rajd z niespodzianką. A jaką? Zapewne przekonacie się o tym biorąc udział w rajdzie do czego w tym miejscu serdecznie zachęcamy. 

Natomiast prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży dostępny będzie podczas wspomnianego rajdu oraz od 19 lutego, w każdą środę (w godz. 17-19) w biurze Oddziału PTTK w Stargardzie.  

ZO - X RAJD "STARGARD TAJEMNICZY"

Stargard – Nasza Mała Ojczyzna, Klejnot Pomorza, miasto na europejskim szlaku gotyku ceglanego. Wszyscy widzą przepiękne kościoły, ciąg murów obronnych, wyniosłe baszty, kamieniczki. Jednak często zapomina się, że za piękną architekturą stoją zwyczajni i niezwyczajni ludzie. Dziesięć lat temu powstała inicjatywa pokazania naszego miasta z innej perspektywy. Stargard Tajemniczy to rajd, który ma zawsze swój „podtytuł”. Uczestnicy wiedzą, jaki jest temat rajdu, ale zupełnie nie spodziewają się tego, co spotka ich na trasie. Były więc już rajdy poświęcone m.in. aptekarstwu, kościołom i wyznaniom, garnizonowi wojskowemu, prekursorom turystyki i krajoznawstwa. Teraz czas na Stargard bliski naszej współczesności. Podczas tego rajdu chcemy pokazać rozwój naszego miasta w ciągu ostatniego stulecia: jego architekturę, zagospodarowanie przestrzenne, omówić wprowadzanie nowoczesnych technologii (wszak to w Stargardzie powstała papa bitumiczna i lekarstwo na cholerę czyli krople Mampego), opowiedzieć o ludziach tworzących miasto w XIX i XX w. Czas odkryć Stargard taki „za rogiem”.17.02.2020

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2019 ROKU - WYNIKI

W minioną sobotę zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2019 roku".

W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku. 

Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom.

Głosowanie odbywało się w dwóch turach. W pierwszej spośród wszystkich 153 znaczków wydanych w poprzednim roku wyłoniono 10, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK".   


Więcej informacji

11.02.2020

Dzisiaj mamy dla Was znaczek w północnej części kraju, w rejonie, który na pewno Was zainteresuje. Zresztą zwiedzając tę część kraju swoją wędrówkę warto rozpocząć właśnie w miejscu, które promuje znaczek.

Zapraszamy zatem do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Opis tej atrakcji turystycznej zamieściliśmy poniżej, a na podstronie poświęconej temu miejscu znajdziecie ponadto odnośniki do muzealnej strony i profilu w serwisie facebook, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje.

Od dziś znaczek w Kartuzach jest dostępny w sprzedaży, więc jeśli tylko macie ochotę to możecie zwiedzać muzeum i okolice. Liczymy na to, że podzielicie się z nami wrażeniami z wyprawy, a my chętnie takie relacje opublikujemy w naszych mediach społecznościowych.

MUZEUM KASZUBSKIE W KARTUZACH  No. 922

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które oczarowuje swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. Początki muzeum sięgają lat ’20 XX w., w tym czasie Franciszek Treder za namową Aleksandra Majkowskiego zajął się kolekcjonowaniem artefaktów z terenu Kaszub. Przerwaną przez wydarzenia II wojny światowej tradycje muzealnictwa przywrócono w 1945 r. Zbiory Muzeum prezentowane są w ośmiu wystawowych salach budynku głównego (rybołówstwo, rolnictwo, gospodarstwo domowe, ceramika kaszubska, haft kaszubski, posag panny młodej, izba kaszubska, sala historyczna). Muzeum posiada unikatową kolekcję obrazów malowanych na szkle i lustrze oraz kolekcję XVIII i XIX wiecznych czepców kaszubskich (złotogłowia). Poza udostępnianiem ekspozycji stałej, Muzeum Kaszubskie jest koordynatorem wielu cennych inicjatyw. Każdego roku w lipcu, na terenie muzeum, odbywa się Festiwal Nalewki Kaszubskiej.4.02.2020

Po bardzo intensywnym w znaczki ubiegłym tygodniu także w tym mamy dla Was znaczkowe nowinki. Tym razem jednak znaczek publikujemy z dużym wyprzedzeniem, natomiast sam krążek dostępny będzie dopiero od kwietnia.

Oczywiście mówimy o znaczku, który pozwoli Wam poznać  Ogród Dendrologiczny w Glinnej koło Szczecina. To kolejny znaczek w tym regionie i kolejna okazja do tego, aby zawitać w te strony. Ogród tak naprawdę ożyje dopiero w kwietniu, ale już dziś warto sobie zarezerwować czas na podziwianie drzew i krzewów, które w tym miejscu zgromadzono. 

Pamiętajcie jednak, że znaczek do sprzedaży trafi dopiero od 1 kwietnia. Wytrzymajcie jeszcze chwilę, a na pewno w pełni sezonu wegetacyjnego wycieczka do ogrodu sprawi Wam niezwykłą radość. I nie zapomnijcie o wykonaniu kilku fotek i wrzuceniu relacji z wycieczki na nasz profil FB. A już dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z opisem ogrodu i wykazem ciekawszych roślin, które możecie tam spotkać. Zapraszamy do zwiedzania.

OGRÓD DENDROLOGICZNY W GLINNEJ  No. 921

Ogród Dendrologiczny w Glinnej koło Szczecina to jeden z najciekawszych polskich ogrodów prezentujący unikatową kolekcję drzew i krzewów przede wszystkim obcego pochodzenia. Choć niewielki, bo niespełna 6 hektarowy słynie z wielu gatunków, uznawanych za największe lub najstarsze w kraju. Tu również rosną wyjątkowe okazy, których próżno niekiedy szukać w innych kolekcjach ogrodów. W ogrodzie podziwiać można m.in. jodłę olbrzymią, jodłę szlachetną, jodłę grecką, orzesznik pięciolistkowy, tulipanowiec chiński, kuningamię chińską, metasekwoję chińska, grupa cyprysików groszkowych, cypryśnik błotny, klon florydzki, daglezję wielkoszyszkową, sosnę Coultera, kielichowiec chiński, mamutowce olbrzymie, kasztany jadalne, platany klonolistne, liczne gatunki i odmian klonów, magnolii, kalin czy ostrokrzewów. Historia Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej sięga 1832 roku, a kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów. W 2014 roku obiekt zyskał tytuł najpiękniejszego leśnego zakątka w plebiscycie organizowanym przez National Geographic i Lasy Państwowe. W sąsiedztwie ogrodu znajdują się miejsca sprzyjające rekreacji (plac zabaw, miejsca na ognisko, miejsca odpoczynku).2.02.2020

W urodziny miesiąca, w dzień, który składa się z samych dwójek i zer, mamy dla Was znaczek szczególny, bo okolicznościowy. Ale szczególna jest także okoliczność, której przyświeca wydanie tego znaczka, bowiem rok 2020 został ogłoszony "Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku".

Prezentowany powyżej znaczek przedstawia właśnie to historyczne wydarzenie. Jak zapewne zauważyliście grafika nawiązuje do obrazu Wojciecha Kossaka, również zainspirowanego zaślubinami. Na naszym znaczku nie ma jednak kolorów, ale wierzymy, że Wasza wyobraźnia dopełni reszty. 

Znaczek dostępny będzie już za kilka dni w Pucku, ale o tym poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie.

ZO - 100-LECIE ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM W PUCKU

18 stycznia 1920 roku rozpoczęło się przejmowanie ziem pomorskich odebranych Polsce podczas rozbiorów. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920. 10 lutego do Pucka przybył generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego. Dokonano wtedy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Najważniejszym punktem uroczystości była msza dziękczynna, podczas której dokonano poświęcenia bandery polskiej jako znaku objęcia przez Marynarkę Wojenną Polski wachty na Bałtyku. Akt zaślubin odbył się poprzez wrzucenie do morza pierścienia. Dwa takie platynowe pierścienie sfinansowane zostały przez polskich gdańszczan. Jedynymi żołnierzami, którzy podczas ceremonii wjechali konno z brzegu do wody byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski. Jako upamiętnienie zaślubin, na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, z wizerunkiem orła Jagiellonów, datą wydarzenia oraz napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze." 16 października 2019 roku, uchwałą Sejmu RP, rok 2020 został ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.1.02.2020

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych!

Kiedy w 2012 roku przejmowaliśmy sztafetę znaczkową od naszych poprzedników, rodziło się nam w głowie wiele pytań, obaw i niepewności. Z jednej strony bardzo nam zależało, aby idea znaczkowa odżyła w Polsce, aby była dostępna dla wszystkich, niezależnie od tego czy ktoś jest majętny czy nie. Z drugiej strony trzeba było tak skalkulować cenę znaczka, aby pokryć koszty i wygenerować przynajmniej minimalny zysk. Wtedy w 2012 roku doszliśmy do wniosku, że cena 7 zł za znaczek powinna zadowolić obie strony, chociaż były także propozycje, aby ZT był droższy. Przez całe 8 lat walczyliśmy o utrzymanie tej ceny, nawet kiedy producent już dwukrotnie podniósł cenę znaczka w swoim kraju. Znaczków w Polsce przybywa, pracy jest coraz więcej, a mimo to pierwotna myśl o minimalnym zysku stała się nierealna. Tak więc w trosce o istnienie firmy i całej idei Znaczków Turystycznych jesteśmy zmuszeni po 8 latach podnieść cenę sprzedaży o jedną złotówkę, czyli znaczek będzie kosztować 8 zł. Zrobimy to od 1 marca 2020 roku, tzn. że przez cały miesiąc luty możecie jeszcze zamawiać znaczki po starej cenie. Mam nadzieję, że nas zrozumiecie i nie wpłynie to na Waszą wierność idei znaczkowej, że dalej będziecie zwiedzać naszą Ojczyznę znaczkowym szlakiem.

Z turystycznym pozdrowieniem

Zespół Znaczków Turystycznych31.01.2020

znaczek rokuWczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2019 roku i zgodnie z zapowiedzią dziś publikujemy wyniki tego głosowania oraz zasady obowiązujące w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2019", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"

Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutegoW przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:

  1. (ZT nr...) - 5 pkt
  2. (ZT nr...) - 3 pkt
  3. (ZT nr...) - 1 pkt

Imię i nazwisko - nr na liście zdobywców ZK (obowiązkowo)


Więcej informacji

30.01.2020

Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę w tym tygodniu, ale tym razem przenosimy się nieco bardziej na południe kraju - do miejscowości Chęciny.

O miejscu widocznym na znaczku dowiecie się więcej czytając poniższy opis. A jeśli i to Wam nie wystarczy to w Niemczówce mieści się Centrum Informacji Turystycznej, w którym o historii tego miejsca wiedzą znacznie więcej.  

Zapraszamy zatem do Chęcin, tym bardziej, że wraz z nowym znaczkiem do sprzedaży ponownie trafił znaczek z chęcińskiego zamku. Zwiedzajcie, cieszcie się kolejnymi turystycznymi możliwościami i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronie zdobytego znaczka.

Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

KAMIENICA NIEMCZÓWKA W CHĘCINACH  No. 920

Kamienica Niemczówka jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia je obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570 oraz dane pierwszych właścicieli. W Sali Małej mieści się Zbrojownia, gdzie prezentowane są rekonstrukcje uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Sala Wielka wyróżnia się drewnianym stropem. W pomieszczeniu tym zachowały się  dwa zabytkowe, renesansowe filary z  piaskowca, podtrzymujące dawne triforium. W drugiej połowie XX w. znajdowały się tu kolejno kawiarnia i biblioteka publiczna. Obecnie miejsce to służy jako Sala Ślubów, a także odbywają się w niej lekcje tematyczne oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. W piwnicach natomiast znajdziemy m.in. elementy świadczące o dawnych żydowskich mieszkańcach kamienicy. Najstarszą część budynku zajmuje obecnie Centrum Informacji Turystycznej.29.01.2020

Zostawiamy już Wielkopolskę i kierujemy się na północ do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. To właśnie do Torunia chcemy Was zaprosić za pośrednictwem dziś publikowanego znaczka.

A będzie to podróż w przeszłość, do czasów naszych rodziców, dziadków i czasem także naszego dzieciństwa. Przeniesiemy się do domu z epoki PRL-u, a jeśli będziecie chcieli zakupić znaczek to pamiętajcie - to towar deficytowy dostępny tylko spod lady :-)

Jeśli już teraz chcecie poznać to najnowsze znaczkowe miejsce turystyczne, to musicie przeczytać poniższy opis. Z niego jednak nie dowiecie się dlaczego na znaczku znajduje się wizerunek samochodu Nysa. O tym dowiecie się zwiedzając "Muzeum" Dom PRL-u oraz z naszego audioprzewodnika.  

Zarezerwujcie zatem czas na wizytę i koniecznie wpiszcie Toruń do swoich turystycznych planów. Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

"MUZEUM" DOM PRL-u W TORUNIU  No. 919

W toruńskim muzeum Domu PRL-u, otworzonym 1 maja 2019 r. – można obejrzeć dokumenty, meble, sprzęty, ubrania oraz różne przedmioty użytku codziennego, z których korzystano w latach 60-80 XX wieku. Muzeum składa się z sześciu pomieszczeń urządzonych podobnie do wielu mieszkań w tamtym okresie. Łazienka, kuchnia, salon i dwa pokoje kryją w sobie mnóstwo skarbów sprzed lat, takich jak balie, maszyny do pisania, mydła, aparaty telefoniczne, odzież, telewizory, meblościanki, prasę, gramofon, pocztówki, radia, naczynia i wiele innych. Młodzi turyści mają okazję przenieść się do epoki dorastania ich rodziców i dziadków, a obcowanie z jakże innymi sprzętami często jest dla nich wielkim zaskoczeniem i przygodą. Wielu z nich można dotknąć lub z nich skorzystać, np. posłuchać płyt na starym gramofonie, spróbować swoich sił w pisaniu na maszynie czy pobawić się starą centralką telefoniczną. Wizyta w muzeum jest niewątpliwie podróżą w czasie i świetną zabawą dla starszych jak i młodszych.28.01.2020

Ze Słupcy przenosimy się w okolice Kalisza, a dokładniej do Opatówka, gdzie znaczek turystyczny zadomowił się na stałe w "Cukierence" będącej od niedawna siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej.

O historii tego miejsca i pochodzeniu nazwy przeczytacie w poniższym opisie, a dokładniejszych informacji szukajcie już niebawem w audiobedekerze wywoływanym poprzez zeskanowanie QR kodu z naklejki.  

A tymczasem zapraszamy do odwiedzania Opatówka. Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi 29 stycznia. 

DOMEK GOTYCKI - "CUKIERENKA" W OPATÓWKU  No. 918

Domek Gotycki znajdujący się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, związany jest z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy budowla powstała. Szacuje się jednak, że miało to miejsce na początku XIX w. W okresie międzywojennym w budynku mieściło się przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet, a dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku. Po wojnie budynek był zamieszkany, jednak w kolejnych latach sukcesywnie niszczał. Następnie budowlę przejął samorząd gminny, którego staraniem, pod nadzorem konserwatora „cukierence” odrestaurowano przywracając charakterystyczne sterczyny i duże gotyckie okna. Rozebrano nieoryginalne przybudówki, a w nowo dobudowanym skrzydle z gotyckimi oknami swą siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów.27.01.2020

Dokładnie miesiąc temu w grudniu miała miejsce ostatnia znaczkowa premiera. Miesiąc ten spędziliśmy jednak bardzo pracowicie i dziś właśnie prezentujemy Wam tego efekty.

Dzisiejsza podwójna premiera to kolejne zaproszenie na ziemię wielkopolską, do Słupcy gdzie znajdują się dwa interesujące miejsca turystyczne. A są to:

MUZEUM REGIONALNE W SŁUPCY  No. 916

KOŚCIÓŁ ŚW.  WAWRZYŃCA W SŁUPCY  No. 917

Mieliśmy nadzieje, że przesyłka na miejsce dotrze już dzisiaj, ale nastąpiło drobne opóźnienie, w związku z tym znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią najprawdopodobniej od 29 stycznia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Słupcy i tutejszych atrakcji turystycznych. Nie ograniczajcie się tylko do miejsc, które zaprezentowaliśmy na powyższych znaczkach. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w Słupcy coś dla siebie. A po skończonej wycieczce koniecznie zostawcie komentarz na stronie zdobytych znaczków i pochwalcie się wyprawą na łamach naszych mediów społecznościowych. Czekamy na materiały i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania Słupcy. 24.01.2020

Jeśli ktoś z Was rozważa udział w organizowanym na Słowacji spotkaniu kolekcjonerów to dzisiaj właśnie przedstawimy garść informacji na ten temat. 

Jednak tym razem będzie nieco inaczej niż zwykle. Nie będziemy się rozpisywać, wystarczy, że zrobili to organizatorzy. Powstały tekst przetłumaczył Paweł, a my zwieszamy komplet plików, abyście i Wy mogli je pobrać do wypełnienia czy wydrukowania.

Wszystkie niezbędne pliki znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć, pobrać na dysk i zapisać.

Tradycyjnie też informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Wszelkie pytania prosimy kierować wyłącznie do Marka.  Jesteśmy jednak przekonani, że wszystko zostało dokładnie opisane, a lektura pliku z opisem spotkania rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Zatem nie przedłużając podajemy odnośniki do wspomnianych wcześniej plików:

Komunikat organizacyjny >> Formularz zgłoszeniowy >>


15.01.2020

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2019 ROKU

znaczek rokuW tym roku wyjątkowo wcześniej pomyśleliśmy o plebiscycie na najładniejszy znaczek turystyczny minionego roku i dziś właśnie ruszamy z pierwszą turą głosowania. 

Zasady są niezmienne od 3 lat i podamy je za chwilę, jak również wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 5 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2019 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego

W pierwszej turze głos na, swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2019 roku. Lista znaczków wydanych w 2019 roku znajduje się tutaj >>.


Więcej informacji

14.01.2020

Od kilku tygodni znamy terminy tegorocznych spotkań kolekcjonerów i jako pierwsze odbędzie się Spotkanie Regionalne w Brzegu Dolnym 14 marca br. Spotkanie będzie miało charakter turystyczno-towarzyski i rozpocznie się około godziny 9:00 spotkaniem w Urzędzie Miasta w Brzegu Dolnym. Następnie wszyscy uczestnicy autokarem przemieszczą się do Lubiąża gdzie zaplanowano zwiedzanie tamtejszych atrakcji. Powrót do Brzegu Dolnego planowany jest na godzinę 15:00 i wtedy też przewidziano obiad, a po nim czas na wspólne rozmowy lub indywidualne zwiedzanie miasta.

Komunikat publikujemy już dzisiaj, aby każdy ze spokojem mógł zastanowić się nad udziałem w spotkaniu i zaplanować na to czas. Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o deklarowanie udziału w spotkaniu do 15 lutego. Deklaracje można przesyłać na adres danuta.s58@wp.pl Wszelkie pytania prosimy kierować pod powyższym adresem lub nr tel. 606-628-569. Szczegółowe dane odnośnie spotkania opublikujemy w późniejszym terminie.

UWAGA: Informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy każdy turysta załatwia we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się bezpośrednio do organizatora - dane powyżej.9.01.2020

Jak co roku, także i tym razem opracowaliśmy dla Was kalendarium nadchodzących wydarzeń, w których jeśli tylko zechcecie będziecie mogli uczestniczyć w 2020 roku.

Jeśli ktoś szczegółowo śledzi naszą stronę i profil FB, na pewno wie, czego można się w tym roku spodziewać.

Już w marcu na spotkaniu regionalnym spotkamy się w Brzegu Dolnym. Później kolejno odbędą się dwa spotkania zagraniczne i tradycyjnie w październiku nasze spotkanie ogólnopolskie. Możliwe, że w międzyczasie pojawią się jeszcze jakieś wydarzenia, dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do śledzenia nowości w tym temacie. Wykaz tych spotkań znajdziecie stale na pdstronie "Spotkania Kolekcjonerów ZT" dostępnej z lewego menu strony.

Lista spotkań jak zwykle nie jest zamknięta. Jeśli ktoś z Was uzna, że chce takie spotkanie zorganizować to bardzo prosimy o kontakt. Wówczas po ustaleniu terminu i wszystkich innych spraw, także i to wydarzenie umieścimy w naszym wirtualnym kalendarium, aby każdy mógł się o nim dowiedzieć. << 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 60 >>