Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1262
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1262!

Aktualności

1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

19.03.2024

Chciałoby się powiedzieć, że po wczorajszej gorącej premierze przydałaby się mała ochłoda. Znaczek, który dzisiaj prezentujemy, świetnie by do tego pasował, tym bardziej że w miejscu, którego dotyczy znaczek, można się nieźle ochłodzić.

Niestety na razie prezentowany znaczek dajemy jedynie jako zapowiedź. W kwietniu i ogólnie poza sezonem zwiedzanie muzeum możliwe będzie jedynie z grupami zorganizowanymi, pod warunkiem, że zadzwonicie wcześniej i umówicie się na odpowiedni termin (numer telefonu podany jest na podstronie z opisem znaczka). Dla turystów indywidualnych muzeum bez żadnych przeszkód dostępne będzie od maja.

To, co jeszcze jest istotne, jeśli chodzi o muzeum to fakt, że zdobędziecie tutaj inne miejscowe znaczki turystyczne, których od dłuższego czasu nie można było zakupić w dotychczasowych miejscach sprzedaży. 

Tymczasem dodajcie Piotrków Trybunalski i Muzeum Lodów Kamieni Pingwin do listy miejsc do odwiedzenia, bo to jedyne takie muzeum w Polsce, niezwykła historia i lody, których nie da się zapomnieć. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i już w kwietniu pojawią się liczne grupy zorganizowane, z którymi będziecie mogli zwiedzić ten obiekt. Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym opisem. Być może podniesie on apetyt na lody, ale też pozwoli poznać historię lodów kamieniaków, a to będzie dobry wstęp do przyszłego zwiedzania.

MUZEUM LODÓW KAMIENI PINGWIN W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 1261

Muzeum Lodów Kamieni Pingwin mieści się w jednej z kamienic rynku w Piotrkowie Trybunalskim i jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Powstało na bazie rodzinnej lodziarni, która działa nieprzerwanie od niemal 100 lat. Pomysł stworzenia muzeum narodził się podczas wycieczki do Włoch i wizyty w tamtejszym muzeum lodów, ale dopiero odnalezienie dokumentów na temat produkcji lodów było bezpośrednim bodźcem to uruchomienia placówki muzealnej. Najstarsze eksponaty zgromadzone w muzeum mają niemal 100 lat i pochodzą z rodzinnej wytwórni. Zobaczyć tu można m.in. stare maszynki i gałkownice z okresu międzywojennego, a także liczne dokumenty potwierdzające historię rodzinnej produkcji. Uzupełnieniem zwiedzania jest projekcja filmu, a niewątpliwą atrakcją możliwość przygotowania lodów pod okiem przewodnika i oczywiście ich degustacja. Lody Kamienie Pingwin zwane kamieniakami, kamborkami, granatami, lodami z kartką, odpustowymi, są produktem regionalnym, znanym od kilkudziesięciu lat. Produkowane z najwyższej jakości składników i w sposób tradycyjny. To produkt rozpoznawalny i tym samym promujący Piotrków Trybunalski, Powiat Piotrkowski i Dolinę Pilicy.



18.03.2024

Nowy tydzień rozpoczynamy inaczej niż przez ostatnie dwa miesiące, w sposób, który na pewno przypadnie Wam do gustu. Tak więc zaczynamy.

Jak zapewne zauważyliście, mamy dla Was drugą w tym roku znaczkową premierę i kolejny znaczek, który ma sprawić, że jeszcze liczniej będziecie odwiedzać Gdynię i poznawać miejscowe atrakcje turystyczne, których jak widać, nie brakuje.

Znaczek już znajduje się w Miejskiej Informacji Turystycznej, więc śmiało możecie zdobywać go choćby od zaraz. Oczywiście będzie nam miło, jeśli prześlecie nam relację z takiej wycieczki wraz ze zdjęciem obiektu turystycznego oraz zdobytego znaczka. Nie zapomnijcie oznaczać w swoich relacjach miejsc sprzedaży znaczków i dodawać hasztagów promujących odwiedzane miejsce, jak i znaczki turystyczne. I koniecznie pamiętajcie o komentarzach na stronie danego znaczka.

A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca przedstawionego na znaczku i zajrzyjcie do nas koniecznie jutro o tej samej godzinie.

PARA KASZUBÓW NA ŁAWCE W GDYNI No. 1262

Para Kaszubów na ławce to rzeźba, która znajduje się na Placu Kaszubskim w Gdyni. Jej autorem jest rzeźbiarz i malarz Adam Dawczak-Dębicki, a została odsłonięta 30 września 2006. Rzeźba przedstawia parę zakochanych Kaszubów. Pogodni staruszkowie trzymają się za ręce. Mężczyzna wskazuje palcem na pobliski budynek, a z jego kieszeni wystaje list o treści: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała, kiedy wracasz z morza – Elżbieta”. Rzeźba nawiązuje do kamienicy przy ul. Jana z Kolna 2 i jej prawdziwych mieszkańców - Jakuba i Elżbiety Scheibe. Jakub Scheibe dorobił się na emigracji, wrócił do Gdyni i wybudował w 1928 r. pierwszy gdyński „drapacz chmur”. Na prośbę żony, na ostatniej kondygnacji dobudował pomieszczenie, tzw. belwederek, z którego Elżbieta mogła wypatrywać powracającego z połowów męża. Modernistyczna kamienica zachowała się do dzisiaj i jest to obecny Hotel Jakubowy.



17.02.2024

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU - WYNIKI

W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2023 roku". Dziś zatem pora na ogłoszenie wyników.

Tegoroczne głosowanie, z uwagi na mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wydanych znaczków, postanowiliśmy nieco skrócić w każdym z etapów. Zamiast 14 dni, na etap przeznaczyliśmy 10 dni głosowania.  Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się 26 stycznia, a zakończyła 4 lutego. W pierwszej turze, spośród wszystkich znaczków wydanych w poprzednim roku, wyłoniono 11, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK". 


Więcej informacji

6.02.2024

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2023 roku i tak jak pisaliśmy na początku plebiscytu dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK. Wszelkie głosy przesłane przez osoby spoza listy, będą ignorowane.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

26.01.2024

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU

Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu. 

W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić zasady głosowania, ale nie będzie to zmiana drastyczna, a jedynie drobne skrócenie czasu poszczególnych etapów. Przez lata każdy z etapów trwał dwa tygodnie, przy czym głosy spływały przeważnie w pierwszych i ostatnich dwóch dniach głosowania lub w dniu, w którym publikowaliśmy przypomnienia. A jako że znaczków w minionym roku ukazało się mniej niż w latach ubiegłych, uznaliśmy, że nie potrzebujecie aż tyle czasu na zastanowienie i wybranie tego najładniejszego znaczka. I to jest jedyna zmiana jeśli chodzi o zasady.

To już dziewiąta edycja głosowania, w której wraz z rozpoczęciem nowego roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

23.01.2024

W ramach realizacji noworocznych postanowień i urozmaicania treści publikowanych na stronie, mamy tym razem temat okołoznaczkowy, bo dotyczący pieczątek. A jako że pieczątki są chętnie zbierane przez znaczkomaniaków, to myślimy, iż temat ten Was zainteresuje. 

Dziś jednak tylko wstęp i jeden rodzaj pieczątek, ale w planie jest rozwinięcie tego cyklu i kolejne części publikowane co kilka miesięcy. 

Mamy też nadzieję, że współautorami kolejnych części będziecie także Wy - kolekcjonerzy, bo jak zaznaczyliśmy w tekście, wiemy o wielu pieczątkach, ale zapewne nie o wszystkich i nie wszystkie grafiki posiadamy. 

Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli macie jakieś pytania odnośnie tematu pieczątek, to zadawajcie je w komentarzach do dzisiejszego newsa na facebooku lub zadawajcie je drogą mailową pisząc na adres admina. Przeczytaj artykuł >>



KUBEK TURYSTYCZNY

Elementem wyposażenia każdego turysty, szczególnie takiego lubiącego piesze wędrówki, jest kubek, w którym w każdych warunkach można przygotować ciepły napój rozgrzewający podczas wędrówek w niesprzyjających warunkach pogodowych. W warunkach schroniskowych wystarczy kubek termiczny lub porcelitowy, ale już na szlaku, sprawdzi się rozwiązanie sprzed lat, czyli metalowy kubek emaliowany. Do niego właśnie możemy wlać gorący napój i ogrzać przy tym dłonie, ale też taki kubek spokojnie możemy postawić na turystycznej kuchence i przygotować napój, zupę nawet w ciężkich warunkach terenowych.

Z myślą o takich turystach, jesienią 2023 roku, przygotowaliśmy nasz własny kubek emaliowany. Powstał on we współpracy z firmą Olkuskie Wyroby Emaliowane i już od razu zyskał grono wiernych fanów, którym spodobał się nie tylko wygląd kubka, ale też jego funkcjonalność. 

Dziś przypominamy o kubkach, a niniejszą treść wstawiamy do działu "sklepik", abyście w każdej chwili mogli znaleźć potrzebne informacje i jeśli zajdzie taka potrzeba zakupić kubek. 


Więcej informacji

15.01.2024

Witamy wszystkich w nowym tygodniu i od razu spieszymy z najnowszymi wiadomościami znaczkowymi. Tym razem zapewne wywołamy ogromną radość wśród wielu turystów, bo oto pierwsza w tym roku premiera i znaczek, na który zapewne każdy z Was czekał.

Przenosimy się zatem na Dolny Śląsk, do miejscowości Sobótka, gdzie u stóp Wieżycy i Ślęży zresztą także, znajduje się Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. To tutaj właśnie swoje miejsce znalazł najnowszy znaczek, który mamy nadzieję, że już niebawem znajdzie się w Waszych kolekcjach.

Numer tego znaczka jest nieprzypadkowy. Zapewne pamiętacie poprzedni znaczek o tym numerze i obiekt, którego przez lata nie dało się zwiedzać, a który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od miejsca, o którym właśnie piszemy. Uznaliśmy, że czas na drobne porządki i tym samym uporządkowaliśmy sprawę tamtego znaczka, który zniknął z mapy na rzecz obiektu typowo turystycznego, któremu znacznie bliżej do znaczkowej idei. O wspomnianym obiekcie przeczytacie w poniższym opisie, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowo przydatne linki do stron internetowych. Znaczek od wtorku dostępny będzie w sprzedaży, więc śmiało możecie planować zimowe wyprawy w okolicy Sobótki. Stara wersja znaczka nr 43 jak zwykle do wyczerpania zapasu dostępna jest w centrali.   

DOM TURYSTY PTTK POD WIEŻYCĄ - SOBÓTKA No. 43

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się w miejscowości Sobótka, w północnej części masywu Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. Historia Domu Turysty „Pod Wieżycą” rozpoczyna się na początku XX wieku. Wtedy to w obliczu masowego ruchu turystycznego i braku miejsc noclegowych w schroniskach na Ślęży, podjęto decyzję o budowie nowego schroniska u stóp Wieżycy. Nowe schronisko było budynkiem parterowym na kamiennej podmurówce. Od samego początku istnienia było bardzo popularne i stanowiło doskonały punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Po II wojnie światowej schronisko przejął Wrocławski Oddział PTTK, nadając mu za patrona podróżnika i pisarza – Macieja Stęczyńskiego. Przez lata obiekt ten był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Dziś do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, a także 2 sale restauracyjne. Mimo upływu lat schronisko nadal cieszy się dużą popularnością turystów spędzających czas na zboczach Ślęży, a także tych zdobywających inne pobliskie szczyty.



13.01.2024

logoApAndroidPoczątek roku jak zwykle przynosi zmiany i tym razem zmuszeni jesteśmy zmodyfikować dotychczasowo stosowane sposoby wysyłki zamówionych przez Was towarów. Nie będzie to jednak zmiana kosmetyczna, a dość radykalna, likwidująca jedną z opcji i wprowadzająca na jej miejsce kilka innych – zgodnie z sugestiami zamawiających. Tym właśnie zmianom poświęcimy dzisiejszy news, abyście w jednym miejscu mogli się z nimi zapoznać.

 

Zmiana formy wysyłki i operatorów

Od początku roku podrożały przesyłki Poczty Polskiej i znacząco spadła jakość obsługi, w związku z tym rezygnujemy z wysyłania przesyłek listowych, a towary wysyłać będziemy jedynie paczkami. Oprócz Poczty Polskiej usługi kurierskie będą dla nas realizować dwie inne firmy, czyli Inpost oraz Orlen Paczka. Tak więc spośród trzech operatorów każdy będzie miał możliwość wyboru pięciu sposobów dostarczenia paczek, a te doręczane będą zarówno na adres zamieszkania, jak i do wskazanego punktu odbioru np. paczkomat.

Niezbędne dane i ich aktualizacja

To, co dla Was i dla nas jest najważniejsze, to prawidłowe poinformowanie nas o rodzaju wybranej przesyłki oraz podanie wszelkich niezbędnych danych. Osoby, które do tej pory uchylały się od podawania numeru telefonu kontaktowego, bezwzględnie będą musiały go podawać, ponieważ w procesie nadawania przesyłki pole „telefon kontaktowy” mamy zaznaczone jako pole obowiązkowe, jak również wszelkie informacje od przewoźnika odbywają się drogą elektroniczną, nie ma już papierowego awiza. Także w przypadku nieobecności, kurier nie będzie miał możliwości skontaktowania się z odbiorcą. W związku z wprowadzanymi zmianami rozpoczęliśmy działanie na nowej platformie. Musimy zatem stworzyć całkiem nową bazę danych i dlatego prosimy, aby każda osoba realizująca pierwsze w tym roku zamówienie zaktualizowała swoje dane adresowe. Mamy natomiast nadzieję, że podawanie danych będzie towarzyszyło każdemu następnemu zamówieniu, dzięki czemu będziemy w stanie wyłapać ewentualne zmiany, o których zamawiający czasem zapomni nas poinformować.

Zmiana cennika

Wspomniana zmiana operatorów wiąże się także ze zmianą cenników wysyłkowych. Dla każdego z operatorów cennik ten jest inny i szczegółowo przedstawiliśmy to w tabeli „Koszty wysyłki” klik >> W związku z tym, że wszystkie przesyłki realizowane będą jako paczki, znika z naszej oferty podział na ilość wysyłanych znaczków. Jednocześnie zachowujemy darmową przesyłkę dla zamówień 41 i większej ilości znaczków w jednej przesyłce.

Płatna wysyłka Znaczków Kolekcjonera

Wraz ze zmianą kwestii wysyłek zmuszeni zostaliśmy do zaniechania darmowej wysyłki ZK. Mimo wielokrotnych próśb często nadużywano tej formy, a dla nas był to corocznie ogromny koszt. Przez 12 lat jako jedyni mieliśmy całkowicie darmowe weryfikacje, a do tego również wysyłkę zweryfikowanych ZK. Od teraz to turysta będzie opłacał koszty wysyłki, weryfikacja nadal pozostaje bezpłatna, jak również darmowy pozostaje przyznany Znaczek Kolekcjonera.

Pomoc w sprawie wysyłek

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszelkie wprowadzone zmiany mogą być dla Was z początku uciążliwe. Także my musimy się przestawić na nowy sposób nadawania i zapewne przez pewien czas wszyscy będziemy się docierać w kwestiach wysyłek. Pamiętajcie jednak, że w dziale „Pomoc” znajduje się temat „Przesyłki bez tajemnic”, w którym szczegółowo omawiamy poszczególne kwestie związane z wysyłką Waszych zamówień. Jeśli odwiedzicie tę stronę, przeczytacie ją od góry do dołu i krok po kroku zrealizujecie wszystkie punkty, to nikt nie powinien mieć problemów ani z wyborem odpowiedniej opcji, ani ze znalezieniem niezbędnych danych. Gdyby jednak jakieś czynności nastręczały szczególnych trudności, dajcie nam o tym znać, a będziemy zgłębiali temat i udzielali stosownych porad.

Termin wprowadzenia zmian

Wyżej opisane zmiany wprowadzamy w życie z dniem 15 stycznia 2024 roku. Zamówienia złożone do tego dnia, realizowane są wg dotychczasowych zasad.



30.12.2023

W przedostatni dzień 2023 roku mamy dla Was małą niespodziankę w postaci kolejnych trzech znaczków kolekcjonera z serii Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Tym razem nie ociągaliśmy się z projektowaniem i prace nad tymi znaczkami podjęliśmy zaraz po ostatniej premierze ZK, która miała miejsce w połowie października.

Niestety proces weryfikacji i wyboru obiektów, które znajdą się na tych znaczkach, z roku na rok jest coraz trudniejszy. Mimo iż chcielibyśmy, by w tej serii ukazały się zamki i pałace z całego kraju, często nie jest to możliwe. Główną przeszkodą jest brak materiałów graficznych, na podstawie których moglibyśmy wykonać projekt. Absolutnie nie zadowala nas widok sterty gruzu pozostałej po danym obiekcie, bo od początku zakładaliśmy pokazanie Wam obiektów w stanie ich świetności. Z tego też względu wielu wspaniałych i historycznych zamków nie uda nam się pokazać, choć i tu zawsze jest pewna nadzieja na zmianę. Jeszcze rok temu nieznany był wygląd jednego z obiektu, a wiemy, że aktualnie grupa naukowców pracuje nad jego cyfrową rekonstrukcją. Może więc niebawem uda się uzupełnić wiedzę dla innych obiektów, a może powrócimy do nich za kolejnych parę lat. Część obiektów niestety nie doczeka się swoich wizerunków, a pamięć o nich pozostanie jedynie w archiwach.

Obecna seria tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, admin je weryfikuje i poszukuje materiałów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która niejedno opracowanie musi przeczytać, aby wydobyć to, co dla danego miejsca jest najbardziej istotne. 

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy,choć niełatwo będzie tworzyć kolejne znaczki. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania historii tych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



20.12.2023

logoApAndroidNa środę przygotowaliśmy materiał o aplikacji Znaczki Turystyczne, w sprawie której co pewien czas otrzymujemy zapytania. Jednak zanim zaczniesz czytać ten tekst, chcielibyśmy jasno dać do zrozumienia, że nie będzie to tekst ani o zapowiadanej od dawna nowej apce na Androida, ani o lepszej wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS. Skupimy się wyłącznie na dobrze Wam znanej aplikacji androidowej, która swego czasu miała pewne kłopoty ze stabilnym działaniem, ale dzięki samemu twórcy i grupie, nazwijmy to „przychylnych osób”, wróciła na właściwe tory.

Przeszło rok temu aplikacja, o której mowa, utraciła stabilność i przez długi czas w ogóle nie była aktualizowana, szczególnie jeśli chodzi o dane dotyczące nowych znaczków. Wcześniej w aplikacji pojawiły się różne błędy danych, a dodatkowo życie utrudniał użytkownikom sam mechanizm, który lubił się zawiesić.


Więcej informacji

18.12.2023

Dzisiaj komunikat dotyczący znaczkowych zamówień realizowanych przez obiekty turystyczne. W związku z tym, iż w okresie świąteczno-noworocznym nastąpi przerwa w produkcji znaczków, wszystkie zamówienia złożone do końca grudnia będą realizowane w pierwszych dniach stycznia 2024 roku.

 



13.12.2023

W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że w przygotowaniu mamy noworoczny znaczek turystyczny, o którym niebawem poinformujemy. I dziś właśnie nadszedł ten dzień.  

Rozwijając więc temat, standardowo przypomnimy, że od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

Tym razem doszliśmy do wniosku, że bohaterem noworocznego znaczka turystycznego w roku 2024 powinien być Zygmunt Fortunat Miłkowski, którego sylwetkę przedstawiamy nieco szerzej na podstronie poświęconej znaczkowi.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024

Zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy, jak również do poszerzania we własnym zakresie wiedzy na temat wybranego patrona. Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi w pierwszych dniach stycznia 2024 roku i tradycyjnie dostępny będzie drogą korespondencyjną podobnie jak inne znaczki noworoczne z lat ubiegłych. 



11.12.2023

Już w najbliższą środę, 13 grudnia, w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Okazji tej towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii muzeum, ale też prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy. Dziś jest więc doskonała okazja, aby Was o tym poinformować i tym samym zaprosić do zwiedzania muzeum.

To jednak nie koniec niespodzianek jakie przygotowali pracownicy muzeum. Śledźcie więc jego stronę internetową i profil FB, a najlepiej zaplanujcie wizytę w Rawiczu i wspólne świętowanie. I pamiętajcie, że prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi dopiero 13 grudnia.

Tymczasem zerknijcie na poniższy opis i poznajcie skróconą historię Muzeum Ziemi Rawickiej.

ZO - 50 LAT MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU 1973 - 2023

Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 r., uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., lecz jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu. Przez 50 lat zbiory poszerzały się i obecnie w muzeum znajdują się następujące pomieszczenia ekspozycyjne: Sala Etnograficzna, Sala Dawnych Rzemiosł, Sala Bracka im. Romana Rybackiego, Sala Kadecka, Sala Portretowa, Historyczny Gabinet Burmistrza, Sala im. Stanisława Kukli, galeria wystaw czasowych. Do sal, umieszczonych na parterze budynku, prowadzi ozdobna kuta brama z motywami herbowymi miast powiatu rawickiego. Wyjątkowy projekt stworzony przez rawickiego artystę Zbigniewa Łukowiaka został zrealizowany przez Warsztaty Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Cyryla Hamielca – ówczesnego kierownika warsztatów. Do dnia dzisiejszego brama budzi podziw, stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym placówki. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez muzeum 13 grudnia 2023 r. w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona historii muzeum, wystawa czasowa litografii Marca Chagalla, a także kolekcja muzealiów będących nawiązaniem do początków działalności MZR.



23.11.2023

Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim czas świąt. Oprócz podsumowań mijającego sezonu turystycznego, to także czas, w którym warto pomyśleć o upominkach dla najbliższych. Jak co roku, w tym okresie, przypominamy o naszej ofercie i zachęcamy do zakupów, tak aby paczki ze znaczkowymi akcesoriami zdążyły do każdego trafić na czas.

W tym roku oprócz standardowo dostępnych naszywek, breloków, dzienników turystycznych, skarpetek, mamy dla Was także niewielką partię metalowych kubków, które rozeszły się w ekspresowym tempie w październiku.

Jest to więc najlepszy moment, aby taki kubek zamówić, szczególnie, jeśli z różnych powodów wcześniej nie udało się tego zrobić. Kubki posiadamy w następujących kolorach:

pomarańczowy, pistacjowy, błękitny i biały

 

Dostępne gadżety wraz z cenami:

  • Dziennik Kolekcjonera – 38 zł/grawer 44 zł
  • Naszywka – 15 zł
  • Brelok – 12 zł
  • Kompas – 25 zł
  • Kubek – 46 zł (należy podać wybrany kolor)   

           UWAGA! Ilość kubków jest ograniczona. Decyduje kolejność zamówień.

Dokładne opisy poszczególnych przedmiotów znajdziecie na naszej stronie w zakładce "Sklepik ZT". Tam też podane są koszty przesyłki pojedynczych towarów. Opis kubka znajdziecie w materiale znajdującym się pod tym linkiem >> Jeśli zamówionych będzie kilka różnych przedmiotów, koszt wysyłki oszacujemy dla każdego zamówienia indywidualnie. Do każdego zamówienia złożonego do 6 grudnia dodajemy losową niespodziankę. Maksymalny termin realizacji przedświątecznych wysyłek to 18 grudnia.

Złóż zamówienia już teraz i rozpocznij świąteczną magię wcześniej niż kiedykolwiek. A może chcesz sprawić komuś świąteczną niespodziankę? Skorzystaj z naszych propozycji - daj innym i sobie odrobinę radości.



15.11.2023

Pod koniec roku czas pędzi jak szalony i właśnie dobiliśmy do połowy listopada. Tuż przed połową tego tygodnia przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę. Dziś premiera podwójna pokazująca dwa znaczki i dwa niezwykle ciekawe miejsca w Białymstoku, czyli:

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU No. 1259

PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU No. 1260

O wspomnianych atrakcjach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Jeśli natomiast chcecie o poszczególnych obiektach dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie je odwiedzić. Zresztą taka jest idea znaczków turystycznych, aby odkrywać świat, podążając znaczkowym szlakiem. Prędzej czy później przyjdzie Wam odwiedzić Białystok, a my mamy nadzieję, że wykorzystacie ten czas należycie, poznając proponowane dziś atrakcje turystyczne.

Znaczki, które właśnie prezentujemy, są już na miejscu i nie powinniście mieć żadnych problemów z ich zdobyciem, nawet dzisiaj. Zarezerwujcie sobie troszkę czasu i zwiedzajcie do woli. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach  prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Jesienią i zimą równie chętnie publikujemy Wasze wspomnienia i jak zawsze czekamy na nie z niecierpliwością.



8.11.2023

Świat się zmienia i także w turystyce dochodzi do ciągłych zmian. Zmiany dosięgają także placówek muzealnych, a wraz z nimi pośrednio również znaczków turystycznych. Nie inaczej jest w przypadku znaczka, który mamy okazję dziś pokazać. W budynku dawnej synagogi wcześniej funkcjonowała Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, a dziś znajdują się wystawy stałe i czasowe. 

Dla turystów jednak, prócz grafiki i tytułu na znaczku, nic się nie zmienia. Budynek nadal jest obiektem muzealnym i warto odwiedzić to miejsce ponownie, aby obejrzeć miejscowe wystawy w nowej odsłonie. 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna jest w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zachęcamy zatem do odwiedzania Muzeum Okręgowego w Lesznie i zdobywania nowej wersji znaczka. Opis na podstronie tego znaczka już został zaktualizowany, a niebawem dojdzie do tego jeszcze audiobedeker, abyście także po zwiedzaniu mogli przypomnieć sobie niektóre fakty dotyczące tego miejsca.



29.10.2023

Trzy tygodnie od spotkania ogólnopolskiego, to czas, po którym wypadałoby opublikować jakąś relację. W zeszłym roku udało nam się to zrobić po dwóch miesiącach od spotkania w Krakowie, dlatego w tym roku postanowiliśmy nie powielać tego schematu.  

I stało się, relacja została napisana, fotki obrobione i wrzucone na dysk, a ostatnia niedziela października wybrana na dzień, w którym relacja zostanie opublikowana. Fakt, troszkę sami nas do tego zmobilizowaliście przesyłając swoje relacje na facebooka, bo gdyby nie to, pewnie jeszcze kilka dni byśmy zwlekali.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą relacją, a materiały kolekcjonerów opublikujemy na FB już w kolejnych dniach. Będziecie więc mieli pełen obraz tego co działo się w Nysie i mamy nadzieję, zmobilizuje Was to do udziału w spotkaniu w przyszłym roku.

Przeczytaj relację >>



24.10.2023

Dziś też mamy dla Was niespodziankę w postaci znaczkowej premiery, ale tym razem kierujemy się na południe kraju, do Katowic. W tym właśnie mieście, w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla, znajduje się wyjątkowa wystawa, do której zwiedzania pragniemy Was zachęcić.

Znaczek już został doręczony do swojego docelowego punktu i do obiegu powinien trafić jutro czyli w środę 25 października. Jednak na wszelki wypadek przyjmijcie jeszcze jeden dzień jako margines bezpieczeństwa, gdyby pojawiły się jakieś nieoczekiwane problemy z wprowadzeniem znaczka. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachęcić Was do lektury poniższego opisu. Więcej danych znajdziecie w audiobedekerze, który przygotowujemy oraz na stronie Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej znaczkowi lub klikając w poniższy odnośnik. 

PANTEON GÓRNOŚLĄSKI W KATOWICACH No. 1257

Panteon Górnośląski w Katowicach to miejsce, które opowiada historię Górnego Śląska poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci "stąd" – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu. Wystawa Panteonu, zlokalizowana w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla składa się z kilku przestrzeni ekspozycyjnych, w których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych mieszkańców Górnego Śląska. Zwiedzając Panteon Górnośląski można zapoznać się z życiorysami ponad 150 bohaterów, wśród których znajdują się m.in. kompozytor Wojciech Kilar, aktorka Aleksandra Śląska, himalaista Jerzy Kukuczka, Wojciech Korfanty polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku, ksiądz Franciszek Blachnicki twórca ruchu Światło-Życie oraz z dziesiątkami innych fascynujących biogramów, które opowiadają historię ostatnich stu lat Górnego Śląska. To właśnie wyjątkowe osoby, a nie węgiel ani stal, są największą wartością tej ziemi.



23.10.2023

Kolejny tydzień przed nami i aby od razu zacząć go z przytupem, przygotowaliśmy znaczkową premierę. Tym razem wspólnie z Fundacją Trefl, chcemy Was zaprosić na północ kraju, do Gdyni, gdzie znajduje się bardzo ciekawe muzeum, o którego istnieniu zapewne nie każdy miał pojęcie, a na pewno każdy z ciekawością je zwiedzi.

Nie będziemy jednak w tym miejscu opisywali tej placówki, bo opis wraz z linkami do stron muzeum standardowo znajdziecie na końcu tego newsa. Jeśli poszperacie w sieci, znajdziecie wiele informacji o tym muzeum, a i tak najwięcej dowiecie się odwiedzając je osobiście.

Najnowszy znaczek już dociera do celu i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w sprzedaży pojawi się 24 października. Miejcie więc to na uwadze planując swoje znaczkowe wyprawy. Po wizycie nie zapomnijcie dokonać wpisu na podstronie znaczka i pamiętajcie, że wszelkie relacje ze zwiedzania także są przez nas mile widziane. Zapraszamy zatem do zwiedzania, a poniżej zamieszczamy obiecany opis i odnośnik do podstrony prezentowanego powyżej znaczka, gdzie znajdziecie pozostałe informacje pomocne w zwiedzaniu.

ULICA BRYDŻOWA - MUZEUM KART DO GRY W GDYNI No. 1258

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnej szkoły w pobliżu gdyńskiego portu. Placówka  zachwyca bogactwem zbiorów, ale też odkrywa zaczarowany świat, który może zaskoczyć różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik. Centrum muzeum zajmuje stylizowana uliczka, prowadząca do kilku sal tematycznych, takich jak Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka czy Pokój Piotrusia. Prezentowane w Gdyni talie kart do gry to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć. Zobaczyć można też rzadkie karciane akcesoria, takie jak jeden z kilku zachowanych na świecie przyrządów do rozdawania kart, a także pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe i przedmioty codziennego użytku – wszystkie połączone tematem kart do gry. Prześledzić można również, jak wątki karciane przenikały do literatury czy sztuki teatralnej, operowej i filmowej. Na ekspozycji znajduje się również eksponat, od którego pochodzi nazwa muzeum, a jest nim pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku tabliczka z autentycznej Ulicy Brydżowej w Łodzi.



20.10.2023

Mamy wrażenie, że ostatnio czas biegnie jakoś szybciej niż zwykle. Dopiero co był lipiec, a już za chwilę przywitamy listopad. To właśnie na początku lipca rozpoczęliśmy projektowanie kolejnych trzech znaczków kolekcjonera i ani się obejrzeliśmy, a już minęło kilka miesięcy. Nadszedł więc najwyższy czas na pokazanie Wam kolejnych krążków z tej serii.

Zanim jednak zobaczycie grafiki znaczków, przypomnimy, że seria Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Czasem swoje trzy grosze wciśnie admin, ale to nadal jest projekt kolekcjonerów, którzy swego czasu skrzyknęli się na facebookowej grupie, by tam zebrać propozycje miejsc do tej serii.

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy, bo cały czas mamy kilka pomysłów na kolejne znaczki. Niestety ta pula jest ograniczona i nie ukrywamy, że coraz częściej mamy problemy ze znalezieniem odpowiedniej dokumentacji do opracowania projektów. Wiele zamków godnych umieszczenia na tych znaczkach nie posiada w ogóle grafik, a obecna wiedza na ich temat pozwala jedynie na szczątkowe przedstawienie wyglądu tych budowli. My na znaczku musimy pokazać coś więcej niż kupkę gruzu czy zarys fundamentów, bo od początku takie było nasze założenie. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



16.10.2023

Pierwotne plany zakładały powstanie tego znaczka przed naszym spotkaniem ogólnopolskim, ale z różnych powodów nie udało się tego osiągnąć i dziś, tydzień po naszym pobycie w Nysie przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Ozimka, promujący Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, które mieści się w sąsiedztwie znanego Wam mostu wiszącego.

Na grafice najnowszego znaczka przedstawiliśmy sylwetkę hutnika oraz herb dawnej huty. Mamy nadzieję, że te graficzne znaki zachęcą Was do szukania dalszych informacji o historii hutnictwa w tym regionie i jesteśmy przekonani, że znajdziecie je w muzeum. A jeśli będziecie uważni, to i hutnika ze znaczka spotkacie podczas zwiedzania. 

Znaczki zapewne jutro trafią do miejsca przeznaczenia, ale zdobyć je będziecie mogli dopiero w najbliższy weekend, bo tylko w weekendy czynne jest muzeum. To placówka prowadzona przez wolontariuszy, więc dostępna jedynie dwa dni w tygodniu. Dostaliśmy jednak informację, że jeśli będziecie mieli problem, aby odwiedzić to miejsce podczas weekendu, a będziecie zwiedzali Ozimek w kilka osób, wówczas po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, będzie możliwość zorganizowania zwiedzania. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie na stronie muzeum.

Zachęcamy zatem, aby jeszcze tej jesieni odwiedzić Ozimek i muzeum i poprzez zwiedzanie oraz zakup najnowszego znaczka wspomów jego działalność.

MUZEUM HUTNICTWA DOLINY MAŁEJ PANWI W OZIMKU No. 1256

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie żelaznego mostu wiszącego na rzece Małej Panwi, w budynku dawnej dyrekcji Huty Małapanew. Ekspozycja stała muzeum prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych. Zgromadzono na niej zachowane eksponaty, obrazujące dorobek licznych na tym terenie w XVIII i XIX wieku zakładów hutniczych - przede wszystkim tradycje Pruskiej Królewskiej Huty Malapane. Muzeum prezentuje między innymi doświadczenia w zakresie produkcji maszyn parowych i żelaznych mostów z końca XVIII i początku XIX wieku oraz pozwala poznać obraz hutnictwa doliny Małej Panwi w tym okresie. W muzeum zgromadzono m.in. zabytkowe wyroby, bogatą kolekcję żeliwa artystycznego, ikonografię i dokumenty kartograficzne dotyczące historii hut. Miejsce to ma za zadanie budowanie świadomości lokalnej społeczności przez krzewienie wiedzy na temat zabytków oraz historii Ozimka i Śląska.



9.10.2023

Mimo intensywnego w doznania turystyczne weekendu nie zwalniamy i dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawostkę w postaci znaczkowej premiery.

Tym razem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do wizyty w Nowej Soli, która w tym roku obchodzi rocznicę 280. lat uzyskania praw miejskich. Z tej właśnie okazji wydano niniejszy znaczek okolicznościowy, który ma za zadanie nie tylko rozszerzyć Waszą wiedzę o historii tego miasta, ale także skłonić do jego odwiedzenia i poznania lokalnych atrakcji turystycznych. Znaczek zaś będzie kolejnym eksponatem do kolekcji i pamiątką przypominającą o Nowej Soli.

Zerknijcie zatem na poniższy opis, a po zwiedzaniu Nowej Soli znaczki nabędziecie w muzeum, które również posiada swój drewniany krążek.

ZO - NOWA SÓL - 280 LAT UZYSKANIA PRAW MIEJSKICH

W roku 1563 komisarz cesarski Hans von Braun otrzymał zadanie zorganizowania nowej warzelni soli nad Odrą na podstawie przywileju nadanego dziesięć lat wcześniej przez króla Czech Ferdynanda I Habsburga. Początkowo nosiła ona nazwę „Zum Neuen Saltze bei Moderitz”, z czasem skrócono ją do „Neusalz”. Mimo wielu początkowych trudności, z jakimi borykała się osada warzelników, następował jej powolny rozwój i na trwale wrosła w nadodrzański krajobraz. Jej potencjał docenił król Prus Fryderyk II, który po I wojnie śląskiej włączył większość Śląska do swojej domeny. Dnia 8 października 1743 roku wydał przywilej lokacyjny i nadał miastu herb. Od tego czasu Neusalz wraz z jego 800 mieszkańcami stał się miastem królewskim, co doprowadziło do jego dynamicznego rozwoju. W 1945 roku wraz ze zmianą przynależności państwowej miasto zmieniło nazwę na Nowa Sól. Jednak obecny herb został nadany dopiero w 1962 roku i jest wyrazem śląskiej historii, nadodrzańskiego położenia i warzelniczych tradycji.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>