Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 40 45 50 55 >>

24.03.2017

345Chcieliśmy nieco inaczej rozwiązać kwestię premiery poniższych znaczków, ale Muzeum Ziemi Wieluńskiej już nas uprzedziło, w związku z czym nasz pomysł zostawiamy na inne czasy. Tymczasem wyjątkowo z samego rana przedstawiamy Wam dwa nowe znaczki. Na pewno informacja ta pomoże Wam przetrwać w pracy w piątek, a kto wie czy dzięki niej nie zaplanujecie kwietniowych wyjazdów. Najnowsze znaczki to:

MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ W WIELUNIU  No. 245

MUZEUM WNĘTRZ DWORSKICH W OŻAROWIE  No. 246

Najważniejszą jednak informacją jest to, że znaczki w sprzedaży pojawią się dopiero 1 kwietnia i wcale to nie jest żart na Prima Aprilis. Planujcie więc swoje wycieczki tak, by uwzględnić ten termin i tradycyjnie nie zapomnijcie podzielić się z nami wrażeniami ze zwiedzania w.w obiektów.



18.03.2017

Aby znaczkowa zabawa miała sens konieczne jest wydawanie co pewien czas Znaczków Okolicznościowych posiadających "Jokery", czyli kupony, dzięki którym możemy w danej dziesiątce zastąpić jeden brakujący numer (patrz "gra kolekcjonerska"). I właśnie dzisiaj taki oto Znaczek Okolicznościowy chcielibyśmy Wam zaprezentować. W sprzedaży znaczek pojawi się w przyszły weekend (od 24 marca), natomiast już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z opisem znaczka i wykazem miejsc, gdzie będzie go można zdobyć.

ZO - XXXI. TURYSTYCZNE DNI SKUPIENIA - GRÓDEK n/DUNAJCEM

Znaczek wydany z okazji rozpoczętej czwartej dekady Turystycznych Dni Skupienia Braci Turystycznej Przewodników Turystycznych Przodowników Turystyki Górskiej. Pomysłodawcą i organizatorem od samego początku jest Stanisław Szuszkiewicz, były prezes Oddziału PTTK Ziemi Tarnowskiej, Członek Honorowy PTTK. Od 10 lat za formację duchową tej wspólnoty odpowiedzialny jest ks. Józef Drabik, przewodnik beskidzki, kapelan PTT i duszpasterz turystów diecezji tarnowskiej. Dni skupienia każdorazowo połączone są ze zwiedzaniem kolejnego ciekawego turystycznie miejsca w diecezji. Corocznie bierze udział ponad 100 uczestników. Od 5 lat spotkania odbywają się w Gródku n/Dunajcem.



17.03.2017

345Piątek już prawie za nami i zapewne z wielką radością szukujecie się do świętowania weekendu. Mamy nadzieję, że pogoda w całym kraju dopisze i będzie ten weekend można spędzić na łonie przyrody. A żeby jeszcze bardziej umilić Wam odpoczynek, przedstawiamy kolejny Znaczek Turystyczny z Kalisza.  Znaczek jest już dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej oraz Muzeum Historii Szczypiorna. Na zwiedzanie tego drugiego trzeba się jednak wcześniej umówić (namiary podamy wkrótce). Przy okazji przypominamy o kwietniowym spotkaniu kolekcjonerów w Kaliszu, w którego ramach przewidziane jest zwiedzanie ZMT Kalisza. Zapraszamy.

MUZEUM HISTORII SZCZYPIORNA W KALISZU  No. 393

Muzeum Historii Szczypiorna mieści się w niewielkim budynku o powierzchni 130 m2. Budynek powstał w latach 1905-1907. Mieściły się w nim łaźnie, a później także „Klub środowiskowy w Szczypiornie” z biblioteką i salą TV oraz w końcowym okresie piwiarnia. Po gruntownym remoncie, który zakończono w 2013 roku  w budynku stworzono Muzeum Historii Szczypiorna, które oficjalnie otwarto w dniu 13 listopada 2013 roku. Przedstawiono w nim m.in. historię obozu  Legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku, a także Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się dawniej w Szczypiornie. Wśród licznie zgromadzonych eksponatów muzeum posiada ponad 700 starych fotografii, stare, wojskowe gazety carskie i przedwojenne, a także  replikę karabinu maszynowego CKM czy wielkoformatową mapę obozu w Szczypiornie.



16.03.2017

345Dzisiaj napiszemy kilka zdań o świadomości i nieświadomości kolekcjonerów, a ściślej po raz kolejny o komentarzach, dostępnościach i wszystkim tym, co się z tym wiąże. Zaczniemy jednak od krótkiego wyjaśnienia.

Otóż zdobywając znaczki i oznaczając ich dostępność oraz pisząc komentarze, informujecie nas o sytuacji jaka w przypadku danego znaczka ma miejsce w terenie. Każde odkliknięcie dostępności znaczka w postaci cyfrowej wędruje do naszej skrzynki e-mail i po krótkim czasie jest przez nas analizowane. Na analizach jednak się nie kończy, bo każde zgłoszenie braku znaczka od razu sprawdzamy i reagujemy.


Więcej informacji

14.03.2017

345Po wczorajszej premierze dzisiaj nie wypadało nam zaproponować nic nowego co by odbiegało tematycznie czy od wspomnianego Schroniska Trzy Korony. Dzisiaj zatem kolejny nowy Znaczek Turystyczny i obiekt z kategorii "schroniska" czyli Bacówka PTTK Jaworzec. Jeśli cenicie sobie ciszę i kontakt z naturą to to jest właśnie to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić, a nagrodą będzie dla Was znaczek, który na miejscu dostępny będzie od 18 marca. Zapraszamy.

BACÓWKA PTTK JAWORZEC - BIESZCZADY  No. 468

Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się na terenie nieistniejącej i wyludnionej po II wojnie światowej wsi Jaworzec w dolinie Wetliny. Schronisko zostało zbudowane w latach 1974–1976 jako pierwsza bacówka w Bieszczadach. W pobliżu można obejrzeć ruiny dawnych zabudowań Jaworca, cerkwisko, a także pamiątkowy cmentarz oraz krzyż upamiętniający zniesienie pańszczyzny. Bacówka jest czynna przez cały rok i dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2, 3, 4, 8 i 9-osobowych, a w przypadku braku miejsc także na podłodze. W lecie istnieje możliwość rozbicia własnego namiotu. Do dyspozycji turystów jest klimatyczna jadalnia z małą biblioteczką zasobną w książki i gry. Klimat tego miejsca podkreślają brak stałego źródła prądu, a w lecie również okresowe braki wody. Jak twierdzą bywalcy Bacówki PTTK Jaworzec, jest tu najpiękniejsze niebo i niczym niezmącona cisza.



13.03.2017

345Jak zapewne zauważyliście, ostatnio przybyło nam nowych znaczków, głównie w centralnej i zachodniej części kraju, dlatego dzisiaj aby nieco zróżnicować tematykę i region przedstawimy Wam znaczek z południa Polski. Swojego znaczka doczekało się Schronisko PTTK Trzy Korony, a najważniejsza informacja z tym związana jest taka, że znaczki są już dostępne w sprzedaży, także wszystkich turystów zapraszamy, by odwiedzali to miejsce. Nie zapomnijcie przy tym pochwalić się zdobytymi znaczkami :-)

SCHRONISKO PTTK TRZY KORONY - SROMOWCE NIŻNE  No. 726

Schronisko Trzy Korony wybudowano na przełomie lat 1929 i 1930 przez Komisję Turystyczną Województwa Śląskiego, według projektu dyrektora szkoły budowlanej w Katowicach. Do roku 1939 ośrodek stanowił kolonię wycieczkową dzieci szkolnych ze Śląska, mieścił także stację noclegową Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali je jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Potem, do 1962 r. służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. Od roku 1965 był to dom wczasowy oddziału PTTK przy dawnej Hucie im. Lenina. W roku 1973 budynek stał się własnością PTTK, które przeprowadziło remont obiektu. Schronisko posiada 50 miejsc noclegowych w wyposażonych w łazienkę pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych, a także restaurację serwującą dania kuchni polskiej oraz regionalne. Z pokoi Schroniska rozciągają się malownicze widoki na pobliski szczyt Trzy Korony, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor oraz Tatry Bielskie po Słowackiej stronie. Wyglądając przez okno można zobaczyć spływające flisackie tratwy. Położenie schroniska (470 m n.p.m.) sprawia, że jest ono doskonałą bazą wypadową na wycieczki górskie, rowerowe czy też wypady narciarskie. Bliskość pieszego przejścia granicznego pozwala także na przemierzanie słowackich szlaków.



9.03.2017

345Spotkanie w Kaliszu zbliża się wielkimi krokami, a jego organizator dla wszystkich uczestników przygotował ciekawe niespodzianki. A są nimi m.in dwa nowe znaczki i właśnie dzisiaj chcielibyśmy Wam o nich powiedzieć. Oczywiśćie opisy miejsc prezentowanych na znaczkach znajdziecie pod poniższymi linkami, tu zaś chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w powstanie owych znaczków, a w szczególności Prezesowi Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK panu Mateuszowi Przyjaznemu, którego zrozumienie znaczkowej idei przyczyniło się do powstania prezentowanych znaczków.

ROGATKA WROCŁAWSKA W KALISZU  No. 339

MOSTEK ŻELAZNY W OPATÓWKU  No. 394

Informujemy zatem, że najnowsze kaliskie znaczki w sprzedaży dostępne będą od 15 marca, w miejscach wskazanych na stronie z opisem znaczków. Zachęcamy tym samym wszystkich kolekcjonerów do udziału w kaliskim spotkaniu, podczas którego m.in. planowane jest zwiedzanie miasta "Szlakiem Znaczka Turystycznego".



7.03.2017

345Z wielką radością chcemy Wam dzisiaj przedstawić najnowszy wielkopolski znaczek turystyczny. Na prezentowanej obok grafice widnieje wieża zegarowa, która znajduje się w Lwówku (nieopodal Nowego Tomyśla). O historii wieży przeczytacie w opisie znaczka, natomiast będąc w Lwówku warto poznać inne ciekawe obiekty. Sam znaczek natomiast do sprzedaży trafi już za kilka dni i od nowego tygodnia na pewno będzie można go zdobyć. Zapraszamy do Lwówka.

WIEŻA ZEGAROWA NA RYNKU W LWÓWKU  No. 387

Historia wieży zegarowej znajdującej się na Rynku we Lwówku sięga początku XX wieku. Ówczesna Rada Miejska i Magistrat planowały udostępnienie w przestrzeni miejskiej zegara dla społeczeństwa. Najpierw pojawił się pomysł drewnianej nadbudowy z tarczą zegara na budynku Magistratu. Z uwagi na ograniczoną widoczność przeważył jednak pomysł budowy wieży zegarowej na płycie Rynku. Budowla ta została oddana do użytku w 1909 roku. Wykonawcą była firma budowlana Augusta Brauera ze Lwówka (znanego wówczas jako Neustadt bei Pinne [niem. Nowe Miasto koło Pniew]). W swej pierwotnej formie przetrwała do czasów II wojny światowej. W 1940 roku władze hitlerowskie postanowiły zburzyć wieżę. Było to niejako odwetem na ludności polskiej za usunięcie na początku lat 20. XX wieku pomnika pruskiego poległych podczas wojen z Austrią (1866) i Francją (1870/71). Na szczęście udało się uchronić przed zniszczeniem mechanizm i tarczę zegara, które przeleżały czas wojny na strychu lwóweckiego Magistratu. Po wojnie w 1947 roku odbudowano wieżę zegarową, jednak o zwiększonych rozmiarach niż oryginał z 1909 roku. Do nowo powstałej wieży zainstalowano oryginalny mechanizm.  W początkowym okresie istnienia wieży opiekę nad nią sprawowali kolejno Adam Minski i Richard Mierwald, a w okresie międzywojennym powstaniec wielkopolski 1918/19 - Roman Leopold. Po jego śmierci w 1961 roku funkcję zegarmistrza miejskiego przejął Rajmund Kaczmarek, który pełni ją do dnia dzisiejszego.



7.03.2017

WAŻNA INFORMACJA ODNOŚNIE SPOTKANIA W ŁĘKNICY

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem braci kolekcjonerskiej ZT, łużyckim spotkaniem w Łęknicy oraz ograniczonymi możliwościami noclegowymi, z wielką przykrościa informujemy, że jesteśmy zmuszeni zamknąć listę przyjęć na noclegi do ZAJAZD PARKU w Łęknicy.

Dla zainteresowanych udziałem w naszym Łużyckim Spotkaniu kolekcjonerów ZT mamy jedak inną bardzo dobrą wiadomość. Po rozmowach przeprowadzonych z właścicielem HOSTEL BIKE PARK w Przewozie (16 km od Łęknicy) i jego bardzo życzliwym nastawieniem do kolekcjonerów ZT, możemy zaproponować noclegi w tymże hostelu.

Koszt uczestnictwa w spotkaniu, z noclegiem w Przewozie, wynosi 142 zł od osoby i obejmuje:

  • zakwaterowanie w pokoju 2 - osobowym z łazienką w terminie 09-11.06.2017 tj. od piątku od godz. 12.00 do niedzieli do godz.14.00,
  • wyżywienie na okres pobytu, tj: sobota – śniadanie, obiad w ZJAZD PARK w Łęknicy ,uczestnictwo w ognisku z pieczeniem kiełbasek, niedziela – śniadanie,
  • nieograniczony dostęp do barku kawowego w czasie całego pobytu w ZAJAZD PARK w Łęknicy,
  • słodkie „conieco” w czasie sobotniego spotkania,
  • pakiet uczestnika

Informujemy równocześnie , że zapewniamy wszystkim kolekcjonerom, możliwość udziału w przewidzianych programem imrezach turystycznych i spotkaniach. Bliższych informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje Jarosław Bębenek tel. 504154980 mail.: jarek@znaczki-turystyczne.pl



6.03.2017

NOWA WERSJA ZNACZKA

Wiemy, że z wielkim napięciem czekacie na kolejne znaczkowe nowości i dzisiaj właśnie jedna z nich. Postanowiliśmy na dobry początek tygodnia pokazać Wam odświeżony projekt graficzny Znaczka Turystycznego No.13, byście po długim okresie oczekiwania na kolejne nowości wreszcie mogli cieszyć się jakąś pozytywną wiadomością.

Informujemy przy tym, że prezentowany obok znaczek właśnie został wysłany i już za kilka dni dostępny będzie w sprzedaży w Schronisku PTTK Orlica. 

Zachęcamy w związku z tym wszystkich znaczkowych kolekcjonerów, którym do tej pory z różnych powodów nie udało się zdobyć tego znaczka, do wizyty w tym miejscu. Wiosna tuż, tuż, a więc pretekstów do znaczkowych wypraw będzie coraz więcej, a dzisiaj prezentowany znaczek zapewne będzie jednym z nich.



3.03.2017

NAGRADZAMY AKTYWNYCH ....

nagradzamy ...W dzisiejszym porannym newsie na FB pisaliśmy o pewnym bonusie, którym w tym przypadku są nagrody. Mieliśmy o tym napisać już w środę, ale różne inne wydarzenia sprawiły, że wiadomość tę przekazujemy Wam dopiero na weekend.

Otóż od pewnego czasu prosimy Was o różnego rodzaju pomoc, czy to przy kompletowaniu zdjęć, czy też publikowaniu materiałów z wypraw znaczkowym szlakiem, czy też o wpisywanie komentarzy na kartach znaczków, które później pomagają nam i innym turystom rozeznać się w sytuacji panującej w danym miejscu.

I tak w styczniu i lutym postanowiliśmy bliżej przyjżeć się właśnie komentarzom. Okazało się, że na stosunkowo wyrównaną ilość zgłoszeń dostępności znaczków (styczeń - 204, luty - 264), turyści wpisali zaledwie 81 i 82 komentarze w poszczególnych miesiącach. O tym jak ważne są komentarze wspominaliśmy nie raz i także w ciągu minionych miesięcy nie raz mieliśmy okazję się przekonać. Coraz częściej też przekonują się o tm sami turyści i coraz więcej osób, szczególnie nowych, namiętnie pisze komentarze. W związku z powyższym postanowiliśmy podziękować za zaangażowanie tym z Was, którzy właśnie w pisaniu komentarzy do zdobytych znaczków wiedli prym w minionych dwóch miesiącach.


Więcej informacji

28.02.2017

RELACJA Z TARGÓW "TOUR SALON" W POZNANIU

Targi Tour Salon w PoznaniuPo wczorajszej relacji z wernisażu w Olkuszu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, czas na kolejne sprawozdanie. Tym razem podsumowanie lub jak kto woli reportaż z Targów Regionów i Produktów Turystycznych "Tour Salon", jakie odbyły się w połowie lutego w Poznaniu.

Nie uczestniczyliśmy jednak w tej imprezie w charakterze wystawcy, ale jako zwiedzający, zresztą w dość licznej obsadzie wielkopolskich znaczkomaniaków, którzy corocznie odwiedzają Tour Salon w poszukiwaniu swych turystycznych inspiracji. O tym kogo spotkaliśmy na targach i jakie nadzieje wiążemy w związku z licznie przeprowadzonymi rozmwami, przeczytacie w poniższym materiale. Zachęcamy do czytania

Więcej informacji



27.02.2017

RELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY W OLKUSZU

Wernisaż wystawy w OkluszuW ostatnim czasie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kilku ważnych wydarzeniach i właśnie w tym tygodniu postaramy się zrelacjonować Wam nasz udział w poszczególnych imprezach.

Na sam początek publikujemy relację z Olkusza, z wernisażu wystawy Antoni Kocjan. Olkuszanin, który wygrał wojnę”, gdzie prócz prezentacji sylwetki wybitnego olkuszanina przedstawiono najnowszy ZT No. 581 promujący Chatę Kocjana jako miejsce, w którym bardziej szczegółowo możemy poznać historię i dorobek tego człowieka. Tradycyjnie więcej informacji nt. wspomnianego wernisażu znajduje się w poniższej relacji. Zapraszamy.

Więcej informacji



23.02.2017

Ten tydzień zdecydowanie zdominowany został przez Kalisz, w którym już w kwietniu przewidziane jest spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zapowiadamy to wydarzenie od dłuższego czasu jednak dopiero dzisiaj publikujemy szczegółowy plan spotkania, które składać się będzie z części krajoznawczej oraz tradycyjnie towarzyskiej.

Jak nas zapewnia Boguś, który jest organizatorem spotkania, na wszystkich uczestników czeka moc atrakcji nie tylko w postaci możliwości zdobycia kaliskich znaczków. Warto więc, zaplanować sobie w tym dniu czas tak, by w pełni skorzystać z proponowanych zajęć. Program spotkania znajduje się poniżej.


Więcej informacji

22.02.2017

Decyzją Rady Miejskiej Kalisza rok 2017 (uchwałą z dnia 24.11.2016 r.) został ustanowiony rokiem Stefana Szolc - Rogozińskiego. Najnowszy Znaczek Okolicznościowy wpisuje się także w "program obchodów", który oprócz promocji Kalisza ma za zadanie także popularyzację sylwetki tego kaliskiego podróżnika. Przedstawiony w niniejszym komunikacie znaczek dostępny jest od dzisiaj w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu, mieszczącej się przy ul. Chodyńskiego 3. Zapraszamy zatem do Kalisza, a przede wszystkim do poznania sylwetki Stefana Szolc - Rogozińskiego, której opis dostępny jest poniżej.

ZO - 2017 - ROK STEFANA SZOLC-ROGOZIŃSKIEGO W KALISZU

Stefan Szolc – Rogoziński to polski podróżnik i badacz Afryki, zwłaszcza Kamerunu, od 1885 roku członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Urodził się w Kaliszu 14 kwietnia 1861 roku. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w niemieckiej szkole we Wrocławiu. Wbrew woli ojca, wstąpił jako ochotnik do Akademii Marynarki Wojennej w Kronsztadzie, gdzie dwa lata później zdał egzamin i otrzymał stopień oficera. Wkrótce wypłynął w pierwszy rejs do Władywostoku, rok później także do Paryża, gdzie został przyjęty do Paryskiego Towarzystwa Geograficznego. Liczne życiowe perypetie doprowadziły go w końcu do Kamerunu, gdzie kupuje wyspę i w  1882 roku zakłada polską kolonię, którą już po dwóch latach przejmują Anglicy, a później Niemcy. Oprócz badań wybrzeża Kamerunu i dorzecza rzeki Mungo odkrył jezioro Barombi Mbo. 12 grudnia 1884 roku zdobywa najwyższy szczyt Kamerunu – Fako (4095 m n.p.m.). Podczas kolejnego pobytu w kraju, ożenił się po czym powrócił do podróżowania odwiedzając w latach 1892-1893 Egipt. Z nadzieją na kolejne wyprawy trafił w końcu do Paryża, gdzie w wieku 35 lat (1 grudnia 1896 roku) zginął tragicznie pod kołami samochodu.



21.02.2017

345Dolny Śląsk to miejsce obfitujące w Znaczki Turystyczny, ale wciąż jeszcze sporo jest obiektów, które zasługują na to, by umieścić je na znaczku i w ten sposób promować. Dzisiaj przedstawiamy jeden z takich obiektów, a jest nim Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju. Miejsce przedstawione na znaczku warto odwiedzić i przespacerować się po "Hali Spacerowej" natomiast po znaczek należy udać się do kiosku z pamiątkami przy ulicy Zdrojowej 11. Szczegóły dotyczące miejsca sprzedaży i godzin jego otwarcia znajdują się w sekcji "Miejsca sprzedaży" na karcie znaczka. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

DOM ZDROJOWY W ŚWIERADOWIE ZDROJU  No. 84

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju został wybudowany w 1899 roku, u podnóża Stogu Izerskiego przez rodzinę Schaffgotschów według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Wcześniej w tym miejscu znajdował się wybudowany w 1781 r. Dom Źródlany, który jednak spłonął w pożarze w 1895 roku. Obecnie Dom Zdrojowy składa się z dwóch budynków połączonych długą na 80 metrów Halą Spacerową wykonaną z drewna modrzewiowego z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch. Przy głównym wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo–żelaziste). Bryłę głównego budynku wieńczy wysoka na 46 metrów wieża zegarowa. W sąsiedztwie Domu Zdrojowego znajdują się tarasy zdrojowe o długości 160 metrów, a nieco niżej tzw. „Sztuczna Grota” z naciekami, mieszcząca niegdyś pijalnię wód mineralnych. W tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza.



19.02.2017

345Dziś znaczkowa premiera ma miejsce wyjątkowo w niedzielę i robimy to specjalnie, gdyż nieoficjalnie od jutra do obiegu wchodzi najnowszy ZT w Rabsztynie. Celowo piszemy "nieoficjalnie" ponieważ w dniu 20 lutego znaczek dostępny będzie tylko podczas otwarcia wystawy pt. "Olkuszanin, który wygrał wojnę". Później w sprzedaży znaczek dostępny będzie dopiero od dnia otwarcia sezonu turystycznego tj. od 22.04.2017 r. Pamiętajcie o tym, bo jeśli wybierzecie się na zwiedzanie w międzyczasie, możecie się rozczarować. W dniu otwarcia wystawy i wraz z rozpoczęciem sezony serdecznie zapraszamy do Rabsztyna i nie zapomnijcie pochwalić się tą wizytą na naszym profilu na facebooku

CHATA KOCJANA W RABSZTYNIE  No. 581

Drewniany dom, w którym urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku. Antoni Kocjan to wybitny konstruktor szybowcowy i szef wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie, która dzisiaj jest dzielnicą Olkusza. Po ukończeniu gimnazjum, w 1923 r. został studentem Politechniki Warszawskiej i rozpoczął działalność w Sekcji Lotniczej Politechniki. Od 1931 roku prowadził własne Warsztaty Szybowcowe. Zaprojektował szybowce: Czajka, Wrona, Komar, Sroka, Sokół, Mewa i Orlik. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to konstrukcje Antoniego Kocjana. Na szybowcach jego konstrukcji ustanowiono 40 krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe. Podczas okupacji, Antoni Kocjan był szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK. Dzięki jego meldunkom alianci podjęli decyzję o zbombardowaniu niemieckiego poligonu doświadczalnego i fabryki rakiet w Peenemunde na wyspie Uznam, co opóźniło o pół roku prace nad produkcją broni V1 i V2, a o Kocjanie mówi się odtąd, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Został aresztowany i po torturach rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku w Warszawie. W „Chacie Kocjana”, jaka stanęła w podolkuskim Rabsztynie, a która dzięki władzom Olkusza została w tym miejscu zrekonstruowana, powstaje stała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, na której można zobaczyć fotografie i dokumenty związane z działalnością Antoniego Kocjana oraz modele szybowców. W pozostałych pomieszczeniach powstaje wystawa etnograficzna, w oparciu o którą będą tam organizowane warsztaty sztuki ludowej, rzemiosła i warsztaty kulinarne.



18.02.2017

Zgodnie z zeszłotygodniowym komunikatem jaki zamieściliśmy na naszym profilu w serwisie facebook, dzisiaj nadszedł czas na publikację szczegółowego programu Łużyckiego Spotkania w Łęknicy. Plan ten otrzymaliśmy od organizatorów spotkania, którzy dokładnie rozpisali w nim zarówno rozkład poszczególnych zajęć i atrakcji jak też koszty udziału w spotkaniu.

Przypominamy, że spotkanie w Łęknicy odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca bieżącego roku, a wszelkie pytania dotyczące spotkania należy kierować do organizatorów, których dane podaliśmy poniżej. Mamy jednak nadzieję, że poniższe informacje w pełni wyczerpują temat. Zapraszamy zatem do Łęknicy i zapoznania się z planem imprezy.


Więcej informacji

17.02.2017

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2016 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA

Dokładnie 15 lutego o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Zgodnie z tym co ustaliliśmy wcześniej na dzisiaj przewidzieliśmy ogłoszenie wyniku, żeby jeszcze bardziej umilić Wam nadchodzący weekend. 

Przewidzieliśmy też ewentualną dogrywkę, ale jak za chwilę zobaczycie, ta nie była potrzebna bo zwycięski znaczek dosyć znacznie pozostawił w tyle swoich dziewięciu rywali.

Przypomnimy tylko, że na "znaczek roku" głosowaliśmy w dwóch turach od 15 stycznia. Najpierw z grona 110 ZT wyłoniliśmy 10, na które oddano najwięcej głosów, natomiast z tych dziesięciu w kolejnej turze udało się wyłonić zwycięzcę. Udział w głosowaniu wzięli internauci posiadający przynajmniej jeden Znaczek Turystyczny, a w drugiej turze kolekcjonerzy znaczków, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera.

Tegoroczny plebiscyt był trzecim jaki z naszej inicjatywy udało się zorganizować. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko zabawa, do której jednak uczestnicy podchodzą niezwykle poważnie i każdy zgodnie ze swoim upodobaniem głosuje na swoim zdaniem najładniejszy ZT. Głosowanie jest swego rodzaju podziękowaniem kolekcjonerów za powstałe znaczki i ukłonem w kierunku tych znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT), które poprzez atrakcyjną grafikę postanowiły dodatkowo zachęcić turystów do zdobywania swoich znaczków i odwiedzania promowanych w ten sposób miejsc.


Więcej informacji

6.02.2017

NOWINKI Z KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

60-lecie Muzeum Zagłębia w BędzinieJak zapewne wiecie jesienią ubiegłego roku w Komornikach pod Poznaniem zawiązał się Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W ramach swoich działań członkowie klubu oraz jego sympatycy spotykają się raz w miesiącu by porozmawiać o swojej pasji, porozmawiać o planach i po prostu spotkać się przy kawie i ciastkach. 

W ostatni czwartek stycznia miało miejsce piąte już spotkanie w Komornikach, na którym nie tylko rozmawiano, ale także wiele prezentowano. Szczegóły jak zwykle zawarte są w relacji, którą otrzymaliśmy z Komornik. Zapraszamy do czytania.

Więcej informacji



1.02.2017

ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK 

paczkiO zmianach cen przesyłek opinia publiczna huczała od dłuższego czasu. Do nas także pewne plotki docierały, jednak w przypadku braku konkretnych sygnałów od naszego usługodawcy pocztowego, nie chcieliśmy zbyt wcześnie informować o planowanych zmianach i tym samym podawać niesprawdzonych danych.

Informacje takie w końcu jednak otrzymaliśmy, w związku z czym  z przykrością informujemy, że wraz z wprowadzoną dzisiaj przez Pocztę Polską podwyżką cen przesyłek listowych także i my zmuszeni jesteśmy te ceny podnieść. Zmiana dotyczy wszystkich rodzajów przesyłek ujętych w naszej tabeli i waha się od podwyżki o 1 zł w najmniejszym przedziale wagowym do 2,5 zł w tym najwyższym. Nowe ceny obowiązują od 1 lutego 2017 roku.

Równolegle z wprowadzeniem nowego cennika pocztowego (aktualny cennik Poczty Polskiej - plik PDF) chcąc zrekompensować tę niedogodność kolekcjonerom wprowadzamy od dzisiaj darmową wysyłkę przy zamówieniach powyżej 40 ZT. 



31.01.2017

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2016 ROKU - WYNIKI I TURY GŁOSOWANIA

podsumowanie201530 stycznia, punktualnie o północy zakończyła się pierwsza tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Głosy zbierane były od 15 stycznia, a głosować mógł każdy, kto posiada przynajmniej 1 ZT.

Spośród 110 znaczków jakie pojawiły się w sprzedaży w 2016 roku, kolekcjonerzy w drodze głosowania (I tura) wybrali 10 znaczków, które w ich mniemaniu zasługują na miano tego najładniejszego. I to właśnie te znaczki przechodzą do II tury głosowania.

Zanim jednak opiszemy zasady głosowania, które czeka nas w najbliższych dniach, pora by przedstawić znaczki, na które oddano najwięcej głosów, a są to:


Więcej informacji

30.01.2017

469Dopytujecie nas o pierwszy w tym roku Znaczek Turystyczny i oto chcielibyśmy Wam go przedstawić. Od razu jednak informujemy, że ów znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni - 7.02.2017. A tymczasem, w oczekiwaniu na to, aż znaczek dotrze na miejsce, zapraszamy do zapoznania się z jego opisem. Ze spokojem zaplanujcie sobie termin wizyty w Nowych Skalmierzycach i nie zapomnijcie o tym, że już w kwietniu w pobliskim Kaliszu odbędzie się Spotkanie Kolekcjonerów ZT.

SKWER HISTORYCZNY - GRANICA W NOWYCH SKALMIERZYCACH   No. 344

Granica prusko-rosyjska w Nowych Skalmierzycach – miejsce, które podczas zaborów dzieliło Polaków mieszkających po obu jej stronach, stało się po 200 latach… przyjaznym skwerem historycznym. Wszystko zaczęło się w 1815 roku, kiedy za sprawą kongresu wiedeńskiego utworzono tutaj granicę. Z początkowo niewielkiej komory celnej, w której kwitł handel oraz przemyt powstało w konsekwencji miasto Nowe Skalmierzyce. Wiele z oryginalnych budynków zbudowanych w tamtym okresie istnieje do dzisiaj, w tym niedawno wyremontowane budynki komory celnej na granicy czy imponujący neogotycki dworzec. Myślą przewodnią plenerowej wystawy było przekazanie, jak trudno żyło się w czasach zaborów, kiedy spójny region został na wiele lat sztucznie podzielony szlabanami. Na szklanych planszach zgromadzono więc wiele archiwalnych pocztówek, fotografii, map, dokumentów oraz opisów tego miejsca – w tym relacje osób, które te czasy pamiętały.



26.01.2017

KARTECZKA - WSZYSTKO CO TRZEBA O NIEJ WIEDZIEĆ

podsumowanie2015Ostatnio coraz częściej otrzymujemy zapytania od kolekcjonerów, a także od ZMT (Znaczkowych Miejsc Turystycznych) w sprawie karteczek, które przymocowane są do naszych znaczków.

Mimo, iż na naszej stronie znajdują się informacje na temat karteczek zwanych także potocznie "certyfikatami", dzisiaj postanowiliśmy ich temat rozpracować na czynniki pierwsze i wyjaśnić wszystko co nam na ich temat wiadomo, by w razie potrzeby móc skierować wszystkich zainteresowanych do konkretnego opisu.

Przede wszystkim zaczynając dyskusję należy zapoznać się z definicją karteczki, a tą znajdziemy w naszym "słowniczku pojęć". Z informacji, które tam znajdziemy wywnioskujemy, że karteczka to zarówno nośnik informacji o znaczkowej idei jak i "brama" do wspaniałej zabawy czyli gry kolekcjonerskiej, dzięki możliwości wykorzystania kuponów.


Więcej informacji

20.01.2017

Miło nam poinformować, że już za kilka dni do sprzedaży w wybranych Znaczkowych Miejscach Turystycznych (ZMT) trafią tegoroczne Noworoczne Znaczki Turystyczne, związane ściśle z tematyką "Roku Rzeki Wisły".

Wspomniane znaczki dostępne będą w następujących miejscach:

  1. Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, Tczew
  2. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
  3. Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim - kasa biletowa

O kolejnych miejscach sprzedaży będziemy informować na bieżąco. Znaczki w sprzedaży powinny być już od 23 stycznia (warto jednak wcześniej skontaktować się z miejscem sprzedaży i potwierdzić dostępność znaczka).



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 40 45 50 55 >>