Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!
<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 55 >>

9.08.2017

445Po wczorajszej premierze ZT w Ostródzie dzisiaj przenosimy się po raz kolejny na południe Polski. To tutaj już za dwa miesiące odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów, a tymczasem, ku radości wszystkich znaczkomaniaków już za kilka dni w sprzedaży dostępny będzie kolejny znaczek turystyczny. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek znaczkowej mody w tym regionie Polski. Być może podobnie jak w Wielkopolsce czy na Dolnym Sląsku znaczki turystyczne staną się tutaj stałym elementem ruchu turystycznego i będą zachęcały do zwiedzania kolejnych ciekawych turystycznie miejsc, których w najbliższych okolicach przecież nie brakuje.

Dziś prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 11 sierpnia, dlatego wszystkich znaczkomaniaków już dzisiaj zapraszamy w te strony.

KORONKA KONIAKOWSKA  No. 445

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonku. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani świata, a zajmują się nią kobiety z trzech wsi składających się na tzw. Trójwieś Beskidzką czyli Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Naukę „heklowania” bo taką nazwę nosi w Koniakowie szydełkowanie, rozpoczęto w miejscowych szkołach pod koniec XIX wieku. Umiejętność ich wyrobu posiadają niemal wszystkie starsze i młodsze kobiety. „Heklowanie” koronek koniakowskich jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Początkowo koronki wykorzystywane były do wyrobu czółek i siatek do czepców jednak z czasem stosowano je także do wyrobu ozdób, a także bielizny. Koniakowskie koronki posiadają swój specyficzny charakter, a ich istotą są motywy roślinne często wzbogacone elementami geometrycznymi. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie, a dopiero później zostają ze sobą połączone. Koronki powstają ręcznie i są wykonywane najczęściej z białych lub kremowych nici w 100% bawełnianych. Koniakowskie koronki znane są i podziwiane na całym świecie, a ta piękna dziedzina twórczości ludowej jest w Koniakowie nadal żywa.8.08.2017

206Zawsze to powtarzamy, że na każdy rejon Polski kiedyś przyjdzie czas jeśli chodzi o powstawanie nowych znaczków. Dzisiaj swoje pięć minut ma Muzeum w Ostródzie, które mieści się w dawnym zamku krzyżackim. Kto wie, może to początek większej ilości ZT w województwie warmińsko-mazurskim ? 

Jakby jednak nie było to my wszystkich serdecznie zapraszamy do Ostródy, do zwiedzania zamku, muzeum i innych atrakcji turystycznych. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 10 sierpnia, ale tradycyjnie przed wizytą upewnijcie się w miejscu sprzedaży czy tak rzeczywiście będzie. 

Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Michałowi. To kolejny dowód na to, że także będąc na wyjeździe można przyczynić się do powstania nowych znaczków. Zachęcamy Was zatem do tego, by szerzyć znaczkową ideę nie tylko w swoich okolicach, ale wszędzie tam gdzie będziecie i uznacie, że obiekt zasługuje na znaczek.

ZAMEK KRZYŻACKI W OSTRÓDZIE  No. 206

Muzeum w Ostródzie mieści się w pokrzyżackim zamku, usytuowanym w pobliżu wschodniego nabrzeża Jeziora Drwęckiego u ujścia rzeki Drwęcy. Budowę zamku w jego pierwotnym kształcie rozpoczął w połowie XIV wieku ówczesny komtur Günter von Hohenstein. Była to budowla charakterystyczna dla tzw. domu konwentu, siedziby nie tylko administracyjnej, ale pełniącej również funkcje klasztorne dla przebywających tam członków Zakonu – braci-rycerzy i braci-księży. Nowe założenie wzniesiono na kamiennej podmurówce, na planie zbliżonym do kwadratu. Posiadało ono cztery skrzydła, każde o szerokości ok. 14,3 m, z bramą wjazdową i mostem zwodzonym umieszczonymi od zachodu. Wszystkie skrzydła były podpiwniczone i posiadały trzy kondygnacje naziemne. Na parterze znajdowały się głównie pomieszczenia gospodarcze. Piętro przeznaczone było na pomieszczenia mieszkalne rycerzy-zakonników, komnaty komtura, pokoje gościnne i kaplicę zamkową. Najwyższa kondygnacja była piętrem obronnym. Znajdowały się tam również pomieszczenia spichrzowe z rezerwami zboża. We wschodnim skrzydle mieściła się zbrojownia, gdzie przechowywano zapasy różnego typu uzbrojenia. Już pod koniec XIV wieku zamek zaopatrzony był w broń palną w postaci hakownic i dział z odpowiednim zapasem kamiennych kul. Dziedziniec otaczały dostawione do murów krużganki zapewniające wewnętrzną komunikację. Na ówczesny kształt zamku istotny wpływ miał pożar z 1788 roku oraz działania wojenne armii sowieckiej w 1945 roku. Wtedy też zamek pozostał w ruinie do końca lat 70-tych.7.08.2017

KOLEKCJA ZNACZKÓW NA STRONIE INTERNETOWEJ

Dzisiaj zdecydowaliśmy się opublikować krótki poradnik o tym, jak na znaczkowej stronie internetowej stworzyć wirtualną kolekcję zagranicznych znaczków turystycznych. Pewnie spora grupa osób wiele wie na ten temat, ale mimo wszystko zachęcamy do przeczytania tego materiału.

Jest to piąta część poradnika o tajnikach naszej strony. Na to jakie tematy podejmujemy w jego poszczególnych cześciach wpływ macie Wy kolekcjonerzy, dlatego jeśli tylko coś na naszej stronie sprawia Wam problemy, czegoś nie rozumiecie lub nie działa Wam tak, jak myślicie, że powinno działać, to dajcie nam znać, a my postaramy się wszystko dokładnie opisać w kolejnych częściach poradnika.

A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z aktualnym tematem.

Więcej informacji1.08.2017

Kuźnia RaciborskaDziś także podwójna znaczkowa premiera, z tą jednak różnicą, że jeden ze znaczków to Znaczek Okolicznościowy. Dzisiejsze znaczki to namacalny dowód na to, że także zwykli kolekcjonerzy mogą sami, w swoim miejscu zamieszkania zainicjować powstanie nowych znaczków. Tym razem znaczki zostały wydane pod wpływem działań Andrzeja, który znaczkową ideą zaraził pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Za niniejsze działania serdecznie dziękujemy Andrzejowi i zachęcamy innych kolekcjonerów, by znaczkową pasją zarażali ludzi w swoich miejscowościach.

A tymczasem przechodzimy do konkretów czyli wiadomośći, które interesują Was najbardziej, a więc terminy dostępności znaczków. Otóż ZO No. 40045 dostępny będzie w sprzedaży od 7 sierpnia, natomiast ZT No. 617 dostępny będzie w swoim punkcie sprzedaży już od 4 sierpnia. Po więcej informacji nt. dzisiaj zaprezentowanych znaczków zapraszamy na ich podstrony i zachęcamy do wizyty w Kuźni Raciborskiej, Rudach i okolicach.

KOLEJ WĄSKOTOROWA W RUDACH  No. 617

Miłośnicy kolei wąskotorowej mogą tutaj skorzystać z przewozu turystycznego zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową na odcinku 6 km z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r. Pierwszego marca 1993 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A. Zabytkowa stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych.31.07.2017

RogoźnoWiemy, że pragniecie kolejnych znaczków i dlatego dziś w ostatni dzień miesiąca przedstawiamy dwa kolejne krążki, które tym razem pojawią się w Rogoźnie. O przedstawionych na znaczkach obiektach możecie sobie poczytać w opisach, a my w tym miejscu informujemy tylko, że znaczki w sprzedaży dostępne będą od 1 sierpnia. Zapraszamy zatem do Rogoźna i zwiedzania tutejszych obiektów. 

17. POŁUDNIK W ROGOŹNIE  No. 274

Przez sam środek Rogoźna przebiega 17. południk długości geograficznej wschodniej. Południk oddalony jest 1168 km od Greenwich, oprócz Rogoźna na 17 południku leżą również Słupsk, Poznań i Wrocław. 17. południk przebiega przez 18 państw: Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię, oraz Republikę Południowej Afryki. We wrześniu odbywa się coroczny "Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk". Jest to okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących swoje wielkie, podróżnicze przygody. A wszystko to w wyjątkowej atmosferze oraz niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską. We Wrocławiu 17. południk nazywany jest „szczęśliwym południkiem” i przecina m.in. Most Milenijny. W Gminie Rogoźno planowane jest wydarzenie związane z 17. południkiem, które wpisze się w coroczny kalendarz i będzie dodatkową atrakcją związaną z ciekawym położeniem miasta.

MUZEUM REGIONALNE W ROGOŹNIE IM. WOJCIECHY DUTKIEWICZ  No. 275

Powstałe w 1983 roku Muzeum Regionalne w Rogoźnie mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828 (rozbudowanego w latach 1911 – 1913). Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 r. oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali sesyjnej z końca XIX w. Dnia 3 maja 1991 r. Muzeum otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz. Część ekspozycyjna Muzeum liczy ponad 350 m 2, na którą składają się trzy wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza oraz sale wystaw czasowych, w których prezentowanych jest od 4 do 7 wystaw rocznie. Do czerwca 2017 r. zorganizowano 247 wystaw czasowych. Zbiory liczą ponad 8000 eksponatów i są stale powiększane poprzez dary, zakupy i pracę własną przyrodników. Muzeum prowadzi bogatą działalność edukacyjną w formie lekcji muzealnych, wykładów i konkursów. Do tradycji weszły też imprezy plenerowe organizowane przez Muzeum od ponad 20 lat takie jak: Ognisko pod dębem Przemysł II w Marlewie (w pierwszą sobotę po 8 lutego) i Jarmark na św. Wita (w połowie czerwca). Od 2006 roku Muzeum uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów.25.07.2017

ZT Muzeum KarkonoskieDzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować wizerunki najnowszych znaczków turystycznych, które już niebawem pojawią się w sprzedaży w oddziałach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Widoczne na grafice znaczki już w najbliższy czwartek 27 lipca będą dostępne dla turystów (warto jednak wcześniej zadzwonić i się upewnić), a tymczasem wszystkich zapraszamy do planowania odwiedzin w obiektach, które zostały przedstawione na znaczkach. Są to kolejno: 

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW W SZKLARSKIEJ PORĘBIE  No. 83

MUZEUM KARKONOSKIE W JELENIEJ GÓRZE  No. 91

MUZEUM HISTORII I MILITARIÓW W JELENIEJ GÓRZE  No. 93

Dla nas dzisiejsza publikacja jest szczególna, bowiem zamyka ona pulę numeryczną w pierwszej setce znaczków. Wiecie doskonale, że staramy się, by luk w numeracji było jak najmniej i oto kolejny dowód na to, że nam się to udaje. Tradycyjnie znaczkowych turystów poprosimy o fotki przedstawiające w.w. miejsca i liczymy też na to, że jak zwykle będziecie nam podsyłali relacje z wizyt w oddziałach muzeum Karkonoskiego.24.07.2017

698Wypoczywających nad polskim morzem na pewno ucieszy ta informacja, zresztą pewnie nie tylko ich. Otóż już od środy 26 lipca na stacji kolejowej w Rewalu gdzie znajduje się "Wystawa Miniatur Kolejowych", pojawi się najnowszy znaczek turystyczny. Jeśli więc wypoczywając w tych okolicach nie trafiliście na ładną pogodę, albo trafiliście, ale nudzi Was plażowanie to warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, że obok modeli funkcjonuje tu prawdziwa kolej. Zapraszamy i czekamy na Wasze relacje.

WYSTAWA MINIATUR KOLEJOWYCH W REWALU  No. 698

8 unikatowych makiet kolejowych z jeżdżącymi pociągami, ponad 100 metrów torów, blisko 1000 zabytkowych i współczesnych modeli lokomotyw i wagonów, a do tego dziesiątki pojazdów, niezliczone scenki rodzajowe, interaktywne elementy, piękne krajobrazy oraz "ZŁOTY POCIĄG". To tylko część ekspozycji, z której składa się „Wystawa Miniatur i Makiet Kolejowych w Rewalu”. Modele w pięciu różnych skalach modelarskich wykonane są zarówno z kartonu, jak i drewna czy metalu. Tutaj kreatywnie można spędzić wolny czas. W budynku dworca znajduje się także kawiarnia, sklepik z pamiątkami oraz kolejowy kącik zabaw dla dzieci. A tuż obok przebiega linia czynnej kolei wąskotorowej. Kolej w tym wydaniu to wspaniała zabawa zarówno dla miłośników przygód, precyzji, modelarstwa oraz techniki w każdym wieku.14.07.2017

BukTuż przed weekendem mamy dla Was podwójną znaczkową premierę. Tym razem chcemy Was zaprosić do miasta Buk, gdzie już od 20 lipca w sprzedaży dostępne będą prezentowane poniżej znaczki.  Mamy nadzieję, że zwiedzając miasto każdy znajdzie coś dla siebie, a do najmłodszych turystów historia miasta dotrze za pośrednictwem legendy zobrazowanej właśnie na znaczku. Zapraszamy.

MIASTO I GMINA BUK - LEGENDA O DRZEWIE BUKOWYM I KSIĘCIU MIESZKU I  No. 259

Przeszło tysiąc lat temu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasto Buk rosła prastara puszcza. Mieszko I wraz ze swoją świtą wyruszył na polowanie. Tego dnia sprzyjało im szczęście. Potężny żubr ukazał się ich oczom. Zwierzę usłyszawszy tętent końskich kopyt rzuciło się do ucieczki, jednak strzały zwinnych łuczników dosięgły celu. Pod wielkim bukiem książę zadał zwierzęciu ostatni cios. Upojony zwycięstwem Mieszko I zasnął pod starym bukiem po czym wyzionął ducha. W miejscu gdzie zasnął Mieszko I wyrósł piastowski gród, a puszcza z biegiem lat ustąpiła miejsca polom uprawnym. To właśnie wokół tego legendarnego drzewa zbudowano pierwszą osadę, a znane z legendy drzewo bukowe obok klucza św. Piotra do dziś widnieje w herbie miasta.

SYNAGOGA W BUKU  No. 260

Synagoga w Buku znajduje się przy ul. Mury 6, jest jedną z nielicznych pamiątek po społeczności żydowskiej w Buku. Budynek wraz z istniejącą do dziś szkołą talmudyczną powstał w latach 1900-1905. Architektonicznie synagoga reprezentuje styl neoromański. Jest to budynek z cegły, dwukondygnacyjny, kryty dachówką. Na wysokości parteru elewacja zdobiona boniami. Mimo iż nic nie przetrwało z oryginalnego wyposażenia, to doskonale zachował się natomiast piękny wystrój zewnętrzny synagogi, w tym oryginalna fasada z trzema wejściami, w środku dla mężczyzn, a dwoma bocznymi dla kobiet. Na frontowej ścianie zachowało się miejsce na tablice dziecięciu przykazań. Detalami wskazującymi na pierwotne przeznaczenie obiektu są także gwiazdy Dawida zdobiące balustradę babińca. Od 2 listopada 2009 synagoga jest ponownie własnością Gminy Buk. Obecnie trwają prace nad adaptacją byłej synagogi na budynek o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym.13.07.2017

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Przy okazji ostatniej premiery ZK zapowiadaliśmy, że to jedynie część ze znaczków, które przygotowaliśmy. Dziś publikujemy kolejne dwa Znaczki Kolekcjonera, na których kolejno przedstawiono wizerunki żbika i bardziej wszystkim znanego żubra.

Znaczki KolekcjoneraMamy nadzieję, że najbardziej aktywni kolekcjonerzy już wkrótce wejdą w posiadanie najnowszych znaczków, a tymczasem my pracujemy nad kolejnymi.

Tradycynie zachęcamy, by zapoznać się z morfologią i biologią dziś przedstawionych zwierząt. Kto wie, może podczas wędrówek spotkacie je na swojej drodze, a wówczas będziecie wiedzieli z czym macie do czynienia.

Wszystkich nowych "znaczkomaniaków" zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej, której elementem są przedstawione powyżej znaczki. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie w lewym menu strony. Zapraszamy do zabawy.12.07.2017

WAKACYJNA PRZERWA W WYSYŁKACH

urlop25 czerwca publikowaliśmy komunikat wakacyjny, który jednak z wakacjami tyle miał wspólnego, że powstał na ich początku. Wielu z Was, swoje wakacje i urlopy już odbyło, a teraz pora na odpoczynek dla nas. Ogłaszamy więc „urlop Znaczków Turystycznych”.

Nie panikujcie jednak, bo „urlop” dotyczy tylko wysyłek, a poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Otóż jak co roku, także i teraz robimy krótką bo dwutygodniową przerwę w wysyłkach brakujących znaczków i innych materiałów. Od 15 do 30 lipca nie będą realizowane żadne zamówienia, bo fizycznie nie będzie osoby, która zwykle przygotowuje i wysyła paczki. Prosimy zatem o Waszą wyrozumiałość, a wszelkie zamówienia sugerujemy złożyć zaraz na początku sierpnia.

Na płaszczyznach innych niż wysyłki działamy normalnie, można zatem do nas pisać z różnymi znaczkowymi pytaniami, można przesyłać materiały itp. Liczymy na Waszą wyrozumiałość i cierpliwość.

Z pozdrowieniami

Zespół Znaczków Turystycznych1.07.2017

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Premiera ostatnich Znaczków Kolekcjonera (ZK) miała miejsce w ostatnich dniach 2016 roku. Od tego czasu dzielnie próbowaliście stać się ich posiadaczami. Kilka osób już zbliżyło się do liczby 58 ZK, w związku z czym właśnie teraz nadszedł czas, by pokazać Wam kolejne znaczki z tej serii. Dziś jednak jedynie dwa z nich, ale niebawem pojawią się kolejne. Grafiki już są wykonane i nawet znaczki mamy już w centrali.

ZK2017A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami zwierząt prezentowanych na znaczkach. Oczywiście to tylko podstawowe dane, dlatego zachęcamy, by szczegółowych informacji poszukać w internecie. Okazuje się bowiem, że mając w naszym kraju takie "perełki" nie zawsze dostatecznie wiemy na ich temat. Mamy jednak nadzieję, że dzięki Znaczkom Kolekcjonera i opisom, które dla Was tworzyliśmy przez ostatnie lata, Wasza wiedza o zagrożonych wyginięciem zwierzętach nie jest szczątkowa. A jeśli ktoś szczególnie mocno zapragnie stać się posiadaczem tych znaczków, to zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i kompletowania kuponów.

Przypominamy, że znaczki te nie są dostępne w sprzedaży, a są nagrodą w tej właśnie grze i jedyny sposób na ich zdobycie to wytrwałe zbieranie znaczków i kompletowanie kolejnych dziesiątek kuponów. Jak widać na liście zdobywców ZK jest to możliwe. Zapraszamy do zabawy.28.06.2017

PIECZĄTKI ZNACZKOMANIAKÓW

pieczatkaOd listopada 2015 roku wśród polskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych spotkać można podobne do widocznej obok pieczątki. To swego rodzaju wizytówki kolekcjonerów, którzy pieczątek używają nie tylko do zaznaczenia swojej obecności w miejscu turystycznym, ale także do innych celów.

Po ostatnich spotkaniach kolekcjonerów otrzymujemy zapytania w sprawie pieczątek dlatego w tym roku nie jesienią, a już w wakacje postanowiliśmy zebrać zamówienia na kolejną partię pieczątek.

Od razu jednak uprzedzimy tych z Was, którzy nie są w temacie, że robimy pieczątki jedynie w trzech wzorach w ramach których spersonalizowane mogą być jedynie nazwa właściciela i miejscowość. Pozostałe elementy graficzne nie podlegają zmianom.


Więcej informacji

26.06.2017

261Dobijamy do końca miesiąca, ale mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem po dłuższej przerwie wracamy do Wielkopolski i okolic Lwówka, gdzie w sąsiedztwie wsi Zgierzynka znajduje się "Zgierzynieckie Uroczysko" i przedstawiona na znaczku wieża widokowa. O walorach turystycznych dowiecie się z opisu miejsca, a my informujemy, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od dnia 27 czerwca. Zapraszamy.

ZGIERZYNIECKIE UROCZYSKO - WIEŻA WIDOKOWA  No. 261

Zgierzynieckie Uroczysko, to obszar, który obejmuje nieckę Jeziora Zgierzynieckiego, w większości porośniętego szuwarami oraz otaczające je łąki, lasy łęgowe i grądy. Na obszar ten składają się dwa rezerwaty przyrody: "Rezerwat na Jeziorze Zgierzyniecki im. Bolesława Papi" (86,71 ha). Rezerwat został utworzony w 1974 roku, a zadaniem jego jest ochrona siedlisk ptaków wodno - błotnych. Drugi, to "Rezerwat przyrody Wielki Las" (78,96 ha), utworzony w 1959 roku, a do obecnych granic powiększony w 2003 roku. Rezerwat chroni kompleks lasów liściastych naturalnego pochodzenia, wraz z zachodzącymi procesami. Obszar ten został również objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Rezerwaty są bardzo sprzyjającym środowiskiem dla wielu gatunków ptaków. Zaobserwowano na tym terenie około 160 gatunków w tym ponad 100 lęgowych. W roku 2014, z myślą o miłośnikach przyrody i turystach, z inicjatywy sołectwa Zgierzynka, powstała wieża widokowa. Jest to idealne miejsce do obserwacji tego uroczego miejsca. We wsi Zgierzynka, u sołtysa, istnieje możliwość wypożyczenia lornetki.25.06.2017

KOMUNIKAT NA ROZPOCZĘCIE WAKACJI

Komunikat wakacyjnyDrodzy Znaczkomaniacy,

Nadeszły wakacje i zapewne niebawem wielu z was spakuje plecaki i ruszy w świat szlakiem znaczka turystycznego. Tradycyjnie lipiec i sierpień jest dla nas okresem wzmożonej pracy, dlatego w tym miejscu mamy dla Was niezwykle ważny komunikat, który wszystkim niewtajemniczonym pozwoli rozeznać się w sytuacji, a nam pomoże w organizacji pracy. Tekst podzieliliśmy na kilka ważnych części i bardzo prosimy o ich wnikliwą lekturę.

E-mail to świętość

Podstawową formą kontaktu z nami jest poczta e-mail. W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani różnymi wiadomościami i niestety okazuje się, że wysyłane są one gdziekolwiek. Pragniemy zatem przypomnieć, że do Waszej dyspozycji posiadamy następujące skrzynki e-mail i tylko na nie prosimy wysyłać wiadomości – każda skrzynka ma swoje przeznaczenie i o tym poniżej.


Więcej informacji

24.06.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA W ŁĘKNICY

Targi Tour Salon w PoznaniuMijają dwa tygodnie od spotkania kolekcjonerów w Łęknicy i właśnie na dzisiaj zaplanowaliśmy publikację relacji z tego spotkania. Jak wspominaliśmy ostatnio, brakuje nam rąk, dlatego tym razem o napisanie kilku zdań podsumowujących poprosiliśmy Hanię.

Nie chcieliśmy wymuszać żadnego terminu (sami wiemy jak ciężko pisze się pod presją czasu), a sami zajęliśmy się zebraniem i obróbką zdjęć. Tymczasem po raptem dwóch dniach otrzymujemy e-maila z gotowym tekstem, co nas bardzo ucieszyło, bo dzięki temu, że Hania z Andrzejem zgodzili się opracować materiał z Łęknicy, przynajmniej tym razem możemy go opublikować w terminie.

Zapraszamy w związku z tym do przeczytania relacji z tego spotkania i gorąco zachęcamy do pisania własnych materiałów. Jest w naszym gronie conajmniej kilka talentów, więc trzeba je odkryć :-) 

Relacja z II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów w Łęknicy >>23.06.2017

181Właśnie rozpoczęły się wakacje i w takim dniu mamy dla Was wyjątkową znaczkową premierę. Oto światło dzienne ujrzał znaczek turystyczny przedstawiający trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech. Jest to tym samym kolejny dwustronny znaczek w Polsce i jednocześnie zapowiedź krótkiej serii "Trójstyki granic Polski". Mamy nadzieję, że ten pierwszy z serii znaczek zapoczątkuje jej kolejne części, a jak zapewne widzicie na załączonej grafice, miejsc takich mamy w Polsce sześć. Za pomysł graficzny rewersu znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Janowi z Krosna Odrzańskiego i mamy nadzieję, że zarówno awers jak i rewers znaczka bardzo Wam się spodobają. 

Zachęcamy Was zatem nie tylko do odwiedzenia Jaworzynki i tutejszego bardzo urokliwego trójstyku, ale także do przekonywania innych miejsc, trójstyków, by taki znaczek powstał. A jeśli w najbliższym czasie będziecie na jednym z pozostałych trójstyków, to bardzo prosimy o wykonanie i przesłanie nam aktualnych fotografii. Przedstawiony powyżej znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

TRÓJSTYK GRANIC POLSKA - SŁOWACJA - CZECHY  No. 181

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).22.06.2017

184Do grona dolnośląskich znaczkowych miejsc turystycznych od dzisiaj dołączyła Piernikarnia Śląska w Niemczy. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin tego miejsca i będziemy zadowoleni jeśli po swojej wizycie podzielicie się wrażeniami i fotkami. Znaczek już jest dostępny w sprzedaży  - wystarczy tylko zarezerwować sobie wolny czas i można odwiedzać to miasteczko i rzecz jasna piernikarnię.

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA W NIEMCZY  No. 184

Piernikarnia Śląska w Niemczy to „żywe muzeum” tradycji regionu oraz manufaktura historycznych pierników. Tradycje piernikarskie są jednymi z najstarszych elementów kultury Śląska, a ich korzenie sięgają czasów pogańskich. Zwyczaj wypiekania pierników ma swe potwierdzenie źródłowe już w 1293 r. w Świdnicy, stanowiąc najstarszą wzmiankę o piernikarzach w Europie Środkowej. Od średniowiecza, aż po początki XX w. na terenie całego historycznego Śląska piernikarze wyrabiali niezwykłe przysmaki jakimi są pierniki. Tradycja ta była obecna w niemal każdym mieście regionu. Największy rozkwit piernikarstwa na Śląsku przypada na XVII i XVIII w., a jego głównymi ośrodkami były Wrocław, Nysa i Świdnica. Szczególnie piękne są misternie rzeźbione formy piernikarskie z tego czasu. W Piernikarni w Niemczy można poznać tajniki tego współcześnie zapomnianego rzemiosła. Przygotowana ekspozycja przybliża historię, bogatą symbolikę oraz znaczenie pierników w kulturze regionalnej. Dzięki pracowni piernikarskiej można obejrzeć zwyczajowe, drewniane formy, dotknąć tradycyjnych składników, a także poczuć ich niezrównany zapach.20.06.2017

180Tak dobrze rozpoczęty tydzień trzeba zacnie kontynuować, w związku z tym dzisiaj kolejna znaczkowa premiera. Tym razem znaczek turystyczny pojawił się w Beskidzie Śląskim, a dokładnie w Schronisku "Soszów". Przedstawiony w dzisiejszym komunikacie znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 21 czerwca. Zachęcamy zatem, by skierować swe wędrówki właśnie w te strony.

SCHRONISKO "SOSZÓW" - WISŁA  No. 180

Schronisko „Soszów” położone jest tuż przy granicy polsko – czeskiej na zachód od Wisły w siodle pomiędzy Wielkim i Małym Soszowem, bezpośrednio przy szlaku turystycznym Czantoria-Stożek . Powstało w 1932 roku, a wybudował je Paweł Polok, który w tym czasie prowadził tutaj prywatne schronisko. W późniejszych latach obiekt prowadziła córka Poloka, Anna wraz z mężem Janem Gajdzicą. Na początku II wojny światowej Gajdzica został wywieziony na przymusowe roboty, a w 1944 roku powołano go do niemieckiej armii, skąd zdezerterował, by do końca wojny pozostawać w ukryciu. Wykorzystując nieobecność gospodarza zabrzański Beskiden-Verein wymusił na żonie Gajdzicy dzierżawę obiektu, który później próbowano także bezskutecznie przejąć i pozbyć się dotychczasowych właścicieli. Po wojnie schronisko rozbudowano, natomiast w 1947 roku utworzono w nim stację turystyczną Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Cieszynie. W 1979 roku obiekt ponownie przeszedł w prywatne ręce. Obecnie Schronisko posiada 33 miejsca noclegowe. W jego pobliżu znajduje się górna stacja kolejki linowej i narciarskie szlaki zjazdowe.19.06.2017

ZT KościerzynaWczoraj obiecaliśmy atrakcyjny poniedziałek i aby nie być gołosłownym czas wcielić nasze słowa w czyn. Rzecz jasna pisząc o atrakcjach mieliśmy na myśli kolejną znaczkową premierę, ale tym razem potrójną i przez to właśnie bardzo atrakcyjną. Pomijamy już fakt, że to kolejne w ostatnim czasie znaczki z województwa pomorskiego, znak, że także tutaj znaczkowa idea znalazła zrozumienie.

Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do Kościerzyny, gdzie wśród wielu atrakcji na uwagę zasługuje Muzeum Ziemi Kościerskiej ze swoimi oddziałami. Na pewno każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego polecamy zwiedzanie tego miasteczka i placówek muzealnych właśnie teraz, kiedy zaczynacie planować wakacyjne wycieczki. 

Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży dostępne będą od 20 czerwca.  

MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ W KOŚCIERZYNIE  No. 712

MUZEUM AKORDEONU W KOŚCIERZYNIE  No. 713

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE  No. 714

A jeśli już dotrzecie do Kościerzyny, to bardzo Was prosimy byście oprócz relacji z odwiedzonych miejsc podsyłali nam także fotografie ukazujące te obiekty, ich wnętrza i eksponaty. Na pewno wzbogacą one znaczkową galerię i pozwolą innym turystom zapoznać się wstępnie z danym miejscem.18.06.2017

413Czasem nasze plany weryfikuje życie i tak też się stało tym razem. Premiera tego znaczka była przewidziana dopiero za kilka dni, a tymczasem proboszcz miejscowej parafii zrobił wszystkim niespodziankę i znaczek już od kilku dni jest dostępny w sprzedaży. Przedstawiamy zatem najnowszy krążek z województwa dolnośląskiego (dosłownie rzut beretem od granicy z  woj. wielkopolskim). Piękna architektura i podobno równie ciekawy wystrój. Znaczek powstał z okazji jubileuszu 400-lecia kościoła w Sułowie Wielkim i już stał się hitem wśród parafian. Liczymy zatem, że i Wam się spodoba, a tymczasem zachęcamy do planowania wizyt w tym miejscu i nie zapomnijcie podesłać nam fotek do znaczkowej galerii.

KOŚCIÓŁ ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W SUŁOWIE WIELKIM  No. 413

Kościół w Sułowie Wielkim został wzniesiony w 1617 roku na miejscu dawnego XV wiecznego kościoła. W latach 1656-1673 w miejsce katolickiego kościoła wybudowano nowy, protestancki, zostawiając wcześniejszą wieżę. Kolejne modernizacje kościoła miały miejsce w XIX i XX wieku, a w latach 1911-1913 odbudowano wieżę. Budowla o konstrukcji szkieletowej została wzniesiona na planie krzyża greckiego. Otwory okienne niewielkie, w kształcie kwadratów, zarówno w dolnej jak i górnej kondygnacji. Część okien w górnej kondygnacji o wydłużonym kształcie i ściętych narożnikach. Dachy kryte są gontem. We wnętrzach zachowały się m.in. prospekt organowy oraz XVII wieczne ławki. W ołtarzu znajdują się rzeźby Marii z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Katarzyny, a jego część stanowi pejzaż architektoniczny, z dominującym nad nim zamkiem z wieżą obronną. Barokowa ambona z 1674 roku w części centralnej posiada obraz przedstawiający św. Jana Ewangelistę, Chrystusa nauczającego w łodzi, św. Łukasza, św. Marka i św. Mateusza. Warta uwagi jest także loża kolatorska z malowanym orłem Piastów śląskich. Kościół od 1961 roku jest wpisany do rejestru zabytków.17.06.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA W KALISZU

Targi Tour Salon w PoznaniuWiemy, że spotkanie w Kaliszu to dla Was już prehistoria. Wiemy, że to nie jedyna zaległość jaką mamy, ale zrozumcie naszą sytuację, w której mając tylko dwie dłonie trudno ogarnąć aktualne sprawy, a co dopiero historyczne :-).

O swoich zaległościach jednak pamiętamy, spać przez nie nie możemy i w każdej wolnej chwili staramy się je zniwelować, czego przykładem jest ta oto zaległa relacja ze spotkania kolekcjonerów, które pod koniec kwietnia miało miejsce w Kaliszu.

Oddajemy więc w Wasze ręce, jeszcze ciepły tekst i nieco przestygłe już fotki z tegoż spotkania. Może nic nowego i odkrywczego nie napisaliśmy, ale pewnie miło Wam będzie powrócić do tych chwil, a nieobecnym na spotkaniu wreszcie z pierwszej ręki dowiedzieć się czegoś więcej niż to co napisano w prasie

Relacja z Regionalnego Spotkania w Kaliszu >>13.06.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT SZCZEGÓŁOWY

Drodzy turyści i pasjonaci Znaczków Turystycznych. Mamy już niemal połowę czerwca i lada chwila dla wielu z Was rozpoczną się wakacje i upragniony czas odpoczynku. Tuż po wakacjach nadejdzie jesień i jak to zwykle bywa odbędzie się kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych

Po ostatnich spotkaniach, w których uczestniczyło rekordowo wielu turystów, jesteśmy mile zaskoczeni Waszym turystycznym entuzjazmem i chęcią do kolejnych spotkań w kolekcjonerskim gronie. Nie zawsze każdy z Was może uczestniczyć w spotkaniach regionalnych, dlatego będzie nam bardzo przyjemnie spotkać się z Wami podczas dorocznego święta kolekcjonerów ZT, które w tym roku będzie miało miejsce w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 5-8.10.2017.

Rezerwujcie zatem swój czas, planujcie pod tym kątem ewentualne podróże i koniecznie zapoznajcie się z poniższym komunikatem, gdzie oprócz ramowego planu spotkania podaliśmy szczegóły dotyczące cen wyżywienia i noclegów, a także zwiedzania poszczególnych obiektów. Wszelkie informacje znajdują się poniżej.


Więcej informacji

12.06.2017

708Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich sympatyków znaczków turystycznych o nowych krążkach jakie za kilka tygodni pojawią się w Helu. Już 29 czerwca podczas Święta Miasta nastąpi uroczysta inauguracja pierwszego helskiego ZT, a dzień później czyli 30 czerwca znaczek będzie dostępny w sprzedaży w Informacji Turystycznej przy ul. Kuracyjnej 26. Zapraszamy do odwiedzania tego urokliwego zakątka Polski i liczymy na wakacyjne pocztówki z Helu. 

HEL - POCZĄTEK POLSKI  No. 708

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej, znane jako ośrodek turystyczny oraz ośrodek rybołówstwa. Niemal ze wszystkich stron miasto otoczone jest rzez wody Morza Bałtyckiego, a tylko od północno-zachodniej strony wąskim fragmentem lądu połączone jest z Jastarnią i dalej Władysławowem. Znaczenie nazwy Hel nie zostało do końca wyjaśnione, ale jednym z nich jest tłumaczenie jakoby nazwa ta oznaczała „wydmę, pustkowie, cypel”. Pierwsze wzmianki o Helu pochodzą z 1198 r. W XIII w. ówczesna wieś stała się jednym z najważniejszych centrów handlowych regionu. Prawa miejskie otrzymał już przed 1266 rokiem. Na przestrzeni lat Hel intensywnie się rozwijał, ale ostatecznie ustąpił pobliskiemu Gdańskowi. Prawa miejskie stracił w roku 1872. W 1893 r., kiedy we wsi został zbudowany port rybacki powstrzymano upadek Helu. Stał się on wtedy schronieniem dla statków rybackich, ale także popularnym celem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu, a później także miejscowością uzdrowiskową. Prawa miejskie odzyskał po 1945 roku.8.06.2017

412Dokładnie 399 dni temu swoją premierę miał 444 ZT w Polsce. Dziś pora na 555 znaczek w kolejności, który tym razem przedstawia znany Wam już rawicki ratusz, a nosi numer 412. Pozostając w tematyce znaczków i magii liczb dzisiejszy krążek to 25 w tym roku znaczek z Wielkopolski, a 45 w skali całego kraju. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od poniedziałku 12 czerwca, ale jak zwykle zachęcamy by wcześniej upewnić się telefonicznie czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś nieprzewidziane opóźnienia bądź przyspieszenia.

Mamy nadzieję, że podobnie jak inne znaczki, także ten zachwyci Was szczegółami, a jeśli chodzi o szczegóły architektoniczne obiektu, to najlepiej będzie jeśli zapoznacie się z poniższym opisem. 

RATUSZ W RAWICZU  No. 412

Pierwszy drewniany ratusz w Rawiczu został wybudowany krótko po tym, jak w 1638 r. król Władysław IV wydał akt lokacyjny Rawicza, który wybudowany został przez Adama Olbrachta Przyjemskiego na tzw. surowym korzeniu. Ratusz spłonął jednak podczas potopu szwedzkiego. Fundamenty pod nowy ratusz położono w roku 1683, ale dalsze prace budowlane rozpoczęto dopiero po roku 1753. W 1783 na ratuszu dzięki burmistrzowi Krystianowi Styeglerowi zainstalowano pierwszy w Polsce piorunochron. Początkowo w budynku ratusza oprócz magistratu znajdowała się także komora celna z wagą miejską, a także posterunek straży oraz areszt. Władze miejskie urzędowały w ratuszu do lat 70. XX wieku, kiedy to w 1974 roku w budynku urządzono Muzeum Ziemi Rawickiej. Budynek ratusza został wybudowany w stylu barokowym, na planie prostokąta. Pokryty jest mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi poddasze. Po środku dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka z zegarem, zwieńczona blaszanym hełmem. Wewnątrz ratusza zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami, natomiast na zewnątrz nad portalem wejściowym umieszczono kartusz z herbami właścicieli Rawicza, a po przeciwnej stronie budynku kartusz z herbem Rawicza.7.06.2017

440Już niebawem, dosłownie za dwa dni rozpocznie się spotkanie kolekcjonerów w Łęknicy. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów pojawi się taki oto znaczek turystyczny promujący miasto. Uczestnicy spotkania rzecz jasna jako jedni z pierwszych będą mieli okazjię nabyć ów znaczek, natomiast wszystkich innych turystów, którzy jeszcze nie zwiedzali tej części Polski, zachęcamy do odwiedzin tego urokliwego miasteczka. 

MIASTO ŁĘKNICA  No. 440

Łęknica to najmniejsza gmina miejska woj. lubuskiego, liczy 2600 mieszkańców. Położona jest na wysokości 155 m n.p.m. nad graniczną Nysą Łużycką, na terenie historycznych Łużyc. Miejscowość utworzona została po II wojnie światowej z prawobrzeżnego Bad Muskau (łuż. Mużaków) oraz dawnej wsi Lugknitz. W 1956 r. stała się osiedlem, a w 1969 r. uzyskała prawa miejskie. Miasto było ośrodkiem przemysłowego przetwarzania miejscowych surowców: węgla brunatnego, glin i iłów ceramicznych oraz piasków szklarskich. Po przemianach społeczno-ustrojowych cały przemysł w Łęknicy upadł. Na terenach przy moście granicznym powstał największy na zachodniej granicy Polski bazar tzw. Manhattan. Miasto powoli zmieniało swój charakter na handlowo-usługowo-turystyczny. Łęknica stanowi ważny euroregionalny węzeł ścieżek rowerowych, leży na początku drogi krajowej nr 12 oraz posiada pięć mostów granicznych na Nysie Łużyckiej. Jako miejscowość o znaczących nie tylko w Polsce walorach turystycznych, Łęknica „odkryta” została dopiero po 1990 roku. W tym czasie udokumentowano istnienie Parku Mużakowskiego również po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej oraz osobliwości geologiczno-górnicze na tzw. Łuku Mużakowa. Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a atrakcje geologiczno-górnicze uzyskały status Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To właśnie tymi walorami i różnorodnymi krajobrazami Łęknica zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów.<< 1 5 10 15 20 25 30 31 32 33 34 35 40 45 50 55 >>