Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!
<< 1 5 10 15 20 25 30 32 33 34 35 36 40 45 50 55 >>

22.08.2017

276Po kilku tygodniach przerwy wracamy ze znaczkowymi premierami do Wielkopolski. I jest to doskonały moment na premierę dzisiejszego znaczka, w przeddzień 116. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich.

Oddajemy więc w Wasze ręce kolejny wyjątkowy znaczek turystyczny i gorąco zachęcamy do tego, by właśnie teraz korzystając z okazji jaką jest pojawienie się znaczka, odwiedzić Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich.

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy jest już dostępny w muzeum, a jego personel już na Was czeka. Wierzymy, że jak zwykle nie zawiedziecie. Czekamy na Wasze zdjęcia i relacje i nie zapominajcie o rozpowszenianiu tej informacji.

MUZEUM REGIONALNE IM. DZIECI WRZESIŃSKICH  No. 276

Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r.  Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.21.08.2017

487Zaczynamy kolejny tydzień i dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać dwa nowe znaczkowe miejsca turystyczne zlokalizowane na wschodzie kraju, który cały czas ma jeszcze niewiele znaczków. 

Miejsca te są bezpośrednio i pośrednio związane z osobą znanego chyba wszystkim Henryka Sienkiewicza i są to:

MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W WOLI OKRZEJSKIEJ  No. 487

KOPIEC HENRYKA SIENKIEWICZA W OKRZEI  No. 488

Powstanie tych znaczków zawdzięczamy pasji kolekcjonerskiej, która padła na podatny grunt, ale też zrozumieniu znaczkowej idei przez dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Macieja Cybulskiego. Wszystkim osobom, które miały jakikolwiek wpływ na ich powstanie serdecznie dziękujemy. 

O samym muzeum, kopcu, ale też o innych równie ciekawych obiektach związanych z Henrykiem Sienkiewiczem możecie poczytać w opisach dzisiejszych znaczków. My zaś zapraszamy do planowania swoich wycieczek w te okolice i liczne relacje z ich zwiedzania. Informujemy też, że przedstawione znaczki są już dostępne w sprzedaży.18.08.2017

SPOTKANIE OGÓLNOPOLSKIE - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Od ostatniego komunikatu otrzymujemy całą masę przeróżnych pytań związanych z VI Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Pewne rzeczy od lat nie ulegają zmianie, ale my cierpliwie odpowiadamy, a mimo to pytania powracają. W dzisiejszym newsie zebraliśmy pytania z ostatniego tygodnia i publikujemy je wraz z odpowiedziami, żeby nie robić tego samego za każdym razem.

Ponadto dla Waszej wygody zarówno stronę internetową jak i profil na facebooku uzbroiliśmy w grafiki przypominające o spotkaniu oraz inne elementy nawigacyjne ułatwiające odnalezienie konkretnych informacji. Jeśli jednak nie widzicie zmian na naszej stronie to proponujemy byście mając otwarte okno przeglądarki wcisnęli kombinację klawiszy CTRL + F5 lub CTRL + SHIFT + R aby zaktualizować widok w przeglądarce. Zatem zaczynamy.

1. Czy muszę uczestniczyć we wszystkich dniach spotkania ?

Nie, nie ma takiego przymusu. Każdy sam decyduje czy bierze udział we wszystkich czterech dniach spotkania czy też w dwóch lub jednym. Warto jednak zaznaczyć, że czwartek standardowo jest dniem przyjazdów, a wieczór poświęcony jest rozmowom towarzyskim. Niedziela natomiast jest dniem rozstania ze znaczkową bracią i zwykle po śniadaniu każdy rusza w swoją stronę.


Więcej informacji

16.08.2017

KUPONY I ZASADY GRY KOLEKCJONERSKIEJ

kuponyNa początku roku postanowiliśmy nieco szerzej opisać karteczkę, która przymocowana jest do znaczka turystycznego. Na samym jej dole znajduje się kupon, o którym więcej dowiecie się z dzisiejszego materiału.

Jak widzicie staramy się reagować na Wasze potrzeby, a ostatnio jedną z nich jest konieczność ponownego przypomnienia zasad gry kolekcjonerskiej. Oczywiście zasady te opisaliśmy już dawno temu, a dostępne są pod trzecią pozycją lewego menu. Niestety mimo wszystko mało kto tam zagląda, a później jest wielce rozczarowany gdy zwracamy przesłane do nas kupony.

Zapraszamy zatem do przeczytania poniższego artykułu szczególnie uważnie, a na pewno przyda się zdobyta w ten sposób wiedza.

Jak zapewne zauważyliście kupony umieszczone na karteczce posiadają różne kolory. W ten sposób określona jest przynależność danego kuponu do odpowiedniego państwa biorącego udział w grze kolekcjonerskiej. Kolory te odpowiadają flagom poszczególnych państw i pierwsza zasada jest taka, że nie mieszamy ich ze sobą.


Więcej informacji

14.08.2017

415Kiedyś żartobliwie pisaliśmy, że wszystkie drogi prowadzą do Barda i że prędzej czy później znaczkowy turysta tutaj w końcu trafi. Jak sami wiecie pretekstów do powrotu w te miejsca jest dużo, bo już kilka znaczków w tej miejscowości powstało na przestrzeni lat, a dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać kolejny krążek. Jest to tym samym niezbity dowód na to, że im więcej znaczków w okolicy, tym większe prawdopodobieństwo na powstanie kolejnych.

Cieszcie się więc kolejnym znaczkiem, a my podpowiemy jedynie, że w sprzedaży dostępny on będzie od 16 sierpnia. Zapraszamy zatem do Barda i zwiedzania tego malowniczego miasteczka.

KLASZTOR SIÓSTR MARYI NIEPOKALANEJ W BARDZIE  No. 415

W północnej części miasta, powyżej Zielonego Ronda, w maju 1935 r. M. Klotylda Mende z Wrocławia, generalna przełożona Sióstr Marianek, rozpoczęła budowę nowego klasztoru, który miał być domem nowicjatu i zarazem domem rekolekcyjnym. Budowę błogosławił O. Joseph Schweter - redemptorysta i pierwszym sztychem łopaty rozpoczął kopanie fundamentów. W lecie miało z kolei miejsce uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. W niszy poświęconego kamienia złożono i zamurowano zatwierdzoną w 1932 r. „Regułę Sióstr Marianek”, „Zwyczajnik” z 1927 r., a także „Historię Kongregacji Sióstr Marianek” z 1934 r. autorstwa O. Schwetera. Budowę według planów architekta Jana Schlicht’a poprowadzili Alois Petau i mistrz budowniczy Wittig z Barda. Prace ukończono na wiosnę 1940 r. W czasie wojny w budynku znajdowała się szkoła Hitlerjugend i ośrodek szkoleniowy Werewolfu. Po wojnie mieścił się tutaj dom dziecka będący schronieniem dla ok. 100 polskich dzieci z Syberii. Do Jutrzenki siostry powróciły w 1990 roku przejmując dom dziecka, który następnie w 2016 roku został zamknięty. Od tego czasu obiekt funkcjonuje jako dom rekolekcyjno - formacyjny.10.08.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Drodzy turyści i pasjonaci Znaczków Turystycznych. Mijają niemal dwa miesiące od publikacji szczegółowego komunikatu nt. VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Część osób już dawno przesłała swoje zgłoszenia, natomiast wielu z Was zwleka z tą decyzją do ostatniej chwili.

Dzisiaj publikujemy informację, która ma wszystkim przypomnieć o konieczności zgłoszenia swojego uczestnictwa w spotkaniu, a nowym maniakom drewnianego znaczka wskazać miejsca, gdzie znajdują się wszelkie informacje nt. spotkania.


Więcej informacji

9.08.2017

445Po wczorajszej premierze ZT w Ostródzie dzisiaj przenosimy się po raz kolejny na południe Polski. To tutaj już za dwa miesiące odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów, a tymczasem, ku radości wszystkich znaczkomaniaków już za kilka dni w sprzedaży dostępny będzie kolejny znaczek turystyczny. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek znaczkowej mody w tym regionie Polski. Być może podobnie jak w Wielkopolsce czy na Dolnym Sląsku znaczki turystyczne staną się tutaj stałym elementem ruchu turystycznego i będą zachęcały do zwiedzania kolejnych ciekawych turystycznie miejsc, których w najbliższych okolicach przecież nie brakuje.

Dziś prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 11 sierpnia, dlatego wszystkich znaczkomaniaków już dzisiaj zapraszamy w te strony.

KORONKA KONIAKOWSKA  No. 445

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonku. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani świata, a zajmują się nią kobiety z trzech wsi składających się na tzw. Trójwieś Beskidzką czyli Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Naukę „heklowania” bo taką nazwę nosi w Koniakowie szydełkowanie, rozpoczęto w miejscowych szkołach pod koniec XIX wieku. Umiejętność ich wyrobu posiadają niemal wszystkie starsze i młodsze kobiety. „Heklowanie” koronek koniakowskich jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Początkowo koronki wykorzystywane były do wyrobu czółek i siatek do czepców jednak z czasem stosowano je także do wyrobu ozdób, a także bielizny. Koniakowskie koronki posiadają swój specyficzny charakter, a ich istotą są motywy roślinne często wzbogacone elementami geometrycznymi. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie, a dopiero później zostają ze sobą połączone. Koronki powstają ręcznie i są wykonywane najczęściej z białych lub kremowych nici w 100% bawełnianych. Koniakowskie koronki znane są i podziwiane na całym świecie, a ta piękna dziedzina twórczości ludowej jest w Koniakowie nadal żywa.8.08.2017

206Zawsze to powtarzamy, że na każdy rejon Polski kiedyś przyjdzie czas jeśli chodzi o powstawanie nowych znaczków. Dzisiaj swoje pięć minut ma Muzeum w Ostródzie, które mieści się w dawnym zamku krzyżackim. Kto wie, może to początek większej ilości ZT w województwie warmińsko-mazurskim ? 

Jakby jednak nie było to my wszystkich serdecznie zapraszamy do Ostródy, do zwiedzania zamku, muzeum i innych atrakcji turystycznych. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 10 sierpnia, ale tradycyjnie przed wizytą upewnijcie się w miejscu sprzedaży czy tak rzeczywiście będzie. 

Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Michałowi. To kolejny dowód na to, że także będąc na wyjeździe można przyczynić się do powstania nowych znaczków. Zachęcamy Was zatem do tego, by szerzyć znaczkową ideę nie tylko w swoich okolicach, ale wszędzie tam gdzie będziecie i uznacie, że obiekt zasługuje na znaczek.

ZAMEK KRZYŻACKI W OSTRÓDZIE  No. 206

Muzeum w Ostródzie mieści się w pokrzyżackim zamku, usytuowanym w pobliżu wschodniego nabrzeża Jeziora Drwęckiego u ujścia rzeki Drwęcy. Budowę zamku w jego pierwotnym kształcie rozpoczął w połowie XIV wieku ówczesny komtur Günter von Hohenstein. Była to budowla charakterystyczna dla tzw. domu konwentu, siedziby nie tylko administracyjnej, ale pełniącej również funkcje klasztorne dla przebywających tam członków Zakonu – braci-rycerzy i braci-księży. Nowe założenie wzniesiono na kamiennej podmurówce, na planie zbliżonym do kwadratu. Posiadało ono cztery skrzydła, każde o szerokości ok. 14,3 m, z bramą wjazdową i mostem zwodzonym umieszczonymi od zachodu. Wszystkie skrzydła były podpiwniczone i posiadały trzy kondygnacje naziemne. Na parterze znajdowały się głównie pomieszczenia gospodarcze. Piętro przeznaczone było na pomieszczenia mieszkalne rycerzy-zakonników, komnaty komtura, pokoje gościnne i kaplicę zamkową. Najwyższa kondygnacja była piętrem obronnym. Znajdowały się tam również pomieszczenia spichrzowe z rezerwami zboża. We wschodnim skrzydle mieściła się zbrojownia, gdzie przechowywano zapasy różnego typu uzbrojenia. Już pod koniec XIV wieku zamek zaopatrzony był w broń palną w postaci hakownic i dział z odpowiednim zapasem kamiennych kul. Dziedziniec otaczały dostawione do murów krużganki zapewniające wewnętrzną komunikację. Na ówczesny kształt zamku istotny wpływ miał pożar z 1788 roku oraz działania wojenne armii sowieckiej w 1945 roku. Wtedy też zamek pozostał w ruinie do końca lat 70-tych.7.08.2017

KOLEKCJA ZNACZKÓW NA STRONIE INTERNETOWEJ

Dzisiaj zdecydowaliśmy się opublikować krótki poradnik o tym, jak na znaczkowej stronie internetowej stworzyć wirtualną kolekcję zagranicznych znaczków turystycznych. Pewnie spora grupa osób wiele wie na ten temat, ale mimo wszystko zachęcamy do przeczytania tego materiału.

Jest to piąta część poradnika o tajnikach naszej strony. Na to jakie tematy podejmujemy w jego poszczególnych cześciach wpływ macie Wy kolekcjonerzy, dlatego jeśli tylko coś na naszej stronie sprawia Wam problemy, czegoś nie rozumiecie lub nie działa Wam tak, jak myślicie, że powinno działać, to dajcie nam znać, a my postaramy się wszystko dokładnie opisać w kolejnych częściach poradnika.

A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z aktualnym tematem.

Więcej informacji1.08.2017

Kuźnia RaciborskaDziś także podwójna znaczkowa premiera, z tą jednak różnicą, że jeden ze znaczków to Znaczek Okolicznościowy. Dzisiejsze znaczki to namacalny dowód na to, że także zwykli kolekcjonerzy mogą sami, w swoim miejscu zamieszkania zainicjować powstanie nowych znaczków. Tym razem znaczki zostały wydane pod wpływem działań Andrzeja, który znaczkową ideą zaraził pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Za niniejsze działania serdecznie dziękujemy Andrzejowi i zachęcamy innych kolekcjonerów, by znaczkową pasją zarażali ludzi w swoich miejscowościach.

A tymczasem przechodzimy do konkretów czyli wiadomośći, które interesują Was najbardziej, a więc terminy dostępności znaczków. Otóż ZO No. 40045 dostępny będzie w sprzedaży od 7 sierpnia, natomiast ZT No. 617 dostępny będzie w swoim punkcie sprzedaży już od 4 sierpnia. Po więcej informacji nt. dzisiaj zaprezentowanych znaczków zapraszamy na ich podstrony i zachęcamy do wizyty w Kuźni Raciborskiej, Rudach i okolicach.

KOLEJ WĄSKOTOROWA W RUDACH  No. 617

Miłośnicy kolei wąskotorowej mogą tutaj skorzystać z przewozu turystycznego zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową na odcinku 6 km z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r. Pierwszego marca 1993 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A. Zabytkowa stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych.31.07.2017

RogoźnoWiemy, że pragniecie kolejnych znaczków i dlatego dziś w ostatni dzień miesiąca przedstawiamy dwa kolejne krążki, które tym razem pojawią się w Rogoźnie. O przedstawionych na znaczkach obiektach możecie sobie poczytać w opisach, a my w tym miejscu informujemy tylko, że znaczki w sprzedaży dostępne będą od 1 sierpnia. Zapraszamy zatem do Rogoźna i zwiedzania tutejszych obiektów. 

17. POŁUDNIK W ROGOŹNIE  No. 274

Przez sam środek Rogoźna przebiega 17. południk długości geograficznej wschodniej. Południk oddalony jest 1168 km od Greenwich, oprócz Rogoźna na 17 południku leżą również Słupsk, Poznań i Wrocław. 17. południk przebiega przez 18 państw: Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię, oraz Republikę Południowej Afryki. We wrześniu odbywa się coroczny "Dolnośląski Festiwal Podróżników 17 Południk". Jest to okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących swoje wielkie, podróżnicze przygody. A wszystko to w wyjątkowej atmosferze oraz niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską. We Wrocławiu 17. południk nazywany jest „szczęśliwym południkiem” i przecina m.in. Most Milenijny. W Gminie Rogoźno planowane jest wydarzenie związane z 17. południkiem, które wpisze się w coroczny kalendarz i będzie dodatkową atrakcją związaną z ciekawym położeniem miasta.

MUZEUM REGIONALNE W ROGOŹNIE IM. WOJCIECHY DUTKIEWICZ  No. 275

Powstałe w 1983 roku Muzeum Regionalne w Rogoźnie mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828 (rozbudowanego w latach 1911 – 1913). Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 r. oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali sesyjnej z końca XIX w. Dnia 3 maja 1991 r. Muzeum otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz. Część ekspozycyjna Muzeum liczy ponad 350 m 2, na którą składają się trzy wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza oraz sale wystaw czasowych, w których prezentowanych jest od 4 do 7 wystaw rocznie. Do czerwca 2017 r. zorganizowano 247 wystaw czasowych. Zbiory liczą ponad 8000 eksponatów i są stale powiększane poprzez dary, zakupy i pracę własną przyrodników. Muzeum prowadzi bogatą działalność edukacyjną w formie lekcji muzealnych, wykładów i konkursów. Do tradycji weszły też imprezy plenerowe organizowane przez Muzeum od ponad 20 lat takie jak: Ognisko pod dębem Przemysł II w Marlewie (w pierwszą sobotę po 8 lutego) i Jarmark na św. Wita (w połowie czerwca). Od 2006 roku Muzeum uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów.25.07.2017

ZT Muzeum KarkonoskieDzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować wizerunki najnowszych znaczków turystycznych, które już niebawem pojawią się w sprzedaży w oddziałach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Widoczne na grafice znaczki już w najbliższy czwartek 27 lipca będą dostępne dla turystów (warto jednak wcześniej zadzwonić i się upewnić), a tymczasem wszystkich zapraszamy do planowania odwiedzin w obiektach, które zostały przedstawione na znaczkach. Są to kolejno: 

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNÓW W SZKLARSKIEJ PORĘBIE  No. 83

MUZEUM KARKONOSKIE W JELENIEJ GÓRZE  No. 91

MUZEUM HISTORII I MILITARIÓW W JELENIEJ GÓRZE  No. 93

Dla nas dzisiejsza publikacja jest szczególna, bowiem zamyka ona pulę numeryczną w pierwszej setce znaczków. Wiecie doskonale, że staramy się, by luk w numeracji było jak najmniej i oto kolejny dowód na to, że nam się to udaje. Tradycyjnie znaczkowych turystów poprosimy o fotki przedstawiające w.w. miejsca i liczymy też na to, że jak zwykle będziecie nam podsyłali relacje z wizyt w oddziałach muzeum Karkonoskiego.24.07.2017

698Wypoczywających nad polskim morzem na pewno ucieszy ta informacja, zresztą pewnie nie tylko ich. Otóż już od środy 26 lipca na stacji kolejowej w Rewalu gdzie znajduje się "Wystawa Miniatur Kolejowych", pojawi się najnowszy znaczek turystyczny. Jeśli więc wypoczywając w tych okolicach nie trafiliście na ładną pogodę, albo trafiliście, ale nudzi Was plażowanie to warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, że obok modeli funkcjonuje tu prawdziwa kolej. Zapraszamy i czekamy na Wasze relacje.

WYSTAWA MINIATUR KOLEJOWYCH W REWALU  No. 698

8 unikatowych makiet kolejowych z jeżdżącymi pociągami, ponad 100 metrów torów, blisko 1000 zabytkowych i współczesnych modeli lokomotyw i wagonów, a do tego dziesiątki pojazdów, niezliczone scenki rodzajowe, interaktywne elementy, piękne krajobrazy oraz "ZŁOTY POCIĄG". To tylko część ekspozycji, z której składa się „Wystawa Miniatur i Makiet Kolejowych w Rewalu”. Modele w pięciu różnych skalach modelarskich wykonane są zarówno z kartonu, jak i drewna czy metalu. Tutaj kreatywnie można spędzić wolny czas. W budynku dworca znajduje się także kawiarnia, sklepik z pamiątkami oraz kolejowy kącik zabaw dla dzieci. A tuż obok przebiega linia czynnej kolei wąskotorowej. Kolej w tym wydaniu to wspaniała zabawa zarówno dla miłośników przygód, precyzji, modelarstwa oraz techniki w każdym wieku.14.07.2017

BukTuż przed weekendem mamy dla Was podwójną znaczkową premierę. Tym razem chcemy Was zaprosić do miasta Buk, gdzie już od 20 lipca w sprzedaży dostępne będą prezentowane poniżej znaczki.  Mamy nadzieję, że zwiedzając miasto każdy znajdzie coś dla siebie, a do najmłodszych turystów historia miasta dotrze za pośrednictwem legendy zobrazowanej właśnie na znaczku. Zapraszamy.

MIASTO I GMINA BUK - LEGENDA O DRZEWIE BUKOWYM I KSIĘCIU MIESZKU I  No. 259

Przeszło tysiąc lat temu w miejscu, gdzie obecnie znajduje się miasto Buk rosła prastara puszcza. Mieszko I wraz ze swoją świtą wyruszył na polowanie. Tego dnia sprzyjało im szczęście. Potężny żubr ukazał się ich oczom. Zwierzę usłyszawszy tętent końskich kopyt rzuciło się do ucieczki, jednak strzały zwinnych łuczników dosięgły celu. Pod wielkim bukiem książę zadał zwierzęciu ostatni cios. Upojony zwycięstwem Mieszko I zasnął pod starym bukiem po czym wyzionął ducha. W miejscu gdzie zasnął Mieszko I wyrósł piastowski gród, a puszcza z biegiem lat ustąpiła miejsca polom uprawnym. To właśnie wokół tego legendarnego drzewa zbudowano pierwszą osadę, a znane z legendy drzewo bukowe obok klucza św. Piotra do dziś widnieje w herbie miasta.

SYNAGOGA W BUKU  No. 260

Synagoga w Buku znajduje się przy ul. Mury 6, jest jedną z nielicznych pamiątek po społeczności żydowskiej w Buku. Budynek wraz z istniejącą do dziś szkołą talmudyczną powstał w latach 1900-1905. Architektonicznie synagoga reprezentuje styl neoromański. Jest to budynek z cegły, dwukondygnacyjny, kryty dachówką. Na wysokości parteru elewacja zdobiona boniami. Mimo iż nic nie przetrwało z oryginalnego wyposażenia, to doskonale zachował się natomiast piękny wystrój zewnętrzny synagogi, w tym oryginalna fasada z trzema wejściami, w środku dla mężczyzn, a dwoma bocznymi dla kobiet. Na frontowej ścianie zachowało się miejsce na tablice dziecięciu przykazań. Detalami wskazującymi na pierwotne przeznaczenie obiektu są także gwiazdy Dawida zdobiące balustradę babińca. Od 2 listopada 2009 synagoga jest ponownie własnością Gminy Buk. Obecnie trwają prace nad adaptacją byłej synagogi na budynek o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym.13.07.2017

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Przy okazji ostatniej premiery ZK zapowiadaliśmy, że to jedynie część ze znaczków, które przygotowaliśmy. Dziś publikujemy kolejne dwa Znaczki Kolekcjonera, na których kolejno przedstawiono wizerunki żbika i bardziej wszystkim znanego żubra.

Znaczki KolekcjoneraMamy nadzieję, że najbardziej aktywni kolekcjonerzy już wkrótce wejdą w posiadanie najnowszych znaczków, a tymczasem my pracujemy nad kolejnymi.

Tradycynie zachęcamy, by zapoznać się z morfologią i biologią dziś przedstawionych zwierząt. Kto wie, może podczas wędrówek spotkacie je na swojej drodze, a wówczas będziecie wiedzieli z czym macie do czynienia.

Wszystkich nowych "znaczkomaniaków" zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej, której elementem są przedstawione powyżej znaczki. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie w lewym menu strony. Zapraszamy do zabawy.12.07.2017

WAKACYJNA PRZERWA W WYSYŁKACH

urlop25 czerwca publikowaliśmy komunikat wakacyjny, który jednak z wakacjami tyle miał wspólnego, że powstał na ich początku. Wielu z Was, swoje wakacje i urlopy już odbyło, a teraz pora na odpoczynek dla nas. Ogłaszamy więc „urlop Znaczków Turystycznych”.

Nie panikujcie jednak, bo „urlop” dotyczy tylko wysyłek, a poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Otóż jak co roku, także i teraz robimy krótką bo dwutygodniową przerwę w wysyłkach brakujących znaczków i innych materiałów. Od 15 do 30 lipca nie będą realizowane żadne zamówienia, bo fizycznie nie będzie osoby, która zwykle przygotowuje i wysyła paczki. Prosimy zatem o Waszą wyrozumiałość, a wszelkie zamówienia sugerujemy złożyć zaraz na początku sierpnia.

Na płaszczyznach innych niż wysyłki działamy normalnie, można zatem do nas pisać z różnymi znaczkowymi pytaniami, można przesyłać materiały itp. Liczymy na Waszą wyrozumiałość i cierpliwość.

Z pozdrowieniami

Zespół Znaczków Turystycznych1.07.2017

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Premiera ostatnich Znaczków Kolekcjonera (ZK) miała miejsce w ostatnich dniach 2016 roku. Od tego czasu dzielnie próbowaliście stać się ich posiadaczami. Kilka osób już zbliżyło się do liczby 58 ZK, w związku z czym właśnie teraz nadszedł czas, by pokazać Wam kolejne znaczki z tej serii. Dziś jednak jedynie dwa z nich, ale niebawem pojawią się kolejne. Grafiki już są wykonane i nawet znaczki mamy już w centrali.

ZK2017A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami zwierząt prezentowanych na znaczkach. Oczywiście to tylko podstawowe dane, dlatego zachęcamy, by szczegółowych informacji poszukać w internecie. Okazuje się bowiem, że mając w naszym kraju takie "perełki" nie zawsze dostatecznie wiemy na ich temat. Mamy jednak nadzieję, że dzięki Znaczkom Kolekcjonera i opisom, które dla Was tworzyliśmy przez ostatnie lata, Wasza wiedza o zagrożonych wyginięciem zwierzętach nie jest szczątkowa. A jeśli ktoś szczególnie mocno zapragnie stać się posiadaczem tych znaczków, to zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i kompletowania kuponów.

Przypominamy, że znaczki te nie są dostępne w sprzedaży, a są nagrodą w tej właśnie grze i jedyny sposób na ich zdobycie to wytrwałe zbieranie znaczków i kompletowanie kolejnych dziesiątek kuponów. Jak widać na liście zdobywców ZK jest to możliwe. Zapraszamy do zabawy.28.06.2017

PIECZĄTKI ZNACZKOMANIAKÓW

pieczatkaOd listopada 2015 roku wśród polskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych spotkać można podobne do widocznej obok pieczątki. To swego rodzaju wizytówki kolekcjonerów, którzy pieczątek używają nie tylko do zaznaczenia swojej obecności w miejscu turystycznym, ale także do innych celów.

Po ostatnich spotkaniach kolekcjonerów otrzymujemy zapytania w sprawie pieczątek dlatego w tym roku nie jesienią, a już w wakacje postanowiliśmy zebrać zamówienia na kolejną partię pieczątek.

Od razu jednak uprzedzimy tych z Was, którzy nie są w temacie, że robimy pieczątki jedynie w trzech wzorach w ramach których spersonalizowane mogą być jedynie nazwa właściciela i miejscowość. Pozostałe elementy graficzne nie podlegają zmianom.


Więcej informacji

26.06.2017

261Dobijamy do końca miesiąca, ale mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem po dłuższej przerwie wracamy do Wielkopolski i okolic Lwówka, gdzie w sąsiedztwie wsi Zgierzynka znajduje się "Zgierzynieckie Uroczysko" i przedstawiona na znaczku wieża widokowa. O walorach turystycznych dowiecie się z opisu miejsca, a my informujemy, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od dnia 27 czerwca. Zapraszamy.

ZGIERZYNIECKIE UROCZYSKO - WIEŻA WIDOKOWA  No. 261

Zgierzynieckie Uroczysko, to obszar, który obejmuje nieckę Jeziora Zgierzynieckiego, w większości porośniętego szuwarami oraz otaczające je łąki, lasy łęgowe i grądy. Na obszar ten składają się dwa rezerwaty przyrody: "Rezerwat na Jeziorze Zgierzyniecki im. Bolesława Papi" (86,71 ha). Rezerwat został utworzony w 1974 roku, a zadaniem jego jest ochrona siedlisk ptaków wodno - błotnych. Drugi, to "Rezerwat przyrody Wielki Las" (78,96 ha), utworzony w 1959 roku, a do obecnych granic powiększony w 2003 roku. Rezerwat chroni kompleks lasów liściastych naturalnego pochodzenia, wraz z zachodzącymi procesami. Obszar ten został również objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Rezerwaty są bardzo sprzyjającym środowiskiem dla wielu gatunków ptaków. Zaobserwowano na tym terenie około 160 gatunków w tym ponad 100 lęgowych. W roku 2014, z myślą o miłośnikach przyrody i turystach, z inicjatywy sołectwa Zgierzynka, powstała wieża widokowa. Jest to idealne miejsce do obserwacji tego uroczego miejsca. We wsi Zgierzynka, u sołtysa, istnieje możliwość wypożyczenia lornetki.25.06.2017

KOMUNIKAT NA ROZPOCZĘCIE WAKACJI

Komunikat wakacyjnyDrodzy Znaczkomaniacy,

Nadeszły wakacje i zapewne niebawem wielu z was spakuje plecaki i ruszy w świat szlakiem znaczka turystycznego. Tradycyjnie lipiec i sierpień jest dla nas okresem wzmożonej pracy, dlatego w tym miejscu mamy dla Was niezwykle ważny komunikat, który wszystkim niewtajemniczonym pozwoli rozeznać się w sytuacji, a nam pomoże w organizacji pracy. Tekst podzieliliśmy na kilka ważnych części i bardzo prosimy o ich wnikliwą lekturę.

E-mail to świętość

Podstawową formą kontaktu z nami jest poczta e-mail. W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani różnymi wiadomościami i niestety okazuje się, że wysyłane są one gdziekolwiek. Pragniemy zatem przypomnieć, że do Waszej dyspozycji posiadamy następujące skrzynki e-mail i tylko na nie prosimy wysyłać wiadomości – każda skrzynka ma swoje przeznaczenie i o tym poniżej.


Więcej informacji

24.06.2017

RELACJA ZE SPOTKANIA W ŁĘKNICY

Targi Tour Salon w PoznaniuMijają dwa tygodnie od spotkania kolekcjonerów w Łęknicy i właśnie na dzisiaj zaplanowaliśmy publikację relacji z tego spotkania. Jak wspominaliśmy ostatnio, brakuje nam rąk, dlatego tym razem o napisanie kilku zdań podsumowujących poprosiliśmy Hanię.

Nie chcieliśmy wymuszać żadnego terminu (sami wiemy jak ciężko pisze się pod presją czasu), a sami zajęliśmy się zebraniem i obróbką zdjęć. Tymczasem po raptem dwóch dniach otrzymujemy e-maila z gotowym tekstem, co nas bardzo ucieszyło, bo dzięki temu, że Hania z Andrzejem zgodzili się opracować materiał z Łęknicy, przynajmniej tym razem możemy go opublikować w terminie.

Zapraszamy w związku z tym do przeczytania relacji z tego spotkania i gorąco zachęcamy do pisania własnych materiałów. Jest w naszym gronie conajmniej kilka talentów, więc trzeba je odkryć :-) 

Relacja z II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów w Łęknicy >>23.06.2017

181Właśnie rozpoczęły się wakacje i w takim dniu mamy dla Was wyjątkową znaczkową premierę. Oto światło dzienne ujrzał znaczek turystyczny przedstawiający trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech. Jest to tym samym kolejny dwustronny znaczek w Polsce i jednocześnie zapowiedź krótkiej serii "Trójstyki granic Polski". Mamy nadzieję, że ten pierwszy z serii znaczek zapoczątkuje jej kolejne części, a jak zapewne widzicie na załączonej grafice, miejsc takich mamy w Polsce sześć. Za pomysł graficzny rewersu znaczka serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Janowi z Krosna Odrzańskiego i mamy nadzieję, że zarówno awers jak i rewers znaczka bardzo Wam się spodobają. 

Zachęcamy Was zatem nie tylko do odwiedzenia Jaworzynki i tutejszego bardzo urokliwego trójstyku, ale także do przekonywania innych miejsc, trójstyków, by taki znaczek powstał. A jeśli w najbliższym czasie będziecie na jednym z pozostałych trójstyków, to bardzo prosimy o wykonanie i przesłanie nam aktualnych fotografii. Przedstawiony powyżej znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

TRÓJSTYK GRANIC POLSKA - SŁOWACJA - CZECHY  No. 181

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).22.06.2017

184Do grona dolnośląskich znaczkowych miejsc turystycznych od dzisiaj dołączyła Piernikarnia Śląska w Niemczy. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin tego miejsca i będziemy zadowoleni jeśli po swojej wizycie podzielicie się wrażeniami i fotkami. Znaczek już jest dostępny w sprzedaży  - wystarczy tylko zarezerwować sobie wolny czas i można odwiedzać to miasteczko i rzecz jasna piernikarnię.

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA W NIEMCZY  No. 184

Piernikarnia Śląska w Niemczy to „żywe muzeum” tradycji regionu oraz manufaktura historycznych pierników. Tradycje piernikarskie są jednymi z najstarszych elementów kultury Śląska, a ich korzenie sięgają czasów pogańskich. Zwyczaj wypiekania pierników ma swe potwierdzenie źródłowe już w 1293 r. w Świdnicy, stanowiąc najstarszą wzmiankę o piernikarzach w Europie Środkowej. Od średniowiecza, aż po początki XX w. na terenie całego historycznego Śląska piernikarze wyrabiali niezwykłe przysmaki jakimi są pierniki. Tradycja ta była obecna w niemal każdym mieście regionu. Największy rozkwit piernikarstwa na Śląsku przypada na XVII i XVIII w., a jego głównymi ośrodkami były Wrocław, Nysa i Świdnica. Szczególnie piękne są misternie rzeźbione formy piernikarskie z tego czasu. W Piernikarni w Niemczy można poznać tajniki tego współcześnie zapomnianego rzemiosła. Przygotowana ekspozycja przybliża historię, bogatą symbolikę oraz znaczenie pierników w kulturze regionalnej. Dzięki pracowni piernikarskiej można obejrzeć zwyczajowe, drewniane formy, dotknąć tradycyjnych składników, a także poczuć ich niezrównany zapach.20.06.2017

180Tak dobrze rozpoczęty tydzień trzeba zacnie kontynuować, w związku z tym dzisiaj kolejna znaczkowa premiera. Tym razem znaczek turystyczny pojawił się w Beskidzie Śląskim, a dokładnie w Schronisku "Soszów". Przedstawiony w dzisiejszym komunikacie znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 21 czerwca. Zachęcamy zatem, by skierować swe wędrówki właśnie w te strony.

SCHRONISKO "SOSZÓW" - WISŁA  No. 180

Schronisko „Soszów” położone jest tuż przy granicy polsko – czeskiej na zachód od Wisły w siodle pomiędzy Wielkim i Małym Soszowem, bezpośrednio przy szlaku turystycznym Czantoria-Stożek . Powstało w 1932 roku, a wybudował je Paweł Polok, który w tym czasie prowadził tutaj prywatne schronisko. W późniejszych latach obiekt prowadziła córka Poloka, Anna wraz z mężem Janem Gajdzicą. Na początku II wojny światowej Gajdzica został wywieziony na przymusowe roboty, a w 1944 roku powołano go do niemieckiej armii, skąd zdezerterował, by do końca wojny pozostawać w ukryciu. Wykorzystując nieobecność gospodarza zabrzański Beskiden-Verein wymusił na żonie Gajdzicy dzierżawę obiektu, który później próbowano także bezskutecznie przejąć i pozbyć się dotychczasowych właścicieli. Po wojnie schronisko rozbudowano, natomiast w 1947 roku utworzono w nim stację turystyczną Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Cieszynie. W 1979 roku obiekt ponownie przeszedł w prywatne ręce. Obecnie Schronisko posiada 33 miejsca noclegowe. W jego pobliżu znajduje się górna stacja kolejki linowej i narciarskie szlaki zjazdowe.19.06.2017

ZT KościerzynaWczoraj obiecaliśmy atrakcyjny poniedziałek i aby nie być gołosłownym czas wcielić nasze słowa w czyn. Rzecz jasna pisząc o atrakcjach mieliśmy na myśli kolejną znaczkową premierę, ale tym razem potrójną i przez to właśnie bardzo atrakcyjną. Pomijamy już fakt, że to kolejne w ostatnim czasie znaczki z województwa pomorskiego, znak, że także tutaj znaczkowa idea znalazła zrozumienie.

Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do Kościerzyny, gdzie wśród wielu atrakcji na uwagę zasługuje Muzeum Ziemi Kościerskiej ze swoimi oddziałami. Na pewno każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego polecamy zwiedzanie tego miasteczka i placówek muzealnych właśnie teraz, kiedy zaczynacie planować wakacyjne wycieczki. 

Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży dostępne będą od 20 czerwca.  

MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ W KOŚCIERZYNIE  No. 712

MUZEUM AKORDEONU W KOŚCIERZYNIE  No. 713

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE  No. 714

A jeśli już dotrzecie do Kościerzyny, to bardzo Was prosimy byście oprócz relacji z odwiedzonych miejsc podsyłali nam także fotografie ukazujące te obiekty, ich wnętrza i eksponaty. Na pewno wzbogacą one znaczkową galerię i pozwolą innym turystom zapoznać się wstępnie z danym miejscem.<< 1 5 10 15 20 25 30 32 33 34 35 36 40 45 50 55 >>