Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1315
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1315!
<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

7.02.2023

znaczek rokuW minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2022 roku i tak jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.


Więcej informacji

31.01.2023

ZIMOWA WYPRZEDAŻ ARTYKUŁÓW

Dawno nie przypominaliśmy  o możliwości zamawiania różnych towarów z naszego sklepiku i być może nowi kolekcjonerzy nie wiedzą, że oprócz samych znaczków można się u nas zaopatrzyć w inne ciekawe produkty. Przez lata takich towarów i wydawnictw troszkę się uzbierało, a niektóre z nich mają już w zasadzie wartość archiwalną lub pamiątkową. Są tam nie tylko przedmioty, które stale sprzedajemy, ale też towary, które robiliśmy na specjalne zamówienie z niewielkim zapasem i ich ostatnie egzemplarze także posiadamy. 

Dzisiejsza wyprzedaż nie jest może jakaś obszerna, ale z pewnością da Wam okazję na zaopatrzenia się w gadżety, o których nie wiedzieliście. 


Więcej informacji

30.01.2023

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Pod koniec lutego ubiegłego roku Ukraina i cała Europa stanęły przed koniecznością stawienia czoła wojnie i nienawiści. Duchem i sercem jesteśmy z ukraińskimi sąsiadami, i chcemy wspierać działania, prowadzące do uzyskania pokoju, jak również niosące pomoc poszkodowanym w tym konflikcie.

W marcu ubiegłego roku, na wzór naszych czeskich kolegów, wydaliśmy specjalny Znaczek Charytatywny „Niech żyje Ukraina”. Sprzedaż tego znaczka cieszyła się dużym powodzeniem i dała niemałe środki, które przeznaczyliśmy na pomoc Ukrainie. Wojna trwa już niemal rok i w związku z tym chcemy kontynuować działalność charytatywną i również w tym roku nieść pomoc. Właśnie dlatego postanowiliśmy wydać kolejny Znaczek Charytatywny.

Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy upubliczniać raz na kilka tygodni.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także działamy na rzecz pokoju w pozostałej części Europy.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.

Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.



27.01.2023

Widoczność na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera

W ostatnim czasie sporo zapytań, jakie od Was otrzymujemy, dotyczy widoczności na liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Postaramy się zatem, w tym krótkim artykule, wyjaśnić wszystko na ten temat. Zatem do rzeczy.

Jeśli do celów rankingu konto użytkownika tworzone jest przez nas, wówczas automatycznie każde ma włączoną widoczność na liście oraz nazwę, pod jaką użytkownik na niej figuruje (zwykle imię i miejscowość, jaka jest podana na formularzu ZK). Ci z Was, którzy sami założyli sobie konto na naszej stronie, czy to dawniej, czy obecnie i nie zahaczyli odpowiedniej zgody, nie są widoczni w rankingu. Jeżeli użytkownik ma być widoczny, każdy sam musi odwiedzić swój panel użytkownika na stronie i włączyć tę funkcję, a my poniżej podpowiadamy jak to zrobić.


Więcej informacji

24.01.2023

Dziś kolejny znaczek turystyczny, ale komunikat trochę innego typu.

Wraz z początkiem 2023 roku zmianie uległa dotychczasowa nazwa Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które stało się Muzeum Domu Ślaskiego w Ziębicach. Jedna zmiana pociągnęła za sobą kolejną i oto dzisiaj możemy Wam pokazać dotychczasowy znaczek muzeum w nowej formie graficznej.

Jakby nie było, jest to swego rodzaju premiera i ponowne zaproszenie do Ziębic oraz do zwiedzania muzeum, które oprócz nazwy przez lata zmieniało się także od wewnątrz. Warto więc wrócić do tego miejsca i raz jeszcze zapoznać się z ekspozycjami, a jeśli interesuje Was mebel widoczny na grafice znaczka, koniecznie zapytajcie obsługi muzeum. Jesteśmy przekonani, że otrzymacie ciekawą odpowiedź.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach i do zdobywania najnowszej wersji znaczka. 



23.01.2023

Pora na pierwszy w tym roku znaczek turystyczny i tym razem znalazł się na nim obiekt, który od kilku miesięcy wskazywaliście nam jako potencjalny element znaczka turystycznego. 

Wieża budziła i budzi wiele kontrowersji, ale to element naszego turystycznego dziedzictwa, który może zarówno przyczynić się do degradacji miejscowego środowiska, jak i do lepszego poznania gór. To jak się stanie, zależy w głównej mierze od nas - turystów. Dla nas wieża na Śnieżniku ma charakter symboliczny i nawiązuje do swojej poprzedniczki, o której historii także warto wspomnieć, ale może nie tu i nie teraz. 

To, co zapewne teraz jest dla Was najważniejsze to możliwość zdobycia znaczka. Pędzi on do swojego punktu przeznaczenia i myślimy, że już jutro powinien być dostępny w Schronisku PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Zachęcamy zatem do wyprawy na Śnieżnik i koniecznie zróbcie kilka fotek ze znaczkiem i wieżą w tle.

WIEŻA WIDOKOWA NA ŚNIEŻNIKU No. 1209

Wieżę widokową na szczycie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich wzniesiono w miejscu starej wieży kamiennej, która istniała tam od 1899 roku, a którą wysadzono w powietrze w 1973 r. Nowa konstrukcja została wykonana głównie ze stali i szkła. Jej dolna część zbudowana została z kamienia pochodzącego ze starej wieży, który przeleżał na szczycie 50 lat. Stalowa konstrukcja wieży obudowana została szkłem, które nie przepuszcza podmuchów wiatru, tak uciążliwych na Śnieżniku, szczególnie w porze zimowej. Do budowy wieży użyto blisko 100 ton stali, a same prace budowlane trwały 10 miesięcy. Wieża wznosi się na wysokość 34 metrów. Z jej szczytu podziwiać można widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Góry Bystrzyckie i Góry Złote. Widać stąd Hrubý Jeseník z dominującym Pradziadem, a także wiele innych, czasem znacznie oddalonych punktów jak Jezioro Otmuchowskie czy kominy Elektrociepłowni Opole. Wieża powstała w ramach projektu Kladsko-Orlicko-Śnieżnik realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky. Do użytku budowlę oddano 26 września 2022 r.



22.01.2023

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU

Dzisiejszy post miał się pojawić tydzień temu, ale internet rządzi się swoimi prawami i musieliśmy troszkę poczekać, aby móc wcisnąć konkretne guziki i opublikować Wam te treści. Jest to post, na który czekało wielu kolekcjonerów, a który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych postów, rozpoczynającym turystyczny sezon i niejako podsumowującym miniony rok..

Pora na głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2022 roku". Mamy nadzieję, że zwiększająca się po pandemii liczba znaczków w tym roku podniesie frekwencję głosujących osób. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 8 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

12.01.2023

Dzisiaj będzie o nadgorliwości i kuponach gry kolekcjonerskiej. Temat ważny i przysparzający ostatnio pewnych kłopotów, w związku z czym zabraliśmy się za uporządkowanie treści z tym związanych. Jednak zanim to nastąpi, wyszła kwestia z klejeniem kuponów i dziś właśnie o tym, bo okazuje się, że wciąż trafiają do nas kupony naklejone na formularz w taki sposób, że otrzymujemy je luzem.

Pierwsze kupony gry kolekcjonerskiej drukowane były na zwykłej kartce i należało je potraktować klejem, aby trzymały się formularza. Potem karteczka na znaczkach ewoluowała i kupon, który należało wyciąć, wydrukowany był na kredowanym papierze. Dało się go przykleić do formularza klejem, ale najczęściej odpadał. Przytrzymany taśmą bezbarwną był nie do oderwania. Później karteczka na znaczku i kupony stały się samoprzylepne, a to jak sama nazwa wskazuje, sprawia, iż do przyklejenia takiego kuponu na formularz nie potrzeba kleju.

Okazuje się jednak, że część kolekcjonerów nie zauważyła tej zmiany i namiętnie kupony samoprzylepne smaruje klejem. Efekt jest taki, że spód kuponu krystalizuje i całość, zamiast trzymać się kartki, szczególnie ochoczo się odkleja. Ktoś chciał widocznie dobrze, a wyszło, jak wyszło.

Jak więc mocować kupony? Po wycięciu sprawdźcie, czy są to kupony starego typu, czy nowego. Z nowych wystarczy usunąć podlepkę chroniącą „klejącą część” i następnie nakleić to na formularz. A jeśli macie z tym problem, to nowe kupony także można chwycić taśmą samoklejącą.

I pewnie jak zwykle znajdą się tacy, co stwierdzą, że się czepiamy. Faktem jest natomiast, że wolimy dmuchać na zimne, bo przypadków odklejenia się kuponów jest mnóstwo, a ich zaginięcia podczas przesyłania coraz więcej, szczególnie jeśli koperta też nie do końca jest zaklejona.



4.01.2023

Pamiętacie, jak w jednym z ostatnich postów, 30 grudnia wspominaliśmy o premierze, którą przełożyliśmy na początek stycznia? Dziś właśnie o tym będzie mowa i o dwóch znaczkach turystycznych, dzięki którym będziecie mieli pretekst, zwiedzić Sierpc i jego turystyczne atrakcje.

Tym razem na najnowszych znaczkach przedstawiono dwie budowle i są to w kolejności numerycznej: 

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W SIERPCU No. 1207

RATUSZ W SIERPCU No. 1208

Większość szczegółów dotyczących prezentowanych dziś znaczków zostały już omówione, a znaczki właśnie trafiły do sprzedaży w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. W międzyczasie prowadzone będą rozmowy nad drugim miejscem sprzedaży, aby i weekendowi turyści mieli szansę na zakup znaczka. Jeśli tylko dowiemy się czegoś w tej sprawie, od razu Was poinformujemy.

A tymczasem zachęcamy do odwiedzania Sierpca, ale też strony internetowej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, na której znajdziecie wiele ciekawych artykułów. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje z terenu i wpisy na podstronach znaczków, kiedy tylko je zdobędziecie.



30.12.2022

To już ostatnie dni 2022 roku i ostatnia premiera, jaką dla Was przygotowaliśmy. Wprawdzie mieliśmy jeszcze jedną premierę w zanadrzu, ale z racji pewnych komplikacji musimy ją przełożyć na początek 2023 roku. Dziś natomiast jako swego rodzaju rekompensatę i wprowadzenie do kolejnego roku, mamy dla Was trzy nowe znaczki kolekcjonera.  

Seria znaczków kolekcjonera Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Obie panie podeszły do tego projektu z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dlatego nie możemy skrywać ich dzieła przez kolejne miesiące.

Seria „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” nie jest jeszcze zamknięta, choć nie ukrywamy, że tworzenie kolejnych znaczków będzie mocno utrudnione z racji tego, że materiałów, na podstawie których można zrobić ciekawy projekt, jest niewiele. Chcieliśmy, aby w serii tej wzięły udział obiekty z całego kraju, ale już widzimy, że niektórych zwyczajnie nie da się zwizualizować, a nie zawsze współczesne wyobrażenia tych budowli są zgodne ze stanem faktycznym. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy dalszych materiałów i mamy nadzieję, że w odpowiednim momencie będziemy mogli liczyć na Waszą pomoc. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



28.12.2022

Już tylko kilka dni pozostało do końca 2022 roku i w związku z tym mamy dla Was znaczkową ciekawostkę. Otóż w roku 2023 w Będzinie świętowane będzie 665-lecie nadania praw miejskich. Z tej właśnie okazji został wydany znaczek okolicznościowy i mamy nadzieję, że zechcecie zdobyć go do swojej kolekcji. Nie jest to jednak pierwszy znaczek z „serii”, bo dokładnie 5 lat temu również został wydany podobny znaczek okolicznościowy.

Przedstawiona dzisiaj nowość do obiegu wejdzie z dniem 4 stycznia. Już teraz jednak możecie zaplanować sobie przyszły wypad do Będzina, bo jak znamy życie, obchodom na pewno będą towarzyszyły różne ciekawe wydarzenia, w których warto będzie wziąć udział. 

ZO - 665-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH BĘDZIN 1358 - 2023

W 2023 roku Będzin świętuje 665 rocznicę lokacji miasta. To doniosłe wydarzenie miało miejsce 5 sierpnia 1358 roku. Lokacja na prawie magdeburskim (niemieckim) nastąpiła z woli króla Kazimierza Wielkiego i dawała miastu i jego mieszkańcom liczne przywileje. Wpłynęły one na rozwój osady targowej, która istniała nad Czarną Przemszą już w I poł. XIV w. Pierwszym wójtem Będzina został wymieniony w akcie lokacyjnym Hinko Ethiopus. Budowa zamku (przed rokiem 1349) strzegącego zachodniej granicy Królestwa Polskiego uczyniła z Będzina ważny punkt na średniowiecznej mapie fortyfikacji Małopolski Zachodniej. Rozwijające się u podnóża królewskiej warowni miasto zostało otoczone murami obronnymi, wzniesiono także wiodące do niego kamienne bramy. Za sprawą decyzji jednego z najwybitniejszych polskich władców Będzin stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym, miejscem, gdzie szczególnego znaczenia nabierają słowa: zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną.



22.12.2022

Zanim złożymy Wam życzenia, mamy jeszcze jeden post techniczny. Zbliża się rok 2023 i najwyższy czas pomyśleć o kalendarzu. 

W tym roku nie będzie żadnego kalendarza drukowanego, a jedynie kalendarium do naszego małego kalendarza drewnianego. Wydaliśmy go w 2019 roku, a jego wersja startowa posiadała gotowe kalendarium. Jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. O wiele tańsze okazało się indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy. Pomysł ten się sprawdził i już 4 lata kalendarze służą swoim właścicielom.

W tym roku postanowiliśmy przygotować hurtowy projekt kalendariów. Być może dzięki temu jeszcze bardziej ograniczycie koszty wydruku, a jeśli nie, to przynajmniej w przyszłym roku nie będziecie musieli czekać na stosowny plik do ostatniej chwili. 

Plik kalendarium wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną. Zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium, co nas bardzo cieszy. Nie mogło zatem zabraknąć tego kalendarza i w tym roku, w końcu z założenia miał on być "wieczny". 

Kalendaria zostały sprawdzone i teoretycznie nie zawierają błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowe pliki umieściliśmy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na ich wydrukowanie, zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu adminowi, który poprawi i podmieni pliki na serwerze. 

Jeśli natomiast ktoś chciałby mieć u siebie taki kalendarz, to mamy jeszcze kilka egzemplarzy w zapasie (końcówka serii). Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować kalendarium i podmienić je z tym dołączonym do kalendarza. Wszystkie informacje nt. drewnianych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.



19.12.2022

Do końca roku zostało już niewiele, a mimo wszystko mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem nowy znaczek ucieszy zapewne wszystkich kolekcjonerów z Wielkopolski, którzy od wielu lat czekali, aż w Kościanie pojawi się pierwszy znaczek turystyczny. 

Jak już zapewne zauważyliście, na znaczku znalazła się kościańska wieża ciśnień. Nie jest to jednak byle jaka wieża i na pewno dowiecie się tego, czytając poniższy opis. W budowli dziś mieści się ścianka wspinaczkowa oraz obserwatorium astronomiczne, ale ciekawostek na temat tego obiektu jest więcej. Warto więc odwiedzić Kościan, poznać nie tylko wieżę, ale i inne zabytkowe budynki, których tutaj nie brakuje.

Znaczek do obiegu trafi w najbliższą środę po godzinie 14:00, kiedy to będzie czynna wieża ciśnień. Mamy nadzieję, że jeszcze przed świętami odwiedzicie wieżę i zdacie nam z tego relację na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W KOŚCIANIE No. 1205

Wieżę ciśnień w Kościanie zaprojektował inż. Xaver Geisler, a powstała ona w 1908 r. jako element systemu wodociągowego miasta. Bazuje ona na motywie londyńskiego Tower Bridge. Jej wysokość to 40 m. W czasie działań wojennych w 1945 r. w kościańskiej wieży ciśnień bronili się Niemcy. W rezultacie doszło do jej ostrzelania pociskami czołgowymi, a budowla doznała poważnych uszkodzeń dachu oraz głowicy. Zbiornik na wodę został podziurawiony niczym sito. Wieża eksploatowana była do końca pierwszej dekady XXI w. Dziś jest to wyjątkowy obiekt w skali kraju mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie, tak wyjątkowe, obserwatorium astronomiczne. Kościańska ściana wspinaczkowa to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. Można tu korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2 i sięgających wysokości ponad 18 metrów. Na szczycie wieży znajduje się jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Obserwatorium wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba.



15.12.2022

Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przenosimy się na terytorium województwa lubelskiego, a dokładnie 20 kilometrów na południe od Biłgoraja, do miasta Tarnogród. 

Jak już zauważyliście w tytule widniejącym na znaczku, Tarnogród to stolica wiejskich teatrów, ale też miejscowość słynąca z sejmików teatralnych. Ich historia jest długa i niezwykle ciekawa, a przy okazji można się dowiedzieć interesujących faktów o samym Tarnogrodzie. Miasto to ma bowiem wiele do zaoferowania i na pewno się o tym przekonacie, gdy tylko je odwiedzicie. A taką możliwość pojawi się już w najbliższy weekend. Jeśli zerkniecie na stronę internetową Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, to zobaczycie, że w niedzielę odbywać się będą uroczystości związane z 41. rocznicą  wprowadzenia stanu wojennego i wtedy właśnie, czyli 18 grudnia, znaczek zostanie wprowadzony do obiegu. Zapraszamy zatem do Tarnogrodu i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowego szlaku.

TARNOGRÓD - STOLICA TEATRU WIEJSKIEGO No. 1206

Tarnogród to urokliwe miasteczko na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Miasto pogranicza kultur i religii, krzyżujących się szlaków wędrownych, ciągle przyciągające turystów swoją niezwykłością. Wśród miejsc, które można polecić turystom, na uwagę zasługuje Tarnogrodzki Ośrodek Kultury będący tętniącą życiem wizytówką miasta. Miejsce to od wielu lat przyciąga mieszkańców oraz miłośników teatru z całego kraju. Obiekt powstał przez pomyłkę, z czasem przeobrażając się w Wiejski Dom Kultury. Tarnogrodzki ośrodek stał się znany w kraju. W 1967 r. został założony Amatorski Zespół Teatralny, a w roku 1964 Tarnogród staje się stolicą Teatru Wiejskiego. Tu od 1975 r. odbywają się Międzywojewódzkie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych, a od 1984 r. Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Czym są sejmiki? Sejmiki to unikatowe przedstawienia ilustrujące zwyczaje, obrzędy doroczne, rodzinne, prace polowe i domowe. Podczas sejmików widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędy i zwyczaje.



14.12.2022

Znaczek z numerem 1200 nie był ostatnim, jaki planowaliśmy wydać w tym roku. Pojawiły się jeszcze 4 inne, które chcemy Wam dziś zaprezentować i tym samym zaprosić do odwiedzania i poznawania miejsc, jakie pokazano na znaczkach.

Jednak nie tylko miejsca pokazane na znaczkach polecamy Wam do zwiedzania. Jeśli przeczytacie opisy nowych znaczków, to zauważycie, że godnych uwagi obiektów w Gminie Latowicz jest więcej.

KAPLICA ZJAWIENIA W WIELGOLESIE No. 1201

MIASTO LATOWICZ No. 1202

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W WIELGOLESIE No. 1203

KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W LATOWICZU No. 1204

Zwiedzanie tych okolic warto połączyć z innymi znaczkowymi eskapadami, a w okolicy jest co zwiedzać i można przy okazji zdobyć kilkanaście znaczków, w wielu interesujących miejscach. W Gminie Latowicz znaczki już na Was czekają, więc jeśli tylko macie ochotę, możecie ruszać w trasę i poznawać kolejne obiekty. Przypomnimy również, że chętnie ujrzymy Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i byłoby dobrze, gdybyście za każdym razem odpowiednio oznaczali w tych relacjach zarówno znaczki turystyczne, jak i odwiedzane miejsca. A teraz już nie przeszkadzamy i zostawiamy Was samych z najnowszymi znaczkami i z ich opisami. 



12.12.2022

Poniedziałek rozpoczęliśmy porannym zaproszeniem do Szreniawy, ale na główny punkt programu przewidzieliśmy inną atrakcję, czyli tak lubianą przez turystów znaczkową premierę. Za sprawą najnowszego znaczka raz jeszcze chcemy skierować Wasze kroki do Szczecina, byście jeszcze dokładniej poznali jego zabytki i historię. 

Jak widzicie, najnowszy znaczek jest nie byle jaki i nosi bardzo ładny numer 1200. Mamy nadzieję, że podobnie jak poprzednie „okrągłe numery” także ten będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i wkrótce stanie się ozdobą niejednej kolekcji. Znaczek dziś lub we wtorek powinien trafić do punktu sprzedaży, więc zapewne od środy będziecie mogli zdobyć go na miejscu. A kiedy to już zrobicie, przejdźcie na drugą stronę ulicy, zróbcie sobie zdjęcie z Aniołem Wolności i prześlijcie nam jako relację z kolejnej wyprawy po znaczki. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem najnowszego znaczkowego miejsca turystycznego i zapraszamy do śledzenia newsów na naszej stronie w kolejnych dniach.

POMNIK OFIAR GRUDNIA 1970 W SZCZECINIE No. 1200

Pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Szczecinie znajduje się na placu Solidarności, w pobliżu szczecińskiej filharmonii. Potocznie nazywany jest też Aniołem Wolności, ponieważ przedstawia postać 11-metrowej wysokości anioła z pionowo uniesionymi skrzydłami. W dłoniach anioł trzyma koronę cierniową, składającą się z liter tworzących stylizowany napis Grudzień 1970. Anioł posadowiony jest na wyłaniającej się z ziemi łódce. Wokół pomnika znajdują się 4 płyty granitowe z pamiątkowymi inskrypcjami i nazwiskami poległych w grudniu 1970 roku. Autorem tego odlanego z brązu pomnika jest Czesław Dźwigaj, a inicjatorem powstania Stowarzyszenie Grudzień ’70–Styczeń ’71 oraz miejscy radni. Kamień węgielny pod budowę pomnika położono 17 grudnia 2003 r. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.



8.12.2022

W tym roku wyjątkowo nikt nie pytał o Noworoczny Znaczek Turystyczny. Może to właśnie dlatego zapomnieliśmy o nim i jeszcze 2 tygodnie temu nie wiedzieliśmy, jaki tym razem przedstawimy na znaczku motyw. Na szczęście wyskoczyło coroczne przypomnienie i rozpoczęły się prace nad znaczkiem. Wybór postaci wcale nie był prosty i zdania w zespole były podzielone. Padły różne argumenty, ale koniec końców na naszego patrona roku wybrany został Paweł Edmund Strzelecki.

Zapytacie zapewne co to za postać i jeśli taki mieliście zamiar, to dobrze, że taką właśnie osobę wybraliśmy tym razem. Paweł Edmund Strzelecki to jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, eksploratorów i osoba, którą koniecznie trzeba poznać bliżej, tym bardziej że w większości sami również jesteśmy podróżnikami. Temat powinien Was zainteresować i jesteśmy przekonani, że dowiecie się przy tym wielu ciekawych faktów.

Od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023

Odsyłamy zatem do podstrony poświęconej temu znaczków. Jak zawsze zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy. Sam znaczek, tradycyjnie dostępny jest w sprzedaży drogą korespondencyjną, wraz z innymi wcześniejszymi znaczkami noworocznymi, które mamy nadzieję, już znalazły się w Waszych kolekcjach. Nadmienimy tylko, że aby zakupić Noworoczne Znaczki Turystyczne, podobnie jak w przypadku Znaczków Okolicznościowych nie musicie niczego udowadniać (nie są potrzebne żadne potwierdzenia pobytu). Zachęcamy zatem do włączenia tego znaczka do swojej kolekcji oraz do poznania jednego z patronów roku 2023.



7.12.2022

KOMUNIKAT PRZEDŚWIĄTECZNY

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia informujemy, że tegoroczne wysyłki domówionych znaczków i towarów z naszego sklepiku, będą się odbywały wyłącznie do 16 grudnia (chodzi o zamówienia realizowane dla kolekcjonerów).

Prosimy wziąć to pod uwagę i odliczyć dodatkowo odpowiedni czas na realizację przelewu oraz złożenie zamówienia. Czasu pozostało niewiele, a sami wiecie, że późniejsze zamówienia prawie na pewno do świąt nie dotrą i będą zrealizowane dopiero w Nowym Roku.

Zapraszamy więc już teraz do składania ostatnich w tym roku zamówień i mamy nadzieję, że wśród naszych sklepikowych propozycji znajdziecie także coś, co można położyć pod choinką. Link do sklepiku znajdziecie w lewym menu oraz tutaj >>

 



5.12.2022

Znaczki, które dzisiaj prezentujemy to marzenie wielu kolekcjonerów, którzy w ostatnich latach odwiedzali Bystrzycę Kłodzką i Góry Bystrzyckie. Ile razy namawiano nas na to, aby na znaczku znalazł się Strażnik Wieczności, a kiedy powstała wieża widokowa na Jagodnej, wpłynęło kilkadziesiąt propozycji, aby i ją pokazać na znaczku.

Dziś marzenia wielu osób właśnie się spełniają i mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku sporej grupie kolekcjonerów uda się zdobyć te znaczki. Tu jednak przechodzimy do bardzo istotnej informacji, czyli do planowanego terminu sprzedaży, który został ustalony na 15 grudnia. Od tego dnia znaczki będzie można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie dodatkowo możecie zasięgnąć informacji o innych miejscowych atrakcjach turystycznych.

STRAŻNIK WIECZNOŚCI W GÓRACH BYSTRZYCKICH No. 1198

WIEŻA WIDOKOWA NA JAGODNEJ No. 1199

Powyższe linki tradycyjnie przekierują Was do podstron danych znaczków, na których znajdziecie opisy nowych znaczkowych miejsc, ich współrzędne GPS oraz wiele innych przydatnych informacji. Pomogą one w planowaniu podróży do tych miejsc. Być może w ciągu tygodnia spadnie śnieg, a wtedy zdobycie tych miejsc stanie się dodatkowym wyzwaniem. Liczymy jednak na to, że prędko uraczycie nas relacjami z Gór Bystrzyckich i pokażecie innym turystom te piękne zakątki. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania i przypominamy, że znaczki do obiegu wejdą za tydzień 15 grudnia.



30.11.2022

Po wczorajszej premierze powstała mała luka w numeracji i już rozpoczęły się kuluarowe spekulacje. Nas zawsze to interesuje, bo widać jak wiele miejsc jeszcze znaczków nie ma, a może je mieć. 

Tymczasem dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości, albowiem jak już zauważyliście, brakujące znaczki pojawiły się w Sławkowie. Na kolejnych krążkach przedstawiono tym razem:

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W SŁAWKOWIE No. 1194

DOLINA BIAŁEJ PRZEMSZY W SŁAWKOWIE No. 1195

Jak widać, nie brakuje turystycznych perełek w Sławkowie, a kto śledzi historyczne newsy, ten wie, że niedawno w mieście tym dokonano kolejnych odkryć. Kto wie, może to pretekst do powstania kolejnych znaczków? Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Sławkowa i odkrywania jego historii. Prezentowane powyżej znaczki do sprzedaży trafią od 1 grudnia, więc już dziś możecie wpisać sobie Sławków na listę miejsc do odwiedzenia i planować zdobycie kolejnych znaczków turystycznych.



29.11.2022

Nadszedł nowy tydzień a wraz z nim premiera, na którą długo czekaliście. Ile to bowiem razy pytaliście nas o znaczki w Gdyni? A teraz już są i jak nas poinformowano drewienka oczekują na swoich zdobywców i przyszłych właścicieli. 

Mamy nadzieję, że to dopiero początek znaczków w tej części kraju. Miejsc, do których warto dotrzeć i je poznać, jest tu sporo. Tymczasem na dziś prezentowanych znaczkach przedstawiono następujące atrakcje turystyczne:

KLIF ORŁOWSKI W GDYNI No. 1196

GDYŃSKI SZLAK MODERNIZMU No. 1197

Przybywajcie zatem do Gdyni i zwiedzajcie miejsca pokazane na znaczkach. Nie ograniczajcie się jednak tylko do tych atrakcji, bo Gdynia ma sporo do zaoferowania turystom i na pewno przekonacie się o tym odwiedzając tutejszą informację turystyczną. Przypominamy też, że standardowo czekamy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków. Pokażcie Gdyńskie atrakcje innym turystom i zaproście na znaczkowy szlak. Pogoda jeszcze nie najgorsza, a więc można zwiedzać. Zapraszamy do Gdyni. 



24.11.2022

Przez cały sezon zbieramy wszelkie pytania, jakie do nas nadsyłacie, analizujemy problemy, by jesienną i zimową porą stworzyć materiał, na którym będziecie mogli polegać w kolejnych latach. Na początku roku uruchomiliśmy nowy dział pomocowy na naszej stronie, który ma za zadanie przyspieszyć wyszukiwanie informacji, głównie na temat spraw związanych z zamówieniami, wysyłkami i kuponami. Okazuje się jednak, że dużym problemem dla kolekcjonerów są kwestie związane z komunikacją, w tym z wiadomościami e-mail, które miewają wiele, czasem bardzo zaskakujących, obliczy. Postanowiliśmy więc wstępnie usystematyzować zbiór danych na temat kontaktów pocztowych, aby nikt nie błądził i nie zadawał po raz n-ty tego samego pytania. Przy okazji wyjaśnimy, że od pewnego czasu osoby pytające, zamiast typowej odpowiedzi, otrzymują od nas link do konkretnego rozdziału pomocy. Okazało się, że taka forma spotkała się z Waszą aprobatą, a my mamy nieco więcej czasu na inną korespondencję i robienie nowych znaczków. To jednak nie koniec przemian na stronie internetowej i niebawem będziemy informowali o kolejnych zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić, by wszystkim żyło się lepiej. A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z treściami dotyczącymi e-maili. Na stałe artykuł znajdziecie w zakładce „Pomoc” w lewym menu strony.

Przeczytaj artykuł >>



16.11.2022

Prognozy pogody na zbliżający się weekend nie są zbyt optymistyczne, ale my postaramy się wyciągnąć Was z domów i zachęcić do wędrówek znaczkowymi szlakami. Tym razem pretekstem do wycieczki niech będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. 

Pisaliście nam o tym miejscu od wiosny, kiedy powstał znaczek w Osadzie Neolitycznej w Kopcu i oto dziś marzenie wielu turystów się ziściło. Mamy więc nadzieję, że wykorzystacie ostatnie chwile jesieni na zdobycie tego znaczka i poznanie obiektu na nim pokazanego.

Znaczek w Ujeździe powinien być dostępny od czwartku 17 listopada, ale jak zwykle planując wizytę, warto pozostawić jeszcze ten jeden dzień marginesu. Nam nie pozostaje zatem nic innego jak raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Zamku Krzyżtopór, dzielenia się z nami wrażeniami z tej wizyty w mediach społecznościowych, a po wizycie zostawienia komentarza na podstronie znaczka. 

ZAMEK KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE No. 1193

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to obecnie jedna z największych budowli w Polsce, zachowanych w stanie trwałej ruiny. Został wybudowany w latach 1621 – 1644 jako rezydencja magnacka wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w stylu palazzo in fortezza. Przez lata obrósł w legendy, które echem rozchodzą się po świecie i przyciągają do Ujazdu tysiące turystów. Najpopularniejsza z nich mówi jakoby plan budowli miał odpowiadać kalendarzowi - znajdowały się w nim 4 wieże (cztery pory roku), 12 sal wielkich (miesiące), 52 pokoje (tygodnie) i 365 okien (ilość odpowiadająca dniom roku). Obecnie, mimo, że już jako ruina, Zamek Krzyżtopór nadal zachwyca każdego odwiedzającego. Od końca lat dziewięćdziesiątych obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a w 2018 roku uzyskał status Pomnika Historii. Instytucja Kultury powołana do opieki nad obiektem, dba by zamek nie popadł w zapomnienie. W sezonie turystycznym organizowanych jest wiele wydarzeń mających na celu popularyzowanie historii i promowanie regionu.



<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>