Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!
<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

7.11.2022

Nowy tydzień przynosi nowe możliwości, nowe znaczki i propozycje miejsc, które trzeba odwiedzić.  

Tym razem chcemy Was zaprosić do ponownej wizyty w województwie opolskim, a dokładniej do zwiedzania gmin zrzeszonych wokół Lokalnej Grupy Działania "Kraina Dinozaurów". Znajdziecie tutaj mnóstwo turystycznych atrakcji, a dwie z nich zostały wyróżnione na prezentowanych właśnie znaczkach turystycznych i są to:

ŻELAZNY MOST WISZĄCY W OZIMKU No. 1191

RZEKA MAŁA PANEW - SPŁYWY KAJAKOWE No. 1192

Znaczki właśnie docierają do celu i jak ustaliliśmy, już we wtorek powinny być dostępne w sprzedaży. Jeśli więc będziecie w najbliższych dniach w Ozimku, to koniecznie musicie zobaczyć przedstawione miejsca. Okazją do wyprawy może być także najbliższy długi weekend. Zwiedzać region możecie na różne sposoby, a jednym z nich jest spływ kajakiem, choć to może propozycja na cieplejszą porę roku. Wybór czasu i sposobu zwiedzania należy już do Was, ale jesteśmy pewni, że wrócicie z Ozimka zadowoleni.4.11.2022

Ostatni raz potrójna premiera miała miejsce na początku czerwca, więc najwyższy czas powtórzyć ten wyczyn i zaprezentować nowe znaczki z województwa dolnośląskiego. Tym razem zapraszamy do Wałbrzycha oraz Rybnicy Leśnej. W Wałbrzychu chcemy zwrócić uwagę na zabytkowy wiadukt kolejowy oraz kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, natomiast w Rybnicy Leśnej koniecznie musicie odwiedzić drewniany kościół św. Jadwigi, który zresztą jest kościołem filialnym kościoła św. Franciszka z Asyżu.

A tak prezentują się znaczkowe nowości.

Odnośniki do podstron poszczególnych znaczków wklejamy poniżej:

WIADUKT KOLEJOWY W WAŁBRZYCHU-PODGÓRZU No. 1186

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W RYBNICY LEŚNEJ No. 1187

KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W WAŁBRZYCHU No. 1188

Wszystkie znaczki zdobędziecie w biurze parafialnym w Wałbrzychu i w zasadzie bez znaczenia jest czy zwiedzanie zaczniecie od Wałbrzycha, czy od Rybnicy Leśnej. Najważniejsze, że jeszcze ciepłe krążki już od jutra będą czekały na swoich zdobywców. 

Korzystając z pięknej jesieni, odwiedzajcie najnowsze znaczkowe miejsca i nie zapomnijcie wykonać fotek z tej wycieczki i pochwalić się tym faktem. Relacje chętnie opublikujemy na naszym profilu FB, polecając odwiedzane miejsca innym kolekcjonerom. Także zapraszamy do zwiedzania Wałbrzycha i okolic oraz wszystkim życzymy udanego weekendu.3.11.2022

Listopad rozpędził się już na dobre i czuć w powietrzu zbliżającą się zimę. Nie oznacza to jednak, byście siedzieli w domach. Wręcz przeciwnie, trzeba zwiedzać i poznawać kolejne zakątki kraju i dziś mamy dla Was kolejny pretekst, aby ruszyć na znaczkowy szlak. 

Tym razem dwa nowe znaczki turystyczne promują obiekty zlokalizowane w Olecku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i są to odpowiednio:

ZABYTKOWE MOLO I KĄPIELISKO „SKOCZNIA” W OLECKU No. 1184

POMNIK POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ - OLECKO No. 1185

Dla wielu turystów szczególnie interesującym obiektem okaże się z pewnością molo ze skocznią, gdyż tego typu obiektów jest w naszym kraju niezwykłą rzadkością. Warto więc kliknąć powyższe odnośniki i zapoznać się z charakterystyką pokazanych na znaczkach obiektów.

Prezentowane powyżej znaczki wkrótce dotrą do celu, ale w sprzedaży dostępne będą od wtorku 8 listopada. Macie więc kilka dni więcej na zaplanowanie jesiennej wycieczki w ten rejon kraju. Zapraszamy do zwiedzania.31.10.2022

Dawno, dawno temu, wiosenną porą, w ostatnich dniach kwietnia, pokazaliśmy Wam kilka znaczków kolekcjonera. Później zaczął się sezon turystyczny i z kolei Wy ruszyliście w gonitwie m.in. po te znaczki i kilku kolekcjonerom udało się część z nich zdobyć. W wakacje, kiedy mieliśmy ciutkę wolnego luzu opracowaliśmy kolejne projekty i przy współudziale dwóch osób przygotowalismy znaczki kolekcjonera, któe dziś chcemy Wam pokazać.

Seria znaczków kolekcjonera Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Ostateczny projekt znaczków to z kolei sprawka naszego grafika. 

Powyżej trzy najnowsze znaczki z tej serii i  kolejne miejsca, których poznanie Wam polecamy. I choć droga do zdobycia tych znaczków dla wielu kolekcjonerów będzie długa i wyboista, to życzymy Wam wszystkim abyście szybko dostąpili tego zaszczytu i mogli cieszyć się tymi znaczkami we własnej kolekcji. Zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.30.10.2022

Już jakiś czas temu pisaliśmy, że pracujemy nad zaległymi relacjami i jeśli dobrze wtedy policzyliście, to na pewno doszliście do tego, że brakuje podsumowania tegorocznego spotkania w Kaliszu. Jednak w przyrodzie nic nie ginie, co najwyżej zostaje odłożone w czasie, aby opublikować to właśnie w takim momencie jak dziś, kiedy nie ma żadnej relacji od turystów, a czymś trzeba znaczkowych kolekcjonerów zająć. 

Zerknijcie zatem na krótkie podsumowanie wiosennego spotkania w Kaliszu, które mimo iż odbyło się dawno temu, to zapewne wciąż gości w Waszej pamięci. A jeśli nie, to właśnie dziś jest ten moment, w którym możecie sobie przypomnieć wiosenny dzień spędzony z kolekcjonerami ZT w Kaliszu.

Przeczytaj relację >>24.10.2022

Ostatnią znaczkową nowość pokazywaliśmy Wam prawie trzy tygodnie temu, ale nie oznacza to, że w tym czasie się obijaliśmy. Pracowaliśmy intensywnie i dziś chcielibyśmy zaprezentować pierwsze efekty tych prac. 

Kolejny raz za pośrednictwem znaczków turystycznych zapraszamy do Barda i myślimy, że jest to pierwsze w Polsce miasto z tak kompleksową, znaczkową ofertą turystyczną. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na zwiedzanie Barda, to właśnie teraz jest ku temu najlepsza okazja, a barwy jesieni jeszcze bardziej spotęgują Wasze doznania. Zarezerwujcie sobie odpowiednią ilość czasu i podążajcie znaczkowym szlakiem, który przeprowadzi Was przez całe miasto, pokazując kolejne atrakcje turystyczne. 

Do grona już istniejących w Bardzie znaczków dołączyły następujące miejsca:

DRÓŻKI RÓŻAŃCOWE W BARDZIE No. 1180

ŹRÓDEŁKO MARYI W BARDZIE No. 1181

Wszelkie informacje o nowościach znajdziecie klikając w powyższe linki, które przeniosą Was do katalogu znaczków. W punkcie sprzedaży znaczki pojawią się zapewne już jutro, więc przybywajcie do Barda i uzupełniajcie tutejszą kolekcję. Będzie nam miło, jeśli przy okazji podeślecie nam zdjęcia ze znaczkami na tle oryginalnych obiektów. A już teraz zapraszamy do zwiedzania tego urokliwego miasteczka i poszerzania swojej znaczkowej kolekcji.18.10.2022

Jak zapewne zauważyliście wcześniej, nieco ponad dwa tygodnie temu, ostatniego dnia września w Komornikach świętowano kolejne urodziny Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Rocznicowe spotkanie zbiegło się z premierą najnowszego znaczka turystycznego z wizerunkiem stacji w Szreniawie. 

Jak zwykle goście dopisali, była telewizja, o czym informowaliśmy w jednym z postów na facebooku, był tort, dobre humory, wspomnienia i niespodzianki. A dzisiaj mamy dla Was relację z tego spotkania. Usiądźcie zatem wygodnie i oddajcie się lekturze.

Przeczytaj relację >>13.10.2022

Drodzy Kolekcjonerzy!

Komunikat o zmianie cen znaczków wywołał lawinę zamówień i naszym zadaniem jest obsłużyć wszystkich bez względu na wielkość zamówienia. Wiąże się z tym fakt, że proces weryfikacji zamówień, fakturowania czy wysyłki może trwać dłużej niż zwykle. Każde zamówienie, które wpłynie do nas do końca października, będzie zrealizowane po starych cenach. Czasu jest jeszcze sporo, więc nie ma powodów do obaw czy zbędnej paniki. Prosimy o cierpliwość i odrobinę zrozumienia. Zamówień jest wiele, a my mamy jeszcze inne zadania i wszystkie musimy wypełnić w 100%.

Zespół Znaczków Turystycznych4.10.2022

Z północy Polski przenosimy się dzisiaj na północ woj. wielkopolskiego, a dokładniej do krainy o nazwie Krajna. To właśnie tam, w Łobżenicy zainstalował się najnowszy znaczek turystyczny, dzięki któremu poznacie zrewitalizowaną wieżę ciśnień, w której obecnie mieści się punkt widokowy.

Prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży w punktach wymienionych na podstronie tego znaczka. Przypominamy, że link do tej podstrony przeważnie zamieszczamy w newsie w dniu premiery, ale traficie tam również z katalogu znaczków, klikając w odnośnik "Znaczkowe Miejsca Turystyczne" w górnym menu strony.  

A kiedy już dokładnie poznacie najnowszy wpis premierowy, nie pozostaje nic innego jak sprawdzić mapę i kalendarz, by zaplanować kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem. Łobżenica już czeka na pierwszych znaczkowych turystów.

WIEŻA WIDOKOWA W ŁOBŻENICY No. 1179

Wieża widokowa w Łobżenicy jest dawną miejską wieżą ciśnień zaprojektowaną i wybudowaną w 1910 roku przez firmę Carl Francke z Bremy. Ówczesna wieża miała niecałe 36 metrów wysokości i w swojej głowicy, na wysokości 21 m mieściła zbiornik wodny o pojemności 100 m3, wykonany ze stali kowalnej. Średnica wewnętrzna cokołu wieży to 5,78 m, natomiast średnica głowicy to 7,6 m. Wieża ciśnień służyła mieszkańcom Łobżenicy do 1974 roku, kiedy wybudowano nową hydrofornię i zaprzestano użytkowania wieży. Od tego czasu popadała w ruinę. W 2010 roku podjęto decyzję o rewitalizacji wieży, którą odrestaurowano w 2011 roku. Od tego czasu budowla pełni funkcję wieży widokowej. Aby jednak dostać się do punktu widokowego, trzeba pokonać 122 stopnie. Trud wspinaczki wynagradzają widoki, jakie można podziwiać z wieży. Wartym zaznaczenia jest fakt, że po rewitalizacji oryginalna iglica znalazła się wewnątrz wieży, a na jej szczycie zamontowano kopię wykonaną na wzór oryginału, z dopisanym rokiem rewitalizacji.3.10.2022

Od trzech dni mamy październik, więc najwyższa pora przywitać ten miesiąc znaczkową premierą. Tym razem dla urozmaicenia przenosimy się na północ kraju do Braniewa, gdzie za pośrednictwem znaczka turystycznego będziecie mieli okazję poznać kolejny ciekawy obiekt.

Oczywiście już teraz możecie się zapoznać z opisem miejsca przedstawionego na najnowszym znaczku, a wszystkie inne informacje znajdziecie na podstronie znaczka. Do sprzedaży znaczki trafią w ciągu kilku dni, albowiem jeszcze dzisiaj znajdują się w transporcie. Śledźcie zatem facebookowy profil Informacji Turystycznej w Braniewie, a na pewno informacja o sprzedaży znaczków Was nie ominie.

A tymczasem planujcie swoje wycieczki do tej części kraju. I nie zapomnijcie o nas, będąc w Braniewie. Czekamy na relacje ze znaczkowych wycieczek.

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY W BRANIEWIE No. 1178

Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie jest jednym z najpiękniejszych kościołów Warmii. To gotycka, ceglana, halowa fara o całkowitej długości 61 m i szerokości 25 m. Jej trójnawowe wnętrze tworzy dziesięć ośmiokątnych, masywnych filarów, ustawionych w dwóch rzędach. Kościół budowano etapami, w latach 1343-1442. Stoi prawdopodobnie na miejscu najstarszego znanego drewnianego kościoła warmińskiego. Jest świadkiem burzliwych dziejów miasta. W okresie swej 600 – letniej historii kościół wraz z wieżą doznały największych zniszczeń pod koniec drugiej wojny światowej, kiedy to w wyniku działań wojennych legł w gruzach, przez wiele lat pozostając trwałą ruiną. Jego odbudowa w latach 1979-1986 była największym przedsięwzięciem w Archidiecezji Warmińskiej. Pieczę nad odbudową sprawował ówczesny proboszcz i dziekan - ks. Tadeusz Brandys. W 2001 r. kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Stoi przy niej pomnik bł. Reginy Protmann, rodowitej braniewianki i patronki Braniewa.30.09.2022

Na koniec tygodnia, dosłownie tuż przed weekendem, mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego przeniesiemy się na malowniczą linię kolejową nr 357, łączącą Luboń z Sulechowem. To właśnie tutaj, kilkanaście kilometrów od Poznania, tuż przy granicy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym znajduje się niewielka stacja w Szreniawie. Budynek, jak i linia kolejowa są zabytkowe, a najnowszy znaczek ma Was zachęcić do kolejnej wizyty w tych rejonach i poznania nie tylko kolejowej architektury, ale i historii tych miejsc.

Dzisiejsza premiera nie jest przypadkowa, bo w chwili, w której publikujemy ten news, w Komornikach świętowane są 6 urodziny Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, z którego inicjatywy powstał prezentowany właśnie znaczek. Jak widać, członkowie klubu działają i pewnie jeszcze nie raz zaskoczą Was nowymi znaczkami w okolicach. Klubowiczom z Komornik życzymy więc kolejnych hucznych jubileuszy, dalszego zapału w propagowaniu znaczków turystycznych i promowaniu lokalnych atrakcji turystycznych.

Przedstawiony powyżej znaczek do sprzedaży trafi 3 października i jak nas zapewniono, dla pierwszych zdobywców przygotowano niespodzianki. Zdobywajcie więc znaczek i koniecznie odwiedzajcie stację w Szreniawie oraz inne pobliskie znaczkowe miejsca turystyczne.

STACJA KOLEJOWA W SZRENIAWIE No. 1177

Szreniawa to stacja położona na linii kolejowej pomiędzy Luboniem a Stęszewem. Znajduje się tutaj niewielki posterunek ruchu, dwa tory główne oraz dwa tory boczne, będące przedłużeniem toru głównego dodatkowego. Pomiędzy torami głównymi znajduje się dwukrawędziowy peron wyspowy. W zachodniej części stacji, na przedłużeniu toru nr 3a znajduje się rampa ładunkowa, która jednak pozostaje nieużywana. Również od strony zachodniej znajduje się budynek dworca, w którym mieści się nastawnia dysponująca, posiadająca urządzenia mechaniczne scentralizowane. Obecny układ torowy stacja zawdzięcza przebudowie na początku XXI w. Z uwagi na zabytkowy charakter linii, pozostawiono istniejące urządzenia sterowania ruchem kolejowym, wymieniono jedynie tarcze ostrzegawcze na świetlne oraz dobudowano tarcze ostrzegawcze przelotowe. Z nastawni obsługiwano też mechaniczne rogatki na przejeździe kolejowym, położonym od strony Stęszewa.27.09.2022

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych!

Kiedy na początku lutego 2020 roku podjęliśmy decyzję o symbolicznej podwyżce cen, nikt z nas nie przypuszczał, że najbliższe lata przyniosą zmiany, które wymuszą na nas stanięcie przed dylematem cenowym. Niestety, mijający rok do łaskawych nie należał, wzrosły ceny niemal wszystkich produktów składowych, z których wykonane są znaczki turystyczne, podrożało drewno, papier, tworzywa sztuczne, media czy inne koszty związane pośrednio z ich produkcją czy wysyłką.

Aby móc utrzymać się jeszcze na powierzchni, także musimy dostosować się do ogólnej sytuacji i w związku z tym, od listopada br., zaplanowaliśmy wprowadzenie zmian cen znaczków turystycznych.

Zawsze podkreślamy, że jesteśmy ideowcami, a idea znaczków turystycznych powinna od samego początku utrzymywać cenę znaczka na stałym poziomie. Niestety, szybko okazało się, że idea to jedno, a życie to drugie i rynek zaczął kierować się odrębnymi prawami. Sami zauważyliście, że ceny znaczków w punktach sprzedaży wzrosły, mimo że od 2 lat my ceny nie ruszaliśmy. Postanowiliśmy zatem ujednolicić je i zrobić to tak, aby dla turystów było to najmniej dotkliwe. Wzięliśmy pod uwagę różne czynniki, w tym Wasze komentarze dotyczące wysokości cen znaczków.

I tak od 1 listopada wszystkie polskie znaczki turystyczne, okolicznościowe i noworoczne będą kosztowały 10 zł. Taka sama będzie też ich cena sugerowana w punktach sprzedaży. Znaczki dwustronne będą kosztowały 15 zł. Za znaczki zagraniczne, zamawiane za naszym pośrednictwem, trzeba będzie zapłacić 12 zł.

Decyzję o powyższych cenach poprzedziło wiele rozmów zarówno z kontrahentami, jak i na naradach we własnym gronie. I choć potrzeby już teraz wydają się wyższe, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie złotego środka, który pozwoli prowadzić naszą działalność i umożliwić wszystkim dalsze rozwijanie pasji.

Tak więc jeszcze do końca września i przez cały październik możecie zamawiać znaczki po starej cenie. Mamy nadzieję, że nas zrozumiecie i nie wpłynie to na Waszą wierność idei znaczkowej i w dalszym ciągu będziecie zwiedzać naszą Ojczyznę znaczkowym szlakiem. 

Z turystycznym pozdrowieniem

Zespół Znaczków Turystycznych21.09.2022

W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami jesienią, przygotowaliśmy dla Was szybką akcję, w ramach której, oprócz możliwości zrealizowania zamówienia na brakujące znaczki turystyczne, będziecie mogli wejść w posiadanie unikatowej publikacji na temat znaczków turystycznych. Jak wiecie, na początku września br. w Rýmařově świętowano 25-lecie powstania ZT. Uczestnicy spotkania mogli wówczas nabyć gazetę, która ukazuje się raz na 25 lat

W związku z powyższym wspomniane wydawnictwo zarezerwowaliśmy dla pierwszych 20 osób, które w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni, 23 września, złożą zamówienie na brakujące w kolekcji znaczki turystyczne, a których to nie udało się z różnych powodów uzyskać w miejscach sprzedaży. Jednocześnie informujemy, że zamówień niekompletnych (bez potwierdzeń, adresu wysyłki, danych zamawiającego) nie będziemy brali pod uwagę.

Przy okazji wszystkie osoby, które jeszcze nie orientują się w zasadach przygotowywania zamówień, odsyłamy na stronę temu poświęconą >> oraz do działu Pomoc >>, gdzie również znajdziecie niezbędne informacje.

Mamy nadzieję, że ta szybka akcja pomoże Wam w posezonowej mobilizacji i uzupełnieniu brakujących znaczków, a ponadto wprowadzi odrobinę rywalizacji i pozwoli poczuć dreszczyk emocji.17.09.2022

Kilka tygodni temu obiecaliśmy nadrobić zaległości w tegorocznych relacjach ze spotkań kolekcjonerów, ale jak to zwykle bywa, życie pisze swój scenariusz i na relację z Kalisza jeszcze chwilę przyjdzie poczekać. 

Tymczasem mamy krótką relację dosłownie sprzed dwóch tygodnia z "drzwi otwartych" w czeskiej centrali Znaczków Turystycznych, gdzie dodatkowo świętowano  jubileusz 25-lecia powstania ZT. Działo się tej soboty sporo i wielu turystów, przybyło zobaczyć znaczkowy punkt dowodzenia od kuchni. Przeczytajcie więc relację i zobaczcie, na jakie atrakcje mogli liczyć uczestnicy spotkania. A jeśli jeszcze nie widzieliście materiałów filmowych z Rýmařova, koniecznie odwiedźcie facebookowy profil czeskich ZT i nadróbcie zaległości. Tymczasem zapraszamy do przeczytania naszej relacji.

Przeczytaj relację >>13.09.2022

Po kilku dniach wracamy do Wielkopolski, gdzie czeka na Was kolejny znaczek turystyczny, tym razem przygotowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej, a przedstawiający zabytkowy budynek dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu.

Nie jest to jednak przypadkowe wydawnictwo. W 2022 roku przypada bowiem 380 rocznica istnienia rawickiego Bractwa Kurkowego, które ze stowarzyszenia o charakterze obronnym stało się organizacją sportową i historyczną. 

Tak więc za sprawą kolejnego znaczka macie okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat dawnego Rawicza i raz jeszcze odwiedzić to ciekawe miasto. A jeśli swój wyjazd zaplanujecie na najbliższy weekend, to z pewnością załapiecie się na Rawicki Jarmark Historyczny i wiele atrakcji, jakie w związku z tym wydarzeniem przygotowano. Znaczek w sprzedaży pojawi się podczas jarmarku, dlatego już dziś zapraszamy do Rawicza.

DAWNA STRZELNICA BRACTWA KURKOWEGO W RAWICZU No. 1176

Zabytkowy budynek dawnej siedziby rawickiego Bractwa Kurkowego – strzeleckiej organizacji społecznej utworzonej już w 1642 r., stanął w 1903 roku w miejscu wcześniejszych zabudowań o tym przeznaczeniu. Okazała, zachowana do dziś dawna bracka kwatera, zbudowana została według projektu Carla Klimma zgodnie z założeniami eklektyzmu. Gmach z cegły klinkierowej zdobi data jego wybudowania umieszczona na fasadzie nad wejściem głównym, wyżej zaś na frontonie - płaskorzeźba z godłem Rawicza. Członkowie braci strzeleckiej, prócz przestrzeni do doskonalenia umiejętności strzeleckich i rozgrywania turniejów, potrzebowali miejsca, gdzie toczyć mogli życie towarzyskie i rozrywkowe stowarzyszenia – stąd rozbudowa siedziby. Początkowo rola Bractwa związana była z samoobroną mieszczan, a także z kultywowaniem postaw obywatelskich. Gdy nikło widmo niebezpieczeństwa związanego z najazdami obcych wojsk, Bractwo Kurkowe przeobraziło się w organizację o charakterze sportowym. W 2022 r. przypada 380-lecie istnienia organizacji.12.09.2022

Nadszedł kolejny tydzień i jak to zwykle ma miejsce, od poniedziałku docierają do swoich miejsc przeznaczenia paczki z zamówionymi znaczkami. Tym razem nowe wzory znaczków turystycznych docierają do miejscowości Zabawa i Wał-Ruda związanych z postacią błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Obiekty, do których tym razem poprowadzi znaczkowy szlak, przedstawione są na załączonej grafice i są to:

SANKTUARIUM BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY W ZABAWIE No. 1166

DOM BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY W WAŁ-RUDZIE No. 1167

Zachęcamy do kliknięcia powyższych odnośników i do zapoznania się z nowymi znaczkowymi miejscami. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Sanktuarium, do której link również znajdziecie na podstronach najnowszych znaczków.

Ustaliliśmy, że znaczki w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny pojawią się w środę 14 września, także śmiało możecie planować wycieczki w tym terminie i poznawać te miejsca. Będzie nam także miło, jeśli zachcecie pochwalić się zdjęciami z wizyty w Zabawie i Wał-Rudzie i zachęcamy do pozostawienia komentarza na stronie po odwiedzeniu ww. obiektów. 7.09.2022

W połowie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową nowość i tym razem zaproszenie do wizyty w Pyzdrach w Wielkopolsce. Miasteczko to miało już dwa znaczki, ale w międzyczasie odrestaurowano tam stary holenderski wiatrak, więc nowy znaczek jest kolejnym pretekstem, aby wrócić do Pyzdr i poznać kolejne ciekawe miejsca.

Jeśli chodzi o dostępność wiatraka i możliwość jego zwiedzania, to zachęcamy do kontaktu z Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej, które sprawuje opiekę nad wiatrakiem. My zaś wkrótce postaramy się dodać stosowną informację pod opisem wiatraka na podstronie tego znaczka. 

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania swojej wizyty w Pyzdrach gdzie za dzień lub dwa będzie na Was czekał kolejny znaczek turystyczny i kolejna turystyczna przygoda.

WIATRAK HOLENDER W PYZDRACH No. 1175

W południowej części Pyzdr znajduje się jeden z nielicznych w Wielkopolsce wiatraków typu holenderskiego. Podstawa wiatraka o średnicy 10,5 m murowana jest z cegły. Trójkondygnacyjny, ceglany trzon budowli przykrywa kopulasty, drewniany dach pokryty blachą. W obrotowej kopule znajdują się skrzydła wiatraka połączone z całym mechanizmem przekazującym napęd na koła młyńskie. Wiatrak w Pyzdrach został zbudowany w 1903 r., przez rodzinę Bartczaków. Pierwotnie budowla napędzana była wiatrem, jednak w okresie międzywojennym zmieniono napęd na elektryczny, zachowując jednak urządzenia związane z napędem wiatrowym. Po częściowym remoncie w połowie lat 70. XX wieku wiatrak działał jeszcze do lat 80. W latach 2018-2019 wiatrak zakupiła Gmina Pyzdry. Po rewitalizacji i nadaniu budowli wyglądu z lat 80. XX w. wiatrak zyskał funkcję dydaktyczno-muzealną.6.09.2022

Pozostajemy na terenie województwa śląskiego, ale tym razem za pośrednictwem nowego znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do zwiedzania Gminy Kalety, która jest wprost wymarzonym miejscem dla osób pragnących ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą.

I właśnie w takim miejscu znajduje się drzewo przedstawione na prezentowanym znaczku turystycznym. Zerknijcie na opis poniżej, a dowiecie się więcej na temat tej osobliwej rośliny. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć to wiekowe drzewo osobiście, musicie przyjechać do Kalet. Nie musimy chyba nikomu mówić, że taka wycieczka, szczególnie o tej porze roku, oprócz nowego znaczka może zaowocować innymi darami natury (np. grzybami). Odwiedzajcie więc Kalety, podziwiajcie Cis Donnersmarcka i zdobywajcie znaczek, który lada chwila będzie na Was czekał w miejskiej informacji turystycznej.

CIS DONNERSMARCKA W KALETACH No. 1174

„Cis Donnersmarcka” jest jednym z najsławniejszych drzew województwa śląskiego. Rośnie w lesie, w mocno przerzedzonym drzewostanie sosnowo-świerkowym. Ma pojedynczy, prosty pień i regularną, dobrze rozwiniętą koronę. Najwyższy wierzchołek jest martwy, natomiast na wysokości około 6 m, drzewo wykształciło dwa dodatkowe wierzchołki. Obecnie jego obwód wynosi ok. 214 cm przy wysokości 16 m. Cis Donnersmarcka znany był już niemieckim botanikom na przełomie XIX i XX w, lecz do końca minionego stulecia pozostawał drzewem nieznanym. Wyrósł ok. 500 lat temu pośród rozległej i przepastnej Puszczy Śląskiej. Na wniosek właściciela świerklanieckich lasów – księcia  Donnersmarcka, względem drzewa podjęto zabiegi ochronne. Ponownie takie zabiegi wykonano w 2021 roku i wtedy też Miasto Kalety utworzyło wokół Cisa Donnersmarcka ścieżkę edukacyjną w formie drewnianej kładki wraz z oznakowaniem.5.09.2022

Nowy tydzień, nowe możliwości i nowe znaczki. Zapraszamy Was kolejny raz to Tarnowskich Gór. Znacie już zapewne to miasto, bo niejeden obiekt turystyczny posiada tutaj swój własny znaczek. Tym razem jednak pokażemy Wam coś, czego z wielkim prawdopodobieństwem nie widzieliście, a jest to hałda popłuczkowa znajdująca się kilka kilometrów na południe od miasta.

O samej hałdzie przeczytacie w poniższym opisie, a jeśli klikniecie link ponad nim, zostaniecie przeniesieni na podstronę znaczka, gdzie dowiecie się m.in. w jakich miejscach można nabyć najnowszy znaczek. A skoro już o tym mowa, to najnowszy krążek właśnie dociera do miejsca przeznaczenia, ale proponujemy standardowo odczekać 2-3 dni, aby trafił do punktów sprzedaży. Myślimy jednak, że od środy spokojnie możecie odwiedzać Tarnowskie Góry, oglądać hałdę popłuczkową i zdobywać najnowszy znaczek turystyczny. 

HAŁDA POPŁUCZKOWA KOPALNI FRYDERYK W TARNOWSKICH GÓRACH No. 1169

Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk to oddalone o 3 km na południe od tarnogórskiego rynku duże usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku. Wysoka na 17 m hałda stanowi pozostałość po zlikwidowanym na początku XX w. zakładzie uzdatniania rudy. Obiekt powstał z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia metali, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej hałdę włączono do systemu obronnego, czego pozostałością są bunkry strzeleckie. Pełni ona obecnie rolę punktu widokowego i miejsca spotkań lokalnej społeczności. Wejście po wyznaczonych ścieżkach na sam szczyt zajmuje od 5-10 min. W 2017 r. hałda wraz z innymi atrybutami pogórniczymi z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.30.08.2022

Dziś za sprawą najnowszych znaczków turystycznych chcielibyśmy raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Parku Książęcego w Zatoniu. Od czasu kiedy pojawił się w tym miejscu pierwszy znaczek, wiele się zmieniło i dziś park jest atrakcją chętnie odwiedzaną przez turystów. Warto więc poznać go nieco dokładniej i z pewnością pomogą w tym prezentowane dzisiaj znaczki, które przedstawiają:

ALTANA RÓŻANA W PARKU KSIĄŻĘCYM W ZATONIU No. 1172

DĄB TALLEYRANDA W ZATONIU No. 1173

Z obiektami przedstawionymi na znaczkach wiążą się pewne historie i legendy. Postaramy się o nich wspomnieć w audiobedekerze jaki będzie powiązany ze znaczkami. Tymczasem musi Wam wystarczyć opis z podstron nowych znaczków. A jeśli chcecie wiedzieć więcej, to z pewnością w Zatoniu znajdziecie wszelkie fakty na ten temat. Pora na odwiedzenie parku jest wprost wyśmienita, a jesteśmy pewni, że w najbliższych tygodniach z dnia na dzień park będzie coraz piękniejszy.

Znaczki w Zatoniu pojawią się już dzisiaj po południu. Odwiedźcie Zatonie koniecznie, szczególnie że w najbliższy weekend w pobliskiej Zielonej Górze rozpoczyna się coroczne Winobranie. Jest więc podwójna okazja do wizyty w tych okolicach i możliwość połączenia przyjemnego z jeszcze przyjemniejszym.29.08.2022

Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale to nie znaczy, że i my kończymy z premierami. Wręcz przeciwnie — mamy dla Was kolejne dwa znaczki i świetną okazję do poznania nowych obiektów.

Tym razem chcielibyśmy wszystkich zaprosić do zwiedzania wschodniej Małopolski, a dokładnie miejscowości Biecz, gdzie znaleźć można wiele interesujących atrakcji turystycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują obiekty Muzeum Ziemi Bieckiej, a zwłaszcza te pokazane na najnowszych znaczkach turystycznych:

DOM Z BASZTĄ W BIECZU No. 1170

KROMERÓWKA W BIECZU No. 1171

Krótkie opisy tychże atrakcji ukryte są pod powyższymi linkami. Znajdziecie tam także odnośniki do muzealnej strony, gdzie z pewnością zaczerpniecie więcej informacji o tej placówce i czekających na turystów atrakcjach.

Najnowsze znaczki w sprzedaży pojawią się już jutro, czyli 30 sierpnia, dlatego, jeśli tylko macie wolną chwilę lub jesteście na wypoczynku w okolicach, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Ziemi Bieckiej i poszczególne wystawy. Nie zapomnijcie zrelacjonować swojej wizyty w mediach społecznościowych. Relacje możecie także posłać na web@znaczki-turystyczne.pl, a my z radością udostępnimy ją wszystkim turystom, aby pomóc im w wyborze kolejnego miejsca, które warto odwiedzić. Zapraszamy zatem do Biecza.24.08.2022

Czas biegnie jak szalony i niekiedy okazuje się, że znacznie nas prześciga, przez co zostajemy w tyle z niektórymi działaniami. Na szczęście w każdej wolnej chwili staramy się nadrabiać zaległości i tym sposobem wreszcie udało się dokończyć relację z X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, jakie pod koniec maja miało miejsce w Krakowie. 

Dziś zatem tą właśnie relacją zajmiemy Wam czas. Uczestnicy spotkania być może przypomną sobie miłe chwile spędzone w Krakowie, a pozostali kolekcjonerzy wreszcie dowiedzą się, jak to było w tym roku. 

Do relacji jak zwykle dołączyliśmy galerię z fotografiami i jeśli ktoś z uczestników chciałby, by i jego zdjęcia się tam znalazły, to prosimy o kontakt z adminem, który wskaże sposób przesyłki zdjęć. Dodatkowo w relacji umieściliśmy film, prezentowany podczas spotkania. Działa wszystko, jak należy, ale nie wiemy, czy tak będzie cały czas, więc wybaczcie, gdyby nagle się coś zacięło. Niebawem opublikujemy kolejne zaległe relacje, a już teraz zapraszamy do lektury ostatniego ze spotkań ogólnopolskich.

Przeczytaj relację ze spotkania >>23.08.2022

Jak wspominaliśmy już w jednym z poprzednich komunikatów, 3 września w Rýmařově odbędą się „Dni otwarte Znaczków Turystycznych”, podczas których świętowane będzie 25 lat od powstania pierwszego znaczka turystycznego. Znaczek ten od 1997 roku zdobyć można w wieży telewizyjnej na szczycie góry Pradziad. 

Podczas wrześniowego spotkania przewidziano szereg atrakcji dla turystów. Będzie można zobaczyć, jak wygląda proces rysowania projektu znaczka, grawerowania matrycy, a także wypalania gotowych znaczków. 

Oddzielnym punktem spotkania będzie dekorowanie Znawców Republiki Czeskiej, a także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego z Maxiznaczkami. Do dyspozycji turystów będzie także Restauracja i Kawiarnia Znaczków Turystycznych, w której czekać będzie wiele smacznych potraw i napojów. Całość uświetnią występy zespołów muzycznych oraz wiele innych atrakcji.

Pierwsza sobota września oferuje mnóstwo powodów, aby odwiedzić Rýmařov, dlatego serdecznie zapraszamy Was do udziału w tym wydarzeniu. 22.08.2022

Tym razem dobre, bo premierowe wieści mamy dla Was już na początku tygodnia. Jak widzicie, nowy znaczek dotyczy Świdnicy i zapewne wiele razy odwiedzaliście już to miasto. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co oznacza herb Świdnicy, wiecie, co oznaczają poszczególne symbole?

Gwarantujemy, że właśnie przy tej okazji się tego dowiecie, a sam znaczek będzie jeszcze jednym powodem, by kolejny raz zawitać do Świdnicy i być może kontynuować zwiedzanie tego ciekawego miasta..

Znaczek turystyczny przedstawiony w tym newsie dziś dotarł do celu, ale dajcie obsłudze dzień lub dwa na wprowadzenie go do sprzedaży. Sami zaś już możecie planować wypady w tę część kraju, w końcu przed nami jeszcze nieco ponad tydzień wakacji.

MIASTO ŚWIDNICA No. 1168

Herb Świdnicy tworzy tarcza w postaci czteropolowej, podzielona na krzyż. W polach czarnych znajdują się złote korony – symbol najwyższej władzy i zaszczytów, zwycięstwa i odwagi. W drugim polu srebrnym znajduje się czerwony gryf – symbol cech rycerskich, takich jak dzielność, czujność i siła. W trzecim srebrnym polu widnieje czarny dzik – symbol siły, odwagi i szlachetności. Herb został nadany miastu w 1452 roku przez czeskiego króla Władysława Pogrobowca. Był to pierwszy przywilej herbowy w dziejach miasta. Herb czteropolowy używano do 1966 roku, kiedy to Miejska Rada Narodowa w Świdnicy zmieniła go i nadała miastu nowy herb przedstawiający czerwonego gryfa na białym polu. W roku 1999 r. Rada Miejska Świdnicy powróciła do herbu czteropolowego.10.08.2022

Po tygodniowej przerwie od znaczkowych nowości mamy dla Was kolejne niespodzianki. Tym razem gratka dla wszystkich turystów wypoczywających lub wybierających się na północny wschód kraju. Tutaj bowiem w Gołdapi pojawiły się właśnie dwa nowe znaczki, dzięki którym poznacie kolejne walory turystyczne tej miejscowości.

Skorzystajcie więc z okazji i odwiedźcie proponowane miejsca. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zaznacie tu chwili ukojenia w upalne dni i nabierzecie sił na dalsze wędrówki turystycznymi szlakami.

Opisy poszczególnych miejsc znajdziecie po kliknięciu w linki poniżej:

TĘŻNIE SOLANKOWE W GOŁDAPI No. 1163

KONKATEDRA NMP MATKI KOŚCIOŁA W GOŁDAPI No. 1164

Znaczki już na Was czekają w punkcie sprzedaży, więc jeśli chcecie uzupełnić swoją kolekcję znaczków turystycznych, koniecznie dwa najnowsze krążki dopiszcie do listy i zaplanujcie odpowiednio czas na zwiedzanie tej części kraju. Nie ograniczajcie się jednak tylko do miejsc znaczkowych. Zobaczcie co się da i koniecznie opowiadajcie o znaczkach w miejscach, które uznacie za ciekawe. To właśnie dzięki Wam powstają nowe znaczki, a nie ma lepszej rekomendacji dla miejsca niż opinia samego turysty. Dzielcie się tymi spostrzeżeniami także z nami, byśmy również mogli odpowiednio działać i rozszerzać listę znaczkowych miejsc i propozycji na turystyczne wypady dla całej rzeszy turystów.<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>