Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1282
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1282!
<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

29.08.2022

Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale to nie znaczy, że i my kończymy z premierami. Wręcz przeciwnie — mamy dla Was kolejne dwa znaczki i świetną okazję do poznania nowych obiektów.

Tym razem chcielibyśmy wszystkich zaprosić do zwiedzania wschodniej Małopolski, a dokładnie miejscowości Biecz, gdzie znaleźć można wiele interesujących atrakcji turystycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują obiekty Muzeum Ziemi Bieckiej, a zwłaszcza te pokazane na najnowszych znaczkach turystycznych:

DOM Z BASZTĄ W BIECZU No. 1170

KROMERÓWKA W BIECZU No. 1171

Krótkie opisy tychże atrakcji ukryte są pod powyższymi linkami. Znajdziecie tam także odnośniki do muzealnej strony, gdzie z pewnością zaczerpniecie więcej informacji o tej placówce i czekających na turystów atrakcjach.

Najnowsze znaczki w sprzedaży pojawią się już jutro, czyli 30 sierpnia, dlatego, jeśli tylko macie wolną chwilę lub jesteście na wypoczynku w okolicach, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Ziemi Bieckiej i poszczególne wystawy. Nie zapomnijcie zrelacjonować swojej wizyty w mediach społecznościowych. Relacje możecie także posłać na web@znaczki-turystyczne.pl, a my z radością udostępnimy ją wszystkim turystom, aby pomóc im w wyborze kolejnego miejsca, które warto odwiedzić. Zapraszamy zatem do Biecza.



24.08.2022

Czas biegnie jak szalony i niekiedy okazuje się, że znacznie nas prześciga, przez co zostajemy w tyle z niektórymi działaniami. Na szczęście w każdej wolnej chwili staramy się nadrabiać zaległości i tym sposobem wreszcie udało się dokończyć relację z X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, jakie pod koniec maja miało miejsce w Krakowie. 

Dziś zatem tą właśnie relacją zajmiemy Wam czas. Uczestnicy spotkania być może przypomną sobie miłe chwile spędzone w Krakowie, a pozostali kolekcjonerzy wreszcie dowiedzą się, jak to było w tym roku. 

Do relacji jak zwykle dołączyliśmy galerię z fotografiami i jeśli ktoś z uczestników chciałby, by i jego zdjęcia się tam znalazły, to prosimy o kontakt z adminem, który wskaże sposób przesyłki zdjęć. Dodatkowo w relacji umieściliśmy film, prezentowany podczas spotkania. Działa wszystko, jak należy, ale nie wiemy, czy tak będzie cały czas, więc wybaczcie, gdyby nagle się coś zacięło. Niebawem opublikujemy kolejne zaległe relacje, a już teraz zapraszamy do lektury ostatniego ze spotkań ogólnopolskich.

Przeczytaj relację ze spotkania >>



23.08.2022

Jak wspominaliśmy już w jednym z poprzednich komunikatów, 3 września w Rýmařově odbędą się „Dni otwarte Znaczków Turystycznych”, podczas których świętowane będzie 25 lat od powstania pierwszego znaczka turystycznego. Znaczek ten od 1997 roku zdobyć można w wieży telewizyjnej na szczycie góry Pradziad. 

Podczas wrześniowego spotkania przewidziano szereg atrakcji dla turystów. Będzie można zobaczyć, jak wygląda proces rysowania projektu znaczka, grawerowania matrycy, a także wypalania gotowych znaczków. 

Oddzielnym punktem spotkania będzie dekorowanie Znawców Republiki Czeskiej, a także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego z Maxiznaczkami. Do dyspozycji turystów będzie także Restauracja i Kawiarnia Znaczków Turystycznych, w której czekać będzie wiele smacznych potraw i napojów. Całość uświetnią występy zespołów muzycznych oraz wiele innych atrakcji.

Pierwsza sobota września oferuje mnóstwo powodów, aby odwiedzić Rýmařov, dlatego serdecznie zapraszamy Was do udziału w tym wydarzeniu. 



22.08.2022

Tym razem dobre, bo premierowe wieści mamy dla Was już na początku tygodnia. Jak widzicie, nowy znaczek dotyczy Świdnicy i zapewne wiele razy odwiedzaliście już to miasto. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co oznacza herb Świdnicy, wiecie, co oznaczają poszczególne symbole?

Gwarantujemy, że właśnie przy tej okazji się tego dowiecie, a sam znaczek będzie jeszcze jednym powodem, by kolejny raz zawitać do Świdnicy i być może kontynuować zwiedzanie tego ciekawego miasta..

Znaczek turystyczny przedstawiony w tym newsie dziś dotarł do celu, ale dajcie obsłudze dzień lub dwa na wprowadzenie go do sprzedaży. Sami zaś już możecie planować wypady w tę część kraju, w końcu przed nami jeszcze nieco ponad tydzień wakacji.

MIASTO ŚWIDNICA No. 1168

Herb Świdnicy tworzy tarcza w postaci czteropolowej, podzielona na krzyż. W polach czarnych znajdują się złote korony – symbol najwyższej władzy i zaszczytów, zwycięstwa i odwagi. W drugim polu srebrnym znajduje się czerwony gryf – symbol cech rycerskich, takich jak dzielność, czujność i siła. W trzecim srebrnym polu widnieje czarny dzik – symbol siły, odwagi i szlachetności. Herb został nadany miastu w 1452 roku przez czeskiego króla Władysława Pogrobowca. Był to pierwszy przywilej herbowy w dziejach miasta. Herb czteropolowy używano do 1966 roku, kiedy to Miejska Rada Narodowa w Świdnicy zmieniła go i nadała miastu nowy herb przedstawiający czerwonego gryfa na białym polu. W roku 1999 r. Rada Miejska Świdnicy powróciła do herbu czteropolowego.



10.08.2022

Po tygodniowej przerwie od znaczkowych nowości mamy dla Was kolejne niespodzianki. Tym razem gratka dla wszystkich turystów wypoczywających lub wybierających się na północny wschód kraju. Tutaj bowiem w Gołdapi pojawiły się właśnie dwa nowe znaczki, dzięki którym poznacie kolejne walory turystyczne tej miejscowości.

Skorzystajcie więc z okazji i odwiedźcie proponowane miejsca. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zaznacie tu chwili ukojenia w upalne dni i nabierzecie sił na dalsze wędrówki turystycznymi szlakami.

Opisy poszczególnych miejsc znajdziecie po kliknięciu w linki poniżej:

TĘŻNIE SOLANKOWE W GOŁDAPI No. 1163

KONKATEDRA NMP MATKI KOŚCIOŁA W GOŁDAPI No. 1164

Znaczki już na Was czekają w punkcie sprzedaży, więc jeśli chcecie uzupełnić swoją kolekcję znaczków turystycznych, koniecznie dwa najnowsze krążki dopiszcie do listy i zaplanujcie odpowiednio czas na zwiedzanie tej części kraju. Nie ograniczajcie się jednak tylko do miejsc znaczkowych. Zobaczcie co się da i koniecznie opowiadajcie o znaczkach w miejscach, które uznacie za ciekawe. To właśnie dzięki Wam powstają nowe znaczki, a nie ma lepszej rekomendacji dla miejsca niż opinia samego turysty. Dzielcie się tymi spostrzeżeniami także z nami, byśmy również mogli odpowiednio działać i rozszerzać listę znaczkowych miejsc i propozycji na turystyczne wypady dla całej rzeszy turystów.



2.08.2022

Początek miesiąca to doskonały moment na kolejną znaczkową premierę. Tym razem jednak będzie to premiera znaczka okolicznościowego i to nie byle jakiego, bo wydanego z okazji XXV-lecia Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Wielu z Was oczywiście zna ten klub, zdobywa szczyty zaliczane do Korony Gór Polski, a także kolekcjonuje pieczątki dostępne na szczytach. Jesteśmy przekonani, że szczególnie dla tych osób prezentowany dziś znaczek będzie cennym uzupełnieniem znaczkowej kolekcji. Całkiem możliwe, że stanie się on zaczynem przyszłych górskich eskapad i dążenia do zdobycia Korony Gór Polski. 

Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od jutra w klubowym sklepiku, także każdy kto utożsamia się z ideą Klubu Zdobywców Korony Gór Polski będzie mógł zakupić znaczek, by z taką pamiątką 20 sierpnia wziąć udział w ogólnopolskim zdobywaniu szczytów Korony Gór Polski. 

Wszelkie informacje znajdziecie na internetowej stronie Klubu oraz na profilu FB. Linki jak zwykle udostępniamy na podstronie najnowszego znaczka, do której przejdziecie klikając w poniższą nazwę.

ZO - XXV-LECIE KLUBU ZDOBYWCÓW KORONY GÓR POLSKI

W dniu 13 grudnia 1997 roku na specjalnym spotkaniu czytelników miesięcznika Poznaj Swój Kraj, ówczesny redaktor naczelny pisma Janusz Sapa zaprezentował pomysł powołania Korony Gór Polski i klubu jej zdobywców. Lista szczytów, które zostały uznane za najwyższe w swoich pasmach została przygotowana przez geografów, pracowników Uniwersytetu Warszawskiego dr Wojciecha Lewandowskiego oraz dr hab. Marka Więckowskiego. W ten sposób rok 1997 uznany został jako rok powstania Korony Gór Polski. Od tego czasu minęło już 25 lat. Korona Gór Polski i klub jej zdobywców liczy sobie zatem ćwierć wieku. Tym samym w związku z obchodami jubileuszowymi Klub Zdobywców Korony Gór Polski w porozumieniu z firmą Znaczki Turystyczne Polska wydał okolicznościowy znaczek, który od 3 sierpnia będzie dostępny w sprzedaży zarówno internetowej (poprzez stronę sklepu klubowego), jak i stacjonarnie w siedzibie klubu mieszczącej się w Lublinie przy ul. Nałęczowskiej 30 lok. 13 – Galeria PARADA I p.



29.07.2022

Zapewne czekaliście na post weekendowy, ale musimy nieco pokrzyżować Wam szyki, bo mamy dla Was kolejną znaczkową premierę, w dodatku w Wielkopolsce, w której ponoć nic się nie dzieje. Jednak jak widać dzieje się i to sporo, a przykładem tego jest najnowszy znaczek z miejscowości Buk.

O miejscu, jakie tym razem znalazło się na znaczku, przeczytacie w poniższym opisie, ale jest to zaledwie skrót dłuższego tekstu, który niebawem dla Was nagramy, abyście mogli go odsłuchać w audioprzewodniku. W oczekiwaniu na to nagranie zachęcamy do zwiedzania Buku i tamtejszych miejsc znaczkowych i nieznaczkowych również.

Buk przez kilka miesięcy miał problem z dotychczasowymi znaczkami, ale Wasze komentarze nie pozostały niezauważone i w odpowiedzi na nie, powstały kolejne miejsca sprzedaży znaczków, aby te były jeszcze bardziej dostępne dla turystów. Tak więc oddajemy w Wasze ręce kolejny piękny znaczek, dostępny w 6. miejscach. Jeśli nie macie planów na najbliższy weekend, to czujcie się zaproszeni do Buku. Kościół jest piękny i nawet z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. 

UWAGA!  Kościół św. Krzyża będzie można zwiedzić podczas spaceru z przewodnikiem w ramach akcji turystycznej „Przystanek BUK” w dniach: - 20 sierpnia br. o godz.11:30, - 28 sierpnia o godz. 15:00. Miejsce zbiórki to pl. Stanisława Reszki – przed Kinem Wielkopolanin.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W BUKU No. 1165

Świątynia została wzniesiona w 1760 r. z fundacji wojewodzica poznańskiego Wiktora Raczyńskiego z Wojnowic. Obecny kościół jest trzecim z kolei wzniesionym na tym pagórku. Wykonany z drewna modrzewiowego, o konstrukcji szkieletowej, oszalowany. Jest architektoniczną perełką w stylu barokowym. Powstał na planie krzyża greckiego, z przybudówkami w postaci zakrystii i kruchty. Góruje nad nim pseudokopuła zwieńczona ośmioboczną wieżyczką zakończoną hełmem z latarnią. Centralne miejsce świątyni zajmuje barokowy ołtarz, z późnogotyckim krucyfiksem umieszczonym na tle drewnianej, srebrzonej draperii otoczonej rzeźbami. Uwagę zwraca także misternie rzeźbione tabernakulum, wewnątrz którego kryje się obrotowy tron boży. Obok ołtarza głównego znajdują się jeszcze cztery ołtarze boczne. Do cennych elementów wystroju należą drewniana ambona w stylu rokoko, ustawiona w kruchcie kropielnica z piaskowca z XVI w. i drewniany chór ze zdobiącą go polichromią przedstawiającą chór anielski. We wnętrzu wieżyczki znajdują się wizerunki polskich świętych: Kazimierza, Wojciecha, Jadwigi Śląskiej i Stanisława. Na stropie widoczne są sceny związane z kultem św. Wojciecha.



25.07.2022

Ostatni lipcowy tydzień rozpoczniemy od premiery kolejnego znaczka turystycznego w Głuchołazach. Tym razem za jego pośrednictwem chcemy Wam przybliżyć biegnącą przez tę miejscowość historyczną linię kolejową łaczącą Głuchołazy z czeskim Krnovem i Hanušovicami.

O szczegółach dowiecie się z poniższego opisu, z audiobedekera oraz w Informacji Turystycznej w Głuchołazach, gdzie już wkrótce znaczek będzie dostępny.

A tymczasem tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania Głuchołaz i okolic. Turystycznych atrakcji jest tu wiele, dlatego odwiedzajcie miejscowe Centrum IT, gdzie dowiecie się wszystkiego o rejonie i przy okazji uzupełnicie swoje znaczkowe kolekcje.

HISTORYCZNA LINIA KOLEJOWA HANUŠOVICE – GŁUCHOŁAZY – KRNOV No. 1162

Linia kolejowa Hanušovice – Głuchołazy – Krnov, jak większość linii powstawała etapami. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, natomiast w 1888 r. z Hanušovic do Głuchołaz. Głuchołazy są stacją, która łączy te dwa odcinki w jedną linię. Jest to linia tranzytowa przebiegająca przez teren Polski. Uwarunkowania terytorialne nie pozwoliły, by linia ta w całości przebiegała przez Czechy. I na tym również polega urok tej linii. W Głuchołazach można wsiąść do czeskiego pociągu i podróżować w stronę Krnova, Opawy, Ostrawy, czy nawet Czeskiego Cieszyna oraz w drugą stronę Jesenika, Hanušovic, Ołomuńca, Brna czy Pragi. To są obecne połączenia w większości z przesiadkami. A jeszcze przed 1945 z Głuchołaz tą linią bezpośrednio można było podróżować do Wiednia, Brna, Pragi, a nawet do Berlina przez Kłodzko. Jednak największym atutem tej linii jest jej malownicze położenie, piękne górskie tereny i widoki z okna pociągu jak np. strome wzniesienia, którymi pociąg pnie się w górę. Do tego trzeba dodać uzdrowiskowe i turystyczne miejscowości położone wzdłuż linii, z których prowadzą liczne szlaki turystyczne, a w zimie trasy narciarskie.



20.07.2022

Po dwóch tygodniach pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Opatowa, gdzie w podziemiach miasta znajduje się bardzo ciekawa trasa turystyczna. 

O tej atrakcji turystycznej przeczytacie w przewodnikach i internecie, ale także pokrótce w końcowej części tego posta. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie musicie odwiedzić Opatów i zwiedzić podziemia. Przygotowujemy dla Was również audiobedekera i tam nieco bardziej rozwiniemy  temat.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszym krążkiem, zerknijcie na mapę, odwiedźcie podstronę znaczka i zastanówcie się, czy przypadkiem nie będziecie gdzieś w pobliżu. Znaczek praktycznie już jest na miejscu, więc lada chwila trafi do sprzedaży, by cieszyć kolekcjonerów.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W OPATOWIE No. 1161

Pod powierzchnią Opatowa rozciągają się labirynty Podziemnej Trasy Turystycznej, która powstała z połączenia licznych, wykonanych w skale lessowej, piwnic kupieckich. Najstarsze jej elementy, datowane są na XV wiek. Obecnie długość zwiedzanej trasy wynosi około 500 metrów i składa się z trzech poziomów. Najniżej położona piwnica sięga 14,5 metra w głąb ziemi. W podziemiach panuje stała temperatura, między 8 - 12 stopni Celsjusza. Sama trasa, czyli ponad dwadzieścia komór, została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku. W piwnicach urządzono szereg ekspozycji tematycznych, związanych z Opatowem i najbliższą okolicą, gdzie posłuchać można m.in. o historii miasta, a ta wybrzmiewająca z podziemnej perspektywy brzmi niesamowicie, jak chociażby o pewnym Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwanych Templariuszami, którzy mieli przybyć do Opatowa razem z Henrykiem Sandomierskim po jednej z wypraw krzyżowych.



6.07.2022

Jest jeszcze jedna znaczkowa nowość, o której chcielibyśmy Wam w tym tygodniu opowiedzieć i dziś właśnie nadszedł ten czas. 

Przedstawiamy Wam najnowszy znaczek w gminie Mrozy i szlak turystyczny, który dla wielu turystów będzie niesamowitą przygodą śladami serialu „Ranczo”. Szlak pozwoli poznać serialowe miejsca, ale przede wszystkim dzięki niemu ciekawie spędzicie czas i na końcu zdobędziecie znaczek turystyczny. A jeśli jest ktoś, kto „Rancza” jeszcze nie oglądał, koniecznie musi nadrobić zaległości i ruszyć na szlak, aby być w temacie.

Znaczek już dotarł na miejsce, ale standardowo dajcie dzień lub dwa na jego wprowadzenie do sprzedaży. A kiedy już ruszycie na szlak i zdobędziecie znaczek, koniecznie wpiszcie komentarz na podstronie tego znaczka i pokażcie nam zdjęcia z wycieczki.

SZLAK ROWEROWY MROZY - JERUZAL - ŁUKÓWIEC No. 1160

Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” obejmuje miejsca, w których nagrywano popularny serial telewizyjny „Ranczo”. Trasa szlaku rozpoczyna się w Mrozach przy tramwaju konnym, a następnie biegnie przez Rudkę, Kuflew, Jeruzal, a kończy w Łukówcu. Orientację na szlaku ułatwiają przygotowane drogowskazy oraz tabliczki informacyjne ustawione w charakterystycznych dla serialu miejscach. Szlak rowerowy liczy 15 przystanków, którymi są m.in. takie miejsca jak kościół, plebania, rynek ze sklepem „u Krysi” z kultową ławeczką, a także dom Hadziuków czy biuro senatora Kozioła. Fani serialu na pewno zauważą tu jeszcze inne obiekty serialowe, a pomoże w tym mapa ustawiona na rynku w Jeruzalu. Szlak rowerowy „Śladami serialu Ranczo” oficjalnie udostępniono 15 sierpnia 2014 r. podczas trwającego w Jeruzalu Jarmarku Folkowego. Od tego czasu szlak cieszy się ogromnym zainteresowaniem rzeszy serialowych fanów, którzy na własne oczy mogą zobaczyć miejsca, w których realizowano serial.



5.07.2022

Lipiec w pełni, pogoda wymarzona i do pełni szczęścia znaczkowym turystom brakuje już tylko jednego - znaczka turystycznego. Wypełniamy więc tę lukę i dziś publikujemy wizerunek znaczka, który w obiegu pojawi się za 2-3 dni, jak tylko dotrze do miejsca przeznaczenia. Jest już bardzo blisko, więc szacujemy, że w czwartek znaczek ucieszy pierwszych zdobywców. 

Tym razem proponujemy wszystkim wizytę w Wieluniu. To miasto większość z Was zna doskonale, ale czy nie jest to świetny pretekst, by poznać je jeszcze lepiej? W baszcie przedstawionej na znaczku mieszczą się dwie ciekawe ekspozycje i musicie je zobaczyć koniecznie.

A tymczasem zachęcamy do poznania opisu obiektu przedstawionego na najnowszym znaczku. Kiedy to zrobicie, zaplanujcie wakacyjną wyprawę do Wielunia i cieszcie się kolejnym znaczkiem w kolekcji.

BASZTA MĘCZARNIA W WIELUNIU No. 1159

Powstanie baszty datuje się na przełom XIV i XV wieku. Początkowo nazywana Katownią, później znana jako Piekarnia (od rodzaju tortur) i Męczarnia. Wszystkie te nazwy mają związek z funkcją, jaką pełniła baszta – była miejskim więzieniem i pracownią kata — wykwalifikowanego urzędnika, któremu miasto płaciło za wymierzanie kar zasądzonych przez sąd oraz usuwanie padliny. Kat funkcjonował w Wieluniu jeszcze w XVIII wieku. W XIX w. rozebrano znaczną część dawnych fortyfikacji. Męczarnia ocalała, jednak przez kolejne dwa stulecia powoli niszczała. Nowe życie tchnęła w obiekt kompleksowa przebudowa z drugiej dekady XXI wieku, zrealizowana ze środków unijnych. Baszta jest obecnie jednym z obiektów Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Znajdują się w niej dwie ekspozycje. Wystawa „W izbie wieluńskiego kata” przedstawia historię wieluńskich mistrzów katowskich i ich warsztatu pracy. Druga z wystaw: „Dzieje oręża w średniowieczu i w okresie staropolskim”, wiąże się z funkcją obronną tego miejsca i historią odwołująca się do uczestnictwa mieszkańców Wielunia w konfliktach zbrojnych od początków miasta aż po wiek XVII.



29.06.2022

W połowie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem chcielibyśmy Was poinformować o najnowszym znaczku turystycznym w Jarocinie.  

Jak już zapewne wiecie, Muzeum Regionalne w Jarocinie przeniosło się do nowej siedziby w Pałacu Radolińskich i już za kilka dni zostanie otwarte dla zwiedzających. I właśnie z tej okazji wydany został niniejszy znaczek turystyczny, który do sprzedaży trafi 5 lipca.

Śmiało więc możecie początek lipca przeznaczyć na zwiedzanie Jarocina. Nie musimy chyba nikomu przypominać, że znaczkowych miejsc jest tu więcej, a i nieznaczkowych atrakcji całe mnóstwo. Zapraszamy do Jarocina i mamy nadzieję, że pochwalicie się, gdy już odwiedzicie Muzeum Regionalne i zdobędziecie niniejszy znaczek. Tymczasem zachęcamy do kliknięcia poniższego linku, pod którym znajdziecie wszelkie niezbędne informacje o znaczku i miejscu sprzedaży.

PAŁAC RADOLIŃSKICH W JAROCINIE No. 1158

Wybudowany w latach 1846 – 1866 wg projektu wybitnego pruskiego architekta Fryderyka Augusta Stüllera dla hrabiego Władysława Radolińskiego, ówczesnego właściciela dóbr jarocińskich. Na przełomie XIX i XX wieku pałac był wielokrotnie rozbudowywany, ostateczny kształt uzyskał w 1911 roku. 4 grudnia 1917 roku w pałacowej bibliotece wybuchł pożar, który niemal doszczętnie zniszczył budynek. W rękach rodziny Radolińskich pałac pozostawał do wyzwolenia miasta przez armię czerwoną w styczniu 1945 roku. Po zakończeniu wojny w pałacu decyzją władz miejskich zlokalizowano szkołę podstawową oraz siedzibę biblioteki publicznej. W 1948 roku budynku zalazł swoją siedzibę Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy, który funkcjonował do końca XX wieku. W 2007 roku budynek przejęła Gmina Jarocin. Obecnie w pałacu funkcjonuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie.



29.06.2022

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych z Polski,

w dniach 22-25 września 2022 r. organizujemy XVI Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych Republiki Czeskiej. Impreza odbędzie się w miejscowości Starý Plzenec. W trakcie spotkania planujemy jednodniową wycieczkę do Pilzna, gdzie m.in. odwiedzimy znany na całym świecie browar Prazdroj. Kolejny dzień będzie przeznaczony na wycieczki po okolicy, gdzie znajduje się wiele zamków, pałaców, wież widokowych i innych obiektów turystycznych.

Jeśli chcielibyście spędzić kilka miłych dni z innymi kolekcjonerami z Czech i odkryć piękno Pilzna i jego okolic, skontaktujcie się ze mną w celu uzyskania dalszych szczegółów - pincjaroslav@gmail.com

Ilość miejsc w pensjonacie Starý Plzenec jest ograniczona, jeśli będzie już zajęty, pomogę Wam znaleźć inne zakwaterowanie.

Czekamy na Was!

Jarda Pinc



28.06.2022

Poniedziałek rozpoczęliśmy jak zwykle na Facebooku, ale nie myślcie sobie, że niczego ciekawego dla Was nie przygotowaliśmy na wtorek. W końcu są wakacje i czas najwyższy na nowe znaczki w niezwykle atrakcyjnych miejscach turystycznych.

Tym razem chcemy Was zaprosić na wschód kraju do Narwiańskiego Parku Narodowego gdzie na odkrycie czeka wiele pięknych i ciekawych miejsc. Dwa z nich przedstawiono na prezentowanych obok znaczkach. A są to:

KŁADKA WANIEWO - ŚLIWNO No. 1155

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZEJ „MŁYNARZÓWKA” W KUROWIE No. 1156

Jeśli zdecydujesie się na zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego, to z pewnością podobnych miejsc znajdziecie więcej. Przemierzając nadnarwiańskie ostępy będziecie mogli podziwiać przyrodę w całej okazałości, a i historii z pewnością troszkę poznacie. Zacznijcie więc zwiedzanie od Młynarzówki, a na pewno będziecie zadowoleni. Znaczki już na Was czekają, więc jeśli chcecie uzupełnić swoją kolekcję znaczków turystycznych, koniecznie dwa najnowsze dopiszcie do listy i zaplanujcie odpowiednio czas na zwiedzanie tej części kraju.



20.06.2022

Zwykle jest tak, że coś się kończy, a coś zaczyna. No i zaczął się nowy tydzień, a skończyła się droga najnowszego znaczka turystycznego do jego miejsca docelowego, do Wisły. Jednak to dopiero początek w przypadku tego znaczka, teraz dopiero się zacznie... 

Jeśli mieliście już okazję zwiedzać Wisłę, to zapewne znacie misia pokazanego na znaczku. Zresztą niedźwiadków jest w Wiśle zdecydowanie więcej, a ten akurat jest chyba najbardziej rozpoznawanym niedźwiedziem. Do innych dotrzeć można Szlakiem Niedźwiadka, któremu poświęcony jest najnowszy znaczek turystyczny.

Zachęcamy więc do zwiedzania Wisły tym właśnie szlakiem. Być może nadchodzące wakacje pozwolą na to, by odwiedzić Wisłę i zdobyć prezentowany znaczek, a przy okazji poznać inne niedźwiadki na znaczkowym szlaku. Pochwalcie się tym koniecznie. My tymczasem tylko dodamy, że wiślański znaczek jest 1155 znaczkiem w kolejności i dokładnie tysięcznym wydanym po roku 2012 o czym wspominał Zbyszek podczas Spotkania Ogólnopolskiego w Krakowie. Trzymajcie więc kciuki za kolejne znaczki, odwiedzajcie znaczkowe miejsca i bawcie się przy tym dobrze.

SZLAK NIEDŹWIADKA W WIŚLE No. 1157

Kamienne Niedźwiadki w Parku im. Stanisława Kopczyńskiego w Wiśle od lat są ulubionym i obowiązkowym punktem odwiedzin rzeszy turystów. Ogromna popularność Niedźwiadków zainspirowała do stworzenia szeregu inicjatyw wykorzystujących wizerunek słynnych rzeźb. W ten oto sposób Niedźwiadek na kuli stał się oficjalną maskotką Miasta Wisły, a jego podobizna jest wykorzystywana w wielu materiałach i gadżetach promocyjnych. Od 2018 roku, za sprawą ustanowienia Szlaku Niedźwiadka, sukcesywnie rośnie ilość miejsc, w których można spotkać kamienne misie. Szlak wyznaczają rzeźby Niedźwiadków, które swą formą nawiązują do miejsca, w którym zostały postawione. Odwiedzając poszczególne punkty szlaku, można nie tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, ale również posmakować regionalnych potraw i aktywnie spędzić czas.



18.06.2022

W ten sobotni poranek mamy ciekawą informację dla wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych. Otóż jak zapewne widzicie na załączonym obrazku, zmieniła się nazwa i grafika znaczka nr 612, który dostępny jest w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Odświeżony znaczek to efekt zmian, jakie w 2021 r., w 40. rocznicę wydarzeń w Kopalni Wujek, przeszło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. 

Osoby, które w przeszłości zwiedzały to miejsce, zachęcamy do ponownych odwiedzin, albowiem zmieniło się tu niemal wszystko. Na pewno warto odwiedzić ŚCWiS w Katowicach raz jeszcze nie tylko dlatego, aby zdobyć nową wersję znaczka, ale także po to, by utrwalić sobie fakty związane z wydarzeniami z grudnia 1981 r.

Najnowszy znaczek już czeka na swoich zdobywców, ale w sprzedaży znajduje się jeszcze kilkanaście znaczków starego typu, dla tych wszystkich kolekcjonerów, którzy nie odwiedzili istniejącej tu wcześniej Izby Pamięci Kopalni Wujek.

Zapraszamy zatem do ponownych odwiedzin Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach i do relacjonowania tych wycieczek w naszych mediach społecznościowych.



14.06.2022

W dniach od 17 do 19 czerwca w Raciborzu odbywać się będzie XII Raciborski Festiwal Średniowieczny, w ramach którego wydano prezentowany obok znaczek okolicznościowy. 

Będzie to świetna okazja, aby przez kilka dni, w ramach zwiedzania Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, wejść w posiadanie znaczka okolicznościowego i tym samym wzbogacić się o kupon JOKER tak poszukiwany w grze kolekcjonerskiej. 

My zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w festiwalu, bo atrakcji przewidziano bez liku. O szczegółach jak zwykle dowiecie się ze stron internetowych organizatora, które umieściliśmy na podstronie dotyczącej znaczka.

Przeczytajcie zatem poniższy opis, kliknijcie w link z nazwą znaczka i zaplanujcie sobie wizytę w Raciborzu. A jeśli zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisu na powyższej stronie i na naszym profilu FB jako relację z wycieczki. Życzymy udanej zabawy i owocnego zwiedzania.

ZO - XII RACIBORSKI FESTIWAL ŚREDNIOWIECZNY

Raciborski Festiwal Średniowieczny jest organizowany w tym roku już po raz dwunasty przez raciborskie Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry. Grupa ta zajmuje się rekonstrukcją historyczną wczesnego średniowecza i takie też drużyny co roku ściągają z całej Polski na raciborski Festiwal. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 17-19 czerwca w grodzie, który Drengowie budują tuż przy głównym wejściu do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Festiwal otworzy piątkowy koncert Roberta Jaworskiego grającego na średniowiecznej lutni i lirze korbowej, a przez kolejne dni będą w grodzie odbywać się liczne warsztaty, turnieje, pokazy walk, pokazy konne oraz spektakle i koncerty. Szczegółowy program Festiwalu oraz informacje o Stowarzyszeniu można znaleźć na internetowej stronie stowarzyszenia oraz na karcie wydarzenia w serwisie facebook.



13.06.2022

Po weekendzie wracamy do najprzyjemniejszych czynności związanych ze znaczkami turystycznymi, czyli do publikowania informacji o nowościach. Dziś dwa znaczki ze Strzegomia, do których powstania przyczynił się ojciec Leszek, ale czemu pomogliście także Wy - kolekcjonerzy, którzy odwiedzaliście to miasto i zdobywaliście pierwszy ze znaczków, jaki ukazał się w Strzegomiu.

Tak więc zgodnie z Waszymi sugestiami na najnowszych znaczkach nie mogło zabraknąć wizerunku strzegomskiej bazyliki. Pojawił się też widok na Górę Krzyżową, która łączy w sobie elementy atrakcji turystycznej, edukacyjnej i sakralnej.

BAZYLIKA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W STRZEGOMIU No. 1153

GÓRA KRZYŻOWA W STRZEGOMIU No. 1154

O poszczególnych miejscach dowiecie się po kliknięciu powyższych linków, które jak zawsze przeniosą Was na podstrony prezentowanych znaczków, gdzie znajdziecie także info o miejscu sprzedaży krążków. Znaczki już na Was czekają, dlatego śmiało możecie odwiedzać Strzegom, zwiedzić jego zabytki i udać się na szczyt Krzyżowej Góry, a po wszystkim zdobyć komplet znaczków.

Życzymy wszystkim przyjemnego zwiedzania i tradycyjnie czekamy na turystyczne relacje z wycieczki i zdjęcia ze znaczkowymi miejscami w tle.



10.06.2022

Powoli kończy się tydzień, a wraz z nim zaplanowane premiery znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy ostatnią premierę i dla urozmaicenia dotyczy ona znaczka okolicznościowego.

Tym razem okolicznościowy znaczek pojawi się na północy Polski w związku z 62. Ogólnopolskim Szkoleniowym Zlotem Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Wiemy, że wśród uczestników tego zlotu nie zabraknie kolekcjonerów znaczków turystycznych i na pewno powstanie tego znaczka będzie dla nich miłą niespodzianką. Inicjatorem wydania tego znaczka jest Jacek, który od lat promuje znaczki w Kołobrzegu i stara się, by na znaczkowym szlaku powstały nowe krążki.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką zlotu, o którym napisaliśmy w poniższym tekście. Więcej informacji znajdziecie na stronie Komisji Turystyki Kolarskiej, do której link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.

Uczestnicy zlotu znaczek mają zapewniony, natomiast wszystkie inne osoby mogą go nabyć korespondencyjnie jak większość innych znaczków okolicznościowych. Szczegóły na podstronie prezentowanego znaczka.

ZO - 62. OGÓLNOPOLSKI SZKOLENIOWY ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI KOLARSKIEJ PTTK

62. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w Kołobrzegu odbędzie się w dniach od 12 do 18 czerwca 2022 roku. Głównym organizatorem jest Oddział Wojskowy PTTK w Kołobrzegu z 60-cio letnią tradycją, który w tym roku będzie obchodził swój jubileusz. Komitet Honorowy nad zlotem sprawuje Prezes Zarządu Głównego PTTK - Jerzy Kapłon, Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK - Marek Koba. Impreza realizowana jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędem Miasta Kołobrzeg oraz zaprzyjaźnionymi gminami powiatu kołobrzeskiego. Celem zlotu jest m.in. popularyzacja turystyki rowerowej jako formy czynnego wypoczynku, integracja środowiska turystów kolarzy, promowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc Pomorza Zachodniego oraz wymiana doświadczeń turystów i kadry PTTK z całej Polski. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji w tym liczne konkursy z nagrodami. Podczas zlotu uczestnicy będą pokonywać na rowerze kilkanaście nadmorskich tras rowerowych.



9.06.2022

Sandomierz to miejscowość, która ma aż dziewięć znaczków turystycznych i mnóstwo zabytków oraz atrakcji, które czekają na turystów zwiedzających to miasto. Nie dziwi zatem fakt, że co jakiś czas pojawiają się nowe znaczki, które promują kolejne atrakcje i zachęcają turystów do ich zwiedzania.

Prezentujemy dziś najnowsze znaczki z Sandomierza i tym samym zachęcamy do ich zdobywania. Na znaczkach przedstawiono kolejno:

PIERŚCIEŃ Z KRZEMIENIEM PASIASTYM W SANDOMIERZU No. 1150

KAMIENICA OLEŚNICKICH W SANDOMIERZU No. 1151

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W SANDOMIERZU No. 1152

Prezentowane powyżej znaczki dostępne są w dwóch punktach sprzedaży i już czekają na swoich pierwszych zdobywców. My polecamy szczególnie odwiedzić sandomierskie Centrum Informacji Turystycznej, gdzie dowiecie się wszystkiego, co turysta powinien wiedzieć o tym mieście i na pewno zostaniecie fachowo obsłużeni przez pomocny personel.

A kiedy już dowiecie się wszystkiego i wyruszycie na zwiedzanie Sandomierza, koniecznie zróbcie fotki i wyślijcie nam krótką relację. Zdjęcie ze zdobytymi znaczkami obowiązkowe.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszymi znaczkami, zrewidujcie swoje plany urlopowe i obierzcie Sandomierz jako cel Waszych wakacyjnych wypadów.



8.06.2022

Kolejny dzień i kolejna znaczkowa premiera. Tym razem drewniany krążek ma za zadanie pokazanie Wam niezwykle ciekawego miejsca na terenie województwa śląskiego, w pobliżu Tarnowskich Gór, a dokładniej w Zbrosławicach.

Rzecz jasna nie będziemy tu pisać o znaczku ani o miejscu, które na nim przedstawiono, bo o tym przeczytacie w poniższym opisie. Nadmienimy tylko, że znaczek do końca tygodnia powinien trafić do punktów sprzedaży. Jeśli wcześniej dowiemy się, że znaczek jest dostępy, na pewno Was o tym poinformujemy.

A tymczasem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do poznania prezentowanej dzisiaj atrakcji turystycznej i do zdobywania najnowszego znaczka. Zbliża się weekend, więc traktujcie tę premierę jako jedną z propozycji ciekawego spędzenia weekendu. 

BRAMA GWARKÓW W ZBROSŁAWICACH No. 1147

Na skraju Repeckiego Parku, w zalesionej dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice znajdują się wrota do podziemnego świata. Portal Wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk znany jest pod potoczną nazwą Brama Gwarków. Budowla powstała w 1834 r. z bloków piaskowca. Nadano jej kształt neoklasycznego portalu. Ostrołukowe pole nad bramą, czyli tzw. tympanon wypełniono napisem z nazwą TIEFE FRIEDRICH STOLLN. Niżej wykuto datę rozpoczęcia budowy – 1821, zaś w spojeniu łuku otworu portalu skrzyżowane trzonkami perlik i żelazko. Od wyglądu ważniejsza jest jednak funkcja. Pracujące w pruskich podziemiach pierwsze maszyny parowe nie nadążały z odwadnianiem. Postanowiono więc wydrążyć podziemny system. To właśnie w tym miejscu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej do rzeki Dramy. W 2017 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odrestaurowana w 2020 r. brama jest także metą wędrówki czerwonym szlakiem.



7.06.2022

Przyszła pora na wyczekiwanego popołudniowego newsa i zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej, jest to znaczkowa premiera. Jednak nie taka zwykła to premiera, albowiem miejsca, które pokazano na dzisiejszych znaczkach, od dawna pojawiały się w Waszych propozycjach i zapewne, teraz gdy doczekały się własnych krążków, spotkają się z wielkim zainteresowaniem i radością kolekcjonerów.

Tak więc tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do poznania następujących miejsc:

POMNIK CZYNU POWSTAŃCZEGO - GÓRA ŚW. ANNY No. 1148

SANKTUARIUM ŚW. ANNY SAMOTRZECIEJ - GÓRA ŚW. ANNY No. 1149

Oczywiście jak zwykle, przed wyruszeniem na znaczkowy szlak, zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanych miejsc. Dzięki temu już na wstępie zapoznacie się z interesującymi faktami i zapewne będziecie mieli możliwość lepszego zaplanowania wycieczki. A kiedy już dotrzecie na miejsce i zdobędziecie znaczek, będziecie mogli rozszerzyć swoją wiedzę o materiały, które publikujemy w dołączonym do znaczka Audiobedekerze.

Zwiedzać proponowane miejsca możecie już teraz. Dostaliśmy informacji, że znaczki czekają już na Was w Punkcie Informacji Turystycznej w Górze Świętej Anny. Zapraszamy zatem do planowania kolejnych wycieczek i czekamy na Wasze relacje z terenu.



6.06.2022

Od dzisiejszego poranka sytuacja wielokrotnie się zmieniała i wraz z nią plany publikacyjne również się zmieniły. Coś się wyjaśniło, coś innego opóźniło, ale koniec końców dla Was finał i tak będzie taki sam. 

Miło nam zatem poinformować, że już dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce, do którego zwiedzania chcielibyśmy Was zaprosić. Mowa oczywiście o Grodzisku w Tumie, które pokazano na prezentowanym właśnie znaczku turystycznym.

Znaczek w tym miejscu pojawi się w sprzedaży najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia (damy Wam znać w stosownym czasie), ale już teraz warto zaplanować sobie wizytę w Tumie, albowiem jeszcze kilka lat temu tej atrakcji turystycznej po prostu nie było. Macie więc możliwość sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze i  poznanie kolejnego fragmentu archeologicznej i historycznej układanki.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanego miejsca i będzie nam miło, jeśli z wycieczki do Tumu podeślecie nam zdjęcia i relację. Prosimy także o wpisywanie komentarzy na podstronie prezentowanego znaczka (link poniżej), a z pewnością Wasi następny będą za to dozgonnie wdzięczni.  

GRODZISKO W TUMIE No. 1146

Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną. Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Gród wzniesiono na planie owalu. Otoczony był potrójnym pierścieniem wałów obronnych i fos zasilanych wodami Bzury. Gród łęczycki był potężną warownią ze zbrojną załogą, a także centralnym ośrodkiem władzy świeckiej w państwie Piastów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić poszczególne fazy rozbudowy grodu, który szczególną rolę zyskał w czasach rozbicia dzielnicowego, a swoje znaczenie utracił w momencie lokacji miasta i budowy zamku po drugiej stronie Bzury.



1.06.2022

Dzień dziecka to doskonała okazja na przedpremierowy pokaz znaczków, które do obiegu wejdą już w najbliższą sobotę. Powstały one specjalnie z myślą o Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, organizowanym przez Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Uczestnicy rajdu kolejny raz będą mogli poznać ciekawe zakątki powiatu międzychodzkiego, a nawet części powiatu nowotomyskiego. Znaczkowa niespodzianka tym razem czekać będzie w Kwilczu.

Prezentujemy zatem najnowsze znaczki turystyczne, które przedstawiają:

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KWILCZU No. 1144

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W KWILCZU No. 1145

O miejscach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w powyższe linki prowadzące do podstron poświęconych tym znaczkom. Historia obu obiektów jest bardzo bogata, dlatego w opisie na stronie jest to tylko skrót. Pracujemy jednak nad Audiobedekerem, w którym na pewno znajdzie się więcej faktów i ciekawostek i jak zwykle dostępny on będzie wraz ze znaczkami. 

A już teraz korzystając z okazji zapraszamy do Kwilcza i do zwiedzania przedstawionych na znaczkach obiektów. Gorąco też zachęcamy do udziału w Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, bo z tego co wiemy, są jeszcze wolne miejsca. W sprzedaży znaczki pojawią się 4 czerwca. Pamiętajcie jednak aby przed wizytą skontaktować się z właścicielem pałacu, który pozwoli Wam go obejrzeć i sprzeda oba znaczki. Nie zapomnijcie o zdjęciach i relacjach z wycieczki w mediach społecznościowych oraz o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka. Wszystko to sprawi nam wielką radość i na pewno przyczyni się do powstania kolejnych znaczków turystycznych w regionie. Zapraszamy do zwiedzania.



<< 1 5 6 7 8 9 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>