Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 40 45 50 55 60 >>

18.05.2017

NOWA WERSJA ZNACZKA

Po bardzo intensywnych w znaczkowe premiery dniach pora na kolejną nowość, czyli odświeżony projekt graficzny Znaczka Turystycznego 525.

W ramach przekształceń jakie miały miejsce w ostatnim czasie dotychczasowe Muzeum Regionalne w Wiślicy, od 1 stycznia 2017 roku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach i od tej chwili kontynuuje działalność jako Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. W związku z tym koniecznością była zmiana napisów na znaczku. To jednak nie koniec przeobrażeń, bowiem wraz ze zmianą grafiki znaczka, odświeżony został opis miejsca oraz linki prowadzące do stron internetowych muzeum.

Najnowsza wersja znaczka, jak się dzisiaj dowiedzieliśmy, jest już dostępna w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Wszystkich turystów, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać tego obiektu, ale także tych, którzy już kiedyś to zrobili gorąco zachęcamy do wizyty w tym miejscu. 

 17.05.2017

ZT Brody, Bukowiec, ŁomnicaDostaliśmy już wszystkie niezbędne informacje dlatego dzisiaj mamy dla Was bardzo ciekawą bo potrójną premierę znaczków dotyczących drewnianych kościołów znajdujących się na terenie Powiatu Nowotomyskiego. 

Oczywiście nie byłoby tych znaczków gdyby nie kolekcjoner Robert i władze Powiatu Nowotomyskiego. Serdeczne podziękowania kierujemy do Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego, dziękując za podjęcie inicjatywy i propagowanie idei znaczka turystycznego i proowanie w ten sposób lokalnych atrakcji turystycznych. Za ten ukłon w stronę kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Prezentowane dzisiaj znaczki przedstawiają kolejno:  

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W ŁOMNICY  No. 266

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA W BUKOWCU  No. 267

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA W BRODACH  No. 268

Przy okazji tej premiery chcielibyśmy wszystkim kolekcjonerom zwrócić szczególną uwagę na jedną kwestię. Otóż to, że gdzieś pojawi się info o nowych znaczkach, nie zawsze oznacza, że są one już w sprzedaży. Dziś pojawił się komunikat na jednej ze stron i od razu rozdzwoniły się telefony. Cieszymy się, że znaczki są tak popularne, ale prosimy czekajcie na oficjalną premierę i czytajcie komunikaty, które przy tej okazji piszemy. Niestety często widzicie obrazek i jedziecie w teren, po czym okazuje się, że znaczek dostępny będzie za kilka dni. Po to podczas premiery wstawiamy odnośnik do opisu znaczka, byście szybko mogli znaleźć wszystkie informacje na jego temat, a te dostępne są tylko na karcie z opisem miejsca znaczkowego. Czytajcie więc wszystko co do Was piszemy i pamiętajcie dziś prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od poniedziałku 22 maja. A piszemy to wszystko dla Waszego dobra, abyście nie byli zawiedzeni, gdy po takim działaniu nie zastaniecie znaczka w miejscu sprzedaży.

 16.05.2017

40044To już 111 rok istnienia wieży widokowej stojącej na szczycie Wielkiej Sowy. W tym roku po raz piąty urodzinom wieży towarzyszy Znaczek Okolicznościowy, ale także cała masa atrakcji przewidzianych przez organizatorów. To już piąty ZO tworzący bardzo udaną graficznie serię urodzinową.

ZO - 111 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

27 maja o godzinie 19:00 u stóp sędziwej jubilatki zapłonie tradycyjne już ognisko, podczas którego będzie można usmażyć kiełbaski, porozmawiać, a całkiem możliwe, że także pośpiewać. Przewidziane są także inne atrakcje, w tym najważniejsza dla znaczkomaniaków - czyli znaczek widoczny na załączonej grafice. Zachęcamy gorąco do udziału w urodzinowych obchodach. Skądinąd wiemy, że kilku znaczkomaniaków już planuje udział w imprezie, więc na pewno będzie to dodatkowa okazja, by się spotkać i wspólnie uczestniczyć w urodzinach wieży. Liczymy na to, że uczestniczący w imprezie "znaczkomaniacy" zechcą podzielić się z nami wrażeniami z tego spotkania w postaci choćby którkiej relacji. Wypatrujcie zatem naszych znaczkowych naszywek i pozdrawiajcie od nas jubilatkę :-). Więcej informacji nt. imprezy znajdziecie na stronie >>15.05.2017

40043W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 150-lecia istnienia pałacu w Przytoku, w najbliższy czwartek odbędzie się konferencja naukowa pt. "Przytok - tam, gdzie przeszłość nigdy nie milknie". Na spotkaniu przypomniane zostaną dzieje pałacu, historia samego Przytoku oraz ludzi z nim związanych. Zaprezentowany także zostanie najnowszy Znaczek Okolicznościowy, który w tym miejscu prezentujemy. Znaczek dostępny będzie w dniu 18 maja podczas wyżej wspomnianego spotkania, natomiast po tym terminie poinformujemy Was o docelowym miejscu dostępności.

ZO - 150 - LECIE ISTNIENIA PAŁACU W PRZYTOKU

Pałac wzniesiony z inicjatywy majora Emila Krackera von Schwarzenfelda w latach 1864-1867 ukształtowany został w stylu neorenesansu. Architektura 150-letnie­go dziś pałacu nie uległa zmianom od czasu jego budowy. Niewielkich przekształceń do­konano wewnątrz rezydencji po 1945 roku, wprowadzając wtórny podział pomieszczeń. Budowla założona jest na rzucie wydłużonego prostokąta z licznymi przyległościami. Bry­ła rozczłonkowana, w partii korpusu dwukondygnacyjna, na wysokim podpiwniczeniu, nakryta jest czterospadowym dachem, nad którym wznoszą się smukłe kominy z dekora­cyjnie wykonanymi koronami. Przyległe do krótszych boków aneksy, piętrowy i partero­wy, zakończone są tarasami. Wewnątrz zachowały się elementy zabytkowego wystroju – sztukaterie, stolarka i balustrada klatki schodowej. Na uwagę zasługuje również wieża z tzw. latarnią. Okolicznościowy znaczek wydany został z okazji obchodów 150-lecie istnienia pałacu w Przytoku, a przedstawia widok pałacu od strony parku, który założony został w 1792 r. Wydanie ZO jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach realizacji zadania publicznego pt. "Promowanie turystyki i krajoznawstwa w woj. lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r.". Projekt został napisany przez  członków Stowarzyszenia Miłośników Przytoku.12.05.2017

ZT RakoniewiceWspominaliśmy jakiś czas temu, że maj będzie miesiącem wielu znaczków w Wielkopolsce i oto kolejna część znaczkowych premier w tym regionie Polski. Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić do Rakoniewic i położonego kilka kilometrów dalej Rostarzewa. Rakoniewice wielu z Was zna za sprawą słynnego wozu Drzymały i Muzeum Pożarnictwa, gdzie już od pewnego czasu znajduje się ZT. Kto jechał z Rakoniewic do Wolsztyna, z pewnością przypomni sobie ratusz w Rostarzewie stojący na placu, dosłownie pośrodku drogi. I właśnie dzisiaj wspomniane wyżej obiekty doczekały się własnych znaczków turystycznych.

GMINA RAKONIEWICE - ZIEMIA MICHAŁA DRZYMAŁY  No. 263 

BAROKOWY RATUSZ W ROSTARZEWIE  No. 264 

Warto przy okazji wspomnieć, że rok 2017 jest w Gminie Rakoniewice "Rokiem Michała Drzymały", a przypadająca w tym roku 160. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Drzymały może być doskonałą okazją do poznania zarówno sylwetki M. Drzymały jak i historii Rakoniewic oraz związanych z nimi miejscowości. Zachęcamy zatem do planowania wycieczek w te miejsca i nadsyłania nam swoich relacji. Znaczki w sprzedaży pojawią się od poniedziałku 15 maja. Zapraszamy.11.05.2017

Komorniki ZO i ZT 392Wielkimi krokami zbliżają się kolejne ważne wydarzenia, w związku z którymi pojawią się kolejne znaczki, dlatego dzisiaj krótka informacja o znaczkowych nowościach, jakie już niebawem bo 28 maja pojawią się w Komornikach.

ZO - 720. ROCZNICA LOKACJI KOMORNIK

CEGLANY MOST ŁUKOWY W WIRACH  No. 392 

Przedstawione powyżej znaczki, jak już wspominaliśmy, swoją premierę będą miały 28 maja podczas trwania XXIV Dni Gminy Komorniki. Tego też dnia na Stadionie Sportowym w Komornikach, przy ul. Jeziornej swoje stoisko będzie miał Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, gdzie będzie prowadzona sprzedaż obu znaczków. Po premierze znaczki dostępne będą w swoich stałych punktach sprzedaży (patrz miejsce sprzedaży pod opisem znaczków). Zapraszamy serdecznie do Komornik, do udziału w imprezie, ale także do osobistych odwiedzin w miejscach, które przedstawiają znaczki. Mamy nadzieję, że pochwalicie się nam swoimi fotkami z tych miejsc. I na zakończenie jeszcze drobna informacja. Otóż Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach, spotyka się w sali "PIWNICA" przy ul. Stawnej 7/11,  w każdy IV czwartek miesiąca o godz. 18.00. O szczegółach można poczytać na internetowej stronie KKZT.10.05.2017

40041Spacer to jedna z form aktywności. W dzisiejszym świecie niewiele osób chodzi pieszo, a wielu z nich wydaje się też, że chodzenie nie daje zbyt wiele. Jeżeli chcemy być skuteczniejsi, szybciej i efektywniej myśleć, pracować oraz zdrowiej żyć, powinniśmy codziennie chodzić. Dla niektórych jednak sam spacer, to za mało, dla pełniejszego relaksu potrzebują większego wysiłku i zmęczenia fizycznego. Dla innych chodzenie pieszo jest życiową pasją. Wędrując mamy szansę przeżywać wspaniałe przygody, poznawać uroki naszego kraju, ciekawe miejsca i ludzi. Pasje te łączy w sobie Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, który już w ten weekend zjednoczy piechurów, ale także klekcjonerów znaczków turystycznych. Prezentowany znaczek okolicznościowy dostępny będzie podczas maratonu, a po jego zakończeniu także na spotkaniu kolekcjonerów w Łęknicy. O szczegółach nt. imprezy i dostępności znaczka przeczytacie klikając w poniższy link. Zapraszamy.

ZO - SKARŻYSKI MARATON PIESZY "NAD KAMIENNĄ"

Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów realizowany jest przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Skarżysku-Kamiennej. Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej. Jest to impreza dwudniowa. Pierwszy dzień przeznaczony jest na pokonanie dystansu oraz wieczorne opowieści przy ognisku, natomiast drugi – rozpoczyna się śniadaniem, po którym następuje uroczyste wręczenie medali, dyplomów i upominków. Trasa maratonu przebiega na odcinku: Wąchock – Pomnik Sołtysa w Alei Humoru szlakiem czerwonym do Skarżyska-Kamiennej i dalej szlakiem żółtym wokół Skarżyska i jeszcze kółko wokół zalewu. Pamiątkowe medale zastąpiono znaczkiem okolicznościowym, na którym przedstawiono pomnik słynnego sołtysa z Wąchocka oraz związaną z kolejową historią Skarżyska lokomotywą parową.8.05.2017

345Po nieco ponad dwóch tygodniach przerwy w premierach znaczków, powracamy do Wielkopolski, gdzie już od dzisiaj w miejscowości Kuślin dostępny jest znaczek poświęcony osobie Emilii Sczanieckiej, działaczce społecznej i narodowej. Znaczek i osoba Emilii Sczanieckiej ściśle związane są z Gminą Kuślin o czym możecie przeczytać w poniższym opisie. My zaś gorąco zachęcamy do wizyty w Kuślinie i do nadsyłania licznych relacji z Waszych wycieczek.

KUŚLIN - GMINA EMILII SCZANIECKIEJ 1804 - 1896  No. 269 

Emilia Sczaniecka urodziła się 20 maja 1804 r. w Brodach w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Pobierała nauki najpierw na pensji w Poznaniu, a później w Dreźnie. Po powrocie z Drezna związała się z tajnymi organizacjami spiskowymi na terenie kraju. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 r. wspólnie z Klaudyną Potocką, utworzyła pułk jazdy poznańskiej. Udała się też do Warszawy, gdzie w tamtejszych lazaretach opatrywała rannych i chorych na cholerę żołnierzy. Za udział w powstaniu władze pruskie obłożyły jej majątek sekwestrem i wytoczyły proces, skazujący ją na konfiskatę mienia. Mając rozległe stosunki na emigracji była pośredniczką między emigrantami, a krajem, gdzie rozpowszechniała znane książki i pisma, wspomagała instytucje, zakłady i stowarzyszenia naukowe powstające na terenie Księstwa Poznańskiego. Przyczyniła się do założenia bazaru w Poznaniu oraz Towarzystwa Pomocy Naukowej dla ubogiej młodzieży rycerskiej. Po roku 1863 r. zawiązała patriotyczne Stowarzyszenie Kobiet, które miało na celu udzielenie pomocy emigrantom polskim. Brała czynny udział w urządzaniu lazaretów, w których z poświęceniem opiekowała się rannymi. Była założycielką i członkiem dyrekcji Towarzystwa Naukowej Pomocy dla ubogich dziewcząt Poznańskich i w Prusach Wschodnich. W Pakosławiu, gdzie zmarła w 1896 roku, wybudowała i finansowała szkołę dla dzieci wiejskich. Do ostatniej chwili życia otaczała opieką rodziny, po poległych uczestnikach powstań narodowo – wyzwoleńczych 1830, 1848 i 1864 roku.5.05.2017

UWAGA !!!

Informujemy, że w ostatnim czasie zwolniło się kilka miejsc w ramach spotkania kolekcjonerów w Karlovych Varach.

Na chwilę obecną organizator dysponuje 9-cioma miejscami (pokój 3-osobowy, pokój 4-osobowy i 2 miejsca współdzielone z czeskimi uczestnikami w pokoju o obsadzie męskiej). Chęć uczestnictwa można zgłosić na info@znaczki-turystyczne.pl lub pod pod nr tel. 602-469-629

O programie spotkania pisaliśmy szerzej w materiale z 1.04.2017 r., dlatego wszystkich zainteresowanych udziałem zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. Zapraszamy !!!30.04.2017

616W piątek pisaliśmy o jednym z miejsc, które zostały odrestaurowane dzięki uporowi ludzi i pomocy innych, a dzisiaj przy okazji znaczkowej premiery chcemy opowiedzieć o kolejnym takim obiekcie powstałym dzięki pasjonatom. Przedstawiamy zatem pierwszy znaczek w Pucku, za sprawą którego proponujemy Wam poznanie historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego. A znaczek w sprzedaży pojawi się już jutro czyli 1 maja. Zapraszamy do Pucka i nie zapomnijcie wykonać fotek, którymi wypełnimy naszą galerię na stronie :-)

MUZEUM MORSKIEGO DYWIZJONU LOTNICZEGO W PUCKU  No. 707

Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku powstało w siedemdziesiątą piątą rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2014 z inicjatywy działaczy Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Jego członkowie od wielu lat gromadzili pamiątki związane z działalnością tej niezwykłej jednostki, by w końcu w odpowiednim miejscu móc je pokazać szerszemu gronu osób zainteresowanych historią lotnictwa i Pucka. Muzeum mieści się w budynku dawnej radiostacji MDLot zajmowanych przez tę jednostkę jeszcze w czasach międzywojennych. W jego wnętrzach można się przenieść do zapomnianego świata puckich hydroplanów. Zaczątek prezentowanej kolekcji to zbiory p. Tadeusza Stankiewicza, a także innych miłośników historii. Twórcy placówki są jednak przekonani, że już wkrótce zbiory się rozrosną.29.04.2017

616Po wczorajszej znaczkowej premierze otrzymaliśmy telefon z zapytaniem, dlaczego w numeracji znaczków jest dziura między znaczkami 612, a 616?

W związku z tym dzisiaj informujemy, że dziura owszem była, ale się ... wypełniła. Właśnie w tej chwili chcemy Wam przedstawić trzy jeszcze ciepłe znaczki z województwa śląskiego. Najnowsze znaczki to kolejno:

BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 613

KALWARIA W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 614

KOPIEC WYZWOLENIA W PIEKARACH ŚLĄSKICH  No. 615

Wszystkie znaczki w sprzedaży pojawią się zaraz po majowym weekendzie. Gorąco zachęcamy do odwiedzania nowych miejsc, do nadsyłania swoich fotografii przedstawionych dane atrakcje turystyczne oraz do publikowania na naszym profilu FB swoich relacji ze zwiedzania wyżej wymienionych obiektów. 28.04.2017

616Wszystkie osoby zmęczone znaczkowymi premierami w północno-zachodniej Polsce dziś chcemy pocieszyć znaczkiem, który od 18 maja dostępny będzie w Mysłowicach. O miejscu, którego znaczek dotyczy przeczytacie w poniższym opisie. My zasygnalizujemy tylko, że to nie koniec atrakcji z tym znaczkiem związanych. Śledźcie więc uważnie nasz profil w serwisie facebook, a wkrótce dowiecie się więcej na ten temat. I pamiętajcie, znaczek dostępny dopiero od 18 maja.

SZYB BOŃCZYK W MYSŁOWICACH  No. 616

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. Szyb Bończyk został zlikwidowany w 1984 r. i powoli podupadał w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Nikt nie przypuszczał, że po okresie przemysłowym,Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Tego niełatwego zadania podjęli się państwo Aneta i Maciej Sikora, którzy na górniczych ruinach angażując swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe odratowali zabytkowe budynku tworząc z nich kompleks bankietowo-konferencyjny. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.27.04.2017

717Zbliża się majowy weekend a wraz z nim cała masa interesujących z turystycznego punktu widzenia imprez. Jedną z nich jest inauguracja sezonu turystycznego Żnińskiej Kolei Powiatowej i temu, a właściwie towarzyszącemu tej imprezie znaczkowi poświęcamy ten materiał. Otóż już 29 kwietnia po zimowej przerwie na swoją trasę rusza żnińska wąskotorówka, którą przez Wenecję i Biskupin można dotrzeć aż do Gąsawy. W ramach inauguracji i trwających w tym czasie "Dni Żnina" przewidziano cały szereg atrakcji, w tym wydanie kolejnego w tym regionie znaczka turystycznego, który w sprzedaży pojawi się od 29 kwietnia. Zapraszamy zatem do Żnina, a informacje o trwających w najbliższym czasie imprezach znajdziecie na stronie internetowej i profilu FB Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

ŻNIŃSKA KOLEJ POWIATOWA  No. 717

Żnińska Kolej Powiatowa znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Trasa kolejki przebiega z miejscowości Żnin (stacja Żnin Wąskotorowy) do wsi Gąsawa. Długość całej trasy to 12 km, a czas trwania przejazdu w jedną stronę to około godziny i piętnastu minut. W miesiącach od maja do sierpnia kolejka po trasie kursuje codziennie, często także w dodatkowych terminach. Na trasie kolejki leży m.in. Biskupin, zrekonstruowana starożytna osada będąca muzeum archeologicznym, dostępnym dla zwiedzających. W Wenecji znajduje się natomiast Muzeum Kolei Wąskotorowej. W posiadaniu Żnińskiej Kolei Powiatowej jest jedyny na świecie czynny egzemplarz parowozu Px38, pieszczotliwie nazywany „Leonem”.26.04.2017

345Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić kolejny znaczek, jaki już niebawem pojawi się we wschodniej części województwa lubuskiego tuż przy granicy z woj. wielkopolskim. Chodzi rzecz jasna o miejscowość Sława i tutejsze jezioro, o których więcej dowiecie się z poniższego opisu. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od 8 maja, dlatego planując swoje znaczkowe wycieczki miejcie to na uwadze. A póki co zapraszamy do Sławy i wypoczynku nad tutejszym jeziorem.

SŁAWA - JEZIORO SŁAWSKIE  No. 414

Sława leży w województwie lubuskim na Pojezierzu Sławskim. Sercem tego obszaru jest jedno z największych jezior zlokalizowanych w zachodniej Polsce – Jezioro Sławskie (854 ha). Szczególne walory przyrodnicze Pojezierza Sławskiego stanowią o bardzo dużych wartościach turystyczno-krajobrazowych gminy. Jezioro ze względu na swoją powierzchnię, zróżnicowaną linię brzegową, wielokilometrowe rozbiegi fal i wiatru, stwarza doskonałe warunki do żeglowania. Plaża miejska z molo i nowym wyciągiem do nart wodnych – wakeparkiem, zlokalizowane są na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. To tutaj najchętniej przybywają wczasowicze oraz wypoczywają mieszkańcy gminy. Oprócz SCKiW swoją siedzibę mają tu inne ośrodki wczasowe i kluby żeglarskie zaopatrzone w niezbędny sprzęt pływający.25.04.2017

RELACJA Z OTWARCIA KOLEJOWEJ IZBY PAMIĘCI W STEFANOWIE

Targi Tour Salon w PoznaniuW niedzielę przy okazji publikowania krótkiej fotorelacji z otwarcia Kolejowej Izby Pamięci w Stefanowie wspominaliśmy, że wkrótce pojawi się relacja z tej uroczystości. I właśnie dzisiaj gdy już uporaliśmy się z otrzymanym tekstem i pokaźną kolekcją fotografii możemy wszystkim zainteresowanym zrelacjonować to niezwykle ważne wydarzenie. A jest ono ważne nie tylko z kolejarskiego punktu widzenia, ale także naszego "znaczkowego", bowiem przy okazji otwarcia "Stacji Stefanowo" miał swoją premierę znaczek turystyczny oraz okolicznościowy.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim tym znaczkomaniakom, którzy znaleźli chwilę, by na miejscu uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wszystkich innych turystów natomiast serdecznie zapraszamy do Stefanowa, do miejsca, w którym kolejowy czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Relacja z otwarcia Kolejowej Izby Pamięci w Stefanowie >>21.04.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT WSTĘPNY

Śmiało możemy powiedzieć, że tego jeszcze nie było. Jest kwiecień, a my już startujemy z pierwszym komunikatem dotyczącym VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Oczywiście robimy to specjalnie, byście już teraz mogli sobie zaplanować czas na spotkanie, a kto wie, może nawet zweryfikować plany wakacyjne. 

Przypominamy zatem, że VI Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odbędzie się w dniach 5 - 8.10.2017. Możemy też zdradzić, że w tym roku spotykamy się na terenie województwa śląskiego, a miejsce obrad będzie się znajdowało nieopodal Żywca. Szczegółowe dane na temat lokalizacji miejsca spotkania przedstawimy w kolejnych komunikatach.

Już dzisiaj zachęcamy do rozważenia swojego udziału  w tym corocznym święcie wszystkich kolekcjonerów i odpowiednie zaplanowanie wolnego czasu. Załatwiajcie zatem urlopy, podkreślcie datę spotkania w kalendarzu i koniecznie przypomnijcie o nim znajomym znaczkomaniakom. 20.04.2017

345Wczoraj pisaliśmy o znaczku z Wielkopolski, natomiast dzisiaj dla urozmaicenia, przedstawiamy najnowszy znaczek z Dolnego Śląska. Tym razem wszystkich znaczkomaniaków zapraszamy do Bystrzycy Kłodzkiej, do tutejszego Muzeum Filumenistycznego, gdzie już jutro znaczek dostępny będzie w sprzedaży. A tymczasem korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować za powstanie tego znaczka zarówno dyrekcji Muzeum Filumenistycznego jak i lokalnemu kolekcjonerowi Jakubowi, który niestrudzenie wydeptywał wszystkie ścieżki. Zapraszamy zatem do Bystrzycy Kłodzkiej i zwiedzania ciekawych eksponatów zgromadzonych w opisywanym miejscu.

MUZEUM FILUMENISTYCZNE W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ  No. 151

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym muzeum w Polsce, w którym gromadzone są eksponaty dotyczące ognia. Nazwa muzeum związana jest z dziedziną nauki, jaką jest filumenistyka. Wyraz ten oznacza kolekcjonowanie etykiet i opakowań zapałczanych oraz przedmiotów związanych z metodami niecenia ognia, przede wszystkim takimi jak suche patyki, krzesiwa metalowe i skałkowe, różnego rodzaju zapałki oraz zapalniczki. Muzeum mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w latach 1821-1823 w stylu klasycystycznym. Mieściły się w nich kościół ewangelicki i przykościelna szkoła ewangelicka. Niestety zaraz po powstaniu oba  budynki zniszczył pożar, a ich odbudowa trwała do 1825 r. Po II wojnie światowej budynek kościoła był nieużytkowany aż do lat 60., kiedy to postanowiono przeznaczyć go na siedzibę nowopowstającego muzeum. Otwarcie Muzeum Filumenistycznego nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej. W Muzeum w stałej sprzedaży znajdują się ekskluzywne zapałki pamiątkowe w wyjątkowych opakowaniach. Muzeum Filumenistyczne od lat współpracuje z polskimi filumenistami, a także z polskimi producentami zapałek.19.04.2017

345Wśród wielu ciekawych z turystycznego punktu widzenia miejsc, bardzo często pojawiają się obiekty o znaczeniu sakralnym. Nie ma się zatem czemu dziwić bowiem to część naszego dziedzictwa narodowego, nierozerwalnie związanego z historią narodu. A jak do tego mają się Znaczki Turystyczne ? Ano mają się tak, że najczęściej to właśnie one przedstawiają takie właśnie miejsca, czasem słynne i znane wszystkim, a czasem zupełnie nieznane perełki schowane gdzieś i znane tylko miejscowym. 

Dziś prezentujemy dzwonnicę z Zębowa położonego nieopodal Lwówka w Wielkopolsce. Zachęcamy do wczytania się w historię obiektu (obszerny opis w linku na karcie znaczka). A znaczek już od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w Zębowie. Wszystkie informacje znajdziecie po kliknięciu w poniższy link.

DZWONNICA ŚW. JANA NEPOMUCENA W ZĘBOWIE  No. 391

W 1910 roku Jan Klić, w dowód wdzięczności za uzdrowienie ciężko chorej córki, wybudował postument, we wnętrzu którego umieścił scenę objawienia Matki Bożej św. Bernadecie z Lourdes. Figurę wyrzeźbił z lipowego drewna, a nad grotą zawiesił dzwon, nad którym umieszczona została figura św. Jana Nepomucena. Odtąd miejsce to nazywane jest dzwonnicą św. Jana. Przed powstaniem parafii w Zębowie dzwon ten trzy razy dziennie dzwonił na „Anioł Pański”. Po dzień dzisiejszy, dzwonnica oznajmia śmierć mieszkańców wsi lub obwieszcza ważne momenty dla miejscowej parafii. Na dzwonie odlano napis "Soli Deo Gloria – Maria 1910", co potwierdza datę powstania dzwonnicy. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali obydwie figury, a dzwon chcieli przetopić na pociski. Dzwon jednak, jako jedyny w okolicy, ocalał dzięki wstawiennictwu miejscowego Niemca Adolfa Poschwalda, który przekonał niemieckiego sołtysa wsi, że dzwon jest bardzo potrzebny do ogłaszania alarmów i pożarów. Podobno dzwon zadzwonił tylko trzy razy, kiedy to samoloty alianckie leciały na bombardowanie Poznania. Po wojnie wiele figur odnaleziono w kościele parafialnym we Lwówku, który służył Niemcom jako magazyn. Nigdy nie odnaleziono figur z dzwonnicy św. Jana. Kilka lat temu w ramach programu „Odnowa wsi Zębowo” dzwonnica została gruntownie wyremontowana (z wyjątkiem opoki dzwonnicy zbudowanej ze skał rudy żelaza, która pozostała nietknięta). Przez lata dzwonnicą opiekowali się społecznie mieszkańcy Zębowa, natomiast od wielu już lat dzwonnicą opiekuje się rodzina Państwa Kaczmarków.17.04.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Zapewne dawno już zapomnieliście o zeszłorocznym cyklu relacji, w których turyści opisywali swoje wrażenia z miejsc odwiedzonych na znaczkowym szlaku.

Dokładnie po roku od opublikowania ostatniej części pierwszego wspomnianego cyklu do gry powraca Bobik, który tym razem wybrał się m.in w okolice Siedlec.

Zresztą nie będziemy wyprzedzać faktów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej co tym razem urzekło naszego turystę, to koniecznie musicie przeczytać ten tekst. bo nie tylko o znaczkowych miejscach turystycznych jest ten materiał. Zapraszamy.
Z pamiętnika Bobika - cz. 4 >>13.04.2017

345Plany na dzisiejszy dzień były nieco inne, ale w związku z kończącym się tygodniem postanowiliśmy poprawić Wam humory i przyspieszyć o jeden dzień planowane premiery. 

Sytuacja, z którą mamy do czynienia nie jest częsta bowiem w jednym czasie ukazuje się zarówno Znaczek Turystyczny jak i związany z nim Znaczek Okolicznościowy. Oba znaczki dostępne będą w miejscowości Stefanowo przy czym w dniu 23 kwietnia nabyć je będzie można bezpośrednio podczas otwarcia Kolejowej Izby Pamięci, natomiast w dniach kolejnych, w pobliskim sklepie (dane adresowe podane w sekcji miejsce sprzedaży na karcie znaczka).  

Przy okazji serdeczne podziękowania kierujemy do Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego, dziękując za podjęcie inicjatywy i propagowanie idei znaczka turystycznego.

STACJA STEFANOWO  No. 270

ZO - OTWARCIE STAŁEJ WYSTAWY - STEFANOWO - 23.04.2017

Dodatkowo informujemy, że turyści chcący zwiedzić Kolejową Izbę Pamięci po dacie 23.04.2017 roku mogą to zrobić po uprzednim umówieniu wizyty dzwoniąc na nr tel. 663 723 235

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować kolekcjonerowi Robertowi, który zainicjował  i nadzorował powstanie prezentowanych znaczków. 12.04.2017

Pamiętacie zapewne premierę ZT No. 581, w której pisaliśmy, że sprzedaż tego znaczka ruszy od 22 kwietnia? Data ta zbliża się wielkimi krokami i w związku z tym spieszymy z kolejnym komuniktatem, który nie tylko jest interesujący z uwagi na fakt wprowadzenia do sprzedaży owego znaczka, ale głównie ze względu na liczne atrakcje, które przygotowano.

Mowa oczywiście o "Inauguracji Sezonu Turystycznego w Olkuszu" organizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Gminny Ośrodek Kultury w Olkuszu i Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz. Wśród licznych partnetrów da się też zauważyć Znaczki Turystyczne, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

Impreza ma charakter dwudniowego spotkania wypełnionego licznymi atrakcjami jak choćby otwarcie nowej izby ekspozycyjnej w Chacie Kocjana, zwiedzanie odkrytych pomieszczeń Zamku Rabsztyn, prelekcje nt. zamku oraz dokonań Antoniego Kocjana, spacer po Rezerwacie Pazurek i wiele innych. Nie zabraknie też gier i zabaw dla młodszych uczestników, dzięki czemu udział w olkuskiej inauguracji może być świetnym sposobem na rodzinne i aktywne spędzenie weekendu.

Zachęcamy zatem do udziału w uroczystej inauguracji, a także do zwiedania Olkusza i jego okolic. Pretekstem do przyjazdu w te strony niech nie będą tylko tutejsze znaczki, ale przede wszystkim bogaty program i moc atrakcji czekających na wszystkich uczestników.

Więcej informacji znajdziecie na załączonym plakacie oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy Olkusz i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Zapraszamy.11.04.2017

W związku ze zbliżającym się terminem Spotkania Regionalnego w Kaliszu chcielibyśmy w imieniu organizatora przekazać wszystkim zainteresowanym garść niezbędnych informacji.

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem zwiedzanie Kalisza rozpocznie się od zbiórki przy Starostwie Powiatu Kaliskiego. Następnie szlakiem Znaczka Turystycznego uczestnicy spotkania zwiedzą Kalisz odwiedzając m.in Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. 

Aby maksymalnie wykorzystać czas i uniknąć tłoku podczas zakupu biletów, organizator spotkania przed wyruszeniem wycieczki od każdego dorosłego uczestnika zbierze po 15 zł. na bilety wstępu  oraz po 5 zł. tytułem opłaty za przejazd autobusem

Informujemy także, że bilety do muzeum są ważne przez tydzień od ich zakupu i uprawniają do wstępu do wszystkich 4 oddziałów. Pragniemy także zaznaczyć, że w niektórych ze zwiedzanych miejsc nie ma możliwości realizacji płatności kartą, w związku z czym uczestników spotkania prosimy o zabezpieczenie odpowiedniej kwoty w gotówce. 

Pozostałe istotne informacje wszystkim uczestnikom zostaną przekazane w dniu spotkania.

Do zobaczenia w Kaliszu 29 kwietnia o godzinie 8:30 6.04.2017

345Ostatnio żądni informacji coraz częściej pytacie nas o planowane nowości znaczkowe i dzisiaj wychodząc naprzeciw Waszym zapytaniom odpowiadamy w postaci poczwórnej znaczkowej premiery. 

Najnowsze znaczki jakie już niebawem pojawią się w sprzedaży ściśle związane są z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Oczywiście gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc, a wszystkich turystów informujemy, że znaczki No. 340 i 342 w sprzedaży dostępne są już od dnia dzisiejszego. Pozostałe znaczki do sprzedaży trafią nieco później, a więc odpowiednio: 18 kwietnia ZT No. 343 i 23 kwietnia ZT No. 341.

 

MUZEUM OKRĘGOWE ZIEMI KALISKIEJ W KALISZU  No. 340

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY W KALISZU - ZAWODZIU  No. 341

CENTRUM RYSUNKU I GRAFIKI IM. T. KULISIEWICZA W KALISZU  No. 342

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE  No. 343

Przy okazji premiery powyższych znaczków zachęcamy do nadsyłania swoich relacji z wycieczek szlakiem kaliskich ZT. Turystów, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w Spotkaniu w Kaliszu już chyba do wizyty w tym mieście zachęcać nie musimy, natomiast wszystkich innych znaczkomaniaków gorąco zachęcamy do tego, by uwzględnili Kalisz na mapie tegorocznych wycieczek, a napewno będą zadowoleni. Do zobaczenia w Kaliszu :-)1.04.2017

UWAGA !!!

Na ostatnim Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Sulejowie, nasi czescy przyjaciele zaprosili nas na ich spotkanie, które w tym roku odbędzie się w Karlowych Warach w dniach 25-28 maja. Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły się zapisać.

Zwolniło się jedno wolne miejsce w pokoju czteroosobowym /obsada męska/, chęć uczestnictwa można zgłosić na info@znaczki-turystyczne.pl. Czekamy do wtorku. W programie zwiedzanie miasta Karlowe Wary (piątek) /mapa/ między innymi Muzeum Jana Bechera, kompleksu Diana, sobota przeznaczona jest na Krušné hory. Szczegóły można uzyskać pod nr tel. 602-469-629. Pamiętajcie … jest to tylko jedno miejsce - liczy się kolejność zgłoszenia.

Piękne okolice, mnóstwo atrakcji w gronie znaczkomaniaków. Zapraszamy !!!!!!!!!!<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 40 45 50 55 60 >>