Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1320
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1320!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 39 40 45 50 55 60 >>

27.04.2017

717Zbliża się majowy weekend a wraz z nim cała masa interesujących z turystycznego punktu widzenia imprez. Jedną z nich jest inauguracja sezonu turystycznego Żnińskiej Kolei Powiatowej i temu, a właściwie towarzyszącemu tej imprezie znaczkowi poświęcamy ten materiał. Otóż już 29 kwietnia po zimowej przerwie na swoją trasę rusza żnińska wąskotorówka, którą przez Wenecję i Biskupin można dotrzeć aż do Gąsawy. W ramach inauguracji i trwających w tym czasie "Dni Żnina" przewidziano cały szereg atrakcji, w tym wydanie kolejnego w tym regionie znaczka turystycznego, który w sprzedaży pojawi się od 29 kwietnia. Zapraszamy zatem do Żnina, a informacje o trwających w najbliższym czasie imprezach znajdziecie na stronie internetowej i profilu FB Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

ŻNIŃSKA KOLEJ POWIATOWA  No. 717

Żnińska Kolej Powiatowa znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Trasa kolejki przebiega z miejscowości Żnin (stacja Żnin Wąskotorowy) do wsi Gąsawa. Długość całej trasy to 12 km, a czas trwania przejazdu w jedną stronę to około godziny i piętnastu minut. W miesiącach od maja do sierpnia kolejka po trasie kursuje codziennie, często także w dodatkowych terminach. Na trasie kolejki leży m.in. Biskupin, zrekonstruowana starożytna osada będąca muzeum archeologicznym, dostępnym dla zwiedzających. W Wenecji znajduje się natomiast Muzeum Kolei Wąskotorowej. W posiadaniu Żnińskiej Kolei Powiatowej jest jedyny na świecie czynny egzemplarz parowozu Px38, pieszczotliwie nazywany „Leonem”.



26.04.2017

345Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić kolejny znaczek, jaki już niebawem pojawi się we wschodniej części województwa lubuskiego tuż przy granicy z woj. wielkopolskim. Chodzi rzecz jasna o miejscowość Sława i tutejsze jezioro, o których więcej dowiecie się z poniższego opisu. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się od 8 maja, dlatego planując swoje znaczkowe wycieczki miejcie to na uwadze. A póki co zapraszamy do Sławy i wypoczynku nad tutejszym jeziorem.

SŁAWA - JEZIORO SŁAWSKIE  No. 414

Sława leży w województwie lubuskim na Pojezierzu Sławskim. Sercem tego obszaru jest jedno z największych jezior zlokalizowanych w zachodniej Polsce – Jezioro Sławskie (854 ha). Szczególne walory przyrodnicze Pojezierza Sławskiego stanowią o bardzo dużych wartościach turystyczno-krajobrazowych gminy. Jezioro ze względu na swoją powierzchnię, zróżnicowaną linię brzegową, wielokilometrowe rozbiegi fal i wiatru, stwarza doskonałe warunki do żeglowania. Plaża miejska z molo i nowym wyciągiem do nart wodnych – wakeparkiem, zlokalizowane są na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. To tutaj najchętniej przybywają wczasowicze oraz wypoczywają mieszkańcy gminy. Oprócz SCKiW swoją siedzibę mają tu inne ośrodki wczasowe i kluby żeglarskie zaopatrzone w niezbędny sprzęt pływający.



25.04.2017

RELACJA Z OTWARCIA KOLEJOWEJ IZBY PAMIĘCI W STEFANOWIE

Targi Tour Salon w PoznaniuW niedzielę przy okazji publikowania krótkiej fotorelacji z otwarcia Kolejowej Izby Pamięci w Stefanowie wspominaliśmy, że wkrótce pojawi się relacja z tej uroczystości. I właśnie dzisiaj gdy już uporaliśmy się z otrzymanym tekstem i pokaźną kolekcją fotografii możemy wszystkim zainteresowanym zrelacjonować to niezwykle ważne wydarzenie. A jest ono ważne nie tylko z kolejarskiego punktu widzenia, ale także naszego "znaczkowego", bowiem przy okazji otwarcia "Stacji Stefanowo" miał swoją premierę znaczek turystyczny oraz okolicznościowy.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim tym znaczkomaniakom, którzy znaleźli chwilę, by na miejscu uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wszystkich innych turystów natomiast serdecznie zapraszamy do Stefanowa, do miejsca, w którym kolejowy czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Relacja z otwarcia Kolejowej Izby Pamięci w Stefanowie >>



21.04.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT WSTĘPNY

Śmiało możemy powiedzieć, że tego jeszcze nie było. Jest kwiecień, a my już startujemy z pierwszym komunikatem dotyczącym VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Oczywiście robimy to specjalnie, byście już teraz mogli sobie zaplanować czas na spotkanie, a kto wie, może nawet zweryfikować plany wakacyjne. 

Przypominamy zatem, że VI Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odbędzie się w dniach 5 - 8.10.2017. Możemy też zdradzić, że w tym roku spotykamy się na terenie województwa śląskiego, a miejsce obrad będzie się znajdowało nieopodal Żywca. Szczegółowe dane na temat lokalizacji miejsca spotkania przedstawimy w kolejnych komunikatach.

Już dzisiaj zachęcamy do rozważenia swojego udziału  w tym corocznym święcie wszystkich kolekcjonerów i odpowiednie zaplanowanie wolnego czasu. Załatwiajcie zatem urlopy, podkreślcie datę spotkania w kalendarzu i koniecznie przypomnijcie o nim znajomym znaczkomaniakom. 



20.04.2017

345Wczoraj pisaliśmy o znaczku z Wielkopolski, natomiast dzisiaj dla urozmaicenia, przedstawiamy najnowszy znaczek z Dolnego Śląska. Tym razem wszystkich znaczkomaniaków zapraszamy do Bystrzycy Kłodzkiej, do tutejszego Muzeum Filumenistycznego, gdzie już jutro znaczek dostępny będzie w sprzedaży. A tymczasem korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować za powstanie tego znaczka zarówno dyrekcji Muzeum Filumenistycznego jak i lokalnemu kolekcjonerowi Jakubowi, który niestrudzenie wydeptywał wszystkie ścieżki. Zapraszamy zatem do Bystrzycy Kłodzkiej i zwiedzania ciekawych eksponatów zgromadzonych w opisywanym miejscu.

MUZEUM FILUMENISTYCZNE W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ  No. 151

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym muzeum w Polsce, w którym gromadzone są eksponaty dotyczące ognia. Nazwa muzeum związana jest z dziedziną nauki, jaką jest filumenistyka. Wyraz ten oznacza kolekcjonowanie etykiet i opakowań zapałczanych oraz przedmiotów związanych z metodami niecenia ognia, przede wszystkim takimi jak suche patyki, krzesiwa metalowe i skałkowe, różnego rodzaju zapałki oraz zapalniczki. Muzeum mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w latach 1821-1823 w stylu klasycystycznym. Mieściły się w nich kościół ewangelicki i przykościelna szkoła ewangelicka. Niestety zaraz po powstaniu oba  budynki zniszczył pożar, a ich odbudowa trwała do 1825 r. Po II wojnie światowej budynek kościoła był nieużytkowany aż do lat 60., kiedy to postanowiono przeznaczyć go na siedzibę nowopowstającego muzeum. Otwarcie Muzeum Filumenistycznego nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej. W Muzeum w stałej sprzedaży znajdują się ekskluzywne zapałki pamiątkowe w wyjątkowych opakowaniach. Muzeum Filumenistyczne od lat współpracuje z polskimi filumenistami, a także z polskimi producentami zapałek.



19.04.2017

345Wśród wielu ciekawych z turystycznego punktu widzenia miejsc, bardzo często pojawiają się obiekty o znaczeniu sakralnym. Nie ma się zatem czemu dziwić bowiem to część naszego dziedzictwa narodowego, nierozerwalnie związanego z historią narodu. A jak do tego mają się Znaczki Turystyczne ? Ano mają się tak, że najczęściej to właśnie one przedstawiają takie właśnie miejsca, czasem słynne i znane wszystkim, a czasem zupełnie nieznane perełki schowane gdzieś i znane tylko miejscowym. 

Dziś prezentujemy dzwonnicę z Zębowa położonego nieopodal Lwówka w Wielkopolsce. Zachęcamy do wczytania się w historię obiektu (obszerny opis w linku na karcie znaczka). A znaczek już od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w Zębowie. Wszystkie informacje znajdziecie po kliknięciu w poniższy link.

DZWONNICA ŚW. JANA NEPOMUCENA W ZĘBOWIE  No. 391

W 1910 roku Jan Klić, w dowód wdzięczności za uzdrowienie ciężko chorej córki, wybudował postument, we wnętrzu którego umieścił scenę objawienia Matki Bożej św. Bernadecie z Lourdes. Figurę wyrzeźbił z lipowego drewna, a nad grotą zawiesił dzwon, nad którym umieszczona została figura św. Jana Nepomucena. Odtąd miejsce to nazywane jest dzwonnicą św. Jana. Przed powstaniem parafii w Zębowie dzwon ten trzy razy dziennie dzwonił na „Anioł Pański”. Po dzień dzisiejszy, dzwonnica oznajmia śmierć mieszkańców wsi lub obwieszcza ważne momenty dla miejscowej parafii. Na dzwonie odlano napis "Soli Deo Gloria – Maria 1910", co potwierdza datę powstania dzwonnicy. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali obydwie figury, a dzwon chcieli przetopić na pociski. Dzwon jednak, jako jedyny w okolicy, ocalał dzięki wstawiennictwu miejscowego Niemca Adolfa Poschwalda, który przekonał niemieckiego sołtysa wsi, że dzwon jest bardzo potrzebny do ogłaszania alarmów i pożarów. Podobno dzwon zadzwonił tylko trzy razy, kiedy to samoloty alianckie leciały na bombardowanie Poznania. Po wojnie wiele figur odnaleziono w kościele parafialnym we Lwówku, który służył Niemcom jako magazyn. Nigdy nie odnaleziono figur z dzwonnicy św. Jana. Kilka lat temu w ramach programu „Odnowa wsi Zębowo” dzwonnica została gruntownie wyremontowana (z wyjątkiem opoki dzwonnicy zbudowanej ze skał rudy żelaza, która pozostała nietknięta). Przez lata dzwonnicą opiekowali się społecznie mieszkańcy Zębowa, natomiast od wielu już lat dzwonnicą opiekuje się rodzina Państwa Kaczmarków.



17.04.2017

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz2Zapewne dawno już zapomnieliście o zeszłorocznym cyklu relacji, w których turyści opisywali swoje wrażenia z miejsc odwiedzonych na znaczkowym szlaku.

Dokładnie po roku od opublikowania ostatniej części pierwszego wspomnianego cyklu do gry powraca Bobik, który tym razem wybrał się m.in w okolice Siedlec.

Zresztą nie będziemy wyprzedzać faktów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej co tym razem urzekło naszego turystę, to koniecznie musicie przeczytać ten tekst. bo nie tylko o znaczkowych miejscach turystycznych jest ten materiał. Zapraszamy.
Z pamiętnika Bobika - cz. 4 >>



13.04.2017

345Plany na dzisiejszy dzień były nieco inne, ale w związku z kończącym się tygodniem postanowiliśmy poprawić Wam humory i przyspieszyć o jeden dzień planowane premiery. 

Sytuacja, z którą mamy do czynienia nie jest częsta bowiem w jednym czasie ukazuje się zarówno Znaczek Turystyczny jak i związany z nim Znaczek Okolicznościowy. Oba znaczki dostępne będą w miejscowości Stefanowo przy czym w dniu 23 kwietnia nabyć je będzie można bezpośrednio podczas otwarcia Kolejowej Izby Pamięci, natomiast w dniach kolejnych, w pobliskim sklepie (dane adresowe podane w sekcji miejsce sprzedaży na karcie znaczka).  

Przy okazji serdeczne podziękowania kierujemy do Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego, dziękując za podjęcie inicjatywy i propagowanie idei znaczka turystycznego.

STACJA STEFANOWO  No. 270

ZO - OTWARCIE STAŁEJ WYSTAWY - STEFANOWO - 23.04.2017

Dodatkowo informujemy, że turyści chcący zwiedzić Kolejową Izbę Pamięci po dacie 23.04.2017 roku mogą to zrobić po uprzednim umówieniu wizyty dzwoniąc na nr tel. 663 723 235

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować kolekcjonerowi Robertowi, który zainicjował  i nadzorował powstanie prezentowanych znaczków. 



12.04.2017

Pamiętacie zapewne premierę ZT No. 581, w której pisaliśmy, że sprzedaż tego znaczka ruszy od 22 kwietnia? Data ta zbliża się wielkimi krokami i w związku z tym spieszymy z kolejnym komuniktatem, który nie tylko jest interesujący z uwagi na fakt wprowadzenia do sprzedaży owego znaczka, ale głównie ze względu na liczne atrakcje, które przygotowano.

Mowa oczywiście o "Inauguracji Sezonu Turystycznego w Olkuszu" organizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Gminny Ośrodek Kultury w Olkuszu i Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz. Wśród licznych partnetrów da się też zauważyć Znaczki Turystyczne, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

Impreza ma charakter dwudniowego spotkania wypełnionego licznymi atrakcjami jak choćby otwarcie nowej izby ekspozycyjnej w Chacie Kocjana, zwiedzanie odkrytych pomieszczeń Zamku Rabsztyn, prelekcje nt. zamku oraz dokonań Antoniego Kocjana, spacer po Rezerwacie Pazurek i wiele innych. Nie zabraknie też gier i zabaw dla młodszych uczestników, dzięki czemu udział w olkuskiej inauguracji może być świetnym sposobem na rodzinne i aktywne spędzenie weekendu.

Zachęcamy zatem do udziału w uroczystej inauguracji, a także do zwiedania Olkusza i jego okolic. Pretekstem do przyjazdu w te strony niech nie będą tylko tutejsze znaczki, ale przede wszystkim bogaty program i moc atrakcji czekających na wszystkich uczestników.

Więcej informacji znajdziecie na załączonym plakacie oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy Olkusz i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Zapraszamy.



11.04.2017

W związku ze zbliżającym się terminem Spotkania Regionalnego w Kaliszu chcielibyśmy w imieniu organizatora przekazać wszystkim zainteresowanym garść niezbędnych informacji.

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem zwiedzanie Kalisza rozpocznie się od zbiórki przy Starostwie Powiatu Kaliskiego. Następnie szlakiem Znaczka Turystycznego uczestnicy spotkania zwiedzą Kalisz odwiedzając m.in Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. 

Aby maksymalnie wykorzystać czas i uniknąć tłoku podczas zakupu biletów, organizator spotkania przed wyruszeniem wycieczki od każdego dorosłego uczestnika zbierze po 15 zł. na bilety wstępu  oraz po 5 zł. tytułem opłaty za przejazd autobusem

Informujemy także, że bilety do muzeum są ważne przez tydzień od ich zakupu i uprawniają do wstępu do wszystkich 4 oddziałów. Pragniemy także zaznaczyć, że w niektórych ze zwiedzanych miejsc nie ma możliwości realizacji płatności kartą, w związku z czym uczestników spotkania prosimy o zabezpieczenie odpowiedniej kwoty w gotówce. 

Pozostałe istotne informacje wszystkim uczestnikom zostaną przekazane w dniu spotkania.

Do zobaczenia w Kaliszu 29 kwietnia o godzinie 8:30 



6.04.2017

345Ostatnio żądni informacji coraz częściej pytacie nas o planowane nowości znaczkowe i dzisiaj wychodząc naprzeciw Waszym zapytaniom odpowiadamy w postaci poczwórnej znaczkowej premiery. 

Najnowsze znaczki jakie już niebawem pojawią się w sprzedaży ściśle związane są z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Oczywiście gorąco zachęcamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc, a wszystkich turystów informujemy, że znaczki No. 340 i 342 w sprzedaży dostępne są już od dnia dzisiejszego. Pozostałe znaczki do sprzedaży trafią nieco później, a więc odpowiednio: 18 kwietnia ZT No. 343 i 23 kwietnia ZT No. 341.

 

MUZEUM OKRĘGOWE ZIEMI KALISKIEJ W KALISZU  No. 340

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY W KALISZU - ZAWODZIU  No. 341

CENTRUM RYSUNKU I GRAFIKI IM. T. KULISIEWICZA W KALISZU  No. 342

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE  No. 343

Przy okazji premiery powyższych znaczków zachęcamy do nadsyłania swoich relacji z wycieczek szlakiem kaliskich ZT. Turystów, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w Spotkaniu w Kaliszu już chyba do wizyty w tym mieście zachęcać nie musimy, natomiast wszystkich innych znaczkomaniaków gorąco zachęcamy do tego, by uwzględnili Kalisz na mapie tegorocznych wycieczek, a napewno będą zadowoleni. Do zobaczenia w Kaliszu :-)



1.04.2017

UWAGA !!!

Na ostatnim Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Sulejowie, nasi czescy przyjaciele zaprosili nas na ich spotkanie, które w tym roku odbędzie się w Karlowych Warach w dniach 25-28 maja. Osoby uczestniczące w spotkaniu mogły się zapisać.

Zwolniło się jedno wolne miejsce w pokoju czteroosobowym /obsada męska/, chęć uczestnictwa można zgłosić na info@znaczki-turystyczne.pl. Czekamy do wtorku. W programie zwiedzanie miasta Karlowe Wary (piątek) /mapa/ między innymi Muzeum Jana Bechera, kompleksu Diana, sobota przeznaczona jest na Krušné hory. Szczegóły można uzyskać pod nr tel. 602-469-629. Pamiętajcie … jest to tylko jedno miejsce - liczy się kolejność zgłoszenia.

Piękne okolice, mnóstwo atrakcji w gronie znaczkomaniaków. Zapraszamy !!!!!!!!!!



30.03.2017

Pamiętacie wrześniowy konkurs z nagrodami w postaci koszulek z wizerunkiem Zamku Joannitów w Łagowie. Tak, tak, obiecaliśmy wtedy, że wkrótce rozdamy kolejne koszulki i właśnie dzisiaj nadszedł ten moment. Pogoda za oknami poprawiła się i przypomniała nam o rychłej konieczności wskoczenia w bardziej wiosenne ubiory czyli właśnie koszulki. 

O nagrodach pisaliśmy dokładniej we wrześniowym materiale. Dziś powtórzymy tylko, że do rozdania zostały nam dwie ostatnie koszulki (damska i męska) - obie w rozmiarze L (wymiary w dolnej części artykułu).

Podobnie jak ostatnio tym razem także promocję kierujemy do wszystkich fanów naszego profilu na facebooku, więc aby wziąć udział w losowaniu koszulek trzeba lubić nasz profil na FB. Dlatego też w losowaniu wezmą udział tylko osoby, które polubią nasz dzisiejszy post "promocyjny" i jednocześnie lubią nasz profil. Klikać "lubię to" można do najbliższej soboty do godziny 20:00. Wszystkie lajki z tej godziny zostaną zapisane i w niedzielę w godzinach okołowieczornych przedstawimy Wam relację z losowania koszulek i listę szczęśliwców. Osoby, które wygrały koszulki ostatnim razem w losowaniu nie będą brane pod uwagę. 

 

Wszystkie koszulki, które posiadamy występują w rozmiarze L i mają następujące wymiary:

damskie (białe) A: 48 cm, B: 64 cm,

męskie (czarne) A: 57 cm, B: 74 cm,

 

Zapraszamy Was do sprawdzenia swoich wymiarów, a później do zabawy. Życzymy miłej zabawy.



27.03.2017

345Miło nam poinformować wszystkich wielbicieli Znaczka Turystycznego, że już jutro w sprzedaży pojawi się znaczek przedstawiający Jezioro Czorsztyńskie wraz z charakterystycznym pejzażem. Zgodnie z ustaleniami znaczki dostępne będą sezonowo na przystani gondolowej, a poza sezonem w siedzibie firmy dokonującej przewozów gondolowych. Szczegóły wraz z adresami znajdziecie na stronie z opisem danego znaczka. Zachęcamy do planowania swoich wycieczek w te okolice i będzie nam miło, jeśli przy okazji pochwalicie się zdobytym znaczkiem i widokami.

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE - REJSY GONDOLAMI  No. 725

Od 2002 roku z przystani Jędruś w Czorsztynie, organizowane są rejsy gondolami, tak zwanymi "Czorsztyniankami", po zalewie Czorsztyńskim. Przepływy łączą dwa zamki - Czorsztyński i Niedzicki, dzięki czemu bardzo sprawnie i w krótkim czasie turyści mają możliwość zwiedzić ruiny zamku w Czorsztynie, zamek i zaporę w Niedzicy, a także zapoznać się z bardzo bogatą historią malowniczej okolicy. Dzięki stałym kursom gondolowym pomiędzy dwoma brzegami zalewu, możliwe jest szybkie przemieszczanie się pomiędzy dwoma miejscowościami, oddalonymi od siebie o 12 km. bez konieczności używania środków transportu drogowego. Rejsy gondolowe gwarantują zaznanie niezapomnianych widoków, a także chwil orzeźwienia w upalne dni. Dodatkowo w porcie gondoli w Czorsztynie na turystów czekają dodatkowe atrakcje w postaci placu zabaw z dmuchaną zjeżdżalnią, leżaki i hamaki znajdujące się w zacienionym zagajniku. Rejsy gondolami odbywają się od 1 maja do końca września.



24.03.2017

345Chcieliśmy nieco inaczej rozwiązać kwestię premiery poniższych znaczków, ale Muzeum Ziemi Wieluńskiej już nas uprzedziło, w związku z czym nasz pomysł zostawiamy na inne czasy. Tymczasem wyjątkowo z samego rana przedstawiamy Wam dwa nowe znaczki. Na pewno informacja ta pomoże Wam przetrwać w pracy w piątek, a kto wie czy dzięki niej nie zaplanujecie kwietniowych wyjazdów. Najnowsze znaczki to:

MUZEUM ZIEMI WIELUŃSKIEJ W WIELUNIU  No. 245

MUZEUM WNĘTRZ DWORSKICH W OŻAROWIE  No. 246

Najważniejszą jednak informacją jest to, że znaczki w sprzedaży pojawią się dopiero 1 kwietnia i wcale to nie jest żart na Prima Aprilis. Planujcie więc swoje wycieczki tak, by uwzględnić ten termin i tradycyjnie nie zapomnijcie podzielić się z nami wrażeniami ze zwiedzania w.w obiektów.



18.03.2017

Aby znaczkowa zabawa miała sens konieczne jest wydawanie co pewien czas Znaczków Okolicznościowych posiadających "Jokery", czyli kupony, dzięki którym możemy w danej dziesiątce zastąpić jeden brakujący numer (patrz "gra kolekcjonerska"). I właśnie dzisiaj taki oto Znaczek Okolicznościowy chcielibyśmy Wam zaprezentować. W sprzedaży znaczek pojawi się w przyszły weekend (od 24 marca), natomiast już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z opisem znaczka i wykazem miejsc, gdzie będzie go można zdobyć.

ZO - XXXI. TURYSTYCZNE DNI SKUPIENIA - GRÓDEK n/DUNAJCEM

Znaczek wydany z okazji rozpoczętej czwartej dekady Turystycznych Dni Skupienia Braci Turystycznej Przewodników Turystycznych Przodowników Turystyki Górskiej. Pomysłodawcą i organizatorem od samego początku jest Stanisław Szuszkiewicz, były prezes Oddziału PTTK Ziemi Tarnowskiej, Członek Honorowy PTTK. Od 10 lat za formację duchową tej wspólnoty odpowiedzialny jest ks. Józef Drabik, przewodnik beskidzki, kapelan PTT i duszpasterz turystów diecezji tarnowskiej. Dni skupienia każdorazowo połączone są ze zwiedzaniem kolejnego ciekawego turystycznie miejsca w diecezji. Corocznie bierze udział ponad 100 uczestników. Od 5 lat spotkania odbywają się w Gródku n/Dunajcem.



17.03.2017

345Piątek już prawie za nami i zapewne z wielką radością szukujecie się do świętowania weekendu. Mamy nadzieję, że pogoda w całym kraju dopisze i będzie ten weekend można spędzić na łonie przyrody. A żeby jeszcze bardziej umilić Wam odpoczynek, przedstawiamy kolejny Znaczek Turystyczny z Kalisza.  Znaczek jest już dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej oraz Muzeum Historii Szczypiorna. Na zwiedzanie tego drugiego trzeba się jednak wcześniej umówić (namiary podamy wkrótce). Przy okazji przypominamy o kwietniowym spotkaniu kolekcjonerów w Kaliszu, w którego ramach przewidziane jest zwiedzanie ZMT Kalisza. Zapraszamy.

MUZEUM HISTORII SZCZYPIORNA W KALISZU  No. 393

Muzeum Historii Szczypiorna mieści się w niewielkim budynku o powierzchni 130 m2. Budynek powstał w latach 1905-1907. Mieściły się w nim łaźnie, a później także „Klub środowiskowy w Szczypiornie” z biblioteką i salą TV oraz w końcowym okresie piwiarnia. Po gruntownym remoncie, który zakończono w 2013 roku  w budynku stworzono Muzeum Historii Szczypiorna, które oficjalnie otwarto w dniu 13 listopada 2013 roku. Przedstawiono w nim m.in. historię obozu  Legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku, a także Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się dawniej w Szczypiornie. Wśród licznie zgromadzonych eksponatów muzeum posiada ponad 700 starych fotografii, stare, wojskowe gazety carskie i przedwojenne, a także  replikę karabinu maszynowego CKM czy wielkoformatową mapę obozu w Szczypiornie.



16.03.2017

345Dzisiaj napiszemy kilka zdań o świadomości i nieświadomości kolekcjonerów, a ściślej po raz kolejny o komentarzach, dostępnościach i wszystkim tym, co się z tym wiąże. Zaczniemy jednak od krótkiego wyjaśnienia.

Otóż zdobywając znaczki i oznaczając ich dostępność oraz pisząc komentarze, informujecie nas o sytuacji jaka w przypadku danego znaczka ma miejsce w terenie. Każde odkliknięcie dostępności znaczka w postaci cyfrowej wędruje do naszej skrzynki e-mail i po krótkim czasie jest przez nas analizowane. Na analizach jednak się nie kończy, bo każde zgłoszenie braku znaczka od razu sprawdzamy i reagujemy.


Więcej informacji

14.03.2017

345Po wczorajszej premierze dzisiaj nie wypadało nam zaproponować nic nowego co by odbiegało tematycznie czy od wspomnianego Schroniska Trzy Korony. Dzisiaj zatem kolejny nowy Znaczek Turystyczny i obiekt z kategorii "schroniska" czyli Bacówka PTTK Jaworzec. Jeśli cenicie sobie ciszę i kontakt z naturą to to jest właśnie to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić, a nagrodą będzie dla Was znaczek, który na miejscu dostępny będzie od 18 marca. Zapraszamy.

BACÓWKA PTTK JAWORZEC - BIESZCZADY  No. 468

Bacówka PTTK Jaworzec znajduje się na terenie nieistniejącej i wyludnionej po II wojnie światowej wsi Jaworzec w dolinie Wetliny. Schronisko zostało zbudowane w latach 1974–1976 jako pierwsza bacówka w Bieszczadach. W pobliżu można obejrzeć ruiny dawnych zabudowań Jaworca, cerkwisko, a także pamiątkowy cmentarz oraz krzyż upamiętniający zniesienie pańszczyzny. Bacówka jest czynna przez cały rok i dysponuje miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2, 3, 4, 8 i 9-osobowych, a w przypadku braku miejsc także na podłodze. W lecie istnieje możliwość rozbicia własnego namiotu. Do dyspozycji turystów jest klimatyczna jadalnia z małą biblioteczką zasobną w książki i gry. Klimat tego miejsca podkreślają brak stałego źródła prądu, a w lecie również okresowe braki wody. Jak twierdzą bywalcy Bacówki PTTK Jaworzec, jest tu najpiękniejsze niebo i niczym niezmącona cisza.



13.03.2017

345Jak zapewne zauważyliście, ostatnio przybyło nam nowych znaczków, głównie w centralnej i zachodniej części kraju, dlatego dzisiaj aby nieco zróżnicować tematykę i region przedstawimy Wam znaczek z południa Polski. Swojego znaczka doczekało się Schronisko PTTK Trzy Korony, a najważniejsza informacja z tym związana jest taka, że znaczki są już dostępne w sprzedaży, także wszystkich turystów zapraszamy, by odwiedzali to miejsce. Nie zapomnijcie przy tym pochwalić się zdobytymi znaczkami :-)

SCHRONISKO PTTK TRZY KORONY - SROMOWCE NIŻNE  No. 726

Schronisko Trzy Korony wybudowano na przełomie lat 1929 i 1930 przez Komisję Turystyczną Województwa Śląskiego, według projektu dyrektora szkoły budowlanej w Katowicach. Do roku 1939 ośrodek stanowił kolonię wycieczkową dzieci szkolnych ze Śląska, mieścił także stację noclegową Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali je jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Potem, do 1962 r. służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. Od roku 1965 był to dom wczasowy oddziału PTTK przy dawnej Hucie im. Lenina. W roku 1973 budynek stał się własnością PTTK, które przeprowadziło remont obiektu. Schronisko posiada 50 miejsc noclegowych w wyposażonych w łazienkę pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych, a także restaurację serwującą dania kuchni polskiej oraz regionalne. Z pokoi Schroniska rozciągają się malownicze widoki na pobliski szczyt Trzy Korony, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor oraz Tatry Bielskie po Słowackiej stronie. Wyglądając przez okno można zobaczyć spływające flisackie tratwy. Położenie schroniska (470 m n.p.m.) sprawia, że jest ono doskonałą bazą wypadową na wycieczki górskie, rowerowe czy też wypady narciarskie. Bliskość pieszego przejścia granicznego pozwala także na przemierzanie słowackich szlaków.



9.03.2017

345Spotkanie w Kaliszu zbliża się wielkimi krokami, a jego organizator dla wszystkich uczestników przygotował ciekawe niespodzianki. A są nimi m.in dwa nowe znaczki i właśnie dzisiaj chcielibyśmy Wam o nich powiedzieć. Oczywiśćie opisy miejsc prezentowanych na znaczkach znajdziecie pod poniższymi linkami, tu zaś chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w powstanie owych znaczków, a w szczególności Prezesowi Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK panu Mateuszowi Przyjaznemu, którego zrozumienie znaczkowej idei przyczyniło się do powstania prezentowanych znaczków.

ROGATKA WROCŁAWSKA W KALISZU  No. 339

MOSTEK ŻELAZNY W OPATÓWKU  No. 394

Informujemy zatem, że najnowsze kaliskie znaczki w sprzedaży dostępne będą od 15 marca, w miejscach wskazanych na stronie z opisem znaczków. Zachęcamy tym samym wszystkich kolekcjonerów do udziału w kaliskim spotkaniu, podczas którego m.in. planowane jest zwiedzanie miasta "Szlakiem Znaczka Turystycznego".



7.03.2017

345Z wielką radością chcemy Wam dzisiaj przedstawić najnowszy wielkopolski znaczek turystyczny. Na prezentowanej obok grafice widnieje wieża zegarowa, która znajduje się w Lwówku (nieopodal Nowego Tomyśla). O historii wieży przeczytacie w opisie znaczka, natomiast będąc w Lwówku warto poznać inne ciekawe obiekty. Sam znaczek natomiast do sprzedaży trafi już za kilka dni i od nowego tygodnia na pewno będzie można go zdobyć. Zapraszamy do Lwówka.

WIEŻA ZEGAROWA NA RYNKU W LWÓWKU  No. 387

Historia wieży zegarowej znajdującej się na Rynku we Lwówku sięga początku XX wieku. Ówczesna Rada Miejska i Magistrat planowały udostępnienie w przestrzeni miejskiej zegara dla społeczeństwa. Najpierw pojawił się pomysł drewnianej nadbudowy z tarczą zegara na budynku Magistratu. Z uwagi na ograniczoną widoczność przeważył jednak pomysł budowy wieży zegarowej na płycie Rynku. Budowla ta została oddana do użytku w 1909 roku. Wykonawcą była firma budowlana Augusta Brauera ze Lwówka (znanego wówczas jako Neustadt bei Pinne [niem. Nowe Miasto koło Pniew]). W swej pierwotnej formie przetrwała do czasów II wojny światowej. W 1940 roku władze hitlerowskie postanowiły zburzyć wieżę. Było to niejako odwetem na ludności polskiej za usunięcie na początku lat 20. XX wieku pomnika pruskiego poległych podczas wojen z Austrią (1866) i Francją (1870/71). Na szczęście udało się uchronić przed zniszczeniem mechanizm i tarczę zegara, które przeleżały czas wojny na strychu lwóweckiego Magistratu. Po wojnie w 1947 roku odbudowano wieżę zegarową, jednak o zwiększonych rozmiarach niż oryginał z 1909 roku. Do nowo powstałej wieży zainstalowano oryginalny mechanizm.  W początkowym okresie istnienia wieży opiekę nad nią sprawowali kolejno Adam Minski i Richard Mierwald, a w okresie międzywojennym powstaniec wielkopolski 1918/19 - Roman Leopold. Po jego śmierci w 1961 roku funkcję zegarmistrza miejskiego przejął Rajmund Kaczmarek, który pełni ją do dnia dzisiejszego.



7.03.2017

WAŻNA INFORMACJA ODNOŚNIE SPOTKANIA W ŁĘKNICY

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem braci kolekcjonerskiej ZT, łużyckim spotkaniem w Łęknicy oraz ograniczonymi możliwościami noclegowymi, z wielką przykrościa informujemy, że jesteśmy zmuszeni zamknąć listę przyjęć na noclegi do ZAJAZD PARKU w Łęknicy.

Dla zainteresowanych udziałem w naszym Łużyckim Spotkaniu kolekcjonerów ZT mamy jedak inną bardzo dobrą wiadomość. Po rozmowach przeprowadzonych z właścicielem HOSTEL BIKE PARK w Przewozie (16 km od Łęknicy) i jego bardzo życzliwym nastawieniem do kolekcjonerów ZT, możemy zaproponować noclegi w tymże hostelu.

Koszt uczestnictwa w spotkaniu, z noclegiem w Przewozie, wynosi 142 zł od osoby i obejmuje:

  • zakwaterowanie w pokoju 2 - osobowym z łazienką w terminie 09-11.06.2017 tj. od piątku od godz. 12.00 do niedzieli do godz.14.00,
  • wyżywienie na okres pobytu, tj: sobota – śniadanie, obiad w ZJAZD PARK w Łęknicy ,uczestnictwo w ognisku z pieczeniem kiełbasek, niedziela – śniadanie,
  • nieograniczony dostęp do barku kawowego w czasie całego pobytu w ZAJAZD PARK w Łęknicy,
  • słodkie „conieco” w czasie sobotniego spotkania,
  • pakiet uczestnika

Informujemy równocześnie , że zapewniamy wszystkim kolekcjonerom, możliwość udziału w przewidzianych programem imrezach turystycznych i spotkaniach. Bliższych informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje Jarosław Bębenek tel. 504154980 mail.: jarek@znaczki-turystyczne.pl



6.03.2017

NOWA WERSJA ZNACZKA

Wiemy, że z wielkim napięciem czekacie na kolejne znaczkowe nowości i dzisiaj właśnie jedna z nich. Postanowiliśmy na dobry początek tygodnia pokazać Wam odświeżony projekt graficzny Znaczka Turystycznego No.13, byście po długim okresie oczekiwania na kolejne nowości wreszcie mogli cieszyć się jakąś pozytywną wiadomością.

Informujemy przy tym, że prezentowany obok znaczek właśnie został wysłany i już za kilka dni dostępny będzie w sprzedaży w Schronisku PTTK Orlica. 

Zachęcamy w związku z tym wszystkich znaczkowych kolekcjonerów, którym do tej pory z różnych powodów nie udało się zdobyć tego znaczka, do wizyty w tym miejscu. Wiosna tuż, tuż, a więc pretekstów do znaczkowych wypraw będzie coraz więcej, a dzisiaj prezentowany znaczek zapewne będzie jednym z nich.



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 39 40 45 50 55 60 >>