Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!
<< 1 5 10 12 13 14 15 16 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

12.10.2020

Minął niezwykle pracowity weekend i wracamy do Was z kolejnymi znaczkowymi newsami. Tak jak zapowiadaliśmy w naszym sobotnim materiale, w najbliższym czasie ukażę się kilka znaczków, a pierwszym z nich będzie prezentowany dzisiaj znaczek z Muzeum w Niepołomicach.

Wszelkie niezbędne linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej temu znaczkowemu obiektowi, natomiast sam znaczek już od 13 października zdobędziecie na miejscu w Niepołomicach. Zapraszamy do zwiedzania tego obiektu i koniecznie pochwalcie się tą wizytą w naszych mediach społecznościowych.

MUZEUM - ZAMEK KRÓLEWSKI W NIEPOŁOMICACH  No. 1034

Muzeum Niepołomickie jest samorządową instytucją kultury. Placówka została utworzona w 2001 roku, w oparciu o archiwum twórczości mistrza fotografii przyrodniczej, filmowca i podróżnika Włodzimierza Puchalskiego. Muzeum mieści się w przepięknym zamku królewskim w Niepołomicach. Zamek jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego, wzniesioną w pierwszej połowie XIV wieku. Sale ekspozycyjne zajmują I piętro zamku. Niegdysiejsza rezydencja Piastów i Jagiellonów, pieczołowicie odrestaurowana, stwarza wyjątkową okazję do spotkań z historią, przyrodą i sztuką. Odwiedzających muzeum zapraszamy na spacer po zamku, aby poznać bogatą historię, legendy i fakty związane z pobytami polskich królów, ale także historię Niepołomic, miejscowe bogactwo przyrodnicze, dzieła sztuki oraz zabytki antyczne.10.10.2020

Mamy nadzieję, że dobrnęliście do końca filmu, zatem pora na kolejne konkrety. Nagranie nie jest długie i nie mogliście w nim brać udziału na żywo, ale będzie nam miło, jeśli po obejrzeniu materiału zechcecie do nas coś napisać w komentarzu na YouTube lub pod postem w serwisie Facebook. Cały nasz zespół będzie myślami z Wami, a jeśli macie do nas jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy.

Ale to nie koniec atrakcji, bowiem czym byłoby spotkanie kolekcjonerów (nawet wirtualne), gdyby nie znaczek okolicznościowy. Przygotowaliśmy go i tym razem i jak co roku Centrala Znaczków Turystycznych w Czechach podarowała nam pewną ograniczoną ilość znaczków. Chcielibyśmy przekazać go wszystkim, jednak nie mamy takiej możliwości, dlatego warunkiem zdobycia dziś zaprezentowanego znaczka okolicznościowego jest przesłanie do nas wiadomości e-mail na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl (e-mail służy jedynie do rezerwacji ZO ze spotkania)  o treści "Znaczek IX Spotkanie". W wiadomości podajemy imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania. Pierwszych 200 osób zostanie poinformowanych o rezerwacji znaczka. Jedna rodzina może zarezerwować jeden znaczek, każdy dodatkowy jest możliwy do zakupienia w normalnej cenie. Wysyłka zarezerwowanych znaczków nastąpi jednak dopiero w momencie, w którym będziecie składać jakieś inne zamówienie. 

Cóż więcej napisać, tęsknimy za naszymi spotkaniami, ale mamy nadzieję, że już za rok wszystko wróci do normalności. A tymczasem rozwijajcie swoje turystyczne pasje, promujcie swoje regiony poprzez znaczkową ideę i dbajcie o siebie, abyśmy za rok w takim samym składzie mogli się spotkać gdzieś w Polsce.10.10.2020

Zbliża godzina 20:00 i tak jak zapowiadaliśmy, pora ruszać z materiałem jaki dla Was przygotowaliśmy. Chociaż spotykamy się wirtualnie niemal codziennie, to jednak nic nie zastąpi kontaktu na żywo, oko w oko, ramię w ramię, twarz w twarz. Niestety ten rok jest inny niż wszystkie i już nie raz mieliście okazję tego doświadczyć. Zdecydowaliśmy, że IX Spotkanie Kolekcjonerów ZT w realu się nie odbędzie i dziś, widząc co dzieje się wkoło, cieszymy się, że właśnie taką decyzję podjęliśmy. Pod koniec wakacji stwierdziliśmy, że i tak się z Wami zobaczymy. Chcieliśmy pierwotnie zorganizować live'a na żywo, abyście choć przez chwilę symbolicznie mogli z nami pobyć. Ale spotkania wirtualne w tej formule to tak naprawdę domena osób młodych, a dobrze wiemy, że zdecydowana większość znaczkomaniaków to przedział wiekowy 40+, więc nie wszyscy chętni poradzą sobie z ogarnięciem tych spraw. Nagraliśmy więc krótki materiał, który będziecie mogli odtworzyć w dowolnym momencie, nawet jeśli 10 października nie będziecie mogli być z nami. To takie nasze symboliczne spotkanie kolekcjonerów – wirtualne, bo poprzez ekran komputera, tabletu lub telefonu. Film osadzamy na naszym kanale YouTube. Chcemy, by materiał ten był dostępny dla wszystkich, bez względu na to jak szybkie łącze internetowe posiadają. Wiemy, że świadomie zrezygnowaliśmy z atrakcyjnej formy spotkania, ale chcemy dotrzeć do Was wszystkich, stąd taki wybór, a nie inny. Zatem nie przedłużając zapraszamy do oglądania, a zaraz po nim koniecznie wróćcie tu na stronę, gdzie znajdziecie kolejne ciekawe informacje odnośnie spotkania i niespodzianek jakie w nagraniu umieściliśmy.

LINK DO MATERIAŁU NA YOUTUBE >>10.10.2020

Niestety ze względów technicznych zmuszeni jesteśmy przesunąć publikację naszego spotkania na godzinę 20. Jednocześnie informujemy, że czas publikacji tego materiału może ulec zmianie. Za zaistniałą sytuację najmocniej przepraszamy.10.10.2020

W ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT, które w tym roku nie odbędzie się w tradycyjnej formie, przygotowaliśmy dla Was spotkanie symboliczne - internetowe. Ma ono być proste w formie, tak by każdy, niezależnie od szybkości łącza internetowego i posiadanego sprzętu mógł w nim uczestniczyć. Będzie to obraz z naszym przekazem, ale to Wy napiszecie jego dalszą część zadając pytania na YT i FB, a my jeśli tylko damy radę z chęcią na wszystkie pytania odpowiemy.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w tym przekazie, będą mogły odtworzyć je, w późniejszym terminie, jednak mogą Was wtedy ominąć pewne niespodzianki.

Przypominamy zatem, że ten wirtualny przekaz rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:00. Bądźcie z nami w ten symboliczny sposób, a jesteśmy przekonani, że nawet z takiej formy spotkania będziecie zadowoleni. Wiadomo, że nic nie zastąpi spotkania łokieć w łokieć, ale mamy nadzieję, że tegoroczne zaległości nadrobimy za rok kiedy już wszystko wróci do normy.9.10.2020

Zbliża się termin, w którym do użytku turystów zostanie oddany zrewitalizowany park krajobrazowy z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord w Zatoniu. Z tej okazji został wydany znaczek okolicznościowy, którego wizerunek przedstawiamy obok.

Z powodu nowych obostrzeń związanych z COVID-19, niestety nie mamy pewności w jakiej formie odbędzie się uroczyste otwarcie parku. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Parku Książęcego Zatonie (@parkzatonie), gdzie będą publikowane aktualne informacje na ten temat.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków zapraszamy do nowej informacji turystycznej przy ul. Zatonie – Księżnej Doroty, gdzie bezpłatnie otrzymają znaczek. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną sztukę znaczka. Informacja Turystyczna nie będzie prowadzić dystrybucji wysyłkowej – znaczek będzie można otrzymać tylko na miejscu. Ilość znaczków ograniczona. W razie pytań o dostępność znaczków, prosimy o kontakt mailowy pod adresem info@visitzielonagora.pl. Informacja turystyczna w Zatoniu rusza od 18 października 2020 roku i będzie dostępna od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.

My już zdjęcia zatońskiego parku i odrestaurowanych obiektów widzieliśmy i szczególnie wieczorową porą robią one niesamowite wrażenie. Warto jednak wszystko zobaczyć na własne oczy i poczuć klimat tego miejsca. Zapraszamy zatem do Zatonia.

ZO - OTWARCIE PARKU KSIĄŻĘCEGO W ZATONIU

Zapraszamy serdecznie do Zielonej Góry - Zatonia do zwiedzenia zrewitalizowanego parku krajobrazowego z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord. Park przeszedł niemałe zmiany, dzięki czemu zostało odtworzonych wiele historycznych obiektów architektury parkowej. Spacerując po parku warto wstąpić do odbudowanej oranżerii, w której działać będzie klimatyczna kawiarenka. Została odtworzona altana różana na wzgórzu, z której rozpościera się piękny widok na park i pałac. Po wyczerpującym spacerze lub przejażdżce rowerowej można odpocząć na ławeczce nad stawem. Na pałacowym dziedzińcu powstały również dwie fontanny, które wieczorem są pięknie podświetlone wraz z ruinami i oranżerią.8.10.2020

Wśród wielu zabytków jakie przetrwały wieki, znajduje się sporo kościołów. Są to świątynie starsze lub młodsze i wiele z nich, będąc turystycznymi atrakcjami, znalazło się na znaczkach turystycznych. Dziś do tego grona dołącza kolejny kościół, który być może mieliście już okazję zwiedzać przy okazji wizyty w Komornikach.

O kościele jak zwykle napisaliśmy krótko w notce dostępnej pod poniższym linkiem, ale zachęcamy także do lektury historii komornickiego kościoła na stronie parafialnej. Więcej ciekawych faktów postaramy się dostarczyć wraz z nagraniem audio jakie niebawem dostępne będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka.

A tymczasem zapraszamy do Komornik, bowiem najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie już od piątku od godziny 12:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki, gdzie odbędzie się symboliczna inauguracja nowego znaczka. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W KOMORNIKACH  No. 1031

Parafia w Komornikach należała do najdawniejszych posiadłości biskupstwa poznańskiego. Obecny kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła powstał na początku XX wieku, w wyniku rozbudowy, która miała miejsce w latach 1911-1912. Ze starego gotyckego kościoła zbudowanego w tym miejscu prawdopodobnie w XV wieku, pozostało jedynie prezbiterium z ołtarzem głównym wykonanym przez sztukatorów włoskiego pochodzenia. Do prezbiterium dobudowano nawę środkową i nawy boczne, w których powstały dwa nowe ołtarze autorstwa Władysława Marcinkowskiego oraz ołtarz patrona parafii, a także malowidła Z. Piechowiaka. Malowidła w nawie głównej to dzieło Stanisława Jareckiego, a w prezbiterium Wiktora Gosieckiego. Z dawnego wyposażenia zachowała się ponadto osiemnastowieczna rokokowa chrzcielnica i zabytkowe XX wieczne organy o przepięknym brzmieniu. W nowo wybudowanej wieży kościelnej umieszczono trzy dzwony, przy czym czas wojen przetrwał największy z nich poświęcony św. Andrzejowi Apostołowi. Z okresu II wojny światowej pochodzi także pamiątkowa tablica z brązu poświęcona pamięci poległych, zamordowanych i zaginionych mieszkańców gminy Komorniki.7.10.2020

Tym razem pozostajemy dłużej na terenie województwa małopolskiego i przenosimy się na jego południowo-zachodnie krańce, do Zawoi. W okolicach tej najdłuższej wsi w Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc turystycznych, tym razem pokażemy Wam jedynie dwa z nich. Mamy jednak nadzieję, że w ramach swoich turystycznych wypraw zechcecie je poznać, a przy okazji zdobyć najnowsze krążki.

Przedstawiamy zatem kolejne znaczki turystyczne, na których znajdują się:

WODOSPAD NA MOSORNYM POTOKU W ZAWOI No. 1029

BESKID ŻYWIECKI - HALA BARANKOWA No. 1030

Oba znaczki zakupicie w Galerii "Na Ucieche" mieszczącej się w Zawoi pod numerem 1008. W miejscu tym funkcjonuje kawiarnia, w której szczególnie w chłodniejsze dni można się nieco rozgrzać przy kawie lub herbacie przed lub po górskich wędrówkach. Przed wyprawą koniecznie zapoznajcie się z opisami prezentowanych dziś znaczkowych miejsc, bowiem pełne uroki Hali Barankowej poznacie jedynie w sezonie letnim, choć jesienią i zimą również jest tam urokliwie. A tymczasem zapraszamy do Zawoi i wędrówek szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.6.10.2020

Po dobrze rozpoczętym tygodniu i wczorajszej premierze w Świeradowie-Zdroju, przenosimy się do Olkusza - miasta, które wielu z Was zapewne już poznało podczas wcześniejszych wypraw znaczkowym szlakiem. Ale jak dobrze wiemy, nie zawsze wszystko udaje się zwiedzić i właśnie w takich momentach pomagają w tym nasze znaczki, które wskazują Wam kolejne kierunki podróży.

Dziś za pośrednictwem znaczków turystycznych chcemy Wam pokazać kolejne dwie atrakcje turystyczne Olkusza, czyli:

ORGANY HANSA HUMMLA W OLKUSZU No. 1024

MUZEUM TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA WOŁKOWSKIEGO W OLKUSZU No. 1025

Jeszcze przed wycieczką do Olkusza polecamy lekturę internetowych źródeł, w których dokładnie opisano oba miejsca i przedstawiono sporo fotografii. My, encyklopedyczną notkę udostępniamy na podstronie konkretnych znaczków, a jeśli i to Wam nie wystarcza, to koniecznie musicie zaczekać na Audiobedeker, w którym z pewnością znajdziecie kolejne ciekawostki. Ale to tylko dodatki, ponieważ nic nie zastąpi osobistej wizyty w danym miejscu. Dlatego już dzisiaj zachęcamy Was do zwiedzania Olkusza i kolejnej przygody ze znaczkami turystycznymi, które już na miejscu na Was czekają.5.10.2020

We wrześniu opublikowaliśmy kilka znaczków i w pewnym momencie powstała drobna luka, w której miejsce znalazły znaczki, które dziś chcemy Wam pokazać. 

Na znaczkach przedstawiono turystyczne atrakcje Świeradowa-Zdroju i to zarówno te, które znacie jak i nowe, powstałe w ostatnim czasie. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo są to miejsca dla dorosłych i dla dzieci, ale przede wszystkim dla tych z Was, którzy chcą coś ciekawego zobaczyć, i czegoś nowego się dowiedzieć. 

Jesteśmy przekonani, że umiejętne rozplanowanie czasu zwiedzania, pozwoli Wam spędzić przynajmniej cały dzień na dotarciu i poznaniu tych miejsc, a jeśli do tego dołączycie wizyty w innych pobliskich miejscach posiadających znaczki, to spokojnie może to być nawet pobyt kilkudniowy. 

Na najnowszych znaczkach przedstawione zostały następujące atrakcje turystyczne: 

WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE ŚWIERADÓW-ZDRÓJ  No. 1016

STACJA KULTURY W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1017

IZERSKA ŁĄKA W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1018

CZARCI MŁYN W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1019

Co niezwykle ważne, wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki możecie zdobyć w jednym miejscu, a w dodatku dostępne będą już od wtorku 6 października. Przed wizytą w Świeradowie-Zdroju koniecznie odpowiednio zaplanujcie zwiedzanie, a z pewnością pomogą Wam w tym linki, które zamieściliśmy na podstronach nowych znaczków. 

Liczymy także na Wasze relacje z tych wyjazdów i tradycyjnie prosimy o wpisywanie swoich wrażeń jako komentarzy na naszej stronie. A wiadomość o nowościach koniecznie udostępnijcie swoim znajomym, aby mogli poznać kolejne ciekawe miejsca i dowiedzieć się o nowych znaczkach, jakie tam na nich czekają.28.09.2020

Obchodzony wczoraj Światowy Dzień Turystyki odbywał się pod hasłem "Świętując różnorodność". I tak w ramach tych obchodów, będąc wiernym temu hasłu, dziś przedstawiamy Wam kolejny znaczkowy obiekt, jakże różnorodny ale i niezwykle ciekawy.

Mowa oczywiście o drewnianym kościele w Klępsku w województwie lubuskim. Z zewnątrz jest to budowla niepozorna, ale w środku urzeknie Was bogatymi zdobieniami, których na pewno się nie spodziewacie. Zresztą o wyjątkowości tej świątyni może świadczyć fakt, iż stała się jednym z Pomników Historii.

O kościele i jego wystroju przeczytacie w poniższym opisie, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka, w której nie daliśmy rady zawrzeć wszystkiego. Polecamy zwiedzanie kościoła w Klępsku, ale najlepiej zrobić to wcześniej umawiając się z miejscowym przewodnikiem (numer podany na podstronie znaczka). Sam znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 29 września (na wszelki wypadek dodajcie do tego jeden dzień), a za jego powstanie serdecznie dziękujemy księdzu Olgierdowi, któremu bliska jest znaczkowa idea, turystyka i propagowanie piękna naszego kraju. Zapraszamy do Klępska i koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kościół i jego wnętrze.

KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KLĘPSKU  No. 1026

Kościół w Klępsku zbudowano w latach 1367-1377 i przez niemal trzy stulecia był siedzibą parafii katolickiej. W 1576 roku kościół przejęli ewangelicy, rozpoczynając długotrwałe prace renowacyjne. Jest to świątynia, z prostokątnym prezbiterium, murowaną zakrystią z 1588 roku i kwadratową, drewnianą wieżą z 1657 roku. Ściany dłuższe są konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą. Pierwotne są ściany krótsze, o konstrukcji wieńcowej. Kościół okrywa gontowy dach o dwóch kalenicach. We wnętrzu zachowały się charakterystyczne drewniane empory oraz dwupoziomowy układ okien. Bogactwem kościoła jest jego urzekająca polichromia. Na różnych płaszczyznach znajduje się aż 117 biblijnych malowideł, którym towarzyszą starannie wykonane inskrypcje. Obok nich na uwagę zasługuje manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku, ołtarz z 1400 roku przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem czy piękna ambona z 1614 roku, przy której zachowała się rzeźba przedstawiająca Marcina Lutra. Kościół jest skarbem renesansowej architektury drewnianej i jedynym tego typu obiektem ewangelickiego kultu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 15 marca 2017 roku świątynię wyróżniono nadanym przez Prezydenta RP tytułem „Pomnika Historii”.25.09.2020

Kończymy tydzień premierą znaczka turystycznego Muzeum Regionalnego w Łukowie. To kolejne miejsce na mapie naszego kraju, które Wam polecamy i mamy nadzieję, że już wkrótce z tego polecenia skorzystacie wybierając się na wycieczkę do Łukowa.

Tradycyjnie w ramach premiery i zapoznania z kolejnym znaczkowym miejscem publikujemy krótki opis muzeum, jego działalności i historii. Więcej informacji jak zwykle znajdziecie na stronie internetowej tej placówki jak i na profilach w mediach społecznościowych. Odnośniki do tych cennych wskazówek zawsze zamieszczamy na podstronie danego znaczka. 

A tymczasem zostawiamy Was z ostatnią w tym tygodniu premierą i zapraszamy do Łukowa. Wszystkim Wam życzymy udanego weekendu i mamy nadzieję, że zbierzecie w tym czasie siły niezbędne do przeżycia kolejnego tygodnia ze znaczkami turystycznymi :-)

MUZEUM REGIONALNE W ŁUKOWIE  No. 1023

Muzeum Regionalne w Łukowie – mieszczące się w zabytkowym Konwikcie Szaniawskich, jest głównym źródłem wiedzy o regionie łukowskim, jego historii, kulturze oraz sztuce ludowej. Placówka gromadzi dokumenty i materiały historyczne, dotyczące przeszłości Łukowa i okolic oraz fotografie zabytków architektury i przyrody Ziemi Łukowskiej, w tym już niemal nieistniejącej architektury drewnianej wsi. W jego zbiorach znajdują się też ważne dokumenty z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. Posiada stałą ekspozycję paleontologiczną, prezentującą amonity z tutejszych unikalnych na skalę europejską jurajskich kier lodowcowych. Ponadto w swych zbiorach posiada ok. 5000 negatywów i przeźroczy. Są to zdjęcia zabytków już prawie nieistniejącej drewnianej architektury wsi jak też innych zabytków znajdujących się na terenie Łukowa i okolic.24.09.2020

Ktoś kiedyś powiedział, że powstanie znaczków w danym miejscu jest tylko kwestią czasu, zależną od wielu czynników, na które wpływ mają też kolekcjonerzy i przypadkowi turyści. 

W przypadku dzisiejszej premiery też tak było i dzięki działaniom wielu turystów, którzy przez ostatnie lata zwiedzali Łódź, pytali o znaczki, opowiadali o idei, znaczki wreszcie powstały. Wierzymy, że to dopiero początek, bo coś nam tam odlatujące jaskółeczki ćwierkają...., ale nie wyprzedzajmy faktów.

Prezentujemy zatem wizerunki trzech znaczków, które są zaproszeniem do odwiedzenia trzech miejsc:

MANUFAKTURA W ŁODZI  No. 1020

ULICA PIOTRKOWSKA W ŁODZI  No. 1021

RZEŹBA JEDNOROŻCA W ŁODZI  No. 1022

Być może przedstawione obiekty nie były dla Was oczywistymi atrakcjami turystycznymi, ale wierzcie nam, że nimi są. Zresztą wystarczy przeczytać opisy do tych znaczków, a zobaczycie, że te "niepozorne" dla niektórych obiekty skrywają wiele tajemnic, ciekawych historii i turystycznych smaczków. Bo turystyka to nie tylko zwiedzanie muzeów, górskie wspinaczki czy zwiedzanie zabytków. Czasem pod turystycznym płaszczykiem kryją się też takie właśnie obiekty, które dostały drugie życie lub pokazują coś ciekawego, innego niż wszystko co do tej pory widzieliśmy. 

Zapraszamy zatem na wycieczkę po Łodzi, na odkrywanie jej tajemnic i turystycznych atrakcji - znaczki lada chwila powinny trafić do sprzedaży (niemniej jednak zadzwońcie wcześniej aby się upewnić czy tak jest). Wszystkiego na pewno nie zwiedzicie, ale tym lepiej, bowiem zawsze będziecie mieli pretekst do tego, by powrócić w znane miejsca i poznać te dotąd nieodkryte. Nie zapominajcie o rozsiewaniu znaczkowej idei, dokumentowaniu swych podróży i pochwaleniu się nimi na łamach naszego profilu FB. 23.09.2020

Dzisiaj przenosimy się na południe województwa świętokrzyskiego, w okolice Jędrzejowa, a dokładnie do leżącej 13 km na południe od tego miasta niewielkiej miejscowości Piotrkowice. To właśnie tam zobaczyć możecie kościół, o którym dzisiaj za pośrednictwem nowego znaczka chcemy Wam opowiedzieć.

Oczywiście będzie to typowa opowieść pisemna ukryta pod postacią opisu kościoła, ale już niebawem  w ramach dołączonego do znaczka Audiobedekera, będziecie mogli poznać nieco więcej faktów nt. tej świątyni.

A tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do odwiedzenia Piotrkowic i do zapoznania się ze wspomnianym wcześniej opisem kościoła. Znaczki są już dostępne w sprzedaży także spokojnie możecie planować wizytę w Piotrkowicach. A na koniec koniecznie zanotujcie sobie, że jest to setny znaczek turystyczny, wydany w tym roku :-)

KOŚCIÓŁ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PIOTRKOWICACH  No. 1015

Piotrkowice w gminie Wodzisław, w województwie świętokrzyskim, to miejscowość, którą trudno znaleźć na mapie, za to ten, kto ją odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś, parafia i kościół drewniany istniały tu już w 1311 roku. Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. App Piotra i Pawła, wzniesiony na wzgórzu w 1682 roku, na terenie dzisiejszej miejscowości Zarzecze, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r We wnętrzu na uwagę zasługują: barokowy ołtarz główny, obrazy św. Piotra Apostoła i św. Tekli oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a także 14 obrazów drogi krzyżowej, herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami oraz snycerka, którą przyozdobiony jest chór muzyczny.22.09.2020

Aby było sprawiedliwie, tym razem przenosimy się na północny-wschód kraju, do niewielkiego miasteczka Pasym. To właśnie tutaj stoi osobliwa wieża ciśnień, którą widzicie na najnowszym znaczku. 

Obiekt ten przez lata stał nieużywany i powoli niszczał, ale na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili wieżę uratować i mamy nadzieję, że z Waszym udziałem się to uda. 

Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie dajcie znaczkom 2-3 dni na dotarcie do celu. Przed wizytą koniecznie skontaktujcie się z zarządcą wieży (namiary podane na podstronie znaczka), abyście bez problemów mogli zdobyć tamtejszy znaczek. A kiedy już dotrzecie do Pasymia, koniecznie zróbcie wieży ładne zdjęcia do naszej galerii i nie zapomnijcie wpisać komentarza na stronie. Życzymy udanego zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W PASYMIU  No. 1014

Zlokalizowana w północno-wschodniej części miasta miejska wieża ciśnień, została zbudowana na niewielkim wzniesieniu w 1911 roku. Podstawa wieży zbudowana jest z kamienia polnego i cegły. Powyżej wieża posiada przekrój kolisty i ta część murowana jest z cegły. Masywna konstrukcja głowicy wieży miała za zadanie zabezpieczać znajdujący się na jej szczycie zbiornik wodny, który mieścił 150 metrów sześciennych wody. Głowica zakończona jest stożkowym dachem z kopulastą latarenką. Cała konstrukcja wieży ma formę kwiatu okalającego łodygę. W dobudówce, która powstała przy wieży, mieściła się niegdyś łaźnia miejska, a wodę zasilającą zbiornik na wieży czerpano z naturalnego źródła. W 2000 roku obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków i obecnie poddawany jest rewitalizacji, by w przyszłości pełnić funkcje turystyczno-kulturalne i gastronomiczne.22.09.2020

Pozostajemy na Podkarpaciu i dzisiaj przedstawiamy znaczek z miejsca, które bardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii i techniki. Przenosimy się bowiem do miejscowości Bóbrka i do tamtejszego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Opis placówki znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę znaczka, gdzie znajdziecie linki, mapkę oraz dokładne namiary GPS na tę atrakcję turystyczną.

Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie wcześniej upewnijcie się, że krążki już dotarły. A tymczasem zachęcamy do planowania swoich turystycznych wypraw w tej części kraju i jak zawsze liczymy na Wasze relacje, komentarze i fotki.

MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO W BÓBRCE  No. 1013

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, to wyjątkowe miejsce. Mieści się ono na terenie czynnej kopalni ropy naftowej, którą założył sam Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku, wraz z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassa-Zrenckim. Zobaczymy tu min. XIX wieczne kopanki, których widać „czarne złoto”, czyli naturalną ropę naftową. Unikatowe XX-wieczne urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym, czy oryginalne szyby naftowe „Janina i „Franek” Natomiast we wnętrzach budynków, dzięki ekspozycjom multimedialnym, można przenieść się w czasy, w których na kopalni pracował jeszcze wynalazca lampy naftowej czyli sam patron muzeum. Eksponatów, wystaw, historycznych budynków jest tu bez liku, ponieważ obiekt ten zajmuje powierzchnię aż 20 hektarów. A wszystko to znajduje się w pięknym otoczeniu lasu bobrzeckiego.21.09.2020

Zdecydowanie nie wyobrażamy sobie miesiąca bez znaczkowej premiery, dlatego już dłużej nie trzymamy Was w niepewności. Zaczniemy bardzo pysznie od miejsca, które zapewne spodoba się nie tylko znaczkowym, ale i czekoladowym łasuchom. Ale żeby nie było, zaraz po uczcie smakowej nabyte kalorie trzeba będzie stracić wśród eksponatów zgromadzonych w sąsiednim obiekcie. 

Jeśli jeszcze Wasz wzrok nie powędrował w kierunku zamieszczonych wizerunków znaczków to wyjaśniamy, że najnowszymi znaczkami oznaczono tym razem:

PIJALNIA CZEKOLADY M. PELCZAR W KORCZYNIE  No. 1011

GALERIA SAMOCHODÓW BAJKOWYCH W KORCZYNIE  No. 1012

Jesteśmy przekonani, że w przedstawionych dziś obiektach każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu któż z nas nie lubi czekolady, albo nie oglądał filmów, z których pochodzą prezentowane auta. Z pewnością też w miejscach tych sporo się dowiecie o motoryzacji i o tym jak powstaje czekolada, w tym ta największa ważąca aż 2,5 kg.

Mamy nadzieję, że zaostrzyliśmy Wasz apetyt nie tylko na czekoladę, ale i na nowe znaczki. Z ich zdobyciem jednak na chwilę się wstrzymajcie bowiem znaczki jeszcze podróżują do miejsca przeznaczenia i na pewno kilku dni potrzebują aby dotrzeć na miejsce i trafić do sprzedaży. Tradycyjnie zachęcamy do udostępniania naszych materiałów w mediach społecznościowych i oczywiście zapraszamy do zwiedzania miejsc, które pojawiły się na znaczkowej mapie kraju. Do zobaczenia na szlaku.16.09.2020

Minęły wakacje i jednym z pytań jakie do nas przesyłacie składając zamówienia jest to "gdzie można nabyć starsze wersje niektórych znaczków". Tak więc kontynuując nasz wątek z wiosny i jesieni ubiegłego roku, udostępniamy aktualną listę "białych kruków", w które jeszcze można się zaopatrzyć.

Niestety jest to praktycznie jedna z ostatnich okazji, aby wejść w posiadanie tych znaczków. Ich wizerunki jakiś czas temu zostały zmienione na nowsze, a egzemplarze, które posiadamy na stanie, w wielu przypadkach to dosłownie pojedyncze sztuki.  

Stare wersje znaczków można zamówić tradycyjnie wysyłając zamówienie na info@znaczki-turystyczne.pl, podając nr i ilość oraz wyraźnie zaznaczając, że chodzi o stare wersje. Cena starych wersji znaczków pozostaje stara, czyli 7 zł/szt., plus koszty przesyłki.

UWAGA ! Oferowane znaczki stanowią wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).

Poniżej lista dostępnych na chwilę obecną znaczków:  


Więcej informacji

9.09.2020

Drodzy Turyści i Kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

tym razem przedstawiamy Wam komunikat w sprawie, której zapewne od dawna się spodziewaliście. Dokładnie za miesiąc przypada termin kolejnego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Jak wiecie ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie wnikając w szczegóły i niezależnie od tego, co kto myśli na temat COVIDa oraz jaka jest prawda, po wielu konsultacjach, nieprzespanych nocach i rozterkach, doszliśmy do wniosku, że rok 2020 będzie tym, w którym Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT się nie odbędzie.

Bardzo byśmy chcieli spotkać się z Wami wszystkimi jak to zawsze miało miejsce, jednak w trosce o Wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się nie ryzykować. Poza tym, w dobie pandemii organizacja tego typu imprezy to już nie lada wyzwanie i nie lada koszty, które trzeba ponieść nawet gdy impreza się nie odbędzie.

Mamy nadzieję, że czas, który normalnie poświęcilibyście na udział w spotkaniu spożytkujecie w jakiś inny ciekawy sposób, np. na jednej z wycieczek znaczkowym szlakiem. Co nas nie zabije to tylko nas wzmocni, dlatego wierzymy, że przerwa od spotkań w przyszłości odbije się tylko na ich jakości i będą jeszcze ciekawsze, a wszyscy uczestnicy jeszcze bardziej spragnieni swego towarzystwa :-)

Chcemy jakoś Wynagrodzić Wam tę rozłąkę i planujemy w związku z tym pewne działania. Póki co za wcześnie na szczegóły, ale jak tylko dojdziemy do jakiś konkretów, na pewno Was poinformujemy. A tymczasem realizujcie swoje turystyczne pasje jednocześnie dbając o siebie i o innych. I do zobaczenia wkrótce w ramach naszych codziennych spotkań na facebooku...  

Zespół Znaczków Turystycznych

 


7.09.2020

Cz. 9 - Zamówienia - błędy kolekcjonerów wydłużające realizację

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam temat dotyczący zamówień brakujących znaczków i prosić o bezwzględne stosowanie się do ogólnych zasad, które w ostatnim czasie coraz częściej były w różny sposób omijane. To w jaki sposób zrealizować braki już wiecie, chociażby z opisu w zakładce „Brakujący ZT”, jednak nie zawsze odbywa się to w taki właśnie sposób.

Staramy się, aby realizacja odbywała się sprawnie i w miarę możliwości szybko, a jeżeli jeszcze nam to ułatwiacie zadowolone są obie strony. Nie zawsze jednak tak jest….

Poniżej przykłady zamówień, sytuacje są prawdziwe, ale imiona fikcyjne. Sami zobaczcie, czy takie  zamówienia chcielibyście otrzymać jako realizatorzy:

Przykład 1

@ z wtorku…..

Zamawiam znaczki nr: 30, 60, 25, 101, 502,584, 452, 639, 758 po 2 szt. Potwierdzenie w załączniku.

@ z czwartku…..

Przepraszam, ale to nie miał być ZT 25 tylko 52, a 502 to 1 szt., zapomniałem dodać w poprzednim @.

@ z soboty…..

Dziękuję za fakturę, ale jeszcze dołożyłbym dwa ZT, o których zapomniałem, poproszę o 1 i 4

Kolejny @.........

Proszę wstrzymać się z wysyłką, bo może jeszcze dołożę jakieś jak wrócę z wakacji

(a tymczasem zamówienie jest pakowane, rozpakowywane, dodawane, odejmowane, domówione ZT niewiadome czy chodzi o 2 szt. czy 1 szt…….)


Więcej informacji

2.09.2020

Tym razem to nie premiera, a jedynie krótka informacja o tym, że niedostępny w ostatnim czasie znaczek z Parku Kulturowego Wietrzychowice wraca do sprzedaży i to w odświeżonym wyglądzie.

Przypominamy, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w znaczkowym miejscu turystycznym i jest to już regułą od pewnego czasu. W centrali do wyczerpania zapasów dostępna będzie wyłącznie stara wersja. 

Powrót znaczka do sprzedaży to także Wasza zasługa, turystów i kolekcjonerów, którzy odwiedzali to miejsce i dopytywali się o możliwość nabycia znaczka. To także zasługa tych z Was, którzy nie bali się zostawić komentarza na podstronie tego znaczka i zaznaczyć jego niedostępności. Bez tego typu sygnałów nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że w danym miejscu zabrakło znaczków lub dzieje się coś innego, a i zarządcy obiektów turystycznych często nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo pożądaną pamiątką są właśnie znaczki turystyczne

Raz jeszcze wszystkich bez wyjątku zachęcamy do pisania komentarzy na podstronach zdobytych znaczków. Nie odkładajcie tego na później i szczególnie róbcie to w przypadkach, gdy znaczki są niedostępne lub są z tym jakieś problemy. A jeśli jeszcze nie byliście w Wietrzychowicach to właśnie teraz jest ku temu dobra okazja, np. odwiedzając Skansen w Mrówkach lub najnowsze znaczkowe atrakcje Konina. 31.08.2020

To już ostatnia znaczkowa premiera tych wakacji. Na szczęście lato trwa nadal i nadal będziemy zachęcali Was do odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju.

A dzisiaj przenosimy się na Dolny Śląsk, na peryferia Wrocławia, gdzie w odrestaurowanych zabudowaniach kompleksu Zamku Topacz zlokalizowane jest muzeum motoryzacji z licznymi i jakże ciekawymi eksponatami.  

Poznanie tego miejsca zostawiamy już Wam osobiście. Znaczki w sprzedaży pojawią się lada dzień, a jeśli już interesuje Was to miejsce, i nie możecie się doczekać jego zwiedzania, zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem. Koniecznie zajrzyjcie też na muzealną stronę i profil na FB, a na pewno ułatwi Wam to planowanie wycieczki. Także zapraszamy do Ślęzy.

MUZEUM MOTORYZACJI ZAMEK TOPACZ W ŚLĘZIE  No. 1010

Muzeum Motoryzacji Topacz znajduje się w kompleksie Zamek Topacz w miejscowości Ślęza nieopodal Wrocławia. Placówka prowadzona jest przez  Towarzystwo Automobilowe Topacz. W muzealnej ekspozycji, na 600 metrach kwadratowych powierzchni, wystawionych jest ponad 200 pojazdów (głównie samochodów i motocykli). W zbiorach znajdują się zarówno polskie jak i zagraniczne pojazdy produkowane w latach 1945-1989 w krajach demokracji ludowej, ale też samochody przedwojenne i powojenne znanych marek zachodnioeuropejskich. Warszawa, Syrena, Nysa, Buick B25, Fiat 508, Rolls Royce Phantom II, Mikrus,  Maserati czy Alfa Romeo to tylko niektóre z prezentowanych pojazdów. Kolekcję urozmaicają motocykle takie jak Sokół, Junak, WSK, Perkun czy Harley-Davidson. Muzeum oferuje również możliwość wypożyczania zabytkowych pojazdów, a od wielu lat jest organizatorem Zlotu Motoclassic.29.08.2020

Ten tydzień był zdecydowanie za krótki na wszystkie przewidziane premiery, stąd konieczne stało się poświęcenie soboty na poinformowanie Was o kolejnej znaczkowej nowości z Poznania. 

Poznaliście już okoliczne muzea, zobaczyliście koziołki zamieszkujące wieżę poznańskiego ratusza, a teraz pora na stojące w jego sąsiedztwie domki budnicze.

Ich historię poznacie z poniższego opisu, natomiast jeśli traficie w to miejsce to koniecznie odszukajcie wspomniany herb ze śledziem i palmą. Rzut beretem od niego, po lewej stronie znajduje się stoisko z pamiątkami, gdzie już od kilku dni dostępny jest najnowszy znaczek, ale i sporo innych lokalnych pamiątek. Zapraszamy zatem ponownie do Poznania, który ma jeszcze wiele ciekawych miejsc do poznania :-). 

DOMKI BUDNICZE - POZNAŃ  No. 1009

W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum. W XV wieku  zaczęto wznosić wąskie, murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.28.08.2020

Pozostajemy w Wielkopolsce i okolicach Konina, bo jeśli będziecie zwiedzać to miasto, to koniecznie musicie znaleźć czas na jeszcze jedną turystyczną atrakcję. 

Tym razem na znaczkowym szlaku zaznaczył się Skansen Archeologiczny w Mrówkach, o którym zapewne wielu z Was dowiedziało się podczas odwiedzin Muzeum Okręgowego w Koninie. A jeśli mimo wszystko nie wiedzieliście o tym miejscu to nic się nie stało, bo dzięki dzisiejszej premierze możecie nadrobić wszystkie zaległości.

Tradycyjnie opis skansenu znajdziecie poniżej, a więcej faktów na jego temat przygotowaliśmy dla Was w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka. Jak nas poinformowano znaczek do sprzedaży trafi od poniedziałku, jednak prosimy abyście zawsze w pierwszych dniach po premierze, przed wizytą upewniali się czy krążki są dostępne. Na pewno w ten sposób unikniecie rozczarowania, gdyby z jakiś powodów znaczki nie były jeszcze dostępne. A teraz już zapraszamy do Skansenu w Mrówkach i liczymy na Wasze relacje z odwiedzin tego miejsca. 

SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH  No. 1003

Skansen archeologiczny w Mrówkach znajduje się ukryty w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego. Jest to otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Jest to przykład wczesnego założenia mieszkalno – obronnego. Gródek odkryty w roku 1923, zbadany wykopaliskowo został dopiero w latach 1971-1972. Założenie obronne zrealizowano wznosząc potężny, stożkowaty kopiec o wysokości 7 m. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), o wybrukowanym wnętrzu, która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą. Gródek był zamieszkiwany od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny udostępniany zwiedzającym w okresie od kwietnia do września.28.08.2020

Przez dwa dni zachęcaliśmy Was do  zwiedzania Polski północnej, a tymczasem dzisiaj wracamy do Wielkopolski. A że zbliża się ostatni weekend wakacji i zapewne zechcecie z niego skorzystać, dlatego mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości.

Tym razem przedstawiamy wyjątkowo aż pięć znaczków turystycznych z samego Konina i jest to kolejna propozycja wycieczkowa dla wszystkich kolekcjonerów i osób chcących poznać ciekawe zakątki naszego kraju. 

Znaczki przedstawiają następujące obiekty. 

SŁUP KONIŃSKI - KONIN  No. 1004

RATUSZ W KONINIE  No. 1005

DOM ZEMEŁKI W KONINIE  No. 1006

DWOREK ZOFII URBANOWSKIEJ W KONINIE  No. 1007

PARK IM. FRYDERYKA CHOPINA W KONINIE  No. 1008

Zapraszamy zatem do dokładnego zwiedzania Konina, który oprócz prezentowanych atrakcji i zabytków ma do zaoferowania znacznie więcej. Bacznie się rozglądajcie, a na pewno wędrując znaczkowym szlakiem spotkacie kilka innych miejsc o ciekawej historii, którą warto poznać nieco dokładniej.

A po znaczki turystyczne, które prezentujemy obok, udajcie się do Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, gdzie już od wczoraj czekają na Was. Nie zapomnijcie dobrze udokumentować swojej wizyty w Koninie i pochwalić się wycieczką oraz zdobyczami na łamach naszych mediów społecznościowych. To właśnie w ten sposób pokażecie innym turystom te ciekawe miejsca, do których trafią dzięki Wam i turystycznym znaczkom. Do zobaczenia na szlaku. << 1 5 10 12 13 14 15 16 20 25 30 35 40 45 50 55 >>