Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 >>

22.09.2016

PLAN V OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

W związku z licznymi pytaniami i coraz bliższym terminem październikowego spotkania kolekcjonerów w Sulejowie, przedstawiamy poniżej ramowy plan piątkowej wycieczki oraz sobotnich obrad.

Czwartek 6.X.2016

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Piątek 7.X.2016

Plan wycieczki

godz: 10:00 rozpoczęcie wycieczki na Rynku Trybunalskim. W zależności od ilości osób możliwy będzie podział na grupy i wówczas:

grupa I – zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego (możliwość zdobycia tutejszych znaczków  223, 227, 228, 229, 230, 242,) i Centrum Edukacji Browarniczej – zakończone degustacją piwa

grupa II – zwiedzanie browaru lub zakładu produkującego bombki choinkowe (prezent w postaci pamiątkowej bombki)

(Po zakończeniu zwiedzania następuje wymiana grup i tym razem grupa I będzie zwiedzała browar, a grupa II Piotrków Trybunalski)

UWAGA: Głównym punktem programu w tym dniu jest zwiedzanie browaru. Zwiedzanie zakładu produkującego bombki podaliśmy jedynie jako alternatywę w razie niemożności zwiedzania browaru.

godz: 13:00 i 14:00  (do wyboru obiad regionalny lub bogracz)

Koszty poszczególnych atrakcji przedstawiają się następująco: (koszt dla 1 osoby)

  • zwiedzanie Centrum Edukacji Browarniczej - 12 zł
  • zwiedzanie Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy - 15 zł
  • spacer z przewodnikiem po Piotrkowie - Szlak Piwowarski i Trakt Wielu Kultur - ok. 5 zł
  • wizyta w fabryce bombek - 15 zł
  • obiad regionalny w restauracji Stylowa - 25 zł 
  • bogracz w restauracji Stylowa - 15 zł

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Sobota 8.X.2016

ok. godz: 8:00 śniadanie
godz: 10:00 rozpoczęcie części oficjalnej godz: 12:00 – 12:30 serwis kawowy i możliwość zaopatrzenia się w niezbędne materiały kolekcjonerskie
godz: 12:30 c.d. obrad
godz: 14:30 wspólne zdjęcie
godz: 15:00 obiad -  w przerwie obrad
godz: 19:00 uroczysta kolacja i długie wieczorne rozmowy

Niedziela 9.X.2016

ok. godz: 9:00 śniadanie i zakończenie spotkania.21.09.2016

MAMY 500 ZT W POLSCE :-)

Oto długo wyczekiwany, pięćsetny Znaczek Turystyczny w Polsce. Zanim jednak Wam go przedstawimy zerknijcie na poniższy filmik.

Dzisiaj prezentowany znaczek przedstawia most kolejowy na Nysie Łużyckiej w Łęknicy. Inauguracja tego Znaczka Turystycznego odbędzie się w Łęknicy podczas zakończenia XV Lubusko-Saksońskiego Rajdu Rowerowego po Łuku Mużakowa w dniu 24 września 2016 r. przy ul. Wojska Polskiego 2. o godz. 13.30-16.00 i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy.

KOLEJOWY MOST ŁUKOWY W ŁĘKNICY  No. 438

337Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie. Sprawą unikatową był fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty dochodzące do rzeki z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty. Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów. Dzięki temu Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.20.09.2016

QUO VADIS ZT ?

Licznik znaczków na internetowej stronie Znaczków Turystycznych to ostatnio bardzo mocno obserwowana rzecz. Wieczorami, kiedy świat zwalnia szykując się do snu, zaczynają dzwonić telefony, pikać odebrane wiadomośći e-mail w skrzynkach odbiorczych, z zapytaniami: "kiedy będzie 500 Znaczek Turystyczny w Polsce ?"

Ale odpowiedź na to pytanie do tej pory nie mogła być jednoznaczna, bo sami wiecie, że rozwój znaczków w Polsce jest dynamiczny, bliżej nieokreślony. Jednym razem w ciągu tygodnia pojawia się kilka – kilkanaście nowych znaczków, innym z kolei razem tych znaczków jest kilka w miesiącu. Projekty czekają w kolejce na zatwierdzenie, później na grawerowanie i ostatecznym wyznacznikiem terminu znaczkowej premiery jest spodziewana data odebrania paczki w znaczkowym miejscu turystycznym (ZMT). Od kilku dni jednak nasza wiedza nt. premiery pięćsetnego znaczka jest już pełna. Mamy ustalony termin, wiemy, który znaczek będzie właśnie tym 500nym. Do premiery jednak jeszcze zaczekamy, przetrzymamy Was ten jeden dzień, a wszystko po to by wypełnił się czas określony magią liczb, o których teraz nieco więcej.

Zapewne wśród "Znaczkomaniaków" wielu jest takich, którzy nasze losy śledzą od samego początku. My za swój początek uznajemy datę 21 marca 2012 roku, kiedy to zaczęła działać obecna ekipa Znaczków Turystycznych. Zastaliśmy wtedy solidne podwaliny znaczkowego szaleństwa w Polsce i jedyne co należało zrobić to pchnąć to erergicznie we właściwym kierunku by nabrało rozpędu. Z górki jednak nie mieliśmy i sami o tym dobrze wiecie, ale jakoś małymi kroczkami udawało się wprowadzać kolejne znaczki, poznawać kolejnych turystów zarażonych pasją wędrówek szlakiem Znaczka Turystycznego. Ci kolekcjonerzy – turyści nieśli po kraju wieści o tym czym jest ten drewniany krążek opowiadając w odwiedzanych miejscach o znaczkowej idei i niejednokrotnie namawiając do wprowadzenia znaczka. Ci sami turyści wreszcie zaczęli się spotykać, najpierw na I Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, później na coraz to liczniejszych spotkaniach regionalnych i corocznych ogólnopolskich. Powstała grupa pasjonatów, która bezinteresownie rozkołysała znaczkowy ruch kolekcjonerski w Polsce i doprowadziła go do stanu jaki mamy dzisiaj. A dziś po 4,5 roku działalności obecnej ekipy (54 miesiące) możemy się pochwalić nie tylko tym, że niemal z niczego udało się stworzyć prężnie funkcjonującą grupę turystów, ale też tym, że dzięki nim, przy ich zaangażowaniu, czasem marudzeniu i wydziwianiu, przy dziesiątkach rzeczowych, ale i mniej rzeczowych rozmów, udało się wprowadzić kolejnych 344 Znaczków Turystycznych w Polsce dobijając do liczby 499.

Jutro 21 września, minie dokładnie 4,5 roku od rozpoczęcia naszej działalności i ten też dzień postanowiliśmy uświetnić wydaniem 500-nego Znaczka Turystycznego w Polsce. Nie powiemy jednak dzisiaj jaki to będzie znaczek, zdradzimy tylko, że tradycyjnie premiera znaczka odbędzie się późnym popołudniem, a może i wieczorem. Chcemy byście ten dzień spędzili razem z nami ciesząc się przekroczeniem magicznej bariery liczbowej i zbierając siły na kolejne wyzwania jakie niesie nam przyszłość Znaczków Turystycznych w Polsce.

Na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie jakiego w tym czasie z Waszej strony doznaliśmy, za krytyczne uwagi, za pomysły i wszystkie drobne działania, których może nie widać na codzień, ale które wpływają na powstanie kolejnych znaczków w naszym pięknym kraju. Liczymy na to, że będziecie nas w ten sposób wspierać dalej, dawać energię do dalszego działania, pocieszać w chwilach zwątpienia i mobilizować kiedy trzeba będzie działać. Pamiętajcie robimy to dla Was, ale też z Wami.

Zapraszamy zatem do świętowania w dniu jutrzejszym (fotki mile widziane) i corocznego świętowania w gronie turystów podczas V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie.19.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu chcielibyśmy Was zaprosić do zachodniej Polski, a ściślej na tereny zajmowane przez Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa". To tutaj nieopodal miejscowości Trzebiel znajduje się tajemniczy głaz narzutowy lokalnie nazywany "diabelskim kamieniem". Głaz ten od dzisiaj uwidoczniony jest na najnowszym Znaczku Turystycznym, który z kolei już jest dostępny w sprzedaży. Zapraszamy

DIABELSKI KAMIEŃ - GŁAZ KRABATA K. TRZEBIELA  No. 437

W północnej części Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, pomiędzy miejscowościami Trzebiel i Kamienica, leży pomnik przyrody nieożywionej „Diabelski Kamień” - granitowy głaz narzutowy o obwodzie 1350 cm przy wysokości 225 cm oraz wadze 25 ton. Obiekt znany jest również pod nazwą „Głaz Krabata”. Aby trafić do głazu, należy w miejscowości Trzebiel , przed cmentarzem skręcić w lewo w asfaltową, a potem brukowaną drogę w kierunku miejscowości Kamienica nad Nysą Łużycką, po której biegnie znakowany na niebiesko szlak turystyczny. Po ok. 300 m. od ostatnich zabudowań, po lewej stronie, na łące pod laskiem, kilka metrów od potoku Lanka, leży oznaczony tablicami olbrzymi głaz. Z nim też związana jest ciekawa legenda o diable, który chciał się zemścić na rodzinie młynarza, za to że przegnała go z młyna i nie pozwoliła ożenić się z ich córką. Gdy już chciał zrzucić ten ogromny głaz na młyn, usłyszał dzwony dobywające się z pobliskiego kościoła. Nie mogąc znieść tego dźwięku zatkał sobie uszy i głaz w ten sposób upadł w pobliżu rzeki zamiast na młyn. Na kamieniu znajdują się widoczne zagłębienia i jak mówią miejscowi są to ślady pazurów diabła. Możliwe, że w epoce przedchrześcijańskiej, kamień stanowił miejsce kultu okolicznych plemion.18.09.2016

337Niedziela to idealny dzień na premierę tego znaczka. Oto bowiem na znaczkowym szlaku po raz kolejny pojawia się Poznań promując tym razem za pośrednictwem ZT tutejszą Bazylikę Archikatedralną. Tym samym jest to ósmy Znaczek Turystyczny dostępny w Poznaniu i mamy nadzieję, że nie ostatni. Wszystkich zainteresowanych znaczkiem informujemy, że w sprzedaży dostępny będzie od 20 września, w sklepie Paramentum mieszczącym się na Ostrowie Tumskim.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W POZNANIU  No. 386

Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach 1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.17.09.2016

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was o planowanym na poniedziałek 12 września otwarciu wystawy odznak turystycznych i Znaczków Turystycznych ze zbiorów Bugusława Monczyńskiego z Kalisza. Zgodnie z planem w miniony poniedziałek wystawa została oficjalnie otwarta, a podczas uroczystej inauguracji właściciel prezentowanych zbiorów mógł osobiście podzielić się z przybyłymi gośćmi swoją turystyczną i kolekcjonerską pasją.

Specjalnie dla Was Boguś napisał krótką relację z tego spotkania. My rzecz jasna publikujemy ten materiał i gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ekspozycji, by udali się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu, gdzie eksponaty oglądać będzie można do połowy listopada.

Więcej informacji15.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu przenosimy się na północne krańce Polski, a ściślej do Władysławowa. Tu w Centrum Promocji i Edukacji MERK mieści się wystawa poświęcona pracy rybaka i tutaj też od 15 września można zakupić najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.

WYSTAWA RYBACKA - CENTRUM MERK - WŁADYSŁAWOWO  No. 732

Wystawa "Praca Rybaka: jak, gdzie, czym" to jedna z najciekawszych wystaw na Pomorzu. Wystawa w niezwykle ciekawy i interaktywny sposób przedstawia problematykę pracy rybaka (poczynając od zagadnień związanych z budową kutra i łodzi rybackich (szkutnictwo), przez techniki połowów i rodzaje sieci, pracę rybaka na morzu i zatoce, proces rozładunku oraz wstępnego przetwarzania ryb w porcie). To tutaj m.in. można wcielić się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na multimedialnym symulatorze. Znaleźć tu można modele kutrów i łodzi wykonywane przez rybaków. Zwiedzanie wystawy dostarczy zarówno dzieciom jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń oraz w ciekawy sposób przedstawia jeden z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycję regionu Kaszub Północnych jakim jest zawód rybaka.14.09.2016

337W 2012 roku, kiedy w Poznaniu powstawały pierwsze Znaczki Turystyczne, tutejsze Muzeum Narodowe, które wprowadziło znaczki, zadeklarowało chęć posiadania znaczków w swoich pozostałych placówkach. Jedną z nich jest Muzeum Sztuk Użytkowych, które po 5 latach budowy Zamku Przemysła oraz remontu budynku Raczyńskiego, placówka w końcu została udostępniona zwiedzającym i tym samym możliwe jest wprowadzenie znaczka w tym miejscu. W związku z powyższym informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny w Poznaniu w sprzedaży dostępny będzie od 15 września. Liczymy także na Wasze relacje z tego miejsca i gorąco zachęcamy do zwiedzania.

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W POZNANIU  No. 385

Muzeum Sztuk Użytkowych, dawniej Muzeum Rzemiosł Artystycznych udostępniono publiczności 23 lutego 1965 roku. Jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu miało siedzibę w części dawnej zabudowy Wzgórza Przemysła, zwanej budynkiem Raczyńskiego, odbudowanej po zniszczeniach wojennych. Muzeum powstało w oparciu o zbiory rzemiosła artystycznego, których historia kolekcjonowania w Poznaniu sięga połowy XIX stulecia. Gromadzone były w ramach działających w naszym mieście instytucji polskich i niemieckich. Od tamtego czasu zbiory są systematycznie rozbudowywane. W latach 2011 – 2016 trwała budowa Zamku Przemysła oraz remont budynku Raczyńskiego. W obu połączonych ze sobą przestrzeniach, na powierzchni ok. 4.000 m2, utworzono nowoczesne muzeum ze studyjnymi magazynami i nową ekspozycją. 26 czerwca 2016 roku, w 721 rocznicę koronacji Przemysła na króla Polski udostępniono publiczności Salę Przemysła i dwa tarasy widokowe na zamkowej wieży. Sala Przemysła poświęcona jest księciu Wielopolski Przemysłowi II, który w 1295 roku został wyniesiony do godności króla Polski. W aranżacji sali zaakcentowano cztery wątki tematyczne związane z Przemysłem i zamkiem: postać Przemysła II, Orzeł Biały jako znak heraldyczny rozpoczynający historię herbu państwowego, historia zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., powojenne koncepcje restytucji dawnego zamku królewskiego.13.09.2016

CZY JUŻ ZGŁOSIŁEŚ UDZIAŁ W SPOTKANIU ?

Coraz większymi krokami zbliża się termin V Ogólnopolskiego Spotkania Kolejkcjonerów Znaczków Turystycznych. Przypominamy, że jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać chęć uczestniczenia w tym spotkaniu. Podstawowe dane dotyczące spotkania, ceny i formularze znajdują się na stronie (link). Zachęcamy by zgłoszeń nie odkładać na ostatnią chwilę i niezwłocznie wysłać swój formularz zgłoszeniowyPamiętajcie, że jesteście mile widziani nawet na jeden dzień, kiedy nie pasuje Wam inaczej.

Przy okazji możemy zdradzić, że oczekiwana przez wszystkich piątkowa wycieczka planowana jest po jednym z piotrkowskich browarów oraz wraz z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim. Zdradzimy także, że w związku ze spotkaniem w Piotrkowie Trybunalskim powstaną kolejne znaczki i te będzie można zdobyć m.in podczas wspomnianej wycieczki.


Więcej informacji

13.09.2016

Dokładnie dwa tygodnie temu gościliśmy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie w ramach inauguracji dwóch Znaczków Turystycznych dotyczących Kopalni Wujek.

Dzisiaj przedstawiamy relację z tego spotkania i tym samym gorąco zachęcamy internautów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odwiedzających naszą stronę by zapoznać się z przebiegiem i tematyką tego spotkania.

Opis spotkania znaleźć można w dziale "Targi, wystawy, prelekcje" lub bezpośrednio klikając w poniższy link. Zapraszamy.

Więcej informacji10.09.2016

Prezentacje2014Tradycyjnie już, jak co roku we wrześniu, serdecznie zapraszamy na Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach Śląskich. Po raz kolejny miejscem skupiającym wystawców będzie Hala Słoneczna, a impreza odbędzie się w dniach od 17 do 18 września.

Kolejny raz w ramach Prezentacji Gospodarczych także Znaczki Turystyczne będą miały możliwość zaprezentowania znaczkowej idei.  Jeśli zatem macie ochotę aby się z nami spotkać lub przez przypadek będziecie w okolicy to pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani.

Organizatorzy targów czyli Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Gmina Ząbkowice Śląskie przygotowały szereg atrakcji towarzyszących wystawom m. in. koncerty i zabawy. Wstęp na teren Hali Słonecznej jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie !!!

Zespół Znaczków Turystycznych6.09.2016

Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Tak się złożyło, że jakiś czas temu Zamek Joannitów w Łagowie w ramach promocji swojego Znaczka Turystycznego podarował nam kilka koszulek z okolicznościową grafiką przedstawiającą zamek. Postanowiliśmy rozdać Wam te koszulki, byście podczas swoich podróży mogli promować także ZMT, ale żeby nie było tak łatwo, oczekujemy pewnej aktywności na łamach naszego profilu na FB.

Promocję kierujemy do wszystkich fanów naszego profilu na facebooku, więc aby wziąć udział w losowaniu koszulek trzeba lubić nasz profil na FB. Dlatego też w losowaniu wezmą udział tylko osoby, które polubią nasz dzisiejszy post "promocyjny" (link) i jednocześnie lubią nasz profil. Klikać "lubię to" można do najbliższej soboty do godziny 20:00. Wszystkie lajki z tej godziny zostaną zapisane i w niedzielę ok. godziny 18 przedstawimy Wam relację z losowania koszulek i listę szczęśliwców.

Posiadamy 5 koszulek: 3 męskie w kolorze czarnym i 2 damskie w kolorze białym. W niedzielnym losowaniu rozdamy jednak tylko 3 koszulki (2 męskie i 1 damską), a kolejne dwie rozdamy przy kolejnej okazji (bliżej zimy).

 

Wszystkie koszulki, które posiadamy występują w rozmiarze L i mają następujące wymiary:

damskie (białe) A: 48 cm, B: 64 cm,

męskie (czarne) A: 57 cm, B: 74 cm,

 

Także zapraszamy Was do sprawdzenia swoich wymiarów, a później do zabawy. Oczywiście nie wymagamy pod dzisiejszym postem na FB komentarzy, ale jak zwykle będą one mile widziane, podobnie jak udostępnienia. Życzymy miłej zabawy.1.09.2016

337To już swego rodzaju tradycja, że wraz z nadejściem pierwszego dnia miesiąca na naszej stronie pojawia się premiera kolejnego Znaczka Turystycznego. Tym razem gratka dla miłośników zamków i wszelkiego rodzaju warowni. Oczywiście tradycyjnie przypominamy, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 2 września, aczkolwiek planując wizytę w tym miejscu warto w pierwszych dniach po premierze skontaktować się z Punktem Informacji Turystycznej, w której znaczek będzie sprzedawany. ("OL-TUR-2", ul. Zamkowa 13)

ZAMEK KRÓLEWSKI W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY  No. 580

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd. Składał się z zamku górnego, z wysoką na 20 metrów wieżą głodową. Wewnątrz ulokowane były także domy mieszkalne, pomieszczenia magazynu żywności i amunicji oraz kaplice i skarbiec. Poniżej zamku górnego usytuowano zamek dolny mieszczący wewnątrz grubych na 2 m. murów budynki gospodarcze oraz mieszkania dla pozostałej części czeladzi. Do dnia dzisiejszego zachowały się obszerne fragmenty zamku górnego z wieżą cylindryczną i kwadratową oraz z murami domów mieszkalnych. Widoczne są także zarysy murów zamku dolnego i podzamczy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, jednak wiadomo, że budowla powstała nieco wcześniej. W późniejszych latach zamek został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej połowie XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, a ostatecznie został zniszczony w 1656 r. kiedy to podczas potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto, któremu w późniejszych latach odebrano prawa miejskie.31.08.2016

ZOW powietrzu już czuć koniec wakacji, które jak zwykle były za krótkie by solidnie odpocząć i zwiedzić co niezwiedzone. Nie martwcie się jednak, zwiedzać Polskę można zawsze, a my damy Wam dzisiaj pretekst, by raz jeszcze odwiedzić Piotrków Trybunalski, w którym oprócz wielu zabytków i Znaczków Turystycznych jest już dostępny najnowszy Znaczek Okolicznościowy. 

800 LAT PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO 1217 - 2017

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego przypadającego w 2017 roku. Nieznana jest dokładna data otrzymania przez Piotrków praw miejskich. Pierwsze wzmianki o Petrecoue odnajdujemy w dokumentach Leszka Białego z 1217 roku. Za panowania Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę murów miejskich, którą zakończono na początku XV wieku. W 1374 roku Piotrków został siedzibą powiatu sądowego, następnie starostwa grodowego i ostatecznie także siedzibą powiatu. W XV wieku miasto stało się miejscem zjazdów i narad o znaczeniu ogólnopaństwowym, a później także sejmów walnych. W 1493 roku podczas sejmu, który obradował w Piotrkowie, została ustalona struktura Sejmu Polskiego z podziałem na trzy izby, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.30.08.2016

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Rawiczu, gdzie w ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki mieliśmy okazję zaprezentować Znaczek Turystyczny, który tego dnia pojawił się w sprzedaży w Muzeum Ziemi Rawickiej. W Rawiczu naszego wystąpienia mieli okazję posłuchać miejscowi kolekcjonerzy ZT, natomiast dzisiaj chcielibyśmy podzielić się wrażeniami z tego spotkania także z innymi kolekcjonerami.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią relacji.

Więcej informacji26.08.2016

Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, do której co pewien czas powaracają turyści. Miasteczko to wyróżnia się tym, że znaleźć tam można kilka znaczków turystycznych, przy czym za sprawą tutejszego Sankturarium większość z nich to znaczki o tematyce sakralnej. Oczywiście mamy na myśli Bardo Śląskie i tutejsze trzy Znaczki Turystyczne i cztery ZO. Dzisiaj jednak chcielibyśmy Wam pokazać tablicę, która już od jakiegoś czasu wisi w pomieszczeniach Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, ale dopiero teraz znaleźliśmy chwilkę czasu by Was o tym poinformować.

Otóż chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić to miejsce, by zarówno turyści podążający szlakiem Znaczka Turystycznego jak i ci nie wiedzący nic o naszej pasji i o znaczkach, mogli się dowiedzieć, że Bardo i tutejsze Sanktuarium to taka znaczkowa kolebka, od której wiele się zaczęło.

Wspomniana tablica wisi w pomieszczeniu, w którym znajduje się Ruchoma Szopka. Przedstawiono na niej w jednej części wizerunki 56 Znaczków Turystycznych o tematyce sakralnej, natomiast w drugiej części, oddzielonej wizerunkiem figury Matki Bożej Bardziej wizerunki znaczków, które można nabyć w bardzkim Sanktuarium.

Mamy nadzieję, że tablica, jak i miejsce, w którym znalazła swój dom, sprawią, że o znaczkach dowiedzą się kolejne osoby, które odwiedzają to miejsce. Liczymy także na to, że zaprezentowane na tablicy znaczki pozwolą turystom i pielgrzymom w wyborze kolejnych miejsc do których warto dotrzeć.24.08.2016

337W chwili, w której publikujemy tego newsa w Rawiczu w Ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki trwa prezentacja widocznego tu znaczka. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i zachęca do odwiedzenia zarówno rawickiego muzeum, ale i innych zabytków, które w tym mieście znajdziemy. Za powstanie znaczka szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Muzeum Ziemi Rawickiej, ale także miejscowym kolekcjonerom (Ilonie, Markowi i Maciejowi), którzy swoją pasją potrafili zarazić innych i sprawić by Rawicz także zaistniał na mapie Znaczków Turystycznych.

MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU  No. 397

Siedzibą muzeum jest wybudowany w latach 1753-1756 ratusz, na wieży którego zainstalowano w 1783 r. pierwszy na ziemiach polskich piorunochron. W Sali Rawickiej pokazane są zabytki związane z cechami – miasto od XVII do XIX w. było jednym z głównych ośrodków rzemieślniczych w Wielkopolsce. W Sali Etnograficznej są eksponaty obrazujące życie codzienne i folklor okolic Rawicza, m.in. mikroregionu hazackiego. W Sali Brackiej zgromadzone są pamiątki związane z Bractwem Kurkowym w Rawiczu, najstarszą organizacją w mieście, utworzoną w 1642 r. Sala Kadecka poświęcona jest Korpusowi Kadetów w Rawiczu, który powstał w 1925 r. jako jedna z trzech, a od 1936 r. - dwóch tego typu szkół w Polsce. W Sali Portretowej jest cenna kolekcja portretów właścicieli Rawicza z XVII  i XVIII w. Muzeum ma bogaty zbiór europejskiej sztuki współczesnej, efekt Rawickich Mostów Sztuki - corocznych spotkań artystów.23.08.2016

337Lato ucieka nieubłaganie, a my chcemy Wam jeszcze pokazać kilka wartych uwagi miejsc, w których zapaleni turyści na pewno znajdą coś dla siebie. Tym razem proponujemy podróż na Ziemię Pałucką, a konkretnie do Żnina i pobliskiej Wenecji. Najnowsze znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży dlatego wszystkim z Was, którzy nie macie planów na najbliższe dni,  polecamy właśnie to miejsce i najnowsze znaczki. 

MUZEUM ZIEMI PAŁUCKIEJ W ŻNINIE  No. 718

MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W WENECJI  No. 719

A po zwiedzeniu obu placówek, zachęcamy, by koniecznie się tym pochwalić przesyłając nam relację czy fotografie z wyprawy.21.08.2016

Pamiętacie IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT? Prawda, że to tak niedawno? A już za 2 m-ce spotykamy się ponownie na „półjubileuszowym” V Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT. Jak już wiecie z wcześniejszych zapowiedzi miejscem zjazdu będzie centralna Polska-Sulejów, Ośrodek Wczasowy Dresso www.dresso.pl. Termin stały, a więc drugi weekend października 06.10.2016 – 09.10.2016. Podobnie jak w roku ubiegłym zjazd rozpocznie się już w czwartek. Zapraszamy osoby, które skorzystają z noclegu, jak i te, które nie będą z niego korzystać. Piątek będzie dniem „wycieczkowym”, natomiast sobota, dzień najważniejszy, będzie dniem oficjalnym czyli znaczkowe obrady, na których przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem ZT w Polsce. Niedziela będzie dniem odjazdu do domów. Mapka dojazdowa znajduje się na stronie Dresso, natomiast osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mające problem z dojazdem proszone są o kontakt. Nikt nie pozostanie bez pomocy :-).Tyle w skrócie, szczegóły poszczególnych dni podamy w najbliższym newsie. Dzisiaj podajemy cennik oraz dane do kontaktu i zgłoszeń.


Więcej informacji

18.08.2016

337Czasem jest tak, że wszystko jest mega dobrze ułożone, a niekiedy pełen spontan. I właśnie to drugie ma miejsce dzisiaj. Newsa tego piszemy po zejściu ze szlaku, na parkingu, na kolanie, ale wszystko tylko i wyłącznie po to byście się dowiedzieli, że już od jutra 19.08 w Nowym Tomyślu dostępny będzie Znaczek Okolicznościowy

JUBILEUSZ 230-LECIA NOWEGO TOMYŚLA (1786 - 2016)

Znaczek wydany z okazji obchodów 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Okolicznościowy znaczek przedstawia herb szlachecki Feliksa Szołdrskiego – założyciela Nowego Tomyśla oraz rok nadania praw miejskich – 1786. Jubileuszowy Znaczek Turystyczny będzie można zakupić w czasie trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia br. na stoisku promocyjnym gminy Nowy Tomyśl. Stoisko będzie czynne w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11)12.08.2016

337Chciałoby się napisać, że cieszymy się z kolejnych znaczków, ale może zamiast tego po prostu zaprosimy Was do Katowic, do miejsca w którym wciąż żywa jest pamięć o górnikach poległych w wyniku pacyfikacji Kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Zapraszamy na lekcję historii, a przy okazji po tutejsze znaczki, które w sprzedaży pojawią się od 16 sierpnia.

UWAGA: W dniach 1-15 sierpnia muzeum nieczynne.

KRZYŻ POMNIK GÓRNIKÓW KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 611

Krzyż Pomnik Górników Kopalni Wujek stanął w miejscu gdzie w trakcie stanu wojennego 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji Kopalni Wujek czołg dokonał wyłomu, przez który na teren kopalni weszli zomowcy. Pomnik składa się z ponad trzydziestometrowego krzyża, miejsca zgromadzeń, kolumnady, ceglanego muru z pamiątkowymi tablicami oraz z „kratownicy” składającej się z dziewięciu zespolonych ze sobą krzyży, symbolizujących śmierć dziewięciu górników, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO. Podczas uroczystości w każdym z krzyży pali się gazowy znicz. Został zaprojektowany przez Alinę Borowczak-Grzybowską i  Andrzeja Grzybowskiego. Pomnik został odsłonięty 15 grudnia 1991 r. przez prezydenta Lecha Wałęsę i poświęcony przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza Stolicy Apostolskiej.

MUZEUM IZBA PAMIĘCI KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 612

Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po muzeum oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku na Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek. Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji, to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto w muzeum można zobaczyć górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. W muzeum prezentowane są również filmy dokumentalne o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym.10.08.2016

RELACJA Z WYCIECZKOWEGO SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Spotkanie w ŁęknicyPisaliśmy niedawno o spontanicznym spotkaniu kolekcjonerów z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, którzy w ramach wspólnego zwiedzania Łużyc zorganizowali sobie takie mini spotkanie kolekcjonerów.

Dzisiaj publikujemy relację z tego spotkania i kilka fotek, abyście także mogli poczuć ten klimat. Jak widać spotkanie kolekcjonerów można zrobić zawsze i wszędzie. Cieszymy się, że bierzecie też sprawy w swoje ręce i nie czekacie na jakieś odgórne hasło, że się spotykacie i co najważniejsze - zwiedzacie nasz piękny kraj.

Zapraszamy zatem do lektury relacji, którą specjalnie dla Was przygotował Roman, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pamieć.

Więcej informacji9.08.2016

GDZIE JEST TEN ZNACZEK - ZNÓW NIEDOSTĘPNY ...?

PORADNIK JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 2 "KARTA ZNACZKA"

W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.

Więcej informacji5.08.2016

337Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najciekawszych wydarzeń tegorocznego lata. W dniach od 13 do 15 sierpnia, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, odbędzie się pięćdziesiąta edycja "Dymarek Świętokrzyskich"  Z tej też okazji został wydany Znaczek Okolicznościowy, który co prawda jest już dostępny w sprzedaży, jednak gorąco zachęcamy, by zdobyć go właśnie podczas wspomnianej powyżej imprezy. 

50. DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE W NOWEJ SŁUPI

Dymarki Świętokrzyskie to zjawisko, pod postacią którego kryje się organizowana już po raz 50-ty impreza o tej samej nazwie. Historia „Dymarek Świętokrzyskich” ściśle związana jest z dziejami antycznymi i starożytnym hutnictwem w rejonie Gór Świętokrzyskich. Dziś "Dymarki Świętokrzyskie" to, trwający od 1967 roku, spektakl łączący wiedzę historyczną, z elementami folkloru. Jego głównym punktem jest wytop żelaza w pradawnych ziemnych piecach zwanych dymarkami, metodą jaką przed dwoma tysiącami lat, stosowali miejscowi hutnicy.29.07.2016

SPOTKANIE W TCZEWIE PRZY OKAZJI PREMIERY ZNACZKA

Znalec Republiki Ceskiej 2016Kilka dni temu w Tczewie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem drewniany krążek promujący tczewski most pojawił się w sprzedaży w środku tygodnia. Z tej okazji nie planowano żadnych specjalnych wydarzeń, aczkolwiek w lokalnej prasie pojawiły się wzmianki o najnowszym znaczku. W dniu wejścia do obiegu wspomnianego znaczka grupa lokalnych "znaczkomaniaków" zupełnie przypadkowo, a może i w zmowie (tego nie wiemy), spotkała się w kawiarni "Mała Czarna Cafe" by wypić kawę i przede wszystkim stać się posiadaczami kolejnego drewnianego cudeńka. Poczytajcie zresztą sami co uczestnicy spotkania napisali na ten temat.

Więcej informacji<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 >>