Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 21 22 23 24 25 30 35 40 45 50 55 >>

8.05.2019

W związku ze zbliżającym się terminem Spotkania Regionalnego w Kaliszu, przypominamy o upływającym terminie nadsyłania zgłoszeń, na które organizator oczekuje do 10 maja.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że w związku z pokrywającą się z datą spotkania Nocą Muzeów, zwiedzanie Baszty Dorotki oraz Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza, będzie możliwe dopiero od godziny 18:00 (wstęp wolny).

W związku z powyższym zmianie uległo również pierwotne miejsce zbiórki. Uczestnicy spotykają się o godzinie 9:45 przed budynkiem Teatru im. W. Bogusławskiego (GPS: 51.758915  18.093388), skąd o godzinie 10:00 zacznie się zwiedzanie. 

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie spotkania i wprowadzonych zmian, prosimy o kontakt z organizatorem spotkania. Wszelkie dane znajdują się w pierwotnym komunikacie, który znajduje się tutaj >> Do zobaczenia w Kaliszu.



26.04.2019

Aktualnie trwa spotkanie kolekcjonerów ZT na Słowacji, a tymczasem wczoraj otrzymaliśmy komunikat odnośnie spotkania  kolekcjonerów na Węgrzech.

Komunikat ten dzisiaj udostępniamy, aby każdy zainteresowany udziałem, jeszcze przed majowym weekendem mógł wszystko przemyśleć i odpowiednio wcześnie złożyć deklarację udziału. Poniżej wklejamy treść komunikatu jaki otrzymaliśmy od naszych węgierskich kolegów. Oryginalną wersję(z mapką lokalizacyjną i aktywnymi linkami) w postaci pliku PDF można pobrać klikając w  poniższy link >> 

Drodzy przyjaciele i kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych!

8. Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych na Węgrzech odbędzie się w dniach 15- 17.11.2019.

Jednak ze względu na konieczną rezerwację zakwaterowania chcielibyśmy poprosić zainteresowanych udziałem w spotkaniu o wstępne oświadczenie dotyczące uczestnictwa. Prosimy o deklarację ilości osób, które wezmą udział w spotkaniu i wysłanie jej najpóźniej do 15.5.2019 na nasz adres e-mail: info@turistaerem.hu

Miejsce spotkania: DOROG, Bécsi u. 1/a. Dunagáz panzió, www.dunagaz.hu

Cena: 980,- Kč / 38 EUR / osoba / 2 noclegi 

Cena obejmuje: 2 noclegi ze śniadaniem i opłatą turystyczną

W przypadku wątpliwości i pytań prosimy o kontakt z organizatorem (dane poniżej)

Turista érem Magyarország tel.: +420 / 733 644 775 e-mail: info@turistaerem.hu



23.04.2019

806W poświąteczny wtorek mamy dla Was kolejną znaczkową niespodziankę i kolejne zaproszenie do Brodnicy. Tu bowiem jako uzupełnienie znaczkowego szlaku powstał kolejny znaczek, który tym razem ma Was zachęcić do odwiedzenia kolejnego ciekawego i historycznego obiektu. 

Przy okazji chcielibyśmy zaznaczyć, że miejsce, w którym można zakupić wszystkie brodnickie znaczki zmieniło nieco swoją lokalizację i od kilku dni znajduje się w podwórzu kamienicy, a nie w piwnicy. Miejcie to na uwadzę wybierając się na wycieczki znaczkowym szlakiem i za każdym razem sprawdzajcie na stronie tego typu informacje, bo wbrew pozorom wprowadzamy tutaj dużo zmian i aktualizacji.

A już teraz zapraszamy do Brodnicy. Znaczek z pewnością na Was czeka. 

KLASZTOR FRANCISZKANÓW W BRODNICY  No. 806

Pierwszy klasztor franciszkanów w Brodnicy zbudowano z drewna. Zakonnicy zamieszkali w nim 20 marca 1752 roku. Fundatorem klasztoru i późniejszego kościoła był starosta brodnicki Józef Pląskowski wraz z żoną Rozalią, którzy przekazali teren pod budowę przyszłych obiektów sakralnych. Wkrótce rozpoczęła się budowa kościoła, którą ukończono w 1762 roku. 1 sierpnia tego roku nastąpiło poświęcenie murowanej świątyni, której nadano wezwanie św. Franciszka z Asyżu. W dalszej kolejności wzniesiono murowany klasztor, który do użytku oddano w 1772 roku. W roku 1831 nastąpiła kasata klasztoru, a zakonników zmuszono do opuszczenia obiektu, w którym urządzono szpital zakaźny, a później także szpital dla rannych uczestników powstania listopadowego. Do 1945 roku obiekt pełnił również funkcję więzienia. 2 listopada 1947 roku franciszkanie powrócili do klasztoru, a świątynia klasztorna otrzymała wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Barokowa, jednonawowa świątynia posiada prosto zamknięte prezbiterium za którym znajduje się zakrystia. Nad nią, na piętrze znajduje się chór zakonny. Wnętrz kościoła zamyka sklepienie kolebkowe. W prezbiterium godne uwagi są dwa obrazy Matki Boskiej Królowej Aniołów z XVII wieku oraz Drzewo genealogiczne św. Franciszka z XVIII wieku. Do kościoła od zachodu przylega piętrowy, prostokątny budynek klasztorny z czworobocznym wirydarzem.



17.04.2019

W ciągu roku wiele razy dostajemy zapytania w sprawie produktów, które posiadamy w sprzedaży. Większość z nich opisaliśmy w dziale "Sklepik ZT", ale przyznajemy, że mamy też inne przedmioty, które posiadamy w ofercie np. sezonowo lub w małych ilościach, albo na jeszcze innych zasadach. 

Spisaliśmy to wszystko, wyceniliśmy i pokazujemy, w ramach wiosennego wietrzenia magazynu. Usiądźcie zatem wygodnie i przeglądajcie to co dla Was przygotowaliśmy - może znajdziecie coś dla siebie.

Na początek proponujemy kliknięcie w poniższy obrazek. Link przeniesie nas do galerii, w której zamieściliśmy zdjęcia wszystkich wspomnianych przedmiotów. A kiedy już zapoznacie się z całym asortymentem, wszystkie szczegóły i ceny znajdziecie w dalszej części tego artykułu.


Więcej informacji

16.04.2019

805W ostatnim czasie mieliśmy sporo premier podwójnych, ale dzisiaj pokażemy Wam tylko jeden znaczek, za to wyjątkowy.

Przenosimy się do Ojcowa, gdzie na znaczkowej mapie atrakcji turystycznych pojawiła się właśnie Kaplica "Na Wodzie". Znaczek w sprzedaży powinien pojawić się tuż po świętach czyli 23 kwietnia. A już dzisiaj wszystkich zainteresowanych historią tego obiektu zapraszamy do lektury poniższego opisu. Jest to rzecz jasna tylko pewien skrót, swego rodzaju notka encyklopedyczna, ale już wkrótce nieco więcej informacji o tym miejscu znajdziecie w audioprzewodniku.

Zachęcamy zatem do odwiedzin Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dni stają się coraz cieplejsze i coraz dłuższe, a to wyśmienita okazja, by zwiedzić wszystkie atrakcje tych okolic. 

KAPLICA "NA WODZIE" W OJCOWIE  No. 805

Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie to niewielki, drewniany kościółek pw. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Znajduje się u podnóża skał zwanych Prałatkami, kilkaset metrów na północ od ojcowskiego zamku. Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Wzniesiono ją w 1901 roku na betonowych podporach i fundamentach ponad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda takie usytuowanie kaplicy wynikało z carskiego zakazu, który uniemożliwiał budowanie na ziemi ojcowskiej. Wybudowano więc kaplicę „na wodzie” omijając tym samym zakaz. Kaplica w Ojcowie wybudowana została według szwajcarsko-ojcowskiego stylu. Drewniany budynek, zwieńczony charakterystyczną wieżyczką, ma kształt krzyża o długości 11 i szerokości 5 metrów. We wnętrzu zachowały się trzy ołtarze w formie szczytów góralskich chat. Ołtarz główny na szczycie posiada słońce, a pod nim znajdują się figurki pięciu świętych. Po bokach znajdują się dwa orły (symbol Polski) zawieszone ponad trzema wężami symbolizującymi zaborców. Centralną część ołtarza zajmuje obraz Matki Boskiej Wspomożenia, namalowany w 1901 roku przez jedną z kuracjuszek ówczesnego zakładu zdrojowego.



15.04.2019

Po kilku dniach przerwy, którą mamy nadzieję każdy spożytkował realizując swoje turystyczne plany, powracamy z publikacją materiałów na stronie.

Tradycyjnie nowy tydzień zaczynamy premierą dwóch nowych znaczków turystycznych. Tym razem powracamy do Wielkopolski, a dokładniej do Grodziska Wielkopolskiego. Być może miasto to mieliście okazję zobaczyć w drodze na ubiegłoroczne spotkanie kolekcjonerów. Na pewno jednak kosztowaliście piwa z lokalnego browaru, a to już dobry krok do dalszego poznawania miasta. 

Za sprawą znaczków tym razem chcemy Was zaprosić do poznania grodziskich atrakcji turystycznych, a są nimi:  

RATUSZ W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM No. 803

STUDNIA OJCA BERNARDA W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM  No. 804

Oczywiście wszelkie dane, linki opisy miejsc i adres miejsca sprzedaży znaczków, znajdziecie klikając w powyższe linki. Najważniejsze jednak jest to, że prezentowane właśnie znaczki w sprzedaży znajdą się już jutro tj. 16 kwietnia, więc jeśli tylko zastanawiacie się jakie nowe miejsce poznać, to podpowiadamy Wam - Grodzisk Wielkopolski. Oczywiście to nie jedyne ciekawe obiekty w tym miasteczku, ale inne atrakcje na pewno znajdziecie już sami i będzie nam miło, jeśli podeślecie jakąś relację z wycieczki. 



9.04.2019

Wielu z Was na pewno czekało na ten moment, kiedy licznik znaczków na stronie przekręci się i zatrzyma w pozycji 800. 

Dzień ten właśnie dzisiaj nadszedł i choć licznik od razu przeskoczył na pozycję 801 to nic nie stoi na przeszkodzie, by powiedzieć Wam, który ze znaczków jest tym osiemsetnym wydanym w kolejności.  

Otóż osiemsetnym znaczkiem jaki wydaliśmy jest znaczek nr 801 prezentujący Zespół Pałacowo - Parkowy w Brzegu Dolnym. W ramach wyjaśnienia dodamy tylko, że na wydanie czeka jeszcze znaczek 796 i to właśnie dzięki niemu i luce, która na chwilę powstała osiemsetnym znaczkiem jest znaczek z numerem 801. To oczywiście tylko informacja z naszych znaczkowych statystyk i nic nie wnosi w grze kolekcjonerskiej. Fajnie natomiast wiedzieć, że to właśnie w Brzegu Dolnym zakończyliśmy ósmą setkę znaczków i rozpoczęliśmy dziewiątą. 

I tu trzeba jeszcze dodać, że oba prezentowane znaczki to kolejny dowód na to, że każdy z Was może się przyczynić do powstania znaczka w swojej miejscowości. Tu sprawę w swoje ręce wziął Andrzej, który o znaczkach opowiedział pracownikom Urzędu Miejskiego. Machina ruszyła, idea została zrozumiana, a efektem tego są dwa znaczki, zamiast planowanego na początku jednego.

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W BRZEGU DOLNYM No. 801

KAPLICA ŚW. JADWIGI W BRZEGU DOLNYM  No. 802

O znaczkach informujemy Was już dzisiaj, ale w sprzedaży pojawią się one od najbliższego piątku 12 kwietnia. Znaczki można nabyć w sklepie "Minutka" przy ul. Kochanowskiego 11. A już teraz planujcie swoje wycieczki tak, by trafić do tego pięknego i ciekawego miasta. 



8.04.2019

Wiosny, która do nas przyszła kilka dni temu, nie da się już przeoczyć. Zielenią się drzewa i krzewy, ptaki ćwierkają radośnie, a wokół czuć zapach całej masy kwitnących drzew i krzewów owocowych. 

I dziś właśnie wiosennie, przyrodniczo i roślinnie rozpoczniemy tydzień premierą z Lublina. A zaprosić Was chcemy do Ogrodu Botanicznego Marii Curie - Skłodowskiej w Lubilnie, gdzie na turystów czekają kolejne dwa znaczki turystyczne: 

OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU MARII CURIE - SKŁODOWSKIEJ - LUBLIN No. 775

DWOREK KOŚCIUSZKÓW W LUBLINIE  No. 776

Znaczki, które widzicie powyżej przedstawiamy już dzisiaj, ale w sprzedaży dostępne one będą od 14 kwietnia, kiedy to rozpocznie się sezon turystyczny w Ogrodzie Botanicznym. 

Pamiętajcie również, by przed zaplanowaną wizytą odwiedzić stronę internetową Ogrodu Botanicznego, na której znajdziecie wszelkie niezbędne dane o godzinach dostępności obiektu. Ogród czynny jest tylko w sezonie wegetacyjnym, więc o tej porze zalecamy jego zwiedzanie. Poza sezonem znaczki również będą dostępne, ale już nie będzie możliwości zwiedzania. Zarezerwujcie sobie zatem najbliższą niedzielę na zwiedzanie Lublina i koniecznie pochwalcie się fotkami.



6.04.2019

Nadeszła wiosna, a wraz z nią spieszymy z kolejną turą zamówień na kolekcjonerskie pieczątki kolekcjonerów znaczków turystycznych. 

W tym roku z uwagi na ogrom różnych zajęć, ciężko nam cokolwiek przewidzieć, dlatego w tym wstępnym komunikacie nie będziemy podawali terminu, w którym zrealizujemy zamówienia. Ograniczymy się jedynie do określenia terminu zakończenia przyjmowania zgłoszeń, który ustaliliśmy na 20 kwietnia. 

Ogłaszamy również, że tym razem ilość pieczątek jakie możemy zrobić jest ograniczona i wynosi dokładnie 22 sztuki, bo tyle automatów mamy na stanie. Jak zawsze w takich przypadkach decyduje kolejność zgłoszeń.

O sprawach technicznych dotyczących składania zamówień przeczytacie TUTAJ >>. Na zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia, a później tradycyjnie kilka dni potrzebujemy na akceptację projektów, kilka na realizację zamówienia i oczekiwanie na wpłaty. Przypominamy jednak, że im sprawniej będą przebiegały poszczególne procesy (zamówienia, akceptacje projektów, płatnośc) tym większe szanse, że z całym przedsięwzięciem nie złapiemy żadnych opóźnień. Lata ubiegłe pokazały nam już, że często nie czytacie komunikatów, nie odbieracie e-maili i nie podajecie wszystkich niezbędnych danych. Brak jakiegokolwiek składnika powoduje kolejne opóźnienia, pytania i naciąganie czasu, który nie jest z gumy. Czekamy zatem na zgłoszenia. 



6.04.2019

znaczek rokuCoraz częściej dopytujecie nas o możliwość wykonania Osobistego Znaczka Turystycznego. Dziś przedstawiamy komplet informacji, które pozwolą Wam zorientować się w temacie.

Na początek informacja najważniejsza. Osobiste Znaczki Turystyczne projektowane są przez czeską centralę firmy – bez naszego pośrednictwa, jako że my nie posiadamy własnych grafików. W związku z powyższym wszelkie zamówienia i korespondencję w sprawie tych znaczków każdy zainteresowany kolekcjoner musí prowadzić we własnym zakresie.

Osobisty Znaczek Turystyczny (OZT) wymiarami zbliżony jest do numerycznego znaczka – ma 6 cm, średnicy, ok 1 cm grubości i metalowe oczko. Znaczek ten posiada jednak zaokrąglone krawędzie.

Elementem wspólnym dla wszystkich Osobistych Znaczków Turystycznych jest umieszczona w dolnej części nazwa „Osobisty Znaczek Turystyczny“. W górnej części znaczka znajduje się imię i nazwisko osoby zamawiającej ten wzór, natomiast środek stanowi podobizna kolekcjonera. Grafika, która następnie zostanie wysłana do zatwierdzenia, opracowana zostanie na podstawie przesłanych przez Was materiałów. Usługa ta, włącznie z grawerowaniem matrycy jest za darmo.

Cena za znaczki + ich wysyłka to 7 zł za szt. Minimalna ilość zamawianych znaczków to 100 szt. Płatność za zamówienie następuje na rachunek bankowy firmy Znaczki Turystyczne na podstawie wystawionej faktury pro forma.

W przypadku zainteresowania tym produktem, zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie następujących danych (plik do pobrania tutaj >>)



5.04.2019

Mija tydzień od pierwszego w tym roku regionalnego spotkania kolekcjonerów znaczków turystycznych, które tym razem miało miejsce w Zakopanem

Opadły już emocje związane ze spotkaniem, wszyscy bezpiecznie, choć nie zawsze najkrótszą drogą, dotarli do swoich domów, a admin wreszcie wyrobił się z fotkami. Do tego zbliża się kolejny weekend, w związku z tym najwyższa pora na krótkie podsumowanie minionego już spotkania. Tym razem w roli zlotowego skryby debiutowała Edyta, która wszystko dokładnie opisała tak, by zarówno uczestnicy spotkania mogli sobie kiedyś przypomnieć co wówczas się działo, ale też aby wszyscy nieobecni mogli się zorientować jak to spotkanie przebiegało i ewentualnie nabrać ochoty na udział w kolejnym spotkaniu. Zapraszamy zatem wszystkich do lektury, a po przeczytaniu proponujemy kliknać w galerię fotek, dzięki której poczujecie się, jak byście osobiście brali udział w tej turystycznej imprezie.

Więcej informacji >>



4.04.2019

Zapewne jeszcze nie ochłonęliście po wczorajszej porannej premierze, a tymczasem również o poranku mamy kolejne dwa znaczki. 

Tym razem kolejny raz chcemy zaprosić Was do Kalisza, ale nie tylko, bowiem w ramach wycieczki znaczkowym szlakiem mamy także propozycję wizyty w Antoninie. Odnośniki do stron poszczególnych znaczków, a także wszelkie informacje dotyczące punktów sprzedaży, znajdziecie poniżej.

BUDYNEK DAWNEGO KORPUSU KADETÓW W KALISZU No. 794

PAŁAC MYŚLIWSKI KSIĄŻĄT RADZIWIŁŁÓW W ANTONINIE  No. 795

Znaczki, które właśnie publikujemy, znajdują się już w obiegu i są dostępne w sprzedaży. Możecie z czystym sumieniem planować swoje najbliższe wyprawy lub jeśli zamierzacie wziąć udział w Spotkaniu Regionalnym w Kaliszu, poczekać do maja. Wybór należy do Was, ale pamiętajcie, że czekamy na Wasze relacje z wycieczek, komentarze i polubienia na naszym profilu na facebooku.



3.04.2019

Tempo powstawania nowych znaczków w Polsce jest imponujące i czasem ciężko za tym wszystkim nadążyć. 

Zwykle znaczkowe premiery publikujemy w godzinach popołudniowych, ale dziś mamy taki wyjątkowy dzień, kiedy zrobimy to z samego rana, żebyście mogli dłużej cieszyć się nowymi znaczkami. 

Tym razem przedstawiamy znaczki z dwóch oddalonych od siebie rejonów czyli:

MUZEUM ZABAWEK W KRYNICY - ZDROJU No. 789

MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE - ZDROJU  No. 800

Jestesmy przekonani, że dla wielu z Was tym razem wędrówka znaczkowym szlakiem będzie wycieczką do lat dziecięcych, wspomnieniem dawnych czasów i swoistą podróżą w czasie. Mamy nadzieję, że każdy z turystów w prezentowanych miejscach znajdzie coś co go zainteresuje, a jeśli tak będzie to koniecznie pochwalcie się swoimi spostrzeżeniami wpisując je jako komentarze na podstronie danego znaczka. 

Okazję do działania macie już teraz, bowiem w obu placówkach muzealnych znaczki są już dostępne. Zapraszamy.



2.04.2019

Bardzo mocno zastanawialiśmy się wczoraj czy publikować nowe znaczki czy jednak sobie to darować. W internecie roiło się od bardziej lub mniej wyszukanych żartów, dlatego uznaliśmy, że nie opublikujemy kolejnej premiery bo jeszcze ktoś uznałby ją za żart. 

Informacje o nowych znaczkach publikujemy dopiero dzisiaj i zbiegło się to w czasie z dotarciem znaczków do miejsca ich przeznaczenia, którym tym razem są Ziębice. W mieście tym, oprócz znanego chyba wszystkim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, tym razem na znaczkach przedstawione zostały:

BRAMA PACZKOWSKA W ZIĘBICACH No. 798

POMNIK ORŁA PIASTOWSKIEGO W ZIĘBICACH  No. 799

Mamy nadzieję, że nowe znaczki będą pretekstem do ponownej wizyty w Ziębicach i pomysłem na kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem. Zapraszamy do zwiedzania zaproponowanych dzisiaj miejsc i jak zwykle oczekujemy na Wasze relacje z wycieczek. Informujemy również, że znaczki, które właśnie przedstawiamy, w sprzedaży pojawią się 3 kwietnia. 



30.03.2019

Dzisiejsza premiera miała być głównie niespodzianką dla uczestników spotkania w Zakopanem, ale myślimy, że równie mocno z nowych krążków ucieszą się pozostali fani znaczków turystycznych w Polsce. 

Publikujemy zatem trzy kolejne znaczki turystyczne, które przedstawiają odpowiednio następujące atrakcje turystyczne:

792KASPROWY WIERCH - SZCZYT TATR ZACHODNICH No. 790

NOSAL - SZCZYT TATR ZACHODNICH  No. 791

KAPLICA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA W JASZCZURÓWCE  No. 792

W ten oto sposób kolejne górskie szczyty pojawiły się na znaczkach turystycznych i znaczkowej mapie Polski. Mamy nadzieję, że każdy zdobyty znaczek zostanie przypieczętowany zdobyciem odpowiedniego szczytu. A jeśli ktoś nie ma predyspozycji do wysokogórskich wędrówek to są jeszcze inne znaczkowe miejsca do zdobycia, w tym prezentowany znaczek z Jaszczurówki.

A na sam koniec dodamy jeszcze jedną ważną informację. Prezentowane powyżej znaczki są już dostępne w sprzedaży, także zapraszamy na górskie szlaki i do wizyty w Zakopanem, a jeśli ktoś zdobędzie wszystkie znaczki i miejsca to bardzo prosimy, by zrobić sobie w ich pobliżu zdjęcia i podzielić się nimi na naszym facebookowym profilu..



29.03.2019

ZOKończymy ten intensywny w znaczkowe doznania tydzień, ale zanim na dobre rozpoczniemy weekend mamy dla Was jeszcze jedną premierę.

Tym razem jest to informacja o znaczku okolicznościowym, który już za kilka dni pojawi się w Łęknicy, a został wydany z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 50-lecia nadania Łęnicy praw miejskich.

Informujemy zatem, że prezentowany właśnie znaczek dostępny będzie od 3 kwietnia. Miejscem sprzedaży znaczka będzie Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa (szczegóły w linku poniżej). 

ZO - JUBILEUSZ 50-LECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁĘKNICA 1969 - 2019 

Łęknica to położone nad Nysą Łużycką miasto graniczące z niemieckim Bad Muskau. Powojennej Łęknicy dała początek łużycka osada na prawym brzegu Nysy Łużyckiej o nazwie Wendyjska Wieska. W swej historii Łęknica nazywana była Lubanicą, Łuknicą, Łęknice, by od 1956 roku nosić nazwę Łęknica. Od 1955 roku miejscowość funkcjonowała jako gromada, od 1956 roku jako osiedle, a od 1.01.1969 roku otrzymała prawa miejskie. Łęknica to dawny ośrodek przemysłowy z nieistniejącymi już zakładami przemysłowymi: Kopalnią Węgla Brunatnego – Szyb Babina, Hutą Szkła oraz Lubuskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych. Dzisiaj Łęknica liczy 2600 mieszkańców i jest najmniejszą gminą miejską w woj. lubuskim. Miasto stawia na turystykę i usługi na bazie przygranicznego bazaru ”Manhattan”, Parku Mużakowskiego wpisanego na Listę UNESCO oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. Herb Łęknicy, ustanowiony w 1990 roku, przedstawia w jednej połowie godło Polski, a w drugiej słup graniczny posadowiony na brązowym brzegu oraz błękitne wody Nysy Łużyckiej na zielonym tle. Symboliczne kolory nawiązują do: niebieski – Nysa Łużycka, brązowy – węgiel brunatny, zielony – Park Mużakowski. Świętowanie jubileuszu 50-lecia miasta Łęknica przewidziane jest w kilku terminach w ciągu roku 2019.



28.03.2019

Jak zapewne się orientujecie od 1 kwietnia Poczta Polska wprowadza nowy cennik dla przesyłek krajowych. W związku z powyższym także my musieliśmy zmodyfikować naszą tabelę opłat, dlatego wychodząc naprzeciw tym zmianom publikujemy dzisiaj zaktualizowaną tabelę z rozpiską nowych cen poszczególnych przesyłek.

Od razu jednak wyjaśnimy, że nasza zmiana jest w zasadzie czysto kosmetyczna i dotyczy jedynie ceny najmniejszej z przesyłek. Poza nią zmianie uległy jedynie ilości znaczków jakie możemy zmieścić do poszczególnych kopert. 

Nieniejszy cennik przesyłek jak zawsze znajdziecie w zakładce "Brakujący ZT", gdzie znajduje się kilka innych przydatnych informacji dotyczących wysyłek i zamówień. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzona przez pocztę zmiana jest kłopotliwa, dlatego tym bardziej zachęcamy do przemyślanych działań i stosowania zamówień zbiorczych, korzystniejszych ekonomicznie. 



28.03.2019

Za kilka dni będzie miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych, a już wielkimi krokami zbliża się kolejne, które zaplanowano na maj. Spotkanie to początkowo miało się odbyć w Tłokini Kościelnej, jednak ze względów organizacyjnych i dla wygody turystów zostało ostatecznie przeniesione do Kalisza. W związku z tym na dzisiaj przygotowaliśmy komunikat, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje jeśli chodzi o to spotkanie, jego plan, koszty i zgłoszenia. 

Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią komunikatu, a jeśli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, kontaktujcie się bezpośrednio z organizatorem spotkania, który wszystko wyjaśni.


Więcej informacji

27.03.2019

TczewDwa tygodnie temu podczas jednej z premier pojawił się komentarz, w którym turysta ubolewał nad brakiem nowych znaczków w północnej Polsce. Obiecaliśmy wówczas, że i na tą część kraju przyjdzie pora i właśnie teraz nadszedł ten czas. 

Dziś mamy dla Was coś wyjątkowego i aż trzy znaczkowe nowości z Tczewa, przy czym dwa powyższe znaczki są typowymi znaczkami turystycznymi, natomiast trzeci jest znaczkiem okolicznościowym tzw. jokerem. Na znaczkach tym razem znalazły się:

ZOKOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W TCZEWIE No. 783

TCZEW - MIASTO KOLEJARZY  No. 784

Ale to oczywiście nie wszystko bo dopełnieniem powyższych znaczków turystycznych, a szczególnie tego o tematyce kolejowej, jest wspomniany wcześniej znaczek okolicznościowy.

ZO - JUBILEUSZ 100-LECIA ZWIĄZKU ZAWODOWEGO MASZYNISTÓW KOLEJOWYCH W POLSCE 

Znaczki, które właśnie prezentujemy, w sprzedaży pojawią się od 28 marca. Gorąco namawiamy do tego, by zapoznać się z opisami przedstawionych na znaczkach miejsc, a szczególnie zachęcamy do tego, by za jakiś czas odsłuchać nagrania jakie poprzez kod QR dołączymy do znaczka. Dowiecie się z nich znacznie więcej o przedstawionych miejscach i obiektach, ich historii, a jeśli dobrze się wsłuchacie to być może znajdziecie inspirację do kolejnych turystycznych wypadów nie tylko znaczkowym szlakiem. Zapraszamy do Tczewa.



27.03.2019

Ostatnie tygodnie obfitowały w różne wydarzenia związane z promocją znaczków turystycznych. Część z nich pominęliśmy w naszych relacjach, o innych napiszemy wkrótce, a jeszcze inne opracowaliśmy i są już opublikowane na naszej stronie. 

I właśnie o tej ostatniej grupie będzie dziś mowa, a piszemy o tym specjalnie gdyż chcąc opublikować relację z zeszłotygodniowego wręczenia Maxi Znaczka w Kaliszu musimy opublikować inne materiały, które właśnie Kalisza i tamtejszego Klubu Znaczkomaniaków dotyczą. 

23.02.2019 - Promocja znaczków na spotkaniu w Lednogórze >>

5.03.2019 - Kaliskie spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Klaster Turystyczny "Szlak Piastowski" >>

9.03.2019 - Znaczki turytyczne podczas Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką >>

19.03.2019 - Wręczenie Maxi Znaczka znaczkomaniakom z Kalisza >>

Pozostawiamy Wam zatem treści czterech relacji. Zobaczcie przy tym, że promować znaczki można zarówno podczas spotkania lokalnych organizacji jak i w trakcie wydarzeń o szerszym zasięgu. Tego typu działania może nie bezpośrednio, ale w sposób długofalowy przyczyniają się do promocji znaczków, a to w dalszej perspektywie może skutkować powstaniem nowych krążków, których wszyscy tak bardzo oczekujemy. Zapraszamy zatem do lektury, a materiał zdjęciowy, którego z różnych przyczyn na chwilę obecną nie udało się przygotować, opublikujemy w najbliższym czasie. 



26.03.2019

797W naszej podróży znaczkowym szlakiem tym razem po raz kolejny przenosimy się na obszar Dolnego Śląska. Dziś do grona znaczkowych miejsc dołączy obiekt, o którym wspominaliśmy nie raz w naszych facebookowych komunikatach dotyczących imprez turystycznych.

Prezentujemy zatem dziewiętnastowieczny młyn zbożowy z Dzierżoniowa. Obiekt ten udostępniony jest dla zwiedzających, a wszelkie informacje na ten temat znajdziecie klikając w odnośniki na stronie z opisem obiektu. Tam też znajduje się adres młyna i wyszczególnione miejsce sprzedaży znaczków, które do obiegu trafią 27 marca.

Zachęcamy do odwiedzin dzierżoniowskiego młyna, a wszystkich zainteresowanych historią obiektu odsyłamy do poniższego opisu. 

MŁYN HILBERTA W DZIERŻONIOWIE  No. 797

Młyn w Dzierżoniowie został zbudowany w połowie XIX wieku dla Carla i Gottlieba Hilbertów. Pod zarządem tej rodziny młyn działał aż do II wojny światowej. Stąd swoje produkty Hilbertowie wysyłali m.in. do Prus Wschodnich, Hamburga i Saksonii. Po śmierci Carla Hilberta firmę przejął jego brat. Na początku lat 30. XX wieku młyn znacznie unowocześniono wyposażając go w napęd elektryczny. Wzniesiono również potężne silosy zbożowe, a wkrótce także rozbudowano główny budynek. W 1935 roku wybudowano spichlerz oraz magazyn mąki. Obiekt rozbudowano o budynek biurowy i zadbano o zaplecze socjalne wznosząc budynki mieszkalne dla pracowników. W tym czasie młyn w Dzierżoniowie był jednym z najnowocześniejszych i największych młynów na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej zarząd nad młynem przejęli Sowieci. Polakom obiekt oddano w użytkowanie dopiero w 1951 roku. Przez kolejne 30 lat młyn stale zwiększał swoje moce produkcyjne. Bez modernizacji i istotnych zmian, z oryginalnym wyposażeniem pracował do końca 2016 roku. Obecnie młyn jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i żywym muzeum młynarstwa udostępnionym do zwiedzania.



25.03.2019

ŻarkiOtrzymaliśmy ostatnio bardzo ciepłą wiadomość od jednego z turystów, który dzięki znaczkom turystycznym odkrył wiele ciekawych, a mało znanych miejsc. Jak sam stwierdził, nie miał pojęcia, że w jego województwie jest tyle godnych uwagi miejsc turystycznych.

A my zawsze bardzo się cieszymy, gdy tego typu rzeczy słyszymy czy o nich czytamy, bo jest to dla nas informacja, że znaczki to dla Was nie tylko rywalizacja, kolekcja i gra, ale również radość, sposób na spędzanie wolnego czasu, a nawet w pewnym sensie nauka.

I dziś mamy kolejną porcję znaczkowych nowości i kolejne propozycje miejsc, które trzeba odwiedzić. Są to kolejno:

CMENTARZ ŻYDOWSKI W ŻARKACH No. 787

ZESPÓŁ ZABYTKOWYCH STODÓŁ W ŻARKACH  No. 788

Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 26 marca. Warto już dzisiaj zerknąć na mapę pobliskich atrakcji turystycznych i zaplanować jakiś weekend w tych stronach lub nawet wycieczkę jednodniową. Jak widzicie w samych Żarkach atrakcji jest sporo i mamy nadzieję, że kolejny raz dzięki znaczkom dowiecie się o nowych turystycznych perełkach, które warto odwiedzić. Zapraszamy zatem do Żarek.



20.03.2019

ZOTo już niemal tradycja, że od poniedziałku do środy co tydzień publikujemy kolejne znaczkowe nowości. Tym razem wybiegamy z premierą dwa miesiące do przodu i chcemy Wam pokazać znaczek okolicznościowy, który do obiegu trafi w połowie maja. 

Jak zapewne już zauważyliście znaczek wydano z okazji XXI Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 16 maja o godzinie 12:00. Wystawę można będzie zwiedzać również 17 maja w godz. od 9:00 do 18:00 oraz 18 maja od godz. 9:00 do 23:00. Znaczek poza wystawą dostępny będzie w każdą następną niedzielę w punkcie sprzedaży, który podaliśmy na podstronie znaczka.

ZO - XXI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA  

Znaczek okolicznościowy wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, które organizuje XXI Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską Wrocław 2019 „ Sztuka z muzyką w tle”. Jest to wystawa nie konkursowa, której celem jest promowanie ruchu kolekcjonerskiego oraz ukazanie dotychczasowego dorobku członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Tegoroczna wystawa ma upamiętnić dwa wydarzenia; 125 rocznicę odsłonięcia obrazu Panoramy Racławickiej oraz dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Wystawa odbędzie się w dniach od 16 maja do 18 maja 2019 roku we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (sala 210), mieszczącym się we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim 6. Wystawa tradycyjnie bierze udział we Wrocławskiej Nocy Muzeów.



19.03.2019

793Dziś w Kaliszu odbyła się ceremonia przekazania Maxi Znaczka Turystycznego członkom Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce, a tymczasem chcielibyśmy poinformować o kolejnym znaczku, który za sprawą członków ww. klubu powstał w Opatówku. 

Na znaczku przedstawiono kościół co nie szczególnie dziwi, gdyż większość zabytków w Polsce to właśnie kościoły. Można też pomyśleć, że to kościół jakich wiele i możliwe, że większość z Was tak pomyśli. Jeśli jednak wczytacie się w historię tej świątyni, dowiecie się, że nie jest to pierwszy kościół w tym miejscu, że jeszcze nieco ponad sto lat temu wyglądał zupełnie inaczej i skąd wzięła się trzecia wieża.

Ale to wszystko do wyczytania, a wkrótce także do wysłuchania za pomocą dołączonego do znaczka QR kodu. Dziś natomiast najważniejsze jest to, iż znaczek właśnie trafił do skrzedaży i możecie go zakupić w punkcie zaznaczonym na stronie znaczka. Zapraszamy zatem do Opatówka i zwiedzania tej niezwykle interesującej miejscowości, a jeśli już teraz jesteście ciakawi historii tego miejsca, to zapraszamy do lektury poniższego opisu.

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OPATÓWKU  No. 793

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Opatówka. W 1370 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Świątynia ta była budowlą jednonawową i otrzymała wezwanie św. Doroty. W XIX wieku dobra opatóweckie przejął gen. Józef Zajączek, który od 1817 roku prowadził przebudowę kościoła, który otoczony został kolumnadą, a nad wejściem wybudowano wieżę. Kolejna przebudowa świątyni rozpoczęła się w 1905 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 26 czerwca 1912 roku i od tej chwili świątynia nosi obecne wezwanie. Zachowany do dzisiaj kościół w stylu neogotyckim posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną znajdującą się nad prezbiterium od strony zachodniej. Zachodnia wieża jest pozostałością poprzedniego kościoła, a nawiązaniem do poprzedniej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrzne mury. W trójnawowej świątyni w prezbiterium na uwagę zasługuje drewniany ołtarz, w którym znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powyżej umieszczona jest figura Matki Boskiej, natomiast po obu stronach figury Jezusa znajdują się postacie patronów Polski: św. Stanisława z mieczem oraz św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Ozdobą kościoła są również liczne witraże, polichromia w prezbiterium, a także ambona z płaskorzeźbami czterech ewangelistów.



<< 1 5 10 15 20 21 22 23 24 25 30 35 40 45 50 55 >>