Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!
<< 1 5 10 15 18 19 20 21 22 25 30 >>

23.08.2016

337Lato ucieka nieubłaganie, a my chcemy Wam jeszcze pokazać kilka wartych uwagi miejsc, w których zapaleni turyści na pewno znajdą coś dla siebie. Tym razem proponujemy podróż na Ziemię Pałucką, a konkretnie do Żnina i pobliskiej Wenecji. Najnowsze znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży dlatego wszystkim z Was, którzy nie macie planów na najbliższe dni,  polecamy właśnie to miejsce i najnowsze znaczki. 

MUZEUM ZIEMI PAŁUCKIEJ W ŻNINIE  No. 718

MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W WENECJI  No. 719

A po zwiedzeniu obu placówek, zachęcamy, by koniecznie się tym pochwalić przesyłając nam relację czy fotografie z wyprawy.



21.08.2016

Pamiętacie IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT? Prawda, że to tak niedawno? A już za 2 m-ce spotykamy się ponownie na „półjubileuszowym” V Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT. Jak już wiecie z wcześniejszych zapowiedzi miejscem zjazdu będzie centralna Polska-Sulejów, Ośrodek Wczasowy Dresso www.dresso.pl. Termin stały, a więc drugi weekend października 06.10.2016 – 09.10.2016. Podobnie jak w roku ubiegłym zjazd rozpocznie się już w czwartek. Zapraszamy osoby, które skorzystają z noclegu, jak i te, które nie będą z niego korzystać. Piątek będzie dniem „wycieczkowym”, natomiast sobota, dzień najważniejszy, będzie dniem oficjalnym czyli znaczkowe obrady, na których przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem ZT w Polsce. Niedziela będzie dniem odjazdu do domów. Mapka dojazdowa znajduje się na stronie Dresso, natomiast osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mające problem z dojazdem proszone są o kontakt. Nikt nie pozostanie bez pomocy :-).Tyle w skrócie, szczegóły poszczególnych dni podamy w najbliższym newsie. Dzisiaj podajemy cennik oraz dane do kontaktu i zgłoszeń.


Więcej informacji

18.08.2016

337Czasem jest tak, że wszystko jest mega dobrze ułożone, a niekiedy pełen spontan. I właśnie to drugie ma miejsce dzisiaj. Newsa tego piszemy po zejściu ze szlaku, na parkingu, na kolanie, ale wszystko tylko i wyłącznie po to byście się dowiedzieli, że już od jutra 19.08 w Nowym Tomyślu dostępny będzie Znaczek Okolicznościowy

JUBILEUSZ 230-LECIA NOWEGO TOMYŚLA (1786 - 2016)

Znaczek wydany z okazji obchodów 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Okolicznościowy znaczek przedstawia herb szlachecki Feliksa Szołdrskiego – założyciela Nowego Tomyśla oraz rok nadania praw miejskich – 1786. Jubileuszowy Znaczek Turystyczny będzie można zakupić w czasie trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia br. na stoisku promocyjnym gminy Nowy Tomyśl. Stoisko będzie czynne w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11)



12.08.2016

337Chciałoby się napisać, że cieszymy się z kolejnych znaczków, ale może zamiast tego po prostu zaprosimy Was do Katowic, do miejsca w którym wciąż żywa jest pamięć o górnikach poległych w wyniku pacyfikacji Kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Zapraszamy na lekcję historii, a przy okazji po tutejsze znaczki, które w sprzedaży pojawią się od 16 sierpnia.

UWAGA: W dniach 1-15 sierpnia muzeum nieczynne.

KRZYŻ POMNIK GÓRNIKÓW KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 611

Krzyż Pomnik Górników Kopalni Wujek stanął w miejscu gdzie w trakcie stanu wojennego 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji Kopalni Wujek czołg dokonał wyłomu, przez który na teren kopalni weszli zomowcy. Pomnik składa się z ponad trzydziestometrowego krzyża, miejsca zgromadzeń, kolumnady, ceglanego muru z pamiątkowymi tablicami oraz z „kratownicy” składającej się z dziewięciu zespolonych ze sobą krzyży, symbolizujących śmierć dziewięciu górników, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO. Podczas uroczystości w każdym z krzyży pali się gazowy znicz. Został zaprojektowany przez Alinę Borowczak-Grzybowską i  Andrzeja Grzybowskiego. Pomnik został odsłonięty 15 grudnia 1991 r. przez prezydenta Lecha Wałęsę i poświęcony przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza Stolicy Apostolskiej.

MUZEUM IZBA PAMIĘCI KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 612

Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po muzeum oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku na Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek. Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji, to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto w muzeum można zobaczyć górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. W muzeum prezentowane są również filmy dokumentalne o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym.



10.08.2016

RELACJA Z WYCIECZKOWEGO SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Spotkanie w ŁęknicyPisaliśmy niedawno o spontanicznym spotkaniu kolekcjonerów z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, którzy w ramach wspólnego zwiedzania Łużyc zorganizowali sobie takie mini spotkanie kolekcjonerów.

Dzisiaj publikujemy relację z tego spotkania i kilka fotek, abyście także mogli poczuć ten klimat. Jak widać spotkanie kolekcjonerów można zrobić zawsze i wszędzie. Cieszymy się, że bierzecie też sprawy w swoje ręce i nie czekacie na jakieś odgórne hasło, że się spotykacie i co najważniejsze - zwiedzacie nasz piękny kraj.

Zapraszamy zatem do lektury relacji, którą specjalnie dla Was przygotował Roman, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pamieć.

Więcej informacji



9.08.2016

GDZIE JEST TEN ZNACZEK - ZNÓW NIEDOSTĘPNY ...?

PORADNIK JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 2 "KARTA ZNACZKA"

W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.

Więcej informacji



5.08.2016

337Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najciekawszych wydarzeń tegorocznego lata. W dniach od 13 do 15 sierpnia, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, odbędzie się pięćdziesiąta edycja "Dymarek Świętokrzyskich"  Z tej też okazji został wydany Znaczek Okolicznościowy, który co prawda jest już dostępny w sprzedaży, jednak gorąco zachęcamy, by zdobyć go właśnie podczas wspomnianej powyżej imprezy. 

50. DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE W NOWEJ SŁUPI

Dymarki Świętokrzyskie to zjawisko, pod postacią którego kryje się organizowana już po raz 50-ty impreza o tej samej nazwie. Historia „Dymarek Świętokrzyskich” ściśle związana jest z dziejami antycznymi i starożytnym hutnictwem w rejonie Gór Świętokrzyskich. Dziś "Dymarki Świętokrzyskie" to, trwający od 1967 roku, spektakl łączący wiedzę historyczną, z elementami folkloru. Jego głównym punktem jest wytop żelaza w pradawnych ziemnych piecach zwanych dymarkami, metodą jaką przed dwoma tysiącami lat, stosowali miejscowi hutnicy.



29.07.2016

SPOTKANIE W TCZEWIE PRZY OKAZJI PREMIERY ZNACZKA

Znalec Republiki Ceskiej 2016Kilka dni temu w Tczewie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem drewniany krążek promujący tczewski most pojawił się w sprzedaży w środku tygodnia. Z tej okazji nie planowano żadnych specjalnych wydarzeń, aczkolwiek w lokalnej prasie pojawiły się wzmianki o najnowszym znaczku. W dniu wejścia do obiegu wspomnianego znaczka grupa lokalnych "znaczkomaniaków" zupełnie przypadkowo, a może i w zmowie (tego nie wiemy), spotkała się w kawiarni "Mała Czarna Cafe" by wypić kawę i przede wszystkim stać się posiadaczami kolejnego drewnianego cudeńka. Poczytajcie zresztą sami co uczestnicy spotkania napisali na ten temat.

Więcej informacji



28.07.2016

337Pozostając w tematyce sakralnej, przenosimy się do północno-zachodniej Polski. Tam, w mieście kolejarzy, znamym skądinąd z występowania trzech innych znaczków,  pojawił się właśnie kolejny krążek. Znaczek do sprzedaży trafi 29 lipca, a dostępny będzie na terenie szczecineckiej Kawarii u św. Rozalii. Po szczegóły tradycyjnie odsyłamy do opisu znaczka i prezentowanego miejsca.

KALWARIA U ŚWIĘTEJ ROZALII W SZCZECINKU  No. 568

Szczecinecka Kalwaria jest częścią Parafii pw. św. Rozalii z Palermo w Szczecinku. To jedyna w swoim rodzaju kamienna kalwaria w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, a trzecia taka Droga Krzyżowa w Polsce. Prócz charakteru religijnego, nawiązuje poprzez niektóre elementy do historii miasta i Polski. Składa się z 3. „ścieżek”. Najważniejsza z nich - Plenerowa Droga Krzyżowa i dwie pozostałe - „Scieżka Patronów” i „Ścieżka Historii” ( wszystkie kamienne), zawierają razem około 40 obiektów, nie wliczając samego kościoła z nietypową bryłą architektoniczną. Spośród tak licznych można wyróżnić te najciekawsze i najokazalsze, a więc: stację „Miniatura Ostrej Bramy” wzorowaną na wileńskiej Ostrej Bramie, grotę św. Rozalii z figurą patronki – replikę z Palermo na Sycylii, stację „Marientron” z figurą Szczecineckiej Matki Bożej Zielnej, muzeum parafialne – jedyne takie w diecezji (z bogatym zbiorem eksponatów kamiennych z ciekawych miejsc, zbiorem muszli i bursztynu) oraz lapidarium, czyli „Szczecinecki Świat Kamienia”, także jedyne w diecezji, które eksponuje kamienie z wielu miejsc świata, mające wartość geograficzno-historyczną oraz religijną. Szczecinecka Kalwaria, kamienna i zielona, istnieje zaledwie 17 lat, a już swoją atrakcyjnością, w sensie religijnym i turystycznym potrafiła przyciągnąć tysiące pielgrzymów i turystów nie tylko z regionu, lecz kraju i świata.



27.07.2016

337Znaczkowa idea dociera do coraz to nowych miejscowości, ale też i do nowych miejsc. Znany większości Piotrków Trybunalski, w którym dotychczas funkcjonowało 5 ZT, właśnie doczekał się kolejnego znaczka. Ten w sprzedaży pojawi się od 28 lipca, a my już teraz zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca i oczywiście zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRYBUNALSKIEJ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 242

Piotrków Trybunalski - kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w stylu późnego baroku z XVIII w. Wnętrze kościoła bogato zdobione. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Matką Boża Trybunalską (zarys tego obrazu przedstawiono na znaczku). Namalowany w XVI w. przez nieznanego włoskiego artystę. Ofiarowany Trybunałowi Koronnemu w 1580 r. i przez 212 lat towarzyszył sesjom Trybunału. W 1792 r., gdy zaborca zlikwidował Trybunał, obraz zdeponowano w archiwum. W 1829 r. dzięki staraniom Rektora kościoła obraz został odzyskany i przeniesiony do pojezuickiej świątyni. Koronowany uroczyście 26.05.2006 r. w Warszawie przez papieża Benedykta XVI, poświęcenie koron już wcześniej dokonał papież Jan Paweł II. W 2007 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Matka Boża Trybunalska została ogłoszona Patronką Polskich Parlamentarzystów.



26.07.2016

337Niespełna miesiąc temu w Tczewie miała miejsce konferencja w ramach której swoją inaugurację miał Znaczek Okolicznościowy z wizerunkiem tczewskiego mostu. Niejako pokłosiem tej konferencji jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny, który w sprzedaży pojawi się już 27 lica, dokładnie w 165 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tczewskiego mostu. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów do Tczewa i zwiedzania tutejszych zabytków.

MOST TCZEWSKI - MIĘDZYNARODOWY ZABYTEK INŻYNIERII BUDOWLANEJ  No. 567

W momencie oddania do użytku w 1857 r. był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Okrzyknięty cudem ówczesnej techniki stał się wzorem dla budowniczych innych mostów. 1 września 1939 r. o godz. 4:34 (11 min. przed Westerplatte) został zaatakowany przez Niemców, co pozwala uznać go za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie został w pełni odbudowany dopiero w 1959r. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne będące namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego. W 2004 r. Most Tczewski został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.



25.07.2016

PORADNIK - JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 1

Weekend to wymarzony moment by napisać słów kilka o naszej nowej stronie internetowej, która pojawiła się w pierwszy dzień wakacji. Postanowiliśmy stworzyć poradnik ułatwiający poruszanie się po stronie i na stałe umieścić go w dziale "Publicystyka" tak by w każdej chwili łatwo można było do niego sięgnąć i poczytać.

Prace nad stroną trwały od dawna, a zaczęło się niewinnie od tego, że kiedyś zapragnęliśmy mieć funkcjonalności zbliżone do tych na czeskiej stronie, a potem także możliwość dodawania do kolekcji znaczków z innych państw. Później pojawiła się aplikacja na telefony i urządzenia mobilne i zaczęły się problemy z synchronizacją danych pomiędzy poszczególnymi narzędziami i stronami. Pod koniec ubiegłego roku zakasaliśmy rękawy i w zestawie kilku osób obeznanych w sprawach informatycznych usiedliśmy wspólnie i rozpoczęliśmy budowę nowej strony od stworzenia ogólnych założeń, wypisania oczekiwań i przygotowania wszystkiego dla programistów. Zima minęła na powolnych konsultacjach ze specjalistami, którzy przenosili dane i w międzyczasie wprowadzali poprawki uwzględniając nasze uwagi.

Więcej informacji



21.07.2016

337Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji. Kto jednak jeszcze nie miał okazji wypoczywać i zwiedzać, temu dzisiaj dajemy kolejny pretekst by wreszcie coś zaplanować. Tym razem zapraszamy do Łagowa, gdzie pośród jezior ostał się prastary zamek. O jego historii można poczytać poniżej, a nalepiej miejsce poznać osobiście zwiedzając ten piękny obiekt. Premierowy znaczek w sprzedaży pojawi się od 22 lica.

ZAMEK JOANNITÓW W ŁAGOWIE  No. 338

Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. Na początku XVI w. na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja.



20.07.2016

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY

Wszystko rozpoczęło się w 1985 roku. Wtedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie by Światowe Dni Młodzieży odbywały się w diecezjach co roku w Niedzielę Palmową, a  regularnie co 2-3 lata w wyznaczonym przez papieża miejscu. Tak też się stało i od tego czasu w różnych miejscach globu odbyło się 30 spotkań młodzieży, wypełnionych wiarą, nadzieją, miłością i modlitwą. 

Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się już za kilka dni (od 26 do 31 lipca) w Krakowie. Także my postanowiliśmy włączyć się w te wydarzenia i za namową licznych kolekcjonerów wydać Znaczek Okolicznościowy, który będzie pamiątką po spotkaniu i oryginalnym gadżetem dla jego uczestników.

XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - KRAKÓW 2016

Na mocy porozumienia jakie zawarliśmy z Pocztą Polską S.A, znaczki, o których mowa dostępne będą w sprzedaży na 26 stoiskach zlokalizowanych głównie w Krakowie i okolicach. Ponadto znaczki można będzie nabyć w kilku innych miejscach w Polsce. Wszelkie lokalizacje miejsc sprzedaży dostępne są poniżej opisu znaczka w jego karcie. Wydrukowane przez Pocztę Polską plakaty m.in. z wizerunkiem ZO zawisną w placówkach pocztowych na terenie całego kraju.

Zastanawiacie się zapewne co Znaczki Turystyczne mają wspólnego ze ŚDM, co w ogóle turystyka ma z tym wspólnego. Otóż ma i to wiele. Pielgrzymowanie to turystyka, więc każdy pielgrzym to turysta, nie musi on jednak zwiedzać tylko muzeów czy kopalni, jego celem są także miejsca sakralne, szlaki prowadzące do miejsc świętych, czyli także te miejsca, które widnieją na znaczkach. Turyści - pielgrzymi, którzy przyjadą z całego świata zapewne będą chcieli poznać przy okazji piękne i wartościowe miejsca naszej Ojczyzny, a przecież w wielu z nich są nasze Znaczki Turystyczne. Zapewne też wielu z Was ma swojego turystycznego mentora, ale założymy się, że dla wielu będzie to także postać najsłynniejszego polskiego turysty - pielgrzyma, Karola Wojtyły, a On bezsprzecznie jest związany ze ŚDM.

Mamy nadzieję, że prezentowany powyżej znaczek zainteresuje wszystkich znaczkowych turystów bez względu na poglądy, preferencje i zainteresowania turystyczne.

W związku z licznymi pytaniami informujemy, że sprzedaż korespondencyjna znaczków będzie miała miejsce dopiero po zakończeniu ŚDM.



19.07.2016

337Ile razy na dźwięk strażackiej syreny zastanawialiście się nad pracą strażaków? Czy w ogóle mamy pojęcie o tym zawodzie? Jak zmieniała się praca i sprzęt strażaków na przestrzeni lat z pewnością dowiemy się w kilku muzeach pożarniczych w Polsce, ale tym razem mamy ku temu pretekst wyjątkowy. Od czwartku 21 lipca w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i jego oddziale w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) pojawią się prezentowane powyżej znaczki.

CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH  No. 610

WIELKOPOLSKIE MUZEUM POŻARNICTWA W RAKONIEWICACH  No. 384

Zachęcamy do tego, by w wolym czasie wybrać się do w.w. miejsc i osobiście zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami. A potem koniecznie napiszcie o tym na karcie znaczka i naszym profilu na FB. Zapraszamy.



17.07.2016

NASZYWKI

Premiera w ŻmigrodzieJuż podczas pierwszego spotkania kolekcjonerów zastanawialiśmy się nad czymś, co pozwoli wyróżnić nas znaczkowych kolekcjonerów w tłumie innych turystów. Potem wielokrotnie różne osoby pisały nam o spotkaniach na szlaku i postanowiliśmy wtedy, że dobrze będzie przypiąć coś do plecaka by dać się zauważyć innym kolekcjonerom. Niestety przypinki są małe i z daleka nie zawsze można je zauważyć, dlatego myśleliśmy o czymś większym, bardziej widocznym.

I znaleźliśmy chyba idealny przedmiot, a jest nim naszywka z ogólnorozpoznawalnym logotypem ZT. Taką naszywkę można przyszyć do plecaka, do kurtki/bluzy czy nawet kapelusza. Inni turyści z daleka będą widzieli charakterystyczne pomarańczowe koło, a jeśli wśród nich znajdzie się ktoś, kto zbiera znaczki, będziecie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się na szlaku porozmawiać i poznać nie tylko poprzez internet.

Wczoraj na naszym profilu FB przedstawiliśmy gotowy produkt i bardzi się cieszymy, że spotkał się on z tak pozytywnym przyjęciem, Oddajemy więc w Wasze ręce nasz najnowszy produkt. Naszywki mają średnicę 95 mm i są w całości haftowane. Wykonaliśmy je w takim nakładzie by każdy kto chce, mógł się w nie zaopatrzyć. Problemem pozostaje jednak logistyka w związku z tym sugerujemy by naszywki zamawiać przy okazji zamawiania znaczków i innych rzeczy z centrali, tak by nie obciążać nas dodatkowymi wysyłkami, a Was dodatkowymi kosztami. Cenę naszywki ustaliliśmy na 13 zł./szt. i zawiera ona także nici, w kolorze pomarańczowym, niezbędne do przyszycia naszywki.

Zamówienia należy składać wyłącznie poprzez e-mail info@znaczki-turystyczne.pl zaznaczając wyraźnie czy naszywki mają być wysłane łącznie z zamówionymi znaczkami czy oddzielnie (wówczas będą one wysłane listem poleconym w cenie 7 zł.) Nie bierzemy pod uwagę zamówień składanych poprzez FB. Informujemy również, że z racji trwającego sezonu urlopowego realizacja zamówień nastąpi dopiero po 25 lipca.



16.07.2016

O ZNACZKOWYM SIANIU, KIEŁKOWANIU I PLONACH….

Premiera w ŻmigrodzieMyliłby się ten, kto sądzi, że w weekendy odpoczywamy. No możę troszkę, bo po całym tygodniu intensywnej pracy człowiekowi się troszkę odpoczynku należy, ale przy okazji zawsze robimy coś okołoznaczkowego.

W ten oto sposób po kilku tygodniach układania sobie wszystkiego w głowie wreszcie udało się usiąść i napisać tekst podsumowujący znaczkową premierę i konferencję jakie miały miejsce w połowie czerwca w Żmigrodzie. Zapraszamy zatem do poczytania tekstu, który stworzony został w innej konwencji, ale mamy nadzieję, żę takżę się Wam spodoba.

Więcej informacji



13.07.2016

337Kolejne znaczki docierają do swoich miejsc docelowych, w związku z tym spieszymy z przekazywaniem Wam nowych, mamy nadzieję dobrych wieści. Tym razem zapraszamy do Hajnówki, gdzie mieści się Park Miniatur Zabytków Podlasia. Czekamy na Wasze relacje i informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

PARK MINIATUR ZABYTKÓW PODLASIA W HAJNÓWCE  No. 490

Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce to miejsce, które powstało z myślą o tym by ukazać piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku wyeksponowano charakterystyczne dla regionu obiekty kolorowej architektury drewnianej, ale także obiekty sakralne, pałace i inne warte uwagi perełki lokalnej architektury. Miniatury wykonane są w skali 1:25 co pozwala na duże odwzorowanie szczegółów, a dodatkowo pozwala zaobserwować różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Każda miniatura posiada także swoją metryczkę, na której umieszczono podstawowe informacje dotyczące prezentowanych obiektów oraz różnego rodzaju ciekawostki.



12.07.2016

337Jest takie miejsce, które wygląda jak małe miasteczko, a jednak jest wsią, ma swój herb i bogatą historię oraz wiele zabytków. To Chełmsko Śląskie, w którym właśnie pojawił się nowy ZT. Tak... wiemy, zapewne wielu z Was już tu było, ale mimo wszystko zapraszamy do ponownych odwiedzin tej miejscowości, bo drzemie w niej wielki turystyczny potencjał i na pewno każdy raz jeszcze odkryje coś ciekawego.

RYNEK W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM - KAMIENICE PODCIENIOWE  No. 97

Chełmsko Śląskie, dawniej Schomberg, to wieś w woj. dolnośląskim w gminie Lubawka. Do pierwszej połowy XIX wieku prężnie rozwijający się ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa. Do 1945 roku Chełmsko Śląskie posiadało prawa miejskie. Miejscowość zachowała swój dawny charakter i pierwotny układ architektoniczny z rynkiem i dominującą nad miastem bryłą kościoła. W samym rynku znajduje się kilkanaście zabytkowych barokowych i klasycystycznych kamienic, które powstały na przełomie XVII, XVIII w. Są to 2-3 kondygnacyjne budynki murowane o 3-4 osiach okiennych, niektóre z ozdobnymi portalami i inskrypcjami, czasem z zapisaną datą ukończenia budowy. Bogato zdobione elewacje i szczyty mieszczańskich kamienic to pozostałość po latach świetności miasta i intensywnym rozwoju tkactwa. To jeden z cenniejszych zabytków tego typu na Dolnym Śląsku.



11.07.2016

Wczoraj otrzymaliśmy komunikat o dosyć zaskakującej sytuacji w miejscu sprzedaży jednego ze ZT i zgodnie z sugestiami kolekcjonerów postanowiliśmy w takich sytuacjach możliwie jak najszybciej informować o wszelkich zmianach dotyczących dostępności znaczków.

Publikujemy zatem pierwszy znaczkowy alert,  dotyczący Znaczka Turystycznego 406 - Pałac w Wiszni Małej, który dostępny będzie w sprzedaży także w Karczmie Miłocin od wt. do nd. w godz. od 12:00 do 20:00. Przy okazji informujemy, że nieporozumienie z ceną znaczka zostało wyjaśnione i obecnie cena w obu lokalizacjach jest standardowa.

Zapraszamy zatem do zdobywania znaczków i będziemy informowali o kolejnych zmianach.



11.07.2016

Jak zapewne wiecie w miniony piątek w Janovicach koło Rymarova w Republice Czeskiej odbyło się spotkanie, w ramach którego dokonano uroczystego odznaczenia kolekcjonerów znaczków turystycznych tzw. "Znalec Republiki Czeskiej ". Tytuł ten zyskują kolekcjonerzy, którzy posiadają minimum 200 znaczków kolekcjonera czyli w swej kolekcji mają ok. 2000 numerowanych ZT.

Piątkowe spotkanie w Rymarovie było już trzecim spotkaniem. Najważniejszą częścią spotkania była uroczyste wręczenie tytułu osobom spełniającym w.w kryterium.

Więcej informacji



6.07.2016

KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy 6 nowych Znaczków Kolekcjonera i tak jak zapowiadaliśmy po krótkiej przerwie wprowadzamy kolejne, aby choć raz być krok przed turystami.

ZK2016 3Po raz pierwszy napiszemy coś nt. ich powstawania. Otóż dla nas prezentowane dzisiaj znaczki stanowiły nie lada wyzwanie i to zarówno w fazie projektowania jak i przygotowywania opisu prezentowanych zwierząt. No bo jak pokazać dwa gatunki nietoperzy, które rozróżnialne są na podstawie drobnych szczegółów budowy anatomicznej znanych jedynie specjalistom. Postanowiliśmy więc pokazać wygląd ogólny nietoperzy i lekko to czymś wzbogacić. Oczywiście pokazanie środowiska odpadło, bo pokazanie nocy na znaczku nie bardzo się udało. Postawiliśmy więc na elementy towarzyszące w postaci innych nietoperzy i owadów, a efekt mamy nadzieję przypadnie Wam do gustu.

Zachęcamy zatem do aktywności turystycznej i udziału w grze kolekcjonerskiej. Zbierajcie kupony ze znaczków i zgodnie z zasadami wymieniajcie je na ZK, a dzisiaj prezentowane znaczki zapewne wkrótce wzbogacą Wasze kolekcje.



5.07.2016

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych,
W dniu 8 lipca 2016 r. serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych na uroszyste przyznanie tytułu "ZNAWCA REPUBLIKI CZESKIEJ". Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 14.00, natomiast samo wręczenie tytułów odbędzie się o godzinie 16.00 na terenie Centrum Informacji i Muzeum Znaczków Turystycznych w Janovicach koło Rymarova na scenie amfiteatru La Skála. W programie także wystąpienie grupy teatralnej (o godzinie 20.00), która przedstawi sztukę Lemoniadowy Joe. Zainteresowanych udziałem w imprezie zapraszamy do Rymarova.



4.07.2016

337Tydzień dobrze jest rozpocząć dobrą wiadomością. Czynimy to zatem z radością i ogłaszamy, że właśnie w sprzedaży pojawił się najnowszy Znaczek Turystyczny w woj. lubuskim. Tym razem na znaczkowe wędrówki zapraszamy do Przewozu, gdzie znajduje się tajemnicza Wieża Głodowa, o której nieco więcej tradycyjnie przeczytacie w opisie znaczka.

WIEŻA GŁODOWA W PRZEWOZIE  No. 439

Przewóz to wieś gminna położona nad Nysą Łużycką przy końcu drogi krajowej nr 27 prowadzącej z Żar i dalej do Saksonii w Niemczech. Ciekawe dzieje tej miejscowości sięgają czasów wczesnopiastowskich. Istniał już wtedy gród, który strzegł przeprawy przez Nysę Łużycką i szlaku handlowego z Saksonii do Wielkopolski. Wiek XV zapisał się w historii Przewozu tragicznym wydarzeniem. W wyniku bratobójczych walk o sukcesję po Janie I Żagańskim w wieży przewoskiego zamku zmarł śmiercią głodową jego syn Baltazar, uwięziony przez własnego brata Jana II. Od tego czasu istniejącą do dziś wieżę nazywano Wieżą Głodową. Sama wieża zbudowana była z cegły i kamienia polnego w XII w. Jej mury osiągają grubość 3,8 metra i wysokość 22 m z kilkoma otworami strzelniczymi i wejściem prowadzącym na mur obronny wysoki na 6 m. Legenda mówi, że zawsze 15 lipca, dokładnie o północy, rozlega się z lochu przeraźliwy krzyk przekleństwa. To duch zmarłego tutaj księcia Baltazara przeklina swojego brata Jana, sprawcę straszliwej głodowej śmierci.



1.07.2016

337Pierwszy dzień miesiąca i chyba już tradycyjnie znaczkowa premiera. Kontynuujemy serię znaczków poświęconych najwyższym szczytom Polski. Tym razem Góry Świętokrzyskie i Łysica. Znaczek w sprzedaży dostępny od 2 lipca, natomiast w oczekiwaniu na jego fizyczne ukazanie się zachęcamy do zapoznania się z opisem Łysicy. Trzeba jeszcze wspomnieć, że prezentowany znaczek jest zasługą kolekcjonera ze Skarżyska Kamiennej. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy innych kolekcjonerów do rozsiewania znaczkowej idei w swoich miejscowościach.

ŁYSICA - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH  No. 579

Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, wysokość (612 m n.p.m.). Leży na zachodniej stronie Łysogór, na południowy-wschód od miejscowości Święta Katarzyna. W całości znajduje się w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Masyw posiada dwa wierzchołki. Wierzchołek wschodni nazywany jest Skałą Agaty lub Zamczyskiem – (608 m n.p.m.). Drugi, zachodni wierzchołek jest wyższy – (612 m n.p.m.) Umieszczono na nim krzyż będący repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku. Na krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: „Nieśmiertelnemu  Królowi Wieków, Jezusowi Chrystusowi, Głosi Cześć I Chwałę Puszcza Jodłowa”. Ze szczytu możemy podziwiać nieco ograniczony widok w kierunku północnym na Górę Miejską i Psarską. Łysicę tworzą kwarcyty i łupki kambryjskie. Od północy i południa otaczają ją gołoborza czyli odsłonięte miejsca, pokryte przez głazy, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowców kwarcytowych. Masyw jest niemal w całości porośnięty lasem. W dolnych partiach występuje las jodłowo-bukowy, a w górnych rosną jodły. Przez górę przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.



1.07.2016

Na początku roku informowaliśmy o obchodach 50-lecia koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bardzkiej, które już wkrótce odbędą się w Bardzie. Powstał w związku z tym wydarzeniem Znaczek Okolicznościowy, który dostępny jest w  bardzkim Sanktuarium. A tymczasem już jutro odbędą się wspomniane obchody połączone z uroczystością dziękczynienia za 1050 lat chrześcijaństwa naszego narodu jak również za tysiąc lat obecności figury Matki Bożej w Bardzie.

Uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 2 lipca mszą św. o godz. 20:00. Msza dziękczynna z  udziałem księży biskupów, duchowieństwa i zaproszonych gości odbędzie się w niedzielę 3 lipca o godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów do udziału w obchodach. Będzie to kolejny pretekst by wejść w posiadanie tutejszych ZT i osobiście zwiedzić Sanktuarium.



30.06.2016

337Ranek rozpoczęliśmy premierą Znaczka Okolicznościowego dlatego wieczorem, w dodatku w ostatni dzień miesiąca, musimy to zrównoważyć premierą Znaczka Turystycznego, a nawet dwóch. Otóż już od 4 lipca w sprzedaży znaczki pojawią się w Lwówku Śląskim, gdzie oprócz zabytkowego budynku ratusza wartym odwiedzenia miejscem jest "Kalwaria Lwówecka". O obu obiektach możecie sobie poczytać wchodząc w opisy znaczków. I pamiętajcie czekamy na Wasze relacje i zdjęcia obiektów wykonane podczas wypraw.

RATUSZ W LWÓWKU ŚLĄSKIM  No. 429

SZWAJCARIA LWÓWECKA - DOLINA BOBRU  No. 430



30.06.2016

W dniach 30 czerwca do 1 lipca 2016 roku odbędzie się międzynarodowe spotkanie techniczne „Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej Europy”, którego organizatorem są: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie. W ramach spotkania przewidziano również zwiedzanie zabytkowego Mostu Tczewskiego oraz innych interesujących obiektów historycznych i inżynieryjnych położonych na terenie Powiatu Tczewskiego.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie Znaczek Okolicznościowy poświęcony temu wydarzeniu. Znaczek ten pod wpływem usilnych próśb organizatora został wykonany jako dwustronny. Początkowo znaczki rozdawane będą jedynie uczestnikom konferencji jednak w późniejszym terminie  zdobyć je będzie można w wyznaczonym punkcie, o czym poinformujemy w stosownym czasie.



29.06.2016

337Wakacje już trwają, a jeśli ktoś jeszcze nie ma planu jak spędzić ten czas to proponujemy udać się do centrum kraju, gdzie właśnie pojawił się najnowszy znaczek. Tym razem zapraszamy do Wielunia by za sprawą znaczka turystycznego odwiedzić Ratusz Miejski i Bramę Krakowską. Zapraszamy do zapoznania się z historią obiektu i liczymy na Wasze relacje z terenu.

RATUSZ I BRAMA KRAKOWSKA W WIELUNIU  No. 169

Brama Krakowska to jedyna zachowana do dziś brama miejska w Wieluniu. Zbudowana została w XIV w. u wylotu traktu do Krakowa i w kierunku pobliskiej wsi Ruda, stąd druga nazwa - Brama Rudzka. Posadowiona  na planie kwadratu, nadbudowana została dwiema ośmiobocznymi kondygnacjami, przy czym ta wyższa jest węższa.   Na skutek walk w ramach potopu szwedzkiego i wojny północnej, brama stopniowo popadała w ruinę. Ratunkiem dla bramy była rozbiórka dawnego ratusza i jego dobudowanie do Bramy Krakowskiej wykorzystując ją jako wieżę ratuszową. Budowę ratusza według projektu Henryka Marconiego i Piotra Wetzlicha ukończono w 1842 roku. We wrześniu 1939 r. ratusz był jednym z celów ataku niemieckiego lotnictwa, szczęśliwie jednak zrzucona bomba przebiła tylko dach zaczepiając się o element więźby, nie czyniąc większych zniszczeń.  Podczas okupacji oprócz władz miasta miał tu swoją siedzibę posterunek hitlerowskiej żandarmerii, a w wyższych kondygnacjach wieży mieścił się areszt śledczy. Na wieży w 1940 r. umieszczono zegar ze zburzonego kościoła farnego.   



29.06.2016

PROPOZYCJA ZNACZKA DLA MIEJSC GOSZCZĄCYCH PIELGRZYMÓW ŚDM

Tegoroczny lipiec upłynie pod znakiem Światowych Dni Młodzieży. Bowiem od 25.07.2016 r. młodzież z całego świata spotykać się będzie w całej Polsce, aby uczestniczyć w wydarzeniach duchowych i kulturalnych. Głównym miastem obchodów będzie Kraków. Będą uczestniczyć w liturgiach, katechezach, a także koncertach i przedstawieniach. Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II w 1985 roku. Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 spotka się z młodzieżą Papież Franciszek, który jako główne motto wybrał słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

My również postanowiliśmy upamiętnić to jakże ważne wydarzenie. Pragniemy wydać z tej okazji Znaczek Okolicznościowy przedstawiający logo tegorocznych ŚDM. To czy zostanie wydany zależy od zainteresowania Znaczkowych Miejsc Turystycznych, a tym samym od wielkości nakładu.

Uroczystości ŚDM trwają ok. 2 tyg., są to licznie przybywający turyści z całego świata. Wielu z nich to obecni kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych, ale także nowi. Przewidywany jest milion uczestników. Na pewno kolekcjonerzy i turyści zapragną posiadać jakąś pamiątkę upamiętniającą to wydarzenie. Znaczek Okolicznościowy jest niejako zaproszeniem turysty do znaczkowego miejsca, które już posiada swój Znaczek Turystyczny.

Zachęcamy zatem miejsca goszczące pielgrzymów do włączenia się do grona miejsc posiadających w/w ZO. Minimalne zamówienie do ustalenia, cena taka jak w przypadku numerowanego Znaczka Turystycznego. Wszelkie informacje i zamówienia prosimy kierować na: info@znaczki-turystyczne.pl tel. +48 660 730 242



24.06.2016

ZMIANY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

Wczoraj w nocy zakończył się długi i żmudny proces przejścia na nową stronę internetową, która jest już zintegrowana z bazą danych innych zagranicznych stron znaczkowych. Był już czas… nasza stara strona niebawem skończy 4 lata, a w informatyce to już zaawansowana emerytura. O nowych możliwościach, jakie daje strona napiszemy na początku przyszłego tygodnia. Dzisiaj jedynie krótka informacja na temat logowania się użytkowników. Dla osób, które były już zalogowane na czeskiej stronie znaczkowej, nazwa użytkownika i hasło pozostają takie same i służą do zalogowania na polskiej stronie. Natomiast do osób, które logowały się tylko na naszej, polskiej stronie, zostanie dzisiaj wygenerowany i wysłany @ z hasłem tymczasowym, przy pomocy którego można się zalogować i zmienić sobie hasło na używane do tej pory. To jedyne utrudnienie, ale mamy nadzieję, że nikt z tym nie będzie mieć problemów. Szczegółowe instrukcje będą w wysłanym do Was @. W razie problemów czy zauważenia błędów na naszej nowej stronie prosimy pisać na adres: web@znaczki-turystyczne.pl Drugą sprawą jest konieczność ponownego zalogowania się na naszym forum dyskusyjnym, ale tutaj pozostają nazwy i hasła, które używaliście do tej pory. Radzimy, aby nazwy i hasła logowania do naszej strony i do forum były takie same. Pozostaje nam prosić Was o cierpliwość i szybkie przyzwyczajenie się do nowej strony. Proszę się nie niepokoić, licznik odwiedzin będzie upubliczniony w najbliższych dniach. Wszystkim osobom, które gorliwie i bezinteresownie pracowały przy powstaniu nowej strony, Hubertowi, Pawłowi, Tomkowi i Jarkowi, serdeczne podziękowania.

Zespół Znaczków Turystycznych



23.06.2016

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Znaczków Turystycznych przybywa, toteż naturalną koleją rzeczy jest by wcześniej czy później pojawiły się kolejne Znaczki Kolekcjonera. Postanowiliśmy iść za głosem większości znaczkomaniaków i kontynuować serię zwierząt zagrożonych wyginięciem. W tej formie jednak kontynuować serię będziemy dla kolejnych 23 gatunków kręgowców, a później nastąpi wcześniej zapowiadana zmiana tematyki ZK.

Póki co przedstawiamy najnowsze Znaczki Kolekcjonera. Niechaj będą one zachętą do wakacyjnych wycieczek, a tym samym do zdobywania kolejnych ZT, by kiedyś prezentowane powyżej znaczki otrzymać. 

ZK2016 3



20.06.2016

NAJŁADNIEJSZY ZT 2015 ROKU

ZR2015WynikNiniejszym chcielibyśmy ogłosić, że w wyniku zakończonego w piątek głosowania, w ramach plebiscytu na „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku”, został wyłoniony zwycięzca. Zanim jednak zdradzimy, do kogo powędruje ów tytuł, przypomnimy, że plebiscyt na „znaczek roku” prowadzimy od zaledwie dwóch lat. Naszym celem jest pokazanie piękna ukrytego w jednokolorowych grafikach znaczków i udowodnienie, że tego typu grafika wcale nie musi być szablonowa i nudna.

W bieżącym roku ruszyliśmy z plebiscytem nieco późno, co podyktowane było w głównej mierze wieloma innymi pilnymi sprawami, które musieliśmy ogarnąć. Niemniej jednak w wyniku pierwszej tury głosowania, w której brali udział wszyscy użytkownicy naszego serwisu www, udało się wyłonić 12 znaczków (spośród 90 biorących udział w głosowaniu). Wybrana dwunastka przeszła do pierwszej tury głosowania, którą w tym roku rozstrzygnęli kolekcjonerzy posiadający przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera. Głosowanie przeprowadzono drogą e-mailową oraz korespondencyjną, wskazując znaczek, który zdaniem posiadacza głosu jest tym zasługującym na wyróżnienie.


Więcej informacji

19.06.2016

V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - INFORMACJA WSTĘPNA

5SpotkanieCzas ucieka, za chwilę minie rok od naszego ostatniego ogólnopolskiego spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Nadszedł więc czas na zaproszenie Was na V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które odbędzie się w centralnej Polsce, w Sulejowie, w Ośrodku Wczasowym "Dresso" www.dresso.pl

Termin niezmiennie tak jak poprzednie spotkania, drugi weekend października, a więc 6-9.10.2016 r.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym jest możliwość przyjazdu już w czwartek. Główne "obrady" V spotkania odbędą się w sobotę, piątek będzie dniem wycieczkowym. Tradycyjnie na spotkanie zostaną zaproszeni kolekcjonerzy z Czech, tak więc spotkanie będzie miało charakter nieco...międzynarodowy.  

Szczegółowo o spotkaniu, programie, kosztach itd. napiszemy w kolejnym newsie. Zostaną rozesłane indywidualne zaproszenia @ . Zachęcamy do planowania urlopów w tych dniach i spędzenia czasu w gronie znaczkowej rodziny.  



18.06.2016

RELACJA ZE SPACERU HISTORYCZNEGO W MYSŁOWICACH

SpacerHistMyslowiceW ubiegłą sobotę, 11 czerwca Znaczki Turystyczne uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu. W odległych o 200 km od Złotego Stoku Mysłowicach odbył się w tym dniu spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy. Spacer poprowadzony został traktem turystycznym sprzed 100 lat. Impreza zorganizowana została dzięki Stowarzyszeniu Mysłowicki Detektyw Historyczny i dzięki niej mogliśmy zwiedzić główne atrakcje Mysłowic tj.: Kapliczkę św. Jana, kościół Mariacki i kościół ewangelicki, rynek, dawną stację emigracyjną z tzw. Przewiązką i wiele innych ciekawych zabytków.

Czytaj więcej: 11.06.2016 Spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy w Mysłowicach



17.06.2016

zmigrod2016 W chwili, w której publikujemy ten materiał, w Żmigrodzie, a dokładniej w Baszcie przy Zespole Pałacowo - Parkowym, rozpoczyna się konferencja promująca projekt "Znaczek Turystyczny w regionie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy". To właśnie w Żmigrodzie za chwilę zaprezentowane zostaną najnowsze znaczki,  a tymczasem my publikujemy na naszej stronie resztę informacji.

Warto wspomnieć, że premiera pierwszego znaczka tego projektu miała miejsce kilka tygodni temu w Miliczu. Dziś kolejnych 10 znaczków zostanie wprowadzonych do sprzedaży promując kolejne atrakcyjne miejsca turystyczne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie znaczków, a szczególnie  Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy i gorąco zachęcamy kolekcjonerów by przy najbliższej okazji odwiedzili ukazane na ZT miejsca. 

RATUSZ NA RYNKU W PRUSICACH No. 398

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA W ZŁOTOWIE No. 399

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W ŻMIGRODZIE No. 400

BASZTA W ŻMIGRODZIE No. 401

KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA W GÓRZE No. 402

KOŚCIÓŁ ŚW. MACIEJA W TRZEBICKU No. 403

ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W GOSZCZU  No. 404

ZAMEK W DOBROSZYCACH No. 405

PAŁAC W WISZNI MAŁEJ No. 406

BAZYLIKA ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W TRZEBNICY No. 408



11.06.2016

licznikZ samego rana na naszym profilu FB zapowiedzieliśmy nieco dłuższy materiał dotyczący kolejnego miliona wejść na naszą stronę internetową od 1 lipca 2012 roku. Przypomnimy tylko, że poprzedni milion strzelił nam 18 września 2015 roku, a pierwszy nasz milion na liczniku pojawił się 23 lipca 2014 r.

Analizując dalej te zależności można dojść do wniosku że pierwszy milion wejść nastąpił po 752 dniach od uruchomienia strony. Drugi milion wejść pojawił się na liczniku po 422 dniach od pierwszego, a obecny trzeci milion ma miejsce dokładnie 267 dni po ostatnim. Widać tendencję spadkową w ilości dni pomiędzy kolejnymi "milionami", a to oznacza tylko jedno – naszą stronę odwiedza coraz więcej osób. Zresztą spoglądając na prowadzone statystyki możemy zdradzić, że średnia miesięczna ilość wejść na stronę stale wzrasta i obecnie liczba ta wynosi lekko ponad 124 tys, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku było to ok. 84 tys.

Oczywiście cieszymy się ze stale rosnącej odwiedzalności strony, bo to oznacza, że Znaczki Turystyczne także są coraz bardziej popularne. Ale ta popularność, to głównie Wasza zasługa, bo to Wy klikacie w linki, wchodzicie na stronę w poszukiwaniu nowych informacji, dyskutujecie na forum itd. Dziękujemy więc Wam, wszystkim internautom, kolekcjonerom Znaczków Turystycznych, że jesteście z nami, że nas motywujecie, że wymagacie, ocieniacie, komentujecie noooo i wreszcie , że zbieracie znaczki, bo bez nich ta strona i to wszystko nie miałoby sensu.


Więcej informacji

7.06.2016

337Zdajemy sobie sprawę z tego, że powoli już szykujecie się do wakacji, dlatego też spieszymy z kolejną informacją, która zapewne Was zainteresuje. Otóż już od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest kolejny ZT w woj. lubuskim. Znaczka musicie poszukiwać w Krośnie Odrzańskim, bowiem most w tym mieście został przedstawiony na najnowszym znaczku. Zapraszamy do Krosna Odrzańskiego.

MOST NA ODRZE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM  No. 337

Most stalowy na Odrze w Krośnie Odrzańskim jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta Krosno Odrzańskie. Wybudowany został w 1905 roku przez firmę Beuchelt und Co. z Zielonej Góry. Ma 146 metrów długości, 12 metrów szerokości, jest mostem nitowanym, na dwóch przęsłach. Nowy most ulokowany został obok starego, nieistniejącego już drewnianego mostu typu holenderskiego . Podobno mieszkańcy nie lubili tej przeprawy. Mówi się, że niechęć była tak wielka, że jako pierwsza przejechała po moście fura z gnojem. W 1945 r. został on uszkodzony w trakcie działań wojennych. Dziś most uważany jest za perłę inżynierii. Łączy płaski południowy brzeg Odry (lewy) z północnym, pagórkowatym (prawym). W 2005 roku most obchodził setną rocznicę budowy.  



3.06.2016

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TYRYSTYCZNY 2015 ROKU - II TURA GŁOSOWANIA

PlebiscytZT2015 Na początku kwietnia ogłosiliśmy plebiscyt na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku". W wyniku głosowania internautów wyłoniliśmy 12  znaczków z najwyższą ilością głosów, które docelowo mają przejść do kolejnej tury głosowania.

Historia I tury głosowania >> (widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników)

Nr znaczka 128 119 298 1 100 117 294 370 293 187 577 376
Ilość głosów 4 3 6 7 10 19 62 13 3 8 9 5

Prawo do głosu w I turze mieli wszyscy internauci i nie zawsze w głosowaniu brali oni udział zgodnie z zasadami. Chcąc wybrać najładniejszy ZT postanowiliśmy w drugiej turze głosowania uwzględnić jedynie głosy kolekcjonerów posiadających min. 1 ZK i w związku z tym udzielamy głosu jedynie osobom z niniejszej listy . (Wykaz osób uprawnionych do głosowania)


Więcej informacji

2.06.2016

Po niedawnej wystawie Znaczków Turystycznych w Będzinie, przyszła pora na Mini Wystawę Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Od 30 maja do końca sezonu turystycznego wystawę można oglądać w Muzeum Minerałów mieszczącym się na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku.

ZSwystawa2016Wystawa to przede wszystkim próba pokazania tematu Znaczków Turystycznych turystom odwiedzającym kopalnię i muzeum. Na pięciu tablicach przedstawiono informacje ogólne na temat znaczków oraz ich przykłady zarówno z Polski jak i innych krajów, w których funkcjonują. Dodatkowo przedstawiono także tablicę z wszystkimi znaczkami jakie do tej pory pojawiły się w województwie dolnośląskim oraz znaczki poświęcone zamkom i pałacom w Polsce. A wszystko to zgrabnie wmontowano w sąsiadującą wystawę minerałów, przy oglądaniu której choć na moment można przejść do zupełnie innego świata – świata turystów – kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Zapraszamy.  



31.05.2016

727Maj był bardzo bogatym w nowe ZT miesiącem. Ale to nie koniec premier. Jeszcze majowo przedstawiamy Wam znaczek z Palenicy, a przedstawiający Szałas Groń. Tradycyjnie już zapraszamy do odwiedzin w tym miejscu i podesłania nam zdjęć ze zdobytym znaczkiem i obiektem, który na nim przedstawiono. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 3 czerwca.

SZAŁAS GROŃ - PALENICA - SZCZAWNICA  No. 727

Szałas Groń zlokalizowany jest nieopodal Szczawnicy, na szczycie Palenicy (722 m n.p.m.). Z jego bliskiego sąsiedztwa rozciąga się wspaniały widok na panoramę znajdujących się nieopodal Pienin. Turyści znajdą tu nie tylko bar serwujący specjały kuchni regionalnej, ale także zaplecze noclegowe. Szałas Groń to doskonała baza wypadowa dla górskich wędrówek, ale także dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i miejsce z wieloma innymi atrakcjami (zjeżdżalnia grawitacyjna, trasy narciarskie z wyciągami, wypożyczalnia leżaków, rowerów itp.)  

GPS: 49.417784, 20.476145, Miejsce sprzedaży: Szałas Groń, Palenica, Szczawnica



30.05.2016

584Kilka dni sobie odpoczęliście, w związku z tym od poniedziałku możemy Wam zaserwować kolejną znaczkową nowość. Tym razem zapraszamy do Woli Zręczyckiej do Dworu Feillów gdzie mieści sie muzeum, któremu poświęcony jest znaczek. A sam znaczek już jest dostępny w sprzedaży. I pamiętajcie, że przed wizytą w tym miejscu warto się wcześniej umówić telefonicznie.

MUZEUM DWÓR FEILLÓW - WOLA ZRĘCZYCKA  No. 584

Muzeum Dwór Feillów mieści się w zabytkowym drewnianym dworku odbudowanym po pożarze starego budynku w połowie lat 30-tych XX wieku. Obiekt zaprojektowany przez inż. Władysława Jenknera, pradziadka obecnego właściciela, był do 1945 roku własnością rodziny Feill. W połowie XIX wieku, sprzedawszy uprzednio browar pod Wiedniem, trzech braci zakupiło klucz majątków, pośród których znajdowała się posiadłość ziemska na Woli Zręczyckiej. W roku 1945 właściciele zostali wywłaszczeni, a majątek przejął Skarb Państwa. W maju 2013 roku, dzięki wieloletnim staraniom spadkobierców rodziny Feill dwór powrócił w ręce rodziny. Wystawa stała w muzeum stanowi pewnego rodzaju kapsułę czasu, która przenosi nas do momentów, w których muzea nie istniały. Nawiązuje ona do tradycji, kiedy pomiędzy wiekiem XVI a XVIII właściciele ziemscy w swoich rezydencjach tworzyli gabinety osobliwości. Gromadzili w nich to, co uznali za godne wyróżnienia i pokazania swoim gościom. Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne. Znaczek turystyczny można nabyć po dokonaniu darowizny w postaci cegiełki o wartości 7 zł, która jest w całości przeznaczona na cele statutowe Muzeum. 

GPS: 49.893919, 20.245576, Miejsce sprzedaży: Muzeum Dwór Feillów - Wola Zręczycka, Zręczyce 51, Gdów



24.05.2016

407Tuż przed kolejnym weekendem mamy dla Was ciekawostkę w postaci najnowszego ZT. Jest to jednak znaczek będący jedynie wierzchołkiem góry lodowej, ale o tym mamy nadzieję dowiecie się za kilka dni. Póki co spieszymy z informacją, że ów znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy serdecznie.

KARP - KRÓL STAWÓW MILICKICH  No. 407

Stawy Milickie wpisane są na listę Living Lakes – międzynarodową sieć jezior i innych zbiorników wodnych, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. Obecnie na liście Living Lakes znajdują się 24 jeziora, m.in. Bajkał, Morze Martwe, Pantanal i Balaton. Tradycje hodowli karpia milickiego są bardzo długie, sięgają bowiem czasów średniowiecza. Hodowla karpia trwa nieprzerwanie od 700 lat, nie zakłóciła jej żadna wojna, żaden kryzys gospodarczy ani zmiana przynależności administracyjnej tych ziem. Karpie milickie spożywane były na stołach niemieckich władców i stanowią do dziś tradycyjną polską potrawę wigilijną. Stawy Milickie - królestwo karpia to największy w Europie ośrodek hodowli karpia, również największy w Polsce rezerwat przyrodniczy i jeden z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Od 1996 roku część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, została objęta ochroną w ramach konwencji ramsarskiej. 

GPS: 51.545807, 17.358307, Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej w Miliczu, ul. Rynek 35, Milicz



22.05.2016

Orla Wczoraj zapowiadaliśmy przerwę od znaczkowych premier i można powiedzieć, że prawie nam się to udało, bo w końcu 24 godziny wytrwaliśmy bez publikacji. No ale zbliża się długi wekend więc spieszymy z kolejną premierą, która na pewno pozwoli wielu z Was jakoś zaplanować zwiedzanie w tym czasie. I w ten oto sposób zapraszamy do Orli, gdzie oprócz cerkwi prawosławnej swój znaczek ma także synagoga. Znaczki rzecz jasna są już dostępne w sprzedaży, ale przed wyprawą warto zwrócić szczególną uwagę na dni, w których punkt sprzedaży jest czynny. Zapraszamy zatem do Orli.

CERKIEW PRAWOSŁAWNA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ORLI No. 491

GPS: 52.702661, 23.333469, Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Spółdzielcza 1, czynny wtorek - sobota 13.00-21.00 (VI - VIII), 12.00 - 20.00 (IX-V), w innych godzinach znaczek dostępny po uzgodnieniu telefonicznym (nr telefonu w widocznym miejscu na budynku GOK)

SYNAGOGA W ORLI No. 492

GPS: 52.706381, 23.332989, Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Spółdzielcza 1, czynny wtorek - sobota 13.00-21.00 (VI - VIII), 12.00 - 20.00 (IX-V), w innych godzinach znaczek dostępny po uzgodnieniu telefonicznym (nr telefonu w widocznym miejscu na budynku GOK)



21.05.2016

582To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu. Jutro niedziela, a więc czas, który macie spędzić z rodziną lub w terenie, a nie w oczekiwaniu na kolejną premierę :-) Ale zanim nadejdzie niedziela informujemy Was o kolejnym miejscu, które dołączyło do znaczkowej idei. Tym razem jest nim Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy serdecznie.

OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU - KRAKÓW  No. 582

Opactwo Benedyktynów Tyńcu jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce o prawie tysiącletniej historii. Przez wieki, przeszedł on przez okresy rozkwitu i upadku, po kasatę w roku 1816 i refundację w 1939 roku. Dziś, podniesiony z ruin, jest otwarty dla gości pragnących doświadczyć żywej benedyktyńskiej tradycji i duchowości. Tyniec, to nie tylko historia, ale największa w Polsce wspólnota benedyktynów, której rytm dnia wyznaczają godziny modlitw i pracy. Uczestnicząc w Nieszporach i Komplecie można wysłuchać chorału gregoriańskiego rozbrzmiewającego w Tyńcu codziennie, niezmiennie od wielu lat. Przy opactwie działa Muzeum, Wydawnictwo Tyniec i Dom Gości dostępny na pobyty indywidualne i grupowe. Na miejscu do dyspozycji turystów jest kawiarnia, restauracja, sklep z Produktami Benedyktyńskimi, księgarnia oraz sklep z pamiątkami. O pełnych godzinach można zwiedzać klasztor z przewodnikiem, dla grup dzieci i młodzieży organizowane są warsztaty edukacyjne. 

GPS: 50.018963, 19.802546, Miejsce sprzedaży: Sklep „Stara Furta” w pierwszej bramie klasztoru (czynny w sezonie od wtorku do piątku 11.00-17.00, weekendy 10.00-18.00, poza sezonem – tylko weekendy)



20.05.2016

336W południowym komunikacie zapowiadaliśmy wieczorne  spotkanie na łamach naszej strony i danego teraz słowa dotrzymujemy. Przedstawiamy kolejny w tym tygodniu Znaczek Turystyczny i informujemy, że pojawi się on w Zaborze już jutro (21 maja)  podczas akcji "Polska Biega", a w sprzedaży od 25.05.2016. Przypomnimy tylko, że jest to drugi znaczek w Zaborze i jeden z kilku, w rejonie Zielonej Góry, kto więc nie ma tych znaczków w kolekcji tego serdecznie już jutro zapraszamy do Zaboru.

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W ZABORZE  No. 336

Zabór wzmiankowano po raz pierwszy na początku XIV wieku. Imponujący pałac w Zaborze jest jedyną w regionie budowlą przypominającą wczesnobarokowe pałace francuskie. Historia pałacu sięga roku 1677. Powstał on z polecenia Johanna Heinricha von Duennewalda. Budowla skonstruowana została na kształt podkowy z trzema kondygnacjami. Wnętrze pałacu urządzone zostało również według stylu barokowego. Po wojnie rezydencja została przekształcona na Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci, później na Sanatorium Dziecięce, zaś od 1998 roku znajduje się w niej szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, stąd też nie ma wstępu do wnętrza pałacu. Budynek otoczony jest fosą głęboką na 3 metry i szeroką na 15 metrów. Wokół dziedzińca stoją piękne barokowe budynki. Do zabudowań należy również park liczący 20 hektarów o symetrycznym układzie alei, których główną osią jest jezioro Liwno. 

GPS: 51.948417, 15.717172, Miejsce sprzedaży: Sklep MAGDALENKA (Dobry Sklep), ul. Lipowa 2a, Zabór (godz. otwarcia: pn-sob 6-22, ndz. 8-21)



20.05.2016

ZAPROŚ ZNAJOMYCH DO POLUBIENIA NASZEGO PROFILU FB

FBZTPo ostatnim materiale nt. publikowania wpisów w księgach znaczków dostaliśmy wiele e-maili z prośbami o kontynuowanie cyklu samouczków. W związku z powyższym tym razem postanowiliśmy napisać mały poradnik dotyczący obsługi facebooka. A że facebookiem świat swoi i wszystko się wkoło niego kręci uznaliśmy, że temat który poruszymy dotyczyć będzie zaproszeń znajomych do polubienia znaczkowego profilu.


Więcej informacji

19.05.2016

Przemysl Zapewne myślicie sobie, że po wczorajszej "okrągłej premierze" spoczęliśmy na laurach i świętowaliśmy. Nic bardziej mylnego. Nie ma na to czasu, bo kolejne znaczki czekają by zrobić im premierę byście już w najbliższy dłuższy weekend mogli ruszyć w interesujące Was miejsca przy okazji zdobywając ZT.

Dzisiaj przedstawiamy trzy znaczki z Przemyśla przedstawiające obiekty Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Znaczki już są dostępne w sprzedaży w wyznaczonych punktach, także gorąco zachęcamy do wpisania sobie tego miasta jako najbliższy cel podróży.

MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU No. 470

GPS: 49.783054, 22.771785, Miejsce sprzedaży: MNZP w Przemyślu (Gmach Główny), pl.Berka Joselewicza 1, Przemyśl

MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA No. 471

GPS: 49.782294, 22.770293, Miejsce sprzedaży: MNZP, Oddział Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, Przemyśl

MUZEUM DZWONÓW I FAJEK W PRZEMYŚLU No. 472

GPS: 49.781824, 22.773633, Miejsce sprzedaży: MNZP, Oddział Wieża Zegarowa, ul. Władycze 3, Przemyśl



18.05.2016

411AMyśleliśmy jak tutaj napisać wstęp do tej premiery i nagle przyszła nam pewna myśl, bo przecież nie jest to jakiś tam zwykły znaczek No. 411 czy 455 krążek w kolejce, tylko właśnie ten jeden - jedyny 300 znaczek wprowadzony przez obecny zespół Znaczków Turystycznych. Tak, to właśnie dzisiaj nastąpił ten moment, w którym po nieco ponad 4 latach działalności doszliśmy do tej magicznej liczby. I nie myślcie sobie, że na tym skończymy - o nie! Nie powiemy jednak jakie sobie stawiamy cele, ale podziękujemy wszystkim Wam, zwykle siedzącym po drugiej stronie monitora, włóczącym się po kraju w poszukiwaniu ZT, bo to przecież Wasza zasługa, Wasze rozmowy, Wasze telefony i czasem szalone pomysły. Za to wszystko dziękujemy i zapraszamy do zapoznania się z najnowszym znaczkiem.

TURYSTYCZNA KOPALNIA WĘGLA W NOWEJ RUDZIE  No. 411

Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie to miejsce, na które składają się dwa obiekty. Jednym z nich jest muzeum gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, (modele maszyn i sprzęt zabezpieczający, ładunki strzałowe, aparaty ucieczkowe, także unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe). W podziemnej części kopalni zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda można zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Dziś mogą z niej skorzystać zwiedzający kopalnię turyści. Szczególną atrakcją są skamieniałe pnie drzew sprzed ponad 250 mln lat. Można je zobaczyć zarówno przed wejściem do sztolni, ale także w naturalnej pozycji w dwóch miejscach na ścianach podziemnych chodników. Dziś podziwiać można tu m.in. skamieniałą araukarię stanowiącą ewenement na skalę światową. Atrakcją jest także duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni i straszący przybyłych turystów. 

GPS: 50.590697, 16.514569 Miejsce sprzedaży: Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie, ul. Obozowa 4, Nowa Ruda



17.05.2016

583Kolejny dzień i kolejny nowy znaczek, który tym razem pojawi się na terenie województwa małopolskiego, a w sprzedaży będzie od 20 maja. Znaczek zaprowadzi nas do bardzo ciekawego miejsca, o którym poczytać możecie poniżej. My zaś liczymy na fotki z Waszych wypraw, na których być może uda się uchwycić co ciekawsze formy skalne. Zapraszamy wobec tego do Ciężkowic.

REZERWAT PRZYRODY "SKAMIENIAŁE MIASTO" W CIĘŻKOWICACH  No. 583

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody stanowiący zespół fantazyjnie uformowanych skał. Ostańce, zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego pod wpływem wietrzenia i erozji przybrały fantastyczne kształty, które swoim wyglądem przypominają postacie ludzkie czy zwierzęce. Nazwa rezerwatu wiąże się z legendą o powstaniu skamieniałego grodu. „Skamieniałe Miasto” jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znaną i popularną. Wejście do rezerwatu, a tym samym początek szlaku, usytuowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Krynicy. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego, na którym rozmieszczone zostały tablice informujące o poszczególnych skałach i ciekawostkach przyrodniczych występujących w tym miejscu. Czas przejścia: od 60 do 90 minut. 

GPS: 49.776814, 20.963962 Miejsce sprzedaży: Budka informacji turystycznej przy bramie wejściowej do rezerwatu, ul. Krynicka, Ciężkowice



<< 1 5 10 15 18 19 20 21 22 25 30 >>