Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1280
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1280!
<< 1 4 5 6 7 8 10 15 20 25 30 >>

27.08.2021

Przyszedł czas na kolejną znaczkową premierę i tym razem ponownie przeniesiemy sie do Komornik - miejscowości, która już chyba dobrze znacie, ale czy rzeczywiście? Otóż całkiem niedawno temu w Komornikach oddano do użytku nowoczesny budynek Centrum Tradycji i Kultury i dziś to on jest bohaterem znaczkowej premiery.

Budowla w krótkim czasie została nagrodzona w dwóch konkursach architektonicznych, ale to co dla nas turystów jest najważniejsze, to fakt, że właśnie w tym budynku mieści się Biblioteka Publiczna, w której zdobyć można miejscowe znaczki turystyczne.

A teraz prosimy wszystkich o wzmożoną uwagę, bowiem prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi dopiero 20 września. Miejcie to na uwadze planując swoje turystyczne wypady, bowiem wcześniej nigdzie tego znaczka nie zdobędziecie. Ale już teraz możecie zaplanować wizytę w Komornikach i ruszyć w teren choćby 20 września.

CENTRUM TRADYCJI I KULTURY GMINY KOMORNIKI No. 1095

Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach jest obiektem użyteczności publicznej, w którym prowadzona jest działalność oferująca bogaty wachlarz usług z dziedziny kultury, sztuki, rozrywki i turystyki. W obiekcie zlokalizowano m.in. bibliotekę, salę widowiskową z 283 miejscami,  pracownie oraz czytelnię. Budynek CTiK został oddany do użytku w 2020 r. Jego nowoczesna bryła oraz zastosowanie drewna i szkła doskonale korespondują z historycznym otoczeniem.  Niebanalna sylwetka budynku Centrum stanowi bez wątpienia jego element wyróżniający, nic więc dziwnego, że budowla została już dwukrotnie nagrodzona w prestiżowych konkursach architektonicznych. Jeszcze w 2020 r. CTiK w Komornikach uzyskało tytuł „Budowa XXI w.” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Na początku 2021 r. obiekt nagrodzono również w ramach konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego.



21.08.2021

Dziś 21. dzień miesiąca, a więc dzień "Przeglądu Znaczkowego", w którym jak zwykle zdradzimy Wam nieco znaczkowych tajemnic, ale nie tylko.

Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu Znaczkowego", który znajduje się w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



20.08.2021

Zbliża się przedostatni weekend tych wakacji, w związku z czym dzisiaj o nieco innej niż zwykle porze spieszymy z informacjami o kolejnych znaczkach turystycznych, które właśnie pojawiły się w obiegu. Tym razem zapraszamy Was na Podlasie do Krainy Otwartych Okiennic, gdzie oprócz niesamowitej architektury podziwiać możecie liczne osobliwości przyrodnicze. 

I znaczki pozwolą poznać właśnie takie miejsca, ale pamiętajcie, że warto mieć oczy szeroko otwarte i wypatrywać ciekawostek, których jest tu całe mnóstwo. A gdy już zwiedzicie Puchły, Soce i Trześciankę, zejdźcie ze szlaku i zobaczcie co w trawie piszczy. Może traficie na Dubelta, który pokazany został na trzecim ze znaczków, a może uda się wypatrzyć kilka innych równie ciekawych stworzeń.

Najnowsze znaczki to:

KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC - PUCHŁY - SOCE - TRZEŚCIANKA  No. 1097

CERKIEW OPIEKI MATKI BOŻEJ W PUCHŁACH  No. 1098

DOLINA GÓRNEJ NARWI - OSTOJA PTAKÓW PTOP  No. 1099

 

Prezentowane dzisiaj znaczki już możecie zdobywać w miejscu jakie podaliśmy na podstronie poświęconej powyższym znaczkom. Nie zapomnijcie po wizycie zostawić komentarza na naszej stronie, a równie mocno ucieszymy się ze zdjęć i relacji, które będziemy mogli zamieścić w naszych mediach społecznościowych. Planujcie więc wypady nad Narew i odkrywajcie piękno naszego kraju.



19.08.2021

Wczoraj były misie i lalki, a dzisiaj kolej na pszczółki i to, co misie lubią najbardziej, czyli miodek. W miodek oczywiście zaopatrzycie się przy okazji zwiedzania Pszczelarni Słodnik w Zaborze, która realizuje projekt apiturystyki i edukacji pszczelarskiej, a od dzisiaj dołącza do grona znaczkowych miejsc turystycznych.

Jesteśmy przekonani, że jest to świetna okazja, aby poznać lepiej pszczoły, ich pracę, społeczność i niezwykle ważne produkty jak miód, wosk, propolis i pyłek.

Przybywajcie więc do Zaboru, znaczki już tu na Was czekają. Nie zapomnijcie zrelacjonować swojej wycieczki i koniecznie dodajcie komentarz na poniższej podstronie. Zerknijcie także na opis miejsca oraz na stronę internetową. Pomoże to lepiej zaplanować wizytę i przy okazji zasięgnąć troszkę wiedzy o odwiedzanym obiekcie. Życzymy przyjemnego zwiedzania.

PSZCZELARNIA SŁODNIK W ZABORZE No. 1094

Na szklaku wina i miodu w województwie lubuskim w gminie Zabór znajduje się pasieka o nazwie Pszczelarnia Słodnik. Jest to rodzinna pasieka wędrowna, której tradycja sięga lat 20. XX wieku. Obecnie pasieka składa się z 70-ęciu rodzin pszczelich, które zamieszkują 10-ramkowe i 12-ramkowe ule wielkopolskie. Większość z nich wykonana jest z drewna, lecz w pasiece można też znaleźć modele styropianowe. Teren pasieki został przystosowany do potrzeb osób zwiedzających i szeroko pojętej apiturystyki. Gości wita u bramy rzeźba św. Ambrożego patrona pszczelarzy. W Pszczelarni można zobacz ścieżkę edukacyjną o owadach zapylających, wystawę uli, ogród z roślinami miododajnymi oraz specjalne domki do inhalacji powietrzem z ula. Pszczelarnia Słodnik organizuje prelekcje o pszczołach i degustacje produktów pszczelich dla dzieci i dorosłych. Pasieka posiada również infrastrukturę turystyczną w postaci wiat rekreacyjnych umiejscowionych w pobliżu tężni solankowej.



18.08.2021

Po dwutygodniowej przerwie, tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do zwiedzania Ustronia, a dokładniej do Dworca Dobrych Myśli, w którym znajdziecie wyjątkową ekspozycję misiów i lalek.

Z pewnością dla wielu z Was będzie to powrót do przeszłości, do lat dziecięcych. Może ktoś w obszrnych zbiorach odnajdzie swoją maskotkę, a może znajdziecie wiele innych, które rozpoznajecie np. z telewizji. Misiów w tym miejscu jest wiele i na pewno każdy znajdzie eksponat, który go zainteresuje. Ale misie to nie wszystko, bowiem w Dworcu Dobrych Myśli znajdują się też lalki. Zresztą przeczytajcie poniższy opis tego znaczkowego miejsca, a wszystko stanie się jasne.

Nam nie pozostaje nic innego jak zachęcić Was do odwiedzania tego miejsca. Na pewno zobaczycie tu wiele ciekawych eksponatów, ale też odpoczniecie przy kawie z kawiarenki, w której już czeka na Was najnowszy znaczek turystyczny. Zapraszamy zatem do zwiedzania Dworca Dobrych Myśli.

DWORZEC DOBRYCH MYŚLI W USTRONIU No. 1093

Dworzec Dobrych Myśli to wystawa misi i lalek, znajdująca się w budynku ustrońskiego dworca kolejowego. W miejscu tym znajdują się trzy niezwykle ciekawe kolekcje wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Znajduje się tu największa w Europie, bo licząca przeszło 11 tys. egzemplarzy kolekcja misiów Bruna Zielonki, ale także kolekcja Lalki Świata – własność Ewy i Jagody Liszka. Całość uzupełnia ponad 600 lalek typu Barbie Anity Michałowskiej, w artystycznych strojach szytych na miarę. Jednak podstawą  wystawy jest kolekcja misiów, wśród których znajduje się zarówno eksponat najmniejszy, bo wielkości 2 mm, jak i największy – 10. metrowej wysokości. Kolekcja składa się z misiów różnych rodzajów z całego świata. Są tu maskotki znane młodszemu pokoleniu, ale i misie starsze pamiętane przez nasze babcie. Na wystawie znajdziemy gwiazdy bajkowego ekranu jak Uszatka, Colargola, Paddingtona czy Gumisie. Nie zabrakło eksponatów zdjęciowych, rysunków, znaczków pocztowych, pocztówek i przypinek oraz wielu innych związanych z misiami i niedźwiedziami. Na Dworcu Dobrych Myśli znajduje się kawiarenka oraz taras, na którym również spotkamy ciekawe misie.



2.08.2021

Sierpień rozpoczynamy premierą kolejnego znaczka z województwa lubuskiego. Dziś wracamy do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie obok już istniejących znaczków pojawił się ten przedstawiający Stadion Żużlowy im. Edwarda Jancarza. Stadion użytkowany przez Klub Sportowy Stal Gorzów wbrew pozorom jest niezwykle interesującym miejscem o czym z pewnością dowiecie się odsłuchując nagrania jakie do tego znaczka przygotowujemy. Niemniej jednak już teraz zapraszamy Was do poznania historii tego obiektu, jak również wspomnianego klubu sportowego i patrona stadionu.

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży w klubowym sklepiku znajdującym się przy stadionie. Jeśli poprosicie pracującą tam panią o możliwość zwiedzenia stadionu to z pewnością wskaże Wam odpowiednie przejście byście mogli dostać się do serca stadionu, mijając m.in. park maszyn. 

Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania zaprezentowanego na krążku obiektu, być może traficie tam również podczas meczu. Zróbcie fotki, prześlijcie nam relację z wycieczki i cieszcie się kolejnym znaczkiem.

STADION ŻUŻLOWY W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1092

Stadion w Gorzowie Wielkopolskim powstał na terenie byłego wysypiska śmieci. Prace przy budowie prowadzone były w ramach czynu społecznego, a otwarcie stadionu nastąpiło w lipcu 1951 roku.  Pierwszymi zawodami przeprowadzonymi na obiekcie był turniej o „Stalowy But”. Początkowo tor miał długość 395 m. W latach 1957-1964 wybudowano m.in. garaż klubowy z wieloma urządzeniami, bandę w stylu angielskim i ogrodzenie oraz skrócono tor do 352 m. Kolejne prace modernizacyjne prowadzono cyklicznie od 1981 do 2011 roku. Ostatecznie pojemność stadionu wyniosła ok. 15 tys. miejsc. Od roku 1997 gorzowski stadion nosi imię Edwarda Jancarza, ikony gorzowskiego żużla, który w rozgrywkach rangi mistrzostw świata zdobywał medale we wszystkich kategoriach. Mnogość zdobytych medali i tytułów jest tak duża, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Przez całą karierę związany był z macierzystym klubem - Stal Gorzów, który jest jednym z najbardziej utytułowanych żużlowych klubów w Polsce.



23.07.2021

To już ostatnia premiera w tym tygodniu i znaczek, który wbrew pozorom pomoże Wam poznać kolejne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Dzisiaj zapraszamy do Dobromierza, gdzie kilkaset metrów od wieży widokowej znajduje się Krzyż Milenijny. Miejsce, w którym znajduje się ten monument, to świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać widoki na bliższą i dalszą okolicę.

Prezentowany dziś znaczek jest już dostępny w sprzedaży i jak zwykle zachęcamy do odwiedzania zaprezentowanego na krążku obiektu. Zróbcie fotki, prześlijcie nam relację z wycieczki i nie zapomnijcie pozdrowić pana Edwarda, który już czeka na kolejnych znaczkowych turystów.

KRZYŻ MILENIJNY W DOBROMIERZU No. 1091

Ponad zbiornikiem wodnym Dobromierz wznosi się wzgórze o nazwie Wieżyca. Na jej południowym stoku w 2000 roku stanął granitowy krzyż, który powstał by uczcić 2000 rocznicę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Uroczystego poświęcenia Krzyża Milenijnego 12 października 2000 dokonał Biskup legnicki dr Tadeusz Rybak, w asyście mieszkańców miejscowej parafii i okolicznych miejscowości. Inicjatorem budowy tego krzyża był proboszcz dobromierskiej parafii ks Jan Gargasewicz. Kilkunastometrowej wysokości krzyż jest charakterystycznym punktem w okolicy widocznym z wielu okolicznych miejscowości. Spod krzyża rozciągają się natomiast przepiękne widoki na dobromierski zalew oraz widoczne w oddali Góry Sowie i Masyw Ślęży, a także zabudowania Strzegomia czy Świebodzic.



22.07.2021

Ostatnia znaczkowa premiera na dzisiaj i ostatni skok po mapie Polski. Tym razem przenosimy się do miejscowości Kamionka, do Folwarku Cyziówka, gdzie na turystów czeka niezwykle ciekawa wystawa starych motocykli.

Wiele powie Wam poniższy opis, ale na pewno jeszcze więcej osobista wizyta w tym miejscu, dlatego gorąco zachęcamy do wpisania Folwarku Cyziówka do swoich podróżniczych celów. Oczywiście znaczek już czeka.

WYSTAWA STARYCH MOTOCYKLI W KAMIONCE No. 1090

Wystawa Starych Motocykli w Folwarku Cyziówka w miejscowości Kamionka koło Sędziszowa Małopolskiego to miejsce unikatowe. To tutaj czeka niezwykły wehikuł czasu  - świat starych, zabytkowych motocykli, lśniący chromem i pachnący przygodą. W świat dawnych podróży wprowadza największy zbiór przedwojennych jednośladów takich marek jak BMW i Zundapp, a także niezwykła kolekcja polskich przedwojennych, a dziś już kultowych motocykli jak Moj, Tornedo, Sokół, Niemen i wiele innych. Dla wszystkich pragnących powrócić wspomnieniem do lat 50. i 60. czekają jednoślady z czasów PRL, a także konstrukcje z czasów początków motoryzacji, takie jak Douglas z 1914 roku czy Indian z 1919 r. Ekspozycję tworzy ponad 85 maszyn z różnych epok i krajów. To u tutaj zetkniemy się z motocyklami, które mają swoją historię oraz duszę. Wystawa pokazuje żywe legendy i zaskakujące rozwiązania inżynierskie, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Prezentowane eksponaty odnowione są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywróceniem sprawności. Nie przegapcie jednego z największych zbiorów zabytkowych motocykli w Polsce. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia. W ofercie oprócz tradycyjnego zwiedzania przewidziano dodatkowe atrakcje jakie oferuje Folwark Cyziówka.



22.07.2021

Kolejny znaczek i jeszcze jeden duży skok na mapie Polski. Tym razem północ kraju i zaproszenie do Kołobrzegu. A na miejscu na zwiedzanie czekać na Was będzie przepiękny obiekt, czyli Reduta Morast.

Oczywiście jak zwykle opis macie poniżej, a więcej informacji o tym znaczkowym obiekcie znajdziecie w przygotowywanym audioprzewodniku. Zachęcamy jednak do tego, aby samemu zasięgnąć informacji o tej budowli, a na pewno dowiecie się wielu ciekawych faktów. Znaczek już czeka na pierwszych zdobywców, także, jeśli wypoczywacie w okolicach Kołobrzegu, macie nowy cel do osiągnięcia.

REDUTA MORAST KOŁOBRZEG  No. 1089

Reduta Morast wraz z Fortem Ujście stanowiły obiekty fortyfikacyjne służące obronie portu oraz ujścia Parsęty. Najsłabszym punktem obrony miasta był port i to m.in. na tej części miasta, skupili się projektanci nowych umocnień, podczas modernizacji twierdzy w latach 1770-1774. Przy ujściu Parsęty do morza powstał Fort Ujście i Szaniec Maikuhle. Razem z nimi miała współpracować nowa fortyfikacja, którą wykonano w widłach Parsęty i Kanału Drzewnego. Jest nią Reduta Bagienna, wzniesiona pod wpływem francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. Nazywa się ją także Redutą Morast, z j. niemieckiego od moczarów, na których ją wykonano. Zaprojektowana została przez francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze. Konstrukcję wzniesiono na palach, po czym zasypano ziemią. Od strony miasta wzniesiono dwa obiekty murowane, kryte ziemią. Była tam m.in. prochownia. Do obiektu prowadziła droga z mostem zwodzonym. Fortyfikację dostosowano do prowadzenia ognia z armat oraz broni strzeleckiej. W Reducie Morast funkcjonuje Klub Żeglarski. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem żeglarzy odwiedzających Marinę Solną Kołobrzeg, jak również turystów i mieszkańców Kołobrzegu.



21.07.2021

Pora na kolejny numer "Przeglądu Znaczkowego", w którym szczególnie polecamy Wam jeden bardzo ważny tekst o znaczkach i ich cenach. Ale znajdzie tam też inne treści, w tym tradycyjnie zagadki i sekrety :-) 

To wszystko tytułem wstępu. Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu Znaczkowego". Jego najnowszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



21.07.2021

Nie ustajemy z premierami, albowiem na swój dzień czekają kolejne znaczki, które już wkrótce znajdą się w Waszych kolekcjach. Jednak zanim tak się stanie, musicie dotrzeć w konkretne miejsca i dziś za sprawą najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Jest to muzeum, o którym nie raz nam wspominaliście, dlatego tym bardziej cieszy nas, że powstał ten znaczek. Tym samym dołożyliście swoją cegiełkę do powstania kolejnego krążka, a to z kolei pozwoli innym turystom poznać to interesujące miejsce. A jeśli już dziś chcecie poznać przedstawione na znaczku muzeum, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Jest to co prawda pewien skrót, ale z pewnością niejedną osobę zachęci do wycieczki do Jędrzejowa. Znaczki oczywiście już na Was czekają.

MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE  No. 1088

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. w wyniku przekazania Państwu przez rodzinę Przypkowskich zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń. Jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegarów słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne. Oprócz nich prezentowane są instrumenty gnomoniczne, klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne. Feliks Przypkowski, lekarz z wykształcenia, z zamiłowania astronom, kolekcjonował zegary słoneczne i sam je konstruował. W rozwijaniu tej nietypowej pasji pomagał mu syn Tadeusz, pierwszy dyrektor muzeum. Zwiedzający mogą dziś obejrzeć dawne mieszkanie rodziny z początku XX w. - gabinet lekarski Feliksa, salon, bibliotekę, jadalnię, sypialnię i kuchnię. W drugiej kamienicy wnętrza są stylizowane na pałacowe apartamenty. Tutaj eksponowane są zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne z XVI-XIX w., a także zespół rokokowych kurdybanów z połowy XVIII w. Zbiory uzupełnia biblioteka starodruków oraz kolekcja grafiki i ekslibrisu, licząca obecnie około 25 tys. znaków książkowych i grafik od XVI do XX w.



20.07.2021

Ciekawych turystycznie miejsc w naszym kraju jest całe mnóstwo, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że tuż za miedzą czekają na nas prawdziwe turystyczne perełki.

Dzisiaj za sprawą dwóch nowych znaczków chcemy Was zaprosić do zwiedzania Reska. Możecie to zrobić na kilka sposobów, a jednym z nich jest spływ kajakowy rzeką Regą, który z pewnością dostarczy wielu wrażeń. A po spływie trzeba jeszcze odwiedzić pozostałości Zamku Borków, ale jesteśmy przekonani, że godnych uwagi miejsc w Resku znajdziecie więcej. Wystarczy się rozejrzeć, by odkryć kolejne turystyczne perełki.

Tymczasem odsyłamy do encyklopedycznych opisów przedstawionych dzisiaj atrakcji.

SZLAK KAJAKOWY RZEKI REGI - RESKO No. 1086

ZAMEK BORKÓW W RESKU No. 1087

Więcej informacji na temat miejsc przedstawionych na znaczkach, jak również związanych z nimi legend, znajdziecie w audioprzewodniku do tych znaczków. Tymczasem zapraszamy do zaplanowania sobie terminu wizyty w Resku, a kto stawia na spontan, niechaj już teraz pakuje plecak i rusza do celu bowiem znaczki czekają. Pamiętajcie, aby dobrze udokumentować swoją wycieczkę, ponieważ już nie możemy się doczekać pierwszych relacji z Reska, które chętnie opublikujemy w naszych mediach społecznościowych. 



19.07.2021

O znaczku z Hajnówki, który został zaplanowany do wydania, informowaliśmy w jednym z „Przeglądów Znaczkowych”. Nadeszły wakacje i w związku z tym dostajemy coraz to więcej pytań na jego temat. Jednak już nie musicie pytać, albowiem znaczek właśnie pojawia się w obiegu i już od dzisiaj będziecie mogli zdobyć go, zwiedzając Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

To kolejne miejsce tworzone przez ludzi z pasją, dlatego jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, odwiedzając to muzeum. A że mamy sygnały, iż już w okolicach przebywają turyści, to liczymy na pierwsze relacje z Hajnówki. Zwiedzajcie i koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami.

MUZEUM I OŚRODEK KULTURY BIAŁORUSKIEJ W HAJNÓWCE  No. 1083

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce to organizacja pozarządowa, zajmująca się zachowywaniem dziedzictwa kulturowego białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce, oraz kreowaniem współczesnej kultury i sztuki Białorusinów. Muzeum to obiekt zbudowany staraniem białoruskiej społeczności Podlasia i całej Polski, państwa Białoruś jak również dzięki pomocy diaspor białoruskich z całego świata od Włoch i Anglii po Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię czy Izrael. Dziś służy nie tylko Białorusinom, pokazuje skrawek białoruskiego świata. Muzeum to 3 stałe, etnograficzne ekspozycje związane z kulturą materialną Białorusinów. Na wystawach ukazanych jest kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX w. Muzeum to również wystawy czasowe związane z malarstwem, rzeźbą, fotografią, historią, oscylujące wokół białoruskiej kultury i sztuki.



17.07.2021

Podczas gdy Wy tu sobie siedzicie i spoglądacie na najnowszy post, w okolicach Gąbina odbywa się I Rajd Szlakiem Znaczka Turystycznego, którego organizatorem jest MUKS Tandem Gąbin. I tak też się złożyło, że organizatorzy rajdu na tę okazję stworzyli specjalny znaczek okolicznościowy, który każdy z uczestników otrzyma w ramach świadczenia rajdowego. 

Po rajdzie, niewielka pula znaczków z pewnością trafi do innych kolekcjonerów, dlatego jeśli ktoś będzie chciał ów znaczek posiadać, będzie musiał po rajdzie skontaktować się z p. Wiesławem (telefon podajemy w polu "miejsce sprzedaży" na karcie tego znaczka. 

Pamiętajcie jednak aby kontaktować się już po rajdzie - dzisiaj dajcie jego uczestnikom spokój, gdyż muszą skupić się na drodze, poznawaniu okolic i dobrej zabawie. Wy zaś zerknijcie w wolnej chwili na poniższy opis znaczka, a poznacie historię jego powstania. Przypominamy, że w okolicach znajduje się kilka innych znaczków turystycznych, zatem nie pozostaje nam nic innego jak przy okazji zaprosić Was do zwiedzania Gąbina i pobliskich znaczkowych miejscowości.

ZO - I RAJD SZLAKIEM ZNACZKA TURYSTYCZNEGO

Wyróżnienie znaczkiem turystycznym czterech obiektów na terenie Miasta i Gminy Gąbin niedaleko Płocka, zainspirowało członków klubu rowerowego MUKS Tandem Gąbin do organizacji I Rajdu Rowerowego Śladem Znaczka Turystycznego. Organizatorzy postawili sobie trzy główne cele:

1) promocja walorów krajoznawczych Gąbina i okolic pośród kolekcjonerów znaczków turystycznych przybyłych z różnych, czasem odległych zakątków Polski,

2) promocja idei znaczka turystycznego pośród rowerzystów i osób aktywnych fizycznie zamieszkałych w pobliżu miejsca odbywania rajdu,

3) integracja uczestników rajdu połączona z poznawaniem historii znaczkowych miejsc.

Motyw zawarty na Okolicznościowym Znaczku Turystycznym stanowi wprost nawiązanie do emblematu klubowego MUKS Tandem Gąbin.



7.07.2021

Środek tygodnia to też dobry moment na znaczkową premierę, a że czekacie na nowości niecierpliwie, postanowiliśmy już dłużej nie trzymać Was w niepewności, tym bardziej, że do zwiedzania jest kolejne interesujące muzeum i to w nie byle gdzie, bo w Zamościu.

Zanim jednak zaczniecie planować wycieczkę, zerknijcie na poniższy opis atrakcji, a dowiecie się czego w tym miejscu należy się spodziewać. Rzecz jasna celowo skróciliśy ten opis do niezbędnego minimum. Więcej  faktów znajdziecie w AudioBedekerze, a przede wszystkim w muzeum, do którego zwiedzania wszystkich serdecznie zachęcamy, bo znaczki już tam na Was czekają.   

ROZTOCZAŃSKIE MUZEUM PRL W ZAMOŚCIU  No. 1082

Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość bez wyśmiewania, wychwalania i nostalgii, tylko taką, jaka była. Podczas blisko godzinnego zwiedzania poznasz mnóstwo kultowych rzeczy, postaci i zjawisk z czasów PRL. Muzeum zwiedza się z audio przewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik - słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Zbiory zaprezentowano w 8 gabinetach (sklep, pokój z lat 70, kuchnia, łazienka, gabinet I sekretarza, posterunek MO, pokój z lat 80 i sala filmowa) oraz na 14 wystawach tematycznych. Hitem jest nowa wystawa poświęcona katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prezentowany zakres zbiorów muzeum to pamiątki z lat 1944–1989. Zbiory zebrano głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także zostały przekazane przez „Zasłużonych Zaopatrzeniowców” z całej Polski. Muzeum urządzono w starym domu, na którym znajduje się mural nawiązujący do bajek z okresu PRL. Kolorowe dzieło wywołuje mnóstwo radości na twarzach turystów! Zabierzemy Cię, Obywatelu, w podróż do dawnych lat – czasów kolejek, kartek na towary, propagandy i cenzury oraz prywatek, winylów i świetnej muzyki.



29.06.2021

Tuż przed końcem miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Prezentujemy dzisiaj znaczek, który pozwoli Wam poznać kolejną turystyczną atrakcję Żarek. Zresztą miejsce to kryje w sobie niejedną atrakcję, o czym na pewno przekonacie się, odwiedzając ruiny kościoła. 

A jeśli chcecie już teraz dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej i sprawdzić co takiego kryje się w sąsiedztwie kościoła, koniecznie przeczytajcie opis do znaczka.  

Mamy nadzieję, że więcej nie trzeba będzie nikogo zachęcać do odwiedzenia Żarek i tego punktu turystycznego. A kiedy już tam dotrzecie, koniecznie wykonajcie zdjęcia i podzielcie się z nami wrażeniami. Znaczek już na Was czeka, zatem mapa w dłoń, plecak na plecy i witaj przygodo! 

RUINY KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA W ŻARKACH  No. 1085

Na południowy wschód od Żarek, tuż przy drodze 792, na szczycie wzgórza Leskowiec, znajdują się pozostałości dawnego kościoła św. Stanisława w Żarkach. Świątynia ta została zbudowana jeszcze przed 1782 rokiem. Jak podają źródła historyczne, pierwotnie była to drewniana, przydrożna kaplica wzmiankowana w 1595 r. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz, na którym pochówków dokonywano w pierwszej połowie XV w. Od połowy XIX w. obiekt pozostaje w trwałej ruinie. Co roku, 8 maja w dniu liturgicznego wspomnienia św. Stanisława, biskupa i męczennika, przy pozostałości kościoła odprawiana jest msza święta. Kościół św. Stanisława w Żarkach znajduje się na krawędzi uskoku zwanego kuestą jurajską. Tuż obok kościoła znajduje się doskonały punkt widokowy na pradolinę Warty i okoliczne miejscowości.



23.06.2021

Wakacje tuż, tuż dlatego pora na odkrycie kolejnej znaczkowej nowości, abyście jeszcze teraz mogli zweryfikować swoje urlopowe plany i ułożyć trasę zwiedzania tak, aby zdobyć kolejne znaczki turystyczne. 

Tym razem wracamy do Gorzeszowa, gdzie na zachód od wioski znajduje się przepiękny rezerwat przyrody, o który nie raz pytaliście i o którym wspominaliście przy okazji dawania propozycji znaczkowych. Rezerwat właśnie doczekał się swojego znaczka, a zdobędziecie go w pobliskim Chełmsku Śląskim, do którego jak zawsze zaprasza miejscowy Apostoł

Znaczek już tam na Was czeka, podobnie jak rezerwat, który po prostu musicie zobaczyć. Zdjęcie z głazami ze znaczka obowiązkowe przy każdej relacji :-) 

REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW - GORZESZÓW  No. 1084

Głazy Krasnoludków” to rezerwat przyrody w północno-zachodniej części Gór Stołowych położony na zalesionym zboczu na północny wschód od Chełmska Śląskiego. Rezerwat utworzono w 1970 roku w celu ochrony form skalnych, naturalnych formacji roślinnych i rzadkich roślin chronionych. Główną formą ochrony w rezerwacie są formacje skalne tzw. Gorzeszowskie Skałki przybierające różne formy i przypominające postacie, wieże, grzyby, zwierzęta, maczugi oraz pionowe ściany. Formy te poprzecinane są wąskimi szczelinami i labiryntami utworzonymi w piaskowcach i marglach pochodzenia górnokredowego, dodatkowo wyżłobione wodą. Tworzące rezerwat Gorzeszowskie Skałki wypiętrzają się na długości ok. 1,5 km, tworząc pas szerokości ok. 150 metrów. Większość form skalnych wznosi się na 5-7 metrów, a najwyższe osiągają wysokość dochodzącą do 17 m.



22.06.2021

Co prawda chwilę po terminie, ale mamy kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który tym razem przypomni Wam o zbliżających się wakacjach.

I tyle wystarczy tytułem wstępu. Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu". Jego najnowszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



21.06.2021

Często podczas turystycznych eskapad wracamy w jakieś miejsca, bo bardzo się nam podobają, bo nie zwiedziliśmy wszystkiego, co niegdyś planowaliśmy, wreszcie dlatego, że w międzyczasie przybyło turystycznych atrakcji. Ale wracamy też do miejsc, w których dobrze się czujemy, gdzie ludzie są mili i uśmiechnięci.

I dzisiaj mamy dla Was pretekst, a nawet dwa do takiego właśnie powrotu do Głuchołaz, miasta w którym w 2015 roku gościliśmy w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Pamiętacie jeszcze to wydarzenie, atmosferę i radość jaka udzielała się uczestnikom?

Od 2018 roku Głuchołazy są miastem Orderu Uśmiechu, a my gorąco zachęcamy do przestudiowania historii tego odznaczenia, tym bardziej, że jeden z przedstawionych dzisiaj znaczków poświęcony jest tej tematyce.

GŁUCHOŁAZY - MIASTO ORDERU UŚMIECHU No. 1080

SZLAK ZŁOTYCH GÓRNIKÓW - GŁUCHOŁAZY No. 1081

Ale to nie wszystko, bowiem drugi ze znaczków to z kolei pretekst do poznania szlaku turystycznego Złotych Górników. Gdy go przejdziecie, z pewnością dowiecie się wielu interesujących faktów nt. wydobycia złota w Głuchołazach, ale jesteśmy przekonani, że przy okazji poznacie wiele innych ciekawych obiektów. W końcu w Głuchołazach turystycznych atrakcji nie brakuje i większość z Was doskonale o tym wie. A kto nie wie, ten koniecznie musi odwiedzić Głuchołazy. Nudzić się tu nie będziecie, a na zdobycie czeka całe mnóstwo znaczków turystycznych.



18.06.2021

Pół roku minęło od publikacji ostatnich Znaczków Kolekcjonera i najwyższy czas wrzucić do obiegu kolejne egzemplarze. W końcu turyści po przymusowej przerwie ruszyli na szlaki i nie oglądają się za siebie, kompletując w grze kolekcjonerskiej kolejne dziesiątki kuponów.

Przedstawiamy zatem sześć ostatnich znaczków z serii „Polskie Dywizjony Lotnicze”. Opracowaniem tej serii ZK zajął się kompleksowo Jarek i to jemu zawdzięczacie powstanie tych kilkunastu znaczków. Mamy nadzieję, że mimo iż znaczki te są póki co poza zasięgiem wielu kolekcjonerów, to stały się pretekstem do poznania historii prezentowanych formacji wojskowych.

A tymczasem przed nami kolejna seria, nad którą od pewnego czasu pracuje specjalna grupa kolekcjonerów. Pandemia wszystko uśpiła, ale teraz zapewne ruszą dalsze prace nad nowymi znaczkami i kto wie, może jeszcze w te wakacje zobaczycie pierwsze znaczki z nowej serii.

Tymczasem zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



14.06.2021

Na dzisiaj przygotowaliśmy jeszcze jeden komunikat, który na pewno poprawi humor wszystkim tym, którzy wybierają się w okolice Sochaczewa oraz tym, których drażniła luka numeryczna w istniejących znaczkach. 

Oto najnowszy krążek z Sochaczewa i kolejny obiekt, do którego poznania chcemy Was zachęcić. Z pewnością o samym zamku dowiecie się sporo, zwiedzając miejscowe Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byście już teraz poznali ten obiekt, a z pewnością pomoże w tym poniższy opis.

Sam znaczek w sprzedaży pojawi się na dniach. Dziś dotarł na miejsce, więc spokojnie dajcie Muzeum 1-2 dni na uruchomienie sprzedaży.

I na tym dzisiaj zakończymy, zapraszając wszystkich do odkrywania kolejnych niezwykłych miejsc w Sochaczewie. Nie zapominajcie o nas i koniecznie przesyłajcie swoje relacje z wycieczek. To skuteczny sposób na promocję znaczkowych miejsc i samych znaczków.

RUINY ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W SOCHACZEWIE  No. 1067

Zamek Książąt Mazowieckich w Sochaczewie wybudowany został na miejscu wcześniejszej drewniano-ziemnej warowni w drugiej połowie XIV wieku. Murowany zamek miał kształt trapezu i posiadał dwie murowane wieże, które później podwyższono o część drewnianą. Z drewna bowiem wykonane były również pozostałe zabudowania warowni. Najważniejszym gmachem był trzykondygnacyjny dom królewski, mieszczący piwnice, sklepy i składy oraz sale mieszkalne monarchy. Do budynku tego dołączono tzw. dom stary mieszczący mieszkania starosty oraz więzienie. Do północnej kurtyny dobudowano dom nowy, w którym mieściły się izby dla załogi oraz kilka sal o charakterze mieszkalnym. Niestety na skutek osunięcia się wzniesienia, na którym stała budowla, część zamku uległa zawaleniu. Po odbudowie zamek nękany był przez różnych najeźdźców i najpierw zniszczony został podczas wojny ze Szwedami, a następnie przez Prusaków podczas insurekcji kościuszkowskiej. Od tej pory zamek pozostał ruiną.



2.06.2021

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i tradycyjnie chcemy Wam urozmaicić zwiedzanie Polski zapraszając do odwiedzania różnych zakątków kraju. Dzisiaj wraz z premierą dwóch nowych znaczków chcemy Was zaprosić do zwiedzania Pyrzyc znajdujących się w północno-zachodniej Polsce.

A że w województwie zachodniopomorskim w ostatnim czasie powstało aż 11 znaczków, z pewnością będziecie w stanie zwiedzanie Pyrzyc połączyć z poznawaniem innych znaczkowych obiektów. 

Tymczasem przypatrzcie się najnowszym krążkom i zapoznajcie się z poniższymi opisami prezentowanych miejsc.  

OBWAROWANIA MIEJSKIE W PYRZYCACH No. 1078

KOŚCIÓŁ FARNY - PARAFIA ŚW. OTTONA W PYRZYCACH No. 1079

Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni zwiedzając Pyrzyce, a zdobyte w tym czasie znaczki w przyszłości przypomną Wam chwile spędzone w tym mieście. Kto wie, może do wakacji w tej części kraju powstaną inne znaczki, w końcu turystycznych atrakcji jest tu wiele i znajdzie się miejsce jeszcze na niejeden znaczek. 

Tymczasem zapraszamy do Pyrzyc, znaczki już tam na Was czekają. A gdy już dotrzecie na miejsce to pamiętajcie o nas i o relacji z wycieczki. Chętnie ją przeczytamy i opublikujemy, aby zachęcić do zwiedzania także innych turystów.

 



30.05.2021

Mała niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Znaczki objęte akcją znajdziecie w naszym katalogu lub bezpośrednio po kliknięciu w linki: Znaczki Okoliczościowe >>, Znaczki Turystyczne >> (za potwierdzeniem pobytu), Noworoczne Znaczki Turystyczne >>. Bądźcie w gotowości już 1 czerwca :-)

 



28.05.2021

Pod koniec tygodnia mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i znaczek okolicznościowy, którego kupon niejednemu kolekcjonerowi się przyda. Sam znaczek zapewne także urozmaici Wasze zbiory, a wiemy, że są w tym gronie również kolekcjonerzy znaczków związanych z PTTK.

Jak sami widzicie, niniejszy znaczek dotyczy jubileuszu 75. lat działalności Oddziału PTTK w Stargardzie i dostępny będzie w sprzedaży właśnie w dniu uroczystego jubileuszu czyli 25 czerwca, w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Wcześniej natomiast bo od 18 do 20 czerwca znaczki dostępne będą podczas Dni Stargardu, ale na ten temat postaramy się opublikować dodatkowy komunikat. Po ww. imprezach znaczki dostępne będą w siedzibie Oddziału PTTK na ul. Łokietka 3A. 

Aktualne informacje znajdziecie jak zawsze na podstronie danego znaczka, gdzie dodatkowo możecie się zapoznać z jego opisem, który w tym przypadku opowiada o historii Oddziału PTTK w Stargardzie.

ZO - 75-LECIE ODDZIAŁU PTTK W STARGARDZIE

W 2021 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Stargardzie obchodzi jubileusz 75. lat swojej działalności. Założony został w dniu 15 czerwca 1946 roku, jako pierwszy Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na Pomorzu Zachodnim. W pionierskim, powojennym okresie, do miasta i na teren powiatu stargardzkiego przybywali osadnicy, zarówno z głębi kraju, jak i powracający z wojennej tułaczki. Ze względu na zaszłości historyczne, dla większości z nich były to tereny nieznane tak pod względem historycznym, jak i geograficznym. Wśród przybyłych znaleźli się jednak tacy, którzy poza wypełnianiem obowiązków zawodowych, pragnęli poznać również dzieje miasta i regionu. Jednym z pierwszych, któremu tematyka ta leżała na sercu, był Eugeniusz Górecki. To właśnie z jego inicjatywy w czerwcu 1946 r. 64 osoby podpisały deklarację wstąpienia do organizacji turystycznej, a on sam został wybrany Prezesem nowo powstałego oddziału. Od tej daty (z wyjątkiem stanu wojennego) stargardzki oddział działa nieprzerwanie. W okresie swojego największego rozwoju w oddziale istniało 28 kół zrzeszających ponad 1300 osób, roczna liczba organizowanych imprez dochodziła do 100, a kilka z nich weszło do ogólnopolskiego kalendarza. Obecnie Oddział PTTK w Stargardzie liczy ponad sześćdziesięciu członków, a Prezesem od wielu lat jest Andrzej Kaczyński.



25.05.2021

Nie wiemy, jak mocno śledzicie turystyczne nowości w kraju, dlatego postanowiliśmy poinformować Was o nowej atrakcji turystycznej, która już niebawem czekać będzie na turystów w Świeradowie-Zdroju. Mowa oczywiście o najnowszej wieży widokowej i ścieżce w obłokach, która oprócz tego, o czym piszemy poniżej, zaoferuje turystom możliwość zdobycia znaczka turystycznego.

Na otwarcie wieży trzeba jednak poczekać do czerwca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz zaplanować sobie wycieczkę w te strony, tym bardziej że w ciągu minionego roku w Świeradowie-Zdroju i okolicach pojawiło się kilka znaczków turystycznych.

Śledźcie komunikaty na oficjalnej stronie wieży oraz na profilu FB, a na pewno nic Was nie ominie. My również postaramy się o komunikat kiedy tylko wieża zostanie oddana do użytku.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem i tradycyjnie o rozpowszechnienie informacji o nowym znaczku w mediach społecznościowych.

SKYWALK ŚWIERADÓW-ZDRÓJ  No. 1072

SkyWalk w Świeradowie-Zdroju to najwyższa wieża widokowa w Polsce, która dla turystów otworzy się już w czerwcu. Lokalizacja wieży jest wyjątkowa i nie została wybrana przypadkiem. Wieża wznosi się ponad miastem, niemalże u zbiegu granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. SkyWalk ma 65 metrów wysokości, jednak to nie tylko wieża widokowa. Ta niesamowita konstrukcja urozmaicona jest elementami edukacyjnymi i kulturowymi, które spotkać można podczas spaceru łagodnie wznoszącą się kładką o długości 850 metrów. Po dotarciu na szczyt czeka m.in. siatka relaksacyjna w kształcie kropli, mapy z panoramą gór, czy też przeszklona platforma widokowa. Podróż w dół można sobie urozmaicić zjazdem ze 105. metrowej zjeżdżalni. Pobyt na wieży to jednak nie tylko adrenalina, ale też zapierające dech w piersiach widoki na Góry i Pogórze Izerskie oraz zabudowania Świeradowa-Zdroju.



24.05.2021

Do Rajdu Tropem Znaczka Turystycznego pozostało jeszcze kilkanaście dni, a tymczasem mamy dla Was bombę w postaci kolejnego znaczka, jaki będzie czekał na uczestników tej imprezy i wszystkich turystów, którzy zechcą poznać te rejony Wielkopolski.

To właśnie w tych okolicach kilka tygodni temu pojawił się znaczek w CERiP w Mniszkach, ale jak się okazuje, okolica skrywa więcej turystycznych atrakcji, a jedną z nich jest prezentowany na znaczku Folwark Mnichy. 

Przeczytacie o tym miejscu w poniższym opisie, ale zachęcamy również do wizyty na stronie internetowej folwarku, gdzie znajdziecie więcej informacji. Na początek tyle musi Wam wystarczyć, a reszty dowiecie się, odwiedzając to miejsce. Okazja ku temu będzie już wkrótce, albowiem sprzedaż znaczka rusza od 25 maja, więc śmiało możecie planować wycieczki w te strony. 

Tradycyjnie przypominamy też o tym, abyście pochwalili się wizytą w Mnichach na łamach naszych mediów społecznościowych. W ten sposób przyczynicie się do powstawania kolejnych znaczków i do promocji lokalnych atrakcji turystycznych, które wciąż czekają na swoich nowych odkrywców.

FOLWARK MNICHY  No. 1077

Folwark Mnichy znajduje się w powiecie międzychodzkim w dolinie niewielkiej rzeczki Kamionki. Obecny budynek dworski pochodzi z 1908 roku, jednak w bryle tej budowli znaleźć można pozostałości osiemnastowiecznego budynku, wzniesionego jeszcze przez rodzinę Sczanieckich. Budynek ten wzniesiony został na planie prostokąta. Fasada z charakterystycznym ryzalitem mieszczącym wejście główne. Jej szczyt wieńczy ozdobny ryzalit z figurą putta z rogiem obfitości oraz ozdobnymi wazami na zakończeniach fryzu. Całość udekorowana jest roślinnymi girlandami i owalami. W skład zespołu folwarcznego wchodzi także zbudowany z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce, budynek rządcówki z 1868 roku. Budynek ten z dworem połączony jest filarową galerią. Ponadto zespół folwarczny tworzy także stajnia z powozownią, budynek dawnej stodoły, a także gołębnik i gorzelnia. Do części dworskiej przylega zabytkowy park, założony w XIX wieku z historycznymi okazami drzew i krzewów. Na terenie folwarku mieści się ponadto izba rybacka, prezentująca bogate tradycje rybackie w regionie.



21.05.2021

Oto kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który jak zwykle pojawia się w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca.

Wszystkich kolekcjonerów, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Waszą aktywność oraz na pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury i jesteśmy ciekawi czy tym razem uda Wam się odgadnąć miejsca, w których wkrótce pojawią się znaczki turystyczne.



20.05.2021

Przedstawiamy najnowszy znaczek okolicznościowy wydany z okazji V Skarżyskiego Maratonu Pieszego „Nad Kamienną". COVID skutecznie niweczył wszelkie plany, ale na szczęście w tym roku maraton się odbędzie, choć w nieco zmienionej formie. Na uczestników tej imprezy czekać będą takie oto znaczki okolicznościowe.

O maratonie napiszemy króciutko poniżej, a tymczasem zachęcamy Was do zerknięcia na wizerunki poprzednich znaczków z tej serii. Znaczki jak już napisaliśmy dostępne będą dla uczestników maratonu oraz standardowo w sprzedaży korespondencyjnej. Wszelkie informacje nt. tego znaczka tradycyjnie znajdziecie pod poniższym linkiem.

ZO - V SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ"

Kolejny raz Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów. Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza powiatu skarżyskiego. W tym roku maraton jest wyjątkowo imprezą jednodniową, indywidualną o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Nie będzie wspólnego startu uczestników, ani uroczystego zakończenia, ale jak zawsze maratonowi będzie towarzyszyła wspaniała atmosfera i miłe wspomnienia. Tradycja organizowania marszów długodystansowych jest bardzo bogata w województwie świętokrzyskim i trwa już 30 lat.



11.05.2021

Jeśli śledzicie nasz „Przegląd Znaczkowy", to zapewne informacja o dzisiejszej premierze wpadła Wam w oko już wcześniej. Kilkanaście osób na pewno tę informację wyłowiło, ale część osób uznała to za żart. Okazuje się jednak, że nie zawsze wszystkie atrakcje turystyczne muszą Wam być znane, część z nich bowiem może się znajdować poza zasięgiem wzroku np. w podziemiach.

I tak jest po części z prezentowanymi dzisiaj znaczkami, które pozwolą Wam poznać podziemne zakamarki Olkusza, ale nie tylko, bo i mury miejskie są tematem jednego ze znaczków. Jeśli przeczytacie krótkie opisy tych znaczkowych miejsc, to znajdziecie wiele fascynujących faktów na ich temat, a o wiele więcej informacji pojawi się w nagraniu dołączonym do znaczka. Z pewnością będzie to świetne uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zwiedzania, bo co jak co, ale te miejsca trzeba zobaczyć osobiście.

Zapraszamy zatem na wycieczkę po Olkuszu, gdzie na zwiedzanie czekają następujące obiekty:

PODZIEMIA RATUSZA W OLKUSZU  No. 1074

PODZIEMIA MENNICY W OLKUSZU  No. 1075

BASZTA I MURY MIEJSKIE W OLKUSZU  No. 1076

Mamy nadzieję, że będziecie zachwyceni atrakcjami jakie przygotowano dla zwiedzających i będzie nam miło, jeśli częściowo podzielicie się z nami wrażeniami z wycieczki. Jak zwykle czekamy na Wasze posty w mediach społecznościowych, ale też na zdjęcia, które wzbogacą naszą stronę.

Prezentowane dzisiaj znaczki do sprzedaży trafią 22 maja, bo od tego dnia rusza oficjalne zwiedzanie olkuskich podziemi. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania tego pięknego miasta, w którym na zdobycie czeka aż 10 znaczków turystycznych. 



10.05.2021

Rozpoczynamy kolejny tydzień i na jego początku mamy dla Was znaczek turystyczny, który w sprzedaży dostępny jest od minionego piątku. Możecie zatem rzucić wszystko i właściwie w ciemno jechać do Braniewa, aby odwiedzić kolejne znaczkowe miejsce turystyczne i oczywiście poznać inne turystyczne atrakcje miasta.

O przedstawionej na znaczku wieży przeczytacie w poniższym opisie, natomiast wszystkie inne niezbędne informacje (linki, adresy), znajdziecie na karcie znaczka, do której link znajduje się poniżej.

A teraz nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Braniewa i ciekawi jesteśmy kto jako pierwszy podeśle nam relację i zdjęcie zdobytego znaczka.

WIEŻA BRAMNA ZAMKU BISKUPIEGO W BRANIEWIE  No. 1073

Wieża Bramna Zamku Biskupiego to najstarszy murowany zabytek na Warmii. Stanowi fragment nieistniejącego dziś zamku z XIII wieku - pierwszej siedziby biskupów warmińskich. Pierwotnie łączyła zamek z przedzamczem, trzykondygnacyjna budowla gotycka, budowana na planie kwadratu. W dolnej kondygnacji wieży znajdował się przejazd, a w górnej reprezentacyjna kaplica pw. św. Andrzeja z unikatowym sklepieniem gwiaździstym. Sam zamek w formie średniowiecznej istniał do XIX w. W 1811 w jego zabudowaniach ulokowano szkołę. W drugiej połowie XIX wieku uległ poważniej przebudowie i rozbiórkom na korzyść rozbudowy kompleksu szkolnego. Zabudowa kompleksu uległa zniszczeniu w wyniku II wojny światowej. Pozostałe ruiny uprzątnięto w latach 50. XX w. pozostawiając najstarszy fragment - wieżę bramną. W odrestaurowanej w 2020 r. wieży znajduje się Informacja Turystyczna oraz jedyny w mieście punkt widokowy, z którego można podziwiać krajobraz ziemi braniewskiej wraz z panoramą Zalewu Wiślanego.



6.05.2021

Dziś ostatnia w tym tygodniu premiera i w pewnym sensie dla nas najważniejsza. Znaczek, który widzicie na zawsze będzie nam się kojarzył ze zmarłą pod koniec 2020 roku Asią, która wraz z rodzicami przemierzyła Polskę wzdłuż i wszerz, zdobywając kolejne znaczki i poznając bardziej lub mniej znane miejsca turystyczne. Ten krążek miał być niespodzianką dla Asi....

O znaczku turystycznym w Dobrzeniu Wielkim mówiło się od dawna i cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób w końcu udało się doprowadzić do jego powstania. Wierzymy, że dla wielu z Was będzie to mobilizacja do wizyty w tej części kraju, a wiadomo, że w okolicach znaczków nie brakuje.

Najnowszy znaczek już za moment trafi do sprzedaży, ale zanim sami wybierzecie się w te strony i wejdziecie w jego posiadanie, koniecznie zerknijcie na poniższy opis. 

KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA W DOBRZENIU WIELKIM  No. 1071

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Opolszczyzny. Filialna świątynia z XVII/XVIII wieku, wraz z wnętrzem, figuruje w rejestrze zabytków województwa opolskiego oraz współtworzy Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej. Kościół jest orientowany, zbudowany w całości z drewna w konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami wspartymi na omieczowanych słupach. Nad nawą góruje niewielka wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona baniastym, podwójnym hełmem, nad głównym wejściem znajduje się ganek umożliwiający dojście do chóru. Bogate wyposażenie kościoła jest przeważnie barokowe, m.in. ołtarz główny z retabulum w kształcie rzeźbionej ramy, w której umieszczono obraz z wizerunkiem św. Rocha i manierystyczne ołtarze boczne. Cennym elementem wyposażenia jest ambona z początku XVII wieku, zdobiona rzeźbami ewangelistów i baldachimem. Z okresu baroku pochodzą również dwa XVIII-wieczne obrazy św. Barbary i św. Katarzyny. Kościół gruntowanie odnowiono w 1752 roku, a kolejne potwierdzone remonty miały miejsce w latach: 1928, 1958, 1997-98 i 2006.



5.05.2021

W tym roku to pierwsza taka sytuacja, że trzeci dzień pod rząd mamy znaczkową premierę. To chyba znak, że wszystko powoli wraca do normalności oraz że wielkimi krokami zbliżają się wakacje.  

A tymczasem dzisiaj chcemy Wam przedstawić miejsce, o którym wielu turystów zapewne słyszy pierwszy raz czyli Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. To wprost idealne miejsce na weekendowy spacer, szczególnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia i niemal codziennie zaskakuje nas mnogością, barw, form, zapachów.

W arboretum każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i nawet dzieci nie będą się tu nudziły. A najważniejsze jest to, że od teraz wizyta w tym miejscu już zawsze będzie Wam się kojarzyła ze znaczkiem turystycznym. Znaczek do sprzedaży trafi w połowie miesiąca, ale o dokładnej dacie poinformujemy Was w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapoznajcie się z opisem prezentowanego miejsca i koniecznie odwiedźcie stronę internetową arboretum gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji o tej turystycznej atrakcji.

ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ W RACIBORZU  No. 1070

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to ogród botaniczny o charakterze naturalnego lasu. Utworzony został w 2000 r. na powierzchni 162 ha wcześniejszego lasu miejskiego Obora. Największą atrakcją jest kolekcja „Zaczarowany Ogród” z zimozielonym labiryntem w kształcie kwiatu i licznymi nasadzeniami, którą można podziwiać z usytuowanej nad nią platformy widokowej. Na terenie Arboretum znajdują się również: ścieżka edukacyjna „Zielona Klasa”, „Pożyteczne Grządki” z kolekcją roślin miododajnych, mini-zoo, ścieżka zdrowia, dwa dendrofony oraz średniowieczne cmentarzysko ciałopalne. W części leśnej największą wartością jest zachowany w swej niezmienionej ręką człowieka postaci las. Naturalne stanowiska ma tu 11 gatunków roślin objętych ochroną prawną, można tu również obserwować ptaki i słuchać ich śpiewu oraz spotkać typowe zwierzęta leśne.



4.05.2021

Dla wszystkich spragnionych turystyki oraz nowych znaczków, mamy dzisiaj niezwykle ważną wiadomość z Rawicza, gdzie lada chwila do obiegu wejdą kolejne dwa znaczki turystyczne. Dzięki nim będziecie mieli kolejną okazję odwiedzić to miasto, poznać jego historię, atrakcje turystyczne oraz liczne zabytki. Tym razem na mapie znaczkowych atrakcji pojawiły się następujące miejsca ukazane na prezentowanych powyżej znaczkach. Są to:  

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W RAWICZU No. 1068

RATUSZ W SARNOWIE No. 1069

Mamy nadzieję, że w związku z dzisiejszą premierą zaktualizujecie swoje plany wyjazdowe tak, by właśnie Rawicz znalazł się na szlaku Waszej znaczkowej przygody. Jak widzicie tutaj cały czas się coś dzieje i nawet jeśli byliście w Rawiczu wielokrotnie, to na pewno jest jeszcze wiele miejsc, o których istnieniu nie mieliście pojęcia, a które wciąż czekają na odkrycie. Najnowsze znaczki w sprzedaży pojawią się 15 maja.

Koniecznie odwiedzajcie Rawicz i nie zapomnijcie robić relacji z wyjazdów. Wiecie, że zawsze chętnie udostępnimy je na naszym profilu FB, a zdjęcia przedstawiające znaczkowe obiekty dodamy do katalogu znaczków aby inni turyści mogli poznać obiekty przedstawione na znaczkowych grafikach. Czekamy zatem na Wasze relacje i widzimy się niebawem....



3.05.2021

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią mamy dla Was kolejną niespodziankę i jeszcze ciepły znaczek okolicznościowy. Jest to kolejna historia ludzi przedstawiona na turystycznym znaczku i mamy nadzieję, że ów znaczek będzie impulsem do tego, aby bardziej szczegółowo zapoznać się z działalnością grupy Ładosia.

Prezentowany dzisiaj znaczek możliwy jest do zamówienia wyłącznie w centrali i jest to swego rodzaju nowość, bowiem zawsze w pierwszej kolejności znaczki pojawiały się w terenie. Jeśli nasze starania się powiodą, to i ten krążek znajdzie swój terenowy punkt sprzedaży, a tymczasem możecie go zamówić u nas realizując zamówienie na prezentowany rano plecak oraz inne gadżety czy brakujące znaczki.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem dzisiejszego znaczka i mamy nadzieję, że znajdzie on miejsce w Waszych kolekcjach.

ZO - 80-LECIE POWSTANIA GRUPY ŁADOSIA 1941-2021

Grupa Ładosia, zwana także grupą berneńską w latach 1942-43 zajmowała się wyrabianiem paszportów z krajów latynoamerykańskich, przekazywanych żydom europejskim dla uratowania ich przed zagładą w czasie II wojny światowej. Tworzyli ją między innymi polscy dyplomaci: ambasador RP w Bernie Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i Juliusz Kuehl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Wydano ok. 8-10 tysięcy paszportów, ratując tym życie tysiącom osób, w kręgu uratowanych pochodzenia żydowskiego znajdowali się przedwojenni obywatele polscy, niemieccy i holenderscy. Wśród tych pierwszych wielu pochodziło z Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina. Ostatnie badanie pozwoliło ustalić, że ok. 800 osób pochodziło właśnie z Będzina. W 80. rocznicę powstania grupy Ładosia, 24 marca 2021 r. w Będzinie przy ul. T. Kościuszki została odsłonięta pamiątkowa tablica.



3.05.2021

TURYSTYCZNY PLECAK

Po turystycznych koszulkach z logo znaczków turystycznych, przyszła pora na jeszcze jeden gadżet niezbędny każdemu turyście, oczywiście również z naszym haftowanym logotypem.

Przedstawiamy Wam turystyczny plecak, który podobnie jak koszulki dostępny będzie na zamówienie. Natomiast zanim o plecaku i zamówieniach napiszemy więcej, chcemy Was poinformować, że jeszcze dzisiaj będzie miała miejsce znaczkowa premiera i będzie to coś, czego do tej pory nie praktykowaliśmy. I aby nie było zamieszania, sugerujemy aby z zamówieniami plecaków wstrzymać się do wieczora.

Plecak ma pojemność 12 litrów (30 x 40 x 18 cm). Na zewnątrz znajduje się niewielka kieszeń np. na urządzenie z słuchawkami (zapinana na zamek) oraz dwie boczne kieszenie siatkowe np. na napoje. Wnętrze jest jednokomorowe. Logo na plecaku jest haftowane i to właśnie dzięki niemu każdy będzie z daleka rozpoznawalny. Jest przeciwdeszczowy – 100% poliester. Można go prać (informacja szczególnie ważna w przypadku jasnych kolorów).

Cena plecaka to 35 zł (+ koszty wysyłki - 12 zł). Dostępne są następujące wzory kolorystyczne:


Więcej informacji

26.04.2021

Uczestników zbliżającego się wielkimi krokami I Rajdu Szlakiem Znaczka Turystycznego z pewnością najbardziej ucieszy dzisiejsza premiera, ale jesteśmy przekonani, że inni znaczkowi kolekcjonerzy również przyjmą ją z wielką radością.  

Oto bowiem w miejscowości Sanniki, położonej na południowy wschód od Gąbina pojawił się najnowszy znaczek turystyczny, na którym przedstawiono, związany z osobą Fryderyka Chopina, przepiękny pałac, o którym dowiecie się więcej czytając poniższy opis. W miejscu tym znajduje się obecnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, organizujące wszelkiego rodzaju koncerty i wystawy. Ale to także miejsce dla zwykłych turystów pragnących spędzić czas w uroczym miejscu, w ciszy i na świeżym powietrzu. Możliwości są tu ogromne, a to czy je wykorzystacie, zależy tylko od Was.

Jedno jest pewne - pałac w Sannikach trzeba odwiedzić, a znaczek turystyczny, który Was tu przyciągnie już wkrótce pojawi się w sprzedaży. Tymczasem zapraszamy do udostępniania tej wiadomości poprzez swoje media społecznościowe, a jeśli już dotrzecie do Sannik, to koniecznie się tym pochwalcie i pokażcie, jak prezentuje się najnowszy krążek.

PAŁAC W SANNIKACH  No. 1066

Pałac w Sannikach jest XVIII-wiecznym, historycznie oryginalnym obiektem. Wybudowała go w roku 1793 rodzina Pruszaków h. Leliwa. Posadowiony jest w równie zabytkowym, 11. hektarowym parku. Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Polski. Wpisuje się w dwa istotne trakty – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Mieszczące się tu Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina kusi bogatą ofertą koncertów chopinowskich, recitali fortepianowych, konkursów i festiwali muzycznych, spotkań z wyjątkowymi ludźmi, warsztatów malarskich, wokalnych, etnograficznych czy historycznych. Do dyspozycji jest sala konferencyjna, altana grillowa w parku, tereny sportowo-rekreacyjne. Dom Pracy Twórczej z komfortowymi pokojami gościnnymi emanuje spokojem i atmosferą doskonałą do wypoczynku, ale też i rozwijania pasji artystycznych.



23.04.2021

Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że pojawił się właśnie nowy znaczek okolicznościowy, który wydany został z okazji XXIII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej, któa w 2021 roku poświęcona jest festiwalowi sportu. Prezentowany znaczek to wydawnictwo Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, z którym współpracujemy od 4 lat. Efektem tej współpracy jest właśnie najnowszy ZO, ale warto dodać, że to jeden z 4 znaczków jakie do tej pory wydało stowarzyszenie w związku z corocznymi wystawami.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz sytuacja epidemiczna jest bardzo niepewna, stąd organizatorzy wystawy zdecydowali o uruchomienie wystawy w formie wirtualnej. Wystawa odbędzie się w czerwcu, ale już teraz zachęcamy do śledzenia strony internetowej organizatora, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne, a przede wszystkim aktualne informacjie na temat wystawy. 

Znaczek w sprzedaży dostępny będzie w każdą niedzielę przy Placu Dominikańskim 6, oczywiście jeśli zmienione zostaną obecne przepisy i obostrzenia.

ZO - XXIII WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA - FESTIWAL SPORTU

Znaczek okolicznościowy wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, które organizuje XXIII Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską - Wrocław 2021 ”Festiwal Sportu”. Na wystawie pokazane zostaną bogate zbiory kolekcjonerskie nawiązujące do dwóch imprez sportowych, które odbędą się w 2021 roku, czyli Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz Letniej Olimpiady. Sport integruje, podnosi morale, pokazanie roli sportu w czasach wojen, to tylko jedne z wątków wystawy. Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostaną zbiory pocztówek, znaczków pocztowych, monet, kart telefonicznych, medali sportowych oraz birofilia. W zależności od sytuacji związanej z pandemią wystawa będzie miała charakter stacjonarny lub wirtualny. W przypadku pokazu stacjonarnego ekspozycja znajdzie się w sali WCRS plac Dominikański 6. Jesli natomiast do pokazu stacjonarnego nie dojdzie, wówczas wystawę będzie można obejrzeć wirtualnie w Internecie.



21.04.2021

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który jak zwykle pojawia się w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Waszą aktywność oraz na pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.



20.04.2021

Mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości i tym razem za pośrednictwem najnowszych znaczków, chcemy raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Sandomierza. Na pewno będąc w tym mieście mieliście okazję poznać wiele turystycznych atrakcji, ale czy wszystkie? 

Przedstawiamy trzy najnowsze znaczki turystyczne i miejsca, którym zwiedzając Sandomierz warto poświęcić nieco więcej uwagi. A są to:

BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP W SANDOMIERZU  No. 1063

STUDNIA NA RYNKU W SANDOMIERZU  No. 1064

FURTA DOMINIKAŃSKA "UCHO IGIELNE" W SANDOMIERZU  No. 1065

Macie zatem kolejne trzy powody do odwiedzenia Sandomierza, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać tego miasta, to tym bardziej nie ma co zwlekać. Łącznie czeka tu na Was 9 znaczków i cała masa turystycznych niespodzianek.

Prezentowane dzisiaj znaczki oczywiście zdobędziecie będąc w Sandomierzu, a miejsce ich sprzedaży znajdziecie na stoisku z pamiątkami na Małym Rynku, dosłownie kilkadziesiąt kroków od Sandomierskiego ratusza. Znaczki do sprzedaży trafią z początkiem maja, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście już teraz dodali Sandomierz do swoich turystycznych planów. O pojawieniu się znaczków poinformujemy w osobnym komunikacie.

Zapraszamy w związku z tym do Sandomierza i koniecznie pochwalcie się tą wycieczką oraz przywiezionymi znaczkami.



12.04.2021

Były już znaczkowe premiery w marcu, więc teraz czas na nowość kwietniową. Tym razem za pośrednictwem najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do dalszego zwiedzania Wielkopolski.  

Otóż na zachód od Pniew i na południe od Międzychodu, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki, będącego częścią Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się miejscowość Mniszki. To właśnie tutaj w zabudowaniach dawnego folwarku działa Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - najnowsze miejsce znaczkowe, którego odwiedzenie wszystkim polecamy.

Na znaczku zobaczycie fragment folwarcznych zabudowań, ale też przedmioty, które kojarzą się z działalnością CERiP i warsztatami jakich na miejscu możecie doświadczyć. Informacje o działalności CERiP znajdziecie w poniższym opisie, ale również na stronie internetowej, a przede wszystkim na miejscu w Mniszkach, kiedy już odwiedzicie to miejsce. Być może z wycieczką jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać, ale już dzisiaj możecie Mniszki wpisać na listę miejsc do odwiedzenia. Na pewno nie pożałujecie.

CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ I PRZYRODNICZEJ * MNISZKI  No. 1062

Mniszki to malutka miejscowość na zachodnim skraju Wielkopolski. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach prezentuje warsztaty ginących zawodów - kowala, bednarza, szewca, pszczelarza, rybaka, a także wnętrze składu kolonialnego z pełnym wyposażeniem, dawną klasę szkolną oraz dioramę przyrodniczą Doliny Kamionki. Zobaczyć można również zakład fotografa, zegarmistrza i fryzjera, pracownię krawcowej, a także dawne kino, pocztę, drukarnię, sklep muzyczny, a nawet warsztat naprawy sprzętu RTV i remizę strażacką! Dzięki zajęciom praktycznym w Centrum można także poczuć się, m.in. wikliniarzem - własnoręcznie wyplatając słynne wózki, garncarzem - tocząc lub lepiąc w glinie, świecownikiem - robiąc świecę z wosku pszczelego, stolarzem - zbijając własną ryczkę... I wiele innych! Wszystkie warsztaty znajdują się w ceglanych budynkach dawnego folwarku rodziny von Unruh, z końca XIX wieku. W skład zespołu wchodzi również dwór i willa. W Mniszkach łączą się trasy edukacyjne i szlaki piesze Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki oraz Pszczewskiego Parku Krajobrazowego i inne.



21.03.2021

Dziś 21 dzień marca, czyli dzień publikacji kolejnego "Przeglądu znaczkowego", ale też pierwszy dzień wiosny i wielu innych małych i dużych świąt. Cieszmy się nimi, a w wolnej chwili zapraszmy do lektury naszego przeglądu, w którym jak zwykle zdradzimy kilka ciekawych faktów na temat znaczków.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.



16.03.2021

Powoli zbliża się wiosna, a to z pewnością czas, w którym bardziej ochoczo wyruszycie na znaczkowe wycieczki. Aby jeszcze bardziej urozmaicić Wam zabawę w zdobywanie drewnianych krążków tym razem przygotowaliśmy premiery na terenie województwa małopolskiego. 

Zapraszamy Was zatem raz jeszcze do Olkusza, gdzie oprócz miejsc, które już posiadają swoje znaczki warto zwiedzić także inne ciekawe obiekty jak:

GRÓB PUŁKOWNIKA FRANCESCO NULLO W OLKUSZU  No. 1059

KOPIEC KOŚCIUSZKI W OLKUSZU  No. 1060

MUZEUM REGIONALNE PTTK W OLKUSZU  No. 1061

Mamy nadzieję, że najnowsze znaczki przypadną Wam do gustu, a przede wszystkim, że będziecie zadowoleni odwiedzając miejsca pokazane na znaczkach. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Muzeum Regionalnego PTTK. Tam zaopatrzycie się w znaczki i zdobędziecie niezbędną wiedzę historyczną, która z pewnością ułatwi Wam dalsze zwiedzanie. 

Znaczków w Olkuszu spodziewajcie się lada dzień, a jeśli planujecie wyprawę już teraz, to najlepiej upewnijcie się w samym muzeum czy znaczki są już gotowe do zdobycia. My zaś czekamy na Wasze relacje i ciekawi jesteśmy wrażeń związanych ze zwiedzaniem przedstawionych obiektów, ale i z samymi znaczkami :-)



21.02.2021

Dziś 21 dzień lutego, a więc pora na kolejny numer naszego "Przeglądu znaczkowego". W tym numerze kilka przypomnień, ale i pewne nowości oraz zdradzone tajemnice. Zresztą to nie miejsce na takie szczegóły - pobierzcie "Przegląd znaczkowy" i sami zobaczcie co tym razem dla Was przygotowaliśmy.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury artykułu sprzed miesiąca oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej cześci lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem drugi numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.



16.02.2021

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU - WYNIKI

Dokładnie wczoraj o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2020 roku".

W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku. 

Tradycyjnie zanim  przejdziemy do części szczegółowej koniecznych jest kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom. Tegoroczne głosowanie miało być też dodatkową odskocznią od turystycznego zastoju i pandemicznej tematyki, którą jesteśmy zewsząd bombardowani i już solidnie zmęczeni.


Więcej informacji

15.02.2021

Zanim się obejrzeliśmy mamy połowę lutego i co nas niezmiernie cieszy powoli odmarza sektor turystyczny, i coraz częściej można Was spotkać na znaczkowych szlakach. Miniony weekend był pod tym względem wyjątkowy, ale my wierzymy, że możliwości zwiedzania stale będzie przybywać.

A tymczasem mamy dla Was właśnie taką propozycję zwiedzania znaczkowych miejsc i tym razem pomoże nam w tym znaczek okolicznościowy, dzięki któremu możecie trafić do Bielska Podlaskiego. Znaczków można w tym mieście zdobyć kilka, ale ten, który prezentujemy dzisiaj jest nieco inny i opowie Wam historię odzyskania przez Bielsk niepodległości. 

Rocznicę tego wydarzenia będziemy świętowali już jutro, a jednym z elementów upamiętniających ten fakt jest właśnie powstały znaczek okolicznościowy. Wszelkie dane na jego temat znajdziecie klikając w poniższy link. My zaś zapraszamy do Bielska Podlaskiego i będzie nam miło, jeśli podeślecie nam materiał podsumowujący tę wycieczkę. Zwiedzajcie zatem, oglądajcie zabytki i poznawajcie historię miejsc, które przedstawiamy na znaczkach.

ZO - BIELSK PODLASKI - 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Niepodległość dotarła do Bielska z opóźnieniem w stosunku do reszty kraju, gdyż kilkusettysięczne niemieckie wojska okupacyjne wycofywały się z Ukrainy koleją przez Bielsk do Prus Wschodnich, zgodnie z umową zawartą między nowo powstałym Państwem Polskim, a Niemcami, umożliwiającą pokojowe ich odejście, zamiast grożącego zbrojnego marszu na Warszawę. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili Bielsk rano, 16 lutego 1919 r. i zaraz potem doszło do przemarszu pododdziału wojsk polskich ulicami miasta. Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podlaskiego zrealizowało projekt murala upamiętniającego moment wkroczenia do Bielska (nazwę Bielsk Podlaski wprowadzono dopiero 22 X 1919r.) szwadronu rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego z 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Działo się to w niedzielę, 16 lutego 1919 r., o godz. 8.00 rano. Był to symboliczny znak ponownego połączenia tych ziem z macierzą. Wykonawcą muralu jest pan Piotr Topczyłko.



11.02.2021

KOSZULKI ZNACZKOWEGO TURYSTY

Przedstawiamy długo oczekiwany produkt jakim są nasze własne, turystyczne koszulki z logo Znaczków Turystycznych. 

Koszulki znacie i lubicie, bowiem od wielu lat dystrybuowaliśmy  identyczne  produkty ze sklepu naszych czeskich partnerów. Tym razem jednak  postanowiliśmy postawić na własne marki, kolory i rodzaje koszulek. Z Waszą pomocą wyodrębniliśmy nie 4, a 8 wersji kolorystycznych. Dajemy Wam więc do wyboru dwa typy koszulek w 6 rozmiarach. 

Z pewnością niejeden z Was wybierze idealną dla siebie koszulkę, tym bardziej, że zbliża się wiosna kiedy to troszkę ciuszków trzeba będzie zrzucić. Mamy nadzieję, że koszulki podobnie jak wcześniejsze naszywki staną się znakiem rozpoznawczym kolekcjonerów znaczków turystycznych.


Więcej informacji

9.02.2021

W całej Polsce sypnęło śniegiem i nastała zima na całego. A skoro zima to pieczątki, których realizację właśnie na tę porę roku zaplanowaliśmy. 

Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej  realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.

Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. od 9 lutego (o powtórzenie zamówienia prosimy również osoby, które kontaktowały się w sprawie pieczątek już wcześniej i będzie to równoznaczne z tym, że nikt nie zmienił zdania). Czas na zgłoszenia tym razem będzie krótki i potrwa do niedzieli 14 lutego. Ilość dostępnych automatów jest ograniczona, a kolejną akcję zrobimy nie wcześniej niż za rok, dlatego wszystkich chętnych na własne pieczątki prosimy o nieodkładanie zamówień na później - decyduje kolejność zgłoszeń. 

Począwszy od dzisiaj aż do 20 lutego, równolegle z otrzymywanymi zamówieniami będziemy Wam rozsyłali do akceptacji projekty pieczątek. 22 marca wszystkie projekty muszą trafić do realizacji tak, aby w pierwszym tygodniu marca mieć gotowy do rozesłania produkt. 

Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji na ten temat jakie znajdują się poniżej. W artykule tym znajdziecie proponowane przez nas wzory odbić oraz szczegóły dotyczące cen i zamawiania pieczęci. 

Zdradzimy również, że akcja pieczątkowa będzie powiązana z inną akcją. Będzie zatem możliwość zrealizowania kilku zamówień jedną przesyłką. Weźcie to pod uwagę, szczególnie jeśli jeszcze nie odebraliście zarezerwowanych ZO z IX Spotkania Ogólnopolskiego. Szczegóły wkrótce.

Więcej informacji nt. pieczątek >>



3.02.2021

Pozostajemy w województwie mazowieckim, w jego zachodniej części i Gminie Gąbin, gdzie tym razem za pośrednictwem nowych znaczków turystycznych chcemy pokazać Wam kolejne ciekawe miejsca. W stolicy gminy czyli w Gąbinie poznacie dwa obiekty, ale zanim tam traficie koniecznie zapoznajcie się z ich krótkimi opisami, które jak zwykle znajdziecie klikając w poniższe linki:  

RATUSZ MIEJSKI W GĄBINIE No. 1055

KAMIENICA PRZY STARYM RYNKU W GĄBINIE No. 1056

Jak zapewne zauważyliście najnowsze znaczki są kolejnymi, które będziecie mogli zdobyć podczas planowanego na maj rajdu szlakiem znaczków turystycznych. Oczywiście turyści, którzy z różnych przyczyn w rajdzie uczestniczyć nie będą, znaczki mogą zdobywać już niebawem. Przesyłka bowiem dotarła na miejsce i teraz tylko kwestia 2-3 dni aby znaczki znalazły się w sprzedaży. Przypominamy jednak, że w związku z pandemicznymi obostrzeniami warto za każdym razem sprawdzać czy miejsca, w których sprzedawane są znaczki będą czynne w dniu Waszej wizyty. Wykonanie telefonu to zaledwie chwila, a może zaoszczędzić późniejszego rozczarowania i nieuzasadnionych wpisów na znaczkowej stronie. 

Zapraszamy zatem wszystkich do zwiedzania Gąbina i okolic. Atrakcji znajdziecie tu mnóstwo, a i znaczków nie brakuje. A jeśli znaczków chcecie jeszcze więcej, koniecznie podczas wycieczki zróbcie kilka fotek, w tym takich ze zdobytymi krążkami. Chętnie wykorzystamy je w naszych mediach społecznościowych promując znaczkową ideę i miejsca, które postanowiły się w ten sposób promować.



<< 1 4 5 6 7 8 10 15 20 25 30 >>